PDA

View Full Version : Ēka Mendoni per Rezuluten 12 44 te KS te OKB-se?.....


fadil
29-10-03, 09:55
pershendetje:

Rezuluta 1244 e Keshillit te Sigurimit te Kombeve te bashkuara Kosoven e shefe si pjes te Serbis!......

Ne Kosovaret nuk kemi marr pjes ne formimin e kesaj Rezulute nuk e kemi nenshkruar dhe nuk jemi te obliguar ta perkrahim? sipas rregullave demokratike nje dokument qe nuk e nenshkruan nuk je i obliguar ta rrespektosh?

Diplomat te ndryshem evropjan ne gjdo deklarat para gazetarve thojne se Rezoluta 1244 eshte bibel apo siq thojn nganjeher edhe Kuran. a do te thgote kjo se ata deshirojn te na kthejen nene Serbi?

Ne viziten e Fundit qe i beri Kosoves Havier Solana perfaqsues i larte per Politik te jashtme ie BE-se ne nje deklarat para mjeteve te informimit deklaroi se kosova do te Shkoj ne BE sebashku me serbin?

ne mendjen time kjo deklarat tingllon shum keq !

a thua perse Solana nuk Thote se Kosova ne BE do te shkoj sebashku me Shqiperin? qka edhe ne jemi te gatshme ta bejme kete pa Hezituar!?

Por me Gjithe ate Kosovaret ne Bashkimin Evropjan deshirojn te shkojn Identitetin e Vete!

Kosovaret kan identitet dhe me identitetin e tyre do te shkojn ne BE e jo sebashku me serbin?!........Kjo eshte nje teme qe na preokupon te gjithve dhe pres debate te sinqerta dhe te analizuara mir nga te gjithe forumistet?!Rrespekti u takon atyre qe e rrespektojn veten dhe vlerat e kombit te tyre.?!......

kaedhemazi
27-12-03, 07:57
Zoti Fadil,
me te vertet nuk kuptoje se me cfare arsy theksoni se ne Kosovaret nuk e kemi nenshkruar Rezoluten 1244 te OKB-se.Eshte Fakt se ne nuk e kemi formuar por perfaqesuesit tane Politike e kane nenshkruar ate qe te gjithe kurse Delegacioni Serb nuk e ka nenshkruar ,si rrjedhoje pasuan bombardimet.
Sidoqofte,Rezoluta 1244 ne thelbin e saj nuk eshte shume pozitive per statusin e Kosoves.
Por cfare eshte me shqetesuese kjo Rezolute permbane nje Genjeshter per Shqiptaret nga Kosova dhe megjithate delegacioni Kosovare e ka nenshkruar me plote vetedije se kjo ishte mashtrim.Eshte fjala per referendumin qe eshte parapare ne Rezolute pas tri vitesh.Mendoje se perfaqesuesit politike te kosoves pasi kane firmosur qendrimin e Kosoves brenda territorit Jugosllav per te mos nxitur protesta dhe urrejtje tek populli kane kerkuar qe ne rezolute te perfshihet ky referendum.Mirepo Sekretarja e Shteteve te Bashkuara te Amerikes e ka cekur edhe permes Televizionit se edhe ate kohe ka qene e qarte se ky Referendum nuk do te zbatohet.Mund te paramendoje se Politika shqiptare nuk ka pasur mundesi te tjera te nderhyje por sido qe te jete ne realitet kjo ka qen nje Genjeshter me njohuri te tyre.
Cfare eshte shume Pozitive ,eshte fakti se shume Politikane te huaje qe kan percjellure qeshtjen e Kosoves dhe statusit te saje,sidomos ata amerikane ,mendojne hapur se Rezoluta 1244 eshte perpiluar ne rrethana krejtesisht te tjera dhe tanime nuk i pershtatet kohes ngase rrethanat kan ndryshuar dhe Kosova po ecen drejte Pavaresise.

fadil
27-12-03, 16:17
pershendetje:
shqiptaret e kan nenshkruar marrveshjen ne Rambuje te frances ne te cilen marrveshje parashihej referendumi i popullit te Kosoves per ta zgjidhur statusin e Kosoves, serbet nuk e nenshkruan kete marrveshje dhe si pasoj e kesaj filluan bombardimet e natos mbvi caqet e Ushtris Jugosllave, pas perfundimit te bombardimeve , kur serbia e kuptoj se nese ajo nuk pranonte te largohej me te gjitha forcat nga Kosova bombardimet e Natos do te vazhdonin dhe siq thoshte Gjenrali Vyesli Klark do ta shkatrronin Ushtrin dhe arsenalin e Ushtris jugosllave, ata ne funde te amjit apo ne fillim te qershorit e nenshkruan nje marrveshje ne kumanov me perfaqsuesit nderkombtar dhe si rezxultat i kesaj marrveshje u perpilua rezuluta 1244, ne momentin kur eshte perpiluar kjo rezulut Poilitikasnet Kosovar nuk kan marr pjes as ne diskutim per kete dhe qe prej ateher kosova qeveriset ne menyr arbitrare nga kjo rezulut, e cila rezulut i anashkalon deshirat dhe te zgjedhurit e kosovareve,kjo rezulut e parasheh Kosoves si pjes integrale te serbis por nuk e shefe apo pranon referendimin e Kosovareve per ta zgjidhur statusin e Kosoves, disa nderkombtar thojne se rezuluta 1244 eshte nje e kaluar por me gjithe ate Kosova ende qeveriset ne baze te kesaj rezulute dhe nuk eshte e kjart se kurr do te ndrrohet kljo rezulut dhe qfar do te ndryshohet ne te, referedumi i cili eshte parapar ne marrveshjen e Rambujes nuk po realizohet pasi qe Lidhja Demokratoke e Kosoves nuk e perkrahi nismen e Parlamentarve nga Radhet e PDK-se dhe AAK-se per ta shpallur ne Parlamentin e Kosoves pavarsin e Kosoves!
ketu linde nje pyetje:
pse Lidhja Demokratike e Kosoves nuk e perkrah shpalljen e pavarsis se kosoves ne Parlamentin e Kosoves te zgjedhur nga Qytetaret e Kosoves ne menyr demokratike ?
a mos valle Rugova dhe Lidhja Demokratike e Udhehequr nga Rugova presin qe Pavarsin te jua sjell Amerika apo dikush tjeter ne kristal apo Veprimtaria e tyre politike dhe filozofia e saj jan ne kundershtim me ate qe deklarojn para mjeteve te informimit!?
Deputetet e Lidhjes demokratike ne kete iniciativ kan treguar qart se keta per te mos u kritikuar nga nderkombtaret dhe per te mbetur ne Pushtet ta sakrifikojn edhe Vullnetin e Kosoves per pavarsi?!......

