PDA

View Full Version : A ka vepruar mir Z.Rugova qe mori qendrim te shkoj nw Vjen..


iliri
11-10-03, 09:47
qak mendoni ju te nderuar forumiste per qendrimin e Rugoves i cili mori qendrim per te shkuar ne Vjen pa e pyetur Parlamenti se a duhet apo jo te shkoj ne Vjen per bisedime me beogradin.........

mendimi im eshte se Rugova ka gabur shum pasi qe i njejti eshte zgjedhur nga parlamenti dhe duhet ti jap pergjithsi parlamentit te cilin nuk guxon askush ta injoroj.... Rugova e Ka injoruar por per mendimin time ky nuk eshte gabimi i pare i z.Rugova por si duket dikush nga ne shqiptaret nuk deshiron ti identifikoj gabimet e Z.Rugova?...!rrespekt:

Dilaver
12-10-03, 11:37
Nė bisedimet e Vienės Kosovėn e perfaqėsojnė presidenti Dr Ibrahim Rugova, kryeministri Bajram Rexhepi, kryeparlamentari Nexhat Daci.

Bashkėsinė serbe do tė perfaqėsojė bashkėministri nė Qeverinė e Kosovės Milorad Tododroviq, Ministrja e Shendetėsisė Resmije Mumxhiu pjesėtare e pakicės turke.

Partia Demokratike e Kosovės ka konfirmuar se e ka pranuar dialogun midis Beogradit dhe Prishtinės i cili duhet tė fillojė me 14. tetor nė Vjenė. Hashim Thaēi lider i kesaj partie ka deklaruar se dialogu ėshtė i nxituar, mirėpo qe bisedat janė nė interes tė tė dy bashkėsive. Ai i ka ftuar institucionet kalimtare nė Kosovė qė nė dialogun e ardhshėm tė veprojnė nė menyrė unike, nė interes tė qytetarve.

"Si edhe ka ftuar autorin e kesaj teme qe tė paraqitet nė kryesi per sugjerime tė metutjeshme si keshilltar i delgacionit"

iliri
12-10-03, 13:58
pershendetje:

Kryeministri i Qeveris se Kosoves Bajram Rexhepi me 11/10/03 pas mbledhjes se kshillit drejtues te Paqrtis Demokratike te Kosoves Deklaroi se definitivishte nuk do te jete ne Vjen?

Kurse Kryetari i PDK-se Hashim Thaqi pas mbledhjes deklaroi se partia demokratike nuk i pengon ata qe deshirojn te shkojn ne Vjen!...rrespekt:

Beni_gjk
12-10-03, 22:06
Se a ka bo mir a keq kjo shihet ne te ardhmen Mos nguti menjeher me thon jo ka bo keq se e pat edhe vet se spaten qare pa pranu edhe Kryeministri i PDK se normal qe duhet me shku se pa bisedu ska pavarsi te Kosoves ket duhet ta kuptojm tung mos e merrni ngat zemres se sa te esht Rugova gjalle Pavarsi e kemi :)

Anonimja D
12-10-03, 22:14
.....per simpatizuesit e verber te perbetum te Rugoves zgjohuni nga gjumi e mos jetoni ne iluzione qe me te e keni pavarsin e sigurume ,rezultati tregon qe ky njeri s'ka vizion per krijimin e nje shteti te pavarur.

SheTa
12-10-03, 22:41
Ilir Mendoje se kurr ma mir ! ska vepru Zoti ! Rogova ! edhe nes ke Vepru keq ! pse Zoti Thaqi I besht bisidimet beograd Prishtin !

arTanibb
13-10-03, 11:37
Veq diqka deshta t'pys edhe ta di se athu paska njeri n'tok qe po mendojka qe ka bo keq Dr.Rugova qe i ka pranu bisedimet!!!!!

doni
13-10-03, 12:00
H. Holkeri: Kosova do tė pėrfaqėsohet nga presidenti Rugova, i cili ėshtė simbol i unitetit dhe Kosovės multietnikeLidhur me vendimin e kryeministrit Rexhepi pėr mospjesėmarrje nė takimin e Vjenės, ka shfaqur qėndrimin e edhe kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri, nėpėrmjet zėdhėnėses sė tij Izabela Karlovic. Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm Hari Holkeri ka dhėnė kėtė deklaratė:

"Gjithė bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė angazhuar nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejt pėr tė mbėshtetur Presidentin Ibrahim Rugova dhe drejtuesit e tjerė tė Kosovės qė dėshirojnė t'i japin popullit tė Kosovės shansėn pėr tė qenė tė pėrfaqėsuar nė bazė tė gjerė nė hapjen e bisedimeve tė drejtėpėrdrejta ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit tė martėn nė Vjenė. Meqė siē u tha doli se ėshtė e pamundur tė pėrfshihen drejtuesit e Qeverisė nė delegacion. Kosova do tė pėrfaqėsohet nga presidenti Rugova, i cili ėshtė simbol i unitetit dhe Kosovės multietnike, Nexhat Daci, kryetar i Parlamentit, po ashtu do tė jetė nė delegacion.

Bisedimet e Vjenės do tė fillojnė nė praninė e pėrfaqėsuesve tė nivelit tė lartė tė bashkėsisė ndėrkombėtare, pavarėsisht nga vėshtirėsitė brenda qeverisė. Ne shpresojmė se kur tė fillojnė bisedimet e vėrteta teknike nė kuadėr tė grupeve punuese, institucionet e Kosovės do tė angazhohen nė mėnyrė tė plotė pėr tė ndihmuar nė zgjidhjen e ēėshtjeve, qė do tė hapen nė diskutim qė ėshtė interes praktik i drejtėpėrdrejt pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės".

iliri
13-10-03, 12:11
pershendetje:

kende e perfaqson Z.Rugova ne Vjen?

ai nuk e perfaqson Kosoves pasi atije nuk i eshte dhene viza nga Parlamenti i Kosoves nga i cili parlament edhe eshte zgjedhur.

kurse hashim Thaqi nuk e ka perkrahur dialogun ne Vjen se sikur ta kishte perkrahur ai do te shkonte edhe vete...Ibrahim Rugova dhe Nexhat Daci i kan dhunuar instutucionet e Kosoves ?por ndoshta eshte ajo qe Rugova moti seshte fotografuar me serbet ?

bile bile me keta te rinjet ai ende nuk e ka asnje fotografi sepaku publike!rrespekti i takon atij qe e rrespekton veten dhe vlerat e kombit te vete?

Cool_Boy
13-10-03, 13:05
TungAnonimja D te pershdnes dhe po te thame se ti nuk ki lidhje me poltik... Si i thuet nje njerit qe 12 vite tu luftu per pavarsi e me ne fund aj nuk ka ndermend te krijoj nje vend te pavarur dhe demokratik.........Shqyr qe nuk tu kje politikane se paske pas me na lan nlloq.

arTanibb
13-10-03, 13:16
Cool_Boy Mos i'a shih per te madhe sepse aq sa din aja/aj aq po flet ,

Ilir te them seriozisht edhe pse askush nuk mund te ben me shum se sa Dr.Ibrahim Rugova per Kosoven mirpo siq po shifet dhe ashtu osht se zoti Nexhat Daci duhet ti ket lavdatat me te mdhaja, smund ti themi Kryeminister apo kryeparlamentar ati qe udheqet nga partija.

Beni_gjk
13-10-03, 13:16
Ilir te pyes une ty kon e perfaqeson Bajram Rexhepi ne Kosove e dim te gjithe se pse nuk eshte shku e ajo eshte se ska guxu prej komandantit te tij se urdherat e komandantit duhet te zbatohen se ata rriten ne frymen e komunizmit ai qe si respekton rregullat i shkon koka nuk e di a je en ngjarje qka i ka ndosh Naim Malokit ne Smolic e di qe nuk e din e po te tregoj une ne nje intervist qe e ka jap ne gazeten e atehershme Kombi ai ka deklaru se jam hy ne Kosov me urdher te Kolonel Ahmet Krasniqit menjeher si ka shkel ne Kosov kan pasu pasoja te renda per nje oficer siq ka qen Naim Maloki e ket e kish gjet edhe Bajram Rexhepin po te kishte pranu me shku keto jan rregulla te komunizmit tung tash

iliri
13-10-03, 14:52
pershendetje:

z.Beni_gjk si duket ju nuk e dini se qka thuani! i perzieni gjerat!nuk e di pse? ndoshta nuk din se qka shkruan? por si do qe te jet kjo tregon mentalitetin tende. nuk ja vlen te debatoj me tyy?

