PDA

View Full Version : Pse nuk u ftua Dr.Rugova ne lutjen e mengjesit ne SH.B.A...?


fadil
06-02-04, 08:40
per mengjesin e lutjeve qe behet ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes jan ftuar shum personalitete te ndryshme nga bota dhe kombi shqiptar ne mesin e te cileve edhe Kryeministrio i Kosoves Bajram Regjepi i cili edhe ka zhvilluar takime te rendesishme ne shtetet e bashkuara te Amerikes , ai kishte nje takim edhe me sekretarin e shtetit Kolin Pauvell, ne keto lutje mungoi Rugova a do te thote kjo se Rugova eshte person i padeshiruar per Amerikanet?
pergjigjja thjeshte eshte po!
amerikanet nuk deshirojn njerze sahan lipires si Rugova ata deshirojn njerze te cilet kan cilsi te larta te nje politikani modern siq eshte Kryeministri i Kosoves Bajram Rexhepi.

kaedhemazi
09-02-04, 05:46
Nuk e ka marre presidenti me vete ne takimet tjera e per mos me qajt publikisht e kan dergu te shkretin ne Kishe.Kur ka shkelur Dr.Rugova Selin e Kombeve te Bashkuara si president i nje Shteti te papranuar zyrtarisht ,Bajrami as nuk ka qen Ministre as kryeminister as kurrefare ministri as sen mbi kete toke.....
mos e ke percjell rastesisht viziten e Bill Klintonit vitin e kaluar ne Kosove.
interesant eshte kane.Dr Rugova ne Cadillac te zi me likur e ata faqezit qe done te ken qliruar dicka kishe.....mbeten ne parlament dhe nuk dinin nga te ja mbajn ,mire shum njoni e kishte pas bile gruan me vete dhe merrej me te.

fadil
09-02-04, 14:27
pershendetje.
te nderuar forumist po i vjen shum rande me duket ketij kaedhemazi qe se kishin ftuar Rugoven ne Amerik!
sa per takimin me Klintonin o i mjer jo rastesishte them se ti nuk dine asgje?
sepse ish.Presidenti Amerikan ne Kosove ka ardhur me ftes te Univerzitetit te Prishtines , dhe ata njerze qe jan rektor dhe prorektor te univerzitetit te Prishtines jan antar te kryesis se P.D.K-se! ndoshta se dine kete apo sdon me dite?
se per Rugoven ne Kosov Ish Presidenti i SH.B.A-se kurr svjen ne Kosove!
e nese Bajram Rexhepi ka Shkuar ne kishe te amerikes dhe eshte takuar me Amerikanet Rugova ka shkuar ja ka puthur doren papes ne kishe a eshte keshtu i mjere!
Amerika nuk i deshiron politikanet sahanlipires siq eshte Rugova.
kete e deshmoj ne kete raste se keni pas luajtur me popullin se kinse po ju perkrah Amerika e qe si ju perkrahi Amerika dhe u pa shum qart ne takimin e Kryeministrit te Kosoves Bajram Rexhepi me Sekretarin Amerikan Kolin Pavel dhe nensekretarin Majkell Grosman se kende e perkrahen dhe e lavdruan per punen e tije!

Njani
09-02-04, 14:35
Hje o ti fadil

Sa te duash fol por prap ne Krye te Kosoves jemi LDK-ja e mos fol me motive politike ik musho..........

kaedhemazi
13-02-04, 06:18
Nga Univerziteti eshte ftuar Bill Clinton vetem sa per gazeten tende .......ai eshte ftuar nga tjeterkush dhe eshte paguar nga tjeterkush qe te jete aty ku ishte.
bile asaj Udheheqesie te PDK se i ka kon keq......menduan se do te perfitojn dicka te mjeret,por clintoni me djelmosha nuk bisedon per gjera te rendesishme......tragjedia e ruandes e taiwanit e te tjera e te tjera......

fadil
16-02-04, 13:50
pershendetje:
shum qesharak je kaedhemazi!
sinqerishte jam i interesuar se kush arriti ta kurruptoj Ish.Presidentin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes?
dhe sa pare e paskan paguar qe paska ardhur ne Kosove dhe perqka e kan paguar?
apo ndoshta ske ditur se qka po shkruan veq ke shkruar diqka sa per ta par lexuesit e ketij forumi se ti je ka shkruan diqka?

kaedhemazi
19-02-04, 03:19
eee Fadil ....mbase une jam qesharak......
Zoti Bill Clinton qenka ftuar ne Kosove nga Udheheqesia e Univerzitetit te Kosoves qe sipas teje qenka ne duar te PDK-se..........besa mire e ki.
Kunder kujt u ben sot protestat e Studenteve aaaaaaaa???

kaedhemazi
19-02-04, 03:22
....se kush e ka paguar Zotin Bill Clinton te ishte i pranishem ne Kosove tani dhe edhe me pare,per kete mund te pyesesh Johny Walker pse ai eshte mysafire nderi ne Rugove te Pejes???Keto jane te lidhura njera me tjetren dhe nese e di njeren i meson te dyat.....po mbase nuk e di asnjeren nuk e di pse fut hunden pertej kontinentit.

Llapi
03-03-04, 05:29
Pse nuk u ftue??!! pse Amerika i ka ftue miqt e vet e jo ata te cilet i dolen ne krah kriminelit millosheviq gjithmon derisa u fut ne burg e mos paski harrue se Amerika dhe me NATON i paten ndihmue UĒK-se me ja largue rugoves shok e miq shkie e me e ēlirue popullin e Kosoves per 700 vjet siq thon.

Barbaroza
03-03-04, 13:40
Pse nuk u ftue??!! pse Amerika i ka ftue miqt e vet e jo ata te cilet i dolen ne krah kriminelit millosheviq gjithmon derisa u fut ne burg e mos paski harrue se Amerika dhe me NATON i paten ndihmue UĒK-se me ja largue rugoves shok e miq shkie e me e ēlirue popullin e Kosoves per 700 vjet siq thon.


Po cka je kah flet o Llapi bre ashtu?Pse atehere pasi ia paskan larguar "miqte"Rugoves siq po shpreheni ju pa kurrfare kuptimi,nuk e larguan edhe Rugoven?

kaedhemazi
13-03-04, 22:50
le bre se sdi gjo ai...sa din qaq flet.

fadil
24-04-04, 19:29
Administrata e Kombeve tė Bashkuara ėshtė duke i dėmtuar mundėsitė nė Kosovė pėr tė tėrhequr investimet e huaja, pėrpjekjet pėr tė luftuar korrupsionin dhe pėr tė aprovuar reformat e domosdoshme ekonomike. Kėto janė vlerėsimet e kryeministrit tė Kosovės, Bajram Rexhepi, tė publikuara nė numrin e sotėm tė sė pėrditshmes amerikane Washington Times. Zoti Rexhepi, i cili aktualisht gjendet nė Shtetet e Bashkuara pėr tė marrė pjesė nė manifestimin tradicional tė Lutjes sė Mėngjesit, do tė takohet me Sekretarin amerikan tė Shtetit, Colin Powell dhe nėnsekretarin e tij pėr ēėshtje politike, Marc Grossman. Zoti Rexhepi citohet tė ketė thėnė se shqiptarėt e Kosovės mbesin jashtėzakonisht tė pėrkushtuar qė tė pavarėsohen nga Serbia dhe Mali i Zi, por njė numėr i vendeve anėtare tė aleancės veriatlantike, veēanėrisht ato evropiane, kanė shprehur dyshimin e tyre se pavarėsia do tė mund tė krijonte njė jostabilitet tė ri politik dhe tė rrisė tensionet ndėretnike nė Ballkan, ku situata vazhdon tė mbetet e brishtė. Kryeministri i Kosovės ka nėnvizuar gjithashtu se angazhimi i Shteteve tė Bashkuara nė Kosovė ėshtė i rėndėsisė thelbėsore, pėr faktin se fuqitė evropiane nuk posedojnė aftėsi ushtarake pėr tė pėrmbushur misionin nė ruajtjen e njė ambienti tė sigurtė. Roli i Shteteve tė Bashkuara nė tė ardhmen politike dhe ushtarake tė Kosovės, sipas zotit Rexhepi, do tė ishte simbol jetėsor pėr tė krijuar njė ndjenjė sigurie tek kosovarėt dhe pėr tė parandaluar fqinjėt, si Serbia, nė pėrpjekjet pėr tė zvarritur dhe penguar diskutimet mbi statusin pėrfundimtar tė Kosovės. “Kosova mbase ėshtė njė pjesė e Evropės ku amerikanėt janė mė tė popullarizuarit”, ka thėnė zoti Rexhepi, duke shprehur bindjen e tij se roli i Shteteve tė Bashkuara nė aspektin e sigurisė nė Kosovė do tė jetė jo mė pak se dhjetė vjet. Ai sėrish ka pėrshėndetur angazhimin e Grupit tė Kontaktit qė pėrbėhet nga Shtetet e Bashkuara, Britania, Italia, Gjermania, Franca dhe Rusia, pėr tė vlerėsuar nga mesi i vitit 2005 pėrparimet e arritura nėpėrmjet tetė standardeve nė rrafshin politik, ligjor dhe social. Pėr zotin Rexhepi, kjo do tė jetė rruga qė do tė hapė mundėsitė pėr fillimin e bisedimeve mbi statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Zoti Grossman, nėnsekretari amerikan i shtetit, gjatė njė turneu nė Ballkan nė nėntor tė vitit tė kaluar, ka nėnvizuar se vlerėsimi i pėrmbushjes sė standardeve nuk nėnkupton nė mėnyrė automatike pėrkrahjen pėr pavarėsinė e Kosovės, por zoti Rexhepi ėshtė i mendimit se kjo iniciativė e administratės amerikane nė Kosovė ėshtė kuptuar si shenjė e ripėrqėndrimit tė vėmendjes sė Shteteve tė Bashkuara mbi ēėshtjen e Kosovės.

progoni
25-04-04, 00:20
Pasul tė djeshit fadil politika.
nuk po e ham ma.


