PDA

View Full Version : A jane keto protesta me qellime politike apo etnike


Tahiri
18-03-04, 19:49
Protestat e pergjakshme te ketyre dy diteve shprehin pakenaqesine e shqiptareve te mbledhur me vite. Per te folur per keto protesta para se te flasim per pasojat se pari duhet permendur shkaqete pse ka ardhur deri te ky shperthim. Edhepse populli shqiptar ka zhvilluar lufte ēlirimtare megjithate nuk e ka fituar ende lirine (edhe ajo pak liri qe eshte neperkembet). Pas vendosjes se protektoratit civil ne Kosove nga OKB-ja megjithate sovranitetin mbi Kosoven e ruan Serbia (shiko Rezoluten 1244), bashkesia nderkombetare ish pjestaret e UĒK-se i krahasohen me kriminelet serb, bile edhe arreston ata kinse se kane kryer krime. Ne ēdo rast nderkombetaret me shume e favorizojne minoritetin serb se sa shqiptaret. Qyteti i Mitrovices eshte ndare pikerisht nga bashkesia nderkombetare.
Nuk munda te shkruaj me shume dhe me mire, por do te paraqitem perseri me i qarte.

illyria
19-03-04, 03:51
Normalisht qė ka arsye tė shumta pėr pakėnaqėsi dhe normalisht qė nė Kosovė veprojnė shumė agjensi sekrete tė huaja qė secila kryen "detyrat" e veta, mirėpo prapseprap fajin mė tė madhe kemi ne vetė! Pse? Sepse ne kurrė nuk kemi ditė tė bashkohemi por vetėm tė largohemi dhe tė grindemi e tė vritemi ndėrmjet veti.Me qindra shqiptarė u vranė menjėherė pas lufte dhe po tė mos ishte prezenca e NATO-s nė Kosovė,kėtu do tė ishte bėrė kėrrdi e madhe mes nesh.
Edhe sot,nė kėtė ditė tragjike e njėjta gjė.Vdekja shumė tragjike e fėmijėve nė Qabėr po shfrytėzohet marrėzisht pėr pėrfitime politike tė disa partive nė Kosovė.Qysh nė ditėn e parė tė protestave ėshtė vrejtė shumė qartė njė element i rrezikshėm i grushtshtetit kundėr Institucioneve tona tė zgjedhura nga populli,kundėr KFOR-it dhe NATO-s qė ėshtė qlirimtari i vėrtetė i popullit Kosovarė.Kjo po ndodhė mu ashtu si qė ka planifikuar qysh moti Beogradi,qė shqipėtarėt tė qohen kundėr padyshim miqėve tė tyre.Ēka tė themi pėr protestuesit qė nė njė qytet tonin pa pikė arsye e sulmuan njė polic amerikan dhe e lėnduan rėndė me thika dhe po tė mos ishin pjestarėt e SHPK-sė qė e shpėtuan,ai me siguri do tė pėsonte mė keq.Unė lirisht mund tė them qė ata sulmues ishin nė shėrbim tė sigurimit sekret sėrb sepse vepronim mu ashtu sikur qė Beogradi ėndėrronte me vite.
Shtroj pyetje:po tė kishte sukses ky grushtshtet qė keqpėrdori marrėzisht protestat shumė tė arsyeshme tė popullit e qė kishte qėllim largimin e NATO-s(miqėve tanė tė sprovuar nė ditėt mė tė vėshtira tė historisė sonė) dhe qėrimin e "hesapeve" dhe rrėzimin e institucioneve tė zgjedhura me votėn e lirė tė popullit,atėherė cilat forca tė sigurimit kishin hyrė nė kosovė !!!