PDA

View Full Version : Ēka do te ndodhe me Politiken Kosovare pas takimit te Vjenes


iliri
16-10-03, 09:05
Ēka do te ndodhe me Politiken Kosovare pas takimit te Vjenes?

Mendoj se Poltika Kosovare ka hyr ne nje rruge shum te rendesishme dhe te rrezikshme per Kosoven dhe Kosovaret....

pasi qe tashte jan kohet vendimtare per Kosoven dhe Kosovaret, mendoj se ne Kosovaret duhet te bejme presion te forte tek bartsit e instutucioneve te Kosoves qe ata te jene te pergjegjshem para popullit dhe aspiratave te popullit dhe historis se kombit shqiptar....

1.Jam i bindur se instutucionet e Kosoves duhet ta pregaditin nje platform te perbashket per hapat qe duhet ti nderrmarrin ne te ardhmen me qellim te avancimit te identitetit Kosovar para bashksis nderkombtare...

2.Ne duhet te tregohemi te pjekur politikisht dhe te bashkuar kur eshte ne pyetje qeshtja e se ardhmes se Kosoves ? dhe te bashkuar ti marrim vendimet per te ardhmen tone e cila ne te kaluaren ishte shum i hidhur per neve!Nese Politikanet Kosovar vazhdojn ta identifikojn interesin shtetror me interesin partiak ne e kemi shum te veshtir fitoren?Pres analiza te hollsishme nga forumistet per kete tem shum interesante per Kosovaret?Rrespekti i Takon atyre qe e rrespektojn veten dhe vlerat e kombit...?!

RRUSHI
17-10-03, 06:21
O ZOTRI ILIRI---QE TE MOS ME KEQ KUPTOJSH NE MENDIMIN TIM DUA TE TE THEM KET SE PARI .

UNE KAM PASUR INTERESIMIN DHE TI KAM LEXUAR TE GJITHA LEXIMET NE KET FORUM DHE I KAM VLERSUAR KESISOI 40%--POZITIVE 60%--NEGATIVE----DO TE PYESISH PSE ?

40%--I JUAJ NDERTOHET NE ATO TEMA DHE PERGJIGJEJE TUA KU SHPREH ME TE VERTET ATEDHETARIZMIN DHE DESHIREN TENDE PER NJE SHTET TE PA MVARUR KOSOVAR .

60%---HEM---PERKRAHES I FLAKT I TE MAJTES , SA QE ARRIN DERI NE ATE PIK QE EDHE ATE 40% POZITIVEN QE E THASH TE HARROJSH .

SI TIP DUKESH I ZGJUAR DHE KAM RRESPEKT SINQERISHT.

JA PRA NE KET MENDIM TENDIN ME TE CILIN PAJTOHEM PLOTSISHT DHE NUK KAM SE QKA TE SHTOJ ME TEPER NGA AJO QE KE THEN ESHTE 40 JUAJ , POR NE RAST SE DIKUSH TASH NGACMON IDOLET TU I MSHON SHQELEM KETI 40

NDRYSHOJE KET VLERSIM TIMIN ME TE KUNDERTEN .

SA PER INFORM NUK I TAKOJ ASNJE PARTIE--PSE--QE TE GJITH DERI NE DITET E SODIT E KAN TREGUAR VETVEHTEN PUSHTETIN E DOJN ME SHUM SE GJITHQKA TJETER--DHE PER MUA JAN TE DESHTUAR A---ZH

RRUSHI
17-10-03, 06:24
NJE GABIM I VOGEL---( TI KAM LEXUAR TE GJITHA SHENIMET) LEXO .