Rezuluta 1244 duhet te ndryshohet dhe shqiptaret e Kosoves kete dokument duhet ta shpallin te tejkaluar dhe ta shpallin Pavarsin e Kosoves nese ata pretendojn ta realizojn vullnetin e qytetareve te Kosoves.

kaedhemazi
29-12-03, 05:22
sillu e pshtillu e perqeshe LDK-ne.shume shume i paafte je.
se pari bie ne kundershtim me fjalet e tua ......analizoje te dya shkrimet.....ne njerin thua se kosova nuk ka nenshkruar ne te tjetren thua se Kosova ka nenshkruar marreveshjen e Rambujes.
E me ne fund natyrisht qe PDK dhe AAK jane te mira dhe LDKja e dobet.gjeje naj arsye tjeter se te jane vjetru pak......nuk po pijne uje ,na vjen shume keq po cka me ba.
Bile sa per pergjegje per ankimet qesharake te tuat:Kur LDKja ka filluar rrugen e Pavaresise ato shkretetirat e tua nuk kan egzistu fare.

fadil
29-12-03, 14:56
pershendetje:
une kam thene qe shqiptaret (Kosovaret) nuk e kan nenshkruar as nuk jan pyetur kur eshte perpiluar rezuluta 1244!
por sigurishte ti nuk e ke te kjarte qka eshte rezuluta 1244 dhe qka eshte marrveshja e rambujes!?........
nese ti mendon se 40% e popullit jan shkretetira ateher nuk ja vlen te diskutohet me ty!
por ju jeni te tille qe ata qe nuk jan me LDK-ne i quani shkretetira dhe i ofendoni ne lloj lloj forme te trillueshme ky eshte turpi i juaj , kur them ju aludoj ne bashkmendimtaret e juaj e jo ne te gjithe elektoratin e LDK-se!
prezenca e njerzve si ti ne cilen do parti do te thote turpe per ate parti qe e perkrah ti dhe bashkmendimtaret e juaje!

nderimet u takojn atyre qe e rrespektojn veten dhe vlerat e kombit te tyre?!>

kaedhemazi
04-01-04, 06:46
ndoshta prezenca ime eshte turp per nje parti.....
por ajo e mendimeve te juaja eshte turp per shume gjera te tjera qe qendrojne mbi partin.duke u nisur nga Personaliteti,Familja,Shoqeria.......dhe deri Tek Kombi

fadil
11-07-05, 13:59
Pershendetje:


Rezoluta 1244 e ka ngulfatur Kosoven dhe Kosovaret njejt sikur Korniza Kushtetuese e Kosoves.

Pse Kualicioni Aktual nuk merre vendim per shfuqizimin e ketyre akteve ligjore qe po e ngulfasin jeten e qytetarve te Kosoves.

sepse nuk e kan as guximin e as vullnetin per nje gje te tille.

Reana
14-07-05, 07:57
Pershendetje:


Rezoluta 1244 e ka ngulfatur Kosoven dhe Kosovaret njejt sikur Korniza Kushtetuese e Kosoves.

Pse Kualicioni Aktual nuk merre vendim per shfuqizimin e ketyre akteve ligjore qe po e ngulfasin jeten e qytetarve te Kosoves.

sepse nuk e kan as guximin e as vullnetin per nje gje te tille.

Rezoluta 1244 eshte hartuar ne veren e vitit 1999 nga shtetet anetare te perhesheme te Keshillit te Sigurimit te Kombeve te Bashkuara (SHBA, Britania e Madhe, Franca, Republika e Kines dhe Federata Ruse) pas neshkrimit te kapitulimit Serb para NATOS dikund ne Republiken e Maqedonise, nese nuk gaboj!!!!
Perndryshe, keto anetare te Keshillit te Sigurimit te OKBs, kane te drejten e vetos dhe duke pasur parasysh interesat e ndryshme dhe nganjehere antagoniste te ketyre shteteve, dhe duke dashur ti iket mundesise se shfrytezimit te VETOS kunder administrimit te Kosoves permes Misionit te OKBs, nga cilado nga keto shtete, hartimi i rezolutes eshte bere me nje terminologji KOMPROMISESH qe nuk do te shqetesonte asnjeren nga keto 5 fuqi Boterore :? !!!
Fatkeqesisht e tille si eshte shkruar, tingellon shume keq! Megjithate si akt ligjor i te Drejtes Nderkombetare, nuk eshte e pa-korigjueshme apo e pandryshueshme!!!
Megjithate keto ndryshime duhet te behen brenda INSTITUCIONEVE Nderkombtare, e jo jashte tyre me injorim apo me mos-respektim!!!
Fatekqesisht faktori politik shqipetar ne Kosove, apo ai shqipetare ne pergjithesi eshte teper i zene duke u marre me vetveten( :? ) dhe nuk ka kohe te merret me ceshtje kyqe dhe kombetare!!!

