PDA

View Full Version : Presidenti Dr. Ibrahim Rugova


Anonymous
18-10-03, 22:42
Ne kete teme, te gjithe anetaret jane te lutur te shprehin mendimin e tyre mbi presidentin Ibrahim Rugova. Jeni te lutur qe ta shprehni mendimin tuaj personal ne nje mesazh dhe tu qendroni larg replikave dhe fjaleve te kota.P.S Ata qe bejne komente dhe replika me njeri-tjetrin qe nuk kane lidhje me temen, mesazhet do tu fshihen dhe do te marrin paralajmerim per prishjen e mbarevajtjes ne forum. Po e keni te veshtire te shprehni mendimin tuaj ne nje mesazh, atehere vetem lexoni e mos shkruani.

Anonimja D
19-10-03, 11:18
Mabasi e paskeni hap kete teme,per mua prisidenti Rugova eshte nje njeri qe i mungojn shume veti te nje udheheqesi te sukseshem ,po i shkruaj disa nga ato veti te cilat vrehen shume tek ai:Mungesa e bashkepunimit.

Mos gatishmeria qe te merr pergjegjesi

Paftesia qe ta krijoj strategji te duhur.

Theksimi i titullit.

Pamaturia.Mungesa e shprehis qe te punohet me shume.

Mungesa e pedantshmeris....si dhe

Frika nga konkurrenca.

Personalisht mendoj qe ky nuk e meriton te na perfaqsoj.

Beni_gjk
19-10-03, 12:49
Ibrahim Rugova u lind mė 2 dhjetor 1944 nė fshatin Cerrcė, komuna e Istogut, nė Kosovė.Mė 10 janar 1945, komunistėt jugosllavė ia pushkatojnė babain e tij Ukė Rugova dhe gjyshin Rrustė Rugova, qė kishte qenė luftėtar i njohur kundėr ēetave ēetnike qė po depėrtonin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nė krahinėn e Rugovės.Ibrahim Rugova mbaroi shkollimin e mesėm nė Pejė mė 1967. Diplomoi nė Degėn e Albanologjisė tė Fakultetit tė Filozofisė tė Universitetit tė Prishtinės mė 1971.Zoti Rugova qėndroi gjatė njė viti akademik (1976-77) nė Paris, nė Ecole Pratique des Hautes Etudes, nėn mbikėqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore nė studimin e letėrsisė, me pėrqėndrim nė teorinė letrare.

Ibrahim Rugova mori doktoratėn nė letėrsisė nė Universitetin e Prishtinės mė 1984.

Mė 1996, Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh anėtar korrespondent i Akademisė sė Arteve dhe tė Shkencave tė Kosovės.Po nė kėtė vit ai u shpall doktor nderi i Universitetit tė Parisit VIII nė Paris.Autor i dhjetė librave (shih mė poshtė), Dr. Ibrahim Rugova ishte nė nismė redaktor nė gazetėn e studentėve "Bota e re" dhe nė revistėn shkencore "Dituria" (1971-72), qė botoheshin nė Prishtinė. Pastaj pėr afro dy dekada, Dr. Rugova punoi nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės si hulumtues i letėrsisė. Pėr njė kohė ka qenė kryeredaktor i revistės "Gjurmime albanologjike", qė e nxirrte ky Institut.Dr. Rugova ėshtė zgjedhur kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės mė 1988, i cili u bė bėrthamė e fuqishme e lėvizjes shqiptare qė po kundėrshtonte sundimin komunist serb/jugosllav nė Kosovė.Si intelektual me nam qė i jepte zė kėsaj lėvizjeje intelektuale e politike, Dr. Rugova u zgjodh mė 23 dhjetor 1989 kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), partisė sė parė politike nė Kosovė qė e sfidoi drejtpėrdrejt regjimin komunist nė fuqi.LDK-ja u bė shpejt forca politike prijėse nė Kosovė, duke mbledhur shumicėn e popullit, edhe pse nė ndėrkohė u shfaqėn nė skenė edhe edhe parti e grupe tė tjera.Nėn udhėheqjen e Dr. Ibrahim Rugovės, LDK-ja, nė bashkėpunim me forcat e tjera politike shqiptare nė Kosovė dhe me Kuvendin e atėhershėm tė Kosovės, pėrmbylli kornizėn ligjore pėr institucionalizimin e pavarėsisė sė Kosovės.Deklarata e Pavarėsisė (2 korrik 1990), shpallja e Kosovės Republikė dhe miratimi i kushtetutės sė saj (7 shtator 1990), referendumi popullor pėr pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės mbajtur nė fund tė shtatorit tė vitit 1991, qenė prelud pėr zgjedhjet e para shumėpartiake pėr Kuvendin e Kosovės dhe zgjedhjet presidenciale nė Republikėn e Kosovės mė 24 maj 1992.LDK-ja fitoi shumicėn dėrrmuese tė deputetėve nė Kuvend, nė tė cilin pėrfaqėsoheshin edhe tri parti tė tjera, ndėrsa Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės me shumicė dėrrmuese tė votės.Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės nė zgjedhjet e mbajtura nė mars tė vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicėn e vendeve nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės nė atė vit.Nėn udhėheqjen e Rugovės, LDK-ja fitoi 58% tė votave tė elektoratit nė zgjedhjet lokale, tė sponsorizuara ndėrkombėtarisht, nė Kosovėn e pasluftės, nė tetor tė vitit 2000.Ēmimet dhe titujt ndėrkombėtarė:

Mė 1995, Dr. Rugovės iu dha Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė.Mė 1996, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė.

Mė 1998, Rugova iu nda Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian.Nė vitin 1999, Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė qytetit Mynster (Münster), Gjermani, ndėrsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia).Nė vitin 2000, Dr. Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė Unionit Demokratik tė Katalonisė "Manuel Carrasco i Formiguera", nė Barcelonė, Spanjė.