RRESPEKT NGA RRUSHI .

iliri
17-10-03, 07:11
pershendetje:

rrushe pershendetje por une ne kete forum nuk kam hyr qe te marre komplimente nga askush pasi qe une ne kete forum nuk jam hyr qe te marr komplimente te natyrave qfar i bene ti apo qfare do?!

gjdo njeri i takon nje krahu politik? ai e zgjedhe ate qe atij i pelqen ! dhe nese e urren krahun tjeter kjo nuk do te thote se ai e urren elektaratin e asaj partie por e urren menyren e te udhehequrit te liderit te asaj partie prandaj ne te gjithe ne kete forum duhet te qelim tema ne inetres te se ardhmes se ketij kombi "kombit shqiptar" por disa njerze ne kete forum para kombit e vendosin liderin qe ata e perkrahin! kjo eshte fatkeqsia me e madhe e ketij kombi!? fatkeqsishte ne gjithe historin keto gjera na kan kushtuar shum sa per ti riparuar na eshte dashur dhjetra vite te tera !mbes me shpresen se nje dite ne do te behemi bashke dhe ne emer te popullit kur te vendosim do ti pyesim popullin !Rrespekti i takon atyre qe e rrespektojn veten dhe vlerat e kombit te tyre?!

Beni_gjk
17-10-03, 22:45
tema ma e mir do te jet se qfare do te ngjet me ato parti qe e refuzuan takimin e Vjenes une do te pergjigjem edhe ne temen e ilirit se jam i bindur se do te ket pasoja te medha ne ato parti te cilat do te i vlersoj populli ma mir kur te vjen momenti

iliri
18-10-03, 09:57
pershendetje:

z.Beni_gjk ty nese ste pelqen tema mendoj se ke mundesin nese din dhe done ta qelesh nje tem tjeter, une qeli tema sipas opinioneve te mija e jo per ta plotsuar ty deshiren.....

ata qe i mbrojn interesat e kombit me gjdo kusht do ti mbroj populli ne te sotmen dhe ne te ardhmen?......

por me duket se ti nuk e din se qka shkruan pasi qe qe i perzien temat?!

te luetm permbaju temes ti dhe te gjithe....Rrespekti u takon atyre qe e rrespektojn veten dhe vlerat e kombit te tyre?!...

Beni_gjk
18-10-03, 15:51
Ilir pajtona me ty se ata qe i mbrojn interesat e kombit do te i mbroj populli kjo eshte e vertet dhe ket mbrojtje eshte duke e be shum mir hahahahaahahahahahha

fadil
28-10-03, 16:06
pershendetje:

ne nje intervizt per gazeten KOHA DITORE te dates 28/10/2003 analisti i qeshtjeve ballkanike Januz Bugajski keshilltar politik i kshillit shqiptaro amerikan shkruante se takimi i Vjenes i organizuar nga Bashkimi Evropjan ishte nje takim me qellim te afrimit te kosoves me serbin!

ai me tej shkruante se ne kete takime BE i ka organizuar bisedimet me qellim qe ta lidhe kosoven ekonomisht dhe politikishte ngushte me serbin sa qe ne nje te ardhme shum te aferme Politkanet Kosovar do ta kishin te pamunder ndarjen me serbin!

Ne vazhdim Bugajski shkruante se Kryenministri i Kosoves Bajram Rexhepi me plot te drejt ka kerkuar konsenzuesin ne parlamentin e Kosoves per te mundur ta kundershtojn kete politik te Bashkimit Evropjan qe gjate gjithe Historis ka qen ne deme te Kosovarve.

Beni_gjk
29-10-03, 14:02
Vendi i lajmeve eshte ne nje rubrike tjeter e jo ketu !!!!

fadil
29-10-03, 15:35
pershendetje:keto nuk jan lajme por citate?

ndoshta se keni ditur kete?

Beni_gjk
31-10-03, 22:46
kETO JAN LAJME TE SHKRUARA NE NJE GAZET INFORMATIVE

NORMAL QE JAN CITATE TE NJE ANALISTI AMO KET LAJM MUNDESH ME E PUBLIKU NE RUBRIKEN E LAJMEV

fadil
01-11-03, 16:31
pershendetje:

Januz Bugajski eshte ekspert i qeshtjeve ballkanike dhe keshilltar i Kshillit shqiptaro Amerikan , ai nuk eshte gazetar te shkruan lajme por ai ne kete gazet ka shkruar nje analiz per takimin e Vjenes!

prandaj shkrimi i tije eshte Politik dhe Politika e ka Vendin ne kete rubrik?

rrespekti u takon atyre qe e rrespektojn veten dhe vlerat e kombit te tyre?!