Beni_gjk
13-10-03, 15:20
Pse po te duket qe po i perzij apo ndoshta nuk po te pelqejn se edhe vet pyete kon e perfaqeson Rugova ne vjen e une tu pergjigja se kon e perfaqeson Rexhepi ne Kosov e ti je hi krejt tjeter ka futu ne tem ok mos ik prej temes edhe realitetit

iliri
13-10-03, 15:46
Bajram Rexhepi ne Kosove i perfaqson kosovaret ? sepse kosovaret nuk i kan dhene vizen delegacionit kosovar te shkoj ne vjen. por vizen ketij dialohu ia ka dhene UNMIK-u, dhe Rugova ne vjen ka shkuar me vize te UNMIK-ut e jo te kosovarve. sepse viza e kosovarve eshte parlamenti i Kosoves e jo UNMIK-u.

prandaj Rugova i ka dhunuar instutucionet e kosovces ebashku me Nexhat Dacin

Beni_gjk
13-10-03, 15:53
Bajram Rexhepin nuk e ka zgjedhur populli ketu ki rrshit pak po nejse nuk eshte hera e pare se ai eshte zgjedh me marreveshje e kjo do te thot se nuk ka te bej asgje me kosovaret edhe fjala dhunim ka shum kuptime largoje ket fjale nga fjalori i yt edhe sa per UNMIK kryeministri krejt me urdhera te UNMIKIT eshte ka punon e ketu ne ket rast ka punu me urdhera te partis punes bye :)

iliri
13-10-03, 15:55
po a ? e Rugven kush e ka zgjedhur ?

Beni_gjk
13-10-03, 16:16
Rugoven e ka zgjedhur populli sepse i ka fituar shumicen e votav oki

doni
13-10-03, 18:36
ahahao beni le be hiqu tinaj ilirit se san spo dika ndigjo be qka thot bajram regjepin e ka zgjedh populli oo sa po dika ja honkt sorra ment o Ilir jojooooo keq je o ilir ooooooooooooo mundesh me thon Bajram rexhepi e ka zgjed qenin mat mirin n'shpi te vet qy :P

SheTa
13-10-03, 18:36
Ilir Nes Vazhdon Keshtu Me Ate Urrejtjen qe e ki Ndaj ZOtit Rogova !

Ty Hashim thaqi ka me te pas kra te dajthe ! Pore Mbaj Shpresat se her do kur do ! Ki me Nxon Van Ne PDK ahahah

doni
13-10-03, 18:55
Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, shefi i UNMIK-ut Hari Holekri dhe kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci sot nė mesditė udhėtuan pėr nė Vjenė, ku do tė marrin pjesė nė fillimin e bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtje praktike.

Anėtarėt e delegacionit tė Kosovės, tė cilėt do ta marrin pjesė nė takimin e nesėrm tė Vjenė deklaruan para mediave nė aereportin e Prishtinės se do ta pėrfaqėsojnė Kosovėn nė mėnyrė tė denjė dhe interesat e qytetarėve tė saj.

Presidenti Rugova tha se vendimin pėr tė marrė pjesė nė takimin e Vjenės e ka marrė nė nė bazė tė kompetencave dhe pėrgjegjėsive tė institucionit tė Presidentit tė Kosovės, qė dalin nga Korniza Kushtetuese, si dhe pas kėrkesave tė bashkėsisė ndėrkombėtare.

Presidenti tha se nė Vjenė pėrfaqėson interesat e qytetarėve tė Kosovės, nga tė cilėt kėrkoi pėrkrahje dhe mirėkuptim.

"Vendimin pėr tė shkuar nė Vjenė e kam marrė nė bazė tė kompetencave tė mia kushtetuese qė i pėrfaqėsoj tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe popullin e saj dhe nė bazė tė kėrkesės sė bashkėsisė ndėrkombėtare qė Kosova duhet tė marrė pjesė nė bisedimet pėr ēėshtje praktike nė Vjenė", tha Presidenit i Kosovės. "Nė tė njėjtėn kohė kėrkoj dhe besoj se e kam edhe mirėkuptimin e qytetarėve tė Kosovės", theksoi Presidenti Rugova, duke nėnvizuar se vendimi pėr pjesėmarrje nė takimin e Vjenės ėshtė marrė me qėllim qė Kosova tė mos akuzohet para bashkėsisė ndėrkombėtare dhe se dėshiron marrėdhėnie tė mira me tė gjithė fqinjėt e saj. Ndonėse shumica kanė qenė pro bisedimeve, Presidenti shprehu bindjen se me gjithė dallimet qė ekzistonin tash, institucionet e Kosovės do tė vazhdojnė tė funksionojnė si mė parė.

Ndėrkaq shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri tha se Kosova do tė pėrfaqėsohet denjėsisht nė Vjenė, duke shprehur njėherit keqardhje qė nė delegacionin e Kosovės nuk ndodhet edhe Qeveria.

"Pėr fat tė keq, mosuniteti i subjekteve politike ka bėrė qė nė Vjenė tė mos pėrfaqėsohen tė gjitha institucionet e Kosovės. Prej tri institucioneve, atje do tė shkojnė vetėm dy. Sigurisht ne do tė pėrpiqemi qė atje ta pėrfaqėsojmė nė mėnyrė tė denjė Kosovėn". theksoi Holkeri.

Kryetari i Kuvendit Nexhat Daci tha se takimi i Vjenės do tė jetė fillimi i njė rruge tė parė dhe tė vėshtirė tė pėrfaqėsimit tė drejtpėrdrejtė tė shtetit tė Kosovės, duke shprehur bindjen se nė Vjenė Kosova do tė pėrfaqėsohet nė mėnyrė tė denjė. Kryeparlamentari Daci tha se mospėrfaqėsimi i qeverisė nė fillimin e dialogut ėshtė njė hendikep pėr institucionet e Kosovės. "Unė mendoj qė ėshtė njė hendikep real. Do tė ketė kohė pėr riparime tė tilla, por mendoj se nė momentet kritike, konform forcės qė ka njė subjekt politik, duhet t'i marrė pėrgjegjėsitė e veta", tha Daci, duke e quajtur indirekt tė gabuar vendimin Kryeministrit pėr tė mos marrė pjesė nė takimin e Vjenės.

doni
13-10-03, 18:56
LDK konsideron se pjesėmarrja e institucioneve mė tė larta tė Kosovės nė takimin e Vjenės ka rėndėsi tė madhe pėr proceset politike nėpėr tė cilat po kalon Kosova, dhe ėshtė nė interes tė Kosovės dhe tė ardhmes sė saj, tha nė njė prononcim zėdhėnėsi i LDK-sė Lulzim Zeneli.

Kosova nė takimin e Vjenės do tė pėrfaqėsohet nė nivelin mė tė lartė shtetėror nga Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova dhe Kryetari i Parlamentit tė Kosovės, Nexhat Daci dhe ky takim do tė jetė nė vazhdėn e afirmimit dhe argumentimin tė vazhdueshėm tė institucioneve tė Kosovės nė finalizimin sa mė tė shpejtė tė procesit tė pavarėsisė sė Kosovės, vlerėsoi ai.

"Kosova pret ta kalojė kėtė sfidė, kėtė e presin qytetarėt e Kosovės, kėtė e presin miqtė tanė ndėrkombėtar", thekson Zeneli.

Ndėrkaq, sa i pėrket mospjesėmarrjės sė Kryeministrit tė Kosovės, pėr LDK-nė kjo ėshtė ēėshtje personale e tij dhe e partisė qė ai pėrfaqėson nė koalicionin qeveritar, tha zėdhėnėsi i LDK-sė Lulzim Zeneli

iliri
14-10-03, 13:28
pershendetje:

eshte fatkesi e madhe se si disa njerez ne kete forum per ta mbrojtur nje lider jan ne gjendje ti japin te gjitha interesat e kombit shqiptar!

kjo ndodhe vetem ne mendjet e njerzeve te cilet nuk dine se si duhet te vlersohen vlerat.

perkrahsit e Rugoves per ta mbrojtur Rugoven jan ne gjendje ta shesin kombin!

une quditem se si ju e mbroni nje njeri i cili nuk i perfill interesat e kombit ,nuk i perfill instutucionet e zgjedhura ne menyr demokratike siq e shkeli vullnetin e popullit dhe gjithashtu e nenqmoj parlamentin e kosoves.

ju te nderuar duhet ta dini dhe ta keni te kjart se Rugova eshte zgjedhur president ne baze te nje marrveshje ne mes PDK-se,AAK-se dhe LDK-se pasi qe populkli i kosoves nuk ia kishte dhene votat e mjaftueshme qe ai te zgjedhet president nga LDK-ja.

per te marre vendime per popullin e kosoves ai duhet ta marre pelqimin e parlamentit te kosoves sepse gjdo marrveshje e arritur pa pelqimin e parlamentit perkatsishte votimin ne parlament ajo marrveshje nuk do te jete valide dhe e perfillshme nga kosovaret.

kete marrveshje duhet ta perkrahin tri subjektet politike nenshkruese te kesaj marrveshje LDK.PDK dhe AAK konkretishte grupet parlamentare te ketyre partive sepse pa nenshkrimin e ketyre tri partive per qeshtje vitale nuk do te kete suksese asnje marrveshje per kosovaret.

duke u nisur nga fakti se kjo ka qen dashur te ndodhe per ta perfaqusra Rugova kosoven ne vjen dhe kjo e fundit nuk ndodhi pra parlamenti i kosoves nuk ja dha vizen bisedimeve Rugova dhe Daci nuk e perfaqsojn popullin e kosoves por e perfaqsojn Lidhjen Demokratike te kosoves dhe asgje me shum eshte ate jo te teren pasi qe pjesa dermuese e LDK-se lan qen kunder ketyre bisedimeve.

Rugova dhe Daci ne vjennuk do te ken mundesin te bejne asgje me shum se te fotografohen me klyshte e Millosheviqit pasi qe me keta te rinjet nuk jan fotografuar ende dhe keto fotografi i kan munguar shum albumit te Rugoves .besoj se kete do ta kuptoni dhe ju do ti mbroni vlerat apo inetresat e kombit e jo individet e mjer te kombit siq jan Rugova dhe Daci?!Rrespekti i Takon atij qe e rrespekton veten dhe vlerat e kombit te vete!

Beni_gjk
14-10-03, 19:40
Me vjen keq se pse nuk e shkrun te paren LDK e masnej keto partit tjera minoritare por nejse nuk eshte i pari ky gabim drejtshkrimor Po ta sqaroj nje her per tana heret se Akademik Nexhat Dacin e kan votu te gjith deputet qe te jet Kryetar Parlamenti e Dr.Rugova i ka marre votat e qytetareve e sa per kryeministrin te gjithe e dime se e ka Zgjedh Shtajneri se i vetmi njeri ne PDK ka qen pak i pershtatshem per Evrope e SHBA se te tjeret siq ka theksu edhe Shtajneri se ket post duhet ta merr nje njeri me te kaluar te paster e i vetmi ky ne PDK ka qen oki

Anonimja D
14-10-03, 20:51
Beni ,mos deshte te thuash qe i vetmi ky njeri paska te kaluar te paster nga opozita,ne Gjakove te kishin thone ,mos fol muhalife shume ,pra mos u merr me paragjykime te pa baza.

Per tipat si ti eshte kjo proverb e qelluar "Gjithehere ka qene me lehte te kritikosh sesa te punosh " .

Beni_gjk
14-10-03, 21:14
Jo bre ti qik po vet Shtajneri ka deklaru keshtu po me vjen keq se une nuk kam then a

Psikologu
14-10-03, 21:59
Pershendetje ilirAi qe sdin me fol as me kuvenu nuk hyn as ne odė burrash as nuk i del askuj perpara, duhet me ditė , e pra dija si mungon Z.Rugoves , ata qe sdin skan pse shkojn , qka me lyp atje , Z.Rugova i del qdo kuj perball me dijeni , pra mos shkuarja ne Vjen eshte vetem shenj e friges per disfaten nga serbet, e pra tash : A mos dijn serbet ma shumė a shqiptaret , pse mos me i dal perball serbve, a thua pse.Cfare kuptohet ketu. A ban te ma sqarosh ilir.Pak si thjesht a

iliri
15-10-03, 08:15
pershendetje:

mendoj se me disa njerze siq eshte ky far Beni_gj dhe disa te tjeter nuk ja vlen te debatohet sepse keta nu menges te fakteve forumin e kthejne ne grindje ne mes forumisteve!....

nese per ty Beni_gjk 40% te popullit shqiptar jan minoritete vetem perse skan votuar per Rugoven e mjer ky eshte mjerimi me i madhe qe munde ta kete nje njeri! e ky njeri i mjeruar je ti dhe bashkmendimtaret e tu.

kurse Nexhad Dacin nese ke harruar ta perkujtoj se e kan votuar LDK-ja dhe kualicioni povratak "kthimi" sepse PDK-ja e ka pas leshuar mbledhjen kurse AAK-ja ka pas apstenuar.

por kjo ska rendesi per ty sepse ti nuk debaton me fakte por veq shkrime te paragumentuara "te them me kjart ti ne gjitha shkrimet tua genjen"?

kurse pert ty psikolog nuk kam se qka them se nuk ke shkruar asgje ,pra i gjithe shkrimi yt eshte i pakuptimt dhe nuk ja vlen te mirresh me te pasi qe ti mendon se politik eshte bised e odave te burrave te kosoves .rrespekti i takon atij qe e rrespekton veten dhe vlerat e kombit te vet...?!

Beni_gjk
15-10-03, 11:41
Po shihet sa e percjell politiken ilir Nexhat Daci eshte zgjedhur me voten e te gjitheve perpos atyre te serbeve qe nuk kan votuar po ta perkujtoj se masandej kur eshte hedhe ne votim edhe per Kryetar te Kosoves ju e keni leshuar mbledhjen ket mos e harro edhe perderisa nuk jeni shumic ju jeni minoritet edhe mos i ben 40 per qind si te juajat ju i keni vetem 25 per qind e asnje me teper ok____________________________

Ku tjeter pa tjeter vetem ne LDK

iliri
15-10-03, 11:58
pershendetje:

o i mjer minoritet eshte nje komb qe eshte pakic e jo nje parti ne opozit qe ka vota me pak se tjetra.

pranda jo rastesishte them se nuk ja vlen te debatoj me ty se ti nuk di se si debatohet por vetem shkruan pa e ditur se qka shkruan.Rrespekti i takon atij qe e rrespekton veten dhe vlerat e kombit te vete?!...

Beni_gjk
18-10-03, 16:04
nuk i thuhet kot partit minoritare njejt eshte hahahaha

fadil
22-10-03, 18:49
pershendetje:

Beni_gjk me siguri as ti vet nuk e di se perse qesh !

kjo nuk eshte e quditshme apo e papritur per ata qe e lexojn dhe shkruajn ne kete forum sepse te gjithe e kan kuptuar se ti edhepse ke deshir te mirresh me politik nuk din? sepse nuk din se qka kerkon, nuk din se qka afron dhe qka eshte me e keqja ti nuk din as qka shkruan.

Beni_gjk
22-10-03, 20:16
O ilir nima ti je shum i ri perme hi me mu en politik ket jam i bindur 100% edhe qfare te dushe teme hapim edhe po folim vetem une e ti e po kqyrim cili kemi ma shum fakte e argumente oki po une jam ka te kuptoj se nuk ki pergjigje per mu oki

fadil
23-10-03, 19:29
pershendetje:

krejt ju ledkistat mendoni keshtu se ju jeni te vetmit qe dini te beni politik ,te vetmit qe udheheqni e gjera te ngjashme kurse ne realitet ju nuk keni bere asgje per popullin e kosoves kete e ka deshmuar e kaluara ,e tashmja dhe do ta tregoj edhe e ardhmja .

Fatkeqsia me e madhe paraqitet tek nje person kur ai ka mendime te njejta me ty "KUR AI MENDON SE ESHTE SHUM I MENQUR"siq mendon ti per veten kete me se miri e tregojn shkrimet tua ,Mir keni ba qe keni shkuar ne vjen se jeni fotografuar me keta politkanet e rinje se sjeni fotgrafuar me duket deri ate dite ju kan pas munguar shum ato fotografi.