Sa i perket Kornizes Kushtetuese te Kosoves, ajo e ka bazen ne kushtetuten e vitit 1974, dhe ndryshimet ne kuader te saj, krejtesisht varen nga grupet parlamentare, nga dekanati i fakultetit Juridik apo edhe nga grupe te pavarura qytetare, qe te marrin iniciativa per ndryshime ligjore-kushtetuese dhe keto plan-projekte te paraqiten para Parlamentit te Kosoves!!!
Megjithate edhe pse Organi me i larte demokratik i nje shteti demokratik, Parlamenti i Kosoves i nenshtrohet autoritetit te UNMIKUT-respektivisht Shefit te Misionit te UNMIKUT, i cili pa aprovim nga New York-u, (Qendra e OKBs), nuk aprovon ASNJE ligj/rregullore te Parlamentit te Kosoves!!!
keshtu, ne menyre indirekte cungohet vullneti i lire dhe demokracia ne Kosove!
Ka pasur shume kritika ne drejtim te OKBs posaqerisht nga Qeveria Amerikane dhe Bashkimi Evropian, meqe konsiderohet se aktet e aprovuara nga nje Parlament i zgjedhur e demokratik nuk guxojne te cungohen nga vullneti i atyre qe jane te deleguar e jo te zgjedhur, megjithate si arsyetim nga OKB-ja jane dhene SIGURIA dhe QETESIA civile ne Kosove!!! Sipas disa raporteve te OKBs, shqipetaret ne Kosove, ende nuk e kane arritur pjekurine e duhur te veteudhehiqen e njekohesisht te krijojne kushte sigurie per te gjithe qytetaret e vet ne te njeten menyre (psh. ngjarjet e Marsit te vitit te kaluar)!!!
Keshtuqe ne menyre INDIRIKTE po te analizojme, ARSYEJA kryesore pse KOSOVA eshte ende nen ADMINISTRIMIN e OKBs, respektivisht UNMIK-ut, jemi ne vete!!! NE si shqipetare, me veprimet tona, po kushtezojme ZGJATJEN e adiminstrates se OKBs ne Kosove!

Kur duhet te tregojme pjekurine me te madhe politike e qytetare, ne vendosim bomba!
Kur na e akuzojne Kryeministrin, dikush prej nesh del dhe ia vret vllaun!!!etj etj etj...ma shkurt e shqip-jemi sherri i vetevetes!
UNMIKU filloi me zvogelimin e prezences ne Kosove ne fillim te vitit 2004! pas ngjarjeve te Marsit ne Kosove, OKB u detyrua perseri te shtoje prezencen e trupave paqeruajtese!

(Misioni i Komebeve te Bashkuara ne Kosove, kushton dikund tre qind milione dollare per cdo vit, mjete materiale keto qe vijne krysisht nga shtetet kontribuese te OKBs si SHBAte, Franca, Shtetet skandinave, Kanada etj...mjete keto qe dalin per buxhetin shteteror nga xhepi i banoreve te ketyre shteteve!!! )

Shpati
14-07-05, 09:52
Pershendetje:


Rezoluta 1244 e ka ngulfatur Kosoven dhe Kosovaret njejt sikur Korniza Kushtetuese e Kosoves.

Pse Kualicioni Aktual nuk merre vendim per shfuqizimin e ketyre akteve ligjore qe po e ngulfasin jeten e qytetarve te Kosoves.

sepse nuk e kan as guximin e as vullnetin per nje gje te tille.

Rezoluta 1244 eshte hartuar ne veren e vitit 1999 nga shtetet anetare te perhesheme te Keshillit te Sigurimit te Kombeve te Bashkuara (SHBA, Britania e Madhe, Franca, Republika e Kines dhe Federata Ruse) pas neshkrimit te kapitulimit Serb para NATOS dikund ne Republiken e Maqedonise, nese nuk gaboj!!!!
Perndryshe, keto anetare te Keshillit te Sigurimit te OKBs, kane te drejten e vetos dhe duke pasur parasysh interesat e ndryshme dhe nganjehere antagoniste te ketyre shteteve, dhe duke dashur ti iket mundesise se shfrytezimit te VETOS kunder administrimit te Kosoves permes Misionit te OKBs, nga cilado nga keto shtete, hartimi i rezolutes eshte bere me nje terminologji KOMPROMISESH qe nuk do te shqetesonte asnjeren nga keto 5 fuqi Boterore :? !!!
Fatkeqesisht e tille si eshte shkruar, tingellon shume keq! Megjithate si akt ligjor i te Drejtes Nderkombetare, nuk eshte e pa-korigjueshme apo e pandryshueshme!!!
Megjithate keto ndryshime duhet te behen brenda INSTITUCIONEVE Nderkombtare, e jo jashte tyre me injorim apo me mos-respektim!!!
Fatekqesisht faktori politik shqipetar ne Kosove, apo ai shqipetare ne pergjithesi eshte teper i zene duke u marre me vetveten( :? ) dhe nuk ka kohe te merret me ceshtje kyqe dhe kombetare!!!

Sa i perket Kornizes Kushtetuese te Kosoves, ajo e ka bazen ne kushtetuten e vitit 1974, dhe ndryshimet ne kuader te saj, krejtesisht varen nga grupet parlamentare, nga dekanati i fakultetit Juridik apo edhe nga grupe te pavarura qytetare, qe te marrin iniciativa per ndryshime ligjore-kushtetuese dhe keto plan-projekte te paraqiten para Parlamentit te Kosoves!!!
Megjithate edhe pse Organi me i larte demokratik i nje shteti demokratik, Parlamenti i Kosoves i nenshtrohet autoritetit te UNMIKUT-respektivisht Shefit te Misionit te UNMIKUT, i cili pa aprovim nga New York-u, (Qendra e OKBs), nuk aprovon ASNJE ligj/rregullore te Parlamentit te Kosoves!!!
keshtu, ne menyre indirekte cungohet vullneti i lire dhe demokracia ne Kosove!
Ka pasur shume kritika ne drejtim te OKBs posaqerisht nga Qeveria Amerikane dhe Bashkimi Evropian, meqe konsiderohet se aktet e aprovuara nga nje Parlament i zgjedhur e demokratik nuk guxojne te cungohen nga vullneti i atyre qe jane te deleguar e jo te zgjedhur, megjithate si arsyetim nga OKB-ja jane dhene SIGURIA dhe QETESIA civile ne Kosove!!! Sipas disa raporteve te OKBs, shqipetaret ne Kosove, ende nuk e kane arritur pjekurine e duhur te veteudhehiqen e njekohesisht te krijojne kushte sigurie per te gjithe qytetaret e vet ne te njeten menyre (psh. ngjarjet e Marsit te vitit te kaluar)!!!
Keshtuqe ne menyre INDIRIKTE po te analizojme, ARSYEJA kryesore pse KOSOVA eshte ende nen ADMINISTRIMIN e OKBs, respektivisht UNMIK-ut, jemi ne vete!!! NE si shqipetare, me veprimet tona, po kushtezojme ZGJATJEN e adiminstrates se OKBs ne Kosove!