Beni_gjk
01-11-03, 19:10
mendoj se as Jakup Krasniqi nuk eshte gazetar por e ka jap nje intervist edhe ju vet e keni publikuar ne rubriken e lajmeve

fadil
02-11-03, 11:18
pershendetje:

jo rastesishte them se ti nuk e din se qka eshte politika ?

intervistat dhe analizat politike kan dallime diametralisht te kunderta!

sigurisht ju as kete nuk e keni ditur?

sikur qe nuk dini asgje per asnje tem por vetem shkruani sa per te bere kallaballak shkrime aferim Beni_gjk!

fadil
04-11-03, 13:36
pershendetje:

pas kundershtimit te Kryeministrit te Kosoves Dr.Bajram Rexhepi per te shkuar ne bisedime me serbet ne Vjen dhe pas deshtimit te fillimit te negociatave ne Vjene per qeshtje praktike ne mes Prishtines dhe Beogradit te organizuara nga Bashkimi Evropjan , Ne Kosove do te vije Nensekretari i Departamentit te Shtetit te SH.B.A-se per qeshtje politike z.Marks Grosman! z.Grosman do te kete takime intenzive me lideret politik dhe instutucional lokal dhe nderkombtar por jo per te filluar Bisedimet me Beogradin por per ti operacionalizuar standartet te rekomanduara nga Kryeministri i Kosoves Bajram Rexhepi!Veprimi i Kryeministrit te Kosoves per te mos shkuar ne Vjen po del shum i qelluar pasi qe beri qe Amerikanet te rimarrin iniciativen per zgjidhjen e qeshtjes se Kosoves e te mos e lene ne dore te evropes .

Anonimja D
01-12-03, 23:47
Teme e vjeter,se vlene te diskutohet.

fadil
20-12-03, 15:10
pershendetje:

anonmime me duket se ti mendon se politika eshte per dy dite ! sipas asaj qe shkruani ne kete forum, politika eshte nje vazhdimsi dhe ajo vazhdon suksesin me menqurin e kaluar e jo vetem me te tashmen dhe te ardhmen sepse rrenjet e politikes jan ne te kaluaren.

nuk e di se pse ke ndryshuar ne kete menyr apo nuk je ajo anonimja qe te njohe une ne baze te shkrimeve te tua te postuara me heret ketu!nderimet u takojn atyre qe e rrespektojn veten dhe vlerat e kombit te vete?!...

kaedhemazi
23-12-03, 01:24
Nga Pozita e njeriut te thjesht ,te gjithe nga ne mendojn se po te isha une......do te kisha vepruar ndryshe.Me siguri qe edhe ata qe kan nderin te udheheqin Kosoven sot kan pas dikur mendime te tilla.

Prandaj ,natyrisht qe secili ka mendimin e vet lidhur me bisedimet ne Vien mirepo per politikanet qendrojn ne rrethana te tjera.Mendoje se eshte e pashmangshme biseda dhe takimi me Beogradin.Si Kosovare nuk i pelqen askujt as te mendoje se duhet biseduar ,por pasi jemi ne shume menyra te varur dhe te udhehequr nga Bota e jashtme duhet te gjejm menyren me te mire te shkeputjes nga Serbia dhe Mali i Zi e cila i pershtatet edhe BE-se edhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes.

Edhe ata Politikan qe kan refuzuar pjesmarrjen ne bisedime ,nga bindja e tyre apo nga Kokefortesia po e lem anash ,perpiqen qe te bejn ndonje ndikim Pozitiv ne Popull per shkak se ne vitin e ardhshem qendrojne Zgjedhjet por pas perfundimit te tyre do te jemi te gjithe deshmitare te pjesmarrjes se tyre personale ose do te dergojne delegate te Partis se tyre.