Beni_gjk
23-10-03, 19:38
krkrkrrrkrkr Normal qe jemi te vetmit keeu ska fije dyshimi hahhahaa ne nuk kemi ne parti njerz me te kaluar te dyshimte edhe per ata jemi me te miret Ne asnje shkrim timin nuk ke shkruar asnje kunderargument vetem genjeshtra Mos u ben merak per te ardhemen tone por kqyrne veten qfare teposhteze keni marre qy qy per foto e ki fjalen a qetash kemi mi botu do foto taze me gjingjiqin ne brijone me thaqin edhe na nuk jemi dal en foto me artemijen e as me trajkoviqin byeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ilirrrrrrrrrr burriiiiiiiiiii

fadil
24-10-03, 08:24
pershendetje:

njerzit e juaj nuk jan te dyshuar per regjimin e millosheviqit dhe te serbis se per Kosoven krejtsishte jeni te dyshuar dhe me nje te kaluar te hidhur.

ju o te mjer nuk jeni ka e dini se nuk keni pas te kaluar, nuik keni te tashme dhe me e keqja nuk do te keni as te ardhme.

Beni_gjk
24-10-03, 15:45
Memndo per te ardhmen e juaj mos u merakos per tonen por ket e kan shqipetaret e hajn buken e vet e kqyrin punen e huaj vetem vazhdoni se per para jeni krkrkkr

fadil
25-10-03, 09:01
ne shiptaret jemi ka e bajm gajlen e kombit shqiptar e jo gajlen e te tjerve.

ne jemi te interesuar te na udheheqin njerzit me vizione demokratike , njerzit qe e rrespektojn voten tone te cilen e marrin, ne jemi te interesuar te kemi politikan qe nuk na genjejn , ne jemi te interesuar qe politikanet tane te naj sigurojn nje te ardhme te ndritshme e jo te dyshimt. krejt keto qe i ceka me lart behen vetem ateher kur ne e i rrespektojm instutucionet dhe nuk e identifikojm instutucionin me individin siq bene Rugova dhe daci duke menduar se presidenca dhe parlamenti jane ata ! ata duhet ta dine se presidenca eshte presidenc dhe aty duhet te kete rregull dhe rrespektim te vullnetit te popullit, kurse parlamenti eshte pasqyra e qytetarve te kosoves, nese ju deshironi ta dini qendrimin e popullit te kosoves duhet ta shifni dhe ndegjoni parlamentin e Kosoves pasi aty jan te gjitha deputetet e te gjitha partive qe e perfaqsojn 100%vullnetin e votuesve te tyre.

Rugova dhe Daci duhet ta dine se ata i kan zgjedhur parlamentaret e jo direkt populli dhe ata duhet ti japin llogari parlamentit te Kosoves .kurse Parlamenti i Kosoves duhet ti jep Llogari Popullit pasi ata i ka zgjedhur populli.!

te gjithe lideret Kosovar per te marre vendime Historike ardhmen e kosoves duhet te kerkojn votat e parlamentit sepse nese nuk e bejne kete ata nuk e perfaqsojn popullin e Kosoves.

Beni_gjk
25-10-03, 20:09
Une nuk po di me te kuptu ty une e di se Rugoven e Dacin i ka zgjedh populli e nuk jan zgjedh vet nuk e di se ku po te dhemb ty shum mir e dim se kur Thaqi e propozoj qe te del ne kuvend se a me shku a jo ne Wien me duket se vetem 23 vota ken qe te futet ne rend dite kjo pun e te gjith ken kunder e tash nuk e di se ku po te dhemb ty qe e perdor ket fjal kinse po e genjejn popullin Qysh po thu ti duhet mi jap llogari parlamentit e jo popullit a?? Qysh ben keshtu kur ka deputet qe jan kunder realizimit te dershirav te popullit Parlamenti i Kosoves eshte qe te miraton ligje te dalura nga qeveria e nuk eshte qe ti merr pergjegjesit qe i takojn qeveris se Kosoves por kur nuyk eshte ne gjendje qeveria te merr mbi barre te veta detyrat e parashtruara ateher vendos Presidenti e mbas ti Kryeparlamentari keshtu eshte e verteta e jo qysh thu ti genjeshtra e fjal qe nuk i takojn nje njeriu te ditur qysh po i thu vetit

fadil
26-10-03, 17:48
PERSHENDETJE:

nuk e di se a e dini se qfar dallimi kan zgjedhje presidencilae dhe zgjedhjet parlamentare?

ne zgjedhjet presidneciale Presidenti i nje shteti zgjidhet direkt nga populli e jo parlamenti . edhe ateher presidenti eshte organi me i larte juridik per marrjen e vendimeve per nje shtet.

kjo duhet te rregullohet me kushtetut.

ne ne Kosove kemi zgjedhje parlamentare, dhe organi me i larte udh'heqes tek ne eshte parlamenti i Kosoves, qeveria dhe presidenca duhet ti japin Llogari parlamentit pasi jan te zgjedhur nga parlamenti e jo direkt nga populli. kurse parlamenti duhet ti jap llogari popullit.

per te marre vendime Historike per te ardhmen e Kosoves presidenti dhe qeveria duhet ti ken te suguruara 61 vota ne palament, nerse ata nuk e marrin pelqimin e parlamenti siq ishte rasti per takimin e Vjenes ata nuk e perfaqsojn Kosoven por e perfaqsojn veten dhe eventualishte partin e tyre.

Ne rastin konkret Rugova dhe Daci nuk e kan perfaqsuar Kosoven por e kan perfaqsuar LDK-ne edhe kete te fundit jo ne tersi.

vete Nexhat Daci ka thene se ne vjen nuk do te shkojm pa nje konsenzues partiak ne parlament?

por si do qe te jet ai e genjej popullin dhe e tradhtoj qeverin e Bajram Rexhepit. dhe me e keqja ra ne kundershtim me deklaratat e veta.

Hashim Thaqi ka propozuar ne ate mbledhje qe te futet ne rende dite debati ne parlament se a duhet te shkohet ne vjen a jo dhe nese po te behet nje platform instutucionale te votohet ne parlament dhe ajo platform te jete udhrrefyes per delegacionin Kosovar ne Bisedime me serbin, e jo te shkohet ne Vjen me platforma partiake.

por Rugova eshte mesuar te jete i tille , duke menduar se ai eshte vete populli dhe mund te vendos per popullin pa e pyetur popullin, kjo ka ndodhur vetem ne udheheqjen komuniste dhe tashte me nuk guxon te ndodhe se nese e bene dikush e denon populli ne zgjedhje qe do te vine .

Rugova duhet ta ket te qart se tashte duhet te udheheq ne menyr ligjore ne perputhje te plot me interesat e qytetarve te Kosoves,une mendoj se ne kete raste Rugova i ka zhgenjyer zgjedhsit e vete sepse une nuk mendoj qe ka shqiptar te mirfillt qe mendon se per ngjarje te tilla historike per vendin tone duhet te mirren vendimne partiake. sepse ne per kete kemi votuar qe ti zgjedhim instutucionet qe ne te udheheqemi ne menyr instutucionale.

kete gabim qe e kan bere Rugova dhe daci do ta paguajn shtrenjt para popullit ne te ardhmen shum te aferme.Takimi i Vjenes ishte nje turp per ata qe i dhunuan instutucionet e Kosoves dhe deklaratat e veta, keta ishin Ibrahim Rugova dhe Nexhat daci>!

Beni_gjk
26-10-03, 19:48
ani a i paska marre Thaqi 61 per qond qe te futet ne debat ai propozim palidhje a??sipas teje tash per nje thaq te bllokohen te gjitha punet apo keshtu po mendon ti eshte e vertet se Rugova dhe Daci kan qen pro bisedimeve e Thaqi ka qen kunder e tash sipas teje per teke te thaqit te bllokohet procesi i bisedimeve te kerkuara nga e gjithe bota e ne veqanti nga SHBA ku mir e dim se qka ka punu SHBA per kosoven Rugova dhe Daci i kan mbrojt me shum dinjitet vlerat e popullit kosovar edhe jan ne gjendje ta bejn ket ne qoft nevoja edhe ne Beograd e jo sikur THAQI qe ka kerku dialog me shkije ne Beograd edhe aye pa prezencen e SHBA ky eshte nje turp per te Shum je ka na ban gajlen per te ardhmen une te kisha propozu vetem veten ta shikoni

fadil
27-10-03, 11:16
pershendetje:

Ibrahim Rugova gjdo her ka qen pro bisedimeve me Serbet por ai gjdoher ka qen kunder bisedimeve brenda shqiptare per te arritur nje konsenzues brenda Shqiptar ne te mir te qytetarve te Kosoves!

