PDA

View Full Version : Vizioni i Hashim Thaēit apo mjerimi vizionar i tij


Dilaver
24-04-04, 18:13
Nė ketė faqe flitet dhe shkruhet kryesisht pėr presidentin, pasi qe lexova ketė shkrim tė Besnik Krasniqit vendosa tė hap njė temė kushtuar vizionit tė Hashim Thaēit.

Vizioni i Hashim Thaēit apo mjerimi vizionar i tij

Prof. Besnik Krasniqi

Duke shfletuar njė tė pėrdtishme tė Tiranės, nė njė nga titujt e saj mė ra nė sy shkrim, ?Vizioni im pėr Kosovėn? i Hashim Thaēit. Autori i kėtij shkrimi, duke pretenduar se thotė ndonjė gjė menēur, shkarravit ?fjalime?, pėrvēse pa kuptim dhe tė mėrzitshme, po aq tė dėmshme politikisht.
-Mund tė thuhet, mjerė ai qė i ka rėnė shorti t?i degjoi ato !
Ky njeri strajcash fasuli, qė pretendon tė na bėjė politikė tė ?madhe kombetare?, mbanė emrin ?lider? i njė partie, e cila ēdo ditė e mė shumė po diskreditohet para opinionit kombėtar e ndėrkombėtar me qėndrimet e saja tejet regresive politike dhe antikombėtare nė raport me Kosovėn dhe ēėshtjen shqiptare nė tėrėsi.
-E si tė mos diskreditohet se?
Autori me emrin Hashim si duket, duke pretenduar se realizoi atė pėr tė cilėn ishte nisur te bėjė karrierė politike, i cili para luftės, aspak pėr ēudi, ishte njė nga fytyrat mė anonime tė historisė sė lėvizjeve patriotike legale e ilegale nė trojet shiptare akoma tė kolonizuara, ndėrsa gjatė luftės njė farė drejtori i njė farė drejtorie politike tė sė shkuarės UĒK dhe me pas ?lider?(i thėnēin) i PDK-sė, nė ?fjalimin? e tij me pompozitet na ?proklamon? rrugėn politike, tė cilėn, sipas tij, do tė duhej tė ndiqnin shqiptarėt nė ballkan, pėr tė ?demokratizuar? Serbinė, Rajonin, Europėn dhe ndoshta edhe tėrė botėn. Nuk e di, nėse autori nė fjalė i ka bėrė ndonjėherė pyetjen vetes, nė ishte ai aty pėrfaqėsues i njė partie serbe apo shqiptare?! -Apo kjo gjė s? ka rėndėsi pėr tė, sikur se edhe vetė gjaku i dėshmorėve tė kombit shqiptar nė kėto tri luftėrat e fundit, i cili pėr tė dhe soj sorrollapin e tij, nuk dėshmon se ka pasur rėndėsi ndonjėherė, pėrveē ?ngritjes? sė tij nė skenėn politike tė Kosovės.
Nė pėrpjekje tė ?elaborimit? tė ?tezave? tė tij mbi ?qartėsinė? e paqartė tė statusit final tė Kosovės, autori nė fjalimin e tij nxjerr ?konkluzione famoze? se; ??paska shqiptarė tė pakėnaqur nė Mal tė zi, Preshevė dhe tani, siē i duket atij, edhe nė Maqedoni, qė pėrderisa ekziston kjo paqartėsi, ata do tė vazhdojnė tė propagandojnė pėr ndyshimin e kufijėve nė favor tė tyre? Maqedonia dhe Serbia, vazhdon mė tej ai, kanė kufij qė nuk do tė ndėrrohen? dhe se pėr hir tė paqes dhe tė sigurisė nė rajon, sipas tij, nuk u dashka tė ketė kompromise nė ēėshtjen e kufijve...?
Nuk besoj qė as vetė Ēoviēi do tė mund tė kishte qenė mė konsekuentė se ky ?lider? fatkeq, nė raport me ēėshtjen e kuifjve tė kombit tė ndarė shqiptar nė Ballkan. Harron ky faqezi, qė betimin tė cilin kishte bėrė ai si ushtar i UĒK-sė, tejkalonte kufijtė tė cilėt tani pretendon t?i mbroj ai ( tė Serbisė, Malit tė zi e Maqedonisė). Harron ky faqezi qė, Adem Jashari, Fehmi Lladrovci, Ismet Jashari, Tahir Sinani, Ilir Konushevci e shume e shume dėshmorė tė tokave dhe pėr tokat shqiptare, nuk ranė pėr tė mbrojtur kufijtė aktual. Ata ranė, pėr t?u lėnė amanet brezave qė do tė vijnė, shėmbjen pėrfundimtare tė kėtyre kufijve nga harta e trojeve etnike shqiptare dhe bashkimin e tyre dhe tė shqiptarėve nė njė shtet tė vetėm, ndėr shekuj amanet, me emrin Shqipėri. Nuk do shumė mend pėr tė kuptuar mjerimin e politikės shqiptare e cila ?pėrfaqėsohet? nga prototipa tė tillė, tė cilėt pėr hir tė intersave tė tyre banale, pazarin e pėrsheshit (shih: pėrkth. nga arabishtja, Hashim=Pėrshesh) mbi ēėshtjen shqiptare, e filluan nė kėshtjellėn e Rambouilletit tė Francės, pėr tė vazhduar mė tej deri nė ditėt e sotme me deklarata, fjalime, analiza e pėrbetime, pro kufijve antishqiptar dhe ?paprekshmėrinė e tyre? nė disfavor tė kombit tė ndarė padrejtėsisht nė pesė shtete. Dėshmi e kėtij pazari tragji-komik nė dėm tė intersave shqiptare, ėshtė edhe libri i zonjės Madeleine Albright, kronikė besnike e kėsaj ?ndeje? mbi marrėveshjen e Rambouilletin dhe tė ?parin? e kėsaj ndeje, Hashim Thaqi, i cili pauzat e rastit gjatė kėsaj ?ndeje? i kalonte nė bisedime ?frytėshme? me Xhejms Rubin mbi filmat kauboj tė Hollywood-it. Dėshmi e kėtij pazari tragjik antikombėtar, ėshtė edhe nėnshkrimi tij me ? lot nė sy ?, natyrisht jo pėr fatin e kombit shqiptar, por nga frika e konsekuencave tė tradhėtisė sė tij nė raport me luftėtarėt e vėrtetė tė lirisė dhe bashkimit kombėtar, sikurse edhe i ca tė tjerėve, mbi marrėveshjen e Rambouilletit, qė praktikisht po vėrtetohet se ėshtė mosmarrėveshje. E kundėrta qė flet, nė raport me kėtė debil politik pėr faqe tė zezė dhe politikave tė ?holla? tė prototipave tė tillė njerėz tė hurit e tė litarit, (qė tani pėr ironi varin nga njė kravatė nė qafė), janė dėshmorėt e kombit, invalidėt e luftės - luftėtarė tė lirisė dhe familjet e tyre, tė lėna nėn mėshirėn e fatit nė mjerim absolut nė gjithė hapėsirėn e tojeve etnike shqiptare, ku u luftua dhe do tė luftohet kundėr po kėtyre kufijeve tė urryer, nėn thirrjen dhe betimin pėr bashkim kombėtar shqiptar, jo pėr ?paprekshmėrinė? tyre, siē duan tė na mbushin mendjen tani ca kretenė tė krekosur nė maje tė plehut. Viktima tė njė kretinizmi tė tillė janė sot gjithashtu, qindra intelektualė atdhetar tė dėshmuar nė decenie, (profesor, doktor, akademik etj.), tė braktisur e tė lėnė strehėve tė huaja nėpėr botė si krah tė mjerė pune, e liderėt ?pushtetarė?, se bashku me njė pjesė tė inteligjencies universiatare shqiptare, as nė Tiranė, as nė Prishtinė, as nė Tetovė nuk mėrziten dhe nuk i brenė ndėrgjegja se profesorėt dhe doktorėt e tyre i kanė lėnė rrugėve e strehėve tė huaja, si ?sharraxhinjtė? dhe ?hamajt? e dikurshėm nė Beograd e Serbi, tė autorit Esad Mekuli dhe si?qymyrshitės? tė Migjenit... Ata kanė vėnė nė ballė injorantė tė tillė, sikurse soji i kėtij tė fundit, tė na shpalosin ?vizionet? e tyre tė paprekshmėrisė sė kufijve, kundėr tė cilėve kombi shqiptar sakrifikoi nė shekuj pėr t?i shėmbur ata njėherė e pėrgjithmonė nė favor tė Shqipėrisė Etnike.
Ata kanė vėnė nė ballė, ata tė cilėt natyrshėm do tė duhej tė ishin nė fund.

shekulli
22/04/2004

fadil
24-04-04, 19:10
Pershendetje:
Daliver rubrika e lajmeve te shkruara neper gazeta postohet tek rubrika e lajmeve qe eshte e qelur enkas per kete ne kete forum?!

Pasi qe ti me shkrimin tende nuk kishe shkruar asgje qe do te ishte e palexuar per lexuesit e kesaj teme?

po me vjen mir shum qe ne te vetmin shkrim tendin te postuar ne kete forum te paska rende ndermend ti permendesh luftetaret e liris dhe deshmoret e kombit qe paskan luftuar dhe sakrifikuar edhe jeten e tyre per bashkim kombtar!

vjen nje pyetje se kush ishin ata Ushtar dhe kush i udheheqte ata?

a nuk ishte Hashim Thaqi?
a Nuk ishte Agim ĒEku?
a Nuk ishte Ramush Haradinaj?
e shum e shum te tjer qe ju i urreni njejte sikur edhe Beogradi dhe njerzit atje?

por keto natyrisht nuk kan kuprim per ty pasi qe ti vete je i pakuptueshem?

Dilaver
24-04-04, 20:17
Ky njeri strajcash fasuli, qė pretendon tė na bėjė politikė tė ?madhe kombetare?, mbanė emrin ?lider? i njė partie, e cila ēdo ditė e mė shumė po diskreditohet para opinionit kombėtar e ndėrkombėtar me qėndrimet e saja tejet regresive politike dhe antikombėtare nė raport me Kosovėn dhe ēėshtjen shqiptare nė tėrėsi.

Fadil zotėria, lexo me vemendje keta tre kater rreshta qe kan domethėnje tė madhe per ata tė cilėt kanė pak njohuri ne tė gjitha lemitė, se ti, kam pershtypje se e lexon vetėm emrin e dikutuesit dhe pa ditur asgjė nė lidhje me temėn ja fut kot.

Kjo ėshtė gjendje e mjerueshme nė tė cilėn e ka sjellė subjektin politik tė cilin e kryeson ky far lideri.

Secila kritik e jotja ėshtė pa argumente dhe pa bazė dhe nė secilin shkrim tė dalin tė pavertetat qe ti shkruan nė potez tė parė.

Ja njė shembull i vogėl.

Citoj se qka shkruan Fadili "po me vjen mir shum qe ne te vetmin shkrim tendin te postuar ne kete forum te paska rende ndermend ti permendesh luftetaret e liris dhe deshmoret e kombit qe paskan luftuar dhe sakrifikuar edhe jeten e tyre per bashkim kombtar!" fund i citatit.

Po ti more zotėri Fadil a ke parė se sa kjartė shkruan nė anėn e majtė tė faqes per secilin diskutues qe poston:
Dilaver

Anėtarėsuar: 29 Sep 2003
Mesazhe: 68

pra Dilaveri ka shkruar 68 mesazhe, 29 nė rubrika tjera e 35 nė rubrikėn e politikes.
Nė rubrikėn e politikės kemi 80 tema tė hapura e prej tyre vetėm unė Dilaveri i kam hapur 12 tema, pra zotėri Fadil nuk ėshtė e vertetė se kam shkruar vetėm njė shkrim (tė vetmin si ke thėnė ti) sikurse qe nuk ėshtė e vertetė per shum gjera tjera qe thua.

Nuk e di a e ke pas njohur Imer gramatiken, ka qenė njė ish polic koleg i juaji dhe e kishte semundje tė flas gjuhėn letrare edhe pse nuk e zotėronte por per faqe tė zezė e shkelmonte duke perdorė terme tė ndryshme ku me dijtė ku i kishte ndegjuar vend e pavend sikurse ju zotėri Fadil qe keni hy nė politikė dhe ja futni kot vend e pavend, prandej me duhet tani e tutje t’ju drejtohem Fadil politika.

Sa i perket pyetjes tuaj po tė pergjigjem se sa per udhėheqjen e ktyre matarpazėve qe ke permendur kurr luft as liri nuk do tė kishe parė, keta me perjashtim tė kriminel Haradinajt i cili ka marr pjesė nė luftė por lufta e tij ka qenė e orjentuar per tė zbatuar urdhėrat e Thaēit qe tė likuidoj bashkkombas e bashkatdhetar sikurse edhe ditet e sodit qe janė duke berė, nuk e kan parė luftėn fare, e ky far Qeku ky ėshtė gjeneratė e eurokramave, ky ka ardh vonė por kur ėshtė vegėl e kriminelve pa kurrfar hamendje mund tė konstatosh se edhe ai mban pergjegjėsi tė perafert me keta dy.

Dhe duke mbyllur ketė shkrim me duhet tė tė njoftoj se keto nuk janė shkrime tė miat, e njikohėsisht as trillime por keto gjera i din tė gjithė se ka ikur koha e Xhaxhit, e ke tė shkruar autorin dhe adresėn, e nuk mund tė ja imponosh dikujt qe tė mos shkruaj atė qka ty apo njė grusht matrapazėve nuk ju shkon pershtati.

Do tė pasojnė shkrimet vijuese edhe shkrime tjera tė begatshme me veprimet antikombėtare tė liderucit tėnd.

Sa i perket asaj qe me keni njoftuar se ku duhet shkruar e qka duhet shkruar, unė fare mirė e kam potencuar nė fillim tė shkrimit se po e hapi njė temė tė tillė me qellim diskutimi e jo si lajm apo senzacion se kjo ėshtė e njohur per ne qe njė kohė tė gjatė, dhe atė rubrikė apo temė unė e kam hapur i nderuari zotėri Fadil politika.


