PDA

View Full Version : Sa jeni per bashkimin e trojeve shqiptare....


lazdrani
09-07-04, 18:52
Prese mendimin e juaj....Lazdrani

K-man
09-07-04, 21:39
aspak, se nese bashkohemi do te kemi shume me shume probleme sesa qe kemi. une jam prishtinali, edhe nese bashkohemi me shqiperine, atehere vjedhjet do te rriten masivisht, politika do te korruptohet, etj etj.

progoni
10-07-04, 00:15
Opcioni qė pėr shqiptarėt ėshtė mė i miri.

Sa ėshtė i realizueshėm!!!!!!!

Tani nė rrethanat e tashėme pėr shqiptarėt jan parashtruar kėrkesa
tė tjera politike.


Njė Shqipėri stabile me instuticione stabile tė ndėrtuar mbi parimet e demokracis europiane(sundimi i ligjit )

Kosovė e pavarurė,e njohurė ndėrkombtarishtė ndertimi i institucioneve prefesionale jo tė klaneve,
admėministrat e pakorruptuarė dhe e afėtėsuar nė ligjet e reja tė Kosovės,e shkputėr rrėnjsishtė nga sistemi i kaluarė.
Dhe mbi tė gjitha nė Kosovė pushtetin duhet ta ket ligji (ligji mbi tė gjithė
-stili gjerman).

Nė Maqedoni kombi shqiptarė duhet tė ket sovranitet kombtarė aq sa edhe maqedanasitė nė atė shtetė(konfederata jo opcion i mirė derisa tė pranohet Kosova shtet,mė pastaj konfederata opcion i mundshėm-sidomos tani kur si opcion pėr Kosovėn thaqi ka hedhur projektet e maqedonisė,rreziku ėshtė mė i madhė).

Shqiptarėt nė kosovėn lindore apo luginėn e Preshevės tė ken instuticione stabile tė komunave si dhe tė ngrisin instuticione tė pėrbashkta tė tri komunave(e mira sė mirės tė jen tė bashkangjitura Kosovės)qė mbi kto instutucione nė tė ardhmėn tė ngritet autonomia territeriale e tyre(ekziston pėrparsi e madhe politike sepse kan territor kompaktė)instuticionet e kėsaj autonomie tė jen tė njohura nga BE(bashkimi europian)

Shqiptarėt nė malin e zi tė ndėrtojn institucione tė pėrbashkta nė komunat e tyre qė nė tė ardhėmėn tė ken autonomi kulturore,e cila shumė lehtė do tė kishte sukses nė shtetin e malit tė zi sesa nė krijesėn e tashme(asė qenė asė lague)qė nuk dihet qa ėshtė.
Urgjente tani nė malė tė zi ėshtė krijimi i njė baze tė jetuar qė ata qė jan
aty tė shofin prespektivė,sidomos nė malėsi.

integrimi kulturor (ai maqedoni -Kosovė, gati edhe i kryerė, kurse pjesėt tjera sidomos lugina e Preshevės fal zotit ėshtė kryer ,ka martesa tė shumta veq mos tė ketė qvendosje tė popullatės nė Kosovė,se integrimi i tillė mund tė krijoj shpėrngulje sidomos nė pjesėt rurale).

Pastaj intergrimi Shqipėri-Kosovė.

Nė shiqim tė parė ėshtė i lehėt por sistemi i kaluar edhe nė Kosovė edhe nė Shqipėri ka lėn gjurm ndarje .

Nė Kosovė ndarje sidomos politike,(ato u paraqitėn nė luftė ,krijim institucioneve pėrciellėn edhe tashė,sidomos parimi Kosova ėshtė veq e imja,veq unė kam drejtė tė mendoj pėr te tjerėt edhe jan likfiduarė nė emėr tėkėtij parimi)kėsaj ndarje fatėkeqėsishtė i ka ndihmuarė edhe politika nė Shqipėri sidomos nė likfidimet gjatė luftės.
Nė qofse dikushė mendon se integrimi i pjesėshėm ėshtė integrim -gabim,
pra integrimi i njė krahu politikė,Shqipėria sidomos instutucionet e saj duhet sa mė parė tė kuptojė qė Kosovės i novojitet ndihma ndėrkombtare nga ana e saj e asesi favorizimi i njė krahu apo pėrzierja nė punėt e mbrendėshme tė Kosovės e aqė mė largė qė ajo tė imponohet si faktorė nė bisedė rrethė statusit final tė saj sidomosė ky formacion politikė qė ėshtė sot (asė pozitė,asė opozitė se edhe kjo ka dhėn dėshmi se ėshtė e papjekurė sidomos me kualicionet e panatyrėshme qė Kosovėn ta fusin nė lojra kishe demokratike qė aktronin serbėt).

Nė Shqipėri kemi ndarje sė pari veri- jugė si nė aspektin ekonomikė edhe atė politikė (valla asė serbėt nuk kishin ditė me nda kėshtu qyshė i kishė pa nda ky farė dulla),pastaj skena politike nė Shqipėri ėshtė shumė largė pėrgjegjsis sė saj,klane korrupcion ,vidhje tė gjitha.
Pastaj pėr Kosovėn ky sistem ka lėn gjurėm qė nuk jan tani tė riparushme,ata i ka prezentu tė ndryshėm nga kėta qė janė,patriotizmin e tyre e ka paraqit si veti e tyre primitive,qė e gjen sotė gati ēdo kundė,me kėt letėr luan edhe klasa nė pushtet sot me tė majtėt e Kosovės tallėt(kėta nuk e vrejėn fare).

Unė besoj qė sė pari pas atyre politike tė bėhet njohja e njeri tjetrit
(njė vizitė nė Pr. ose Tr. nuk ėshtė njhje),pastaj manifestime kulturore
(jo qė jurit tė jen tė njė anėshme mvarėsishtė ku mbahen ato,siq ka ndodhe me festivale kėngėsh),
pra integrimi kulturor falė zotit pėr gjuhėn (letrare)jan normat e njejta .

E deshiroj qė kto tė jen tė plotsuara,kto jan parime qė Europa ka pėr
Shqiptarėt qė ata tė jen aty ku edhe vendin e kan ku dhe kan qen.

KY PĖR MUA ĖSHTĖ BASHKIMI KOMBTARĖ
e kam fjalėn i mundshėm tė realizohet.