Nese ju kujtohet kur nje her Bajram Rexhepi i Ftoj ne nje darke Pune Ibrahim Rugoven,Hashim Thaqin,Ramush Haradinajn , Rugova nuk ju pergjigje fteses duke thene se keto takime jan te panevojshme! kjo eshte qesharake ! por si do qe te jete kjo tregon qart se kush eshte kunder konsenzuesit brenda shqiptare per qeshtje vitale per Kosovaret? Ky eshte pikrishte Ibrahim Rugova!

une quditem se si kosovaret ne njeren ane kerkojn bashkim te forcave Politke ne favor te qeshtjes kombtare kurse ne anen tjeter disa prej tyre i mbrojn ata qe jan kunder bashkpunimit brenda shqiptar, e knder bashkpunim ndershqiptar eshte Inrahim Rugova!rrespekti u takon atyre qe e rrespektojn veten dhe vlerat e kombit te tyre?!>

Beni_gjk
27-10-03, 19:34
PO ajo dark pune ka qen vetem nje perfitim politik kishe qe na jemi per koncenzus e kur te shkojn ne ate dark pune me bo gropa kemi na shum ksi takime me dark pune por nuk kan dal ashtu si p.sh e kemi edhe darken e punes ne mes Ahmet Krasniqit dhe te mjerit Xhavit Halit mir r din se qfare kurthe ju pergatit ne ate mbledhje kshtu qe per mos me e zgjat ma shum ska biseda me juve deri sa nuk punoni mbrapa shpines

tung mos u merzit se e ardhmja eshte afer

fadil
28-10-03, 15:56
pershendetje:

nese nuk bisedoni me neve ateher shkoni dhe bisedoni me serbet siq po shkoni.

por nje duhet ta keni te qart se ju nuk e perfaqsoni popullin se populli kerkon kosenzues apo veprime energjike te perbashketa ne te mir te tyre .

Murgesha
30-10-03, 05:18
Pha qka spo degjojka njeriu ketu.....Ore po qju paskan meshel syte disave. Ani sa mire po rrihki uje ne havan hahahahahah. Ikni more se asnjeri as tjetri spaski mendje as logjik per politik. Rugova shkoi ne Vjen dhe kerkoi PAVARESI e asgje tjeter dhe keta thejne dhembet jo mire beri jo keq beri. Po vnonjani mor gishtin kokes e mendoni me kry te juajin. Qe 12 vite sa e kam percjell Rugoven ai mendet te pavaresia e Kosoves i pati gjithnje e dalin disa e thojne kinse paska shkuar te fotografohet me shkije. Pha Po ai edhe ne u fotografu me shkijet e beri kete me PAVARESI ne goje. A thua qka shqiptoi Taqi juaj kur ende pa u thare gjaku i deshmoreve shtrengonte doren e Artemijes. Pha.

fadil
30-10-03, 15:06
pershendetje:

sikur te fitohej Pavarsia me fjal jam shum i sihgurt se rugova deri tashte i kishte krijuar pavarsin kombtare e jo vetem te Kosoves.

per ta fituar pavarsin duhet pjekuri Politike e liderve tan, rrespektim i instutucioneve dhe ajo me elementarja rrespektim i votes se lir te qytetarit te Kosoves.

Rugova kur ka shkuar ne Vjen nuk i ka pasur asnjeren nga keto qe i ceka me larte parasyshe.

kete e mbeshtes ne faktin se >Ibrahim Rugova ne vjen kan shkuar pa mandatin e atyre qe i kan zgjedhur "parlamenti i Kosoves", ne te gjitha vendet demokratike nje lider qe nuk i perfill zgjedhesit e vet ai nuk e ka legjitimitetin te fole ne emer te tyre.....

Rugova dhe daci ne Vjen nuk e kan pasur legjimitetin e Popullit per ti filluar bisedimet me serbin, duke u mbeshtetur ne kete ata nuk e kan perfaqsuar Kosoven por veteveten!

keto po e deshmon e sotmja dhe do ta deshmoj e ardhmja e Kosoves......

Beni_gjk
31-10-03, 22:43
Keni te drejt ju edhe Rada Trajkoviqi ta qitni edhe ne parlament largimin e Dr.Rugoves nga posti i Kryetarit te Kosovs

Rada Trajkoviqi ka kerku shkarkimin e Rugoves per shkak qe e ka kerku pavarsin e Kosoves ne Wien kurse ju e keni arsyetimin se pse nuk e ka pyet Rugova Thaqin se a me shku ne Wien a jo ncnnccnc qfare absurditeti mendoni mir kthehuni ne rruge te zotit o te mjer

KU TJETER PA TJETER VETEM NE LDK

fadil
01-11-03, 16:40
pershendetje:

Thaqi nuk i ka thene Rugoves pyetem mua per me shkuar ne Vjen por i ka thene se ne vjen nuk mundesh ta perfaqsosh Kosoven pa e marre legjimitetin e zgjedhesve , rugova eshte i zgjedhur ne baze te nje marrveshje Politike ne mes PDK-se,AAK-se dhe LDK-se prandaj ai per vendime me pesh historike duhet ta kunsultoj Parlamentin e Kosoves sepse ne te kunderten ai nuk e perfaqson Kosoven askund e as ne Vjen?

qka qe keshtu edhe ndodhi takimi i Vjenes nga ekspertet nderkombtar llogaritet si takim i deshtuar sepse Rugova dhe Daci nuk e kan pasur legjimitetin e Kosovarve te folin ne emer te Kosovarve!

por ti kur nuk din se qka shkruan fillon ti perzien gjerat siq e ke bere ketu me kete fare Rada Trajkoviqin !

Rada Trajkoviqi nuk ka qen kunder Takimit te Vjenes dhe te gjithe deputetet e kualicionit Kthimi vazhdimisht kerkojn bisedime me serbin se ata e din shum kjart se per neve vendos UNMIK-u?

Por kete nuk ja lejoj Kryeministri i Kosoves Bajram Rexhepi i cili i tha Jo bisedimeve me serbet pa i marr te gjitha kompetencat e nevojshme per bisedime>

Beni_gjk
01-11-03, 19:08
hahhahaa na e dim se Rada eshte per bisedime por nuk eshte per pavaresi te Kosoves ashtu siq nuk jeni as ju per pavaresi te Kosoves

sepse ju pelqen kjo situate keshtu siq eshte sepse mundeni te veproni me shlirshem me kontrabanden e juaj po te ka ligje e po te njohet pavaresija e Kosoves me nuk ka per ju rrugedalje tjeter vetem nje azil ne Greqi

fadil
02-11-03, 11:21
pershendetje:

nese deshiron edhe ti vete ta kuptosh se nuk je ka din se qka shkruan veq ktheu ne shkrimin e parafundit dhe bene nje analiz te dy shkrimeve tua dhe ketu e kupton shum thjeshte se ti nuk e din se qka ke shkruar dhe nuk je ka din as se qka shkruan ne te ardhmen!

eltoni
02-11-03, 21:53
pershendetje:

Thaqi nuk i ka thene Rugoves pyetem mua per me shkuar ne Vjen por i ka thene se ne vjen nuk mundesh ta perfaqsosh Kosoven pa e marre legjimitetin e zgjedhesve , rugova eshte i zgjedhur ne baze te nje marrveshje Politike ne mes PDK-se,AAK-se dhe LDK-se prandaj ai per vendime me pesh historike duhet ta kunsultoj Parlamentin e Kosoves sepse ne te kunderten ai nuk e perfaqson Kosoven askund e as ne Vjen?

qka qe keshtu edhe ndodhi takimi i Vjenes nga ekspertet nderkombtar llogaritet si takim i deshtuar sepse Rugova dhe Daci nuk e kan pasur legjimitetin e Kosovarve te folin ne emer te Kosovarve!

por ti kur nuk din se qka shkruan fillon ti perzien gjerat siq e ke bere ketu me kete fare Rada Trajkoviqin !

Rada Trajkoviqi nuk ka qen kunder Takimit te Vjenes dhe te gjithe deputetet e kualicionit Kthimi vazhdimisht kerkojn bisedime me serbin se ata e din shum kjart se per neve vendos UNMIK-u?