Kur duhet te tregojme pjekurine me te madhe politike e qytetare, ne vendosim bomba!
Kur na e akuzojne Kryeministrin, dikush prej nesh del dhe ia vret vllaun!!!etj etj etj...ma shkurt e shqip-jemi sherri i vetevetes!
UNMIKU filloi me zvogelimin e prezences ne Kosove ne fillim te vitit 2004! pas ngjarjeve te Marsit ne Kosove, OKB u detyrua perseri te shtoje prezencen e trupave paqeruajtese!

(Misioni i Komebeve te Bashkuara ne Kosove, kushton dikund tre qind milione dollare per cdo vit, mjete materiale keto qe vijne krysisht nga shtetet kontribuese te OKBs si SHBAte, Franca, Shtetet skandinave, Kanada etj...mjete keto qe dalin per buxhetin shteteror nga xhepi i banoreve te ketyre shteteve!!! )

Ne ket mezazh esht ngritur nje Teori e cila ne Kosov nuk esht treguar frytdhenese.
-Teoria e "durimit" nuk ka treguar rezultat askund e as ne Kosov(Koha e Millosheviqit).
-Explodimi i Bombave ne Irak i detyroi Amerikanet prap te ua kthejn "Sovranitetin" Irakianeve.
Diku ne nje rresht thuhet "ne vendosim Bombat" nuk di nga e din ti ket!
Dalja e Kosoves nga "Kthetrat e OKB-Kornizes Kushtetuse)"nuk esht e let por e mundshme .
Kanzelari Adenauer megjithat se vendi i tij ishte i mundur kishte arritur qe vendime te marr edhe pa pelqimin e "fuqive fituse".
Si do ta nxierrin vendin nga "Kthetrat"esht detyr e atyre qka jan te zgjedhur.

Reana
14-07-05, 11:34
Ke injoruar pjesen kryesore te mesazhit tim!!!

[quote]Fatkeqesisht e tille si eshte shkruar(rezoluta 1244), tingellon shume keq! Megjithate si akt ligjor i te Drejtes Nderkombetare, nuk eshte e pa-korigjueshme apo e pandryshueshme!!!
Megjithate keto ndryshime duhet te behen brenda INSTITUCIONEVE Nderkombtare, e jo jashte tyre me injorim apo me mos-respektim!!!
Fatekqesisht faktori politik shqipetar ne Kosove, apo ai shqipetare ne pergjithesi eshte teper i zene duke u marre me vetveten( ) dhe nuk ka kohe te merret me ceshtje kyqe dhe kombetare!!!

Poenta e mesazhit tim eshte se ne si shqipetare ne krye me faktorin politik duhe te sillemi me PERGJEGJESI. Askush nuk e ndalon faktorin politik shqipetar te vije ne Asamblene e Pergjithshme ne New York dhe te shpalos tere brengat dhe mllefin kunder jo-efikasitetit apo deshtimeve te UNMIKUT!!!! Njekohesisht Shqiperia eshte anetare e Keshillit te Asamblese Gjenerale te OKBs dhe ka vendin e saj te perhershem ne Asamble!!!
Cka i kushton subjetit POLITIK shqipetar te merret vesh vella me vella dhe ti shtrojne problemet hapatazi dhe si duhet, aty ku e kane vendin???
Flejne gjate mbledhjeve perfaqesuesit e Shqiperise!
E ne Kosove me siguri me hudh bomba dhe me vra vllaun e Kryministrit eshte me lehte, apo jo???
Faji eshte jetim gjithmone, thote populli por preferoj te them faji eshte i imi :arrow: kesaj i thuhet kulture qe qon drejt zgjidhjes, e jo fshehjes se mbeturinave pas dere!!!
Njekohesisht qe ASKUSH nuk tha se ADMINISTRIMI i sterzgjatur i OKBs ne Kosove eshte zgjidhje-sdi ku e lexove ti kete!!!
Edhe une dua te shkojne ne dreq te mallkuar OKB-ja dhe gjithe pleshtat tjere, dua Kosova te jete e pavarur SOT dhe e perparuar si Kanada dhe shtetet Skandinave!!!

Kjo e bombave ne Irak, qe thua ti, te them te drejten ketu ne shtetin e New York-ut jane disa qindra mijera njerez pa kulm mbi koke qe jetojne e vdesin rrugeve; askush se kthen koken ti shikoje. Jeta duket te jete e lire; pa cmim fare!
Njekohesisht nese nuk e ke verejtur, shumica e ushtareve Amerikane, pervec oficereve, jane emigrante, per cudi ka plot muslimane qe sherbejne ne ushtri, bile vullnetare, dhe te them te drejten, jo fort kush qan koken se ata vdesin ne Irak!!!
Problemi me luften ne Irak qendron me disa biliona dollare qe i dedikohen per fushaten ushtarake dhe ate civile e rindertuese, tikete cmimi qe ndan Kongresi Amerikan nga buxheti shteteror, qe ka rene ne minus tash sa kohe!!!
ARKA shteterore e FALIMENTUAR, eshte faktori kyq per terheqje, sa per bomba, te gjithe jane te bindur se "terrorizmin duhet luftuar jashte e jo brenda shtetit" (ec e merre vesh kete tash)!!!
keshtuqe SHPRESOJ se nuk je duke SYGJERUAR dhe bere ANALOGJI se per te larguar UNMIKUN duhet vene bomba dikund.
Dje, lexova se Britania e madhe do ta rrise perseri prezencen ushtarake ne Kosove, per shkaqe sigurie...
sa per fund kisha thene "cka mbjell korr"
UNMIKU as askush tjeter nuk mundet te rrije gjithmone ne Kosove, por sa do te rrijne, dhe sa do te ndahemi te kenaqur me ta-MEGJITHATE varet prej pjekurise sone!!!