Po ashtu i fitoj edhe zgjedhjet parlamentare te vitit 2001

Anonimja D
19-10-03, 20:40
Ibrahim Rugova nuk ėshtė mė vetėm kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, nuk ka mė pėrgjegjėsinė dhe obligimet vetėm pėr ato qė zihen nė vilėn trekatėshe tė Velanisė. Ai ėshtė president i Kosovės. Si i tillė, ai nuk duhet ta ndjejė mė veten vetėm si Ibrahim Rugovė, ai nuk duhet tė mendojė mė si Ibrahim Rugovė, ashtu sikurse edhe duhet tė ketė shumė kujdes, madje shumė, qė tė mos e takojė mė kush nė shkallėn mė tė lartė tė dehjes dy orė pas mesditės…Kryetari i LDK-sė tashmė ėshtė president i Kosovės. Presidentllėku, ndonėse post mė shumė dekorativ, megjithatė ėshtė institucioni mė i lartė nė Kosovė, pa tė cilin s’bėn dhe i cili si me pahir i ra hise njėrit prej konsumatorėve rekord tė alkoolit. Institucioni i presidentit duhet tė ketė respektin e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, ashtu sikurse ky institucion edhe duhet t’i respektojė qė tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe qė tė gjitha vlerat e pėrpjekjeve tė qytetarėve tė saj pėr liri, dinjitet e mirėqenie. Kėto vlera atakohen ndjeshėm kur njė personalitet qė qėndron nė majė tė fronit, sikurse dr. Rugova, nuk denjon t’i respektojė ato, sė paku, duke mos i kėputur apo censuruar nė mėnyrėn mė cinike nga mesazhet apo urimet formale tė radhės.Pasditen e 23 marsit, pėr nder tė trevjetorit tė fillimit tė fushatės sė NATO-s kundėr caqeve serbe, karikatura e njė kinsepejgam’eri qė ka zėnė shkamin e presidentit, ka lėshuar njė mesazh, i cili nė njėrėn anė (atė qė shihej) ishte shumė bukur i thurrur dhe vlerėsonte lartė ndihmėn qė kishin dhėnė pėr lirinė e Kosovės NATO-ja, BE-ja dhe SHBA-tė (siē i kishte renditur presidenti). Nė po tė njėjtin mesazh, por nė anėn qė s’shihej, tė parin pėr nga rėndėsia e tij tė lėshuar qė nga ulja nė shkamin e presidentit tė Kosovės, po ashtu tė parit tė njohur ndėrkombėtarisht, Ibrahim Rugova i ka bėrė njė injorim skandaloz kryevlerės shqiptare tė shekullit XX, Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Sikurse nė tė gjitha deklaratat e tij tė deritashme, ashtu edhe kėsaj radhe, ai nuk ka denjuar qė as tani si president tė respektojė sakrificėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, falė luftės dhe strategjisė politike tė SHP tė sė cilės, tė nėntėmbėdhjetė vendet anėtare tė NATO-s dhe demokracisė perėndimore u vunė krah popullit tė Kosovės nė fazėn e fundit tė luftės pėr ēlirimin e saj. Ai s’e ka pėrmendur rolin qendror tė UĒK-sė pėr lirinė e Kosovės dhe ka injoruar gjakun e mijėra dėshmorėve tė lirisė bashkė mė gjymtyrėt a gjysėmtrupat e varrosur tė po ashtu mijėra invalidėve tė luftės tė UĒK-sė. Edhe pse nė fakt nuk janė tė shumtė (vetėm disa mijėra), kėta megjithatė pėrbėjnė elitėn e meritorėve qė janė tė denjė pėr respektin e secilit qytetar tė Kosovės, e lėre mė tė presidentit tė saj.Ky mbase ėshtė fillimi i mbrapshtė i punės sė njė presidenti dhe tė treguarit e kokės sė tendencės sė dallimeve politike edhe nga maja e olimpit politik tė vendit - presidenca, nė tė cilėn ai tashmė ka zėnė vend. Uēėkėfobia e Ibrahim Rugovės, njėjtė sikurse deri dje nė pozitėn e vetėm tė kryetarit tė LDK-sė, ėshtė treguar e pashėrueshme edhe tani kur ai flet e pėrshėndet edhe nga posti i presidentit tė Kosovės. Nuk ėshtė e qėlluar nėse ndokush kėtė do tė pėrpiqej ta justifikonte si halucinacion banal apo vetėm si pėrzierje konceptesh nė kokėn e Ibrahim Rugovės nė tė cilėn nuk ekzistuaka dallimi ndėrmjet LDK-sė dhe Kosovės apo se pėr tė LDK-ja ėshtė Kosovė dhe Kosova ėshtė LDK, kurse nė majė tė tė dyjave i paprekshėm qėndron doktori qė dikur vlerėsonte lartė letėrsinė socrealiste dhe vjershat qė himnizonin figurėn e shokut Tito.LDK nuk ėshtė Kosovė dhe fanelėn e saj kryetari i LDK-sė do tė duhej ta harrojė nė dhomėn e tij tė fjejtjes, qė nė momentin kur ka menduar tė bėhet president. Si president ai reprezenton njė Kosovė tė tėrė dhe jo partinė dinosaurus LDK.Nėse pėr Ibrahim Rugovėn kryetar i LDK-sė ka qenė e pasuportueshme Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, atėherė pėr Ibrahim Rugovėn kryetar Kosove, nuk duhet tė vlejė e njėjta gjė. Ėshtė UĒK ajo qė krijoi kushtet dhe parakushtet e ardhjes sė lirisė dhe kėtė duhet ta pranojė presidenti. Refuzimi nga ana e Rugovės, siē thonė qarqet nga Velania, qė portreti i Adem Jasharit, Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, tė jetė nė zyrėn e presidentit ėshtė skandal shkuar skandalit. Justifikimi i presidentit se Adem Jashari nuk bėn tė jetė nė zyrė, pasi qė Kosova ka mė shumė se njė Adem Jashar, pra ka shumė Adem Jashara, ėshtė atakimi mė i rėndė moral qė prapa shpine i ėshtė bėrė UĒK-sė dhe qė, nė tė njėjtėn kohė, ka ngacmuar sedrėn e disa tė ndershmėve tė LDK-sė tė cilėt kanė shprehur mospajtimin me kėtė qėndrim. Nė qoftė se presidenti Rugova ka aversion ndaj tregermėshit UĒK, atėherė le tė ndėrrojė vend nga aty ku ėshtė ulur… UĒK qėndron mbi tė gjithė dhe ajo ėshtė e pacėnueshme. Ajo nuk guxon tė atakohet apo injorohet nga askush, qoftė ai edhe presidenti…Kėto dhe parallogari tė tjera ėshtė dashur tė bėhen me kohė nga ai (Nėse s’ta mban tė jesh president nė kuptimin e plotė tė fjalės, atėherė ndėrro vend se nuk je i vetmi).Mesazhi i presidentit tė Kosovės nė fundjavėn qė shėnonte trevjetorin e bombave tė para tė NATO-s kundėr Serbisė ėshtė mė shumė se gjysmak dhe ėshtė mė shumė se fyes pėr vlerat sublime tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pa tė cilat vlera, logjikisht, mbase nuk do tė ndodhte as 24 marsi ’99 e as 12 qershori i tre muajve mė vonė.Nėse presidenti nuk repsekton UĒK-nė, atėherė ai nuk meriton respektin e asnjė qytetari tė Kosovės e lėre mė votėn. Rugova nuk guxon tani, nga atje lartė ku ka hypur, ta shohė UĒK-nė si rivale e as si pėrbindėshe. UĒK ka qenė dhe do tė jetė tmerr pėr apetitet pėrbindėshe tė Beogradit dhe atyre qė mendojnė pėrdhunimin e Kosovės. Rugova duhet tė bėhet burrė e tė flasė pėr rėndėsinė e marsit dhe Jasharėt, pėr heroizmin e tyre. Rugova duhet tė ēdehet njėherė nga sasia e lartė e rakisė, tė zbresė nė tokė e tė kuptojė se nuk ėshtė gjithēkabėrės dhe se nuk peshojnė sa ai nė njėrėn anė e sa Kosova nė tjetrėn…Ai, pasi qė i ra shorti e u bė president, si i tillė nuk duhet tė jetė president gjysmak e as gjysė(m)president si dhe nuk guxon qė herė tė tjera tė lėshojė mesazhe gjysmake, aq mė shumė tė atilla qė e harrojnė qėllimshėm Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, sikurse bėri nė mesazhin e fundit pėrshėndetės apo tė parin qyshkur ka hypur nė fronin e presidentit, nė tė cilinin e censuroi ultė, madje shumė ultė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, duke mos e pėrmendur as edhe me njė fjalė tė vetme rolin historik tė saj pėr lirinė e Kosovės, rolin historik tė saj pėr datėn e 24 Marsit 1999, kur krah UĒK-sė dhe pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr liri u vu Aleanca e nėntėmbėdhjetė vendeve demokratike tė botės, me nė krye SHBA-tė.Njeriu qė nuk njeh njė vlerė kaq sublime tė njė populli, sikurse UĒK-nė, nuk ėshtė i denjė pėr tė qenė president i tij. Rugova duhet ta dijė se aty ku ėshtė duhet bėrė punė institucionale e jo politikė sensi partiak. Tekefundit mijėra dėshmorėt, invalidėt dhe veteranėt e luftės sė UĒK-sė e pranojnė presidentin e Kosovės (edhe pse si i tillė u ra hise sterili Rugova), pra ata e njohin institucionin e presidentit pa paragjykuar pėr njeriun qė qėndron nė majė tė tij, ndėrkohė qė edhe presidenti duhet t’i harrojė paragjykimet dhe tė njohė vlerat e atyre qė dhanė jetėn pėr lirinė, sikurse edhe tė atyre qė pėr lirinė dhanė copėzat e trupit (atyre qė prej 5 deri nė 60 pėrqind tė trupave e kanė varrosur gjatė luftės) dhe atyre qė ideuan, bėnė luftėn dhe qė tani janė nė skenėn politike tė Kosovės. Presidenti duhet ta njohė sakrificėn dhe ta mendojė mirė atė sa herė qė lėshon mesazhe…Ai nuk duhet t’u frikėsohet heronjve tė gjallė e tė rėnė tė lirisė sė Kosovės.

