PDA

View Full Version : Dėnimi i Komandant Remit dhe i ish-pjesėtarėve tjerė tė UĒK


Personi23
02-10-03, 19:52
Ēma mendoni pėr dėnimin e fundit qė u shpreh pėr Komandant Remin dhe pjesėtarėt e tjerė tė UĒK-sė? A janė tė drejta kėto dėnime apo ėshtė me tė vėrtetė edhe ndikimi direkt apo indirekt i Beogradit ai qė i monton kėto procese?!! Shėnoni mendimin tuaj, ėshtė interesant...

Anonimja D
03-10-03, 22:17
Denimet qe jane bere ndaj ish komandat Rremit dhe grupit te LLapit mendoj qe jane teper te renda,per me teper nuk do te kisha komentuar, duke e marr parasysh qe ata e kane spastru Kosoven nga shume mbeturina ,kete koment po e them me njefar rezerve mirpo mbetem prap mbas asaj qe denimi eshte teper i rende.

iliri
05-10-03, 11:00
pershendetje:

une emndoj se denimet e komandant remit dhe te grupit te llapit jan denime te turpshme me prapavij politike ne deme te qeshtjes se kombit shqiptar e veqanarishte me qellimin qe te denigrohet lufta e UĒK-se!

sa jane te drejta keto denime kan treguar te gjithe qytetaret e kosoves organizatat joqeveritare siq jan kshilli per mbrojtjen e te drejtave tenjeriut e shum te tjera.

ne nje te ardhme shum te aferme kete do te deshmoj historia e KOMBIT SHQIPTAR?rrespekt:

doni
09-10-03, 00:28
nese 10 vet qe i akuzon UNMIKU prej atyre veq 1 mundet me qen i pafajshem tjert gjith jan me faj

iliri
09-10-03, 10:57
njersit si ky far doni jan te atij niveli sa kur UNMIK-u e denon ndonje person i cili eshte kundershtar i Rugoves dhe i mendimit te tije gezohen dhe e arsyetojn unmik-un se ai ka te drejt te plot kur ai i denon qlirimtaret?!

por si do qe te jete kete nje dite do ta deshmoj historia dhe ateher doni dhe disa njerze me mendime te njejta me te do te turprohen para asaj historie te kombit shqiptar?Rrespekt...

Anonimja D
09-10-03, 21:22
nese 10 vet qe i akuzon UNMIKU prej atyre veq 1 mundet me qen i pafajshem tjert gjith jan me fajNe baze ciles rregullore po bazohesh ....hmmm mos eshte aprovu ndonje ligje ne parlament qe mua me paska kalu pa e ndegju,.....eshte nje proverb e qelluar per rastet sikurse ti"Tė drejtėn e fjalės e kanė tė gjithė! Kjo sdo tė thotė se ēdokush di te flas mire e sakt!"Pra mendo se paku njeher para se te shkreton.

doni
10-10-03, 00:10
Sikur se tet tregoj se si eshte puna ateher zdot i permendesh ma kurr ata, NUk po i ceki me emer se kush po nje ish komandant i ushtris qlirimtare te kosoves ka be:

PAra lufes nje i aferm shum i aferm i familjes time ka pas nje banes ne Prishtin dhe nje familje serbe ia ka marr banesen sepse aj ska jetu ne prishtin por dikund jasht, dhe pas luftes aj komandat qe gjindet sod ne burg i'a ka marr po at banes edhe pse gjitha dokumentet i ka pas dhe ne at rast kur ka shku ne banes me dokumente ia ka marr dhe ia ka djeg nersy ato dokumente te prones sikur se komandanti tash me i burgosur tishte vendosur vet po ne at apartament nuk do ti thoshte asgje do ta lejone te jetonte aty deri ateher kur dot behet e gatshme shtepija e vet mirpo nuk ndodhi ashtu aj e leshoj apartamentin me QIRA behuni real dhe tregoni te verteten se a osht ne rregull te ben keshtu nje komandat i ushqtir qlirimtare!!!!!

iliri
11-10-03, 09:39
pershendetje:

duke i lexuar keto shkrimet e ketij far donit te bene te kuptosh se e gjithe prona e serbeve ka qen pron e atyre qe jan kunder komandanteve te UĒK-se! ne te vertet edhe eshte keshtu! sepse kunder Ushtris Ēlirimtare te Kosoves jan njerizt te cilet jan njerze anti kombtar, jan njerez qe nuk ja dojne te miren kombit shqiptar apo nuk dine se si duhet te behet kjo?!

