PDA

View Full Version : Gjermania nėn ish-Bashkimin Sovjetik dhe Kosova sotė ?


Anonymous
16-02-04, 14:30
Si mund tė krahasohet ish-Gjermania Lindore nėn strukturat e ish-Bashkimit Sovjetik (USSR) me Kosovėn e sotme?
Kėshtu thotė Shefi i Zyrės Gjermane, Peter Rondorf, se Kosova nuk duhet mbyllur sytė e tė zgjidh fatin e saj pa praninė e Sėrbisė dhe Malit tė Zi.

Ai theksonė se ish-Gjermania Lindore nėn ish-Bashkimin Sovjetik ėshtė shembull i ēėshtjes sė Kosovės sotė.
Serbia nuk ėshtė njė supėrfuqi botėrore ashtu siq ishte problemi me Gjermanin pas Luftės sė Dytė Botėrore kur Shtetet e Bashkuara tė Amerikės garonin me Bashkimin Sovjetik pėr supėrfuqi dhe prodhime tė armeve mė tė ndėrlikuara (armėve tė shkatrrimit me masė etj.).
Poashtu, Kosova nuk e ka luftuar Serbinė pėr tė zapuar tokė ashtu siq kishte bėrė Gjermani nėn Hitlerin. Kosova ėshtė nėn Trojet Shqiptare, dhe nė trojet e saja sotė jetojnė mbi 92% Shqiptar. Si mund z. Rondorf t'a krahasoj Kosovėn me ish-Gjermaninė Lindore?
Duket qartė se z. Rondorf mundohet tė mbajė komente tė buta ndaj Serbisė sepse teknikisht Kosova ende ėshtė pjesė e Serbisė, gjė qė duhet zgjidhur sa mė shpejt dhe duke mos pasur asnjė pėrzirje me fjalen "teknikisht".
E dyta, z. Rondorf ende nuk e kupton kompleksin politik qė mund tė shkaktoj me ideologjitė e tija se qėshtja e Kosovės duhet zgjidhur duke marr "parasysh interesat e fqinjėve [Serbisė dhe Malit tė Zi]".
Kjo shpjegon qartė pse Gjermani shumė herė nuk lejonė apo nxjerr probleme me Pasaportat e lėshuar nga UNMIK-u, gjeja se duhet poseduar Pasaporta "Jugosllave".

Por njė mund ta them se Kosova ende ka mbetur lojė e Evropės, si dhe Shqiptaria nė pėrgjithėsi ku Serbia ende pa i pėrmbushur standartet ftohet nė Bashkimin Evropian, edhe pse ajo ende i ka duart e pėrlyera me gjakun Kosovar dhe strehonė kriminelat Serb.
Kjo nuk ėshtė krijuar kusht pėr Serbinė pėr t'a rrespektuar tė drejten e njeriut duke dhėnė pėrgjegjėsi nė Tribunalin e Hagės.
Ndoshta e keni vrejtur se nė Tribunalin e Hagės mė shumė ka Shqiptar se sa Serbė (ku edhe lista e tyre sigurisht ka mė shumė "Shiptarski Terrorista").
A mendoni se jemi duke qendruar shumė butė ndaj politikės Evropiane, dhe ka ardhur koha pėr ne tė veprojmė politikisht pak mė shumė?

Anonymous
17-02-04, 19:32
une do ta ci ashleyn shoum sepse une du ajo te ma hane karin 8) :arrow: :D :o krejt gjejat ci i bena ce tash

LLapijani
17-02-04, 22:11
Po nuke e di se qka po quditeni me komentet e Peter Randsdorfit kure mire e dine gjithekushi se qfare telashe po na nxjerr Gjermania me dokumente te UNMIKUT na detyron te shkojme ne konzullatat Serbe dhe te nxjerrim pasaporta serbe kure e dine mire se sa gjakun e shqipetarit e ka derdhur serbi ne kosove,askund ne bote sjane duke ju nxjerrun probleme me dokumentet e UNMIKUT si ne gjermani.

Anonymous
17-02-04, 22:50
Mendimi im personal eshte, qe lufta ka mbaruar, dhe per nje lufte te re nuk kemi dobi po as fuqi ta luftoim Serbin!
Shqiptaria, si gjith her tregoi: heroizmin, trimrin, bujarin shqiptare ne kohen e duhur.
Por tash mendoi se koha eshte te perdoret menquria, e jo kokfortsia e perqarja shqiptare, me trimri te pa nevoishme.?
Shpresoi se mesazhi im eshte mendimi i shum shqiptareve kombedashes.
Sikur gjith bota e civilizuar, edhe ne, shpresoi se do ta perdorim NJE POLITIK TE DOBISHME PER KOMBIN TONE, LIRIDASHES. :idea:

Anonymous
18-02-04, 00:10
Para se tė hyni ne diskutime duhet ta njihni drejtshkrimin e gjuhės sonė tė cilen nuk e njihni si duhet. Nė cilin fjalor p.sh. haset fjala qėshtja ashtu sic e ka shkruar autori i kėtij teksti.Le ta gjen dhe le tė sqaron kėtu.Nė gjuhėn shqipe egziston vetėm fjala c`ėshtja.
Njė person me nofkėn Llapjani ka shkruar quditem.Po nė cilin libėr e hase kėtė xhevahir djalosh?! Fjala e drejtė ėshtė cuditem apo mė mirė me thėnė habitem.Kėto janė dy shembuj tipik tė gabimeve gjuhėsore me tė cilat shėrbehen diskutuesit nė kėto forume.Mua mė intereson a Janė tė gjithė kėta analfabeta apo fare se njohin gjuhėn amtare?!
Kur ėshtė nė pyetje gjendja e popullit tonė sot mund tė kometoj shkurt:
E jeton atė jetė dhe atė mėnyrė tė jetesės tė cilėn e meriton...Kur do t `i vjen seriozisht thika te ashti do ta mer fatin e vet nė duart e veta dhe nuk do tė lejon nė asnjė mėnyrė qė tė huajt apo okupatorėt fashist sllav tė tallen me popullin tonė.

Mirėmbetshi kudo qė jeni

Anonymous
18-02-04, 09:26
Tung nna gima
Ne duhet qe sa ma pare me dal ne protesta e edhe permes parlamentit qe te kerkojme qe sa ma pare ta leshojne Kosoven kete te ashtuquajturit UNMIK e per KFOR-in duhet oa tjeter me qendru ne Kosove se na duhet tung

Anonymous
18-02-04, 11:38
une lexova me kujdes komentet e shkruara dhe mendova pse edhe une te mos shkruaj te pakten ate qe une mendoj edhe pse nuk e di se sa do te lexohet dhe si do te pritet sepse eshte hera e pare qe shkruaj ne kete forme.

Nuk e njoh sa duhet qendrimin e zyres gjermane ne kosove por pasi qe une jetoj ne gjermani i njoh pergjithesisht qendrimet e institucioneve shteterore ne gjermani ,kundrejt qeshtjeve tona ku me sa duket edhe me tutje me te vertete nuk kane fund.

Eshte shume absurde kur shteti gjerman angazhon fuqi ushtarake per mbrojtjen e nje vendi qe parimisht duhet te krijohet si shtet dhe ne nje kohe te caktuar apo edhe ta pacaktuar por te pa tjetersueshme edhe vete duhet te jete ne gjendje te mbrohet dhe ne anen tjeter nuk e koordinon politiken e tij sa i perket njehjes formale te gjerave qe vete i ka krijuar me kalimin e ketyre viteve..........

nje gje nuk duhet harruar se nje nje kohe kur prinderit tane mund ta dine ............................ gjermanet edhe pse jo kundrejt shqipetareve............ ishin te ngjajshem me shkiet e kesa kohe


nuk e di se si arrita ta formuloj te teren se pata veshtiresi ne perpilimin ne gjihe shqip[e

me respekt