Me nderime Dilaveri

fadil
24-04-04, 20:34
Pershendetje:

fillimisht une nuk jam Polic por jam qytetar i kosoves!

dhe ti ne shkrimin tende pa asnje fakte perpos urrejtjes qe ke ke shkruar?

kur dikush ne kete raste ti e urren nje njeri apo politikan siq eshte Rati yt me Thaqin dhe Ramushin pa pasur fakte qe ti cekesh ato fillon te shkruash diqka te imponuar nga mendja jote pa asnje fakte ?

shkrimi yt eshte tersishte i trilluar dhe po te analizohet del se ti ke shkruar me emocione dhe nuk meriton te komentohet ky shkrim!

mendoj se lexuesit me te drejte presin nga ti qe te shkruar ndonje argument se kur Hashim Thaqi paska nenshkruar diqka ne deme te qeshtjes Kombtare Shqiptare siq ka qen kjo evidente me Ibrahim Rugoven pershembull ate marrveshjen me Millosheviqin ku kerkonte nderprejen e bombardimeve te NATOS kunder caqeve serbe.

lexuesit e kesaj teme kan nevoj per fakte e jo per trillime!
ju kur them ju aludoj ne bashkmendimtaret e juaj si ne te kaluaren ashtu edhe ne te tashmen e mendoj se keshtu do te jet edhe ne te ardhmen vetem keni trilluar,akuzuar duke e paraqitur veten "VIKTIM" vetem e vetem qe te perfitoni poena politike nga Kosovaret pasi qe ju kurr kurr nuk keni bere asgje reale per popullin e Kosoves?

keto genjeshtar per gjdo dite e me shum jan ka ju shperblehen nga Kosovaret duke u distancuar nga ju dhe duke ju bashkangjitur ketyre qe i urren ti i mjeri daliver.

Dilaver
24-04-04, 21:20
Po shoku polic edhe pse e mohon ėshtė e drejtė e jotja tė mohosh atė se qka je dhe kush je por nuk do hyj mė tepėr nė detale per atė.

A doli njė e pavertetė haptas ku tė gjithė shofin se nuk e kam shkruar vetėm njė mesazh por tani po bėhen 70 e kur ke shkruar ti i kam pas tė shkruara 68.

Po qfar fakte don ti ma tepėr more Fadil politika, ja per kureshtje po ta sjelli edhe nji fakt se tek unė ke fakte nė gjdo kohė tė freskėta dhe tė konfirmuara.

Thaqi: kriminel janė ata tė cilėt kallin shtepitė dhe kishat serbe.
Lipjan-Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės Hashim Thaqi, tha tė shtundėn nė Lipjan se janė kriminel ata tė cilėt kallėn shtepitė dhe kishat serbe gjatė dhunės nė Kosovė, lajmėron Frans pres.
Ata tė cilėt kallėn shtepi dhe kisha ortodokse janė kriminel tė cilėt nuk guxojmė t’i tolerojmė theksoi Thaqi gjatė takimit nė Lipjan me perfaqėsuesit e administratės sė UNMIK-ut e cila kontrollon ketė qytet.
Ai gjithashtu denoi rreptė incidentet tė cilat ditėve tė kaluara seriozisht njollosėn Kosovėn., duke theksuar se Kosova nuk ju takon vetėm Shqiptarėve. Ata tė cilėt duan qė serbėt t’i ndjekin nga Kosova, nuk do tė ja arrijnė theksoi Thaqi dhe potencoi se nėse Shqiptarėt nga Kosova deshirojnė tė bėjnė dialog me Beogradin,a tėherė duhet qė sė pari tė bėjnė nė nivelin lokal duke bėrė dialog me Serbėt e Kosovės.

He more fadil politika po qka i thua edhe ti qe nuk mirre vesh nė politikė me sa pula kesaj?

Po ku po e gjen ti trillimin po a e ke perpara emrin e autorit dhe adresėn e artikullit por mendja e shkurtė e jotja nuk mund tė akcepton atė se unė nuk e kam shkruar por vetėm e kam postuar ketė shkrim tė Prof. Besnik Krasniqit, se unė do tė shkruaj edhe njė bibliotekė per veprat antikombėtare tė ketij liderucit tėnd more Fadil Politika.

Le presidentin se kemi tema mjaft per te edhe per te debatojmė po deshe por aty ku ėshtė hap temė per tė e sa i perket marrėveshjeve e budallakhaneve tė ketij matrapazi, hajn farmerkave e gjeparosh kam me tė ngop me shkrime e tė gjitha tė konfirmuara por ngadalė nji nga nji se nuk ke mundėsi me i lexua tė gjitha pernjiherė.

Murgesha
02-07-04, 16:32
Po shoku polic edhe pse e mohon ėshtė e drejtė e jotja tė mohosh atė se qka je dhe kush je por nuk do hyj mė tepėr nė detale per atė.

A doli njė e pavertetė haptas ku tė gjithė shofin se nuk e kam shkruar vetėm njė mesazh por tani po bėhen 70 e kur ke shkruar ti i kam pas tė shkruara 68.

Po qfar fakte don ti ma tepėr more Fadil politika, ja per kureshtje po ta sjelli edhe nji fakt se tek unė ke fakte nė gjdo kohė tė freskėta dhe tė konfirmuara.

Thaqi: kriminel janė ata tė cilėt kallin shtepitė dhe kishat serbe.
Lipjan-Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės Hashim Thaqi, tha tė shtundėn nė Lipjan se janė kriminel ata tė cilėt kallėn shtepitė dhe kishat serbe gjatė dhunės nė Kosovė, lajmėron Frans pres.
Ata tė cilėt kallėn shtepi dhe kisha ortodokse janė kriminel tė cilėt nuk guxojmė t’i tolerojmė theksoi Thaqi gjatė takimit nė Lipjan me perfaqėsuesit e administratės sė UNMIK-ut e cila kontrollon ketė qytet.
Ai gjithashtu denoi rreptė incidentet tė cilat ditėve tė kaluara seriozisht njollosėn Kosovėn., duke theksuar se Kosova nuk ju takon vetėm Shqiptarėve. Ata tė cilėt duan qė serbėt t’i ndjekin nga Kosova, nuk do tė ja arrijnė theksoi Thaqi dhe potencoi se nėse Shqiptarėt nga Kosova deshirojnė tė bėjnė dialog me Beogradin,a tėherė duhet qė sė pari tė bėjnė nė nivelin lokal duke bėrė dialog me Serbėt e Kosovės.

He more fadil politika po qka i thua edhe ti qe nuk mirre vesh nė politikė me sa pula kesaj?

Po ku po e gjen ti trillimin po a e ke perpara emrin e autorit dhe adresėn e artikullit por mendja e shkurtė e jotja nuk mund tė akcepton atė se unė nuk e kam shkruar por vetėm e kam postuar ketė shkrim tė Prof. Besnik Krasniqit, se unė do tė shkruaj edhe njė bibliotekė per veprat antikombėtare tė ketij liderucit tėnd more Fadil Politika.

Le presidentin se kemi tema mjaft per te edhe per te debatojmė po deshe por aty ku ėshtė hap temė per tė e sa i perket marrėveshjeve e budallakhaneve tė ketij matrapazi, hajn farmerkave e gjeparosh kam me tė ngop me shkrime e tė gjitha tė konfirmuara por ngadalė nji nga nji se nuk ke mundėsi me i lexua tė gjitha pernjiherė.

O Dilaver mos e mundo shume ket Fadil politikanin e forumit tone, se droje qe menjeher e nderron idealin. :wink:

fadil
02-07-04, 16:49
Pershendetje:

Per Hashim Thaqin kriminel jan te gjithe ata qe e shkelin ligjin dhe qe jan kunder kosoves dhe Kosovarve dhe te ardhmes se tyre.

kam nje pyetje per daliverin ?

ne cilen faqe te netit eshte postuar ky shkrimi i ketij far profesor Besnik Krasniqit.

pasi qe lexuesit kan deshir ta dine se a e ka shkruar me te vertet kete shkrim apo e ke trilluar ti siq bene zakonisht.

Dilaver
02-07-04, 18:13
O Fadilo nuk ėshtė politika per ty, ti ke profesion tjetėr, prandej mos u tall me vet vetėn.

Sa i cekėt je more zotėri secilėn herė qe hyn nė debat me dikend jep autogol, po a nuk e paske pa se prej nga e ka burimin ai shkrim apo qenka trillim i imi, ktheu edhe njiherė e lexo shkrimin dhe nė fund tė shkrimit e ke burimin dhe datėn, e perndryshe hyn nė gogle e kerko, ketė operacion e bėjnė edhe fėmija qe kan mėsuar shkrim leximin por qka ti bėjsh, nuk ėshtė thėnė kot.... apo me tregon si e qel konzerven polici o zotėri Fadil, ...... troket me shufėr plastike dhe pisket HAPE POLICIA e more Fadil shoki nuk e ke kokėn ti per kompjuter as per politikė, por shko e nese ke mundėsi edhe ndonjė ditė banja far faqe tė zezė dikujt nė profesionin tėnd tė cilin ta kam cekur njiherė.

Ja tani po ta sjelli edhe nji tjetėr shkrim per shkencėtarin tėnd me shkollė fillore, i cili kurr as fakultet nuk ka mbaruar, por si e ka marrė diplomen??????? ai ka marrė edhe shum mė shum se diplomen pra edhe jetė njerzish.http://www.parliament.the-stationery-office.co.uk/pa/cm199899/cmhansrd/vo990727/text/90727w59.htm
Kosovo

Mrs. Mahon: To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs what investigations KFOR is undertaking on the involvement of Hashim Thaci in the murders of Ilir Kanushevci, Ahmet Krasniqi, Agim Ramadani and Sali Ceku; and if he intends to refer this investigation to the International War Crimes Tribunal.

fadil
02-07-04, 19:11
Pershendetje:

Daliver sinqerisht kur i lexoj shkrimet e juaja me beni te qeshi dhe te mos kem arsye shum te mirrem me to pasi qe te njejtat nuk kan asnje kuptim dhe thjesht jan te pakuptimta dhe trilluese dhe asgje me shum.

siq eshte i tere shkrimi yt ne kete tem!!!

pasi qe ky shkrim eshte i pakuptimt , dhe i shkruar sikur te ishte shkruar nga ndonje bari i ndonje fshati malor te Kosoves apo edhe te shqiperis.

nese ky far Besnik deklarohet para lexuesve te kesaj se eshte profesor eshte diqka e pakuptimt dhe fyese per profesorat Shqiptar ne te gjitha vendet ku ata gjinden.

pasi qe esenca e shkrimit te nje profesori duhet te ket kuptimin dhe radhitjen shkencore e jo sikur te ishte nje femij i shkolles fillore.

Njerzit me diapazan politik si ky far besniku apo kush hamin eshte kurr nuk munden ta demtojn Hashim Thaqin por e bejne te kunderten e ngrisin moralisht dhe kombtarisht.

per Hashim Thaqin eshte nder qe ju i mjeri daliver dhe bashkemendimtaret e juaj si ky far besniku e urreni sepse ju nuk jeni askushi dhe po ta perkrani ju Hashim Thaqin ateher me siguri edhe ai eshte i te njejtit mendim me juve por kjo nuk do te ndodhe kurr qe Hashim Thaqi te mendoj njejt si ju (te mendoj kunder kosoves dhe kombit shqiptar siq e beni ju).

shkoni dhe lani syte se ende jeni duke fjetur dhe nuk jeni ka e dini se ne cilin periudh kohore jeni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dilaver
02-07-04, 20:01
Mjerimi qoftė shoqerues i pandashėm i joti qe nuk e hek goje atė shprehje si gratė e kqija!

E qorri i bacės, a e gjete ku e ka burimin shkrimi, tani qenka ky far profesori i padijshėm se nuk ka tė kryer kualifikim polici si ti, po mentaliteti yt ėshtė i tillė.

E ky shkrim mė lartė edhe pse nuk e kupton ti kur t'i shofish emrat duhet tė marrish me mend se qka ėshtė nė pyetje, nuk paske dhėnė koment per tė as pėr agjensinė qe e ka lansuar, shum interesant se ndoshta janė serbė.

Ja po ta sjelli eshe njė shkrim per atė far shkencėtarin tėnd qe po studjoka politiken!

Hashim Thaēi kėrkon takim me Zoran Gjingjiqin
Sipas burimeve tė “Kohės ditore”
PRISHTINĖ, 26 JANAR - Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi, kohėve tė fundit pėrmes kanaleve tė ndryshme tė ndėrmjetėsimit ka kėrkuar takim me kryeministrin e ri serb, Zoran Gjngjiq, mbėshtetur nė burime tė sigurta tė “Kohės ditore”. Kjo iniciativė e kryetarit Thaēi vjen pas iniciativave tė ngjashme tė ndėrmarra vitin e kaluar me ndėrmjetėsim nė Maqedoni, e tė cilat nuk u realizuan atėbotė, bėjnė tė ditur kėto burime. Sivjet, ndėrkaq, iniciativa e re behet me ndėrmjetėsimin e personaliteteve serbe nė Beograd qė kanė pasur, apo kanė lidhje me Kosovėn, bėjnė tė ditur burimet. Po sipas kėtyre burimeve thuhet se takimi ėshtė propozuar qė tė mbahet nė Mal tė Zi, ndėrkohė qė nuk dihet saktėsisht se kur do tė mund tė mbahet njė takim i tillė. Ndėrkohė qė nga PDK-ja ėshtė mohuar inicitiva pėr takime tė tilla. Shefi i Zyrės sė informacionit nė PDK ka deklaruar se parimisht nuk pėrkrahin idenė e takimeve me zyrtarė tė Beogradit pėr biseda rreth Kosovės. Ismalj Syla, shef i Zyrės sė informacionit nga PDK-ja thotė se faktori ndėrkombėtar mund t’i zhvillojė kėto bisedime, ndėrkaq qė vendėsit, “do tė mund tė fillonin bisedimet vetė nė rast tė mbajtjes sė ndonjė konference tė garantuar nga faktori ndėrkombėtar”. Megjithatė ai nuk ka pėrjashtuar mundėsinė qė iniciativat pėr takime me liderėt e Kosovės tė pėrdoren “si kartė e gjallė pėr tė mbetur nė pushtet” nga ana e Gjingjiqit. “Nė kėtė kohė kemi njė konfiguracion tė ēuditshėm nė Serbi. Njė Koshtunicė qė po ngritet pėr shkak tė nacionalizmit tė tij dhe njė Gjingjiq me autoritet nė rėnie, i cili duke ditur interesat e bashkėsisė ndėrkombėtare, e pėrdor Kosovėn dhe takimet me liderėt e saj pėr tė pėrfituar pėr pozitėn e vet nė rėnie”.