Ushtria Ēlirimtare e Kosoves e udh'hequr nga keta njerez qe sode UNMIK-u i fute ne burgje ne bashkveprim me disa shqipfolsa!

kete Ushtri Ēlirimtare te Kosoves parlamenti i Kosoves e ka shpallur Ushtri Ēlirimtare.

kush e ka udh'hequr kete Ushtri?

a nuk ishte komandant Rrustem Mustafa "REMI"

a nuk ishte komandant Fatmir Lima "ĒELIKU"

a nuk ishte komandant Daut Haradinaj "DAVIDI"

a nuk ishte komandant Isak Musliu "ĒERQIZI"

keta ishin disa nga komandantet e Ushtris Ēlirimtare te Kosoves!

ndoshta disave ne kete forum dhe ne disa forume tjera nuk ju pelqen kjo?por kjo eshte diqka e pamohueshme sepse kete e qmon historia e kombit Shqiptar?...

nese dikush prej forumisteve apo prej qytetarve te kosoves ju duket se parlamenti i Kosoves dhe historia e kombit shqiptar ka gabuar qe i ka njohur Ushtrin Ēlirimtare te Kosoves si force Ēlirimtare ateher deklarohuni dhe tregoni se kush ishin Ēlirimtaret e Kosoves?

apo per te qen i rrespektuar tek disa njerez ka qen dashur te jesh i vrar se nese nuk je vrar je uzurpator, antikombtar e gjera te ngjashme qe dini ti beni vetem ju ne bashkpunim me regjimin e Beogradit vetem qe Beogradi kete e bene ne gjuhen serbe kurse ne kete forum mund te perkthehet dhe te shkruahet shqipe!

nje dite shum te aferme qytetaret e Kosoves qe jan ne favor te qeshtjes kombtare shqiptare do ta kuptoj shum qart se ata qe i kan akuzuar apo i akuzoj Ēlirimtaret jan njerez antikombtar!

por kjo do te jete vone dhe per kete do te na denoj historia e kombit shqiptare te cilen histori do ta lexojn brezat e ardhshem te kombit shqiptar?...

nuk dua te zhytem ne debat me te thell me njerze te nivelit te donit!rrespekt:

doni
13-10-03, 12:57
Tybe na lodhe kurte bojsh copy paste qiti tek lajmet mo qit ketu veq me shkru diqka e kishe po shkrun e po din ajt tash epo e dijm se sen spo din po shkruj prej menes tone e per kto qka i ben copy qiti tek lajmet!

doni
13-10-03, 13:02
Gjdo lavdat dhe rrespekt per Daut Haradinjat une daut haradinaj e njoh shum mir Daut haradinaj ishte 19 vjeqar kur e ka vra komandantin qe vinte nga deqani Slloben dhe shum e shum tjer Lavdatat qe i ka Daut haradinaj pak kush mund ti ket .. Aj vrau Serb dhe beri diqka qe ia punuan shoket e ti per at gjindet ne burg mirpo ketu dihet se daut haradinaj nuk ka be keq ne shqiptar per at dhe burgun se ka aq pak, se kush i vrau ushtaret e vet kush vrau shqiptaret pa faj ata jan 13-14-15 vite ne burg ketu dihet se kush dhe qka jan ata O nuk vrahet ushtsari perse kthehet nga fronti pse mos te kthehet aj kur mendon Komandanti se mund ti bej ball 1 tankut me nje kallash a eper at aj kthehet e per at mu vra nga komandanti ket e kan njerzt pa shkoll

kaedhemazi
23-12-03, 04:38
Denimet qe jan shpall nuk jan as te turpshme as te demshme po jan ngadhnjim i Drejtesise ne Kosove.Ju perkulem te gjitheve qe kan luftuar per ate Toke shqiptare ,por kjo nuk i jap te drejten askujt te formoje Klane Kontrabandistike ,te vras shqiptare sipas deshires ,dhe te Zhys thell kontributin e atyre qe vertet kan luftuar.

Bile bile ,per arsye se i japin UCK-se Imazh te keq ata meritojne denim me Vdekje per Tradheti.

