PDA

View Full Version : Pėrshėndetje


FRONTI
11-06-04, 09:43
DEPARTAMENTI PĖR PROPAGANDĖ DHE INFORMIM I KRYESISĖ
SĖ KĖSHILLIT TĖ FBKSH-SĖ - ZONA NR. 6


NjoftimTė dashur bashkatdhetarėMė 13 Qerrshor 2004, ditėn e diel nė ora 14.00, para lapidarit tė Heroit kombėtar Skenderbeut nė Bruksel, do tė mbahet njė tubim pėrkujtimor pėr nderė tė tė gjithė dėshmorve dhe heronjve tė kombit shqiptar, tė cilėt ndėr breza dhanė jetėn, dhe u bėnė shembuj frymėzimi pėr brezat nė vazhdim, qė kombi ynė tė jetojė i lirė dhe i bashkuar nė trojet e tyre etnike.
Me kėtė tubim pėrkujtimor, synojmė qė tė sensibilizojmė opinionin kombėtar dhe atė ndėrkombėtar, qė tė jenė mė tė vėmendshėm nė trajtimin e qėshtjes kombėtare shqipėtare, dhe tė ndėrpresin provokacionet e tyre dashakeqe, pėr tė njollosur luftėn e lavdishme tė popullit shqiptar tė zhvilluar nga UĒK-ja , dhe tė vazhduar me dinjitet nga UĒPMB-ja dhe UĒK(Kombėtare). Ti jepet fund pėrndjekjes sė ish luftėtarėve, si dhe aktivistėve tė tjerė.
Organeve politike dhe qeveritare tė Kosovės, i bėhet thirrje qė tė jenė mė aktiv, dhe tė heqin dorė nga pozita e tyre nėnshtruese, por tė jenė gjithnjė nė mbrojtjen e kėrkesave popullore, si dhe tė marin masa tė menjėhershme , pėr ti dhėnė fund zbardhjes sė fatit tė tė zhdukurve
U bėjmė thirrje tė gjithė bashkatdhetarėve, subjekteve politike, shoqatave, dhe asociacioneve shqiptare, qė tė marrin pjesė, duke i pėrkujtuar me kurora apo tufa lulesh nė shenjė rrespekti pėr gjakun qė ėshtė derdhur gjatė historisė;
Nė veēanti i ftojmė familjarėt e dėshmorve tė marrin pjesė nė kėtė tubim, pėr tė nderuar bijtė dhe bijat mė tė mira tė kombit shqiptarė.

Tubimi mbahet nė.

S.Q PREVOST DELAUNAY 1030
SCHKAERBEEK
BRUKSEL

Ju mirėpresim
Kėshilli Organizativ
Bruksel, 07/06/2004

illyria
12-06-04, 19:16
Pse,pse,pse po e ngatėrroni gjithnjė gjakun e heronjėve tė rėnė ndėr shekuj pėr qėshtjen kombėtare me disa hajna,banditė dhe kriminelė nga radhėt e ish UĒK-sė sė lavdishme!?
Keni sado pak dinjitet ju lutem dhe mos i futni tė gjithė nė njė rang.
Me nderime,
ILLYRIA