Murgesha
02-07-04, 20:13
O ngadale bre Dilaver se po me duket i ra te fiket Fadilit nga ky shkrim.
Pa sjelli edhe naj tjeter se tybe sonte paska me marre infrakt.
Po edhe ne marrt infrakt i lumi ky per veti se PDK ka me e shpalle hero e e shtin ne dhe me te gjitha nderet e meritat qe i takojne nje perqaresi e spiuni si ky.

progoni
02-07-04, 20:44
Fadil qa i ke dhėn kaq siklet,po plasė burrė,merrė njėherė frym
-shlirohu,

tashė bėjm muhabet.

Fadil jam ka ta du tė mirėn,mos u mundo me arsytu hashėn e brojės,
le burrė se e ke sėmu vehten,e ai hasha i brojės,ishė ka mėrzitet.
Ti mos ju hidhro asė Dilaverit asė Murgeshės, Ti burrė idhnou hashės sė brojės pse po i bėn kto farė ahmakish (tradhtishė).
Valla bre Fadil dy pare men me i pasė njeri pa e pasė dikund kryet derzon nuk i ben kėto ahmaki.
Nėse qityneve seneve ju thua vizon Fadil shtirė me tė nimu,mos ėshtė
von more Fadil e nuk ben punė terapia.

Diqysh si gushtė po ju shtinė ky hasha i brojės ,me rrejtė pėr qiellė
burrė, po tė ishė kan pėr tokė ja kishė lan ai farė hasha njė derė,qishtu
valla veq nasihat nė ju.


zoti ja u bėft

qaren

progoni

fadil
04-07-04, 16:59
Pershendetje:

Nese daliveri dhe bashkmendimtaret e tyre mendojn se me genjeshtra ta njepasnjeshme do te arrin ta semurin apo ti detyrojn ta ndrrojn mendimin e tyre mendoj se kan gabuar rende dhe kete do ta shofin ne zgjedhjet e tetorit.

une kam kohe te mjaftueshme me marr frym,me mendu,me gjete fakte por kurr kurr skam kohe me gjete genjeshtra(rrena) siq e ben daliveri dhe bashkmendimtaret e tije.

nuk mendoj se asnje popull ne bote i deshiron rencat e nuk mendoj se rrencat e deshiron edhe populli shqiptar.

nese gjdo kush niset nga ky parim ateher daliveri ne tetor ka me i turperuar per ate iluzionin e tije te parealizueshem.

Dilaver
04-07-04, 18:15
He, ore Fadil kur t'i thuash dikujt gėnjeshtar, duhet tė keshė njė bazė, apo njė argument sikurse unė qė nė secilin shkrim qė shkruan tė sjelli numėr tė gėnjeshtrave qė ti ke lansuar.

Po cili nga keto shkrimet e mėsiperme ėshtė gėnjeshtėr, o Fadil politika e kolegu i Ymer gramatikės!

"THAĒI NĖ KĖTĖ MOMENT OFRON ZGJIDHJE KREJTĖSISHT TĖ PRANUESHME PĖR KOSOVĖN"


Novi Sad -- Kryetarja e Komiteti Jugosllav tė Juristėve pėr tė Drejtat e Njeriut, Bilana Kovaēeviq Vuēo tha pėr tė pėrditshmen "Dnevnik": "Duhet tė bisedohet me atė qė mund tė bėjė diēka. Nė Dejton nė vitin 1996 negociator kryesor ka qenė Slobodan Milosheviqi, edhe pse edhe atėherė ėshtė ditur pėr tė gjitha veprat e tij tė kėqia. Edhe Bilana Plavshiq tanimė ėshtė dėnuar pėr krime tė luftės dhe ėshtė duke e vuajtur dėnimin, por ajo nė Marrėveshjen e Dejtonit e ka luajtur rolin tejet tė rėndėsishėm pėr BeH, pėrkatėsisht nė Republikėn Serbe. Po tė mos ishte ajo, konflikti do tė pėrhapej edhe mė shumė. Hashim Thaēi nė kėtė moment ėshtė njeri i cili ofron zgjidhje krejtėsisht tė pranueshme pėr Kosovėn. Mohimi pasionant i njerėzve dhe refuzimi qė ata tė mos marrin pjesė nė biseda pėr shkak se dikush dyshon se kanė pėr krime tė luftės nuk ėshtė i mirė. Jaser Arafat dhe disa tė tjerė kanė qenė tė shpallur pėr terroristė, kurse mė vonė janė bėrė mė tė rėndėsishėm, por edhe negocuesit e vetėm. Nė rajonet e tendosura dhe me kriza janė tė mundshme kthesat e ndryshme. Ndoshta nuk ėshtė mirė qė mė parė tė diskualifikohen disa njerėz pėr shkak se ekziston ndonjė dyshim, i cili ende juridikisht nuk ėshtė artikuluar, dhe kundėr tė cilėve nuk ėshtė ngritur aktakuza, qė nuk domethėnė se mė vonė nuk do tė ngritet aktakuza. Me gjakftohtėsi duhet tė shikohet se ēka fitohet, dhe ēka humbet nė biseda me njė njeri siē ėshtė Thaēi. Nėse ėshtė e mundur se ai me veprimin e vet politik mund ta bėjė tė mundur kthimin e serbėve nė Kosovė, atėherė kjo nuk duhet tė refuzohet qė mė parė".

fadil
04-07-04, 19:08
Pershendetje:

Per Hashim Thaqin dhe Partin Demokratike te Kosoves eshte nder dhe krenari qe vizionin e Hashim Thaqit dhe te Partis Demokratike te Kosoves po e perkrahin Doktorrat e shkencave politike dhe njerzit qe premtojn progres per te ardhmen.

Gjithashtu per Hashim Thaqin dhe simpatizantet e Partis Demokratike eshte nder dhe krenari qe vizionin i Hashim Thaqit dhe te Partis Demokratike e urrejne njerzit qe asnjeher ne te kaluaren e tyre nuk kan bere asgje te mir per popullin e kosoves perpos vullgarizmit qe kan treguar ne te gjithe kohrat me te veshtira qe ka Kaluar kosova dhe kosovaret.

Hashim Thaqi ka luftuar kunder regjimit serbe e jo kunder serbeve te pafajshem .

Kurse ju qe nuk e rrespektoni hashim Thaqin dhe vizionin e tije keni qen te pergdhelur nga regjimi serbe dhe ne nje forme apo ne nje tjeter keni qen bashkpuntor te ketij regjimi shfaroses.
kur krejt Bota ishte ngritur ne kembe per ta luftuar kete regjim Ibrahim Rugova bisedonte me njerzit qe e kishin krijuar kete regjim dhe njekohsishte bente deklarata publike te perbashketa me Sllobodan Millosheviqin per ndaljen e bombardimve kunder ketij regjimi shfaroses.

Dilaver
04-07-04, 20:48
He, more Fadil, besa sukses ju bėnė dy doktora tė cilėt i ka shkelė rrota historike.

O Fadilo truri, intelegjenca, ardhmeria, perspektiva e kombit e ka qerdhėn ne akademin e shkencave....... nuk po shkoj mė tutje bre Fadil politika........ po Dr ėshtė edhe fytyra mė e shemtuar dhe mė e ndytė qe mban toka shqiptare permbi(Qosja) dhe as ai nuk ju ka rras nė prapanic atij krimineli i cili edhe nė Greqi shkoi tė kerkoj perkrahje per tė rrezuar institucionet e dalura nga vota e popullit.


HASHIMI PAS KALIT TĖ MILOS DREJT ATHINĖS

Politikanėt shqiptarė, sidomos diletantėt, pavarėsisht nga dėshira qė kanė shpallur apo vendosmėria qė kanė treguar pėr t'i shėrbyer ēėshtjes kombėtare sa herė janė tėrhequr nė tryezat e diplomacisė ndėrkombėtare janė treguar shumė tė pafuqishėm pėr t'u rezistuar joshjeve e tundimeve qė i kanė shmangur shumė nga rruga e nisur nė fillim. Kėtė e kemi vėnė re edhe nė sjelljet e shumicės sė politikanėve tė Kosovės, qė janė squllur sė tepėrmi ku janė ulur nė sofrat e diplomacisė ndėrkombėtare.
Lajmet qė u dhanė nga disa gazeta tė Tiranės nė datėn 10 gusht 1999 mbi vizitėn e ardhshme tė Hashim Thaēit nė Athinė me ftesėn e ministrit tė Jashtėm tė Greqisė Papandreu, ishin sigurisht edhe tė papritura, edhe shumė tė intriguese. Duke pasur parasysh se ēfarė rreziku pėrfaqėson politika greke pėr kombin shqiptar, pėr Shqipėrinė e pėr Kosovėn ēdo lėvizje politike dhe diplomatike zyrtare ose jo zyrtare nga Kosova nė drejtim tė Greqisė duhet tė jetė shumė e matur, e pėrmbajtur e kujdesshme dhe tė mos pėrsėriten ato gafa tė rėnda tė politikanėve tė Shqipėrisė qė po dėmtojnė rėndė vendin dhe kombin.
Sipas kritereve mė tė rėndomta tė politikės e diplomacisė serioze dhe tė peshuar nė rrethanat e tanishme njė vizitė e nivelit tė njė njė njeriu e politikani qė prezantohet si kryeministėr i Kosovės nė Greqi ėshtė e paarsyeshme dhe e padobishme. Zyrtarėt e Kosovės, tė njohur apo tė panjohur nga bota, mund tė vizitojnė vende si Greqia vetėm pasi tė kenė mbaruar serinė e vizitave nė tėrė vendet e mundshme. Njė zyrtar i Kosovės, si Thaēi, qė tė paktėn pranohet nga bota si udhėheqės politik i UĒK-sė, vizitėn nė Athinė mund ta bėjė kur tė jenė krijuar tė atilla rrethana qė mund tė hapin rrugė edhe pėr vizitė nė Beograd, sepse Greqia pėr ēėshtjen e Kosovės ka mbajtur qėndrim si Serbia vetė, madje qėndrimet e Greqisė janė edhe mė cinike, sepse Serbia ishte palė nė luftė, kurse Greqia zyrtarisht ėshtė aleate nė NATO.

fadil
05-07-04, 18:15
Pershendetje:

o i mjeri Daliver mjaft me more me kesi genjeshtra(rrena) sepse nese shkrimet tua edhe nje femij i klasit te pare ne shkollen fillore nese i lexon do ta kuptoj se ato jan rrena e leje me te tjeret.

Ju dhe bashkmendimtaret e juaj e urreni Akademik Rexhep Qosen vetem pse eshte kunder mendimeve te juaja antikombtare.
por lexuesit e njohin Rexhep Qosen dhe ata e vlersojn.
por kjo seshte e papritur per lexuesit pasi qe ju dhe bashkemendimtaret e juaj te gjithe ata qe jan kunder mendimeve te juaja te turpshme dhe antikombtare i urreni dhe i etiketoni me fjalet me banale dhe me fyese, sepse ju vet jeni banal dhe te fyer para kombit shqiptar dhe historis se tije.

4ever
05-07-04, 18:23
o fadil polifika,simbase teje ma teper se gjysma e popullit te Kosoves qenkan te fyer.Bravo te qofte,te pa fyere simbase teje jan vetem perkrahesit PDK-se.Kjo me te vertet nuk don koment,edhe person me shume ndikim ne partin e juaj mbase zgjedhjeve e pat quajt popullin si te pa ndergjegjshem vetem se nuk kishte votu ne perqindje me te madhe per PDK-ne ,kjo tregon ma se miri se qfare tipash jeni.

Murgesha
05-07-04, 18:30
Pershendetje:

o i mjeri Daliver mjaft me more me kesi genjeshtra(rrena) sepse nese shkrimet tua edhe nje femij i klasit te pare ne shkollen fillore nese i lexon do ta kuptoj se ato jan rrena e leje me te tjeret.

Ju dhe bashkmendimtaret e juaj e urreni Akademik Rexhep Qosen vetem pse eshte kunder mendimeve te juaja antikombtare.
por lexuesit e njohin Rexhep Qosen dhe ata e vlersojn.
por kjo seshte e papritur per lexuesit pasi qe ju dhe bashkemendimtaret e juaj te gjithe ata qe jan kunder mendimeve te juaja te turpshme dhe antikombtare i urreni dhe i etiketoni me fjalet me banale dhe me fyese, sepse ju vet jeni banal dhe te fyer para kombit shqiptar dhe historis se tije.

A edhe per Qosen e paske fjalen a?
Nejse se e perkrahesit e atij te deshtuari jane si ti Fadil te deshtuar ne cdo aspakt.
Klithmat e njerezve te deshtuar si ndegjon askush.

Dilaver
05-07-04, 19:29
I nderuari Fadil, mjerimi dhe turpi qofshin shoqerues tė pandashėm nė jetėn tėnde!

Nuk ėshtė kurfar argumenti ti thuash dikujt po rren, nėse e ke profesion atė nuk do tė thot se tė gjithė mirren me tė.

Keto janė tė bėra dhe bota mbarė i din vetėm shkretira jote mendore i mohon keto!

Sa pėr ilustrim po ta sjelli pjesėn tjetėr-vazhdimin e avanturave tė biznismenit tė xhinsave.