Por kete nuk ja lejoj Kryeministri i Kosoves Bajram Rexhepi i cili i tha Jo bisedimeve me serbet pa i marr te gjitha kompetencat e nevojshme per bisedime>z.fadil qka mendoni pse nuk shkoj B.Rexhepi nė vjen,apo ky ishte i penguar nga Thaqi qė tė marr pjes nė bisedimet, dhe si i komentoni deklarimet e Thaqit kur thot se B.Rexhepi nuk ėshtė konsultuar me ne pėr tė marr vendim a me shku nė vje na jo, ndėrsa Jakup Krasniqi nė Zėrin e Amerikes nė pytjen qė ja ban gazetari se a ėshtė kosultu me ju B.Rexhepi pėr takimin nė vjen thot se, B.Rexhepi e ka marr vendimin sė bashku me ne tė PDK-s pėr mos shkurjen nė vjen , pra vetem brenda nje dite dy deklarime tė kundėrta tė krerėve tė PDK-s, dhe pse Thaqi deklorj se ėshtė i gatshėm me shku nė beograd me bisedu me shki pa ndermjetsimin e askujt e nuk qe i gatshė me shku nė Vjen me ftesen e bashkėsis ndėrkombėtare ku ishin prezent edhe miqt tan Amerikanėt.

Cool_Boy
03-11-03, 13:01
Tung TungPaska njerz qe nuk po dikan asgj ketu p.sh. Iliri nuk paska lidhje me politik hahaha vetem po folka ketu se me marr mesazhe me se shumti ne kete forum hihhaha...O jaran oooooo Dr Ibrahim Rugova ka shkuar ne Vjen sepse e don Kosoven e Pavarur sa me shpejt qe eshe e mundur ok e jo me prit edhe 5vite tjera e tani me shku ne Vjen prap ok...Po mos kqyr mu bo fillozof ketu se nuk podishe asgj ok se Dr Rugova ka luftuar per KOSOVEN prej si ka lindur edhe ma mir se aj askush nuk i din problemin e Kosoves.. E ti ketu me qohesh pa i la syytt e me thue Z.Rexhepi nuk ka marr pjess sepse blllblaa.....Se nuk din aj per ata nuk ka shkuar atje ok...Hej Beni_gjk pershndetje jaran per ty dhe murgesha se ju tu kjeni njerzit qe e kuptoni se pse ka shku Dr Rugova ne Vjen.

fadil
03-11-03, 15:56
pershendetje:

mua aspak nuk me bejne pershtypje akuzat e disave ne kete forum sepse ata ne munges te fakteve per tu ballafaquar me temen qe eshte e qelur enkas per veprimin e pandergjegjeshem te Rugoves dhe Dacit qe kan shkuar ne Vjen pa i pyetur popullin dhe zgjedhsit e tyre "parlamentin e Kosoves " mundoehn ta kthejne temen ne konflikt ne mes forumisteve! kjo eshte qesharake por njerzit me mentalitet te njete me disa ketu nuk e din se qka eshte politika qka eshte debati dhe qka duhet te sjellesh apo te shkruash ne debat dhe si duhet te udheheqesh nje popull?

Nese per juve i ndershme eshte Nje politikan qe i genjen zgjedhsit siq ishte Rasti me Nexhat Dacin ateher ju lumt............................?!

kjo eshte fatkeqsia me e madhe ne mendjen e njerzve me ide kumuniste pasi qe kumunistat deshirojn te udheheqin ne emer te popullit pa e pyetur popullin dhe duke e genjyer siq bene Rugova dhe daci kur shkuan ne Vjen..

Beni_gjk
03-11-03, 21:55
mese paske lidhje ti me politik pse spo e zevendeson ti ndonje lider apo anetar te partis tuaj apo ndoshta edhe je ndonje politikan i kesaj partije nese nuk je shko paraqitu se me siguri kan me te pranu e ndoshta ja sheh hajrin najshka me naj pomp te benzines apo me diqka tjeter

Moderator edhe nese me largoni nga forumi nuk prish pun sepse dua qe realitetin ta shfaqim jo vetem une por te gjithe e mos te merrem me iluzione sikur ky far iliri i cili e sheh se te gjith forumistet jan kunder tij e ky koja ma i menqmi edhe ma politikani gjynah mes me pas Kosova ma shum ksij njerz te ditur a Ju kisha lut qe mos te qitni tema per Dr Rugoven sepse nuk edhe e drejt qe nje njeri sikur iliri te ja keqperdore emrin e nje personaliteti siq eshte Dr Rugova

Ju Pershendes

fadil
04-11-03, 10:17
pershendetje:

falemenderit beni_gjk per keshillat qe je munduar te mi dheshe mua se me qka te mirrem me politik apo diqka tjeter!hahahahahahahahaha.

Nese mendon ti se Rugova eshte i shenjte ateher kjo shenjteri e tije munde te gjeje vende vetem ne mendjen tende dhe te bashkmendimtarve tu! qe skeni bere asgje per Kosoven dhe Kosovaret perpos deklaratave boshe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rugova eshte nje personalitet qe me veprimet e tije e ka njollosur veten para historis se ketij kombi pasi qe per 10 vite politik nuk ka bere asgje te vlefshme qe do ta kishte trajtuar Historia e kombit shqiptar ne menyr Pozitive>

une nuk jetoj me iluzione por me realitetin qe ishte ne te kaluaren,te tashmen dhe te ardhmen.

me iluzione jetoni ju dhe bashkmendimtaret e juaj ? nese doni ta vertetoni kete ateher lexoni te gjitha shkrimet e juaja qe i keni postuar ne kete forum dhe beni nje analiz te tyre dhe e shfini qart se ju beni politik pa koncept,pa vlera me paragjykime fallse dhe asgje me shum ?

pasi qe asnje shkrim i juaji nuk ka nje vije te kjart qe tregon qart se qka je ka don ! por seshte qudi se as ju si gjdoher nuk e dini se qka kerkoni apo me mir te them nuk dini se si ti realizoni kerkesat e juaja kete e keni deshmuar ne te kaluaren jeni duke e deshmuar ne te tashmen dhe nese vazhdoni keshtu do te jeni te till (te pavler) edhe per te ardhmen.

kjo nuk eshte diqka e papritur per forumistet pasi qe kete e ka deshmuar e kaluara e juaj e hidhur.

kaedhemazi
23-12-03, 04:18
fatkeqsisht zoti Ilir po mendon qe Dr.Ibrahim Rugova ka dhunuar Ligjet e Kosoves dhe vendimet e Parlamentit,une nuk jam i atije mendimi.Po te isha une Ibrahim Rugova e din ti kon e kisha dhunu.

fadil
23-12-03, 13:33
pershendetje:

jo qe po mendoj por kjo eshte diqka e vertet, nese seshte ateher tregom ti si dhonohen instutucionet dhe ligjet kosovare?por ndoshta ti se ke ta kjart se qfar dallimi ka dhunimi i ligjeve dhe dhunimi i femrave!por kjo seshte e quditshme per mua dhe ata qe vlersojn drejte..perggjigje per letonin:

Thaqi nuk ka qen i gatshme te shkoj ne |Vjen dhe te Bisedoj pa e ditur se perse shkon atje dhe cili eshte roli i tije ne ate takim, mernyra se si kan qen te pregaditura bisedimet e Vjenes ka qen nje amtje e puilsit Kosovarve kete e kan deshmuar edhe miqt tan amirikan si po i quan ti poer te perfituar ne mer te tyre .

ti citoj>riqart hollbruk: bisedimet e vjenes ishin te pregaditura katastrof.

daniel server bisedimet e vjenes ishin te t5e pregaditura shum dobet.

nese ti mendon se per kosoves duhet te bisedosh kur deshirojn te tjeter e jo kosovaret eshte turp per ty elton dhe bashkmendimtaret e juaj . sepse ne i kemiu zgjedhur instutucionet per ti permbushur kerkesat tona e jo te bashkesis nderkombtare.

asnje Politikan ne Kosov nuk eshte kunder Bisedimeve me asnjew shtet fqinje e as me serbin por ne duhet te jemi ata qe duhet te vendosim kur eshte interesi yne te bisedojm me fqinjet e jo te vendosin te tjeter per neve. por ti se din se qka eshte politka.

lIbErAtIoN
23-12-03, 17:52
NcNcNc Qysh more krejt bota na erdhen en der tu na lut me shku en Vjen e ty nuk te vjen marre me thon Jo ashtu jo keshtu a

ja ja ja qka ishe ti o ti njeri Marre duhet me te ardhe ty qe merresh me iluzione

lazdrani
23-12-03, 20:12
DR:RUGOVA ARE THE BEST.RUGOVA FOREVER!!!!

