PDA

View Full Version : Falluxha


Anonymous
22-04-04, 11:28
Falluxha nuk ėshtė ndonjė “qytet i shenjtė” por megjithatė ēdo shpirt fisnik refuzon shtypjen dhe poshtėrimin dhe nė kėtė mėnyrė Falluxha, Iraku dhe ēdo vend mbi tokėn e Allahut posedon kėtė ndjenjė qė kėrkon o njė jetė me dinjitet o njė vdekje dinjitoze duke u pėrpjekur pėr ta arritur atė.

Rezistenca ndaj pushtimit kolonialist britanik nė Falluxha kur njerėzit e saj ishin tė mobilizuar nga Shejh Dari dhe bėnė tė mundur rrėzimin e aeroplanėve britanik. Shumė irakenė u martirizuan nė atė pėrpjekje dhe vdekja e shejh Darit atėbotė ishte e parė si njė fillimi i fundit tė pushtimit kolonialist.

Forcat e koalicionit tani shkaktuan kėtė rezistencė nė Falluxha ndaj tyre me budallallėkun e tyre dhe moskokėqarjen e konsideratave mė themelore humanitare. Forcat amerikane janė vėrsulur pėrpara mė njė ngut dhe nė mėnyrė provokuese pėr tė imponuar kontrollin e tyre mbi qytetin.

Ata iu pėrgjigjėn demonstratve paqėsore qė protestonin sjelljen e forcave tė koalicionit dhe kėrkonin largimin e tyre duke qėlluar mbi ta, duke vrarė dhe plagosur njė numėr nga ata. Ata erdhėn mė njė shfajsim tė pėrgatitur qė para se ata i vranė ata dymbėdhjetė demonstues nė “vetmbrotje”. Ėshtė i njėjti shfajsim qė bėnė kur ata dėrguan aeroplanėt e tyre dhe lėshuan bomba mbi civilėt. Pastaj ata vazhdojnė pėr tė shpjeguar nė detaje pallavrat e Departamentit Amerikan tė mbrojtjes qė objektivat e forcave tė koalicionit janė pėr tė ēliruar 30 milion njerėz – njerėzit e Irakut. Kush, atėhere janė ata qė luftojnė tani? Kush janė ata njerėz tė cilėt janė ngritur kundėr tyre nė ēdo moment?

Administrata e Bushit fitoi luftėn e saj kundėr regjimit despotik dhe tiran tė partisė bathe nė Irak. Megjithatė pa asnjė lloj legjitimiteti a do tė jetė e aftė tė bėjė tė njėtėn gjė kundėr masave muslimane.

Refuzimi i agresionit tė huaj ėshtė njė ndjenjė nė rritje qė ėshtė duke u pėrhapur nga Falluxha deri tek tė gjitha qytetet e Irakut. Falluxha ėshtė njė gacė e ndezur flakė.

Ky qytet mbi Eufratin nuk njeh qetėsi. Pėrballohet tėrė natėn me tė gjitha llojet e sulmeve, duke sakrifikuar gjakun e banorėve tė saj tė ndershėm. Ata njerėz janė duke e paguar ēmimin pėr heshtjen e muslimanėve dhe popujve tė botės tė cilėt janė duke injoruar ēfarė ėshtė duke u ndodhur atyre.

Mė tepėr sesa 700. 000 njerėz jetojnė nė Falluxha, me durim pėrballojnė bombardimet dhe bllokadat ndėrsa xhamitė dhe ballkonet e shtėpiave tė tyre janė bėrė shėnjestra pėr snaiperat e forcave tė kualicionit.

Imazhet qė njerėzit janė duke parė janė duke nxitur zemėrimin dhe urrejtjen e tyre. Ėshtė duke i bėrė ata tė refuzojnė demokracinė e raketave, bombave tė zgjuara dhe ushtarėve tė verbėr.

Politikat agresore tė forcave tė koalicionit janė vetėshkatėrruese. Ata janė duke insistuar me kokėfortėsi nė gabimin qė nuk do t’i ēojė ata askund nė marshimin e gjatė.

Ēfarė tė mire ka tek ata tė cilėt flasin pėr miqėsi, liri dhe paqe ndėrsa veprat e tyre flasin pėr luftė, arrogancė dhe shkatėrrim? Nė kėtė mėnyrė ata kanė humbur tė gjithė kredibilitetin me njeriun e rrugės nė shoqėritė arabe dhe muslimane. Ka njė proverb arab: ”Si mund tė tė besoj, kur kjo ėshtė njė prerje e sėpatės tėnde?

Fjala “falluxha” nė arabisht do tė thotė vend qė ėshtė i mirė pėr punim. Tani njė qėndrim heroik ėshtė duke rritur atje njė bereqet historik dhe tė ndershėm.

Nė mėnyrė alternative “faluxha” do tė thotė njė pėrshkim dhe njė fitore. Kjo ėshtė njė ndenjė optimiste pėr ata tė cilėt janė aq pak tė pajisur (me mjete lufte) dhe tė cilėt janė duke mbrojtur tė drejtat e tyre, nderin e tyre dhe pavarėsinė kundėr njė kundėrshtari shumė tė armatosur dhe tė ashpėr.

Lutjet e muslimanėve janė pėr ata njerėz, duke i kėrkuar Allahut ndihmė dhe pėr t’i dhėnė atyre sukses. Ne duhet tė lutemi nė thellėsitė e natės dhe tė bėjmė dua, duke iu lutur Zotit tonė...

Ne duhet tė kemi konfidencė nė premtimin e Allahut. Ne duhet tė jemi tė durueshėm, besnik dhe tė jemi tė sigurtė nė zemrat tona. Ne nuk duhet tė sulmojmė njėri-tjetrin, nga zemėrimi dhe vuajtjet tona.

Pėrsa i pėrket irakenėve ata janė njerėz tė vendosur qė ne presim qė do tė pėrballojnė plagėt e tyre me fuqi. Ata duhet tė punojnė pėr tė siguruar bashkimin e tyre dhe pėr tė shmangur konfliktin midis njėri-tjetrit.

Ne kėrkojmė prej Allahut – qė pėrveē Tij nuk ka zot tjetėr – Krijuesit tė qiejve dhe tokės pėr t’i mbrojtur irakenėt dhe pėr t’i dhėnė atyre fitore.