Edhe pas mbarimit tė fushatės sė bombardimeve tė NATO-s nė Serbi Greqia nuk ka ndėrprerė pėrpjekjet pėr tė pėrmirėsuar pozitėn e Serbisė, pėr tė zhvleftėsuar rėndėsinė e fitores sė NATO-s pėr Kosovėn. Sipas asaj qė kemi lexuar nė shtypin e Tiranės, i cili i referohet gazetės sė Athinės "Elefterotipia", zotėri Thaēi e paska pritur me kėnaqėsi tė madhe ftesėn greke, paska shpresė se pas kėsaj do tė hapet zyrė greke nė Prishtinė. Madje nuk qenka aspak i fyer qė kryeministri grek kur ka qenė nė Kosovė e ka injoruar atė dhe nuk e ka takuar sikurse kanė vepruar shtetarė mė me peshė se zotėri Simitis nga vende tė tjera. Pra Thaēi qenka aq i entuziazmuar qė ka marrė ftesė greke sa nuk do tė dijė pėr asnjė inkoveniencė qė krijon zhvillimi i ngjarjeve pėr vajtjen e tij nė Athinė. Qėndrime tė tilla nuk mund tė cilėsohen si axhamillėk, qoftė dhe nė rastin e njė drejtuesi politik si Thaēi, pa pėrvojėn e domosdoshme politike. Qėndrime tė tilla ose janė rezultat i njė angazhimi tė madh ose i njė synimi tepėr pragmatist, por kurrsesi i njė logjike tė shėndoshė politike dhe diplomacie tė pranueshme.
Por ajo qė bėn mė shumė pėrshtypje negative dhe pezmatuese ėshtė deklarata e Thaēit se Greqia nuk u dashka gjykuar edhe aq rreptė pėr qėndrimet e saj thellėsisht antishqiptare e proserbe nė ēėshtjen e Kosoėvs, sepse nė Greqi nuk paskan pasur dijeni se ēfarė pėrfaqėson realisht UĒK. Gjėja mė negative nė qėndrimet e Greqisė nuk ėshtė se nuk ka pasur mendim tė mirė pėr UĒK-nė, sepse po tė ishte ky mėkati i saj i vetėm vėrtet nuk do t'ia vinim shumė re, sikurse nuk ia vėmė re Amerikės qė gjithashtu e ka quajtur dikur UĒK-nė organizatė terroriste. Gjėja mė e keqe nė politikėn greke jo vetėm tani, por nė kohėn e gjithė qeverive e regjimeve tė mėparshme, ėshtė se shprehen kundėr tė drejtės sė kombit shqiptar pėr bashkim, kundėr tė drejtės sė Kosovės pėr pavarėsi, kundėr tė gjithė tė drejtave tė kombit shqiptar, janė pėr zhdukjen e kombit shqiptar dhe mbėshtesin nė ēdo rrethanė Serbinė. Prandaj edhe sikur qeveria greke tė ketė ndryshuar qėndrim ndaj UĒK-sė, askush nuk duhet ta konsiderojė Greqinė ndryshe pėrderisa ndjek po atė politikė ndaj kombit shqiptar, Shqipėrisė, Kosovės, Serbisė. Nėse Thaēi do t'i vlerėsojė qėndrimet e shteteve tė tjera vetėm nga qėndrimet qė mund tė mbajnė ndaj tij si pėrfaqėsues i UĒK-sė, atėherė nė vend qė tė bėjė lojėn e tij politike, rrezikon tė bėjė mė shumė lojėn e armiqve tė shqiptarėve.

fadil
06-07-04, 12:52
Pershendetje:

Daliveri dhe disa bashkmendimtar te tije duke e kuptuar se ata jan krejtesishte te paafte per te konkuruar me vlera ne kete forum kan filluar te postojn shkrimet e gazetarve grek atyre serbe dhe te te gjithe atyre qe jan kunder kosoves.

madje siq eshte ka ece ky far daliveri shum shpejt keni me par ndonje postim te ndonje gazetari kumedit te ciles gazet e cila do te shkruan se hashim Thaqi eshte takuar me kryekasapin e ballkanit Sllobodan Millosheviqin, siq e takojke Rugova dhe bashkmendimtaret e tije.

por kjo eshte aftesia kunkuruese e vlerave te daliverit dhe te bashkmendimtarve te tije.

kosova dhe Kosovaret nuk kan nevoj per njerzit qe ne kete rubrik postojn shkrime te ndonje gazete greke apo serbe apo cilado qofte ajo.

por daliveri dhe bashkmendimtaret e tije jan te tille qe filozofija e tyre nuk eshte te konkuroj me vlera por me genjeshtra(rrena)

MemphiSx
06-07-04, 14:58
Ja Ja fadil qitash t'ka lon pa koment a me kon si ti nuk kisha shkru mo n'forum ose e kisha nderru nickun hahahahaha
Interesant ish puna jote kur nuk ki kunderargumernte ti merresh me bashkemendimtaret e juaj
Qka kupton ti me ket fjale a shumica e Kosoves po te doket qe sdim san qka po bohet e ti je ma i menqmi
Me kon ti qashtu qysh po ja jep vetit e kishe ni vend n'Parti tone qy
Ndoshta mbas Zgjedhjev Thaqi kish me e leshu postin e msyja zane ti se e meriton valla sa mbrojtjen ja ki bo ;)

Dilaver
07-07-04, 15:30
Zotėri Fadil, ėshtė certifikatė e personit me edukatė dhe kulturė tė nivelit tė ulėt shtrembėrimi i emrit tė personit me tė cilin debaton.

Mėqense ky shkrimi i mėsiperm mė ngeli pa e perfunduar, po e vazhdoj mė tutje per mjerimin vizionar tė Hashim Thaēit.Grekėt e kanė ditur fare mirė situatėn nė Kosovė gjithmonė. Ata e kanė ditur fare mirė se ē'ėshtė UĒK-ja. Nėse tani bėjnė sikur po mbajnė qėndrim tjetėr kėtė e bėjnė vetėm pėr tė kurdisur djallėzi tė reja, jo se kanė ndryshuar. Argumenti i Thaēit se grekėt nuk paskan pasur njohuri tė sakta pėr gjendjen nė Kosovė ėshtė i mjerė dhe dėshtak, madje dhe nė njėfarė mase qesharak. Grekėt dinė edhe gjėra qė nuk i dimė ne shqiptarėt, sepse ata tė paktėn kontrollojnė politikėn dhe shėrbimin sekret nė Shqipėri, kanė bashkėpunim tė ngushtė me serbėt, rusėt dhe perėndimorėt. Argumentin shfajėsues pėr qėndrimet e grekėve qė pėrdor tani Thaēi para pak kohėsh e pėrdori pėr herė tė parė Janullatosi kur nė njė gazetė shqiptare pretendoi se kisha greke nė Athinė ishte shumė proserbe se nuk kishte aq informacion sa ka ai nė Tiranė. Tallje prej Janullatosi.
Edhe politikanė tė tjerė shqiptarė kur kanė dashur tė shfajėsojnė grekėt, ose tė mos e prishin me grekėt kanė pėrdorur argumentin se qeveritarėt grekė nuk i dinė tė gjitha paudhėsitė qė bėjnė kundėr Shqipėrisė qarqe tė caktuara shoviniste greke. Deri ish-ministri i Jashtėm i Shqipėrisė Arian Starova, pėr tė nxjerrė mė tė larė para shqiptarėve kryeministrin grek, Simitis, ka thėnė "Greqia ka bėrė hapa tė caktuara nė rolin e saj nė jetėn shqiptare, por unė nuk ndjej ndonjė rrezik nga kjo. Vetėdija e shqiptarėve pėr "fshesat" greke tė emigrantėve pėrbėn garancinė mė tė madhe e tė padukshme ndaj ēfarėdo spekullimi qė mund tė bėhet nga ndonjė segment shovinist grek qė ende gėlon diku nė Greqi pa dijeninė e kryeministrit perėndimor modern grek Simitis". Kryeministri grek Simitis ka ditur gjithmonė mė mirė se gjithkush se ē'bėhej kundėr shqiptarėve.
Ish-ministri i jashtėm i Shqipėrisė ato fjalė i ka thėnė njė vit mė parė (botuar nė gazetėn "55" nė datėn 5 maj 1998). Tani me siguri nuk do tė guxonte tė pėrsėriste mė se Simitisi nuk di se ēfarė bėhet me fshesėn kundėr shqiptarėve nė Greqi. Edhe Thaēi nuk mund tė na mbushė mendjen se Greqia nuk ka ditur si po venė punėt nė Kosovė e prandaj ka mbėshtetur Serbinė. As nuk na bind pretendimi se vetėn tani pas fitores sė NATO-s Greqia e paska marrė vesh se ēfarė ėshtė UĒK-ja dhe se me tė mund tė bashkėpunokan grekėt (pas tyre edhe serbėt miqtė e grekėve). Edhe sikur grekėt ta kenė pasur tė vėshtirė tė kuptonin natyrėn dhe misionin e UĒK-sė qysh nė fillim, kur atė e sulmonin nga gjithė anėt edhe vetė shqiptarėt, Greqia i ka pas tė githė mundėsitė ta ndryshonte qėndrimin qysh nga ēasti kur qeveritarėt grekofilė tė Tiranės, Nano, Milo me shokė, filluan tė marrin pozat e pėrkrahėsit tė ĒK-sė dhe filluan bashkėpunimin me Thaēin.
Detyrohemi qė tė flasim pėr kėto gjėra sepse njė vizitė e HashimThaēit nė Greqi nuk ėshtė thjesht punė e politikanėve tė Kosovės, ajo ka implikime pėr tėrė politikėn shqiptare. Edhe sikur tė mos dimė disa gjėra qė mund t'u dijnė vetėm Thaēi dhe rrethi i tij i ngushtė pėr qėndrimet e Greqisė ndaj Kosovės, kemi mjaft tė dhėna tė tjera pėr tė gjykuar e formuar mendimet. I dimė fare mirė ato qė ka bėrė Greqia me kohė kundėr kombit shqiptar nė tėrėsi, ato q ėpo bėn edhe tani kundėr Shqipėrisė.Duke gjykuar mbi kėtė bazė nuk kemi rrezik tė gabojmė as nė vlerėsimet e politikės qė paska nisur tė bėjė tani Greqia me Thaēin dhe me Kosovėn. Tė gjithė si shqiptarė e kemi pėr detyrė qė nė raste tė tilla dhe pėr probleme tė tilla tė shprehemi.

fadil
07-07-04, 17:13
Pershendetje:

Daliver ta pranoj se ke nje aftesi te jashtzakonshme me trilluar (rrejt) Pergezime per ket aftesi tenden por lutem qe Kombi shqiptar te mos ket kaq shum trillues(rrenca).

Fillimisht ketu nuk eshte runbrika e lajmeve te postosh shkrime te gazetave te ndryshme antikombit shqiptare dhe kurfare.

ketu eshte nje tem qe secili duhet te shkruaj ate qe ai e ka pare me syte e tije dhe ate qe ai e ka ndegjuar nga dora e pare.

por me gjithe ate kjo eshte nje tregim i qart se ti nuk ke vlera qe te konkurosh me ata qe jan kunder teje dhe mendimeve te tua, por mundohesh te vjedhesh shkrimet e atyre qe gjate gjithe historis kan qen kunder Kosoves dhe kosovarve.

Duke u nisur nga ky fakte as mua por askujt qe analizon nuk i bene pershtypje pozitive shkrimi yt perpos qe ti me shkrimin tende duke u munduar ta kompromitosh nje figur kombtare je ka e ngrit ate dhe je ka tregohesh se sje askushi perpos nje njeriu qe tere diten kerkon neper internet duke u munduar te gjkeshe ndonje shkrim qe shkruan kunder Ushtris Ēlirimtare te Kosoves dhe Kunder Shefit te Drejtoris Politike te kesaj ushtria , pra kunder hashim Thaqit.

te kisha lutur qe te vazhdosh keshtu sepse qytetaret e kosoves kan nevoj te dijne se kush eshte daliveri dhe cila eshte aftesia e tije politike apo edhe qytetare.

MemphiSx
08-07-04, 12:26
Fadil qito valla nuk janlajme po bash tamon informata rreth temes qe eshte e hapur po ma mir thuj spo kam qka me rrejt e me shpif mo se tu kan sos krejt qitash hahahah :D

fadil
08-07-04, 16:06
Pershendetje:

Keto jan kopjime te atyre qe gjate gjithe historis kan qen kunder kombit shqiptar.

e nese ju deshironi te jeni te informuar nga ata qe me gjdo kusht jan munduar ta shkattrojn kombin shqiptar, kjo eshte ne rregull per juve por eshte deme per kombin qe ju ka juve.

Honesty^uk.
08-07-04, 16:29
Pershendetje:

Keto jan kopjime te atyre qe gjate gjithe historis kan qen kunder kombit shqiptar.

e nese ju deshironi te jeni te informuar nga ata qe me gjdo kusht jan munduar ta shkattrojn kombin shqiptar, kjo eshte ne rregull per juve por eshte deme per kombin qe ju ka juve.Fadil polifika;

tash je rrit
ke marr pozit
ke lan fyellin
edhe dhit
se per to s'po ke nevoj
Policia t'ka dhen bylbylin
mos na fishkello me gishta ne goj.