:wink:

kaedhemazi
24-12-03, 01:20
Zoti Fadil ,

Udheheqesi i Partise Demokratike te Kosoves Zoteriu Hashim Thaci jo qe nuk e ka ditur konceptin e bisedimeve por ai thjesht nuk ka pas deshire te vendose sepse nuk ka ditur se a do te jet i ftuar apo jo.Kjo vlen edhe per disa te tjere qe kan refuzuar.Hashim Thaci eshte kryetare i nje Partie por nuk ka ndonje Post ministri dhe si i tille munde te shkoje vetem nese ftohet nga ndonje nga Politikanet Kosovare si Keshilltare.

se a mos valle refuzoi Zoti Hashim Thaci te nenshkruaj iniciativen per rikthimin e serbeve.A mos valle ka refuzuar Hashim Thaci te takoje Kryepeshkopin Artemije.Thjesht ai ne Politike sjellet si nje femije ,kush i jap "bonbona"ai e done dhe thote po.

Shpati
27-12-03, 14:59
Kokoott/Doehring/Bueergenthal

"Grundzüge des Völkerrechts"

So ist nach heute herschender Auffasung die Anerkennung durch
andere Staaten zwar keine Voraussetzung für Existenz eines Staates (deklaratorische Theorie im Gegensatz zu früherer vertretenen konsitutiven Theorie).In Übergangssituationen kann aber die auf Legitimitätserwägungen gestütze "vorzeitige" Anerkenung das Entstehen eines neue Staates unterstützen.Sie kann aber auch reschtwidrig sein,wenn sie zu früh erfolgt.

Nje njohje nderkombtare as qe nevoitet.
Te shkosh te bisedon esht qmenduri te ben tregti per ate qe kemi fituar me Luft nuk kuptoj!!!

O zot na ruaj nga shejtanet...

Veprimet e Rugoves jan absurde nuk di qka lyp ne Vjen !!!
Por edhe ne qoft se shkon atje le mos te kthehet fare ne kosov.I njeti per te mbetur ne pushtet "shkon atje" se Zotrinjet e tij e kan urdhruar...

Shpati

kaedhemazi
29-12-03, 05:30
......ashtu do te ishte po te kishim vendosur ne me vetem gjakun tone dhe jo me ndihmen e aeroplaneve amerikan e britanik.
A mos po harron ndonjeher se nuk ka asnje rrugedalje nga bisedimet sepse nuk je i vetudhehequr Zoteri Shpati.Bota te mban edhe vendos e ne duhet te nxjerrim me te miren qe mundemi.
PO te qendronte ky shkrim qe keni postuar ju ,ne realitet ,ateher 27 % te kosoves do te shpallnin Pavaresin dhe do te ndaheshin nga Kosova pa therr ne kembe.ti e di se per kend e kam fjalen e keta 27% i kontrollon serbia.

fadil
29-12-03, 15:22
pershendetje:
kam nje pyetje per ty Kaedhemazi:
pse je kaq i neveritshem ,kaq jo bindes dhe trillues ne shkrimet tua?
kende e kontrollojn ata qe nuk ja duan te miren Kosoves ka treguar me se kjarti takimi i Vjenes !
ndoshta kjo per ty nuk eshte e kjarte?!
Rugova pert ta lavdruar ata nderkombetar te mirsjellshme per armikun ka udhetuar per ne Vjen edhe pse udhetimi i tije ishte jashte deshires se Kosovareve (shqiptareve)!
e ti si zakonishte i mbron ata qe veprojn jashte deshirave te Kosovareve?
kjo seshte diqka e papritur per forumistet

Shpati
29-12-03, 15:45
Ju pershendes Zoti kadhemazi !

1.Shkrimi im ishte se si thot e "Drejta Nderkombtare".
2.Ne qoft se mendon se Shqiptaret nuk e kan pas seiozisht gabon.
3.Na nuk marrim qka na jep Bota por qka na takon.

Motoja e juaj "Kadal se i gjindet qarja ok ".
mund te spjegohet edhe keshtu:
Prit Gomar se del Bar!
Por Gomari kishte ngordhur,
Duke pritur barin qe nuk nuk kish dal.
Une mendoj se :
Ujku e ka qafen e trash se i kqyr punet vet.

Ju pershendes

Shpati

GjIlAnAsI_cSi
04-01-04, 03:51
Pershndetje Per Krejt !

Une Skam Shum Me Zgat Po Vetem Per Wien .. Nese E Keni Kuptu Se Per Qka U Konen Nuk Folni Se Kjo Vjena U Konen Per Te Miren E Kosoves Edhe Per te Miren E Popullit Te Saj E Ju PDK-ecat Qe Maroni Kishe Na Haxhi Sjeni Kerkund Hiq Se Me KokėFortesi Se Kerkund Sun Shkoni Veq Ishalla Nuk Bon Faki Me Marr Ju Kosoven Ne Dor Se Duhet Me Nejt Me Kallash N`Der Te Shpis Se Kan Me Na Fik Krejt
Hajt Kalodeshi Mire edhe mos ja merrni rugoves shum neper goj se zban ai e din per qka ka shku e qysh e tek Hajt Bye !!

kaedhemazi
04-01-04, 06:34
Shumekushi ketu hyne dhe shkruan ata qe ka deshire te ndodhe dhe asgje prej saj nuk ka te bej me realitetin.
Vlen edhe per Fadilin edhe per Shpatin.Por ne shkrime te Zotit Fadil eshte disi e panevojshme edhe te pergjigjesh sepse i vetmi argument qa ai posedon eshte urrejtja ndaj Ldk por nejse.
e Per ju Shpati.a do te marrim ata qe na takon apo aq sa punojme do te shofim.

kaedhemazi
04-01-04, 06:40
Perndryshe nese do te qendronte fakti se ne do te marrim ate qe na takon ,per nga e drejta morale ne shume beteja nuk i kishim zhvilluar fare sepse te drejten morale per vetvendosje e kemi.por nuk na ka ba pune dri sot me qindra vite.

Shpati
11-01-04, 15:51
Ata na perqeshin por ne ne fund mundim thot nje "mendimtar"

Edhe pse ne te njeten tem nuk ndihem si diskutues por vetem si "informues" ku kam tansportuar disa informata qe ne princip per ata qka marrin vesh do te mjaftonin.

Tema ishte rreth Bisedimeve :

1.Un kam dhen mendimin se te tilla nuk duhet te mbahen ?
Pasi shkaku i bisedimeve nuk ekziston me.
Qellimi i bisedimeve ka qen qe te perfundoj "Gjendja e Okupimit" nje gjendje e till nuk ekziston.

2. Rreth mendimit tjeter "a do te marrim at qka na takon":
-Pse nuk e kemi marrur mund ta gjeni ne nje Liber me titullin "Kosovo" ne gjuhen Gjermane te shkruar nga Petriq dhe dy autor tjer.

-Pse do te presim edhe at po ua them un :
Kuader i Dobet ?
Pse ?
Kryetari por edhe Kryeministri kan nderruar profesionet e tyre shum shpejt...!!!
Psh:
E dergojm Rugoven ne nje Spital "sall operacioni" a mund te ben Rugova nje pacient operacion JO-mjer ai pacient...
Mjer Kosova...kent e ka Kryetar...
E ngjashme vlen edhe per Zotin Regjepi.

Marioneta te Huaja !
Pse ?
Rugova ose esht "Spiun Amerikan" ose "Marionet Amerikane" ne krye te LDK i njeti do te ngjitet duke ber nje sheti ne USA te sponzoruar nga CIA Amerikane ,pasi te njetit kan njohur perpjekjet e keti personi qka ben per te arritur ne pushtet.
Zoti Regjepi ose esht i "Dobet" ose vet te tregoj qka esht fjala...
Ose ?
Te dyt kan mesuar se si mund te mbesin ne pushtet.

3.Pse do te fitojm ?
-Rrethanat te cilat ekzistojn ne Bot jan te favorshme per at qka kerkojm ne.Per at edhe ne do te marrim at qka duam ose ndryshe te them at qka na takon.

-"Rreth mendimeve te zotri Kademhazi" nuk kam mendim te keq per ju si person por askund nuk ja keni qilluar,ose me disa mendime keni rrezikuar interesat nacionale...
Te diskutosh ne ket tem qe keni nisur duhet te keni njohuri nga:
1.Historia e Kosoves
2.Historia e Luftrave
3.Historia e Shtetit dhe te Drejtes
4.Te drejten Nderkombtare
5.Politik Nderkombtare
6.Njohuri mbi te Drejten etj
Pasi tek ju nuk esht nje rast i till ai shihet ne shkrimet e juaja ku edhe "Lajthoni"gjithkund.