Natyrisht qe disa do te thone se ata ishin vet Ushtria jone.Une nuk mendoje ashtu.Njerezve qe u gjinden Miliona Euro ne Shtepi nuk ua besoje kontributin ne Lufte.Apo paska fituar i vetashtuquajturi Komandant Rremi 1000 her jackpotin e Latarise se Kosoves????

FLORIM
17-01-04, 18:38
UNE MENDOJ SE KETO DENIME JANE TE PADREJTA EDHE KTU ESHTE DORE E ZGJATUR E serbise

kaedhemazi
22-02-04, 04:44
po te ishte dhunuar nena apo motra jote do te mendoje ndryshe......apo po te ishte vrare ndonje i familjes nga rremi

Llapi
02-03-04, 02:22
O per zotin si Gjeneral Sali Veselin qe e liruen e sun e majten ma edhe Gjeneral REMIN veq sa su dal e ju komunista titista komitetli qe shpiunuet njiher tek shkiet e ma von tek UNMIKU plasni e kupni he thi.

kaedhemazi
03-03-04, 02:13
o pasha din e iman ti ka honger dreqi ata qe jan ne burg edhe ata qe kan me hi ne burg....veq edhe pak dite i len rugova ne liri se ka mi fut njo ka njo ne burg ...qtrrek

fadil
05-03-04, 17:44
pershendetje:
shum e kjart per mua dhe per te gjithe ata qe deshirojn ta ken te qart!
do te thote sipas shkrimit tende rugova dhe bashkpuntoret e kaluar te serbis tashti te unmikut jan ka i shtin ne burg ata qe luftuan per qlirimin e Kosoves!
ky eshte turpi i juaj dhe ate dite qe po e pret ti kaedhemazi nuk ka me te ardhe kurr!


tung tung shpresoj se lexuesit e ketij forumi tashte e kan te kjart se kush eshte ka punon ne deme te vlerave te historisa se kosoves siq eshte nje vler shum e qmuar Ushtria Qlirimtare e Kosoves

Llapi
05-03-04, 17:50
http://www.kosovapress.com/foto/epopejaeuckpr050304_1.jpg


Epopeja e UĒK-sė kishte pėrmasa madhėshtie dhe ia ndėrroi rrjedhėn historisė


Prishtinė, 5 mars (Kosovapress) Time: 15 : 07

Pėr t’u pavarėsuar Kosova, kėrkohet njė angazhim mė i madh i institucioneve tė Kosovės dhe popullit tė saj pėr lirimin nga burgjet edhe tė Fatmirit, Dautit, Remit, Selimit dhe gjithė gjeneralėve tė tjerė sespe me gjeneralėt nėpėr burgjet, Kosova nuk mund tė jetė e pavarur. Prandaj, gjeneralėt do tė lirohen dhe Kosova do tė pavarėsohet, ka thėnė tė premten kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi me rastin e 6-vjetorit tė rėnies heroike tė komandantit legjendar Adem Jashari dhe nė nderim tė tė gjithė dėshmorėve qė ranė pėr lirinė e Kosovės, nė manfestimin tradicional “Epopeja e UĒK-sė”, organizuar nėn patronatin e kryeministrit tė Kosovės.

----------------------------------------------------------------------


Ne mbroitje te postimeve te mija tani e tutje me duhet tia shtoi qdo shkrimi tim edhe ket :rroft rugovna sa tita e ndoshta nuk mi fshin keta sahanlpirsit

kaedhemazi
08-03-04, 19:17
Mire boll qe paska thene Hashim Thaci po le ta ruan per me vone se aty te ata te tjeret e ka vendin edhe ai........
edhe normal.tash lufta ka mbaru ,me majt fjalime te forta nuk eshte ma veshtire....as me lexu nuk eshte veshtire

nota
01-06-04, 10:11
nese 10 vet qe i akuzon UNMIKU prej atyre veq 1 mundet me qen i pafajshem tjert gjith jan me faj

Per Donin
Doni vertet me vjen keq per fjalet qe ke shkruar, edhe une po te shkruaj nje fjal sepse vertet eshte turp per ata qe shajn dhe fyejn luftetaret e liris, me fjalet qe ke shkruar vertet po i mban anen armikut.
Nje fjal thotė : "Te gjith ata,qe sharjet ne maje te gjuhes i kan per luftetaret e liris, thell ne zemren e tyre e ruajne nostalgjin per pushtuesin" , me vjen keq por i till qenke edhe ti
NOTA

VARDARI
11-06-04, 23:51
-Ksish persona si ju doni e kaedhemazi etj si ju...
Ju jeni njerez te kotit ju jeni parazitat e kombit si ju bie nder mend dhe keni guximin qe ti shajni dhe fyeni luftetaret e liris.