Dilaver
08-07-04, 22:46
Shkojmė mė tutje, pason pjesa nė vazhdim pėr mjerimin vizionar tė Hashim Thaēit.Edhe sikur Greqia , pėr ēudinė tonė, tė ketė pasur ose tė ketė vendosur tani marrėdhėnie shumė korrekte me UĒK-nė apo me rrethin e Thaēit, tė ketė vendosur tė mbajė qėndrime tė drejta pėr problemin e Kosovės pėrsėri kjo nuk e pėrligj njė vizitė tė Thaēit nė Greqi. Thaēi duhet tė dijė se Greqia ka bėrė dhe po bėn veprimtari shkatėrruese ndaj Shqipėrisė, Prandaj ėshtė detyrė e ēdo politikani tė Kosovės qė tė mbajė qėndrim tė prerė kundėr Greqisė, sikurse ėshtė detyrė e ēdo politikani tė Shqipėrisė tė mbajė qėndrim tė prerė ngaj Greqisė kur ndihmon Serbinė kundėr Kosovės. Nė rast se Thaēi apo cilido politikan kosovar nuk e quan detyrė tė bėjė kėtė atėherė mund tė shtrohet pyetja: mos vallė ėshtė i kėnaqur me atė qė po bėn Greqia pėr tė shkatėrruar Shqipėrinė ? Mos vallė nuk e e ndjen rrezikun se Greqia do tė pėrpiqet tė bėjė tė njėjtėn gjė edhe nė Kosovė ? Thaēi dhe bashkėpuntorėt e tij duhet ta kenė vėnė re se edhe kėto ditė grekėt po pėrpiqen nėpėrmjet Nanos, Milos e tė tjerėve tė krijojnė sa mė shumė tensione nė Shqipėri qė tė pėrforcojnė ndikimin grek tė lėkundur nga zhvillimet e ngjarjeve nė Kosovė. Pikėrisht nė kėtė kohė politikanėt kosovarė nuk kanė pėrse t'i shtojnė kredibilitetin politikės greke duke trajtuar me pushtetarėt grekė probleme qė ndikojnė mbi gjithė jetėn e kombit shqiptar. Para se tė vejė Thaēi nė Greqi ishte Paskal Milo, nėpunėsi grek qė vepron si titullar i diplomacisė sė shtetit shqiptar. Nė Shqipėri erdhi guvernatori ushtarak grek Xohaxopullos pėr inspektim, si dhe shefi i shėrbimit grek tė zbulimit. Tani nėpėr ato gjurmė qė ka lėnė Pas Kali i Milos e merr rrugėn pėr Athinė, Hashim Thaēi. Qysh kėtu prova ėshtė e pakundėrshtueshme se kjo nuk bėhet pėr mirė nga ana e grekėve, dhe nuk bėhet me shumė mend nga ana e shqiptarėve tė Kosovės.
Greqia pas disfatės sė Serbisė ka pėr detyrė tė riparojė sa tė mundė pasojat. Greqia po kėrkon qė tė transplatojė nė Kosovė atė gjendje qė ka krijuar nė politikėn e Shqipėrisė. Greqia ka tė paktėn 10 vite qė nė Shqipėri ka vepruar si menaxhere e interesave tė Serbisė nė fushėn e politikės e tė diplomacisė. Tani qė Serbia ka humbur pozitat e pushtuesit e kolonizatorit nė Kosovė, Greqia do tė marrė edhe nė Kosovė atė rol tė komisionerit tė punėve politike pėr llogari tė Serbisė. Prandaj, ashtu sikurse ka vėnė nėn kontroll politikėn nė Shqipėri, Greqia do tė pėrpiqet tė verė nėn kontroll politikėn shqiptare edhe nė Kosovė. Thaēi ėshtė mik i ngushtė politik i Milos, Qosja i Nanos e kėshtu mė tutje. Greqia ėshtė e interesuar qė tė gjitha pėrvojat e rebelimit komunist (revolucionit tė vonuar demokratik) tė vitit 1997 nė Shqipėri t'a transplatojė nė Kosovė. Pra, humbjen e pėrbashkėt qė pėsuan nga ndėrhyrja e NATO-s Serbia dhe Greqia duan ta kompensojnė duke vėnė sa mė shumė nėn kontroll politikėn shqiptare si nė Shqipėri dhe nė Kosovė. Prandaj, Greqia do qė tė jetė e para qė tė ftojė Thaēin, qė tė bėhet ajo kujdestare e njohjes ndėrkombėtare tė qeverisė sė Thaēit.

progoni
09-07-04, 20:43
E ku me pėrkrah kėtfarė,
hashėbrojėn.

Ku na qėlloj ky taksirat,
me na nda pikė e pesė.

Ani ani qa kishė hala.

uhė pėr vizion pyete Dilaver,
valla po tė kallxoj
NUK PO PAKE MA LARG SE HUNA

Merrni nasihat.

E qata qė po dojn me u qky pėr
kitė farė hashėbrojėn
(pej tė zezave tė tijė, me tė ardhė keq pej letra,qa po bajke edhe kjo
e pashpirtė)
fort kan me u grrithė

he mozamakeqė

vehten nė qafė e paqin

progoni

fadil
10-07-04, 10:27
Pershendetje:

Duke i nisur nga fakti qe vizionin e Hashim Thaqit per shtetin e Kosoves per gjdo dite e me shum po e perkrahin qytetaret e Kosoves , gjiothashtu edhe profesorat e shquar te univerzitetit te Prishtines, siq eshte maxhister Bernard Zeneli drejtor i fakultetit te shkencave Politike pran univerzitetit te Prishtines, doktor Enver Hoxha Profesor i shkencave Politike pran univerzitetit te Prishtines, Dr.Enver Hasani Profesor per mardhenje nderkombtare ne univerzitetin e shkencave politike po pran univerzitetit te Prishtines e shum e shum te tjer, deshmon se vizioni i Hashim Thaqit eshte i perputhshem me interesat e kombit shqiptar.

duke u nisur nga faktet e me siperme shkrimet e daliverit nuk jan asgje me shum se qesharake.

Nje politikan qe e perkrahin profesorat e shkencave te ndryshme , eshte politikan i qelluar.
e ky politikan eshte Hashim Thaqi.

Shum kush i refuzon idet (vizionet) e qelluara vetem sepse ato nuk jan te tije.

4ever
10-07-04, 12:07
Kurr nje njeri qe vret kundershtaret politik nuk mund te quhet njeri vizionar,perpos nga persona qe ne shpirtin e tyre likuidimi i njerezve qe nuk mendojn si ata eshte dukuri normale!
Mos harroni o mafioza se Kosova nuk eshte ne Afrik,populli i Kosoves ju ka tregu me kohe qe keta njerez nuk i don po te gjort nuk po e kupton.
Vetem njerezit e pa fytyre mund ta lavdrojn nje person qe ka vra kundershtaret politik.

fadil
10-07-04, 14:42
Pershendetje:

4everi po thote se Hashim Thaqi ka eliminuar kundershtaret Politik!
Kundershtar Politik te Hashim Thaqit kan qen ata qe nuk ju ka konvenuar qlirimi i Kosoves.
une mendoj se qlirimi i Kosoves nuk ju ka interesuar serbeve dhe bashkpuntorve te serbeve!!!!!!!!!!!!

Por une nuk e dije se cili nga kundershtaret Politik te Hashim Thaqit eshte vrar nga Hashim Thaqi?
e ska si me dite as 4everi pasi qe Hashim Thaqi nuk e ka vrar asnje kundershtar Politik, por e vetmja mundesi qe 4everi dhe bashkmendimtaret e tije te rrine ne pushtet eshte qe ata te vazhdojn te rrejne edhe naj dite se kinse hashim Thaqi ka vrar kundershtaret Politik.\

Por populli i ka kuptuar se keta po genjejn dhe fare nuk jan ka ju besojn e as nuk do te ju besojn edhe me hiq ne te ardhmen.

4ever
10-07-04, 18:04
Per fat te keq Thaqi nuk ka vra asnje serb , mirepo ai eshte marr me organizimin e vrasjeve te kundeshtareve te vet politik prej hoteleve luksoze te Tiranes.

MemphiSx
10-07-04, 21:37
E vertet se Thaqi nuk e ka vra asnjo me dor te vet
Thojn ni fjale kur eshte Masha pse mi djeg doren
A bon me me tregu se ku eshte Kosova e qliruar Prej Hashim Thaqit
Edhe njo dije se qe je vet budalle Nuk Mundesh me e bo ni Kosove Budalle
Edhe nje Pyetje e pata per ty
Ka sa pare i blet qata Enver Hogja e Stalina qysh pi kan emrat se spo ja u di :P:D

Dilaver
11-07-04, 19:49
Po vazhdojmė edhe pak per mjerimin vizionar tė Hashim Thaēit.


Greqia ishte mblesja e takimit tė Kretės midis Nanos e Millosheviēit qė tashmė dihet se ēfarė solli pėr Kosovėn. Kėtė rol tė kodoshes politike nė dėm tė kombit shqiptar ajo nuk e ka harruar tani pas disfatės qė i shkaktoi NATO Serbisė, por do ta pėrsosė. Nuk mund tė themi se grekėt nuk e kanė ndėrmend qysh tani qė tė kurdisėin ndonjė Kretė nr.2, ku nė vend tė Nanos tė jetė ndonjė shqiptar tjetėr dhe nė vend tė Milosheviēit ndonjė serb tjetėr. Grekėt kanė filluar tė punojnė tani me Drashkoviēin. Nuk duhet tė ēuditemi qė grekėt tė pėrpiqen qė tė bėhen pėrsėri "kryediplomatėt e Ballkanit" e tė sugjerojnė takime "Thaēi-Drashkoviē apo Xhinxhiē", siē bėnė nė rastin e takimit "Nano-Millosheviē". Gekėt i tmerron fakti qė parulla e tyre "Ballkani pėr ballkanasit" mori goditjen dėrrmuese nga ndėrhyrja e NATO-s kundėr Serbisė, nga nisma e Paktit tė Stabilitetit dhe tani kėrkojnė rrugė tė tjera pėr tė ulur efektin e kėtyre zhvillimeve qė zvogėlojnė rolin e Greqisė dhe plagosin rėndė megallomaninė greke nė Ballkan. Kur ftojnė Hashim Thaēin, grekėt e dinė mirė se ēfarė po bėjnė kundėr shqiptarėve dhe jo pėr t'u pajtuar me shqiptarėt, pasi u kanė rėnė aq shumė nė qafė se nuk paskan ditur se ē'ndodhte nė Kosovė.
Ėshtė vėrtetė shqetėsuese nė qoftė se edhe nė politikėn shqiptare nė Kosovė do tė zgjaten tentakulat e politikės antishqiptare e proserbe tė Greqisė ashtu sikurse janė zgjatur e ngulur thellė nė politikėn shqiptare nė Shqipėri. Dėshira e cilitdo politikan apo forcė politike nė Kosovė pėr tė rritur peshėn e vet specifike, pėr tė fituar pėrparėsi mbi rivalėt shqiptarė duke u mbėshtetur nė pėrkrahje greke e pėrkėdheli greke do tė kushtojė tepėr shtrenjtė. Politikanėt shqiptarė tė krahut demokratik, edhe pse mund tė mos ishin qė nė fillim nė kthetrat e grekofilisė, e dėmtuan shumė veten dhe Shqipėrinė duke kujtuar se mund tė pėrfitonin pa rrezik nga bashkėpunimi politiko-diplomatik me grekėt. Ėshtė tepėr e hidhur pėrvoja qė patėn PD dhe Berisha gjatė flirteve politike e diplomatike me grekėt gjatė ngjitjes sė tyre nė pushtet dhe nė vitet kur ishin nė pushtet. Tė paktėn Kosova tė shpėtojė nga pėrvoja tė tilla, duke nxjerrė mėsimet e duhura prej tyre. Vizita e Thaēit nė Athinė ia hap derėn kėtij rreziku. Miqėsia me grekofilėt qė janė nė pushtet nė Shqipėri i shtyn Thaēin dhe rrethin e tij politik drejt hapave tė rrezikshėm nė marrėdhėniet me grekėt.

Dilaver
13-07-04, 18:49
E besueshme dhe shumė e vėrtetė


Lideri i PDK-sė Hashim Thaēi ka kohė qė ėshtė duke notuar pa duar e pa kokė nė detin e trazuaar tė politikės nė Kosovė dhe jasht saj. I paqėndrueshėm nė kėmbėt e veta, i mėsuar qė gjithmonė tė ecė dorė pėr dore me dikė afėr tij, i etshėm qė tė dalė i pari por, i pasigurt se do t'ia arrijė qėllimit, Hashim Thaēi ka hyrė edhe nė luftė edhe nė politikė me kėto veti sa karieriste aq edhe disfatiste. Ai edhe nė luftė nuk ka hyrė i pari, por me tė hyrė nė Kosovė ai ka shprehur ambiciet e tij qė tė jetė nė krye tė "komandės ushtarake". Kėtij qėllimi ia ka arritur deri diku, por jo aq me "grykėn e pushkės" se me "lėkurėn e gjarprit". Ai nuk mbahet mend se ka marrė pjesė nė ndonjė betejė tė lavdishme tė UĒK-sė, por nė mėnyrė "gjarpėrore" ka depėrtuar nė hierarkinė politike tė UĒK-sė. Falė kėtyre aftėsive tė tij depėrtuese e mbi tė gjitha falė servilitetit tė disa "baballarėve tė kombit" qė sot kanė "vdekur" politikisht, ai madje bėhėt faktor i madh edhe nė bisedimet nė Rambuje. Pas Rambujes do tė strehohet nė njė nga hotelet luksoze tė Tiranės e pas pėrfundimit tė luftės, "triumfalisht" do tė kthehet nė Prishtinė si "kryeminister".

"Gjarpri" i rrezikshėm i luftės dhe "dhelpėra e butė" e politikės!

Por, "hija e zezė" e veprimeve tė tij gjatė kohės sė luftės, do tė jetė njė gur i rėndė i varur nė qafėn e tij. Herė pas here do tė notojė i pari, por shpeshherė do tė zhytet edhe nė fund tė detit. Gjithmonė do tė gjendet qė dikush ta shpėtojė nga fundosja. Duke qenė i rrezikuar gjithmonė nga "guri i varur" nė qafėn e tij dhe duke e ndier peshėn e rėndė tė tij, ai do tė bėjė skandale politike qė as vetė nuk do t'i ketė paramenduar. Nė vjeshtėn e vitit 1999, do tė puthet me atin Sava nė qendėr tė Prishtinės, do tė "zhduket pėr pushime dimėrore" nė fund tė vitit 2001, do t'i humbė tė gjitha zgjedhjet e pasluftės nė Kosovė, nuk do tė realizojė ėndrrėn e tij tė flaktė qė tė bėhėt kryeministėr i Kosovės, dhe nė fillim tė kėtij viti, do "tė tradhėtojė" mikun e tij mė tė ngushtė tė luftės e tė politikės, Fatmir Limajn, duke e pėrcjellė atė nė Gjykatėn e Hagės dhe duke u kthyer vetė me "gjysmė shpirti" nė Prishtinė. Tribunali i Hagės, do t'ia rėndojė edhe mė shumė barrėn "nė qafėn e tij politike" dhe kėshtu Hashim Thaēi, dikur i njohur si "gjarpri" i luftės do tė shndėrrohet nė "dhelprėn e butė politike". Ai do t'ia shtrijė dorėn ēdo armiku tė deridjeshėm, tė cilit mė parė ia kishte kthyer tytėn e pushkės. Do tė jetė i vetmi lider politik i cili do tė aranzhojė biseda me pėrfaqėsues tė koalicionit minoritar serb "Kthimi" pėr formimin e institucioneve tė Kosovės, dhe do tė jetė i vetmi politikan nga Kosova qė do tė mbajė takime tė fshehta me zyrtarėt e lartė tė regjimit "demokratik" tė Beogradit.

fadil
13-07-04, 20:44
Pershendetje:

Hashim Thaqi ka gjene ne gjendje edhe ne situatat me te veshtira fatin e Kosoves ta merr ne duart e veta dhe fatmirsishte eshte treguar i sukses'shem ne te gjitha keto vende te ku ai ka qen kryesor i negociatave.

Hashim Thaqi ka qen i gatshem qe gjdo here te negocioj me te gjithe madje edhe me delegacione botrore dhe ti mbroj denjesishte interesat e Kosoves dhe te Kosovarve Shqiptar.

Hashim Thaqi eshte takuar me serbet e Kosoves dhe gjdo here keto takime kan qen te hapura per publikun Kosovar, Hashim Thaqi ka refuzuar te shkoj ne takimin e Vjenes per te biseduar me serbet pasi qe ne kete takim ai nuk ka pasur autoritetin vendim marres dhe nuk ka shkuar pasi qe ai nuk ka dashur te fotografohet me delegacionin serbe por ai kur te negocion deshiron te fitoj diqka per interesat e Kosovarve shqiptar.

Eshte e vertet se Hashim Thaqi e ka nje guri te varrur ne qafe! ai guri eshte Kosova dhe Kosovaret, dhe ai do te dije me dinjitet ti mbaj ne qafe deri ne momentin kur ata do te jen te gatshme te ecin me kembet e veta.

Per me qen i etshme te takohet me serbet ka deshmuar e kaluara se eshte Ibrahim Rugova madje edhe ne momentet me te veshtira dhe te kerkoj qe te sakrifikohet populli shqiptar.

Kur Hashim Thaqi pranon te negocion me kende qofte ,qytetaret e Kosoves duhet ta dine se ne kete takim ata do te dalin fitimtar , kete e argumentoj pasi qe hashim Thaqi ne te gjithe vendet ku ka negociuar ka perfituar kombi shqiptar, dhe prap do te perfitojn.

sukseset e hashim Thaqit ne negociata jan te cekura ne faqen e pare te ketij titulli.

MemphiSx
13-07-04, 21:50
Hahhaah qka em ka shti me kesh qitash
Don me thon krejt po fitojn prej Thaqit e ai i mjeri Kurrrre ahahahaahaha

I kan dal thijat en kry gjynahit veq niher me hyp ne pushtet
Po kot e ka Gjynah :(

fadil
14-07-04, 16:33
Pershendetje:

Ato jan fakte te pamohueshme.

dhe ato jan suksese te Hashim Thaqit dhe bashkpuntorve te tije.

dhe hashim Thaqi bene Politik qe qytetarete shqiptar te Kosoves te perfitojn nga ai e jo Hashim Thaqi te perfitoj nga qytetaret shqiptar per interesa karrieriste siq bene Rugova dhe bashkpuntoret e tije .

Rugova dhe bashkpuntoret e tije jan te gatshem te bejne gjithqka madje edhe ta perqajn popullin ne ate mas vetem e vetem qe ata te qendrojn ne pushtet.

Lider i mir eshte ai lider qe filozofija e tije Politike eshte bashkimi i Kombit e jo perqarja e tije.

lazdrani
14-07-04, 19:22
Pershendetje:

Ato jan fakte te pamohueshme.

dhe ato jan suksese te Hashim Thaqit dhe bashkpuntorve te tije.

dhe hashim Thaqi bene Politik qe qytetarete shqiptar te Kosoves te perfitojn nga ai e jo Hashim Thaqi te perfitoj nga qytetaret shqiptar per interesa karrieriste siq bene Rugova dhe bashkpuntoret e tije .

Rugova dhe bashkpuntoret e tije jan te gatshem te bejne gjithqka madje edhe ta perqajn popullin ne ate mas vetem e vetem qe ata te qendrojn ne pushtet.

Lider i mir eshte ai lider qe filozofija e tije Politike eshte bashkimi i Kombit e jo perqarja e tije.
Hajde Fadil mos je kshilltari i Thaqit :D Ani Rugova eshte ne gjendje ta perqan popullin vetem e vetem te qendroje ne pushtet :shock: Cka sndin njeri nga ky Fadili :!: Fadil nje gje kam vrejture sot se kishe talent te shkruash poezi.Komplimet....Nje Hap i Bukure qe ta lesh Politiken se kysmet Populli ne Zgjidhjet e Reja :arrow: Rugoves do ti dhuroin :wink:

Dilaver
14-07-04, 20:00
Mjerimi vizionar i Hashim Thaēit"Moratoriumi" i vdekur dhe gatishmėria publike pėr tė udhėtuar nė Beograd!

Meqė nė ndėrkohė e pa se loja me letrėn, tė ashtuquajtur "moratorium" pėr statusin e Kosovės, iu dogj nė dorė, Thaēi kėto ditė nxori nga xhepi edhe njė "letėr xhoker" dhe pėrsėri hyri nė lojėn politike tė Kosovės dhe pėr Kosovėn. Kėshtu nė serinė e shpikjeve tė "ideve politike" dhe nė vazhdėn e zhgėnjimeve "patriotike", lideri i PDK-sė Hashim Thaēi publikoi para medjeve serbe edhe propozimin, dėshirėn dhe gatishmėrinė e tij pėr tė shkuar nė Beograd pėr bisedime me palėn serbe. "Jam i gatshėm tė vij nė Beograd", janė disa prej deklaratave "tė guximshme" tė Hashim Thaēit qė ai nxori nga goja para gazetarėve tė medjave nga Beogradi. Lideri i PDK-sė pėrsėri shpalosi ambiciet e tij tė sėmura pėr tė "faktorizuar" veten mė shumė sesa qė vlen dhe mė shumė sesa qė ka kompetenca. Nė stilin e tij "gjarpėror" ai pėrsėri anashkalon institucionet e Kosovės, pėr faktin se nuk ka asnjė pozitė dhe rol institucional nė Kosovė, dhe deklaron se gjoja "Prishtina (pra ai e heq veten si pėrfaqėsues zyrtar i Prishtinės!!!) tashmė ka hartuar propozimin e platformės pėr bisedime me Beogradin", nė ndėrkohė qė deputetėt e partisė sė tij kanė kėrkuar qė nė Kuvendin e Kosovės tė hartohet platforma pėr kėto bisedime. Pra, Thaēi me kėtė deklaratė, pos qė bėn pėrpjekje pėr tė injoruar pėrfaqėsuesit e zgjedhur tė institucioneve tė Kosovės, i lė me gishta nė gojė edhe vetė deputetėt e partisė sė tij tė cilėt kėrkojnė qė platforma pėr bisedime me Beogradin tė hartohet nė Kuvendin e Kosovės. Por, kjo nuk ėshtė vetėm njėra anė e "gafės" politike tė liderit tė PDK-sė Hashim Thaēit. I lodhur nga pesha e rėndė e "gurit nė qafė" e mbi tė gjitha duke e pasur "bishtin" e nxėnė me derė, H. Thaēi pos qė ka shprehur dėshirėn e tij qė tė vizitojė Beogradin, ka nxjerrė nga goja dy konstatimet mė nėnēmuese jo vetėm pėr emrin e tij, por edhe pėr gjithė Kosovėn. Ai me gojėn e tij Serbinė e lavdėron si "vend demokratik" ku ėshtė i gatshėm tė udhėtojė, dhe Beogradin e nxjerr si faktorin vendimtar pėr vendosjen e ēėshtjes sė Kosovės. Pra Thaēi mendon se Beogradi ėshtė vendi ku duhet tė fillojnė bisedimet pėr statusin e Kosovės, dhe Serbinė e cilėson si "vend demokratik". Kjo ėshtė gjuha mė e helmuar qė ndonjėherė ka nxjerrė nga goja "gjarpri" i djeshėm i rrezikshėm i kohės sė luftės dhe "dhelpra e butė" e politikės sė Kosovės me emrin Hashim Thaēi.

fadil
14-07-04, 20:09
Pershendetje:

Hashim Thaqi ka deklaruar se eshte i gatshem te shkoj ne beograd dhe te bisedoj me serbet e larguar nga Kosova e jo te bisedoj me autoritetet e Beogradit.
Hashim Thaqi nese e dini ju eshte i denuar ne munges nga organet e Beogradit me dhjet vite burge dhe qeveria e ketij vendi ka leshuar nje fletarrest nderkombtar per te, sigurishte qe eshte "aleat i Serbis"/

Daliver kishte me qen mir qe ti apo bashkpuntoret apo bashkmendimtaret e tu te shkruani ketu ndonje argument qe hashim Thaqio paska negociuar me serbet e Beogradit dhe paska nenshkruar ndonje marrveshje kunder interesave te Kosoves dhe Kosovarve shqiptar!

Sikur qe vepronte Ibrahim Rugova me ate marrveshjen me Millosheviqin per ndalimin e bombardimeve te NATOS kunder Caqeve te Ushtris serbe dhe Objekteve qeveritare.

ceke cila eshte ajo marrveshje qe Hashim Thaqi e ka nenshkruar me autoritetet e beogradit e qe ka qen kunder interesave te shqiptarev?

Dilaver
14-07-04, 20:19
O Fadilo tė fryj argumente e tė bėj CICĖ!

Secilen herė qe ti tė shkruan unė do tė sjelli faqe tė zeza tė Hashim Brojės, edhe atė nga media tė ndryshme perfshi aty edhe media tė rangut mė tė lartė boteror.

Po le Dr Rugoven se ke tema sa tė duash per tė ato i shkruajmė atje ku ėshtė hapur temė per tė, e ketu tė mirremi me temėn e me vizionet e mjerimet vizionare tė njė vizionari tė deshtuar.

fadil
14-07-04, 20:36
Pershendetje:

Po daliver une e dije qe ti ke keshilltar te forte ! pra ty te keshillojn gazetaret dhe politikanet serbe dhe te shteteve qe jan kunder Kosoves dhe Kosovarve.

e sa per vizionin e thaqit mendoj se skemi qka me thene ai eshte ne perputhje te plot me interesat e kombit shqiptar, kete vizion jan ka e perqafojn njerzit e shkences Kosovare dhe ska rendesi qe ti se perkrah dhe bashkpuntoret e ketyre gazetave qe te furnizojn me shkrime nga serbia ,Greqia apo edhe rusia.

fadil
14-07-04, 20:39
Pershendetje:

Daliver ceke bre nje marrveshje qe Hashim Thaqi e ka nenshkruar me organet e Beogradit siq jan ato te Rugoves ,e e cila marrveshje ka qen kunder interesave te Kosovarve shqi[ptar.

kete ceke e leje shkrimet e gazetarve serbe apo grek.

shkruaj shkruaj ky do te ishte argument.

Dilaver
14-07-04, 20:44
O nuk ka ingerenca as kaqik ai tė nenshkruaj as tė vendos gjė per fatin e Kosovės as tė kombit shqiptar por vetėm leh ashtu pa lidhje sepse ka hy borxh e ka shit prapanicėn, pra e ka kushtezuar me dorėzimin e atij heroit tjetėr nė Den Hag.

fadil
14-07-04, 20:46
Pershendetje:

Daliver ceke bre nje marrveshje qe Hashim Thaqi e ka nenshkruar me organet e Beogradit siq jan ato te Rugoves ,e e cila marrveshje ka qen kunder interesave te Kosovarve shqi[ptar.

kete ceke e leje shkrimet e gazetarve serbe apo grek.

shkruaj shkruaj ky do te ishte argument.

daliver leje bre rrenat po shkruaj fakte pergjigju ne pyetjen qe te kam bere e mos ike prej temes.

Dilaver
14-07-04, 21:46
Ooooooooo Fadilooooooooooo, po a tė thash njiherė se nuk ka ingerenca Hasha tė nenshkruaj asgjė.

uliksi31
14-07-04, 22:24
Pershendetje per Te djathtit dhe te majtit,

E gjith kjo rremuj dhe percarje ne mesin tone eshte si pasoj e udheqesve qe kemi.
Keta udheheqes nuk dijn ta unifikojn popullin.Kte me se miri e ilustron replika ne mes diskutuesve.Ne jemi nje kombe i vogel qe na gelltisin pa meshir fqinjet ton,sikur kan vepruar gjat shekujve.Destinimi i cdo shqiptari eshte pavarsia e Kosoves.(reale do te ishte bashkimi kombetar por...)Si mund te arrihet pavarsia kur gjith kjo urrejtje egziston mes neve?!
Me siguri ne Kosove ka njerze te cilet dijn ta bashkojn popullin drejt asaj qe ne synojm.
Po nese nuk ka me te aft se keta qe i kemi,tani le ti perkrahim keta qe jane.Ne si popull duhet te luajm at rrol qe keta udheheqes te bashkpunojn dhe te veprojn per interesa te popullit.
Ju pershendes dy palve :arrow:

fadil
15-07-04, 19:44
Po sjelli ketu qe te lexojne te gjithe dhe shume interesant, gati e njejte me disa teza-akuza ketu ne df.....
BATIQ I SHKROI LETĖR HOLKERIT | 20:04 | Tanjug

