PDA

View Full Version : Flamuri,simbolet e Kosoves


hana
03-04-04, 16:06
cka mendoni a duhet KOSOVA te quhet Dardani e ti kete simbolet e veta flamurin e vet te ndryshme nga ato te Shqiperis?

K-man
03-04-04, 17:24
paj po, se para-ardhesit e kosovarve kan qen dardanet, edhe flamurin ndryshe e kan pas, kshtuqe edhe ne kosovaret kishte qen mire me e pas flamurin tone te veqant

MemphiSx
03-04-04, 21:24
Une mendoj qe emri ska nevoje me u nderru membet Kosove ska lidhje e per Flamur normal qe duhet sepse per me qen shtet duhet me pas simbolet tona

illyria
03-04-04, 23:28
Unė mendoj qė kur tė vjen koha duhet tė ndėrrohet edhe emri sepse emri Kosovė sipas dijenisė qė kam ėshtė emėr sllav.

fadil
05-04-04, 16:52
pershendetje:
illyria sinqerisht po me bene te dyshoj me kete shkrim ne ty se a je normal apo je ka done te jesh e tille qe te dukesh jonormale,me thuaj ti mua se si e paska pasur Kosova emrin para se te emrohej Kosove?
ndoshta edhe nuk ja vlen te komentoj me shum per ideologjit tua!

per simbolet:
Kosova separi duhet te behet Shtet, e pastaj sigurisht qe duhet ti ket simbolet e veta, te studijuar nga historianet e mirfillt dhe simbolet ti pershtateb historis se Kosoves dhe ato te zyrtarizohen ne parlamentin e Kosoves?
ne asnje shtet te botes nuk ka dy shtete me te njejtat simbole e sdo te kete as tek ne.

por per momentin mendoj se kjo nuk eshte e rendesihme per qytetaret e Kosoves pasi qe prioritet i Kosovarve eshte shteti i Kosoves te cilin e kemi endrruar me vite dhe ende se kemi!

illyria
06-04-04, 20:15
Fadil,nuk ėshtė koha tani e romantizmit tė pabazė por e realitetit.Njė fjalė e urtė thotė:"Rrimė shtremt e folim drejt".
Ti me siguri qė bėn pjesė nė ata njerėz tė cilėt mendojnė qė fshati Llaple Selo afėr Lipjanit nė gjuhėn shqipe quhet Llapnasellė ose fshati Stari Dvorani afėr Burimit nė gjuhėn shqipe quhet Staradran.
Fjala serbe Kosovo rrjedhė prej emrit sllav tė njė shpendi qė quhet Kos dhe don tė thot vendi ku rrinė ato shpezė.Nė gjuhėn shqipe ato shpezė quhen Mėllenja tė zeza.
Pra Fadil,Kosovė,nė gjuhėn shqipe ėshtė vendi i mėllenjave tė zeza dhe sipas mendimit tim ky nuk ėshtė emėr i pėrshtatshėm pėr njė shtet.
Unė nė shkrimin e mėhershėm thash qė kur tė vjen koha,qė don tė thot kur Kosova tė shpallet shtet i pavarur duhet menduar me siguri edhe pėr emėr sepse fjala Kosovė ka prejardhje Sllave.Tjetėr gjė ėshtė qė edhe ne jemi mishėrue me kėtė emėr sepse vetė toka dhe liria pėr tė cilėn me shekuj luftuam dhe u gjakosėm ėshtė e shenjtė,mirėpo si qė thash ,nuk ėshtė koha pėr romantizėm por pėr realizėm sepse vetėm me mendje tė kthjellėt dhe gjykime reale mund tė arrijmė cakun tonė tė dėshiruar aq shumė.

fadil
07-04-04, 20:17
pershendetje:

yllyria si e kishte emrin Kosova para se ta emronin me kete emer Kosovė?
siq thua ti sllavet!


edhe Fjala Kos ka ndryshim me fjalen Kosove!

Barbaroza
08-04-04, 14:31
O Fadil,vertete emri Kosove eshte toponim sllav,e sa per te ta bere me te qarte,krejt trojet tona ne te kaluaren e lashte jane quajtur Iliria derisa nuk na pushtuan sllavet dhe i nderruan emrat e vendbanimeve tona.

Shpati
08-04-04, 16:43
Shqiptaret jan nje Komb,kan nje Gjuhe ,jetojn ne nje territor kompakt...

Shqiptaret kan simbolet .
Shqiptaret duhet te bashkohen,gjegjsisht Kosova duhet te i bashkangjitet Shtetit Shqiptar.
Ideja mbi simbole te tjera esht absurde.

Shpati

hana
08-04-04, 17:34
ok shpati por nqs nuk arrihet bashkimi athere KOSOVA si shtet duhet ti ket simbolet e veta flamurin e vet ku ke pa 2 shtete me flamur te njejt

florian
08-04-04, 18:19
NUK KA RENSI FLAMURI KA RENSI ME KAN SHTET SE KUR TINISHTET NDRONI FLAMUR E NDRONI EMER PO PRAP KOSOVAR E SHQIPTAR KINI ME QEN E PRAP SHQIP KINI ME FOL . NUK BAHET SHTETI PREJ FLAMURI.