Ju pershendes

Shpati

kaedhemazi
12-01-04, 10:37
Eshte disi Inioti Kombetare te theksosh se Dr.Ibrahim Rugova qenka Shpiun i CIA apo marionet e Amerikes.
E ti me flet mua per njohuri Nacionale apo Historike.
Zoti Rugova e di se kush mund te vendos ne kete bote dhe kush do te vendose ne fund.Ate e di edhe ti edhe cdokush.E drejta per vetvendosje eshte prralle qe nuk realizohet qe qendron vetem ne leter.Ose perndryshe duhet te punosh shume per te.
Tash vjen nje Shpat apo serrnisht apo koder si te duash dhe thekson se CIA po paguajka udhetimet e DR.Ibrahim Rugoves ne USA.
Kontakto pak me njerez qe punojn ne NAAC nese vetem pak e di se cka eshte dhe mund te kuptosh se kush i merr mbi vete keto shpenzime,dhe per cfare arsye.
Eshte nji marri e madhe te shkruash keshtu kur me siguri ka edhe shqiptare nga usa qe lexojne keto budallallaqe.

Shpati
12-01-04, 17:42
Te pershendes Zotri !

Qka ka ber Rugova mua me esht e qart por jo vetem mua:
1.Tradhti Shtetrore
2.Tentim per Organizim te Luftes Qytetare...
3.Thirrje per Dezertim...
E per vepra te tjera mos te behet llaf...

E ju zotri vazhdoni gjumin...

Te pershendet

Shpati

MemphiSx
12-01-04, 22:16
NcNcNc Hala po e merrni neper goje Dr.Rugoven a?

Marre valla duhet me iu ardhe

Ti Shpati krejt qka keni bo ju doni te ja mveshni LDK ose Dr.Rugoves por ai eshte nje gabim qe ti nuk e din qe e ki shkru gabimisht por kjo tregon ate primitivizmin qe e keni edhe qe e kultivoni ne partin tuaj

Me vjen keq qe me duhet te iu them se Krejt ato pislleqe qe i keni bo en dom te Kosoves do te ju kthehen ne nje dit jo te larget

progoni
23-01-04, 01:11
Zoti Iliri si mbrapėsht e ke shtru temėn.
Kryetari Rugova kėrkoj mirėkuptim dhe arsytoj shkuarjen e Tij.
Shum keq qė nė Vjen nuk qe delegacioni komplet,atje nuk qe kryeministri Rexhepi edhe siq thua Ti mbas njė mbledhje tė njė kshilli tė njė partie-absurdi (nuk ishte ajo Qeveria por partia).
Ky ishte njė gabim i pafalshėm pėr Kryeministrin Rexhepi qė ėshtė pėr tu qmuar nga tė tjerėt nė partin e tij,por fal pjekuris politike tė tjerėve ėshtė riparu ky gabim i tij.
Kjo duhet tė jet tema Iliri.

fadil
31-01-04, 20:48
pershendetje:
e more te mjer ju pa pasur ide se qka shkruani filloni ti arsyetoni pa e ditur se si ata qe bejne gabime ne deme te kombit shqiptar!
kjo eshte fatkeqsia e juaj dhe e kombit qe ju ka juve!
takimi i Vjenes ka qen i pregaditur ne menyr katatrofale, dhe ai takim ka qen i demshme per neve, sepse ne nuk e kemi ditur se cili do te jet roli yne ne kete takim?
Bajram Regjepi nuk merre pjes ne nje takim kur te tjeret folin ne emer te tije siq ishte rasti me vjenen ku per Kosoven foli Hollkeri kurse rugova e dha nje deklarat sikur para mjeteve te informimit?
ne duhet te marrim pjes ne takime te tilla kur ne kemi mundesi ti shprehim qendrimet tona e jo te shkojm atje ti ndegjojm te tjeteret kur folin per kosovaret dhe kosoven!
por as kjo ska rendesi per juve se ju se dini se qka eshte politika?
zoti jav pruft mendete juve se nese vazhdoni keshtu keni me na marre ne qafe e te mjere?

kaedhemazi
09-02-04, 06:03
Zoteri i pagedhendur.......
Hari Holkeri ka folur ne Wien sepse per shkak te rrugaceve te Drenices ,LLapit dhe te Dukagjinit e lere mo per ata te Shqiperise...........Kosova nuk ka qen ne gjendje te Cliroje veten sepse e more budallenjet Luften ne Dore.
Tani Hari Holker dhe gjithe Holkerat e tjer kane te drejte te flasin per Kosoven edhe nji kohe te gjat se ata te kan cliruar nga Shkau dhe askush tjeter.
Paske menduar ti zoterote se vije dikush nga jasht.........shpenzon Miliarda per Shqiptaret sepse e ka zemren e mire dhe shkon pa lene gjurme....

fadil
09-02-04, 15:03
pershendetje:

hahahahahahahahahahaha me ke bere te qeshi me kete shkrim ti kaedhemazi! a e din pash zotin se qka ke shkruar dhe qfar kuptimi ka ai shkrim?
jam shum i sigurt se se dine?
e nese e din ai shkrim e ka kuptimin keshtu:
per kosoven dhe Kosovaret duhet te vendosin Holkerat, kurse kosovaret duhet te shkojn mbas tyre dhe veq te fotografohen se kinse jan ka bajne politik.
e nese holkeri dhe holkerat edhe e nenshkruajn qe kosova te jete nen serbi ne duhet te pajtohemi sipas shkrimit tende ju jeni te tille veq me ju lavdruar hollkeri ju pranoni qe kosova te hyje nene serbi.

ky konkludim eshte bazuar ne shkrimin tende kaedhemazi!
te pelqej apo ste pelqej kjo eshte ajo qe ke shkruar ti.

kaedhemazi
13-02-04, 06:14
hahahhahahahahhahahaahahahhaahhaahah......
flm per ligjeraten shume......mos nxjerr konkludime hiq se secilin qe po e nxjerr eshte me i dobet se tjetri.
hahahahahahaahhhhhhhhhhhhhhhhhh
katastrof be njeri

fadil
16-02-04, 13:54
pershendetje:
jam i vetedijshem se te gjitha konkludimet e mija jan me te dobta se tjerat per ty dhe te padeshirueshme per ty.
por kjo eshte diqka qe e vlersojn lexuesit dhe ata i shofin faktet e konkludimit tim kur te bejne analizen e shkrimit tim dhe kunderargumenteve te mija qe i ofroj per shkrimet e tua.

kaedhemazi
19-02-04, 03:25
po me siguri se do te dekorohesh si Diskutues Nderi ti.........

Shpati
24-07-05, 17:50
Kokoott/Doehring/Bueergenthal

"Grundzüge des Völkerrechts"

So ist nach heute herschender Auffasung die Anerkennung durch
andere Staaten zwar keine Voraussetzung für Existenz eines Staates (deklaratorische Theorie im Gegensatz zu früherer vertretenen konsitutiven Theorie).In Übergangssituationen kann aber die auf Legitimitätserwägungen gestütze "vorzeitige" Anerkenung das Entstehen eines neue Staates unterstützen.Sie kann aber auch reschtwidrig sein,wenn sie zu früh erfolgt.

Nje njohje nderkombtare as qe nevoitet.
Te shkosh te bisedon esht qmenduri te ben tregti per ate qe kemi fituar me Luft nuk kuptoj!!!

O zot na ruaj nga shejtanet...

Veprimet e Rugoves jan absurde nuk di qka lyp ne Vjen !!!
Por edhe ne qoft se shkon atje le mos te kthehet fare ne kosov.I njeti per te mbetur ne pushtet "shkon atje" se Zotrinjet e tij e kan urdhruar...

Shpati

Tema rreth ngociatave esht elaboruar para shum koheve.
Nuk ka nevoi per Negiciata as per " njohje" edhe pse nje njohje do te ndimonte...

GASHI75
24-07-05, 21:59
fatkeqsisht zoti Ilir po mendon qe Dr.Ibrahim Rugova ka dhunuar Ligjet e Kosoves dhe vendimet e Parlamentit,une nuk jam i atije mendimi.Po te isha une Ibrahim Rugova e din ti kon e kisha dhunu.

ska kaqik ai jo

afrim preniqi
24-07-05, 22:45
mose u merzitni ,ibrahim cerrca istogu ,se perfaqeson popullin shqiptar ,ai perfaqeson ,pakicat kombetare ,unimikostanin ,dhe disa,idhtare te verber te ldkj-se,ai eshte figura me tragjike e kosovese.