PDA

View Full Version : Presidenti Ibrahim Rugova shpallet Senator Nderi i Evropės


Dilaver
31-01-04, 00:32
Bruksel, 29 janar - Presidenti i Kosovės Ibrahim po qėndron nė Belgjikė pėr njė vizitė disaditėshe.
Presidenti Rugova sot mori pjesė nė ceremoninė e dorėzimit tė Ēmimit Saharov sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan. Ibrahim Rugova poashtu ėshtė njė nga laureatėt e kėtij Ēmimi prestigjioz tė Parlamentit Evropian.
Gjatė njė kokteji qė shtroi kryetari i Parlamentit Evropian Pat Koks me rastin e dorėzimit tė kėtij ēmimi, mori pjesė edhe Presidenti Rugova, i cili me kėtė rast pati takime tė shkurta me sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė Kofin Anan, shefin e politikės sė jashtme tė BE-sė Havier Solana dhe me komesionerin evropian Kris Paten. Poashtu Presidenti Rugova me kėtė rast takoi edhe bashkėshorten e Serzho de Melos sė ndjerė, tė cilės i shprehu ngushėllime.
Gjithashtu Presidenti Rugova ishte nė drekėn qė shtroi Havier Solana pėr nder tė Kofi Ananit, pas ceremonisė sė dhėnies sė Ēmimit Saharov.
Presidenti Rugova nesėr do tė takohet me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Belgjikės, Lui Mishel.
Ndėrkaq, tė dielėn mė 1 shkurt, nė njė ceremoni qė do tė zhvillohet nė orėn 11.00 nė qytetin Atverpen tė Belgjikės, Prsidenti Ibrahim Rugova do tė shpallet Senator Nderi i Evropės. "

fadil
31-01-04, 20:39
pershendetje:
daliver ketu nuk eshte rubrika e lajmeve!
tu huajt e kan dekoruar rugeven me qmime te ndryshme por kurr kombi i tije!
kjo eshte fatkeqsia e juaj sepse ju knaqeni kur ju dekorojn te huajt e jo kombi juaj!

Zero Cool
31-01-04, 20:53
po bre kalakeqi veq medale po merr :wink: :wink: :wink:

Honesty^uk.
01-02-04, 12:56
pershendetje:
daliver ketu nuk eshte rubrika e lajmeve!
tu huajt e kan dekoruar rugeven me qmime te ndryshme por kurr kombi i tije!
kjo eshte fatkeqsia e juaj sepse ju knaqeni kur ju dekorojn te huajt e jo kombi juaj!
NUK PO DI TI ZOTERI SE SI DON TE DEKOROJ POPULLI NDRYSHE VETEM ME TE ZGJEDH PRESIDENT
APO KJO NUK ESHTE VLERESIM QE POPULLI I BEN NJE NJERIU
DHE TJETRA SIPAS TEJE KOKAT E POLITIKES BOTERORE NUK QENKAN AQ TE AFTE PER TE DITUR SE KUSH E MERITON NJE TITULL TE TILLE,
DHE BESOJ SE KETA NJEREZ QE PO E SHALLIN ZOTIN RUGOVA SENATOR NDERI TE EUROPES NUK BLIHEN ME PARE hahahhaahhahah
MUNDOHU TE JESH REALIST
DHE JO TIFOZ
FJALE TE TJERA JANE TE TEPERTA

fadil
01-02-04, 15:01
pershendetje:
jo zotri ne nuk mundemi ti blejm nderkombtaret por nderkombtaret i blejn qiftat e rugoves me nje dekorat te till .
nje dekorat te till e ka marr edhe Adem Demaqi .
populli e ka votuar dr.Rugoven pa e ditur se kende e voton dhe pa e ditur se qka ka bere rtugova per popullin se sikur ta kishte ditur sigurishte se nuk do ta kishte votuar, por kjo eshte ka ndodhe ne vazhdimsi,
rugova dhe partia e tije per kater vite i kan humbur 50% te popullit (votues)
nese kjo seshte e veretet me thuaj a nuk i kishte Rugova dhe partia e tije deri para luftes 95% te kosovarve ne partin e tij?
me thuaj a i ka sote 43% te kosovarve .
edhe dy vite nese vazhdoni te keni qasje te tille ne politike do te keni vetem nje vende ne parlament dhe asgje me shum.

Dilaver
01-02-04, 23:09
tė dielėn mė 1 shkurt, nė njė ceremoni qė do tė zhvillohet nė orėn 11.00 nė qytetin Atverpen tė Belgjikės, Prsidenti Ibrahim Rugova do tė shpallet Senator Nderi i Evropės. "
nje dekorat te till e ka marr edhe Adem Demaqi .A thua kur qenka shpall Adem Demaqi Senator Nderi i Evropės qe nuk paskam degjuar nėse dikush ka njohuri pėr ketė i kisha lut shoqerisht tė na njoftoj sepse unė nuk kam degjuar, por ndoshta keta policėt kanė informata sekrete tė cilat nuk janė publikuar akoma?

kaedhemazi
02-02-04, 09:19
43 apo 50 apo me shume se gjysmen e votave ia keni vjedhur.......por nuk eshte edhe aq me rendesi.....populli e ka zgjedh President.
Shkeputnu edhe ju nga aleanca me povratakun edhe ejani me shumicen se keni mbet nacionalna manjina...

Honesty^uk.
02-02-04, 18:01
pershendetje:
jo zotri ne nuk mundemi ti blejm nderkombtaret por nderkombtaret i blejn qiftat e rugoves me nje dekorat te till .
nje dekorat te till e ka marr edhe Adem Demaqi .
populli e ka votuar dr.Rugoven pa e ditur se kende e voton dhe pa e ditur se qka ka bere rtugova per popullin se sikur ta kishte ditur sigurishte se nuk do ta kishte votuar, por kjo eshte ka ndodhe ne vazhdimsi,
rugova dhe partia e tije per kater vite i kan humbur 50% te popullit (votues)
nese kjo seshte e veretet me thuaj a nuk i kishte Rugova dhe partia e tije deri para luftes 95% te kosovarve ne partin e tij?
me thuaj a i ka sote 43% te kosovarve .
edhe dy vite nese vazhdoni te keni qasje te tille ne politike do te keni vetem nje vende ne parlament dhe asgje me shum.
Pershendetje fadil
kurr nuk paskam degjuar qe Zoti A Demaci ka marre nje dekorat te tille ,,
ketu nuk po ofendoj meritat e zotit demaqi
por ishin ata"""""trimat e klubeve te tiranes """"qe u munduan te luajn me
emrin e Demaqit
megjithate sipas teje populli Kosovar po jetojka dikund ne INDI
dhe nuk po e din se cili ben qe te jete kryetar i kosoves ..
Jo zoteri gabohesh populli kosovar din shume mire se kush i mbron interesat e tij
populli nuk don njerez te gatuar ne guzhinat e tiranes kuislinge me njeren kembe ne athin dhe tjetren ne beograd
ndersa keto shifra qe ti po i permend nuk jan aspak te verteta
eshte e vertet qe elektorati eshte ndar ne shume parti,
por Zoti RUGOVA nuk eshte zgjedhur rastesisht ,apo nderkombetaret
nuk besoj se kan vendosur kete nderim per RUGOVEN qe ky nderim eshte per gjithe popullin dhe jo vetem per te personalisht.

Zero Cool
03-02-04, 01:06
Mė falni qė po ndėrhyj se nuk jam politikan veq ...
Qzsh bre krejt Shqiptarizmi tek osht kuisling edhe Ēlirimtaret tek janė kon nėpėr klube tė Tiranės e Rugova e paska ēliru vendin ? Spo ma rrok kjo punė hiq . Tjetra : Cili popull e ka zghedh Rugovėn kryetar ? JU i paskeni harru gjanat ! Kryetari ėshtė zgjedhė me vota tė Parlamentit tė Kosovės (LDK edhe POVRATAK). Tani shtrohet pytja : kush ėshtė kuisling ? Kush u takonte me Millosheviqin edhe priftėrinjėt Serb e Rus nė kohėn kur Kosova po digjej flakė ? Kush e kėrkonte ndalimin e bombardimeve tė NATOs ? Kush ka ndalesė udhėtimi bile edhe burg tė caktuar nė Serbi ? Kush ėshtė i lirė tė hyj nė Serbi bile edhe i mirėpritur ?Apo njė pytje konkrete : Ēka arriti Rugova qe 15 vjet nė krye tė Kosovės ?
Prap po them mė falni se nuk merrem me politikė por me njė shtet normal krzetari nėse nuk i pėrmbahet fjalėve tė dhana para zgjedhjeve nuk zgjidhet ma. Te ne ndodh e kundėrta . Por mos harrono trima kush nuk mėson nga historia ėshtė i destinuar ta pėrsėris atė. Mos e harroni Bllacėn edhe Kukėsin ("Kuisling" hehehehe) se tė gjithė kemi ikė sa ma larg Kosovėn ja lam Shkive apo ma mirė me thėnė kėtyre tė kafiqave tė Tirones ...
Kėshilla ime : Mendėt nė kokė o Shqiptarė e hapni syt e mos folnė gjėra sipas dėshirės por tregone realitetin e realiteti ėshtė ky : Tė gjithė kemi ikė jashtė e kemi lėnė vendin , pėrveq UĒK-sė (deshėt apo jo kjo ėshtė e vėrteta)
P.S. Pėr medalje : Kujt ėshtė duke iu dukur se Evropa ėshtė e gatshme tė na njeh pavarėsinė ? Neve as dokumentet e udhėtimit tė cilėt i kanė bėrė vet kėta Evropjan nuk na njohin se le ma tepėr. E kjo Evropė po na dekoron Kryetarin e zgjedhur nga LDK dhe POVRATAKU , sa QUDI ...

Dilaver
03-02-04, 12:24
http://www.trepca.net/2004/foto_2004/rugova_senator_nderi_01022004.jpg

progoni
05-02-04, 00:11
Duhet konsideru si mirnjohje e qytetarėve tė Kosovės.
Kryetarin Rugova duhet falemenderu pėr kontributin qė dha pėr kte mirnjohje, qė ishte edhe kontribut i Tij.
Pėr ata qė nuk i jan gėzuar kėsaj mirėnjohje, kam njė tregim.

Dy gra ishin gjetur para gjyqtarit pėr tė nda drejtėsin se e cilės ėshtė fėmija i humbur.Secila deklaronte se fėmija ėshtė i imi.
Gjyqtari gjetur para vėrshtėrsis atėher nuk kishte mjete qė jan sot pėr vėrtetsi morri kėt vendim :
FĖMIJA TĖ NDAHET PĖRGJYSĖM
Nėna qė nuk ishte fėmija i saj menjėher shpatėn " TA NDAJM"bėrtiti.
Nėna e vėrtet nga dhimbja qė kishte pėr fėmijėn e saj ,me lot nė sy belbėzoj e tha "JO QOFTĖ I JUAJI VETĖM TĖ JETOJ".

Ne do te festojm gėzimin edhe pėr Ju po tonėn jeni,ishalla dikur gėzohemi bashkė se po na bjen neve si shpesh me u gėzue,e prej dhimbje e kam.

Shpati
05-02-04, 17:59
Dailaver ju pershendes !

Dekorimet kan ekzistuar ne te gjitha kohet edhe tash ekzistojn...jan metoda si te mashtrohen ata qe duhet ,dojn te i mashtrojen.

Edhe ne kohen e "Ish Jugosllavis" ka pasur dekorata per bashkpuntoret e zellshem.

E pse mos te ia japin nje dekorat Dr Dhelper Rugoves per mua le tia japin nje "Patkoi kali" .

DR Dhelper Rugova per disa dekorata e ben Kosoven Koloni te Amerikanve dhe te Evropianeve...

Per debimin e kolonisteve Serb humben jeten Njezetmij Shqiptar,per disa "kumone" Dr Dhelper Rugova ia bier kosoves Kolonist te ri...

O Zotri nuk te jep kush "dekorata badihava".

Pas ja rriten menden Zotit Jaser Arafat se esht njeri i Paqes ja dhan qmimin "Nobel per paqe"....

Kur kuptoi Zoti Jaser Arafat se qellimi kish qen qe Jaser Arafta te rri rahat
e Ebrejt "Jahudit" te kolonizojn Palestinen me intenzitet te shtuar.

Vetem mbas marrjes se qmimit nobel per paqe der ne fillimin e trazirave ne Palestin kishin kolonizuar afer kater milion Ebrej.
Jaser Arafatt e kuptoi "shtosin" por von-ma mir von se kurri.

E Dr Dhelper Rugova dhe ithtaret e tij nuk di kur do ta kuptojn shtosin ???
Siq duket Kurri...

Ju pershendet
Shpati

Honesty^uk.
05-02-04, 18:29
Dailaver ju pershendes !

Dekorimet kan ekzistuar ne te gjitha kohet edhe tash ekzistojn...jan metoda si te mashtrohen ata qe duhet ,dojn te i mashtrojen.

Edhe ne kohen e "Ish Jugosllavis" ka pasur dekorata per bashkpuntoret e zellshem.

E pse mos te ia japin nje dekorat Dr Dhelper Rugoves per mua le tia japin nje "Patkoi kali" .

DR Dhelper Rugova per disa dekorata e ben Kosoven Koloni te Amerikanve dhe te Evropianeve...

Per debimin e kolonisteve Serb humben jeten Njezetmij Shqiptar,per disa "kumone" Dr Dhelper Rugova ia bier kosoves Kolonist te ri...

O Zotri nuk te jep kush "dekorata badihava".

Pas ja rriten menden Zotit Jaser Arafat se esht njeri i Paqes ja dhan qmimin "Nobel per paqe"....

Kur kuptoi Zoti Jaser Arafat se qellimi kish qen qe Jaser Arafta te rri rahat
e Ebrejt "Jahudit" te kolonizojn Palestinen me intenzitet te shtuar.

Vetem mbas marrjes se qmimit nobel per paqe der ne fillimin e trazirave ne Palestin kishin kolonizuar afer kater milion Ebrej.
Jaser Arafatt e kuptoi "shtosin" por von-ma mir von se kurri.

E Dr Dhelper Rugova dhe ithtaret e tij nuk di kur do ta kuptojn shtosin ???
Siq duket Kurri...

Ju pershendet
Shpati
QY QY
edhe nje betere tjeter
po ku ishe deri dje bre bjeri qe keta "kolonizator " i prite me
brohoritje ??????????? dhe sot i ju thua kolonizator
po mos te ishin kete "kolonizatoret " qofshin per gojen tende
nje gje po ta them une ;;;;si ish ushtar dhe bashkeluftetar i AGIM RAMADANIT ,,,,ne kosov sot nuk do te ishte asnje kembe shqipetari, dhe po te mos ishte ky RUGOVA ,kosoven nuk do ta njihte kush edhe 1000000000000000000 vjet
Me te vertet kan vdekur djemt me trima te kosoves ata te cilet kapen pushket dhe luftuan kunder shkaut qe femijet e tyre te jetojn dhe te mesoj vetem shqip,por nuk luftuan ata te cilet kapen armet per tu pasuruar duke mashtruar popullin dhe diasporen,se paret e tyre jane ndihme per luftetaret ne front, qe ushqeheshin me buke me sheqer ,,kurse keta ""trima qe luftonin klubeve te tiranes" paguanin per nje qinjgj deri ne 200DM dhe luftonin se cili te grumbulloj pare, dhe tifoze me shume.

Jo zoteri keta nuk jan kolonizator por keta jan clirimtaret e Kosoves
sepse po te mos ishin keta kosova nuk do te clirohej me nje Kallash
nuk luftohej me 30 fisheke para MIGAVE ruse
prandaj qetesohu zoteri ,dhe mos shkruj keso propagandash te cilat i gjen ne faqet e gazetave serbe

Ndersa persa i perket Dekorimit te Presidentit RUgova;;nuk eshte aspak afer mendjes qe keta "kolonizatoret" tu kan pasur nevoj per ta dekoruar Z Rugova,qe ta bejn kosoven koloni(((hahahhahaahhahhaha))
pasi kur te vije puna se qka me ba me kosoven ata nuk e pyesin rugoven,((((((((((((por shokun Hashim)))))))))))sepse ate e don shumica e popullit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:
Tung tung

Dilaver
05-02-04, 21:19
Gjithashtu jeni i pėrshėnetur Shpati.DILAVER afishoj me 2004-02-05 19:43 :

Edhe ndonjė ditė po shitet rrena (gėnjeshtra) por shum ju ka ngushtuar hapsira dhe shpresoj se shpejt do tė kacafytet me drejtėsinė.

Disa njerėz tė cilėt janė tė pajisur me urrejtje dhe armiqėsi e luftojnė vazhdimisht kundėr bashkkombasve e bashkatdhetarėve dhe njerėzve tė mėdhenj tė kalibrit mė tė lartė burra tė cilėt i kanė testiset e lidhura me armatur φ24 tė brinjėzuar (Skenderbeu i ka pas tė lidhura me φ12), nuk e di a e kanė tė njohur se qka ėshtė urrejtja, armiqėsia, tėrbimi dhe kalimi nė gjendje tė egėr nė mėnyrė tė panatyrshme dhe tė pakontrollueshme???????

Urrejtja, tėrbimi, armiqėsia, gėnjeshtra, trillimi, abuzimi, fyerja e ofendimi kundėr bashkombasve ĖSHTĖ VETĖM PASURI E PATUNDĖSHME E TĖ NENSHTRUARIT.

Disa individ (tė cilėt as nuk kanė kaqik) nė pėrpjekje pėr ta nxjerr emrin e vet nga varri apo gropa septike, atėherė me budallaki qė nuk i akcepton as i ēmenduri sulmojn njerėz tė mėdhenj.
Nga njė kategori e tillė e njerėzve ka mbetur qė njė ditė tė shpallin edhe vet Zotin: serb, tradhėtar, bashkėpunėtor tė shkieve, e qka mos, por per fat tė keq tė atyre... me vie keq....

Njerėzit qė kafshojnė dorėn atij qė i ushqen-tė zotit tė shtepisė, zakonisht lėpijnė prapanicėn atyre qė i godasin.Nėse je i intersuar mė gjersisht mund tė lexosh:http://www.kosova.de/index/forum/index.html

fadil
06-02-04, 08:28
pershendetje:
me ftes te partive te djathta evropjane Dr.Rugova ka marre pjes ne kongresin e ketyre partive i ftuar nga keta zyrtar, ne ftesen derguar Z.Rugoves Thuhej , ftohet Kryetari i Lidhjes Demokratike te Kosoves Dr.Ibrahim Rugova i cili vjen nga Shteti Serbi Mali zi!
keshtu qe Rugova veq per te marre pjes ne kete forum ka pranuar qe te shkruhet shtetas i serbis dhe malit te zi?
te tille jeni ju vetem per te fituar material qe ta genjeni popullin se kinse ne jemi te rrespektuar nga evropa ju e ndrroni dhe nenshtetsin, beheni shtetas i serbis dhe malit te zi.
e gjithe kjo sakrific qe eshte bere ne te kaluaren, qe po behet ne te tashmen eshte bere dhe eshte duke u bere qe ne te ftohemi si shtetas te kosoves e jo te serbis dhe malit te zi! por kjo per rugoven dhe perkrahesit e tije ska rendesi

nezi
07-02-04, 21:27
Or te mjer,po gezoheni me dekorimet e SHTRIGES PLAK !!!??? E din shtriga kend dekoron.kjo nuk esht rastesi jooooooooo por le ta dije ajo kuklla ZHELATIN(rugoviqi)...SE BIJT E SHQIPES RRIN TE ZGJUAR DIT E NAT:: Athua qfar kish then:ISA BOLETINI per keto dekorata te tradhtis ???? OSHPATI po keta jan bijt e dhelperes nje shekull,shkinija ka len pas shum kumari vllameri shum prostitutka nga ato kan mbire pirrovina..veshtire tju dal fare...jan kok peshku..

MemphiSx
07-02-04, 21:41
Ihaaaaaa sa biri i shkines u bo me fol per Rugoven bre

Qka jeni kunder bre njerz a mos po doni me u bo edhe ky si Fatos Nano e

Hashim Thaqi a mi shit Kosoven si Shipnin Hajt bre njerz te Epokes se Gurit jeni ju skeni lidhje me ket jet e po em folni per politik

Sipas juve edhe Klintoni qe ka marre qmime te ndryshme eshte njeri i perkdhelur e Evropes a?

ncncncn Me kon si ju isha myt najkun ku nuk em shen kerkush se na flliqt Kombin Shiptar na i keni mshel krejt dyert e Evropes e Amerikes Ku ka shiptare nuk don kushe me ja u ni zonin qe ka shiptar e dikun prej flliqtirave te juaja Te Fatos Nanos E Te Hashim Thaqit me COmpani ?

Murgesha
07-02-04, 21:41
Per Shpatin.
Dhasht zoti qe sa me shpejt te dekorohet edhe Kosova si Rugova.
Ishin dhe jane ende zoterijt e hoteleve te Tiranes, ata qe po e pengojne pavaresin e Kosoves. Po mos keni dert se se shpejti do te dihet se kush cka beri per kete toke te shenjte.


Edhe ju Nezi mos u thirrni me kot ne burrat e dheut te kombit shqiptar.
Mos po mendon se Ise Boletini do te merrej me tipa qe kur vendi kallet flake, rrine neper hotle, Jooo burre jooo ai ishte njeri i pushkes qe edhe Europes ja ka shti te dridhmet.

Honesty^uk.
08-02-04, 12:24
[quote="nezi"]Or te mjer,po gezoheni me dekorimet e SHTRIGES PLAK !!!??? E din shtriga kend dekoron.kjo nuk esht rastesi jooooooooo por le ta dije ajo kuklla ZHELATIN(rugoviqi)...SE BIJT E SHQIPES RRIN TE ZGJUAR DIT E NAT:: Athua qfar kish then:ISA BOLETINI per keto dekorata te tradhtis ???? OSHPATI po keta jan bijt e dhelperes nje shekull,shkinija ka len pas shum kumari vllameri shum prostitutka nga ato kan mbire pirrovina..veshtire tju dal fare...jan kok peshku..[/

O NJERI ME KAPACITET TE VARFER MENDOR
TE BESH REPLIK ME TY ESHTE E KOT

Shpati
08-02-04, 14:32
Ju pershendes, Shoku Ushtar i Agim Ramadanit !

Ju keni mendime kontradiktore .
Ju thoni ushtaret qe kan vdekur ,kan vdekur per Kosoven dhe femijet e tyre...
Ju jeni ende gjall shoku ushtar !
Per qka luftuat ju ?
Edhe Hitleri ne Kosov esht pritur me lule...a ka qen ather qlirimtar,JO.

Qlirimtaret e Kosoves jan Ushtaret e Ushtris Qlirimtare te Kosoves.

Ne qoft se Nato ka ndimuar ne do tu themi faliminderit.

Nato nuk ka qliruar Kosoven por ka dhen ndim ushtarake qe esht normale ne te gjitha luftrat qe zhvillohen ose jan zhvilluar deri tash,ku her njera pal her te dyja ndimohen.

Por simbas sjelljeve te tyre keta veq jan nje lloj kolonizatori.

Ju thoni pa Dhelper Rugoven nuk do te na njihte kush por edhe thoni at se pyet kush ate.
Interesant...Bravo !!!

E sa per Dhelper Rugoven mund te merr ende dekorata pse jo ?

Ju pershendes
Shpati

Shpati
08-02-04, 15:08
E nderuara Zonja Murgesh !

Dua te ju ndimoj ,

Ne qoft se si Murgesh ke kostum te Bardh te kesh edhe mendime te bardha.
Juve ju mungojn informacionet per at ju mendoni ndryshe...
Nuk kam mendim negativ per juve.
Lexoni ne Librin e Petriqit dhe dy autorve te tjer per Kosoven aty do te kacafyteni me nje te vertet te tjeter.

Ku Dhelper Rugova shum me shpesh do te ket qen ne Beograd dhe do te jet takuar me kolegun e ti Millosheviq...
Pasi Amerikanet e kishin kercnuar ne qoft se jo ather do te shkon nga politika.

Te marr dekorata dhe te qendroj ne pushtet kan qen motivet e vetme te Dhelper Rugoves.

Mjaft informacione i kan munguar opinionit edhe at me qellim.
Si nenshkrues i nje Peticioni te Studenteve me 1991 kam qen i shokuar se qfar politike informative i ishte servuar Shqiptareve nga Dhelper Rugova dhe ndimesit e tij.

Gazeta "Dea" e nxjerrur nga Zoti Ukshin Hoti ishte ndaluar te shprendahet neper Kiosqet e Rilindjes,pasi e njeta Gazet shkruante me ndryshe se qka i pergjigjej Dhelper Rugoves dhe ndimesve te tij.
Kerkesa e qindra studenteve jo se nuk ishte aprovar por te gjith ata student u shpallen si te manipuluar.

Ather Kosova nuk humbi nje Gazet por ather filloi "terri informativ" ku vetem informatat qe u pergjigjeshin Dhelper Rugoves dhe argatit te tij mund te lexonin Shqiptaret.

Pasojat e cenzures masive te viteve te nentdhjeta sot jan katastrofale.

Ma merr mendja se ju ende jeni ne error e po e mbroni personin e gabuar.


Ju pershendes
Shpati

Honesty^uk.
09-02-04, 00:48
Ju pershendes, Shoku Ushtar i Agim Ramadanit !

Ju keni mendime kontradiktore .
Ju thoni ushtaret qe kan vdekur ,kan vdekur per Kosoven dhe femijet e tyre...
Ju jeni ende gjall shoku ushtar !
Per qka luftuat ju ?
Edhe Hitleri ne Kosov esht pritur me lule...a ka qen ather qlirimtar,JO.

Qlirimtaret e Kosoves jan Ushtaret e Ushtris Qlirimtare te Kosoves.

Ne qoft se Nato ka ndimuar ne do tu themi faliminderit.

Nato nuk ka qliruar Kosoven por ka dhen ndim ushtarake qe esht normale ne te gjitha luftrat qe zhvillohen ose jan zhvilluar deri tash,ku her njera pal her te dyja ndimohen.

Por simbas sjelljeve te tyre keta veq jan nje lloj kolonizatori.

Ju thoni pa Dhelper Rugoven nuk do te na njihte kush por edhe thoni at se pyet kush ate.
Interesant...Bravo !!!

E sa per Dhelper Rugoven mund te merr ende dekorata pse jo ?

Ju pershendes
Shpati


Flm zoteri Shpati per rregullimin e mendimeve te mia!!!!!!!!!!!
Edhe pse kam qene bashklufetar dhe mik i ngushte i KATANES JOKERIT qe per ty jan enigma te perjetshme
edhe pse brigada ku une kam luftuar dhe si shperblim kam marre 20 plage,,,,,ka qene n je nga brigadat me te suksesshme ne kosove,,qe per kete nuk ka nevoje asnje koment ,,(((((((por vetem shiko vepren))))))
po te mos kishte qene NATO-ja ose keta kolonizatoret e juaj
kosoven nuk do ta kishit pare kurr siq po e shikoni sot
EDHE PSE DHANE GJAKUN E TYRE MIJERA VETE
sepse e kam cituar me lart se nuk pritet teraku me brisk rroje
"""" pra armet tona ishin tamam sikur brisqi rroje perpara armeve serbo-ruse,,,
Kurse po e them perseri se po te mos ishte ZOTERI RUGOVA kosoven as qe do ta njihte kush ,,por do te behej me zi se ne srebrenice
.Ndersa persa i perket Hitlerit une as qe kam lexuar apo degjuar se ne Kosov ka qen ndonjehere Hitleri,,por kam lexuar se JUgosllavine e kan marre gjermanet (ate kohe me 3 motorcikleta)
kurse per kete qe Njerezit si Rugova qe punojn per popullin dhe jo per te vene pasuri ju dhe shoket tuaj i pushkatoni ashtu siq vepruat me shume te tjere .
PER TE PERMENDUR EMRIN E AGIM RAMADANIT ti zoteri duhet te falesh 5 here ne dite, pasi ai nuk kishte asgje te perbashket me njerrezit si ti dhe ata qe ti simpatizon se po te kishte qene i tille do te rrinte perkrah """trimave te hoteleve te Tiranes kuislinge"""""""""""

kaedhemazi
09-02-04, 05:36
.....more Zoteri Shpati,ne realitet qenke rrafsh.........sidoqofte ,paske dal shume nga Tema...sa i perkete Dekorates se Dr.Rugoves cdokush mendimin e vet,ai per mendimin tim eshte per popullin Shqiptare te Kosoves me i rendesishem se Skenderbeu ne kohen e tije.
Po ne realitet me interesoi ajo menquria e jote lidhur me Gazeten e Ukshin Hotit.....
Ukshin Hoti zoterote ishte njeriu i pare ne Kosove dhe Bote qe ka permendur emrin FARK.
Se kush nuk e deshti kete emer dhe ka paguar qe te vriten pjestaret e tije ,Adem Jashari,Agim Ramadani(i vrare prapa shpine ne Koshare nga dora shqiptare e urdhezuar dhe paguar nga THaci me 40 mije DM te asaj kohe)Zahir Pajaziti (poashtu i vrare nga dora Shqiptare detajet i dijm te gjithe tanime , Sali Ceku poashtu i vrare nga dora Shqiptare ,Ahmet Krasniqi poashtu i vrare nga dora Shqiptare THaco-Nanoiste......
vetem sa per ate revisten e ndaluar te Dr.Ukshin Hotit.

fadil
09-02-04, 14:49
pershendetje:
sikur une te mos kisha qen Ushtar i Brigades 138 Agim Ramadani dhe sikur ta kisha lexuar kete shkrimin e ketij te quajturit kaedhemazi do te kishte lindur nje pyetje ne mendjen time se a thua me te vertet eshte e vertet kjo qe ka shkruar ky i mjeri kaedhemazi? dhe menjeherpas kesaj edhe nje nenpyetje se kunder kujt pasakn luftuar shqiptaret gjate luftes se Ushtris Qlirimatere te Kosoves.?
por duke qen i njohur ne detale me luften e Ushtris Qlirimatere te Kosoves e posqerishte me strategjin e Koshares dhe duke e ditur se si eshte vrar Agim Ramadani dhe Sali qekaj me lind nje ide ne mendjen time qe ta pyes te quajturin kaedhemazi se a eshte ky njeri i qmendur apo deshiron te jete i tille !
nje njeri qe ka kaq shum urrejtje ndaj qlirimtareve, qe ka kaq vullnet qe te shkruaj genjeshtra dhe trillime te turpshme kunder qlirimtareve nuk ka asnje emer tjeter veq se njeri i qmendur ose tradhtar ose i takon kombsis se armikut (eshte serbe).!

Honesty^uk.
10-02-04, 00:15
pershendetje:
sikur une te mos kisha qen Ushtar i Brigades 138 Agim Ramadani dhe sikur ta kisha lexuar kete shkrimin e ketij te quajturit kaedhemazi do te kishte lindur nje pyetje ne mendjen time se a thua me te vertet eshte e vertet kjo qe ka shkruar ky i mjeri kaedhemazi? dhe menjeherpas kesaj edhe nje nenpyetje se kunder kujt pasakn luftuar shqiptaret gjate luftes se Ushtris Qlirimatere te Kosoves.?
por duke qen i njohur ne detale me luften e Ushtris Qlirimatere te Kosoves e posqerishte me strategjin e Koshares dhe duke e ditur se si eshte vrar Agim Ramadani dhe Sali qekaj me lind nje ide ne mendjen time qe ta pyes te quajturin kaedhemazi se a eshte ky njeri i qmendur apo deshiron te jete i tille !
nje njeri qe ka kaq shum urrejtje ndaj qlirimtareve, qe ka kaq vullnet qe te shkruaj genjeshtra dhe trillime te turpshme kunder qlirimtareve nuk ka asnje emer tjeter veq se njeri i qmendur ose tradhtar ose i takon kombsis se armikut (eshte serbe).!

Pershendetje FADIL
Ky shkrim me ka bere pershtypje jo nga permbajtja e tij, se si
ti je munduar ta trajtosh!!!!!!!! por nga nje fjal((sikur une te mos kisha qen ushtar i Brigades 138 "Agim Ramadani"kjo eshte arsyeja qe mua me ka shtyre te shkruaj kete radhe ,,dhe jo vlera e shkrimeve tuaja BOSHE.
Meqenese ti paska qen i radhitur ne radhet e brigades me te lavdishme ne
luften tone clirimtare,dhe te udhehequr nga strateget me shkolle dhe pervoj ne ushtri,,,kisha dashur nga ti te me tregosh pak me shume per veten tende ,,
1- Ne cilin front ti ke marr pjes ne Koshare (((pasi kosharja ka pasur disa pika fronti)
2-Kush nderhyri dhe parandaloi nje gjak derdhej (ate kohe ) ne mes eproreve te kesaj brigade dhe cubave te N.H (emrin duhet ta plotesosh ti nese ke qen ushtar si thua ti)) te cilet kishin ardhur me urdher te Xhavit Halitit?
3-Kush ka qen Dritan Veliu qe u vra ne nje kohe me Katanen?
4-Cfar domethenie kan keto fjal per ty( TRINA-PAS)?
Nuk eshte vend ky per te permendur gjera te tjera ,,por koha do ti nxjerrin ato qe njerezit i kan te shenuara ne ditaret e tyre ,sepse shoqeria Kosovare eshte akoma shume e brishte .

TUNG

Honesty^uk.
10-02-04, 00:26
[quote="kaedhemazi"].....more Zoteri Shpati,ne realitet qenke rrafsh.........sidoqofte ,paske dal shume nga Tema...sa i perkete Dekorates se Dr.Rugoves cdokush mendimin e vet,ai per mendimin tim eshte per popullin Shqiptare te Kosoves me i rendesishem se Skenderbeu ne kohen e tije.
Po ne realitet me interesoi ajo menquria e jote lidhur me Gazeten e Ukshin Hotit.....
Ukshin Hoti zoterote ishte njeriu i pare ne Kosove dhe Bote qe ka permendur emrin FARK.
Se kush nuk e deshti kete emer dhe ka paguar qe te vriten pjestaret e tije ,Adem Jashari,Agim Ramadani(i vrare prapa shpine ne Koshare nga dora shqiptare e urdhezuar dhe paguar nga THaci me 40 mije DM te asaj kohe)Zahir Pajaziti (poashtu i vrare nga dora Shqiptare detajet i dijm te gjithe tanime , Sali Ceku poashtu i vrare nga dora Shqiptare ,Ahmet Krasniqi poashtu i vrare nga dora Shqiptare THaco-Nanoiste......
vetem sa per ate revisten e ndaluar te Dr.Ukshin Hotit.[/quote

Pershendetje ka edhe ma zi
Eshte e vertet qe ka edhe ma zi per keta njerez qe jan te paket, dhe jan mesuar te jetojn vetem me krime tinzake pas shpine,kur te cilet nuk kan aftesi per te perdorur trurin e tyre ,ateher perdorin mjetet e dhunes .
Por nje gje te kisha kerkuar shoqerisht Vllazerisht qe te mos permendesh gjera te tilla persa i perket STRATEGEVE te luftes sone clirimtare
Nje gje te garantoj se te gjitha keto dihen dhe jane te shenuara nga dikush,,por akoma nuk ka ardhur koha qe ato te dalin publikisht,
sidomos ti diskutosh ketu me njerez qe nuk ja vlen ajo eshte qe trashanike.Te jesh i sigurt qe ka shume e shuem gjera qe fshihen pas ketyre qe ti i ke permendur.
Te falenderoj per mirekuptimin.
Tung

Murgesha
10-02-04, 01:00
[quote="Shpati"]E nderuara Zonja Murgesh !

Dua te ju ndimoj ,

Ne qoft se si Murgesh ke kostum te Bardh te kesh edhe mendime te bardha.
Juve ju mungojn informacionet per at ju mendoni ndryshe...
Nuk kam mendim negativ per juve.
Lexoni ne Librin e Petriqit dhe dy autorve te tjer per Kosoven aty do te kacafyteni me nje te vertet te tjeter.

Ku Dhelper Rugova shum me shpesh do te ket qen ne Beograd dhe do te jet takuar me kolegun e ti Millosheviq...
Pasi Amerikanet e kishin kercnuar ne qoft se jo ather do te shkon nga politika.

Te marr dekorata dhe te qendroj ne pushtet kan qen motivet e vetme te Dhelper Rugoves.Shpati te falenderoj per ndihmen e ofruar, por une mendoj dhe gjykoj me koken time. Nese nuk kacafytem me juve me fakte kjo nuk do te thote se jam e pa informuar sa i perket qeshtjes tone shqiptare. Sa per ato qe thua te lutem mbaji per vete dhe ushqehu me ato ide dhe mendime. Se kush eshte Rugova dhe a eshte dhelper di mjaft. Por edhe pse jam shqiptare dhe mburrem per kete ne kemi nje te mete te madhe. Ate qe e levderojne dhe e duan tere bota ne e urrejme dhe e gjelozojme. Mos ta harrojme faktin se Skenderbeu ishte tmerri i armiqeve turq dhe e cmonte mbare bota e atehershme, perbrenda tradhtaret e gerryenin dhe mundoheshin ta zhdukin. Edhe ne Kosoven e brishte ende te pasheruar nga plaget e luftes kane dale disa barinj delesh qe po ju duket shume i bute kolltuku ku rri ulur tani Rugova dhe o burra te shpifim, te vrasim e te bejme cmos qe te ulemi ne ate karrige. Dhe ju tjeret qe po i perkrahni dhe po trumbetoni ne emer te kinse dashurise qe keni per ATA nuk jeni asgje tjeter vetem se vegla te verbera ne arritjen e qellimeve te tyre.

fadil
10-02-04, 11:38
pershendetje:
i pergjigjem pyetjeve te honesty_uk vetem sa per ti treguar se une ate qe e shkruaj e shkruaj ashtu siq eshte e jo trillime:?
1.une kam qen ushtar u brigades 138 Agom Ramadani.
2. ka sherbyer ne batalionin e pare te vrojtoret te komanduar nga komandanti i batalionit te par Hysen Berisha alias tre dy shtata.
3.batalionin e par e ka udhehequr (komanduar) tre dy shtata, te dytin kulla, te tretin e ka komanduar Fadil hadergjanaj komandant bjeshka.
5.komandant i brigades 138 ka qen Rrustem Berisha alias komandant Xhokeri, zevendes komandant ka qen anton quni.
6 komandant i Policis Ushtarake ka qen Xhafer Gashi .
7, pergjegjes per trajnime ka qen gani Ahmetaj.
8 kordinator te Brigades 138 kan qen Rrustem Berisha,Anton Quni,Naim Maloku dhe Gani Ahmetaj.

besoj se to mjaftojn keto fakte sa per te aegumentuar se kam qen ushtar dhe me vone Polic Ushtarak i Po kesaj Brigade

Honesty^uk.
10-02-04, 18:39
pershendetje:
i pergjigjem pyetjeve te honesty_uk vetem sa per ti treguar se une ate qe e shkruaj e shkruaj ashtu siq eshte e jo trillime:?
1.une kam qen ushtar u brigades 138 Agom Ramadani.
2. ka sherbyer ne batalionin e pare te vrojtoret te komanduar nga komandanti i batalionit te par Hysen Berisha alias tre dy shtata.
3.batalionin e par e ka udhehequr (komanduar) tre dy shtata, te dytin kulla, te tretin e ka komanduar Fadil hadergjanaj komandant bjeshka.
5.komandant i brigades 138 ka qen Rrustem Berisha alias komandant Xhokeri, zevendes komandant ka qen anton quni.
6 komandant i Policis Ushtarake ka qen Xhafer Gashi .
7, pergjegjes per trajnime ka qen gani Ahmetaj.
8 kordinator te Brigades 138 kan qen Rrustem Berisha,Anton Quni,Naim Maloku dhe Gani Ahmetaj.

besoj se to mjaftojn keto fakte sa per te aegumentuar se kam qen ushtar dhe me vone Polic Ushtarak i Po kesaj Brigade

flm per pergjigjen
dhe te uroj suksese ne jete ,por i kishe menjanuar disa pytje qe une te kam bere ,,keto i gjen me lart
tung

kaedhemazi
13-02-04, 05:34
E ti Cfare je more faqezi a shtetas i KOsoves je aa??I serbise je edhe ti si Rugova.

kaedhemazi
13-02-04, 05:36
aaa luftetare i fort paske qen......lexo nji artikull ne kohen ditore edhe luftetare ec bre.

kaedhemazi
13-02-04, 05:41
Ushtari i pagdhendure Fadil.........
une nuk do te doja qe kjo te jet e vertet..........por dy beteja te suksesshme jan ber ne kosove....Ne Koshare dhe ne Loxhe..te dyat do te thote Tahir Zema dhe LDK-ja.
Une e di me mire se ti se si eshte vrare Agim Ramadani dhe Sali Cekaj sepse per kete gje egziston vodeomaterial ...fatkeqesisht per shpiunat e serbise si ti,dikush e posedon kete videomaterial sepse ata njerez te menqur te Rugoves mos te ardht merzi,jo vetem qe kan fituar beteja por edhe kan filmuar flliqerit e njerezve te Thacit e te Nanose e te Ramushit e te gjitheve.

kaedhemazi
13-02-04, 06:06
HOnesty_UK,

ju falenderoje per keshillen e dhene.
Une ndoshta e kam tepruar pak me disa shkrime ,une e di qe shume gjera edhepse jane te verteta,nuk duhet te dihen dhe e kuptoje pse...
Vetem mund te ju them edhe dicka une gati afersisht per me se paku 95% te gjerave qe shkruaj kam fakte te plota te sigurta.
Une ju kuptoje plotesisht ne keshillen e juaj vetem nje gje duhet te dini.
Une ,nuk i zgjat doren asnje Tradhtari nese e dije se eshte tradhtare.shume njerez e bejne kete gje per shkak se paska kaluar ajo kohe dhe se tani eshte situata tjeter.E dije se ketu ka provokime te qellimshme dhe e di nga kush....por une nuk do te ngurroje te theme ate qe e ndieje dhe qe e ndien cdo shqiptare ne Kosove.....eshte shume heret me siguri,por nga e gjithe kjo "TRagjedi" une kam cekur ndoshta 1%...me shume jo....per te gjitha te tjerat do te na jap pergjigjen Koha.Nuk eshte aspak e cuditshme se ndodhe shpesh qe shkrime te mia anulohen ,edhe nese nuk kane te bejne me luften ,anulohen per shkak sepse dikujt i pengojne personalisht,sepse i shpalosen te "mirat".

Honesty^uk.
13-02-04, 22:09
HOnesty_UK,

ju falenderoje per keshillen e dhene.
Une ndoshta e kam tepruar pak me disa shkrime ,une e di qe shume gjera edhepse jane te verteta,nuk duhet te dihen dhe e kuptoje pse...
Vetem mund te ju them edhe dicka une gati afersisht per me se paku 95% te gjerave qe shkruaj kam fakte te plota te sigurta.
Une ju kuptoje plotesisht ne keshillen e juaj vetem nje gje duhet te dini.
Une ,nuk i zgjat doren asnje Tradhtari nese e dije se eshte tradhtare.shume njerez e bejne kete gje per shkak se paska kaluar ajo kohe dhe se tani eshte situata tjeter.E dije se ketu ka provokime te qellimshme dhe e di nga kush....por une nuk do te ngurroje te theme ate qe e ndieje dhe qe e ndien cdo shqiptare ne Kosove.....eshte shume heret me siguri,por nga e gjithe kjo "TRagjedi" une kam cekur ndoshta 1%...me shume jo....per te gjitha te tjerat do te na jap pergjigjen Koha.Nuk eshte aspak e cuditshme se ndodhe shpesh qe shkrime te mia anulohen ,edhe nese nuk kane te bejne me luften ,anulohen per shkak sepse dikujt i pengojne personalisht,sepse i shpalosen te "mirat".

Edhe pse nuk kisha deshir per ta zgjatur kete teme me detyrove qe te flas vetem disa fjal,per te shuar sadopak kureshtjen ty,se sa une jam i njohur me keto,tragjedi qe ndodhen gjate dhe pas luftes;;qe kriminelet e kosoves u munduan per te zhdukur dhe mohuar frytet qe dha UCK e udhehequr nga Strateget si Katana T Zemaj,qe me te dy kam pasur njohje shume te aferta,te cilat nuk po i permendi;;
SA i perket vrasjes se Katanes,po te tregoj nje FAKT qe e kam pa plagen se ku e kishte marre plumbi i snajperit( ARMIK me doren shqiptare)
dhe po te tregoj edhe tjetren qe per disa dite nuk eshte publikuar vrasja e tij,nga frika se na dezertojshin ushtaret,por lajmin per vrasjen e tij e ka nxjerr njeriu qe e priste nje dite te tille edhe kishte dore ne planin e pergaditur (keto do te dalin ne fushe kur ti vije koha)
prandaj te kerkoj te me kuptosh mire
dhe me vjen mire qe jeni aq i sakte,,POR TE KAM THENE DHE PO TE KERKOJ QE NUK ESHTE KY VENDI PER TI BERE KETO MUHABETE ...
sepse ketu ka njerez qe nuk kan aspak njohuri dhe formim,,,
pasi po te ishe per te publikuar sekrete te Luftes SE koshares te jesh i bindur se ti do te ishe habitur nga faktet qe une do ti kisha shkruar ketu
Dhe tjetra eshte mese e vertet se ne kosove njihen vetem 2 beteja ku aty ju tregua SErbeve se kosova ka ushtri e cila udhehiqet nga njerez me pervoj ,,dhe jo nga Gangsteret e Tiranes kuislinge dhe spiunet e beogradit,,pra keto beteja balle per balle me armikun ishin Loxha dhe Kosharja heroike.
Besoj se keto jan te mjaftueshme per te kuptuar qendrimin tim
Edhe nje here te pershendes ,dhe te uroj cdo te mire

Shpati
15-02-04, 13:03
Ju pershendes Kaedhemazi !