Beni_gjk
20-10-03, 15:25
Ne kete teme, te gjithe anetaret jane te lutur te shprehin mendimin e tyre mbi presidentin Ibrahim Rugova. Jeni te lutur qe ta shprehni mendimin tuaj personal ne nje mesazh dhe tu qendroni larg replikave dhe fjaleve te kota.P.S Ata qe bejne komente dhe replika me njeri-tjetrin qe nuk kane lidhje me temen, mesazhet do tu fshihen dhe do te marrin paralajmerim per prishjen e mbarevajtjes ne forum. Po e keni te veshtire te shprehni mendimin tuaj ne nje mesazh, atehere vetem lexoni e mos shkruani.Zotėri i nderuar jeni larguar nga tema, prandej ky mesazh ndryshohet.Me nderime Bond

Online
20-10-03, 16:19
Zotėri i nderuar jeni larguar nga tema, prandej ky mesazh ndryshohet.Me nderime Bond

LaBi_Pr
20-10-03, 16:24
Zotėri i nderuar jeni larguar nga tema, prandej ky mesazh ndryshohet.Me nderime Bond

MaLoKi
20-10-03, 21:50
tung ej si antar me i ri i ketij forumi... sjam ai MaLoKu qe mendoni per jam vllu i tij ...

ej mu sme duk e arsyeshme qe na ti marrmi kto pun e ti drjtomi ne forum ..po ka kto pun kush i shiqon ...po nejse pa keqkuptime ....

mos mendoni qe jam ka Dr.Rugova po ai eshte boll njeri i drejt ... edhe ata skan faj .... po ky njeherit eshte me i madhi edhe duhet rrespekturhttp://www.peacelink.it/kossovo/campagna/rugova.gifMe RRespeCT MaLoKi

*DREJTESIA*
21-10-03, 00:34
Shiqoni se pari po ju pershendes krejtve.Per Rugoven me shkrujt eshte sikur se me shkru per Nenen Tereze.Qe nga dita e pare kur Dr Ibrahim Rugova e ka marrur timonin e LDK-se(ku ne ate kohe disa qe u konsiderojshin si me te qmuar se Rugova psh Rexhep Qosja nuk guxoi fare qe ta marre timonin e kesaj partie) ky pra Rugova ka then mu keshtu:Kosova do te jet e lire pamvarur si fillim nder protektoriat nderkombetar si faze kalimtare,si me duket mu ne kete faze jemi tani,por ky nuk e ka menduar kurre se do te dalin disa pengesa,sidomos pengesa nga brenda,te cilat pengesa po e zhagisin qdo gje.

Psikologu
23-10-03, 05:05
Zoteri Dr Ibrahim RugovaKy vigan i vegjelis

e simbol i shqiptaris

rrjedh e madhe e historis

kokė e qmuar e urtesis.Ne tėrė Evropen i nderuar

per urtsi dhe dijeni

dhe si shkembi i pa thyer

ndaj stuhis per ketė njerzi.Nuk lind shpesh jo shqiptaria

kesi burrash mendjehollė

si Bogdani ne kohen e vetė

librin n“gji , lapsin ne dorė.

Drejt Evropes ne marrshim

ec ky burrė me hapa hapa

dikur ne ishim te paret

kemi mbetur tash shumė mbrapa.Si Ilir e si shqiptar

do te jemi te renditur

ne Evropen e civilizuar

do te jemi prap te mirpritur.Shumė na dalin sot ne sken

sikur gjeli ne mengjes

kendojn vend pa vend pa hije

tuj fol mirė tuj mendu keq.Edhe pse ka shumė pengesa

do te ec ky flamurtar

ti thotė botes siq i tha:

Jem me nder e jem shqiptar.S jemi shembull e Azisė

as s jemi shembull e shkinis

jem ai gjakė dikur qe ishim

gjakė i paster i Ilirisė.Per te shkruar duhet shumė

se meritat s nxajn aq faqe

vetem shkrova per ta uruar

dhe pak shkrim te ja kushtoj

aq sa malet jetojn gjatė

Jetė te gjatė Zotri tśroj.President edhe shkrimtar

humanist e dijetar

President Ibrahim Rugova

me ty eshtė Kosova mbarė.Kur stuhija e lendoj lisin

askush si ti ne ballė si doli

e ma keq o zot i madhė

qka menduan kush se foli.Tash pas dasmes dojn bajrak

tuj mundu me ta humb mundimin

si gjithmon e din Zotri

druri i keq e sjell veq tymin.Keto urime qe ti shkrova

i tha zemra te verteta

Rrnofsh e qoft sa malet tona

Burri i dheut tu zgjat ty jeta.

fadil
31-10-03, 16:00
pershendetje:

Presidenti i kosoves ne vitet e 90 u be Kryetar i nje levizje te pare "demokratike" qe ne Shqiptaret e Kosoves shpresuam se do te na qliroj nga serbia?

Ne kete levizje ishin njerze te qmuar te politikes Kosovare, Rugova dhe bashkpuntoret e tije siq ishin Hydajet hyseni Nenkryatar , Mehmet hajriz poashtu Nenkryatar te cilet sod jan ne PDK me Politiken e tyre arriten qe ta senzibilizojn per nje kohe te shkurter qeshtjen e Kosoves! mirpo Rugova kete qendrim e mbajti vetem nje vite! ai posa e beri kete jo vete por me bashkpuntoret e tije e ndrroj Politiken dhe filloj te beje Politik duke ia mshelur popullit syte dhe veshet, me parullen e tije "DURIM" qka beri Rugova me kete Politik apo paroll?arriti ta perqaj tere spektrin intelektual qe ateher ishte radhitur ne LDK, kur ne kosove u be kjo ndarje regjimi serbe doli ne krah te Rugoves duke i Burgosur apo detyruar te largohen nga kosova te Gjithe ata qe ishin kunder Politikes se Rugoves, kurse rugova qendronte ne shtepin e tije ne Velani te ndertuar me pare te Popullit dhe nuk e ngucke askush nga serbet! Shtrohet pyetja pse Serbet nuk e Burgosen apo denuan asnjeher kete Njeri? jam shum i sigurt se ata nuk kan pasur se perse ta bejne kete! pasi qe rugova me Politiken e tije te thirrur "PAQSORE" nuk paraqiste anje rrezik per regjimin e Millosheviqit apo te them me mir te krejt serbeve!

Rugova si President i Zgjedhur nga Populli i Kosoves nuk arrit te ndryshoj asgje reale ne te mir te Popullit te kosoves perpos qe krijoj nje huti ne opinionin Kosovar.

ne vitin 1997 ne Kosov per here te pare u shfaq nje organizat qe veten e quante Ushtri Ēlirimtare e Kosoves! Rugova kur ndegjoj per kete emer filloj te mendoj se Politika e tije eshte e rrezikur filloj nje fushat kunder ketyre njerzve duke i quajtur "dore e zgjatur e serbis" ! mirpo ne kete raste Rugova nuk arriti rezultatin e deshiruar per ta denigruar para popullit kete struktur te quajtur UĒK! sepse shtresa intelektuale Kombtare u distancua nga Politika e rugoves dhe kaloj ne perkrahje te plot te Ushtris Ēlirimtare te Kosoves dhe njerzve te saj qe e udheheqshin dhe ishin ne te? do te shkuraj prap?

Beni_gjk
31-10-03, 22:23
Ne kete teme, te gjithe anetaret jane te lutur te shprehin mendimin e tyre mbi presidentin Ibrahim Rugova. Jeni te lutur qe ta shprehni mendimin tuaj personal ne nje mesazh dhe tu qendroni larg replikave dhe fjaleve te kota.P.S Ata qe bejne komente dhe replika me njeri-tjetrin qe nuk kane lidhje me temen, mesazhet do tu fshihen dhe do te marrin paralajmerim per prishjen e mbarevajtjes ne forum. Po e keni te veshtire te shprehni mendimin tuaj ne nje mesazh, atehere vetem lexoni e mos shkruani.Prandej ju lutem tė shprehni vetėm mendimin tuaj nė lidhje me temėn, pa replika sepse keni mjaft tema tė tjera per replika dhe komente.Me nderime Bond

fadil
03-11-03, 16:33
pershendetje:

vazhdim:

rugova duke ndjekur nje Politik jo programore por sipas ideologjis se tije personale e krijoj nje perqarje te madhe dhe nje tollovi ne LDK?

te gjithe ata qe moren pjes ne formimin dhe konsolidimin e LDK-se u distancuan nga kjo Politik pasi qe Politika e Rugoves kishte per qellim personalizimin e LDK_se qka edhe ndodhi! dikur me LDK kishte figura te shquara te qeshtjes Kombtare te cilet duke mos gjetur hapsir qe aftesit e tyre kombtare dhe intelektuale ti fusin ne Veprim ne Lidhjen Demokratike ata e larguan nga kjo parti duke kaluar neper parti te ndryshme !

tashte ne LDK perpos rugoves qe e pervetsoj (personalizoj) LDK-ne nuk qendron asnjeri nga ata qe e kan formuar kete parti !

tashte ne kryesin e LDK-se jan Kol Berisha<Naim Jerliu, Lulzim Zeneli dhe disa njerze te nje niveli te ulte intelektual dhe kombtar>

Rugova ende vazhdon ta kete perkrahjen e popullit te cilen perkrahje e kan krijuar ata intelektual te shquar te qeshtjes Kombtare qe tashte me nuk jan ne LDK?

duke u mbeshtetur ne veprimet e Rugoves prej se ka ardhur ne skenen Politike Kosovare ai nuk ka bere asgje per Kosovaret perpos perqarjeve qe eshte munduar ti krijoj gjdoher dhe te perfitoj nga keto perqarje duke e paraqitur veten dhe partin e tije gjdoher si "Viktim"!

Presidneti i Kosoves mendoj se eshte nje lider i deshtuar dhe i panevojshem per Kosovaret pasi qe Kosovaret tashte kan nevoj per nje lider (president) te nje kalibri tjeter e jo te stilit te Rugoves, Kosovaret kan nevoj te ken nje President qe Veprimtarin e tije Politike dhe intelektuale e fut ne veprim per ta bere bashke Kombin shqiptar e jo per te krijuar perqarje siq e ka bere ,e bene dhe vazhdon ta beje edhe ne te ardhmen Rugova Mjerisht i Yni!

Rugova me Politiken e tije gjdoher eshte munduar ta personalizoj Partin dhe te gjitha instutucionet e Kosoves, kjo nuk shkon dhe nuk eshte ne perputhje me interesat e Kosovarve>

Beni_gjk
03-11-03, 21:49
Zotėri i nderuar keni dalur nga tema prandaj ky mesazh ndryshohetBond

Dilaver
03-11-03, 23:39
Nė kohėn e represionit serbosllav nė Kosovė, i cili ishte nė rritje e sipėr, si dhe me anė tė eliminimit tė atyre pak tė drejtave kulturore dhe juridike qė i kishin shqiptarėt (suspendimi i dhunshėm i statusit federal tė Kosovės nga ana regjimit fashizoid tė Serbisė) shqiptarėve tė Kosovės do t'iu imponohet njė veprim i pashtyeshėm politik.

Nė ato kushte tė rėnda robėrie, intelektualė tė njohur tė kohės inicuan dhe themeluan Lidhjen Demokratike tė Kosovės, qė sipas idesė sė atėhershme do tė shėrbente, ndėr tė tjera, edhe pėr mbajtjen e drejtpeshimit politik tė shqiptarėve, tė cilėt deri nė atė kohė vepronin mjaft tė pėrēarė nė grupe tė vogla (tė dashuruara marrėzisht nė diktatorin Enver Hoxha dhe "bashkim-vėllazėrimin" me jugosllavėt), por vazhdimisht tė dekonspiruara nga vetė anėtarėt e atyre grupeve, tė cilat veprime ishin pa ndonjė ndikim efektiv nė sferėn dhe rrjedhat e politikės vendore dhe asaj ndėrkombėtare kundrejtė ēėshtjes sė Kosovės. Identiteti politik i Kosovės i asaj kohe mund tė pėrshkruhet kėshtu: autonomia e shkatėrruar e Kosovės, veprimtaria e grupeve tė vogla marksiste-leniniste, veprimtaria e disa tė vetėquajturėve "liderė politikė", e qė nė tė vėrtetė ishin bijė tė komunistėve projugosllavė, tė cilėt pėrmes subjekteve tė tyre (UJDI-t, etj.) proklamonin akoma bashkim-vėllazėrimin si zgjidhje reale politike pėr shqiptarėt e Kosovės, gjė qė pėrputhej plotėsisht me politikėn antishqiptare tė Serbisė okupatore. Pra, mund tė themi lirshėm se Kosova ishte nė rrugė tė sigurtė drejt futjes sė plotė dhe pėrfundimtare tė saj brenda tutelės sė politikės gllabėruese serbosllave dhe sllavizimit tė saj pėrfundimtar!Duke qenė vazhdimisht nė rrjedhat politike qė vendosnin pėrfundimisht mbi fatin e ardhshėm politik tė Kosovės, intelektualėt e Kosovės nuk qėndruan pėr asnjė moment indiferentė, por pėrkundrazi iu qasen nismės sė lartėpėrmendur politike, duke e zgjedhur kolegun e tyre tė fushės sė letėrsisė dr.Ibrahim Rugovėn pėr kryetar tė Lėvizjes gjithėpopullore me emrin Lidhja Demokratike e Kosovės, edhe pse mė parė ky post udhėheqės iu kishte ofruar disa "akademikėve tė pavarur " tė cilėt pėr shkaqe "intelektuale" e kishin refuzuar kėtė post, por edhe pėr shkaqe tė ruajtjes sė privilegjeve qė i gėzonin nė shoqėrinė e atėherėshme kosovare.

Shkruan Besim Krasniqi

mali_
06-11-03, 21:25
Pėrshėndetje pėr tė gjithė....Kur ėshtė fjala pėr Rugovėn unė do ti pėmbahem asaj maksimės popullore " O zot mė ndihmo tė hesht atėherė kur kam shumė pėr tė thėnė". Jo qė unė dua tė flas apo tė mos flas pėr te ( Rugovėn ) , por ngaqė disa prej pjesėmarrėsve kėtu kan thėnė mjaft dhe mė duket e paarėsyeshme tė pėrsėris pėr tė metat dhe " meritat" e tij . Nė kėtė kontest do tė pėrdorja vetėm nje shkrim tė KADARESĖ sė madh nė librin e tij " RA KY MORT E U PAMĖ" - Ra ky mort e u pamė ..." Paris, 15 korrikRugova shfaqet befas nė Prishtinė. I bronczuar e i qlodhur , kthehet i fundit nė " shtetin " e vet.

Qė vjen nga njė plazh i Italisė , pėr kėtė mund edhe tė mos qortohet. Por qė nuk di t`i thotė dy fjalė kėtij populli, kėtij populli tė djegur e tė grirė, qė vėrtitet ende me kufomat e foshnjave nė duar, kjo ėshtė e rėndė. Ky njeri nuk di tė shprehė dhimbje , por di vetėm tė qeshė . Dhe sikur tė mos mjaftonte kjo , pas dy orėsh, shpejton tė kthehet pėrsėri nė plazhin e Italisė "

Murgesha
08-11-03, 20:35
Se cilat jane meritat dhe jo meritat e Rugoves koha do ti tregoje me mire.

Une e qmoj si politikan dhe si njeri se per mendimin time edhe e meriton.

Mbaj mend shume mire kur u zgjedh kryetar i Lidhjes Demokratike. Gjithe kosovaret i drejtuam syte mbi te me shprese te madhe. Une mendoj se shumicen e premtimeve qe ka dhene ky njeri edhe i ka plotesuar. Nuk me takon mua qe ta gjykoj andaj me mire po heshti.

Mos ha rroni edhe nje shprehje te vjeter popullore.

I menquri hesht dhe shpeton, budallai flet dhe denohet.

Pa keqkuptime Murgesha.

arTanibb
09-11-03, 18:30
Se cilat jane meritat dhe jo meritat e Rugoves koha do ti tregoje me mire.

Une e qmoj si politikan dhe si njeri se per mendimin time edhe e meriton.

Mbaj mend shume mire kur u zgjedh kryetar i Lidhjes Demokratike. Gjithe kosovaret i drejtuam syte mbi te me shprese te madhe. Une mendoj se shumicen e premtimeve qe ka dhene ky njeri edhe i ka plotesuar. Nuk me takon mua qe ta gjykoj andaj me mire po heshti.

Mos ha rroni edhe nje shprehje te vjeter popullore.

I menquri hesht dhe shpeton, budallai flet dhe denohet.

Pa keqkuptime Murgesha..Pershendetje Murgesha, pajtona mė mendimin tėnd plotėsisht..

Jacko^vaR^
24-11-03, 21:31
Ne kete teme, te gjithe anetaret jane te lutur te shprehin mendimin e tyre mbi presidentin Ibrahim Rugova. Jeni te lutur qe ta shprehni mendimin tuaj personal ne nje mesazh dhe tu qendroni larg replikave dhe fjaleve te kota.P.S Ata qe bejne komente dhe replika me njeri-tjetrin qe nuk kane lidhje me temen, mesazhet do tu fshihen dhe do te marrin paralajmerim per prishjen e mbarevajtjes ne forum. Po e keni te veshtire te shprehni mendimin tuaj ne nje mesazh, atehere vetem lexoni e mos shkruani.

Ky mesazh u ndryshua nga Bond

Albanam
29-11-03, 01:54
Pershendetje te gjitheve!

Padyshim se nuk jane te pakte ata qe jane PRO dhe KUNDER Dr. Rugoves. Personalisht i takoj grupit te dyte te njerezve. Edhe ate per arsyet e mia qe mendoj se jane shume te logjikshme, se paku per mua. Dy ceshtje jane primare ne kete drejtim: Cendrimi indiferent (thene me bute) i tij ndaj UCK-se dhe luftes per clirimin e Kosoves (dje, sot, e padyshim edhe neser), si dhe qendrimi antiislam qe ai po manifeston ne menyre te drejtperdrejte dhe te terthorte, perkunder faktit se shqiptaret e Kosoves jane pjese derrmuese te besimit islam. Kjo me se miri verehet kur ky burre i botes nuk e sheh te arsyeshme qe pjestareve te ketij besimi, atyre me votat e te cileve po gezon postin e pamerituar qe po mban, t'ua uroje as festen e Bajramit.

fadil
29-11-03, 14:56
pershendetje:

Presidenti i mjer i Kosoves me diten e festes se 28 nentorit (dites se Flamurit) dhe ditlindjen e Komandantit Legjendar Adem Jasharit ne manifestimin qe e kishte organizuar Kuvendi Komunal I Prishtines per nder te kesaj dite . Z.Rugova ne Fjalimin e tije nuk gjete force qe sepaku njeher te ja permend Emrin komandantit Legjendar Adem Jasharit dhe emrin e e lavdishem UĒK dhe te ju falenderohet per kontributin e tyre qe dhane qe te qlirohet Kosova dhe ne sode ti festojm festat kombtare te lire ! ky eshte nje turpe per qytetaret e kosves qe kan nje President mjerishte te mjer , te pandergjegjshem dhe Jokombtar sepse nese je kunder atyre qe sakrifikuan edhe me te shtrenjten jeten dhe familjen e tyre , i dhane gjymtyret e trupit per kete dite deshmon qart se Presidenti i Kosoves eshte njeri antikombtar!

Kosova dhe Kosovaret sinqerishte nuk meritojn te ken nje president te tille te pandergjegjshem sdhe jokombtar ?Rrespekti u takon atyre qe i rrespektojn veten dhe vlerat e kombit te tyre?!...

lazdrani
01-12-03, 13:23
DR IBRAHIM RUGOVA ARE THE BEST

JA hangsha faqet bre vetem qeshurit e tij po me shkatrron ndonjehere....

Te nderuarit ne kete teme desha vetem pake te shprehi mendimin tim.

Dr.Ibrahim Rugova per mua eshte me i mire dhe e respektoi shume si president te Kosoves,fundi fundit 60-70%populli jone i dha veton atij.

RUGOVA -ROGOVA-RUGOVA-RUGOVA-I LOVE YOU!!!!!

lazdrani ju pershendet te gjithe partit e kosoves dhe personat Politikan e dhashte zotit punojne se bashku per hire te Herojet qe dhane gjakun per Atdhe se ja kane borgje.....Me nderime lazdrani 8)

Brain
01-12-03, 18:29
Tung Te gjitve,Ibrahim Rugova eshte njeriu dhe burri me i madh i Kosoves, qe me gjith fuqin qe ai ka ne qdo kohe dhe ne qdo menyr ai ka vepruar dhe po vepron ne te mire te kombit te vete, ai kurr nuk e perdori dhunen kunder kundershtarve te tij njeri qe e respekton voten e lire te popullit njeri qe me dekada jeten dhe veprimtarin ja kushtoj qlirimit te kosoves, ai nuk eshte kunder religionit islam por eshte njeri qe e don popullin e vete qe don ti tregoj botes se kush jemi dhe nga e kemi prejardhjen,

athau te jesh i drejt dhe ta tregosh te verteten qenka diqka e keqe?

Nuk ka diqka qe dikur nuk del ne drit, pra edhe bota le ta dije se ne nuk jemi fundametalist nuk jemi terorist nuk jemi popull qe kemi ardhur nga Bota islame por jemi popull i lasht i gadishullit ballkanik jemi me prejardhje ilire nje popull me kultur te vete, e religion si qdo popull tjeter ne zemer te Evropes.

Krejt Burrat e medhenj ne historin Shqiptare jan Krishter....

nje nder ta eshte:

GJERGJ-KASTRIOTI-SKENDERBEU qe luftoj per lirin e popullit shqiptar dhe mbrojtjen e vlerave dhe kultures shqiptare.Pershendetjet me te mirat perDR. Ibrahim Rugoven

Anonimja D
01-12-03, 23:04
Ai meriton vetem te aktroj ne ndonje rol te psihopatit,mua personalisht me perngjan ne nje te semur psiqikisht.Perveq pamjes se cuditshme te tij ai tiparet e nje udheheqesi nuk i plotson ,shume me mire do te ishte te jepte doreheqje sa i ka edhe disa simpatizues te verber,sa nuk do te ishte vone.

Abedin
06-12-03, 10:02
Mirėdita nga AbediniUnė dua qė ta tregoj njė rast pėr zotri presidentin tonė

dhe shumė e pėrkrahi zonjushėn ANONIME.Ibrahim Rugova ishte kėtu nė Suedi vitin e kaluar dhe disa anėtar tė degės sė ldk,sė ishin nė vizit tek ai nė Stockholm dhe nga drupi qė vizituan dr Rugovėn ishin 5 veta njėri ka qen i flakėt pėr ldk,n po qe besa ka qen edhe nė gjendje qė tė bėj gjithqka pėr ldk,n por nė mesin e kėtyre tė 5 antarve ishte edhe njė burrė bukur i moshuar nuk e di moshėn e sakt por mė i moshuar se dr Rugova dhe aty pasi qė pėrshėndetėn me njėri tjetrin DR RUGOVA i kthehet ati tė moshuarit DHE E GODET NŹ KRAHROR DHE ME NJŹ SHPREHJE TŹ TŹ DEHURIT I THOT A PO RRITESH BRE DJALOSH, dhe nga ky rast ai personi qė e ceka mė lart i cili ishte nė gjendje tė bėnte gjithqka pėr LDK,nė u largua dhe iu drejtua grupit tė tij burra ejani tė udhtojm nga kėtu sepse nga ky "DR RUGOVA " nuk paska asgjė.