Beograd -- Ministri i Drejtėsisė sė Serbisė Vladan Batiq i dėrgoi sot letėr shefit tė UNMIK-ut, Hari Holkerit, nė tė cilėn i pėrgėnjeshtroi pohimet se organet shtetėrore tė Republikės sė Serbisė asnjėherė nuk i kanė dėrguar dėshmitė pėr krimet tė cilat i kanė bėrė nė Kosovė komandanti i tanishėm i TMK, Agim Ēeku dhe pjesėtarėt tjerė tė ish-UĒK. Batiq kėrkoi nga Holkeri qė Ēeku menjėherė tė shkarkohet nga detyra e komandantit tė TMK dhe qė Agim Ēekut, Hashim Thaēit dhe Ramush Haradinajt t’u merren pasaportat dhe ata t’u dorėzohen organeve tė Drejtėsisė sė Republikės sė Serbisė ose tė arrestohen dhe tė gjykohen nė Kosovė. ‘Nė cilėsi tė ministrit tė Drejtėsisė nė Qeverinė e Republikės sė Serbisė, jam tejet i befasuar me pėrmbajtjen e letrės tė cilėn lidhur me arrestimin e Agim Ēekut ua keni dėrguar organeve tė pushtetit tė Sllovenisė se pėr ju, si kėshilltar i posaēėm i KB, vendimi i organeve tė Drejtėsisė serbe nuk ėshtė dokument i rėndėsishėm juridik, pėr shkak se territori i Kosovės e ka sistemin e vet juridik i cili plotėsisht ėshtė i ndarė nga sistemi juridik serb', pohoi Batiq nė letrėn Holkerit. Pastaj keni theksuar se pėr procedura penale pėr shkak tė krimeve tė luftės dhe krimeve kundėr njerėzimit kompetente ėshtė vetėm drejtėsia e Kosovės. Mė nė fund keni thėnė por kėtė e ka deklaruar edhe zėdhėnėsi Juaj zoti Sunil Narula se organet shtetėrore tė Republikės sė Serbisė asnjėherė nuk Ju kanė dėrguar dėshmi pėr krimet tė cilat i kanė bėrė nė Kosovė Agim Ēeku dhe tė tjerėt, shkroi Batiq dhe thekson se asgjė nga kjo qė ėshtė theksuar nuk ėshtė e saktė. Injorimi i sistemit tė Drejtėsisė sė Serbisė dhe i vendimeve tė tij nuk guxon tė jetė qėndrimi i administratorit civil tė KB nė Kosovė, sepse dėshmon ose pėr moskompetenca ose pėr njėanshmėri tė cilėn tanimė mjaft e keni demonstruar me pėrbėrjen e delegacionit monoetnik [tė shqiptarėve] tė Kosovės nė bisedat nė Vjenė, kurse letra pushtetit slloven kėtė vetėm e dėshmon, theksoi Batiq.' Pėrndryshe, Ministria e Drejtėsisė sė Republikės sė Serbisė TRI herė deri mė tani i ėshtė drejtuar paraardhėsit Tuaj zotit [Mihael] Shtajnerit dhe drejtorit tė atėhershėm tė kėtij reparti KlinViliamsit, mė 23 gusht tė vitit 2002 dhe mė 11 shkurt tė vitit 2003 me kėrkesėn qė organeve tė drejtėsisė sė Serbisė t’u ekstradohen pėr vuajtjen e dėnimit, pėrkatėsisht pėr zhvillimin e procedurės penale pėr vepėr penale tė terrorizmit dhe gjenocidit Agim Ēekun, Hashim Thaēin dhe Ramush Haradinjan’, vuri nė dukje Batiq. Bashkė me kėtė, UNMIK-ut i ėshtė dėrguar: Aktvendimi pėr zbatimin e hetimit kundėr Ēekut dhe Thaēit nr. 118/99, tė cilin e ka marrė Gjykata e Qarkut nė Prishtinė, pėrmes Gjykatės sė deleguar nė Nish, dhe kėtė pėr vepėr penale tė gjenocidit, Aktgjykimi i plotėfuqishėm i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė K.nr.37/97 prej 11 korrikut tė vitit 1997, me tė cilėn Thaēi pėr vepėr penale tė terrorizmit ėshtė dėnuar me burg nė kohėzgjatje prej 10 vjetėsh dhe Aktvendimi pėr zbatimin e hetimit tė Gjykatės sė Qarkut nė Pejė Ki.nr85/98 kundėr Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve pėr vepėr penale tė terrorizmit. UNMIKU asnjėherė nuk ka kėrkuar nga Ministria e Drejtėsisė kurrfarė dokumentacioni pėr kėtė ose pėr krimet tjera. Pėrkundrazi, ministria e Drejtėsisė sė Republikės sė Serbisė me vetėnismė i ka dėrguar tė gjitha kėto dėshmi, duke e njohtuar UNMIK-un se kundėr personave nė fjalė janė shpallur fletėarrestet nė vend dhe i janė dėrguar Interpolit, ku kemi kėrkuar qė urgjentisht kėta tė ekstradohen dhe t’u dėrgohen organeve tė Drejtėsisė sė Serbisė, aq mė parė qė praktikisht tė gjitha kėto verpa penale janė kryer para ardhjes sė UNMIK-ut nė Kosovė, prandaj ėshtė plotėsisht normale qė tė jenė nė kompetenca vetėm tė organeve tona tė drejtėsisė, pohoi Batiq. Nė vend qė t’u ekstradohen pushtetit serb, sė pari paraardhėsi juaj Mihael Shtajner ka ndėrhyrė te pushteti hungarez qė tė lirohet Thaēi, e pastaj ju nė tė njėjtėn mėnyrė keni bėrė presion te pushteti slloven qė ta lirojnė Ēekun. 'Dhe kur ėshtė fjala pėr Ēekun, a e dini zoti Holkeri se ai si oficer i Ushtrisė kroate ka marrė pjesė nė vrasjen mė monstruoze tė disa dhjetra civilėve serbė nė Medaēki xhep nė Kroaci, pėr ēka janė dėrguar dėshmitė Gjykatės sė Hagės' - pyet Batiq.

A e dini zoti Holkeri se ai sė pari nė vitin 1999 ka qenė komandant i UĒK terroriste dhe, nė vend qė tė pėrgjigjet pėr krime, ai ėshtė emėruar komandant i TMK.

A e dini zoti Holkeri se gjatė kėsaj kohe janė bėrė gati 7000 aksione terroriste nė tė cilat janė vrarė mė shumė se 1200 njerėz, janė plagosur rreth 1 350, janė rrėmbyer gati 1 500, janė pėrndjekur 340 000 pjesėtarė tė popullsisė joshqitare, janė djegur dhe rrėmbyer 107.000 shtėpi, janė rrėnuar ose djegur mė shumė se 100 kisha dhe manastire – pyet Batiqi dhe shton se nė krye tė terroristėve qė e kanė bėrė kėtė kanė qenė Ēeku, Thaēi dhe Haradinaj.

'Zoti Holkeri, pėrveē asaj qė Ju ėshtė dėrguar, mundemi t’ua prezantojmė edhe njė grumbull dėshmish tjera. Disa dhjetėra mijėra dėshmi pėr krimet mė monstruoze nėn patronatin e tyre u janė dėrguar Gjykatės sė Hagės. Hetimi ėshtė duke vazhduar’, ka theksuar Batiq.

Prandaj pėr shkak tė tėrė kėsaj jam i lirė t’ju propozojė kėtė?

1. Qė Ēeku urgjentisht tė shkarkohet nga detyra e komandantit tė TMK, sepse ėshtė tejet kompremetuese qė nėn patronatin e KB nė njė vend tė tillė tė jetė terroristi dhe krimineli i luftės.

2. Qė Ēeku, Thaēi dhe Haradinaj menjėherė t’u merren pasaportat dhe t’u bėhet e pamundur qė ta braktisin Kosovėn derisa nuk e shikon dokumentacionin juridik i cili ju ėshtė dėrguar. Nėse Ju duhen dėshmi tjera, Ministria e Drejtėsisė ėshtė e gatshme t’ju ofrojė.

3. Qė pas kėsaj tė emėruarit sipas fletėarresteve tė pėrmendura t’u dėrgohen organeve tė Drejtėsisė sė Serbisė. Nėse nuk e ndryshoni mendimin se pėr ta janė kompetente organet e Kosovės, atėherė arrestoni dhe gjykoni.

E vetmja gjė qė nuk ėshtė normale ėshtė se pėr krimet e tilla tė jenė nė liri, t’i ushtrojnė funksionet e shtetit dhe kur tė arrestohen sipas fletėarresteve zyrtare, nė pajtim me standardet qė ekzistojnė nė botė pėr kėtė ēėshtje tė ndėrhyjnė shefat e UNMIK-ut duke e prishur rendin juridik ndėrkombėtar.

progoni
16-07-04, 00:11
Kuuuukuuu Dilaver.

E paske qit njerin nė malė.
Fadilooooo,jo hiqė, fadilooooo.

Nė dorė tė zotit.

Edhe e patėm lut, djalo merre veten me tė mirė,
ky prapė,borqit dalė tė kemi.
Jo shtirė qė shnoshet
-mė.

Ani krejt rrugės suaj ,
po shkon ai analfabeti i sorrave .

Zoti ja bėft

qaren

progoni

fadil
16-07-04, 15:42
Pershendetje:

progoni na knaqe me keto shkrime , valla u knaqa tu qeshe e dine se pse po qeshi me ty sepse je mbetur ne potezin mate edhe ti edhe ai daliveri qe trillojke ketu se kinse hashim Thaqi qenka i Rrespektuar te serbet.

lexoje shkrimin e lartcekur dhe aty e shefe se perqka hashim Thaqi eshte i Popullarizuar ne serbi dhe perqka ata e deshirojn Hashim Thaqin.
sepse qeveria e ketij vendi deshiron qe Hashim Thaqi te shkoi ne Hage me bashkpuntoret e saje siq deshiron edhe Rugova dhe disa njerze te turpshme si ju.

Dilaver
16-07-04, 18:09
O Fdilo edhe pak tė ka mbetur tė shkruajsh per seks po qka kan lidhje keto shkrime me mjerimin vizionar tė Hash brojės.

po tė gjith ata qė jkan dy fije mend e dijnė se shqiptar i mir per serbin ėshtė vetėm shqiptari i vdekur, por serbėt janė tė interesuar tė kenė ndonji shqiptarė me tė cilin mund tė luajnė si tė duan, i cili per karrik e shet shokun (Limen) Kombin, e tė gjitha.

Pra fjala ėshtė se kerkojnė njeri tė thyeshėm i cili ate qka e pshtyn kthehet e lepin sikurse Fadili qe shkruan jo sėshtė vertet e pas dy minutash kthehet e thot u po valla paskam bėrė gabim hahahhahahahah.

Serbėt janė ata qe me njė gjuajtje tė vrasin dy herė, pra lexo pse atyre ju konvenon dialogu me Thaēin.


"THAĒI NĖ KĖTĖ MOMENT OFRON ZGJIDHJE KREJTĖSISHT TĖ PRANUESHME PĖR KOSOVĖN"


Novi Sad -- Kryetarja e Komiteti Jugosllav tė Juristėve pėr tė Drejtat e Njeriut, Bilana Kovaēeviq Vuēo tha pėr tė pėrditshmen "Dnevnik": "Duhet tė bisedohet me atė qė mund tė bėjė diēka. Nė Dejton nė vitin 1996 negociator kryesor ka qenė Slobodan Milosheviqi, edhe pse edhe atėherė ėshtė ditur pėr tė gjitha veprat e tij tė kėqia. Edhe Bilana Plavshiq tanimė ėshtė dėnuar pėr krime tė luftės dhe ėshtė duke e vuajtur dėnimin, por ajo nė Marrėveshjen e Dejtonit e ka luajtur rolin tejet tė rėndėsishėm pėr BeH, pėrkatėsisht nė Republikėn Serbe. Po tė mos ishte ajo, konflikti do tė pėrhapej edhe mė shumė. Hashim Thaēi nė kėtė moment ėshtė njeri i cili ofron zgjidhje krejtėsisht tė pranueshme pėr Kosovėn. Mohimi pasionant i njerėzve dhe refuzimi qė ata tė mos marrin pjesė nė biseda pėr shkak se dikush dyshon se kanė pėr krime tė luftės nuk ėshtė i mirė. Jaser Arafat dhe disa tė tjerė kanė qenė tė shpallur pėr terroristė, kurse mė vonė janė bėrė mė tė rėndėsishėm, por edhe negocuesit e vetėm. Nė rajonet e tendosura dhe me kriza janė tė mundshme kthesat e ndryshme. Ndoshta nuk ėshtė mirė qė mė parė tė diskualifikohen disa njerėz pėr shkak se ekziston ndonjė dyshim, i cili ende juridikisht nuk ėshtė artikuluar, dhe kundėr tė cilėve nuk ėshtė ngritur aktakuza, qė nuk domethėnė se mė vonė nuk do tė ngritet aktakuza. Me gjakftohtėsi duhet tė shikohet se ēka fitohet, dhe ēka humbet nė biseda me njė njeri siē ėshtė Thaēi. Nėse ėshtė e mundur se ai me veprimin e vet politik mund ta bėjė tė mundur kthimin e serbėve nė Kosovė, atėherė kjo nuk duhet tė refuzohet qė mė parė".

fadil
16-07-04, 18:17
Pershendetje:

kush eshte ne gjendje ta shese Kosoven vetem qe ai te qendroj ne pushtet ka deshmuar me se miri Ibrahim Rugova ateher kur e apte perpiluar ate marrveshjen sebashku me Millosheviqin ne Beograd Per ndaljen e bombardimeve te natos kunder forcave serbe dhe organeve qeveritare.

kjo eshte nje deshmi shum e mir qe ti te mendoshe dhe te morresh me fakte.

Kurse sa i perket atij shkrimit tende te asaj fare gazete aty Po shkruan dhe ti e ke nenvizuar me te ze4za dhe te Kuqe Hashim Thaqi eshte i vetmi person qe ofron zgjidhje te gatshme per Kosoven?

Zgjidhje e pranueshme per Kosoven eshte pavarsia e Kosoves dhe Hashim Thaqi eshte Gatshem te ofroj kete zgjidhje per Kosoven dhe Kosovaret.

ne ate gazet nuk po shkruan se Hashim Thaqi eshte i gatshem te ofroj zgjidhje te knaqshme per serbin por po shkruan se Hashim Thaqi eshte i gatshem te ofroj zgjidhje te gatshme per Kosoven.

Dilaver
16-07-04, 18:22
Po bre se edhe serbėt janė duke kerkuar pavarsi per Kosovėn qe sa vite hahahahhahahahahahahahhahahha, per atė po kerkojnė qe tė bėjnė dialog me Hashėn e brojės hahahahahhahah

Dilaver
18-07-04, 01:15
E ky Hasha i brojės ka thėnė dhe ka vendosur me kėmbėngulje ose ai do tė bėn dialog me shkie ose askush.

Gentiani
18-07-04, 23:27
Tė lashtė Zoti shėndosh fadil ty e hashėn me PDK - Povratakun Demokratik tu Kosovės, se me idiot-vizionet edhe shkijeve ja keni kaluar!

Kur ka pasur Vizion Hasha, ta ketė sot ?! pritni mos po e humb dikush andej nga Ohri...

fadil
19-07-04, 13:17
Pershendetje:

Keta te povratakut i keni marrur ju valla gentian!

per kete edhe ka fakte ?!

a te kujtohet kur eshte zgjedhur Kryetari i parlamentit te kosoves per here te pare>

me votat e kujt Nexhat daci u Be Kryetar?
a e din ti apo me mir te them a e dini ju?
nese ju nuk e dini ju tregoj une?
Nexhat daci Kryetar i Parlamentit te Kosoves eshte zgjedhur me votat e LDK-se dhe te Povratakut.

keshtu qe ky kualicion veq ershte i formuar ne mes te LDK-se dhe Povratakut moti por ne heshtje>

MemphiSx
19-07-04, 14:52
Nexhat Daci ska pas nevoje me u zgjedh me vota te Povratakut sepse kan qen te mjaftushme votat e LDK-se e te aleateve te saj
Keshtu qe juve nuk ju mbeti gje tjeter te kerkoni Koalicion me Povratakun
Ket e ka cekur Rada ne parlament kjo eshte e pa mohushme ;)

fadil
20-07-04, 07:15
Pershendetje:

Me pas pasur ju vota te mjaftueshme me zgjedhe presidentin dhe qeverin sebashku me kryetarin e parlamentit nuk kishit bere kualicion me Kta tpdkse dhe aakse.

Por ju Kryetarin e Kuvendit e keni zgjedhur me votat e povratakut.
edhe ata ndoshta jan aleat te juaj pa dyshim.

Kete e dine te gjithe qytetaret e Kosoves.

MemphiSx
20-07-04, 07:48
O qytetaret e Kosoves e din se ne nje Seanc Parlamentare Rada Trajkoviqi ja u qiti marret Thaqit e Ramushit se kan kerku koalicion me Povratakun ne Aeroport te Sllatines
Ajo nuk tha per Rugoven :P Kqyr veq pak ma lergg se huna o fadil hogja

fadil
20-07-04, 17:11
Pershendetje:

Mua e as askujt ne Kosove nuk i intereson se qka thote ndonje Politikan por na intereson se qkka ne te vertet ata bejne.

keshtu qe Rada Trajkoviq nuk ka pas thene se Thaqi dhe Haradinaj kan kerkuar kualicion ne aeroport por ka pas thene se ka pas oferta nga Politikan Kosovar pa i specifikuar ata me emer.

keshtu qe ne votimin per Kryetar te Kuvendit te Kosoves u pa se kush kishte kerkuar kualicion me ata ?

Kualicion me serbet kishte pas kerkuar Ibrahim >Rugova dhe LDK.ja pasi qe deputetet e povratakut votuan pro kandidatures se Nexhat Dacit per Kryetar te Kuvendit te Kosoves.

Nexhat Daci eshte zgjedhur kryetar i kuvendit te Kosoves me votat e LDK.se dhe te kualicionit povratak te udhehequr nga Rada Trajkoviq.

per kete ka deshmi te mjaftueshme madje edhe kaseta filmike nga televizionet Vendore dhe nderkombtare.

progoni
20-07-04, 20:17
o i mjer po votat e juaja e te povratakut ben qe ky Rexhepite jet ku eshte.

Qka flet budallaki.

matematikė e thjesht:
hiqi 20 vendet e falura
hiqe 10/ e votave te drejtperdrejta te minoritareve

llogarit tani sa eshte LDK 58/ o mjeran
shumic apsolute e votuesve shqiptarė

E ju mjerana ne emer te ktyre 30/(20/ tė falura ,10 tėdrejtėpėdrejta)
bojkotuat instutucionet e Kosovės me muaj tė tėr.

Ju qė shkelėt vullnetin e votuesit shqiptarė,
mė mban tashė ligjerat mbi kualicionet.

unė nuk ju kuptoi fare
si keni fėtyrė me ju drejtu votuesit shqiptarė,

Kuuuukuuu gjthė qka po bajke kjo fėtyra e juaj.

OROSHI
20-07-04, 22:45
Vizioni i Hashim Thaqit & co,eshte vizion komunist,larg ketyre vizioneve komuniste/kriminele/anti-shqiptare!!!!!

fadil
21-07-04, 17:01
Pershendetje:

eshte qudi me juve , sinqerisht jeni shum qesharak! a e dini se pse? sepse jeni tradhtar te kombit dhe te votuesve qe ju votojn juve!

Korrniza Kushtetuese e Kosoves serbe dhe minoriteteve tjera jav ka falur njezet ulse ne parlamentin e Kosoves.
kete korrniz e ka nenshkruar Ibrahim Rugova dhe Ramush Haradinaj dhe te njejten e ka kundershtuar Hashim Thaqi dhe nuk e ka nenshkruar, sepse kjo korrniz serbeve dhe minoriteteve tjera ju ka dhene te drejta te pakufizuara.

Hashim Thaqi me te drejt nuk ja ka falur votat e simpatizanteve te PDK.se , LDK.se ,sepse qytetaret e Kosoves kan votuar Per partit qe ata i kan preferuara dhe qytetaret jan ata qe te japin fuqin vendim marrese ne Parlament dhe ne te gjitha insdtutucionet e Kosoves.

LDK.se nuk ja ka besuar Populli krejt qeverisjen dhe per kete arsye LDK.ja eshte obliguar nga populli qe te bashkqeveris me partit tjera e jo vetem.

Dhe per funde ti i mjeri uroshe Bajram Rexhepi eshte bere kryeminister si rezultat i nje bashkqeverisje te imponuar nga votuesit Kosovar dhe eshte zgjedhur kryeminister mo votat e PDK.se,AAK,se dhe te LDK,se.e jo nga perkrahja qe ka marre nga kualicioni kthimi sepse kualicioni kthimi dhe qeveria e Beogradit Kryeministrin aktual e paten quajtur kriminel pasi qe sipas tyre Bajram Rexhepi kishte vrar serbe gjate kohes se luftes deri sa ishte ne UĒK.

dhe ajo qka eshte per te ju kushtuar nje vemendje ne shkrimin e progonit eshte se ky far progoni kerkon qe Kosoven ta ndertojn dhe qlirojn keta qe ky i quan kriminela kurse ta qeverisin ata qe nuk bejen asgje per Kosoven,

progoni
21-07-04, 19:10
o zotri
unė po tė them se qeveria e Kosovės ,
ėshtė njė kontrat,asgjė mė shumė(LDK,PDK,AAK).

E gjithė kjo ka ndodhur duke faleminderu kualicionin kthimi dhe 20 vendet e falura,qė kan mjaftu pėr tė blloku kuvendin e Kosovės.

Edhe njė herė populli shqiptarė
(pa 20vende tė falura dhe pa 10 vota tė drejtėpėrdrejta,unė bėj dallim, kualicioni qė ti e fut si populli i Kosovės edhe vendet e falura ,e ndrrojn koficientin e pėrqindjes)
ka votu LDK
ju keni pėrbuzė kė vullnet tė popullit shqiptarė duke pėrfituar nga korrniza kushtetuese dhe kualicioni kthimi.

Rugova dhe asė Haredinaj(fal tė koftė )nuk kan nėnshkruar atė korrnizė qė thua ti, vrejtet me kohė i kan theksu,por e kan miratu me tė vetmin qėllim qė tė ngriten instutucionet e Kosovės,nėnshkrimin e liderėve kosovarė,Hokerupi asė qė e ka kėrkuar,kėshtu vet ėshtė deklaruar,kurse qa ka thėn hashėbroja blla blla blla para ekranit ka qen nė kuadėr tė fushatės zgjedhore tė djallėzuar tė tij qysh e ka zanat.

Fadil jarani me kulicionin kthimi ju i kini hup dhisė,edhe jeni kambė e krye bashkė,

valla masė asaj qa kan bėr shkiet ,nė shqiptarė
gjunah me kėrku prap votė
pėr juve ,
veq fėtyrė nuk kishi

Guri i madh
03-10-09, 18:17
deshta me dit qka ka ndodh ky ministri i punve te mbrendsh ju pat than mos kerkoni dorheqjen time per 50 kg DROG e per nja 150 kg pare se jemi duke i krye hetimet ne rrethinen e PRIZRENIT ,po kjo pun ka qen para 3 mujve ende nuk tregun naj rezulltat

lirik
06-10-09, 06:09
Fadil qa i ke dhėn kaq siklet,po plasė burrė,merrė njėherė frym
-shlirohu,

tashė bėjm muhabet.

Fadil jam ka ta du tė mirėn,mos u mundo me arsytu hashėn e brojės,
le burrė se e ke sėmu vehten,e ai hasha i brojės,ishė ka mėrzitet.
Ti mos ju hidhro asė Dilaverit asė Murgeshės, Ti burrė idhnou hashės sė brojės pse po i bėn kto farė ahmakish (tradhtishė).
Valla bre Fadil dy pare men me i pasė njeri pa e pasė dikund kryet derzon nuk i ben kėto ahmaki.
Nėse qityneve seneve ju thua vizon Fadil shtirė me tė nimu,mos ėshtė
von more Fadil e nuk ben punė terapia.

Diqysh si gushtė po ju shtinė ky hasha i brojės ,me rrejtė pėr qiellė
burrė, po tė ishė kan pėr tokė ja kishė lan ai farė hasha njė derė,qishtu
valla veq nasihat nė ju.


zoti ja u bėft

qaren

progoni
ka ardh koha me i than gjithkuj tash me ja theksu katunin e nahijen -

jo veq me thanė hasha i brojes -

po edhe per brahim rugoven me than -----braha i cerces -

e per ramushin me thanė rama i gllogjes

e progonit me thanė per te prga i bajgores -

pra mbasi u bė kshtu me folė me bishta veq per nji anė le te flitet per te gjitha anet me bishta se nuk ben me bishtrue veq per nji anė jo jo jo nuk bėn hiq duhet per te tana anėt se nuk bėn veq per diken e per diken jo krejt njejt duhet per te gjith -

te mos zthuhet vetem per disa e per disa tjer jo -
s ka ma ka me ardh dita edhe atij t mahalles se vet me i than ne dasht me pas drejt me i thanė mandej edhe te mahalles se tjetrit se kshtu do ta bejm kulturen secili me koliba okolla kolibave mbasi turpi ne tokat shqiptare e jasht saj te shqiptart ka nisė te nji numer jo i vogel e po hahet me buk-
se shpotija primitive e njerzve po behet praktikė duke e nenqmuar jo vetem njeriun por edhe fshatin e tij per ta poashtruar e kjo esht poshtersi tradhtare keto jann sjellje te nji shkau te shkieve por kursesi shqiptari nuk ben me e poshtru nji fshat per inati te te nji personi por duhet me u msu me folė per gabimet e tjetrit pa e fye fshatin ose regjionin -
duhet me e pasė kulturen profesiionale te kujdesshme me diskutu kur diskuton per politiken e jo gjithfar lloj qobani ne kosovė po meret me politiken ne vend se me shku me livru kan mbet arat shkret e bujqsia-

Mungesa e edukates se njerzve te nji numri te njerzve qe po sillen kshtu -
ne kosvė dhe jash saj -

te nevrikosin me ket sjellje te pa kulturė te ult e te pa dinjitet -

duke ja fyer her rrethin e her fshatin e personit te cilin e urrejn-

jo per diqka se dijn diqka rreth ti ne analiza politike ose informacione tjera -

por flasin nga pozita e poshter e budallakisė urrejtse se nga esht njeriu dhe ja fusin mandej shpoti -

nga inati i qartur primitiv pse ai i atij vendi ose asaj aneesht ne at pozitė -
prandaj poshtersia e barbarizmit ka arrit kulmin te disa manjak primitiv qe me urrejtjen esmiren e tyre shpellore e ne mungesė kulture elementare -
e shfyqin barbarinė e poshtrimitt e fshatit se gjoja ai eshz i brojes e katuni i tij qenka i parisit dallim pra shum i madh -

por kta njerz ndoshta mahallen e vet e kan shtatmij vjet mbrapa brojes me gjithqka nuk i dihet ban vaki broja esht paris ne krahasim me mahallen e ti -Pra duhet ti trajhtojm e ti kualifikojm me emra krejt njejt mbasi ja ka nis kshtu etiketimi ne tana anet per hajr na kjoftė kjo far kulturizacije shpellore mentalitet barbar i poshter fyes kanibal shpellorė i pa qytetrim i pa karakater elementarė te shprehjes ne politikė e ne civilizim -

njeriu q enuk e ka konsideraten elementare te shprehjes nuk duhet me dal as ne qytet se le ma me hi ne diskutime per diqka kur nuk din qka flet e si sillet as nuk ka edukim kod elementar te etikes se sjelljes nuk edin se ai fyen dhe lendon nji fshat me ironi te tilla te sjelljes banale -


pra le ta praktitkojm te ju themi te gjithve kshtu jo vetem disa njerzve te anve te caktuara -

por te ju thuhet te gjithve -

se ju hyjm n hak pastaj bejm pa drejtesi -

e marre esht ma i dallu pra te gjithve te ju themi njejt me kualifikim -

nuk duhet me ja ba askuj pa drejt-

te gjithve duhet me ua gjet katunin e me ju thanė ashtu -


se nuk bėn veq disave me ua gjetė shpotinė e ironinė se mandej poshtersia nuk po ndahet drejt si drejtesi -

se po i ndegjoj kah thonė kupa i negrofcit -

e hasha i brojes etj - -


pra le te ju thojn te gjithve mbasi qenka ba kshtu moda ne kosovė-

jo veq disa te nji vendi e disa ve jo-

jo jo jo kjo esht pa drejtsi ja te gjithve ja hiq kerkuj -

s ka me ba dallime ktu o te gjith o hiq

GURI SYLAJ
06-10-09, 21:26
Nuk e dij ,a e kemi vrejte, qe shkrimi i Progonit eshte bere para, me shume, se pese viteve!!???

MemphiSx
06-10-09, 21:38
Nuk e dij ,a e kemi vrejte, qe shkrimi i Progonit eshte bere para, me shume, se pese viteve!!???


Hahhaahh Guri,ja vlen mu komentu edhe ai shkrim,sepse fadili si fans i PDK-s,spo lejke gjo pa thon per LDK-n qe sot e ka hyp ne pushtet hashimin ahhahah

Kaqanikasja
07-10-09, 20:21
Hahhaahh Guri,ja vlen mu komentu edhe ai shkrim,sepse fadili si fans i PDK-s,spo lejke gjo pa thon per LDK-n qe sot e ka hyp ne pushtet hashimin ahhahah


hahaha sikur ju te LDK-se qe po flitni keq per PDK normal qe edhe tjert te kunderten e thon ahahahhahaha ju tranoj kjo PDK e hajt hahahahahhah