EDHE NJI GJA TJETER A NUK JU PELQEN FLAMURI I SKANDERBEUT A
MUE VALLAHI BOLLI BUKUR M'DUKET .
E KA SHTETE QE KAN TE NJEJTIN FLAMUR KQYRNI MIR.

Tahiri
11-04-04, 20:49
Para se te filloj te shkruaj per kete teme, mendoj se te gjithe ata qe kane shkruar ne lidhje me temen duhet qe te shkruajne ashtu siē e ndien ne zemer ēdo shqiptar. Shqptaret ne ēdo kohe kane pasur simbolet e tyre, gjuhen, flamurin, identitetin e tyre, per te cilat shekuj me radhe eshte derdhur gjak per ruajtjen e tyre. Keto simbole nuk kane qene vetem te nje regjioni apo krahine, por me te jane identifikuar shqiptaret e te gjitha viseve ku jetonin, edhe pas copetimimit te trojeve nga armiqte tane.
Para shpalljes se Pavaresise se Shqiperise ekzistonin kater vilajete shqiptare, te cilat edhepse ishin te pushtuara dhe te ndara, pra ende nuk ishin te bashkuara ne nje njesi te vetme, megjithate identifikoheshin si territore shqiptare, me gjuhe, flamur dhe kombesi shqiptare. Edhe pas ndarjes dhe copetimit te ketyre trojeve, shqiptaret perseri e ruajten te njejtin identitet, te cilin e ruajane edhe sot, prandaj me te drejte mund te themi si eshte e mundur qe shqiparet kaluan gjithe keto fortuna dhe ruajten identitetin e njejte, ndersa sot pasiqe i kemi kaluar sadopake keto fortuna te bejme nje gje te tille (fjala eshte krijimi i simboleve dhe identitetit tjeter). Mos te harrojme se eshte derdhur shume gjak per ruajtjen e ketyre simboleve, prandaj nese ne bejme nje gje te tille do te na denojė historia.
Profesioni im eshte historian.

Shpati
12-04-04, 12:22
Te pershendes hana ?

Dy Shtete nje Flamur nuk ka.
Por neve na duhet nje Shtet dhe nje Flamur.
Zonj lexo ma mir shkrimin tim,aty nuk flitet per dy Shtete dhe dy Flamuj!
Por per nje Shtet dhe nje Flamur.

Shpati

Shqiptare_4_Ever
12-04-04, 15:36
Pershendetje ! E perkrahe mendimin e Shpatit ne nuk na duhet pavarsia ne na duhet bashkimi kombetare ne na duhet vetem nje flamur vetem nje shtet. Hakun e femive te vrare hakun e te vrareve do e marrim vetem me bashkimin e trojeve shqiptare.

arjana
13-04-04, 15:50
mirdita.
kosova dhe shqiperija obligohen me u bashku. sepse kosova esht stet shqiptare.
tash e kom nji pytje: skenderbeu esht shkaktari i flamurit se kosoves. qka mendoni ju per te? dhe a ka aj vlefte per politiken e sotme???

:?: :?: :?:

lazdrani
13-04-04, 16:39
Une mendoje te kete flamurin Dardan,dhe aspake nuk me pengone kjo me Flamurin e shqiperise.....
Edhe Gjermanet dhe Austriaket jane nje kombe por ja qe kane dy shtete dhe dy flamuj te ndryshem :wink:

illyria
14-04-04, 20:46
Shqiptare 4 ever,pasi qė i kishe bashku trojet shqiptare,kah e kishe kthy popullin dhe shtetin atėherė,kah Kibla (Lindja e mesme,Irani,Arabia,Afganistani) apo kah Vatikani (Amerika,Europa)!

my_lover
20-04-04, 10:37
ju pershendes te gjithve nga zemra..edhe pse i keni idet e ndryshme shpresoj qe purfundimin ta ken te njejt...po nejse.. e pata edhe un nje ide timen.....per sa i perket temes se simboleve kjo eshte nje her e domosdoshme me u ndrru,se nuk te pranojn as kund ne bot me keto simbole.. se mase parti nuk je shtet, e dyta se nuk ka vende ne bot qe te je dy shtete me te njejtat simbole....ose p.sh. e kemi rastin e austris, me gjermanin.kan nje gjuh,nje kultur, po simbolet i kan te ndryshme..edhe ket tjetren e pata se bashkimi nuk ka mundes te vi para pavarsis,te jeni me se te bindur keshtu qe duhet te punojm qe te naj pranojn pavarsin. pastaj kemo koh per me bisedu per bashkim me shqiprin..se kjo ka pak rendesi po me i mir eshte bashkimi ilirides (maqedonis sotme) edhe presh.med.bujanovc.se sa ai i shqiperis, gjithmon me kosoven...kalofshit mir...

MemphiSx
23-07-04, 13:58
fadil e pashe se as TOPOPNIMET ilire nuk i din

Ti i mban ne mende vetem Emrat qe i kem te trasheguar nga serbet

Une mendoj se ti nuk din asgje

Emri DARDANI do te ishte me i pershtateshem se KOSOVE sepse ne ket vend kan jetu Dardanet Kurse KOSOVE eshte i emeruar nga serbet

Ja disa Argumente pse duhet te i nderrohet emrin dhe Flamuri


Tė marrim si fillim, prej tė afėrmes kah e largėta, vet emrin – Kosova, I cili emėr ėshtė deformuar, politizuar, pėrshtatur sllavizimit, I cili emėr pretendon tė shqyrtohet nga dy anė ethymologjike: njė anė studimi, prejardhja e emrit nga fjala – koso, qė ka domethėnie – sorra tė zeza, me sufiksin thrrak – va , si emėrtimi I pėrshtatur gjatė periudhave historike pushtuese mbi dardhanėt illirian.

Ky emėrtim – Kosova, mė tepėr ėshtė bėrė pėr shkaqe politike, pėr ta zhdukur nga historiografia ballkanike vet emrin real – Dardhania, pas pėrhapjeve pushtuese – invazioneve sllave nė Ballkan, pėr tu vendosur krejtėsisht mbi tokat dardhane-illire. Emri Dardhania fuqizon prezencėn shqiptare dhe lėkundė prezencėn e ardhėsve nė Ballkan, sepse, kjo shėmangie e kėtij emri, iu lejon toponome tė reja deformuese nė hapsirėn gjeo-politike, duke e ndryshuar hartografinė ballkanike. Kjo ēvendosje apo zhdukje e emėrtimit real kur dihet ekzistenca e shtetit dardhan me fakte tė pakontesueshme, ėshtė edhe ērregullim historiografik, ku pushtuesit formuan njė hartografi fallse, duke iu shėmangur fakteve historike pėr etnogjenezėn e vėrtetė tė Ballkanit.
Deformimi onomasiologjik i Ballkanit ėshtė pėrgjegjėsi e pushtuesve mbi territoret shqiptare me harta tė dhunshme topografike, me politizime tė antroponomeve, toponomeve, hidronomeve dhe vet etnonomeve tė vėrteta dardhane arbėrore illire. Pushtuesit, jovetėm qė lanė gjurmė kulturore e fetare, tė emėrtimeve tė njerėzve, qė nuk janė me spjegim shqip, por e zhduken topografinė reale ballkanike, qė mos tė dijnė brezat e rinj ethymologjinė e vėrtetė ballkanke!

Me zhvedosjen politike tė termit – Dardhania, - sllavėve iu dha mundėsia nga fuqitė e kohės, tė shtrihen me pushtime barbare mbi tokat shqiptare dardhane. Duke mos u pėrmendė Dardhania, nė gjuhėn politike tė sotme, u bė deformimi e falsifikimi mė I tmerrshėm nė hartografinė ballkanike dhe nė historiografinė e kėtij Djepi tė diturisė e kulturės botėrore pėrgjithėsisht!

Deri nė shek.XVII-XVIII, dihen vendasit dardhan tė kėtyre territoreve autoktone shqiptare me njė sipėrfaqe prej 110.000 km. katrore, nga kėto vende shqiptare: Naissa (Nishi), Piroti, Pėrkupi (Prokupla), Leskoviku (Leskovci), Zharra (Pozharevci), Dardha (Krushevci), Gurshumi (Korshumlia), Tauruna (Zemuni), Singiduna (Beogradi), Samaranda (Smedereva), tė rretheve tė Kreshtabardhės (Kopaoniku), Albaniku (Jabllanica), Topliku (Toplica), Lugina e Margės (Morava), Bujana (Bujanovci), Pllaja (Plava), Ngucia (Gucia), Nikēi (Nikshiqi), Podguri (Podgorica), Berana (Ivangradi), Treguri (Novipazari), Skupi (Shkupi), Linkestidi-Manastiri (Bitoli), Bylazora (Velesi), Lihnidi (Ohri), Astibi (Shtipi), Korkyra (Korfuzi), qė u pėrmenden vetėm disa toponome ndėr mė kryesoret…

Nga shkėputja e dhunshme e mbi 81.000 km.katrore nga atdheu arbėror (shih: Enciklopedia, Zagreb, 1973). vetėm nga shek.XVII e deri nė vitėt 20 tė shek.XX. tė gjitha kėto territore, ishin tė Dardhanisė illire mė tė vonėshme, si vetėm disa nga shumė vendbanime tjera shqiptare tė shfarosura me masakra massive e spastrime etnike, siē dihen territore shqiptare (arbanase)…

Tash, - athua, emėrtimi I Dardhanisė, paska mbetur tė zėvendėsohet me njė emėr – sorrash tė zeza – apo tė njė fushe, si fushėbetejė fusha e kosave, fushė e shtruar nė kosa (shpata), gjatė Luftės sė Kosovės (1389)?
Ky emėr aqė I dashur pėr rashėt (lexo: sėrbėt), emėr aqė I dhėmbshėm luftėrash, paska mbetur vėrtet, nga fjala – sorra e zezė, me ato epitete krenarie – vajza kosovare – kosovarja, duke ia fshirė plagėt e luftės dėshmorit tė vet nė fushėbetejė? Ky emėr aqė I dashur paska mbetur si idol artistik e symbol arti lutarak edhe historiografie, me prejardhje linguistike nga – sorra e zezė?! A Kosovarja e bukur nė fushė lufte me kokėn e luftėtarit nė prehėr, ajo kosovare qenka njė sorrė e zezė?!

Kjo ethymologji deformuese u bė vetėm pėr shkak tė injorimit indirekt, si mjet psikoze, duke e nėnvleftėsuar emėrtimin, qė nė fund tė fundit tė tė gjithave atyre pėrpjekjeve histerike, tė mbetet, pėrsėri tokė sllave, si ato tjerat tė lartėpėrmendura... Kėtu ėshtė nė pyetje nėnvleftėsimi si mjeshtri politike: nėnvleftėso e merrja vlerėn me nga krejt qėllimet nė prapavijė kohore.
Vet spjegimi sllav pėr emrin gjeografik – Kosova, bie ndesh nė kundėrshtim me vet veprimin ēlirimtar dhe me vet etikėn historiografike tė asaj lufte ēlirimtare nga turqit, qė fatkeqėsisht kjo hipothezė pėrkrahet edhe nga studjues tė mirėfilltė…

Emri – Kosova – si emėr gjeo-historik si njė emėrtim I ngushtė topografik, qė pėrkufizohet nė mėnyrė tė thjeshtė linguistike, rreth emrit tė njė fushe, tė cilėn fushė e emėrtoi lufta, respektivisht realiteti historik I njė fushe tė shtruar nė kosa, nė shpata, kosa a shpata tė ngrehura nė fushėbetejė, ndėrmjet ballkanasve dhe turqve mė 28. Qėrshor, 1389. Ajo luftė u thirrė Lufta e Kosovės, si luftė e pėrbashkėt me tė gjitha mjetėt e luftės edhe me kosa, nė vend shpatash, qė ka kuptimin e shprehjes – ballkanasit nė kosa me turqit, tė ngritur kosaz, kosaz mbi turqit. Shprehja shqipe – kosaz ėshtė jo e rėndomtė, kur dy veta apo dy grupe njerėzish janė nė kryengritje, nė konflikt ndėrmjet vetit, thohet shqip – po shkojnė kosaz, ēka po shkoni kosaz – me kuptimin kundėr njeritjetrit nė hasmėri…

Fjala shqipe-illire – kosa ėshtė fjalė skipe-illire parasllave, qė e morėn dhe e pėrehtėsuan si huazim linguistik vet gjuhėt sllave, me tė njejtin kuptim, ēka ėshtė njė veprim I ndėrsjelltė I tė gjitha gjuhėve tė afėrta e tė largėta. Vlen tė theksohet se pikėrisht sėrbėt nė Luftėn e Kosovės (1389), nuk ishin as tė njohur si komb e popull – sėrb, por emri I tyre ishte – rashė (rus), qe nga shteti I parė sėrb – Rashka, si banorė tė principatės sė Stefan Nemanjės tė Rashkės (njė princ shqiptar I sllavizuar pėrmes martese – Stefani I Nemuni).
Nė Luftėn e Kosovės, morėn pjesė disa popuj ballkanik: shqiptarė, sėrb, bullgarė, boshnjakė, rumunė, hungarez, kroat etj. edhe me ndihmėn e vet rusėve.

Urani
24-07-04, 09:28
Me falni
, ju qe po thoni, sidomos ti Ilyriaria a mund te me shpjegosh pak me mire dhe me fakte se PSE EMRI KOSOVE EHSTE EMER SLLAV? beje kete te lutem pasi po e dishe, te lutem dhe te shohim se cka ka te vertet.

Ndersa se a mund te kemi flamur tjeter une mendoj se jo sepse flamuri i shqiptarit eshte ky qe eshte dhe ne nuk kemi qene kurr te dnare vec ketyre 100 viteve te fundit. Kujt i pelqen keshtu le te rrine kujt jo le te shkoje te flamuri me tri ngjyra kalter bardhe dhe kuq se i paska mbete ne zemer!

Urani
24-07-04, 09:34
Me fal MemphisX se nga ti e lexova pershkrimin e emrit KOSOVE, por po deshiroj nga ilyiria sepse ai se pari e ka thene kete. Por ti illyria kur ta pershkruash mos vidh fjale nga MemphisiX se ai bukur mire e ka shkru. Nese e jap nje shpjegim dhe me fakte ashti sikurse MemphisX por pa kopjuar nga ai atehet te besojme dicka?????????????????

K-man
24-07-04, 16:40
Une besoj qe kur te behemi te pavarur, emri i Kosoves do te ndrrohet ne Dardana ose Dardania

kaedhemazi
06-08-04, 11:14
Mori hana dikur ishe dikush...........djemve te ri ua digjshe zemren si prush...........
me pas kon fotoja jote ja kish fillu konga me " Haj medet" po nejse.
Kur te bohemi ne te pavarur qaq kemi taksirat sa qe ka me ra naj asteroid edhe nuk kemi nevoje me lodh kryt per emer hiq.....

Kavaleri
26-06-07, 02:27
Kemi shum pak simbole ne qe mujm ti figurojme ne Flamur, rrota,shqiponja etj..
Flamuri i Shqiperise eshte i gjith Shqiptarise, mir por tani po kerkohet flamuri i Kosves.
Qka ketu nuk ka te bej vetem me Shqiptaret edhe qe jemi mbi 90% Shqiptar.
Propozimi qe kerkohet esht ky:
Nuk duet te ket ngjashmeri me Flamuret tjer per rreth, as me ate te Shqiperise apo te ndo nje shteti tjeter.

Un mendoj qe ne nuk duhet te fiksohemi patjeter ne Simbole tona te Ilirio Dardanise,shkaku se esht ende heret per ato gjera.

Kjo po i bjen Ferterja ne zjarm e peshqit ne deti, per kete arsye se po te jesh Dardan duhesh ta kesh eshe Dardanine e Kopletuar, ato tokat tona te cilat nuk jan mbrenda Kosoves, qe nga Nishi, Kosova Lindore,Ulqini e deri te Shtypi.

Mas pari fillon kanali e jo tavani.

Duhet analizu mir kete pun te Flamurit, sa ma i thjesht do e adhurojme te gjith qoft edhe ajo pakice gabele ne Kosove.
Si do te ndjehsh veten nese neser nje bir shkine do ta djegte Flamurin e Shtetit te Kosves?
Paramendohe Shqiponjen duke e djeg shkavelli a do te pelqente Shqiptarit kjo? Sikur qe e djegen vet Shqiptaret Flaumir e Propozuar te Kosves nga i Madhi Presidenti Yne Ibrahim Rugova, ne ate Flamur ishte Shqiponja Kuq e Zi.
Flamuri kerkohet te jet i kjart dhe i leht per ta vizatuar edhe femijet ne per shkolla.

Analizo pak shtetet e forta europiane krahasimet me flamure dhe simbole nga ajo Gjermone,Austriake,Zvicerane.
Ne as nje flamur nga keto tri shtete nuk ka nje simbol ne Flamur!
pse?
Se pse Flamuri duhet te jet sa me i leht per tu vizatu,si dhe sa me i thjesht valon me bukur.

Flamuri i Austrise:
seit/since 1984
Seitenverhältnis – ratio = 2:3

Kishte nje shqiponje ne midis te flamurit.
Shiko KETU (http://www.flaggenlexikon.de/oesterrs.gif)

Pastaj shqiponjen e shtynen pak me te majt:
1955–1984
Seitenverhältnis – ratio = 2:3
Shiko KETU (http://www.flaggenlexikon.de/oesterra.gif)


Pastaj shqiponjen ne midis te flamurit dhe ate me dy krena!
1935–1938
Seitenverhältnis – ratio = 2:3
Shiko KETU (http://www.flaggenlexikon.de/oesterm3.gif)

Pastaj ja heken njeren krene,por me nje rremuallk rreth shqiponjes gati si ajo e Presidentit ton.
1926–1935
Seitenverhältnis – ratio = 2:3
Shiko KETU (http://www.flaggenlexikon.de/oesterm2.gif)

Pastaj ja heken krejt Shqiponjen,as me dy krena e as me nje.
1918–1926
Seitenverhältnis – ratio = 2:3
Shiko KETU (http://www.flaggenlexikon.de/oesterr.gif)

Edhe nje dy tri her ja heken e ja vendun e pan qe me bukur pa Shqiponj,apo pa as nje simbol.
Shiko KETU (http://www.flaggenlexikon.de/foesterr.htm)

Kjo ke krehasim mes Austrise dhe Gjermonit.
Mire por ne e kemi gati te njetin krehasim si Zvicera me Kosven.
Zvicera e ka nje kryq te bardh , krehasu me at te Turkise qe e kan hanen.
Zvicera apo turkia kan me miliona simbole por skan asgje ne flamur pos nje kryq apo han.

Ne si Shqiptar duhet Respektu Flamurin Kombtar si Flamur i qdo Shqiptari.
Mir por Kosva duhet te ket nje Simbol tjeter qe nuk ka ngjashmeri me as nje falamur te ndo nje shteti ne ballkan.