Me kėtė desha qė tė lidhem edhe njė here me Zonjushėn Anonime se me tė vėrtet ai ėshtė njė nga KONSUMUESIT mė tė mdhenjė tė ALKOHOLIT nė kosovėn tonė tė bukurė.

Dhe me kėtė rast desha qė edhe tė them se ai nuk e meriton qė ta pėrfaqsoj Kosovėn tonė tė bukurė sepse njė ditė ai edhe do ta shet pėr njė shishe WISKY

Pėrshėndetje nga Abedini

Beni_gjk
08-12-03, 21:50
Shume koke i informune me dezinformata Abedin

Ne e dim se Suedia eshte nje bastion i fuqishem i LDK te shqipetaret

Per dijeni para 10 dite Forumi Rinor I LDK ka qen i ftuar nga Parlamenti I Suedise edhe kan ber nje vizite tek Dega e LDK ne Suedi ku kan konstatu se Dega e LDK eshte shum e unifikuar

Keto qka i thu ti jan dezinformata te pergatitura ne kuzhinat serbo sllave te cilat veprojn edhe ne Suedi te cilet si zakonishte bashkeveprojn me bashkepunetoret e tyre shqipetare te mjer

vullneti
10-12-03, 09:02
Thenjen:"dy shqiptare-tri parti"...e kane thene moti...edhe se besoj qe e kemi thene Ne...po te huajt qe vazhdimisht i patem mbi kry...na kane vleresu mire e ne fund e thane...

Per ate qe e pane qe ska send prej neve e thane,per ate qe ska send prej neve vazhdimisht na mbajten te pushtuar...Se Zoti i Madh ske nuk e denon pa e meritu,perkundrazi ai meshiron...ashtu siq na meshiroi edhe Neve ne luften e fundit...mbase per kire te femijeve...se...ne nuk e meritojme as kete Liri qe e kemi...se ne kuuuurre nuk mblodhem mend...e as tani ,e as gjate luftes se fundit...gjate asaj kohe te tmerrshme(dhashte Zoti mos u kthefte me kuuurre),edhe atehere jemi marre me vrasje te shqiptareve,jemi marre me poshtersina...e merremi edhe sot!!!

Deri kur mė? merre me mend...nuk merremi me probleme te jetes qe per cdo dite po vjen tu u rendu...po me etiketime te njeri tjetrit...edhe ate...Nje President qe per here te pare e pat Kosova...e akuzojme me shume se shkaun...vertete jemi te quditshem!!!

Kur Konica e merr postin e anbasadorit prej Zogut,Noli i thot pse e pranove? Konica i pergjigjet:megjithate Zogu e don Shqiperine.

E ne...a mundemi te themi se Rugova,Thaqi,Ramushi...etj...nuk e duan Kosoven???

Nese ...si njeri dikush nuk e don Rugoven...se paku duhet te kete rrespekt se eshte Kryetar i Kosoves...se paku per inat te Trajkoviqeve e Ivanoviqeve...po nje pjese (Shyqyr Zotit e vockel) Rugoven,Ldk...dhe gjithe ata qe mendojne pak me ndryshe...i ben me te keqinj se shkau!!!

Sdi...ka shume per te thene...po sdi...aq emocionohem ndonjehere kur lexoj keso shkrime....saqe edhe lotet po me tradhetojne...se...si jemi nise...sdo te arrijme askund...sdo te arrijme kuuurre ne Perendim...po ne Veri...prap te shkau...nese nuk kfjellemi...

Edhe dicka...nuk i perkas asnje partie politike ne Kosove...po nuk ja humbi meritat askuj...as Ati me laps...as Ati me pushke...se qe te dyat Lapsi e pushka na e prune kete Liri...

vullneti
11-12-03, 13:19
Ne kete teme, te gjithe anetaret jane te lutur te shprehin mendimin e tyre mbi presidentin Ibrahim Rugova. Jeni te lutur qe ta shprehni mendimin tuaj personal ne nje mesazh dhe tu qendroni larg replikave dhe fjaleve te kota.P.S Ata qe bejne komente dhe replika me njeri-tjetrin qe nuk kane lidhje me temen, mesazhet do tu fshihen dhe do te marrin paralajmerim per prishjen e mbarevajtjes ne forum. Po e keni te veshtire te shprehni mendimin tuaj ne nje mesazh, atehere vetem lexoni e mos shkruani.

Ky mesazh undryshua nga Bond

jeton
12-12-03, 16:53
Megjithese nuk e di se kush eshte moderator por iu kisha lutur qe postimin tim ta ktheje ne vendin e vet,nuke di se perse postimi im eshte fshier por mendoj se edhe une kam te drejte te shprehi mendimin tim personal ne lidhje me personalitetin e Rugoves.

Sa eshte e sakte ajo qe e shkruajta une me mire mund ta vlersojne anetaret e forumit e jo ju zotni i nderuar moderator.

ju pershendesDiskutues tė nderuar nė emėr tė stafit drejtues tė Dardanialive.com ju ftoj per diskutime konstruktive e nė radhė tė parė ju ftoj qė tė respektoni diskutuesit tjerė, tė respektoni mendimin e lirė tė secilit.Lejohen debatet, mendimet e lira, replikat, shkembimet e mendimeve nė metoden qė secili e shef nga njė kendveshtrim por nuk tolerohet fyerja, ofendimi, sharja, nenqmimi dhe tallja nė llogari tė diskutuesve tjerė, perdorimi i fjalėve fyese, ofenduese e banalizmave.Gjithashtu nuk lejohen fyerjet dhe ofendimet nė llogari tė liderėve dhe perfaqsuesve tė institucioneve shtetėrore dhe ushtarake.Nuk lejohen shkrimet abuzuese, vullgare, tė neveritshme, urryese, kercėnuese, shpifėse etj.Pasi qė nuk jemi tė inkuadruar terė kohėn nė percjelljen e diskutimeve, mund tė ndodhė qė ndonjė mesazh i cili nuk e ka vendin nė ketė faqe tė na shpetoj nga syri dhe per atė kerkojmė edhe ndihmen tuaj qė tė na njoftoni nė MP (mesazhe private) per njė gjė tė tillė.Pėrndryshe postimet tė cilat i tejkalojnė kornizat e rregullorės sė forumit do tė fshihen pa paralajmėrim.Me nderime Admin

Ne kete teme, te gjithe anetaret jane te lutur te shprehin mendimin e tyre mbi presidentin Ibrahim Rugova. Jeni te lutur qe ta shprehni mendimin tuaj personal ne nje mesazh dhe tu qendroni larg replikave dhe fjaleve te kota.P.S Ata qe bejne komente dhe replika me njeri-tjetrin qe nuk kane lidhje me temen, mesazhet do tu fshihen dhe do te marrin paralajmerim per prishjen e mbarevajtjes ne forum. Po e keni te veshtire te shprehni mendimin tuaj ne nje mesazh, atehere vetem lexoni e mos shkruani.

Zotėri i nderuar si tė gjithė diskutuesit e tjerė edhe ju duhet tė ju pėrmbaheni rregullave.Me nderime Bond

kaedhemazi
23-12-03, 02:23
.........ose per shkak te frikes qe ishte me e madhe sesa deshira per te i ndihmuar atedheut ne drejtim te Pavaresis.

