PDA

View Full Version : SukseseT E LDK-se Ne Vitet 1997-2004


MemphiSx
31-07-04, 23:59
Po i shenoj vetem disa prej Sukseseve te LDK-se

Qe te shohin ata te verberit se LDK-ja ka pas pak fjale e shum pune

Dhe nuk kisha dasht me komentu shum per keto suksese veq kisha dasht nga kundershtaret e pakte te ketyre shenimeve te tregojn se qka kan kontribu keta ne ate kohe Ku kan qen Me qka jan marre qe keshtu kjo teme te merr nje kahje te duhur

Ju pershendes

MemphiSx
01-08-04, 00:18
Sot rreth orės 10,00 nga Klina nė drejtim tė Skėnderajt shkuan dhjetėra policė serbė me 13 automjete. Policėt e veshur me kėmisha antiplumb po pėrcilleshin me entuziazėm nga qytetarėt serbė.
Dega e LDK-sė njofton se atmosfera nė kėtė komunė i pėrngjan atmosferės sė luftės, ndėrsa njė dėshmitar tha se kėto forca serbe parakaluan nėpėr Komoran tė Gllogocit duke kėnduar kėngė lufte.
Nga Mitrovica njoftohet se prej mėngjesit ka pasur lėvizje tė mėdha tė forcave serbe. Nė orėn 6,30 tre autobusė me policė arritėn nga Serbia nė Kosovė dhe u stacionuan nė kazermėn e ushtrisė serbe nė Mitrovicė.
Nė orėn 7,45 nga Mitrovica nė drejtim tė Skėnderajt shkuan 2 autobusė e 3 picgauerė dhe disa kamionė me dhjetėra policė.
Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Mitrovicė njofton edhe pėr lėvizjet e popullsisė serbe nė kėtė komunė. Nė lagjen Shipol thuhet se disa familje serbe i kanė lėshuar shtėpitė e tyre.
Disa dėshmitarė nga Prishtina i thanė QIK-ut se gjatė natės sė mbrėmshme janė vėrejtur mobilizime edhe nė Qendrėn e Studentėve, ku janė vendosur vetėm studentė serbė e refugjatė serbė.
Delegacioni i LDK-sė, me nė krye mr. Fatmir Sejdiun ka arritur nė Skėnderaj. Nė njė bisedė telefonike, z. Sejdiu e pėrshkroi gjendjen nė kėtė komunė dhe pėrgjithėsisht nė rajonin e Drenicės si shumė tė rrezikshme. Ai tha se vendbanimet e sulmuara dje dhe sot nga forcat serbe kanė nevojė urgjente pėr ndihma mjekėsore, pasi ka shumė tė plagosur e disa tė vrarė.
Degėt e partive dhe tė asociacioneve nė komunėn e Gllogocit e tė Skėnderajt vazhdojnė t’u bėjnė thirrje faktorėve ndėrkombėtarė qė tė bėjnė presion mbi Beogradin pėr tė ndėrprerė menjėherė kėtė sulm tė forcave serbe.

Ora:12,00.

(1 mars 1998, Ora 10:00)
Sulmi i forcave serbe u zgjerua sot edhe nė fshatrat Polac, Prekaz e LLaushė

Prishtinė, 1 mars (QIK)
Burimet e LDK-sė njoftojnė sot nga Skėnderaj se forcat serbe vazhduan sot nė orėt e mėngjesit me sulmin masiv tė filluar dje.
Nė njė bisedė telefonike me drejtuesit e Degės sė LDK-sė pėrmes telefonit dėgjoheshin tė shtėna tė shumta e tė fuqishme nė Skėnderaj e nė Llaushė. Dėshmitarėt thonė se forcat serbe po shtinė me armė nga autoblindat.
Burimet nė Skėnderaj thanė se forcat serbe po zhvillojnė sot sulme nė vetė qytetin e Skėnderaj dhe se e kishin zgjeruar sulmin prej fshatit Polac nėpėr Prekaz e deri nė Llaushė dhe se krisma ishin dėgjuar edhe nga drejtimi i fshatrave Likoshan e Ēirez, qė ishin dje qendra tė sulmeve serbe.
Njė burim nė fshatin Llaushė i tha QIK-ut se nė orėt e hershme tė mėngjesit helikopterėt e forcave serbe kishin fluturuar mbi lagjet Gecaj, Rrecaj e tė tjerė dhe se pastaj kishin filluar tė shtėnat prej helikopterėve nė drejtim tė shtėpive. Rreth orės 9,00 mė nuk dėgjoheshin krisma, mirėpo nė kėtė kohė nė fshat arritėn forca tė mėdha serbe prej drejtimit tė Mitrovicės. Njė dėshmitar nga vendi i ngjarjes tha se pjesėtarėt e forcave serbe qė arritėn me kėta kamionė u nisėn kėmbė nė drejtim tė fshatit Prekaz. Ai shfaqi drojėn se forcat serbe po synonin tė vendosnin njė gjendje tė rrethimit nė kėtė fshat para sulmit.
Nė orėn dhjetė njė burim i LDK-sė tha se forcat serbe ishin tėrhequr nga fshati Polac, nė tė cilėn kishin qėndruar prej ditės sė djeshme. Ai tha se forcat serbe kishin urdhėruar dje largimin e disa familjeve nga ky fshat.
Nga Drenica bėhet me dije se gjatė sulmit tė djeshėm tė forcave serbe ėshtė shtėnė nė dy familje tė Prekazėve tė Ēirezit nė fshatin Ēirez dhe se me atė rast janė vrarė disa anėtarė tė asaj familjeje, nė mes tyre edhe gra. Siē dihet, policia serbe njoftoi dje se gjoja nė forcat serbe nė njė shkėmbim zjarri kishin vrarė pesė "terroristė". Dyshohet se policia serbe i numron si terroristė anėtarėt e kėtyre dy familjeve qė u vranė nė shtėpitė e tyre prej tė shtėnave tė forcave serbe.
Kryetari i Degės sė LDK-sė nė Skėnderaj Idriz Rreci u bėri sot nė mėngjes njė apel dramatik pėrmes QIK-ut institucioneve e partive politike shqiptare dhe faktorėve ndėrkombėtarė qė tė ndėrhyjnė pėr ta shpėtuar kėtė rajon nga sulmi i paralajmėruar i forcave serbe dhe nga pasojat e sulmit tė djeshėm. Burimet nga Skėnderaj flasin pėr dhjetėra tė vrarė e tė plagosur gjatė sulmeve tė djeshme. Mirėpo deri mė tash nuk ka njoftime nė mos institucionet e asociacionet shėndetėsore tė Kosovės dhe ato nbdėrkombėtarė qė kanė zyrat e veta nė Kosovė tė kenė ndėrmarrė diēka pėr tė ndėrhyrė nė mbrojtje tė popullsisė sė masakruar.
Sulmi i djeshėm dhe i sotėm i forcave serbe nė Drenicė ka shkaktuar shqetėsim tė madh nė mbarė Kosovėn. Gjatė natės dhe sot nė Qendrėn pėr Informim tė Kosovės janė paraqitur me telefon dhjetėra e dhjetėra qytetarė nga Kosova dhe mėrgimtarė tanė nė botė pėr t’u informuar me zhvillimet nė komunėt e Gllogovcit dhe tė Skėnderajt.
Me qėllim qė tė informimit mė tė mirė me situatėn nė Drenicė sot nė mėngjes pėr kėtė rajon u nis njė delegacion i Kryesisė sė LDK-sė.
Nga Gllogoci deri mė tash nuk ka njoftime pėr pasojat e sulmit tė djeshėm as pėr vazhdimin e sulmit tė sotėm. Siē dihet sulmi filloi dje nė Likoshan dhe pastaj u pėrhap nė venbanimet pėr rreth rrugės Glogoc - Likoshan - Polac - Skėnderaj.
Ora:10,00.


Prishtinė, 31 mars (QIK)

Kryetari i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova priti sot njė delegacion tė Asamblesė Nacionale tė Francės, tė pėrbėrė nga Pjer Brana, Fransua Lonkl dhe Rene Andre. Delegacioni po qėndron nė Prishtinė pėr t’u njohur nga afėr me gjendjen e pėrgjithshme nė Kosovė.

Nė njė bisedė tė gjatė e tė pėrzemėrtė, kryetari Rugova i bėri njė prezentim tė pėrgjithshėm gjendjes nė Kosovė. Ai foli pėr mundėsitė e zgjidhjes paqėsore e me dialog tė ēėshtjes sė Kosovės, mirėpo pėrveē dhunės disavjeēare sistematike, regjimi serb gjatė muajve tė parė tė kėtij viti ndėrmori njė varg aksionesh tė mėdha nė disa fshatra tė Drenicės e tė Deēanit, duke masakruar fėmijė, gra e pleqė dhe duke djegė fshatra tė tėra tė kėtij rajoni.

Kryetari Rugova bėri thirrje pėr njė trysni tė fuqishme e tė vazhdueshme mbi Beogradin nga SHBA-tė dhe nga Unioni Evropian qė tė tėrheqė forcat speciale nga Kosova.

Duke folur pėr identitetin historik, politik dhe juridik tė Kosovės, kryetari i Republikės pėrkujtoi se nė ish-federatėn jugosllave, Kosova ishte njėra nga tetė njėsitė pėrbėrėse tė barabarta. Ai tha se pas rrethanave qė u krijuan nė fillim tė viteve tė ‘90-ta, populli i Kosovės shfrytėzoi tė drejtėn e deklarimit tė vullnetit politik me referendum pėr pavarėsinė e Kosovės.

Nė bisedė me parlamentarėt francezė, kryetari Rugova tha se Republika e Kosovės, shtet i pavarur e neutral, me garanca pėr serbėt lokalė dhe pėr interesat e tyre, ėshtė zgjidhja mė e mirė. Kjo zgjidhje do ta qetėsonte Maqedoninė, Shqipėrinė dhe vetė Serbinė, konstatoi kryetari Rugova. Ai theksoi se tė gjitha partitė politike shqiptare kanė konsenzus pėr pavarėsinė e Kosovės dhe pėr zgjidhjen paqėsore e me dialog tė ēėshtjes sė Kosovės.

Ai rikujtoi se udhėheqja e Kosovės vazhdimisht ka kėrkuar dhe kėrkon qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet me negociata me Beogradin me ndėrmjetėsimin ndėrkombėtare. Prania e palės sė tretė ndėrkombėtare nė relacionin SHBA-tė dhe UE-ja nuk ėshtė parakusht, por njė mjet i domosdoshėm pėr vendosjen e dialogut dhe pėr garantimin e implementimit tė marrėveshjes eventuale, vuri nė pah kryetari i Republikės sė Kosovės.

Delegacioni i Asamblesė Nacionale tė Francės u interesua pėr gjendjen nė Kosovė dhe pėr mundėsitė e zgjidhjes sė kėsaj ēėshtjeje. Ata theksuan se Franca angazhohet pėr njė zgjidhje tė drejtė e me negociata.

Pasi e pėrgėzuan kryetarin Rugova pėr zgjedhjet parlamentare e presidenciale tė 22 marsit, anėtarėt e delegacionit tė Asanblesė Nacionale tė Francės ia dorėzuan kryetarit tė Republikės sė Kosovės ftesėn e kryetarit tė Komisionit pėr Politikė tė Jashtme Zhak Lang pėr ta vizituar Francėn.

Kryetari Rugova e pranoi ftesėn me kėnaqėsi dhe falėnderoi parlamentarėt dhe qeverinė franceze pėr angazhimin e vazhdueshėm pėr ēėshtjen e Kosovės.Forcat serbe tentojnė t’i frikėsojnė shqiptarėt e komunės sė SkėnderajPrishtinė, 1 prill (QIK)

Dje forcat ushtarake serbe kanė lėvizur nė fshatin Kopiliq i Ulėt dhe kanė shtėnė me armė nga autoblinda nė drejtim tė shtėpive tė fshatit me ē’rast banorėt janė detyruar tė braktisin fshatin.

KI i degės sė LDK-sė nė Skėnderaj njofton se brenda pesė ditėve tė fundit, frika qė banorėt e kėtij lokaliteti e pėrjetojnė nga tė shtėnat ka shkaktuar tashmė vdekjen natyrore tė disa personave tė moshuar dhe kufomat e tyre janė varrosur jashtė vendlindjes sė tyre.

Sofije Gashi-Veseli nga Kopiliqi i Ulėt u varros nė fshatin Likofc, Halil Hoti nga Broja u varros nė fshatin Grapc, komuna e Klinės, Arife Hetemi nga Broja u varros nė Turjan afėr Vojnikut. Ali Rrahmanin nga Turiqefci tė cilėn policia serbe e ka vrarė, tė afėrmit e tij e nxorėn pas 12 ditėsh nga morgu i Pejės dhe e varrosėn nė fshatin Gjurgjevik tė komunės sė Klinės.

Gjithashtu ju informojmė, thuhet nė njoftimin e kėtij kėshilli inmformativ se edhe dy tė rinjė tė cilėt kanė qenė nė listėn e tė humburve, Avni Gjinovci nga Makermali dhe Enver Keēolli nga fshati Tice janė gjetur dhe se janė nė gjendje tė mirė shėndetėsore.

Po sot mė 1 prill, nė ora 15,15 njė aeroplan ushtarak me fluturim tė ulėt ka lėvizur nėpėr Gllogoc dhe ka shkuar nė drejtim tė Skėndrajt.Jehona e Rezolutės sė KS tė OKB-sė nė shtypin suedezPrishtinė, 1 prill (QIK)

Nė shtypin dhe masmediat e tjera suedeze i parė dhe kryesor ishte rezoluta e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara kundėr Jugosllavisė. Varėsisht prej redaksive qė transmetonin kėtė lajm tė dorės sė parė jepej shkurt dhe qartė informacioni se Kėshilli i Sigurimit tė KB ka aprovuar rezolutėn me tė cilėn Jugosllavisė sė mbetur, pėr shkak tė Kosovės i

vehen sanksionet dhe embargoja pėr importim tė armėve. Rezoluta u aprovua pa asnjė votė kundėr. Nė momentin e fundit "pėr" votoi edhe pėrfaqėsuesi i

Rusisė pas trysnisė amerikano-angleze dhe pas vlerėsimit shumė serioz se situata nė Kosovė paraqet rrezik jo vetėm pėr rajonin e Ballkanit, por

edhe pėr Evropėn dhe botėn. Madje pėrfaqėsuesi i Suedisė nė Kėshillin e Sigurimit me kėtė rast deklaroi se paqja nė Ballkan, nė Evropė e mė gjerė varet nga situata nė Kosovė.

Kundėr aprovimit tė kėsaj rezolute mė sė tepėrmi u ekspozua pėrfaqėsuesi i Kinės. Ai mbronte qėndrimin (pėrkundėr tė tjerėve) se "ēėshtja e Kosovės ėshtė ēėshtje e brendshme e Serbisė". Por, pikėrisht pėr shkak se pėrfaqėsuesit e tjerė nė Kėshillin e Sigurimit vlerėsonin drejt seriozitetin e "bombės sė kurdisur" tė quajtur Kosovė, Kina nuk pėrdori veton, por abstenoi.Asnjė votė kundėr-Kina abstenoiPrishtinė, 1 prill (QIK)

Agjencia e shtypit (BELGA) informon sot nga Nju Jorku pėr votimin e rezolutės sė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr embargo armėsh kundėr Beogradit.

Nė tekstin e agjencisė thuhet se OKB-ja votoi Rezolutėn pėr embargo nė armė kundėr Beogradit.

Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė aprovoi tė martėn njė Rezolutė pėr embargo tė armėve kundėr tė Beogradit. Kėto sanksione kanė pėr qėllim tė detyrojnė Republikėn Federale tė Jugosllavisė (RFJ) qė tė fillojė pa kusht

dialogun me shqiptarėt, "nė mėnyrė qė t’i akordohet njė autonomi e zgjeruar kėsaj krahine tė jugut tė Serbisė ku shqiptarėt janė shumicė".

Nė njoftim thuhet se rezoluta 1160 u aprovua me 14 vota pėr, nė mesin e tyre Rusia, dhe njė abstenim, ai i Kinės.

Kjo embargo e OKB-sė e cila aplikohet menjėherė, i shtohet sanksioneve tė Unionit Evropian nė mesin e tė cilave ėshtė edhe embargoja mbi armėt. Por rezoluta nuk parasheh sanksione tė tjera nėse presidenti jugosllav, Sllobodan Millosheviq nuk lėshon pe ndaj urdhėrave tė OKB-sė.

OKB-ja i pat hequr Beogradit nė vitin 1996 tė gjitha sanksionet gjatė katėr viteve tė luftės nė ish-Jugosllavi, thuhet nė raportin e sotėm tė kėsaj agjencie belge nga Nju Jorku.A mund tė minohet marrėveshja e arsimitPrishtinė, 1 prill (QIK)

Ish-ministri i arsimit nė qeverinė e Milan Paniqit, dr. Ivan Iviq, duke vlerėsuar aneks-marrėveshjen e arsimit tė grupit 3+3 i deklaroi gazetės "N. borba" se shikuar nė mėnyrė afatshkurtėr kjo marrėveshje nuk mund tė vehet nė lojė, sepse ėshtė mė konkrete se e mėparshmja. Iviqi megjithatė shpreh dyshimin se edhe kjo marrėveshje mund tė minohet me konflikte spontane apo tė provokuara. Kjo marrėveshje, sipas tij, pėr palėn shqiptare do tė thotė shumė, sepse "ata deri tash kanė punuar nė kushte tė mjerueshme", ndėrsa sudentėt serbė, sipas Iviqit "kanė tė drejtė", sepse shqiptarėt morėn njė mirėnjohje tė veēantė qė u mundėson tė rrumbullakėsojnė sistemin e arsimit.

Duke "arsyetuar" pakėnaqėsinė e palės serbe, Iviq thotė se janė tė rrezikuara interesat e studentėve dhe tė grupeve udhėheqėse, siē ėshtė ajo e rektorit serb dhe e njė numri tė arsimtarėve tė cilėt nė atė universitet tė predimensionuar serb nė Prishtinė kanė marrė tituj qė kurrė nuk do tė mund t’i merrnin nė ndonjė universitet tjetėr tė Serbisė. Edhe nga aspekti ligjor, thotė Iviq, serbėt nuk kanė tė drejtė t’ua mohojnė shkollimin universitar shqiptarėve.Raport i Grupit Britanik tė Helsinkit mbi Konfliktin e Parlamentit Shqiptar me Gjykatėn

Prishtinė, 1 prill (QIK)

Grupi britanik i Helsinkit pėr tė drejtat e njeriut akuzoi qeverinė shqiptare pėr shkeljen a pavarėsisė sė gjyqėsorit, njofton ATSH.

Organizata pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut nxori njė raport nė tė cilin analizon marrėdhėniet midis parlamentit tė Shqipėrisė dhe Gjykatės Kushtetuese.

Ndėrsa bota e ka pėrqendruar vemendjen nė trazirat e javėve tė fundit nė Kosovė, thuhet nė raport, Parlamenti shqiptar i mbizotėruar nga Socialistėt e ka ēuar konfliktin e tij tė pareshtur me Gjykatėn Kushtetuese nė nivele kritike. Mė 14 shkurt, parlamenti shkarkoi kryetarin e kėsaj gjykate, zotin Rustem Gjata, duke e akuzuar se kishte bashkėpunuar vullnetarisht me Sigurimin e Shtetit. Dy ditė mė vonė zyrtarė tė policisė, me urdhėr tė minsitrit tė Brendėshėm, Neritan Ceka e larguan me forcė zotin Gjata nga zyra.

Grupi britanik i Helsinkit pėr tė drjtat e njeriut thekson se ky akt jo vetėm qė ėshtė njė sulm tjetėr kundėr pavarėsisė sė degės juridike tė pushtetit, por njėkohėsisht pėrbėn shkelje tė ligjit kushtetues. Grupi britanik i Helsinkit argumenton se veprimet e Parlamentit shqiptar lidhur me Gjykatėn Kushtetuese pėrbėjnė shkelje tė rėnda procedurale, me motive politike.

Nė Shqipėri ligji parashikon zgjedhjen e kryetarit tė Gjykatės Kushtetuese nėpėrmjet njė procesi votimesh nga gjykatės sė tjerė. Parlamenti ka nė kompetencė emėrimin e disa anėtarėve tė Gjykatės Kushtetuese, por shkarkimi i tyre nuk ėshtė nė kompetencėn Parlamentit.

Grupi britanik i Helsinkit pėr tė drejtat e njeriut ėshtė i mendimit se konflikti midis Parlamentit dhe Gjykatės Kushtetuese i ka rrėnjėt nė vendimet e kėsaj tė fundit sipas sė cilės dega ekzekutive nuk mund tė bllokojė pasurinė e njė firme private pa ndjekur procedurėn ligjore, siē ishte nė vitin e kaluar rasti i firmės VEFA. Po ashtu Gjykata Kushtetuese ka pasur konflikte serioze me Parlamentin lidhur me rotacionin e anėtarėve tė saj. Po aq konfliktuoze, sipas raportit tė grupit britanik tė Helsinkit ėshtė edhe praktika e Komisionit pėr verifikimin e Figurave. Ndėrsa ky komision akuzon kryetarin e Gjykatės Kushtetuese si ish- agjent tė Sigurimit tė Shtetit, shih ironinė, edhe kryetari i kėtij komisioni, z. Nazif Bezhani ėshtė akuzuar si ish-agjent i Sigurimit.

Spastrimet e degės juridike nga parlamenti, thuhet nė raport, janė kryer edhe nė nivele mė tė ulta tė saj.

Tubim i nėndegės sė LDK-sė nė ZvicėrPrishtinė, 1 prill (QIK)

Kryesia e Nėndegės sė LDK-sė nė Baden Wettingen mbajti sot njė tubim informativ lidhur me situatėn aktuale nė Kosovė.

Tubimin e e kryesoi kryetari i nėndegės z.Nuhi Halili kurse nė tė moripjesė edhe z.Pjetėr Arbnori, ish-kryetar i Parlamentit tė Shqipėrisė dhe znj. Suzana Arbnori. Ishin tė ftuar edhe kėshilltari i Qeverisė sė Kosovės dhe anėtarėt e Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Zvicėr.

Temė diskutimi ishte ndihmava pėr Drenicėn dhe me kėtė rast u tha se nė kėtė nėndegė u grumbulluan mbi 300 mijė franga zvicerane.

Nė fund tė kėtij tubimi iu dėrgua njė telegram pėrshėndetės Dr. Ibrahim Rugovės pėr rizgjedhjen - President i Republikės sė Kosovės.

"Nėndega e LDK-sė Baden Wettingen nė Zvicėr me komisionin pėr "tre pėrqindėsh" ka nderin qė t’ju pėrgėzojė pėrzemėrsisht pėr rizgjedhjen tuaj kryetar i Republikės sė Kosovės.

Rizgjedhja juaj e vulosi plebishitin pėr pavarėsi tė Kosovės", thuhet veē tjerash nė telegramin e nėnshkruar nga Nuhi Halili, kryetar i Nėndegės LDK-sė nė Baden Wettingen.
Prishtinė, 1 prill (QIK)

Gjendja nė Skėnderaj dhe fshatrat pėrreth ėshtė edhe sot tepėr e rėndė, njofton Komisioni pėr Informim i Degės sė LDK-sė. Forca tė mėdha policore-ushtarake edhe mė tej janė tė fortifikuara nė kondrinat qė ndajnė Skėnderajn me Llaushėn. Nė kėtė hapėsirė janė tė vendosur armė tė shumta artilerike, me tė cilat kontrollohet Llausha dhe Skėnderaj.

Burimet e LDK-sė nė fshatin Marinė, sot janė shtuar shumė forcat e armatosura, tė cilat sot po hapin llogore tė reja. Kėrcėnimi pėr shatin Marinė, Rezallė, Polac etj. ėshtė evident dhe janė shumė reale mundsitė e njė sulmi tė afėrt.

Se sa janė tė izoluara disa fshatra, flet shembulli i foshnjės sė vdekur 14- muajshe, Marigonė Vojvoda, nga Llausha. Foshnja ishte bashkė me prindėrit nė njė fshat tė afėrm,mirėpo prindėrit nuk patėn mundsi tė varrosnin nė Llaushė, prandaj e varrosėn nė Polac, edhepse kėto dy fshatra janė fare pranė njėri-tjetrit.

Dje, pėrveē nė Marinė e Llaushė, ku nė orėt e hershme tė mėngjesit ka pasur tė shtėna tė shumta. Tė shtėna ka pasur edhe nė fshatin Brojė, ku si pasojė ėshtė plagosur Violeta Hoti, 18 vjeēe.

Sot ėshtė dita e dytė e rifillimit tė mėsimit nė dhjetė shkolla fillore. Numri i nxėnėsve qė ndoqi sot mėsimin, nė krahasim me dje, ėshtė solid.

Ndihmat nga Kėshilli Qendror i Emergjencės dhe asociacione tjera humanitare kanė arritut edhe dje, mirėpo nė sasi jo tė mjaftueshme. Ato ndihma qė kanė arritur janė shpėrndarė nė terren, thuhet nė njoftimin ditor tė Komisionit pėr Informim tė Degės sė LDK-sė nė Skėnderaj.Gjendje e rėndė nė DeēanPrishtinė, 1 prill (QIK)

Nė mbledhjen e jashtėzakonshme tė Kryesisė sė LDK-sė, Dega nė Deēan, nė tė cilėn mori pjesė edhe Nimon Alimusaj, anėtar i Kryesisė qendore tė LDK-sė, u shqyrtua situata politike dhe e sigurisė nė komunėn e Deēanit pas sulmit ushtarako-policor nė Gllogjan tė datės 24 mars, njofton Komisioni pėr Informim i Degės sė LDK-sė nė Deēan.

Me kėtė rast u potencua se situata nė territorin e kėsaj komune edhe pėrkundėr tė dhėnės se tani nuk ka sulme policore, ėshtė tejet e nderė, veēmas nė Gllogjan ku njerėzit kanė braktisur vatrat e tyre.

Z. Alimusaj tha se njerėzit qė pėrhapin panikė nė fshatrat e Deēanit dhe nė trevat tjera tė Kosovės, janė nė shėrbim tė luftės psikolgojike qė ushtron pushtuesi. Ai apeloi edhe pėr kthimin e njerėzve nė vatrat e veta.Tė shtėna me armė nga shtėpia e njė serbi nė fshatin DobreshPrishtinė, 1 prill (QIK)

Siē u njoftuam nga Komisioni pėr Informim i LDK-sė, nėndega e fshatit Drobesh nė kėtė lokalitet nė orėt e vona tė mbrėmjes sė 31 marsit e deri sot nė ēastet kur po lajmėrojmė, ora 12, nė familjen e Miladin Jovanoviqit, nga i njėjti fshat, nga disa pjesėtar tė nacionalitetit serb dhe malazez, ėshtė shtėnė kohė paskohe nga armė tė lehta tė kalibreve tė ndryshme. Bėhet e ditur se kishte prezentė edhe pjesėtarė tė policisė.

Preteksti i kėtyre tė shtėnave nuk dihet. Ndėr banorėt shqiptarė e veēanėrisht tek nxėnėsit, ėshtė pėrhapur njėndjenjė frike dhe pasigurie. Ky lokalitet ėshtė i banuar me shqiptarė dhe shtėpia nė fjalė ėshtė nė fqinjėsi me familje shqiptare.

Me tė marrė informatėn e parė njė pjesė e kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Viti vizitoi kėtė lokalitet dhe pėr sė afėrmi u njoftua me gjendjen.

Kryetari Rugova priti njė delegacion tė Unionit EvropianPrishtinė, 1 prill (QIK)

Kryetari i Republikės sė Kosovės, dr.Ibrahim Rugova priti sot njė delegacion tė Komisionit tė Unionit Evropian, i cili kryesohej nga ambasadori i Britanisė sė Madhe nė Beograd, Brajan Donelli.

Gjatė bisedės delegacioni i Komisionit tė UE-sė u interesua pėr situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė, veēmas pėr gjendjen nė shkollė dhe pėr mbarėvajtjen e zbatimit konkret tė marrėveshjes pėr arsimin.

Duke folur pėr gjendjen nė kosovė, kryetari Rugova theksoi se ajo vazhdon tė jetė tepėr e rėndė, si pasojė e ndėrhyrjeve tė forcave serbe nė disa pjesė tė Kosovės. Ai ritheksoi gatishmėrinė e udhėheqjės sė Kosovės pėr realizimin e vullnetit pėr pavarėsi tė popullit tė Kosovės me negociata me Beogradin me ndėrmjetėsimin e palės ndėrkombėtare.

I ngarkuari me punė nė delegacionit tė Komisionit tė UE-sė nė beograd - Majkėll Greem, dhe shefi i Sektorit pėr Shqipėrinė dhe shtetet e dala nga ish-Jugosllavia - dr.Hansjorg Kreēmer folėn pėr gatishmėrinė e kėtij Komisioni pėr tė ndihmuar paisjen e objekteve ekzistuese shkollore dhe pėr ndėrtimin e objekteve tė reja, tė cilat do tė shfrytėzoheshin nga tė gjithė nė Kosovė.

Kryetari Rugova falėnderoi Unionin Evropian dhe Britaninė e Madhe si kryesuese pėr angazhimin dhe gatishmėrinė pėr tė ndihmuar sgmentet e ndryshme tė jetės nė Kosovė dhe zgjidhjen paqėsore tė ēėshtjes sė Kosovės.Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė miratoi njė rezolutė pėr embargon e armėve ndaj "RFJ"Prishtinė, 1 prill (QIK)

Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė miratoi mbrėmė, mė 31 mars 1998, njė rezolutė pėr embargon e armėve ndaj "RFJ". Pėrveē Kinės, tė gjitha anėtaret e Kėshillit tė Sigurimit votuan pėr kėtė rezolutė. Mė poshtė po japin tekstin integral tė kėsaj rezolute qė mban numrin 1160.

Kėshilli i Sigurimit:

Duke iu referuar me kėnaqėsi deklaratave tė ministrave tė jashtėm tė Francės, Gjermanisė, Italisė, Rusisė, Britanisė sė Madhe dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (Grupi i Kontaktit) tė 9 e 25 marsit tė vitit 1998 nė tė cilat propozohet njė embargo pėrmbajtėsore e armėve ndaj Republikės Federative tė Jugosllavisė, duke pėrfshirė edhe Kosovėn, duke mirėpritur vendimin e sesionit special Kėshillit tė pėrhershėm tė OSBE-sė tė 11 marsit 1998;

Duke dėnuar pėrdorimin e forcės sė tepruar nga policia serbe kundėr civilėve dhe demonstruesve paqėsorė nė Kosovės, si dhe tė gjitha aktet terroriste tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės apo tė cilitdo grup a individ, si dhe duke dėnuar pėrkrahjen nga jashtė tė aktiviteteve terroriste nė Kosovė, pėrfshirė financimin, dėrgimin e armėve dhe ushtrimin e personave;

Duke theksuar se deklarata e 18 marsit 1998 e presidentit tė Republikės sė Serbisė mbi procesin politik nė Kosovė;

Duke theksuar po ashtu zotimin e qartė tė pėrfaqėsuesve tė lartė tė popullit shqiptar tė Kosovės pėr mosdhunė;

Duke theksuar se ka pasur pak pėrparim nė zbatimin e veprimeve tė pėrfshira nė deklaratėn e 9 marsit 1998 tė Grupit tė Kontaktit, por duke theksuar se kėrkohet pėrparim i mėtejmė;

Duke konfirmuar vendosmėrinė e shteteve anėtare pėr sovranitetin dhe integritetin territorial tė Republikės Federale tė Jugosllavisė;

Duke u mbėshtetur nė Kreun VII tė Kartės sė OKB-sė:

1. Kėrkon nga Republika Federale e Jugosllavisė qė menjėherė tė ndėrmarrė hapa tė tjerė tė nevojshėm pėr tė arritur njė zgjidhje politike tė ēėshtjes sė Kosovės pėrmes dialogut dhe tė zbatojė veprimet e theksuara nė deklaratat e Grupit tė Kontaktit tė 9 dhe 25 marsit tė vitit 1998;

2. Kėrkon nga udhėheqja e shqiptarėve tė Kosovės tė dėnojė tė gjitha veprimet terroriste dhe thekson se tė gjitha elementet e shoqėrisė shqiptare nė Kosovė duhet tė kėrkojnė realizimin e synimeve tė tyre vetėm me mjete paqėsore;

3. Thekson se mėnyra pėr ta mposhtur dhunėn dhe terrorizmin nė Kosovė ėshtė qė autoritetet nė Beograd t’u ofrojnė shqiptarėve tė Kosovės njė proces tė mirėfilltė politik;

4. Kėrkon nga autoritetet nė Beograd dhe nga udhėheqja e shqiptarėve tė Kosovės qė urgjentisht dhe pa parakushte tė fillojnė njė dialog kuptimplotė rreth statusit politik, dhe thekson gatishmėrinė e Grupit tė Kontaktit pėr ta ndihmuar njė dialog tė kėtillė;

5. Pajtohet, pa paragjykuar rezultatin e atij dialogu, qė sipas propozimit tė Grupit tė Kontaktit nė deklaratat e 9 dhe 25 marsit, se parimet pėr njė zgjidhje tė problemit tė Kosovės duhet tė mbėshteten nė integritetin territorial tė Republikės Federale tė Jugosllavisė dhe duhet tė jenė nė pajtueshmėri me standardet e OSBE-sė, pėrfshirė ato tė parashtruara nė aktin final tė Helsinkit tė KSBE-sė tė vitit 1975 dhe Kartės sė OKB-sė dhe se njė zgjidhje e tillė duhet tė ketė parasysh tė drejtat e shqiptarėve tė Kosovės dhe tė gjithė tė tjerėve qė jetojnė nė Kosovė. Shpreh pėrkrahjen pėr njė status tė lartė pėr Kosovėn i cili do tė pėrfshinte njė shkallė substancialisht tė lartė tė autonomisė dhe vetadministrim kuptimplotė;

6. Pėrshėndet nėnshkrimin e marrėveshjes sė 23 marsit 1998 pėr implementimin e Marrėveshjes sė arsimit tė vitit 1996. Kėrkon nga tė gjitha palėt tė sigurojnė qė implementimi i saj tė kalojė pa pengesa dhe pa vonuar, sipas orarit tė paraparė dhe shpreh gatishmėrinė tė marrė parasysh masa, nė rast se cilado nga palėt pengon zbatimin e saj;

7. Ēmon pėrpjekjet e OSBE-sė pėr tė gjetur njė zgjidhje paqėsore tė krizės nė Kosovė pėrmes pėrfaqėsuesit personal tė kryetarit tė radhės sė OSBE-sė pėr RFJ-nė, i cili gjithashtu ėshtė pėrfaqėsues special i Unionit Evropian. Pėrkrah kthimin e misionit afatgjatė tė OSBE-sė;

8. Vendos qė pėr hir tė paqes dhe stabilitetit nė Kosovė, tė gjitha shtetet, pėrmes qytetarėve tė tyre apo nga territoret e tyre, apo duke pėrdorur anijet dhe aeroplanėt me flamuj tė vet, tė pengojnė furnizimin e RFJ-sė, pėrfshirė Kosovėn, me armė dhe materiale tė tė gjitha llojeve qė kanė tė bėjnė me armatimin, siē janė municioni, automjetet ushtarake, pajisja dhe pjesėt rezervė tė tyre, si dhe tė pengojnė armatimin dhe ushtrimin e aktiviteteve terroriste nė territorin e shteteve tė tyre;

9. Vendos qė nė pajtim me pikėn 28 tė Rregullores sė vet, tė krijojė njė komitet tė Kėshillit tė Sigurimit i pėrbėrė nga tė gjitha shtetet anėtare tė Kėshillit. Ky komitet duhet tė kryejė detyrat e mėposhtme dhe t’i raportojė Kėshillit si dhe t’i paraqesė vėzhgimet dhe rekomandimet e veta:

a) tė kėrkojė nga tė gjitha shtetet informacione lidhur me veprimet e tyre rreth implementimit efektiv tė ndalesave tė aprovuara me kėtė rezolutė;

b) tė marrė parasysh ēfarėdo informacioni nga cilido shtet lidhur me shkeljen e ndalesave tė miratuara nė kėtė rezolutė dhe tė rekomandojė masa adekuate kundėr veprimeve tė tilla;

c) qė ky komitet tė hartojė raporte periodike pėr Kėshillin e Sigurimit lidhur me shkeljet e mundshme tė ndalesave tė miratuara nė kėtė rezolutė;

d) tė pėrvijojė njė plan pėr tė ndihmuar implementimin e ndalesave tė pėrfshira nė kėtė rezolutė;

e) tė studiojė raportet e paraqitura nė pajtim me paragrafin 12 tė kėtij teksti;

10. Kėrkon nga tė gjitha shtetet si dhe organizatat ndėrkombėtare e rajonale tė veprojnė me pėrpikėri dhe nė pajtueshmėri me kėtė rezolutė pa marrė parasysh tė drejtat ose obligimet e dhėna sipas ndonjė marrėveshjeje ndėrkombėtare apo ndonjė kontrate tė bėrė para hyrjes nė fuqi tė ndalesave tė parashtruara nė kėtė rezolutė. Thekson rėndėsinė e vazhdimit tė implementimit tė Marrėveshjes mbi Kontrollin Subrajonal tė armėve tė nėnshkruar nė Firencė mė 14 qershor 1996;

11. Kėrkon nga sekretari i pėrgjithshėm (OKB) t’i sigurojė Komitetit (shih paragrafin 9) gjithė ndihmėn e nevojshme dhe tė kryejė tė gjitha aranzhmanet e nevojshme rreth kėtij qėllimi nė Sekretariat;

12. Kėrkon nga shtetet qė brenda 30 ditėve pas miratimit tė kėsaj rezolute t’i raportojnė Komitetit (paragrafi 9) pėr hapat qė ato kanė ndėrmarrė pėr pėrmbushjen e ndalesave tė parashtruara nė kėtė rezolutė;

13. Fton OSBE-nė qė ta informojė vazhdimisht Sekretarin e Pėrgjithshėm (OKB) pėr situatėn nė Kosovė dhe pėr masat qė kjo organizatė ka ndėrmarrė atje;

14. Kėrkon nga Sekretari i Pėrgjithshėm (OKB) ta informojė vazhdimisht Kėshillin dhe t’i raportojė atij pėr situatėn nė Kosovė dhe pėr implementimin e kėsaj rezolute jo mė vonė se 30 ditė nga miratimi i saj. Ai pėr situatėn nė Kosovė duhet tė raportojė nė ēdo 30 ditė;

15. Kėrkon nga Sekretari i Pėrgjithshėm qė pasi tė jetė konsultuar me organizatat adekuate rajonale tė pėrfshijė nė raportin e tij tė parė rekomandimet pėr krijimin e njė regjimi tė mirėfilltė pėr mbikėqyrjen e zbatimit tė ndalesave tė parashtruara nė kėtė rezolutė. Kėrkon nga tė gjitha shtetet, posaēėrisht shtetet fqinje, tė bashkėpunojnė plotėsisht nė kėtė drejtim;

16. Vendos tė vėzhgojė situatėn duke u mbėshtetur nė raportet e Sekretarit tė Pėrgjithshėm si dhe vlerėsimet e Grupit tė Kontaktit, OSBE-sė, Unionit Evropian etj. Vendos po ashtu tė rishqyrtojė ndalesat e parashtruara nė kėtė rezolutė, pėrfshirė veprimet pėr ndėrprerjen e tyre pas udhėzimeve dhe vlerėsimeve tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm se Qeveria e Republikės Federale tė Jugosllavisė nė bashkėpunim konstruktiv me Grupin e Kontaktit: a) ka filluar dialogun e mirėfilltė sipas paragrafit 4 tė kėsaj rezolute, pėrfshirė pjesėmarrjen e njė pėrfaqėsuesi ose pėrfaqėsuesve tė jashtėm nė rast se njė dialog i tillė nuk ka sukses pėr shkak tė qėndrimit tė autoriteteve tė Republikės Federale tė Jugosllavisė apo tė Serbisė;

b) ka tėrhequr njėsitė e policisė speciale dhe ka ndėrprerė veprimet e forcave tė sigurisė kundėr popullsisė civile;

c) ka lejuar hyrjen nė Kosovė tė organizatave humanitare si dhe tė pėrfaqėsuesve tė Grupit tė Kontaktit dhe tė ambasadave tė tjera;

d) ka pranuar misionin e pėrfaqėsuesit personal tė kryetarit tė radhės sė OSBE-sė pėr RFJ-nė, i cili do tė marrė njė mandat tė ri dhe tė posaēėm pėr problemet nė Kosovė, si dhe ka pranuar kthimin e misionit afatgjatė tė OSBE-sė;

e) i ka ndihmuar komisionarin e lartė pėr tė Drejtat e Njeriut tė OKB-sė nė Kosovė;

17. Kėrkon nga Zyra e Prokurorit tė Gjyqit Ndėrkombėtar (Hagė) i themeluar nė bazė tė rezolutės 827 (tė 25 majit 1993) qė tė fillojė mbledhjen e informatave lidhur me dhunėn nė Kosovė tė cilat mund tė hyjnė nė mandatin e kėsaj zyre. Thekson se autoritetet e Republikės Federale tė Jugosllavisė janė tė obliguara tė bashkėpunojnė me Tribunalin dhe me shtetet e Grupit tė Kontaktit pėr t’i vėnė nė dispozicion kėtij Tribunali informacionet relevante qė kėto autoritete i kanė;

18. Thekson se pėrparimi konkret nė zgjidhjen e ēėshtjeve serioze politike dhe tė tė drejtave tė njeriut nė Kosovė do tė pėrmirėsojnė pozitėn ndėrkombėtare tė Republikės Federale tė Jugosllavisė dhe mundėsitė pėr normalizimin e marrėdhėnieve tė saja ndėrkombėtare si dhe pjesėmarrje tė plotė nė institucionet ndėrkmobėtare;

19. Thekson nėse nuk bėhet pėrparim konstruktiv drejt zgjidhjes paqėsore tė situatės nė Kosovė do tė shqyrtojė masa tė tjera;

20. Kėshilli vazhdon tė jetė i angazhuar me kėtė ēėshtje.Xh. Mustafa: Moment i rėndėsishėm pėr ndėrkombėtarizimin e ēėshtjes sė KosovėsPrishtinė, 1 prill (QIK)

Xhemail Mustafa, kėshilltar pėr informim i kryetarit tė Republikės sė Kosovės, dr.Ibrahim Rugova i deklaroi QIK-ut se rezoluta e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr embargon e armėve kundėr regjimit tė Beogradit ėshtė njė moment i rėndėsishėm pėr afirmimin e mėtejshėm tė ēėshtjes sė Kosovės dhe pėr krijimin e parakushteve pėr zgjidhjen e saj paqėsore e me dialog.

Me kėtė rezolutė ēėshtja e Kosovės arrin shkallėn mė tė lartė tė ndėrkombėtarizimit politik dhe kjo ėshtė meritė e vendeve tė Grupit tė Kontaktit, si dhe e vendeve anėtare tė pėrhershme tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. Kjo rezolutė ėshtė edhe njė dėshmi se janė tė kota dhe joserioze tė gjitha pretendimet pėr ēėshtjen e Kosovės si gjoja njė ēėshtje tė brendshme e regjimit tė Beogradit.

Efektet konkrete tė kėsaj rezolute tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė mbetet qė tė shihen nė tė ardhmėn dhe qė tė pėrcillen me shumė kujdes. Siē dihet, regjimi i Beogradit ka mjaft armė dhe ato gjenden nė duar tė papėrgjegjshme. Masakra nė fshatrat e Drenicės, ku pėsuan gra, fėmijė e pleq, paraqet dėshminė mė tė fuqishme se regjimi i Beogradit ėshtė njė regjim kriminal.

Prandaj, presim qė institucionet ndėrkombėtare, nė radhė tė parė Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė, tė gjejė mėnyrė se si t’ia bėjė tė pamundshėm Beogradit qė t’i pėrdorė armėt qė i ka, e tė cilat, siē dihet, nuk janė tė pakta dhe ato tashmė i ka koncentruar nė gjithė Kosovėn, veēmas nė rajonin e Drenicės.

Ajo qė nuk mund tė pėlqehet nė tekstin e rezolutės sė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė ėshtė tendenca pėr barazimin e forcės dhe tė fajit tė dy palėve pėr dhunėn nė Kosovė. Kjo tendencė ėshtė e rrezikshme, sepse regjimi serb mund ta pėrdorė atė si pretekst pėr masakra tė tjera nė Kosovė.

Duket se nėn ndikimin e Rusisė nga teksti pėrfundimtar i kėsaj rezolute u hoqė vlerėsimi se "gjendja nė Kosovė kėrcėnon paqen dhe sigurinė ndėrkombėtare", tė cilin ambasadori i SHBA-ve nė OKB e theksonte me tė drejtė si shumė tė rėndėsishėm pėr presionin e mėtejshėm mbi regjimin e Beogradit.

Nė tė ardhmėn regjimit tė Beogradit nė radhė tė parė do tė duhej qė t’i pamundėsohej pėrdorimi i areoplanėve dhe helikopterėve ushtarakė kundėr popullsisė civile. Prandaj, varėsisht nga zhvillimet e ardhshme, imponohet si njė veprim i domosdoshėm shpallja e Kosovės zonė e ndaluar pėr fluturime, pėr ēka tashmė u angazhuan edhe publikisht njė grup kongresistėsh e senatorėsh amerikanė.

Vetėm masat e kėtilla, sidomos sanksionet ekonomike e financiare, do ta detyronin Beogradin pėr tė vendosur njė dialog serioz me Prishtinėn me ndėrmjetėsimin ndėrkombėtar pėr ēėshtjen e Kosovės, tha z. Mustafa.PSHDK pėrshėndet Rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sėPrishtinė, 1 prill (QIK)

Kryesia e Partisė Shqiptare Demokristiane e Kosovės nė mbledhjen e sotme tė rregullt qė u mbajt nėn drejtimin e Veli Bytyēit, pėrshėndeti lirimin e objektit tė Institutit Albanologjik tė Kosovės, tė okupuar para disa vitesh nga pushteti serb. Ky ėshtė hap i parė dhe i rėndėsishėm pėr fillimin e zgjidhjes sė mėtutjeshme tė ēėshtjes sė Kosovės.

Njėkohėsisht kjo Kryesi pėrshėndet Rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr embargon e armėve pėr "RFJ" pėr shkak tė dhunės nė Kosovė.

Nė vazhdim Kryesia e PSHDK-sė ritheksoi edhe me kėtė rast se zgjedhjet e dyta parlamentare e presidenciale tė 22 marsit, ishin tė suksesshme dhe konfirmuan pėrcaktimin e fuqishėm tė popullit shqiptar pėr pavarėsi. Njėkohėsisht u vlerėsua lart gatishmėria e popullit pėr pjesėmarrjen nė zgjedhje, me ēka u pa qartė synimi gjithėpopullor pėr vendosmėrinė e tij pėr shtetformim tė Kosovės dhe tė sendėrtimit tė vullnetit tė popullit pėr Kosovėn e pavarur tė shprehur nė Referendumin e vitit 1991.

Theksohet se nga zgjedhjet e sivjetme PSHDK doli mė e fuqishme se nė zgjedhjet e para parlamentare dhe presidenciale ngase pos dy kandidatėve tė drejtpėrdrejtė arriti tė fitojė deri tash 6.48 pėr qind tė votave tė pėrgjithshme pa llogaritur edhe zgjedhjet qė do tė pėrsėriten nė Fushė-Kosovė, ku kandidati i PSHDK-sė fitoi, si dhe ato qė do tė pėrsėriten nė komunėn e Dragashit.

PSHDK pret qė pas pėrsėritjes sė zgjedhjeve nė Fushė-Kosovė dhe nė Dragash, nė njė afat optimal tė bėhet konstituimi i Parlamentit dhe tė formohet Qeveria e cila duhet tė veprojė nė Kosovė, theksohet nė fund tė komunikatės nga mbledhja e sotme e PSHDK-sė.B. Riēardson: Gjendja nė Kosovė kėrcėnon paqen dhe sigurinė ndėrkombėtarePrishtinė, 1 prill (QIK)

Ambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara, Bill Riēardson, theksoi dje nė Kėshillin e Sigurimit se duhen evituar gabimet qė janė bėrė nė tė kaluarėn nė ish-Jugosllavi, "kur bashkėsia ndėrkombėtare u vonua tepėr pėr tė ndėrmarrė veprime tė vendosura".

Nė fjalėn e tij, ambasadori amerikan tha se SHBA-tė pėrkrahin fuqishėm rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit qė vendos embargo armėsh kundėr ‘RFJ’-sė (Serbisė e Malit tė Zi). Kėshilli i Sigurimit nė kėtė mėnyrė dėshmon se ėshtė pėr paqe dhe siguri nė Ballkan dhė i dėrgon njė mesazh tė qartė se bashkėsia ndėrkombėtare "nuk do tė tolerojė dhunė dhe spastrim etnik nė rajonin e ish-Jugosllavisė".

"Ne e dimė fare mirė se siguria e rajonit prek drejtpėrdrejt interesa mė tė gjerė ndėrkombėtare, dhe se keqėsimi i gjendjes nė Kosovė pėrbėn kėrcėnim pėr paqen dhe sigurinė ndėrkombėtare", theksoi zoti Bill Riēardson.

Presidenti i ‘RFJ’-sė Sllobodan Millosheviq duhet tė fillojė njė dialog tė pakushtėzuar pėe ēėshtje tė statusit politik me udhėheqjen e shqiptarėve tė Kosovės, tha ambasadori amerikan. "Shtetet e Bashkuara, sikurse edhe Kėshillin (i Sigurimit) shprehin pėrpkrahje pėr njė status tė ngritur pėr Kosovėn, duke pėrfshirė edhe autonomi mė tė madhe dhe vetėqeverim kuptimplotė".

Shtetet e Bashkuara mirėpresin qėndrimin e vendosur tė Dr. Rugovės dhe pėrfaqėsuesve tė tjerė tė lartė tė shqiptarėve tė Kosovės pėr mosdhunė dhe zgjidhje me negociata tė krizės sė Kosovės, theksoi Riēardson.

Ndėr aspektet e rėndėsishme tė rezolutės sė Kėshillit tė Sigurimit qė u miratua mbrėmė, simbas ambasadorit amerikan nė OKB, ėshtė kėrkesa qė Zyra e Prokurorit tė Gjykatės sė Hagės tė mbledhė dėshmi pėr dhunėn nė Kosovė qė mund tė bjerė nė jurisdiksionin e kėsaj Gjykate.

"Me rėndėsi kyēe ėshtė qė ‘RFJ’ (Serbia dhe Mali i Zi) t’i japin fund dhunės dhe veprimeve tė tjera provokative tė policisė dhe forcave tė saj paramilitare tė sigurimit. Pėrkundėr fjalėve tė autoriteteve qė e thonė tė kundėrtėn, kėto forca speciale tė policisė janė ende nė veprim nė Kosovė. Ato duhet tė tėrhiqen menjėherė, ashtu siē kėrkon kumtesa e Grupit tė Kontaktit nga mbledhja e Londrės", deklaroi mbrėmė ambasadori Riēardson.

Civilė dhe anėtarė tė bashkėsisė ndėrkombėtare, duke pėrfshirė edhe punonjės humanitarė nga bota, "janė keqtrajtuar, kėrcėnuar, burgosur dhe rrahur nga kėto forca policore", theksoi ai.

Duke ritheksuar qėndrimin amerikan, zoti Bill Riēardson tha se vetėm presioni i vazhdueshėm ndėrkombėtar do tė mundėsojnė pėrparim drejt njė zgjidhjeje paqėsore e me biseda nė Kosovė. "Kjo rezolutė konfirmon se bashkėsia ndėrkombėtare do ta shtrėngojė presidentin Millosheviq fort qė t’i pėrmbushė kėrkesat e Grupit tė Kontaktit nga Londra. Nė tė kundėrtėn, siē e ka thėnė Grupi i Kontaktit nė Bon, do tė duhen masa plotėsuese.", pėrfundoi ambasadori amerikan nė OKB.Ishinger vjen sot nė PrishtinėPrishtinė, 1 prill (QIK)

Drejtori Politik nė Ministrinė e Jashtme gjermane, Volfgang Ishinger, arrin sot nė Prishtinė. Gjatė qėndrimit tė tij nė kryeqytetin e Repubilkės sė Kosovės ėshtė paraparė tė takohet me kryetarin e Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova. Ishinger ėshtė pėrfaqėsues i ministrit tė Jashtėm tė Gjermanisė, Klaus Kinkel, dhe anėtar i Gruit tė Kontaktit nė nivel tė drejtorėve politikė pėr Kosovėn.

Ishinger do tė mbajė sonte nė orėn 19:30 njė konferencė me gazetarė.Forca policore shkuan nga Gllogoci drejt SkėnderajtPrishtinė, 1 prill (QIK)

Nė drejtim tė Skėnderajt si dhe anasjelltas, qė nga fillimi i sulmit terroristik tė forcave serbe, janė vėrejtur forca tė mėdha tė policisė serbe.

Lėvizje tė tilla janė vėrejtur edhe sot. KI i Degės sė LDK-sė nė Gllogoc njofton se sot rreth orės 9.20, 1 autoblindė, 3 pizgauerė me flamuj, 1 llandrover dhe dy vetura tė policisė shkuan nė drejtim tė Skėnderajt, duke ardhur nga Komorani dhe duke kaluar nėpėr Skėnderaj.

Po ky komision njofton se edhe sot nga drejtimi i Skėnderajt u dėgjuan tė shtėna armėsh.

Njoftohet gjithashtu se mė 30 mars, nė postbllokun policor nė Komoran u keqtrajtuan rėndė Kadri Plakiqi e Behxhet Plakiqi nga nekoci dhe Adem Nuha nga Kishnareka, punėtorė tė "Kosovės" sė Vushtrrisė, tė cilėt po prisnin autobusin pėr tė shkuar nė punė.Nėndega e LDK-sė nė Llaushė kritikon Degėn e LDK-sė nė SkėnderajPrishtinė, 1 prill (QIK)

Nėndega e LDK-sė nė Llaushė u paraqit me njė deklaratė, pas botimit nė tė pėrditshmen ‘Bujku" tė njė teksti qė shprehte shqetėsimin e Degės sė LDK-sė tė Skėnderajt pėr moskontaktimin e Kryesisė sė porsaformuar qendror tė LDK-sė me atė tė Degės sė Skėnderajt.

Kryesia e Nėndegės sonė e pranuan me shqetėsim njė reagim tė tillė tė Degės sonė, duke marrė parasysh se as Kryesia e Degės sonė qė nga masakra nė Prekaz tė Poshtėm dhe nė Llaushė, asnjėherė nuk e pa tė arsyeshme tė vijė njėherė ose, sė paku, tė flasė nėpėrmjet telefonit vatrat e tanishme tė krizės dhe bllokimit tė plotė tė Llaushės dhe tjera, kur po kanė mundėsi tė vijnė njerėzit e komunave tė tjera dhe gjejnė forma komunikimi po ashtu edhe anėtarėt e Kryesisė sė tanishme qendrore, ish-anėtarėt e Kryesisė qendrore, anėtarėt e tanishėm tė Kėshillit qendror dhe qytetarėt nga tė gjitha rajonet e Kosovės dhe diaspora, ndėrsa Kryesia e Degės sonė nė distancė prej 500 metrash ajrore nuk e pa tė rrugės tė lajmėrohet, tė paktėn, me telefon, kur dihet se pos bllokadės sė plotė, kemi edhe 6 tė vrarė.

Kryesia e LDK tė Skėnderajt ėshtė dashur tė shqetėsohet mė tepėr pėr fshatrat qė gjenden nė rrethim tė hekurt serb, se sa pėr mosardhje tė atyre nga Prishitna, thuhet, mes tė tjerash, nė kumtesėn e Nėndegės sė LDK-sė nė Llaushė.Kryesia e LDK kėrkon largimin e forcave policore dhe tė forcave tė tjera militare serbe nga KosovaPrishtinė, 1 prill (QIK)

Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės nėpėrmjet njė komunikate tė lėshuar sot pėr shtyp ripėrsėrit me forcė kėrkesėn pėr tėrheqjen dhe largimin e forcave speciale policore dhe tė forcave tė tjera militare serbe nga Kosova. Kėto forca po mbajnė nė rrethim tė hekurt zonėn e Drenicės dhe po e terrorizojnė popullsinė e pambrojtur, theksohet mė tutje dhe shtohet se dje forcat militare tė Serbisė kanė shtėnė me armė tė rėnda nė drejtim tė disa fshatrave, qė mbahen nė rrethim tė egėr tash njė muaj. Mirėpo, pėr shkak se ato mbahen hermetikisht tė izoluara, nuk dihet pėr viktimat eventuale dhe pėr dėmet e shkaktuara.

Kryesia e LDK thekson se kėrkesa e Grupit tė Kontaktit, e Bashkimit Evropian dhe e organizatave tė tjera ndėrkombtare pėr tėrheqjen e forcave speciale policore tė Serbisė nga Kosova, deri sot nuk janė marrė parasysh nga regjimi i Beogradit. Pėrkundrazi, nė ditėt e fundit ka informacione se numri i forcave tė tilla ėshtė shtuar, sikundėr qė ėshtė i hapur deri mė 30 prill 1998 konkursi pėr shtimin e pjesėtarėve tė njėsive speciale serbe. LDK deklaratat e disa zyrtarėve tė Serbisė se gjoja forcat speciale janė tėrhequr nga Kosova, i quan njė gėnjeshtėr.

Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės fton Grupin e Kontaktit, Bashkimin Evropian dhe institucionet e tjera relevante ndėrkombėtare qė tė tregojnė mė shumė vendosmėri pėr tė imponuar tėrheqjen e forcave speciale dhe tė forcave tė tjera militare nga Kosova, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė, konsideron ajo, mund tė punohet pėr zvogėlimin e rrezikut tė konfliktit tė pėrmasave tė gjera nė rajon dhe tė krijohet njėri nga kushtet pėr dialog, thuhet nė fund tė kėsaj komunikate.Reagim i KQF tė Kosovės ndaj pohimeve se mėsuesit nė Drenicė nuk i kanė marrė pagatPrishtinė, 1 prill (QIK)

Kėshilli Qendror pėr Financim i Kosovės ka dhėnė dje njė sqarim nė lidhje me ndihmat dėrguar Drenicės, respektivisht mėsimdhėnėsve tė komunės sė Skėnderajt. Nė sqarim thuhet:

Solidariteti i popullit shqiptar me Drenicėn nuk mungon as nė ndihma materiale e as financiare. I vetmi problem ėshtė qė ndihmat e dhėna nga populli, tė koordinohen dhe tė distribuohen sipas prioriteteve dhe nevojave emergjente. Janė ndihmuar tė evakuuarit nė komunat e Mitrovicės, Vushtrrisė, Obiliqit, Lipjanit, Klinės, Gllogocit, Malishevės etj., por edhe qytetarėt nė territorin e rrezikuar tė Skėnderajt.

Sa i pėrket deklaratės sė kėshilltarit tė presidentit Zejnullah Rrahmani, dhėnė QIK-ut dhe tė plasuar nė informatėn e ditarit tė TVSH dhe nė "Bujkun" e 31.3.1998 se pėr "arsimin nė Skėnderaj nuk ka arritur asnjė metelik", e informojmė opinionin publik se kjo deklaratė ėshtė e pavėrtetė, qėllimkeqe dhe e papėrgjegjėsi.

KQFK, komunės sė Skėnderajt pėr arsimtarė i ka dhėnė kėstet e rregullta pėrfundimisht me muajin shkurt 1998 dhe ka avancuar edhe pėr muajin mars. Gjithashtu, ka ndarė edhe 50.000 DM tė derdhura nga Qeveria e Kosovės pėr kėtė destinim.

Dėshmi: - kėsti i janarit 42.500 DM, dėftesa nr.073559, datė 27 shkurt 1998, kėsti i shkurtit 42.500 DM "0141630", 23 mars 1998

- avansi pėr muajin mars 22.000 DM, dėft.nr.0141631, dt.3 mars 1998.

- mjetet e destinuara nga Qeveria e Kosovės 50.000 DM, dėftesa nr.075560, datė 27 shkurt 1998.

Ekziston edhe marrėveshje me kryetarėt e KKF tė Kosovės, qė Skėnderaj, por jo vetėm Skėnderaj, tė trajtohet nė mėnyrė tė veēantė dhe me prioritet nga KQFK-ja.

KQFK kėtė marrėveshje do ta sendėrtojė me kompetencė. Qeveria e Kosovės ka derdhur mjete 500.000 DM pėr nevojat emergjente tė cilat mjete ende nuk janė shfrytėzuar pasi qė mjetet e grumbulluara brenda nė Kosovė tash pėr tash i mbulojnė kėrkesat emergjente, thuhet nė sqarimin e KQFK, qė e nėnshkroi Ismajl Kastrati, kryetar.

Dr. Rrahmani: Prezentova nė opinion qėndrimet e strukturave tė SkėnderajtPrishtinė, 1 prill (QIK)

Duke komentuar pohimet se Kėshillit Qendror pėr Financim tė Kosovės se janė dhėnė me rregull pagat pėr mėsimdhėnėsit e Drenicės QFK-sė, Kėshilltari pėr Arsim i Kryetarit Rugova, prof. dr. Zejnullah Rrahmani i tha QIK-ut se deklaratat e tij pėr mungesėn e pagave janė mbėshtetur nė pohimet e pėrgjegjėsve tė arsimit dhe tė financimit nė Skėnderaj.

Z. Rrahmani tha se Kėshilli Komunal i Arsimit i Skenderajt, bashkė me Kėshillin Komunal tė Financimit do ta thonė fjalėn e tyre nė lidhje me konstatimet qė ai i ka bėrė publike.

Kėto konstatime, tha ai, kanė qenė tė mbledhjes sė pėrbashkėt tė strukturave komunale, Kryesisė sė LDK-sė, KKA-sė, KKF-sė, Kėshillit tė Emergjencės tė Skėnderajt dhe ato u bėnė publike pėr ta alarmuar opinionin lidhur me nevojėn urgjente tė dėrgimit tė ndihmave popullatės sė rrezikuar tė Drenicės.

Fakti se KQFK e shihka tė panevojshme ndihmėn mė tė madhe shkon direkt ndesh qėndrimit tė asaj mbledhjeje dhe strukturave tė Skėnderajt tė cilėt apelojnė pėr ndihma, tha dr. Rrahmani.

Sa u pėrket gėnjeshtrave tė Kastratit dhe kinse dėftesave tė tij, po i japim shėnimet e sakta pėr tė ardhurat qė i kanė marrė shkollat e komunės sė Skenderajt: disa shkolla tė komunės sė Skenderajt nuk e kanė marrė gjysmėn e rrogės e korrikut tė vitit 1997, gjysmėn e rrogės sė gushtit e ka marrė vetėm shkolla "2 Korriku" nė Ticė. Kur kėtyre u shtohen rrogat e kėtij viti, del se nė tėrėsi nuk i kanė marrė rrogat e tetė muajve. Disa shkolla tė kėsaj komune,psh. shkolla fillore "P.Marko" e Skėnderajt, pastaj "Emin Duraku" e fshatit Likofc, ose shkollat e Aqarevės e Llaushės (pikėrisht kėto fshatrat e rrethuara me tanke e snajperistė!), pastaj shkolla fillore "Azem Bejta" e Prekazit, shkolla fillore e Klinės, e Kllodernicės, e Turiqefcit, e Makermalit, E Vojnikut etj, nuk e kanė marrė rrogėn e plotė as pėr muajin qershor 1997! - tha dr. Zejnullah Rrahmani.Nė Brojė mė nuk ndodhet askush, pos policisė e ushtrisėPrishtinė, 1 prill (QIK)

Se situata nė Drenicė edhe mė tej vazhdon tė mbetet tepėr e rėndė dėshmon edhe deklarata e Bahtir Krasniqit, kryetar i Degės sė LDK-sė, nė Brojė, dhėnė gazetės "Bujku", nė tė cilėn ai thotė se pardje, policia serbe ka urdhėruar qė tė largohen nga fshati Brojė edhe ata pak pleq e plaka qė kanė mbetur nėpėr shtėpitė e veta si dhe kanė urdhėruar qė bagėtia tė lėshohet nė fushė.

"33 shtėpi tė Brojės janė mbushur policė e ushtarė. Janė forcuar fortifikatat e tyre. Numri i forcave rritet ēdo ēast. Dhe, nė Brojė, prej dje mė nuk gjendet asnjė banor. Popullata ikur nė drejtim tė Izbicės dhe tė Kllodernicės. Nė Izbicė kanė arritur ndihma shumė tė vogla, ndėrsa nė Kllodernicė tash e 26 ditė nuk ka arritur asnjė ndihmė. I tėrė rajoni ėshtė ēdo ēast nėn plumba e herė-herė edhe nėn granata. Shumė shtėpi janė tė demoluara. Gjendja shėndetėsore e banorėve tė kėtij rajoni ėshtė shumė e rėndė dhe me sakrifica tė mėdha po ua dėrgojmė edhe kėto pak informacione tė rralla", tha nė deklaratė z. Krasniqi.Ora e mėsimit pas masakrėsPrishtinė, 1 prill (QIK)

Dje nė mesin e nxėnėsve dhe asrimtarėve tė shkollės fillore "Petro Marko" tė Skėnderajt mbretėroi njė atmosferė dhembjeje e pikėllimi tė thellė. Tė gjithė nxėnėsit dhe arsimtarėt qanin pandėrprerė pėr dhjetė nxėnėsit e kėsaj shkolle tė lagjes sė Jasharajve nė Prekaz, qė u vranė para 27 ditėsh nga okupatori serb. Nė bankat ku ndodheshin tė ulur nxėnėsit e vrarė sot u vunė lule tė kuqe. Ndėr nxėnėsit e vrarė janė: Valdete Rifat Jashari (14), nxėnėse e klasės VIII, Lirie Hamėz Jashari (14), nxėnėse e klasės VIII, Kushtrim Adem Jashari (13), nxėnės i klasės VII, Igball Rifat Jashari (11), nxėnės i klasės VI, Blerim Hamėz Jashari (11), nxėnės i klasės V, Igballe Rifat Jashari (13), nxėnėse e klasės VI, Fatime Hamėz Jashari (8), nxėnėse e klasės II, Blerim Hamėz Jayshari (7), nxėnės i klasės I, Bujar Zenė Jashari (12), nxėnės i klasės VI dhe Makfirete Bajram Gashi (3), nxėnėse e klasės VII, thuhet nė njė raport tė korrespondentit tė "Bujkut" nga Skėnderaj.Skėnderaj: Deri tash 19 tė zhdukurPrishtinė, 1 prill (QIK)

Nėnkėshilli pėr Liritė dhe tė Drejtat e Njeriut nė Skėnderaj shpalli dje listėn e 19 tė zhdukurve, shumica nga lagja e Jasharajve tė Prekazit tė Poshtėm, e kėta janė: Sadik Hysni Jashari (65), Hafie Jashari (60), Hamdi Sadik Jashari (33), Elfie Sadik Jashari (28), e martuar nė Qirez, Fatime Sadik Jashari (26), Ramiz Sadik Jashari (24), Mihrie Jashari (53), Sabrie Zymer Jashari (20), Hanife Zymer Jashari (16, Smajl Asllan Jashari (48), Shaban Qerim Jashari (25), Ukshin Qerim Jashari (21), Hajrie Jashari, Ajvaz Kajtaz Jashari (18), tė gjithė nga Prekazi i Poshtėm, si dhe Fatime Bazaj (21) e Smajl Bazaj (18) motėr e vėlla nga Tėrsteniku, Bashkim Ali Sadiku (22), Tushilė, Ilmi Kastrati (28), Brojė, dhe Idriz Rexhep Idrizi (46), Prekaz. Kėshilli i lut tė gjithė ata qė pėr personat e shėnuar kanė ndonjė dijeni tė lajmėrojnė NKMDLNJ-nė nė Skėnderaj nė tel.028/82-330 ose nė NKMDLNJ-nė mė tė afėrt.M. Robinson: Do tė bėjmė gjithēka qė ta evitojmė dhunėn dhe konfliktin nė KosovėPrishtinė, 1 prill (QIK)

Komisionerja e lartė e OKB-sė Meri Robinson mbajti dje nė Kombet e Bashkuara nė Gjenevė njė konferencė shtypi me pėrfaqėsuesit e mediave botėrore, nė tė cilėn prezentoi preokupimet e kėsaj organizate ndėrkombtare. Nė pyetjen rreth zhvillimeve tė fundit nė Kosovė, Meri Robinson u pėrgjegj se situata nė Kosovė vazhdon tė jetė alarmante dhe dramatike. Pėr Kosovėn, ditėve tė fundit janė tė angazhuar edhe Grupi i Kontaktit, ku vendet anėtare tė kėtij grupi nga takimi i Londrės mė 9 mars kėrkuan nė deklaratėn e tyre dėrgimin e njė raportuesi special nė Kosovė pėr tė mbledhur faktet e dhunės serbe. Ēėshtja e Kosovės tashmė ka tejkaluar preokupimet e OKB-sė pėr shkak tė shkeljeve flagrante dhe sistematike tė tė drejtave tė popullit shqiptar nga regjimi serb. Dhe, tash e tutje, ēėshtja e Kosovės mbetet njė problem politik i cili pret njė zgjidhje adekuate nga bashkėsia ndėrkombtare.

- Ditė mė parė i kam shkruar personalisht Milosheviqit qė tė pranojė vėzhgues tė OKB-sė nė zyrėn tonė nė Beograd, dhe se vėzhguesit e Kombeve tė Bashkuara javė tė fundit gjendjen nė Kosovė e kanė pėrcjellė me mjaft vėmendje, tha Robinson nė Gjenevė.

Nga Grupi i Kontaktit gjatė njė takimi tė kėtyre ditėve nė Gjenevė kėrkova po ashtu hapjen e zyrės sė OKB-sė nė Prishtinė, tė cilėn ofertė anėtarėt e Grupit tė Kontaktit e mbėshtetėn fuqimisht duke premtuar se do tė realizohet. Vėzhguesve ndėrkombėtarė qė dėshirojnė tė vizitojnė Kosovėn, Milosheviqi po u jep viza tė kufizuara vetėm deri nė dy javė, pohoi Robinson.

Kėtyre ditėve, nga raportuesi i porsaemėruar pėr "Jugosllavinė’ Dinzvir kėrkova urgjent tė vizitojė Kosovėn pėr tė mbledhur fakte tė dhunės serbe ndaj shqiptarėve etnikė nė Kosovė, dėshmi kėto pėr komisionin e Kombeve tė Bashkuara. Ky raportues do tė gjendet pas njė jave nė Prishtinė, theksoi zyrtarja e lartė e OKB-sė nė Gjenevė, dhe shtoi:

- Kosova edhe pėr sekretarin e OKB-sė Anan ėshtė njė ēėshtje tejet preokupuese, tė cilėn gjė e tha edhe nė punimet e komisionit tė OKB-sė se Kosova vazhdon tė jetė shpicė kryesore nė agjendėn e OKB-sė. Kosova gjendet para njė preventive tė zgjeruar, vazhdoi Robinson dhe theksoi: "Pėr Kosovėn do tė bėjmė gjithēka ēfarė ėshtė e mundur vetėm e vetėm pėr ta evituar dhunėn dhe konfliktin sa nuk ėshtė bėrė vonė.Papulias: "Greqia kėrkon njė rol mė tė madh tė Evropės nė zgjidhjen e krizės sė Kosovės"Prishtinė, 1 prill (QIK)

Kryetari i delegacionit tė Komisionit Parlamentar grek pėr Marrėdhėnie me Jashtė dhe Mbrojtje, Karolos Papulias, paralajmėroi dje nė njė konferencė pėr shtyp nė Tiranė se nė Kosovė mund tė shpėrthejė "njė tragjedi e re, e cila mund tė jetė mė e thellė se ajo e Bosnjė-Hercegovinės".

Papulias e kundėrshtoi kategorikisht idenė e zgjidhjes sė konfliktit nė mėnyrė tė armatosur dhe kritikoi qėndrimin amerikan ndaj situatės nė Kosovė.

"Nuk mund ta mohoj rolin e SHBA-ve nė pėrpjekjet pėr zgjidhjen e krizės, por Evropa ėshtė mė e interesuar pėr zgjidhjen paqėsore tė saj se sa SHBA qė pėrdor gjuhėn e forcės", tha Papulias.

"Palėt e interesuara pėr zgjidhjen e konfliktit duhet tė ulen nė njė tryezė bisedimesh, ndėrkohė qė roli i BE-sė duhet tė jetė mė rezultativ se sa nė krizėn e Bosnjė-Hercegovinės", shtoi ai.

Papulias theksoi se "shmangia e konfliktit ėshtė nė interes tė tė gjitha vendeve ballkanike", thuhet nė njoiftimin e ATSSH-sė.Presidenti Mejdani ēmoi projekt-platformėn pėr zgjidhjen e ēėshtjes kombėtarePrishtinė, 1 prill (QIK)

Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Rexhep Mejdani, priti dje drejtuesit e Akademisė sė Shkencave qė punuan nė hartimin e projektplatformės pėr zgjidhjen e ēėshtjes kombėtare shqiptare, njofton ATSH.

Presidenti Mejdani ēmoi hartimin e kėsaj projektplaforme nga institucioni mė i lartė shkencor nė SShqipėri dhe shtoi se ajo ėshtė hartuar me synimin qė tė pėrafrojė qėndrimet mbarėshqiptare rreth ēėshtjes kombėtare.

Anėtarėt e delegacionit tė Akademisė thanė se nė kėtė dokument shkencor janė sintetizuar zhvillimet historike, aktualiteti dhe perspektiva e ēėshtjes kombėtare shqiptare nė sfondin e zhvillimeve tė brendshme dhe ndėrkombėtare.

Nė takim u vlerėsua se hap i domosdoshėm pėr tė ecur drejt njė takimi tė gjerė tė intelektualėve e politikanėve si edhe drejt njė Kuvendi Kombėtar ėshtė kontakti sa mė i shpejtė me Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės.Nano: "Qeveria shqiptare ėshtė pėr autonomi tė zgjeruar pėr Kosovėn"Prishtinė, 1 prill (QIK)

Kryeministri i Shqipėrisė, Fatos Nano, shprehu dje opcionin e qeverisė qė e kryeson "pėr autonomi tė zgjeruar tė Kosovės".

I ftuar nga Komisioni Parlamentar pėr Politikė tė Jashtme tė Parlamentit qė tė informojė pėr takimet nė Bon dhe pėr qėndrimin e qeverisė rreth ēėshtjes sė Kosovės, z. Nano ēmoi se deklarata e Bonit "ishte e avancuar nė krahasim me atė tė Grupit tė Kontaktit nė Londėr" dhe theksoi se "nė tė shprehet mbėshtetja pėr politikėn e drejtuesve shqiptarė nė Kosovė, kėrkohet respektimi i Marrėveshjes sė Arsimit, pėrcaktohet vendosja e sanksioneve pėr armėt dhe shprehet pėr ndryshimin e statusit tė Kosovės".

Ai tha se tė gjitha forcat politike nė Shqipėri duhet tė bėjnė maksimumin pėr tė evituar konfliktin nė Kosovė si dhe rikujtoi takimin me Millosheviqin nq Kretė, tė cilin e cilėsoi si njė veprim me tė cilin "Shqipėria tentoi tė thyente akujt e historisė"

Kryetari i Komisionit pėr Politikė tė Jashtme tė Parlamentit tė Shqipėrisė, Sabri Godo, shprehu pakėnaqėsi qė qėndrimi i qeverisė shqiptare rreth ēėshtjes sė Kosovės ende nuk ėshtė i artikuluar qartė.

NATO ėshtė e gatshme tė ndihmojė rimėkėmbjen e ushtrisė shqiptare

Prishtinė, 1 prill (QIK)Drejtori i Qendrės sė Komunikimit tė Partneritetit pėr Paqe, gjeneral-majori Tony Kolesteren, gjendet nė njė vizitė pune nė Shqipėri, njofton ATSH.

Gjate kėsaj vizite, z. Kolesteren zhvilloi takime me Ministrin e Mbrojtjes, Sabit Brokaj dhe me Shefin e Shtabit tė Pėrgjithshėm, Gjeneral Brigade Aleks Andoni.

Nė kėto takime u theksua se ardhja e ekipeve tė NATO-s nė Shqipėri ka qenė njė shkollė e vėrtetė pėr ushtrinė e Shqipėrsisė, e cila ka trashėguar njė boshllėk tė madh ligjor. U vlerėsua se do tė ishte shumė e nevojshme ndihma e ekspertėve tė NATO-s pėr hartimin e kėtyre ligjeve qė do t’i hapin rrugė krijimit sa mė tė shpejtė tė strukturave funksionale tė ushtrisė. Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, Aleks Andoni, theksoi se programi i bashkėpunimit pėr vitin 1998 duhet tė jetė i gjerė dhe tė pėrfshijė edhe fusha tė tjera tė aktivitetit tė ushtrisė.

Ndėrkaq, z. Kolesteren shprehu gatishmėrinė e NATO-s dhe tė Qendrės sė Kordinimit pėr tė thelluar mė tej angazhimet e pėrbashkėta pėr rimėkėmbjen e ushtrisė shqiptare.Shaqirbej: "Nga Bosnja mund tė nxirret pėrvojė pėr Kosovėn"Prishtinė, 1 prill (QIK)

Ambasadori i Bosnjės e Hercėgovinės nė OKB, Muhamet Shaqirbej vlerėsoi se situata aktuale nė Kosovė ka shumė ngjashmėri me situatėn nė Bosnjė para fillimit tė konfliktit dhe ēmoi tė nevojshme qė nga krahasimi tė nxirret ndonjė pėrvojė pėr Kosovėn. "Frikėsohem se shumė nga ajo qė ėshtė dashur tė mėsohej ende nuk ėshtė mėsuar", u shpreh ai.Londra akuzon Italinė pėr shkak tė refugjatėve nga KosovaPrishtinė, 1 prill (QIK)

Pesėdhjetė e gjashtė refugjatė nga Kosova, qė mbėrritėn nė Britaninė e Madhe, pa dokumente, do tė dėrgohen nė Itali, pasi Londra akuzoi Romėn se i ka transferuar ata nė Britaninė e Madhe "pėr t’i hequr qafe".

Refugjatėt kishin mbėrritur javėn e kaluar nė Itali nga Amani, me bileta pėr nė Londėr, ndėrsa njė funksionar i policisė kufitare kishte urdhėruar transferimin e tyre pėr nė destinacionin pėrfundimtar.

Nė bazė tė njė konvente tė Dublinit, azilkėrkuesit janė nė ngarkim tė shtetit tė parė tė Bashkimit Evropian ku ata arrijnė tė futen.

UPS i FSHMN-sė reagon ndaj UPSUP-sėPrishtinė, 1 prill (QIK)

UPS i FSHMN-sė ka reguar sot kundėr njė shkrimi tė botuar dje nė gazetėn "Bujku" me titull "Fushatė dezinformatash kundėr UPSUP-sė".

Shkrimi i botuar nė gazetėn "Bujku" tė datės 31.3.1998 nuk ėshtė fushatė dezinformimi kundėr UPS-UP, por njė reagim ndaj parregullsive nė organizatėn studentore. Peticioni kundėr zgjedhjeve tė 22 marsit ėshtė njė realitet, pėr tė cilin ekzistojnė dėshmitarė tė cilėt dėshmojnė se peticioni nė fjalė ėshtė shtypur pikėrisht nė kompjuterėt e UPS-UP-sė dhe pikėrisht zyrtarėt e UPS-UP-sė iu ofrojnė studentėve tė Drenicės atė peticion.

E vėrteta ėshtė se ne kemi dėrguar sqarimin tonė nė QIK, pėr tė cilėn gjė di edhe vetė UPS-UP.

Ndėrsa sa i pėrket deklarimit tė UPS tė UP-sė ėshtė fjala pėr "prononcime individujale", u bėjmė me dije se kjo nuk qėndron pasi qė njė prononcim i tillė ėshtė i Kryesisė sė UPS tė FSHMN-sė, thuhet nė reagimin e UPS tė FSAMN tė Universitetit tė Prishtinės, thuhet nė reagimin e botuar nė numrin e sotėm tė "Bujkut".Muhamet Spahiu ka nevojė pėr ilaēePrishtinė, 1 prill (QIK)

Qė nga shtetrrethimi dhe rrethi i snajperėve serbė, Muhamet Spahiu nga Llausha, shtėpia e tė cilit ėshtė shumė afėr vendit ku janė vendosur forcat serbe, ka mbetur me tė shoqen mbyllur nė shtėpinė e tij pa pasur mundėsi qė ta kalojė oborrin e shtėpisė. Ai deri tash ishte disa herė cak i sulmit tė snajperistėve serbė. Z. Spahiu ka nevojė pėr ilaēe dhe kontroll tė vazhdueshėm mjekėsor pasi qė vuan nga sėmundja e rėndė e sheqerit, andaj luten organizatat humanitare dhe ato shėndetėsore ndėrkombėtare qė ta ndihmojnė kėtė.Nga shtypi zviceran: Kosova e dėrgon Milosheviqin nė Hagė?Prishtinė, 1 prill (QIK)

A do tė jenė shkas masakrat nė Kosovė qė Slobodan Milosheviqi tė dalė para gjyqit? Lidhur me kėtė ēėshtje gazeta zvicerane "Nojer cyrherqyrje cajtung" komenton:

"Ėshtė njė fakt i ēuditshėm qė ata njerėz qė janė pėrgjegjės pėr luftėn nė Kroaci dhe nė Bosnjė, nuk janė akuzuar akoma nga Gjykata Nėrkombėtare e Hagės. Ekziston dyshimi se presidenti "jugosllav" Milosheviq me kompani duhet tė ruhen, sepse nevojiten pėr qėllime politike. Drejtėsia e Hagės ka dy pėrgjigje pėr kėtė fenomen - se ajo punon nė bazė tė parimeve juridike dhe prokurorėt duhet tė lihen tė punojnė nė qetėsi. Dhe, se krahas listės sė zyrtarve tė tė akuzuarve ekziston edhe njė e fshehtė. Ajo mbahet e fshehtė me qėllim qė tė akuzuarit tė mos paralajmėrohen dhe tė fshihen. Ajo mund tė shkaktojė qė edhe kriminelėt e luftės tė mos largohen nga jeta politike.

Akuzat e qėllimshme kundėr funksionarėve tė regjimit do tė shkaktojnė pasiguri nė aparatin shtetėror dhe policor. Me kėrcėnimin me procese dihet njė barrierė ndaj shkeljeve tė ligjit nė tė ardhmen. Njerėzit do ta mendojnė mirė nėse duan tė ushtrojnė masakra kur t’ju bėhen kėrcėnime juridike dhe publicistike. Nė kėtė mėnyrė favorizohet qetėsimi i situatės nė Kosovė. Dhe, ndonjė tjetėr do ta vrasė mendjen se a ia vlenė tė ketė post drejtues nė njė regjim tė tillė. Zgjedhjet e fundit nė Serbi kanė dėshmuar se baza e personelit rrallohet gjithnjė e mė shumė. Trajtimi juridik i masakrave nė Kosovė duhet tė fillojė shpejt. Nė fillim, duhet tė pyeten dėshmitarėt, tė sigurohen gjurmėt. Pastaj, duhet tė pėrgatiten paditė. Nė fund puna e organeve shtetėrore-juridike duhet tė kontrollohet mirė.

Shumė organizata pėr tė drejtat e njeriut ka nė Serbi dhe Kosovė. Ato duhet tė jenė nė gjendje tė krijojnė njė organizatė tė fuqishme qė tė zhvillojnė luftė juridike kundėr regjimit tė Milosheviqit. Nevojitetn juristė serbė dhe shqiptarė nė Kosovė qė e njohin lėndėn e tyre dhe qė janė tė aftė e kanė dėshirė tė bashkėpunojnė, njerėz me kurajo civile duhet tė ketė" pėrfundon artikullin gazeta zvicerane "Nojer cyrherqyrje cajtung".Demokristianėt shkėputen nga KK i DPP tė PrishtinėsPrishtinė, 1 prill (QIK)

Bashkėsia e Degėve tė PSHDK tė Prishtinės, qė pėrbėhet nga katėr degė, mė nuk do tė jetė anėtare e Kėshillit Koordinues tė Degėve tė Partive Politike tė Prishtinės. Kėshtu kjo Bashkėsi vendosi nė mbledhjen e parmbrėmshme, qė e kryesoi Frrok Kristaj, kryetar. Nė fakt, nė kohėn e zgjedhjeve tė 22 marsit Isa Kastrati, kryetar i Kėshillit Koordinues tė Degėve tė Partive Politike tė Prsihtinės, pa e konsultuar asnjėrin nga anėtarėt e Kėshillit, lėshoi kumtesė se ky Kėshill nuk i pėrkrah zgjedhjet dhe ftoi qytetarėt qė ato (zgjedhje) tė bojkotohen. Lidhur me kėtė menjėherė u tubuan shumica e degėve tė partive politike tė Prishtinės dhe pėrgėnjeshtruan kumtesėn e Isa Kastratit. Megjithatė, Isa Kastrati nuk u ndal vetėm me kaq. Ai, pas zgjedhjeve, doli me vlerėsimin tjetėr se zgjedhjet nuk kishin sukses dhe se ato ishin njė farsė. Shumica e degėve tė partive politike tė Prishtinės edhe kėtė e pėrgėnjeshtruan dhe kėshtu u krijua njė huti. Mė pastaj Isa Kastrati e thirri mbledhjen e KKDPPP-sė, ku tentoi tė fusė nė rend dite vlerėsimin se zgjedhjet ishin njė manipulim me masėn dhe se ato nuk patėn sukses. Pėr kėtė reaguan shumė nga kryetarėt e degėve tė partive politike, kurse degėt e PSHDK-sė kėrkuan qė Isa Kastrati tė kėrkojė falje publike, apo tė paraqesė dorėheqje, pėrkatėsisht qė Kėshilli ta shkarkojė. Mė nė fund, Isa Kastrati kėrkoi falje, por ai dėshiroi qė kėtė tė mos e bėjė publike. Pėr kėtė Bashkėsia e Degėve tė PSHDK-sė njoftoi Kryesinė qendrore tė PSHDK-sė dhe mė pastaj nė mbledhjen e parmbrėmshme vendosi njėzėrit qė tė tėrhiqet nga Kėshilli Koordinues i Degėve tė Partive poiltike tė Prishitnės. Njėherėsh, kjo Bashkėsi e degėve tė PSHDK-sė tėrheq tė gjithė anėtarėt e vet nga ēdo asociacin i KKDPP tė Prishtinės pėrderisa tė krijohen kushtet pėr punė normale dhe bashkėpunim tė sinqertė.

Nė tė vėrtetė, Bashkėsia e Degėve tė PSHDK-sė do tė bashkėpunojė sikurse edhe deri mė tash me tė gjitha degėt e partive politike shqiptare qė veprojnė nė Prishtinė, por jo nė kuadėr tė KKDPP.

Do pėrmendur se Bashkėsia e Degėve tė PSHDK-sė me kohė ka pėrkrahur zgjedhjet e 22 marsit, si dhe nė to ka marrė pjesė me 16 kandidatėt pėr deputetė, prej tyre 12 nė Prishtinė, dy nė Fushė-Kosovė, njė nė Lipjan dhe njė nė Novobėrdė. Nga kėta kandidatė dy kanė kaluar me votė, pėrkatėsisht pėr njėrin janė anuluar zgjedhjet por jo pėr shkak tė kandidatit tonė, por pėr shkak tė malverzimeve qė kanė bėrė anėtarėt e LDK-sė. Pra, pėr 16 kandidatėt e propozuar nga Bashkėsia e Degėve tė PSHDK tė Prishtinės, kanė fituar mbi 10 mijė vota, qė do tė thotė se po aq anėtarė, pėrkatėsisht dashamirė i ka kjo bashkėsi nė kėto anė tė Republikės sė Kosovės, thuhet nė njė kumtesė tė Bashkėsisė sė Degėve tė PSHDK tė Prishtinės.Gjakovė: Njė tetėvjeēare, e dhunuar dhe e mbytur nė rrethana tė pasqaruaraPrishtinė, 1 prill (QIK)

Mbrėmė nė morgun e spitalit tė Gjakovės, policia serbe solli trupin e vdekur tė fėmijės 8 vjeēar Drane Gjergj Perlaskaj nga fshati Smaq afėr Bishtazhinit, njofton KI i Degės sė LDK-sė nė Gjakovė.

Sipas pohimeve tė anėtarėve tė familjes, Dranja, pasditen e datės 30 mars, sė bashku me tė vėllanė, kishte dalur me bagėti dhe mė vonė, nė kėrim tė njė lope tė humbur ajo hyri nė malin e fshatit.

Anėtarėt e familjes e kėrkuar ata tėrė ditėn, por arritėn ta gjejnė vetėm dje, nė mes tė malit, tė vdekur dhe tė dhunuar, nė rrethana tani pėr tani tė panjohura.

Nė spitalin e Gjakovės sot u bė obduksi

MemphiSx
01-08-04, 00:53
O fadil lexoj bre se ki nevoje me lexu

Jam i bindur se i ki harru keto gjera Keto jane vetem 10% e krejt atyne se qka kan ba aktivistat e LDK-se

Ketu eshte nje e mir se Nuk i japen kejt keto kontribute Ibrahim Rugoves Por krejt qytetarve te Kosoves dhe LDK-se e jo si ti krejt punet e tjerve ja ki ngarku Thaqit

Lexo ne vazhdimmm


Protesta masive tė shqiptarėve nė Nju JorkPrishtinė, 8 mars (QIK)

I alarmuar nga situata nė Kosovė, komuniteti shqiptar i Nju Jorkut, Nju Xhersit dhe Konektikėtit, me thirrjen e Degės sė LDK-sė dhe tė subjekteve tė tjera shqiptaro-amerikane, ditėn e mėrkurė dolėn nė protestė tė pakufizuar para OKB-sė nė Nju Jork.

Protestat vazhduan edhe ditėn e enjte dhe ditėn e premte. Kėto bėnė jehonė tė madhe nė mjetet e informimit amerikan. Protestat u pėrkrahėn edhe nga zyrtarė amerikanė siē ishte Eliot Engel dhe Lari Presler.

Urgjenca e njė intervenimi ndėrkombėtar pėr tė ndaluar gjenocidin ndaj popullsisė nė Kosovė, ishte njė nga kėrkesat e protestuesve. Misioni i Shqipėrisė pranė OKB-sė pėrkrahu poashtu protestat.

Komisioni organizativ i protestave pranė LDK-sė dhe subjekteve tė tjera nė Nju Jork, Nju Xhersi dhe Konektikėt ka filluar pėrgatitjet intenzive pėr demonstratė masive mė 12 mars, 1998 nė Uashington.

Zyra e LDK-sė nė Nju Jork ėshtė e hapur 24 orė pėr kontakte, pėr informim dhe ndihma. Thirrjet nga Kosova pėr ndihma urgjente nė medikamente dhe ushqime kanė ndikuar qė bashkėatdhetarėt pandėrprerė tė vijnė dhe tė japin ndihma financiare.

Dega e LDK-sė pėr Nju Jork, Nju Xhersi e Konektikėt ėshtė nė kontakt tė vazhdueshėm me zyrtarė dhe pėrgjegjės tė lartė amerikanė nė Nju Jork dhe Uashington dhe po distribuon pandėrprerė lajme mbi gjendjen nė Kosovė.

Nė njė takim urgjent ta degės sė LDK-sė dhe subjekteve tė tjera shqiptare nė Amerikė u arrit qėndrimi i padiskutueshėm qė diaspora shqiptare nė Amerikė tė veprojė si njė trup i vetėm.Meri Robinson kėrkon veprime sa mė urgjente nė KosovėPrishtinė, 7 mars (QIK)

Komisarja e Lartė pėr tė Drejtat e Njeriut e OKB-sė, Meri Robinson ka deklaruar se situata nė Kosovė po keqėsohet shpejt prandaj duhet ndėrmarrė veprime urgjente pėr tė penguar kėtė keqėsim.

Rojter citon ish-presidenten e Irlandės, Meri Robinson tė ketė thėnė tė shtunėn se situata nė Kosovė vėrtet ėshtė brengosėse dhe ajo do tė ketė ndikim nė tėrė rajonin, dhe si e tillė duhet dhėnė prioritetin e duhur. Ajo pėrshėndeti takimin e ministrave tė vendeve tė fuqive botėrore nė Londėr dhe tha se "problemet nė Kosovė duhet tė zgjidhen me negociata, jo me forcė dhe duke respektuar tė drejtat e njeriut. Ajo tha se pret me padurim tė shohė rezultatet e takimit tė sė hėnės dhe tė shohė se ēfarė hapa konkretė do tė ndėrmirren nė Kosovė.

"Ne vazhdojmė tė flasim nė tė gjitha nivelet pėr pėsimet por si duket prapė nuk po marrim mėsim.

Nė kėtė raport tė Rojterit pėrkujtohet deklarata e sekretares sė shtetit Ollbrajt qė thotė se SHBA-tė nuk do tė tolerojnė edhe njė gjakderdhje nė rajon.Deēan: Tė ruhemi nga dezinformatatPrishtinė, 8 mars (QIK)

Nga Kryesia e Degės LDK-sė nė Deēan njoftohet se tė hėnėn do tė fillojnė punėn tė gjitha shkollat.

Kjo kryesi u bėhet apel pronarėve tė rrjetit tregtar qė tė mos i mbyllin shitoret e veta, siē bėnė para tri ditėsh, pa ndonjė arsye tė veēantė.

Po ashtu apelohet tek qytetarėt qė tė mos bien nė grackat e dezinfomratave siē ndodhi ditė mė parė.Ferizaj: Protesta e grave kaloi pa incidentePrishtinė, 8 mars (QIK)

Sikur nė tė gjitha qendrat e Kosovės, protesta tė grave u organizuan sot edhe nė komunėn e Ferizajt.

Nė njoftimi e KI tė Degės sė LDK-sė nė kėtė qytet thuhet se protestės iu bashkangjitėn edhe gratė nga fshatrat e kėsaj komune, ndėrsa policia vėzhgoi protestat por nuk ndėrhyri.Mobilizime tė serbėve nė FerizajPrishtinė, 8 mars (QIK)

Nė fshatrat Nerodime e Epėrme dhe Nerodime e Poshtme gjatė natės sė mbrėmshme ėshtė bėrė mobilizimi i tė rinjve serbė.

Njoftohet gjithashtu se ka pasur lėvizje tė pazakonshme tė policisė dhe tė popullatės.Dy persona tė paidentifikuar shqetėsuan lagjen "Tusha" tė KaēanikutPrishtinė, 8 mars (QIK)

Sot rreth orės 1 pas mesnate dy persona tė paidentifikuar trokitėn nė disa dyer tė lagjes "Tusha" tė Kaēanikut. Sipas dėshmitarit Azem Lika nga Kaēaniku, ekonomist i diplomuar me vendbanim nė kėtė lagje, kėta persona tė panjohur shqetėsuan banorėt e kėsaj lagjeje, por nuk arritėn tė krijojnė kurrfarė paniku, njofton Komisioni pėr Informim i Degės sė LDK-sė nė Kaēanik.

I njėjti burim thekson se nė fillim tė kėsaj lagje tė Kaēanikut ėshtė i vendosur stacioni policor."Panorama" serbe dhe "Koha ditore" refuzuan shtypjen e "Bujkut"Prishtinė, 8 mars (QIK)

Ndėrmarrja fantome "Panorama" dhe gazeta shqipe e regjistruar nė Beograd "Koha Ditore" refuzuan tė shtypnin numrin e sotėm tė gazetės "Bujku".

Nė njė njoftim tė redaksisė thuhet se numri i sotėm i gazetės u shtyp nė ndėrmarrjen "Interpres" tė Prishtinės.

Siē dihet, pėr shkak tė zhvillimeve dramatike nė javėt e fundit dhe pėrkundėr vėshtirėsive tė mėdha, redaksia e gazetės "Rilindja" vendosi ta botojė gazetėn "Bujku" edhe tė dielave.

Gjatė javėve tė fundit kjo gazetė ka pėrcjellė me pėrkushtim zhvillmet nė Kosovė.
Sulme tė reja tė forcave serbe nė Jashanicė, Aēarevė e BrojėPrishtinė, 8 mars (QIK)

Njoftohet se sot nė orėn 15,30 forcat serbe kanė ndėrmarrė ekspedita terroristike nė fshatrat Jashanicė, Aēarevė dhe Brojė tė komunės sė Skėnderajt.

Burimet e LDK-sė nga Skėnderaj dhe Mitrovica thonė se nė kėtė sulm po pėrdoren armė tė kalibrave tė mėdhenj dhe armė tė lehta.

Njė burim i LDK-sė nė Llaushė tha se krismat po dėgjohen edhe nė kėtė fshat, 15 km. larg Jashanicės.

Derisa po zgjasin kėto sulme, nga Klina pėr nė Skėnderaj po lėvizin autoblinda, tankse dhe automjete tė tjera tė policisė e tė ushtrisė serbe.Nesėr protesta masive nė Prishtinė dhe nė tė gjitha qendrat komunalePrishtinė, 8 mars (QIK)

Nesėr do tė mbahen protesta paqėsore gjithėpopullore nė Prishtinė dhe nė tė gjitha qendrat e Republikės sė Kosovės duke filluar nga ora 11 deri nė orėn 11:30.

Nė njė kumtesė tė organizatorėve thuhet se sot, mė 8 mars 1998, nė njė mbledhje tė pėrbashkėt tė Kėshillit Koordinues tė Partive Politike tė Kosovės me Unionin e Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, Bashkimin e Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės dhe me Kėshillin Koordinues tė degėve tė Partive Politike tė Prishtinės, dhe me pėlqimin e Presidentit tė Republikės sė Kosovės, Ibrahim Rugovės si dhe tė Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Bujar Bukoshit, u vendos qė nesėr tė mbahen protesta paqėsore gjithėpopullore nė tė gjitha qendrat e Republikės sė Kosovės duke filluar nga ora 11 deri nė orėn 11:30.

Kėto protesta do tė jenė nėn moton: "Pėr paqe, kundėr dhunės, luftės dhe kundėr terrorit serb".

Protestat do tė mbahen nėpėr rrugėt qė gravitojnė kah qendrat dhe nėpėr qendrat e qyteteve, nėn organizimin e Kėshillave Koordinuese tė Degėve tė Partive Politike tė qyteteve pėrkatėse, thuhet nė kumtesė.

Policia rrahu besimtarėt qė po dilnin nga Kisha Katolike e PejėsPrishtinė, 8 mars (QIK)

Sot, mė 8 mars, nė ora 12,25 nė oborrin e Kishės Katolike nė Pejė policia serbe nė Pejė sulmoi dhe fizikisht maltretoi besimtarėt e kėsaj kishe, tė cilėt po dilnin prej oborrit tė saj pas pėrfundimit tė meshės, thuhet nė kumtesėn Zyrės sė Famullitares sė "Shėn Katarinės" tė Ipeshkvisė sė Kosovės, tė nėnshkruar nga Don Lenc N. Sopi, famullitar.

Fillimi i Meshės sė Madhe nė kėtė Kishė mbahet gjithnjė tė dielave nė orė 11:00.

Nė kumtesė thuhet se sulmi i policisė nė oborrin e Kishės ishte i natyrės brutale.

Besimtarėt e pafajshėm, duke pėrfshirė edhe fėmiėjt, pleqt e gratė pėsuan lėndime tė llojllojshme trupore nga goditjet e policisė me grushta e shufra tė gomės. Numri i tė lėnduarve tash nuk mund tė precizohet, sepse lajmėrimi i tyre nė kėtė institucion po rritet nga ēasti nė ēast.

Pėr kėt veprim brutal dhe barbar tė policisė, tė cilėt nuk e kursyen as institucionet fetare, kjo famulli ka informuar dhe ka protestuar te Ministria e Punėve tė Brendshme tė Serbisė nė Beograd, SPB-sė nė Pejė, PPQ-sė nė Pejė, Gjykatės nė Pejė.

Lidhur me kėtė ngjarje informuam Ipeshkvinė Shkup-Prizren, Nunciaturėn Apostolike nė Beograd si dhe institucionet tjera ndėrkombėtare, thuhet nė kumtesė.Prani e madhe e policisė nė rrugėn Komoran - GllogocPrishtinė, 8 mars (QIK)

Sot prej orės 10:00 deri nė orėn 15,00 shumė policė serbė kishin qėndruar nė distancė tė vogėl nga njėri tjetri nė tė dy anėt e rrugės Korroticė e Ulėt, Poklek i Ri dhe Zabel nė rrugėn Komoran Gllogoc.

Rreth orės 11,30 kėsaj rruge kaloi nė pėrcjellje tė policisė njė autobus me udhėtarė, pėr tė cilėt thuhet se ishin diplomatė tė akredituar nė Beograd.

Pas orės 15,00 autobusi u kthye nga Skėnderaj, ndėrsa policia u tėrhoq nga rruga.Snajperistėt serbė shtinė nė kryetarin e Nėndegės sė LDK-sė nė Klinė tė EpėrmePrishtinė, 8 mars (QIK)

Snajperistėt serbė dje kanė shtėnė me armė 5 herė nė drejtim tė kryetarit tė Nėndegės sė LDK-sė nė Klinė tė Epėrme Ismail Tahirajt. Kjo ėshtė njė dėshmi se shqiptarėt janė tė rrezikuar nė njė rajon shumė mė tė gjerė se sa Skėnderaj dhe Prekazi e Llausha, njoftohet nga redaksia e gazetės "Bujku".

Klina e Epėrme gjendet 10 km. larg Skėnderajt.Protesta tė grave edhe nė PejėPrishtinė, 8 mars (QIK)

Protesta tė grave pati edhe nė Pejė, mirėpo nė disa rrugė policia rrahu disa gra dhe vajza.

Nė Mitrovicė policia pengoi protestat e grave dhe rrahu mėsimdhėnėset Luljeta Saraēin, Kadrie Shipolin, Fatime Prekazin, etj.Lėvizje tė forcave serbe nga Mitrovica nė drejtim tė SkėnderajtPrishtinė, 8 mars (QIK)

Sot rreth orės 6, dy autoblinda, tre autobusė dhe njė furgon i policisė shkuan nga Mitrovica nė drejtim tė Skėnderajt.

Rreth orės 12,15, tre autobusė me regjistrim tė Ēaēakut dhe Krushevcit si dhe 2 autoblinda dhe njė furgon shkuan nga Mitrovica nė drejtim tė Skėnderajt.Policia konfiskoi tė hollat e grumbulluara pėr DrenicėnPrishtinė, 8 mars (QIK)

Rreth orės 11,30 policia ndaloi Mujė H. Istrefin (43), Lah H. Hetemin (46) dhe Qerim L. Halitin (43), tė cilėt po mblidhnin ndihma pėr familjet e rrezikuara nė Drenicė dhe pėr tė ikurit nga ky regjion.

Atyre policia ua konfiskoi tė hollat qė i kishin grumbulluar deri nė atė moment si dhe i rrahu nė rrugė dhe pastaj i arrestoi.

Rreth orės 6,20 pesė civilė tė armatosur dhe njė polic shkuan nė qajtoren e Bilall K. Kutllovcit (62) nė afėrsi tė stacionit tė autobusėve nė Mitrovicė dhe e kėrcėnuan atė duke ia mbajtur revolen nė fyt.

Kryetari Rugova kėrkon qė tė ndėrpritet menjėherė aksionet e forcave serbePrishtinė, 8 mars (QIK)
Kryetari i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova kėrkoi sot sėrish e me urgjencė ndėrprerjen e aksionet e forcave policore dhe ushtarake serbe nė rajonin e Drenicės.
Kryetari Rugova tėrheq vėrejtjen se vazhdimi dhe intensifikimi i mėtejshėm i aksioneve tė policisė dhe ushtrisė serbe do tė ēojė nė spatrimin etnik tė Kosovės dhe do ta destabilizojė gjithė rajonin e Evropės Jugore.
Kryetari Rugova theksoi se po bėhet i domosdoshėm angazhimi i SHBA-ve dhe i Unionit Evropian qė ēėshtja e Kosovės tė nxirret urgjentisht nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė.
Kryetari Rugova tėhoqi vėrejtjen se njė numėr pėrherė e mė i madh i popullsisė sė disa fshatrave tė Drenicės ėshtė i detyruar para terrorit serb qė t’i braktisė shtėpitė e veta dhe ajo ka nevojė pėr ta ndihmuar urgjentisht nė mėnyra tė ndryshme. Prandaj, kėrkojmė qė tė krijohet njė korridor hamanitar dhe njė prani ndėrkombėtare e tė gjitha formave nė rajonin e Drenicės e tė Kosovės, thotė kryetari Rugova.Presidenti turk Demirel priti Edita TahirinPrishtinė, 8 mars (QIK)
Nė kuadėr tė Konferencės "Ardhmėria e Ballkanit" tė grupit studiues tė Institutit Aspen, qė po mbahet nė Stamboll, nė tė cilėn presidenti i Turqisė Demirel bėri fjalimin pėrmbyllės, Edita Tahiri pjesėmarrėse nė Konferencė, zhvilloi njė takim me presidentin Demirel.
Edita Tahiri kėrkoi nga presidenti Demirel angazhimin e Turqisė qė ēėshtja e Kosovės tė shtrohet nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, ndėrmarrjen e hapave konkretė pėr vendosjen urgjente tė forcave preventive ndėrkombėtare nė Kosovė dhe fillimin e negociatave midis Prishtinės dhe Beogradit me ndėrmjetėsimin e njė pale ndėrkombėtare.
Presidenti Demirel, duke shprehur shqetėsimin e thellė pėr dhunėn e javės sė fundit nė Kosovė, theksoi vendosmėrinė dhe angazhimin qė nė Kosovė tė mos pėrsėritet tragjedia nė Bosnje. Ai tha se i kishte dėrguar Milosheviqit njė letėr, tė cilėn ministri i jashtėm I. Xhem do t’ia dorėzojė sot Milosheviqit nė Beograd. Letra pėrmban njė mesazh tė qartė. Ēėshtja e Kosovės duhet tė zgjidhet nė mėnyrė paqėsore dhe kėrkohet qė dhuna kundėr popullit shqiptar nė Kosovė tė ndėrpritet menjėherė, tha z. Demirel.ELDR kėrkon dėrgimin e trupave ndėrkombėtare preventive nė Kosovė

Prishtinė, 8 mars (QIK)
Grupi i partive Liberale Demokratike dhe Reformiste tė Evropės (ELDR) kanė dėnuar nė njė rezolutė dhunėn mė tė re serbe nė Kosovė dhe ka kėrkuar organizatat ndėrkombėtare intervenim tė shpejtė pėr tė penguar shpėrthimin e mėtutjeshėm tė konfliktit dhe pėr tė gjetur njė zgjidhje tė pranueshme pėr Kosovėn.
Nė njė rezolutė tė gjatė tė miratuar tė premtėn, ELDR pėrkujton numėr tė madh tė rezolutave tė organizmave ndėrkombėtar pėr Kosovėn, dhunėn serbe kundėr shqiptarėve tė Kosovės, faktin se shpėrthimi nė Kosovė do tė ketė pasoja pėr paqen dhe stabilitetin nė gjithė rajonin, patsaj nė 11 pika kėrkon masat qė duhet tė mirren nga bashkėsia ndėrkombėtare pėr Kosovėn.
Nė njėrėn nga pikat e kėsaj rezolute dėnohet dhuna e tashme dhe dhuna represioni disa vjeēar kundėr shqiptarėve nė Kosovė dhe kėrkohet fillimi i negociatave pėr tė ardhmen e Kosovės.
ELDR kėrkon ndėrmjetėsim ndėrkombėtar dhe njė konferencė tė tipit tė Dejtonit pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr Kosovėn. Kėrkon nga UE, OSBE, NATO dhe Unioni Evro-perėndimor tė dėrgojė trupa preventive nė Kosovė pėr tė pėrgaditur terrenin pėr njė zgjidhje paqėsore pėr Kosovėn. Nė rezolutė kėrkohet nga OKB-ja qė tė mos tėrheq trupat e UNPREDEP-it nga Maqedonia derisa tė gjendet njė zgjidhje e pranueshme pėr Kosovėn.
Kėshilli i ELDR-sė poashtu kėrkon nga UE qė tė hapė sa mė shpejtė njė zyre pėr Kosovėn.
Gjatė dy viteve tė fundit ELDR ka miratuar disa rezoluta pėr Kosovėn nė tė cilat pothuaj gjithmonė ėshtė theksuar domosdoja pėr respektimin e vullnetit tė Kosovės dhe mbajtja e njė konference ndėrkombėtare pėr zgjidhjen e kėtyre ēėshtjeve.
Partia Liberale e Kosovės ėshtė anėtare asocuese e ELDR-sė prej vitit 1996.Njė ekip i Komitetit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq u pengua nga policia tė hyjė nė DrenicėPrishtinė, 7 mars (QIK)
Komitetit Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq pėrmes njė komunikate thekson se ekipi i tij humanitar u pengua nga policia serbe gjatė ditės sė djeshme tė depėrtojė nė fshatrat e rrezikuara tė Drenicės. Sot njė ekip i Komitetit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq pėrsėri do tė tentojė tė arrijė nė Mitrovicė, Skėnderaj dhe Prekaz.
Ky asociacion humanitar njofton se njė ekip i tij do tė bėjė vėzhgimin e situatės nė drejtim tė Maqedonisė.Toni Llojd dhunėn serbe nė Kosovė e quajti skandalozePrishtinė, 8 mars (QIK)
Sekretari britanik i shtetit, Toni Llojd, deklaroi se "shkalla e dhunės qė ėshtė parė kėsaj jave nė Kosovė jo vetėm qė ėshtė e palejueshme por edhe skandaloze dhe duhet tė dėnohet". Ai shtoi se forcat serbe tė sigurisė "kanė reaguar sė tepėrmi".


Sot nė Ulqin mbahet njė tubim kundėr dhunės nė KosovėPrishtinė, 8 mars (QIK)
Sot nė Ulqin nė orėn 16,30 organizohet njė tubim kundėr dhunės nė Kosovė me moton "Ndal dhunėn".
Nėnkryetari i Unionit tė Demokratik tha se organizatorė tė kėtij tubimi janė LD e Malit tė Zi, Unioni Demokratik i Shqiptarėve dhe Kėshilli Komunal i Lidhjes Liberale nė Ulqin.

Pas 10 ditėsh ēėshtja e Kosovės vėhet nė Kėshillin e SigurimitPrishtinė, 8 mars (QIK)
Profesori i Fakultetit tė Shkencave politike nė Boegrad, Momir Stojkoviq i deklaroi gazetės "DT" se "mė sė paku qė mund tė bėjė Grupi i Kontaktit nė takimin e sotėm nė Londėr tė kėrkojė nga Serbia qė me ēdo kusht t’ua kthejė shqiptarėve autonominė". Ai tha se ekziston mundėsia qė shqiptarėt kėtė tė mos e pranojnė por pa marrė parasysh, Serbia duhet t’i siprumojė masat e jashtėzakonshme nė Kosovė dhe tė ndyshojė gjendjen ekzistuese.
"Ėshtė e qartė si dita se ‘RFJ-sė’ u janė kėrcėnuar me forcimin e murit tė jashtėm tė sanksioneve dhe me ndaljen e tė gjitha kėrkesave tė saja pėr t’u pranuar nė organizatat ndėrkombėtare.
Para se Grupi i Kontaktit tė vendosė pėr sanksione, Beogradi do t’i lėrė njė kohė pėr t’i plotėsuar kėrkesat e tij", thotė Stojkoviq.
Ai shtoi se Rusia me siguri do tė pėrpiqet tė zbusė formulimin e dėnimit, por kjo nuk do tė ketė ndikim vendimtar. Rusia nuk guxon tė ndahet nga anėtarėt e tjerė, sepse Grupi i Kontaktit, para Kėshillit tė Sigurimit ėshtė forumi i vetėm ku vota ruse mund tė ketė ndikim.
Stojkoviq thotė se nga Rusia mund tė pritet qė vetėm tė bėjė kompromis dhe Amerikėn dhe aleatėt e saj, por nuk do tė kundrshtojė vendosmėrisht pėrderisa udhėheq njė politikė veriatlantike. Ajo do t’i mbrojė serbėt vetėm me fjalė por do tė marrė pjesė nė dėnimin e tyre.
Ai shtoi se nėse pėr 10-15 ditė nuk fillon dialogu me shqiptarėt, realisht mund tė pritet qė ēėshtja e Kosovės tė vėhet nė rend ditė tė Kėshillit tė Sigurimit.Inspektorėt serbė myllėn 32 dyqane nė PrishtinėPrishtinė, 8 mars (QIK)
Inspektorėt serbė gjatė dy ditėve tė kaluara mbyllėn 32 objekte zejtare dhe tregtare me motivacion se nuk kanė respektuar orarin e punės. Kundėr pronarėve tė tyre, njofton agjencia serbe "Tanjug", se do tė bėhen padi penale. Agjencia serbe e lajmeve thotė se pronarėt shqiptarė tė dyqaneve i kanė mbyllur ato me urdhėrin e "kreut separatist".
Mirėpo kjo ėshtė njė gėnjeshtėr e agjencisė serbe. E vėrteta ėshtė krejt ndryshe. Pronarėve shqiptarė u ėshtė bėrė thirrje qė t’i mbajnė tė hapura dyqanet dhe tė mos i ngrisin ēmimet.

Prishtinė, 9 mars (QIK)

Dega e LDK-sė nė Skėnderaj njoftoi sot nė orėn 14:00 se policia serbe i dėrgoi mbrėmė para stacionit tė policisė nė Skėnderaj 46 trupa tė vrarė gjatė masakrimit tė popullsisė sė Prekazit prej datės 5 deri mė 7 mars.

Nė njoftim thuhet se 45 tė vrarė janė nga Prekazi, kurse njė i vrarė ėshtė nga Dubovci dhe qėlloi mysafir nė Prekaz.

Nė mesin e tė vrarėve janė 13 famijė, prej tyre 9 djem e 4 vajza, 12 gra dhe 7 pleq.

Thuhet se 3 kufoma janė tė karbonizuara.

Deri mė tash janė identifikuar rreth 30 kufoma. Identifikimi i disa kufomave ėshtė shumė i vėshtirė.

Thuhet se njė pėrgjegjės i policisė serbe nė Skėnderaj ka pohuar se nė morgun e spitalit nė Prishtinė gjenden edhe dy tė vrarė.

Dega e LDK-sė druan se numri i tė vrarėve ėshtė mė i madh. Prekazi edhe sot po mbahet i rethuar.

Siē dihet nė Llaushė janė vrarė 6 shqiptarė. Pesė prej tyre nuk janė varrosur ende pėr shkak tė kėrcėnimeve tė snajperistėve serbė qė po e mbajnė tė rrethuar fshatin.

Deri mė tash dihet se numri i tė masakruarėve dhe tė vrarėve gjatė ekspeditės terroristike serbe nė Skėnderaj, pėrkatėsisht nė Prekaz dhe nė Llaushė, ėshtė 52 shqiptarė tė vrarė.

Nga Skėnderaj ende nuk ka njoftim se kur do tė bėhet varrimi. Familjet e tė vrarėve, partitė politike shqiptare dhe asociacionet humanitare kėrkojnė ekspertizė nga ekspertė ndėrkombėtarė pėr kėtė masakrim tė popullsisė shqiptare, pėrkatėsisht tė familjeve shqiptare.Nesėr dhe pasnesėr ditė zie nė KosovėPrishtinė, 9 mars (QIK)

Kryetari i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova,nė shenjė pikėlllimi pėr viktimat e terrorit serb nė fshatrat Prekaz i Poshtėm dhe Llaushė tė Drenicės, shpalli ditė zie nesėr dhe pasnesėr nė Kosovė.Raporte nga protestat nė KosovėPrishtinė, 9 mars (QIK)

Pejė: - Sot, rreth orės 9 nga tė gjitha anėt e qytetit tė Pejės filloi ardhja e qytetarėve nga fshatrat e kmounės sė Pejės, burra, gra, tė rinj e tė reja, nė mėnyrė tė organizuar nė grupe tė vogla dhe tė mėdha.

Nė hyrje tė qytetit ishin vendosur forca tė policisė, tė cilat i rrahėn shumė qytetarė tė cilėt ia kishin mėsyrė Pejės. Rreth orės 10 u bė tubimi i madh i qytetarėve, tė cilėt e pritnin orėn 11 dhe tė drejtohen nga tė gijtha anėt nė qendėr tė qytetit, ashtu siē ishte paraparė nga Kėshilli organizativ i protestave.

Rreth orės 11 nga tė gjitha kėto rrugica e rrugė turma e masės u drejtua nė qendrėn e qytetit, ku kishte forca tė mėdha policore. Kjo masė nuk u pengua nga policėt dhe nė mėnyrė dinjitoze me transparente nė dorė marshuan nėpėr qendėr tė qytetit 30 minuta e pastaj shkuan nė drejtim tė lagjes Haxhi Zeka me ē’rast duke brohoritur "Drenicė jemi me Ju", "Paqe e liri", "Besa - besė" etj. Masa u shpėrnda nė mėnyrė tė qetė.

Supozohet se nė kėtė protestė tė madhe morėn pjesė rreth 100 mijė qytetarė tė kmounės sė Pejės.

Para fillimit tė protestave u rrahėn dhe u arrestuan nėpėr hyrje tė qytetit, dhe nėpėr rrtugė disa qytetarė. U rrahėn: Riza (Z) Kastrati (1964) nga Dobėrdoli, Gani (U) Berisha (1971) nga Qallapeku, Artan (H) Berisha (1979 nga Qallapeku, Avni Gashi (1977) nga Barani, Visar Krasniqi (19754) nga Vranoci, Sefedin Kelmendi (1976) nga Kosuriqi. Pasi u rrahėn nė rrugė edhe nė qendrėn e sigurimit serb nė Pejė ata u liruan.

Numri i tė rrahurve dhe tė arrestuarve ėshtė shumė mė i madh.

Gjilan: - Nė komunėn e Gjilanit, si nė tėrė Kosovėn, u organizuan protestat "Pėr paqe - kundėr dhunės, luftės dhe terrorit serb", tė cilat i pėrshkoi njė masė qė s’mbahet mend ndonjėherė. Duke parė masėn e madhe tė qytetarėve, policia serbe vendosi kordonin panė shkollės sė lartė pedagogjike "Skėnderbeu" nė mėnyrė qė qytetarėt tė mos mund tė lėviznin drejt qendrės. Mirėpo turma e mllefosur, sidomos nga provokimi i njė polici serb, i cili kur njė qytetar deshi tė kalojė kordonin, nxori revolen dhe iu drejtua, duke i thėnė se do tė vrasė, nėse nuk kthehesh prapa, mirėpo masa e revoltuar me veprimin e tillė, theu kordonin dhe u nis drejt rrugės kryesore. Pastaj masa vėrshoi rrugėn kryesore si njė lum i madh. Qendra e qytetit e mbushur me kordonet e njėsive speciale, kishte bllokuar tė gjitha hyrjet nė qendėr, kėshtu qė rrugėt qė shpienin deri aty ishin pėrplot me qytetarė. Ndėrkohė gjatė mbajtjes sė protestave, kishte edhe ndonjė provokim nga qytetarėt e nacionalitetit serb, por pa ndonjė incident.

Protestuesit mbajtėn nė dorė pankarta: "Drenicė jemi me ju", "Evropė ku je", si dhe pankarta tė shkruara nė gjuhė tė huaja.

Podujevė: - Me moton "Pėr paqe kundėr dhunės, luftės dhe terrorit serb" sot nė Podujevė nė praninė e mbi 50 mijė qytetarėve u mbajt protesta paqėsore gjithėpopullore. Nė defilimin e qytetarėve; gra, pleq, tė rinj e tė reja edhe sot ata shprehėn solidarizimin me banorėt e Drenicės, duke ndarė kėshtu dhembjen e madhe pėr mė tė dashurit e vrarė nga policia dhe ushtria e paramilitarėt serbė.

"Stop terrorit policor dhe masakrės nė Drenicė", "NATO where are you", "Paqe, jo luftės, peace - not war", "Njė komb, njė qėndrim", "Pavarėsi, liri" etj. ishin transparentet e protestuesve, tė cilat i mbanin nė duart tė rinjtė llapjanė.

Nėn udhėheqjen e Kryesisė sė LDK-sė dhe tė tė gjitha partive politike, masa e tubuar u nis drejt rrugės kryesore tė qytetit, e cila ishte e vogėl pėr ta zėnė numrin e madh tė atij lumi njerėzish.

Kurse nė udhėkryqet qė lidhnin rrugėn kryesore ishin vendosur policė serbe me autoblinda, mjete tė blinduara e tė armatosur deri nė dhėmbė. Gjithashtu nė shumė pika tė qytetit, kryesisht nė ēatitė e soliterėve, para protestės u vendosėn snajperistėt serbė.

Proesta pėrfundoi nė mėnyrė tė qetė dhe pa incidente edhe pse pati provokime nga policia serbe.

Pas pėrfundimit tė protestės, njė veturė me disa inspektorė e civilė serbė qėndroi disa minuta para selisė sė Degės sė LDK-sė nė Podujevė, por mė vonė u largua.

Rahovec: - Pėrkundėr pengesave tė mėdha tė policisė serbe, rreth 20 mijė qytetarė tė komunės sė Rahovecit arritėn tė depėrtojnė deri nė qendėr tė qytetit dhe tė protestojnė pėr gjysmė ore.

Qė nga ora 9,30, deri nė nė fillimin e protestės, forcat policore defiluan rrugėve. Policia ndoqi pėr tė shkelur me veturė dhe keqtrajtoi fizikisht Shaqir Thaēin, Ilmi Krasniqin, Asllan Kryeziun dhe Mahmut Kryeziun nga Cėrca.

Viti: - Masės sė tubuar pėr tė protestuar kundėr terrorit serb nė Drenicė iu drejtua Samet Dalipi, kryetar i Degės sė LDK-sė nė kėtė lokalitet.

Vlen tė theksohet se protesta nė Viti filloi nė orėn 10,40 dhe zgjati deri nė orėn 11,30.

Pas provokimit tė njė polici serb ndaj masės protestuese, ndėrhyri policia dhe maltretoi Jakup Haxhiun, Avdi Haxhiun, Ramiz Haxhiun, Basri Haxhiun, Refik Behlulin, Milaim Hashimin etj.

Suharekė: - Rreth 15 mijė banorė tė komunės sė Suharekės protestuan sot nė kėtė lokalitet kundėr terrorit serb nė Drenicė. Para fillimit tė protestės policia tentoi tė largojė masėn e tubuar pėr nė rrugėt anėsore. Protestuesit mbajtėn parullat: "Stop terrorit serb", "Drenicė jemi me ty", "Europe Where are you", "Njė komb, njė qėndrim".

Gjakovė: - Mbi 30 mijė vetė morėn pjesė sot nė protestėn e organizuar nė Gjakovė. Parullat kryesore ishin "Drenica", "Kosova - Rugova", "Liri, pavarėsi", "Njė komb, njė qėndrim", "Jo dhunės" etj. Pjesėmarrėsit ishin dinjitozė dhe tė disiplinuar.

Para fillimit tė protestės policia pengoi qė tė hynin nė Gjakovė dhe keqtrajtoi disa banorė tė fshatrave tė Dushkajės.

Hani i Elezit: - Pėrkundėr faktit se forca tė mėdha policore defiluan nėpėr qytet, nė Han tė Elezit sot protestuan mbi 5 mijė qytetarė. Ata mbanin transparentet "Kosova - Rugova", "Evropė ku je".

Shtimje: Rreth 15.000 qytetarė protestuan sot kundėr terrorit serb nė Drenicė. Protestuesit brohoritėn parullat: "Drenicė, jemi ju", "Stop dhunės serbe", "Liri-demokraci" etj.

Nė sheshin e Shtimes njė fjalė rasti e mbajti Ali Sadriu, kryetar i Kėshillit ndėrpartiak.

Kamenicė: Nė Kamenicė protestuan sot rreth 15.000 qytetarė. Qė nė orėt e paradites, policia bllokoi rrugėt Crepane-Kamenicė, Strezoc-Kamenicė, Malėsi-Kamenicė, ndėrsa disa qytetarė u rrahėn nė hyrje tė fshatit Berivojcė.

Policia nuk lejoi hyrjen e qytetarėve nė qendėr tė Kamenicės, por ata protestuan nė rrugėt anėsore.

Pas mbarimit tė protestės policia rrahu disa qytetarė, nė mesin e tė cilėve ishin Selami Myrtaj, Njazi Feraj, Gėzim Hotnjani, Ekrem Dėrmaku, Valton Selimi, Abdullah Ahmeti etj.

Obiliq: Rreth 1000 vetė protestuan edhe nė Obiliq. Pas pėrfundimit tė protestave disa civilė serbė rrahėn arsimtarin e gjuhės shqipe, Bedri Neziri, ndėrsa nė arrest nga policia janė marrė katėr veta.Nė Prishtinė u rrah gazetari i ITN-sė Kris ValnerPrishtinė, 9 mars (QIK)

Inspektorėt serbė rrahėn sot duke i shkaktuar lėndime nė kokė Kris Valnerin (Chris Walner), gazetar i rrjetit televiziv ITN.Ambasadori kanadez qė vizitoi Prekazin deklaroi se atje kanė pėsuar njerėzit e pafajshėmPrishtinė, 8 mars (QIK)

Pėrfaqėsuesit e 30 ambasadave tė huaj nė Beograd dje kanė vizituar rajonin e Drenicės dhe fshatin Prekazi i Ulėt. Nė mesin e diplomatėve tė huaj nuk ishin pėrfaqėsuesit e vendeve tė Grupit tė Kontaktit tė cilėt kishin refuzuar thirrjen e autoriteteve tė Beogradit duke u preferuar atyre qė t’u mundėsohet hyrja nė Drenicė organizatave ndėrkombėtare dhe atyre shėndetėsore e humanitare pėr t’i ndihmuar popullatės e veēmas tė plagosurve tė cilėt kanė nevojė tė domosdoshme pėr shėrimin e plagėve nga predhat e ushtrisė e policisė serbe.

Ambasadori kanadez Rafael Zhirard pas kthimit tė diplomatėve tė huaj nga Drenica nė Beograd u tha gazetarėve: "Shihet qartė se atje ka pasur konflikte tė ashpra nė tė cilat kanė pėsuar njerėzit e pafajshėm. Po ua tregoj gėzhojėn e granatės

20 milimetėrshe, qė siē e dini nuk ėshtė armataim i lehtė e qė atje u pėrdor kundėr popullsisė civile qė ishte nė shėnjestėr".

Ai shtoi se atje ėshtė duke vepruar policia paramilitare e cila po pėrdor minahedhėsit, artilerinė dhe mjetet e blinduara dhe e cila ėshtė e gatshme qė tė veprojė kundėr objekteve tė fortifikuara. "Nuk e pamė asnjė civil atje. Ata ose janė nė shtėpitė e tyre ose nuk ekzistojnė mė", i deklaroi "Zėrit tė Amerikės" ambasadori kanadez.

Agjencia e FoNet duke u mbėshtetur nė deklaratat e diplomatėve tė cilėt dėshiruan tė mbesin anonim se autoritetet e Beogradit i kanė ofruar ambasadorėve tė vendeve anėtarė tė Grupit tė Kontaktit qė ta vizitojnė rajonin e Drenicės, por ata kanė refuzuar me arsyetim se atje duhet tė shkojnė ekspertėt tė cilėt do tė vlerėsonin me saktėsi se ēfarė ka ndodhur nė Drenicė e pastaj edhe pėrfaqėsuesit e organizatave humanitare dhe gazetarėt.Papa kėrkoi njė zgjidhje pėr tė ardhmen e sigurt tė KosovėsPrishtinė, 9 mars (QIK)

Papa Gjon Pali i Dytė apeloi dje pėr pėrfundimin e gjakderdhjes nė Kosovė. Nė sheshin "Shėn Pali" tė Romės ai apeloi pėr njė vullnet tė mirė te tė gjitha palėt. Papa shprehu solidaritetin e tij me tė gjithė ata qė po vuajnė, po qajnė pėr tė vrarėt e tyre dhe kanė frikė pėr tė nesėrmen.

Papa Gjon Pali i Dytė tha se duhet gjetur njė zgjidhje qė do tė garantojė njė tė ardhme tė sigurt pėr popullin e Kosovės.Njė gazetė ruse shkruan se ka ardhur koha pėr tė pėrmirėsuar JaltėnPrishtinė, 9 mars (QIK)

Gazeta ruse "Rusinska gazeta" shkruan dje se me ndarjen e Kosovės nga Serbia, mė nė fund do tė pėrfundojė krijimi i natyrėshm i kufijve nė Evropė, gjė tė cilėn fuqitė e mėdha pas Luftės sė Dytė Botėrore nė mėnyrė artificiale e bėnė nė Konferencėn e Jaltės. Sipas kėsaj gazete, Rusia, me gjithė disa mospajtime, megjithatė, po u afrohet opcioneve tė Grupit tė Kontaktit.

"Komesian dejli": SHBA pėrgatisin "furtunėn ballkanike"Prishtinė, 9 mars (QIK)

Gazeta ruse "Komesian dejli" shkruan dje se pėr ēėshtjen e Kosovės po diskutohet nė nivelet mė tė larta botėrore. Para mbledhjes sė sotme tė Grupit tė Kontaktit nė Londėr, kjo gazetė shkruan se SHBA-tė do ta hapin ēėshtjen e opcionit tė "furtunės ballkanike". Disa shtete botėrore synojnė tė bėjnė nė Ballkan atė qė nuk kanė mundur ta bėjnė nė Irak, shkruan kjo gazetė. Sipas kėsaj gazete, pėrfaqėsuesi i Rusisė nė konferencėn e Grupit tė Kontaktit nė Londėr do tė mbajė qėndrimin se pėrdorimi i dhunės kundėr Serbisė do tė jetė i lejueshėm vetėm atėherė kur tė jetė legalizuar nga Kėshilli i Sigurimit.Kosova jeton nėn kontrollin e njė ushtrie qė sillet si okupatorePrishtinė, 9 mars (QIK)

Kryetari i komunitetit katolik Shėn Exhidio, Andrea Rikardi, qė pėrpiqet qė prej disa vjetėsh tė marrė masa pėr qetėsimin e gjendjes nė Kosovė, theksoi se ajo rrezikon tė bėhet njė Palestinė e re. Pasi priti nė selinė e komunitetit, themelues i sė cilės ėshtė vetė, sekretaren amerikane tė shtetit, Medlin Ollbrajt, Rikardi deklaroi se "gjendja nė Kosovė nuk tė bėn tė mendosh pėr Bosnjėn, por pėr Palestinėn. Ashtu sikurse palestinezėt, banorėt e Kosovės jetojnė jo vetėm nėn kontrollin e njė ushtrie qė sillet si njė ushtri okupatore, por territori ku ata banojnė ėshtė konsideruar se bėn pjesė nė territorin kombėtar tė njė shteti tjetėr".

Ai vuri nė dukje se Ollbratj u tregua "shumė e shqetėsuar" dhe se Uashingtoni "duket i gatshėm tė ushtrojė presionet e tij" mbi Beogradin dhe parashikon seriozisht njė embargo tė ashpėr kundėr Jugosllavisė. Njė masė e tillė ėshtė e pėrsosur "nė qoftė se shėrben pėr tė arritur ndonjė gjė, por sanksionet mund tė jenė si kimioterapia qė shkatėrron gjithshka pėr tė kuruar njė vend tė vetėm", theksoi Andrea Rikardi.


Protestė e 200 000 shqiptarėve nė PrishtinėPrishtinė, 9 mars (QIK)

Mbi 200 000 shqiptarė protestuan sot nė Prishtinė kundėr dhunės e terrorit serb nė Drenicė dhe nė Kosovė. Nė organizim tė Kėshillit Koordinues tė Degėve tė partive politike tė Prishtinės, protesta e sotme nė Prishtinė u mbajt me moton: "Pėr paqe, kundėr dhunės, luftės dhe kundėr terrorit serb".

Qytetarėt e Prishtinės dhe rrethinės e mbushėn rrugėn kryesore "Nėna Tereze". Rruga prej ndėrtesės sė Kuvendit tė Kosovės e deri te udhėkryqi pėr Dardani ishte megjithatė e vogėl numrin e madh tė protestuesve nga Prishtina e rrethina.

Duke ecur ngadalė rrugės kryesore, me dy gishta lart ose duke duartrokitur, protestuesit brohorisnin "Drenicė, Drenicė", "Drenicė ku je, gjithė Kosovėn kėtu e ke","Rugova - Kosova", "Rugova, Rugova", "Rugova - Ollbrajt", "Londėr, Londėr", "Nuk jemi terroristė", "Serbi ndal terrorin nė Kosovė", "Jetėn e japim, Kosovėn s’e japim", "SHBA, SHBA", "Evropė ku je", "Stop terrorit", "Besa besė, besėn ta kam dhėnė, pėr Kosovė jetėn kam me dhėnė", e tjerė.

Tė rinjėt mbanin parulla pėr paqe e kundėr dhunės dhe terrorit serb.

Nė protestėn merrnin pjesė tė rinjė, burra e gra si edhe drejtuesit e institucioneve, tė partive politike, tė shoqatave dhe tė asociacioneve tė Kosovės e tė Prishtinės.

Protesta e sotme, ndoshta mė e madhja qė ėshtė zhvilluar ndonjėherė nė Prishtinė, ishte e organizuar nė mėnyrė jashtėzakonisht tė mirė. Ajo u zhvillua pa asnjė ekces e incident.

Pėrkundėr ndėrhyrjes sė policisė serbe nė disa qendra tė Kosovės, nė Prishtinė sot nuk vėrehej fare prania e policisė serbe.

Protesta e sotme nė Prishtinė dhe nė qytetet tjera tė Kosovės u organizua pas njė vendimi tė pėrbashkėt tė Kėshillit Koordinues tė Partive Politike tė Kosovės, tė Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, tė Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės dhe tė Kėshillit Koordinues tė degėve tė Partive Politike tė Prishtinės.

Nė ora 13,00 konferencė pėr gazetarėPrishtinė, 9 mars (QIK)

Kėshilli pėr Organizimin e Protestave nė Prishtinė njofton se nė orėn 13,00 do tė mbajė njė konferencė pėr gazetarė nė selinė e Presidencės sė Kosovės.Protesta tė fuqishme nė tė gjitha komunat e KosovėsPrishtinė, 9 mars (QIK)

Duke iu pėrgjigjur thirrjes pėr organizimin e protestave nė tė gjitha qendrat komunale tė Kosovės, degėt e LDK-sė nė bashkėpunim me degėt e partive e tė asociacioneve tė tjera, organizuan sot protesta anė mbanė Kosovės. Nė disa vende policia ndėrhyri para fillimit tė protestave, ndėrsa nė disa vende gjatė zhvillimit tė tyre.

Pejė: - Edhe nė Pejė policia bllokoi qendrėn e qytetit duke mos lejuar afrimin e qytetarėve.

Njė njoftim i orės 11.20 theksoi se nė Pejė po protestojnė disa dhjetėra mijėra qytetarė. Nuk ka njoftime pėr ndėrhyrjen e policisė kundėr protestuesve.

Nė orėn 11.30 protesta pėrfundoi pa ndonjė eksces.

Nė lagjen "Fidanishte" janė dėgjuar tė shtėna, por duket se ato janė shkrepur nga civilėt serbė. Tė shtėna janė dėgjuar edhe nė afėrsi tė stacionit tė trenit.

Lipjan: - Qė nga orėt e mėngjesit forca tė mėdha policiore kanė bllokuar hyrjet nė Lipjan duke mos lejuar grumbullimin e qytetarėve. Policia po i ndjek edhe ata qė provojnė tė hyjnė nė qytet pėrmes rrugėve anėsore.

Nė orėn 11, pasi njė pjesė e protestuesve depėrtoi nė qendėr, u shpėrnda nga policia.

Podujevė: - Nė orėn 11 nė Podujevė filluan protestat. Rruga kryesore e kėsaj qyteze ėshtė plotėsisht e mbushur me qytetarė. Mbi ndėrtesat e larta tė qytetit janė vendosur snajperistė.

Njė njoftim i orės 11,10 bėri me dije pėr njė intervenim tė vogėl tė policisė dhe pėr tensionim tė situatės.

Nė orėn 11.30 protesta pėrfundoi, pa ndonjė intervenimi tė policisė. Njė njoftim i para orės 12 bėri me dije se policia ka bllokuar zyrėn e Degės sė LDK-sė nė Podujevė.

Viti: - Policia nuk lejoi grumbullimin nė qendrėn e qytetit tė disa mijėra peotestuesve, por masa protestoi rrugėve anėsore dhe nė fund u tubua para Zyrės sė Degės sė LDK-sė.

Para orės 11 policia ndėrhyri duke i shpėrndarė me shufra gome dhe duke mos i lejuar tė depėrtojnė kah qendra e qytetit. Forcat policore ishin tė armatosura dhe veshura me antiplumb.

Klinė: Qė nė orėt e mėngjesit policia bllokoi rrugėt dhe filloi keqtrajtimin e qytetarėve. Para selisė sė LDK-sė u rahėn mr. Asllan Krasniqi, anėtar i Kryesisė sė Degės sė LDK-sė dhe mėsimdhėnėsit Hilmi e Bedri Morina. U rrahėn edhe shumė qytetarė.

Grupe qytetarėsh erdhėn nga drejtimet e fshatrave, tė organizuara, por nuk u lejuan nga policia tė hyjnė nė Klinė.

Vushtrri: Nė Vushtrri protestuan mbi 40.000 njerėz. Policia vėzhgoi protestėn por nuk ndėrhyri.

Deēan: Nė Deēan protestuan rreth 30.000 qytaterė. Nuk pati ndėrhyrje tė policisė.

Konferencė pėr gazetarė e drejtuesve tė LDK-sė pas vizitės nė SkėnderajPrishtinė, 10 mars (QIK)

Anėtarėt e delegacionit tė LDK-sė qė vizitoi sot Skėnderajn, mbajtėn nė mbrėmje njė konferencė pėr gazetarė nė Prishtinė.

Basri Musmurati tha se ky delegacion kishte pėr qėllim qė tė informohej rreth identifikimit tė kufomave tė terrorit tė forcave serbe dhe rreth varrosjes sė tyre. Ai shtoi se varrosja e tyre nuk u bė pėr shkak se njė pjesė e madhe e kufomave nuk ėshtė identifikuar dhe se nuk ka njerėz tė mjaftueshėm pėr hapjen e varreve.

Musmurati tha se kryeshefi i policisė kishte urdhėruar qė varrinmi tė bėhej mėnjėherė dhe ishte kėrcėnuar se nė tė kundėrtėn policia do ta bėnte vetė varrimin e tyre dhe shtoi se po ky kryeshef u kishte thėnė dje qytetarėve tė Skėnderajt se mund tė dilnin pa pengesa nga shtėpitė e tyre, por nė Skėnderaj megjithatė u vranė dy qytetarė.

Ai tha se gjendja nė Skėnderaj dhe nė fshatrat e kėsaj komune ėshtė shumė e rėndė dhe informoi se policia serbe kishte penguar njė delegacion tė Komitetit Ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq qė tė shkonte nė Skėnderaj.

Mr. Fatmir Sejdiu u bėri thirrje tė gjithė aktivistėve tė LDK-sė dhe popullatės sė Drenicės qė tė ndihmojnė varrimin e viktimave. Gjithashtu, ai ftoi organizatat humanitare dhe tė gjitha asociacionet ndėrkombėtare qė tė shpėtojnė banorėt e Drenicės nga njė tmerr qė mbretėron atje. Edhe Dr. Edi Shukriu ftoi tė gjitha asociacionet ndėrkombėtare qė tė ndihmojnė popullatėn e rrezikuar nė Drenicė dhe rrėfeu momente shumė prekėse nga vizita nė Skėnderaj. Momente tė tilla tregoi edhe Mr. Abdyl Ramaj.

Enver Maloku foli pėr problemet e identifikimit tė kufomave, tri prej tė cilave janė tė karbonizuara. Ai tha se pėr kėtė shkak deri tani janė identifikuar vetėm 37 kufoma, duke pėrfshirė edhe ato tė fshatit Llaushė.

Dr. Rexhep Gjergji tha se 70 pėrqind tė viktimave janė gra dhe fėmijė. Mė parė janė gjuajtur me granata nga largėsia, pastaj nga afėrsia janė masakruar gra dhe fėmijė. Njė pjesė janė marrė peng dhe janė masakruar nė fabrikėn e municionit. Kjo tregon se sulmi serb ėshtė bėrė kundėr familjeve tė pambrojtura dhe jo nė ndjekje tė kurrfarė terroristėve. Kush bėn paralelizma mes terrorit serb dhe shqiptarėve nė Drenicė ėshtė bashkėpėrgjegjės pėr masakrėn qė u bė atje, tha Dr. Rexhep Gjergji.

Ramė Buja theksoi se masat e Grupit tė Kontaktit janė tepėr tė lehta si pėrgjigje terrorit serb. Nevojitet reagim me forcė ndėrkombėtare pėr tė mos u pėrsėritur Bosnja nė Kosovė. Nė tė vėrtetė Bosnja po pėrsėritet kėtu, tha ai.

Nė kėtė konferencė u treguan fotografitė e viktimave tė masakruara tė viktimave tė forcave serbe.Felipe Gonzalesi i dėrguar i posaēėm i OSBE-sė pėr KosovėnPrishtinė, 10 mars (QIK)

Nė mbledhjen e djeshme tė Grupit tė Kontaktit u vendos qė t’i propozohet kryesuesit tė OSBE-sė qė ish-kryeministri i Spanjės, Felipe Gonzales tė emėrohet i dėrguar i posaēėm i OBSE-sė pėr Kosovėn.

Ndėkrohė, nga Polonia miret vesh se Bronisllav Geremek, ministėr i jashtėm i Policisė, qė ėshtė kryesuese e radhės e OSBE-sė, do tė vizitojė sė shpejti Beogradin dhe Prishtinėn.Veprimtarėve tė LDK-sė nė Vushtrri u merren letėrnjoftimet dhe urdhėrohen tė paraqiten nė policiPrishtinė, 10 mars (QIK)

Sot rreth orės 17.50, nė selinė e Degės sė LDK-sė nė Vushtrri ndėrhyri komandanti i policisė serbe nė kėtė qytet Lubisha Simiq dhe legjitimoi tė gjithė tė pranishmit nė zyrė, njofton KI i Degės sė LDK-sė nė Vushtrri.

Ai ua mori letėrnjoftimet Veli Karaqės, anėtar i Kryesisė sė Degės, pronarit tė lokalit Gani Malokut dhe kryetarit tė Aktivit tė LDK-sė nė Pantinė, i cili kishte shkuar pėr tė marrė artikuj ushqimorė pėr tė ikurit nga Drenica, tė vendosur nė kėtė fshat.

Qė tė tre u urdhėruan qė nesėr nė orės 9 tė paraqiten nė stacionin e policisė nė Vushtrri.

Prishtinė, 10 mars (QIK)

Nė hyrje tė Skėnderajt, nė njė servis tė materialit ndėrtimor "Servisi i Lahut" gjenden trupat e masakruar tė 53 shqiptarėve gjatė ekspeditės terroristike tė forcave serbe nė Prekaz tė Ulėt dhe Skėnderaj pėrgjithėsisht.

Pamja e kufomave tė paluara ngjitas njėra tjetrės, nė dy radhė tmerrėsisht tė gjatė, ėshtė e llahtarshme. Afėr njėri tjetrit janė trupat e anėtarėve tė familjeve tė tėra. Nga njė familje janė masakruar ose vrarė edhe 19 anėtarė, nga njė tjetėr pesė.

Pamja e trupave tė vrarė ėshtė dėshmi pėr aksionin terroristik me qėllim tė masakrimit tė popullsisė. Dy trupa janė tė goditur nga granatat, njėri nė gjoks, tjetri nė fyt. Trupi i Shaban Jasharit ėshtė masakruar me thikė. Nė trup ka njė xhep tė hapur me thikė, njėra dorė i ėshtė kėputur, ndėrsa sytė i janė nxjerrė. Njė tė riu i ėshtė ēarė koka pėrgjysmė.

Shihet se njerėzit janė vrarė me armė tė rėnda. Disave u ėshtė marrė shpirti dalėngadala me torturė. Adem Jashari, kundėr tė cilit thotė policia se e ka organizuar aksionin, ka vetėm njė vrimė plumbi nė fyt.

Tė llahtarshme duken pamjet e trupave tė fėmijėve tė vrarė.

Zenė Jasharit, njė 48 vjeēari, i janė vrarė Blerimi 5-vjeēar, Bujari 12-vjeēar, Abdullahu 15-vjeēar dhe gruaja Bahtie 43-vjeēare, e cila ishte shtatzėnė. Gruaja me tre fėnmijėt e tij kishin shkuar pėr t’u strehuar te axha Haliti. Mirėpo, pikėrisht ajo shtėpi kishte filluar tė bombardohej. Nga bombardimet ishin vrarė nė vend gruaja dhe djali Avdullahu. Ndėrsa, dy fėmijėt e vegjėl policia i kishte marrė me vete dhe i kishte dėrguar nė oborrin e Fabrikės sė Municionit.

- Mendoja se janė gjallė, por u tmerrova kur i pash trupat e tyre tė vrarė qė i solli policia! - thotė ai.

Trupat e dy fėmijėve kanė plot shenja tė goditjeve me mjete tė forta. Blerimi ka shenja nė anėn e djathtė tė kokės, ndėrsa Bujari ėshtė qėlluar edhe me njė plumb nė tamth nė anėn e majtė.

- Qe dy ditė e dy net qėndroj kėtu. Nuk mund tė ndahem nga trupat e vrarė tė fėmijėve tė mi!- thotė Zena.

Tronditės ishte momenti i identifikimit tė tė vrarėve gjatė ditės sė sotme. Shumė anėtarė tė familjeve, pėr shkak tė rrezikut nga snajperistėt serbė, nuk e kanė bėrė ende identifikimin e tė vrarėve.

Abaz Jashari, 22-vjeēar, nuk mund ta pėrballonte sot tmerrin kur i pa trupat e babait e gjyshes sė vrarė pėr tė cilėt shpresonte se ishin gjallė. Dhembja e tij ishte edhe mė e madhe nga frika se mund t’i jetė vrarė edhe i vėllai i tij nė moshė tė re, trupin e tė cilit e kėrkonte.

Nė kėtė morg tė improvizuar, aktivistėt e LDK-sė dhe tė Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe tė Lirive tė Njeriut pėrpiqeshin tė kryenin identifikimin e tė vrarėve. Deri mė tash ata kanė arritur tė identifikojnė 37 tė vrarė. Katėr kufoma vėshtirė se do tė mund tė identifikohen, pasi janė tė karbonizuara. Identifikimi bėhet vėshtirė edhe pėr shkak se banorėt e Prekazit tė Ulėt mbahen ende nė njė rrethim tė fortė.

Tė gjithė janė tė sigurtė se numri i shqiptarėve tė vrarė ėshtė mė i madh se ky qė njihet deri mė tash. Askush deri mė tash nuk e ka kontrolluar terenin e Prekazit tė Ulėt as shtėpitė qė janė sulmuar.

Pėr tė humbur gjurmėt e krimit, policia ka bėrė presion gjatė gjithė ditės ndaj aktivistėve tė LDK-sė dhe anėtarėve tė familjeve me qėllim qė tė kryhet brenda ditės varrimi i tė vrarėve. Pėrgjegjėsit e policisė serbe nė Skėnderaj janė kėrcėnuar disa herė gjatė ditės se do t’i varrosin vetė tė vrarėt, nėse kėtė nuk e bėjnė familjet e tyre.

Varrimi do tė jetė i vėshtirė edhe pėr shkak tė numrit tė pakėt tė njerėzve qė do tė pėrgatisnin ceremoninė e varrimit. Nga disa familje nuk ka mbetur askush nė Prekaz ose nė Skėnderaj, pasi, ose janė vrarė, ose janė larguar nė vende tė tjera.

Nė Skėnderaj gjatė ditės sė sotme kanė qėndruar pėrfaqėsues tė disa organizatave humanitare ndėrkombėtare dhe ekipe televizive tė disa qendrave tė njohura nė botė. Mirėpo, policia serbe nuk ia lejoi hyrjen nė Skėnderaj as sot njė delegacioni tė Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar dhe tė Hėnės sė Kuqe.

Skėnderajn sot e vizitoi njė delegacion i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, nė pėrbėrje Anton Noka, nėnkryetar, mr. Fatmir Sejdiu, sekretar i pėrgjithshėm, dr. Rexhep Gjergji, Basri Musmurati, Abdyl Ramaj, Ramė Buja, anėtarė tė Kryesisė, dr. Edi Shukriu, kryetare e Forumit tė Gruas sė LDK-sė, Naim Jerliu, kryetar i Forumit tė Rinisė sė LDK-sė dhe Enver Maloku, pėrgjegjės i Qendrės pėr Informim tė Kosovės.

Delegacioni nuk mundi tė bisedonte me udhėheqjen e Degės sė LDK-sė, pasi shumica prej tyre janė tė bllokuar nė Llaushė, ose nė fshatrat tjera.

Aktivistėt e Degės sė LDK-sė nė Skėnderaj qė mundėn tė bisedonin me kėtė delegacion thanė se gjendja nė Skėnderaj ėshtė dramatike nė tė gjitha planet. Nė planin e sigurisė fizike, janė tė kėrcėnuar tė gjithė banorėt e Drenicės. Forcat serbe nė gjendje tė gatishmėrisė mė tė lartė kėrcėnojnė praktikisht secilin. Nė kodrat pėr rreth Skėnderajt shiheshin snajperistėt serbė, tė cilėt mbajnė nė rrethim tė plotė qe disa ditė fshatrat dhe vetė qytezėn e Skėnderajt.

Gjendja dramatike ėshtė edhe nė shėndetėsi dhe nė ushqime. Nga frika ose mungesa e mallrave, nė Skėnderaj pothuaj nuk rri hapur asnjė shitore. Si nė qytet, ashtu edhe nė fshatrat e Drenicės pėrskaj udhės Komoran - Gllogoc - Skėnderaj sundojnė pamje tė tmerrit qė vazhdon. Kėto pamje japin pamjen e njė jete tė shkretėruar. Gjatė shkuarjes dhe kthimit nė rrugėn qė pėrshkon disa fshatra tė Drenicės nuk shihet njeri tė lėvizė as tym nė oxhaqet e shtėpive. Nė Komaran, pėr njė orė, nuk u pa qoftė njė njeri nė rrugė, ose nė shtėpitė pėr rreth.

Aktivisti i LDK-sė Rifat Bejta i tha QIK-ut se nga tė vrarėt, janė identifikuar deri mė tash kėta persona:

1. Qazim Jashari

2. Nazmi Zukė Jashari

3. Sinan Ramadan Jashari

4. Zarife Bahtir Jashari

5. Zaha Jashari

6. Kushtrim Adem Jashari

7. Ali Ramdan Jashari

8. Osman Shaban Geci

9. Faik Tahir Jashari

10. Adem Shaban Jashari

11. Beqir Bajram Jashari

12. Sherif Brahim Jashari

13. Hajrez Zymer Jashari

14. Halit Imer Jashari

15. Halil Bajram Jashari

16. Bahtie Muharrem Jashari

17. Isak Feriz Halili

18. Feride Ramadan Jashari

19. Besim Hamzė Jashari

20. Blerim Zenė Jashari

21. Bujar Zenė Jashari

22. Abdullah Zenė Jashari

23. Elhame Jashari

24. Murtez Zymer Jashari

25. Fatime Gashi

26. Makfirete Gashi

27. Gazmend Gashi

28. Sadik Miran Kaēkini

29. Miftar Rreci

30. Hamzė Shaban Jashari

31. Shaban Jashari

32. Qerim Hamzė Jashari

33. Blerim Hamzė Jashari

34. Igball Rifat Jashari

35. Fatushe Hamzė Jashari

36. Elfete Hamzė Jashari

37. Adile JashariPrishtinė: Homazh pėr viktimat e terrorit serb nė DrenicėPrishtinė, 10 mars (QIK)

Sot nė orėn 17 gratė e Prishtinės u bėnė homazh viktimave tė terrorit serb nė Drenicės. Nė rrugėn kryesore tė kryeqytetit, "Nėna Terezė" u mblodhėn mijėra gra, tė cilat mbanin nė duar nga njė qiri tė ndezur. Nė shenjė nderimi tė viktimave tė pafajshme tė terrorit serb nė Drenicė ato mbajtėn njė minutė heshtje.

Protesta, e cila u organizua nga Rrjeti i Grave tė Kosovės, u kontrollua nga forca tė shtuara tė policisė serbe.Policia pengoi shkuarjen e gazetarėve nė Skėnderaj e PrekazPrishtinė, 10 mars (QIK)

Sot prej orėve tė hershme tė mėngjesit postblloku i policisė te ujėsjellėsi nė Shipol u pėrforcua nga shumė policė dhe andej nuk mundėn tė kalojnė gazetarė, anėtarė tė familjeve tė cilat kanė tė vrarė, delegacione tė shoqatave humanitare, asociacione politike dhe jo politike si dhe qytetarė tė cilėt kishin dėshirė tė merrnin pjesė nė varrim. Gjithashtu ishte e bllokuar nga policia edhe rruga qė shpie pėr nė Drenicė, pėrmes fshatrave: Vaganicė, Verrnicė dhe Lubavec, njofton KI i Degės sė LDK-sė nė Mitrovicė.

Nė nė orėn 11 policia ktheu nga punkti i Klinės Hamide Latifin gazetare e "Rilindjes", ndėrsa nė orėn 10:25 nė punktin e Shipolit policia ktheu njė xhip me gazetarė gjermanė, ndėrsa nė orėn 10,40 policia ktheu nga rruga njė "Llandrover" me gazetarė hungarezė, sllovenė dhe maqedonė. Po ashtu nė orėn 13:00 nė tė njėjtin punkt policia ktheu 2 gazetarė nga Spanja dhe njė nga Austria.Lėvizje tė policisė nė drejtimin Skėnderaj-MitrovicėPrishtinė, 10 mars (QIK)

KI i Degės sė LDK-sė nė Mitrovicė njofton sot pėr lėvizje tė forcave policore serbe nga Mitrovica nė drejtim tė Skėnderajt dhe anasjelltas.

Kėshtu, siē njoftojnė burimet e LDK-sė nga Mitrovica, nė orėn 12 nga Mitrovica pėr nė Skėnderaj shkuan 1 xhip, 1 kamion dhe njė kombi, tė mbushur me policė. Nė orėn 12,55 dy vetura "101", njė landrover i armatės me municion dhe ushtarė si dhe dy kamionė me thasė tė mbushur me rėrė, nga Mitrovica shkuan nė drejtim tė Skėnderajt.

Nė orėn 9, njė traktor me 20 udhėtarė qė vite nga Skėnderaj u ndalua nga policia nė Shipol, ku u zbritėn udhėtarėt dhe u keqtrajtoi. Nė orėn 10.30 policia ndali njė veturė, nė Shipol nė tė cilėn ishin pėrveē vozitėsit me emrin Bekim edhe Esat (Mujė) Ujkani (39), Ymer (Mursel) Ujkani (41) dhe dy bashkudhėtarė tė tyre. Pasi i nxorėn nga vetura i detyruan tė mbėshteten pėr rrethojėn e ujėsjellėsit, por nė atė moment kaloi njė xhip me gazetarė tė huaj dhe policia i liroi.

Nė orėn 10, nė Shipol policia ndali Halil (Hasan) Muratin (45) i cili ngiste veturėn e vet nė tė cilėn ishin edhe bashkėshortja e tij Remizje (Isuf) Murati (43) dhe djemtė Luani (22) dhe Fitimi (14) si dhe Ismet (Mustafė) Sejdiu (48). Pas legjitimimit, policia nuk i lejoi tė vazhdonin rrugėn.


Kryetari i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova priti sot njė delegacion tė lartė amerikan nė krye me ambasadorin Robert S. Gelbard, i deleguari special i Presidentit Klinton. Nė pėrbėrje tė delegacionit amerikan ndodheshin edhe Xheimz Kovi (James Koey) - kėshilltar special i Presidentit Klinton nė Kėshillin Kombėtar tė Sigurimit, Bernd Mekkonell Bernd McConnell) - drejtor i Bosnia Task Force nė Zyrėn e Sekretarit amerikan tė Mborjtjes, Gjeneral Brigade Xhorxh Kejsi (Gerorge W. Casey) nga Shtatmadhoria, Xheimz Sujagert (James Swigert) - drejtor i Zyrės pėr Evropė Jugore nė Departamentin Amerikan tė Shtetit, znj. Kethlinė Redgeit (Xathleen M. Redgate) nga Zyra e Gelbardit. Tė pranishėm nė bisedė qenė edhe Riēard Majllz (Richard Miles) - shef i Misionit Amerikan nė Beograd, Nikolas Hill (Nicholas Hill) - Sekretar i Parė nė Ambasadė dhe Riēard Hakėbi (Richard Huckaby) - drejtor i Zyrės Amerikane Prishtinė.

Kryetari Ibrahim Rugova dhe Ambsadori Robert Gelbard biseduan pėr gjendjen nė Kosovė pas aksioneve tė forcave serbe nė disa fshtra tė Drenicės, si dhe pėr rezultate e mbledhjes sė djeshme tė Grupit tė Kontaktit nė Londėr.

Gjendja nė Kosovė nė kėto ditė tragjike pėr popullin tonė ėshtė e rėndė dhe e rrezikshme, tha nė fillin Kryetari i Republikės sė Kosovės. Ai dėnoi ashpėr mizoritė qė kanė bėrė forcat serbe mbi popullsinė shqiptare tė pambrojtur dhe kėrkoi presion urgjent ndėrkombėtar mbi Beogradin pėr ndėrprerjen e menjėhershme tė veprimeve policore-ushtarake serbe. Dr. Ibrahim Rugova kėrkoi qė kėto forca tė tėrhiqen menjėherė, tė debllokohet rajoni i Drenicės dhe qė t’u lejohet hyrja organizatave humanitare e mjekėsore pėr ta ndihmuar popullatėn e kėsaj ane.

Kryetari Ibrahim Rugova theksoi pėrpjekjet e vazhdueshme tė udhėheqjes sė Kosovės dhe tė strukturave lokale pėr tė pėrballuar kėtė gjendje tė rėndė me organizim, me sakrifica tė mėdha e me vetėpėrmbajtje. Populli i Kosovės po ndjek me ngulm rrugėn paqėsore pėr realizimin e vullnetit politik pėr pavarėsi, tha Dr. Ibrahim Rugova. "Ne vazhdimisht kėrkojmė zgjidhje tė ēėshtjes sė Kosovės me dialog tė barabartė e tė pakushtėzuar, me ndėrmjetėsim efektiv ndėrkombėtar", shtoi ai.

Ambasadori Robert Gelbard e njoftoi kryetarin Ibrahim Rugova me rrjedhėn dhe me rezultatet e mbledhjes sė Grupit tė Kontaktit qė u mbajt dje nė Londėr. Mbledhja ka miratuar hapa dhe sanksione tė rėndėsishme nė lidhje me gjendjen nė Kosovė, theksoi i dėrguari special i Klintonit, duke theksuar angazhimin e fuqishėm amerikan pėr pėrpjekje tė shtuara ndėrkombėtare pėr ēėshtjen e Kosovės.

Kryetari i Republikės sė Kosovės mirėpriti pėrfundimet qė dolėn nga mbledhja e Grupit tė Kontaktit e mbajtur nė Londėr dhe kėrkoi mbėshtetje pėr vėnien nė jetė tė sanksioneve tė propozuara ndaj Beogradit dhe angazhimeve pėr nisje tė dialogut tė pakushtėzuar pėr Kosovėn.

Nė kėtė kontekst, dr. Ibrahim Rugova falėnderoi SHBA-tė, sidomos Sekretaren e shtetit Ollbrajt, pėr rolin e tyre prijatar nė veprimin ndėrkombėtar pėr Kosovėn.

Duke vlerėsuar pėrkrahjen e vazhdueshme tė administratės amerikane pėr Kosovėn, kryetari i Republikės sė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova nėnvizoi rėndėsinė qė kanė marrėdhėniet miqėsore nė mes tė Kosovės dhe tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.Deklarata e kryetarit Rugova dhe e ambasadorit Gellbard pas takimit tė sotėm nė PrishtinėPrishtinė, 10 mars (QIK)

Pas takimit tė sotėm nė Prishtinė, qė zgjati rreth njė orė, kryetari i Republikės sė Kosovės dr. Ibrahim Rugova dhe ambasadori Robert Gelbard, para gazetarėve dhanė nga njė deklaratė.

Me kėtė rast ambasadori Robert Gelbard tha: "Kryetari Rugova dhe unė patėm njė bisedė shumė serioze dhe pėrmbajtėsore rreth situatės tejet shqetėsuese nė Kosovė nė kėto momente. Si gjithmonė, ne kemi pajtueshmėri tė plotė rreth analizave dhe pėrshkrimit tė rrethanave dhe shumė ēėshtje tė tjera, por jo pėr tė gjitha".

I deleguari special i Presidentit Klinton theksoi mė poshtė se vazhdon qė tė mbetet pikėpamje e qėndrueshme e qeverisė sė SHBA-ve dhe, natyrisht edhe e Grupit tė Kontaktit si tėrėsi, e cila u tha edhe dje, se ne mendojmė se qeveria e RFJ-sė duhet tė marrė iniciativė dhe masa pėr tė ndalė dhunėn. Nė fakt, dhuna duhet tė ndėrpritet nga tė dyja palėt menjėherė. Por nė radhė tė parė qeveria e cila ka tėrė ato instrumente force duhet tė marrin iniciativė qė tė ndėrtojė besimin e ndėrsjellė, dhe tė zbusė tensionet dhe tė fillojė dialogun si rrugė pėr tė rikthyer besimin dhe t’i japė fund asaj qė po shndėrrohet nė njė cikėl dhune dramatikisht shqetėsuese.

Nė pyetjen se cilat janė tė dyja palėt qė duhet tė ndėrpresin dhunėn dhe se a janė fėmijėt terroristė, Gelbard pėrgjigjet:

- Unė mendoj se udhėheqėsit e studentėve janė individė me pėrgjegjėsi tė madhe. Ne jemi jashtėzakonisht tė shqetėsuar nga tė gjitha vdekjet dhe ndiejmė se dhuna nga tė gjitha anėt duhet tė ndėrpritet menjėherė. Sigurisht se nuk ka mundur tė ketė provokim tė tillė i cili ka nxitur njė reagim kaq tė tepruar.

Gazetarėve tė shumtė, kryetari i Republikės sė Kosovės, dr.Ibrahim Rugova u deklaroi:

- Falėnderojmė z. Gelbard, tė deleguarin e presidentit Klinton, qė erdhi sot nė Kosovė nė kėto momente tė vėshtira, dhe na njoftoi pėr vendimet e Grupit tė Kontaktit qė janė shumė tė rėndėsishme dhe qė duhet tė implementohen. Po ashtu, falėnderojmė SHBA-tė pėr pėrpjekjet shumė tė mėdha qė kanė bėrė pėr tė bashkuar Grupin e Kontaktit nė Londėr qė tė bisedojė pėr ēėshtjen e Kosovės - tha dr. Rugova.

