PDA

View Full Version : Spanja tėrhiqet nga Iraku!


Anonymous
19-04-04, 17:51
Cfare mendoni se do te thote terheqja e trupave spanjolle nga Iraku? Njeri nga aleatet me te ngushte te SHBA ne misjonin e Irakut tashme eshte jashte loje, cilat jane pasojat? A mos Spanja u tremb? Mos bombat terroriste te Madridit arriten qellimin e tyre 100%?

progoni
19-04-04, 18:44
Tash njė koh tė gjat e majta europiane pėrhap njė antiamerikanizėm.
Nė Europ Amerika ėshtė penges e shum projekteve utopiste tė majtėve
(tu fillu prej mbrojtes se ambientit e deri te gjykata ndėrkombtare e formuar sė fundi nga OKB).
Fatkeqsisht sot pushtetin nė shum vende europiane jan socialistėt ,socialdemokratet nė mandate tė pushteteve ose kalicione me tė gjelbrit.
Gjithashtu gjat luftės sė Irakut ėshtė lindur njė kolacion shum i dėmshėm ai gjerm-ruso-frances, ky kolicion e ka udhhequr fushatėn antiamerikane kundėr ndėrhyrjes ne Irak, ndihm tė madhe ka dhen edhe Bushi i cili nga hidhrimi qė gjermanėt u orientuan nė kte kualicion tė panatyrėshem pėr Gjermanėt,Ai (Bushi)injoroj ēdo kritik qė vinte nga kjo anė.
Socialistėt spanjoll erdhėn me kte paroll nė pushtet, zatėn edhe nė vendimin e qeveris spanjolle thuhet se e marrim kte vendim meq jemi zotu nė fushatėn zgjedhore(nuk besoj qė ka ndiku akti terrorist i Madridit).
Deri sa tė zhduket ndikimi rusė nė krijimin e politikės Europiane, Europa nuk do jet stabile dhe e sigurt nė rrugen e vet(sa pėr kureshtje kto rryma kishin organizu shum mė shum demonstrata kundėr ndėrhyrjes sė paktit NATO nė Kosovė ,por atėher Klinton kishte mobilizuar shum fuqishėm aleatėt e tij sa qė nuk pat pėrplasje gjat gjithė kohės sė bombardimeve,konsiderat e merituar ėshtė e Solanės qė mbajti kolicionin e bashkuar.)

Dilaver
20-04-04, 15:53
Pas Spanjės edhe Hondurasi do tė tėrheqė ushtarėt nga Iraku


Tegucigalpa, 20 prill (Kosovapress) Time: 10 : 41

Tėrheqja e forcave tona nga Iraku do tė bėhet nė njė afat sa mė tė shkurtėr kohor, tha presidenti i Hondurasit, Rikardo Madura.