PDA

View Full Version : Te diskutojme, sa kujdesemi per shendetin tone?


Murgesha
20-11-03, 19:23
Kam deshire te dij opinionet tuaja ne lidhje me shendetin,sa kujdesemi per te,veqanerisht ne shqiptaret, se me duket nuk jemi edhe aq syqele,

apo me mire te them mendimin tim se nuk besoj se i kushtojme kujdes te veqante derisa ta verejme se jemi mbeshtetur per mur.Qka mendoni edhe per qendrimin prane kompjuterit ne kete bote te supermodernizuar. A eshte e demshme te kalojsh shume kohe prane kompjuterit?

MiRa007
21-11-03, 21:39
tung Murgesha

urime per temen...me pelqen!

sa i perket shendetit mundohem sa me shume mu kujdes per kete sepse mendoj qe eshte njera nga gjerat me te rendsishme ne jete!

une punoj ne kete drejtim (medicin) dhe kam gjdo dite pune me njerzt te smuar veq qudi shume rrall kemi pacienta shqiptar!nuk e di ose nuk smuhen kurr shqiptart (qka nuk mundet me kan e mundur) ose nuk kujdesen aspak per shendet vetem kur eshte von e vrejn qe jan smur e vin ne spital!

me vjen keq per ata njerzt veq qka me bo.... kur nuk dojn me i ndihmu...!?

...e sa i perket kompjuterit...mos rrini shume ne kopjuter se nuk eshte mire per kurriz, per kockat dhe per sy...hehehehe...pak hajgare ...apo jo... kalofshi mire...

Murgesha
22-11-03, 11:45
Te falenderohem Mira per pergjigje ne ket teme. Edhe une mendoj se ne shqiptaret kujdesemi shume pak per shendetin tone. A din dikush te spjegoj pse ndodh kjo?

vullneti
10-12-03, 15:13
teme interesante,po per kete teme...sdi si te them,nuk eshte qe shqiptaret nuk jane kujdese per shendetin,po...rrethanat ne te cilat kane jetu mbase e kane diktu ritmin e jetes se tyre.kemi jetu ne kohe te veshtira,me skamje e mjerim,me pushtim te vazhdueshem,qe ndoshta me i leju veti kontrolle mjeksore as nuk kemi pase mundesi materiale e as sna ka leju koha...se burri eshte dashte te punoj vazhdimisht per sigurimin e kafshates se gojes per familjen,e gruaja e shkrete,edhe ajo eshte dashte te punoj per shume anetare te familjes,per shume femije qe i ka linde,andaj...per pjesen dermuese te popullit ka qene e pamundur me ja "vu veshin semundjes" deri sa e ka rrezu pergjithmone e e ka nda nga kjo jete.

edhe tjetra..spitalet i ka kontrollu gjithmone i huaji,kane kushtu,ska pase rruge e transport prej viseve rurale...e kjo me kohe...eshte ba edhe si zakon qe mos me e vizitu mjekun pa nevoje te madhe...

keto qe i ceka i shkrova per te kaluaren...po mbase edhe sot (te nje pjese e popullates)po perseritet.

VARDARI
11-06-04, 13:47
Shqiptaret qe me pak smuhene eshte e vertete
Shkaku qe nuk smuhen qendron te arsyja qe konzumojn djegse
ma spaki dy here ne vit e kjo ju vin si vakcinim

turisti
28-07-04, 13:54
Tung krejtve,posaqerisht Mergeshes.Kujdesi me i madhe per pastertijen e rrethines e cila na rrethekon ne menyren direkte ,eshte shume e rendesishme per shendetin dhe ambijentin ku po gjindemi.Sa i perket nejes te gjate pran kompjuterit,une nuk besoj qe eshte me e demshme se me nejt kohezgjatjen e njejte me nje kafene te mbushur me mjegull prej tymit. :wink:

Naki
17-08-04, 10:56
Sa kujdesem per shendetin tone :?:

Ne shoqerin tone kosovare mjerishte njohurite mbi tretmanin dhe kujdesin shendetesise jane te vogla.

Opinioni im personal,qe te jeme Vital dhe i shendetshem .
- higjena personale
- veshmbathja e pasterte
- 10 min levizje te lehta sportive
- konsumoje ushqime te pasur me viatmina dhe me pake yndyre
- nuk konsumoje duhane dhe alkohol
-ju iku lokaleve te mbyllura,i urreje pirjen e duhanit ne vendbanime ne dhomat e ndejes
-punen ,pushimin,argetimin mundohem te planifikoje ne menyre potimale

shendeti eshte pasurija me e madhe qe mund te kete njeriu,qdo aktivitet mbi ruajtjen e shendetit eshte individuale,veproni ashtu si eshte me se miri subjektiviteti i juaje eshte parametri me i rendesishem.

me nderime Naki

turisti
27-08-04, 13:40
Mos pini duhan,ashtu vdiset me shendosh. :wink:

dr1ta
05-09-04, 23:29
shqiptaret nuk kujdesen aspak per shendetin e tyre. nuk jan te vetdijshem cili ushqim esht i shendetshem dhe kombinim i ushq. + ju mungon aktiviteti fizik :cry:

Loloku
06-09-04, 18:10
Shqiptaret bejne nje jete shume natyrale edhe per nga kujdesi edhe per nga ushqimi. Jane modeste ne pergjithesi! Kjo nuk do te thete shkujdesje totale ndaj jetes se vete sepse ata e duan jeten me shume se mesatarja e bote dhe vetvrasjet nuk jane dukuri shqiptare. Pra ka nje normalitet stabil dhe te paekzagjeruar, por njemend paksa te neglizuar si rezultat rrethanave jetesore!
Ndoshta instiktivisht mund te priren nga mendimi se: kontrollohem te mjeku, sepse ai jeton nga puna e tij, i blej edhe barnat, sepse dikush jeton nga prodhimi i tyre, por i hudhi barnat, sepse edhe une dua te jetoj!

nitushe
11-09-04, 12:54
aspak nuk jemi te kujdeshsem per shendet tonin po kur ta kqyrsh me nje ane pse more me nejt pa hanger kqyr me sy e sosht per ty a kshtu qe haje ate qe ta kana se me kqyr holl holl ishim tha e ishim ter deri tash :wink: