PDA

View Full Version : Kur do te leshoj KFOR dhe UNMIKU Kosoven??


Arsenal
13-04-04, 04:09
Kisha pas deshir qe te kam nje lloje pergjigje ne kete pyetje se me duket se nuk ka faje vetem populli i Kosoves per trazira por me duket qe edhe nderkombtarve i konvenon ne nje menyr kjo situat si psh( ndarja e Mitrovices, gjendja e dobet ekonomike,protestat etj). ku me kete perfitojn kontrata te reja. Pra me kete duhem te ju pyes edhe juve a eshte serioze vendimi i KFOR dhe UNMIKU qe deklarojn qe ne jemi per qetsimin dhe situates ku me pas dalin me deklarata kinse qe statusi i Kosoves do te vendoset ne vitin 2003 e kur afrohet ky vit ndodhin protesta si mund te themi te qellimta pas kesaj prap heshtje dhe statusi zgjatet deri me 2005 prap kur u afrua ky vit prap protesta ?? . Kisha pas deshir qe te analizojm se bashku kete teme dhe te dim se kush ne veqanti eshte per statusin final ne te miren e Kosoves e kush jo??

fadil
13-04-04, 13:15
pershendetje:
trazirat e 17 dhe 18 marsir jan te provokuara nga UNMIK-u dhe shtetet tjera qe jan kunder progresit dhe te ardhmes se Kosoves!
UNMIK-u me politiken e tije qe pes vite i ka fryr kosovaret shqiptar sikur kur ta frysh nje balon, e baloni kur te mbushet me frym ai nuk ka se qka te beje tjeter perveqe se te plas !
keshtu keta arriten qe te plasin durimin e popullit shqiptar dhe te ndoshon keto trazira qe keta te UNMIK-ut te dalin para gazetave dhe qarqeve botrore dhe te thojne se ne ende duhet te qendrojm ne Kosove se Kosovaret nuk jan ne gjendje te qeverisin me veten e tyre.
keshtu qe per ta qevrisur Kosoven duhet te vin njerez nga Gana qe eshte shteti me diktatorial ne bote nga shtete aziatike qe jan totalisht komuniste qe jane shume me pak te afte profesionalishit se vete Kosovaret qe ta udheheqin Kosoven dhe Kosovaret drej demokratizimit dhe inkuadrimit ne Bashkimin Evropjan.
Ne UNMIK 90 perqind e stafit administrativ jan te pakualifikuar.
Ne POLICIN E UNMIK_ut 90 perqind e Policis jan me pak profesional se POLICIa Vendore SH.P.K-ja!
duke u nisur nga keto gjera une mendoj se Kosova pa administraten e UNMIK-ut do te ishte shum me efikase dhe me nje ritem shum te shpejt do ti plotsonte standartet evropjane .
kurse sa i perket KFOR-it mendoj se keta duhet te qendrojn edhe per nje Kohe ne Kosove por jo te ushtaret e te gjitha shteteve.

lazdrani
13-04-04, 16:42
Nuk edi te per unmikun por per bazat e amerikaneve shume e shume vite.Interes strategjik per amerikanet por edhe per ne shqiptaret :wink:

illyria
14-04-04, 20:42
Largimi i KFOR-it nga Kosova jo vetėm pėr momentin por edhe pėr shumė vite ėshtė i paimagjinueshėm.Njė largim i shpejtė i tyre do tė ishte horror i vėrtetė pėr kosovarėt sepse pikė sė pari militantėt opozicionarė tė udhėhequr nga struktura tė ish UĒK-sė dhe TMK-sė do tė bėnin grushtshtet tė pėrgjakur mbi institucionet e zgjedhura nga populli dhe sė dyti,kriminelė tė shumtė dhe banditė e sidomos mafijozė qė janė tė lidhur me strukturat e lartpėrmendura menjėherė kishin bėrė plaqkitjen totale tė ēdo gjėje nė Kosovė.Njė sqenario pak mė i butė do tė kishte qenė lufta qytetare ndėrmjet shqiptarėve!
Nė spikamė atėherė kishin ardhė edhe militantėt islamik nga ky forum qė do ti lypnin meritat e veta sepse edhe ata luftuan pėr largimin e Amerikės nga Kosova.

Anonimja D
14-04-04, 21:22
Tung,
Se pari mos e perzieni UNMIK-un me KFORIN,protestat qe kane qene me 17 dhe 18 marse kane pas nje porosi- mosknaqsin e popullit ndaj "punes" se UNMIK-ut,e nuk kane qene asesi protesta kunder kforit.
Sa i perket Kforit shqiptarve i konvenon te mbesin ushtarte e kforit per ruajtjen e stabilitetit ,e sa per me administru ,apo per vendim marrje eshte koha per shqiptar e jo me per unmik qe 5 vite e kane zvarrit qashtjen e definimit te statusi te Kosoves.