Tė baft mirė ty edhe qaq shum nėse tė pėlqen hiq mos ja nal veq pasul bajat.

fadil
01-05-04, 12:09
Pershendetje:
A meritojn Kosovaret te ken nje president si Ibrahim Rugova qe nuk e deshiron administrata Amerikane kur dihet qe Amerika eshte ajo qe ka mundesin te na shpetoj nga kolonializimi serbo-evropjan?
pergjigjja natyrisht eshte se kosovaret nuk kan nevoj per nje president te tille!
Rugova gjate vizites ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes ka insistuar qe te kete takime ne departamentin e Shtetit dhe Shtepin e bardhe qe jan edhe qendrat e Politikes botrore mirpo nga keto te fundit eshte refuzuar kjo kerkes dhe askush nga keta nuk e prititi Ibrahim Rugoven!
Rugova kerkoj qe te takohet edhe me sekretarin Kolin Pave mirpo ky i fundit me arsyetimin se nuk ka kohe nuk e pranoi Rugoven ne takim!

a eshte kjo edhe nje deshmi se Amerika e konsideron Ibrahim Rugoven te paafte dhe konfuz ne politiken e tije?


Une m,endoj se PO!?Amerikanet kan nevoj per aleat qe veprojn per te miren e rajonit e jo qe japin deklarata boshe te pavlera siq eshte Ibrahim Rugova me deklaratat e tije ?!

illyria
04-05-04, 19:44
Allahile Llapjan,Amerika dhe hiq ma pak se Amerika na e paska mik Fatmir Limajn dhe komandant Remin,pastaj Lushtakun dhe Haradinajt sepse Amerika po ditka me i zgjedh miqt!!!
Vetem enderro edhe pak Llapjan sepse se shpejti ke me e pa se kend e ka Amerika mik e kend jo!
E sa i perket miqve tan Llapjan,te jesh i bindur ti dhe te gjith qe mendojn si ti qe nese ju vazhdoni keshtu si qe filluat pas lufte menjeher,Kosova ka me mbet pa miq fare.
Keshilla ime:lene rahat Rugoven sepse ju nuk e dini vleren e vertet te tij dhe miqeve te tij ne bote.Po,po,Rugova ka miq teper te fort ne bote.Edhe per kete do te bindeni shum shpejt.

fadil
05-05-04, 19:02
Pershendetje:
nuk e di se qka je ka thua Yllyri por e dije qe je ga mundohesh te gjeshe nje arsyetim per ate qe Rugoven e injoroi administrata Amerikane! kjo eshte ajo qe eshte e pamohueshme?
Amerika dhe Politikanet e saje ne Takim i Presin ata qe Luftojn per vendin e tyre si jan Hashim Thaqi dhe Bajram Rexhepi te cilet u priten nga kreret e diplomacis botrore siq jan Kolin Pavel dhe majkell Grosman kurse rugoves i thane shko ne shpi se skemi koh me u takuar me ty?
a eshte kjo e vertet?
e dije qe ke me shkruar diqka se jeni te lindur per te akuzuar dhe trilluar?

illyria
06-05-04, 05:32
A mund ta paramendoni ju se pse Amerika ia rreh shpinen Thaqit dhe Haradinajt?
Jo,sepse jeni naiv dhe ne momentin kur do te kuptoni arsyen e kesaj,ju do te zgenjeheni shum!

fadil
06-05-04, 20:32
Pershendetje:
Yllyri ai duket je e zhgenjyer per faktin qe diplomacia amerikane i tha rugoves shko ne Kosove se skemi kohe me u takuar me ty!?
dhe je hidhruar aq shum qe ne takime i priten Ēlirimtaret e Kosoves!
Yllyri Amerika e ka tradit me i rrespektuar dhe ndihmuar qlirimtaret e vendit te tyre?
sepse Amerikanet i vlersojn shum ata qe luftojn per lirin e vendit te tyre?
kjo eshte e vertet ? a po?
e dije qe ste pelqen por qa me ba tasht ti ne munges te arsyes duhet te shkruash diqka , ne kete pike e qe eshte e vetmja kam mirkuptim per ty?hahahahahahahahahahahaha

illyria
06-05-04, 22:57
Une thash shum kjart Fadil, kur ju do ta kuptoni,do te zhgenjeheni fort.
Nuk do ta zgjas kesaj here polemiken me nje tip,hero i te cilit eshte per shembull nje vjedhes i kumbones se kishes ortodokse...vjedhja per arsyera patriotike!
Nese Amerika dhe Europa nuk e dojn LDK-n,ateher kishin fut ne burgje aktiviste te saj e jo ish komandant e tani militant te PDK-s dhe AAK-s per shum lloj vepra te ndryshme kriminale,prej vrasjeve te kundershtareve politik,gjer te vjedhja e kumbonave te kishes!
Zhgenjimi prap se prap po ju pret pashmangshem!

fadil
08-05-04, 20:52
pershendetje:
illyria a mos e kishte pas vjedhe ate kombanen e asaj kishes Hashim Thaqi?
apo Bajram Rexhepi?
shko mytu more se sje ka thua kurgje.