Dhelper Rugova u dekorua per sherbimin e ber atyre qe e dekoruan.
E ju qe angazhoheni te mbroni ket Dhelper keni motivet e juaja...

Rreth Gazetes ne fjal ajo mund te deshmohet ,pasi te njetin Peticion e kan nenshkruar Qindra Student.

Rreth vrasjes se disa personave qe permendni nuk mund te jap koment.
Por disa nga ata qka keni permendur jan angazhuar per luft Qytetare ...

Shpati

Shpati
15-02-04, 13:17
Ju pershendes Honesty !

Edhe ne Sport Ekzistojn Ligat ?

Te diskutosh duhet te i takon liges ku diskuton ?
Ju permendni Luften e Armet !
Ju keni qen vetem Ushtar qe ke pasur tridhjet fyshek ,per ma shum nuk ke qen...
Luften e fitojn Gjeneralet... e Ushtaret vetem luftojn.
Mbi Armet, Amerikanet i bajten plaqkat nga Vietnami e Ruset nga Avganistani ...nuk ju ndumuan armet...
Mos u mundo kot, se juve ju mungojn Informacionet...

Shpati

Shpati
15-02-04, 13:53
Ju pershendes Murgesh !

Un jam per at qe te gjith te ken mendimin e tyre te lir.

Mendimin tim nuk mund ta mbaj per veti.

Gjordano Bruno e thoshte mendimin e tij edhe ather kur e hodhen ne zjarr,e dinte se nuk i pelqen shumices...
Por sot e dim te gjith se ai kishte te drejt...

Ne Drejtsi ekziston nje parim:
"Krim esht edhe ather kur nuk vepron e esht dashur te vepron"
1.Mbi njemij qytetar te vrar mbas lufte
2.Mbi 80 % te pa pun
3.Nje e treta e popullates jashta kosoves...
Dhelper Rugova merr dekorata per suksese te arrituara ne Kosov apo ku ?
Pse e lavdrojn te huajt te mua me esht e qart ,e juve...!

Ju permendni se dikush po mundohet te e debon nga kolltuku ate!
Dhelpra e ka merituar nje kolltuk tjeter...

Tirani nje Diktator me prejardhje nga Persia-Irani i sotshem e dermonte popullaten e vendit tij...
Dietar ,Filozof shpesh her shtrojn pytjen si nuk esht gjendur ne at koh nje vrases qe ta hek qafe ket "Tiran"

Un mendoj se Dhelper Rugova esht dashur moti te largohet nga kolltuki...

Ju pershendes
Shpati

Honesty^uk.
15-02-04, 18:00
Ju pershendes Honesty !

Edhe ne Sport Ekzistojn Ligat ?

Te diskutosh duhet te i takon liges ku diskuton ?
Ju permendni Luften e Armet !
Ju keni qen vetem Ushtar qe ke pasur tridhjet fyshek ,per ma shum nuk ke qen...
Luften e fitojn Gjeneralet... e Ushtaret vetem luftojn.
Mbi Armet, Amerikanet i bajten plaqkat nga Vietnami e Ruset nga Avganistani ...nuk ju ndumuan armet...
Mos u mundo kot, se juve ju mungojn Informacionet...

Shpati

Flm per pershendetjen shoku Shpati

Eshte e vertet qe ne sport egzistojn Ligat,dhe ato ekipe qe nuk kan nivel te duhur,rrin gjithmon duke ra nga liga ne lige ,ashtu siq po ndodh me ju dhe me ata qe fatkeqesisht JU SIMPATIZONI

Persa i perket se qka une kam qene ne jeten ushtarake,me vjen keq por ti nuk ke mundur qe te gjesh funksionin tim real ne ushtri,,POR KETE NUK E MOHOJ SE KAM QENE DHE DO TE JEM USHTAR I ATDHEUT TIM DERI NE VDEKJE.

Ti njeri me ide te varfera te realizmit socialist,ti nuk kupton fjalen gjeneral ,sepse ti je mesuar duke degjuar per keta gjeneralet e KUQ qe ti verberisht shkon pas tyre, te cilet quajn veten gjeneral, kolonel ,leitnant qe deri dje kan ruajtur dhite ose kan punuar baushtellave te europes.

SA i perket informacioneve ;
une shoku Shpati nuk kam informacione por kam fakte te cilat i kam perjetuar, dhe pa me syte e mi.
Megjithate cdo njeri ka mendimet e veta ,,
ne kete kohe edhe budallen duhet degjuar por jo per ta vleresuar.

fadil
16-02-04, 13:29
pershendetje:
kjo pershendetje shkon per kaedhemazi hahahahahahahahahahahahahahah..................... ................
...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????? ???????????????????????????

Dilaver
17-02-04, 21:12
Presidenti Rugova nderohet nga Komunuelthi i Pensilvanisė si mik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

Prishtinė, 17 shkurt 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka marrė njė fletėlavdėrim nga Komonuelthi i Pensilvanisė si "mik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės" dhe njeri qė punon pėr tė "pėrmbyllur kornizėn ligjore pėr pavarėsinė e Kosovės".
Gjenerali Xheri Bek, komandant i Brigadės Multinacionale tė KFOR-it Lindja, i cili ishte pėr njė vizitė lamtumirėse te Presidenti i Kosovės ditėn e hėnė, ia dorėzoi Dr. Rugovės fletėlavdėrimin e nėnshkruar nga zėvendėsguvernatorja e Pensilvanisė, znj. Kethrinė Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll).

Mė poshtė po e japim tekstin e plotė tė fletėlavdėrimit.
"President Rugova, si zėvendėsguvernatore e Komonuelthit tė shquar tė Pensilvanisė, jam e nderuar tė lartėsoj arritjet tuaja si President i Kosovės.Miqėsia juaj ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ka qenė nė tė mirė si tė Kosovės ashtu edhe tė Shteteve tė Bashkuara. Fryma juaj e ngrohtė e bashkėpunimit ėshtė diē drejt sė cilės aspirojnė tė gjithė njerėzit e kėtij Komonuelthi tė shquar dhe tė kombit:

I dua mė fort ėndrrat pėr tė ardhmen sesa historinė e tė kaluarės. Tomas Xheferson (Thomas Jefferson)

Puna juaj pėr tė krijuar kuvendin e zgjedhur me votė tė lirė, forcėn policore tė vendit tuaj si dhe Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės demonstron angazhimin tuaj pėr t'i shėrbyer popullit. Pensilvania mirėpret miqėsinė tuaj tė provuar.

Puna juaj me forcat e tjera politike shqiptare tė Kosovės dhe pėrpjekja pėr tė pėrmbyllur kornizėn ligjore pėr pavarėsinė e Kosovės ka rėndėsi shumė tė madhe dhe, prandaj, ju ftoj qė tė vini nė Komonuelthin e Pensilvanisė pėr t'i forcuar marrėdhėniet tona me Kosovėn si shoqėri tė lirė e demokratike.

Pėrmes veprimeve tuaja gjatė gjithė jetės, ju keni pėrēuar vullnetin e mirė dhe harmoninė e popullit tė Kosovės dhe keni vendosur standarde qė duhet t'i ndjekin tė tjerėt.

Teksa vazhdoni tė promovoni parimet e karakterit tė mirė dhe tė jetesės me domethėnie pėr t'i arritur objektivat tuaja, kujtohuni qė gjithmonė t'u pėrmbaheni fuqishėm parimeve si nė kohė vėshtirėsish ashtu edhe nė kohė suksesi.

Nė emėr tė 12 milionė qytetarėve tė Pensilvanisė, dua t'ju shpreh lavdatė pėr arritjet tuaja tė jashtėzakonshme dhe t'ju falėnderoj pėr miqėsinė tuaj ndaj Shteteve tė Bashkuara.
Vazhdofshi me suksese tė mėdha dhe paqe nė gjithė pėrpjekjet tuaja nė tė ardhmen", thuhet nė fund tė tekstit tė fletėlavdėrimit tė nėnshkruar nga Kethrinė Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll) zėvendėsguvernatore e Pensilvanisė.

kaedhemazi
19-02-04, 02:55
faleminderit per pershendetje........herdo-kurdo edhe me i keqi e kupton se cfare eshte e mire dhe cfare jo??

kaedhemazi
19-02-04, 03:05
Tung Honesty UK

po mire e ke ndoshta nuk duhet me zgjat keto biseda aq shume ,dhe nuk eshte aspak me rendesi se cfare drejtimi keni ,me rendesi eshte te bisdohet pa fajsime te pabaza.Une bazohem ne dicka kur e fejesoje dikend.
Do te ishte me mire qe edhe te tjeret te fillojn diskutimet pa e share gjithnje te njejtin person.
Eshte pak e rende te shofesh se njerezit realizojne marketing per vete me parat qe u ka dhene populli per te mbrojtur atedheun.Sidoqofte ,ekziston ne Kosove nje Elit Politike e cila di dhe ka ditur te udheheq me popull dhe ajo eshte me me rendesi.ata te tjeret do te jene gjithnje te perkohshem....

Shpati
22-02-04, 14:29
Daliver ju pershendes !

Nje politolog Amerikan thot :
"na lejoni qe hapet te kacafytemi "
Me mir esht qe te hahemi me mendime se dikush te na "hedh"...
Te na dergojn drejt nje lufte qytetare siq u munduan Amerikanet dhe argati i tyre...

Ose kosova te behet koloni e dikuj tjeter...
Te gaboj une do te isha i lumtur une do te kisha gabuar.

Por te na hedh dikush nuk do te duhet te lejojm ajo do te ishte e dhimbshme.

Nje rresht qe thot shume...

Miqsia juaj ndaj Shteteve te Bashkuara te Amerikes ka qen ne te mir te Kosoves dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes ?
Por per Amerikanet ndoshta pak me shum...
Te njetit e ndertojn nje "Baz Ushtarake pa e pytur askendin"ne kosov .

Edhe pse per largimin e "Bazave Serbe" e dhan jeten mbi njezetmij Shqiptar...

Esht normale se letra te tilla i shkojn edhe Khazait te Avganistanit por edhe atyre qe jan ne Irak.

Ndoshta Zotri nuk mendon se Khazait i thojn faliminderit ose hallall qka po na ndimon qe e pushtuam vendin tend...

Ju pershendes

Shpati

Dilaver
22-02-04, 15:14
Zotni Shpati gjithashtu jeni i pėrshėndetur.

Mėnyra e debatit se si ju jeni qasur ėshtė plotėsisht e mirėseardhur dhe i takon njė debati tė nivelit tė njerėzve tė civilizuar, pa marr parasysh se a keni tė drejtė atė qka potenconi apo jo.

Pikėsėpari me duhet tė them se ne shqiptarėt kemi luftuar vite te tera qe tė kemi njė mik aleat tė fortė apo thėnė thjeshtė mė tė fortin nė botė.

Njė gjė tė tillė e kemi arrijtur!

E kemi kaluar njė pengesė tė madhe shekullore, largimin e bishave serbosllave nga pjesa dermuese e territorit tė Kosovės, jo me forcat tona por me ndihmėn e aleatit mė tė fortė nė botė SHBA-ve e tė tjerėve.

Nėse tani mendojmė se u liruam dhe nuk kemi nevoj mė per aleatet, kemi bėrė vetėm njė vetvrasje politike por edhe ndoshta kolektive.

Shtrohet pyetja pse?

Edhe pse Kosova ka dhėnė njė numėr bukur tė madh martirėsh tė kombit kurr pa ndihmen e aleatėve nuk do tė kishim arrijt me i largue keto bisha nga Kosova.

Por qka ėshtė mė e keqja se nėse aleatet largohen nga Kosova ne prap nuk kemi fuqi as kapacitet as potencial luftarak me iu kundervu serbosllavėve, pra njė kataklizmė e ngjashme na pret.

Mė mirė ėshtė tė jenė bazat ushtarake tė SHBA-ve se tė kemi konflikte me serbin.

Patjetėr se shum gjera rrjedhin nė mėnyrė tė padeshirueshme per ne, por gjithnji duhet kerkuar rrugėn mė tė shkurtė dhe mė tė sigurtė per tė arrijtur nė cakun perfundimtar.

Tė gjithė kemi deshirė qe tė arrijmė sa mė shpejt nė cakun perfundimtarė (pavarsinė) por ndoshta kushtet pa u pjekur nuk mund tė arrihet ajo qka ne kemi qellim kryesor.

Dhe mendimi im ėshtė se duhet tė kemi sa mė shumė miq e jo nga miqėt tė krijojmė armiq.

Por jo edhe tė krijojmė armiqėsi nė mes veti.

Krahasimi i Kosovės me Afganistanin apo edhe me Iarakun nė asnjė mėnyrė nuk mund tė bėhet sepse atje kemi tė bėjmė me njė situatė krejtėsisht tjetėr.

Ne kemi luftuar me njė armik, pushtues, kolonizator shum mė tė fortė se ne.Me nderime Dilaveri

data
23-02-04, 02:45
Kadalni o burra-gra,
dikush afishoj;"per ket kam edhe argumente!?
per cilat argumente flitet ketu?
e ke fjalen per:"Kämpfen und Durchkomen"(liber mbi artin luftarak,qe mbante me vete Agimi,alias Baftijari,dhe ne fund KATANA).
.......
po qar senatori,ke perfaqsonte ai!!!!!!!!!
ne web faqen e parlamentit evropian,ishte si shtetas i "serbia&montenegro"

p.s.Kanuni i L.D."fjala e gojes s“eme hin ne vesh te tjetrit,e i treti e perdoron per rrenim te kuej,une rri e tallem"

kaedhemazi
24-02-04, 03:44
e merr ai nenshtetesin Kosovare kur tja fitojsh ti.........

Honesty^uk.
20-03-04, 17:14
Kadalni o burra-gra,
dikush afishoj;"per ket kam edhe argumente!?
per cilat argumente flitet ketu?
e ke fjalen per:"Kämpfen und Durchkomen"(liber mbi artin luftarak,qe mbante me vete Agimi,alias Baftijari,dhe ne fund KATANA).
.......
po qar senatori,ke perfaqsonte ai!!!!!!!!!
ne web faqen e parlamentit evropian,ishte si shtetas i "serbia&montenegro"

p.s.Kanuni i L.D."fjala e gojes s“eme hin ne vesh te tjetrit,e i treti e perdoron per rrenim te kuej,une rri e tallem"Po mire more ti zoteri i pagdhendur,pasi i ndjeri KATANA :::qe ti permendet emri nga njerez si ti eshte gjynah
pasi te gjith e dine se kush ishte KATANA edhe ata te cilet ja deshironin vdekjen( serbet + tradhetaret e kombit qe dine te vrasin vetem pas shpine) dhe kete e realizuan ,,,por ai
nuk ka vdekur por eshte i gjalle pasi pas tije ka lene vepra te cilan nuk vdesin kurre por vetem rriten dhe pertrihen neper breza.
Pra pasi KATANA ne web faqen e parlamentit europian,ishte shtetas i "serbia&montenegro"me trego kur ti njeri e paske bere kosoven shtet qe ne nuk e paskem marrur vesh akoma.
Une nuk e di qe ne ate kohe ka pasur pasaporta te kosoves por vetem te Jugosllavise,dhe ne kohen kur Jugosllavia eshte quajtur "serbia &montenegro" I PAVDEKSHMI KATANA kishte rene per te mos vdekur kurre.

illyria
24-03-04, 21:47
Fadil,mos je tuj menue qė edhe kto ngjarjet e fundit janė njė fitore e madhe e ēlirimtarėve!? Nėse po,atėher me tė vėrtetė qenka evėrtetė se shėrbimi sekret serb paska njerėz mu nė mesin e juaj sepse kjo qė ndodhi ėshtė njė fitore shumė e madhe e Beogradit.
Ēlirimtarėt e tu Fadil keqpėrdorėn nė mėnyrė tė egėr dhe tė paturpshme vrasjen e tre engjujve shqiptarė nė Qabėr,keqpėrdorėn mllefin dhe paknaqsinė e popullit.Haptazi shifej qė atyre nuk po u dhimben ata tre fėmijė dhe as populli por atyre po ju dhimbsen karrikat qė nuk ua dha ky popull nė zgjedhje tė lira dhe demokratike.
Fadil,populli ėshtė mė i menēur se qė ti mendon,pėr ate ka zgjedhur ata mė tė mirėt.Pėr mua dhe pėr shumicėn e madhe ėshtė zoti Ibrahim Rugova ai qė mė sė miri mund ta shpie Kosovėn dhe popullin e sajė drejt cakut tė dėshiruar qė e presim me shekuj.

illyria
24-03-04, 21:53
O Shpat,
i paske mendimet e njejta si shkijet.Edhe ata thojnė qė Amerika e ka pushtue Kosovėn.
A mos deshtėt nė kėto ngjarjet e fundit,sė bashku me agjentėt e sigurimit serb tė filloni kryengritjen kundėr kėtij pushtuesi tė fėlliqur amerikan apo jo !!!

fadil
28-03-04, 14:29
pershendetje:
Nese ti Ylliria mendon se njeriu me i menqur ne Kosov eshte Ibrahim Rugova ky eshte nj gabim i madhe dhe i pakuptimt Apo te them i quditshem!
mjafton ta analizosh veprimin e Rugoves ne diten e trazirave dhe Kritikat e Politikanve tjer ne adres te Rugoves dhe te Nexhat Dacit, njeri nder ata qe e akuzuan ishte edhe Bujar Bukoshi nje ish Politikan i afert i Rugoves .
Bajram Rexhepi ishte ai i cili me nder dhe profesionalizem e menagjoi situaten shum te tensionuar te mos them qe ishte krejtsisht jashte kntrollit.
e ti nese mendon se qytetaret e Kosoves duhet te heshtin kur na vriten Qytetaret e Kosoves nga Kriminelet serbe dhe kur ne uje mbyten femijet shqiptar dua te paralajmroj se kjo kohe ka kaluar dhe kjo nuk do te lejohet te ndodhe ne te ardhmen, gjithashtu ne nuk mundemi te lejojm qe serbet e Kosoves ta bllokojn maxhistralen e Kosoves sa her te ju teket atyre.
serbet nese duan te jetojn ne Kosov te lir duhet ti rrespektojn instutucionet e Kosoves dhe shtetin e Kosoves e nese jo ata mund te udhetojn ne drejtim te beogradit.

kaedhemazi
02-04-04, 18:46
jo po tybe mire e ki....edhe ata te kompanise tande ua kan ba me dije serbeve se duhet te respektojne Institucionet e Kosoves duke gjuajtur 5 vite mundim dhe Pune ne Humnere.
Keshtu njerezit si tije ua tregojne trimerin Serbeve.........shumica e te vrareve jane shqipetare, Zgjedhja e Statusit shtyhet me vite edhe ti mburresh me kete.

illyria
02-04-04, 20:35
A e din ti Fadil pse mu Bajram Rexhepi u vu nė spikamė nga bashkėsia ndėrkombėtare e cila i bėri shumė lajka kėtyre ditėve apo qenke aq i cekėt sa qė njėmend mendon qė ata e lavdėruan kryeministrin.
Ata kėtu luajtėn njė lojė fėmijėsh me kryeministrin duke ditur qė ata qė keqpėrdorėn protestat dhe mbytjen e fėmijėve nė Qabėr pėr qėllime tė tyre politike ishin pėrkrahėsit e kryemisnistrit dhe partisė sė tijė.Meq Hashimi ishte nė SHBA,ata detyruan Bajramin tė qetsonte njerėzit e vet dhe ky e bėri si njė fėmijė i urtė dhe i dėgjueshėm.
Bile bile, kryeministrit pa iu dridhė aspak dora,mbuloi dėmin e bėrė nga njerėzit e tijė me nja 5 milion euro nga paratė e popullit e nė kohėn kur serbėt dhe Serbia as qė kan ndėrmend tė kėrkojnė falje pėr dėmet e tyre ndaj popullit tonė.
Le ta sheh populli se kush po e dėmton Kosovėn mė shumė,pra kujdes o popull se ky vit ėshtė prap vit i zgjedhjeve dhe shumė ēka mvaret nga gishti dhe lapsi juaj.

fadil
05-04-04, 17:02
pershendetje:
kur lavdrohen nga zyrtaret me te larte perendimor dhe miqt me te afert te Kosoves ata qe ju nuk i deshironi siq eshte ne ket raste Kryeminstri Rexhepi ju thuani se ata kan luajtur me ta, e kur organizatat joqeveritare i japin ndonje qmim atyre qe i adhuroni ju(Ibrahim Rugoves) ju mburreni me kete. qe ska asnje vler zyrtare kur ne te njejten kohe ai akuzohet ashper nga perendimoret dhe amerikanet ju heshtni dhe mundoheni qe te mos e merrni shum tragjike.
por qytetaret e kosoves kete jan ka e shofin per gjdo dite se qka jan duke berte ata qe i perkrah ti siq eshte Rugova dhe Daci pasi qe keta bejne folklorizem me qytetaret e Kosoves siq ishte rasti me pikturat nga historia e popullit shiqptar te vendosuar ne hallen e kuvendit dhe pas nje kundershtimi simbolik Nexhat daci i pranoj urdhrat e tyre dhe i mbuloi ato qe te mos shifen nga askush! qka i duhen keta politikan popullit qe vetem per te qen ne pozita zyrtare jan ne gjendje te zhdukin historin e Popullit shqiptar.

illyria
06-04-04, 19:59
Fadil,a mundesh me pėrshkrue kėtu se ēka ka bėrė kryeministri gjatė kėtyre trazirave tė marsit,me fakte,ēka bėri ai nė tė mirė tė popullit gjat trazirave pėrveq qė nga kafshata e popullit "dhuroi" 5 milion euro pėr shtėpi dhe kisha serbe tė cilat,tė bėhemi real u dogjėn edhe me fajin e tijė.
Pėrveq arsyjeve qė kam dhėnė mė heret tani po ia shtoj se bota e lavdoi ate sepse pa iu dridhur dora fare dha 5 milion euro.Ska fjalė,vepėr e madhe patriotike!Pytni ata shqiptarė qė ende nuk kanė strehė mbi kokė se ēka mendojnė pėr kėte.
Edhe njė gjė,vetė fakti qė kėto ishin vetėm lavdėrime gojore tė cilat ishin njė domosdoshmėri e atyre ditėve tregon se ēfarė nė tė vėrtetė ishte nė pyetje.

fadil
06-04-04, 20:08
pershendetje:
Qeveria e Kosoves e kryesur nga Bajram Rexhepi pas nje konsulqimi me Kol Berishen Nenkryetar i LDK-se,Hashim Thaqin Kryetar i PDK-se dhe Ramush Haradinajn Kryetar i AAK-se i kan ndar 5 milion Euro per rindertimin e shtepive dhe kishave te shkatrruara gjat protestave.
1 milion e gjysem euro jan dhen nga fondi i kryeadministratorit Hollkeri,1 milion e gjysem nga fondi i qeveris dhe dy milion nga suficiti i Qeveris.

illyria
06-04-04, 20:20
"Nuk ėshtė e mirė ajo lopė qė jep shum qumėsht e nė fund e derdhė ate me shkelme".

Gjebraili
19-11-05, 20:19
Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova u nderua sot me njė mirėnjohje nga Kėshilli i Qytetit tė Nju Jorkut, pėr pėrkushtimin e tij nė afirmimin e parimeve tė demokracisė. Me rastin e pranimit tė kėsaj mirėnjohje, presidenti Rugova tha se ky ėshtė njė nder i madh pėr tė dhe gjest qė tregon edhe pėrkrahje pėr pavarėsinė e Kosovės.

“Kjo mirėnjohje ėshtė njė nderim i madh pėr mua dhe pėr popullin e Kosovės, si dhe pėr pėrkrahjen e pavarėsisė dhe tė demokracisė sė vendit tonė, pra nga Kėshilli i qytetit tė Nju Jorkut”.

Me kėtė rast, presidenti ēmoi edhe kontributin e qytetit tė Nju Jorkut pėr mbėshtetjen qė u ka dhėnė shumė shqiptarėve pėr tė qenė tė suksesshėm nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Nė letrėn e nėnshkruar nga kryetari i Kėshillit tė qytetit tė Nju Jorkut, Gifford Miller, ndėr tė tjera thuhet se Ibrahim Rugova ėshtė prani dinamike nė jetėn intelektuale dhe shoqėrore tė vendit tė tij, Kosovės. Ėshtė dijetar i letėrsisė, studiues dhe pikėvėshtrimet depėrtuese tė dr. Rugovės si dhe pėrkushtimi i tij ndaj ēėshtjeve tė drejtėsisė sociale kanė qenė mė rėndėsi themelore pėr zhvillimin dhe pavarėsinė e Kosovės.

“Jemi shumė krenar qė nderojmė dr. Ibrahim Rugovėn pėr kontributet tė qėndrueshme pėr jetėn politike tė vendit tė tij, Kosovės, si dhe pėr arritjet dhe karakterin e tij nė jetė qė pasqyron mė tė mirėn tek njerėzit”, thuhet nė letrėn e Kėshillit tė qytetit tė Nju Jorkut, tė cilėn presidentit Rugova bashkė me mirėnjohjen ia dorėzoi sot Elmi Berisha, pėrfaqėsues i presidentit Rugova nė zyrėn e senatorit Bob Dol nė Nju Jork.


Eeeeeeeeee Zote jepi jete te gjate, vizionarit, intelektualit, politikanit, humanistit IBRAHIM RUGOVA, amin

Urata
04-04-11, 16:01
Bruksel, 29 janar - Presidenti i Kosovės Ibrahim po qėndron nė Belgjikė pėr njė vizitė disaditėshe.
Presidenti Rugova sot mori pjesė nė ceremoninė e dorėzimit tė Ēmimit Saharov sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan. Ibrahim Rugova poashtu ėshtė njė nga laureatėt e kėtij Ēmimi prestigjioz tė Parlamentit Evropian.
Gjatė njė kokteji qė shtroi kryetari i Parlamentit Evropian Pat Koks me rastin e dorėzimit tė kėtij ēmimi, mori pjesė edhe Presidenti Rugova, i cili me kėtė rast pati takime tė shkurta me sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė Kofin Anan, shefin e politikės sė jashtme tė BE-sė Havier Solana dhe me komesionerin evropian Kris Paten. Poashtu Presidenti Rugova me kėtė rast takoi edhe bashkėshorten e Serzho de Melos sė ndjerė, tė cilės i shprehu ngushėllime.
Gjithashtu Presidenti Rugova ishte nė drekėn qė shtroi Havier Solana pėr nder tė Kofi Ananit, pas ceremonisė sė dhėnies sė Ēmimit Saharov.
Presidenti Rugova nesėr do tė takohet me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Belgjikės, Lui Mishel.
Ndėrkaq, tė dielėn mė 1 shkurt, nė njė ceremoni qė do tė zhvillohet nė orėn 11.00 nė qytetin Atverpen tė Belgjikės, Prsidenti Ibrahim Rugova do tė shpallet Senator Nderi i Evropės. "


sa shume i gezoheshe vleresimeve/mirenjohjeve se Presidentit....!


R.I.P Dil...! Perqafo Presidentin dhe per neve...!