Shpati
14-07-05, 15:46
Fatkeqesisht e tille si eshte shkruar(rezoluta 1244), tingellon shume keq! Megjithate si akt ligjor i te Drejtes Nderkombetare, nuk eshte e pa-korigjueshme apo e pandryshueshme!!!
Megjithate keto ndryshime duhet te behen brenda INSTITUCIONEVE Nderkombtare, e jo jashte tyre me injorim apo me mos-respektim!!!
Fatekqesisht faktori politik shqipetar ne Kosove, apo ai shqipetare ne pergjithesi eshte teper i zene duke u marre me vetveten( ) dhe nuk ka kohe te merret me ceshtje kyqe dhe kombetare!!! [/b]

Poenta e mesazhit tim eshte se ne si shqipetare ne krye me faktorin politik duhe te sillemi me PERGJEGJESI. Askush nuk e ndalon faktorin politik shqipetar te vije ne Asamblene e Pergjithshme ne New York dhe te shpalos tere brengat dhe mllefin kunder jo-efikasitetit apo deshtimeve te UNMIKUT!!!! Njekohesisht Shqiperia eshte anetare e Keshillit te Asamblese Gjenerale te OKBs dhe ka vendin e saj te perhershem ne Asamble!!!
Cka i kushton subjetit POLITIK shqipetar te merret vesh vella me vella dhe ti shtrojne problemet hapatazi dhe si duhet, aty ku e kane vendin???
Flejne gjate mbledhjeve perfaqesuesit e Shqiperise!
E ne Kosove me siguri me hudh bomba dhe me vra vllaun e Kryministrit eshte me lehte, apo jo???
Faji eshte jetim gjithmone, thote populli por preferoj te them faji eshte i imi :arrow: kesaj i thuhet kulture qe qon drejt zgjidhjes, e jo fshehjes se mbeturinave pas dere!!!
Njekohesisht qe ASKUSH nuk tha se ADMINISTRIMI i sterzgjatur i OKBs ne Kosove eshte zgjidhje-sdi ku e lexove ti kete!!!
Edhe une dua te shkojne ne dreq te mallkuar OKB-ja dhe gjithe pleshtat tjere, dua Kosova te jete e pavarur SOT dhe e perparuar si Kanada dhe shtetet Skandinave!!!

Kjo e bombave ne Irak, qe thua ti, te them te drejten ketu ne shtetin e New York-ut jane disa qindra mijera njerez pa kulm mbi koke qe jetojne e vdesin rrugeve; askush se kthen koken ti shikoje. Jeta duket te jete e lire; pa cmim fare!
Njekohesisht nese nuk e ke verejtur, shumica e ushtareve Amerikane, pervec oficereve, jane emigrante, per cudi ka plot muslimane qe sherbejne ne ushtri, bile vullnetare, dhe te them te drejten, jo fort kush qan koken se ata vdesin ne Irak!!!
Problemi me luften ne Irak qendron me disa biliona dollare qe i dedikohen per fushaten ushtarake dhe ate civile e rindertuese, tikete cmimi qe ndan Kongresi Amerikan nga buxheti shteteror, qe ka rene ne minus tash sa kohe!!!
ARKA shteterore e FALIMENTUAR, eshte faktori kyq per terheqje, sa per bomba, te gjithe jane te bindur se "terrorizmin duhet luftuar jashte e jo brenda shtetit" (ec e merre vesh kete tash)!!!
keshtuqe SHPRESOJ se nuk je duke SYGJERUAR dhe bere ANALOGJI se per te larguar UNMIKUN duhet vene bomba dikund.
Dje, lexova se Britania e madhe do ta rrise perseri prezencen ushtarake ne Kosove, per shkaqe sigurie...
sa per fund kisha thene "cka mbjell korr"
UNMIKU as askush tjeter nuk mundet te rrije gjithmone ne Kosove, por sa do te rrijne, dhe sa do te ndahemi te kenaqur me ta-MEGJITHATE varet prej pjekurise sone!!!

Me lexue ndoshta lexon por me kuptuar jo.
Injorova pjes te tera te mesazhit pasi nuk ishin relevante ,gjegjsisht ne vend te (kshilles+mesimit =mashtron).
Se si do te veprojn Shqipjtaret mir qka je mundue per keshill (mos u hargjit).
-Ti shkruan Bilion Dollar ne Irak meso me mir shifrat(edhe pse esht irelevante sa kushton nje luft atje ).
-Rreth Terrorizmit mir qka me skjarove ku duhet luftuar por nuk tregove qka esht ai(nga buron)!
-Ti mund te pranon qdo faj por jo ne emer te Shqiptarve.
-Ne nje rresht "me hudh Bomba esht me leht dhe me vra " disi si absurd absurd .
Nuk di kend e Akuzon?

IB
30-07-05, 14:45
Ju pershendes te gjithve dhe ju keshilloi qe mos hargjoni energji lidhur me marveshjen e rambujes ku dihet se me bombardimin e natos dhe hyrjen e trupave te natos ne kosove ajo marveshtje ka vdekur dhe se ajo marveshtje ishte vetem nje preteks per ndermar ato veprime qe i beri nato ne kosove dhe askushe nga nderkombetaret me nuk thirret ne kete marveshtje perveq udheheqesit serbe dhe ndoni udheheqes nderkombetar(solana i cili dha urdherin per tu sulmuar serbija) kur shkone ne beograd kalimthi ja u permend serbeve sa per te arsytuar viziten dhe disa shqipetar te shqetsuar te cilet pa nevoj e bartin kete peshe ose frige.
pershendetje te brengosurve

i_retardumi
22-08-05, 15:57
Tung ju pershendes kisha me than qe Rezoluta 1244 de facto eshte kapitullimi i Kosoves.Ndoshta nuk do te ishte mir te isha kaq decidiv por siq u cek e u sterrcek me lart ne baze te kesaj rezolute Kosova praktikisht konsiderohet si pjese e Unionit Serbi dhe Mali i Zi edhe kjo rrjedhimisht si pasoj e diletantizmit dhe papergjegjsis parimisht te spektrit tone qe me budallakine e tyre kan firmosur ne Rambuje nje marreveshje po them me plot kuptimin e fjales marrvjeshje edhe pse serbet nuk nenshkruan por qe ne fakt nenshkrimi i ketij dokumenti nga shqiptaret e beri te aplikueshme praseprape dhe e cila siq dihet rrjedhimisht perfishet edhe ne Rezoluten 1244 ku Kosova konsiderohet pjese e Serbis pasi qe nuk perfshihet ne dhomen e rebulikave ku Kosova ka vetem sigurim publik e jo shteteror ku parashihet kthimi i nje numri te forcave serbe etj.

Tomori
22-08-05, 17:13
Rezuluta 1244 eshte pikenisje..e konsuldimit te Instucionevet te Kosoves
-....Mos te harojme po me ket rezulute armiku u detirua qe ta lshoje Kosoven ne drejtimin ushtarak qe mbante Kosoven zyrtarishte prej vitit 1918..e gjere ne ket momente te vitit 1999...
-Mendoje se duhet me qene realiste...e tash e gjitha mvaret prej neshe qe dot korigjojme do mangesi te rezulutes... :arrow:

Kastri
22-08-05, 19:58
Pershendetje

Rezoluta 1244 (BIBLA,KUR“AN)si po e quajne edhe nderkombtaret,eshte dokumenti i cili per Kosoven eshte SHUME domethenes,por per te keqen tone,e keqja vjene se kjo rezolute per tu ndryshuare duhete konsulta te shumta ne Kshilline e sigurimite,ku ne pra Kosoven nuk e pyet kushe,neve mundemi te endrroime sa te dome,por realiteti eshte shume i hidhure per momentine.

Pra sa une e kame kuptuare edhe ne po te donime te ndryshonime diqka ne kete rezolute skemi mundsi(nuk na lejohete),e gjithe kjo mvarete se si eshte situata politike ne rajone Ballka,EU,USA edhe me se keqi RUSIA.

Po ka edhe nje qike shprese te ne vete sa jemi serioz me kerkesate tona ,vlersimi i nderkomtarve te ato kerkesa,nese verejne se jane INSTUTICIONETE labile atehere vajhalli per ne.

Ne Rambuje jane plotsuare kushtete per nje rezolute te tille,kete mos te harroime,aty eshte marre vendimi te bombardohete Ushtria cetnike edhe eshte debuare nga teritori i Kosoves,por vegza eshte lene per kthimine e nje trupe Ushtarake te SMZ,per gjate kufirite me Shqiperine edhe me Maqedonine,e kur te pjeken kushtete OKBja do e zbatoi edhe kete pike te kesaje rezolute.
Kisha pase deshire te jeme gabime, por prape po them shume e keqe eshte kjo 1244.

Me nderime te nderuare.

Fshatari
23-08-05, 14:07
Kasstri shkruajti :
"...Ne Rambuje jane plotsuare kushtete per nje rezolute te tille,kete mos te harroime,aty eshte marre vendimi te bombardohete Ushtria cetnike edhe eshte debuare nga teritori i Kosoves,por vegza eshte lene per kthimine e nje trupe Ushtarake te SMZ,per gjate kufirite me Shqiperine edhe me Maqedonine,e kur te pjeken kushtete OKBja do e zbatoi edhe kete pike te kesaje rezolute.
Kisha pase deshire te jeme gabime, por prape po them shume e keqe eshte kjo 1244...".

- Rezoluta nė fjalė ėshtė shum e keqe! Plotėsisht dakord!
Mė sa jam i informuar unė, krerėt e atėhershėm tė Kosovės nuk kanė qenė as nė dijeni lidhur me kėtė rezolutė tė pėrpiluar dhe imponuar nga ēfardo m...! Madje Kosova, duke mos qenė antare e OKB-sė, as qė ka detyrime ndaj kėsaj organizate : nuk ka pse tė pėrfill atė rezolutė tė miratuar pa e pyetur askush!
- Dikush citoi edhe emrin e njė nėpunėsi tė konglomeratit evropjan i njohur si "bashkim evropjan", njėfar Sollana : ky i fundit paraqet, mbron interesat e konglomeratit qė e punėson! Kosova nuk ėshtė, e shpresoj shumė, se kurr nuk do bėhet, antare e e kloshardve e rrugaēėve kolonialist tė "Evropės tė mplakur"! Prandaj pyes vetėn : kush i jep tė drejtė coftinės tė madridit tė vendos pėr fatin dhe ardhmėrin e vendit tanė!?
- Sė fundi, nė Rambuje nuk di se ėshtė folur ndonjėherė pėr pėrdorimin e forcės kundėr Serbisė: "Franca kurrė nuk do tė luftojė kundėr Serbisė", ka patur vendosur ish-kryetari francez, Mitterand. Qendrim identik ka patur dhe ka edhe kryetari i tanishėm, Chirac.
Aty ėshtė folur pėr qendrimin e disa mijėra ushtarve dhe policve serb nė Kosovė dhe kėthimini e autonomisė tė ''74. Molloshi, dhe pothuaj gjithė Serbiae pėfaqėsuar nė Ramuje, kanė thėnė jo njėzėri : ose njė Kosovź tź pastėr serbe, pa shqiptar, ose luftė. Kjo ka qenė alternativa e serbisė, e mbźshtetur fuqishėm nga Hubert Vedrini, shef i dilomacisź franceze i asaj kohe. Madje nź kźtė optikė, dhe duke shpresuar qź kush nuk do tź godet serbinė e mbrojtur nga franca dhe ndonje vent tjeter, serbet kanė refuzuar kategorikisht tź firmosin dokumentin e rambujesė. pala franceze dhe ajo ruse kanź deklaruar me atź rast :"Ai dokument ėshtź inekzistent; pa vlerź legale..." sepse njėra palė nuk i kishte nėnshkruar. Me fjalė tjera, France dhe rusia i jepnin serbisė dritėn jeshile pėr deportimin e kosovarve, shkatėrrimin, vrasjen masive dhe gjenocidin ndaj tyre...!
E dim se ēfarė ka ndodhur pastaj : serbia ka humbur luftėn dhe ndodhet sot nėn akuza tė rźnda tź bashkėsisė ndėrkombtare.
Serbia sot, si gjermania dje, kanź qenė shkaktare dhe humbźse nź luftrat qė kanź imponuar : duhet tź paguajź haraē (endhe nź planin penal edhe civil) dhe kźtė pėr disa dekada rrjesht nė mėnyrė qė kurrė mė tė mos mėkėmbet... dhe tė zhduket si farė e keqe e kėsaj pjese tė evropės!
Pźrfundim rambuje nuk ekziston; rezoluta 1244 nuk ka vlerė sepse disa herė i referohet rambujese(dmth njė dokumenti fiktiv, inekzistent...)!
Kźshtu ndodh ēdoherė kur e fut nė gojė kafshatėn e madhe : ua ka zėnė frymėn! Uēk-ja, e mbėshtetur nga dy aleatėt : Shba-ja dhe britania, ėshtė thika me dy teha (si shqiponja) qė u ka mbetur nė fyt serbve dhe aleatve tź saj, deshėn apo nuk deshėn!

i_retardumi
23-08-05, 17:23
O njerez fakt osht qe Rambujeja praktikisht pasi qe nuk eshte nenshkru prej pales serbe , mundesia per implementimin praktik te kesaj marrveshje ka deshtu pra kushtimisht apo me mir thene parcialisht kjo marrveshje eshte e deshtuar ne nje menyre por firmosja e delegacionit shqiptar e ka bere kete marrveshje te tipip hiarkerik pra qe mund te prodhoj pasoja politiko juridike , nder to siq e dime:

1.Bombardimi i Serbise(edhe pse eshte si rezultat i deshtimit)

2.Rezoluta 1244(baze e vetadministrimit te perkoshem)

3.Korniza Kushtetuese(baze e ndertimit te institucioneve te perkohshme , krijimit te frymes per zgjedhje te lira e demokratike si dhe pergatitje te Kosoves per statusin e saj final)

pra qe te gjitha keto derivojn nga Marrveshja e Rambujes e per me teper Rezoluta 1244 nuk parasheh ndonje afat te caktuar per kohzgjatjen e protektoratit nderkomtar(sikurse shkruan ne Rambuje 3 vite) nderkaq dihet se parim baze te saj kjo marrveshje ka edhe pacenueshmerine e integritetit territorial te Jugosllavise , mbajten e zgjedhjeve te Serbise ne Kosove etj dhe decidivisht mund te konkludojm se kjo marrveshje nuk prudikon nje te ardhme qe do ti plotsonte se paku interesat minimal te popullit te Kosoves dhe e tera kjo si pasoj e papergjegjsis , diletentizmit dhe mos marrjes mesim nga e kaluara ngase rrjedhimisht nje popull qe nuk meson nga e kaluara e vet nuk mund ta sendertoj kurre te ardhmen e vet.

4peace
23-08-05, 17:27
pershendetje:

Rezuluta 1244 e Keshillit te Sigurimit te Kombeve te bashkuara Kosoven e shefe si pjes te Serbis!......

Pershendetje i nderuar

Rezoluta 1244 e KS, eshte e vertete se Kosoven e sheh si pjese te Serbise. Detyre primare eshte ruajtja e status quo-se, gje te cilen po e kryen me perpikerine me te madhe. Status quo-ja dtth ruajtje e asaj gjendje kur ka filluar te zbatohet. "Rezultatet", tashme gjashte vjecare, e vertetojne kete me se miri.
Per shembull, cka ka arritur Kosova per keto gjashte vite? Sa investime jane bere? Sa eshte zvogeluar numri i te papuneve? Si qendron puna me energjine elektrike? Si u "zgjidh" ceshtja e Mitrovices, bashke me "Trepcen"?

Ne Kosovaret nuk kemi marr pjes ne formimin e kesaj Rezulute nuk e kemi nenshkruar dhe nuk jemi te obliguar ta perkrahim? sipas rregullave demokratike nje dokument qe nuk e nenshkruan nuk je i obliguar ta rrespektosh?

Paj, ne njeren ane mund te thuhet se nuk jemi te obliguar... Mirepo, ne anen tjeter, jemi ne ata qe kemi kerkuar qe te huajt te vendosin, punojne, bejne, veprojne... per ne. Prandaj fajet i kemi vet.
Thua, rregulla demokratike? Une kisha thene rregullat e tregut. Megjithate, ajo cka eshte me kryesore, ne vete (kete mund ta shohim duke ndegjuar opinionet e shumices derrmuese) po pajtohemi per rregulla qe i vendos me i forti. Te drejtat sipas te fortit. Dmth kush eshte i forte ka te drejte. Eshte kjo drejtesi? Jo! Kurrsesi! Prap faji yne.

Diplomat te ndryshem evropjan ne gjdo deklarat para gazetarve thojne se Rezoluta 1244 eshte bibel apo siq thojn nganjeher edhe Kuran. a do te thgote kjo se ata deshirojn te na kthejen nene Serbi?