-Se nuk jan ne pyetje manekenat politik qe dalin neper bina dhe thurin poezi si bransha juaj.
Kini kujdes se shkelni edhe mbi gjakun e deshmorve qe e dhane jeten per ju.

Zoti ju mallkoft

4ever
12-06-04, 09:25
Ata qe punuan dhe luftuan per lirin e popullit gezojn cdo rrespekt.Mirepo disa prej personave qe gjenden sot ne burg akuzohen per vrasje politike te shqipetareve mbas lultes sigurisht qe per keta gjygji duhet ta thot fjalen e vet.Nuk do te thot se dikush ka cene ne lufte dhe mundet me e vra kan ti teket vetem se nuk mendon si ai.Populli i Kosoves ka punu dhe luftu me dekada qe te kemi nje shtet ku do te mbisundoj ligji dhe rregulli,ne nje shtet te tille ai qe vret e ka vendin ne burg,pa mar parasysh se per kend behet fjale.

illyria
12-06-04, 19:10
Allahile,a mund dikush me ma pėrmend njė ligj me tė cilin mbrohen ish komandantėt dhe pjestarė tjerė tė UĒK-sė tė cilėt pas lufte na dolėn se ishin vetėm kriminelė ordinerė tė cilėt vranė kundėrshtarė politikė tė bosėve tė tyre,plaēkitėn dhe uzurpuan sa edhe s mujtėn me bajtė.
Tregomėni o "ēlirimtarė",ēfarė Kosove ju po dėshironi dhe ēfarė ardhmėrie i "premtoni" popullit nėse krimnelėt,hajnat dhe banditėt duhet me i mbrojtė me ligj!?
Tregomėni o "ēlirimtarė",pse komandantėt e luftės po duhkan tė jenė kundėrshtarė tė Rugovės dhe tregomėni se kundėr kujt ata luftuan mė shumė,kundėr okupatorėve serb apo kundėr Rugovės!
Tregomėni,nėse tė gjithė 400 shqiptarėt e vrarė pėr gjasht muajt e parė pas lufte ishin shpiuna dhe tradhėtarė siq thoni,ēka paskan bėrė atėherė gjat luftės kėta komandanta,kundėr kujt paskan luftue!?

lazdrani
09-07-04, 18:55
Ata qe punuan dhe luftuan per lirin e popullit gezojn cdo rrespekt.Mirepo disa prej personave qe gjenden sot ne burg akuzohen per vrasje politike te shqipetareve mbas lultes sigurisht qe per keta gjygji duhet ta thot fjalen e vet.Nuk do te thot se dikush ka cene ne lufte dhe mundet me e vra kan ti teket vetem se nuk mendon si ai.Populli i Kosoves ka punu dhe luftu me dekada qe te kemi nje shtet ku do te mbisundoj ligji dhe rregulli,ne nje shtet te tille ai qe vret e ka vendin ne burg,pa mar parasysh se per kend behet fjale.
Plotesisht jam i mendimit tend :wink:

stud
22-07-04, 00:25
mendoj se eshte mosperfillja nga populli jone i vlerave te lufes dhe pajtimi me nje rezolute qe iu jep te drejten drimit te pushtuesve nga ai sllav ne perendimor e pushtuesit dihet per cka jane,pra per pushtimin e litrise per te cilen ata luftuan

uliksi31
22-07-04, 07:32
"Liria e Vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe,me te pa fe e me shkije te veshur shqiptarce."
Mulla Idrisi

Gentiani
22-07-04, 17:19
"Liria e Vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe,me te pa fe e me shkije te veshur shqiptarce."
Mulla Idrisi


:roll: :!: :!: :?:

MEDALIM
22-07-04, 20:38
I nderuar Uliksi,kete thenje burrenore dhe me vlere,Patrioti i squar Mulla Idriz Gjilani e ka thene, atehere kur partizanet shqipetar titisto-enverist,kishen per ideol stalinin,dhe se bashku te vllazenuem me shkiet iu versulen Kosoves dhe viseve tjera shqipetare.
Sot te njeten gja bejn ish xhaxhistat nanoist,ne emen te patriotizemit dhe kombetarizemit duan te shkaterrrojn gjdo gja qe ashte shqipetare!
deri dje si ne serbosllavin e shkavellit tito po ashtu edhe ne shqiperin e krye kriminelit te kuq dhe tradhetarit te gjithe koheve nu kem guxua me i permend keto burra te medhej si Mulla Idriz Gjilanin,Mehmet Gradicen,Xhem Gostivarin,Mefailat e Kercoves e shum te tjere qe dhan jeten per kombin shqipetar.
Ju pershendes Medalim !

Gentiani
22-07-04, 20:49
Po edhe unė desha t`ia them ate, se kjo punė i ka mbi 50 vite, po e lashė se duhet me ia nisė me Uiliksin me diskutuar, e pa dashje duhet me u inkuadruar edhe tek feja atje lartė, po shumė lartė e kishin lėnė e po pritoj tė ngjitem atje.

uliksi31
22-07-04, 21:51
I nderuar Uliksi,kete thenje burrenore dhe me vlere,Patrioti i squar Mulla Idriz Gjilani e ka thene, atehere kur partizanet shqipetar titisto-enverist,kishen per ideol stalinin,dhe se bashku te vllazenuem me shkiet iu versulen Kosoves dhe viseve tjera shqipetare.
Sot te njeten gja bejn ish xhaxhistat nanoist,ne emen te patriotizemit dhe kombetarizemit duan te shkaterrrojn gjdo gja qe ashte shqipetare!
deri dje si ne serbosllavin e shkavellit tito po ashtu edhe ne shqiperin e krye kriminelit te kuq dhe tradhetarit te gjithe koheve nu kem guxua me i permend keto burra te medhej si Mulla Idriz Gjilanin,Mehmet Gradicen,Xhem Gostivarin,Mefailat e Kercoves e shum te tjere qe dhan jeten per kombin shqipetar.
Ju pershendes Medalim !

Ashtu pra Medalim t'falemderit. Edhe une mendoj se Mulla Idrisi si dhe shume pishtar te lirise duhet te jen aktual dhe frymezues te gjeneratave te reja.

uliksi31
22-07-04, 21:59
Po edhe unė desha t`ia them ate, se kjo punė i ka mbi 50 vite, po e lashė se duhet me ia nisė me Uiliksin me diskutuar, e pa dashje duhet me u inkuadruar edhe tek feja atje lartė, po shumė lartė e kishin lėnė e po pritoj tė ngjitem atje.

Hehe o Gentiani pom doket s kah po sillna po zatetem ne ty :!: Per te mire ishalla :idea:
Po thua se thenja e Mulla Idrisit eshte vjetrua 50 vjec apo :?: Qe pra edfhe nje lutje qe e ka ber Mulla Idrisi:" O Zot , Urrejtjen nga zemra e njerzve e shendrro ne dashuri;Te pa feve u dhuro besimin;Syve te verber u fale drite..." :arrow:

Gentiani
22-07-04, 22:28
Po edhe unė desha t`ia them ate, se kjo punė i ka mbi 50 vite, po e lashė se duhet me ia nisė me Uiliksin me diskutuar, e pa dashje duhet me u inkuadruar edhe tek feja atje lartė, po shumė lartė e kishin lėnė e po pritoj tė ngjitem atje.

Hehe o Gentiani pom doket s kah po sillna po zatetem ne ty :!: Per te mire ishalla :idea:
Po thua se thenja e Mulla Idrisit eshte vjetrua 50 vjec apo :?: Qe pra edfhe nje lutje qe e ka ber Mulla Idrisi:" O Zot , Urrejtjen nga zemra e njerzve e shendrro ne dashuri;Te pa feve u dhuro besimin;Syve te verber u fale drite..." :arrow:

Ishalla de pėr tė mirė.
Amin! :lol:

Po mė duket edhe mua more uliksi31, se krejtė e ke me ardhė atje te feja! :lol: :wink: po edhe atje do tė vijė, vetėm mos thuani se po i pėrziej diskutimet e fesė me politikė!
:wink: :lol: