PDA

View Full Version : Sukseset Politike te Hashim Thaqit


fadil
10-07-04, 11:25
Pershendetje:

disa nga forumistet kan kerkuar nga une qe te ju shpjegoj se cilat jane te arriturat Politike te Hashim Thaqit:

1. Hashim Thaqi ka qen shef i drejtoris politike te Ushtris Ēlirimtare te Kosoves.
Hashim Thaqi gjate kesaj kohe me filozofin e tije politike ka arritur ta beje Ushtrin Ēlirimtare Guerilen me te fuqishme Politiksht ne historin botrore, duke i bindur fuqit me te medha Ushtarake dhe Demokratike botrore ne perkrahje te drejtperdrejt per ushtrin Ēlirimtare te Kosoves.

2.Hashim Thaqi ka qen Kryesues i delegacionit kosovar ne rambuje te Frances .

eshte ne kete raste Hashim Thaqi ka treguar nje vendosmeri te papar ndonjeher me pare ne skenen politike shqiptare dhe nje filozofi te qart dhe bashkohore arriti ta fitoj edhe kete betej politike dhe ti detyroj serbet qe te mos e nenshkruajn marrveshjen ku si pasoj e kesaj Serbia u bombarduar nga Fuqia me e madhe ne bote Nato pikrisht ne vendet ku Sllobodan Millosheviqi dhe klika e tije pregaditshin plane per shkatrrimin e Popullit shqiptar te Kosoves.

3. Hashim Thaqi ka qen kryesues i delegacionit per transformimin e ushtris Ēlirimtare te Kosoves.

edhe ne kete raste Hashim Thaqi arriti ta ruaj Ushtrin Ēlirimtare te kosoves dhe ta beje njerin nga instutucionet me te rendesishme te Kosoves se pasluftes e qe vazhdon te jete edhe tashte .
me kete vendomseri Politike dhe intelektuale kosova arriti ta kaloj edhe nje sfid formimin e berthames se ushtris se ardhshme te kosoves.

4. Ne jeten politike ne kosove Hashim Thaqi ka dhene kontribut te papar ndonjeher ne boten demokratike te pasluftave per te krijuar nje ambient te qet dhe demokratik.
ne te gjithe shtete e pasluftes Pushtetin e Udheheqin ata qe e fitojn luften per nje mandat kater vjeqar.
ne saje te kesaj Hashim Thaqi vazhdimisht e ka njohur vullnetin e popullit te kosoves te shprehur ne zgjedhje demokratike dhe asnjeher nuk i kia kontestuar ato.

5. Hashim Thaqi me filozofin e tije Politike ka arritur ta beje Partin Demokratike njeren nga partit me demokratike ne Kosoves ku te gjithe intelektualet e shquar shqiptar gjejne vende per te dhene kontributin e tyre per te miren e Kosoves dhe kosovarve.

6. Duke i nisur nga te gjithe keto rezultate te Hashim Thaqit dhe te bashkpuntorve te tije Hashim Thaqi dhe partia Demokratike duhet te fitojn ne zgjedhjet e tetorit qe do te mbahen sivket sepse fitorja e Partis demokratike do te thote fitore per te gjithe Kosovaret Shqiptar.

7. Hashim Thaqi dhe Partia Demokratike e kosoves jan e vetmja parti Politike ne kosove qe kan vizion te qart se si duhet te arrihet pavarsia e kosoves.

8.Hashim Thaqi dhe Partia Demokratike e Kosoves propozuan nje moratorium(afatizim) se kur do te zgjidhet statusi i Kosoves , i cili prpozim u refuzua nga forcat Politike pa e ditur se qka shkruante ne te, me kete iide Hashim Thaqi deshironte te ja caktonte nje date UNMIK-ut se kur ai definitivisht duhej te largohej nga Kosova, Iden e Hashim Thaqit e zyrtarizoj Majkell Grosman Nensekretar i shteit amerikan per qeshtje Politike e caktoj vitin 2005.

9.Hashim Thaqi propozoj qe me serbet e Kosoves te behet nje marrveshje Politike ngjashem si ajo e ohrit :
edhe kjo ide si te tjerat nga LDK-ja dhe disa te tjera u refuzua pa e lexuar e as pa e ditur se qka shkruante ne te.
Kjo ide ishte shum e qelluar pasi qe serbeve te Kosoves jav merrte ato te drejta te privilegjuara qe jav ka dhene Korrniza Kushtetuese e Kosoves e nenshkruar nga Ibrahim Rugova dhe e kundershtuar nga Hashim Thaqi.
Kjo ide e Hashim Thaqit gjeti perkrahje mbar kombtare perpos te LDK-se kjo eshte vertetuar ne nje emision pro et kontra ne RTK, ku ishin te intervistuar figura te shquara te Politikes shqiptare dhe te gjithe e cilsuan si te qelluar.

duke i u nisur nga keto rezultate dhe nga kjo filozofi e shendoshe politke Hashim Thaqi dhe bashkputoret e tije meritojn rrespekt dhe perkrahje.

Shum Kush i Refuzon Idet(vizionet) e Mira Vetem Pse Ato Nuk Jan Te Tije!

4ever
10-07-04, 12:00
fadil,polifika
Vetem nje " sukses " paske harru me ja cek Likuidimin e kundeshtareve politik.

progoni
10-07-04, 15:06
A tė ka bėr ty qyky hashėbroja.
Valla lexo edhe njė herė,veq qa nuk ke thėn mua mė ka bėr hashėbroja
-ati i kofėsh falė (na kėshtu i thojm zotit).

Qa tu ka pjekė ajo marrėveshje e Ohrit (ideal tu paska bėr).
Po a e din qė ajo parashef qė edhe simbolet e shtetit tė shqyrėtohen,qysh do na me i bėr na flamurin e Kosovės simas hashėbrojės katėr cccc ku po ja leni gjysmėn e par tė flamurit a pjesėn tjetėr.

Kam pa menu qė kta diku nė male tė berishės (ku mos ta qoftė sorra ashtin thojm nga ne)diku nė kaquba mshefėt,se ku ėshtė kan pak si rogė,tyben kan guzu me dalė baba dikuj me ju qu pej vorri
-tė kan bėr nė qitė farė dite.

Veq mesap i lindur qenke kėshtu,
-atje kėrkon tė mbyllet tema,ktu e qelė tė njejtėn.

Vazhdo,vazhdo

nashta bėhesh me diplamė

progoni

fadil
10-07-04, 17:38
Pershendetje:

Njeriu kur nuk din se qka shkruan mirret me gjera apo thote gjera qe smeritojn te ndegjohen e as te lexohen, por qka me bere i till eshte progoni dhe disa bashkmendimtar te tije.
e dije qe deshirojn te dijne por nuk dine se si te mesohen.
i permend simbolet, hahahahaha , simbolet i definojn i mjeri progon ne baze te historis dhe te vlerave te nje shteti.

dhe gjithashtu ke kritere te caktuara nderkombtare se si duhet te dizajnohen ato.

por ty ste interesojn kriteret sepse nuk e din se qka jan ato.

progoni
10-07-04, 22:32
Fadil edhe mėsuesė.

Qaj marrėveshja e Ohrit thot qė me kqyrė edhe njėherė pėr qato shejat e Maqedonisė,qat marrėveshje hashėbroja po don me pasė urrnek .

Po shko fshije b..... me atė farė letra tė ideve tė hashėbrojės

Po mirė po bisedojmė:
Thuani qė kjo ide gjeti pėrkrahje mbarėkombtare,

-mos u mbajt farė referendumi pėr kėt projekt tė hashėbrojės
-cilat subjekte e pėrkrahėn
-cilat instutucione e pėrkrahėn
-nė cilin instutucion shkencorė u shqyrtu ky projekt i hashėbrojės
-sa antarė tė kryesis tė sorrave tė zeza(PDK) e ditėn qė hashėbroja kur do ungjet me shkie diku jashtė(mė ka hy dėshimi se mbrenda ban msheftasė) do e qet kėt projekt si marrėveshje shqiptaro-serbe.
Fadil pėrnjėmend je ka bėhesh bud... me diplam.

Mos e vajto

atė farė yrrneku
se e kemi shti shtatė pashė nė dhe,
si ballkanin e ademit

he pa to mbetshėm

progoni

MemphiSx
11-07-04, 12:33
Ja edhe nje Sukses i Hashim Thaqit


Nga fundi i gushtit, jam informuar nga vendroja, se po afroheshin disa personaqė kishin shfaqur dėshirė tė mė takonin. I pranova dhe m'u prezentuan si "Shtab i pėrgjithshėm" i Ushtrisė Ēlirimtare. Kisha dėgjuar pak pėr ta por nuk dija se kush ishin tė organizuar etj. Nė pėrbėrje tė tij ka qenė Hashim thaēi, Rexhep Selimi, Bislim Zyrapi etj.

Nė zyrėn time, ish zyra e drejtorit tė shkollės sė Prapaqanit, nė mur kanė qenė tė varura fotografitė e Skenderbeut, Presidentit Rugova dhe fotografia e Jusuf Gėrvallės. Sapo kanė hyrė mė kanė kėrkuar qė tė hiqja fotografinė e Rugovės. "Ke dy minuta kohė pėr tė hequr portretin e Rugovės ! " mė thanė, "Jo u thash, ai ka qenė dhe mbetet pėr mua Komandant Suprem i Forcave tė Armatosura tė Kosovės dhe President i saj !". Nejse ata u tėrhoqėn nga ai qėndrim dhe ne i vazhduam bisedimet diku tjetėr, nė sallėn operative tė shtabit. Fillimisht kanė kėrkuar se pėrse nė tė gjithė dokumentacionin tonė figuronte Republika e Kosovės ?

Ata argumentonin se ne nuk paskeshim republikė ! U deklaruam hapur se ishin kundėr, nuk e njihnin dhe se ishin pėr rrėzimin e qeverisė. Mė kanė pyetur nė se isha edhe unė apo jo pėr rrėzimin e saj. U kam thėnė : "Po, madje jam pėr kapjen dhe dėnimin edhe tė Millosheviēit !" "Jo, nuk po flasim pėr atė mė thanė, a je ti pėr rrėzimin e Bujar Bukoshit ?" I kam thėnė Thaēit se do tė ishte mirė tė flisnim rreth unitetit dhe bashkimit, se sa pėr gjėra tė tilla. I kam deklaruar se, nėse ai angazhohej seriozisht nė atė drejtim, unė do tė ndėrhyja pranė kolonel Ahmet Krasniqit qė ai ta tregonte nė Kosovė, kryeshefin e Shtabit, Halil Bicajn bashkė me disa eprorė tė tjerė, tė bėhej njėherė e mirė unifikimi i shtabeve dhe ne si luftarė tė mos kishim mė kėso problemesh.

Mė kanė pyetur se kush i ka pėrpiuluar disa komunikata tė cilat kishin dalė pa dijenin e tyre. U thashė se ato ishin hartuar nga Faton Mehmetaj, i emruar para disa ditėve si shef i informimit tė Sh.O.Rr.D. Dhe kjo ka qenė e vėrtetė. Fatoni i kishte dėrguar ato komunikata nė Gjenevė tek Xhafer Shatri, ish ministėr i informimit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Fatoni mbante lidhje tė ngushta dhe tė vazhdueshme me tė.

(Bėhet fjalė pėr disa komunikata rreth tė cilave nė atė kohė ėshtė zhvilluar njė polemikė e hapur nė shtyp mes Jakup Krasniqit dhe Xhafer Shatrit). Pastaj bisedimet janė zhvilluar rreth strukturave, rreth profesionalizimit, por ata nuk e kishin hallin atje. Kuptohet qė qysh nė fillim tė atij takimi, ne jemi prezentuar , bashkė me tė gjithė kolegėt e mi ushtarakė.

Ata u prezentuan po ashtu, i vetmi ushtarak mes tyre qe rreshter Bislim Zyrapi, tė tjerėt nuk kishin formim ushtarak. Pėr komandantin e tyre thanė se "ishte sekret" dhe nuk e pėrmendėn. Edhe pėr marrėveshjen tonė tė 20-21 gushtit pėr formimin e Drejtorisė sė Tretė Operative tė Rrafshit tė Dukagjinit deklaruan se do ta shqyrtonin me organet e tyre dhe se nė fakt nuk ishin dakord !


Keto jan vetem disa prej sukseseve te Thaqit ne dem te Kosoves dhe Ushtris Se Kosoves

Jam larguar dhe pas tre ditėsh mė kanė ftuar nė fshatin Bardhaniq pėr t'I vazhduar bisedimet nė lidhje me kėtė komandė. Unė kam shkuar me tė gjithė kolegėt e mi. Detyrėn e komandantit tė Brigadės sė tretė, pas emėrimit tė Shemsedin Ēekut nė detyrėn e Ndihmės Komandantit pėr Mbrojtjen territoriale, e kryente Musa Gjakova. Pas revistės me brigadėn dhe raportimit tė komandantit tė saj Gjakova, kemi filluar bisedimet. Rexhep selimi qė ishte prezentuar si Inspektor Gjeneral i Ushtrisė sė kosovės, kishte nėnshkruar njė dekret, ku vendi im me atė tė ramush haredinajt ishin ndryshuar. Pra Ramushi komandant ndėrsa unė zėvėndėsi i tij.

Tė gjithė njerėzit e tyre ishin ngritur nė pėrgjegjėsira ndėrsa tanėt ishin ulur ose hequr fare. Pėrderisa bėhej fjalė drejtėpėrdrejtė pėr mua, kam thėnė se nuik kisha kurrfarė kundėrshtimi nėse Komandanti i Shtabit Suprem, apo Kryeministri i Kosovės e urdhėrojnė njė gjė tė tillė, unė si ushtarak zbatoja vetėm urdhėrat. Kanė ndėrprerė takimin dhe me telefon kanė thirruar Zotni Ahmet Krasniqin dhe pėr rreth njė orė nė prezencėn time tė Thaēit dhe Rexhep selimit, kolonel Krasniqi nuk ka pranuar. Ai u ka thėnė atyre se ata po shkelin njė marrėveshje dhe se nuk mund tė zėvėndsonin Tahir Zemėn.

Pėrpara se ta mbaronte bisedėn me Kolonel Krasniqin, Thaqi i ka thėnė telefon : "Me ty shumė shpejt do ta kryej misionin " dhe ka filluar tė shajė. (Nė kėtė moment Tahir Zemaj hap njė parantezė dhe shton : Ėshtė fakt se Hashim Thaēi, njė natė para se tė vritej Kolonel Krasniqi, takohet dhe flen nė Tiranė nė banesėn e Ibrahim Kelmendit, ky person ėshtė i pėrmendur jo rrallė nė histori tė ndyra atentatesha kundėr figurave nacionaliste shqiptare. Zemaj pyet : Ēfarė misioni do ta kryente Thaēi kundėr Kolonel Krasniqit ?! A thua ėshtė thjeshtė rastėsi prezenca e tij nė Tiranė njė ditė para vrasjes sė Krasniqit dhe takimi i Thaēit me Kelmendin ?!

Sigurisht qė pėrgjigjen e pyetjeve tė tilla mund ta japė deri nė fund vetėm drejtėsia, e cila vonon por nuk harron !) Ata e kanė mbyllur dikur telefonin dhe mė janė drejtuar mua, tekstualisht dhe personalisht Hashim Thaēi : " Do tė luftoj me ty Tahir Zemaj si me shka, me ty dhe me njėsitė tua !". Pushka top t'u bėftė i thashė veē po tė them qė ėshtė mirė tė merremi vesh, se unė jam i gatshėm tė luftoj veē kundėr shkieve, qoftė edhe nėn komandėn tėnde. Unė nuk mund t'i tradhtoj eprorėt e mi sa herė mė del rasti, se kėshtu do tė tradhtoja edhe ty nesėr. Prandaj, merruni vesh dhe ejani ta luftojmė shkaun njėherė. Atė "dekretin e tyre" nuk e mora.

I kam thėnė Ramushit tė ngrihej e tė fliste, "ti e di shumė mirė si mendon rrafshi i Dukagjinit, ti e di se sa probleme do tė kemi me komandimin e forcave nė kėtė rajon. Pasi njerėzit do tė respektojnė vetėm marrėveshjen e 20 gushtit. Ramushi u ngrit dhe tha se ai "nuk dinte asgjė, se tė tjerėt e kishin vendosur", e kishte fjalėn pėr Shtabin e Pėrgjithshėm. Atij nė fakt po i pėlqente vendimi i tyre.

Deri nė ato momente ai i zbatonte urdhėrat luftarake qė i kishte marrė nga komanda e pėrbashkėt. U larguam. Ata mbetėn nė Jabllanicė, pa mundur tė qajnė nė drejtim tė Drenicės. Pas dy ditėsh kanė kėrkuar ndihmė prej meje. Ramushi nėpėrmjet njė korrieri mė ka kėrkuar qė t'i dėrgoja njė njėsi nė ndihmė pėr tė pėrballuar ofensivėn qė i qe vėrsulur asaj zone.

Keto jan disa prej Sukseseve

Me trego ti fadil te mirat qe ja ka sjell kombit Shqipetare Hashim THaqi se ne i dime krejt ;)

fadil
11-07-04, 15:47
Pershendetje:

MemphiSx ky shkrim eshte i kopjuar dhe burim i ketij shkrimi eshte tradhtari i Kombit shqiptar Koloneli serbe Tahir Zema.

dhe Hashim Thaqi ja ka pas bere shum te qart Tahir Zemes se ose do te ju bindesh urdherave te Shtabit te Pergjithshem te UĒK.se ose do te luftoj edhe me ty sikur me serbet.
Sepse Hashim Thaqi ka dashur te vendos rregull ne Kosove e jo te behet Kosova sikur ne palestin apo irak me formacione te ndryshme.

Dhe mendoj se ky eshte nje suksese i Hashim Thaqit qe ka arritur te mos lejoj te komandanta qe nuk ishin te perkushtuar ta qlironin Kosoven por si mision nga serbia kishin shkatrrimin e UĒK.se, por nuk ja arriten.

lazdrani
11-07-04, 16:28
Pershendetje:

MemphiSx ky shkrim eshte i kopjuar dhe burim i ketij shkrimi eshte tradhtari i Kombit shqiptar Koloneli serbe Tahir Zema.

dhe Hashim Thaqi ja ka pas bere shum te qart Tahir Zemes se ose do te ju bindesh urdherave te Shtabit te Pergjithshem te UĒK.se ose do te luftoj edhe me ty sikur me serbet.
Sepse Hashim Thaqi ka dashur te vendos rregull ne Kosove e jo te behet Kosova sikur ne palestin apo irak me formacione te ndryshme.

Dhe mendoj se ky eshte nje suksese i Hashim Thaqit qe ka arritur te mos lejoj te komandanta qe nuk ishin te perkushtuar ta qlironin Kosoven por si mision nga serbia kishin shkatrrimin e UĒK.se, por nuk ja arriten.
Fadil te lutem mos rreje,kur fillon dicka te tregoshe atehere tregoje e gjithe biseda qe kaloi ne Shtabin e UCK.Cka i tha Thaqi Zemes kur ai i pergjigjet se vetem urdherat e Kolonelit Krasniqi i zbatoi....Trego i mjere...
Kush kishte dore ne vrasjen e tij...Turp per ju...

fadil
11-07-04, 17:54
Pershendetje.

Hashim Thaqi i ka thene Tahir Zemes Urdherat e Ahmet Krasniqit shko edhe rrespektoj ne Tiran pasi qe Ahmet Krasniqi eshte atje, sepse ketu duhet te Zbatosh Urdherat e Shtabit te Pergjithshem te UĒK.se dhe nese nuk i zbaton do te luftoj edhe me ty njesoj se me serbet.

dhe ne te gjitha vendet e botes Ushtria dhe komandantet i zbatojn urdherat e Shtabit te pergjithshem e jo te njerzve te tille.

MemphiSx
11-07-04, 22:22
Pershendetje.

Hashim Thaqi i ka thene Tahir Zemes Urdherat e Ahmet Krasniqit shko edhe rrespektoj ne Tiran pasi qe Ahmet Krasniqi eshte atje, sepse ketu duhet te Zbatosh Urdherat e Shtabit te Pergjithshem te UĒK.se dhe nese nuk i zbaton do te luftoj edhe me ty njesoj se me serbet.

dhe ne te gjitha vendet e botes Ushtria dhe komandantet i zbatojn urdherat e Shtabit te pergjithshem e jo te njerzve te tille.


Lexo mir qka i ka thone e qysh eshte kan puna

Thaqi ka kerku qe ta hjek Foton e Rugoves sepse qajo e ka pengu mi qliru Kosoven Hhh qfare paradoksi

Ata argumentonin se ne nuk paskeshim republikė ! U deklaruam hapur se ishin kundėr, nuk e njihnin dhe se ishin pėr rrėzimin e qeverisė. Mė kanė pyetur nė se isha edhe unė apo jo pėr rrėzimin e saj. U kam thėnė : "Po, madje jam pėr kapjen dhe dėnimin edhe tė Millosheviēit !" "Jo, nuk po flasim pėr atė mė thanė, a je ti pėr rrėzimin e Bujar Bukoshit ?" I kam thėnė Thaēit se do tė ishte mirė tė flisnim rreth unitetit dhe bashkimit, se sa pėr gjėra tė tilla. I kam deklaruar se, nėse ai angazhohej seriozisht nė atė drejtim, unė do tė ndėrhyja pranė kolonel Ahmet Krasniqit qė ai ta tregonte nė Kosovė, kryeshefin e Shtabit, Halil Bicajn bashkė me disa eprorė tė tjerė, tė bėhej njėherė e mirė unifikimi i shtabeve dhe ne si luftarė tė mos kishim mė kėso problemesh.


Paramendone qka ka thane se na nuk e njohim Republiken e Kosoves

Lexo mir e mos kallxo prralla
Kallxona ti ku e pat selin shtabi i juaj
Ne male t'Dajtit apo ne Hotel Rogner

4ever
11-07-04, 22:56
"Do te luftoj me ty dhe me ushtaret tu sikur me serb" keto jan fjalet e njeriut qe tash po na paraqitet si njeri me vizion.
Jam i bindur qe heret a von e verteta do te del ne shesh dhe ky njeri do te perfundon atje ku e ka vendin,po a ka mallkim me te madh se mallkimi qe do te ja bene historia.Ne kohen kur populli i Rrafshit te Dukagjinit dhe i krejt Kosoves kishte dale neper male per tu strehu prej egersise se militareve dhe paramilitareve serb ky kapadai nuk pranon bashkpunim me strukturat profesionale te ushtrise jo per tjeter po vetem se e ndiente veten inferior ndaj tyre,sepse qobanet dhe njerezit e shkolluar sigurisht nuk e udheheqin luften njejet.
Edhe faktet flasin vet se te vetemet beteja qe u fituan ne lufte me serbet ishin beteje e Logjes dhe beteja e lavdishme e Koshares ku u thye per here te parekufiri Shqiptaro-Shqipetare,beteja keto te udhehequra prej ushtarakeve te shkolluar nen komanden e Ministrise se Mbrojtjese se Kosoves.Keto suksese ju penguan qobaneve te cilet filluan likfidimin fizik te njerezve qe i udheheqen keto beteja.Populli i Kosoves i din mire keto pune per kete arsye edhe partise se dale prej qobaneve me vote ju tregoj se ku e kan vendin.Zoti i denoft te gjithe ata njerez qe jan marre me keto pune te flliqta.

Murgesha
11-07-04, 23:16
Pershendetje.

Hashim Thaqi i ka thene Tahir Zemes Urdherat e Ahmet Krasniqit shko edhe rrespektoj ne Tiran pasi qe Ahmet Krasniqi eshte atje, sepse ketu duhet te Zbatosh Urdherat e Shtabit te Pergjithshem te UĒK.se dhe nese nuk i zbaton do te luftoj edhe me ty njesoj se me serbet.

dhe ne te gjitha vendet e botes Ushtria dhe komandantet i zbatojn urdherat e Shtabit te pergjithshem e jo te njerzve te tille.

O Fadil ishalla se shef Thaqi ket cka ke shkruar ketu se tybe te piu nama e zeze.
Ps. Sonte Hasha ish i zene dhe skish kohe me i lexu shkrimet e patriotit Fadil. ( qe perndryshe e ban, cdo nate)
U gezova nga ky lajm se cka bejme pastaj pa humoristin e famshem Fadil Polifiken.

MemphiSx
11-07-04, 23:57
Republika e Kosovės Sekret ushtarak
UĒK Tejet sekret
K.da SH.O.Rr.D
Prapaēan
21.08.1998


Njoftim dhe propozim Ministrisė sė Mbrojtjes


Me 20.08. 1998 nė ora 17.00 nė objektin e kazermės nė Prapaēan, Shtabi Operativ i rrafshit tė Dukagjinit nė njė takim pune me Shtabet lokale tė UCK-sė sė komunės sė Deēanit, Lugut tė Baranit e tė Dushkajės si dhe tė tri K-dave tė brigadave 134, 131 dhe 133 kėrkuan mė kėmbėngulje qė tė formohet K-da e Drejtorisė Operative e Rrafshit tė Dukagjinit dhe tė plotsohet me kuadra profesional nėn udhheqjen e institucioneve tė Republikės sė Kosovės.

I njejti Shtab me takimin e tė nesėrmes, 21.08.1998 nė Ora 08.00 propozoi dhe zgjodhi K-den me kėtė pėrbėrje:


Komandant......................................... .................................................. ..... Tahir Zemaj
Zvendės K-ti................................................ ............................................... Ramush Haradinaj
Kryeshef i Shtabit........................................... ............................................ Nazif Ramabaja
Ndihmės K-ti pėr Zbulim dhe Kundėrzbulim...................................... ............. Ismet Ibishi
Ndihmės K-ti pėr Moral............................................. .................................. Sali Ēeku
Ndihmės K-ti pėr Informim.......................................... ................................. Faton Mehmetaj
Ndihmės K-ti pėr Sigurim........................................... ................................. Idriz Elezaj
Ndihmės K-ti pėr Logjistik......................................... .................................. Rustem Tetaj


Nė kuadėr tė kėsaj Komande u propozue edhe Shemsedin Ēeku si Ndihmės K-ti pėr Mbrojtjen Teritoriale dhe pėr Mbikqyrjen e tė gjitha vijave tė frontit nė Zonat e Mbrojtjes Teritoriale.

Shtypur nė tri kopje
- Arkivit
- Ministrisė sė Mbrojtjes
- Komandės SH.O.Rr.D
Komandant
Tahir Zemaj
(nėnshkrimi)


Edhe ky eshte sukses i Thaqit

Qfare nevoje pat Thaqi me ardhe ne Rrafsh Te Dukagjinit me i perzi krejt punet Kur e dime te gjithe se Lufta me se miri ka qen e organizune ne Rrafsh te Dukagjinit kur ke ardhe Kolonel Tahir Zema Ne Dukagjin Aty pate fryme tjeter aty nuk eshte permend asnje parti apo ndonje emer i veqante
Por per fat te keq Kjo nuk shkoj shum Gjate sepse nuk ju konvenoj Shtabit te Thaqit sepse nUk kish mujt me mrri ku ka mrri sot aq poshte qe e ka qit veten ;) Lexo e mos e kupto fadil se e di se nuk kupton sen ne keto pune

fadil
12-07-04, 10:27
Pershendetje:

per lexuesit e kesj faqe nuk eshte diqka e papritur postimi i shkrimeve te Tahir Zemes i cili ka qen shefe i KOS.it sherbimit te intelegjences se Ushtris se serbis, natyrisht qe edhe ne FARK, ai ka pasur nje detyr te caktuar nga sherbimi i intelegjences se Ushtris se serbis.

dhe nese ju nuk deshironi te dini Tahir Zema ne ofenziven e pare ne rrafshin e Dugagjinit i ka autorizuar qytetaret e Fshatit isniq qe te negociojn me serbet dhe si rezultat i ketyre negociatave Tahir Zema me kliken e tije i kan dorzuar armet te serbet dhe me partizanat e tije ka ikur permes bjeshkeve te dugagjinit per ne Shqiperi dhe kurr seshte kthyer me.

nese ju o te mjer mendoni se qytetaret e Kosoves gjate luftes kan pasur nevoj per njerze te tille si Tahir Zema qe do te negocionin me serbet dhe do ti dorzonin armet dhe do te ikshin ne shqiperi per te mos u kthyer kurr per te luftuar per qlirimin e Kosoves ateher ju lumt , dhe tjetra eshte se kur Tahir Zema i ka dorzuar armet te serbet dhe eshte terhjekur nga pozicionet nuk e ka njoftuar Ramush Haradinajn dhe ushtaret e tije ku si pasoj e kesaj tradhtie jan vrar me dhjetra Ushtar te UĒK.se.
Nese ju simpatizantet e Rugoves mburreni me njerzit si Tahir Zema ju ka hanger dreqi juve dhe ata qe ju perkrahin juve.
por ndoshta edhe kjo seshte diqka e quditshme apo e papritur per simpatizantet e juaj pasi qe edhe Rugova pate nenshkruar nje marrveshje me Millosheviqin per ndaljen e bombardimeve te NATO.s kunder caqeve te Ushtris se serbis.
me nje fjal shumica e njerzve si ju jeni te tille qe per ta shpetuar prapanicen e juaj ju e shitnmi kombin dhe interesat e tije.

MemphiSx
12-07-04, 13:07
Thojn Gomari para ngordhjes gjune shkelma shume
Edhe tu fadil dhe Partija Jote jeni ka fundi spo ja u shohim per te madhe se qka fole
Ramush Hajredini e ka pranu qe te jet nder Komand te Tahir Zemes Por me Ardhjen e Thaqit ne Dukagjin Ajo Marreveshje u prish sepse Thaqi ne UQK ka qen vetem per perqartjen e UQK-se
Ti nuk e din sepse kio qen diku neper Vranje apo Nish se Krejt Ushetaret e Ramushit jan ik e kan kalu te Tahir Zema sepse aty e kan gjet sigurin ma te madhe dhe Profesionalizem Ushtarak
Hashim Thaqi eshte njeri prej atyre qe e ka perqa me se shumti UQK-ne Ai e ka shit Shokin e Idealit Fatmir Limen Sepse ai eshte nje matrapaz i keq qe merret vetem me interesa tij se Kosoven Kurre se ka ne mend per ket jam shum i sigurte sepse shihet ne veprat qe i ka

fadil
13-07-04, 17:06
Pershendetje:

Pergjigju sinqerisht a i ka dorzuar Tahir Zema armet ne fshtain isniq te serbet?

pasi qe ky moment k a qen i pare ne te gjitha mjetet e informimit dhe ka pas shkaktuar nje presion te madhe ne popullin e Kosoves.?

Cool_Boy
13-07-04, 17:56
fadil ku pe e len korrupsionin a??

Dilaver
13-07-04, 19:37
Po bre "suksese" tė mėdha ka pas, por qka me ba qe asnji sukses nuk po i realizohet.


Hashim Thaēi i ofron “Kthimit” biseda nė nivelin mė tė lartėPRISHTINĖ, 9 MAJ - “Lideri i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi, i ka ofruar tė premten koalicionit tė serbėve tė Kosovės, “Kthimi”, njė rast pėr tė mbajtur biseda nė nivelin mė tė lartė”, ka raportuar tė premten agjencia e lajmeve nga Republika Serbe, SRNA. Sipas kėsaj agjencie kėto biseda do tė kenė pėr synim vendosjen e marrėdhėnieve mė tė afėrta ndėrmjet serbėve dhe shqiptarėve nė Kosovė. “Koalicioni ‘Kthimi’ e ka pranuar idenė nė parim nė njė mbledhje tė mbajtur me dyer tė mbyllura, duke thėnė se vendimi final do tė bėhet pasi tė kenė mbaruar konsultat me krerėt e Qendrės Koordinuese tė Beogradit mė 14 maj. Nė atė kohė do tė caktohet edhe njė delegacion pėr tė marrė pjesė nė negociatat me Partinė Demokratike tė Kosovės”, ka raportuar agjencia e lajmeve SRNA. Zyrtarėt e lartė tė PDK-sė tė premten nuk ishin nė dispozicion pėr t’i komentuar kėto pohime tė agjencisė sė lajmeve SRNA.
Marrė nga '' Koha ditore ''

fadil
13-07-04, 20:21
Pershendetje:

Une daliver jo rastesishte te kam thene se ti tere diten qendron ne internet dhe postion shkrime te atyre qe gjate gjithe historis kan qen kunder Kosoves dhe njerzve me te devotshem te tyre.

cila gazet serbe e ka radhen nesert qe te postoj nje shkrim te saje ketu permes teje?

Dilaver
13-07-04, 20:37
Zotėri Fadil, qe sa herė po pėrmbahem e nuk po tė them pse po gėnjen (rrėn), pra unė sjelli shkrime tė argumentuara e jo rren si ti keshtu ben Rugova, kėshtu bėn LDk-ja e keshtu e ashtu.

Pra keto janė gjera tė cilat ne i dijmė edhe mė mirė, por keto janė konfirmuar edhe nga qarqe tė ndryshme ku ka edhe tė kalibrit mė tė lartė botėror!

Shpejt do ta shjelli edhe njė shkrim nga CIA per ket Boss.

Po sipas teje pjesa dermuese e kombit shiptar qenka kunder Kosovės!

Qfar absurdi!

Pastaj BE, KB, UNMIK, KFOR, sipas teje qenkan pro serbė e kunder Kosovės!!!!!!!!!!!!!

Prej kur u bė per ty dhe krahun tėnd Gazeta Koha ditore gazetė serbe dhe antikombėtare?

Unė nuk kam nevoj tė rri nė internet fare se keto janė gjera tė cilat dihen edhe pa hy fare nė internet, por per tė qenė afishimi mė i akceptueshėm dhe i qartė shpesh herė tė sjelli edhe burimin e informatės.

fadil
13-07-04, 20:48
ky lajme eshte agjencis se lajmeve serbe dhe i njejti eshte botuar ne kohen dotore por burimi i shkrimit eshte nga serbia dhe serbet.

Dilaver
13-07-04, 20:53
Po, ashtu ėshtė, Thaqi ka komunikuar me serbė (shkie) e jo me shqiptarė, bile as me anėtarėsinė e subjektit politik tė cilin e kryeson nuk ėshtė konsulltuar, prandaj edhe informata vie nga ata, dhe ėshtė e vertetė.

MemphiSx
13-07-04, 20:59
hahahahahaaha dilaver Ky fadili Kohes ditore i beson vetem kur shpif ndaj LDK-se e kur eshte fjala per PDK-ne thot jo jan burime te serbeve
Pyetje per fadilin
Po shpifjet kunder LDK-se ku i merr Koha ditore ?

fadil
13-07-04, 21:00
Pershendetje:

Daliver mos ishin kan ne bruksel ata shkijet aku ishin kan ndoshta ka ndermjetsuar Solana atje a po, e dije une qe ti e din a . a sa i menqur qe je ti he mos past kosova shum si ti se ka me hanger dreqi.

ne ate shkrimin e atij gazetarit serbe shkruante se hashim Thaqi ka thene se eshte i gatshme te bisedoj me serbet e jo qe eshte takuar.

nuk e dij sinqerisht spo te kuptoj lexoje edhe nje her ate shkrim e pasanejna postoje edhe naj tjeter.

p

MemphiSx
13-07-04, 21:06
Jo lexo ti mir fadil se as ne postimin e Dilaver nuk thote qe eshte taku por


Lideri i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi, i ka ofruar tė premten koalicionit tė serbėve tė Kosovės, “Kthimi”, njė rast pėr tė mbajtur biseda nė nivelin mė tė lartė”, ka raportuar tė premten agjencia e lajmeve nga Republika Serbe, SRNA

Kjo don me thon qe i ka ofru rast per bisedime sepse tani para zgjedhjeve i vyn me bo koalicion me shkije per me fitu ne zgjedhje haahahaha :D Kqyr mujshi me bo edhe qat marri qysh ja keni zanat me bo :D

Dilaver
13-07-04, 21:12
O Fadilo nė Bruksel e ka ftuar me ja ngre veshin, se krejt qka jan shqiptarė e BE, e KB janė kunder budallakhaneve tė Thaqit.

Ja pasi qe po kerkon po ta sjelli edhe njė shkrim prej mediave informative (sipas teje) serbe:
2004 -05 -24 19:10:00 - Solana kunder Thacit:
Marreveshja e Ohrit nuk mund te aplikohet ne Kosove
Perfaqesuesi i larte i BE Solana ka kundershtuar idene e kryetarit te PDK Thaci per aplikimin e arreveshjes se Ohrit edhe ne Kosove. Sipas Solanes kemi te bejme me dy realitete te ndryshe qe kerkojne zbatime te ndryshme. Para Solanes, edhe AAk dhe LDK kane kundershtuar ashper idene e Thacit duke e konsideruar ate jashte realitetit kosovar. |||Lajme.Net|||

fadil
14-07-04, 16:53
Pershendetje:

Daliver ketu nuk eshte rubrika e lajmeve?


Hashim Thaqi e ka propozuar nje marrveshje te ngjashme me ate te ohrit.
e jo kopjimin e saje ne tersi.
Marrveshja e ohrit e siguron apo e mbron autoritetin territorial te Maqedonis.

Dhe Hashim Thaqi me nje marrveshje te tille ka dashur qe ta siguroj territorin e Kosoves qe te mos kete kurfar negociata per ndarjen e tije.

dhe natyrishte Havier Solana e ka kundershtuar pikerisht kete pike.qe e siguron autoritetin territorial te Kosoves.

Por juve ju duhen kater vite kohe ta kuptoni nje potez Pozitiv te Hashim Thaqit per realitetin Politik ne Kosove.

Nese Kosova dhe Kosovaret arrijne qe me nje marrveshje te tille ta ruajn territorin e Kosoves dhe ta fitojn pavarsin ateher ne do te jemi me shum se te lumtur.

Ideja e hashim Thaqit ka gjetur perkrahje te gjere kombtare, duke u Nisur nga Arben Xhaferi dhe te gjiothe lideret e te gjitha partive Politike te shqiperis.

Dilaver
14-07-04, 19:43
O Fadilo, na knaqe bre, krejt na knaqe, bashk me at far gazetari qe as shkollėn fillore nuk e ka mbaruar.

Po me ty qysh me u marr vesh more Fadilo, me tė thėnė drejt kot ėshtė se shkretira jote mendore ka marr tatėpjetėn, tė njejtat fjalė prej se tė njof vetėm i perserit si papagal nė secilėn temė.

Se qka ka dasht Hashim Mbarrja tė siguron do ta paraqes edhe nji tekst mė poshtė.

Aj aj aj kuku kuku kuku per Fadilin, po gjeti mbėshtetje more qorri i bacės, vetėm me nji vend ka gjetur mbėshtetje.


Faqe 6/7 - Politikė 3Qershor 2004


statusi i Kosovės

intervista

EKSKLUZIVE/ Flet Dushan Janjiē, kandidati kryesor pėr tė zėvendėsuar koordinatorin e Serbisė me Kosovėn, Ēoviē

“Kosova, pavarėsi tė kushtėzuar”
Janjiē: Serbėt duhet t’u kėrkojnė falje fqinjėve shqiptarė

Agim Popoci & Dritan Ylli
Si do tė arrihet deri te pavarėsia e Kosovės? Cila ėshtė e ardhmja e Kosovės dhe e serbėve nė kėtė vend? Pse Hashim Thaēi ėshtė politikani mė i popullarizuar nė Serbi. Cilat janė tre opsionet e zgjidhjes pėrfundimtare tė ēėshtjes kosovare. Pse nė Rajon nuk ėshtė arritur tė krijohen shoqėri multietnike, ndėrsa kemi krim tė organizuar multietnik.

Nėse ju trashėgoni postin e Nebojsha Ēoviqit nė Qendrėn pėr Koordinim, ēfarė do t“i kėshillonit fillimisht serbėve tė Kosovės?
Fillimisht, ata duhet tė marrin njė pjesė tė pėrgjegjėsisė pėr veten e tyre. Kjo ėshtė e vėshtirė pėr t’u thėnė; atyre ju duhet njė autonomi mė e madhe si ndaj Prishtinės ashtu edhe ndaj Beogradit. ………

Ne do t“i mbėshtesim negociatat dhe diplomacinė pėr plotėsimin e kėrkesave serbe tė Kosovės, sepse ajo ėshtė pjesė e kombit tonė dhe aty nuk ka mėdyshje, por ne do tė mbėshtesim edhe ēdo zgjidhje tė arsyeshme, e cila vjen nga pala shqiptare. Dhe do t“ua them prerazi: te ne ėshtė shumė i popullarizuar Hashim Thaēi. Ju nuk mund ta besoni, nė tė gjitha edicionet e lajmeve tė stacioneve tė ndryshme televizive ai ėshtė i pranishėm. A e dini se ku qėndron sekreti? Sepse ai kurrė, nė asnjė moment, nuk ka thėnė se nuk jam pėr bisedime. Por, sė fundi, nė Lucernė ka dhėnė edhe versioni e tij me Marrėveshjen e Ohrit. Pranoni Marrėveshjen e Ohrit, kjo ėshtė njė pjesė, pastaj t’i zgjidhim ēėshtjet hap pas hapi. Nėse Hashim Thaēi dhe politikanėt e tjerė shqiptarė janė dakord me Marrėveshjen e Ohrit, atėherė hajde t“i forcojmė kėto pozicione. Pastaj do tė shkojmė edhe mė tej. dokumentet. Serbia t“i kthejė dokumentet nė Kosovė, qė njerėzit tė kenė tė drejtė qė lirshme tė marrin dokumentet e tyre tė udhėtimit.

fadil
14-07-04, 19:59
Pershendetje:

Daliver te kam thene une ty qe ti furnizohesh me shkrime te serbeve dhe te grekeve dhe dele e debaton me mua dhe ju shete mende te tjerve qe e lexojn kete teme!!!

Hashim Thaqi ka qen dhe do te jete Politikani me progresist ne historin e Kosoves.

dhe popullariteti eshte diqka qe munde te kuptohet ne shum menyra.

Pershembull Osama Bin Lladeni eshte njeriu me i popullarizuar ne amerik!!!
a thua pse? qe i mbron interesat e Amerikes apo qe i godet ato!
nje shembull i thjeshte.

Hashim Thaqi eshte i popullarizuar ne Beograd pasi qe ka qen i vetmi Politikan deri tashte qe e ka shkatrruar Politiken serbe.

Shiqo edhe ne ndonje adres tjeter dhe gjeje edhe ndonje shkrim te ndonje Politikani serbe apo gazetari serbe apo te cilit do shtet qe eshte kunder Kosoves.
dhe postoje ketu.

jo rastesishte te kam thene se ti je zedhenes i interesave te serbis ne kete faqe pasi qe shkrimet serbe ti veq i perkthen dhe te njejtat i poston ne kete tem, pra te gjitha ato shkrime qe jan kunder hashim Thaqit dhe atyre qe e kan qliruar Kosoven.

Dilaver
14-07-04, 20:12
O Fadilo nuk ke qare pa u furnizue se Hasha me shkie po ban llafe se si me qliru Kosoven prej shqiptarėve!


IVANOVIQ DHE THAĒI PRO ,SOLANA KUNDER

Prishtinė ,Bruksel-Ivanoviq e ka vlerėsuar pozitivisht idenė e decentralizimit sipas konceptit tė Ohrit,Solana nuk ėshtė pajtuar.
“Idea e Kryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosovės Hashim Thaqit,ėshtė potez pozitiv dhe princip i ri nė zgjedhjen e problemit tė Kosovės.
Inicijativa e Thaqit qė decentralizimi nė Kosovė tė bėhet sipas tė ashtuquajturit koncept i Ohrit,nė kėtė moment ėshtė i mirėserardhur edhe pėr bashkėsinė serbe”ka deklaruar Ivanoviq tė hėnėn kur u kthye nga Lucerni.

fadil
14-07-04, 20:26
Pershendetje:
Mendoj se faktet te cilat i kam cekur me lart jan te mjaftueshme dhe te pakontestueshme !
por me gjithe ate ne qytetaret Kosovar ende nuk kan arritur ta kuptojn filozofin Politike te Beogradit!
Kjo eshte nje e vertet e argumentuar!
Per Shembull nje Pyetje per lexuesit e kesaj tem?
A eshte me mir qe gjuha serbe te jet gjuhe zyrtare vetem aty ku serbet bejne pjes per njezet perqind 20% apo ne tere Kosoven?
Me korrnizen kushtetuese qe e ka nenshkruar Rugova e qe e ka kundershtuar Thaqi Gjuha serbe eshte gjuhe zyrtare ne tere Kosoven njejt si gjuha shqipe!
kurse ideja e Hashim Thaqit serbeve jav merr kete privilegj te dhen nga Rugova dhe Hakerupi i at'hershem i perzen nga Kosova nga Deputetet e PDK-se!
Me Korrnizen kushtetuese te nenshkruar nga Rugova dhe te kundershtuar nga Thaqi serbeve te Kosoves iu jan falur 10 ulse ne parlamentin e Kosoves dhe nje ministri ne qeverin e Kosoves!
Kurse propozimi Thaqit per nje lloje marrveshje te Ohrit jav merr edhe ket privilegj.
A mendoni se serbet e Kosoves dhe te beogradit jan budallenje dhe do ta pranojn kete propozim te Thaqit?
Pergjigjja natyrisht eshte se Jo ata me deshir kurr nuk do ta pranojn kete ide te Thaqit por qellimi i tyre eshte qe ta diskualifikojn Hashim Thaqin duke e perkrahur publikisht, pasi qe serbet e din psikologjin e shiptarve shkeqyeshem, dhe ne kete forma ata mendojn se kur ne e perkrahim publikisht Hashim Thaqin shqiptaret e Kosoves e urrejn, dhe fatkeqsisht kjo ka suksese ne shumicen e rasteve, te jem me konkret serbet e Kosoves duke e perkrahur Hashim Thaqin publikisht ne menyr dinake jan ka e perkrahin rugoven pasi qe ky eshte edhe personi me i preferuar per serbet pasi qe per dhjet vite politik nuk ke ne gjendje as edhe nje deme moral apo ekonomik ti shkaktoj serbis kurse Hashim Thaqi per nje vite Politik te mbeshtetur me kallashnikov arriti ta shkatrroj serbin dhe ta bombardoj ne qender te saje aty ku Millosheviqi dhe klika e tije pregaditshin plane kunder Kosoves.per qka edhe Hashim Thaqin gjykata e serbis e ka denuar me dhjet vite burge me perpjekje dhe lufte te hapur kunder serbis .
Natyrisht se kjo disave nuk ju intereson e as qe deshirojn te mendojn per kete !

Shum kush i refuzon idet e mira vetem pse ato nuk jan te tije?!...

kete pergjigje daliver e ke marr edhe ne nje tem tjeter por ti te njejtat shkrime i poston ne dy apo me shum rubrika.

Dilaver
14-07-04, 20:34
Shkruaj nga koka jote se me ket diskutues kam replikuar nė kosova.de, e ėshtė marrė edhe nė forumin e RTK-sė ky shkrim, po sa naiv jeni more dhe i kam dhėnė pergjigje meritore.

Po tė kishte vetėm njė nuncė pozitive nė ketė ide nuk janė serbėt kokėboshė si ti o Fadilo e tė pranojnė keso marrėveshje, sepse ata mirren me politkė shekuj me radhė dhe secilėn herė nae kan mbaruar kulaqin!

E ky Hasha i Brojės don tė dalė pa u konsulltue as me anėtarinė e subjektit politik tė cilin e kryeson.

Po sa naiv je tani don tė pergjigjesh edhe nė emėr tė serbėve!!!!!!

fadil
14-07-04, 20:43
Pershendetje:

te pelqej apo jo ato jan faktet e ti nese ke kunderargumente shkruaj.

Une mendoj se Krrniza Kushtetuese ju jep serbeve shtat here me shum te drejta se marrveshja e ohrit shqiptarve te maqedonis.

edhe ky shkrim eshte nga koka ime dhe nese deshiron ta shofesh shko te tema edhe nje marrveshje e ohrit ne Kosove.
aty kam replikuar me ty . shko edhe gjeje dhe pastaj shife se ku kemi replikuar une edhe ti, por seshte qudi se ti je i harrueshem .

progoni
15-07-04, 01:06
Fadil ky Dilaveri krejt kabllat ti ka pėrzie,
(po edhe tė pėrziera i kishe pasė).

Po tė preferoja tė pushosh tė konsultohesh,bile bile thirre edhe atė
analfabetin e veton sorrės ,ani kur po e shef tė shkruar qė e vetmja
gazet e beligradit ,po hup krejt si thiu nė akullė.
Po tashi unė qka me bėr i ngrati veq me kallzu qė pallke si tė ishte kafėsh ky vetima e sorrave hajde nė zgjedhje tė milloshit.
E ju Fadil keni bėr kumari me kumarėt e titės(ėshtė afėr mendėsh qė nuni i qati analfabeti ėshtė fara e titės).

Valla jeni dashnu

si vllaznim bashkimi

ktyneherė

MemphiSx
15-07-04, 08:06
Grupi Parlamentar i PDK-se edshte i njejt me Povratakin e serbve dallimi eshte se ata flasin shqip kurse kta serbisht

PDK-ja Sa her ti teket e leshon Parlamentin njejt si serbet

PDK-ja Mendon se vetem Idet e tyre duhet me u miratu ne Parlament
Por kan harru se jan minoritet edhe nuk mujn me ba qka te dojn Njejt si serbet qka sju pelqen e leshojn sallen e Parlamentit
PDK-ja ne zgjedhjet e kaluara e ftoj povratakin per Koalicion vetem e vetem qe ta merr Krejt pushtetin ne dore por nuk ja arriti ketij qellimi
Ket ja u tha ne Fytyre rada trajkoviqi Thaqit e Ramushit midis Parlamentit
Qka don tjeter me te kallxu se qka keni te perbashket PDK e povratak?

fadil
15-07-04, 16:35
FLET EKSKLUZIVISHT PER GAZETEN KREU I PDK-SE

Thaēi:UNMIK tė tėrhiqet --- "Ja si funksionon pakti i Ohrit pėr Kosovėn"


--------------------------------------------------------------------------------

Elira Ēanga


Kosova duhet tė jetė tokė e sigurtė edhe pėr pakicat etnike tė saj. Ndaj, njė marrėveshje e ngjashme me atė tė Ohrit, qė i solli paqen etnike Maqedonisė kėtu e tre vjet mė parė, ėshtė e nevojshme tė aplikohet edhe nė Kosovėn e pasluftės. Kėshtu ka deklaruar dje ish-lideri i UĒK-sė dhe kreu i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi. Nė njė intervistė ekskluzive pėr "Gazetėn Shqiptare" ai shpjegon tezėn e tij, tė propozuar si zgjidhje pėr Kosovėn nė takimin e Lucernės, qė mblodhi pak javė mė parė nė njė tryezė tė pėrbashkėt liderėt e shqiptarėve nė Ballkan.

Cila ėshtė platforma e propozuar prej jush pėr njė "Marrėveshje tė Ohrit" pėr Kosovėn?
Nė fakt, nuk bėhet fjalė pėr njė Marrėveshje tė Ohrit pėr Kosovėn si tėrėsi. Ajo qė kam propozuar unė ka tė bėjė me pranimin e disa elementeve nga kjo marrėveshje, qė do tė mund tė jenė tė dobishme pėr trajtimin e problemit tė pakicave etnike nė Kosovė, probleme qė janė bėrė pengesė shumė serioze pėr ecjen pėrpara tė proceseve nė vend. Fokusi ka qenė nė parimin themelor tė modelit tė Ohrit, i cili ka tė bėjė me respektimin e tėrėsisė territoriale tė Kosovės, unitetit tė saj dhe pėrqasje tė minoritetit serb me tė gjitha tė drejtat qė njihen pėr pakicat etnike nė standardet Perėndimore.

A mendoni se mund tė gjejė zbatim praktik kjo ide pėr Kosovėn? Nė ē'vėshtirėsi mund tė hasė ajo?
Po tė mos mund tė gjente zbatim, unė as qė do ta ofroja. Unė nuk merrem me teorizime politike siē bėjnė disa, por me zgjidhje praktike dhe pragmatike tė problemeve politike. Nė anėn tjetėr e di se, si ēdo projekt politik, edhe ky do t'i ketė pengesat e veta, tė arsyeshme dhe tė paarsyeshme.

Por, a ėshtė e gatshme Kosova pėr t'i siguruar tė drejta edhe minoritetit serb qė jeton atje?
Kjo gadishmėri ėshtė e plotė. Institucionet e Kosovės e kanė dėshmuar kushedi sa herė kėtė gadishmėri. Kėsaj gadishmėrie i bashkohet edhe vullneti i shumicės pėr tė ndėrtuar njė shoqėri demokratike. ku pakicat i gėzojnė tė drejtat politike, civile e kulturore, si e gjithė pjesa tjetėr e popullatės.

Ideja juaj nxiti reagime tė shumta nė Kosovė dhe rajon, dhe, madje, shkaktoi edhe polemika. Ē'ju shtyn tė mendoni se ajo mund tė jetė e suksesshme?
Kjo ėshtė njė shenjė e mirė. Diskutimet dhe polemikat nxjerrin nė shesh tė mirat dhe dobėsitė e njė zgjidhjeje politike.
Mbėshtetja pėr propozimin tim ishte mė e madhe se sa refuzimet e bėra kryesisht nga kėndi i interesave tė ngushta partiake. Unė jam i bindur se elemente tė caktuara nga marrėveshja nė fjalė, me vullnetin e mirė, konstruktiv, tė tė gjitha palėve do tė funksiononin edhe nė Kosovė.

Si e gjykoni gjendjen aktuale nė Kosovė ?
E vėrteta e parė pėr gjendjen aktuale nė Kosovė ėshtė e vėrteta pėr bllokimin e procesit politik dhe atij ekonomik, dy procese themelore pėr perspektivėn e vendit. Pėrgjegjėsia pėr kėtė bllokadė bie mbi UNMIK-un, i cili ėshtė zhytur nė paqartėsi rreth punės sė mėtejshme tė tij nė Kosovė. UNMIK-u ėshtė bėrė ruajtės i status kuo-sė, e cila paraqitet shumė e rėndė pėr shumicėn absolute tė qytetarėve tė vendit. Kjo ėshtė njė situatė qė mund tė ēojė sėrish nė zemėrime massive, siē ishin ato tė marsit.

Cili mund tė jetė shefi i ri i UNMIK-ut, pas largimit tė Holkerit?
Unė pres qė pasardhėsi i Holkerit tė ketė nė rend tė ditės reformimin e UNMIK-ut, qė unė e kuptoj si zvogėlim tė tij nė funksion tė fuqizimit tė institucioneve kosovare tė dala nga vota e lirė e qytetarėve. UNMIK-u duhet ė lėvizė me hapa tė shpejtė drejt rolit tė tij si kėshilldhėnės nė Kosovė.

A ėshtė Kosova gati pėr tė diskutuar statusin pėrfundimtar nė mesin e vitit tė ardhshėm?
Afati i paraparė ėshtė i arsyeshėm dhe Kosova do tė jetė e pėrgatitur tė hyjė nė atė proces, pėrfundimi i tė cilit ka vetėm njė rrugė, atė tė pavarėsisė sė Kosovės. Tė gjitha alternativat e tjera kanė njė emėrues tė pėrbashkėt: nuk ēojnė absolutisht nė zgjidhje.

progoni
16-07-04, 13:19
Fadil qitja se
i ka ru arat

i ka nimu babės
se e ka pas polarė

ma si ja ke nis
me ja numru sukseset

fadil
16-07-04, 15:12
Pershendetje:

Keto jan fakte te cilat kan nevoj ti dine dhe ti pranojn qytetaret e Kosoves, e juve qe nuk dini se qka jan vlerat natyrishte qe edhe sju pelqejn argumentet , sepse ju jeni te lindur te jetoni me genjeshtra.

Dilaver
16-07-04, 18:19
Po nji nder sukseset apo budallakit e Hashim Brojės ėshtė edhe organizimi i protestave tė 17 e 18 marsit pėr tė rrezuar institucionet e zgjedhura si nė revolucionin e vonuar tė Vlorės.

Pastaj pėr tė ndėrtuar tė gjitha ato qka u dogjen e u shkatėrruan e jo vetėm kaq por se nuk kan kufi budallkhanet e Hashės brojės edhe per tė ju kerkuar falje serbėve, pha mos na ngarko Zot, po sa kafsha e han bukėn!- Jakshiē: Dokumneti i Standarteve te Kosoves eshte fshehje e asgjesimit te serbeve te Kosoves

Kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė sė komunave serbe nė Kosovė, Marko Jakshiē ka deklaruar se pėrurimi i standardeve pėr Kosovė ėshtė pėrpjekje e fshehjes sė asgjėsimit tė serbėve nė Kosovė. Jakshiē ka vlerėsuar nė njė konferencė pėr agzetarė njė Mitrovicė, se shefi i UNMIKut Hari Holkeri dhe kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi me paraqitjen e standardeve kanė shprehur dėshirėn qė sipas parimit asgjė nuk ka ndodhur, ti projektojnė artificialisht dhe paqendrueshem imazhet e para 17 marsit. Lidhur me paralajmėrimin se kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēti do tu kėrkojė falje serbėve nė Kuvendin e Kosovė, Jakshiē ka thėnė se Thaēi mė parė duhet tė marrė pjesė direkte nė kthimin e 230.000 serbėve tė pėrndjekur dhe nė rikonstruktimin e shtėpive tė shkatėrėruara e tė djegura tė tyre, e tek pastaj tu kėrkojė falje serbėve pėr krimet e kryera.

|||Lajme.Net|||

Gentiani
16-07-04, 22:09
A sukseset e mėdha, qė i paska pasur! jo shoku fadil jo, sukseset nuk paraqiten kėshtu dhe nė kėtė mėnyrė!

Po sukseset e Hashim Thaqit paraqiti kėshtu :sa biznese e objekte i uzurpoi, sa kontarbandėn e organizoi, sa kundėrshtarėt i eliminoi! sa Idiot(vizionet) i propozoi, Moratorium; marrveshje tė Ohrit e deri sa ti kujtohet ndonjė Idiot(vizion) tjetėr?! ... se ato tjerat kemi pas rastin ti shohim, thjesht punė Bingoje ka qenė puna e tij nė 10.000 vite civilizim njerėzorė 3-4 muaj dhe kurrė dhe asnjėherė mė!

fadil
17-07-04, 13:03
1. Hashim Thaqi ka qen shef i drejtoris politike te Ushtris Ēlirimtare te Kosoves.
Hashim Thaqi gjate kesaj kohe me filozofin e tije politike ka arritur ta beje Ushtrin Ēlirimtare Guerilen me te fuqishme Politiksht ne historin botrore, duke i bindur fuqit me te medha Ushtarake dhe Demokratike botrore ne perkrahje te drejtperdrejt per ushtrin Ēlirimtare te Kosoves.

2.Hashim Thaqi ka qen Kryesues i delegacionit kosovar ne rambuje te Frances .

eshte ne kete raste Hashim Thaqi ka treguar nje vendosmeri te papar ndonjeher me pare ne skenen politike shqiptare dhe nje filozofi te qart dhe bashkohore arriti ta fitoj edhe kete betej politike dhe ti detyroj serbet qe te mos e nenshkruajn marrveshjen ku si pasoj e kesaj Serbia u bombarduar nga Fuqia me e madhe ne bote Nato pikrisht ne vendet ku Sllobodan Millosheviqi dhe klika e tije pregaditshin plane per shkatrrimin e Popullit shqiptar te Kosoves.

3. Hashim Thaqi ka qen kryesues i delegacionit per transformimin e ushtris Ēlirimtare te Kosoves.

edhe ne kete raste Hashim Thaqi arriti ta ruaj Ushtrin Ēlirimtare te kosoves dhe ta beje njerin nga instutucionet me te rendesishme te Kosoves se pasluftes e qe vazhdon te jete edhe tashte .
me kete vendomseri Politike dhe intelektuale kosova arriti ta kaloj edhe nje sfid formimin e berthames se ushtris se ardhshme te kosoves.

4. Ne jeten politike ne kosove Hashim Thaqi ka dhene kontribut te papar ndonjeher ne boten demokratike te pasluftave per te krijuar nje ambient te qet dhe demokratik.
ne te gjithe shtete e pasluftes Pushtetin e Udheheqin ata qe e fitojn luften per nje mandat kater vjeqar.
ne saje te kesaj Hashim Thaqi vazhdimisht e ka njohur vullnetin e popullit te kosoves te shprehur ne zgjedhje demokratike dhe asnjeher nuk i kia kontestuar ato.

5. Hashim Thaqi me filozofin e tije Politike ka arritur ta beje Partin Demokratike njeren nga partit me demokratike ne Kosoves ku te gjithe intelektualet e shquar shqiptar gjejne vende per te dhene kontributin e tyre per te miren e Kosoves dhe kosovarve.

6. Duke i nisur nga te gjithe keto rezultate te Hashim Thaqit dhe te bashkpuntorve te tije Hashim Thaqi dhe partia Demokratike duhet te fitojn ne zgjedhjet e tetorit qe do te mbahen sivket sepse fitorja e Partis demokratike do te thote fitore per te gjithe Kosovaret Shqiptar.

7. Hashim Thaqi dhe Partia Demokratike e kosoves jan e vetmja parti Politike ne kosove qe kan vizion te qart se si duhet te arrihet pavarsia e kosoves.

8.Hashim Thaqi dhe Partia Demokratike e Kosoves propozuan nje moratorium(afatizim) se kur do te zgjidhet statusi i Kosoves , i cili prpozim u refuzua nga forcat Politike pa e ditur se qka shkruante ne te, me kete iide Hashim Thaqi deshironte te ja caktonte nje date UNMIK-ut se kur ai definitivisht duhej te largohej nga Kosova, Iden e Hashim Thaqit e zyrtarizoj Majkell Grosman Nensekretar i shteit amerikan per qeshtje Politike e caktoj vitin 2005.

9.Hashim Thaqi propozoj qe me serbet e Kosoves te behet nje marrveshje Politike ngjashem si ajo e ohrit :
edhe kjo ide si te tjerat nga LDK-ja dhe disa te tjera u refuzua pa e lexuar e as pa e ditur se qka shkruante ne te.
Kjo ide ishte shum e qelluar pasi qe serbeve te Kosoves jav merrte ato te drejta te privilegjuara qe jav ka dhene Korrniza Kushtetuese e Kosoves e nenshkruar nga Ibrahim Rugova dhe e kundershtuar nga Hashim Thaqi.
Kjo ide e Hashim Thaqit gjeti perkrahje mbar kombtare perpos te LDK-se kjo eshte vertetuar ne nje emision pro et kontra ne RTK, ku ishin te intervistuar figura te shquara te Politikes shqiptare dhe te gjithe e cilsuan si te qelluar.

duke i u nisur nga keto rezultate dhe nga kjo filozofi e shendoshe politke Hashim Thaqi dhe bashkputoret e tije meritojn rrespekt dhe perkrahje.

Shum Kush i Refuzon Idet(vizionet) e Mira Vetem Pse Ato Nuk Jan Te Tije

Gentiani
17-07-04, 15:16
kam pėrshtypjen se duket tė jesh pak si tip qeshatak ti fadil ė !

po farė suksesi duhet tė jetė, pėr tė qenė shef i drejtorisė ushtarake e shumė tjera qė i paske ripėrsėritur. Ta postova mė lartė se gjitha kėto kanė qenė ēėshtje rasti - Bingo, Bingo shoku, qė kurr nuk pėrsėriten.

Sukses nuk ėshtė tė qenurit nė njė pozitė a post! Pastaj mos harro se Thaqi nuk ka kapacitet e as memorje tė planifikoj diēka as pėr Brojė, e lėre mė nė nivel tė Kosovės...

Vizion i madh se jo mahi! tė propozosh gjėra koti - budallaqe, Moratoriuma e Sanatoriuma, qė as njė nxėnės i shkollės sė mesme nuk do ti propozonte, por nė anėn tjetėr ju kuptoj se aq shkon maksimumi qė ka lideri i PDK-sė me pėrkrahėsit e tij.

fadil
17-07-04, 15:26
Pershendetje:

Ju Gentiani dhe bashkmendimtaret e jauaj sepaku ne nje pik pajtoheni publikishte me serbet e Beogradit dhe qeverin e atjeshme .

ju sebashkukeni nje qellim burgosjen e hashim Thaqit apo eliminimin komplet te tije.

sepse hashim Thaqi dhe bashkpuntoret e tije jan bere penges e pakapercyeshme per realizimin e planeve te perbashketa te juve dhe te qeveris se beogradit.

Kerkesa e ministrit te qeveris se serbis eshte e ngjashme nga ajo e juaj.

ju lumt edhe ne te kaluaren keni pasur qellime te njejta me serbet dhe vazhdoni te keni edhe ne te tashmen.

MemphiSx
17-07-04, 16:27
Valla shum pak na bane pershtypje se a arrestohet apo jo
Sepse siq po e sheh edhe pak shum pak po i ndihet zoni ne politiken Kosovare keshtu qe kurrfare roli spo lune diqka per Kosove edhe nese arrestohet Ai ko me u arrestu per te bemat qe i ka bo ne popullin e vet se sa per shkije te jesh i bindurr se kurr njo vra se ka
Keshtu qe spo na bon pershtyje hiq arrestimi i tij ;) Vetem ju na dhimbeni sepse duhet me dal me piskat me shajt Unmikin e qesi sene nja 10 dit ;) E masnej harroni menjeher Dije qe nje dit Thaqi do te arrestohet per vrasje ndaj Shqipetarve sikurse kolega i tij Fatmir Lima ;) e DIJ se tashe keni me derdh lot krokodili per ket shkrim por kja do te ndodhe heret a vone :)

fadil
17-07-04, 17:14
Pershendetje:

Jo aspak nuk me beri kurfar pershtypje ky shkrimi yt pasi qe ju jeni ne gjendje ti fusni ne burge te gjithe ata qe mendojn ndryshe nga ju, por ajo qe eshte me e mira eshte se populli kurr sdo te jua jep kete mundesi keshtu qe ju do te lehni keshtu neper kesi fare forume dhe do te shfryheni se ndryshe ju pelsitni.

Hashim Thaqin dhe Fatmir Limen do ti mbroj Historia e Kombit Shqiptar, dhe neve qe i simpatizojm keta aspak nuk na luhat nga qendrimi yn per lirin Kosovarve keto fare arrestime qe vijne nga njerzit qe nuk ju intereson Historia dhe Kombi shqiptar.

fadil
17-07-04, 20:36
Pershendetje:

Edhe pse seshte kjo tema e qelluar per kete artikull deshiroj te ju rikujtoj edhe nje te zeze te Tahir Zemes pasi qe kan postuar disa shkrime te librit te tije te turpshme ne kete tem.

INTERVISTĖ ME LAHI BRAHIMAJN NGA SHQIPONJA E GJAKOVĖS, ISH-SHEF I DREJTORISĖ SE FINANCAVE PRANĖ SHTABIT TĖ PĖRGJITHSHĖM TĖ UĒK-sė DHE ANĖTAR I SHTABIT TĖ PĖRGJITHSHĖM TĖ UĒK-sė, TANI PUNON NE DEPARTAMENTIN E MARRĖDHĖNIEVE USHTARAKO-CIVILE, SEKTORI: MARRĖDHĖNIET ME POLICINĖ E UNMIK-ut DHE POLICINĖ E KOSOVĖS PRANĖ TMK-sė.

"TAHIR ZEMAJ ĖSHTĖ MARRĖ VESH ME NJERĖZIT E KAZERĖMĖS SE USHTRISĖ JUGOSLLAVE NE PEJĖ PER TU TĖRHEQUR MBI BJESHKĖT E STRELLCIT"

Jeni ndėr themeluesit e UĒK-sė pėr Rrafshin e Dukagjinit. Kur i keni pasur kontaktet e para me UĒK-nė dhe nie kė keni kontaktuar?
Pas fillimit tė rezistencės nė Jabllanicė, data 9 mars 1993, Ramush Haradinaj e dėrgon vėllain tim, Nazmiun, qė tė bisedojmė rreth formimit tė njė grupi tė armatosur, i cili do tė dilte nė mbrojtje tė kė tij fshati, po qe se do tė kishte nevojė edhe fshatrave tė tjera. Pastaj unė i ftova disa njerėz mė tė besueshėm nė odėn time, ku ishim edhe unė e vėllai im, Nazrniu. Tė ftuarit ishin Xhevat Zeneli, Hysen Brahimi. Me atė rast u morėm vesh qė sa mė parė t`i marrim armėt qė do tė na i sillte Rarnushi apo Nazmiu. Nė muajin slatatar tė vitit 1994, vėllai im, Nazmiu, sjell tre automatikė, tre snajperė dhe njė mitraloz tė lehtė, disa pjesė rezervė dhe municione pėr kėto armė si dhe municione pėr grupet guerilje tė UĒK-sė qė vepronin nė Prishtinė. Nė muajin nėntor 1994, pėrmes Nazrniut dhe Ramushit, mora kontaktet e para nie Shtabim e Pėrgjithshėm tė UĒK-sė.
Kur e keni kryer aksionin e parė gueril?
Pas vėnies sė kontaktit me Shtabin e Pėrgjithshėm, detyra ime ka qenė koordinimi i njėsiteve guerilje nė Rrafshin e Dukagjinit me,

njėsitet e zonave tė tjera. Ndėr aksionet e para tė miat qė vlen tė pėrmendet ėshtė ai i 11 shtatorit 1 9 9 7 mbi stacionin e policisė nė fshatin Ēallapek tė Pejės. Me kėtė datė ishte paraparė qė nė shkallė Kosove, ne orėn 24.00, tė kryheshin aksionet nė mbi 11 stacione. Tė gjitha aksionet u kryen ashtu si ishin paraparė, ndėrsa tė nesėrmen mjetet e informacionit serb lajmėrojnė se sulmet u kryen nė 12 vende. Vendi i 12 ishte Kijeva, tė cilin Mujė Krasniqi e sulmoi nė mesditė, nie tė dėgjuar lajmin pėr sulmet nė 11 stacionet. Nė kėtė aksion mbi stacionin e policisė nė Ēallapek kemi marrė pjesė: unė, Naser Brahimi dhe Nazmi Brahimi. I kemi sulmuar me dy mortaja dhe me breshėri kallashnikovėsh. Po kėtė stacion e kemi sulmuar edhe mė 13 tetor 1997. Nė kėtė sulm kemi marrė pjesė unė, Naser, Hamėz dhe Miftar Brahimaj. Nė vitin 1996 kam marrė pjesė edhe nė sulmin mbi staeionin e Kliēinės, me Murtė Zenelin, tani dėshmor, Sokol Ismajlin, Hajdar Ahmetin dhe Xhevat Zenelin. Sipas pėrgjimit rė radio-lidhjeve, qė i pėrgjonim nė valėt e stacioneve pėrkatėse, nė ēdo sulm forcat policore serbe kanė pasur humbje nė njerėz, gjė qė vėrtetohej tė nesėrmen me tėrbimin e tyre ndaj popullatės shqiptare.
Shtėpia jote ka qenė njė ndėr bazat e UĒK-sė. Dihet se kontribut tė veēantė ka dhėnė edhe nėna Juaj, Aza Brahimaj. Kush ėshtė strehuar nė shtėpinė Tuaj?
Nė shtėpinė time nė Jabllanicė, tani Shqiponjė, janė strehuar Ramush Haradinaj, Hashim Thaēi, Kadri Veseli, Rexhep e Sylejman Selimi, Xheladin Gashi, Daut Haradinaj, Luan e Shkelzen Haradinaj, Mujė Krasniqi, Rasim.Kiēina, Ismet Jashari Kumanova, Fehmi e Xhevė Lladrovci, Ilir- Konushevci, Abedin Rexha-Sandokani.
Edhe ku keni luftuar?
Kam marrė pjesė nė betejėn e Rahovecit, nė betejat e Jabllanicės, nė Sukė tė Cermjanit, nė Kralan, Kėpuz, Ēeskovė, Grabanicė, nė Lug tė Bunarit, nė Gllogjan, Lumbardhė, Broliq etj.
Ēka do tė veēonit nga kėto luftime?
Pas ofensivės sė shtatorit tė vitit 1998, kur nė drejtim tė fshatit Jabllanicė ishin nisur diku rreth 130 automjete tė motorizuara nga drejtimet e Sukės sė Cemnjanit, Kralan, Kėpuz, Ēeskovė, Grabanicė, ndėrsa ne pritnim tė na vinin nė ndihmė ushtarėt e brigadės "Adrian Krasniqi", e cila ishte vendosur nė Baran. Ne nuk e dinim se Tahir Zemaj, Nazif Rarnabaja, Rrok Berisha, Fadil Hadergjonaj etj. ishin marrė vesh jo vetėm qė tė mos na ndihmonin, por edhe tė fshehnin diku armatimin e rėndė apo edhe ta hedhnin nė rrugė dhe tė tėrhiqeshin pėrtej Bjeshkėve tė Strellcit, pa e njoftuar Shtabin e Pėrgjithshėm dhe Komandėn e Zonės. Me kėtė veprim tė tyre, pra si pasojė e kėsaj tradhtie, shumė ushtarė duke qenė ende tė papėrgatitur mirė, mbesin nė mes tė rrugės, kurse njė pjesė e madhe e ushtarėve nga Dukagjini shkojnė me ta. Kėtu ishte pėrhapur njė lajm i rremė gjoja se Ramushi, bashkė me shumė eprorė tė tjerė, kishin ikur njė ditė mė parė nė drejtim tė bjeshkės sė Strellcit, gjė qė nuk ishte e vėrtetė, sepse ne qėndruam edhe me ata pak ushtarė, duke u riorganizuar e strukturuar deri nė fitore.
Cilėt janė njerėzit mė tė merituar pėr Rrafshin e Dukagjinit qė dhanė kontribut nė Luftėn Nacionalēlirimtare?
Nė radhė tė parė janė tė gjithė dėshmorėt, pastaj invalidėt e kėsaj lufte, kurse nga tė gjallėt komandanti Ramush Haradinaj me vėllezėr, Bujar Haradinaj, Nazmi Brahimi, Paton Mehmeti, Agron Kryeziu, Alush Agushi, Azem veseli dhe shumė tė tjerė qė rrokėn armėt nė dorė pėr ta ēliruar Kosovėn.

Cili ka qenė momenti mė i vėshtirė i juaji gjatė luftės ?

Momenti mė i vėshtirė pėr mua ka qenė kur nė Baran mora lajmin nga eprori Nazif Ramabaja se Tahir Zemaj ėshtė marrė vesh me njerėzit e kazermės sė ushtrisė jugosllave nė Pejė pėr t'u tėrhequr mbi Bjeshkėt e Strellcit dhe kur mora lajmin e konfirmuar se Tahiri ishte larguar duke i dhėnė urdhėr edhe Ramabajės tė tėrhiqej sė bashku me tė gjithė ushtarėt qė komandonte. Me mua aty ka qenė edhe Alush Agushi, i cili i tha Ramabajės: "°A je i vetėdijshėm se ēka po bėni. Kjo ėshtė tradhti". Kurse ai u pėrgjigj: "Unė pranoj ēfarėdo urdhrash qė mė jep komandanti im Tahir Zemaj dhe ai le tė japė llogari".

te tille jeni ju ? dhe Tahir Zema i juaj Koloneli serbe.

4ever
17-07-04, 21:20
Tash e ke perzi krejt lum fadili,pak me heret ke thon qe Tahir Zemen e keni vra vet,tash po thu qe ai ka qene njeri i juvi hajde e merre vesh kete pune.
Keto nuk jan shenja te mira,keto shenja ju paraqiten njerezve para se me kapitullu,keshtu qe ti po doket qe nuk e ki larg kapitullimin.

MemphiSx
17-07-04, 21:51
valla intervist te ni njeri te madhe paske qit ktu
Ky far Lahia me kan i miri nuk e kish lan baben e vet mu kall ne shpi te vet me nje ofensiv ne Jabllanic bre
Eshte hi ne shtepi e ka nxjerr koferin me 100 mij marka e ka lan baben tuj u kall
E mos te shkruj ktu per tjera sene qka ka bo ky far MAGJUPI pseudonimi te kallxon vet :)

Gentiani
17-07-04, 23:16
Pershendetje:

Ju Gentiani dhe bashkmendimtaret e jauaj sepaku ne nje pik pajtoheni publikishte me serbet e Beogradit dhe qeverin e atjeshme .

ju sebashkukeni nje qellim burgosjen e hashim Thaqit apo eliminimin komplet te tije.

sepse hashim Thaqi dhe bashkpuntoret e tije jan bere penges e pakapercyeshme per realizimin e planeve te perbashketa te juve dhe te qeveris se beogradit.

Kerkesa e ministrit te qeveris se serbis eshte e ngjashme nga ajo e juaj.

ju lumt edhe ne te kaluaren keni pasur qellime te njejta me serbet dhe vazhdoni te keni edhe ne te tashmen.


Ore ti fadil jo qė qenke qesharakė, por duket tė jesh edhe komik a?!

Kush ishte duke shkruar -biseduar kėtu pėr serbet e Beogradit dhe qeverinė e tyre se ?

Detyrė tė vėshtirė tėpaska dhėnė si duket Hasha a ? besa edhe me polici paska vendosur me e zhvilluar propagandėn parazgjedhore!

Eu, po ē`na kėnaqe me kėto shkresat tua! hm, tani fillova ti kuptoj se pse diskutuesit tjerė, po i kursejnė shkresat ndaj teje !!!

Dilaver
18-07-04, 00:47
Edhe pse jam kundershtar i racės sė mallkuar tė kuqaloshėve, ketė herė me duhet tė jem korekt dhe tė pranoj se ka pas edhe sukses Hasha i brojės.

Njė nder sukseset mė tė mėdha politike nė karierėn e tij qe ka arrijt ky Boss ėshtė kontributi i tij qe shokun e luftės tė largoj nga Kosova pasi qe ashtu ishte kerkuar nga perfaqėsuesit nderkombėtar nė mėnyrė qe tė mos ket trazira me rastin e arrestimit tė tij, pra ndėrskamza qe ja bėri Limės Gjerpėri :wink:

MemphiSx
19-07-04, 15:09
Sukses i Thaqit ka qen edhe emerimi i Sabit Gecit si shef i Sherbimit Sekret te UQK-se
Tani i denuar si kriminel,Hajn,reketues,dhunues,

I dyshur per vrasjen e Ahmet Krasniqit,Enver Malokit

Ka suksese shum Thaqi valla :P

fadil
20-07-04, 07:26
Pershendetje:

Ky forum eshte i hapur nga nje grup shokesh me sa vijojn :

Honesty^uk., Barbaroza, Bond, Drejtėsia, Cool_Boy, Barbaroza, Naki, lazdrani, Bond, Honesty^uk., Gentiana, Barbaroza,Bond, Barbaroza, lazdrani, Honesty^uk. Naki, Honesty^uk. Gentiana, Barbaroza, arTanibb, Bond, Cool_Boy, Naki, Gentiana, Drejtėsia, lazdrani, Honesty^uk., Barbaroza.
qe te gjithe keta jane shoke ne mes vete pasi qe ne te gjitha temat jan te perbashket njeri me tjetrin.

duke u nisur nga ky fakte del se keta njerze qenkan te paguar per te shpifur kunder atyre qe sakrifikuan per lirin e Kosoves .

une nuk kam pare ndonje njeri te kete shkruar ne favor te juajin perpos juve qe jan moderator te temave te ndryshme ne kete teme.

MemphiSx
20-07-04, 07:44
Hahahahhaah qitash ja ki nis Mu hallakat krejt Siq po e sheh edhe ti se krejt Forumistat jan LDK veq ti e Shpati jeni met vetem ihaaa po e paski edhe Gazetarucin Ardi_Pr ahahahaahha

Edhe ty fadil qitash tu ka shtjerr zoni tuj piskat bla bla hahahah :P Gjynah

Dilaver
20-07-04, 11:14
Pershendetje:

Ky forum eshte i hapur nga nje grup shokesh me sa vijojn :

Honesty^uk., Barbaroza, Bond, Drejtėsia, Cool_Boy, Naki, lazdrani, Gentiana, arTanibb

une nuk kam pare ndonje njeri te kete shkruar ne favor te juajin perpos juve qe jan moderator te temave te ndryshme ne kete teme.

Haj more Fadil, po ti kur tė genjen (rrėn) mbaja pak per tokė, po qka ka lidhje me temėn kush e ka hap ketė faqe!

Pse bre bac po rrėn kaq pa krip, po ti qe nuk ke parė tė ket shkruar kush tjetėr pos ketyre qe ti ke permendur nė ketė forum, ja unė po tė pėrkujtoj se vetėm nė ketė faqe nr 4 tė temės suk zezat poltike tė Hashim Thaēit kan shkruar Dilaveri, MemphiSx, Gentiani, 4ever e tė cilėt nuk i ke permendur fare apo ti je aq qorr sa qe nuk i paske parė apo edhe ndoshta don tė na bindėsh se keta nuk kanė shkruar por ata qe ti i ke permendur po shpifin hahhahahahahh

Murgesha
20-07-04, 11:29
Pershendetje:

Ky forum eshte i hapur nga nje grup shokesh me sa vijojn :

Honesty^uk., Barbaroza, Bond, Drejtėsia, Cool_Boy, Barbaroza, Naki, lazdrani, Bond, Honesty^uk., Gentiana, Barbaroza,Bond, Barbaroza, lazdrani, Honesty^uk. Naki, Honesty^uk. Gentiana, Barbaroza, arTanibb, Bond, Cool_Boy, Naki, Gentiana, Drejtėsia, lazdrani, Honesty^uk., Barbaroza.
qe te gjithe keta jane shoke ne mes vete pasi qe ne te gjitha temat jan te perbashket njeri me tjetrin.

duke u nisur nga ky fakte del se keta njerze qenkan te paguar per te shpifur kunder atyre qe sakrifikuan per lirin e Kosoves .

une nuk kam pare ndonje njeri te kete shkruar ne favor te juajin perpos juve qe jan moderator te temave te ndryshme ne kete teme.

Fadil shko djale e merre pak vetveten me te mire!!! Qysh po te shoh paskan filluar me tu cfilit (shkaterru) nervat. Sja ke qelluar kurre ama kesaj here paske shkruar jerem. Hahhahahahahhahahahaha!
Kam nje keshille per ty, si te jesh i interesuar ta jap nje adrese interneti ku do te bahesh i famshem nese shkruan keshtu si ne dardani, bile edhe perkrahes te shumte te ideve tua do te gjejsh nese shkruan atje. :wink:

MemphiSx
20-07-04, 13:21
Hahahah Barbaroza ska me gjet perkrahes ky far fadil hogja te partis vet
Kahhh te shkon neper Foruma e ka njejt e keshtu qe ju ka bo mjegull
Ky ide si te vetat mundet me gjet vetem ne KosovaPress aty edhe ku i merr kto shkrime hahhahaa

Shko more te naj Hogje i forte e bjeri mas vetit se shkove dom ;)

fadil
20-07-04, 17:24
Pershendetje:

Une kam shkruar se kete forum e kan hapur nje grup njerzish perkrahes te Lidhjes Demokratike dhe te Liderit shtet te tyre Ibrahim Rugova.

nese qytetaret duan ta vertetojn kete menjeher posa ta hapin temen diskutime mund ti shofin te gjitha temat dhe aty e shofin se keta jan nje grup njerzish te paguar nga LDK.ja dhe Rugova i tyre qe te bejne propagande ne fafor te tyre dhe kunder atyre qe jan kunder politikes se tyre shterp.


Por ju benei qte doni qytetaret jan ka e shohin byrokracin e tepruar ne LDK dhe familjarizmin dhe kurrupsionin qe lulzon per gjdo dite sikur lulat ne pranver.

Honesty^uk.
20-07-04, 19:48
Ky forum eshte i hapur nga nje grup shokesh me sa vijojn :

Honesty^uk., Barbaroza, Bond, Drejtėsia, Cool_Boy, Barbaroza, Naki, lazdrani, Bond, Honesty^uk., Gentiana, Barbaroza,Bond, Barbaroza, lazdrani, Honesty^uk. Naki, Honesty^uk. Gentiana, Barbaroza, arTanibb, Bond, Cool_Boy, Naki, Gentiana, Drejtėsia, lazdrani, Honesty^uk., Barbaroza.


Hahahahhahaah
ku je injoranti i shekullit, nese vazhdon keshtu ti do te na krijosh edhe lidhje gjaku mes veti
Te gjithe ata qe nuk pajtohen me cpifjet tuaja te pashoqe
qenkan njerez qe njihen ne mes veti, jo ore dordolec i politikes
nuk njihemi ne mes veti, por shkresat tuaja te kopjuara jane aq qesharake saqe jo vetem ne te cituar nga ana juaj, por te gjithe anetaret e ketij forumi jane kunder ketyre perrallave tuaja.
Edhe pse Injoranca ka qene teper e zhvilluar gjithmone tek ju, kesaj radhe paska arritur kulmin, dhe je bere sikur BARBONET e rrugeve qe flasin vete me vete.
keto shenja tregojn se ti TELLALLI i shpifjes dhe genjeshtres je degraduar, dhe keshtu HASHOTES i duhet qe te gjej nje tellall tjeter dhe te ja veshe gradat tuaja.

OROSHI
20-07-04, 22:57
Fadil Hoxha,qenke i ceket nga mendte ti,pse kujton ti se me nje propagande shpifese kunder Rugoves do bash njerez per vehte??Ky shtet ,a nuk asht edhe shteti i jot??Kujt i perket ti ,organizatave paralele te serbeve???Nqs shumica ketu jane me LDK,kjo tregon qe LDK i paska fitu zgjedhjet e ardheshme!!!Bravo per vertetimin.Dhe mos i akuzo njerezit se gjoja paguhen nga filani apo filani,jane karta te djegura keto.Kur te vehet drejtesia ne vend,do dalin edhe fakte se cfar ka ba Shtabi i UCK mbi ushtaret e thjeshte te UCK,prit edhe pak,shumica e komandanteve, qe ti i permende si heroj,kane masakru e eliminu vetem shqiptare!!!!Nje dite do pergjigjen para drejtesise per krimet e tyre kunder shqiptareve!!!!!

Murgesha
20-07-04, 23:33
Pershendetje:

Une kam shkruar se kete forum e kan hapur nje grup njerzish perkrahes te Lidhjes Demokratike dhe te Liderit shtet te tyre Ibrahim Rugova.

nese qytetaret duan ta vertetojn kete menjeher posa ta hapin temen diskutime mund ti shofin te gjitha temat dhe aty e shofin se keta jan nje grup njerzish te paguar nga LDK.ja dhe Rugova i tyre qe te bejne propagande ne fafor te tyre dhe kunder atyre qe jan kunder politikes se tyre shterp.


Por ju benei qte doni qytetaret jan ka e shohin byrokracin e tepruar ne LDK dhe familjarizmin dhe kurrupsionin qe lulzon per gjdo dite sikur lulat ne pranver.

Ti ke shkruar dhe ke vertetuar se ne ket forum te intereson vetem te shpifesh e ti bejsh ngaterrese kokes tende te ngrate. Cdo anetar ka edhe daten se kur eshte regjistruar ne ket forum. Forumi Dardania ka egzistuar edhe me pare, do te egzistoje edhe me vone, kane shkruar e do te shkruajne anetare te ri e te vjeter. Ne mos gaboj ti Fadil ne fillim ke shkruar si Iliri, pastaj je tjetersuar ne Fadil, e ndoshta ne te ardhmen do te tjetersohesh prap, kjo eshte e drejta e juaja qe smundet me ta mohu askush. Por dije se ky forum nuk eshte formuar dhe nuk eshte politik. Jeni ju qe keni ngrite gishtin e akuzes kunder anetareve te LDK, kunder Rugoves e kunder 80% te shqiptareve qe e duan ket toke e qe jane anetare te partise me demokratike shqiptare.
O njeri te drejtojsh gishtin kunder Rugoves dije se ke ngrit gisht kunder Zotit. Se per shumicen e shqiptareve Rugova eshte si me qene vet zoti.
Por per nje njeri si ty nuk eshte shume e rendesishme kjo, ti ndjehesh i kenaqur kur shan, shpife e trillon gjera per LDK-ne e Rugoven.
Zot ruana prej teje dhe bashkemenditaret e tu.

Shqiptare_4_Ever
21-07-04, 01:13
Pershendetje!

Ju Rugohiqet jeni nga ana e atyre shqiptarve qe fatkeqsisht jeni shume me prejardhje nga pjella e Ali shukris qe edhe atehere keni qene shume me ndihmen e ish Jugosllavise titiste, e tani krenoheni qe jeni shume pas atij qe ka kryer shkollen me bursat e Beogradit. Jeni nga ata qe fatkeqsishte ju besoni fjaleve e jo veprave i besoni liderizmit kanunor-bajratarist te fiseve qe na ktheni ne mes jete- ne feudalizem ne princa e principata. keshtu kurre nuk clirohet atedheu por vetem atehere kure te vlersohet puna e mundimshme e atdhetareve gjaku i derdhur i shqiptareve me shume se ndihma apo teknika e huaj ushtarake siq po ben lideri i juaj i pa cipe i cili shume lider te huaj i dekoroj per lirine e Kosoves veq harroj ta dekoroi ushtrine clirimtare te Kosoves qe e ka hal ne sy pa fain e saj por veq me fain e vet sepse as njehere nuk ja mbajti te matet me te dhe me lideret e saj ne fushe beteja per lirine e Kosoves. Prandaj nuk ka me keq se ta ta quash luanin frikacak e lepuroshin trim. Luanin te kuq ndersa Lepuroshin te kaltert ! ahahahahah
Po po ecen perpara lideri juaj perpara ndrejte ne humner se shpejti.
Edhe nje ngushllim per ju simpatizantet e pianecit me vjen keq qe lideri juaj ka ren ne poziten e parafundit, ja pra ecja e tij perpara, ja pra fundosja e tij.

Organizata kosovare pėr hulumtime “Index-Kosova”, nė bashkėpunim me “Gallup International”, nė njė hulumtim nė lidhje me “Opinionin mbi politikėn nė Kosovė” kanė konstatuar se ka rėnė besimi i qytetarėve tė Kosovės nė tri partitė mė tė mėdha shqiptare, ndėrsa pėrkrahja pėr kryeministrin Bajram Rexhepi ėshtė rritur, dhe ai i prin listės sė personaliteteve mė tė pėrkrahura.

Pas kryeministrit Rexhepi, listėn e pasojnė:

Gjeneralejtenant Agim Ēeku,
Ramush Haradinaj
Hashim Thaēi
Ibrahim Rugova
Veton Surroi
dhe Bujar Bukoshi

NGUSHLLIME

Murgesha
21-07-04, 01:18
Pershendetje!

Ju Rugohiqet jeni nga ana e atyre shqiptarve qe fatkeqsisht jeni shume me prejardhje nga pjella e Ali shukris qe edhe atehere keni qene shume me ndihmen e ish Jugosllavise titiste, e tani krenoheni qe jeni shume pas atij qe ka kryer shkollen me bursat e Beogradit. Jeni nga ata qe fatkeqsishte ju besoni fjaleve e jo veprave i besoni liderizmit kanunor-bajratarist te fiseve qe na ktheni ne mes jete- ne feudalizem ne princa e principata. keshtu kurre nuk clirohet atedheu por vetem atehere kure te vlersohet puna e mundimshme e atdhetareve gjaku i derdhur i shqiptareve me shume se ndihma apo teknika e huaj ushtarake siq po ben lideri i juaj i pa cipe i cili shume lider te huaj i dekoroj per lirine e Kosoves veq harroj ta dekoroi ushtrine clirimtare te Kosoves qe e ka hal ne sy pa fain e saj por veq me fain e vet sepse as njehere nuk ja mbajti te matet me te dhe me lideret e saj ne fushe beteja per lirine e Kosoves. Prandaj nuk ka me keq se ta ta quash luanin frikacak e lepuroshin trim. Luanin te kuq ndersa Lepuroshin te kaltert ! ahahahahah
Po po ecen perpara lideri juaj perpara ndrejte ne humner se shpejti.
Edhe nje ngushllim per ju simpatizantet e pianecit me vjen keq qe lideri juaj ka ren ne poziten e parafundit, ja pra ecja e tij perpara, ja pra fundosja e tij.

Organizata kosovare pėr hulumtime “Index-Kosova”, nė bashkėpunim me “Gallup International”, nė njė hulumtim nė lidhje me “Opinionin mbi politikėn nė Kosovė” kanė konstatuar se ka rėnė besimi i qytetarėve tė Kosovės nė tri partitė mė tė mėdha shqiptare, ndėrsa pėrkrahja pėr kryeministrin Bajram Rexhepi ėshtė rritur, dhe ai i prin listės sė personaliteteve mė tė pėrkrahura.

Pas kryeministrit Rexhepi, listėn e pasojnė:

Gjeneralejtenant Agim Ēeku,
Ramush Haradinaj
Hashim Thaēi
Ibrahim Rugova
Veton Surroi
dhe Bujar Bukoshi

NGUSHLLIME

Shqiptare 4 ever shyqyr prej zotit qe kesi budallenj si ti nuk kemi shume ne Kosove. Shko lexo ku e ke te cituar nga une cka ke shkruar.
Sigurisht prej budallakise e ke thene ate fjali.

Gentiani
21-07-04, 09:13
Edhe ti na ke munguar tė na torturosh nė kėtė vapė vere, me kėso gjėra humoristike nga politika.

Oj Shqiptare_4_Ever e edhe fadili, nėse doni tė mirrni pėrgjigje dhe tė kyēeni nė debat na sillni diēka qė ja vlen pėr tė diskutuar... se kėshtu ēka po shkruani edhe tastaturės po i vjen mėrzi tė pėrgjigjet nė shkrimet e juaja.

Ani ai fadili, me ato shkrimet si me qenė kusheri i njėfarė Dulahut, qė na ka pas terrorizar me vite me tė njėjtėn temė :wink: prej pranvere e deri nė dimėr dhe nisja nga e para... hajdeeeeeeee!

Dilaver
21-07-04, 09:20
Heu kadalė shuptare, po me turr ja paske msy, ru se po merr nė thua e pu ngule kah, po pse sna e numrove ndonjė hajni, a vrasje, a krim tė personit per tė cilin ėshtė hap tema por ta paskan nxėnė udhėn pjesa dermuese e popullit shqiptarė.

Po si po u ēliruaka atdheu moj shuptare, a duke vra kundershtar politikė, duke pervetėsuar tė gjitha ato pasuri qka shpetuan nga kthetrat e fashistėve barbar serbosllavė, duke vjedhur djersėn e popullit, duke krijuar pasuri dhe kapital vetėm pas lute ku vlefta e tė cilave arrin nė miliona €uro! ashtu po u ēliruaka atdheu o shuptare aaaaaa!!!!

Keta kriminel tė cilėt po tentojnė qe Luftėn dhe deshmorėt tė paraqesin si pronė tė tyre private, keta rrugaq, banditė, uzurpues e kan vendin te kolegu i tyre nė Den Hag.

Sa i perket Galupeve e balotazheve tė kryera nga njė grup amatorėsh tė cilėt nė taborrin e tyre e bėjnė njė anketė mos u merzit fare se sa tė jetė i madhi Dr Ibrahim Rugova gjallė kush prapanicėn nė atė post nuk do tė ul, sepse nuk e meriton e po tė meritonte pse jo.

MemphiSx
21-07-04, 13:54
Shqipetare_4_ever Nja dy veta i kemi percjell me qesi shpifje si tujat

Kishe po na bjen naj RISI se qesi muhalife u ngim edhe na

Kur te merrni naj info ma te re hajde

E mos na maltreto me ksi fjale te njejta banale

Vete fadilin edhe Ardi_Pr se qysh kan kalu


Ata me shpifje e ne me argumente jan urtu se zoni sju ndihet Kingja jan bo

E keshtu qe nese ja nis me ksi ofendime ti ki mu da edhe ma keq ki me i ra pishmon qe je regjistru ne ket FORUM per me shkru ne POLITIK ;)

fadil
21-07-04, 13:55
Pershendetje:
Ketu deshmohet qart se kush kende e paguan te beje propagand Politike dhe ne fafor te ciles parti.


1.Tema: Diskutime Shoqerore:Moderator: Honesty^uk., Barbaroza
2.Feja e Shqiptarit:
Moderator: Bond, Drejtėsia
3Hapsir filozofike-psikologjikeModerator: Cool_Boy, Barbaroza4.Poezia.Moderator: Naki, lazdrani5.Dashuria&Seksi
Moderator: Honesty^uk., Barbaroza6.Shendeti.Moderator: Lazdrani.7.Thashe theme.Moderator: Bond, Honesty^uk8.Bisedoni ne gjuhe te huaja.
Moderator: Naki, lazdrani
9.Humori.
Moderator:Barbarza
10.Kafja e forumit.
Moderator: Gentiana, Barbaroza
11.Chati,Chatuesit dhe policet.
Moderator:arTanibb
12.Votime & Sondazhe
Moderator: Bond, Barbaroza
13.Letersia.Moderator: lazdrani, Honesty^uk
14.Kultura Kombetare.Moderator: Naki, Honesty^uk
15.Kuzhina&Gatimi.
Moderator: Gentiana, Barbaroza
16.Pershendetje dhe Urime.
Moderator: Cool_Boy, Naki
17.Prezentoni Veten.
Moderator: Gentiana, lazdrani18.Sporti.
Moderator: Cool_Boy19.Pa Cenzur.
Moderator: Cool_Boy, lazdrani20.Informatike.
Moderator: Honesty^uk21.Portoli I Faqes.Moderator: Bond
22.Politika:Moderator:Bond23.Rrethe “Dardania.de diskutime”
Moderator: lazdrani, Barbaroza24.Moderatoret dhe Administratoret.Moderator: arTanibb, Bond, Cool_Boy, Naki, Gentiana, Drejtėsia, lazdrani, Honesty^uk., Barbaroza


Ne kete faqe shifet qart lidhshmeria shoqerore apo kolegiale e punes se ketyre personave qe jan administrator apo moderator te kesaj faqeje.

Murgesha
21-07-04, 14:02
Pershendetje:
Ketu deshmohet qart se kush kende e paguan te beje propagand Politike dhe ne fafor te ciles parti.


1.Tema: Diskutime Shoqerore:Moderator: Honesty^uk., Barbaroza
2.Feja e Shqiptarit:
Moderator: Bond, Drejtėsia
3Hapsir filozofike-psikologjikeModerator: Cool_Boy, Barbaroza4.Poezia.Moderator: Naki, lazdrani5.Dashuria&Seksi
Moderator: Honesty^uk., Barbaroza6.Shendeti.Moderator: Lazdrani.7.Thashe theme.Moderator: Bond, Honesty^uk8.Bisedoni ne gjuhe te huaja.
Moderator: Naki, lazdrani
9.Humori.
Moderator:Barbarza
10.Kafja e forumit.
Moderator: Gentiana, Barbaroza
11.Chati,Chatuesit dhe policet.
Moderator:arTanibb
12.Votime & Sondazhe
Moderator: Bond, Barbaroza
13.Letersia.Moderator: lazdrani, Honesty^uk
14.Kultura Kombetare.Moderator: Naki, Honesty^uk
15.Kuzhina&Gatimi.
Moderator: Gentiana, Barbaroza
16.Pershendetje dhe Urime.
Moderator: Cool_Boy, Naki
17.Prezentoni Veten.
Moderator: Gentiana, lazdrani18.Sporti.
Moderator: Cool_Boy19.Pa Cenzur.
Moderator: Cool_Boy, lazdrani20.Informatike.
Moderator: Honesty^uk21.Portoli I Faqes.Moderator: Bond
22.Politika:Moderator:Bond23.Rrethe “Dardania.de diskutime”
Moderator: lazdrani, Barbaroza24.Moderatoret dhe Administratoret.Moderator: arTanibb, Bond, Cool_Boy, Naki, Gentiana, Drejtėsia, lazdrani, Honesty^uk., Barbaroza


Ne kete faqe shifet qart lidhshmeria shoqerore apo kolegiale e punes se ketyre personave qe jan administrator apo moderator te kesaj faqeje.


Fadil permbaju temes qe vet ke hapur e mos u merr me gjera qe ste takojne. Te deshtoi cdo fjale per sukseset e Thaqit dhe tani po merr rrolin e njefare gjykatesi per ata qe se duan Thaqin.
Moderatoret nuk jane te angazhuar ne baze te mendimeve te tyre politike por ne baze te aftesive qe kane per te shkuar ne temat tjera te ketij forumi.
A po ndoshta spo ke cfare suksese tjera te numerojsh ketu e po del perfundimisht nga tema????

Dilaver
21-07-04, 14:25
Pha po gjeni i madh edhe ky far Fadili!

As Zylo Kamberi nė vakt tė vetin!

Si duket edhe kjo qe zbuloi Fadili bėn pjesė nė sukseset politike tė Hashim Thaēit!

Po edhe nėse janė ashtu si pohon ti Fadil, qka don tė thuash me ketė o ibret, qka shef ti ketu qe duhet denuar apo gjykuar apo ndoshta paske dasht me ardh e me tė pyet ty se a tė hapin faqe, a tė shkruajnė, a tė mendojė etj.

Hajt baco tregona far budallakie tė Thaqit e tė bajmė hajgare edhe pak me ty e me te, e mos u merr me ato qka nuk tė pyet kush.

MemphiSx
21-07-04, 14:31
hahahahah Dilavert valla jemi bo hor qysh sjem shku mi vet Jakup hackerin se a mi qel a jo ket faqe

EDHE mi pyet per cilet njerz mi lan me hy n'forum
Me siguri se se nuk e kish lan me hi koon tjeter veq qesi fadila e qesi mbeturina te Komunizmit ;) Tjeter her fadil kemi me te vet Edhe po te pyeti a e ki foton e Thaqit ner jastek ;)

fadil
21-07-04, 16:39
Pershendetje:

disa here me keni then se ti je i paguar nga Thaqi qe te beshe propagande ne fovor te tije.

e une desha qe te jav beje te qart qytetarve apo me mir te them vizitorve te kesaj faqe se kush kende e ka paguar per te bere propagand ne favor te tije.

pra tashte na dule se Lidhja Demokratike e Kosoves dhe lideri i saje ju paska pas paguar juve qe te hapni nje tem te tille dhe te beni propagand ne favor te tije dhe ti akuzoj me fjalet me banale ata qe jan kunder politikes se tije pacifiste.

Me nje fjal une kam dashur te ju tregoj lexuesve apo vizituesve te kesaj faqe se kjo teme nuk eshte apolitike Por eshte nje faqe apo forum i karakterit partiak (i LDK.se)

fadil
21-07-04, 16:43
disa nga forumistet kan kerkuar nga une qe te ju shpjegoj se cilat jane te arriturat Politike te Hashim Thaqit:

1. Hashim Thaqi ka qen shef i drejtoris politike te Ushtris Ēlirimtare te Kosoves.
Hashim Thaqi gjate kesaj kohe me filozofin e tije politike ka arritur ta beje Ushtrin Ēlirimtare Guerilen me te fuqishme Politiksht ne historin botrore, duke i bindur fuqit me te medha Ushtarake dhe Demokratike botrore ne perkrahje te drejtperdrejt per ushtrin Ēlirimtare te Kosoves.

2.Hashim Thaqi ka qen Kryesues i delegacionit kosovar ne rambuje te Frances .

eshte ne kete raste Hashim Thaqi ka treguar nje vendosmeri te papar ndonjeher me pare ne skenen politike shqiptare dhe nje filozofi te qart dhe bashkohore arriti ta fitoj edhe kete betej politike dhe ti detyroj serbet qe te mos e nenshkruajn marrveshjen ku si pasoj e kesaj Serbia u bombarduar nga Fuqia me e madhe ne bote Nato pikrisht ne vendet ku Sllobodan Millosheviqi dhe klika e tije pregaditshin plane per shkatrrimin e Popullit shqiptar te Kosoves.

3. Hashim Thaqi ka qen kryesues i delegacionit per transformimin e ushtris Ēlirimtare te Kosoves.

edhe ne kete raste Hashim Thaqi arriti ta ruaj Ushtrin Ēlirimtare te kosoves dhe ta beje njerin nga instutucionet me te rendesishme te Kosoves se pasluftes e qe vazhdon te jete edhe tashte .
me kete vendomseri Politike dhe intelektuale kosova arriti ta kaloj edhe nje sfid formimin e berthames se ushtris se ardhshme te kosoves.

4. Ne jeten politike ne kosove Hashim Thaqi ka dhene kontribut te papar ndonjeher ne boten demokratike te pasluftave per te krijuar nje ambient te qet dhe demokratik.
ne te gjithe shtete e pasluftes Pushtetin e Udheheqin ata qe e fitojn luften per nje mandat kater vjeqar.
ne saje te kesaj Hashim Thaqi vazhdimisht e ka njohur vullnetin e popullit te kosoves te shprehur ne zgjedhje demokratike dhe asnjeher nuk i kia kontestuar ato.

5. Hashim Thaqi me filozofin e tije Politike ka arritur ta beje Partin Demokratike njeren nga partit me demokratike ne Kosoves ku te gjithe intelektualet e shquar shqiptar gjejne vende per te dhene kontributin e tyre per te miren e Kosoves dhe kosovarve.

6. Duke i nisur nga te gjithe keto rezultate te Hashim Thaqit dhe te bashkpuntorve te tije Hashim Thaqi dhe partia Demokratike duhet te fitojn ne zgjedhjet e tetorit qe do te mbahen sivket sepse fitorja e Partis demokratike do te thote fitore per te gjithe Kosovaret Shqiptar.

7. Hashim Thaqi dhe Partia Demokratike e kosoves jan e vetmja parti Politike ne kosove qe kan vizion te qart se si duhet te arrihet pavarsia e kosoves.

8.Hashim Thaqi dhe Partia Demokratike e Kosoves propozuan nje moratorium(afatizim) se kur do te zgjidhet statusi i Kosoves , i cili prpozim u refuzua nga forcat Politike pa e ditur se qka shkruante ne te, me kete iide Hashim Thaqi deshironte te ja caktonte nje date UNMIK-ut se kur ai definitivisht duhej te largohej nga Kosova, Iden e Hashim Thaqit e zyrtarizoj Majkell Grosman Nensekretar i shteit amerikan per qeshtje Politike e caktoj vitin 2005.

9.Hashim Thaqi propozoj qe me serbet e Kosoves te behet nje marrveshje Politike ngjashem si ajo e ohrit :
edhe kjo ide si te tjerat nga LDK-ja dhe disa te tjera u refuzua pa e lexuar e as pa e ditur se qka shkruante ne te.
Kjo ide ishte shum e qelluar pasi qe serbeve te Kosoves jav merrte ato te drejta te privilegjuara qe jav ka dhene Korrniza Kushtetuese e Kosoves e nenshkruar nga Ibrahim Rugova dhe e kundershtuar nga Hashim Thaqi.
Kjo ide e Hashim Thaqit gjeti perkrahje mbar kombtare perpos te LDK-se kjo eshte vertetuar ne nje emision pro et kontra ne RTK, ku ishin te intervistuar figura te shquara te Politikes shqiptare dhe te gjithe e cilsuan si te qelluar.

duke i u nisur nga keto rezultate dhe nga kjo filozofi e shendoshe politke Hashim Thaqi dhe bashkputoret e tije meritojn rrespekt dhe perkrahje.

Shum Kush i Refuzon Idet(vizionet) e Mira Vetem Pse Ato Nuk Jan Te Tije!

Keto jan sukseset Politike te Hashim Thaqit.

Cekni ju sukseset Politike te liderit qe ju e perkrahni.
ne menyr specifike siq i kam cekur une.

arTanibb
21-07-04, 19:00
fadil, pom doket po e dishe se jom me LDK_n, e kqyr mos prito qaty ku osht per me votu, voto n`emer temin per LDK_n mos t`ardht merzi ;)

Shqiptare_4_Ever
21-07-04, 22:35
Pershendetje!

U lodhet ju forumistat LDK-ista ish komunista Titist qe vetem emrin e partise e keni shendrruar ne LDK.

Nese keni ndonje kunderargument per shkrimet e mia qe shkruaj atehere urdheroni.

Dilaver
21-07-04, 22:48
He Fadil politika, ja tani po ta sjelli debatin qe kam zhvilluar me Lum-mo-nė- reporteri i luftės Lum Haxhiu. Nė faqen e Partisė tėnde e nėse je i interesuar aty mund tė gjejsh numer tė konsideruar tė shkrimeve qe unė kam shkruar per ketė BOSS.


1. Hashim Thaēi ėshtė njė nga bosėt kryesorė tė mafiasė sė Kosovės, i cili nga secila punė e ka pėrqindjen.

Kjo ėshtė e vertetė e pakontestueshme pa marr parasysh kush ka shkruar apo kush ka thėnė.
E ju tani doni qe ketė profesion qė ushtron Thaēi tė na bindni se nuk ėshtė ashtu sepse ka shkruar njė gazetė “antikombėtare” si Bota Sot, apo per tė bėrė edhe mė qesharake ketė, sipas juve paska shkruar shtypi Serbosllav, qka luan rol ajo se kush ka shkruar kur fare mirė dihet se qfar kapitali krijoi Thaēi per njė kohė shum tė shkurtė, a thua qenka mė krim tė denoncosh mafian dhe krimin apo tė mirresh me te hahahah. Ndėrsa sa i perket akuzės Lum mo-ja per ketė ju keni prirje dhe eksperiencė tė paktėn gjatė lufte, keni ushtruar njė agjenturė tė rrezikshme, por kurr nuk keni pushuar sė ushtruari ketė profesion, tė cilin edhe sot po e kryeni me “nder”.

2. Thaēi ėshtė shumė aktiv nė kontrabandėn e veturave tė vjedhura, drogės, armėve dhe prostitutave, nė lidhje tė ngushtė me importin ilegal tė karburanteve nga Serbia dhe Mali i Zi, dhe pjesėrisht edhe nė kontrabandėn me cigare

Kjo ėshtė gjithashtu e vertetė e pakontestueshme.
Dhe nuk janė servilė, bastardė, idiotė tė dėshmuar njėmijė e njėherė ata tė cilėt i qesin nė shesh keto faqe tė zeza por janė ata tė cilėt i kryejnė keto vepra tė ulėta dhe ata tė cilėt i marrin nė mbrojtje keta profitera.

3.Nė Kosovė tėrė veprimtaria kriminale zhvillohet sipas familjeve, (e ato janė dy familje qė mbizotėrojnė Thaēi dhe Haradinaj) kėshtu qė me saktėsi nuk dihet kush ēka punon dhe me kė guxon tė vendosė lidhje

A ka njeri qė dyshon nė ketė dhe qe mund tė thotė se nuk ėshtė e vertetė.
A ka nė Kosovė ndonji tregtar apo biznismen i cili nuk i paguan haraq (reket) ketyre kriminelve, a mbeti pasuri shoqerore pa e grabitur dhe uzurpuar keta profitera.
Si mund tė arsyetohet gjetja e shumės sė devizave e cila e kalon milionin vėllaut tė Thaēit, ndoshta i ka pas trashegim prej babe apo ka punuar nė gyrbet dhe me djersė i ka fituar, e nė bankė tė zvicres nuk i ka pas tė sigurta?


4. Hashim Thaēit i takon edhe "Petroli i Kosovės", dhe qė karburantet i sjell nga Serbia dhe Mali i Zi dhe nga Maqedonia pėrmes kanaleve tė fshehta.

A ka njeri nė Kosovė i cili nuk e din ketė, mesiguri se jo, edhe mė larg.
E patriotėt me bateria qajnė me lotė krokodili se nuk do tė bėjmė bisedime me serbė, ndersa tregti, e biznes nė tė zezė nuk ka problem edhe atė me kriminel tė luftės tė cilėt kanė vra e pre shqiptarė.

5. 99% tė vrasjeve kriminale para lufte gjatė lufte dhe pas lufte tė aktivistėve dhe patriotėve mė tė shquar tė kombit shqiptarė lidhen ngushtė me emrin e Hashim Thaēit nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt apo indirekt.

Nuk po i ceki me emra se ju i dini mė mirė, ndersa sa i perket para lufte gjatė lufte e pas lufte, me keto qe u cekėn mė lartė mirret i permenduri, kuptohet duke perdorė si mash agjentė tė rekrutuar si ju zotni Lum-mo-ja.
Paske shkruar disa gjera tė cilat janė perseritur me mija herė e sikur tė pergjigjesha edhe ne ato, patjeter se vetėm do tė perseris ato qka janė thėnė.
Si p.sh. luftėn tė cilėn e hapi Thaēi me vėllezėrit shqiptarė tė cilėt ishin nėn komandėn e institucioneve tė zgjedhura nga populli, ku nder tė tjera i kėrcėnohet Tahir Zemės se do tė luftoj si me shka.
Batalioni i shpifėsve, gėjeshtarėve, propaganduesve, kriminelėve, hajnave gjindet nė taborin tuaj Lum – mo-ja.

E Lum – mo-ja sa i perket drejtimit tė luftės qe ka drejtuar Thaēi ajo ėshtė njė propagandė, por pse ka dijtė me dredhi me hy nė atė vend ne momentin e fundit, tė cilin mė sė pakti e ka merituar atė ju e dini edhe mė mirė, se sa komandanti ka qenė nė Kosovė........

Ndėrsa sa i perket Rambujes ata tė cilėt e kan perfaqėsuar kombin shiptarė (perfaqėsuesit e institucioneve) nuk e kan penguar iniciativen qe kan marrė KB nė krye me aleatin SHBA dhe i kanė lejuar rrugaq tė ndryshėm edhe tė vetė emėrohen udhėheqės tė grupit edhe pse fare mirė dihet se atje kanė udhėtuar ata tė cilėve ju ėshtė tek vet pa i caktuar askush, pra nuk kan qenė perfaqėsues tė popullit por kan shkuar nė kokė tė vet (jo tė gjithė).

E sa i perket prononcimit tė Ivanoviqit unė fare mirė e kam cekur se pjesa dermuese e kombit shqiptarė janė kunder ndėrsa Thaēi jonė dhe Ivanoviqi janė pro atėherė nuk don koment.

Pastaj e kam cekur fare mirė se si shkoi Thaēi nė Greqi tė kerkoj pranimin nga vėllezėrit e tij se tanėt jo tė pranojnė si kryeministėr i vetshpallur.
Etc……
Etc…
Etc…
Etc…..

MemphiSx
21-07-04, 23:07
Nese doni "suksese" Do ju ofroj une edhe disa prej tyreNisja e brigadės pėr nė Kosovė

Pas nėnshkrimit tė marrėveshjes nė mes tė palės serbe dhe forcave tė NATO-s, brigada "Mėrgimi" ėshtė nisur pėr nė Kosovė. Me ministrin e mbrojtjes sė Shqipėrisė z. Luan Hajdaraga dhe me pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Mbrotjes ramė dakort qė njė pjesė tė armatimit t'ia linim nė dispozicion ushtrisė shqitare pėr ēka, edhe ashtu u veprua, kurse pjesėn tjetėr kryesisht armėt e lehta, t'i merrnim me vete.

Policia shqiptare kishte marrė pėrsipėr pėrcjelljen e brigadės "Mėrgimi" deri nė kufi. Nisja u bė e organizuar, me mjetet e motorizuara qė i dispononim. Unė, nė momentin e fundit, u caktova nė njė detyrė tė re nga Minstria e Mbrotjes, si dhe kisha njė takim shumė tė rėndėsishėm me pėrfaqėsues tė lartė ushtarakė tė NATO-s nė Shkup, pėr ēka u detyrova qė nė vendin tim tė caktoja Fazli Rugovėn, komandant i Brigadės.

Se qėllimi i ushėheqėsve shqiptarė kishte qenė vetėm njė truk sa pėr t'i marrė armėt e Brigasės "Mėrgimi", dėshmon edhe fakti se, posa brugada ka arritur nė afėrsi tė qytetit Bjaram Curri, mė kanė lajmėruar menjėherė se u kishin dalė nė pritė forcat e policisė, tė ushtrisė dhe SHIK.ut, tė udhėhequra nga Fatmir Haklaj dhe Feriz Kėrnaja, tė cilėt mė kėrkonin mua dhe kėrkonin qė brigada tė kthehej prapa. Unė pėr kėtė ēėshtje menjėherė lajmėrova autoritetet shqiptare dhe kėrkova shpjegime.

Deri nė orėt e pasditės ushtarėt e mi i lanė nė pikė tė diellit, pa u ofruar as edhe njė pikė ujė. Nga Ministria e Mbrojtjes dhe e Rendit morėm sinjalin se brigada mund tė kalonte vetėm pėrmes Kukėsit, por edhe mė tutje personat e sipėrpėrmendur kanė refuzuar kanė refuzuar urdhėrin e eprorėve tė tyre. Atėherė unė kam urdhėruar udhėheqėsit e brigadės qė nėse pėr psesė minuatave nuk lirohej rruga, ata do tė duhej tė pėrdornin gjithė zharrin e armėve qė kishin nė dispozicion pėr tė siguruar kalimin e vetė. Pėr fat, ky kėrcėnim ka qenė I mjaftueshėm qė ata ta lironin rrugėn. Kėshtu brigade ka mbėrritur nė Kukės ku edhe ka kaluar kufirin. Pas kontrollit nga forcat gjermane tė KFOR-it ka hyrė nė Prizren.Hyrja e Brigadės nė Prizren

Nė hyrje tė Prizrenit, kolona ėshtė ndalur pėr tė pushuar dhe ka zbritur mjatet e motorizuara. Derisa ushtarėt kanė qenė duke pushuar, njė grup i armatosur ushtarėsh me uniforma tė UĒK-ės, i pėrbėrė prej afėr 50 vetash, tė udhėhequr nga Tahir Sinanaj, i rrethojnė automjetet e ushtarėve, kurse Fazli Rugovėn dhe njė truprojė tė tij, tė cilėt ishimn tė pa armatosur i marrin me vete. Me Sinanajn ka qenė i ashtuquajturi "plaku", siē e thėrrisnin, me plis tė bardhė nė kokė, i cili e tregoi edhe qėllimin e ardhjes sė tyre.

"… duhet t'i vrisni tė gjithė, kėta janė ushtarė tė FARK-ut dhe tė Tahir Zemės…".

Gjatė kėsaj kohe ata kishin plaēkitur ēdo gjė qė kishte nėpėr kamionėt dhe automjetet tjera, duke i mbajtur tė gjithė ushtarėt nė shėnjestėr. Ēdo gjė ka pėrfunduar vetėm pasi kanė intervenuar forcat gjermane tė KFOR-it. Pastaj i kthejnė Fazliun dhe truprojėn e tij, por jo edhe pajisjet dhe gjėrat e tjera tė plaēkitura. Grupi i rebelėve vazhdimisht ishte nė dijeni pėr lėvizet e brigadės dhe se nuk e kishte tė vėshtirė pėr ngritjen e kurtheve.Hyrja e Brigadės nė Gjakovė

Edhe nė hyrje tė Gjakovės ushtarėt e mi u shantazhuan dhe u rrahėn deri pėr vdekje, kėsaj radhe rebelėt udhėhiqeshin nga Lahi Ibrahimi, i cili ushtarėve ua shponte trupin me kaēavida duke u thėnė se ishte dhuratė e Ahmet Krasniqit, tė cilin sipas tij e kishin kurtalisur dhe se i njėjti fat i priste tė gjithė ushtarėt e FARK-ut dhe se sė shpejti ata do t'i largonin edhe forcat e KFOR-it. Pėrparėsia ishte nė anėn e tyre, sepse ata ishin tė armatosur. Pas intervenimit tė focave tče KFOR-it italian, kolonės iu mundėsua vazhdimi pėr nė Pejė.Hyrja nė Pejė

Aty kah ora dhjetė e mbrėmjes ushtarėt e kėsaj Brigade kanė hyrė nė Pejė. Janė vendosur para shtėpisė sė mallrave. Njė grup i udhėheqjes sė brigadės kishte shkuar te KFORI italian pėr t'u konsultuar me ta. Nė ndėrkohė, si zakonisht, ka arritur grupi rebel.

Kėsaj radhe i dhėhequr nga Ramush Ahmetaj, ish-dezertor nga Rrafshi i Dukagjinit, i strehuar nė Rugovė, atė botė qingj e tash luan, i cili ka lidhje gjaku me Ramush Haradinajn-koordinatorin e gjithė kėsaj tė keqeje, i shoqėruar nga Ahmet Elshani, i njohur qė herėt pėr poshtėrsi, Ethem Ēeku, njė kumbar i pėrbetuar me sllavėt, tė cilin gjatė ikjes sė tij, ditėt e fundit tė shkumbarimit, e pėrcollėn ushtarėt e mi, me ē'rast prej "trimėrie" i ishte marrė edhe goja, tani prefekt i qytetit qė prezentohej madje edhe si komandant i UĒK-ės, Arsim Ēeku i vėllai i gjeneralit tė madh Agim Ēekut, i cili natėn ua ruante shtėpitė policėve serbė, vėllezėrve Musiq, i cili ėshtė edhe nė lidhje gjaku me ta dhe suitėn e tyre, tė cilėt u sollėn brutalisht siē dinė vetėm ata.

Pas njė mosmarrėveshjeje me ushtarėt e brigadės, qė tė gjithė rrethohen nga forcat e KFOR-it italian. Pas njė bisede gati njė orėshe, arrihet njė marrėveshje mes italianėve, pėrfaqėsuesve tė Brigadės dhe pėrfaqėsuesit tė rebelėve tė Ethem Ēekut dhe Brigada niset pėr Ratishė. Pasi arrijnė atje, rebelėt u morėn gjithė ē’kishin, madje edhe teshat e trupit. Pasi maltretuan fizikisht shumė prej tyre, i kthejnė pėrsėri nė Pejė, nė fabrikėn e Autopjesėve, nga ku pėr dy ditė ushtarėt italianė do t'i shpėrndajnė, nėpėr shtėpitė e tyre, anėkėnd Kosovės.

Nė librin e pare ėshtė pėrshkruar me detaje fati i pesė ushtarėve tė kėsaj brigade, prej tė cilėve sot ėshtė gjallė Vesel Muriqi. Ky rast nuk ėshtė ndriēuar akoma edhe pse ėshtė I denoncuar publikisht. Edhe sot pas kaq kohėsh, dorasit janė tė lire.

Nga ana tjetėr njė grup relativisht I madh I ushtarėve tė njėsive operative kanė qenė tė detyruar pėr muaj tė tėrė tė paraqiteshin tek “hetuesit e ēlirimtarėve”, qė drejtoheshin nga Faton Mehmetaj.NJĖ REALITET I VĖSHTIRĖ, POR JO I PASHPRESĖ...

Pas kthimit tim nė Kosovė, jam ndeshur me pamje tė pabesueshme pėr mendjet normale, me njė diferencim shkinor shumė mė agresiv, mė cinik e mė tė lig sesa ai qė dikur ushtronin serbėt. Kėto fjalė mė dalin nga dhimbja dhe trishtimi i thellė kur kam parė se si diferencoheshin edhe te vdekurit nėpėr varre. Klasifikohej gjaku i njė dėshmori si gjak qė nuk menton te respektohet vetėm se nė tė gjallė ai kishte respektuar urdhėrat e institucioneve tė Republikės.

Diferencoheshin pleq e plaka, vetėm pse ishin prindėr tė bijve qė kishin dhėnė jetėn pėr Kosovėn, por qė nuk kishin qenė nė radhėt e komandantėve enveristė. Kam parė lot fėmijėsh qė shikoheshin shtrembėr, sepse baballarėt e tyre kishin qenė ushtarė tė Njėsive Operative. Kam parė varre e monumente prej mermeri pėr tė rėnėt nė luftė, qė e meritojnė respektin e gjithė Kosovės, por kam parė edhe varre tė braktisura, tė harruara mbi tė cilat nuk lejohej tė viheshin lule.

Kam parė se si bėnin gara komandantėt pėr tė shpallur heronj vėllezėrit e motrat e veta qė mund tė kishin vdekur sa nė fushė tė nderit, aq edhe nė shtrat nga dergja e zakonshme. Kam parė e dėgjuar se si brenda njė familjeje janė emėruar tre-katėr gjeneralė, 5-6 majorė etj. Kam parė se si e emėronin njėri-tjetrin nėpėr punėra e poste qė nuk u shkonin pėrshtat as dijeve as formimit tė tyre, siē kam parė, une dhe e gjithė Kosova, se ēfarė etje e urie kanė demonstruar "komandantėt dhe komisarėt" pėr pronat shtetėrore dhe private te Kosovės.

Fatkeqėsisht kjo sjellje e dėmtoi shumė imazhin e Ushtris Ēlirimtare tė Kosovės, e dėmtoi shumė imazhin e institucionet pasardhėse te saj, pra TMK- nė, por edhe SHPK-nė e mbushur me kushėrinj, nipa e dajallarė tė korruptuar, njerėz qė nuk i ngjallin askujt respekt e jo rrallė edhe te inkriminuar. Pas uniformave tė institucioineve tė reja tė Kosovės u fshehėn jo pak njerėz qė kishin bėrė krime para, gjatė dhe fill pas luftės.

Kjo gjė e dėmtoi edhe imazhin e vetė kombit tonė. Imagjinoni se ēfarė dėmi i madh i bėhet imazhit te ushtrisė sė ardhshme tė Kosovės, kur ndaj bėrthamės se saj te sotme, ndaj TMK-sė qytetarėt tanė nuk kanė pikė respekti. E sigurt ėshtė njė gjė qė as imazhi i UĒK-sė, as ai i TMK-sė nuk mund tė dėmtohet nė mėnyrė tė pakthyeshme, sepse pėr to ėshtė derdhur gjak, pėr to ėshtė investuar dashuria dhe respekti i njė populli tė tėrė. Gjendja e sotme ėshtė e pėrkohshme.

Gentiani
22-07-04, 17:26
disa nga forumistet kan kerkuar nga une qe te ju shpjegoj se cilat jane te arriturat Politike te Hashim Thaqit:

1. Hashim Thaqi ka qen shef i drejtoris politike te Ushtris Ēlirimtare te Kosoves.
Hashim Thaqi gjate kesaj kohe me filozofin e tije politike ka arritur ta beje Ushtrin Ēlirimtare Guerilen me te fuqishme Politiksht ne historin botrore, duke i bindur fuqit me te medha Ushtarake dhe Demokratike botrore ne perkrahje te drejtperdrejt per ushtrin Ēlirimtare te Kosoves.

2.Hashim Thaqi ka qen Kryesues i delegacionit kosovar ne rambuje te Frances .

eshte ne kete raste Hashim Thaqi ka treguar nje vendosmeri te papar ndonjeher me pare ne skenen politike shqiptare dhe nje filozofi te qart dhe bashkohore arriti ta fitoj edhe kete betej politike dhe ti detyroj serbet qe te mos e nenshkruajn marrveshjen ku si pasoj e kesaj Serbia u bombarduar nga Fuqia me e madhe ne bote Nato pikrisht ne vendet ku Sllobodan Millosheviqi dhe klika e tije pregaditshin plane per shkatrrimin e Popullit shqiptar te Kosoves.

3. Hashim Thaqi ka qen kryesues i delegacionit per transformimin e ushtris Ēlirimtare te Kosoves.

edhe ne kete raste Hashim Thaqi arriti ta ruaj Ushtrin Ēlirimtare te kosoves dhe ta beje njerin nga instutucionet me te rendesishme te Kosoves se pasluftes e qe vazhdon te jete edhe tashte .
me kete vendomseri Politike dhe intelektuale kosova arriti ta kaloj edhe nje sfid formimin e berthames se ushtris se ardhshme te kosoves.

4. Ne jeten politike ne kosove Hashim Thaqi ka dhene kontribut te papar ndonjeher ne boten demokratike te pasluftave per te krijuar nje ambient te qet dhe demokratik.
ne te gjithe shtete e pasluftes Pushtetin e Udheheqin ata qe e fitojn luften per nje mandat kater vjeqar.
ne saje te kesaj Hashim Thaqi vazhdimisht e ka njohur vullnetin e popullit te kosoves te shprehur ne zgjedhje demokratike dhe asnjeher nuk i kia kontestuar ato.

5. Hashim Thaqi me filozofin e tije Politike ka arritur ta beje Partin Demokratike njeren nga partit me demokratike ne Kosoves ku te gjithe intelektualet e shquar shqiptar gjejne vende per te dhene kontributin e tyre per te miren e Kosoves dhe kosovarve.

6. Duke i nisur nga te gjithe keto rezultate te Hashim Thaqit dhe te bashkpuntorve te tije Hashim Thaqi dhe partia Demokratike duhet te fitojn ne zgjedhjet e tetorit qe do te mbahen sivket sepse fitorja e Partis demokratike do te thote fitore per te gjithe Kosovaret Shqiptar.

7. Hashim Thaqi dhe Partia Demokratike e kosoves jan e vetmja parti Politike ne kosove qe kan vizion te qart se si duhet te arrihet pavarsia e kosoves.

8.Hashim Thaqi dhe Partia Demokratike e Kosoves propozuan nje moratorium(afatizim) se kur do te zgjidhet statusi i Kosoves , i cili prpozim u refuzua nga forcat Politike pa e ditur se qka shkruante ne te, me kete iide Hashim Thaqi deshironte te ja caktonte nje date UNMIK-ut se kur ai definitivisht duhej te largohej nga Kosova, Iden e Hashim Thaqit e zyrtarizoj Majkell Grosman Nensekretar i shteit amerikan per qeshtje Politike e caktoj vitin 2005.

9.Hashim Thaqi propozoj qe me serbet e Kosoves te behet nje marrveshje Politike ngjashem si ajo e ohrit :
edhe kjo ide si te tjerat nga LDK-ja dhe disa te tjera u refuzua pa e lexuar e as pa e ditur se qka shkruante ne te.
Kjo ide ishte shum e qelluar pasi qe serbeve te Kosoves jav merrte ato te drejta te privilegjuara qe jav ka dhene Korrniza Kushtetuese e Kosoves e nenshkruar nga Ibrahim Rugova dhe e kundershtuar nga Hashim Thaqi.
Kjo ide e Hashim Thaqit gjeti perkrahje mbar kombtare perpos te LDK-se kjo eshte vertetuar ne nje emision pro et kontra ne RTK, ku ishin te intervistuar figura te shquara te Politikes shqiptare dhe te gjithe e cilsuan si te qelluar.

duke i u nisur nga keto rezultate dhe nga kjo filozofi e shendoshe politke Hashim Thaqi dhe bashkputoret e tije meritojn rrespekt dhe perkrahje.

Shum Kush i Refuzon Idet(vizionet) e Mira Vetem Pse Ato Nuk Jan Te Tije!

Keto jan sukseset Politike te Hashim Thaqit.

Cekni ju sukseset Politike te liderit qe ju e perkrahni.
ne menyr specifike siq i kam cekur une.

Hė Dulah! ti fadil ēka don, ēka don ?! a pėrsėri ja nise me tė njėjtėn pėrrallė a ?!

tė them tė drejtėn, ku shoh postim tėndin, nuk hyj as me e lexuar temėn, por ranė Dilaveri e MemphiSx e hyra tė lexojė se ēka ka kėtu...

MemphiSx
22-07-04, 18:17
o fadil kto suksese qe i ki shkru jan te Kosovapressit e jo te Thaqit sepse Kjo agjenci ja ka rrit zanin me kto suksese

Nje dit bilem ish befasu edhe vet Thaqi kur i ka pa kto suksese qe i ka postu fadili ahahahah Ish kon qu jerem tuj thone "a thua kret kto suksese une i paskam bo a ?" hahah qesharake bre


per me em bind mu edhe tjert qe nuk mendojn si ti o fadil duhesh fakte

P.sh
Me na tregu naj betej t'luftes ku ka marr pjes Thaqi

Qka ka bo Thaqi per bashkimin e Qytetarve te Kosoves (Qe i ka nda vet )

Me na tregu se cilen lagje e ka qliru THAQI (Spo folim per fshatra e qytete)
Me na tregu cila eshte ajo e mir e Thaqit qe e ka bo per Kosoven e ateher ndoshta bindem pak se nima koka i zoti ky

Po me keqardhje po te them se ski ku i merr keto pergjigje me i kthy sepse
Thaqi i ka perqa kosovart Nuk e din ni betej qe e ka zhvillu dikun nuk i ka dal ne mbrojtje asnje fshati e qyteti me banden e tij

e keshtu qe qeto qka i ki shkru jan fjale boshe qe nuk pijn uje ;)

bejta
24-07-04, 08:33
tung:

Une jam plotsishte i vetedijshme se ato gjera qe i ka shkruar fadili me larte per sukseset politike te Hashim Thaqit jan 100% te verteta.

MemphiSx
24-07-04, 08:54
Qysh nuk i perkrah more njeri menimet e veta :):P

Dilaver
24-07-04, 09:17
tung:

Une jam plotsishte i vetedijshme se ato gjera qe i ka shkruar fadili me larte per sukseset politike te Hashim Thaqit jan 100% te verteta.

Hahahhahahahha o Fadilo po a po e shef jo vetėm identitetin por edhe gjininė e paske ndėrruar, apo ndoshta qenka e vertetė qe tė kam pas thėnė se ti nuk je burr as grua, por sigurisht i gjinisė asnjėnėse!

Kam pas thėnė se nuk do tė shkruaj shkrime tė gjata sepse per kokėn tėndė nuk ia vlen, por per hir tė ndonjė lexuesi po ta sjelli edhe njė sukses tė pakontestueshėm tė Hashim brojės.

Ngadhėnjyesi i vetėshpallur

Frankfurter Rundschau:
Karl Grobe

UĒK-ja po pėrgatitet pėr marrjen e pushtetit politik nė Kosovė. Udhėheqėsi i UĒK-sė, Hashim Thaēi,nėnshkroi pasusin e planit paqėsor, sipas tė cilit tė gjitha forcat ushtarake dhe paramilitare duhet tė ēarmatosen. Konflikti midis fituesve dhe matrapazėve tė luftės po fillon. Shqiptarėt e Kosovės para tetė vjetėsh kanė zgjedhur njė qeveri nė ekzil dhe njė president, nė mėnyrė ilegale sipas ligjit serbo-jugosllav, por tė pėrkrahur masovikisht nga kosovarėt. Pėrmes kėsaj, udhėheqja e Ibrahim Rugovės dhe e Bujar Bukoshit ėshtė legjitimuar. Nga ana tjetėr, qeveria paralele e Thaēit ėshtė e vetėshpallur. Ajo ka rrjedhur nga njė bashkim i grupeve tė ndryshme ilegale, tė cilat, pėrveē vullnetit pėr luftė tė armatosur, nuk kanė asgjė tjetėr tė pėrbashkėt. Anėtarėt e saj janė emėruar sipas politikės kadrovike, por asnjėherė nuk janė zgjedhur legalisht.

Kjo ėshtė gjė e zakonshme pėr guerilėn, siē ėshtė edhe uzurpim i pushtetit. Pikėrisht kėtė nuk e lejon marrėveshja. Administrata civile e Kosovės duhet tė jetė njėherė pėr njėherė ēėshtje e OKB-sė. Se nė kėtė ēėshtje "ende po punohet", ėshtė lėshim i vetė OKB-sė, kurse kėtė vakuum politik tė shkaktuar nga burokracia, UĒK-ja po e shfrytėzon pėr vete dhe pėr ndėrmarrjen e veprimeve hakmarrėse. Nėse ajo ia del pėr dore t'i realizojė plotėsisht qėllimet e veta, Kosova vėshtirė se do ta pėrjetojė njė ardhmėri demokratike. Kjo i konvenon vetėm ultranacionalistėve serbė, tė cilėt po shėrbehen me mitet dhe legjendat e tradhėtisė. Pėrderisa Kombet e Bashkuara tė mos e realizojnė detyrėn e tyre, NATO-ja do tė jetė e detyruar ta fillojė gjithēka nga e para - njė situatė kjo e palakmueshme.

fadil
24-07-04, 13:16
Pershendetje:

Daliverit dhe disa te tjerve ne kete forum kushdo qe po shkruan kunder mendimeve te tyre po ju duket se eshte fadili.!

une jam fadili dhe kurr skam nevoj ta ndrroj nikun pasi qe nuk ma ka imponuar askush nje diqka te tille.

Ne kete forum i kam perdorur tre nika:
afrimi,iliri te cilet mu kan bllokuar nuk e di se per cilen arsye dhe menjeher po sa e kam hapur adresen tjeter i kam informuar lexuesit kjo mund te deshmohet .


Shqiptarėt e Kosovės para tetė vjetėsh kanė zgjedhur njė qeveri nė ekzil dhe njė president, nė mėnyrė ilegale sipas ligjit serbo-jugosllav,

Kjo eshte ajo qe keni shkruar ju >
dhe deshira juaj eshte ende ti ktheni ato ligje ne Kosove , pasi qe kan qen te favorshme per karrieren e juve apo atyre qe i perkrah ti Ne Politik.

Ju jeni ata qe jeni ngritur ne Politik me ligjet serbe dhe do te perjashtoheni nga skena Politike sebashku me ligjet serbe.

fadil
24-07-04, 15:29
Pershendetje:

Hashim Thaqi me ftes te kongresit te Partis Demokratike te Shteteve te Bashkuara te Amerikes , eshte ftuar qe te merr pjes ne kete kongres ku jan te ftuar mbi 500 burrshtetas nga 100 vende te botes.

A thua pse more kta se thirren Rugoven po e thirren Thaqin. nje pyetje qe tregon qart se kush eshte i rrespektuar te amerikanet.

Antar te kesaj Partie jan ish Prsidenti Bill Klinton, Sekretarja Medlin Olbraj,Vesly klark ish komandant i forcave te natos ne kohen kur u bombardua serbia. e shum e shum figura te shquara te amerikes qe ndihmuan ne qlirimin e Kosoves.

Dilaver
24-07-04, 17:59
Truri i thatė i Fadilit!

nė mėnyrė ilegale sipas ligjit serbo-jugosllav,

Po sikur tė ishte formuar nė mėnyrė legale nuk do tė diskutohej fare per to.


E per shkuarjen nė amerikė tė kam thėnė edhe njė herė mė parė hape temė tė veqantė e tė tregojmė edhe pse e kan ftuar ketė kalė.

MemphiSx
24-07-04, 21:20
Ehhh po i kallxoj une se pse

E kan thirr per me ja ngreh veshet mos me bo naj gabim te ri qysh e ka zanat

Tashe se shpejti jan zgjedhjet edhe E kan thirr me i kallxu se ruju mos po bon naj atentat me naj kundershtar tonin e po e merr veten n'qafe po e shpejton proceduren per HAGE :d E din mir se edhe SOLANA e thirri ne BRUKSEL i tha qe mos e permen mo ate ide te qmendur per me marrveshjen e OHRIT e qishtu fadil mos meno se po merr naj qmim apo naj dekorat ;)
RUGOVA kur te shkon shkon veq me marr qmime loqko mu ;)

fadil
25-07-04, 10:34
Pershendetje:

Kjo eshte tema e qelluar per te shkruar edhe per ate qe Hashim Thaqi ka shkuar ne Amerik , sepse edhe ky eshte sukses Poil;itik te jesh i ftuar ne mesin e 500 burrshtetasve nga 100 vende te botes.

dhe sipas mamphxes krejteve ketyre 500 burrave paskan me jav "ngreh veshin"!!!!!!

Veshin Amerika eshte ka ja ngreh Rugoves dhe e ka injoruar tersishte, per kete deshmon edhe ajo vizita qe e pate bere ne amerik qe se paten pranuar ne shtepin e bardhe duke i thene se skemi kohe te takohemi me ty.

e per qmime Rugova merr qmime nga Organizatat Joqeveritare te cilat organizata asnjeher nuk kan bere asnje te mir per popullin e Kosoves.

por qka dini ju se qka eshte Politika bre., kurgje veq llamatitni qetu palidhje pasi qe keni nje page mujore per te shkruar ne kete forum dhe asgje me shum dhe ju per nje page 200 euro jeni ne gjendje ta shitni edhe kombin se ju skeni vlera.

MemphiSx
25-07-04, 10:40
Po Po edhe kryetaret e qyteteve te ndryshme te USA tu kan bo organizata te ndryshme cncncncnccncn Thaqi ka me marr pjes qaty ku eshte shku po ai ka me i ra pishmini sa eshte i ronde se pse o shku :) Qka ka me hjek :) ahahahaaha ani na ka 200 euro hahah

Jo oj zemer une 200 euro e kam diten

Po ti kallxona sa e ki rrogen en SHPK edhe sa e ki honorarin po menoj mas orarit te punes sa paguhesh per reklamat qe po ja ban Thaqit hahah

Gentiani
25-07-04, 10:43
Pershendetje:

Kjo eshte tema e qelluar per te shkruar edhe per ate qe Hashim Thaqi ka shkuar ne Amerik , sepse edhe ky eshte sukses Poil;itik te jesh i ftuar ne mesin e 500 burrshtetasve nga 100 vende te botes.

dhe sipas mamphxes krejteve ketyre 500 burrave paskan me jav "ngreh veshin"!!!!!!

Veshin Amerika eshte ka ja ngreh Rugoves dhe e ka injoruar tersishte, per kete deshmon edhe ajo vizita qe e pate bere ne amerik qe se paten pranuar ne shtepin e bardhe duke i thene se skemi kohe te takohemi me ty.

e per qmime Rugova merr qmime nga Organizatat Joqeveritare te cilat organizata asnjeher nuk kan bere asnje te mir per popullin e Kosoves.

por qka dini ju se qka eshte Politika bre., kurgje veq llamatitni qetu palidhje pasi qe keni nje page mujore per te shkruar ne kete forum dhe asgje me shum dhe ju per nje page 200 euro jeni ne gjendje ta shitni edhe kombin se ju skeni vlera.

Edhe thanė se po shkonte nė njė Mc Donalds me hėngėr Thaqi hamburger dhe tė pijė Cola, edhe ai ėshtė sukses politik, se nė Brojė nuk ka Mc Donalds! :wink:

Po pse more nuk sjell ndonjė shkrim ku mundet njeriu ta diskutojė, po na tregon "suksese" politike me shkuar nė Amerikė!

Hasha nuk ėshtė nė mesin e atyre 500 burėshtetasve, se nuk e ka surratin pėr burrshtetas dhe nuk ka pėr ta pasur asnjėherė! thjeshtė me pi ndonjė Cola atje, me takuar ndonjė kuqalosh, qė ka mbetur ideologjikisht nja 50 vite pas Brojės, e besa mė shumė ta shoh dhe ta vėrtetojė, a mos po e ndalojnė diku rrugės nė aeroporte, se thanė se e ka kapluar pasiguria :wink:

MemphiSx
25-07-04, 13:38
O fadil kallxona naj qesi suksesi

edhe qka kisha pas qef me pa Thaqin me naj foto tuj luftu Jo foto tuj nejt en Shipni Po en kosove me naj fushebeteje

Qeto jan suksese O fadill

http://www.trepca.net/2001/zemaj/zemaj3.jpg

MemphiSx
25-07-04, 13:46
kqyri fadil mos te vjen merzi


http://www.trepca.net/2001/zemaj/zemaj29.album.htm


http://www.trepca.net/kultura/zemaj_2/dokumente_fotografi_zemaj_libri2.htm

Kallxom qesi Argumente e jo Suksese qka ja ka shkru Kosovapresi

Vetem me dokumenta ;)

fadil
26-07-04, 20:14
Pershendetje;

spata kohe shum te shkruaj por desha vetrem dy rreshta nese membhisxe mendon se eshte krenari te postosh fotografi ne kete forum te atyre qe kan qendruar ne restorantet e tiranes ky sukses te qofte ty dhe atyre qe mendojn njejt me ty.

nese ju keni nderin ti lavdroni ata qe kan nenshkruar marrveshje me serbet per dorzimin e armeve te UĒK.se ateher ky eshte turpi i juaj dhe i Kosoves qe ju ka juve.

MemphiSx
26-07-04, 21:26
E more fadil e dim qe ski kohe se qysh kam ni ishe shku n'Broje me marre foto te thaqit e naj dokument ku shkrun se thaqi ka luftu me naj betej

Po valla fshtir e ki me gjet ;) Mpuqq se shum keq po me shkon dita pa ty :)

fadil
26-07-04, 21:31
Hashim Thaēi udhėton sot pėr nė SHBA


Prishtinė, 22 korrik - Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės Hashim Thaēi udhėtoi pėr nė SHBA. Ai, gjatė qėndrimit tė tij nė SHBA do tė takohet me ish Presidentin e SHBA Bill Klinton, me zonjėn Medllin Ollbrajt, Xhejms Rubin, Uslli Klark e tė tjerė. Me kėtė rast do tė diskutohet pėr Qėshtjen e pazgjidhur tė statusit tė Kosovės. Z.Thaēi ishte optimist nė atė se do tė respektohet nga ana e tyre vullneti i popullit tė Kosovės. Z.Thaēi shtoi se gjatė kėsaj vizite do t'iu bėjė thirrje pėrfaqėsuesve amerikanė qė sėrish tė jenė bashkėpunėtorė tanė, pra tė udhėheqim sė bashku nė Kosovė. Kjo do tė ketė njė rėndėsi tė veēantė si pėr Kosovėn e nė veēanti pėr PDK. z Thaqi nė kėtė udhėtim u nis me shpresė se atje do tė gjej pėrkrahje nė kėrkesat e tij, qė Kosova sė shpejti tė shpallet e pavarur.

MemphiSx
26-07-04, 21:38
Shoku polic te Lajmet kto Info :P

fadil
26-07-04, 21:56
edhe pse spo te pelqejn keto ketu e kan vendin pasi behet fjal per sukseset Politike te nje lideri e jo per lajme te ndryshme, keto jan fakte te cilat nuk ka kush ti mohoje.

MemphiSx
27-07-04, 10:22
Ncncncncnn Koka shku me lyp perkrahje per pavarsin

Ai njeri ose eshte smut ose e ka kap panika si ty

Niher po lyp MORATORIUM pa date te caktune hiq zane edhe 10 vjet

E tashe po lyp perkrahje per pavarsi


hahahahahah nuk shitet kjo o fadil ai o shku me mledh naj lek prej Shqiptareve te USA po o shku ne adres te gabune se ata nuk i japin pare kriminelav ;)

fadil
27-07-04, 17:03
Thaēi u takua me Ollbrajt dhe Bajden Aktuale

Kryetari i Partisė Demokratike, Hashim Thaēi, i cili ndodhet pėr njė vizitė zyrtare nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, dje ka marrė pjesė nė hapjen e Konventės Nacionale tė Partisė Demokratike, qė po mbahet nė Boston.


Ai ėshtė takuar gjatė ditės me disa personalitete tė njohura, si ish-sekretaren amerikane tė shtetit, Medlin Ollbrajt dhe senatorin Xhozef Bajden.

Thaqi ka kerkuar Moratorium (afatizim) per zgjidhjen e Statusit te >Kosoves. por ju fillimisht nuk e kuptoni fjalen moratorium apo nuk deshironi ta kuptoni.

Do te denohesha si njeri i keq po ti mohoja atdheut diqka te drejt e te ndershme qe ai kerkon prej meje.

MemphiSx
28-07-04, 10:55
Aiii kur u Taku RUGOVA me kta njerz thaqi u kan ka punon fermerka ne Ch
hahahahah lej bre mo kto reklama se nuk u shku me pru pavarsin atje

Po para zgjedhjev u shku se i vyn se eshte ne kolaps te madh ishalla i pshton qata anetare qka i kan met n'parti pa i dale edhe ata :)

MemphiSx
28-07-04, 11:16
http://www.ldk-kosova.org/fotogaleri_fot.html

Shiko o zoteri se kur eshte taku Rugova me personalitetet me te larta boterore O i prapambetur

MemphiSx
28-07-04, 11:20
http://www.ldk-kosova.org/fotogaleri_fot.html[/url]

fadil
28-07-04, 16:52
Pershendetje:

Hashim Thaqi u takua me Ish.Presidentin Bill Klinton ne Amerik dhe gjithashtu po merr pjes ne nje diskutim ku jan te pranishem burrshtetas nga 100 vende te botes , Kryeministra dhe Kryetar Shtetesh.

Koincidenc Hashim Thaqi ne Amerik po sa u Takua me Ish Presidentin Bill Klinton, Kandidati demokrat per zgjedhjet presidenciale ne Amerik Gjon Kerri deklaroi se Populli i Kosoves duhet te vendos vete per te ardhmen e vete, dhe nuk do te kete kurfar ndarje te Kosoves.

progoni
28-07-04, 19:42
Ėshtė mė se e vėrtet se Kosova gėzon pėrkrahjen e Amerikės.

Pėr kėt more fadil kan punu njerėzit ,edhe ate veq ka hyr decenėja e dyt.

Kurse qa the,
diqka thaqi ,
Ti mehesap u knaqe ėndėrra,ani kam lexuar dikund qė ato zgjasin veq 5 deri 7 sekonda,
ani nuk ka dertė
e knaqe vehten me sekonda.

Unė kund nuk lexova qė kandidati Keri,
e dha kėt deklerat pėr hashėbrojen.

E ku me lexu more fadil qė nuk ėshtė hiqė qashtu.

e ti
e knaqe vehten me sekonda
ani nuk ka dertė

fadil
30-07-04, 19:04
Pershendetje:

Une mendoj se ne dhe te gjithe ne duhet te shiqojm nga e tashmja dhe e ardhmja e te distancohemi komplet nga e kaluara e cila nuk ka qen aspak e suksesshme per neve.

Keshtu qe eshte e vertet se Ibrahim Rugova eshte takuar me personalitete te ndryshme boterore ne kohen kur ka qen lideri kryesor ne Kosove.

kete privilegj ia ka dhene Populli me shpresen se Rugova do te ndryshoj diqka ne interes te Kombit shqiptar, keshtu qe kjo nuk eshte merit e Rugoves por merit e popullit, gjate kesaj periudhe Rugova nuk beri asgje te dukshme per Kosoven dhe Kosovaret.

Dhe Amerika dhe Amerikanet duke e pare se Politika e Ibrahim Rugoves eshte politik shterrp kan vendosur te kerkojn nje partner tjeter per ti ndihmuar ne realizimin e interesave te Kosovarve dhe Amerikes.
Levizjet e kohevce te fundit tregojn se Amerikanet kan Zgjedhur qe Partner ne Kosove te ken Hashim Thaqin dhe Bajram Rexhepin qe te dy nga PDK.ja.
Dhe Amerikanet sigurisht qe nuk gabojn ne perzgjedhjen e liderve per aleat, pasi qe kan nje tradit te forte shtetrore , dhe ne saje te kesaj kan arritur ta sundojn boten.

Kete e deshmon edhe Deklarata e Marcie Ries shefe e deri tashme e zyres Amerikane ne Prishtin e cila deklaroj se keta jan Politikanet e ardhshme te Kosoves pasi qe keta shikojn nga e tashmja dhe e ardhmja.

MemphiSx
30-07-04, 22:01
Po edhe sivjet Thaqi kish mu bo Kryetar i Kosoves Rexhepi Kryeminister

a po ki qef me tu plotesu kjo onderr e kahmotshme e etshme per pushtet e karrig
hahahhahahhaah
O kurre bre edhe ne hone nese shkon ska me pa ate dit :D

fadil
31-07-04, 20:57
Pershendetje;

kjo nuk eshte deshir veq e imja por eshte deshir e shumices se Kosovarve.
dhe kjo do te ndodhe te pelqej apo ste pelqej ty dhe bashkmendimtarve tu.

Kosovaret kan nevoj te ken nje lider qe dine dhe ka vullnet ta udheheq popullin drejt pavarsis.
e jo te numroj ne vende pa ecur asnje hap perpara.

MemphiSx
31-07-04, 23:26
Phaaaa qysh tu paska rrit menja veq qe e kom permend mu bo Kryetar Thaqi hahhahhaaha
O kurrrrrr breeee se ska me pa ate dite e as nate jajaajajajajaaj
Ani Qobani Kryetar i Kosoves ku ka more ksi sene a po ju doket Kosova Laborator me bo eksperimente a :P:D

kaedhemazi
06-08-04, 10:47
Suksese Politike ..........tybe i ka pas do po edhe ato i kan kontribu vetem Serbis e nuk po i zgjeroj ne detaje hiq.
mire boll prej nji Drogirshi te vockel ka arrit ta udheheq nji Parti, apet osht njifar arritje.
Fatos Nana ja ka bo ate vend aty si kryetar po apet as Mu as juve nuk ju qiti aty po Hashimin...........kompliment

fadil
08-08-04, 16:01
Pershendetje

qysh nuk i ka kontribuar suksesi politik serbis qe e ka bindur boten qe ta bombardoj ne qender te beogradit.

dhe gjithashtu jav ka mundesuar juve qe te hyni ketu ne net dhe te shkruani qka te doni pa u friguar se do te ju zbulojn serbet dhe do te ju arrestojn.

MemphiSx
08-08-04, 16:40
hahhaahah qfare rrene ne pik te dites

Ufff ani kush na paska pru en ket dit per me hi na en internet

O hajvan Po em dhimbsen qytetart e Mitrovices qe se kan ate mundesi me pa shpin e vet
e ket mundesi ja u ka realizu thaqi me kompani qe e ka lon Mitrovicen ne dore te serbve e ket e ka bo me marreveshje me serbt ;) Ti hongsha trut me pasul

Per ket dit i Falenderona NATO-se dhe LDK-se me ne krye Dr.Ibrahim Rugoves qe pa rreshtur kerkoj intervenimin e NATOS-se ;)

Murgesha
09-08-04, 19:56
Pershendetje

qysh nuk i ka kontribuar suksesi politik serbis qe e ka bindur boten qe ta bombardoj ne qender te beogradit.

dhe gjithashtu jav ka mundesuar juve qe te hyni ketu ne net dhe te shkruani qka te doni pa u friguar se do te ju zbulojn serbet dhe do te ju arrestojn.

:shock: :shock: :shock: :shock:

kaedhemazi
10-08-04, 08:50
se ka bind askond per asgje..........thjesht eshte nji Marionet Nano-Grekase qe zbaton deshirat dhe urdherat e tjeterkujt.
Jo po , ne realitet e ka bind Arber xhaferin ne Zvicerr me ja bo hundt pekmez.
Keto ai i quan "Udhetime Zyrtare"

Dilaver
15-08-04, 21:00
Ani edhe ajo ėshtė sukses politik

MemphiSx
15-08-04, 21:15
Phaaa a nuk ju sosen sukseset a

Mos harroni bre se sot 3 shlipera nafte ja kish marr Ramushi e ish bo nervoz kall ish :(

Knej Thaqi ja kish hyp tatimin Ramushit mos me shit cigare ka Drenica

Jo suksese sa te dushe ;)

DannyAus
30-09-04, 08:45
Phaaa a nuk ju sosen sukseset a

Mos harroni bre se sot 3 shlipera nafte ja kish marr Ramushi e ish bo nervoz kall ish :(

Knej Thaqi ja kish hyp tatimin Ramushit mos me shit cigare ka Drenica

Jo suksese sa te dushe ;)

MemphiXs a pe dishit ju te LDK-s ku i bjen drenica a.... une kishe nuk guxoni me permen ju drenicen le ma me kalu asajde,, , trimat e LDK-s hajt more rrini ne Prishtine ja therrnja per serbi se tan te njejt jeni,,,, ne krye me hajdukat e LDK-s te cilet e lan kosoven ne mjerim....

progoni
30-09-04, 15:29
Sa u ndava i zhgynjer ,kesh duke i kėrkua sukset e kti hshėbrojės,
nuk po i gjejė kundė.

Phaaaa mos jan ato sukseset tė lojrave me kilikera,
valla edhe atje nuk i ka punėt mirė,ka suron kongurent tani.

MemphiSx
30-09-04, 16:45
Phaaa a nuk ju sosen sukseset a

Mos harroni bre se sot 3 shlipera nafte ja kish marr Ramushi e ish bo nervoz kall ish :(

Knej Thaqi ja kish hyp tatimin Ramushit mos me shit cigare ka Drenica

Jo suksese sa te dushe ;)

MemphiXs a pe dishit ju te LDK-s ku i bjen drenica a.... une kishe nuk guxoni me permen ju drenicen le ma me kalu asajde,, , trimat e LDK-s hajt more rrini ne Prishtine ja therrnja per serbi se tan te njejt jeni,,,, ne krye me hajdukat e LDK-s te cilet e lan kosoven ne mjerim....

O ti njeri kur kem dite na ku i bjen Drenica ti je kan me lop
Sipas teje kush e beri vorrimin e familjes Jashari bre

Kush i siguroi arkiivolet per te gjithe te renet e Prekazit

Qysh po duket ti veq bishtin mongi e paske se tybe lop koke krejt
Meritat e LDK-se nuk ka kush qe i humb ato i din populli e ti nuk ban pjes ne vuajtjet e popullit sepse ki ndejt lerg Kosoves

DannyAus
01-10-04, 06:50
Pershendetje MemphiXs ,, askush nuk thot se LDK-ja nuk ka meritat e veta,, por ato merita jan vetem deri 1997,, prej '97 e kendej LDK-ja ka fundos kosoven,, dite e per dit e fundos ma shum.... po ashtu Presidenti Ibrahim Rugova ka meritat e veta me te medhat per kosoven deri para luftes..... askush nuk mund te thot jo... por ka kalu koha e lojrave me kilikera etj etj...... sa per drenic e din te gjith mardheniet e LDK-s me Drenice, nje kohe i ka quajt edhe terrorista LDK-ja shum trima te drenices.... po ti harrojm ato gjera , .... ka shum arsye per kete,, por Dr Ibrahim Rugova eshte e Vertet se Vetem ne Hart e Din Ku I Bjen Drenica.... ju pershendes ..

Kaltrina
01-10-04, 07:53
Pershendetje MemphiXs ,, askush nuk thot se LDK-ja nuk ka meritat e veta,, por ato merita jan vetem deri 1997,, prej '97 e kendej LDK-ja ka fundos kosoven,, dite e per dit e fundos ma shum.... po ashtu Presidenti Ibrahim Rugova ka meritat e veta me te medhat per kosoven deri para luftes..... askush nuk mund te thot jo... por ka kalu koha e lojrave me kilikera etj etj...... sa per drenic e din te gjith mardheniet e LDK-s me Drenice, nje kohe i ka quajt edhe terrorista LDK-ja shum trima te drenices.... po ti harrojm ato gjera , .... ka shum arsye per kete,, por Dr Ibrahim Rugova eshte e Vertet se Vetem ne Hart e Din Ku I Bjen Drenica.... ju pershendes ..

Pse a pe dika rugova qka eshte harta a :roll: :roll: :roll:, me siguri e pagun keshilltarin e vet me kqyr harten se s'din, apo ndoshta edhe din po qaq eshte i dehun sa qe nuk sheh kfjellet, krejte trubullt ja qet hihiihihih.

DannyAus
01-10-04, 08:53
Pershendetje MemphiXs ,, askush nuk thot se LDK-ja nuk ka meritat e veta,, por ato merita jan vetem deri 1997,, prej '97 e kendej LDK-ja ka fundos kosoven,, dite e per dit e fundos ma shum.... po ashtu Presidenti Ibrahim Rugova ka meritat e veta me te medhat per kosoven deri para luftes..... askush nuk mund te thot jo... por ka kalu koha e lojrave me kilikera etj etj...... sa per drenic e din te gjith mardheniet e LDK-s me Drenice, nje kohe i ka quajt edhe terrorista LDK-ja shum trima te drenices.... po ti harrojm ato gjera , .... ka shum arsye per kete,, por Dr Ibrahim Rugova eshte e Vertet se Vetem ne Hart e Din Ku I Bjen Drenica.... ju pershendes ..

Pse a pe dika rugova qka eshte harta a :roll: :roll: :roll:, me siguri e pagun keshilltarin e vet me kqyr harten se s'din, apo ndoshta edhe din po qaq eshte i dehun sa qe nuk sheh kfjellet, krejte trubullt ja qet hihiihihih.

hahahaha te pershendes Kaltrina,,, Rugova ndoshta osht i dehun por kam ndegju qe perdor Marijuanen,,, per ata rrin tu kesh lidhje pa lidhje,,, si ke serioz si jo,, aj gjithmon hahahahahahaha :D :D :D :D :D :D tu qesh e sheh

nitushe
01-10-04, 09:47
o Hashimin e kemi mat madhin edhe mat bukurin ne krejt trojet shqiptare,hallall i qoft se boll i zoti o edhe vetem perpara :arrow:

DannyAus
01-10-04, 09:52
o Hashimin e kemi mat madhin edhe mat bukurin ne krejt trojet shqiptare,hallall i qoft se boll i zoti o edhe vetem perpara :arrow:

8) tė pėrshendes nitushe,,,, per fjalėt e ėmbla qe i ke :wink:

nitushe
01-10-04, 10:44
o Hashimin e kemi mat madhin edhe mat bukurin ne krejt trojet shqiptare,hallall i qoft se boll i zoti o edhe vetem perpara :arrow:

8) tė pėrshendes nitushe,,,, per fjalėt e ėmbla qe i ke :wink:
Gjittheashtu edhe une ty me PDK vetem :arrow:

Gentiani
01-10-04, 11:41
o Hashimin e kemi mat madhin edhe mat bukurin ne krejt trojet shqiptare,hallall i qoft se boll i zoti o edhe vetem perpara :arrow:

8) tė pėrshendes nitushe,,,, per fjalėt e ėmbla qe i ke :wink:
Gjittheashtu edhe une ty me PDK vetem :arrow:

edhe unė ju pėrshėndes juve dyve dhe ngushėllime, pėr humbjet paraprakisht tė programuara tė PDK-sė dhe koalicionit ! Mos u mėrzitni, se nuk ėshtė hera e parė, e besa nuk do tė jetė as e fundit :wink:

DannyAus
01-10-04, 11:45
o Hashimin e kemi mat madhin edhe mat bukurin ne krejt trojet shqiptare,hallall i qoft se boll i zoti o edhe vetem perpara :arrow:

8) tė pėrshendes nitushe,,,, per fjalėt e ėmbla qe i ke :wink:
Gjittheashtu edhe une ty me PDK vetem :arrow:

edhe unė ju pėrshėndes juve dyve dhe ngushėllime, pėr humbjet paraprakisht tė programuara tė PDK-sė dhe koalicionit ! Mos u mėrzitni, se nuk ėshtė hera e parė, e besa nuk do tė jetė as e fundit :wink:

per qka e ke fjalen Gentiani,, me ken je ka fol?? na fal nuk te kuptova,, shpjegohu ma mire

Gentiani
01-10-04, 11:49
o Hashimin e kemi mat madhin edhe mat bukurin ne krejt trojet shqiptare,hallall i qoft se boll i zoti o edhe vetem perpara :arrow:

8) tė pėrshendes nitushe,,,, per fjalėt e ėmbla qe i ke :wink:
Gjittheashtu edhe une ty me PDK vetem :arrow:

edhe unė ju pėrshėndes juve dyve dhe ngushėllime, pėr humbjet paraprakisht tė programuara tė PDK-sė dhe koalicionit ! Mos u mėrzitni, se nuk ėshtė hera e parė, e besa nuk do tė jetė as e fundit :wink:

per qka e ke fjalen Gentiani,, me ken je ka fol?? na fal nuk te kuptova,, shpjegohu ma mire

Ju pėrshėndeta ty dhe Nitushen de, dhe tė mos mėrziteni pėr humbjet e PDK-sė nė zgjedhje, e dijė se vėshtirė e keni pėr ta akceptuar, por ky ėshtė realitet i krijuar dhe sė fundit njeriu duhet tė jetojė tutje edhe me humbjet :lol: :lol: :lol:

DannyAus
01-10-04, 11:52
hahahaha nuk merzitem fare,, edhe ma par e kam permend kushedo qe te fiton,, shresojm se punon per te mire te popullit kosovar.... por LDK-ja nese fiton athere do te jet mjerim ne kosove sikurse deri tash...
tung te pershendes

Kaltrina
01-10-04, 12:18
Valla mu po ma merr mendja qe ka me fitu ai tipi qe vergllat tuj fol :lol: hihihihih sepse evropa nuk don me naj lan neve shqipetareve shtetin ne dore, don me udheheq hala ketu te na, e ata munet me bo veqpermes rugoves, se ai siq e dini te gjithe e ka zakon me ju hi ne xhep ketyne te hujve, po sido qete jete vota ime si gjithmone do ti jipet PDK-se.


pershendetje

DannyAus
01-10-04, 13:14
Thaqi,, politikani me i zgjuar qe ka pas populli shqiptar ndohere

http://www.france.diplomatie.fr/photos/diplo/diplo9908/photo01a.jpg

nitushe
01-10-04, 17:07
Thaqi,, politikani me i zgjuar qe ka pas populli shqiptar ndohere

http://www.france.diplomatie.fr/photos/diplo/diplo9908/photo01a.jpg
:lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

progoni
01-10-04, 20:57
Sa e gėzove kėt nitushen more DannyAus se e kishte nė merak,
Po cili ishte ai shqiptari Vedrin apo Fischer unė nuk pashė tė jet tjetėr nga politika aty.

DannyAus
02-10-04, 07:57
http://www.kosovo.com/an5.jpg

fadil
05-10-04, 14:54
Kryetari Hashim Thaēi, nė njė ligjėratė tė mbajtur nė Institutin Mbretėror pėr Ēėshtje Ndėrkombėtare, nė Londėr

Zonja dhe zotėrinj,

Iraku ėshtė intervenimi mė i fundit ndėrkombėtar ku bashkėsia ndėrkombėtare ka marrė pėrsipėr rindėrtimin e shoqėrisė civile pas lufte.

Para katėr vjetėsh, ne kosovarėt sė bashku me NATO-n fituam luftėn nė Kosovė dhe qė nga atėherė jemi duke bėrė pėrpjekje qė ta rindėrtojmė shoqėrinė tonė civile.

Sikurse Iraku dhe Afganistani, edhe Kosova ėshtė duke rindėrtuar shoqėrinė e vet duke qenė e qeverisur nga bashkėsia ndėrkombėtare.

Do tė ishte mirė nėse bashkėsia ndėrkombėtare nxjerr mėsime nga rasti i Kosovės tė cilat nuk do t’i pėrsėriste nė Irak.

Natyrisht se ka dallime tė mėdha midis Kosovės dhe Irakut. Ndryshimi mė i rėndėsishėm pėr bashkėsinė ndėrkombėtare ishte se ne vetė i ftuam ata qė tė vijnė nė vendin tonė pėr tė na mbrojtur. Ne jemi mirėnjohės pėr atė qė ata bėnė pėr ne prandaj kjo na bėnė qė tė jemi tolerantė ndaj lėshimeve dhe gabimeve tė tyre. Irakianėt dhe afganėt mund tė mos jenė kaq tolerantė.

Ne kemi parė se rindėrtimi i shoqėrisė ėshtė proces i vazhdueshėm, sepse ne nuk jemi thjesht duke rindėrtuar njė vend qė ishte shkatėrruar fizikisht nga forcat jugosllave, por jemi duke bėrė pėrpjekje qė ta ndėrtojmė Kosovėn si vend pėr tė cilin vetėm kemi mundur tė ėndėrrojmė.

Njė vend me zgjedhje tė lira dhe tė drejta. Njė vend me media tė lira dhe tė pavarura. Njė vend me liri tė fjalės dhe me liri pėr ta kritikuar qeverinė. Njė vend shumėetnik ku mbrohen tė drejtat e tė gjithė qytetarėve tė saj.

Unė besoj se njė demokraci e fuqishme ėshtė bėrthamė e shoqėrisė civile. Ne deri mė tani kemi kaluar vetėm katėr vite nė pluralizėm. Partitė politike qė veprojnė nė Kosovė nuk janė tė organizuara dhe tė profilizuara aq mirė. Ne nuk nuk kemi dallime esenciale programore, prandaj edhe votuesit nuk pėrcaktohen pėr programe tė partive por mė tepėr pėr liderė.

Ky ėshtė problem pėr qytetarėt e Kosovės dhe besoj se do tė mund ta tejkalojmė atėherė kur partitė dhe votuesit tė jenė vetėdijėsuar mė shumė me kalimin e kohės dhe tė fillojnė tė mendojnė mė seriozisht pėr tė ardhmen se sa vetėm tė kujtojnė tė kaluarėn.

Ėshtė me rėndėsi tė kuptohet se edhe pse jemi njė vend i ri dhe politikanėt kanė pak pėrvojė nė demokraci tė mirėfilltė, kjo nuk do tė thotė se ne jemi fėmijė qė s’dimė ta qeverisin vendin. Kėshtu flasin pėr ne disa ndėrkombėtarė dhe nganjėherė kėshtu edhe na trajtojnė. Ky ėshtė gabim.

Kosova e pasluftės ishte shoqėri me pėrēarje tė mėdha etnike, me mungesė pajtimi dhe me tendenca pėr ndarje.

Hapi i parė ishte rindėrtimi. Me mijėra shtėpi tė shkatėrruara duhej rindėrtuar nė mėnyrė qė qindra mijėra refugjatė tė mund tė ktheheshin. Pastaj ishte vendosja e drejtėsisė pėr tė gijthė ata qė kishin pėsuar.

Me zhvendosjen e vėmendjes tek zhvillimi ekonomik, ne si shoqėri hymė nė periudhėn e tranzicionit me tė gjitha problemet qė pėrcjellin kėtė proces duke pėrfshirė edhe pengesat pėr privatizimin dhe krijimin e njė ekonomie tė qėndrueshme.

Statusi ynė i padefinuar nuk doli tė jetė i dobishėm. Kjo do tė thotė se e ardhmja e Kosovės ėshtė ende e paqartė. Kjo nuk i ndihmon askujt nė vend por as angazhimeve tė ndėrkombėtarėve. Shqiptarėt e Kosovės ende i frikėsohen Serbisė, ndėrsa serbėt e Kosovės ende shpresojnė nė kthimin e ushtrisė jugosllave. Kjo do tė thotė se ėshtė vėshtirė qė ata tė luajnė rolin e tyre konstruktiv nė rindėrtimin e Kosovės duke e mbajtur gjallė shpresėn se njė ditė, Beogradi do ta vėjė nėn kontroll Kosovėn sėrish. Kjo e vėshtirėson zhvillimin dhe ndėrtimin ekonomik dhe thellon edhe mė tej izolimin e Kosovės.

Pėr fat tė keq, nė Kosovė ende zbatohen ligje tė kohės sė komunizmit, gjė e cila e vėshtirėson edhe mė shumė krijimin e njė shoqėrie demokratike sipas parimeve tė civilizimit perėndimor.

Kjo ėshtė arsyeja pse Kosova ende ka nevojė pėr bashkėsinė ndėrkombėtare, por jo vetėm pėr UNMIK-un. Pasojat do tė ishin tė mėdha pėr tė gjithė poqėse bashkėsia ndėrkombėtare e harron Kosovėn.

Integrimi i Kosovės nė Bashkimin Evropian dhe nė mekanizmat e tjerė ndėrkombėtarė do tė ishte garancė pėr njė tė ardhme tė sigurtė dhe paqėsore nė rajon me tė gjithė fqinjtė e Kosovės.

Sot, ndėrkombėtarėt na ballafaqojnė me njė nga problemet dhe pengesat mė tė mėdha pėr njė shoqėri tė mirėfilltė civile, qytetari aktive dhe institucione demokratike, tė pėrgjegjshme dhe transparente nė vendimmarrje. Ne, kosovarėt, kemi shumė pak kompetenca. Ėshtė UNMIK-u ai qė qeverisė me Kosovėn. Prandaj, qytetarėt ngurrojnė tė votojnė duke e ditur se politikanėt vendorė kanė pak kompetenca ku vendimet e rėndėsishme i merr UNMIK-u i pazgjedhur ndėrsa institucioneve tė zgjedhura nga vota e popullit u lihet hapėsirė e ngushtė veprimi. Kjo ēon nė apati dhe mungesė llogaridhėnie qė nuk janė bazament i mirė pėr njė shoqėri tė shėndoshė civile.

Pafuqia e institucioneve tė zgjedhura nga qytetarėt pėr t’i zgjidhur problemet dhe shqetėsimet e tyre ngjallė zhgėnjim, polarizim dhe tėhuajėsim tė skajshėm ndaj UNMIK-ut dhe institucioneve vendore njėkohėsisht. Kjo ka prodhuar tensione tė panevojshme dhe ka bėrė qė tė vihet nė pikėpyetje legjitimiteti i atyre qė marrin pjesė nė procesin zgjedhor si dhe legaliteti i UNMIK-ut.

Nė njė pėrplasje tė tillė, humbėsi mė i madh ėshtė qytetari, nė vend se tė jetė pėrfituesi kryesor i shėrbimeve publike tė ofruara nga institucionet.

Jam i bindur se do tė ketė kurajo dhe aftėsi pėr tė ndėrruar kėtė relacion, pėr tė vėnė nė qendėr tė vėmendjes sė tė gjithėve interesat e qytetarit, si themel tė legjitimitetit dhe bazė tė ēdo pushteti qė mund tė ushtrohet nė raport me shoqėrinė.

Kosova po kalon fazėn e fundit tė periudhės “standardet para statusit”. Ka ardhur koha qė vendorėt dhe ndėrkombėtaret tė hartojnė strategjinė “standardet me statusin”. Kjo do tė kishte reflektime pozitive nė jetėn politike, ekonomike dhe legjislative tė vendit.

Bashkėsia ndėrkombėtare mund tė nxjerrė shumė mėsime nga pėrvoja e rindėrtimit tė shoqėrisė kosovare. Mbase mėsimi mė i rėndėsishėm pėr bashkėsinė ndėrkombėtare ėshtė qė tė punojė mė ngushtė me popullėsinė vendėse dhe ta kuptojė se nga ky bashkėpunim pėrfitojnė tė gjithė. Ky do tė ishte ēelėsi i suksesit.

Londėr, 11 qershor 2003, “Rindėrtimi i Shoqėrisė Civile Pas Luftės”.


KOSOVA NĖ MARRĖDHĖNIET NDĖRKOMBĖTARE

Klithet pėr pavarėsi me tendenca privatizimi dhe primati nga politikanė tė caktuar, e nė tė njėjtėn kohė, tė tillėt, pos konsumit tė brendshėm, nuk kanė guximin intelektual e njerėzor, qė madje njė herė nė emėr tė institucionit qė pėrfaqėsojnė tė bėjnė kėrkesėn zyrtare pėr njohje “formale” tė saj.

Nė botėn e lirė e tė integruar, nuk ka ēeshtje ekonomike, politike, shoqėrore, apo nė fushat e edukimit, sigurisė, mbrojtjes, informacionit, shėndetėsisė, sportit, turizmit etj., e cila nuk ėshtė e lidhur me politikėn e jashtme.
Kosova sot, nuk ka politike tė jashtme. UNMIK-u, nė bazė tė Kornizės Kushtetuese, e ruan tė drejtėn e rezervuar qė tė angazhohet nė rrafshin e marrėdhėnieve ndėrkombėtare, sigurisė, mbrojtjes, gjykatės kushtetuese, buxhetit, drejtėsisė etj. Duke i anashkaluar institucionet kosovare, po krijohet njė hendek i panevojshėm, por me pasoja midis administratės sė OKB-sė dhe pėrfaqėsuesve legjitimė tė Kosovės. Pasojat mė tė mėdha po i bartin kosovarėt.
Gjendja e sotme ėshtė nė kontrast paradoksal me tė kaluarėn jo tė largėt (larg dhe e pa qenė qoftė ēdo nostalgji pėr atė periudhė). Kosova me kushtetutėn e vitit 1974, kishte disa lidhje deri diku bashkėpunimi direkt me komunitetin ndėrkombėtar, por jo autonom nga Beogradi.
Nga fillimvitet e nėntėdhjeta shėnohet fillimi e njė kontakti direkt me mekanizmat e bashkėsisė ndėrkombėtare nga pėrfaqėsuesit formacioneve politike tė Prishtinės.
Megjithatė, rezistenca politiko-ushtarake e UĒK-sė, diplomacia aktive dhe efektive e pėrfaqėsuesve tė saj dhe e personaliteteve tjera publike dhe politike nė Kosovė, SHBA dhe Evropė, i dha Kosovės dimensionin e rėndėsishėm tė tė konsideruarit tė saj si faktor me rėndėsi nė marrjen e vendimeve nė lidhje me tė ardhmen e saj.
Shembulli mė i mirė dhe mė i qartė i kėtij faktorizimi ėshtė organizimi dhe pjesėmarrja e kosovarėve nė Konferncėn e Rambuje-sė. Nė Rambuje, ndodhi pjesėmarrja e drejtėpėrdrejtė dhe pėr herė tė parė nga Perėndimi u njoh e drejta e pėrfaqėsuesve tė Kosovės pėr tė dialoguar dhe vendosur pėr fatin e saj. Ndėrkombėtarėt respektuan perfaqėsuesit e Kosovės si palė tė barabartė e partnerė nė marrjen e vendimeve kruciale nė lidhje me tė ardhmen e Kosovės.
Bazė e tė gjithė dokumenteve tė tjera qėndron Platforma e Rambujesė, e cila pėrcakton qartė kėtė tė drejtė tė Kosovės pėr tė vendosur pėr vete. Nuk them se marrėveshja e nėnshkruar nė Rambuje - Paris ishte e pėrkryer, por ajo ishte zgjidhja mė e mirė pėr kohėn. Pa atė marrėveshje nuk do tė ndodhte bombardimi i Aleancės Veriatlantike. Liria e Kosovės do tė vonohej. Perėndimi do tė largohej nga kosovarėt. Me apo pa vetėdije, do tė vetizoloheshim. Pasojat, do tė ishin tragjike pėr qytetarėt e Kosovės dhe pėrspektiven e saj.
Por, gjatė gjithė periudhės sė pasluftės, Kosova vazhdon tė mbetėt vendi mė i papėrfaqėsuar, i anashkaluar dhe izoluar nė rajon. Pse ndodh kėshtu? Kosova e cila u pyet pėr fatin e vet, nuk po pyetet tutje pėr gjėra qė janė jetike pėr tė? Kujt i intereson kjo gjė? Ėshtė e sigurtė, kjo nuk i shėrben Kosovės dhe procesit demokratik.

Kosova, mė e papėrfaqėsuara nė rajon

Kosova nuk ka institucione tė cilat e pėrfaqėsojnė atė nė marrėdhėniet ndėrkombėtare. Ajo ka prezencėn mė tė madhe ndėrkombėtare ushtarake dhe humanitare nė rajon, por nuk ka mekanizmin e duhur pėr t’i rregulluar marrėdhėniet midis Kosovės e kėsaj prezence dhe shteteve nga vijnė ato kontigjente, organizatave joqeveritare etj. Mungesa e kėtyre instituticoneve bėhet e ndjeshme kur shihet se Kosova nuk flet me njė zė dhe nuk ka koordinim tė veprimeve dhe tė pozicioneve politike.
Ky problem ka dalė shumė mė tepėr nė dritė pas zgjedhjeve tė pėrgjithshme dhe pasi Parlamenti dhe qeveria u konstituuan. Parlamenti po hesht. Tė gjitha shtetet pėrreth po zhvillojnė kontakte direkte bashkėpunimi bilaterale, trilaterale e multilaterale. Bartėsit e institucioneve tona ose kanė frikė pėr bashkėpunim me fqinjėt ose janė tė paaftė pėr tė punuar nė kėtė drejtim. Edhe kur marrin pjesė, niveli i pėrfaqėsimit ėshtė aq sa ai i njė pėrfaqesuesi tė ndonjė organizatė joqeveritare.
Kosovės i duhet politika e jashtme me vendet nė rajon. Ajo gjithashtu nuk ka bashkėpunim direkt me asnjė shtet tė Evropės Juglindore e as atyre perėndimore.
Kosovės i duhet politika e jashtme pėr ekonominė. Ne kemi rreth 700.000 bashkatdhėtarė “ekonomikė” e “politikė” tė cilėt jetojnė e punojnė nė botėn perėndimore. Asnjė institucion apo dikaster qeverisės nuk punon pėr t’u ndihmuar e ofruar shėrbime tė mjaftueshme atyre. Tregtia e dendur dhe e gjallė me vendet e tjera ėshtė e dėmtuar rėndė nga mungesa e institucioneve tė cilat do tė rregullonin dhe mbronin qytetarėt e Kosovės nė vendet e caktuara, duke u krijuar mundėsi bashkėpunimi e afarizmi.
Duke u kthyer nė njė problem shumė tė ndjeshem, i gjithė aktiviteti i zhvilluar ekonomik deri mė tani ėshtė bazuar nė import dhe tregti. Ėshtė momenti i kthesės kyqe, ku edhe bashkėpunimi ekonomik i Kosovės duhet tė ngritet nė nivele mė tė larta tė investimeve dhe bashkėpunimit perėndimor. Zhvillimi ekonomik nuk duhet tė jetė peng i mendėsisė provinciale tė dikujt qė synon ta lidhė atė me statusin e padefinuar tė Kosovės.
Jostabiliteti ekonomik ėshtė burim i krizave. Dihet pėrvoja e vendeve kudo nė botė, aty ku mungon mirėqenia ekonomike lindin kriza politike, ekonomike dhe dukuri tė rrezikshme negative pėr vendin dhe shoqėrinė. Kahet e zhvillimit ekonomik duhet tė shihen si shtigje pėr tė ndjekur mundėsinė e anėtarėsimit tė Kosovės nė mekanizmat dhe institucionet ndėrkombėtare, tė cilat me politiken e tyre do tė kishin mundėsuar qė Kosova tė aftėsohet nė proceset e integrimeve, qė e karakterizojnė kėtė periudhe tė integrimeve dhe globalizimit.

Pėrparėsi pėr integrimin ndėrkombėtar

Aplikimi dhe pranimi i Kosovės nė Organizata Ndėrkombėtare duhet tė jetė njė politikė prioritare e institucioneve tė Kosovės. Partia Demokratike e Kosovės po i ndihmon institucionet e pėrkohshme dhe UNMIK-un, pėr tė gjetur rrugė legjitime pėr realizimin e kėsaj politike, nė dobi tė banorėve tė Kosovės dhe nė pėrputhje me Rezolutėn 1244, me objektiv pėr krijimin e realiteteve mė tė avancuara politike dhe qytetare.
Kosova dhe institucionet e saj duhet tė shqyrtojnė nė mėnyrė emergjente rrugėt pėr t’u anėtarėsuar nė Organizatėn e Tregtisė Botėrore. Pjesėmarrja e Kosovės nė OTB ėshtė njė domosdoshmėri pėr zhvillimin e plotė ekonomik. Kjo pjesėmarrje mundėsohet nga Marrėveshja e Pėrgjithshme pėr Tarifat dhe Tregtinė, e cila nė mėnyrė specifike lejon pranimin e territoreve doganore. UNMIK-u nė Kosovė ka vite qė ka krijuar dhe administron njė territor tė njėsuar doganor. Bazuar nė kėtė realitet, Qeveria e Kosovės duhet tė kėrkojė dhe tė realizojė anėtarėsimin nė OTB.
Neve kemi zyrat e Bankės Botėrore nė Prishtinė, por, duhet kėrkuar qė tė njihet identiteti i Kosovės dhe tė jemi nė gjendje tė pėrfitimit tė drejtpėrdrejtė nga projektet e kreditė e Bankės Botėrore. Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN), si institucion pėr pėrkrahje financiare vendėve nė zhvillim dhe atyre nė kriza, ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr Kosovėn dhe sistemin e saj bankar - ekonomik.
Banka Evropiane pėr rindėrtim dhe zhvillim (BERZH), mundėson huazimin dhe kreditimin e vendeve nė zhvillim pėr rindėrtimin dhe ringjalljen ekonomike.
Kyēja nė tė gjitha segmentet e veprimit tė Paktit tė Stabilitetit ėshtė mė rėndėsi tė veēantė, sepse ky Pakt kuptohet si gjenerator i iniciativave dhe zhvillimeve pėr stabilizimin e rajonit.
Kosova duhet tė shqyrtojė nė mėnyrė tė shpejtė dhe serioze rrugėt pėr t'u njohur si vėzhguese ose si partnere e OSBE-sė nė kushtet e paqartėsisė lidhur me statusin pėrfundimtar tė Kosovės. E vlerėsoj mė shumė pėrparėsi statusin e vėzhguesit tė pėrhershėm. Statusi i partnerit u ėshtė akorduar zakonisht vendeve jo-evropiane por mendoj se njė rrugė e tillė mund tė shfrytėzohet pėr t'i mundėsuar Kosovės njė pjesėmarrje aktive nė proceset e OSBE-sė dhe pėr t’a integruar Kosovėn nė mėnyrė kuptimplote nė proceset evropiane.
Kosova do duhej tė pranohet me statusin e vezhguesit nė dy institucione tė Kėshillit tė Evropės: nė Kėshillin e Ministrave tė Kėshillit tė Evropės dhe nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės.
Kosova duhet tė pranohet si anėtare e plotė nė njė institucion tė tretė tė Kėshillit tė Evropės: nė Kongresin e Autoriteteve Lokale dhe Rajonale, institucion ky qė ka dhėnė ndihmesė tė rėndėsishme nė Kosovė, lidhur me punėn e komunave.
Nė pėrspektivėn jo tė largėt, Kuvendi i Kosovės duhet tė shqyrtojė tė gjitha mundėsitė e pranimit tė Kosovės si vėzhguese nė Asamblenė Parlamentare tė NATO-s. Statusi i vėzhguesit do tė ishtė njė fillim i mbarė pėr Kosovėn nė procesin e integrimit tė saj tė plotė nė strukturat euro-atlantike tė sigurimit, fillimisht nė Asociacionin e Partneritetit pėr Paqe.

Ēfarė duhet tė bėrė?

Paqja nė botė pėrmes paqes, bashkėpunimit dhe zhvillimit ekonomik

Premisa mbi tė cilėn duhet t’i afrohemi problemit tė politikės sė jashtme ėshtė se Rezoluta 1244 nuk nėnkupton izolim por interpretim pėr hapje dhe integrim tė Kosovės. Nuk duhet lejuar komoditetin e vetizolimit, nė shikim tė parė tė pahetueshum sot, por mjaft tė rrezikshėm pėr tė ardhmen.
Parimi themelor i angazhimit nė kėtė fushė duhet tė jetė respektimi i maksimės PAQJA NĖ BOTĖ PĖRMES PAQES, BASHKĖPUNIMIT DHE ZHVILLIMIT EKONOMIK. Nė kėtė kontekst pėrmes kohės sė moratoriumit (afatizimit) nga institucionet duhet tė ndėrtohet, pėrpunohet dhe aprovohet strategjia e mendimit dhe veprimit konkret politik tė Kosovės.
Si subjekt i veēantė – larg hijes sė krijesės sė Unionit Serbi dhe Mal i Zi apo unioneve tjera, duhet tė fillojė beteja e hapave tė ndėrtimit tė shtetit tė Kosovės dhe marrjes sė pėrgjegjėsive unike politike nga tėrė potenciali politik, intelektual dhe njerėzor i vendit nė realizimin e tij, duke pasur parasysh rolin primar tė faktorit unik vendor dhe partneritetit taktiko-strategjegjik me bashkėsinė ndėrkombėtare - qendrat vendosėse, duke i bindur pėrmes rolit tė brendshėm unik nė marrjen e pėrgjegjėsive dhe realizimin e detyrimeve, qė dalin nga kjo njohje.
Nė tė njėjtėn kohė do duhej pasur parasysh edhe ndėrtimin e raportit tė afrueshem dhe arsyeshėm me fqinjėt. Kėto relacione tė jenė mė tepėr bindės dhe imponuese me rrethana reale, qė do tė ndikojnė nė rrėzimin e hipotezve negative dhe nė demaskimin e paragjykimeve sipas taktikės sė ankesave pėr gjoja mossiguri, duke shtensionuar kėshtu situatėn e sigurisė nė Kosovė.
Udhėheqėsit e institucioneve duhet tė kėrkojnė nga tė gjithė mekanizmat relevantė ndėrkombėtarė pranim tė bashkėpunimit reciprok prej niveleve bazė tė grupeve punuese, kėshillave perfaqėsuese e deri tė prania fuqiplotė e Kosovės nė ato mekanizma, nė mėnyrė legjitime dhe zyrtare. Deri me sot, pėr nevoja marketingu politik, klithet pėr pavarėsi me tendenca privatizimi dhe primati nga politikanė tė caktuar, e nė tė njėjtėn kohė, tė tillėt, pos konsumit tė brendshėm, nuk kanė guximin intelektual e njerėzor, qė madje njė herė nė emėr tė institucionit qė pėrfaqėsojnė tė bėjnė kėrkesėn zyrtare pėr njohje bile “formale” tė saj, e mos te flasim hapa konkretė nė jetėsimin e ndonjė segmenti tė shtetėsisė sė Kosovės.
Nė rajon flitet dhe punohet shumė nė kuadėr tė stabilitetit pėr marrėveshje tė tregtisė sė lirė dhe liberalizim tregtar, mirėpo ajo qė po ndodhė ėshtė anashkalimi i Kosovės.
Kosova ka pėrfituar nga mekanizma ekonomikė ndėrkombėtarė dhe duhet tė jemi vazhdimisht mirėnjohės ndaj Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Bashkimit Evropian dhe ndihmave tė shteteve veē e veē. Por, vendi nuk prosperon vetėm me ndihma. Pėr tė ndodhur zhvillimi ekonomik i Kosovės duhet tė bėhet institucionalizimi i marrėdhėnieve midis institucioneve tė ndryshme ndėrshtetėrore, private ndėrkombėtare dhe institucioneve tė zgjedhura vendore.

Kosova ėshtė gatshme pėr pėrgjėgjėsi demokratike

Rreziku mė i madh pėr rendin demokratik vjen nga ata (vendorė), qė dėshirojnė tė ndalin hyrjen e vendeve tė rajonit (Ballkanit) nė strukturat perėndimore, dhe nė anėn tjetėr, nga ata perėndimorė qė ngadalėsojnė integrimin e rajonit nė realizimin e standardeve tė civilizimit botėror. Kosova ėshtė gatshme pėr pėrgjėgjėsi demokratike dhe pėr integrim.
Pėr integrim nė strukturat euro-atlantike rolin mė tė rėndėsishėm mund t’a luajė puna e qeverisė, administrata dhe opinioni publik.
Kosova deri sot, nuk ka asnjė marrėveshje bashkėpunimi me asnjė shtet fqinjė apo tė rajonit me pėrjashtim tė deklaratave mosbesuese ndaj tyre, madje disa (nė Prishtinė) kooperimin fqinjėsor e shohin edhe si kapitullim. Pėr fat tė keq, ky mentalitet i frikės (paranojės) apo hezitimit ishte i pranishėm vetėm para disa vitesh, edhe kur shtrohej ēėshtja e bashkėpunimit me Perėndimin, pa dashur tė bėjė ndonjė komperacion.
Sot institucionet e Kosovės do duhej tė angazhoheshin pėr bashkėepunim dhe participim efektiv me shtetet e Bashksise Evropiane nė implementim tė kriterėve perėndimore, si parafazė pėr hapjen e rrugės pėr Marrėveshjen Stabilizim-Asociimit dhe mė vonė hapjen e negociatave pėr integrim tė plotė nė BE. Procesi i integrimit tė rajonit nė mekanizmat perėndimor-ėshtė ireversibil, tė gjithė janė (duhet tė jenė) tė barabartė para kritereve, varet se kush i pėrmbush ato mė shpejt apo mė ngadalė. Duhet tė thyhet status-quoa-ja.


Simbolet dhe statusi (konfuzioni-qartesia)

Kosova ka identitet politiko-juridik, por jo etno-kulturor

Procesi i krijimit tė kombeve dhe shteteve gjatė zhvillimit tė tyre shoqėror ka specifikat e veta tė veēanta historike dhe politike pėr shumė popuj e vende, tė pėrcjellura shpesh me luftėra pushtuese dhe ēlirimtare mes popujve, shteteve ose dhe religjioneve.

Kombi shtet dhe kombi kulturor

Shumica e vendeve evropiane, jo pa dhimbje i kanė kaluar kėto zhvillime tė ndėrtimit-kombit-shtet, shtetit-komb,(vetėm nė Angli dhe Francė arritėn qė shteti dhe kultura tė bashkohen nė njė tėrėsi). Por, (evropianėt) arritėn me herėt t'i zgjidhin kėto probleme, sesa pjesa mė e prapambetur e saj, vendet dhe popujt e Ballkanit, ku ende vazhdojnė ngatėrrimet dhe kontestet etnike e territoriale.

Koncepti politik i kėtij fillimi-shekulli ėshtė: jo ēdo shtet duhet tė pėrfshijė njė komb, kurse filozofia e politike e shek-IX prezentonte tė kundėrten.
Popujt qė arritėn tė grumbullojnė brenda kufijėve tė shtetit tė vet shumicėn e pjestarėve tė etnitetit tė tyre arritėn tė krijojnė shtetin kombėtar dhe tė imponojnė konceptin politik tė kombit, ndėrkaq popujt qė ishin tė shkapėrderdhur nė shumė shtete, zgjodhėn rrugėn tjetėr: identitetin kombėtar e barazuan me prejardhjen etnike, kulturore e jo politike dhe shtetėrore.
Nė formacionin e parė, atė tė kombit politik dhanė kontributin e vet francezėt, gjermanėt, amerikanėt, etj, ndėrkaq nė grupin e dytė u pozicionuan gjermanėt, italianėt, por sipas interesit kombėtar edhe shqiptarėt etj. Po tė pranonin shqiptarėt jashtė kufijėve tė shtetit (Shqipėrisė) tė zbatonin konceptin e kombit politik, atėherė do t'i hapnin rrugėn asimilimit brenda shteteve ku forcėrisht u futėn.

Sot, nė kėtė proces tė komplikuar ėshtė duke kaluar edhe kombi shqiptar.

Identiteti kombėtar gjithmonė e ka forcuar identitetin politik tek shqiptarėt (nė Shqipėri). Ky proces vazhdon tė zhvillohet edhe nė Kosovė, nė Maqedoni, nė Luginėn e Preshevės dhe nė Mal tė Zi. Politika shqiptare mėton t' i ndėrrojė identitetet politike tė shtetetve ku ata jetojnė. Me Marrėveshjen e Ohrit, Maqedonia nuk ėshtė mė shtet eskluziv i maqedonasve, por ėshtė shtet politik edhe i shqiptarėve dhe etnive tė tjera.

Joidentiteti politik u ka kushtuar shqiptarėve gjatė historisė. Luftonin vazhdimisht, por nuk fitonin, ngadhėnjyesit pėrcaktoheshin nė negociata (konferenca). Ndodhnin reflektime jo tė drejta nga tė "mėdhenjtė" e asaj kohe, nė raport me shqiptarėt, por, edhe kėta tė fundit nuk reflektonin koncept tė qartė politik. Duke respektuar hulumtimet shkencore, analizat politike dhe realitetin faktik mund tė konkludojmė se njė pjesė e madhe e shqiptarėve nuk janė komb shtetėror, por kulturor.

Nė ēfarė faze ndodhemi sot

Shqipėri: ėshtė i ndėrtuar dhe konsoliduar identiteti kombėtar dhe ai politik, por, megjithė pėrvojėn 90 vjeēare shtetformuese, nė nivel tė theksuar mungon identiteti modern shtetėror.

Kosovė: Duke u nisur nga rrethant tragjike, qė ka kaluar (populli shqiptar nė Kosovė), identiteti kombėtar ėshtė mė i formėsuar se nė vendet tjera ku jetojnė shqiptarėt. Vėrehet procesi i transformimit nga kategoria popull nė atė tė kombit. Po krijohet identiteti politik nė pėrputhje me ndėrtimin e identitetit shtetėror, qė ėshtė nė procesin embrional.

Maqedoni: Ėshtė ruajtur identiteti kombėtar, vetėm si kategori etnike, kulturore, por ėshtė hapur shtegu pėr pasurimin e semantikės politike, nėse merret parasysh (respektohet) orientimi pėr ndėrtimin e identitetit ko-multi-shtetėror tė Maqedonisė.

Preshevė: Vazhdon ruajtja e identitetit kombėtar, por ekskluzivisht si kategori etno-kulturore. Nuk ka lėvizje kohezive dhe kohernte politike. Shqiptarėt bėjnė pjesė nė kuadėr tė identitetit shtetėror tė Serbisė.

Mal i Zi: Identiteti kombėtar ėshtė nė nivel mė tė ulėt se sa nė vendet tjera ku jetojnė shqiptarėt (diskriminimi nga pushtetet e mėhershme ishte mė i theksuar), ndėrsa identiteti politik ėshte i ēthurur. Shqiptarėt janė pjesė pėrbėrėse e identitetit shtetėror tė Malit tė Zi.
Nė pėrgjithėsi shqiptarėt janė nė procesin e transformimit kompleks (psikologjisė sė jetės shoqėrore nė rrethanat e reja) nga dimensioni apolitik tradicional nė atė tė kategorizimit perėndimor, ndonėse ende ka reflektime tė fuqishme tė mendėsisė orientale, edhe pse nė shikim tė parė reflektojnė vizuelitet perėndimor.
Aktualisht ndodhemi nė njė realitet shumė tė ndieshėm pėr ardhmėrinė e kombit shqiptar, por, edhe tė rajonit si tėrėsi. Si pėr ēdo komb apo vend tjetėr, po ashtu edhe pėr shqiptaret ėshtė krijuar njė situatė e favorshme, e shoqėruar me pengesat e zakonshme .
Pėrkrah drejtėsisė nė mėnyrėn mė parimore janė pėrkushtuar dhe rreshtuar veēanėrisht Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe shtetet e Bashkėsisė Evropiane pėr zgjidhjen e problemeve tė rajonit nė mėnyrė tė qetė, me komunikim tė arsyeshėm, transparent dhe prezencė konkrete gjatė kėtij zhvillimi tė rėndėsishėm historik.

Debati, parlamenti dhe referendumi

Nė kohėn e propozimeve (iniciativave) tė drejta nga ndėrkombėtarėt pėr Kosovėn, tė cilat po pėrshėndeten nga vendorėt, po promovohen edhe projekte jo shumė konstruktive pėr rrugėt qė duhet ndjekur kosovarėt nė integrimet e rėndėsishme ndėrkombėtare.

Vendorėt (kosovarėt) duhet tė reflektojnė me syēelėsi dhe vendosmėri nė kėte drejtim, jo tė mbesin vetėm nė rrafsh tė shprehjeve tė thata simbolike - patriotike ( pavarėsi, pavarėsi, pavarėsi), siē jemi mėsuar tė dėgjojmė pėr kohė tė gjatė, duke mbetur nė ndjenjė vetėkėnaqėsie dhe izolimi.

Kohėt e fundit ėshtė intensifikuar debati lidhur me identitetin kosovar. Vetė motivi i hapjes sė kėtij kontesti ėshtė i diskutueshėm dhe konfuz. U vėrsulėn "simbolistėt", detalistėt, ndonjė "diplomat", intelektual i "pavarur" u kapėn nė njė temė qė fillin e ka problematik. Sqarim: ky debat ėshtė i sponzorizuar, e jo i motivuar nga logjika e shėndoshė qytetare e intelektuale, prandaj qė nė fillim ėshtė i gjykuar tė dėshtojė.

Tė flasėsh pėr identitetin kosovar, si njė kategori etno-kulturore, jo vetėm qė ėshtė njė nonsens, por edhe ėshtė punė joproduktive. Prandaj, ky debat do duhej tė pėrmbyllej me formulėn e drejtė, tė pa kontestueshme nga aspekti shkencor, politik dhe juridik: KOSOVA KA IDENTITET POLITIKO-JURIDIK, POR JO ETNO- KULTUROR.

Kosova rrugėn e integrimeve ndėrkombėtare duhet ta kalojė si identitet i pavarur juridiko-politik, me tė gjitha obligimet e pėrgjegjėsitė si subjekt juridik - shtet, dhe assesi qė e ardhmja e Kosovės tė rikthehet nė kontrollin e Beogradit apo ndonjė krijese tjetėr, e cila do t'i vėshtirėsonte proceset demokratike nė rajon.
Deklarimi i qytetarėve tė Kosovės pėr pavarėsi nuk ėshtė vetėm pėrcaktim nė nivel liderėsh, por ėshtė gjithėpopullor. Devijimi i lidershipit nga ky pėrcaktim i humb vetes tė drejtėn tė prezentohet si i tillė dhe ta pėrfaqėsojė vullnetin e qytetarėve.
Me qėllim tė realizimit sa mė tė shpejt tė projektit pėr pavarėsinė e Kosovės, duhet ndėrmarrė hapa konkretė nė plotėsimin e kushteve politike dhe gjeostrategjike, nė bashkėpunim mė ndėrkombėtarėt.
Politika e avazit tė ikonave dhe simbolikave patriotike i ngjan mė tepėr file-ve tė tipit shortcut-ve, qė janė operime nė desktopat kompjuterikė, sesa qė kanė pėrmbajtje dhe substancė.
Kosova po krijon identitetin e vet, duke forcuar bindjen serioze tė botės demokratike pėr pėrcaktimet e veta tė drejta politike dhe gatishmėrinė e partneritetit nė proceset e integrimeve euro-atlantike.

Qytetarėt e Kosovės nė shtetin demokratik duhet t'i kenė simbolet e veta tė veēanta shtetėrore, siē i ka ēdo shtet tjetėr. Ėshtė punuar pėrmbajtėsisht nė kėtė drejtim. Si institucione tė rėndėsisė sė veēantė, Trupat Mbrojtėse tė Kosovės, Shėrbimi Policor i Kosovės, etj. kanė simbolet e pranuara nga tė gjithė nė Kosovė, por tė njohura edhe nga bota perėndimore.

Por, pėr ēėshtjen simboleve pėrkundėr rėndėsisė sė madhe, nuk duhet humbur energji, tė shkaktohen kriza tė panevojshme politike dhe shoqėrore.

Nxitimet e karakterit egoist, tė shprehur me gjeste feude tė bajraktarizmave si "kush i pari i'a nisi ore…", paraqesin mjerim politik tė individėve qė vuajnė nga kėto komplekse.

Shteti krijon simbolet, e jo simbolet shtetin

Propozimi pėr ndėrrimin e flamurit kombėtar pikėrisht nė ditėn e flamurit (28 Nėntor), nga Simboli i Simbolikave nė Kosovė, ėshtė mė tepėr se ngacmim tallės, i cili na sjell para njė rreziku qė secilit (lider), qė i teket, e kur t'i teket, nėse vie nė krye tė vendit, t'i ndėrrojė ato me projekte (dizajne) tė veta familjare etj. Nesėr, dikujt (ndonjė presidenti tjetėr) mund tė mos i pelqėj ngjyra, dikuj shqiponja...

Qytetarėt e Kosovės, megjithė shumė-etnitetet qė jetojnė kėtu, nuk kanė kriza simbolesh tė identitetit tė tyre nacional. Shqiptarėt nė veēanti, si shumicė qė pėrbėjnė territorin e Kosovės, kanė ruajtur, kultivuar dhe pasuruar identitetin kombėtar dhe simbolet e veta, qė i ka pėrdorur nė gėzime dhe mortje.

Larg ēdo nostalgjije, por me respekt: ceromonitė e varrimit tė dėshmorėve nuk janė bėrė pa praninė e flamurit kombėtar, as betejat apo demonstratat e mėdha pėr ēlirim nuk kanė filluar pa u kėnduar himni kombėtar. Luftėtarėt e mbanin shpesh flamurin nė gji dhe tė rėnin nė istikame (dėshmorin) e mbulonin nė fytyrė me flamur kombėtar dhe me ndėrime tė larta ushtarake e varrosnin.

Nisur nga shumė faktorė e arsye logjike, pavarėsisht komplekset e individėve, popullit shqiptar nė Kosovė nuk ka nevojė t'i ndėrrohen, ēoroditėn simbolet kombėtare dhe ato tė zėvendėsohen me dekorime "private" familjare, nga njeriu i ēfardo pėrgjėgjėsie momentale, qė mund tė ketė ai/ajo. Mjaft e kanė nėpėrkėmbur flamurin shqiptar komunistėt, duke e ideologjizuar si nė Tiranė ashtu edhe nė Prishtinė! Pėrbuzje tė tillė nuk duhet lejuar tė bėjnė sot anarkistėt "demokratik" nė Prishtinė apo gjetiu.

Simbolet e shtetit janė ēėshtje pėr tė cilat nė Kosovė duhet hapur debat serioz, transparent institucional. Shumėsia e propozimeve ėshtė e domosdoshme: propozime publike (ide pėrmbajtėsore, mesazh dhe aftėsi dizajnuese), diskutime nė parlament, klube akademike, integrim nė diskutim i shoqėrisė civile, i personaliteteve publike qė do tė thoshin opinionin e tyre pėr kėtė ēėshtje. Simbolet shtetėrore askund nė botė nuk janė pėrcaktuar e nuk do tė pėrcaktohen nga lideri-(rėt) politik, komandantėt, shkėnctarėt, kryeredaktorėt, dizajnuesit, missi apo misteri, por, nga PROJEKT-IDEJA e hedhur, e qėlluar dhe e pranuar nga shumica e qytetarėve, e legjitimuar pėrmes procesit deklarues - vendimmarrės REFERENDUMIT.

Kosova do tė jetė shtet i tė gjithė qytetarėve qė jetojnė nė kėtė vend. Nė Kosovė do tė ndėrtohet shtet sipas konceptit qytetar e jo etnik.
Nuk do tė kėtė gjuhė kosovare, sepse edhe nuk ka gjuhė tė tillė, por po ndėrtohet identiteti politik dhe shtetėror i Kosvės, identitet ky i cili do tė rrjedh prej atij kombėtar (i pranueshėm pėr shqiptarėt, por edhe pėr minoritetet qė jetojnė nė Kosovė). Shembulli i Zvicrės: nuk ka gjuhė zvicerane, por ka shtetas zviceran, ose nė Austri, ku nuk ka gjuhė austriake, por ka shtetas austriakė.
Sigurisht nė Kosovė dot tė jenė dy- tre gjuhė zyrtare, si rastin e Zvicrės: gjermanishtja, italishtja, frėngjishtja dhe gjuha retoromane, apo ne Austri: gjermanishtja, hungarishtja, kroatishtja, italishtja.
Nė Kosovė do tė kėtė identitet tė dyfishtė: kombėtar dhe shtetėror.
Sot, prioritetet kryesore tė institucioneve dhe qytetarėve tė Kosovės duhet tė jenė:
Pavarėsia dhe demokratizimi real i Kosovės,
Krijimi i rrethanave pozitive pėr njohjen ndėrkombėtare tė saj, e pastaj vijnė tė tjerat...
Shteti krijon simbolet, e jo simbolet shtetin.


KOSOVA - REGRESI DHE PERSPEKTIVA

Marrėveshja pėr krijimin e njė union tė ri shtetesh nė Ballkan ngadalė po finalizohet, zyrtarizohet dhe me gjasė do tė njihet - pranohet nga qendrat vendosėse tė politikės ndėrkombėtare. Karta Kushtetuese e Serbisė dhe Malit tė Zi do tė miratohet brenda pak ditėsh nga parlamentet e tė dy vendeve, Beogradit dhe Podgoricės.

Nė tekstin pėrfundimar tė preambulės sė Kartės Kushtetuese tė shtetit tė pėrbashkėt (Serbia dhe Mali i Zi), pėrfshihet edhe Kosova sic shkruhet nė tekst: “Duke marrė parasysh barazinė e dy shteteve anėtare, shtetit tė Malit tė Zi dhe shtetit tė Serbisė qė pėrfshinė Krahinat Autonome tė Vojvodinės dhe tė Kosovės e Metohisė e cila aktualisht ėshtė nėn adminstrimin ndėrkombėtar konform rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, nė pėrputhje me Bazėn Fillestare pėr Riformulimin e Marrėdhėnieve ndėrmjet Serbisė dhe Mali tė Zi”.

Nė Kosovė nuk mungojnė opinionet, sipas tė cilave thuhet: “Beogradi dhe Podgorica mund tė shkruajnė ēka tė duan, por, Kosova e ka zgjedhur rrugėn e vet drejt Evropės, apo kjo ėshtė vetem zgjidhje e pėrkohshme etj”. Por, nuk ėshtė krejt ashtu. Cėshtja nuk ėshtė aq e thjeshtė siē prezentohet me aq komoditet “intelektual” dhe aspak reflektim analitik e politik, sepse kjo nuk pėrkon me realitetin juridik dhe pėrceptimin qytetar kosovar rreth problematikės. Formulimi i lartėcituar nga Karta Kushtetuese e Unionit Serbi dhe Mali i Zi ėshtė duke u sponzorizuar nga Brukseli (Bashkimi Evropian) dhe do tė mbėshtetet edhe nga Washingtoni zyrtar.

Pėrfshirja e Kosovės e (Metohisė) nė kėtė Union, jo jetėgjatė dhe tė papėrspektivė, bėhet pa respektuar vullnetin e qytetarėve tė Kosovės. Tė zgjedhureve tė tij - institucioneve tė Parlamentit, Qeverisė, partive politike madje pa konsultim paraprak as me qytetarėt e kėtyre dy vendėve fqinje tė Kosovės (Serbisė dhe Malit tė Zi).

Ėshtė theksuar, tė gjithė duhet tė jenė tė barabartė para kritereve demokratike. Derisa, kosovarėt janė nė rrugė tė mirė pėr realizimin e tyre, si parakusht pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar, nė anėn tjetėr, Beogradi vazhdon tė jetė mosrespektuesi mė i madh i standardeve demokratike nė rajon (Kujto vetem aferėn e freskėt, por tė rrezikshme tė bashkpunimit rreth armatimit tė Beogradit zyrtar me Irakun).

Duke mos harruar se Beogradi vazhdon t’ju shkelė tė drejtat e njeriut minoritarėve, legjislacioni pothuaj ende ėshtė i kohės sė sistemit monist, nuk ka bashkėpunim parimor me Tribunalin e Hagės, nga pushteti(tet) vazhdon instrumentalizimi i mediave, mosrespektimi i rregullave te ekonomisė sė tregut. Ushtria, policia dhe shėrbimet ”inteligjente”serbe udhėhiqen prej ish-strukturave qė nxitėn dhe udhėhoqėn luftrat nė Slloveni, Kroaci, Bosnjė-Hercegovinė dhe Kosovė, i gjithė ky potencial kadrovik dhe tekniko - ushtarak ėshtė jashtė kontrollit civil me orjentim demokratik.

Sa po respektohen vendet nė procesin e integrimeve nė strukturat perėndimore, sipas implementimit tė reformave demokratike? Duhet theksuar, me rastin e Kosovės po ndodhė e kundėrta. Prishtina ėshtė duke i realizuar me vendosmeri (megjithė kufizimet politike, legjislative dhe juridike) reformat demokratike pėr tė mirėn e vendit, shoqėrisė, rajonit nė pėrgjithėsi dhe integrimit nė strukturat e Brukselit. Ndėrsa, Beogradi vazhdon tė injorojė dhe shkelė mbi reformat. Pėr befasi, qendra tė ndryshme tė politikės ndėrkombėtare vazhdojnė nė njėrėn anė t’i zbusin (disiplinojnė) kosovarėt nė reagimet e tyre rreth statusit, por, nė anėn tjetėr bėjnė trysni ndaj Beogradit dhe Podgoricės pėr pėrfundimin sa mė tė shpejtė tė marrėveshjės pėr Unionin (Serbi dhe Mali i zi) gjithėnjė sipas formulės, pjesė e sė cilės do tė jetė edhe Kosova.

Pėr ēudi Kosovės i thuhet “sė pari standardet, e pastaj statusi”, ndėrsa Beogradit sė
pari tė arrihet marrėveshja (statusi) e pastaj standardet. Kosova dhe qytetarėt e saj kanė pėrcaktim dhe punojnė pėr reforma, e jo pėr ndonjė rilidhje tė re me Beogradin.
Bashkėsia ndėrkombėtare njohu statuset politike para standardeve demokratike pėr Slloveninė, Kroacinė, Bosnjė dhe Hercegovinėn, Maqedoninė, Sllovakin etj. Kosovarėt nuk iu friksohėn dhe nuk pretendojnė t’i shmangen realizimit tė standardeve, por, nė rastin (pėrjashtim) tė Kosovės; kėrkohet tė mos ketė kritere tė dyfishta rreth standardeve dhe statusit.

-Prishtinėn dhe Beogradin nuk i ndajnė dhe as nuk i “bashkojnė” standardet, por statusi.

Kosova dhunshėm ishte bėrė pjesė e Serbisė (1912), mbretrisė Serbo-Kroate-Sllovene (1918), Jugosllavisė (AVNOJ-it-1945). Serbia jovullnetshėm u largua (qershor-1999).
Sot, nė kohė tė tranzicionit demokratik-Kosova juridikisht po njihet si pjesė e Serbisė me vendim politk, duke mos respektuar parimet dhe procedurat demokratike tė vendimmarrjeve. E kam potencuar, vullneti i qytetarėve nuk mund tė ndrydhet me dekrete apo deklarata politike.

Mini-federatės pėr bashkėpunim Rusi-Bjellorusi dhe Ukrainė, gjatė luftės nė Kosovė, iu shtua edhe lidhja direkte e Serbisė. Beogradi ende nuk e ka shfuqizuar kėtė marrėveshje. Pse Kosova tė jetė pjesė e kėsaj lidhje antiperėndimore?! Kjo ėshtė fyerje, por, sikur ka edhe konotacione ndėshkuese (diciplinuese) pėr qytetarėt me orientim tė vullnetshėm perėndimor tė Kosovės.

Sipas kėsaj Karte Kushtetuese Unioni, do tė mbeshtetet nė parimet e barazisė sė dy shteteve anėtare (Serbi dhe Mal i zi- nė vazhdim SM), territori do tė pėrbehet nga shtetet pėrkatėse SM, ato do tė kenė treg tė pėrbashkėt. Unioni do t’i ketė simbolet flamurin, himnin dhe stemėn, qendrėn administrative. Kuvendi dhe Kėshilli i ministrave do tė jetė me seli nė Beograd, shtetasi i shtetit ėshtė anėtar shtetas i SM, Unioni lidhė dhe vendos marrėdhėnie ndėrkombėtare me shtetet tjera, SM vendos pėr cėshtje ushtarake dhe tė mbrojtjes, kanė njė Ushtri etj etj.

Dihet se pėr cfarė barazie mund tė flitet pėr qytetarėt e Kosovės, sipas parimit tė barazisė sė dy shteteve. Padrejtėsisht pėr territorin e Kosovės flitet si pjesė e njė shteti tė kėtij unioni. Kosova mund dhe do tė ketė bashkėpunim tregtar me Beogradin dhe Podgoricėn, por do tė jetė e papranueshme qė ekonomia e Prishtinės tė udhėhiqet nga Beogradi.
Kosova ėshtė duke e ndėrtuar identitetin shtetėror do tė ketė himinin, flamurin dhe stemėn e vet, ėshtė e paimagjinueshme qė nga qytetari i Kosovės tė kėrkohet tė kėndohet pėrsėri“Hej Slloveni…”, apo ndonjė hej tjetėr, siē ėshtė e jashtė ēdo logjike qė ndokush nga Kosova tė kėrkojė nga qytetari kosovar me pėrkatėsi serbe tė kėndojė propozim himinin “Kur ka ra kushtrimi nė Kosovė”.

Qytetari i Kosovės do tė ketė shtėtsinė e kosovarit, e asesi shtetėsi hibrdizuese SM. Kosova po bėnė hapat e parė nė drejtim tė vendosjes sė lidhjeve ndėrkombėtare, vėshtirė mund tė gjesh qytetar shqiptar dhe i pėrkatėsive minoritare joshqiptare qė do tė emėrohej ambassador i unionit Serbi-Mal i Zi. Vendi ka strukturėn e vet tė mbrojtses e cila funksionon sipas marrėveshjes me ndėrkombėtarėt, nuk ėshtė fare gjykim real nėse nga i riu kosovar kėrkohet tė veshė uniformėn dhe shėrbej politikės sė shtetit serb dhe malazez.

Ėshtė larg ēdo realiteti tė pritet, se qytetarėt kosovarė (shqiptarė dhe minoritare jo serb) tė marrin pjesė nė votim pėr tė zgjedhur deputetėt pėr nė Parlamentin Serbo-Malalzez. Tė kenė Parlament dhe qeveri tė pėrbashkėt, Kushtetutė, ushtri, polici, adminstratė, buxhet, etj. etj.

-Prishtina, Podgorica dhe Beogradi mund t’i kenė deputetėt e vet nė Parlamentin Evropian, por asesi nė njė asamble me seli nė Beograd.

Nė Beograd sot, me tepėr ka mbėshtetės tė pavarsisė sė Kosovės, sesa nė Prishtinė mbėshtetės tė ndonjė rilidhje me Serbinė.

Qė tė ndodhė stabiliteti dhe ngadhnjimi i vlerave demokratike duhet tė Pavarsohet Kosova, Mali i Zi dhe Serbia. Tė ndara vec e vec, dhe tė ndhodhė njohja reciproke, por, tė orejentuara kah perėndimi, kjo zgjidhje do tė jetė mė efektive pėr rajonin, pėr hyrje nė BE e pse jo edhe nė NATO.

Kosova po kalon fazėn e parė tė pavarsisė dhe demokratizimit. Ideja pėr liri tė plotė tė Kosovės nuk ėshtė ide vetėm shqiptare, por projekt i botės demokratike, tė cilin po e implementojmė bashkėrisht.

Bota perėndimore duhet tė respektojė solucionet e dretja e jo projekte tė pasigurta.Unioni Serbi dhe Mal i Zi mund tė formohet, por, funksionimi do tė jetė i ē’thurshėm ndėrsa nė Kosovė i dėshtuar.

-Koncepti politik nė Ballkan duhet tė deballkanizohet. Janė anarkonike sintagmat: politikė, drejtėsi, siguri, parlament ballkanik etj. Kosova ėshtė pjesė e botės oksidentale, gjeografikisht ndodhet nė Ballkan, por, nė aspektin politik dhe kulturor, ėshtė e orientuar kah bota pėrendomore. Edhe shtetet balltike janė gjeogrfikisht mė afėr Rusisė, por ato u pavrėsuan, arritėn stad solid tė demokratizimit dhe me sukses u integruan nė strukturat veriatlantike.

-Pėr luftėn qė ndodhi (bombardimet 1999), ndaj Serbisė, Perėndimi nuk i ka borxh Beogradit.

-Kosova duhet tė pavarėsohet dhe westernizohet (perėndimizohet e jo tė ndodhė Serbo-ballkanizimi i saj).

progoni
05-10-04, 17:05
Fadil qka ėshtė kjo,
mos ėshtė edhe ky farė qitapi
si i ati hoxhės me emėr tė gjat
e nuk guzojm kurgja asė me hjek asė me shtue.

o vallahi me vetė hoxhėn e Barilevės thot
i kam unė do qitap
qė veq unė nė Kosovė di me i lexu
kush tjetėr jo.

P.S
mehesap qė edhe ky qitapi i yt tė met veq ty

MemphiSx
05-10-04, 17:32
Valla mu po ma merr mendja qe ka me fitu ai tipi qe vergllat tuj fol :lol: hihihihih sepse evropa nuk don me naj lan neve shqipetareve shtetin ne dore, don me udheheq hala ketu te na, e ata munet me bo veqpermes rugoves, se ai siq e dini te gjithe e ka zakon me ju hi ne xhep ketyne te hujve, po sido qete jete vota ime si gjithmone do ti jipet PDK-se.


pershendetje


Kur thu Vota ime si gjithmone do ti jepet PDK-se Po rren shume

Se para PDK-se ka qen LDK-ja edhe ki votu per te e nese nuk ke votu per LDK-ne ateher po dyshoj qe ki votu per SPS keshtu qe edhe tash mbas luftes nga frika se po t'zbulojn qe li votu per SPS tash voton per PDK

Spo quditna edhe aq shume se plot ka si ti qishtu;)

fadil
07-10-04, 11:43
Pershendetje:

Per progonin:

ai eshte nje vizion i nje lideri , dhe ti duhet te beshe ndarjen e qitapit prej Politikes.

qitapi eshte diqka qe i takon fes e politika eshte diqka tjeter.

e a lexoj veq une apo e lexojn edhe te tjer kjo nuk eshte diqka qeti duhet te brengosesh.

por brenga jote eshtese ate qe e shkruaj une eshte e qelluar dhe asaj i besojn forumistet qe mendojn me mendje te shendoshe.

kjo te brengos ty.

per membhisx:

ne kosove zgjedhjet jan mbajtur qe kater vjet.
dhe ndoshta kaltrina tasht ika 22 vite , keshtu qe kur kjo i kambushur 18 vjet ju ka dhene mundesi dhe privilegji qe per her te pare te votoj per nje parti qe ka bere te pamanduren ne aspektin Politik dhe ushtarak per qlirimin e Kosoves.

por ju kur nukdini se qka thuani ,thuani diqkaqeseshte elogjikshme.

Kaltrina
07-10-04, 12:01
Valla mu po ma merr mendja qe ka me fitu ai tipi qe vergllat tuj fol :lol: hihihihih sepse evropa nuk don me naj lan neve shqipetareve shtetin ne dore, don me udheheq hala ketu te na, e ata munet me bo veqpermes rugoves, se ai siq e dini te gjithe e ka zakon me ju hi ne xhep ketyne te hujve, po sido qete jete vota ime si gjithmone do ti jipet PDK-se.


pershendetje


Kur thu Vota ime si gjithmone do ti jepet PDK-se Po rren shume

Se para PDK-se ka qen LDK-ja edhe ki votu per te e nese nuk ke votu per LDK-ne ateher po dyshoj qe ki votu per SPS keshtu qe edhe tash mbas luftes nga frika se po t'zbulojn qe li votu per SPS tash voton per PDK

Spo quditna edhe aq shume se plot ka si ti qishtu;)

hahahah me pase plot si une, ishim pak ma perpara se qe jena,
edhe kur kam thane si gjithmone kam mendu se do te votoj ne te miren e Kosoves, siq kam bere shume edhe gjate luftes per Kosoven, perkunder rugovistave qe u mshefshin mas kuleve te grave.

pershendetje

me falni se gabova jo ne kule te grave, po u maskojshin si gra vete me kule e shamija :roll: :roll: :roll:

pershendetje

progoni
07-10-04, 15:09
Pershendetje:

Per progonin:

ai eshte nje vizion i nje lideri , dhe ti duhet te beshe ndarjen e qitapit prej Politikes.

qitapi eshte diqka qe i takon fes e politika eshte diqka tjeter.

e a lexoj veq une apo e lexojn edhe te tjer kjo nuk eshte diqka qeti duhet te brengosesh.

por brenga jote eshtese ate qe e shkruaj une eshte e qelluar dhe asaj i besojn forumistet qe mendojn me mendje te shendoshe.

kjo te brengos ty.

per membhisx:

ne kosove zgjedhjet jan mbajtur qe kater vjet.
dhe ndoshta kaltrina tasht ika 22 vite , keshtu qe kur kjo i kambushur 18 vjet ju ka dhene mundesi dhe privilegji qe per her te pare te votoj per nje parti qe ka bere te pamanduren ne aspektin Politik dhe ushtarak per qlirimin e Kosoves.

por ju kur nukdini se qka thuani ,thuani diqkaqeseshte elogjikshme.

Fadil deshta njėher me bėr ndarjen po ma mbshtjelli qaj hoxha me emėr tė gjatė.

Jemi dal krejt pej teme,
mos ėshtė qaj qitap sukses i ktij hashėbrojės se tjera nuk ka veq kėt bukurin pėr qef tė nitushės,
o valla more Fadil edhe ky gja nuk po vyjka, po edhe vet shkrue nuk e ka,bile asė lexue sa e lexova unė tani,hajt Fadil se tė knaqi fushata,
hajde qishtu a po ta dhan tė lirė.

Shihem neser se sot Fadili e patė,nuk ka tė lirė ma shum.

MemphiSx
18-10-04, 15:41
Pershendetje:

Per progonin:

ai eshte nje vizion i nje lideri , dhe ti duhet te beshe ndarjen e qitapit prej Politikes.

qitapi eshte diqka qe i takon fes e politika eshte diqka tjeter.

e a lexoj veq une apo e lexojn edhe te tjer kjo nuk eshte diqka qeti duhet te brengosesh.

por brenga jote eshtese ate qe e shkruaj une eshte e qelluar dhe asaj i besojn forumistet qe mendojn me mendje te shendoshe.

kjo te brengos ty.

per membhisx:

ne kosove zgjedhjet jan mbajtur qe kater vjet.
dhe ndoshta kaltrina tasht ika 22 vite , keshtu qe kur kjo i kambushur 18 vjet ju ka dhene mundesi dhe privilegji qe per her te pare te votoj per nje parti qe ka bere te pamanduren ne aspektin Politik dhe ushtarak per qlirimin e Kosoves.

por ju kur nukdini se qka thuani ,thuani diqkaqeseshte elogjikshme.


Po e shoh se po t'duket vetja shum e zgjuar po sje kerka

Une jam i bindur se me mir ka qen me u masku apo me hi ne kule t'grave se sa me dal ne Shqiperi apo ne Bllace me percjellje te policis serbe siq kan ba tipat si ti e fadili
fadili koka ba edhe zedhenes i yti apo avokat spo e kuptoj bash mir se qka

Kujtimi
18-10-04, 20:35
O FADIL MOSE MA PRISH DISPONIMIN (****) SE EDHE TI JE SI THAQI....SE NE E DIME PSE E MBRONE THAQ HAJNIN!
SE TE KANE SHTI NE SHPK O I MJER,E KUSHE (*****)JE TI ME QUJT TAHIR ZEMEN TRADHTAR???
TE KAME THANE MERRE THAQ HAJNIN E NANON E SHKONI VIZITOJENI MILLOSHEVICIN.EDHE BENE EDHE NAJ PLANE QYSHE ME TRADHTU KOSOVEN !!!! PORE AVNI RRUSTA NUKE KA VDEK AKOMA, DO TE JU QOJE TE ESAT PASHE TOPTANI TE GJITHVE!!!!


************************************************** ***********

I nderuar Kujtimi, pa ofendime!

Me nderime Bond

Urata
18-10-04, 21:39
Fadilin po e pritka suicidi!

Vigani
19-10-04, 01:40
Eu po "patriot"se jo mahi kenka ky far Fadili more.
Fadil,hajt ne fillim tregona pak Biografi te tije para lufte se kush ka qene Taqi yt,e cka ka ba Taqi yt,me cka eshte marr Taqi yt e sene tjera se per politike ma vone ndoshta ja bajne nje vende diku edhe Taqit tande.

Une prej disa vitesh qe e njof ketefare Taqin,qysh se ka dale neper llogore si Azilant tybe s'dije gje te mire qe ky ka bere,e per hajni e tradheti sa te duash.
Fadil pyete Taqin si e ka kaluar ne Traiskirchen,ne llogor de ne Austri kur ka dale si rezilant qy.

Kaltrina
19-10-04, 07:41
O FADIL MOSE MA PRISH DISPONIMIN (****) SE EDHE TI JE SI THAQI....SE NE E DIME PSE E MBRONE THAQ HAJNIN!
SE TE KANE SHTI NE SHPK O I MJER,E KUSHE (*****)JE TI ME QUJT TAHIR ZEMEN TRADHTAR???
TE KAME THANE MERRE THAQ HAJNIN E NANON E SHKONI VIZITOJENI MILLOSHEVICIN.EDHE BENE EDHE NAJ PLANE QYSHE ME TRADHTU KOSOVEN !!!! PORE AVNI RRUSTA NUKE KA VDEK AKOMA, DO TE JU QOJE TE ESAT PASHE TOPTANI TE GJITHVE!!!!


************************************************** ***********

I nderuar Kujtimi, pa ofendime!

Me nderime Bond

hahahaah valla koke hi sot ne tripa te historise :wink: kenaqu kenaqu mos e prishe tripin :P
pershendetje

Kaltrina
19-10-04, 07:43
Pershendetje:

Per progonin:

ai eshte nje vizion i nje lideri , dhe ti duhet te beshe ndarjen e qitapit prej Politikes.

qitapi eshte diqka qe i takon fes e politika eshte diqka tjeter.

e a lexoj veq une apo e lexojn edhe te tjer kjo nuk eshte diqka qeti duhet te brengosesh.

por brenga jote eshtese ate qe e shkruaj une eshte e qelluar dhe asaj i besojn forumistet qe mendojn me mendje te shendoshe.

kjo te brengos ty.

per membhisx:

ne kosove zgjedhjet jan mbajtur qe kater vjet.
dhe ndoshta kaltrina tasht ika 22 vite , keshtu qe kur kjo i kambushur 18 vjet ju ka dhene mundesi dhe privilegji qe per her te pare te votoj per nje parti qe ka bere te pamanduren ne aspektin Politik dhe ushtarak per qlirimin e Kosoves.

por ju kur nukdini se qka thuani ,thuani diqkaqeseshte elogjikshme.


Po e shoh se po t'duket vetja shum e zgjuar po sje kerka

Une jam i bindur se me mir ka qen me u masku apo me hi ne kule t'grave se sa me dal ne Shqiperi apo ne Bllace me percjellje te policis serbe siq kan ba tipat si ti e fadili
fadili koka ba edhe zedhenes i yti apo avokat spo e kuptoj bash mir se qka


Me sa e di une qaj qe ka dal prej Kosoves me percjellje te policise te shkijeve eshte rugova, kur ka ike e ka shku ne nje ville ne bregdet ne Itali gjate luftes, e populli i vet ne flake...

Kaltrina
19-10-04, 07:46
Eu po "patriot"se jo mahi kenka ky far Fadili more.
Fadil,hajt ne fillim tregona pak Biografi te tije para lufte se kush ka qene Taqi yt,e cka ka ba Taqi yt,me cka eshte marr Taqi yt e sene tjera se per politike ma vone ndoshta ja bajne nje vende diku edhe Taqit tande.

Une prej disa vitesh qe e njof ketefare Taqin,qysh se ka dale neper llogore si Azilant tybe s'dije gje te mire qe ky ka bere,e per hajni e tradheti sa te duash.
Fadil pyete Taqin si e ka kaluar ne Traiskirchen,ne llogor de ne Austri kur ka dale si rezilant qy.


Pse a me Thaqin je kane tane kohen qe pe "dishe" se kah ka shku e qysh u shku rezil a :roll:, dmth ne kofte ai hajn je edhe ti :roll: ... edhe qka mi bo more njerit qe eshte i zoti qyyyyyyy

MemphiSx
19-10-04, 16:07
Pershendetje:

Per progonin:

ai eshte nje vizion i nje lideri , dhe ti duhet te beshe ndarjen e qitapit prej Politikes.

qitapi eshte diqka qe i takon fes e politika eshte diqka tjeter.

e a lexoj veq une apo e lexojn edhe te tjer kjo nuk eshte diqka qeti duhet te brengosesh.

por brenga jote eshtese ate qe e shkruaj une eshte e qelluar dhe asaj i besojn forumistet qe mendojn me mendje te shendoshe.

kjo te brengos ty.

per membhisx:

ne kosove zgjedhjet jan mbajtur qe kater vjet.
dhe ndoshta kaltrina tasht ika 22 vite , keshtu qe kur kjo i kambushur 18 vjet ju ka dhene mundesi dhe privilegji qe per her te pare te votoj per nje parti qe ka bere te pamanduren ne aspektin Politik dhe ushtarak per qlirimin e Kosoves.

por ju kur nukdini se qka thuani ,thuani diqkaqeseshte elogjikshme.


Po e shoh se po t'duket vetja shum e zgjuar po sje kerka

Une jam i bindur se me mir ka qen me u masku apo me hi ne kule t'grave se sa me dal ne Shqiperi apo ne Bllace me percjellje te policis serbe siq kan ba tipat si ti e fadili
fadili koka ba edhe zedhenes i yti apo avokat spo e kuptoj bash mir se qka


Me sa e di une qaj qe ka dal prej Kosoves me percjellje te policise te shkijeve eshte rugova, kur ka ike e ka shku ne nje ville ne bregdet ne Itali gjate luftes, e populli i vet ne flake...


Po e di qe ti sdin sen hiq

I vetmi njeri qe i ka ndejt popullit afer eshte Dr.Ibrahim Rugova deri ne momentin e fundit kur eshte ba edhe arrestimi i tij me dhune

Kurse percjellesit e policis serbe dhe te sherbimeve sekrete franceze jane ata tipa qe sot lehin gjithditen e si merr vesh kush se qka po rrejn;)

Vigani
19-10-04, 16:54
KaltrinaAnėtarėsuar: 12 Jan 2004
Mesazhe: 382
Vendodhja: Prishtinė
Postuar: 19.10.2004 07:46 Titulli i mesazhit: !

--------------------------------------------------------------------------------

Vigani shkruajti:
Eu po "patriot"se jo mahi kenka ky far Fadili more.
Fadil,hajt ne fillim tregona pak Biografi te tije para lufte se kush ka qene Taqi yt,e cka ka ba Taqi yt,me cka eshte marr Taqi yt e sene tjera se per politike ma vone ndoshta ja bajne nje vende diku edhe Taqit tande.

Une prej disa vitesh qe e njof ketefare Taqin,qysh se ka dale neper llogore si Azilant tybe s'dije gje te mire qe ky ka bere,e per hajni e tradheti sa te duash.
Fadil pyete Taqin si e ka kaluar ne Traiskirchen,ne llogor de ne Austri kur ka dale si rezilant qy.Pse a me Thaqin je kane tane kohen qe pe "dishe" se kah ka shku e qysh u shku rezil a , dmth ne kofte ai hajn je edhe ti ... edhe qka mi bo more njerit qe eshte i zoti qyyyyyyy
_________________
Falenderimi i takon vetem ALL-LLAHUT, ate e falenderojme dhe prej tij falje dhe ndihme kerkojme...


Kaltrina,kur ka linde Taqi yt,t'mite e kan marr malin bacit.
Kur ka dale Taqi neper LLogore une jam kene si eshte me se miri tuj punue dhe me kujtohet shume mire kur kan ardhe dhe kan kerkue perkthyes per Taqin dhe disa Taqa tjere.
E ti bacit ma kadale mos merr yrysh shume,e nese te pelqen qaq shume Taqi merre qoje ne shtepi,e mos i quaj tjeret hajdute derisa nuk i njef.

Gjebraili
19-10-04, 18:26
Heheheh, a e pash apo syt me banen: "Sukseset Politike te Hashim Thaqit
" papapaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Edhe une pajtohem se Thaci ka pas suksese, bile te shumta:

1. Ne perqarjen e Shqiptareve, brenda e jashte Kosoves,
2. Plaqkiti, ai me co, te gjithe pasurin e Kosoves,
3. Organizoi krimet ne Kosove, te cilat deri me ardhjen e tij, ishin te pa njoftura per Shqiptare,
4. Shkaterroi, me kembenguljen e tij qe te largohen TE GJITHA INSTITUCIONET e Kosoves, si kushte per te marre pjese ne KPK, dhe si pasoj: Nga Kushtetuta e Republikes se Kosoves pasoi KORNIZA KUSHTETUESE!
5. Po na servon politike patriotike por ne fakt shume progreke e proserbe,
6. "Ndihmoi" Luftetaret e lirise, familjet e deshmoreve, invalidet e luftes dhe te persekutuarit e tjere, me marrjen e votes nga ta dhe me kurrefar kujdesi tjeter, edhe pse Qeverine e ka pas ai!
6. Furnizoi Kosoven me rrospija te te gjitha llojeve, dmth. zhvilloi prostitucionin dhe drogen!
7. Tregoi aftesite e veta, te pa kontestueshme, dhe ne kohen e luftes, kur vriteshin Shqiptaret e te gjitha gjinive dhe moshave, ai H. Thaci, e nxorri te vellan nga burgjet serbe!!!!!!!!! etj etj. per qka kesaj radhe nuk kame kohe sepse kame pune me te meqme se te merrem me nje TAC!!!!!!!!!!!

fadil
21-10-04, 13:55
Pershendetje:

Qe nje kohe te gjate nuk kampasur kohe te hyje ne internet dhe po e shofe se disa nga forumistet qenkan trimruar dhe paskan filluar te me ofendojn apo me mir te theme ta shprehin tere mllefin e tyre dhe fjalorin e ndyer qe e kan keta njerze si zakonishte.

paramendojeni ju se si munde te krijojn perkrahje njerzit qe perpos ofendimeve nuk din se qka shkruajn asgje tjeter, keta nuk kan asgje tjeter perpos urrejtje, keta nuk kan asgje tjeter perpos genjeshtrave e tjera e tjera.......

Per mos me Zgjate me shum me keta tipa pasi qe te miresh me ta per mua eshe shpenzim i kohes qe spaguhet kurr , pasi qe une kam pune me te menqura se te mirrem me njerze analfabeta dhe genjeshtar.....

dhe per te jav bere te qarte ketyre njerzeve qe po me ofendojn mua , kjo qe shkruani ju jo veq mua por askujt nuk i bene kurfar pershtypje pozitive perkundrazi ju e tregoni mentalitetin e juaj qe eshte shum i ulte ..........

kritikat e juaja dhe urrejtja qe ju keni per mua me bene mua krenar qe me urrejn dhe me ofendojn te urryerit dhe te ofenduarit.

Kushtetuten e Kosoves e ka shfuqizuar Ibrahim Rugova me nenshkrimin e Korrnizes Kushtetuese pasi qe i tere populli shqiptar e dine se kete Korrniz Kushtetuese nuk e ka nenshkruar Hashim Thaqi por Ibrahim Rugova.

Shkoni ne ndonje kurse qe do te ju aftesoj se si te komunikoni ne debate publike qe te mos ta ndjekin te njejten rruge te banalitetit dhe analfabetizmit femijet e juaj pasi qe ju keni lindur te tille , jeni te tille dhe te tille do te jeni edhe ne te ardhmen analfabeta dhe njerze banal

MemphiSx
21-10-04, 15:56
Pershendetje:

Qe nje kohe te gjate nuk kampasur kohe te hyje ne internet dhe po e shofe se disa nga forumistet qenkan trimruar dhe paskan filluar te me ofendojn apo me mir te theme ta shprehin tere mllefin e tyre dhe fjalorin e ndyer qe e kan keta njerze si zakonishte.

paramendojeni ju se si munde te krijojn perkrahje njerzit qe perpos ofendimeve nuk din se qka shkruajn asgje tjeter, keta nuk kan asgje tjeter perpos urrejtje, keta nuk kan asgje tjeter perpos genjeshtrave e tjera e tjera.......

Per mos me Zgjate me shum me keta tipa pasi qe te miresh me ta per mua eshe shpenzim i kohes qe spaguhet kurr , pasi qe une kam pune me te menqura se te mirrem me njerze analfabeta dhe genjeshtar.....

dhe per te jav bere te qarte ketyre njerzeve qe po me ofendojn mua , kjo qe shkruani ju jo veq mua por askujt nuk i bene kurfar pershtypje pozitive perkundrazi ju e tregoni mentalitetin e juaj qe eshte shum i ulte ..........

kritikat e juaja dhe urrejtja qe ju keni per mua me bene mua krenar qe me urrejn dhe me ofendojn te urryerit dhe te ofenduarit.

Kushtetuten e Kosoves e ka shfuqizuar Ibrahim Rugova me nenshkrimin e Korrnizes Kushtetuese pasi qe i tere populli shqiptar e dine se kete Korrniz Kushtetuese nuk e ka nenshkruar Hashim Thaqi por Ibrahim Rugova.

Shkoni ne ndonje kurse qe do te ju aftesoj se si te komunikoni ne debate publike qe te mos ta ndjekin te njejten rruge te banalitetit dhe analfabetizmit femijet e juaj pasi qe ju keni lindur te tille , jeni te tille dhe te tille do te jeni edhe ne te ardhmen analfabeta dhe njerze banal


fadil te kuptojm qe je shum i zonen me fushat zgjedhore por t'falim ska problem

Kurse sa per Kushtetuten e Kosoves e ka shfuqizu Thaqi&CO

Te gjithe jemi deshmitare te Takimit Kushner-Thaqi-Bukoshi

Ne ate takim Thaqi kerkoi qe i gjithe Fondi i Bukoshit te kaloj ne KTA dhe Kushtetuta e Kosoves te shuhet pergjithmone
Keto kan qen kushtet e Thaqit ne ate takim e dim te gjithe ;)

progoni
21-10-04, 17:22
Pershendetje:

Qe nje kohe te gjate nuk kampasur kohe te hyje ne internet dhe po e shofe se disa nga forumistet qenkan trimruar dhe paskan filluar te me ofendojn apo me mir te theme ta shprehin tere mllefin e tyre dhe fjalorin e ndyer qe e kan keta njerze si zakonishte.

paramendojeni ju se si munde te krijojn perkrahje njerzit qe perpos ofendimeve nuk din se qka shkruajn asgje tjeter, keta nuk kan asgje tjeter perpos urrejtje, keta nuk kan asgje tjeter perpos genjeshtrave e tjera e tjera.......

Per mos me Zgjate me shum me keta tipa pasi qe te miresh me ta per mua eshe shpenzim i kohes qe spaguhet kurr , pasi qe une kam pune me te menqura se te mirrem me njerze analfabeta dhe genjeshtar.....

dhe per te jav bere te qarte ketyre njerzeve qe po me ofendojn mua , kjo qe shkruani ju jo veq mua por askujt nuk i bene kurfar pershtypje pozitive perkundrazi ju e tregoni mentalitetin e juaj qe eshte shum i ulte ..........

kritikat e juaja dhe urrejtja qe ju keni per mua me bene mua krenar qe me urrejn dhe me ofendojn te urryerit dhe te ofenduarit.

Kushtetuten e Kosoves e ka shfuqizuar Ibrahim Rugova me nenshkrimin e Korrnizes Kushtetuese pasi qe i tere populli shqiptar e dine se kete Korrniz Kushtetuese nuk e ka nenshkruar Hashim Thaqi por Ibrahim Rugova.

Shkoni ne ndonje kurse qe do te ju aftesoj se si te komunikoni ne debate publike qe te mos ta ndjekin te njejten rruge te banalitetit dhe analfabetizmit femijet e juaj pasi qe ju keni lindur te tille , jeni te tille dhe te tille do te jeni edhe ne te ardhmen analfabeta dhe njerze banal


fadil te kuptojm qe je shum i zonen me fushat zgjedhore por t'falim ska problem

Kurse sa per Kushtetuten e Kosoves e ka shfuqizu Thaqi&CO

Te gjithe jemi deshmitare te Takimit Kushner-Thaqi-Bukoshi

Ne ate takim Thaqi kerkoi qe i gjithe Fondi i Bukoshit te kaloj ne KTA dhe Kushtetuta e Kosoves te shuhet pergjithmone
Keto kan qen kushtet e Thaqit ne ate takim e dim te gjithe ;)

o Fadil aga krejt qito qė po i cek MemphiSx i bajt me shnet ai hashėbroja i ytė ,bile edhe qato tė Dadės Ponte.
Tash mos kce si thiu nė pusė,se vend veti ai kund nuk i ka bėr veq qatje te kubratime i tij,
nė konak tė Dadės Ponte.

Gentiani
21-10-04, 18:07
O Hashim more Llaskucė, po tė presin shokėt nė birucė :wink: :lol:

O Hashim more Presnjak, po tė thėrret Carla nė Den Hag :lol: :lol: :lol:

Urata
21-10-04, 19:46
O Hashim more Llaskucė, po tė presin shokėt nė birucė :wink: :lol:

O Hashim more Presnjak, po tė thėrret Carla nė Den Hag :lol: :lol: :lol:

hahahah ahahaha hahahah ahhahaha hahahaha hahahah o Gentian a edhe kengetar u bane a ? O ēka po te shkojka zani mire e larte .....

Ermira
23-10-04, 19:33
O.Z.Fadil mos ta ndin se HALLALL e ki mos ta ndin qka thojne keta siq po shihet e verteta po del ne shesh dhe po ju djeg t'gjithve trradhtareve dhe tash mundohen kishe ne po bejme diqka...
Me DREJTESINE jemi dhe drejtesia po del ne shesh me fjale te popullit sepse te gjithe e dine se qfare beri kryetari jone ..
A mos luftoj??
Ku qendoroi gjate gjith kohes kur mijera familje u masakruan nga serbet.???
Hajde folni,folni se rrenat e rugoves veq po dalin ne drite gj'do dite ---


OO serb jeni ka i lypni vallahin se kur i kishi ata s'guxojshi mu ndi e tash jeni qu e po vrani njoni tjetrin shqiptari shqiptarin ...

Gentiani
23-10-04, 19:37
Ermira krejtė si kusherira e jote Klatrina po shkruan, i bėjė tė fala se ka kohė qė nuk e kemi parė :wink:

A e din dikush tė mė tregojė se nė cilin vendvotim ka votuar sot shoku i Hashės, Fatmiri ?! :wink: nuk e pashė askund nė Zgjedhje, ēka ėshtė more puna e tij, si duket edhe ai e ka braktisur PDK-nė. Nuk ka faj se ska gjė prej tyre.

Ermira
23-10-04, 19:59
Shume i menqur na paske dale more Gentian tashti siq po duket po na qet edhe fal hahah kush te tha qe e ka kusherire KAltrinen as qe e njoh epo me vjen mir qe eshte edhe ajo mete drejtit !!!
Po more te trregoje une se ku eshte Fatmiri ,Fatmirin presidenti dhe shoket e tij e futen ne nje burge bash me shokun e tij Sllobodanin apo jo???ky qe luftoi dhe dha jeten e tij per kete kosov e fusin ne burge bash me armikun!!!!!
PADREJTESIA eshte me e madhe ne KOSOV
Por Zoti eshte i madh dhe nuk do lejoj me !!!!
UHH nime hey a din bre mem trregu dikush pse EDItA tahiri s'eshte mo ne partin qe u kallke tani ndrroi partine dhe pozine nime edhe EDi Shukriu si duket edhe ato e ka braktise LDK-ne se s'eshte puna e asaj partie e diten qe s'ka vlere qe ajo parti i shtin drejte tokes drejte ferrit duke bashkpunuar me armiqte tane!!!


PDK fitoree

Gentiani
23-10-04, 20:08
Shume i menqur na paske dale more Gentian tashti siq po duket po na qet edhe fal hahah kush te tha qe e ka kusherire KAltrinen as qe e njoh epo me vjen mir qe eshte edhe ajo mete drejtit !!!
Po more te trregoje une se ku eshte Fatmiri ,Fatmirin presidenti dhe shoket e tij e futen ne nje burge bash me shokun e tij Sllobodanin apo jo???ky qe luftoi dhe dha jeten e tij per kete kosov e fusin ne burge bash me armikun!!!!!
PADREJTESIA eshte me e madhe ne KOSOV
Por Zoti eshte i madh dhe nuk do lejoj me !!!!
UHH nime hey a din bre mem trregu dikush pse EDItA tahiri s'eshte mo ne partin qe u kallke tani ndrroi partine dhe pozine nime edhe EDi Shukriu si duket edhe ato e ka braktise LDK-ne se s'eshte puna e asaj partie e diten qe s'ka vlere qe ajo parti i shtin drejte tokes drejte ferrit duke bashkpunuar me armiqte tane!!!


PDK fitoree

O e kam ditur se kusherira e Kaltrinės je! krejt fjalėt sikur tė asaj, ta merr mendja se ajo po shkruan. Kusherirė mė, s`ke ku e ēonė.

Jo moj Ermira, Fatmirin e dėrgoi Hashimi, nėse nuk beson pyetė kė duash dhe tė tregojnė se i fundit qė ėshtė ndarė dhe ka bėrė pėrcjelljen e Fatmirit pėr Hagė, ka qenė Hashimi :wink:

Lėre edhe ti mos ja le seri kėsaj pune tani, po dil deri te kafja e forumit, sepse desha tė qerosė me njė Caafe Haag pėr Fitoren e LDK-sė :wink: :lol: :lol:

vushtrria
23-10-04, 20:19
gentiani une shoki do te paguaj per ket fitore pa prites :lol: :lol:


eja te kafja kush doni te pini nga vushtrriu

Gentiani
23-10-04, 20:24
gentiani une shoki do te paguaj per ket fitore pa prites :lol: :lol:


eja te kafja kush doni te pini nga vushtrriu

Ha,hahaha falemnderit Vushtrria erdha menjėherė, po mendova mos po vjen edhe kjo Ermira, po shumė po duhej me lutė dreqen :lol: :lol:

Urata
23-10-04, 20:26
gentiani une shoki do te paguaj per ket fitore pa prites :lol: :lol:


eja te kafja kush doni te pini nga vushtrriu

Ha,hahaha falemnderit Vushtrria erdha menjėherė, po mendova mos po vjen edhe kjo Ermira, po shumė po duhej me lutė dreqen :lol: :lol:


O Gentian oooooooooooooo, po cka iu ke tek njerit ups qiks me qu tye kafja, athue ēka don mi kallxu ,me ia leshu dr1ta a e me bombardue a hahaha hahaha .....................

Gentiani
23-10-04, 20:30
Ha,hahahaaaaa, ta bekojmė ne demokratėt njėherė dhe s`ka pėr tu ndarė prej neve mė :lol: :lol:

painkiller
24-10-04, 01:17
LDK-cat ne gjdo koh kan pas qef me bo perqamje ne popull{pasi qe populli ka qellu gogja naiv},edhe kan pas sukses,edhe jan tu pas sukses,si ne kohe lufte,ashtu edhe tash ne paqe.Po shihet pushteti i tyre,edhe po shihet qarte gjendja e Kosoves nen"sundimin" e LDK-cav.Pihhhhh po te degjenerum jan.

Ermira
24-10-04, 09:44
hahahhaha painkiller me ty jam hahha
oo Rugoves duhet me i than Bravo !!e a e dini s ekujna i themi na bravo!!hihihi shum e thjesht magarit kur del prej lloqit ....
hahahah oo kurr s'keni me ja arrit demokracine bre se ata qe kane perjetu lften e dijne se qka eshte rugova e thaqi e ata qe se kane perjetu e jan dh..tutsh i kane fshi vrapat me dal ne shqipri ata jane adhuruest e flakte te Dr.Ibrahim rugoves hahahahha veq vazhdoniDREJTE FERRIT LDK
DREJTE FUNDOSJES LDK

Krokodilli
24-10-04, 09:53
Ha,hahahaaaaa, ta bekojmė ne demokratėt njėherė dhe s`ka pėr tu ndarė prej neve mė :lol: :lol:]

cilet demokrat Gentiani kush jan ata,, thuj me emer te partis ose kryetarit,, se jon ba shum Demokrata,,, edhe njani me 1 parti qe po thirrke ORA tha jom demokrat...

Ermira
24-10-04, 10:17
korkodilli pa tekst vallah
qeky qe po thirrke ora osht politikani me i pasuri ne kosov!!
Edhe me i pasun se plaku i juaj rugova hahahah sa keq!!!

Krokodilli
24-10-04, 10:21
korkodilli pa tekst vallah
qeky qe po thirrke ora osht politikani me i pasuri ne kosov!!
Edhe me i pasun se plaku i juaj rugova hahahah sa keq!!!
Oj Ermira i pasun jam edhe une por vota nuk po me jep kush,, dhe lirisht i thom veti se jom demokrat,,,,, pasuria nuk te jep rrespekt as vota hiq se hiq....
te pershendes hunni

Ermira
24-10-04, 16:01
haha pershendetje korkodili,,,,,,,,,,,e vertet eshte se sado qe te jesh i pasun dhe i varfun ne mendje ateher ajo eshhte asgje,,,,,,,,por partia ORA punet i ka shume mir si partie e re,,,apo jo.....te pershendes kalofshe interesant!

Emėrllahu
11-11-04, 21:30
Zotit Fadil(Dhashte zoti e sje si fadil hoxha)a e dine ku ka qene thaqi gjate luftes dhe a ke qene ti ne lufte ne kosove(nese po trego vendin)une te tregoj ne tirane me kurva te fatosin hotel dajti dhe ne zvicer,ku ka qene me nje vend me dajen time azil dhe gjate gjithe kohes ka qene ne zvicer e ti me thu ne kosove te lutem shume mos rrej pa krype fare tjeter here me gjate

Gentiani
12-11-04, 00:10
Ha,hahahaaaaa, ta bekojmė ne demokratėt njėherė dhe s`ka pėr tu ndarė prej neve mė :lol: :lol:]

cilet demokrat Gentiani kush jan ata,, thuj me emer te partis ose kryetarit,, se jon ba shum Demokrata,,, edhe njani me 1 parti qe po thirrke ORA tha jom demokrat...

Po, po edhe ai njėri i partisė ORA mundet tė jetė demokratė, por sigurisht pėr elektorat ka simpatizantė si ti :wink:

GASHI75
18-11-04, 23:55
Thojn Gomari para ngordhjes gjune shkelma shume
Edhe tu fadil dhe Partija Jote jeni ka fundi spo ja u shohim per te madhe se qka fole
Ramush Hajredini e ka pranu qe te jet nder Komand te Tahir Zemes Por me Ardhjen e Thaqit ne Dukagjin Ajo Marreveshje u prish sepse Thaqi ne UQK ka qen vetem per perqartjen e UQK-se
Ti nuk e din sepse kio qen diku neper Vranje apo Nish se Krejt Ushetaret e Ramushit jan ik e kan kalu te Tahir Zema sepse aty e kan gjet sigurin ma te madhe dhe Profesionalizem Ushtarak
Hashim Thaqi eshte njeri prej atyre qe e ka perqa me se shumti UQK-ne Ai e ka shit Shokin e Idealit Fatmir Limen Sepse ai eshte nje matrapaz i keq qe merret vetem me interesa tij se Kosoven Kurre se ka ne mend per ket jam shum i sigurte sepse shihet ne veprat qe i ka
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxdhe dezertoj zemajė jau dha flamurin luftarak shkive dhe shkoi nė tiranė dhe e likuidojė ahmetė krasniqinė dhe u mundue ta per mbysė qeverien shqiptare se me shkie skishte guximė tė luftojė,dhe la ramushinė me 4 ushtarė .mbasė kalojė kufirinė nė shqipni ai ithotė nji oficieri tė tijė ,citojė:ushtrinė nė dugagjinė e shkatruamė tashė ti versulemi qeverisė shqiptare dhe kol.ahmet krasniqit qė mosė tė kerkoj kushė llogari nga ne fjalet janė marrė nga ish i preferuari e zemajt zotri lokajė.

Gentiani
22-11-04, 17:51
O Fadil, thirri edhe kėta tjerėt nga PDK-ja, sepse ju kam sjellur tė lexoni diēka tė "menēur", qė vetėm atje nga PDK-ja mundet ta ketė burimin.


Avdiu:PDK jo mė nė koalicion! Marrėveshje tė reja vetėm pas zgjedhjeve tė reja!

Prishtinė, 21 nėntor (Kosovapress) Time: 15 : 25

Ēdo ofertė e ardhur nga UNMIK-u pėr formulė rikoalicionesh qeveritare me pjesėmarrjen edhe tė PDK-sė pas marrėveshjes tė shpallur mes LDK –AAK, nuk ka bazė serioze pėr t’u marrė parasysh nga PDK dhe as qė paraqet ndershmėri politike. PDK nuk ka tė ndėrtuar strategji politike vetėm pėr tė marrė poste qeverisėse, as nuk do tė jetė nė dispozicion si forcė politike pėr tė mbushur vakum institucional qė mund tė shkaktohet nga Haga apo arsye tjera krizash, tha tė dielėn pėr Kosovapress, Ramadan Avdiu, anėtar i kryesisė sė PDK-sė dhe sekretar pėr marrėdhėnie me jashtė.

Kėso marrina e shkarravina nuk do tė deklaronte as kėngėtari Zyber Avdija!

E pastaj po ju vjen inati, kur po shkruajnė njerėzit pėr kokėtulat e PDK-sė., ec shikoje, lexoje se nė ēfarė niveli tė tė menduarit gjindet PDK-ja e Hashės.

GASHI75
03-12-04, 22:19
Zotit Fadil(Dhashte zoti e sje si fadil hoxha)a e dine ku ka qene thaqi gjate luftes dhe a ke qene ti ne lufte ne kosove(nese po trego vendin)une te tregoj ne tirane me kurva te fatosin hotel dajti dhe ne zvicer,ku ka qene me nje vend me dajen time azil dhe gjate gjithe kohes ka qene ne zvicer e ti me thu ne kosove te lutem shume mos rrej pa krype fare tjeter here me gjate :!:
-------------------------------------------------------------------------------------
THAQI ATHUA KU KAQEN POR SIGURISHTE QĖ NĖ BEOGRAD TE MILLOSHI SPASKA QEN SE EDHE VETĖ PE PRANONĖ POR RUGOVA ISHTE TE MILLOSHI NĖ BEOGRAD EDHE E KREU TĖ PAMEN ATJE DHE U KTHYE PAS TRE KATER MUAJSHĖNĖ KOSOVĖ ME VIZĖ TĖ POSAQME.
SA PĖR LUFTEN E DINĖ MIRE TI EMĖRLLAH MAMIRĖ POR SEKEMI PAS KRYETARIN E ZOTĖ ME KANĖ NĖ BALLĖ TĖ POPULLITĖ DHE NĖ BALL TĖ LUFTARVE HEROIKĖ .
THAQI ME NJERZITĖ QĖ ISHIN RRETH TIJĖ DITI SI TĖ VEPROJĖ NĖ RRETHANA MATĖ VĖSHTIRA DHE TA MENAGJOJĖ SITUATEN NĖ KOSOVĖ NĖ ATĖ KOHĖ DERISA ISHTE RUGOVA NĖ TAJM AUT.

GjIlAnAsI_cSi
06-12-04, 15:07
http://www.geocities.com/gjilani_boyy/Thaqi.jpg

JooP
07-12-04, 01:45
...Fadil shum gjana ka bo THAQI..mir e ki ti..po nuk e ki CEK at ma kryesoren..THAQI ne vitin 1991.ka qen njeri shum i aft dhe beso se me aftesin e tij qe ka,,aj dhe pse ka qen nje Azik`kerkues ne CH,dhe ka ``ligjeru``hha medemek ne UNI-ch..aj ka kryer dhe nje kur Hajnije ne Zürich,si shitesi me i shpejt i gjerave te huazura pa kthim...FADIL Patrioti me 1 fjal ty po te thom,gjynah bre djal ti me shkru me tastatur beso..po me dhimen ato tasta qe ti i prek me gishta,e gishtrinjet e tu po me dhimen qe i ke te lidhura me koke,ndersa koka qenka ne vend te gabuar...kalo sa ma Fantazushem ti me gjith Kotillen THAQI&co.......

GASHI75
08-12-04, 22:46
http://www.geocities.com/gjilani_boyy/Thaqi.jpg
ktu ska asgjė tjeter pos mbas luftedhe me nderkombtaret qė jan prezent ende dhe serbet qė jetojn nė kosovė.
POR NUK ISHTE POPI I RUSIS E AS POPI
PAVLE I BEOGRADITĖ SIKUR KA VEPRUAR ZOTRI RUGOVA .
NĖ TAKIMET QĖ KISHTE NĖ VITET 96/98/99
ME KTA POLITIKAJ TĖ KISHAVE RUSE E SERBE.

MemphiSx
10-12-04, 10:46
Desha veq ta Korigjoj pak shokun tim Gjilanasin_CsI

Kjo pamje eshte ne nje Banes te Uzurpuar nga nje Shqiptare Banesa ka qen e serbit
Hashim Thaqi,Momqillo Trajkoviqi si dhe Ate Artemije kan shku te shiptari me ja leshu banesen shkaut e Shiptari me dal e me rrnu n'Najllona sikur edhe nja 100 familje qe jetojn n'Drenic Kurse shkau qe ka vra e ka myt shiptar mu kthy n'banes t'vet pa pik problemi ;)
Kjo eshte e verteta

GASHI75
11-12-04, 00:29
Desha veq ta Korigjoj pak shokun tim Gjilanasin_CsI

Kjo pamje eshte ne nje Banes te Uzurpuar nga nje Shqiptare Banesa ka qen e serbit
Hashim Thaqi,Momqillo Trajkoviqi si dhe Ate Artemije kan shku te shiptari me ja leshu banesen shkaut e Shiptari me dal e me rrnu n'Najllona sikur edhe nja 100 familje qe jetojn n'Drenic Kurse shkau qe ka vra e ka myt shiptar mu kthy n'banes t'vet pa pik problemi ;)
Kjo eshte e verteta
kjo pamje zotri memphisx ėshte nė banes te nji shkau apo shkine i rada trajkoviqkes sepse logjikoje mirė per bisedime qė serbet tė kyqen nė institucionet e kosovės ku ėshtė edhe KUSHNERI.
nuk ėshtė artemia por ėshtė SAVA edhe sa pėr ilustrim apo me vertetue aty nė atė banes ska nejtė shqiptari por rada kqyrja foton nė murė,
si e qujn shkitė fotoja e,, kosovska deojka,,logjikoni do sende mirė zotni mempisy sjan pėr tė mirė sepse realiteti fol ndryshe nga ti personalishtė.

progoni
11-12-04, 00:43
Heu more Gashi me numer,
8 me 2
ja ke bėr MemphiSx.

Kush kush ke aty artemie a Sava ,
jo hiq nuk ishim kan ka i njofim.


P.s
hej nuk na kallzove ,
Cili qenka ndryshimi ne mes tyre,
se mue hiqė qat farė ndryshimi nuk po ma rrok.

JooP
11-12-04, 14:33
Desha veq ta Korigjoj pak shokun tim Gjilanasin_CsI

Kjo pamje eshte ne nje Banes te Uzurpuar nga nje Shqiptare Banesa ka qen e serbit
Hashim Thaqi,Momqillo Trajkoviqi si dhe Ate Artemije kan shku te shiptari me ja leshu banesen shkaut e Shiptari me dal e me rrnu n'Najllona sikur edhe nja 100 familje qe jetojn n'Drenic Kurse shkau qe ka vra e ka myt shiptar mu kthy n'banes t'vet pa pik problemi ;)
Kjo eshte e verteta
kjo pamje zotri memphisx ėshte nė banes te nji shkau apo shkine i rada trajkoviqkes sepse logjikoje mirė per bisedime qė serbet tė kyqen nė institucionet e kosovės ku ėshtė edhe KUSHNERI.
nuk ėshtė artemia por ėshtė SAVA edhe sa pėr ilustrim apo me vertetue aty nė atė banes ska nejtė shqiptari por rada kqyrja foton nė murė,
si e qujn shkitė fotoja e,, kosovska deojka,,logjikoni do sende mirė zotni mempisy sjan pėr tė mirė sepse realiteti fol ndryshe nga ti personalishtė.Evvv GASHI evv,interesant aaa,po ku e pave ti at FOTO te qasej far RADES..a bon sado pak mem tregu mu..A gjėrat siq po duket duhet pak ti qė ti logjikosh sepse nuk kqyren gjėrat vetėm mes mureve.por edhe nėper bira duhet shikuar.a sa i pėrket birave.HASHA dhe co/kan pak si tepėr..me nderime nga unė..

MemphiSx
11-12-04, 21:20
Desha veq ta Korigjoj pak shokun tim Gjilanasin_CsI

Kjo pamje eshte ne nje Banes te Uzurpuar nga nje Shqiptare Banesa ka qen e serbit
Hashim Thaqi,Momqillo Trajkoviqi si dhe Ate Artemije kan shku te shiptari me ja leshu banesen shkaut e Shiptari me dal e me rrnu n'Najllona sikur edhe nja 100 familje qe jetojn n'Drenic Kurse shkau qe ka vra e ka myt shiptar mu kthy n'banes t'vet pa pik problemi ;)
Kjo eshte e verteta
kjo pamje zotri memphisx ėshte nė banes te nji shkau apo shkine i rada trajkoviqkes sepse logjikoje mirė per bisedime qė serbet tė kyqen nė institucionet e kosovės ku ėshtė edhe KUSHNERI.
nuk ėshtė artemia por ėshtė SAVA edhe sa pėr ilustrim apo me vertetue aty nė atė banes ska nejtė shqiptari por rada kqyrja foton nė murė,
si e qujn shkitė fotoja e,, kosovska deojka,,logjikoni do sende mirė zotni mempisy sjan pėr tė mirė sepse realiteti fol ndryshe nga ti personalishtė.

GASHI75 Po m'doket si me kon Truproje i Thaqit,se po i din edhe banesat e kuj jane
Zoteri ky person eshte Artemija e jo Sava edhe pse pak ka rendesi se cili eshte
Edhe ne ket banes ka jetu Shqiptari Keshtu ka shkru shtypi ditor si Koha Ditore qe merret me sigurimin e serbve te kthyer ne Kosove
Keshtu qe ti mos u merzit se ki kohe mjaft me pa pamje tjera per keto 4 vite sa do t'jeni ne Opozite ;)

GASHI75
11-12-04, 23:21
Desha veq ta Korigjoj pak shokun tim Gjilanasin_CsI

Kjo pamje eshte ne nje Banes te Uzurpuar nga nje Shqiptare Banesa ka qen e serbit
Hashim Thaqi,Momqillo Trajkoviqi si dhe Ate Artemije kan shku te shiptari me ja leshu banesen shkaut e Shiptari me dal e me rrnu n'Najllona sikur edhe nja 100 familje qe jetojn n'Drenic Kurse shkau qe ka vra e ka myt shiptar mu kthy n'banes t'vet pa pik problemi ;)
Kjo eshte e verteta
kjo pamje zotri memphisx ėshte nė banes te nji shkau apo shkine i rada trajkoviqkes sepse logjikoje mirė per bisedime qė serbet tė kyqen nė institucionet e kosovės ku ėshtė edhe KUSHNERI.
nuk ėshtė artemia por ėshtė SAVA edhe sa pėr ilustrim apo me vertetue aty nė atė banes ska nejtė shqiptari por rada kqyrja foton nė murė,
Po zotri kto janė ato qė ti thashė e sa pėr ilustrim kemi edhe ne foto tė ibres sa tė dushė edhe konvertimin e tij edhe artemien edhe pavlin edhe atė popin e rusisė bashkė me ibren por mirnu me realitetin e jo me njerz tė devotshem tė kti kombi.
mosė u mundoni kurr ta barazoni diken qė sėshtė nėtė njejtin mendim me ju
si e qujn shkitė fotoja e,, kosovska deojka,,logjikoni do sende mirė zotni mempisy sjan pėr tė mirė sepse realiteti fol ndryshe nga ti personalishtė.

GASHI75 Po m'doket si me kon Truproje i Thaqit,se po i din edhe banesat e kuj jane
Zoteri ky person eshte Artemija e jo Sava edhe pse pak ka rendesi se cili eshte
Edhe ne ket banes ka jetu Shqiptari Keshtu ka shkru shtypi ditor si Koha Ditore qe merret me sigurimin e serbve te kthyer ne Kosove
Keshtu qe ti mos u merzit se ki kohe mjaft me pa pamje tjera per keto 4 vite sa do t'jeni ne Opozite ;)
Lereni ju qė shkruajnė gazetatė realiteti ėshtė ndryshe zotri por sipas gazetes bota sotė apo edhe foton e kosovska devojka ja paska vu shqiptari kur paska ardhė kushneri me thaqin athua more ,
por bajrush morina ai komunisti sllavo serb pėr ti ba krejtė njerzitė si vetė ai kqyrė krejtė shqiptaret ti futė nė gazeten bota sotė dhe ti flliqė si ėshtė vetė.

MemphiSx
12-12-04, 00:54
Desha veq ta Korigjoj pak shokun tim Gjilanasin_CsI

Kjo pamje eshte ne nje Banes te Uzurpuar nga nje Shqiptare Banesa ka qen e serbit
Hashim Thaqi,Momqillo Trajkoviqi si dhe Ate Artemije kan shku te shiptari me ja leshu banesen shkaut e Shiptari me dal e me rrnu n'Najllona sikur edhe nja 100 familje qe jetojn n'Drenic Kurse shkau qe ka vra e ka myt shiptar mu kthy n'banes t'vet pa pik problemi ;)
Kjo eshte e verteta
kjo pamje zotri memphisx ėshte nė banes te nji shkau apo shkine i rada trajkoviqkes sepse logjikoje mirė per bisedime qė serbet tė kyqen nė institucionet e kosovės ku ėshtė edhe KUSHNERI.
nuk ėshtė artemia por ėshtė SAVA edhe sa pėr ilustrim apo me vertetue aty nė atė banes ska nejtė shqiptari por rada kqyrja foton nė murė,
Po zotri kto janė ato qė ti thashė e sa pėr ilustrim kemi edhe ne foto tė ibres sa tė dushė edhe konvertimin e tij edhe artemien edhe pavlin edhe atė popin e rusisė bashkė me ibren por mirnu me realitetin e jo me njerz tė devotshem tė kti kombi.
mosė u mundoni kurr ta barazoni diken qė sėshtė nėtė njejtin mendim me ju
si e qujn shkitė fotoja e,, kosovska deojka,,logjikoni do sende mirė zotni mempisy sjan pėr tė mirė sepse realiteti fol ndryshe nga ti personalishtė.

GASHI75 Po m'doket si me kon Truproje i Thaqit,se po i din edhe banesat e kuj jane
Zoteri ky person eshte Artemija e jo Sava edhe pse pak ka rendesi se cili eshte
Edhe ne ket banes ka jetu Shqiptari Keshtu ka shkru shtypi ditor si Koha Ditore qe merret me sigurimin e serbve te kthyer ne Kosove
Keshtu qe ti mos u merzit se ki kohe mjaft me pa pamje tjera per keto 4 vite sa do t'jeni ne Opozite ;)
Lereni ju qė shkruajnė gazetatė realiteti ėshtė ndryshe zotri por sipas gazetes bota sotė apo edhe foton e kosovska devojka ja paska vu shqiptari kur paska ardhė kushneri me thaqin athua more ,
por bajrush morina ai komunisti sllavo serb pėr ti ba krejtė njerzitė si vetė ai kqyrė krejtė shqiptaret ti futė nė gazeten bota sotė dhe ti flliqė si ėshtė vetė.


Duhesh te kesh te kjart diqka zoteri
Une nuk e ceka Boten Sote por Kohen ditore
Edhe diqka qka ti nuk je ne ngjarje
BOTA SOT botohet qe gati 8 vite Kurre ne faqet e saj nuk ke mujt me gjet fytyra te ndonje personaliteti serb e as qe eshte bere fjale ndonjeher per ndonje informacion me ngjarjet ne serbi
Kurse ky lajm eshte botu ne Kohen ditore zoteri sa per permersim te gabimit tuaj

GASHI75
12-12-04, 13:38
Zotri shiqoni edhe anen tjeter tė medaljes sa pėr fillim keni nji adres tė internetit nė qofse ju qelet faqja sepse mund ndodhė qė se keni shpejtsin e duhurė e kompjuteritė tėnd memphisx dhe ju tė tjerė qė sdoni ti kuptoni gjanhttp
://www.beepworld.de/members48/shllapashtica/index.htmatė.

MemphiSx
13-12-04, 00:48
Off bre zoteri kishe eshte ndonje Website me rendesi e po don me na tregu diqka interesant
Ky website kish bo mir se i kish mbledh krejt njerzit e deshtune qka jane ne Kosove edhe ja kish reklamu idet e tyre
Aty pashe njerz qe kan lyp me kane Kosova me emrin Ballkani
Pashe njerz qe kan qen te kyqyr ne Politik e tashe skan pik respekti as n'shpi t'vet
Pashe Luftetare Karrierista qe tash nuk ju ka mbet gje tjeter veq me ofendu Komandanta
Me nje fjale shum ide e mir paska qen e atij Admini qe e paska rregullu kit Faqe
I deshiroj suksese ;)

dardan100
11-03-08, 20:30
Vartesi yne Hajredin Kuqi (zv/kryeminister), sot me 11 mars 2008, ka vendos te na mbush koken me fjale te kota, pra po vazhdon politika qeveritare e keshtjellave ne ajer.
Kjo qeveria jone i perngjan Olimpit te mitologjise greke, ku ka plot perendi me superfuqi ne gjendje te bejne mbrekullira, njeri prej ketyre, Zeus Thaqi na e shpalli pavaresine, kurse Hermes (zot grek, i derguar special i Zeusit) hermes Kuqi veq na bani per hajr anetaresimin ne BE!

Ne vend qe te shpalos strategjine e Qeverise per zhvillim ekonomik dhe dalje nga kriza e pergjithshme energjetike, sanimin e shendetesise, zbutjen e varferise dhe papunesise, vartesi Kuqi eshte i brengosur me fatin dhe ardhmerine evropiane te Kosoves, duke na thene se viti 2011 do te na gjen te pergatitur per anetaresim ne BE sikure se Evropa do te pranonte "vende sakate" mbrenda saj! Ne vend qe vartesi Kuqi, se bashku me vartesit tane tjere, te brengosen per 100 diteshin e vleresimit te punes se Qeverise ata nuk preokupohen fare sepse ata e dine se jane te padiskutueshem ne deshtimet e tyre dhe, per qata merren me "pallavra".

Preshevar
15-06-08, 14:34
HASHIM THAĒI nė gazetėn egjiptiane "Al HAJAT"


Rubrika: Nga personalitetet e mendimit bashėkohor shqiptar Z. Hashim Thaēi K.Ministėr i Kosovės.
Pėrgatiti: Prof. Dr. Beqir Ismaili

(Fragmente nga gazeta)

Gazeta Egjiptiane Al Hajat (Jeta) e datės 25.05.2008, nė rubrikėn e saj "Nga personalitetet e mendimit bashkėkohor shqiptar" shkruar nga Prof. Dr. Beqir Ismaili, i kushtoi vėmendje tė veēantė Z. Hashim Thaēi, Kryeministėr i Kosovės, nė shėrbim tė kauzės sė Kosovės dhe popullit tė saj. Ndėr tė tjera gazeta theksonte se:

Nė sfond tė civilizimit, ngritjes, triumfit dhe progresit tė ēdo populli, qėndrojnė figurat legjendare e kreshnike qė nxjerr ky popull nė histori, figura kėto qė e kanė njohur dhe kuptuar drejt domethėnien e fjalės liri dhe kanė ditur tė vlerėsojnė rėndėsinė e saj. Janė pikėtisht kėta trima kreshnikė qė ishin kurdoherė tė gatshėm tė sakrifikonin veten e tyre dhe gjithēka qė poseduan, pėr hirė tė lirisė sė popullit tė tyre dhe pėr garantimin e njė jete, nė siguri dhe nė paqė.

Kombi shqiptar ėshtė njė komb i lashtė, i civilizuar e me njė kulturė tė pasur, rrėnjėt e sė cilės burojnė thellė nga historia. Shqiptarėt, brez pas brezi kanė qenė protagonistė tė luftėrave, nė mbrojtje tė nderit dhe tė lirisė sė tyre.

Kosova, toka shqiptare e lirisė sė mohuar prej shekujsh, e populluar, nė pjesėn dėrmuese tė saj, prej shqiptarėve, me njė peisazh tė shkėlqyer natyror dhe me pozitė tepėr tė favorshme strategjike, ndodhet nė zemėr tė Ballkanit Perėndimor.

Nė shekullin e kaluar, ashtu si nė shekujt e tjerė para tij, ky vend u gjend pėrballė njė valė dhune ēnjerėzore e nėnshtrimi tė papėrballueshėm. U desh ndėrhyrja e komunitetit ndėrkombėtar dhe institucioneve tė kombeve tė bashkuara, si dhe roli i ShBA-sė, qė bėri tė mundur qė populli i Kosovės tė lirohet mė sė fundi nga agresioni dhe mohimi i tė drejtave mė elementare tė individit, t'i kundėrvehet dhunės dhe tė thithė erėn e lirisė. Kosova fitoi pavarėsinė e saj tė plotė, pėr tė jetuar nė liri, siguri, paqe si pėr mė sė fundi u njoh si shtet, duke realizuar kėshtu ėndėrrėn shumė shekullore tė kombit dhe duke pėrmbushur amanetin e atyre mijėra e mijėra bijve, qė bėnė sakrificėn mė sublime, dhanė jetėn nė lule tė rinisė, pėr kėtė ditė. Kosova u shpall shtet i pavarur e sovran, shtet me tė drejtėn e ekzekutimit tė tė gjitha instancave ligjore, qė rrespekton liritė dhe tė drejtat e tė tjerėve nė bazė tė proceseve tė strukturės sė normave ndėrkombėtare.

Pėr tė arritur deri tek pavarėsia, Kosova kaloi nėpėr shtige tė vėshtira, mes rrugėve tė mbushura me gjak, me largpamėsi dhe synime tė qarta, me tolerancė dhe transparencė. Ajo pėrjetoi momente tė vėshtira dhe tė paharrueshme pėr tė shpallur kėrkesat legjitime tė shqiptarėve, pėr ekzistencė, pavarėsi, siguri dhe paqe.
E gjitha kjo nuk ishte aspak e lehtė, por bijtė e shqipes, vunė nė dispozicion gjithė energjitė e tyre politike, ushtarake, ekonomike, shoqėrore dhe intelektuale. Ēdonjėri punoi me kapacitet tė plotė, bazuar nė aftėsitė e tij intelektuale, me profesionalizėm dhe siguri, duke i treguar kėshtu botės se Kosova posedon kapacitetin e nevojshėm, pėr tė ekzistuar si shtet i pavarur, dhe pėr t'u qeverisur mbi bazėn e njė kushtetute demokratike, tė pėrpiluar mbi parametrat ndėrkombėtarė.

Pėr tė gjitha sa u pėrmendėn, punuan njė numėr i madh shqiptarėsh, nė mesin e tė cilėve dolėn nė skenė figura madhore, bashkėkohore dhe unike, me nivel tė lartė tė mendimit politik, kulturor dhe intelektual. Kėto figura dhanė kontributin e tyre tė shkėlqyer duke patur si ideal primar sinqeritetin, besnikėrinė dhe dashurinė pėr dheun e tė parėve dhe popullin, nga gjiri i tė cilit dolėn dhe u rritėn.

Njė prej kėtyre figurave ėshtė edhe politikani i shquar qė ndriēoi nė qiellin e Kosovės dhe rajonin e Ballkanit, por edhe nė tėrė botėn, Hashim Thaēi, Kryeministėr i Kosovės, i cili me bindje tė plotė dhe vullnet, sakrifikoi veten pėr tė dhėnė kontributin e tij maksimal, pėr hir tė ēėshtjes sė Kosovės, deri nė arritjen e Pavarėsisė sė plotė.
Nuk mjaftojnė fletėt pėr tė shkruar pėr Z. Thaēi, sepse meritat e tij janė aq tė mėdha saqė vėshtirė tė pėrmblidhen nė disa rreshta. Ato u bėnė mė tė mėdha, filluan tė kapėrcejnė kufinjtė e Kosovės e tė afirmohen edhe mė gjerė, nė arenėn ndėrkombėtare. Janė tė njohura pikėpamjet politike, eksperienca ushtarake, zgjuarsia dhe inteligjenca e tij.

Njė proverb thotė: "Ajo qė nuk arrihet tė realizohet e gjitha nuk duhet tė lihet e gjitha, anash", prandaj nė kėto rradhė po bėj vetėm njė pėrpjekje simbolike pėr t'i paraqitur lexuesit, figurėn e Hashim Thaēit, kėtij lideri mendjemprehtė, duke pėrmendur disa fragmente nga jeta e tij e mundimshme, nė mbrojtje tė ēėshtjes sė Kosovės dhe kontributin qė ka dhėnė pėr tė fituar pavarėsinė e plotė.
Ka ardhur koha qė opinioni ndėrkombėtar duhet ta dijė se Kosova gjithnjė ka lindur shembuj e figura madhore e tė shkėlqyera, figura kėto qė kanė lėnė gjurmėt e tyre nė faqet e historisė shqiptare.

Hashim Thaēi, biri legjendar i Kosovės, lindi nė Burijė, Komuna e Skėnderajt, mė 24.04.1968, nė njė familje tė ndershme e punėtore, qė shquhej pėr kėmbėngulje dhe qė i mėsoi fėmijėve vullnetin, disiplinėn dhe urtėsinė nė jetė.

Arsimin fillor dhe tė mesėm e kreu nė vendlindje, ndėrsa studimet universitare i ndoqi nė Prishtinė, nė Fakultetin e Historisė. Shokėt e respektonin si student tė zellshėm ndėrsa pedagogėt e vlerėsuan pėr seriozitetin dhe thellėsinė e mendimit. Pas diplomimit nė Prishtinė, gjithmonė nė kėrkim tė dijes, regjistron studimet postdiplomatike nė Universitetin e Zyrihut, nė specialitetin "Historia e Evropės Juglindore dhe Marrėdhėniet Ndėrkombėtare".

Me largpamėsinė qė e karakterizon, nė 1993, Thaēi kėrkoi bashkimin e shqiptarėve nė njė politikė tė pėrbashkėt, qė do t'i ēonte ata nė gjetjen e zgjidhjeve tė favorshme nė interes tė kombit shqiptar, duke qėndruar tė bashkuar. Idetė e tij largėpamse, do t'i paraprinin ngjarjeve tė rėnda dhe politikave ēnjerėzore dhe ēkombėtarizuese serbe, mbi popullatėn shqiptare tė Kosovės.

Veprimtaria e tij, nė kėrkim tė lirisė dhe nė mbrojtje tė nderit, nuk i shkonte pėr shtat qeverisė serbe, e cila kėrkonte me ēdo kusht qė t'a mbante Kosovėn tė pushtuar nėn kthetrat e saj. Pėr kėtė arsye nė Korrik tė1997-ės gjykata e Serbisė e dėnoi Hashim Thaēin me dhjetė vjet heqje lirie, duke e akuzuar pėr veprimtari terroriste dhe kriminale. Tė kėrkoje lirinė dhe sovranitetin, pėr serbėt ishte terrorizėm. Tė mbroje tė drejtat e mohuara nė shekuj dhe tė mbroje nėnėn dhe fėmijėn nga pėrdhunimet dhe bajonetat serbe, ishte kriminale. Por kjo nuk ėshtė veēse jė ironi dhe mohim i tė drejtės mė elementare tė individit, tė drejtės pėr tė jetuar i lirė e nė paqė, nė tokėn e tij dhe tė tė parėve tė tij.

Lufta antishqiptare e serbėve dhe vendimet e tyre pėr dėnimin e Thaēit, nuk e penguan kėtė tė fundit dhe shokėt e tij, qė tė vazhdonin rezistencėn ndaj armikut, nė mbrojtje tė tokės, nderit dhe lirisė.

Duke hedhur njė vėshtrim mbi jetėn e kėtij trimi, gjejmė se edhe pse nė moshė tė re ai ishte i brumosur me ndjenjat e atdhedashurisė dhe patriotizmit. Me punėn e tij pėr liri dhe atdhe, ai frymėzoi themelimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovė, ndėrkohė qė u bė njė prej drejtuesve kryesorė tė saj, duke marrė pėrsipėr shumė funksione dhe pėrgjegjėsi tė tilla qė vėshtirė se mund t'i besoheshin dikujt pėrpos njė lideri largpamės dhe tė zellshėm siē ishte Hashim Thaēi.

Situata e nderė e krijuar nga politikat barbare serbe dhe dhuna qė po ushtronte serbia ndaj popullsisė civile nė Kosovė, e detyruan Thaēin dhe ushtrinė e tij t'i kundėrvihen ashpėr agresionit serb.

Kėshtu gjithmonė nė frontin mė tė vėshtirė, duke shpalosur aftėsitė e tij udhėheqėse, trimėrinė dhe patriotizmin, Hashim Thaēi u dallua edhe njė here kur kryesoi delegacionin shqiptar gjatė Konferencės sė Rambujesė.

Pėr intelektin e tij dhe kapacitetin politik nė vitin 1999 u zgjodh Kryeministėr i Kosovės nė Qeverinė e Pėrkohėshme, pėr t'u bėrė mė pas pjesė e Kėshillit tė Pėrkohshėm Administrativ, qė ishte edhe organi mė i lartė administrativ i kohės, nė Kosovė.

Nė Tetor tė vitit 1999 zgjidhet Kryetar i Partisė Demokratike tė Kosovės, ku dhe shpalosi vizionin e tij, pėr njė Kosovė tė integruar nė Evropė. Kėtė pozicion e rifitoi pėrsėri mė 2002 dhe 2005. Gjatė ushtrimit tė kėsaj detyre ai luajti njė rol tė rėndsishėm pėr paqen nė Kosovė dhe mė gjerė, rol tė cilin e thelloi mė tepėr me votėbesimin e tij si Kryeministėr i Qeverisė sė Kosovės.
Hashim Thaēi punoi gjithnjė jo pa u lodhur, pėr lirinė e popullit prosperitetin dhe zhvillimin e Kosovės, siē punoi edhe nė Ekipin e Unitetit, ku u angazhua qė ta fusė Kosovėn e lirė dhe tė pavarur, nė shekullin e 21-tė.
Nė fjalėt e tij drejtuar popullit, nė ligjėrimet nė arenėn vendore, rajonale,

Dhe ndėrkombėtare ngjallėn tek shqiptarėt shpresė, duke paraqitur projekte tė plota zhvillimi ekonomik pėr ta ēuar Kosovėn drejt epokės sė re tė zhvillimit dhe stabilitetit. Ky ėshtė vizioni i qartė i njė politikani veteran i cili mundohet tė ngrejė vendin nė stadet mė tė larta tė zhvillimit ndėrkombėtar.

Sė fundi mund tė them se Hashim Thaēi ėshtė figura e liderit intelektual, politik tė shquar qė fokusohet qartė nė interes dhe dobi tė Kosovės dhe popullit pėr tė realizuar paqe, jetė tė lirė e stabilitet tė plotė, si shtet i lirė, sovran me tė gjitha standardet e politikave ndėrkombėtare.

rilinda
18-06-08, 16:21
Vartesi yne Hajredin Kuqi (zv/kryeminister), sot me 11 mars 2008, ka vendos te na mbush koken me fjale te kota, pra po vazhdon politika qeveritare e keshtjellave ne ajer.
Kjo qeveria jone i perngjan Olimpit te mitologjise greke, ku ka plot perendi me superfuqi ne gjendje te bejne mbrekullira, njeri prej ketyre, Zeus Thaqi na e shpalli pavaresine, kurse Hermes (zot grek, i derguar special i Zeusit) hermes Kuqi veq na bani per hajr anetaresimin ne BE!Nc nc nc... Edhe Rugova ke pejgamber a?!
http://www.youtube.com/watch?v=0maJJOfJpUw

Pse nuk mund ta vlerėsoni ashtu siē ėshtė njė person (qoftė i mirė apo i keq), pa i veshur superfuqi?!
Pse nuk po ecni nėpėr tokė, por po fluturoni sa nėpėr mitologji e sa nėpėr pėrralla?!

Hajt, hajr ishalla!

Pupi
27-06-08, 21:07
Rrofte servilizmi gjeopolitik!

Nė Shėndėlli ka ngordhur njė derr. Ky ėshtė lajmi mė i parė nė fshatin e vendosur mbi njė kodėr tė ulėt fare, afėr liqenit tė Butrintit. Derri, me sa duket, e ka pasur vetė fajin. E ka tepruar ca si tepėr duke u freskuar nė batakun qė Mrika e kish mbushur nė mėngjes me ujė tė freskėt. Kėshtu qė, duke u kotur nė baltė nuk e ka pasur mendjen teksa i afrohej njė nepėrkė vrastare. "E gjeta tė ajun. Nuk lute vendit hiē", na tregon Mrika me trishtim, ndėrsa jemi strukur nė njė hije pjergulle pėr t‘i shpėtuar tė nxehtit qė ėshtė bėrė i padurueshėm.

Shėndėllia ėshtė njė fshat jo si gjithė tė tjerėt. Ai ndoshta ėshtė fshati mė i ri nė Shqipėri. Nė 1994 shumė familje pa tokė nga Mirdita, Lezha, Peshkopia, u vendosėn nė njė kodėr pa zot nė Fushėn e Vrinės, krejt nė ekstremin jugor tė vendit. Kėshtu qė, nė kėtė fshat tani dėgjon mirditorēe tė thekur dhe takon gra e plaka me kostumin tradicional. E do ca kohė qė ta marrėsh vesh mirė, nėse ndodhesh mes maleve tė Veriut apo vetėm fare afėr me Butrintin. Sidoqoftė, nė kėtė fshat ke se ē‘tė mėsosh e tė thuash, kėshtu qė, pasi kemi kaluar njė herė atė hallin e derrit tė ngordhur - "i hupa kot 150 mijė lekė", pėrsėrit Mrika vazhdimisht - nisim tė flasim pėr halle mė tė mėdha, pėr ato qė kalon krejt vendi.

"A asht e vėrtetė thu ajo puna e atij ambasadorit amerikan?", na pyet Mrika, e merakosur njėsoj sikur ndonjė i afėrt nga familja apo nga fshati tė ketė bėrė ndonjė gabim tė madh. Ne ngremė supet. Sigurisht nuk jemi aq tė zotė sa tė shpjegojmė qė nga vapa e Shėndėllisė ato misteret e ngatėrruara tė parave, zyrave dhe labirintheve tė errėta. Porse Mrika na ka ēuar ndėr mend ca histori e shprehje qė kishim nisur t‘i harronim.

Kur partia e Kryeministrit fitoi zgjedhjet, shumėkush u pat ēuditur me njė slogan tė tij elektoral. "Do tė zhduk korrupsionin", pat thėnė atėherė Kryeministri i sotėm. Nuk tha "do mundohem ta kufizoj", "do ta bėj tė padėmshėm", "do ta bėj tė ketė frikė". Jo. Ai tha se do ta zhdukė me rrėnjė e me degė. Ishte vėrtet njė gjė e mirė, nėse do tė ndodhte kėshtu, porse pyetja qė tė shkonte menjėherė ndėrmend ishte: Si ka mundėsi tė zhdukėsh njė tė keqe qė vetė sistemi e ngjiz? Eshtė njėsoj sikur tė zhdukėsh befas nga karakteri njerėzor etjen pėr t‘u pasuruar me ēdo kusht. Eshtė njėsoj sikur befas t‘ua mbushėsh mendjen njerėzve qė ta lenė nė shtėpi atė anėn e tyre lakmitare dhe egoiste e tė shikojnė njė lloj "shoqėrie tė diellit".

Korrupsioni sigurisht qė nuk u zhduk. Jo vetėm aq, por ai nisi tė marrė edhe jetė njerėzish, madje pėr kėtė akuza direkte i janė drejtuar edhe vetė Kryeministrit, kalorėsit tė dikurshėm antikorrupsion.

Pastaj vijmė tė puna e Withers, ambasadorit tė nderuar amerikan. Si qenka kjo jetė! Deri para pak ditėsh tė tėrė e dėgjonim gjithė sy e veshė ambasadorin, teksa jepte leksione antikorrupsion. Tani ėshtė vetė ky i shigjetuar nga akuzat e "sherrxhiut" Waxman. Edhe sikur tė mos jetė e vėrtetė asnjė akuzė, fakti qė nė njė skandal jo tė vogėl pėrgojohet emri i njė ambasadori USA, seē tė le njė shije fort tė hidhur. U tha qė nė fillim, vetėm disa ditė pas Gėrdecit, se skandali i vėrtetė ishte me mijėra kilometra larg nesh. Ai kishte ndodhur, ndėrsa njė djalosh 22-vjeēar dhe njė zyrtar shqiptar - tani mėsojmė qė ishte i skeduar nga SHBA - nisėn tė fitojnė miliona dollarė, njėsoj sikur tė mblidhnin para me grushte.

Fushata presidenciale nė SHBA jetė e mot ka nxjerrė tė tilla skandale. Tani me ambasadorin USA nėn akuzė shumė vetė janė vėnė nė siklet. Pala qeveritare mė shumė ka heshtur ose, nė rastin mė tė mirė, ka mėrmėritur gjėra pa kuptim. Edhe opozita nuk ka ditur mirė se ē‘tė thotė. Ka dėrguar letra nė disa OJQ, ku ka zėnė me gojė kundėrshtarin historik, Berishėn, por ėshtė treguar fort e kujdesshme qė tė mos prekė nė telat e xhaxhi Withers. "Nuk ma lejon etika qė tė flas pėr kėtė ēėshtje", tha njėri prej liderėve kryesorė tė opozitės sė majtė. Se pėrse ia lejon etika Withers qė tė flasė pėr punėt tona, kjo nuk dihet. Le qė ē‘hyn etika nė kėtė pikė xhanėm! Pastaj edhe shtypi proqeveritar ėshtė vėnė nė siklet. Njė fjali e kryeprokurores Rama qė ishte tekstualisht kėshtu: "Nuk kemi tė dhėna qė tė inkriminojnė ndonjė zyrtar tė ambasadės amerikane", u mbajt shėnim kėshtu: "Rama thotė se Withers ėshtė i pastėr". Shikojeni vetė diferencėn qė krijon servilizmi pa fre dhe krahasojeni atė me punėn e gazetarėve tė "New York Times".

"Vendi mė demokratik nė botė", "pishtari i lirisė", "garancia e paqes nė botė", tė tilla shprehje, qė duhej t‘i harronim me kohė, ka pėrdorur Berisha nė turin "Shqipėria nė NATO". Qytetaro-fshatarėt e ngratė tė Shqipėrisė ende nuk e kanė kuptuar mirė - sepse askush nuk ua ka shpjeguar mirė - se si do tė pėrmirėsohet jeta e tyre vetėm nga kėto katėr germa tė mėdha, qė dikur i kishim armike tė thekura. Ata nga gjithė ato thirrje entuziaste qė mbėrrijnė nga megafonėt kuptojnė instinktivisht vetėm njė gjė: Tani pėr ne vendos Amerika. Ishte dikur Jugosllavia, pastaj Bashkimi Sovjetik, pastaj Kina. Tani ėshtė SHBA. Kjo nuk ka nevojė pėr shpjegim.

Dhe mbase, duke qenė njė vend i vogėl dhe i lindur vonė, kemi me tė vėrtetė nevojė pėr njė "Big Brother". Dhe SHBA ėshtė vėrtet njė vend i madh, nė tė gjitha aspektet. Porse, dreqi ta hajė, jetojmė nė mijėvjeēarin e tretė dhe le t‘i lemė mėnjanė ato thirrjet patetike vėrtet, por shumė servile mbi "pishtarin e paqes". Tė jesh pjesėtar i njė aleance ėshtė tjetėr gjė nga tė qenit servil, me frikėn se mbase mund tė tė humbasė njė aleat i fortė nė garėn e egėr pėr pushtet.

Kėshtu te Mrika e Shėndėllisė dhe te tė tjerėt kemi nisur vetė tė krijojmė njė ndjenjė sikur po tė ndodhė ndonjė gjė nė Amerikė, apo nė ambasadėn USA, atėherė do tė na zėrė ndonjė gjėmė e madhe edhe neve. Ndokush qė ka pasur durimin e duhur pėr ta lexuar kėtė shkrim deri nė fund mund tė thotė: Mirė e ke more vėlla, po Amerika ėshtė Amerikė, me tė nuk bėhet shaka, or jo!". Duhet tė jenė tė njėjtėt njerėz qė patėn thėnė kohė mė parė kėshtu edhe pėr "Bashkimin e lavdishėm Sovjetik", edhe pėr "popullin vėlla kinez". Edhe asokohe u tha se ne, shqiptarėt, nuk bėjmė dot pa njė vend tė madh nė krah. Nė fakt, kjo ishte njė gjysmė e vėrtetė. Puna ishte se brohoritėsit e fjalimeve dhe mbajtėsit e pankartave e kishin mė shumė mendjen tė ruanin ato privilegje qė kishin arritur sesa te telashet e mėdha tė gjeopolitikės.

Shkruan Fatos Baxhaku

E_Zjarrta
01-07-08, 17:10
fadil,poli - fika


Fadil Poli-shkerdhati

E perktheva thash se mos nuk po e kupton


Turperohu o njeri se te gjitha ti kesh por kur nuk je njeri nuk ke asgje

je nje Paris Hilton ka Pasuri sa te duash por Lavire se lavire


Ndershmerija eshte virtyt i njeriut , krenarin ta jep populli kurse turpin e fiton ngaa mendjemadhesia dhe budallakija

fadil
05-07-08, 17:06
Pershendetje.

Deshet ta pranoni apo jo, historia e Kosoves nderlidhet me emrin e Hashim Thaqit.
Hashim Thaqi ishte shef i drejtoris Politike te UĒK.se
Hashim Thaqi e udhehoqi delegacionin Kosovar ne rambuje te Frances.
Hashim Thaqi e mori vendimin per shpalljen e Kosoves shtete te pavarur dhe sovran ne parlamentin e Kosoves.
Hashim Thaqi e lexoj deklaraten e Pavarsis se Kosoves.
Hashim Thaqi eshte kryeministri i pare i Republikes se Kosoves.

dhe nese dikush keto nuk i quan suksese ai eshte naiv dhe asgje me shume.

Arb
05-07-08, 18:12
Pershendetje.

Deshet ta pranoni apo jo, historia e Kosoves nderlidhet me emrin e Hashim Thaqit.
Hashim Thaqi ishte shef i drejtoris Politike te UĒK.se

Kush e zgjedhi drejtor te UCK-se? Ai ishte i shpallur si shef i drejtorise Politike nga grupi i atyre cubave qe nuk shkrepen asnje plumb kunder Shkijeve. Ata qe shpiknin brigadat (nr 100 e permbi), ata qe betoheshin per bashkimin e trojeve Shqiptare, ata qe kudo qe shkeli kemba e tyre, popullata civili e atij vendbanimi u tradhetua dhe u masakrua nga Shkijet.

Hashim Thaqi e udhehoqi delegacionin Kosovar ne rambuje te Frances.

Kush e zgjedhi kete bir shumari udheheqes te Delegacionit Kosovar? Kishte voten e popullit?

Hashim Thaqi e mori vendimin per shpalljen e Kosoves shtete te pavarur dhe sovran ne parlamentin e Kosoves.

O fadil he qen bir qeni. Para Tacicit eshte shpallur Kosova e pavarur edhe dy here me pare. Nuk ishte Tacici ai qe mori vendimin per shpalljen e Kosoves shtet te pavarur, ishte drita e gjelbert (e miqeve nderkombetare) qu u dha ketyre "te zgjedhurve te popullit" (te zgjedhjeve te fundit) per te zyrtarizuar edhe nje here shpalljen e pavaresise, qe t'iu mundesohet shteteve te gatshme per ta njohur edhe zyrtarisht pavaresine e Kosoves.

Nese gjithcka paska qene e varur tek ky bir shumari, atehere pse ky zog shkau nuk e mori vendimin e shpalljes se Kosoves si shtet te Pavarur, por e beri kete afer 9 vite pas clirimit.

Hashim Thaqi e lexoj deklaraten e Pavarsis se Kosoves.

Deklarata e pavaresise eshte lexuar edhe me 2 Korrik, 1990, e edhe ne shpalljen formale qe eshte bere disa vite pas clirimit ne parlamentin e Kosoves.

Nom te madh paska bo qe ka lexu deklaraten e pavaresise. Nje nxenes i shkolles fillore e kishe lexu me me shume gjalleri, me me shume origjinalitet, e nuk i kish gjujt ato dur si nje kurve...

Hashim Thaqi eshte kryeministri i pare i Republikes se Kosoves.

Kjo eshte e vertete. I ka ra hise te ze kete post, tu iu falenderu votes se 12% te qytetareve te Kosoves.

fadil
06-07-08, 11:56
Pershendetje:

Arb per ta analizuar shkrimin tende nuk ka nevoj, sepse ne shkrimet e tua shifet fjalori yte, i cili fjalor eshte i njejt me ate te rrugaqeve te rrugeve.

dhe me njerz me mentalitet te till sja vlen te miresh, sepse njerzit si ti nuk i bejn nder askujt por vetem deme.

MemphiSx
06-07-08, 13:07
Pershendetje.

Deshet ta pranoni apo jo, historia e Kosoves nderlidhet me emrin e Hashim Thaqit.
Hashim Thaqi ishte shef i drejtoris Politike te UĒK.se
Hashim Thaqi e udhehoqi delegacionin Kosovar ne rambuje te Frances.
Hashim Thaqi e mori vendimin per shpalljen e Kosoves shtete te pavarur dhe sovran ne parlamentin e Kosoves.
Hashim Thaqi e lexoj deklaraten e Pavarsis se Kosoves.
Hashim Thaqi eshte kryeministri i pare i Republikes se Kosoves.

dhe nese dikush keto nuk i quan suksese ai eshte naiv dhe asgje me shume.


Shum pak budall jon met qe iu besojn ketyne qka i paske shkru!! Ai tash vet po i demanton kto qka ia ke etiketu ti :D

Undertaker
06-07-08, 21:56
HASHIM THAĒI nė gazetėn egjiptiane "Al HAJAT


Cka me thene per Egjiptin pervec mjer ai shtet qe themelet moderne ia ka vu Shqiptari, Mehmet Ali Pasha.

Guri i madh
08-07-08, 20:01
a ka naj lajm rreth aksidentit automobilistik qe shkaktun zavends kryeministri HAJREDIN KUQI edhe ministri i arsimit ENVER HOXHAJ gjat udhtimit per ne vushtrri se dje kto lajme i ndegjova ne ALSAT e jo ne RTK e thash mos jan lendue kta slluzhbenikat e hashimit se REMI ka qen i lenduar kur pat shkaktue aksident nė KORROTIC tė ult

Guri i madh
08-07-08, 20:10
se gat harrova po qka po bahet me ujsjellsin e fshatit SUHADOLL kur ata qytetar te fshatit do te ken uj te pijshem


ndoshta vjen fadili me na kalxue se kta komitetlit e RTKes nuk po dhan informata

Guri i madh
08-07-08, 20:23
se gati harrova me vet po ne pjesen veriore te kosoves a jan vue pikat doganore dhe a esht ngrit flamuri i KOSOVES


e kur do te filloj autostrada LESHAK ALBANIK PRISHTIN

Bonaparta
09-07-08, 10:27
tung

Me mire ti Fadil hape nje teme me titull "Tradhetit e Hashim Thaqit"

Ai eshte nje tradhetar i llojit te vet, do ta kuptoni kete

Zero Cool
12-07-08, 01:22
Titulli: Sukseset Politike te Hashim ThaqitE ka shpalle Kosoven shtet dhe e kan njofte vendet qe duhen ta njohin e tjerat do ta njohin pakushtimisht, per interesat e tyre shteterore, dhe per aresyje se Kosoven e ka shpalle shtet Hashimi e ho zhugani (puqrrani) IR!

jonuzi
14-07-08, 13:04
Titulli: Sukseset Politike te Hashim ThaqitE ka shpalle Kosoven shtet dhe e kan njofte vendet qe duhen ta njohin e tjerat do ta njohin pakushtimisht, per interesat e tyre shteterore, dhe per aresyje se Kosoven e ka shpalle shtet Hashimi e ho zhugani (puqrrani) IR!Do te kisha dashur qe ti njihja keto njerz qe fshihen pas psudonimesh e nofkash dhe flasin duke injoruar gjitheqka. E kam thene se ne shqiptaret na mundon shkurtpamsia, nuk shohim me shume se pertej hundes.
Te kisha keshilluar qe te mos besh ofendime per aske, aq me shume per Presidentin Historik te Kosoves, Dr. Ibrahmi Rugoven.
Hashim Thaqi eshte shume e vertet se kishte shume fat qe e lexoi Deklaraten e Pavrsise, por ne rrugetimin drejte pavarsise qdo qytetar i ndershem i Kosoves ka mundur te quaj veten pjesemarres te shpalljes se pavarsise, por kontributi i madh qe ka dhene Ibrahim Rugova pavarsise se Kosoves, askush dhe as ju nuk guxoni ta nenqmoni nga shkaku se largpamesia nuk ju le te shihni me larg se ...........
Duhet te kuptojm, te qmojm vlerat dhe mbi te gjitha te vazhdojme punen per forcimin e ketij shteti, kurse historia do te tregoj se si njerzit cinik nuk e kishin as iden me te vogel per kete periudh edhe pse e jetuan ate...........

Arb
29-07-08, 15:06
Qe nje shkrim qe ka te bej me KRYETRADHETARIN Taci...

MEDALJA E PĖRSHESHIT

Tė gjata qenė vajtimet pėr ‘atentatin’ ndaj Hashim Thaēit qė ndodhi para disa javėve. Mediat moralprishura derdhnin lot pėr stabilitetin abstrakt qė paska rėnė nė pikė tė hallit. Kosova sapo kishte mbushur tre muaj e kusur si ‘shtet i mėvetėsishėm i mbaruar dhe i qėruar nga ēdo pikėpamje’. Ēdo gjė buzėqeshte nėn diellin e demokracisė dhe suksesit! Kosova edhe na qe antarėsuar nė OKB, na kishin njohur mbi njėqind shtete anekėnd dynjasė, madje ē’ėshtė mė e vlefshmja na kishin njohur edhe Serbia edhe Rusia. Kosova ka ushtrinė e saj kombėtare prej dhjetėra mijėra ushtarėve tė armatosur, diplomatėt tanė venė e vinė nė tė katėr anėt e botės, vendosin marėdhėnie diplomatike me kėdo, nėnshkruajnė traktate, marrin pjesė nė konferenca me nam, fjala jonė dėgjohet me admirim dhe ēdo shtet luan vendit nė shenjė respekti pėr ne.

Shkruan: Salih Mehmeti

Ka njerėz qė sot e tėrė ditėn i besojnė me tė madhe kėsaj meseleje qė e zien Hashim Thaēi, eprorėt dhe vartėsit e tij. Ka njerėz qė nuk duan t’ia dinė se nė Suhadoll, ēdo ditė ēetat paramilitare serbe terrorizojnė fshatarėt shqiptarė. Ka njerėz qė nuk duan t’ia dinė se Kosova nė vend se tė kishte dhjetėra mijėra ushtarė tė armatosur, ka dymijė e kusur gjykatės e policė kafkian qė kanė ardhur si peshqesh i ‘pavarėsisė’ nga Europa.

Ka njerėz sylesh qė s’duan t’ia dinė pėr sovranitetin e mohuar, e flasin kuturu pėr njohje nga ishujt e Polinezisė a Mikronezisė nė Paqėsorin e largėt. Ka njerėz qė nė vend se tė flasin pėr rrezikun vdekjeprurės tė konfederalizimit tė vendit tonė nga njėzet e tre kuvendet komunale serbe, flasin shatrapatra sesi do tė ndėrtohet shėrbimi i spiunėve (shėrbim i cili do tė zhgrehė luftė tė pėrbetuar speciale kundėr elementeve revolucionar nė Kosovė).

Hebrenjtė kur krijuan agjensinė e tyre tė intelegjencės ‘Mosadin’ e bėnė sebet interesave tė tyre qenėsore kombėtare e jo pėr hesape tė filan fistekit. Me anė tė ‘Mosadit’ arritėn qė tė gjejnė e tė eliminojnė edhe nė ‘vrima tė miut’ dhjetėra kriminelė gjerman qė kishin gisht nė Holokaustin e paprecedentė nė historinė njerėzore ku u asgjėsuan gjashtė milion hebrenjė.

Kurse, ky farė shėrbimi i inteligjencės qė po mėtohet tė krijohet nė vendin tonė ėshtė i pėrcaktuar sikundėr e thotė dokumenti i Ahtisaarit ‘tė monitorojė kėrcėnimet ndaj sigurisė sė brendshme nė Kosovė...’. Shėrbimi i spiunazhit nė vend se tė hetojė e t’i dekonspirojė planet diversive serbe, do tė vendos njė regjim tė sertė vėzhgimi mbi tė ‘papėrshtatshmit politik’ nė Kosovė qė nuk i pranojnė misionet mbisovrane tė huaja dhe e kundėrshtojnė ndikimin gjithnjė e nė rritje tė Serbisė nė Kosovė.

Po tė jetė puna pėr gjetjen dhe hetimin e zullumeve tė paramilitarėve mbi popullsinė shqiptare nė Suhadoll a Vidimriē (fshatra verior) hiqen sikur nuk dinė gjė prej gjėje, kurse po i ndodhi gjė Hashimit e bėjnė edhe qimen sa njė tra.

Vitin e kaluar, shtėpia e Abedin Bahramit (banor i fshatit Vidimriē) u sulmua forcėrisht nga banda tė armatosura serbe. Askush nuk pipėtiu dot pėr kėtė tragjedi. Sivjet me 11 qershor Sherif Jashari dhe Adnan Seferi u arrestuan nė Lagjen e Boshnjakėve nga paramilitarė serb qė mbanin stemėn ‘MUP Srbija’ me pretekstin se kanė hyrė brenda zonės sė territorit serb.

Me 14 qershor xhandarmėria serbe nė kuadėr tė njė inkursioni tė fshehtė nė fshatin Poliēkė tė Dardanės ka kidnapuar pėr disa orė Ruzhdi Dakun nga po ky fshat. ‘Derisa kisha dalė pėr tė mbledhur drunjė tė thatė, para vetės i pashė gjashtė ushtarė serb, tė veshur e tė uniformuar, dhe tė gjithė ishin tė armatosur me pushkė dhe me thika. KFOR - i shpesh nuk po na beson, dhe mua vetėm fati mė shpėtoi nga vdekja e sigurt. Deshėn tė mė dėrgonin nė Leskoc...’ rrėfen tragjedinė e tij ky fshatar.

Po nė kėtė ditė, njė diversant serb i Gardės sė ‘Car Llazarit’ kreu njė akt desantimi nė stacionin jugor tė SHPK - sė nė Mitrovicė nga ku edhe plagosi njė oficer tė policisė. Ky akt i hatashėm diversimi nuk dėgjohej nė Prishtinė nga daullet demagogjike pėr kushtetutėn dhe gjoja bazėn ligjore tė shtetit tė Kosovės. Aktet diversive, poqese i kundrojmė kodet penale tė vendeve fqinje mund tė dėnohen nga 7 - 15 vjet burg, kurse sulmuesi Predrag Gjorgjeviq mbahet nė paraburgim dhe kinse rasti i tij do tė hetohet nga prokuroria. Fare mirė e dimė, se ē’punė kryen prokuroria ciladoqoftė ajo.

Akoma, nga 2004’ta nuk janė dėnuar pėrgjegjėsit e vrasjes sė dy fėmijėve shqiptar nė Ēabėr, paēka qė pushteti gėnjente se janė duke u bėrė hetime.

Dy ditė mė vonė, me 17 qershor nja pesėmbėdhjetė paramilitar serb kanė djegur sanėn nė arėn e Skėnder Rexhepit nė Suhadoll. Pėrfaqėsuesi i Suhadollit Shefki Imeri tha se ky akt ka ndodhur mu para hundėve tė policisė sė UNMIK - ut, tė cilėt kanė bėrė veshin shurdh ndaj kėtij terrorizimi.

Nė anėn tjetėr, fshatarėt shqiptar nė rripin kufitar me Malin e Zi nuk po lihen tė qarkullojnė lirshėm nė pronat e tyre nė bjeshkėn strategjike tė Zhlebit nga policia malazeze, tė cilėt nė avazin e ripėrcaktimit tė kufirit Kosovė - Mali i Zi gjakojnė ta lėvizin kufirin mė nė brendėsi tė Kosovės.

Me mijėra lekė ryshfetosen gazetat ditore pėr tė reklamuar nė faqet e fundit ushtarė tė KFOR - it nėn parullat e sigurisė dhe paqes. Kėto parulla cinike nuk janė tjetėr veēse njė mantel pėr tė mbuluar zezonėn qė ka mbėrthyer fshatrat kufitare shqiptare me Serbinė.

Nė anėn tjetėr, komandanti i KFOR - it, gjenerali Xavier De Marnac i buzėqeshte ministrit shqiptar tė Mbrojtjes, Gazmend Oketės sesi ‘KFORI po ofron siguri nė kufirin me Shqipėrinė, duke angazhuar dy brigada tė KFOR -it’. Pėr kufirin shqiptaro - shqiptar nuk pėrtojnė tė vėnė nė angazhim dy brigada tė tėra, kurse po tė jetė puna pėr ta mbrojtur kufirin e Kosovės me Serbinė vikasin se ‘kjo s’ėshtė punė e tyre’.

Gjithė ky kaleidoskop ngjarjesh tregon se sa i rėndė ėshtė haraēi i ‘pavarėsimit’ tė vendit pa pasur themel sovraniteti. Njė Kosovė e bastardhuar e pa sovranitet pėrpos qė ėshtė dobėsim i pėrhershėm i Kosovės ėshtė edhe dobėsim i Shqipėrisė. Sepse, njė gjendje e kėtillė po i kėrcėnohet me grushtin kanosės edhe Shqipėrisė duke filluar me qindra kushte qė i janė vėnė ushtrisė torzo shqiptare si gur nėn rrota.

Javė mė parė, policia kufitare malazeze hapi zjarr duke e plagosur peshkatarin shqiptar Hysen Skėnderaj teksa gjuante peshk nė ujėrat territoriale tė Shqipėrisė. As shteti shqiptar nuk pati vakt tė merrej me kėtė rast ogurzi se ishte i zėnė me pritjen e Hashim Thaēit dhe me shenjtėrimin e tij me tituj qė nuk i takojnė.

Bamir Topi e dekoroi Hashimin me urdhėrin ‘Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu’. Bukur shumė! Por, a janė menduar vallė para se ta zbukurojnė syfetin e Hashimit me kėtė medalion, se ē’largesė ka Thaēi ndaj kryeheroit tonė.

Si mund tė titullohet njė kryeministėr ‘Skėnderbe’ kur nuk e ngrit zėrin nė mbrojtje tė vendit tė vet, tė bashkatdhetarėve tė vet. Njė kryeministėr qė ėshtė or’e ēast nė shėrbim tė Brukselit e Nju Jorkut, njė kryeministėr qė vė sigurinė e juntės sė tij para sigurisė sė qytetarėve tė Kosovės.

Sikur Bamir Topi dhe adjutantėt e tij ta pleqėronin mė me mend kėtė punė, Hashim Thaēi kurrsesi nuk do tė duhej tė shenjtėrohej kaq padrejtėsisht. Le ta bėjmė njė ekskursion nė tė kaluarėn e Thaēit qė njohim ne: ky personalitet i dyshimtė ėshtė pėrdorur nga piramida ndėrkombėtare kurdoherė kur u nevojitej tė nxirrnin gėshtenja nga zjarri, pa u djegur ata vetė.

Arb
29-07-08, 15:07
Kėsisoj, kėtė hallvaxhi qė sot e kemi pėr mbret, e parashutuan nė krye tė udhėheqėsit politik tė UĒK - sė qė nė Rambuje i parapriu dokumentit kapitullues, qė ėshtė pak ta quash makabėr. Ēarmatimi i ushtrisė sonė revolucionare nuk ėshtė tjetėr veēse rrjedhė e tradhtisė sė lartė qė e nėnshkroi Thaēi me stilolaps.

Amerikanėt sot e tėrė ditėn gajasėn sesi ia kanė punuar udhėheqėsit tė guerilės ‘mė tė sukseshme nė botė’. Gjithė bota qeshte me Hashim Thaēin, kur lexonin kujtimet e James Rubin-it, kėshilltarit tė Albright-it, sesi e kishte mashtruar me filma tė Hollywood-it nė kėmbim tė nėnshkrimit tė marrėveshjes sė Rambujesė.

Pas kėtij cirku kinematografik qė ia mori edhe ato pak mend qė kishte nė kokė, Thaēin na e riparashutuan nė krye tė partisė sė pehlivanėve (siē e quante dikur Bahri Fazliu partinė e Rugovės), parti qė kinse trashėgon frymėn e ushtrisė sonė revolucionare. Nė Rambuje, ndėrkombėtarėt i kishin indoktrinuar sall njė pjesė tė komandantėve budallenj tė UĒK - sė.

Mė bie nė mend ende, fjala e njė miku tim nga Gjirokastra. Nė muhabet e sipėr pėr pabesinė e Rambujesė ai mė tha: ‘Mė mirė ėshtė qė njė ushtri t’i ketė krejt ushtarėt lepuj por komandantin ta ketė luan, sesa njė ushtri qė i ka krejt ushtarėt luanė e komandantin lepur’.

Ushtria jonė revolucionare ēlirimtare i kishte tėrė bijtė e bijat luanė, por disa prej komandantėve i kishte lepuj. Dhe lepujt seē pollėn atje nė Rambuje....

Me kalimin e viteve bashkėsia ndėrkombėtare po krijonte njė disponim tė njerėzve pėr negociata kompromisi tė dhimbshėm, siē edhe deklaronin politikanė e diplomatė tė huaj. Hallvaxhiun sėrish do na e vinin nė skenė. Kėsaj rradhe pėr tu bėrė aminin lėshimeve dhe kompromiseve turpėruese. Populli ynė thotė: ‘Atij qė nuk tė do, po i dhe majėn e thoit, tė merr gishtin, po i dhe gishtin, tė merr dorėn, po ta morri dorėn, ta merr trupin, po ta mori trupin, ta merr shpirtin...’.

Nė kalvarin e kompromisit tė Prishtinės dhėnėse ndaj Beogradit marrės, Hashim Thaēi i buzėqeshi rradhazi dokumenteve qė e zhbėjnė pavarėsinė e Kosovės, duke filluar me pranimin e negociatave tė dyta, Deklaratėn e Nju Jorkut nė shtator tė 2007 (njė klon i 1244 tė cilin e pranoi edhe Rusia), Traktatin katėrmbėdhjetė pikėsh tė Ishingerit pėr njėfarė bashkėsie konfederimi mes Serbisė dhe Kosovės dhe traktatin pėr ‘fqinjėsi dhe bashkėpunim tė mirė me Serbinė’ i cili e amniston Serbinė nga krimet e kryera me dashje nė Kosovė.

Pėr fund lexues tė nderuar, dua t’ju kumtoj edhe diē mjaft tė rėndėsishme. Ka njerėz emri i tė cilėve shpreh nė njėfarė drejtpėdrejtshmėrie cilėsitė e brendshme morale tė atij personi. Ja njė shembull: emri ‘Abraham’ i presidentit liridashės amerikan Abraham Linkoln rrjedh nga hebraishtja e vjetėr qė ka kuptimin e ‘babait tė njerėzve’. Por, a jeni ndėrmendur ndonjėherė tė dini se ē’domethėnie interesante mbart emri i kryeministrit falimentues tė Kosovės? ‘Hashimi’ shpreh substancėn e Hashim Thaēit. Emri ‘Hashim’ rrjedh nga arabishtja e vjetėr qė ka kuptimin: Hashim - ‘ai qė bėn pėrshesh’. Dhe, nėse kėrkoni njė njeri nė faqe tė dheut qė ka pėrsheshur nė tė tillė mėnyrė si Hashim Thaēi nuk do tė gjeni. Tėrė ngjitja, veprimi, shkėlqimi medial dhe rėnia (e domosdoshme) e kėtij njeriu mund tė pėrkufizohet me kėto fjalė: ēdo gjė e ka pėrsheshur pėr hesape tė ndėrkombėtareve. Siē thotė fjala: ‘Ka gjetur shesh e ka bėrė pėrshesh’.

Fshatari
30-07-08, 14:42
Zannier: S’do tė negocioj nė emėr tė Kosovės
Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zannier, nė takimin qė ka zhvilluar me kryeministrin Thaēi, ka sqaruar se pozicioni i tij ėshtė qė t’i lehtėsojė bisedimet me Beogradin, e jo tė ndėrmjetėsojė apo negociojė nė emėr tė Kosovės.

Prishtina do tė bisedojė pėr ēėshtje praktike me Beogradin, si dhe me vendet tjera tė rajonit, por nuk do tė bisedojė apo negociojė pėr ēėshtjet e saj tė brendshme qė prekin sovranitetin shtetėror tė Kosovės, tha sot kryeministri Hashim Thaēi.
Kėto komente, Thaēi i ka bėrė pas njė takimi qė zhvilloi me shefin e UNMIK-ut, Lamberto Zannier. Ky i fundit tha se e ka njoftuar kryeministrin kosovar pėr vizionin e Kombeve tė Bashkuara nė lidhje me rolin e ri tė UNMIK-ut nė Kosovė, si dhe pėr pėrgatitjen e takimeve teknike ndėrmjet Prishtinės e Beogradit, ku Zannier do tė ketė rolin e lehtėsuesit tė kėtyre takimeve.
Kryeministri Thaēi, ndėrsa ka prezantuar pozicionin e Prishtinės pėr bisedime me Serbinė, tha se duhet bėrė njė dallim mes bisedimeve tė tashme praktike dhe negociatave, tė cilat kanė pėrfunduar qė nga 17 shkurti, kur Kosova shpalli pavarėsinė.
“Dėshiroj tė shpjegoj se ky nuk ėshtė dialog, nuk janė negociata, janė takime nė kuadėr tė mandatit dhe pėrgjegjėsive tė zotit Zannier. Takime qė do tė ndodhin edhe me vendet tjera tė rajonit, qė ndėrlidhen me ēėshtje praktike dhe diēka do tė ndodhė nė tė ardhmen, edhe me institucionet e shtetit tė Kosovės, me autoritetet e tė gjitha vendeve tė rajonit”, u shpreh Thaēi.
Kryeministri Thaēi ėshtė njoftuar nga Zannier edhe nė lidhje me takimin e shefit tė UNMIK-ut me ministrin serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq. Thaēi tha se Bogdanoviqi, i cili po zhvillon njė seri takimesh nėpėr Kosovė, si qytetar i Kosovės qė ėshtė, do tė ishte mirė qė tė merrte edhe pasaportėn e Republikės sė Kosovės, e cila filloi tė lėshohet nga dita e sotme.
Ndėrkohė qė aktivitetet e tilla tė Qeverisė sė Serbisė, ai i quajti si spektakle dhe asgjė mė tepėr.
“Kosova i ka autoritetet e veta shtetėrore. Unė nuk mund tė ndaloj Beogradin qė tė formojė dikastere ēfarė dėshiron. Por, Beogradi e di se Kosova ėshtė vend i pavarur dhe sovran. Qytetarėt serbė janė tė pėrfaqėsuar nė institucionet e Republikės sė Kosovės”.
“Unė nuk mund t'i ndaloj dhe as qė pretendoj t'i ndaloj kėto spektakle, tė cilat Beogradi pretendon t'i bėjė nė emėr tė Kosovės, apo tė luhet me ndjenjat e qytetarėve serbė tė Republikės sė Kosovės”, theksoi Thaēi.
Nė anėn tjetėr, shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zannier, tha se i ka sqaruar kryeministrit Thaēi se pozicioni i tij ėshtė qė t’i lehtėsojė kėto bisedime dhe jo tė ndėrmjetėsojė apo tė negociojė nė emėr tė Kosovės.
Ndėrsa Thaēi tha se Kosova nuk do tė negociojė me Beogradin pėr ēėshtjet e saj tė brendshme, Zannier pėrmendi rastin e Suhodollit dhe tė doganave tė Kosovės, si dy pika qė do tė mund tė dialogoheshin qysh tani me Beogradin.
“Dua tė ulem dhe t’i zgjidh problemet. T’u jap njė shembull rreth Suhodollit. Kjo ėshtė diēka rreth sė cilės mė duhet tė bisedoj me autoritetet e Kosovės, por mė duhet tė bisedoj edhe me palėn serbe”, tha Zannier.
Duke u ndėrlidhur me gjendjen nė pjesėn veriore tė Kosovės, mosfunksionimin e rendit kushtetues dhe pamundėsinė e autoriteteve kosovare dhe atyre ndėrkombėtare qė tė kontrollojnė kufirin me Serbinė, Thaēi tha se atje po zhvillohet njė kontrabandė, kurse protagonistėt, sipas Thaēit, u pėrkasin tė gjitha etnive, pėrfshirė edhe shqiptarėt, edhe serbėt.
“Ajo ēka ėshtė interesante nė atė pjesė, ėshtė se kemi tė bėjmė me njė kontrabandė, me njė krim tė organizuar tipik multi-etnik dhe natyrisht se kam kėrkuar edhe nga Zannier dhe autoritetet ndėrkombėtare qė tė veprojnė. Ėshtė koha e fundit”, tha kryeministri Thaēi.
Ndėrsa nuk kanė pėrmendur ndėrmarrjen e ndonjė mase konkrete, Thaēi dhe Zannier edhe sot thanė se kthimi i rendit dhe ligjit nė pjesėn veriore tė Kosovės do tė jetė njė prej angazhimeve tė tyre, duke e parė problemin e veriut mė shumė si problem krimi, sesa njė problem tė natyrės politike(Radio Evropa e lirė)

Reana
03-08-08, 19:59
Emri ‘Hashim’ rrjedh nga arabishtja e vjetėr qė ka kuptimin: Hashim - ‘ai qė bėn pėrshesh’. Dhe, nėse kėrkoni njė njeri nė faqe tė dheut qė ka pėrsheshur nė tė tillė mėnyrė si Hashim Thaēi nuk do tė gjeni. Tėrė ngjitja, veprimi, shkėlqimi medial dhe rėnia (e domosdoshme) e kėtij njeriu mund tė pėrkufizohet me kėto fjalė: ēdo gjė e ka pėrsheshur pėr hesape tė ndėrkombėtareve. Siē thotė fjala: ‘Ka gjetur shesh e ka bėrė pėrshesh’.


Hashim persheshi, jo se ka pranuar plane e sygjerime qe nuk jane ne dobi te shqiptareve, por ai vet ka sygjeruar si krye-"strateg" plane te tilla.
por kjo s'ka ndodhur per hesape te nderkomebtareve, por per hesape te tija personale.

Ai eshte i vetmi qe i eshte shmangur akt-akuzes ne Hage permes negociatave pas dyerve te mbyllura, ku ai eshte vene ne sherbim te cfaredo plani qe do te knaqte Bashkesine Nderkombetare (ku bejne pjese edhe Ruset edhe Kina).
por askush nga Bashkesia Nderkombetare nuk do te negocionte me te, sikur ai te mos gezonte aq shume perkrhaje nga bagetija e pamarrun vesh ne Kosove.Forca e tij si faktor negociues me palen Nderkomebtare, rrjedh mu nga perkrahja qe i ben nje numer i madh njerezish ne Kosove, te cilet vuajne nga intelekti i ulte.

Askush nuk ka marre ne menyre serioze ta shpershesh Hashimin ashtu si duhet;
ku luftoi ai? ne cilen vend?
sa kohe luftoi? ku jane deshmite??????
kur iku nga kosova (me cfare date?)
kush i ndihmoi te ike? (PDSH-ja ne Maqedoni ka plot te dhena, por KUR do ti publikojne??????)
si mbrriu ne Zvicer ne kohen me te veshtire te luftes, kur Kosoves po i dilte flaka?
kush e emeroi dhe kush e vuri ne krye te UCK-se??? per cfare arsye???
cka beri ai qe te kete kete titull???

sa pyetjet pa pergjegjje ne kete "perralle epike" per heroin qe prej rehatise se Zvicres, paska luftuar disi ne Kosove, duhet te ngelin te hapura, dhe per sa kohe????

Rizuana
03-08-08, 21:46
Hashim persheshi, jo se ka pranuar plane e sygjerime qe nuk jane ne dobi te shqiptareve, por ai vet ka sygjeruar si krye-"strateg" plane te tilla.
por kjo s'ka ndodhur per hesape te nderkomebtareve, por per hesape te tija personale.

Ai eshte i vetmi qe i eshte shmangur akt-akuzes ne Hage permes negociatave pas dyerve te mbyllura, ku ai eshte vene ne sherbim te cfaredo plani qe do te knaqte Bashkesine Nderkombetare (ku bejne pjese edhe Ruset edhe Kina).
por askush nga Bashkesia Nderkombetare nuk do te negocionte me te, sikur ai te mos gezonte aq shume perkrhaje nga bagetija e pamarrun vesh ne Kosove.Forca e tij si faktor negociues me palen Nderkomebtare, rrjedh mu nga perkrahja qe i ben nje numer i madh njerezish ne Kosove, te cilet vuajne nga intelekti i ulte.

Askush nuk ka marre ne menyre serioze ta shpershesh Hashimin ashtu si duhet;
ku luftoi ai? ne cilen vend?
sa kohe luftoi? ku jane deshmite??????
kur iku nga kosova (me cfare date?)
kush i ndihmoi te ike? (PDSH-ja ne Maqedoni ka plot te dhena, por KUR do ti publikojne??????)
si mbrriu ne Zvicer ne kohen me te veshtire te luftes, kur Kosoves po i dilte flaka?
kush e emeroi dhe kush e vuri ne krye te UCK-se??? per cfare arsye???
cka beri ai qe te kete kete titull???

sa pyetjet pa pergjegjje ne kete "perralle epike" per heroin qe prej rehatise se Zvicres, paska luftuar disi ne Kosove, duhet te ngelin te hapura, dhe per sa kohe????
Ti moj nuk po ''dishe'' te besh dallimin mes njerzve dhe bagetise (ne Kosove).

''Cudi'' si nuk paske turp popullin tend t'i quash 'bageti' e 'kije'.

(hmm po vras mendjen a je shqiptare, apo vetem di te shkruash shqip?!

Jana
04-08-08, 01:08
Suksese spo di se ska kerka hiq....
Op njo e ka...
Rryma katastrof ka qen po ky e boni edhe ma katastrof.....I deshtuar eshte....H.TH....

jonuzi
04-08-08, 09:10
Hashim bre, rrymen qe na premtojshe 24 ore, mos ka qene naj fore, 24 ore rryme ne jave....

MemphiSx
04-08-08, 12:30
Hashimit po i renditen deshtimet,dhe cdo dit e me shum po e genjen vetveten (populli tashme e din).

Premtoi se gjate ksaj jave do te emeron Ministrin e Mbrojtjes dhe Z.Ministrin e Jashtem. Genjeu!!

Gati dy muaj pas shpalljes se Kushtetutes se Kosoves,sot ne Kosove ne pikat kufitare me serbin nuk nuk jipet vula e shtetit te Kosoves,ne dokumentacionet e atyre qe hyjn ne Kosove,perveq nje kartoni t'thjesht hyrese!!

Eshte premtu edhe njeher se pas shpalljes se Kushtetutes,njohja e shtetit te Kosoves,do te behet me nje ritem shum me te madh,qe nga ajo dit asnje shtet se njohi Shtetin e Kosoves,ne munges te perfaqesimit te politikes se jashtme!!

Gati dy muaj pas Kushtetutes,asnje ambasador,apo ushtrues detyre nuk eshte emeru ne vendet te cilat e kan njohur Kosoven Shtet,edhe pse eshte premtu!!

Spo futemi ne deshtimet ne investime ne Kosove!!

Perveq rrymes,deshtimi me i madh eshte fillimi i punimve te autostrades nga Vermica per Merdare! Dmth Kosova sdo te ket Autostrada as per kerr e kali e lere mo me 6 krosi sic premtonte hashimi.

Kontraband e madhe e mallrave po zhvillohet ne kufij me serbin,ne munges te rivendosjes se dy pikave kufitare te djegura me 17 shkurt. Kjo po i shkon per shtati Shqipfolsave te cilet bizenesin me te madh po e zhvillojn ne ket pik kufitare me bashkepuntoret e tyre serb.Kjo po i kushton Kosoves me humbje milioneshe te hyrave doganore.

Nese dikush nga ju ka guxim dhe aftesi me i hudh si te paverteta keto qe i ceka,ateher ai me se paku eshte dashamires i Zhvillimit te Kosoves.!

jonuzi
04-08-08, 14:18
Hashim Thaqi duhet te rrespektoj kushtetuten nese do te tregoj veten se rrespekton kushtetutshmerin dhe ligjshmerin. NDI - ja, raporton se 7 deputet te PDK - es mbajne postet ministrore dhe mandatin e deputetit. Kushtetuta e Kosoves percakton qart se askush nuk lejohet te i mbaj dy pozita ne institucione. Hashim Thaqi le ta dorzon mandatin e deputetit dhe bashke me kete edhe ministrat e tij, te cilat qeshte e vertete nuk i mbajne nga dy puna, por nga disa sosh.
Popullit duhet ti japim shembuj te mire, nese ata qe jane te paret nuk rrespektojn kushtetuten, ateher populli nuk ka se si te bindet se kushtetutshmeria duhet te rrespektohet nga te gjithe.

sherri
07-08-08, 01:04
Eduard Baladyr - Makiaveli ne demokraci
Hashimizmi ne demokraci!

...Populli shkon drejt atij qe perpiqet ta joshe dhe jo drejt atyre qe bejne sikur i nenshtrohen deshirave te tij. Rralle here pushteti mund te fitohet rastesisht, apo te ta lene konkurrentet.

Nje pushtet i larget, indiferent, shume shpejt do te shfaqet antinjerezor, i panevojshem. Po aq shpejt do te ngjalle krupe. Nuk do te vonoje edhe urrejtja per ta marre me vete.

Politikanet luajne nje komedi, temen e se ciles e zgjedhin vete.

Asnje nuk mund te shpresoje t'i beje bisht ndikimit tė gazetareve; ata e kerkojne informacionin, e perzgjedhin. Kur kane skrupuj edhe e kontrollojne. E perserisin deri ne ngopje duke e transformuar ne te verteta te dukshme.

Politikani ka frike se mos virtytet morale jane vecse pengesa per suksesin. Eshte i besueshem ne fjalet qe thote? Do te genjehet. I sinqerte? Do ta tallin. Konstant ne bindje? Te gjithe oportunistet do ta braktisin qe ne veshtiresine e pare. E urren ai genjeshtren? Per te do te shpifin...

fadil
27-08-08, 15:39
Pershendetje>

Hashim Thaqi ka udhehequr procese hiostorike te Kosoves te cilat procese e kan ndrruar rrenjesisht jeten dhe prespektiven e popullit te Kosoves.

Disa kan pyetur se ku ka luftuar Hashim Thaqi?

Hashim Thaqi ka qen lider i te gjitha betejave te fituara si ne aspektin ushtarak ashtu edhe ne ate Politike.

As Xhorxh Bushi spo shkon ne lufte por po i fiton betejat.historia eshte ka e deshmon suksesin e Hashim Thaqit dhe do ta Deshmoj edhe ne te ardhmen.

MemphiSx
27-08-08, 15:58
Pershendetje>

Hashim Thaqi ka udhehequr procese hiostorike te Kosoves te cilat procese e kan ndrruar rrenjesisht jeten dhe prespektiven e popullit te Kosoves.

Disa kan pyetur se ku ka luftuar Hashim Thaqi?

Hashim Thaqi ka qen lider i te gjitha betejave te fituara si ne aspektin ushtarak ashtu edhe ne ate Politike.

As Xhorxh Bushi spo shkon ne lufte por po i fiton betejat.historia eshte ka e deshmon suksesin e Hashim Thaqit dhe do ta Deshmoj edhe ne te ardhmen.


Qfare shembulli katastrofal ki bo,si me kon amater qe ki me dal n'klas te pare!!!

Xhorxh Bushi kurr se ka rrejt popullin,me i than qe po shkoj ne lufte e me u ndal n'Rogner,ose n'Dajt :D Mos bre ksi sene phaaaaaaaa,kurr men sdoni me u mush :D

Luciano
27-08-08, 16:22
mos u beni kaq naiva per tbesuar qe politikanet nuk genjejn,
perndryshe ata deshtojn
dhe nuk me eshte e qart kjo beteja e juaj diqka ?
Punimet e z.Limajt nuk jan te medhaja, por kaq ka mundesi, dhe mund te konkludojm lirisht qe nese qeveria e me hershme do i kishte kryer keto nenkalime, rrugica, ura etjera, sot ndoshta autostrada do tkishte konstruktuar ministri,

Llapjani_HH
27-08-08, 19:04
Pershendetje>

Hashim Thaqi ka udhehequr procese hiostorike te Kosoves te cilat procese e kan ndrruar rrenjesisht jeten dhe prespektiven e popullit te Kosoves.

Disa kan pyetur se ku ka luftuar Hashim Thaqi?

Hashim Thaqi ka qen lider i te gjitha betejave te fituara si ne aspektin ushtarak ashtu edhe ne ate Politike.

As Xhorxh Bushi spo shkon ne lufte por po i fiton betejat.historia eshte ka e deshmon suksesin e Hashim Thaqit dhe do ta Deshmoj edhe ne te ardhmen.

Pėrshėndetje Fadil

Shumė qesharake tė krahasoni Xhorxh Bushin me Hashim Thaqin.
Ju po harroni se nuk ka pas dhe nuk ka luftė nė ShBA.dhe Xhorxh Bushi nuk po lufton pėr vend tė vet, kurse Kosova ishte nė Luftė.

Kalofsh mirė

WiStFuL
29-08-08, 10:35
Nuk i kisha than suksese politike te Hashim Thaqit sepse ky njeri nuk ka pas lidhje me politike e as ne familje dicka qe ka pas lidhje me politik ska pas. Kisha me than se Hashim Thaci u mesua me ndegju e me mesu msimet mir. Nuk ka asgje te keqe ketu.
Kurse per merita sa ka pas a sa ska pas kjo nuk ka te baj me politike fare.

Jana
29-08-08, 11:21
Shum suksese valla....sidomos me Rrym.....na knaqi......aiiiiiiiiii....

Marku1
29-08-08, 17:00
Shum suksese valla....sidomos me Rrym.....na knaqi......aiiiiiiiiii....


Pajtohem me ju por duhet shtuar se edhe me projektet tjera na 'knaqi' ......

aravok
08-09-08, 16:43
s'psna pa hala naj sukses te Thaqit.

Domira
08-09-08, 22:52
Suksesi me i madh i Hashim Thacit eshte se Hashimi u mesua me fole politike e per me "lexu" politiken nuk e besoj se ka mesu.

Urata
09-09-08, 00:44
Shum suksese valla....sidomos me Rrym.....na knaqi......aiiiiiiiiii....


rruget po shtrohen...veq shume po kushtojke rruga Prishtine -Fushe Kosove e n'drejtim Drenice ha,ha,haaaaaaaaaaaa...! 33 milion thane, shume a...!

gjini
09-09-08, 08:47
Shum suksese valla....sidomos me Rrym.....na knaqi......aiiiiiiiiii....


Jana te lutem mos u ankoni ju ne kosove tani aj e ka fut ne ligj edhe 24 ore rryme e ju prap keni verejtje.
keq shum keq qe ankoheni tek kjo qeveri.
Une, i shkreti sa hyna ne kosove dhe ishte shum heret mengjes i pare kah ora 5 e 30 e u gezova qe erdha e tja fus nje gjum te mire ne shpi.!! me ishin mshel syte nga lodhja, kur hop e me ndali nje police dhe beli u gezova qe me ndali e thash te pushoj pak!!!
kur ai me drejtohet keni shkell rregullat nuk e keni verejt se ketu ka hy ne fuqi ligji 24 ore drita. mi hapen syt kur mi kerkuen 35 euro dhe nga qe jom percaktue me i respektue shum mire rregullat i nxora leket e ja lash ne dore dhe me refuzoj tha shko e paguaj ne banke qka e bera dhe mu hapen syte pastaj me drita.
pra e ka majt premtimin kryeministri qe ka than 24 ore drita!!!!!!!

fadil
16-09-08, 10:01
Pershendetje:

Nje nder sukseset e Hashim Thaqit eshte edhe kthimi i 2500 hektar toke ne kosove, te cilat pa te drejt ishin tjetersuar nga maqedonia, dhe ne heshtje e kishin pranuar lideret e mehershem.

Marku1
16-09-08, 18:36
Mossukseset jane ne avantash ne krahasim me sukseset ne carrieren e tij politike ...shyqyr qe i shpetoj ati atentati e kete do ta quja sukses ne krahasim me te gjitha mosukseset e deri tanishme.

Honesty^uk.
17-09-08, 19:03
hapja e zyres serbe ne graēanice, eshte arritja me e fundit
antishqiptare e qeverise se THAĒUQEVE & CO

Me tregoni o ju idhetar fanatik te kesaj qeverie se si do te mundoheni ta justifikoni tani kete vesheshurdhje te krye---larit HASHA te qeverise trumbetuese boshe.

pirro
17-09-08, 20:33
Ndersa deshtimet e Thaqit jan asfaltimi i rrugeve te Kosoves, lufta kunder korrupsionit rritja e pagave te mesimdhensve dhe sia te tjera.

MemphiSx
17-09-08, 21:34
Ndersa deshtimet e Thaqit jan asfaltimi i rrugeve te Kosoves, lufta kunder korrupsionit rritja e pagave te mesimdhensve dhe sia te tjera.

Lufta kunder korrupsionit??? Qikjo bile as qe vrehet!

Ne KEK,zgjidhet drejtor i prokurorimit,njeriu qe eshte denu 3-4 her me nga 1000 euro nga gjykata per korrupsion!
Drejtoret e KOmpanive te medha si PTK,KEK,ANP zgjidhen sipas deshires se tyree,dmth pa kurrfar kriteri,mjafton me qen antare i PDK-,edhe u kry!!
Edhe ne asfaltime,nderrohen projektet qe i kan qit si prioritete,kjo qeveri! Psh Autostrada Vermic-Prizren e cila ka qen e parapare qe t'fillon po ket vit!
Kostoja prej 33 milion euro,e 8 km autostrade,Fushe Kosove-Sllatine!!

Dmth ne pika te shkurta,ketu ka korrupcion,me thes!!

Honesty^uk.
18-09-08, 05:45
Ndersa deshtimet e Thaqit jan asfaltimi i rrugeve te Kosoves, lufta kunder korrupsionit rritja e pagave te mesimdhensve dhe sia te tjera.


Prandaj e paske vendndodhjen ne RRUGE ti,

Honesty^uk.
18-09-08, 22:20
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/furniture/800_left_quote.gif Mendoj se udhėheqėsit e Kosovės do tė duhej tė kishin bėrė mė shumė.
http://www.bbc.co.uk/worldservice/images/furniture/800_right_quote.gif

Jessen-Petersen
BBC: Si e shihni ju veprimin e institucioneve tė Kosovės deri tani. Ka vetėm 47 vende qė e kanė njohur pavarėsinė e saj?


Zoti Jessen-Petersen: Shumica nga kėto 47 vende janė shtete shumė tė rėndėsishme. Por duke e thėnė kėtė unė do tė doja tė shihja qeverinė e Kosovės shumė mė aktive rreth kėsaj ēėshtjeje. Unė ende nuk e kam parė njė strategji dhe ende nuk kam parė ato lloj aktivitetesh qė do tė inkurajonin dhe promovonin njohjet ashtu si kemi parė nga Serbia qė po e bllokon njohjen. Mendoj se udhėheqėsit e Kosovės do tė duhej tė kishin bėrė mė shumė.


A thua edhe ky PETERSENI ja paska inat HASHES & CO??????

Guri i madh
21-09-08, 17:51
Pershendetje:

Nje nder sukseset e Hashim Thaqit eshte edhe kthimi i 2500 hektar toke ne kosove, te cilat pa te drejt ishin tjetersuar nga maqedonia, dhe ne heshtje e kishin pranuar lideret e mehershem.
ky esht nji lajm i pa konfirmuar


sjellna argumente per ket lajm se po te ishte e vertet aj munafiku i shkjeve hasha 24 or kishte me ndejt para TV si per at pllaken e merdarit

DetiJon
21-09-08, 21:08
Ndersa deshtimet e Thaqit jan asfaltimi i rrugeve te Kosoves, lufta kunder korrupsionit rritja e pagave te mesimdhensve dhe sia te tjera.


Piro, te pershnes por ne kete qeverin e sotme kam mendue se ka aty njerz qe jon deshmue qe kan qene atdhetare dhe patriota, por tash e pash qe gati te gjith arriten te bahen gati jon milioner.

Nuk e di as vete smundem me besue qe nje punonjes ne qeverin e kosoves per nje kohe aq te shkurtte bahen njerizit ma te pasur ne kosove.

pER MUE KORRUPSIONI PO LULEZON NE TE GJITHA FUSHAT E JETS DHE ESHTE PARAJS E VERTET KRIMINALITETI NE KOSOVE DHE SHQIPERI:

niemand
22-09-08, 23:57
Piro, te pershnes por ne kete qeverin e sotme kam mendue se ka aty njerz qe jon deshmue qe kan qene atdhetare dhe patriota, por tash e pash qe gati te gjith arriten te bahen gati jon milioner.

Nuk e di as vete smundem me besue qe nje punonjes ne qeverin e kosoves per nje kohe aq te shkurtte bahen njerizit ma te pasur ne kosove.

pER MUE KORRUPSIONI PO LULEZON NE TE GJITHA FUSHAT E JETS DHE ESHTE PARAJS E VERTET KRIMINALITETI NE KOSOVE DHE SHQIPERI:

Patriotizmi tek keta me bateria nuk matet me asgje o antar i nderuar! Keta luftuan e luftuan sa munden .. sa kunder Tahirit , sa kunder Ramushit , sa kunder Drinit Sa kunder Gecve... Sa kunder Rugoves.. e ne fund fituan .. si fituan .. po prej neve pra. shkuan ne Hage si bosa.. dolen mlodhen milionat me i mbrojt ata qe luftuan kunder Tahir Zemaj dhe Farkut sikur me shka dhe ne fund dolen me ftyre te bardh po ashtu menduan ata se jo jo .. mos te ish kon uck-ja keta hala tu proshit kompira ishin kon , po i boni populli milionera se i besuan rrenave te tyre , menduan se po i pshtojn nga shkau por fatkeqesisht politika e tyre ka qen qe te ju vij dita kshtu .. se edhe Fatosi ne shqiperi i mesoj si te veprojn qe ai tja nis 97- anej , kurse ketyre ketu tja jep doren si me luftu kunder shqiptarve! E ne fund pushket qe luftuan me vra Ahmet Krasniqin e Caushat e Fatosat anej me djeg vloren .. i bashkuan dhe hajshin/pishin mish derri / raki .. e populli dhe serbia prente kallte sa mujke!!

Mos prit dicka te mire prej tyre se e mira e tyre u pa qe ateher kur dolen ne skene.. dhe ke shum shkrime/libra ku kan shkruar edhe luftetar apo me thjesht ata qe filluan luften dhe vijen e pare te ushtris clirimtare ateher ne 1990+ .

Korrupsion ka edhe 100 qeveri tjera po erdhen , po edhe keta qe tani jan do kete korrupsion.. jan te etur per pushtet e moren dhe tani po e shfyrtzojn budallekun dhe skllapimin e popullit kosovar ku cdo dite vec "amin" po bojn.. e vetmja menyr qe mund te thuet dicka prej kesaj qeverie e qe ja vlen te permendet.. eshte osfallti.. ... a sikur te ishte osfallti me ngrene njerzit .. skish pas fukarallik edhe shum.. apo ndoshta kishin mendu qe uknaqen populli edhe osfalltin ma se kishin shtru!!..

Populli duhet te zgjohet nga gjumi e te luftoj kunder atyre qe ja dhan voten , se nuk po edin qe prej djerses se tyre keta i ben milionat para 10..11 viteve as ne enderr se kan mendu veten ku tani ata jan!!


Ah me duket cdo sabah .. thojn " Ahh rrofsh o shoku millosh qe na solle ne kete dite " edhe ja bojn tani Bismilah .. edhe qohen prej shiltes... asi krevetit se shilten(dyshekin) e kan pas ateher n'1996..1997.. tash kan bo pare s'flejn ma n'shilte. !!

niemand

hasanmehmeti
23-09-08, 15:51
A po mund i numron "sukseset" e Thaqit o Nimand Jemandi.

Qysh bre nuk ishin shku asnje i Thaqist katundarit ne Iftarin e BIK??
Ev bre pisat se tybe kur ish per me votu edhe n'saf(rresht) te pare te xhamis i shifeshe.Shkruje edhe kete "sukses" te kepurdhave te pas shiut.

Sejdiu ish shku e me duket ne Vesh i kish thone N.Ternaves, kqyr bre do vota t'xhematit se marova me kta katundart.:tongue:

K.Ditore(para ca dite)

IshaAllah m'ledhe mend ky populle ndojhere.Amin.

Hajt me t'mira
Hasani.
ps/mos ma kthe pergjigjien deri pas iftarit se je nervoz hahaha:biggrin: e mos po rreshqet najsen.

BlacK DeviL
23-09-08, 23:18
A Ka bo Hashim Thaci Naj Her Mir a :eek::confused:


un qysh e di veq dom ka bo n'Kosov prei Lindjes ti ... edhe sa osht gjall deri qettash :wink:

jadore
24-09-08, 18:40
sqarim .
pa dashur te lexoj parashkruesit pa dashur te replikoj me pasuesit ne vijim shpreh mendimin tim ,

Suksese te....
, personi Hashim Thaqi njejte si Ramush Haradinaj dhe Ibrahim Rugova , me gjithe perosnat tjere qe ndoqen rrugen e formimit te nje politike Kosovare per mendimin tim mund ti numerojne vetem sukseset e te arriturave te tyre personale si individe,
e them me bindje te plot nuk mund ta quaj sukses politik te arriturat politike te Ibrahim Rugoves deri me '98,kur dij qe pas emrit te tij gjindet e gjithe suita e akademikeve te Kosoves dhe populli qe e mbeshtiste , pra nuk do e quaja si sukses te tij personal te gjithe ate levizje dhe poteza diplomaci te asaj kohe ..

Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaqi , mund te mburren dhe me te drejte fal fatit qe sillet ne tryezat politike te sferes boterore ne Ballkanin e pas 2000-tes , me te arriturat e tyre personale , nga anonimiteti u nxorren ne skene ,nuk kontribuan , pra eshte e arritur personale , mburrje perpara egos te tyre e jo tjeter ..
nuk jane asnjeri faktore kyq i politikes sone ne sfera te jashtme apo te mbrendshme ,nuk mund as te flasim per suksesin e asnjerit ne kete drejtim kur dihet qe vendimet apo ecjet drejte zhvillimit te shtetit tone apo vete neve si popull jane rezultat i vullnetit te mire te politikes se shteteve ne superfuqi ,
pra qe te tri figuarat e them me sinqeritet per mua jane dhe ishin marioneta me loje te dyfishte qe populli per mbrojtje te interesave te tij i lancoj apo superfuqite qe i plasuan si transmetues te mesazhit te tyre tek populli qe e perfaqsojne ,
per mendimin tim nese do duhet te mirret sukses politik per Kosoven e 20 viteshit te fundit eshte e vetmja e arritur politike , organizimi i Uck -se (vetem i asaj periudhe qe solli ndryshimin e satatusit tone )dhe vetedijesimi i popullit qe momentin historik diti ta mbeshtese qe ta arrituren e keti rezultati ta kthej ne favore te saj ..
prandaj ju lutem mos mitizoni idhuj , njeri te afte te politikes tek Ne qe do te sjell ndryshime qenesore ne zhivllimin dhe prosperitetin tone , ashtu siq i paten popujte tjere per situatat kyqe une nuk shof , mund te jete i lindur por mjegulla qe dominon qe keto te arritura nuk me qarteson vizionin ..
momentalisht Ne mund te kemi suksese politike por e gjitha eshte e mvarur nga disponimi i shteteve fuqi ..

endrimi
26-09-08, 00:07
Veq qi ka ba emen per veti se tjeter sukses arrit ska edhe ska me arrit kurr se ska kry ai per politik e met ne kry i ka si me ba emen e pare e si me dal mi vra njerzt e mdhaj.

Mademoiselle
03-10-08, 22:29
Hashim Thaqi, vegėl e dobėt, shpejt e skaduar.

Guri i madh
05-10-08, 13:02
Titulli: Sukseset Politike te Hashim Thaqit Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fadil
Pershendetje:

Nje nder sukseset e Hashim Thaqit eshte edhe kthimi i 2500 hektar toke ne kosove, te cilat pa te drejt ishin tjetersuar nga maqedonia, dhe ne heshtje e kishin pranuar lideret e mehershem.


ky esht nji lajm i pa konfirmuar


sjellna argumente per ket lajm se po te ishte e vertet aj munafiku i shkjeve hasha 24 or kishte me ndejt para TV si per at pllaken e merdarit
__________________
Duke demaskuar vehabizmin i beni nder kombit

Rujna ZOT nga komandantat e canhanit tė krumes e tė bllaces

---------------------------------------------------------------------------------------------------

fadil prap e sjella ket shkrimin tuaj ky grupi per demarkacion i ka kerkuar dy jav pushim per shkak te kushteve te veshtira atmosferike me kerkesen e shefit te kti grupi MURAT MEHES


e mos rrej shum se po na vjen me vjell prej rrenave tuja

Anthrax
07-10-08, 23:19
ta zem se asgje ska be, por mos te harrojm se 1 miljon perqind eshte shum ma i mir se disa ma heret qe kan udheheq .

skem qka diskutojm shum ...flet vet 17 shkurti 2008.

Bravo ...njeriu i panvarsis .

Lendi1
07-10-08, 23:57
8.Hashim Thaqi dhe Partia Demokratike e Kosoves propozuan nje moratorium(afatizim) se kur do te zgjidhet statusi i Kosoves , i cili prpozim u refuzua nga forcat Politike pa e ditur se qka shkruante ne te, me kete iide Hashim Thaqi deshironte te ja caktonte nje date UNMIK-ut se kur ai definitivisht duhej te largohej nga Kosova, Iden e Hashim Thaqit e zyrtarizoj Majkell Grosman Nensekretar i shteit amerikan per qeshtje Politike e caktoj vitin 2005.

Me te vertet spaske shique lajme gjat asaj kohe kur thojke thaqi Kosova e din daten e pavarsis sa her delke ket fjal e thojke e kurr se permendi deri sa e shpallen ata te unmikit si jav dhan daten e sakt her te shtunen e her te dillen thojshin


9 kjo ide si te tjerat nga LDK-ja dhe disa te tjera u refuzua pa e lexuar e as pa e ditur se qka shkruante ne te.


Me sa po shihet tek je simpatizus i thaqit po sikur i paske bo ti do lavdata rreth ksaj partie apo kti personi sjan te verteta si Psh kjo qe po thu e mbeshteten pa e ditur as qka shkruan ne to ejt. Em fal qe po te thom mos e ban aq te madh se sashte ashtu sikur po i thue ti jo

niemand
08-10-08, 18:29
ta zem se asgje ska be, por mos te harrojm se 1 miljon perqind eshte shum ma i mir se disa ma heret qe kan udheheq .

skem qka diskutojm shum ...flet vet 17 shkurti 2008.

Bravo ...njeriu i panvarsis .

Jo me ja hap kembet edhe me fut brenda e bejn gjith , por duhet me dite si me sjell deri te ajo pikė! Edhe kjo ka qen kshtu se njeriu i pavasis vdic ne .. Janar 2006 qe e solli deri ne nje pike por pas vdekjes se tij ndodhen edhe keto se ai kurr ne bot skish pranu nje Pavarsi te kushtezuar me lloj lloj Bangllaleshi prap ULEUX apo qysh dreq ishte ai emeri!

Kjo eshte se disa ja ben afer e ai e lexoj qat fleten ne Parlament gje qe e kishmi bo gjith!

niemand

Honesty^uk.
08-10-08, 18:35
Votimi PRO nga OKB i kerkeses se serbise per KOSOVEN, eshte nje nder arritjet me madhore te kesaj NEVERIE te udheshkequr nga HASHA and MOZOMAKEQ

Anthrax
08-10-08, 21:41
Jo me ja hap kembet edhe me fut brenda e bejn gjith , por duhet me dite si me sjell deri te ajo pikė! Edhe kjo ka qen kshtu se njeriu i pavasis vdic ne .. Janar 2006 qe e solli deri ne nje pike por pas vdekjes se tij ndodhen edhe keto se ai kurr ne bot skish pranu nje Pavarsi te kushtezuar me lloj lloj Bangllaleshi prap ULEUX apo qysh dreq ishte ai emeri!

Kjo eshte se disa ja ben afer e ai e lexoj qat fleten ne Parlament gje qe e kishmi bo gjith!

niemand

...aaaa..po me kujtohet shum mir edhe ky e pat shpall Kosoven panvarsi diku ne 90'tat - sedi sakt vitin , mirpo sja pranoi askush , kjo ishte nji trillim apo genjeshter , propagand e tij....keshtu ai e ngopi popullin e vet me thashetheme .

thjesht kishte prirje ...kishte aftesi per ksi gjera.

Anthrax
08-10-08, 21:50
Jo me ja hap kembet edhe me fut brenda e bejn gjith , por duhet me dite si me sjell deri te ajo pikė! Edhe kjo ka qen kshtu se njeriu i pavasis vdic ne .. Janar 2006 qe e solli deri ne nje pike por pas vdekjes se tij ndodhen edhe keto se ai kurr ne bot skish pranu nje Pavarsi te kushtezuar me lloj lloj Bangllaleshi prap ULEUX apo qysh dreq ishte ai emeri!

Kjo eshte se disa ja ben afer e ai e lexoj qat fleten ne Parlament gje qe e kishmi bo gjith!

niemand

e ti voglush per keta baglladeshat qe jan ketu ,,,ti mundesh mi shiku inqizimet e viteve 90'ta deri ne vitin 2006 - ku ne janar te 2006 vdiq - deri ketu me siguri se ekzistojn fjalimet e tij , mundesh mi pa dhe me i ndegju edhe mu saktsu ma mir ti dhe te tjeret se kush ishte aj qe therriste me shum keta banglladeshat , hindusat , ti kete e din shum mir amo po e lun rolin e budalles kishe spo di un .....hahhahah ..hajt shikoj edhe niher veq mos e ofendo mandej .

Llapjani_HH
08-10-08, 21:51
Pershendetje:

Nje nder sukseset e Hashim Thaqit eshte edhe kthimi i 2500 hektar toke ne kosove, te cilat pa te drejt ishin tjetersuar nga maqedonia, dhe ne heshtje e kishin pranuar lideret e mehershem.
Kosovė-Maqedoni, hiqen piramidat e kufirit

Trupa te armatosura shfaqen serish ne kufirin mes Kosoves dhe Maqedonise.
E mėrkurė

Shenimi i kufirit, i cili po behet aktualisht, ka lene rreth 3000 hektare toke ne territorin maqedonas dhe per ta mbrojtur jane ngritur banoret e fshatrave te zones kufitare.

Ata kane filluar te heqin edhe piramidat kufitare te sapo vendosura nga komisioni ndershteteror. Shume prej tyre jane te armatosur e te maskuar dhe thone se nuk i frikesohen nje perballjeje ushtarake me forcat e sigurise.

"Nuk do te vihet guri ketu. Nuk do ta lejojme. Ky eshte territori jone", shprehet nje person i armatosur ne fshatin Libisht. Edhe banoret e tjere, ata qe nuk mbajne arme dhe nuk jane te armatosur, pohojne te njejten gje.

"Kufiri Kosove-Maqedoni nuk eshte ky. Kete zone na e kane marre qe ne 58-en dhe qeveria nuk ka bere asgje per ta marre serish. Nuk jemi dakord me shkeputjen e tokave te territorit tone. Kufijte jane me tej, jo ketu", thote banori Vehbi Xhemishti.

Ne Libisht dhe ne fshatrat e tjera ne kufij, personat e armatosur ruajne edhe gjate nates ate pjese territori qe e konsiderojne te tyrin. /top channel/

Mesazhi.com 08 Tetor 2008 07:45

Fadil a sukses i thuhet ksaj a?

niemand
09-10-08, 11:53
e ti voglush per keta baglladeshat qe jan ketu ,,,ti mundesh mi shiku inqizimet e viteve 90'ta deri ne vitin 2006 - ku ne janar te 2006 vdiq - deri ketu me siguri se ekzistojn fjalimet e tij , mundesh mi pa dhe me i ndegju edhe mu saktsu ma mir ti dhe te tjeret se kush ishte aj qe therriste me shum keta banglladeshat , hindusat , ti kete e din shum mir amo po e lun rolin e budalles kishe spo di un .....hahhahah ..hajt shikoj edhe niher veq mos e ofendo mandej .

Un shqipen skam si ta mesoj ty me fal! por lexo me mire dhe e kupton.. un thash qe kur u pranua pavarsia te ishte presidenti rugova nuk e kish pranu kurr me u kthy perseri Baglaleshat! kjo ishte ajo qe un e thash ..

nejse se gjuha shqipe juve anej kufirit eshte e veshtir ..me mesu te kuptoj ..

niemand

kosova e re
15-10-08, 15:43
o s'kini faju ju, jo, ka faj demokraci qe ju jep drejt te fjales qdo njerit