Keni harruar te cekni zoti Dilaver,vetem ju ndihmova pak.

xhuljeta
08-01-04, 12:23
ju pershendes

JA RUGOVA ESHT NJE NJERI CE ESHT SHUME I MIRE DHE SHUME I QEHTE DHE SHUME I DURUSHME DHE SHUM I PA FRIGUESHEM!!!

NJERI KA SHKRUAR PER RUGOVEN KUR TE FLASISH ESHT SIKUR TE FLASISH PER NENEN TEREZE (ANJEZA GONXHE BOJAXHIU)
PAK E KA TE DREJTE POR PAK EDHE JO!!!!
RUGOVA DUHET TE BENJE SHUME PER TE ARRITE ATE TE BEHET SI NENA TEREZE!!!POR IBRAHIM UKE RUGOVA ESHT NJE NJERI SI DUHET TE KEN NE KOSOVE ME SHUME!!!ESHT NJE NJERI SHUME I VEQANTE!!!UNE JAM RRITEN ME PARTIN E TI DHE ME RUGOVEN DHE TE GJITHE TE FAMILJES I KAM NE LDK PER ATE SHUME I FALENDEROHEM RUGOVES DHE KESHILLTARIT E TIJ SALI CACAJ (DRININ)!!!!!!!!!!!!

JAM E LUMTUR CE KOSOVA KA ENDE KESI NJEREZ TE MIRE!!!!


RUGOVES VETEM JA KAN INATI SE E KA PRANUE FEN E SHQIPETARIT DHE CE BASHKPUNON ME BESIMTARET E KRISHTERE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PAPEN!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

************************************************** ******
Ky mesazh u ndryshua nga Bond


Ne kete teme, te gjithe anetaret jane te lutur te shprehin mendimin e tyre mbi presidentin Ibrahim Rugova. Jeni te lutur qe ta shprehni mendimin tuaj personal ne nje mesazh dhe tu qendroni larg replikave dhe fjaleve te kota.P.S Ata qe bejne komente dhe replika me njeri-tjetrin qe nuk kane lidhje me temen, mesazhet do tu fshihen dhe do te marrin paralajmerim per prishjen e mbarevajtjes ne forum. Po e keni te veshtire te shprehni mendimin tuaj ne nje mesazh, atehere vetem lexoni e mos shkruani.


************************************************** ******PO KUSH ESHT IBRAHIM UKE RUGOVA???????????????????????
AI ESHT PER TE GJITHE DR SHKENCI!!!!!!!!!!!!!!KA MARREN SHUME E SHUME TITUJE TE DOKTORAVE DHE SHUME TJERE!!!!!!!!!!!!!

KOSOVA DUHET ME KEN KRENAR CE E KAN NJE KRYTARE KESHTU TE ANGAZHUME PER GJITHCKA NE KOSOVE!!!!!!!!!!!!!!!!
KOSOVA DUHET ME KEN KRENAR CE E KAN RUGOVEN E JO THAQIN APO DIKEN TJETER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

UNE PERSONALISHTE JAM KRENARE CE E NJOF RUGOVEN DHE DISA TE PARTIS E TI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


JU PERSHENDESpejanja

kaedhemazi
09-02-04, 06:29
Personaliteti me i Shquar i Historise se Shqiptareve qe jetojne ne Kosove.

Barbaroza
01-01-06, 15:04
http://www.trepca.net/2004/12/rugova_top_arr2004_kuq_arr2.jpg


AI ĖSHTĖ I GJALLĖ!

Clintoni
01-01-06, 15:14
http://www.trepca.net/2004/12/rugova_top_arr2004_kuq_arr2.jpg


AI ĖSHTĖ I GJALLĖ!

Qta e paske t'mire bre :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
01-01-06, 18:10
Normal qe"qeta"e kam te mire,por keshtu nuk mendoj edhe per ty...!

Clintoni
01-01-06, 18:19
Normal qe"qeta"e kam te mire,por keshtu nuk mendoj edhe per ty...!

ske nevoje me mendu ashtu per mu. Mendo si te dush se s'em qon n'kanar si mendon per mu hiq :P :P :P :lol: :lol: :lol:

Dritero_HN
02-01-06, 05:22
RUGOVA person fanatik,gjeloz,i pamatur

Guri i madh
02-01-06, 19:00
http://www.trepca.net/2004/12/rugova_top_arr2004_kuq_arr2.jpg


AI ĖSHTĖ I GJALLĖ!


kosova ka nji burr shtetas qe shum vene te botes nae kan lakmi
i dashur e i aferm bujar e patriot DR RUGOVA

Barb|Ka
05-01-06, 19:52
sun e paramendoj shtetin pa to

arben-ks
06-01-06, 17:53
Sikur te kish dy dhoma te mshefta njeren eksperta tjetren akademik dhe 10 kshilltar 5 psikolog mendoj se do te ishte njeri ma i miri i te gjith kryetarve ne bot fatkeqsisht nje njeri smund ti ket 15 zanate kurse juve qe e doni e perkrahni dhe mendoni se ai vertet asht dikushi se pari jupershendes e pastaj ju vet korigjone.

GURI SYLAJ
06-01-06, 18:10
Pamvaresisht se cka mendojm ne si individ,Presidenti Rugova, si individ e edhe si institucion, ka kriju Epoken e tij ne Historin e Kosoves e edhe ne Historine e Kombit Shqiptare.

Per kete Epoke do te mesojn gjeneratat qe vijne pas nesh.

Artisti
06-01-06, 18:58
Pamvaresisht se cka mendojm ne si individ,Presidenti Rugova, si individ e edhe si institucion, ka kriju Epoken e tij ne Historin e Kosoves e edhe ne Historine e Kombit Shqiptare.

Per kete Epoke do te mesojn gjeneratat qe vijne pas nesh.


Shyqyr qe e kam krye shkollen o Bac :lol: :wink:

Se a mesohet negativisht apo pozitivisht per te eshte krejt qysh te shkrujn historin ,shembull disa e dijne historin se Skenderbeu ishte ,,tradhtar i vendit,,.

E mo zo ma keq !!!!!!


Artisti

Tomori
06-01-06, 19:03
sun e paramendoj shtetin pa to

"BarbIKa" ...dua tju njoftoje se shum gabim e keni..!
Mos ngatroni individin me shtetin e Kosoves..!
Te keni bindjen ce edhe Presidenti yne Dr. Ibrahin Rugova, nuk dot tishte dakorte me ju..!

Se ai vete ka dhene deshmi qe ka flijuar gjdo gje per te aritur Kosova pamvarsine..!
-Shkurte e shqip shtetesia Kosoves eshte edhe amaneti i te nderuarit te Presidentit tone Ibrahim Rugoves..!

Emri tije nuk dot humbas kurre brez pas brezi, si burr shteti dhe fisnik tek gjithe Shqiptaret pamvarsishte ku jetojne...
tung "BarbIKa" :wink:

Barb|Ka
07-01-06, 00:23
sun e paramendoj shtetin pa to

"BarbIKa" ...dua tju njoftoje se shum gabim e keni..!
Mos ngatroni individin me shtetin e Kosoves..!
Te keni bindjen ce edhe Presidenti yne Dr. Ibrahin Rugova, nuk dot tishte dakorte me ju..!

Se ai vete ka dhene deshmi qe ka flijuar gjdo gje per te aritur Kosova pamvarsine..!
-Shkurte e shqip shtetesia Kosoves eshte edhe amaneti i te nderuarit te Presidentit tone Ibrahim Rugoves..!

Emri tije nuk dot humbas kurre brez pas brezi, si burr shteti dhe fisnik tek gjithe Shqiptaret pamvarsishte ku jetojne...
tung "BarbIKa" :wink:

Un fola qka pata ne Zemer...shteti nuk do te kishte domethenie pa prezencen e tij...sikur qe ishte qe 10 vite e Sa edhe siq osht ende...
Edhe normal qe emri i tij do te jete perher ne zemrat tona per te gjithe ate qka ka bo per neve :wink:

sherri
07-01-06, 23:34
Kure i madhi shkruan,per te madhin:

Teki Dervishi

Ne fillim te dekades se 70-te te shekullit te kaluar,ne eliten intelektuale gjithshqiptare,u paraqit nje shkrimtar dhe intelektual i formatit te Konices dhe Koliqit,Ibrahim Rugova,i pari qe u pranua pa rezerve nga te gjithe liderete Fuqive te Medha,i pari qe promovoj idene e perkatsise perendimorete identitetit te kultures dhe te historise,te trashegimise dhe te tradites kombtare shqiptare.Kryetari i atehershem iShoqates se shkrimtarve te Kosoves,i pari pas luftes se dyte,internacionalizoj Ceshtjen e Kosoves,duke u intervistuar nga te gjitha masmediat botrore.
E beri kete pune me nje guxim dhe trimeri deri ateher te papare.Ishte koha kure disa te tjere nga eminenca gri shihnin shansin e Kosoves ne "demokratizimin e serbis",ne "shoqrit civile".ne"te drejtat dhe lirit e njeriut"dhe dilnin hapur me keso opsionesh.
Rugova kishte vetem dy fjale:"Pavaresia e Kosoves"-ceshtje qe do ta qetsonte rajonin e Ballkanit dhe me gjere.Te tjeret kishin dhjetra opsione.Ndersa tash te gjithe e prfaqesojne opsionin e Rugoves te permbledhur ne fjalin e tij te thjeshte"Pavarsin e Kosoves"
Gjashtembedhjete vjet me pare,kerkohej nje Njeri suprem pa hipoteka te se kaluares qe te dilte balle Ceshtjes madhore te sendertimit te Lirise dhe te drejtave politike te popullit tone te robruar.Ajo elite e vogel intelektuale u ofronte mundesi gati te gjitha individualiteteve eminente te kohese,po askushe nuk u paraqit te dilte ne balle te detyres historike.
Doli dr.Ibrahim Rugova.Nje Njeri i Urte,gjithnje duke fshehur pikllimin me nje buzqeshje,asnjeher pa i sulmuar me asnje fjale ata dhjetra e dhjetra individe qe ia kthenin shpinen,duke kujtuar se po e linin vetem.Por ai e kishte besnik dhe pas vetes gjithe popullin e Kosoves.Se tashme te gjithe e dinin se Platforma shkencore e Rugoves sherbeu si baze e fort per nje oposion te ri te filozofise politike,qe per tridhjet vjet e deri ne ditet e sotme,do te ndertohet si trase per realizimin e Pavarsis se Kosoves.
Dhe mbeten pak muaj deri ne realizimin e pavarsise,te cilen i Pari do ta nenshkruaj ideatori i sa,Presidenti i Kosoves,dr.Ibrahim Rugova.
Sa eshte merit e Presidentit Pavarsia e Kosoves,edhe me shume eshte merite e popullit te Kosoves,qe per gjashtembedhjet vjet,me nje disipline te papare politike,me sakrifica te mbinatyrshme i ndenji prane Presidentit Rugova,duke e perkrahur me shpirt dhe sakrifica te jashtzakonshme punen dhe vepren e Presidentit Rugova.

Arb
08-01-06, 00:46
Me te vertete eshte i madh Teki Dervishi...

Mbase eshte nje nder penat me te arta qe ka Dardania.

Shkrimet e tij kane qartesi, jane te shkrurtera, dhe domethenese.

Mbas luftes iu desht te nderprej punen e tij ne "Bota Sot," pasi u kercenua nga Cetniket Enveriste...

geisha
08-01-06, 00:50
nje njeri i qete ... jo guximtar ... egoist...

aspak politikan ... rugoven e shoh shume mire ne rolin e nje drejtuesi te ndonje shoqate bammirese, ky vetem si kryetar sa per sy e faqe, sepse pune sben...!!

rugova ne rolin e kryetarit te kosoves ... ka mar vetem privilegjet dhe perparesit qe i jep posti i kryetarit por jo dhe obligimet qe ka ky post!asnjehre siu gjend prane popullit, as ne momentet me te veshtira... ju kujtohen trazirat e marsit 2004 ... gjate atyre diteve asnje deklarat nuk e ka dhen e as qe iu beri thirje njerzve per qetesi... nuk e pa kush!!ky eshte vetem nje shembull por ka dhe shume raste ne dekaden e fundit ne kosove!

per mua eshte njeri qe i ben dem kosove... sepse kosova ka nevoje per njerez apo politikan te vertet e jo kso amator si rugova!!

natyrish disa prej njerzve tan jan te lidhur emocionalisht me te por edhe keta do ta kuptojne qe kosova tashi ka hyre ne kohen kur llafet e fjalet nuk mjaftojne por duhet pune e djers e vertet!! :wink:

Arb
08-01-06, 00:53
Geisha...

A ishe ne ditelindjen e Xhaxhit Cetnik Enver, qe u mbajt ne Ferizaj?

geisha
08-01-06, 00:56
jo atje ishe ti... besoje :lol:

Arb
08-01-06, 00:57
jo atje ishe ti... besoje :lol:

Na tregu cka u tha ne ate perkujtim turpi?

Barb|Ka
08-01-06, 01:44
peace for rugova.....Respekt :lol:

Arb
08-01-06, 01:47
peace for rugova.....Respekt :lol:

Lum Rugova kon e ka bije!

Rrrnofsh bre cike!

Barb|Ka
08-01-06, 11:04
peace for rugova.....Respekt :lol:

Lum Rugova kon e ka bije!

Rrrnofsh bre cike!


Flm flm :wink:

Rrusta
12-01-06, 15:11
Presidenti Rugova: Imzot Mark Sopi do tė mbetet njė burrė i madh qė gjithė jetėn punoi pėr fe e pėr atdhe

Prishtinė, 12 janar - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e vdekjes sė imzot Mark Sopit, ka ngushėlluar Ipeshkvinė e Kosovės, duke e cilsuar imzot Sopin si "njė burrė i madh qė gjithė jetėn punoi pėr fe e pėr atdhe".
Mė poshtė po japim tekstin e plotė tė ngushėllimeve tė Presidentit Rugova:
Ipeshkvi e nderuar,
Me rastin e vdekjes sė Imzot Mark Sopit, Ipeshkvit tė Ipeshkvisė sė Kosovės, Ju lutem pranoni ngushėllimet e mia tė thella dhe tė popullit tė Kosovės.
Nė historinė mė tė re tė Kosovės Imzot Mark Sopi do tė mbetet njė burrė i madh qė gjithė jetėn punoi pėr fe e pėr atdhe. Duke vepruar pėr forcimin e kishės katolike shqiptare, pra tė Ipeshkvisė sė Kosovės, qė e drejtoi pėr njė dekadė tė tėrė, u bė njeri i dashur dhe i nderuar pėr tė gjithė popullin e Kosovės. Imzot Mark Sopi gjithmonė ishte me popullin e Tij dhe me Zotin. Kjo i bėn njerėzit tė jenė tė mėdhenj e tė n! deruar pėrgjithmonė.
Imzot Mark Sopi me vite tė tėra u angazhua pėr pavarėsinė e vendit tonė, Kosovės, duke na dhėnė zemėr e forcė se ajo do tė bėhet sė shpejti nga miqtė tanė.
Sot nė kėto momente tė dhembjes, ndihem krenar qė pata njė mik tė tillė, ēfarė ishte Imzot Mark Sopi, tė cilin gjithnjė e kisha krah tė fortė pranė vetes nė punėt shtetėrore nė momentet mė tė vėshtira e mė tė mira.
I falemi kujtimit tė Tij tė pėrjetshėm.
I qoftė i lehtė dheu i Kosovės sė lirė.
Zoti e bekoftė Imzot Mark Sopin, siē e ka bekuar.
Zoti e bekoftė Familjen Sopi.
Zoti e bekoftė Ipeshkvinė e Kosovės.
Zoti e bekoftė Kosovėn.
Dr. Ibrahim Rugova,
President i Kosovės.