Dashuria ne Falmurin Shqiptar mbetet edhe me e fort nese ne e dojme ashtu si e kem dasht,dhe qe kem ber dasem me te e do bejme gjithmon deri sa te existoj Shqiptari.
Flamuri i Kosoves do te jet nje kalim i kohes deri te rikthimi/ribashkimi i tokave Dardane, dhe vetem ateher do behet Dardani.
Ku do te ket Flamurin qe ka Propozu I Madhi Rugova, ateher do jemi Shqiperi e Vertet.

yllbardh
26-06-07, 04:40
Pėr fat tė keq ka shumė njerėz qė ende nuk e din se nga e ka prejardhjen ky emėr. Mirėpo me sa duket ky emėr ka prejardhje slave, e them kėté duke u bazuar nė faktin se ky emėrim i vendeve gjhindet nė shuimicė nė viset e banuara ng slavėt. Ke kosov nė Bulgari, Bosne, Kroaci, Belarusi, Rusi etj. Vetė emri Kosov rrjedh nga rrėnja e emrit KOS qė d.m.th. sorrė. P.sh. Fusha e Kosovės nė gjuhėn gjermane ėshtė Amselfeld qė d.m.th. fusha e sorrave. Kjo ėshtė njė mga mbeturinat e fundit sllave tė cilat duhen tė hiqen sikurse ėshtė bėrė me shumicėn e toponimeve nė kėtė regjion. Sepse si qė dihet sllavėt e kėtij regjioni kanė provuar gjithėmon qė tė dominojn dhe t'asimilojn kulturat tjera dhe kjo ėshtė njė shenjė mosrespektimi nga ana e tyre.
Kėshtu qė mirė kish me qenė tė riemėrtojm kėtė regjion me emrin e vetė tė vjetėr Dardani, i cili ėshtė emri mė i bukur i kėtij regjioni.

Kėtu mė poshtė pėrmeni disa nga geonymet ku mbajn emėrin kosov ose rrėnjėn e emėrit kos;

Kosovo, Belarus
vendė nė Rusi
Kosovo, Vologda Oblast
Kosovo, Novgorod Oblast
Kosovo, Tver Oblast
Kosovo, Kaluga Oblast
vendė nė Bullgari
Kosovo, Vidin Province
Kosovo, Kyustendil Province
Kosovo, Plovdiv Province
Kosovo, Shumen Province
Gorsko Kosovo, vendė nė Veliko Tarnovo Province, Bullgari
Polsko Kosovo, vendė nė Ruse Province, Bulgaria
vendė nė Republik tė Maqedonisė
Kosovo, Republik tė Maqedonisė
Dalmatinsko Kosovo, vendė nė Dalmaci, emėruar sipas Kosovės

Kosowo
Kosowo ėshtė shqipėtimi Polak i emrit.

Kosowo, Nakło County
Kosowo, Świecie County
Kosowo, Tuchola County
Kosowo, Pomeranian Voivodeship
Kosowo, Gniezno County
Kosowo, Gostyń County

Kosova
Kosova ėshtė emėrimi shqip.
Kosova ėshtė qytezė nė regjionin e Elbasanit
Kosova, Estonia
Kosova, Sllovakia
Kosova, Turkey
Kosova, Bellarus

Kos-
Rrėnja kos paraqitet nė gjeonyme dhe emra tė ndryshėm


Kosiv, qytet nė Ivano-Frankivsk Oblast, Ukraine
Kosov
Kosov, vendė nė Sllovaki
Kosovets
Kosovka
Kosovka, vendė nė Minsk Voblast, Belarus.
Kosivka, fshat nė Kirovohrad Oblast, Ukraine.
Kosivka, fshat nė Odessa Oblast, Ukraine.
Kosovka, lumė nė Rusi.
Kosovoy
Kosovska, Lumi
Kosovskaya, Fusha
Kosovskiy, Regjion
Kosovskoye, Liqe

Referencė
John Peter Maher The American hand (and others) in Kosovo propaganda

Nė fundė i'u kėrkoj falje tė gjithė atyr qė keqėkuptojnė, mirėpo e vėrteta therr thellė nė zemėr nganjėherė.

LABI
28-06-07, 14:05
Une mendoje te kete flamurin Dardan,dhe aspake nuk me pengone kjo me Flamurin e shqiperise.....
Edhe Gjermanet dhe Austriaket jane nje kombe por ja qe kane dy shtete dhe dy flamuj te ndryshem :wink:


Edhe Belgjika eshte nje shtet-komb, i pavarur, por ja qe i ka tri ngjyrat e flamurit gjerman , vetem se te renditura vertikalisht per dallim nga Gjermania - ( Si shenje respekti per dinastine e mbreterise gjermane qe ka udhehequr ate feud )....Sot trashegojne ato tri ngjyra, per te nderlidhur, per te rikujtuare nje te kaluare , periudhe historike qe eshte meritore per krijimin e shtetit-komb te Belgjikes, dhe per te kujtuar nepermjet simbolikes te kaluaren e vet.

Nuk e di pse hapen konkurse, shpenzezohen pare palidhje, mbahen seanca , shpenzohen para per projekte propozime, e dreqi ta dije (nafaka e atyne qe kane mi marre ato pare) , per keto simbole ...Perderisa ai flamur nuk reflekton, nuk afron, nxite emocion, per t'bashkuar masen, nuk do te kete efekt,ne asnje rrafsh .

Perderisa kriteret e perpiluara ne baze te pakos te Ahtisarit e gjveshin teresisht nga ato elemente mbi te cilen ndertohet nje flamur... me mire kishte me qen me naj ofru nje te gatshem , e njejet eshte ... Cka eshte me rendesi se kush e ka miratuar, apo kush e ka sponzoruar , perderisa nuk na afron emocionalisht ( nuk simbolizon, nuk na reflekton nje identitet kulturore, nje te kaluare , nje histori ) .

Mundet me qene edhe nje pikture , s'ka rendesi Te gjithe flamujt dhe simbolet qe nuk prezentojn , nuk flasin per te kaluaren e nje grupi, bashkesie njerezish te organizuare politikisht, nuk do t'arrijne te nxisine, mobilizojne, bashkojne njerezit, masat .


Paradoksi i paradokseve eshte qe e tere energjia e mbledhur dhe e identifikuare me nje simbol, e tere lufta e bere me ate simbol per te vetmin qellim pavaresin... te perfnudoj me vrasje te flamurit nga vete pavaresisa .

PAVARESIA TE MBYSE FLAMURINE !!

legenda
28-06-07, 14:49
....cilido flamur qe te zgjedhet,do te jete vetem qeshtje kohe,
te gjithe shqiptaret (Kosove,Shqiperi,dhe ne te gjitha trevat tjera,dhe diaspore) ,e edhe une e kemi ne zemer vetem nje
FLAMUR,
FLAMURIN KUQ E ZI,me SHQIPONJEN KRENARE ne mes.


...vetem me kete FLAMUR,e gjej IDENTITEIN TIM KOMBETAR.

Fshatari
28-06-07, 16:36
....cilido flamur qe te zgjedhet,do te jete vetem qeshtje kohe,
te gjithe shqiptaret (Kosove,Shqiperi,dhe ne te gjitha trevat tjera,dhe diaspore) ,e edhe une e kemi ne zemer vetem nje
FLAMUR,
FLAMURIN KUQ E ZI,me SHQIPONJEN KRENARE ne mes.


...vetem me kete FLAMUR,e gjej IDENTITEIN TIM KOMBETAR.

Pėr mue shprehja "kam nė zemėr njė flamur" ėshtė metaforike. Kėtė figurė e kam pasion, veēarėrisht kur ėshtė kuq e zi, e strehuar dhe e ruajtur gadi me "gjelozi" nė zemrėn e legendės! Edhe unė identifikohem me atė flamur dhe revandikojė njė pjesė tė tij, kudo qoftė ai, madje edhe nė zemrėn e ...! Do tė shkoj e do ta plaēkis se nuk rroj dot pa identitet!

sunshine
28-06-07, 17:42
Fillimisht pajtohem me qėndrimin e disave kėtu e posaqėrisht me atė qė thotė Legenda

"....cilido flamur qe te zgjedhet,do te jete vetem qeshtje kohe,
te gjithe shqiptaret (Kosove,Shqiperi,dhe ne te gjitha trevat tjera,dhe diaspore) ,e edhe une e kemi ne zemer vetem nje
FLAMUR,
FLAMURIN KUQ E ZI,me SHQIPONJEN KRENARE ne mes.


...vetem me kete FLAMUR,e gjej IDENTITEIN TIM KOMBETAR."

Se sa ėshtė bėrė kjo temė bajate, tregon edhe vet fakti se kur ėshtė hapur kjo temė (pra fillim 2004!). Kjo dmth se popullit tonė qe 17 vite i janė mbushur veshėt edhe mendja me gėnjeshtra, jo sot, jo nesėr pavarėsia!
Ēfarėdo simboli apo zgjidhje qė do bėhet pėr Kosovėn, do jetė e pėrkohshme! Ne shqiptarėt do flemė rehat kur nė ballė do kemi vetėm njė flamur, atė qė e tha Legenda!

Ēdo tė mirė!

Kavaleri
29-06-07, 01:33
Pershendetje Yllbardh,
Fakt osht ajo qe e ke shkruajt, mire por kur ta kqyrish shqiponje kan dhe: Mali i Zi, Shkijet,Rrust,Gjermant, Austriakt, si dhe disa kantone te Zviceres.

Qka me i bo tasht? Emrin e vertet Kosova e ka Dardania (Dardhania).
Sikur se zvicera Helvecia, tasht kan mbet vetem ca sigurime me emrin Helvecia,
O kryesorja le te behemi shtet, se te gjitha do i rregullon koha, vetem duhet nagazhim.
Kush e ka paramendu qe mbas 500 vjet nen turk mundet te qarkullo ende gjaku yn Shqiptar ne per damar?
E ketu po them se te gjitha i bjen koha,per emra ska rendesi ndash sorr ndash vremq, kryesorja me u be shtet.

yllbardh
29-06-07, 02:50
Pershendetje Yllbardh,
Fakt osht ajo qe e ke shkruajt, mire por kur ta kqyrish shqiponje kan dhe: Mali i Zi, Shkijet,Rrust,Gjermant, Austriakt, si dhe disa kantone te Zviceres.

Qka me i bo tasht? Emrin e vertet Kosova e ka Dardania (Dardhania).
Sikur se zvicera Helvecia, tasht kan mbet vetem ca sigurime me emrin Helvecia,
O kryesorja le te behemi shtet, se te gjitha do i rregullon koha, vetem duhet nagazhim.
Kush e ka paramendu qe mbas 500 vjet nen turk mundet te qarkullo ende gjaku yn Shqiptar ne per damar?
E ketu po them se te gjitha i bjen koha,per emra ska rendesi ndash sorr ndash vremq, kryesorja me u be shtet.

Shqiponja nė verzione tė ndryshme gjatė mesjetės ka qen e pėrhapur nė vende tė ndryshme, mirėpo me sa di unė (e ndoshta nuk di tė gjitha gjėrat) askund nuk e ka domethėnien sikurse te ne shqipėtarėt tė cilėt edhe identifikohemi me kėtė zog fisnik. Kėshtu qė mė duket mėkat tė na hiqet ky simbol kur mirret parasysh se sa e sa gjaku ėshtė derdhur pėr tė. Cka tė bėsh? Ndoshta pas ca viteve pavarėsie do tė kem presedencė qė t'a rikthejm kėtė shpend nė qerdhe tė vet.

get_up
29-06-07, 13:14
Per ēfare flamuri e keni fjalen bre . Kan me na dhene nje flamur sikur te bosnjes me yje kush te pyet per flamurin kombetar pash zotin .. Shqiponjen me dy krera do e shihni ne enderr .. Lexoni ligjin e simboleve njeher qe ka dal nga unmiku e pastaj shiqoni se a mundeni te vendosni shqiponjen ne flamur .. Jo Shqiponjen po as ngjyra kuq e zi nuk lejohet ..

Valla per pavaresi le te bejne ēfaredo flamuri . Ndaqi me dite nuk me intereson se esht flamur i dedikuar dhe pa histori prandaj ka me i mbyll syte kah ta shoh ..
.. Une per vete nkulm tshtepis edhe nkulm tzemres do e mbaj flamurin shqiptar.Stergjyshit e mi kane le e kan vdek me te edhe une do vdes . Femijeve te mi do ia msoi ate flamur qe di e jo qe esht imponuar ..

Po hajt kishe per pavaresi i dham 1000 gjera sna mbet as kock e as mish Po Pavaresia Ku esht a thua ??
Ah vetevendosje ah krejt fjalet e tua po dalin mdoket ...shume jam i mllefosur :(:(

Kavaleri
02-07-07, 04:56
Shqiponja nė verzione tė ndryshme gjatė mesjetės ka qen e pėrhapur nė vende tė ndryshme, mirėpo me sa di unė (e ndoshta nuk di tė gjitha gjėrat) askund nuk e ka domethėnien sikurse te ne shqipėtarėt tė cilėt edhe identifikohemi me kėtė zog fisnik. Kėshtu qė mė duket mėkat tė na hiqet ky simbol kur mirret parasysh se sa e sa gjaku ėshtė derdhur pėr tė. Cka tė bėsh? Ndoshta pas ca viteve pavarėsie do tė kem presedencė qė t'a rikthejm kėtė shpend nė qerdhe tė vet.

Po be vllau jem po shum mir po te kuptoj, ashtu esht.
Por nuk ke krah or vlla,shqiponja veq po figuron si simbol!
kan vdekur trimat ne luft, e te tjeret i ka mujt loksozi,droga spo i mundon fare simboli.

Po i bi edhe ma shkurt: nuk kemi luftu na vet qe me vedos vet, shumica e te rinjeve kan ardh azil keu ne at koh kur u kerku trimeria,pastaj te kishte hy Shqiperia ne luft me shkaun, nuk i kishte zgjat as nje jav konflikti dhe qe ti sot as kforin as as ni maxhup e leje qe shkije as njo tkish mar mall me ja pa syratin.
Prandaj po them se Shqiponja po por me kra te thyer. nuk ke krah or vella.

Me ja dit per nder sakreficen e UCK-s por ajo pa ndimen e natos nuk kishte mujt me ndalu at shka.

Zoti e boft hajer.