Kur edhe ata qe jane "te detyruar" te flasin me gjuhe diplomatike dhe te lene te kuptosh qarte se per cka eshte fjala, kjo eshte dicka alarmante per ne. Kjo tregon se dicka nuk eshte ne rregull. Se po zihet dicka. Dhe ate ne disfavor tonin.

Nejse, keta edhe s'kane nevoje te na thone haptas per te na kthyer nen Serbi. Kete e deshmon vet Rezoluta 1244.

Ne viziten e Fundit qe i beri Kosoves Havier Solana perfaqsues i larte per Politik te jashtme ie BE-se ne nje deklarat para mjeteve te informimit deklaroi se kosova do te Shkoj ne BE sebashku me serbin?

ne mendjen time kjo deklarat tingllon shum keq !

a thua perse Solana nuk Thote se Kosova ne BE do te shkoj sebashku me Shqiperin? qka edhe ne jemi te gatshme ta bejme kete pa Hezituar!?

Por me Gjithe ate Kosovaret ne Bashkimin Evropjan deshirojn te shkojn Identitetin e Vete!Javier Solana, me angazhimin e tij mjaft te "madh", posacerisht ne Ballkan, ne vecanti ne Serbi, eshte duke deshmuar me vite te tera se per cka eshte duke u angazhuar. Perndryshe, ai njihet edhe si kreator i sajeses artificiale te ashtuquajtur "Unioni i SMZ"-se. Megjithese nuk eshte shkruar shume per kete gje, kjo eshte pengese kryesore per cdo veprim qe con ne zgjidhjen e ceshtjes shqiptare, ne kete rast te Kosoves. P.sh. po te ndahej Mali i Zi nga Serbia, ceshtja e Kosoves do te ngritej se paku nje here me shume ne favor tonin. Madje, me kete rast, pa lozur vendi (pa u munduar) fare ne kete drejtim.

Kjo ceshtja se me o pa ke do te shkojme ne Europe me duket tejet qesharake. Kam lexuar shume. Edhe me shume kam degjuar nga gojet e te tjereve shqiptare dhe me vie gjithmone te qeshem me kete mendim. Po cfare lidhje ka se a do te shkojme vet, me serbin, me grekun... Qenesore eshte te shkosh, nese e ke per synim. Edhe serbi shkon neso don, ploteson kushtet... Ti prap do te takohesh me ta, qofte ne BE, qofte si fqi i tyre, qofte...Fundja, sejcili e ka per vete. Sejcili duhet ta dije punen e vet...

Nga ana tjeter, nese nisemi nga ajo se "nese ata... ne nuk", apo, sic e kemi me se shpeshti zakon, "per inati t'vjehrres..." do te mbetemi ne fund te pusit... S'eshte me rendesi se si tingellon tash, cfare tingulli eshte etj. etj. Qenesorja eshte si do te jete me vone, ne afat te shkurter, te mesem e te gjate. Krejt tjaret jane dytesore.
Kosovaret kan identitet dhe me identitetin e tyre do te shkojn ne BE e jo sebashku me serbin?!........Per te arritur dicka duhen edhe flijime. Jo qe une personalisht jam per flijime te tilla por, hyrja ne BE, sidomos popujve (te ashtuquajtur) te vegjel do t'u kushtoje edhe nje pjese identiteti. Deshtimi i dy referendumeve lidhje me Kushtetuten e BE-se, ne rend te pare ka te beje me identitetin kombetar te atyre popujve...


Ky ishte mendimi im. Kisha deshiruar qe shume gjera te mos ishin ashtu sic i kam permendur por,...


Cdo te mire!
***

Fshatari
23-08-05, 18:23
4peace ka skhruar :
"Rezoluta 1244 e KS, eshte e vertete se Kosoven e sheh si pjese te Serbise..."!
Mė detyrove tė lexoj edhe njėherė rezolutėn 1244 tė KS. Nė versionin francez tė kėsaj rezolute, e versionet tjera janė identike, besoj, shkruan se "... Kosova ėshtė pjesė e Republikės federale jugosllave..." (qė nėnkuptonte shumė qartė Serbi dhe mal i Zi)por jo e Serbisė! Shprehja "pjesė e serbisė" ka lindur pikėrisht me kushtetutėn e re tė hartuar nga Sollana (Serbi-Mal i Zi). Kėtė tė fundit e citojnė parreshtur gjithė mediat e paskurpullta serbe, franceze, etj. Ato besojnė se duke pėrseritur "1000 herė njė gėnjeshtėr" ajo do tė kėthehet mė nė fund nė tė vėrtetėn. E tillė ėshtė logjika e sėmurė e psikopatve prej shkaut.
Po serbia, as ajo nuk ėshtė shtet; madje nuk ka qenė asnjėherė e tillė. Askush nė botė nuk e konsideron si tė tillė. Po tė shikohet realisht, Kosova ėshtė mė shumė shtet sesa serbia!
Sot, Kosova ndodhet nėn juridikcionin ndėrkombtar, me statusin e definuar nė rezolutėn 1244 si pjesė e njė shteti (rfj) qė nuk ekziston mė. Me fjalė tjera, Kosova ėshtė shtet mė vete sepse asnjė rezolutė tjetėr e KS nuk parasheh qė Kosova ėshtė pjesė e ndonjė vendi tjetėr.
Duke u pėrpjekur t'a kėthej me dredhi nėn ēizmėn e serbisė, me asgjėsimin e emrit tė rfj-sė, sollanoviēi e ka larguar de facto Kosovėn definitivisht nga kufijt e serbisė e malit tė zi.
Poēavra ka menduar se ėshtė shumė i menēur, po shkiet janė nė gjendje t'ia bėjnė atė qė ia kanė bėrė kryeministrit tė tyre...
Kėshtu ėshtė kur njeriu vuan pėr tru... e han dajakun!