PDA

View Full Version : Kfor te zvogloj trupat-Unmik te largohet !


Shpati
25-04-04, 10:01
Po hapi per her te par nje tem ne ket Forum,ftoj antaret e Forumit te japin mendimet ?

Qendrimi i KFORIT, ne te njeten form as po kontribon ne stabilizimin e siguris ne Kosov as ne regjion.
Mendoj se KFOR duhet te reduktoj numrin e trupave dhe at mbi 90 % ,nje numer i vogel mund te mbes ne kufi ne mes Kosoves e Srebis,por te parashihet me marrveshje edhe largimi i tyre mbrenda nje afati.

Unmikut:-mendoj se mbas zgjidhjeve te para te lira tersisht i ka kaluar mandati.
Te njetit duhet ta leshojn Kosoven.
Kosova mjaft esht administruar ne form te dyfisht!!!
Ekzistenca e Pushtetit te dyfisht e ka derguar kosoven ne nje kolaps .

Ju pershendes
Shpati

K-man
25-04-04, 17:41
Po hapi per her te par nje tem ne ket Forum,ftoj antaret e Forumit te japin mendimet ?

Qendrimi i KFORIT, ne te njeten form as po kontribon ne stabilizimin e siguris ne Kosov as ne regjion.
Mendoj se KFOR duhet te reduktoj numrin e trupave dhe at mbi 90 % ,nje numer i vogel mund te mbes ne kufi ne mes Kosoves e Srebis,por te parashihet me marrveshje edhe largimi i tyre mbrenda nje afati.

Unmikut:-mendoj se mbas zgjidhjeve te para te lira tersisht i ka kaluar mandati.
Te njetit duhet ta leshojn Kosoven.
Kosova mjaft esht administruar ne form te dyfisht!!!
Ekzistenca e Pushtetit te dyfisht e ka derguar kosoven ne nje kolaps .

Ju pershendes
Shpati

Shpat, a e din ti qe Kosova as qe ka ushtri t'veten me u mbrojt prej qfardo armiku? Nese largohen trupat e NATO-s edhe UNMIK-u, ateher t'nesermen forcat serbe i ki n'Kosove. N'Kosove nuk ka stabilitet hala, edhe qe forcat e NATOs jan rrit per 2000 trupa gjat trazirave t'mrama.
Qeshtu Shpat aga.

illyria
25-04-04, 20:50
Pėr ēka je tuj folė o to njeri.
A ke ti ide se ēfarė shteti po don tė bėhet Kosova.A e din ti qė sot nė Kosovė gjykatat nuk po guxojnė me i denue as hajnat e pulave e lere mė mafinė apo gjith ata vrasės tė vetė shqiptarėve pas luftės.
Ne jemi ende nė shtatzėnėsi, aty dikund kah muaji i katėrt sa i pėrket pėrgaditjes pėr shtet o shok,gojėn e kemi plot pavarėsi e punėn kėrkund hiq!

Shpati
26-04-04, 16:37
k-man dhe yllyria ju pershendes !

Shqiperia e ka debuar Princin Wilhelm Wid mrenda gjasht muajve...
Edhe sa do te luajn nderkombtaret me Kosoven ?

Kosova ende nuk ka Ushtri,por ai problem zgjidhet let ...
Me nje Ligj qe duhet ta nxierr Parlamenti themelohet Ushtria e rregullt e Kosoves...
E esht normale ather kur te terhiqet-Kfori tia dorzoj Armet e Ushtris se Kosoves.
-UQK ka dorzuar Armet Kforit
-KFORI duhet tia dorzoj Armet Ushtris se Kosoves .

yllirias,un ed di qka jem duke folur,por si duket ju nuk e dini se qka po shkruani.
Me thuaj mos je Serb se Millosheviqi ka qen i interesuar per Administrim Nderkombtar...Shpati

illyria
26-04-04, 18:51
Jo Shpat jo,nuk jam turk e as jam shka por po tė rikujtoj se kėtė vėrejtjen tėnde nė lidhje me kėt shkaun qė ėshtė nė Hag(emrin spo muj me ja shkru) e ke gabim shumė tė madh sepse mu ne shqiptarėt ishim ata qė kėrkonim protektorat ndėrkombėtar,problemi ėshtė qė shumė vetė shpejt po i rrėmben harresa!
Edhe unė jam i mendimit qė mė nė fund Kosova do ti mbetet Kosovarėve por gjithashtu mendoj qė pėr shtet duhet tė punojmė shumė mė tepėr se gjer mė tani sepse nuk ėshtė lehtė me mbajtė shtet e sidomos kur njė numėr i madh i njerėzve ende nuk ėshtė i pėrgaditur pėr te!

nezi
27-04-04, 12:35
Shpati te pershendes per temen e qelluar!!
Po shikon se ne nuk jemi mesuar pa okupator... sikur smundemi vetem te ia dalim...!?Njerezit vuajne nga Fobiomania...!!!

Shpati
27-04-04, 14:54
Ju pershendes Yllyria !

Kosova nuk ka nevoj per Zotrinj,

Ndoshta nuk jeni Turk as Shka por po punoni per ta...me dije a pa te at e dini ma mir ju vet?

Shtete kan ekzistuar qe nga "Shoqria Skllavopronare", para 5000 viteve, ju lutem leni ato dokrra!!!

Per Protektorat as qka kam qen,por ka qen nje zgjidhje qe Kosova mos te shendrrohej ne nje "Kasapnic",por pasi Kosova u shendrrue ne nje "Kasapnic",Protektorati nuk ka qen i arsyshem.
Te jesh per paqe nuk do te thot te pranosh asgjesimin...
Administrimi i huaj duhet te marr fund.

Shpati

illyria
29-04-04, 00:44
Shpati,
edhe protektoratit do i vije fundi kur tė vjen koha por po tė pyes ty,a e ke pėrjetue edhe ti pakėz atė far "kasapnice" Kosovare atje nė Gjermoni !?
dhe e dyta,athue modelin pėr shtet e ke tek bashkėsitė skllavopronare.
Shqipėria u formua si shtet feudal nė kohėn e kapitalizmit dhe na thuaj ti se sa pėrparoi ajo qe gati njėqind vjet.Pa respektim ligji,pa disciplinė asgjė nuk mund tė arrihet Shpati,ti kėte duhet me ditė fort mirė sepse po jetojke nė shtetin mė tė fort ekonomik nė botė.

illyria
29-04-04, 00:49
Edhe diēka,
Protektoratin mund ta kuptoni edhe si mbrojtjen e shqiptarėve nga vetė shqiptarėt e jo vetėm prej shkijeve!
Arsyeja: sa shqiptarė tė profileve tė ndryshėm u vranė pas lufte nė Kosovė?
Nga kush?

Shpati
29-04-04, 17:09
Ju pershendes yllyria ?

Koha Protektoratit i ka kaluar,
Protektorati Kosoven po e dergon ne humner...
Qarqe te caktuera nderkombtare po perpiqen qe ne kosov te instalojn nje
qeveri marionete...
Shqiptaret te i "nderrojn" si Civilizim-Kultur.
Kosova esht e zonja qe vet te vetudheheqet ose te i bashkangjitet territorit am Shqiperis.
Megjithat ekzistojn Qarqe te huaja ne kosov qe paraqiten si mbrojtes,e ne realitet te njetit perpiqen qe shqiptaret te i perqajn.
Te njetit kan tentuar te i perqajn por nuk ia kan arritur,nuk do te ia arrijn.
Edhe pse ndonje kriminel kur te ia mbathin do ta marrin me veti.

Yllyria, Ju ne disa shkrime keni permendur si Vrasje ,mbrojtje te vet Shqiptareve nga Shqiptaret etj.
Mund te deshmoni ju per ndonj Veper Penale?
Ne qoft se jo ather ju beni Vepra Penale !
Edhe pse nu kam pranuar te kryej punen e Gjyqtarit,ne nje shkrim ke then se nuk po guxojn te denojn !
Guxojn ata por e din ata kent duhet denuar...

Ju keshilloj qe per at ,qe nuk dini mos folni,shkruani.

Keni kujdes !

Shpifjet,Deshmit te rrejshme etj, jan Vepra Penale .
Mund te ju kushtojn shum vite lirie ...
Shqiptar Shqiptar duhet te i respektoni Ligjet.
Ne qoft se nuk i respekton Ligjet mund te denohesh.
E kur te denohesh nuk denohesh se ke qen Shqiptar por se ke qen kryes i Veprave Penale...

Shpati

nezi
05-05-04, 21:05
Pershendetje!
kame bindjen se Unmiku niset nga nje parim i nxituar, sipas te cilit, mendojne se Popullin e Kosoves, duhet ta mbaje , ne nje kontroll te shtuar, me nje afat te pacaktuar... !
Te administrosh, do thot te keshe pune me gjera te vdekura, kurse
Te qeverisesh, do thot te keshe pune me njerez.!
Mirpo unmiku bene te paren , administron, pra i trajton, Popullin e Kosoves dhe politikanet e saje, si nje mase nenqmuese!
Dhe do ishte mire qe sa me pare, ti marrin kompetencat,organet tona, legjislative,ekzekutiveetj.

ZOT te KOSOVES dhe sovrane te saje eshte vetem POPULLI I KOSOVES e askush tjeter, kurse pranise se unmikut i ka humbur cdo kuptim me..!!!

illyria
06-05-04, 05:20
Mir Shpati,keta komandantet e luftes qe po paraburgosen,a po paraburgosen si shqiptar dhe si vlera lufte apo pse kan ber veper penale ose edhe me keq,ndonje veper kriminale!?
Tjeter,gjyqtaret nuk duhet me dit kend duhet denuar sepse po te kishte gjyqesi te mirfillet,denimin do ta percaktonte vet vepra penale kurse vepra penale ose vepra kriminale me leht do te deshmohet permes deshmitareve,me kusht qe ata te mos vriten si ne rastin e Haradinajt dhe komandant Remit! Ja shembulli Shpati,u vran me rend shum deshmitar te rasteve konkrete dhe cka beri gjyqesia jone...asgje!
Ne anen tjeter,pa dyshim inspiratoret e ketyre rasteve pretendojn kariera politike dhe vende udheheqese ne Kosoven e UNMIK-ut ne vend qe te jen aty ku e kan vendin...pra,prapa grilave.
Pra,nga e gjith kjo rrjedh qe ne Kosove ende nuk ka stabilitet politiko-shoqeror kurse per ate ekonomiko-social as te mos flasim,andaj mendoj qe eshte heret te mendohet per largimin e KFOR-it qe deri diku eshte duke e mbajt nje nivel jo fort te lakmueshem te siguris.

nezi
06-05-04, 12:08
illyria

Me sa shohe une gezohesh shume , kure burgosen, luftetaret, Gjeneralet, gjithcka cfare ka te beje me UQK_n !?
Mendoni ju se keto burgosje jane te drejta?
Nuke ju ngjajne keto burgosje, pikrisht, si ato te viteve 81_89, Kure burgoseshin djemt dhe vashat tona, student, nxenes, intelektual punetore, etj Ku me qindra e qindra , te rinje dergjeshin ne kazamatet serbe, vetem pse kerkonin LIRI ?
Edhe sot, eshte nje gjendje kaotike, burgosen ata qe i kthyen shkaut PUSHKEN !!!Levizin kriminelet serb se bashku me spijunet shqiptare, lire ne trojet shqiptare, duke ju dhene prioritet, nga ana e unmikut ne bashkepunim me serbin!!

Kure do ju vije fundi mjeraneve ??
BESOJ SHUME SHPEJT... ! MOS U GEZO SHUME SE KA PER TU KTHYER NE BUMERANG.. ?? !!

Shpati
06-05-04, 17:12
Ju pershendes Yllyria !

Per nje rresht tendin do ta shkruaja nje Liber...por do te pergjigjem shkurt .
"Keta komandantet e Luftes qe po paraburgosen a po paraburgosen si Shqiptar dhe si vlera lufte" rreshti vazhdon me tej e shkeputa.

Keti rreshti do ti pergjigjem !

-Keta qe po paraburgosen po paraburgosen si vlera Lufte.

Pergjigje:

Nje Djalosh qe e njoh mu drejtua diku mbas perfundimit te Luftes se si Anglezet nu kan lejuar nje Liber te ti per "Luften dhe UQK"ta botoj dhe te njetit i kan sugjeruar se ne qoft se don ta botoj duhet vetem "pak"ta ndrroj nga ato qka ka shkruar...te i paramendoj si themelues te "UQK"dikend tjeter...
Anglezet i thojn ne i marrim shpenzimet e botimit etj.
I njeti Djalosh nuk ka pranuar...
Te kishte pranuar do te kishte ndimuar ne fallsifikimin e Historis.

Veshtrim i imi

Ka nje koh qe merrem me studimin e kesaj qeshtje !

Kam ardhur ne perfundim se disa qarqe "antishqiptare" nuk jan te interesuara per "Drejtsi" por per diq tjeter!!!

-Imagjinata e shejtanve-armiqve esht mjaft e zhdervjellt,gati perfekte...

1.Kosova te mbes pa Histori
2.Kosova te mbes pa Heronjet e saj

Armiqt e kan ditur dhe e din se Komandantet jan njerz qe vdesin si te gjith te tjerit.
-Por Historia nuk vdes ,por ket jan munduar tia marrin Kosoves.
Ta len Kosoven pa Histori...

Qka deshirojn keta vertet?

Si jan munduar te e realizojn ket ?

Akuza duhet te realizoj disa qellime...keshtu e kan parapar armiqt e Shqiptarve ?
-Te ishin akuzuar per vrasje te Serbeve ,mbas daljes se burgut do te njiheshin si Heroj.
Kjo zgjidhje nuk iu esht pergjigjur armiqve te Shqiptarve.
-Te akuzoheshin "Nga Ndekombtaret ,per nderkomtaret "kjo zgjidhje nuk iu esht pergjigjur "sepse mbas perfundimit te burgut do te mund te vinin ne pushtet...kjo zgjidhje nuk iu esht pergjigjur...

-Zgjidhja ma e mir qe kishin gjetur armiqt e shqiptarve ishte qe Komandantet e UQK te akuzohen per vrasje te Shqiptarve!!!
Qka kan dashur te realizojn me te ?
1.Kur te dalin nga Burgu te njetit mos te ken respekt !
2.Shqiptaret te perqahen ,mundsisht te dergohen ne nje "luft qytetare"

-----yllyria,komunistet Dezertoret te angazhohen per mbetjen e Unmikut dhe Kforit.

Metoda perqaj dhe Sundo ka funksionuar ne shum vende, te njetit jan duke e aplikuar edhe ne kosov.

Por nuk do te ia arrijn te jesh i sigurt.

Shpati

illyria
06-05-04, 23:40
Te pershendes Shpati,
Ti,une dhe shume te tjere ne Kosove e dime qe pas lufte gjithkush ka shkrue libra dhe broshura per luften,per nje katund ose per nje person.E dijme qe pas lufte gjithkush ka mund te shpall nje kenge heroike per nje person duke paguar shahirave nje shume te vogel parash,nuk e di sa ka qene tarifa per nje kenge apo per nje broshur por e di qe tarifa ka ekzistue dhe sa jane shkrue shum broshura dhe kendue shum kenge pa kurrfar kriteriumi.
E dyta, per cfar arsye jane parburgosur disa ish komandant te luftes,populli duhet ta kupton permes gjykimit i cili ne nje shoqeri te hapur dhe demokratike duhet te jet plotesisht transparent kurse une prap mendoj qe te ne ne Kosove nuk ka transparence minimale per shum procese,qofshin ato politike apo ekonomike.Cka eshte mjaft me rendesi dhe eshte per keqardhje,eshte ajo qe edhe masmediumet kosovare dhe gazetaria nuk jan te pavarura.
Gazetaret nuk guxojne te shkruajn per krime dhe abuzime me te medha,gjyqtaret shqiptar as qe guxojne te gjykojne ndonje krim me te madh,qoft ai krim ordiner,politik apo ekonomiko-mafioz.
Kujt i konvenon nje bllokim total informatash ne Kosove,normalisht krimineleve politik dhe mafiozeve te ndryshem,qofshin ata kosovar apo te huaj.
E kur eshte puna te ish luftetaret,vetem naivet mund te mendojne qe te gjithe ata jane melaqe kurse eshte shume tragjike nese mendojme qe ata duhet te jene imun ndaj ligjit dhe mund te bejne cka te dojne!
Shpati,Nezi,Fadil dhe te tjere,a mendoni ju qe te gjithe ish luftetaret duhet te jene te mbrojtur me ligj edhe nese ndonjeri prej tyre ben krime te lehta ose te renda ose jeni te mendimit qe ata apsolutisht nuk mund te bejne krime dhe askush nuk guxon me i padite per asgje.
Nese askush nuk guxon te padit kriminelet dhe kundervajtesit,ateher zonja dhe zoterinje kjo quhet anarki dhe ne anarki kurr nuk mund te ket shtet!

nezi
07-05-04, 09:16
illyrija!
lexoje dhe rilexoje ate qe ka shkruar Shpati, dhe ndal njeher dhe mendohu, beja vetit pytjen, apo kthehu ne retrospektiv ne cilen do etap te historis, kerko dhe gjurmo ,... Se sa shume montime i jane bere Populli shqiptare nga sundues te huaj, per vepra nga me te ndryshmet, kriminale, vetem e vetem qe te jemi te deskridituar, para botes.!!
edhe tani po keta nderkombetare vazhdojne po at zanat te serbise...!!!!Ju kujtoj nje rast pore qe ka qene dy here ne televizion ,nje ushtare i UQK eshte burgosur nga Kfori per 6 muaj, siq po i quani ju psh per "krime" pore ne fakt ska te beje asnje me "krim" POre ata nderkombetaret , ketij ish te burgosuri, i ofruan cdo gje , i ofuan edhe HARTEN dhe i thane " VERE GISHTIN KU TE DUASH TI TE JETOSH; VETEM DESHMO QE UDHEHEQJA E UQK; ESHTE E INDOKTRINUAR NE KRIME SI PSH : THAQI. hHARADINAJ ; REGJEP SELIMI;QEKU etj etj
Pore ky TRIMI i KOSOVES E KUNDERSHTOJ HAPTAS ATE QELLIM DJALLEZOR TE nderkombetareve, dhe eshte ai qe e ka thene haptas ne tv,.. pore kane shume te tjere poashtu te thone pore jane te cenzuruar...

besoj se me kuptove, ngase e kame shkruar pak ne shpejtesi...

nezi

fadil
07-05-04, 16:44
Pershendetje:
Yllyri une asnjeher ne te kaluaren e as ne te tashmen e as ne te ardhmen kurr kurr kurr nuk do ti njoh proceset Gjysore qe zhvillohen kunder atyre qe ia kthyen identitetin Kosdoves permes Ushtris Ēlirimtare nga okupatoret komunist dhe tashte okupatoret demokrat siq po e quajn veten.
Une dhe mendoj edhe bashkmendimtaret e mije do te njohim vetem gjygjet e Kosoves se pavarur te derigjuara nga kushtetuta e Kosoves!
pa u involvuar interesat e atyre qe jane kunder Kosoves dhe prespektives se saje dhe njerzve te saje!
ne asnje vende demokratik me tradit te shtetit ligjor Politika nuk e udheheq Drejtesin siq ndodhe ketu tek ne ne Kosove nga Okuptaret demokrat!
Nuk munde te quhet deshmitar ai person qe deshmon kunder ndonje qytetari te Kosoves vetem e vetem sepse atij i afrohet harata e botes dhe i thuhet vetem deshmo ti kunder ketij personi dhe vendose gishtin ne harte dhe trego ku deshiron te jetoshe, apo nese ketij deshmitari i afron miliona euro apo privilegje te tilla ne jetn e etije dhe te femijve te tije!
sepse kete ofert e refuzojn vetem ata njerze qe tere shpirtin dhe itegritetin e tyre personal me gjenerata te tera e kan futur ne sherbim te qeshtjes Kombtar, kurse disa te tille te turpshme bashkpuntor te serbis nese do te ju afrohet nje ofert e tille do te deshmojn edhe per papen se leje me per tjeret?
Eprorit te TMK-se nga Vushtrria Gani Imeri ne kohen kur ka qen i arrestuar i eshte afruar Harta dhe i eshte thene shiqoje harten dhe vendose gishtin se ne cilin vende deshiron te jetoshe vetem deshmo kunder Hashim Thaqit,Ramush Haradinajt,Fatmir Limes dhe Agim Ēekut, mirpo Ganiu e ka zemren te mbushur me atdhedashuri nuk e ka pranuar kete ofert per te cilen ofert ka deklaruar publikishte para mjeteve te informimit Ne RTK!
qka mendoni ju te nderuar lexues te ketij forumi a do ta kishin refuzuar kete kerkes ata qe deri dje i sherbyen Serbis?
une mendoj se jo pasi qe ata i kan sherbyer serbis pa asnje privilegj e leje me po te ju afrohet kjo mundesi.
koha do te tregoj dhe do ti gjykoj keta shqipfolsa?!!!!!!!!!!!!!!!

nezi
08-05-04, 10:14
Fadil , pikrisht per ket person, Gani imeri e kisha fjelen, por per momentin ia kisha harruar emrin. Andaj flmn qe e dokumentove edhe emrin e tije . Pore nuk duhet te harrojme se kane shume deshmitare injorant, tradhetare te Kombit, neper duar unmiku dhe kfori, qe bejne me te ligen ndaj ish UQK dhe TMKS...!vetem e vetem te deskriditoj, LUFTEN e paster qe ka bere UQK_ja.!!

progoni
08-05-04, 11:07
Kjo qė thoni Ju nezi nuk qėndron fare.
Nuk dua ti mbroj strukturat e UNMIK por nė gjithė botėn ekzistojn dėshmitarėt e mbrojtur, nė Kosovė tani ėshtė mė se e nevojshme kur dihet fare mirė se ēfare ju ndodhi shum dėshmitarėve pėr fjalėn e dėshm,uar pran organeve tė drejt

progoni
08-05-04, 11:27
Meq pa dashur pa pėrfunduar pergjegja figuroj nė forum po vazhdoj me pjesėn tjetėr.

Andej oferta e UNMIKut ka qen qė tė dėshmoj (asesi shpif) tė vėrtetėn meq gjyqtari hetues nga personi nė fjalė ka hetu dozėn e friksimit.
Me fjalė tė tjera Ganiu ka ofru prova se ėshtė i kėrcnuar po qese dėshmon (pas kėsaj fillon procedura qė tė mbrohet dėshmitari)ato tjerat jan pollavėra.
Asnjė organizat pėr mbrojtjen e tė drejtave t♪ njeriut nuk kan dėshmu kėt qė thoni Ju asė ajo e Kosovės(vetėm njė rastė qė ėshtė i evidentuar kur ėshtė kėrkuar qė i akuzuari tė veproj jashtė vullnetit tė tij ,jo ky i G.Ymerit,atė e kan potencuar tė gjitha oprganizatat sa ėshtė hapur edhe procedur ndaj personave).

Oj nezo nuk ka kushė kundėr luftės meq ajo na ėshtė inponuar pėr tė mbijetuar por nuk i arsyton askushė me mendje tė shėndoshė krimet e bėra gjatė luftės e mbas saj nga udhėheqėsit politik pėr pikpamjet e veta ideologjike (ELIMINIMI I KUNDERSHTAREVE).
Kjo ėshtė duke u kritikuar i mjerė ėshtė ai/ajo qė e mbron kėt dukuri.

Shpati
08-05-04, 12:50
Progonit !

A behuni vetem nje her i sinqert ?
Nga rrjedh "Niku-Progon"?

Shko dhe shkruaj te ata vllezerit e tu...O Progon .

Shpati

Shpati
08-05-04, 13:10
Per yllyrian !

Do ti pergjigjem pjeses dyt te shkrimit ,

Ne shkrimin e parafundit shkurtimisht ju kam dhen nje pergjigje pse burgosen Komandantet e UQK.
Siq po duket nuk ju ka mjaftuar...

Pergjigje:
-Kosova esht nen Administrim te huaj edhe Gjykatat jan nen Administrim te huaj.
-Pushteti Gjyqsor ne Kosov nuk esht i Lir
Pushteti Gjyqsor as qka ka kompetenca te ndjek-Gjykoj kriminelet e vertet.
Kriminelet e vertet ne Kosov bejn karrier...

Shpati,Nezi ,Fadili e te tjer nuk mbrojn Kriminelet,por jan kunder Kriminelve te cilet jan ven ne sherbim te armiqve te Kombit.

Shpati

progoni
08-05-04, 13:43
Pėr nikun PROGON.

Princi i par shqiptar PROGONI

Themeluesi dhe princi i principatės sė Arbėris

Sot nė shenjė rrespekti nė Shqipėri ekziston vendi Progonat

Shqiptarėt pėr herė tė parė po pėrfaqsonin rregullat qytetėruese europiane po hynin nė at familje sepse ne Europė ishin krijuar pricipatat e popujėve tė mėdhenjė.

Djali i im i madhi ėshtė i pagėzuar nė shenjė respekti pėr kėt PRINC

Hajt shpati ti pej shpati shko mėso pash bacin mos deshe ti nika te luftes sulltan ,muj ,sandokan,harambash,e ku dij unė.

Shpati
08-05-04, 16:26
Per Progonin ?
Ju thoni oferta e Unmikut ka qen te deshmoj (asesi te shpif )nga jeni aq i sigurt Zotri ?
Ndersa ne nje pjes te tekstit me posht ju thoni: (Eliminim te Kundershtarve)per pikpamje ideologjike.
Mendim Absurd !
A mundeni ju te deshmoni se kush esht eliminuar per pikpamje Ideologjike ?

Edhe pse mjerisht ka pasur Shqiptar te cilet nuk ju kan permbajt normave ne rrethana Lufte ,Gjendjes se Luftes,Ligjeve te Luftes etj.
Ndoshta ndonje Spiun Serb ka marr ndonje Denim...
Por per Eliminim te Kundershtarve nuk mund te flitet.

Unmikut nuk i ka intersuar Drejtsia, por si te i perqajn Shqiptaret.
Perqaj e Sundo .

Shpati

progoni
08-05-04, 18:06
Pėr shpatin

Sė pari nuk e ke meritu kėt pėrgjegje (meq ishe shprehur i pakultur rrethė nikut) e me sa dij unė nuk tė kam potencuar me emėr edhe ėshtė krijuar njė respekt i ndėrsjellėt nė kė forum (hyre nė listėn qė bejn pėrjashtim pėr mosrespekt),unė kisha shprehur opinjonin tim pa atakuar askė.

Hapja e procedurės sė dėshmitarit tė mbrojtur nuk ėshtė aq e lehėt si mendoni disa,ajo miratohet diku tjetėr e jo nė Kosovė meq ka obligim financiar dhe ėshtė e lejuar me konventa ndėrkombtare ajo bėhet kur dėshmitari paraqet rastin e kėrcnimit dhe gjygjtari hetues fiton atė pėrshtypje paraqitet kėrkesa(rasti konkret G.Ymeri me siguri ka potencuar kėrcnimin gjat deklaratės nė hetuesi).

E till ėshtė procedura,deklarimi i Ganiut pas daljės ėshtė pollavėr me i rehabilitu ndoshta tė thenat e veta nė hetuesi,mos mendoni qė gjygjtarėt ndėrkombtar jan aq NAIV sa tė bien nė provim aq lehėt kur pėr kėt ekziston njė parim ndėrkombtarė.

Eliminimi i kundėrshtarėve politikė:

Plagosja e dr.Sabri Hamitit
Enver Malokut
Ahmet Krasniqit
pjestarėve tė brigadės Mergimi
Xhemail Mustafės
Ismet Rracit
Smajl Hajdarit
Tahir Zemės
.
.
.
Sabahate Tolaj
Isuf Haklaj

Beso qė tani kur i shkruva disa edhe nuk mu kujtuan vetėm jan shumė.

Ju qoftė i lehėt dheu i Kosovės.

Verja gishtin kokės more shpati se tė thuash pėr gjithė kėta shpiuna tė serbis(nuk jan tė gjithėt qė jan eliminuar me ligje tė partizanėve) nuk ėshtė argument.

fadil
08-05-04, 20:44
pershendetje:
progan ju dhe bashkmendimtaret e juaj e keni mbajtur perkrahjen e ketij numri te elektorati deri tashte duke e paraqitur veten si viktim e njerzve te "LUFTES", duke i akuzuar qlirimtaret per gjithqka qe ka ndodhur ne Kosove vetem e vetem qe ju te fitoni poena Politike!ju keni qen ne gjendje ti shpallni patriota dhe legjendar edhe tradhtaret e kombit dhe shpiunat e serbis siq ka qen nje shpijun Tahir Zema apo nje sherbetor i KOS-it sherbimit te intelegjences se ushtris Jugosllave vetem qe te keni mundesin dhe te dilni para qytetarve dhe ti genjeni ata se edhe antar te LDK-se se sotme ka pasur ne LUFTE, por fatmirsishte qytetaret e Kosoves per gjdo dite e me shum jane ka e kuptojn kete psikologji POLITIKO KOMUNISTE TE LIDHJES DEMOKRATIKE TE KOSOVES ME NE KRYE NJERIUN E MJER TE QUAJTUR IBRAHIM RUGOVA i cili fatkeqsishte duke i akuzuar qlirimtaret ka arritur te behet President i Kosoves!
mirpo Lidhja Demokratike e Kosoves eshte drejt nje shkatrrimi pasi LDK-ja eshte helmuar ne KOKE, dhe kur koka nuk punon ateher nuk je ne gjendje ti identifikosh problemet tjera qe jan ne gjymtyret tjera !
Hydajet Hyseni Ish Nenkryetar i LDK-se se kaluar tashte eshte ne PDK.
Mehmet Hajrizi ish.Zevendes Kryeminister i qeveris se Kosoves ne egzil tashte eshte ne PDK.
Bujar Bukoshi ish Kryeminister i Kosoves nga radhet e LDK-se tashte ka formuar parti tjeter dhe ka qen edhe ne te kaluaren por edhe tashte eshte kunder IBrahim Rugoves.
pastaj edhe shum antar tjer te kryesis se LDK-se siq jan Edita Tahiri.Edi Shukriu,Ali Jakupi e shum e shum te tjer.
me ket kam dashur te them se te gjithe ata qe ne vietet e 90jeta dhan kontributin ne kuader te LDKse dhe e formuan dhe mbeshteten kete parti tashte jan larguar nga kjo parti pasi qe ne LDK nuk ka demokraci te brendshme por ka anarki dhe udheheqja e LDK-se eshte totalisht komuniste njesoj sikur politika e Enver Hoxhes?!
kur them se LDK-ja eshte parti komuniste e mbeshtes ne faktin se LDK-ja qe tre vite kurr kurr nuk e ka mbledhur kryesin e saje per ti kordinuar politikat e partis dhe prioritetet por ka vepruar me ideologjin e njeriut te semur nese me lejohet psiqikishte i quajtur Ibrahim Rugoves, keshtu qe me kete psikologji POlitike e shkatrron partin dhe popullin qe e perkrah kete parti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

progoni
08-05-04, 21:43
Fadil politika mė pate kėshilluar njėher ti pėrmbahem temės.
Lexo titullin e temės pastaj pėrgjigju.

Tu ka bėr krejt ty LDK (lexo mirė nuk mbroj me fanatizėm LDK pėrjashtohet ndonjė pėrgjegje pėr ju dhe nikun kaltrina meq nė postimet e juaja shprehet njė urrejėje e tepruar plotėsishėt e paarsyshėme, tani nė valle keni edhe shpatin).

Gjykoj arsyeshėm dukurit e krimit tė cilat kan ndodhurė nė Kosovė gjat luftės dhe mbas saj,kjo murtaj e zezė qė i rri Kosovės nė qafė padrejtėsisht.

Rrethė temės pėr shkatėrrimin e LDK tė kam dhėn pėrgjegje nė temėn qė e keni hapur ju.

Fadil politika nuk ėshtė menquri me postu shumė ,por me postu me arsyshėmeri,unė sa herė hy nė forum shof nga 10 postime fadili,fadili asgjė tė re ,postime tė pakuptimėta bla,bla,bla.

Shpati
09-05-04, 10:52
I nderuari Progon !

Kerkesa ime qe te jepni pergjigje rreth Nikut nuk ishte provokative,pasi edhe armiqet tan perdorin nje term gati te "ngjashem".

Aristoteli thot "une e di se nuk di asgje"ka fenomene ,dukuri per te cilat edhe un nuk di.

Pra mund te diskutoj edhe me ata qka mendojn ndryshe , Serb ,etj.
Rreth mbrojtejes se Deshimtareve nuk mendoj se esht veshtir?

Pasi me Profesion jam Gjyqtar...

Disa Shqiptar te pa "informuar" po futen per qellime te errta me qellim ne shkaktimin e Veprave Penale.

Te njetit thirren si Deshimtar e te njetit ne te njeten koh bejn Vepra Penale mbi shkeljen e Sekretit Ushtarak.

Edhe pse UQK esht shprendar Ushtaret,Komandantet jan te detyruar ne mbrojtjen e Sekrtit Ushtarak,ne te kunderten bejn Vepra Penale.
Pra ata qka kan ditur per diqka qka nuk ne rregull esht dashur te lajmrojn ne njesitet ku kan sherbyer.

Diqka ju ka perzier i nderuar !

Ata qka keni permendur nuk hyn ne kundershtar Politik ?
Por te njetit kan ber diq tjeter...

Qe mos te largohemi shum nga tema nuk do te jap sqarime...
Veshtro Ligjet Penale,Ligjet Ushtarake,Ligjet e Luftes etj.
E mandej i gjen ata qka jan...
Si do qe te jet ju duhet te jepeni mendimin rreth Temes e jo te diskutoni per diqka qka nuk ka te bej me Temen.

Shpati

illyria
09-05-04, 10:58
O ju mbrojtės tė krimit nė Kosovė,unė e di qė ju nuk jeni aspak naiv dhe se kėte e bėni vetėm e vetėm pėr pėrfitime tė ulta personale apo ndoshta ndonjėherė edhe nga mosdijenia.
Kėtė pėrrallėn e juaj me at eprorin "trim" nga Vushtrria mund tja tregoni vetėm fėmijėve mė tė vegjėl se 7 vjet zotėrinjė.Kjo nuk pin ujė fare kur dihet qė edhe vet ne nė njė masė tė madhe e nė amullinė qė na ka kaplue nuk reagojmė ndaj krimeve tė shumta tė ēdo lloji qė sot ndodhin nė Kosovė thaja ēdo ditė.Ne jemi tė verbėt ndaj krimit dhe reagojmė vetėm atėherė kur ne vetė jemi cak i kriminelėve.Ne nuk denoncojmė krimin dhe kriminelėt,njėsoj si qė nuk ka denoncue ai far eprori i juaj bosat e vet.
Ėshtė shumė logjike qė nė luftė kundėr krimit,policisė dhe organeve tjera i nevoitet njė pėrkrahje e madhe dhe ndihmė e vetė qytetarėve kurse qytetarėt kėte nuk e bėjnė ose e bėjnė nė njė numėr shumė tė vogėl.
Arsyeja pse nuk e bėjnė kėte ėsht pikė sė pari frika nga hakmarrja e klaneve kriminale dhe mafioze nė Kosovė,klane qė gati haptazi po veprojnė kėtu.
Krimnelėt dhe mafiozėt e dinė fort mirė qė nė sistemet demokratike tė gjyqėsisė ėshtė gati e pamundshme tė denohet dikush pa pasė dėshmitarė tė qėndrueshėm dhe sidomos...dėshmitarė tė gjallė.
Tė gjithė jemi dėshmitarė qė pas lufte nė Kosovė,nė disa raste tė krimeve tė rėnda u vranė shumė dėshmitarė kyē tė padisė.
Pėr ēudi,ishin kėto mu rastet ku gjykoheshin kriminelė nga radhėt e ish UĒK-sė!!!!
Pra, edhe njėherė po ju them dhe pėrkujtoj qė kėto "argumente" tuaja mund ti pėrdorni vetėm nėse jeni nė ndonjė qerdhe fėmijėsh por kurrsesi mos i tregoni ato si pėrralla se fėmijėt nuk i merr gjumi nga trishtimi!
Me kėtė shkallė tė krimit dhe mosinteresimit tė njė mase tė madhe tė popullit pėr ligj dhe luftė ndaj krimit dhe me elementė padyshim kriminalė tė cilėt udhėheqin njė pjesė tė politikės Kosovare dhe pėr fat tė keq pretendojnė ta marrin pushtetin,unė jam i mendimit qė ardhmėria e jonė nuk do tė jetė shumė e mirė.
Kjo u pa sidomos gjat trazirave tė marsit dhe tentim grushtshteti nga mu kėta elementė ku "heronjtė" vidhnin kumbona tė kishave nga ndjenjat e tyre patriotike si dhe pėr kontribut pėr pavarsinė e Kosovės!!!
Njė fjalė e urtė popullore thotė:"QENI I KEQ TA BJE UJKUN NĖ TORISHTĖ".
Unė vetėm mund tė them dhe tė konstatoj qė ujku ka nisė me na u afrue sepse shum qen tė kėqi janė duke bredhur lirė nėpėr rrugėt e Kosovės!
Kjo nuk ėshtė pėrrallė pėr fėmijė por realitet shumė i hidhur tė cilin realitet shumė kush nuk po e kupton e unė e kam droen qė kur ta kuptojnė,bėhet shumė vonė!
Liri dhe pavarėsi pėr popullin e Kosovės,
burg pėr kriminelėt,vrasėsit dhe hajnat e tė gjitha llojeve!

fadil
11-05-04, 11:23
Pershendetje:
Illyria mendon se i binde lexuesit e kesaj teme se ajo eshte kunder krimit ne Kosove?
por e verteta eshte se illyria nuk eshte kunder krimit por eshte kunder atyre qe Luftuan per lirin e ketij vendi dhe kunder atyre qe i dhane funde kriminalizimit te shoqeris Kosovare (KUNDER USHTRIS ĒLIRIMTARE TE KOSOVES ESHTE ILLYRIA DHE KUNDER ASKUJT TJETER)!
dhe me logjiken e saje te semur ajo mundohet ti binde lexuesit se ata qe shkruajn kunder shkrimeve te saje jan ne sherbim te krimit kurse e verteta eshte se vete illyria eshte ne sherbim te krimit?
kete e argumentoj me faktin se Parlamenti i Kosoves i Zgjedhur ne menyr demokratike nga qytetaret Kosovarve Ushtarve dhe eprorve te UĒK-se ju ka dhe epitetin e Ēlirimtarit te Kosoves!
kunder ketij epiteti kan votuar vetem deputetet e kualicionit POVRATAK !
por fatkeqsishte kunder ketij epiteti jan edhe disa qytetar te turpshem siq eshte kjo Illyria e cila terthorazi i perkrah qellimet e kualicionit serbe POVRATAK? por ndoshta ska faje se eshte bashkombase e tyre?
nese ndonjeri nga qytetaret e Kosoves nuk i perfill apo nuk i pelqejn vlersimet e parlamentit te Kosoves ne kete raste per UĒK-ne ai eshte kunder UĒK-se,kunder Kosoves dhe Kosovarve dhe thjeshte eshte ne sherbim te armikut shekullor te shqiptareve ne te gjitha trojet ballkanike?

prandaj edhe jam i bindur se ketyre njerzve ju ka ardhur fundi dhe keta njerze si illyria dhe bashkmendimtaret e tyre do te shkojn ne humner!

illyria
11-05-04, 19:16
Pra,sipas Fadilit,tė luftosh krimin na qenka tradhėti kombėtare dhe poashtu sipas Fadilit dhe shokėve tė tijė hajnat,rrėmbyesit dhe vrasėsit ordinerė na qenkan vlera tė luftave.
Po pse more Fadil ti gjithmonė i ngatėrron hajnat dhe kriminelėt me vlera tė luftės,me siguri pėr arsye se edhe vet je kriminel dhe hajn!
Kosova ėshtė aq e vogėl sa qė asgjė kėtu nuk mund tė fshehet aq mirė Fadil.
Populli e din se kush ėshtė mafi,kush ėshtė hajn,mashtrues apo edhe ku i ka rrėnjėt kriminaliteti kosovar Fadil.Nėse ti e mohon kėte,ti pra po e mohon edhe ekzistimin e krimit nė Kosovė.E metė e madhe e UNMIK-ut ėshtė edhe mungesa e vullnetit pėr njė luftė mė tė ashpėr ndaj krimit,i ēfardo lloji qoftė ai.
Fadil,njė fakt i madh ėshtė qė unė me siguri qė shumė mė tepėr se ti i ēmoj vlerat e luftės,dėshmorėt,martirėt dhe ēlirimtarėt e Kosovės.
Unė nuk i ēmoj hajnat,kriminelėt dhe vrasėsit ordinarė nė dallim prej teje dhe shokėve tė tu qė i adhuroni shumė!
Edhe Fadil,mė nė fund po tė them mos i gjeneralizo gjėrat kėtu po shkruaj me argumente tė qarta,ndaje pak shapin prej sheqeri dhe lėri ato pallavra ku i pėrzin kėtu edhe shkijet sepse nėse ti e lidh ēdo patriot tė vėrtetė qė lufton pėr njė Kosovė mė tė mirė dhe me sa mė pak krime me shkije atėher ske ēka me fol mė sepse e tregon nivelin e intelektit tėnd prej bubrreci ose ,si qė thash mė lart,edhe ti je hajn e bandit,kurse kėtu nė forum vetėm po i mbronė "kolegėt" e tu!
PS.Me u hapė unė e me ti tregue kėtu disa fakte mbi mua dhe rrethin tim Fadil,ti kurr nuk fol asgjė keq pėr mua e sidomos nuk mė pėrzin kėtu me antivlera tė luftės dhe me shkije!!!
Liri dhe pavarėsi pėr popullin e Kosovės,
burg pėr kriminelėt,vrasėsit dhe hajnat e tė gjitha llojeve!

fadil
18-05-04, 15:00
Pershendetje:
fillimisht jam i shqetsuar me administratorin e kesaj faqeje se si e lejon nje forumiste siq eshte illyria ti ofendoj dhe akuzoj debatuesit e ketij forumi pa asnje fakte e madje as pa i njoftur ata se kush jan me fjal banale dhe fyese!
mirpo mua e as per bashkmendimtaret e mije nuk eshte e papritur afendimi i illyris dhe bashkmendimtareve te saje!
sepse ne e dijme se keta njerze te kohes komuniste te gjitha akuzat qe i kan postuar ne kete rubrik dhe ne te gjitha rubrikat i kan postuar pa e ditur se per kende flasin dhe me e keqja pa asnje fakte!
si mund ta akuzosh nje njeri kur nuk e njeh ate njeri?
natyrishte vetem nese trillon sikur qe trillon illyria dhe bashkmendimtaret e saj mundesh !

illyria me shkrimet e saje siq e kam cekur ne shkrimin e parafundit meton se me akuzat e saje te turpshme te pabaza por vetem trilluese ta terhjek vemendjen e lexuesve te kesaj faqeje qe ti besojn asaj qe shkruan kjo far illyria!
por lexuesit e ketij forumi dhe te gjitha forumeve tjera ju besojn fakteve e jo trillimeve siq jan trillimet e kesaj illyris!

Ushtria Ēlirimtare e Kosoves eshte krijesa me e lavdishme e historis se kombit shqiptar!
i pelqej apo jo kjo illyris dhe bashkmendimtarve te saje!
dhe shqiptaret e te gjitha trojeve e dijne se kush e ka formuar dhe organizuar ,Udhehequr kete Ushtri te lavdishme dhe kush ka qen kunder saje!
kunder kesaj ushtrie kan qen bashkmendimtaret e illyris dhe njerzit qe i mbron illyria ne kete rubrik.

kete njerze te turpshme vazhdojn edhe sote te jen kesaj ushtrie te lavdishme !

kjo eshte fatkeqsia e tyre dhe e kombit qe i ka keta njerze antikombtar!

une dhe bashkmendimtaret e mije ne asnjerin nga shkrimet tona nuk e kemi mbrojter asnje krim qe eshte kryer nga kushdo! por jemi munduar te shkruajm opinionet tona dhe paknaqsin me njerzit antikombtar siq eshte kjo far illyria dhe bashkmendimtaret e saje?
sepse te jeshe kunder krijeses me te lavdishme te kombit shqiptar do te thote je edhe kunder Kosoves!
kjo eshte e vertet e pamohueshme?

Kriminelet jan Kriminel!por kriminel jan edhe ata qe mundohen ti kriminalizojn vlerat me te mirfillta te kombit shqiptar siq eshte nje vler Ushtria Ēlirimtare e Kosoves!

illyria me psikologjin e saje mundohet qe duke shkruar ne kete shkrim kinse per kriminelet, ta kriminalizoj Ushtrin Ēlirimtare te Kosoves dhe njerzit qe kan qen ne te dhe qe e kan udhehequr!
por kjo eshte e pamundur sepse Ushtria Ēlirimtare e Kosoves dhe njerzit e saje jan ne zemrat e shqiptarve te mirfillte kombtarishte!

ky eshte vullneti i popullit te kosoves qe eshte shprehur permes palamentit te Kosoves?
Parlamenti i Kosoves qe eshte zeri i qytetarve te Kosoves Ushtrin Ēlirimtare dhe njerzit qe kan qen ne te i ka shpallur Ēlirimtar te Kosoves !
kete eshte ka e bene edhe historia e popullit shqiptar i pelqej apo jo illyris dhe bashkmendimtarve te saje!

dhe nje njeri qe eshte kunder instutucioneve te Kosoves dhe historis qe e shkruajn historianet e Kosoves nuk mund te emrohet ndryshe perveq se armik i Kosoves dhe tere kombit shqiptar!

kunder instutucioneve te Kosoves eshte serbia dhe te gjithe ata qe jane kunder kosoves dhe shqiptarve ne tersi!ne mesin e ketyre njerzve bejne pjes edhe bashkmendimtaret i illyris!

Faton Kosova
22-03-08, 08:52
Illyria edhe Progoni kam dic t'ju them ndoshta pak me vonese ju shkruaj vetem se me bene shum pershtypje shkresat se si iu kishit rrekur padyshim se n'mnyr te gabuar jologjike e ma shum shpifse ketij kapitulli.
Nese nuk llogaritni veten hallk te zingjirit te Celikte qe veq nje emertim ka SHQIPTARI nuk e besoj qe qenia juaj t'jet atdhedashese e aq ma pak kritik i lavdis dhe te lavdishmeve, nuk po u terhek vrejtje e as nuk po insistoj t'cenoj te drejten njerzore per liri te te shprehurit vetem dua t'ju them qe 10.887km katrore jan thesar e ma mir ti them fole e atyre qe e mbollen e vujten sakrifikuan ndersa luftuan e perzune ate qe ka qen i tepert. Arkitekt te Kosoves kan qene jan dhe do te mbeten Clirimtaret. Nuk ju duhen ato shtiza ti perdorni ndaj ktyre margaritareve qe i posedojme nuk jan shum me besoni aq sa jan ti nderojme e t;pasojme Idealin e tyre Kombtar.

Faton BOZHLANI
VUSHTRRI

Peja-Boy
29-03-08, 10:42
k-man dhe yllyria ju pershendes !

Shqiperia e ka debuar Princin Wilhelm Wid mrenda gjasht muajve...
Edhe sa do te luajn nderkombtaret me Kosoven ?

Kosova ende nuk ka Ushtri,por ai problem zgjidhet let ...
Me nje Ligj qe duhet ta nxierr Parlamenti themelohet Ushtria e rregullt e Kosoves...
E esht normale ather kur te terhiqet-Kfori tia dorzoj Armet e Ushtris se Kosoves.
-UQK ka dorzuar Armet Kforit
-KFORI duhet tia dorzoj Armet Ushtris se Kosoves .

yllirias,un ed di qka jem duke folur,por si duket ju nuk e dini se qka po shkruani.
Me thuaj mos je Serb se Millosheviqi ka qen i interesuar per Administrim Nderkombtar...Shpati


Per tu Larguar Kfor edhe Unmik nga Kosova eshte ide e mire por mbas ndrrimit te gjeneratave .... Tash heret eshte !!

Peja-Boy
29-03-08, 10:51
Pershendetje:
Yllyri une asnjeher ne te kaluaren e as ne te tashmen e as ne te ardhmen kurr kurr kurr nuk do ti njoh proceset Gjysore qe zhvillohen kunder atyre qe ia kthyen identitetin Kosdoves permes Ushtris Ēlirimtare nga okupatoret komunist dhe tashte okupatoret demokrat siq po e quajn veten.
Une dhe mendoj edhe bashkmendimtaret e mije do te njohim vetem gjygjet e Kosoves se pavarur te derigjuara nga kushtetuta e Kosoves!
pa u involvuar interesat e atyre qe jane kunder Kosoves dhe prespektives se saje dhe njerzve te saje!
ne asnje vende demokratik me tradit te shtetit ligjor Politika nuk e udheheq Drejtesin siq ndodhe ketu tek ne ne Kosove nga Okuptaret demokrat!
Nuk munde te quhet deshmitar ai person qe deshmon kunder ndonje qytetari te Kosoves vetem e vetem sepse atij i afrohet harata e botes dhe i thuhet vetem deshmo ti kunder ketij personi dhe vendose gishtin ne harte dhe trego ku deshiron te jetoshe, apo nese ketij deshmitari i afron miliona euro apo privilegje te tilla ne jetn e etije dhe te femijve te tije!
sepse kete ofert e refuzojn vetem ata njerze qe tere shpirtin dhe itegritetin e tyre personal me gjenerata te tera e kan futur ne sherbim te qeshtjes Kombtar, kurse disa te tille te turpshme bashkpuntor te serbis nese do te ju afrohet nje ofert e tille do te deshmojn edhe per papen se leje me per tjeret?
Eprorit te TMK-se nga Vushtrria Gani Imeri ne kohen kur ka qen i arrestuar i eshte afruar Harta dhe i eshte thene shiqoje harten dhe vendose gishtin se ne cilin vende deshiron te jetoshe vetem deshmo kunder Hashim Thaqit,Ramush Haradinajt,Fatmir Limes dhe Agim Ēekut, mirpo Ganiu e ka zemren te mbushur me atdhedashuri nuk e ka pranuar kete ofert per te cilen ofert ka deklaruar publikishte para mjeteve te informimit Ne RTK!
qka mendoni ju te nderuar lexues te ketij forumi a do ta kishin refuzuar kete kerkes ata qe deri dje i sherbyen Serbis?
une mendoj se jo pasi qe ata i kan sherbyer serbis pa asnje privilegj e leje me po te ju afrohet kjo mundesi.
koha do te tregoj dhe do ti gjykoj keta shqipfolsa?!!!!!!!!!!!!!!!

Besoj se ne Harten e Kosoves e kishin gjet Ku eshte e ku nuk eshte per ta Egzekutuar...siq jan Egzekutuar edhe shume e shume Persona tjer te Kosoves ... Si Ilir Selimaj, Tahir Zemaj,Smajl Hajdaraj, Atentate ndaj Ramiz e Vesel Muriqit ......e nje me Kryesorja Vrasja ne Rahovec e Komandantit Agim Qela....i cili ka marr Pjes ne Luft te Bosnes e Kroacis e u vra nga Vellezerit ne Vend te vetin !

Peja-Boy
29-03-08, 10:58
Jo Shpat jo,nuk jam turk e as jam shka por po tė rikujtoj se kėtė vėrejtjen tėnde nė lidhje me kėt shkaun qė ėshtė nė Hag(emrin spo muj me ja shkru) e ke gabim shumė tė madh sepse mu ne shqiptarėt ishim ata qė kėrkonim protektorat ndėrkombėtar,problemi ėshtė qė shumė vetė shpejt po i rrėmben harresa!
Edhe unė jam i mendimit qė mė nė fund Kosova do ti mbetet Kosovarėve por gjithashtu mendoj qė pėr shtet duhet tė punojmė shumė mė tepėr se gjer mė tani sepse nuk ėshtė lehtė me mbajtė shtet e sidomos kur njė numėr i madh i njerėzve ende nuk ėshtė i pėrgaditur pėr te!


Edhe FADIL edhe SHPATI e pranojn qe "Realiteti i mire eshte por por spo na Kona" Pa shije diqka hahaha ...!