PDA

View Full Version : Pyetje pėr doktorin e forumit!


Barbaroza
26-04-04, 13:43
Te nderuar diskutues,ma merr mendja se ne mesin tone kemi edhe mjeke.Nese kemi te tille,per cka nuk dyshoj,atehere do te ishte mire te shtronim ndonje pyetje rreth gjerave qe na interesojne rreth shendetit!
Atehere urdheroni!

Albanam
28-04-04, 16:12
E nderuara Barbaroza!

Nuk di nėse jam mjeku i vetėm nė kėtė Forum, shpresoj tė ketė edhe tė tjerė, por gjithsesi, nėse ka ndonjė pyetje, do tė mundohem tė pėrgjigjem edhe unė brenda dijes qė kam dhe kohės qė mė premton.

Me respekt,
Albanam

Anonymous
28-04-04, 16:29
Und do e kisha nje pyetje!!

Meqe shum shpesh me dhemb koka, dhe disi me duket jam ber imune edhe ndaj hapave, qe as nje hap gati nuk me ndihmon(si psh Ponstan, Dafalgan, Spiralgin, Aspirin, e shum tjera) desha nga ju te die se a ka ndonje zgjidhje tjeter, per tme mbejtur kryet pa hapa, psh ndonje recept te gjysherve???

Ndoshta do te thoni tani se duhet te ditur arsyen se nga vin kto dhimbje te kokes, po ka shum arsye, vetem se jan kto dhimbje po thuajse gati te perditshme.....

Ju pershendes

Albanam
15-05-04, 19:07
I nderuari musafir i kėtij Forumi (Guest)!

Mė fal pėr pėrgjigjen e vonuar, por shpresoj pėr mirėkuptim.
Rasti deshi qė gati dy javė tė mungoj nga vendlindja dhe tė jem nė udhėtim zyrtar disa mijėra kilometra larg. Ē’ėshtė e vėrteta, unė akoma jam atje (apo kėtu), por ja qė gjeta rastin qė pėr disa ēaste tė futem nė faqen e forumit Dardania dhe tė lexoj pyetjen tėnde. Dhe vendosa qė prej sė largu tė shkruaj njė pėrgjigje tė shkurtė.
Kokėdhembja ėshtė padyshim njė nga sėmundjet mė tė shpeshta dhe mė tė mėrzitshme qė kaplon njeriun, veēanėrisht ngase arsyet qė sjellin deri te ajo janė tė shumta. Dhe nė kėtė drejtim jo rrallė vie edhe deri te imunizimi i organizmit ndaj barėrave dhe humbja e efektit tė tyre pėr zbutjen e dhembjes. Shihet se kjo ka ndodhur edhe tek ju, ngase pėrdorimi gjithnjė e mė i shpeshtė i barėrave sjell deri te njė gjendje e tillė.
Edhe pse ndoshta duket ikja nga pėrgjigjja kėshillimi pėr hulumtimin e arsyes sė kėtyre dhembjeve, ngase siē keni thėnė edhe vet arsyet nganjėherė mund tė jenė tė shumta, megjithatė, hapi i parė pėr tė arritur ndonjė rezultat pozitiv ėshtė hulumtimi i shkaqeve qė sjellin deri te kokėdhembja dhe angazhimi pėr eliminimin e faktorit etiologjik. Kurse kjo mund tė bėhet me njė analizė tė mirėfilltė mjekėsore, qė nga anamneza e deri te inēizimet e nevojshme tė trurit. Shtypja e lartė apo e ulėt e gjakut, ndezja e sinusėve, qarkullimi i pamjaftueshėm i gjakut nė tru, ērregullimet e dhėmbėve, shkurtpamėsia, stresi, shqetėsimi etj. etj., mund tė jenė nga arsyet e kokėdhembjeve tė mėrzitshme.
Zgjidhje tjetėr jashta barnave? Megjithatė ju preferoj qė tė kėrkoni ndihmėn mjekėsore, e sa i pėrket zgjidhjeve tjera, kėshtu:

- Dy herė nė ditė, nė mėngjes dhe mbrėmje, futni kėmbėt, deri nė nyje, nė ujė tė ftohtė, tre deri pesė minuta.

- Shtypni me forcė dy-tre minuta kokėn nė tė dy anėt, dy centimetra larg fundit tė vetullės nė pozicion prej 90 shkallė (nė vendin ku zakonisht vendoset gishti tregues nė kokė pėr tė treguar mendjen).

- Mbuloni kokėn me ndonjė leckė, ngase dikujt i ndihmon edhe ngrohja e kokės.

- Nėse kokėdhembja u shoqėrohet me tugė, mos ngurroni tė vjellni, ngase kjo mund t’ju lehtėsojė.

Janė kėto vetėm disa mendime qė shpreha me kėtė rast, e gjithsesi edhe ndokush tjetėr mund tė inkuadrohet nė temė. Pėrvoja e dikujt mund tė jetė interesante.

Pėr fund, ndoshta mund t’ju duket e pakuptueshme, por gjithsesi ju propozoj qė, kur tė pėrdorni barėrat apo ndonjė nga metodat e lartėpėrmendura, t’i drejtoheni me lutje Zotit pėr shėrim tė sėmundjes qė keni. Nė kėtė drejtim, vendosni dorėn e djathtė nė vendin e dhimbjes dhe thuani kėtė lutje:

“O Zot i njerėzve, largoje sėmundjen, shėro, ngase Ti je Shėrues, nuk ka shėrim tjetėr pos shėrimit Tėnd, shėrim pas tė cilit nuk ka sėmundje”.

Me respekt,
Prej sė largu,
Pėrshėndetje pėr ty dhe forumistėt tjerė,
Albanam

Barbaroza
16-05-04, 09:55
Pėr fund, ndoshta mund t’ju duket e pakuptueshme, por gjithsesi ju propozoj qė, kur tė pėrdorni barėrat apo ndonjė nga metodat e lartėpėrmendura, t’i drejtoheni me lutje Zotit pėr shėrim tė sėmundjes qė keni. Nė kėtė drejtim, vendosni dorėn e djathtė nė vendin e dhimbjes dhe thuani kėtė lutje:

“O Zot i njerėzve, largoje sėmundjen, shėro, ngase Ti je Shėrues, nuk ka shėrim tjetėr pos shėrimit Tėnd, shėrim pas tė cilit nuk ka sėmundje”.

Me respekt,
Prej sė largu,
Pėrshėndetje pėr ty dhe forumistėt tjerė,
Albanam

I nderuari Albanam,e bera Quote vetem kete thenjen tende.Edhe une kam lexuar se kjo thenje,edhe nese dikujt i duket e pakuptimte ne fillim,le ta provoje se vertete eshte shume efektive.Une e di ne gjuhen arabe por kam frike se nuk do te dije ta shkruaj ashtu siq duhet.
Pra,7 here duhet te thuhet dhe dora te vendoset ne vendin ku dhemb.Per te shuar pak kureshtjen e dikujt,mund te them se une e kam provuar dhe ka patur shume efekt,por duhet te perseritet shpesh!

Barbaroza
16-05-04, 10:10
Desha te bej edhe nje pyetje.
A mund dikush te na spjegoje pak per korentin apo "promajen"siq i kemi thene me heret ne menyre lokaliste.
Si te veprohet ne rast se na sulmon?

Barbaroza
18-05-04, 14:10
une_jam,me duket se ju i paskeni ngaterruar pak keto fjale.Me sa e di une Promaja eshte fjale ne gjuhen serbe por e theksova qe ta bej me te kuptuar per anetaret pasi ende na kane mbete disa shprehje nga e kaluara.Ndersa Korent i thone ne gjuhen shqipe dhe me shume perdoret ne Shqiperi ,por pasi e kam shkruar pyetjen te rubrika Shendeti,kuptohet se e kam patur fjalen per dyer dhe dritaret kur i leme qe te dyja hapur!

fisniku
18-05-04, 20:48
Barbaroza,do te mundohem me u pergjigj ne pyetjen qe e ke parashtru per aqe sa di,promaja,korenti -qe i thojn ne Shqipni apo shkuja vjen si e ka cek edhe vet mbas rrymimit te ajrit qe e godet nje pjese te trupit dhe e ule temperaturen ne ate pjese.Kjo shkakton nje shtangim te asaj pjese te trupit dhe shoqerohet shpesh me dhembje.
Mjekimi i saje behet me ushtrime te lehta fizike dhe marrjen e barnave si Ibubrufen,diklofen.. dhe kuptohet shmangja e qendrimit ne keto ambiente!
Kjo eshte pergjegjia ime nese ka dikush qe merret me keto semundje sigurisht qe mundet me pasuru pergjigjen me pervojen e vet.

Barbaroza
21-05-04, 12:15
Te falenderoj Fisniku per keto informacione!

Barbaroza
02-06-04, 10:44
A ka kush te na spjegoje per aknet sepse nga to vuajne shumica e te rinjeve?!
Nga shkaktohen dhe si mund te parandalojme shumimin e tyre neper fytyre?

Albanam
03-06-04, 15:23
E nderuara Barbaroza!
Gjithsesi nuk dua tė arsyetohem edhe njė herė pėr mospraninė time mė tė shpeshtė te Forumi nė pėrgjithėsi dhe rubrika Shėndeti nė veēanti. Por obligimet e pėrditshme e bėjnė tė veten. Megjithatė, e pashė pyetjen tėnde mbi AKNET, dhe gjeta pak kohė tė lirė tė pėrgjigjem shkurtimisht. Ēdo plotėsim nga dikush tjetėr ėshtė i mirėseardhur.

Aknet vėrtet mund tė paraqesin problem pėr njerėzit nėse gjenden tė pranishme nė shumicė. Ato nuk paraqesin vetėm problem estetik, por edhe ngarkesė tė madhe shpirtėrore pėr personin e kapluar nga to. Dhe nuk janė tė rralla madje as ndryshimet e personalitetit, tė manifestuara me agresivitet dhe ngacmueshmėri, nė njėrėn anė, apo depresion dhe tėrheqje nė vetmi, nė anėn tjetėr.
Aknet nuk janė vetėm sėmundje e lėkurės. Studimet tregojnė se shkaktarėt e tyre janė nė tėrė organizmin, madje edhe nė faktorėt trashėgues. Nėse tė dy prindėrit kanė akne, atėherė ėshtė pothuajse e sigurtė se edhe fėmijėt do t’i kenė, madje nė formė tė theksuar. Edhe pse ėshtė pak e besueshme se ushqimi mund tė ketė ndonjė lidhshmėri me sėmundjen, diku-diku mund tė vėrehet lidhshmėria me ushqimin e yndyrshėm, ėmbėlsirat etj.
Paraqitjes sė sėmundjes poashtu i kontribuon edhe klima e nxehtė dhe me lagėshti, ndėrsa mendohet se moment mė i rėndėsishėm etiologjik ėshtė faktori hormonal. Puna e sforcuar e gjendrave me tajitje tė brendshme ndikon nė punėn e gjendrave dhjamore. Pėr kėtė arsye edhe aknet mė sė shpeshti paraqiten nė moshėn e pubertetit apo pak mė herėt. Zakonisht ato qėndrojnė deri nė vitet e njėzeta, kur edhe vie te shėrimi spontan i tyre, edhe pse ka raste kur ato janė tė pranishme deri nė moshėn e vonshme.
Ėshtė e preferueshme qė mjekimi i akneve tė bėhet nė konsultim me mjekun dermatolog, ngase ngacmimi eventual mekanik i tyre, si pėr shembull shtypja e tyre, mund tė ketė pėr pasojė infektimin apo edhe lėnien e shenjave tė pahijshme.
Pėrndryshe, shėrimi i akneve ėshtė lokal dhe pėrmes antibiotikėve. Nė mėnyrė lokale shfrytėzohen kreme dhe losione pa pėrmbajtje yndyrore. Shpesh efekt tė madh shėrues ka edhe qėndrimi nė klimė tė nxehtė dhe tė thatė, i pėrcjellur me hidroterapi me ujė tė detit. Ndėrsa sa i pėrket antibiotikėve, preferohet marrja e anibiotikėve me spektėr tė gjerė nga rradhėt e tetraciklinėve.
Nuk ka ndonjė njohuri se ushqimi ka efekt nė paraqitjen e akneve, por nėse vėrehet se sėmundja keqėsohet pas ndonjė lloji tė ushqimit, atėherė mirė ėshtė qė ky ushqim tė braktiset.
Nė aspektin higjienik, ėshtė mirė qė lėkura tė lahet mėngjes e mbrėmje me ujė tė ngrohtė dhe sapun pėr larjen e fėmijėve.

Me respekt,
Albanam

Barbaroza
04-06-04, 11:46
I Nderuari Albanam,te falenderoj shume per kohen gje gjetet te na shkruani sadopak per kete fenomen qe eshte i pranishem mjaft te pjesa e rinise adoleshente.
Por,kureshtja ime eshte te mesoj pak edhe per vrimat qe mbeten ne lekure pas ngacmimit te akneve.Nese dikush di, le te na spjegoje si mund te veprohet per mbylljen e tyre.C'fare losionesh apo edhe barerash tjera mund te preferohen ne kete rast?

Naki
04-06-04, 20:59
Aknet te kategorizuar ne semundjet dermatologjike te percjellura me shume ndryshime psykosomatike-ngarkesa neurozave shpirterore,kerkone nje kohe te gjate te kurimit dhe nje vetebesim shpirteror duke anashkalluar Komplekset.
dr Albanam shpjegoje ne menyre profesionale dhe nuk mundem asgje te shtoje me teper.

Nga kendeveshtrimi im praktik do te preferoja kujdesin dhe profilaksen rreth sherimit te disa pacienteve ketu ne Gjermani qe kane pasur suksese.

1.Pastrimi i lekures me uje nen temperaturen trupore(temp.normale 36°c)

*preferohet uji 25°c pa perdorjen e sapuneve apo shamponave

2.*te behet pastrimi i pjeseve te lekures ariale apo te demetuara me solucione antiseptike LAVASEPT(AQUO me nje perqindje te alkoholit 1:10)

3.*BETAISODONA Solucion apo kreme te lyhen pjeset e semura te lekures ne fazen akute ketu mendohet ne 2-4 javet prej fillimit te semundjes se lekures-Aknet.

*CANESTEN Kreme preferohet ne fazen kronike
Pastrimi i lekures dhe mjekimi me keto barna preferohet te behet ne mengjes dhe mbremje.

Vizita mjekesore te dermatologu dhe konsultimi eshte e preferuar .

Barbaroza
06-06-04, 17:24
Desha te falenderoj edhe Naki-n per keto informarmacione shume te rendesishme!

Barbaroza
16-06-04, 15:05
Nese ka ndonje psikolog ne forum,atehere kisha dashur te dija rreth komplekseve qe paraqiten ne personalitetin tone.Si mund t'i largojme nga vetja?
Si shembull po e marr nje te njohur timen,ajo ka shume karakter te qendrushem qe rralle i gjendet shoqja por eshte shume kompleksive dhe vuan shume per kete shkak.Nese dikush thote se i ka humbur diqka,ajo menjehere skuqet ne fytyre qe po mos ta njihje cfare eshte,do te dyshoje se ajo eshte shume e keqe!
Jam kurioze te dij per kete fenomen me shume?!

turisti
28-07-04, 13:02
Tungi.Une nuk jam kompetent per pergjegjjet profesionale,por mendoj qe per kete qeshtje duhet analizuar shume gjera sepse,rasti i kesaj shoqes tende,Barbaroze, eshte i njejte si i dikujt QE GENJEN,TE SHIKON DREJTE NE SY DHE NUK SKUQET. Ju pershendes. :wink:

Barbaroza
28-10-04, 15:42
Kam degjuar se ekzistojne edhe semundjet shpirterore.Nese ka dikush te na informoje rreth ketij fenomeni,do te kisha kenaqesine.Psh,si manifestohet,cilat jane pasojat ,dhe se fundi ,si mjekohet,a duhet patjeter te vizitohet psikologu?!

KriSTaL
04-12-04, 13:32
permaja apo korrenti , te rrok nese , ke hap dyer e dritare , dhe ajo era e atyre te rrok dhe me ba met kap..gojen e trupin ta bllokon per koh te gjat dhe. eshte rrezik dhe te paralizohet njeriu per nje koh te shkurter , ku vetem me medikamente dhe gjilpera , duhet ta lirojm trupin pastaj.

e kam nga prevoja qe me ka ndodh , dhe bash duke ndez stufen ne OD te burrave, isha kur dritare e der hap ishte. dhe nje ftoft me rroku duke i fryer , zjarrit me ndez. goja me shkojke per njeren an. nisi te me marr lak. dhe shkova te mjeku , me qiti 12 gjilpera dhe disa medikamente , eshte shume e rrezikshem dhe te len me pasoja nese nuk i rrin gati menjehere.

KriSTaL
04-12-04, 14:20
Lamtumirė akne
Njė krem qė zgjidh problemet e lėkurės sė adolishentėve, larg salloneve tė bukurisė . Efekti i Skinorenit dhe pėrdorimi i tij edhe nga djemtė

Per nje adoleshent aknet nuk jane nje problem i lehte. Nese nje te rrituri ato i duken si dicka qe do te zhduket me kalimin e moshes, per ata qe jane duke kaluar fazen e pubertetit, shenjat ne lekure mund te kthehen shume lehte ne nje problem jetesor. Nje situate qe adoleshentit mund t’i shkaktoje merzitje, e mund ta beje me te ndihet inferior para shoqerise. Ca akne mund te kthehen ne dicka qe te ben te ndihesh kompleksiv. Jane pikerisht keto shenja ne lekure qe te bejne te ndihesh me pak i pranueshem tek te tjeret, e vecanerisht ndodh kjo tek vajzat.

Trajtimet estetike jo gjithmone jane efektive. Per me teper jane te kushtueshme e ne mjaft raste te pabazuara ne fushen mjekesore. Jo te gjithe adoleshentet mund te shpenzojne ore te tera ne sallonet e bukurise apo klinikat dermatologjike. Per me teper nese behet fjale per djemte. Por ekziston nderkaq nje tjeter zgjidhje, larg ketyre qendrave te bukurise. Nje zgjidhje mjaft praktike, qe mund te relizohet cdo dite ne shtepi ne menyren me komode, si per vajzat ashtu edhe per djemte. Nje tubet kremi qe quhet Skinoren. Nje nder te paktat terapi qe i zhduk vertet aknet, ky produkt i provuar shkencerisht i prodhuar nga «Schering», teper i sukseshem neper bote, ka disa kohe qe ka nisur te tregtohet edhe ne Shqiperi.

Nese me Diane 35, nje kontraceptiv qe ndikonte ndjeshem ne zhdukjen e akneve, firma farmaceutike «Schering» kishte zgjidhur problemin e femrave, me kremin Skinoren u jepet zgjidhje edhe problemeve te lekures tek meshkujt. Dhe jo vetem per aknet e fytyres. Teper praktik, tubeti i kremit Skinoren, i cili ka ne permbajtjen e tij Acid Acelaik 20 per qind, perdoret fare mire ne cdo zone te lekures me akne [jo vetem ne fytyre].

Ne vitet e fundit, Skinoreni, e vetmja kure kunder akneve qe eshte ne forme kremi, eshte provuar te jete nje nga zgjidhjet me te efektshme sidomos te akneve juvenile. Keto jane pucrat me te zakonshme qe u dalin te rinjve ne moshen e pubertetit. Pucra qe ndonese thuhet se ikin me kalimin e moshes, pervecse krijojne shqetesime psikologjike tek adoleshentet, mund te lene shenja edhe ne moshen e mevonshme. Njolla ne lekure, shenja apo cikatrice, te cilat tek nje i rritur mund te tregojne fare qarte problemet e dikurshme te adoleshences.

Persa i takon anes mjekesore, kremi Skinoren mund te perdoret ne te gjitha llojet e akneve, ne ato papuloze, me pustula, apo ne pucrat ne forme nodujsh te vegjel. Ne menyre qe kremi te jete sa me i efektshem, keshillohet qe gjate kohes se trajtimit te perdoren sa me pak te jete e mundur produkte kozmetike. Formula e tij e vecante, lejon perdorimin e Skinorenit edhe ne periudha kohe te gjata, per aq kohe sa i nevojitet nje lekure te pastrohet nga shenjat e bezdisshme te pubertetit.

Ne rastet me te renda, kremi Skinoren mund te perdoret edhe i kombinuar. Sipas edhe keshilles se mjekeve, ky krem mund te gershetohet me marrjen e antibiotikeve te ndryshem, por tek femrat mund te perdoret se bashku me pilulen Diane 35. Kjo ne vartesi te formes se aknes, ne rast se akneja eshte ne forme te lehte mund te perdoret vetem Skinoreni, ndersa ne rast se akneja eshte ne forme te mesme ose te rende duhet te mendohet per terapite e kombinuara, per te cilat eshte i nevojshem konsultimi paraprak me mjekun specialist dermatolog.

KriSTaL
04-12-04, 14:27
Sėmundjet shpirtėrore zėnė vendin e dytė

NĖSHATEL. (08.03.04) Nga transformimet e shpejtuara sociale tė shoqėrisė moderne, shėndeti psikik dhe kualiteti jetėsor i popullatės zvicerane ka pėrjetruar cėnime nė rritje dhe qė prej disa vitesh po ēon drejt njė shtimi tė trajtimeve psikiatrike. Kėshtu del nga njė studim i observatorit shėndetėsor tė Zvicrės.

Sipas kėtij studimi, shumė njerėz, pas ērregullimeve, u drejtohen para sė gjithash mjekėve tė tyre shtėpiakė. Mbi kėtė bazė bie nė sy qė nga mjekėt e tillė kurues sėmundjet psikike shpesh nuk zbulohen dot: kėshtu psh. gati njė e treta e tė gjithė pacientėve qė janė trajtuar nga mjekėt e praksės sė pėrgjithshme vuajnė nga njė ose mė shumė shqetėsime psikike nė stadin e nevojės sė trajtimit, por vetėm njė e katėrta prej tyre diagnostikohen prej mjekėve si tė tillė.

Shqetėsimet psikike nė asnjė rast nuk janė mė tė padėmshme se sa ato fizike, dhe pėrcillen sė tepėrmi pėr njerėzit pėrkatės tė prekur - me konsekuenca gjymtuese, ndėrsa pėr shoqėrinė - me pasoja ekonomike, - shkruan observatori shėndetėsor. Pėr sa i takon cėnimit dhe gjymtimit tė kualitetit jetėsor, shqetėsimet psikike, duke pėrfshirė kėtu dhe vetėvrasjet, pas sėmundjeve tė zemrės e tė qarkullimit te gjakut zėnė vendin e dytė nė radhėn e sėmundjeve tė ndryshme. Po tė shtonim kėtu dhe pasojat nga abuzimi me drogat dhe alkoolin, ērregullimet psikike do tė zinin qartazi majėn.

Jelira
22-10-05, 19:31
Kisha dashur te di diqka rreth aritmise,cka e shkakton dhe cka duhet bere ne rast se vuajme nga ajo?

Naki
23-10-05, 12:01
Ērregullimet e ritmit Tė Zemres-Aritmia e Zemres

Lloji i Bllokut

Grada e Pare
Intervali PR (nga fillimi i valės P deri tek fillimi i kompleksit QRS) mbi 0.2 sekonda. Ēdo impuls atrial pėrcillet nė ventrikuj.
Mund tė ndodhė nė njerėzit e shėndoshė nga rritja e tonit tė nervit vagus.

Grada e dyte
Intervali PR fillon i vogėl dhe pastaj rritet pak nga pak derisa njė impuls atrial nuk i pėrcillet fare ventrikujve.
Pas impulsit atrial tė papėrcjellė, intervali PR bėhet prapė i vogėl; pastaj fillon e zgjatet pak nga pak prapė, dhe ēdo gjė pėrsėritet nga e para. Mund tė ndodhė nė njerėzit e shėndoshė, ose mund tė jetė pasojė e barnave, p.sh., beta-bllokuesit, digitalisi, kalcium-bllokuesit.

Grada e trete
Intervali PR mbi 0.2 sekonda; pas njė numri tė pandryshueshėm impulsesh tė pėrcjella, njė impuls atrial nuk i pėrcillet ventrikujeve. Blloku zakonisht gjendet nė tufėn e His-it.

Grada e katert
Bllok komplet.
Nė EKG vihet re qė valėt P s'kanė lidhje me komplekset QRS.
Simptomat/shenjat: vėshtirėsi nė frymėmarrje, valė 'a' tė forta nė venat jugulare, presion pulsor i rritur. Mund edhe tė mos ketė simptoma.

Blloku i deges
Bllok nė njė nga degėt qė dėrgojnė impulset nga tufa e His-it nė ventrikuj. Nė EKG vihet re zgjerim i kompleksit QRS mbi 0.12 sekonda. Nė blloqet e degės tė djathtė vihet re pozitivitet nė pjesėn e fundit tė kompleksit QRS nė lidhjet V1, V2.
Nė blloqet e degėve tė majta vihet re pozitivitet nė pjesėn e fundit tė kompleksit QRS nė lidhjet prekordiale tė majta.
Zakonisht blloqet e degėve vihen re nė pacientė me sėmundje tė miokardit. Blloqet e degėve vihen re edhe nė pacientė me miokard tė shėndoshė.
Prognoza ėshtė e njėjtė me prognozėn e procesit patologjik qė shkakton bllokun. Zakonisht nuk ka nevojė pėr trajtim. Nqs pacienti ėshtė simptomatik, ritėmbėrėsi artificial mund tė vendoset nqs ka bllok komplet dhe nuk ka ndonjė shpjegim tjetėr pėr simptomat.

Fibrilimi atrial
1. Fibrilimi atrial ėshtė aritmia mė e shpeshtė kronike.
2. Etiologjia: sėmundjet valvulare, sėmundjet pulmonare, hipertiroidizmi, alkoolizmi, operacionet.
3. Pulsi ėshtė krejt i parregullt.
4. Shenjat/simptomat: palpitime, parehati nė gjoks, presion gjaku i ulėt, sinkopė, takikardi.
5. Komplikimet: trombe murale atriale dhe embolizėm, shpesh embolizėm nė tru.
6. Trajtimi:
a. Mbrojtje e ventrikujve nėpėrmjet bllokimit tė nyjes atrioventrikulare (p.sh., digitalis dhe kalcium-bllokuesit si verapamili dhe diltiazemi).
b. Kthimi nė ritėm normal me barna ose me goditje elektrike: (i) Prokainamid intravenoz, sotalol, amiodarone (ii) Goditje elektrike me 100-200J, dhe mė pas me 360J.
c. Nė qoftė se fibrilimi ka zgjatur mė shumė se 24 orė pacienti duhet trajtuar me Coumadin (Warfarin) pėr 3 javė para kthimit tė ritmit; kjo duhet bėrė pėr tė parandaluar lėshimin e emboleve pas kthimit tė ritmit normal.


Takikardia atriale shumėvatrore (Multifocal atrial tachycardia)
1. Veshoret kanė vatra ritėmbėrėse tė shumta; ritmi i zemrės ėshtė i parregullt; kjo lloj aritmie zakonisht shihet nė tė sėmurėt me sėmundje obstruktive tė mushkėrive.
2. Nė EKG shihet takikardi dhe mėshumė se 3 lloje valėsh P.
3. Nqs pacienti nuk ėshtė takikardik por ka mbi 3 lloje valėsh P kjo njihet si "ritėmbėrės bredharak" (wandering pacemaker).
4. Trajtimi: verapamil.

Takikardia supraventrikulare
1. Termi "takikardi supraventrikulare" pėrdoret pėr tė gjitha takiaritmitė zanafilla e tė cilave ėshtė mbi ventrikujt.
2. Ritėmbėrėsi (vatra ektopike) mund tė jetė nė atrium ose nė nyjen atrioventrikulare; disa ritėmbėrėsa mund tė jenė aktivė nė tė njėjtėn kohė (shiko mė sipėr: takikardia atriale shumėvatrore).
3. Diagnoza diferenciale: takikardia supraventrikulare duhet dalluar nga takikardia ventrikulare; dallimi bėhet me EKG.
4. Nė EKG shihen komplekse QRS tė ngushta (mė pak se 0.12 sec) nė takikardi supraventrikulare dhe komplekse QRS tė gjera nė takikardi ventrikulare. Nė disa lloj takikardish supraventrikulare mund tė shihet edhe vala P.
5. Dallimi midis takikardisė ventrikulare dhe takikardisė supraventrikulare me bllok tė degės ėshtė i vėshtirė.
6. Trajtimi varet nga shkaku:
a. Korrigjim i ērregullimeve tė elektrolitėve.
b. Masazhi i arteries karotide nė takikardi supraventrikulare paroksizmale.
c. Kontroll i ritmit ventrikular me barna (digitalis, kalcium-bllokues, beta-bllokues, adenozinė).
d. Kontroll i ritmit ventrikular me goditje elektrike nqs pacienti ėshtė nė rrezik.

Takikardia ventrikulare
1. Pėrkufizim: takikardi ventrikulare = mė shumė se 3 tkurrje ektopike ventrikulare.
2. Takikardia ventrikulare qė zgjat mė shumė se 30 sekonda duhet trajtuar urgjentisht sepse mund tė shndėrrohet nė fibrilim ventrikular.
3. Trajtimi varet nga simptomat:
a. Nė qoftė se pulsi nuk ndiehet dhe presioni ėshtė i ulėt, pacienti duhet defibriluar dhe trajtimi duhet tė vazhdojė sikur tė ishte fibrilim ventrikular; goditjet elektrike fillohen me 200J, pastaj 300J, pastaj 360J.
b. Nqs pacienti ėshtė asimptomatik trajtimi i parapėlqyer ėshtė lidokaina.


Fibrilimi ventrikular
1. Shenjat e simptomat: sinkopė, hipotension i theksuar, vdekje klinike.
2. Goditje elektike e menjėhershme (200J, pastaj 300J, pastaj 360J) e rivendos ritmin nė 95% tė rasteve.
3. Nė raste tė rralla goditja me grusht nė gjoks e rikthen ritmin.
4. Lidokaina mund tė pėrdoret.
5. Pa trajtim fibrilimi ventrikular sjell vdekje.Shkrimi ėshtė vetėm informativė nga kėndi i Puntoritė shėndetsorė e jo nga Mjeku.

Naki

Barbaroza
08-11-05, 12:00
Me intereson te di diqka rreth sjelljeve te nje narkomani.P.Sh.,pas sa kohe fillon te ndikon ne gjendjen e tij shendetesore dhe ne vetedijen e tij perdorimi i llojeve te ndryshme te drogave dhe a eshte e vertete se ai jeton ne iluzione dhe me gjera te paqena?
Shkak per pyetjne time eshte nje rast qe me ka ndodhur kur kam degjuar nje narkoman duke thene:"kam lene nje takim ne msn me Adelina Ismailin dhe Skenderbeun" :roll:

Ju flm!

Espresso
09-11-05, 17:27
A ka kush te na spjegoje per aknet sepse nga to vuajne shumica e te rinjeve?!
Nga shkaktohen dhe si mund te parandalojme shumimin e tyre neper fytyre?

Tung Barbaroza

Lexova me vemendje pyetjen e parashtruar dhe pergjigjjet vijuese.
Sa i perket smundjes dermatoligjike te aknes, se pari duhet bere diferenca ne mes te llojeve te ndryshme si: akne vulgaris; akne conglobata dhe akne fulminans, ku kjo e fundit eshte tejet e gjeneralizuar.
Kame vuajtur 5 vite nga aknet dhe asnje locion apo antibiotik sme ka ndihmuar. I vetmi preparat qe me ka ndihmuar dhe i njohur si i vetmi preparat (tanipertani) me veprim te kenaqshem eshte Izotretionini ( eshte nje hormon me veprim antiandrogjen). Kete preeparat me sa pash asnjeri nga antaret nuk e kishte vequar.
Veprimet negative te ketje preparati dhe te rrezikshme jane kryesisht teratogjeniteti, keshtu qe femrat ne moshen e pjekurise duhet te kete kujdes nga shtatzania.
Kete preparat ne form te hapave (i cili ne Gjermani njihet me emrin Roaccutan) e kame perdore disa muaj dhe qe atehere nuk kame me asnje problem me pucrra.

Ju pershendes

zana e maleve
09-11-05, 20:10
shume e ka te drejt miku im
une personalisht i kam perdorur keta lloj hapash te quajtur CURACNEE 50mg
pergjate 6 muajsh kam perdorur kete terapi dhe ka qen shume e sukseshme mirepo kam qen e obliguar qe qdo muaj para secilen kontroll te beje analizat e gjakut:sheqerin ne gjak,yndyren ne gjak dhe testin e shtatezanise ke apo nuk ke e martuar.
keto lloj barerash kane edhe efekte sekondare:
-beje thajren e lekures
-bejen rritjen e yndyres ne gjak(gje qe eshte inatreasnte tek keto barera sepse e bejne tharjes e lekures e ne te njejten kohe e rrisin yndyren ne gjak)
-dhe te shkakton krurje ne tere trupin
efikaciteti i ketij ilaqi shihet pas 6 muajsh tretman

Barbaroza
09-11-05, 20:32
Espresso dhe zana e maleve,ju falenderoj per keto informata!
Personalisht nuk kam akne,por thjesht ishte kureshtja ime te dija me shume rreth akneve sepse ka shume njerez qe vujane nga ato e mund t'i sherbejne dikujt keto te dhena!

Espresso
09-11-05, 21:09
Ashtu eshte zana e maleve. Te njejten procedure analizash e kame kaluar edhe une. Si duket tek ju preparati quhet ndryshe! Kjo mvaret natyrisht prej firmes ndersa substanca perberese eshte e njejt.
Nuk jame i sigurt a eshte ne treg ky bar ne Kosove ose ne Shqiperi. Deri sa isha une atje nuk ka pas keso bari. Perdoret vetem kunder aknes terapirezistente dhe jo cfardo lloj puqrrash si ato te pubertetit e te tjera qe mund te kurohen me terapi me pak agresive.
Keta hapa jane shume te shtrenjte dhe mua (Sigurimit shendetsore) me ka kushtuar mjekimi diku 1000 euro. Ky mund te jete edhe shkaku perse ky ilaq nuk eshte i njohur apo nuk eshte ne treg!

Me nderime

zana e maleve
09-11-05, 21:43
po miku im me merr mendja qe per te njejtin ilaq po flsim.por edhe nje gje:qe mua personalisht me ka ndodhur,gjate perdorimit ne dy muajt e pare nuk kam pasur reaksione sekondare mirepo kur kam filluar muajton e trete te perdorimit te tretmanit qaq shume me eshte rritur ynyra ne gjake sa qe mjeku mi ka ndaluar te gjitha produktet qumeshtore,dhe te gjitha embelsirat.
-por tani jam shume e kenaqure me fytyre timen me te vertet eshte ilaq efikas por te duhen te keni shume kujdes gjate perdorimit te tij.

Espresso
09-11-05, 22:06
Me vjen mire qe paske shpetuar prej yndyrnave, por mos te dalim nga tema e ti shtjellojme tani edhe pasojat e imta se nuk jame me rendesi! :lol: :lol:

Te pershendes

benii.a
11-04-08, 21:02
un ti kom dergu edhe dy mesazhe me heret por nuk kom mar pergjigjeje nga ti por ska der ja edhe nje her po ta tregoj semundjen time qe 5 vite kom problem me lekuren e kokes kom kruarje te pa nderpreme ne kok dhe eshte nje kruarje jashtzakonisht e madhe teper e fort doktor se pari her kafillu me u kruajt rreth ballit koka nalt d m th rreth flokeve pastaj mu ka perhap ne te gjith koken tash her kom kruarje per mbi kok her mbrapa kokes her anash kokes keshtu qe sdi qfar te bej jom ne hall te madh skom lan dermatolog mdoket qetu ne kosov pa e vizitu po asnjeri deri me tani ska dit mem tregu se qfar kom sdi qfar doktor ka ktu ne kosov nga kjo kruarje doktor po me bien edhe floket as nuk po mundem me u mar me aktivitete sportive as gjum spo mundem me ba as me i qeth floket nuk po ma duron lekura kokes me pa prek diksuh tjeter koken sdi qfar te bej jom ne hall te madh nese mundesh mem ndimu disi sdo ta kisha harru kurr dhe do ta kisha dit per nder bile me ne fund nese njeh ndonje dermatolog te fort qe din diqka mem udhzu me shku dikun se jom ne hall me tadh besononum ndoshta e kom tepru pak po ja qe keshtu e kom punen flml shum per mirkuptim..

Naki
12-04-08, 19:07
un ti kom dergu edhe dy mesazhe me heret por nuk kom mar pergjigjeje nga ti por ska der ja edhe nje her po ta tregoj semundjen time qe 5 vite kom problem me lekuren e kokes kom kruarje te pa nderpreme ne kok dhe eshte nje kruarje jashtzakonisht e madhe teper e fort doktor se pari her kafillu me u kruajt rreth ballit koka nalt d m th rreth flokeve pastaj mu ka perhap ne te gjith koken tash her kom kruarje per mbi kok her mbrapa kokes her anash kokes keshtu qe sdi qfar te bej jom ne hall te madh skom lan dermatolog mdoket qetu ne kosov pa e vizitu po asnjeri deri me tani ska dit mem tregu se qfar kom sdi qfar doktor ka ktu ne kosov nga kjo kruarje doktor po me bien edhe floket as nuk po mundem me u mar me aktivitete sportive as gjum spo mundem me ba as me i qeth floket nuk po ma duron lekura kokes me pa prek diksuh tjeter koken sdi qfar te bej jom ne hall te madh nese mundesh mem ndimu disi sdo ta kisha harru kurr dhe do ta kisha dit per nder bile me ne fund nese njeh ndonje dermatolog te fort qe din diqka mem udhzu me shku dikun se jom ne hall me tadh besononum ndoshta e kom tepru pak po ja qe keshtu e kom punen flml shum per mirkuptim..


Semundjet dermatologjike te percjellura me shume ndryshime psykosomatike-ngarkesa neurozave shpirterore,kerkone nje kohe te gjate te kurimit dhe nje vetebesim shpirteror duke anashkalluar Komplekset.
dr Albanam shpjegoje ne menyre profesionale dhe nuk mundem asgje te shtoje me teper.

Nga kendeveshtrimi im praktik do te preferoja kujdesin dhe profilaksen rreth sherimit te disa pacienteve ketu ne Gjermani qe kane pasur suksese.

1.Pastrimi i lekures me uje nen temperaturen trupore(temp.normale 36°c)

*preferohet uji 25°c pa perdorjen e sapuneve apo shamponave

2.*te behet pastrimi i pjeseve te lekures ariale apo te demetuara me solucione antiseptike LAVASEPT(AQUO me nje perqindje te alkoholit 1:10)

3.*BETAISODONA Solucion apo kreme te lyhen pjeset e semura te lekures ne fazen akute ketu mendohet ne 2-4 javet prej fillimit te semundjes se lekures-Aknet.

*CANESTEN Kreme preferohet ne fazen kronike
Pastrimi i lekures dhe mjekimi me keto barna preferohet te behet ne mengjes dhe mbremje.

Vizita mjekesore te dermatologu dhe konsultimi eshte e preferuar .Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga saba
Zoti Naki,kam 15 vjet qe vuaj nga psoriasis , tani me eshte perhapur edhe ne koke. C'far medikamenti te perdor dhe sidomos per koken, ju lutem me rekomandoni shampon e duhur.


Tercolin
Avokadoėl
Janė dy shampona ēė preferohen mė sė shpeshti,janė prodhime Gjermane dhe Zvicerrane,dhe nuk kushtojnė shtrejtė.

benii.a
14-04-08, 16:39
ey naki flm shum shum per informacionin ton e vlersoj shum mundimin ton ama a kishe mujt me ma spejgu pak ma kjart vllai jem se nuk ekom kuptu bash mir qa ke shkru a munesh perafersisht mem tregu se qka ka mujt me ma shkaktu ket kruarje ne kok mos a ka mundur per shembull prei krehrit sepse e kom pas nje kreher me therra te hekrit u kan edhe shum i kom kre floket me qat krahen po thom mos ka mujt qaj mema pezmatu lekuren e kokes ose mema infektu sepse kur kom qen ne ulqin te nje dermatolog me ka pas than se i kom ngacmu fijet nervore te lekures tung tung flm shum naki

Naki
15-04-08, 14:27
ey naki flm shum shum per informacionin ton e vlersoj shum mundimin ton ama a kishe mujt me ma spejgu pak ma kjart vllai jem se nuk ekom kuptu bash mir qa ke shkru a munesh perafersisht mem tregu se qka ka mujt me ma shkaktu ket kruarje ne kok mos a ka mundur per shembull prei krehrit sepse e kom pas nje kreher me therra te hekrit u kan edhe shum i kom kre floket me qat krahen po thom mos ka mujt qaj mema pezmatu lekuren e kokes ose mema infektu sepse kur kom qen ne ulqin te nje dermatolog me ka pas than se i kom ngacmu fijet nervore te lekures tung tung flm shum naki


Ngacmimet mekanike tė lėkures,lėndimet,vrragėt,plagėt ,djegėjet kanė edhe kohėzgjatjen e sherimit.
Benii mos u merrė shumė me shkaktarėt,kjo ėshtė punė e mjekut tė bėjė diagnosen nga intervjuja.
Mė shkruan nė Mp dhe unė do tė pėrgjigjem thjeshtė pėr ta kuptuar.

gonxhe
28-05-08, 11:13
Pershendetje,

kisha nje pyetje per mjekun e forumit, jam 25 vjece dhe para dy vitesh me doli nje gjender nen sqetull. Isha ne mjek dhe me thane qe eshte je lloj gjendre e quajtur fibroadenome, ose ndonje gjrnder limfatike. Kjo me thane qe per momentin nuk eshte ne rezik , por duhet qe patjeter te hiqet me operacion. A keni ju ndonje informate per kete, kur mund te shkaktohet ndonje problem me i madh ose a ka ndonje sherim tjeter pos operimit? Kur mund ta verejd.m.th shenjat e para te keqsimit te saj?

Me respekte

Naki
28-05-08, 12:07
Pershendetje,

kisha nje pyetje per mjekun e forumit, jam 25 vjece dhe para dy vitesh me doli nje gjender nen sqetull. Isha ne mjek dhe me thane qe eshte je lloj gjendre e quajtur fibroadenome, ose ndonje gjrnder limfatike. Kjo me thane qe per momentin nuk eshte ne rezik , por duhet qe patjeter te hiqet me operacion. A keni ju ndonje informate per kete, kur mund te shkaktohet ndonje problem me i madh ose a ka ndonje sherim tjeter pos operimit? Kur mund ta verejd.m.th shenjat e para te keqsimit te saj?

Me respekte

Nėse mjeku ka konstatuar diagnosen egzaminimi rėntgenologjikė , ultrazė apo me punkcionin marrjen e provės nga gjėndra dhe ėshtė derguar nė analizat biokimike
dhe ka ardhur nė pėrfundim ēė operacioni ėshtė i domosdoshėm,atėherė nuk duhej tė pritet dhe tju nėnshtroheni operacionit.

Njė analizė e mamografis nė klinikat universitare apo nė klinikat private do tė ishte shumė e preferuar.
Keqėsimet mund tė vijnė nė paraqitjen e lokalizuar tė formave tė njejta tė kokrrave nė pjesėt thorakale,andaj mos hezitoni mė mirė tani tė kryeni operimin.

Nėse ju duhen informata mė shumė mė shkruani nė mesazh privat,nuk do tė hezitoj tė ju pėrgjigjem!

Naki

Naki
29-05-08, 11:41
Nėse mjeku ka konstatuar diagnosen egzaminimi rėntgenologjikė , ultazė apo me punkcionin marrjen e provės nga gjėndra dhe ėshtė derguar nė analizat biokimike
dhe ka ardhur nė pėrfundim ēė operacioni ėshtė i domosdoshėm,atėherė nuk duhej tė pritet dhe tju nėnshtroheni operacionit.

Njė analizė e mamografis nė klinikat universitare apo nė klinikat private do tė ishte shumė e preferuar.
Keqėsimet mund tė vijnė nė paraqitjen e lokalizuar tė formave tė njejta tė kokrrave nė pjesėt thorakale,andaj mos hezitoni mė mirė tani tė kryeni operimin.

Nėse ju duhen informata mė shumė mė shkruani nė mesazh privat,nuk do tė hezitoj tė ju pėrgjigjem!

Naki

http://www.hvra.com/procedures/procedures%20images/Breast2.jpg nga egzaminimi i mamografisė shihet pjesa e formuar me ngjyrė tė bardhė njė formacion patologjikė,nė kėtė rast ėshtė i lokalizuar .


Gonxhe ,kanceret e gjirit e nė kėtė rast simbas dg dhe tė dhėnave egzaminuese tek ju kemi tė bėjmė me njė llojė kanceri mashkullorė qė ne nė mjekėsi e quajmė Beninj i llojit tė mirė ėshtė emergjente tė bėhet operacioni.
Njė kėshillė tek Onkologu ėshtė shumė e preferuar,pėr procedurat informative tė kėshillėdhėnjės.

Estella
31-05-08, 21:14
Gonxhe nese kupton gjuhen gjermane mund ketu te lexosh gjansisht qka eshte nje fibroadenom :smile:


http://www.brustkrebs-info.de/patienten-info/index.php?datei=patienten-info/brusterkrankungen/fibroadenom.htm

gonxhe
02-06-08, 10:31
Faleminderit shume Estella per ndihmen, vertet paska plot material po puna asht qe nuk di gjermanisht dhe as qe kam ndonje te aferm qe di, tu kisha lut nese ti e kupton me shkruaj shkurtimish rreth saj, mjafton vetem ate ka fillimi dhe me duket se kishte te beje me moshen dicka. Sidoqoft te falenderoj nga zemra, tung tung

Estella
03-06-08, 21:04
Faleminderit shume Estella per ndihmen, vertet paska plot material po puna asht qe nuk di gjermanisht dhe as qe kam ndonje te aferm qe di, tu kisha lut nese ti e kupton me shkruaj shkurtimish rreth saj, mjafton vetem ate ka fillimi dhe me duket se kishte te beje me moshen dicka. Sidoqoft te falenderoj nga zemra, tung tung

ok gonxhe po mundona kete pjes ketu me perkthy

Fibroadenome sind eine typische Erkrankung jüngerer Frauen, 15- bis 30-jährige Frauen sind am häufigsten betroffen. Ein weiterer Altersgipfel liegt bei 45- bis 55 Jahren. Auch nach den Wechseljahren können in seltenen Fällen Fibroadenome entstehen, insbesondere unter


ok FIBROADENOM jan smundje tipike te femrat e reja 15-30 vjet cilat preken mas shumti,kurse tjetra kohe e moshes prek grupin tjeter te femrave 45-55 vjet
edhe mbas menupaze ne disa raste fibroadeniomet mund ti prekin

besoj se tka ndihmu diqka

gonxhe
04-06-08, 07:02
ok gonxhe po mundona kete pjes ketu me perkthy

Fibroadenome sind eine typische Erkrankung jüngerer Frauen, 15- bis 30-jährige Frauen sind am häufigsten betroffen. Ein weiterer Altersgipfel liegt bei 45- bis 55 Jahren. Auch nach den Wechseljahren können in seltenen Fällen Fibroadenome entstehen, insbesondere unter


ok FIBROADENOM jan smundje tipike te femrat e reja 15-30 vjet cilat preken mas shumti,kurse tjetra kohe e moshes prek grupin tjeter te femrave 45-55 vjet
edhe mbas menupaze ne disa raste fibroadeniomet mund ti prekin

besoj se tka ndihmu diqka


Faleminderit shume estella, faleminderit edhe te gjithve qe po na ndihmoni shume ne kete forum, ju lumt

diargashi
11-03-09, 23:04
o Baci Doktor e dashura ime ka nje problem e ai eshte se ajo eshte shum e dobet prej shendeti ajo ka perdor vitamina , nuk vuan nga mungesa e gjakut cfar mendoni ju per ket si mund ti ndihmoj pasi qe ajo ka shum pak peshe

Estella
12-03-09, 00:38
o Baci Doktor e dashura ime ka nje problem e ai eshte se ajo eshte shum e dobet prej shendeti ajo ka perdor vitamina , nuk vuan nga mungesa e gjakut cfar mendoni ju per ket si mund ti ndihmoj pasi qe ajo ka shum pak peshena jep disa te dhena sa eshte e gjat dhe sa peshon .....ndoshta duket se ka pak pesh po sdon me than se eshte posht normales shqipo BMI edhe verteton

diargashi
18-03-09, 11:48
Po ajo eshte e gjate 180 cm dhe peshon rreth 50 kg

Teuta2
18-03-09, 15:14
Pershendetje doktor
Kam nje pyejte te shkurt dhe shpresoj te qart per juve. Nese urinon gjak, a do te thot qe ke semundje ? dhe qfar semundje mund te kesh?