Kryetari Rugova falėnderoi gjithė anėtarėt e Grupit tė Kontaktit pėr punėn qė kanė bėrė rreth zhvillimeve mė tė reja nė Kosovė dhe pėr ēėshtjen e Kosovės nė pėrgjithėsi. Ai kėrkoi edhe nga vendet e tjera evropiane qė tė pėrkrahin vendimet dhe implementimin e vendimeve tė Grupit tė Kontaktit nga mbledhja e mbajtur dje nė Londėr.

- Ne dėshirojmė mė shumė, dėshirojmė njė ndėrhyrje ndėrkombėtare mė tė madhe, por nė kostelacionet e tashme duhet tė punohet mė intensivisht nė kėtė drejtim dhe gjithsesi me ndihmėn SHBA-ve dhe UE-sė - theksoi kryetari Rugova para gazetarėve.Nė Brojė 110 veta mbahen tė bllokuar nga policia nė njė shtėpiPrishtinė, 10 mars (QIK)

Njė burim i LDK-sė nga Runiku i Skėnderajt ka bėrė sot me dije se nė Brojė mbahen tė bllokuara nga policia disa familje shqiptare me 110 anėtarė. Ata aktualisht janė nė shtėpinė e Osman Thaēit dhe policia i ka kėrcėnuar se nėse vetėm njė largohet do t’i likuidojnė tė gjithė.

Po ky burim, i cili nė pamundėsi komunikimi me qendrat tjera, njoftimin e pėrcolli pėrmes degės sė LDK-sė nė Istog, tha se nga tanket dhe snajperėt serbė vazhdojnė tė mbahen tė rrethuara fshatrat Brojė, Vojnik, Turiēec, Aqarevė e Kopiliq.

Ismajl Kastrati nga Broja po mbahet peng nė polici dhe po detyrohet tė kryej punė tė ndryshme fizike.

Nė Brojė ka shumė shtėpi tė braktisura, ndėrsa bagėtitė po ngordhin pasi banorėt nuk guxojnė tė lėvizin nga snajperėt.

I njėjti burim thekson se nė Turiēec nga predhat ėshtė dėmtuar shkolla e fshatit, ambulanca dhe disa shtėpi tė lagjeve Kastrati, Duraku, Binaku, Lutani etj.

Janė rrahur nga policia Ferat, Selim, Cenė, Fazli, Ramė e Hazir Kastrati si dhe Fazli e Isė Lutani.Nga Gjakova u nisėn 57 arkivole pėr viktimat e terrorit shtetėror serb nė SkėnderajPrishtinė, 9 mars (QIK)

Sot rreth orės 12,30 nga Gjakova pėr nė Skėnderaj u nisėn 57 arkivole pėr viktimat shqiptare tė terrorit shtetėror serb qė ranė nė Prekaz dhe fshatrat tjera pėrreth komunės sė Skėnderajt.

Kėto arkivole u nisėn nėn mbikėqyrjen e Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar, si dhe pjesėmarrjen e disa anėtarėve tė Kryesisė sė LDK-sė nė Prishtinė dhe nė Gjakovė.

Shumė qytetarė tė Gjakovės qė nė atė moment u gjenden nė rrugė, duke i parė arkivolet qė ngarkoheshin pėr bartje e qė ishin tė madhėsive tė ndryshme, por edhe pėr 13 pėr fėmijė, u shkrehėn nė vaj dhe pėrfaqėsuesve tė kryesisė sė Gjakovės iu dhanė mesazhin t’u shprehin ngushėllime familjeve te viktimave dhe tėrė Drenicės dhe se Gjakova ashtu si dje qė u tregua nė protestėn e organizuar, ku merrnin pjesė mbi 100.000 veta do t’i qėndrojė krahė popullit vėlla tė kėsaj ane pėr ēfarėdo nevoje dhe nė ēdo ēast, njofton Komisioni pėr Informim i Degės sė LDK-sė nė Gjakovė.Delegacioni i BI tė Kosovės nuk u lejua tė shkonte nė PrekazPrishtinė, 10 mars (QIK)

Njė delegacion i Bashkėsisė Islame tė Kosovės nuk u lejua tė shkojė nė Prekaz pėr tė marrė pjesė nė varrimin e viktimave tė terrorit serb.

Rreth orės 10, ky delegacion u ndalua nė postbllokun policor nė Nadakoc tė Vushtrrisė dhe u detyrua tė kthehet prapa.600 tė ikur nga Drenica janė vendosur nė IstogPrishtinė, 10 mars (QIK)

Nė njė njoftim tė KI tė Degės sė LDK-sė nė Istog thuhet se nė kėtė komunė janė vendosur rreth 600 banorė tė ikur nga fshatrat e rrezikuara nga terrori serb nė Drenicė.

Istog: Nė protestėn e djeshme 82 tė lėnduarPrishtinė, 10 mars (QIK)

Pas ndėrhyrjes sė egėr tė policisė serbe pėr shpėrndarjen e protestuesve tė qetė dje nė Istog lėndime tė rėnda e tė lehta trupore pėsuan gjithsej 82 vetė.

Ndėrkohė, sot u mor nė tė ashtuquajturėn bisedė informative Fadil Ferataj, kryetar i Degės sė LDK-sė nė Istog. Ai u pyet pėr rrjedhėn e protestės sė djeshme, ndėrsa policia kėrkoi prej tij qė tė dorėzojė listėn e tė plagosurve dhe tė tė rrahurve.Policia e Kijevės ndaloi dhe i keqtrajtoi protestuesit nga BubaveciPrishtinė, 9 mars (QIK)

Dje, rreth orės 10,30, nė afėrsi tė Drenocit, nja 10 policė serbė nga postkomanda e Kijevės, kishin ndaluar, legjitimuar dhe detyruar me dhunė qė tė kthehen nga rruga pėr nė protestėn paqėsore tė Malishevės shumė banorė tė kėsaj ane, njofton KI i Degės sė LDK-sė nė Malishevė.

Nė mesin e shumė tė ndaluarve nga policia janė Daut B. Kryeziu (1945), Xhevdet M. Kryeziu (1969), Eqrem S. Kryeziu (1980), nxėnės, tė gjithė nga Bubaveci i Malishevės dhe Besnik Gashi nga Kijeva, po ashtu nxėnės. Shumicėn prej kėtyre policia i keqtrajtoi dhe ua ndali letėrnjoftimet.

Nė Bubavec ėshtė rrahur edhe Jeton Kryeziu, kurse nė Kijevė ėshtė keqtrajtuar edhe Ilijaz Gashi, arsimtar.

Nė Kijevė janė keqtrajtuar rėndė vetėm pse i janė shmangur kontaktit me policinė e postbllokut edhe Ibrahim Bacaliu, Sadik, Izet dhe Avdi Gashi nga Kijeva.

Ndėrsa nė lagjen Stopanica tė Kijevės, njė ditė mė parė policia e postbllokut tė Kijevės e shoqėruar me ata tė postkomandės sė atyshme, nė pėrpjekje pėr ta arrestuar Rifat Kryeziun (rreth 50-vjeē), tė cilin e ndoqėn arave me tė shtėna armėsh, kanė torturuar rėndė vėllanė e tij, Muratin, rreth 45-vjeē, pėr shkaqe tash pėr tash tė panjohura. Bėhet me dije se Murati ka lėndime tė rėnda trupore, ndėrkohė si pasojė e frikės sė mėtejshme pėrkohėsisht nga shtėpia janė larguar 8 anėtarė tė tjerė tė familjes sė tij. Dhuna kundėr kėtyre familjeve, siē merret vesh, ėshtė intensifikuar sidomos pas vrasjes ende tė pasqaruar tė serbit Gjorgje Bjeliq nga kjo lagje. Nė fshatin Mleqan, ndėrkaq, polica serbe i ėshtė kėrcėnuar Rrustem Gashit se nė rast tė ndonjė sulmi ndaj familjeve serbe tė atyshme, tė gjitha familjet shqiptare do tė hidhen nė ajėr.

F. Sejdiu: Deklarata e Grupit tė Kontaktit - pėrkushtim i bashkėsisė ndėrkombėtare pėr problemin e KosovėsPrishtinė, 10 mars (QIK)

Sekretari i Pėrgjithshėm i LDK-sė, mr. Fatmir Sejdiu, nė njė deklaratė dhėnė dje tha se zgjedhjet e reja parlamentare e presidenciale nė Kosovė do tė jenė edhe njė konfirmim i fortė i qėndrimit tė popullit tė Kosovės dhe kėmbėngultėsisė sė tij pėr liri dhe pavarėsi.

F. Sejdiu nė kėtė deklaratė dha mendimin e tij edhe pėr deklaratėn e mbledhjes sė Grupit tė Kontaktit nė Londėr.

Duke folur rreth kėtyre zgjedhjeve, mr. Sejdiu u shpreh: "Me gjithė tragjikėn e madhe qė po pėrjeton populli i Kosovės, sidomos me masakrat e bėra ndaj popullsisė sė saj nė disa pjesė tė Drenicės, sikur edhe aktet e tjera qė janė bėrė nė pjesė tė tjera tė Kosovės, kujtojmė se zgjedhjet parlamentare dhe presindeciale paraqesin njė nga aktet mė tė rėndėsishme tė popullit tė Kosovės nė tė cilat jo vetėm qė do tė bėhet zgjedhja e pėrfaqėsuesve legjitim, por nė tė njėjtėn kohė do tė bėhet edhe njė konfirmim i fortė i qėndrimit tė popullit tė Kosovės dhe kėmbėngultėsisė sė tij pėr liri dhe pavarėsi, posaēėrisht nė ndėrtimin e organeve tė tij shtetėrore dhe tė korpusit tjetėr shtetėror juridik. Pavarėsisht se vėrtetė kėto ngjarje janė bėrė edhe nė prizmėn e njė trysnie tė madhe qė ky proces tė shtyhet kujtoj se do tė kihen parasysh tė gjitha rrethanat dhe populli i Kosovės do tė shpreh gatishmėrinė e tij qė tė dal nė kėtė proces zgjedhor. Natyrisht se rrjedhat e mėtutjeshme do tė varen edhe nga shumėēka qė do tė jetė si rrjedhė e ngjarjeve tė pėrgjithshme dhe do tė bėhen analiza pėr vendimin final qė do t’i komunikohet edhe opinionit pėr ditėn, pėrkatėsisht pėr realizimin e tyre".

Me kėtė rast, z. Sejdiu u prononcua edhe rreth deklaratės sė mbledhjes sė djeshme tė Grupit tė Kontaktit.

Takimi i vendeve anėtare tė Grupit tė Kontaktit nė Londėr, ku u shtrua ēėshtja e Kosovės, paraqet njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme tė pėrkushtimit tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr problemin e Kosovės, tha Sejdiu, duke e quajtur kėtė si njė refleksion tė drejtėpėrdrejtė nė kuptimin e seriozitetit tė ēėshtjes sė Kosovės, respektivisht dimensioni i saj i plotė ndėrkombėtar.

"Mendoj se qėndrimet e marra, sigurisht se mund tė jenė qėndrime qė do tė shkojnė nė drejtim tė shtėrngimit mė tė drejtpėrdrejtė tė Serbisė dhe tė gjitha synimevve tė saj pėr tė nėnshtruar popullin e Kosovės. Dhe, natyrisht, me marrjen e masave tė tjera qė mund tė jenė paralele dhe qė do tė shpehin qartė kundėrshtinė e gjithė atyre veprimeve nė mėnyrė qė tė stopohet gjithė kjo dhunė qė udhėhiqet ndaj popullit tė Kosovės. Mendoj po ashtu se, edhe shumėēka tjetėr qė ėshtė biseduar dhe qė nė njė mėnyrė tjetėr mund tė jetė e rezistuar nga ndonjė anėtarė mund ta gjejė shprehjen e vet nė aksionet e mėtutjeshme tė Bashkėsisė ndėrkombėtare sepse ėshtė faza e fundit pėr tė kuptuar shumė qartė dhe esencialisht se nė ēfarė gjendje dhe nė ēfarė situate gjendet populli Kosovės dhe Kosova, pėrgjithėsisht", tha nė fund sekretari i pėrgjithshėm i LDK-sė, mr. Fatmir Sejdiu.Policia pengoi shqiptarėt e Bujanocit pėr tė ardhur nė protestė nė GjilanPrishtinė, 10 mars (QIK)

Dje, mė 9 mars, nė orėn 10,30, policia serbe nė vendin e quajtur "Crepanė", ndaloi shqiptarėt e komunės sė Bujanocit, tė cilėt shkonin nė Gjilan pėr t’iu bashkėngjitur protestuesve paqėsorė.

Nė kėtė postbllok policia ndaloi dhe keqtrajtoi fizikisht studentin Albert Ajdinin dhe dajėn e tij Qemajl Musliun, njofton Shėrbimi pėr Informim i Degės sė PVD-sė pėr Bujanoc.Nė Kosovė kanė ardhur edhe mercenarė serbė nga BosnjaPrishtinė, 10 mars (QIK)

Televizioni i "Zėrit tė Amerikės" nė gjuhėn boshnjake mbrėmė transmetoi pjesė tė njė shkrimi tė botuar nė gazetėn "Oslobogjenje" nė tė cilin thuhej se "pesė autobusa me mercenarė tė paguar serbė nga ‘Republika srbska’ kanė shkuar kėto ditė nė Kosovė pėr t’u ndihmuar forcave ushtarak-policore e paramilitare serbe" nė luftė kundėr popullit tė pambrojtur tė Kosovės.

Nė kėtė shkrim pastaj nėnvizohej se fjala ėshtė pėr persona serbė tė cilėt kanė pėrvojė nė krimet e luftės nė Bosnje e Hercegovinė kundėr boshnjakėve, dhe se atyre u ėshtė caktuar paga mujore prej 800 DM.

I njėjti burim citoi pjesė, siē thuhej, nga njė shkrim i gjatė tė botuar nė numrin e djeshėm nė gazetėn e pavarur "Avaz" me

kaedhemazi
06-08-04, 10:25
Sukseset e LDK-se???
Formimi i Ushtrise
Formimi i KKSHA me seli ne Washington dhe New York
Clirimi i Kosoves
Stabilizimi Ekonomik dhe Politik i Kosoves
Zhdukja e Korrupcionit ne Opozit

fadil
06-08-04, 13:52
PROGRAMI I LIDHJES DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS

Miratuar nė Kuvendin Themelues mė 23 dhjetor 1989

Kriza e thellė shoqėrore, ekonomike dhe politike, nė tė cilėn gjendemi tash sa kohė para bashkėsisė shumėkombėshe hapi shumė dilema qė kanė tė bėjnė me egzistencen e saj tė mėtejshme. Nė opcion tashmė janė shumė programe dhe projekte qė mtojnė tė fitojnė legjimitet nė Jugosllavi. Kjo larmi idesh, propozimesh e deri te programet me profile tė qarta politike tregon mė sė miri se pėr fatin e Jugosllavisė janė tė brengosur dhe tė preokupuar tė gjithė, dhe se, e ardhmja e saj mund tė garantohet po qe se pėr tė angazhohen tė gjitha subjektet e saj, pa iu rezervuar askujt e drejta qė tė flasė apo tė vendosė nė emėr tė tė tjerėve. Pra, Jugosllavia, duhet kuptuar si interes i secilit, (nga anetaret e LDK-se, vrejtje e imja) ngase ajo ėshtė themeluar me vullnetin e lirė tė tė gjithėve, edhe me vullnetin e popullatės sė Kosovės ( per LDK-ne edhe regjimi ushtark i 12 shkurtit 1945 ka qen vullnet i popullit te Kosoves, vrejtje e imja) dhe se pėr ēdo rregullim tė ri tė federatės ėshtė e drejtė imanente qė tė tė vendosin lirisht edhe qytetarėt e kosovės.
Fakti qė kriza e thellė dhe e gjithanshme qė po e rėndon vendin dhe qė mė fuqimisht e me pasoja mė tė rėnda po shprehet nė Kosovė, kėrkon kthesa radikale nė fushėn ekonomike, shoqėrore e politike, se ajo mund tė pėrballohet e tė tejkalohet vetėm me angazhimin dhe veprimin e tė gjitha forcave subjektive e tė potencialeve krijuese dhe se ky angazhim nuk ėshtė i mundur nė kuadėr tė monizmit politik dhe tė monopolit njė partiak, ne tė nėnshkruarit morėm iniciativėn qė tė formojmė: Lidhjen Demokratike tė Kosovės si shoqatė pėr veprim shoqėror-politik e kulturor tė gjithė atyre qė miratojnė orientimet programore tė Lidhjes Demokratike dhe intencat e saj.

1. Lidhja Demokratike e Kosovės (nė tekstin e mėtutjeshėm LDK) angazhohet pėr reformat ekonomike e shoqėrore qė synojnė daljen sa mė tė shpejtė nga kriza dhe zhvillimin mė tė shpejtė ekonomik tė vendit. Pėr kėtė qėllim LDK angazhohet pėr ekonomi tė tregut, forma tė ndryshme tė pronėsisė, pėr treg modern dhe pėr pėrjashtimin e ndėrhyrjes jokompetente tė politikės nė ēėshtjet ekonomike (nga orientimi i pakriter i investimeve e deri te caktimi i kuadrit drejtues nė ekonomi), gjė qė kishte dhe ka pasoja tė dėmshme.
Kosova, pėrkundėr potencialeve njerėzore dhe natyrore, ėshtė krahina ekonomikisht mė e prapambetur dhe me papunėsi mė tė madhe. Prapambetja ekonomike dhe papunėsia janė forma permanente tė krizės. Lidhja Demokratike e Kosovės vlerėson se pikėrisht prapambetja ekonomike dhe papunėsia janė problemet kryesore tė Kosovės dhe pėrpiqet pėr pėrballimin dhe tejkalimin e tyre. LDK pėrpiqet pėr stimulimin e iniciativave dhe tė angazhimeveinvestive, pėr racionalizimin dhe modernizimin e prodhimit, pėr rekonstruksione e orientime prodhuese dhe jo pėr falimentime dhe shuarje tė nxituara tė organizatave ekonomike; angazhohet pėr tė drejtėn e barabartė tė secilit nė punė varėsisht nga aftėsitė, angazhohet kundėr privilegjeve nė kėtė lėmė nė baza regjionale, kombėtare ose tė tjera.
Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėrshfrytėzimin e tė gjitha potencialeve dhe mundėsive tė brendshme pėr zhvillimin ekonomik tė Krahinės; angazhohet pėr politikė sociale, siē ndodh nė tė gjitha shtetet moderne dhe pėr solidaritet tė tė zhvilluarve ndaj tė pazhvilluarve.

2. Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėr njė Jugosllavi demokratike, federative, socialiste dhe pėr reformėn e sistemit politik nė kėtė drejtim.


LDK angazhohet pėr demokrci, qė do tė sigurojė barazinė e plotė juridike e politike tė tė gjithė qytetarėve, tė individit, tė dinjitetit dhe tė pronės sė tij, pavarsisht nga pėrkatėsia kombėtare, gjinore apo fetare; angazhohet pėr shtetin juridik,qė respekton kushtetutėn dhe ligjin e pėrjashton arbitraritetin politik dhe pushtet mbajtės. Angazhohet pėr pluralizėm politik qė shpreh strukturat dhe interesat e ndryshme e mundėson garėn e koncepcioneve dhe tė opcioneve politike tė ndryshme dhe pėr sistem shumėpartiak, angazhohet pėr mbrojtjen e plotė dhe zgjėrimin e lirive tė njeriut e tė qytetarit, pėr tė drejten e mendimit dhe tė shprehjes sė lirė, pėr lirinė e fjalės, tė shtypit e tė organizimit politik; angazhohet pėr gjyqet e pa varura dhe pėr pėrjashtimin e varėsisė sė individit, tė ndjekjes dhe tė ndėshkimit politik tė gjyqtarėve. Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėr zhvillimin e raporteve demokratike nė federatė, duke e kuptuar atė si bashkėsi tė subjekteve tė barabarta tė republikave dhe tė krahinave, si bashkėsi tė qytetarėve dhe tė nacionaliteteve tė barabarta. Pra, angazhohet pėr federatė moderne, e cila do tė mundėsojė barazinė e nacionaliteteve, tė republikave dhe tė krahinave, pėr sistemin parlamentar nė bazė tė sė drejtės sė votimit tė lirė, tė drejtpėrdrejtė e tė pėrgjithshėm, pėr Kuvend Federativ tė pėrbėrė nga Dhoma e Republikave dhe e Krahinave, si dhe nga Dhoma e Qytetarėve. Angazhohet pėr vendosjen me konsensus pėr tė gjitha ēėshtjet e rėndėsishme tė vendit.
Lidhja Demokratike e Kosovės do tė angazhohet pėr zgjėrimin e kanaleve demokratike institucionale, nė drejtim tė riafirmimit dhe tė afirmimit tė mė tutjeshėm tė individualitetit tė Kosovės dhe tė poztės kushtetuese, duke e kuptuar Kosovėn gjithherė si bashkėsi tė qytetarėve dhe nacionaliteteve tė barabarta. Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėr afirmimin e subjektivitetit shoqėror politik e kulturor tė shqiptarėve dhe pėr tė drejtėn e tyre qė, varėsisht nga mundėsitė qė u ofrojnė numri, pėrqendrimi e shkalla e zhvillimit, nė mrrėveshje me popujt me tė cilėt jetojnė bashkėrisht, tė shfrytėzojn[ format e kontituimit politik e juridik qė do tė afirmonon barazinė e tyre.

3. E vetėdijshme pėr faktin qė bashkėpunimi, mirėkuptimi, miqėsia dhe solidariteti i popujve janė rezultat dhe frytet mė tė rėndėsishme tė civilizimit, kurse grindjet dhe armiqėsitė janė ftkeqėsi e tyre e madhe, LDK do tė angazhohet vendosmėrisht pėr zhvillimin e miqėsisė dhe tė bashkėpunimit tė gjithanshėm tė tė gjithė popujve nė Kosovė, nė Jugosllavi dhe nė botė.
Barazia e plotė pėrbėn edhe parakushtin qenėsor tė miqėsisė dhe tė bashkėpunimit tė popujve. Prandaj, LDK pėrpiqet pėr barazi tė plotė kombėtare nė Jugosllavi e nė Kosovė. Ajo do tė punojė pėr afirmimin e vetėdijes se Kosova ėshtė e gjithė atyre qė jetojnė nė tė:
-se shqiptarėt, malazezėt, serbėt, turqit dhe tė tjerėt historikisht dhe aktualisht e kanė Kosovėn tė tyre dhe bashkėrisht duhet ta zhvillojnė dhe ta pėrparojnė;
- sejeta nė miqėsi ėshtė bazė e mirėqenies dhe e lumturisė sė popujve;
- se shumėsia e kulturave dhe traditave, e kuptuar drejt, ėshtė pasuri;
- se bashkėpunimi dhe miqėsia e popujve janė tė pa mundshme pa njohjen, mirėkuptimin dhe respektimin e kulturave dhe tė traditave tė qenieve dhe tė interesave tė njėri-tjetrit.
Lidhja Demokratike e Kosovėsdo tė luftojė kundėr ēdo qėndrimi ose pikėpamje tė pabarazisė. Ajo veēmas do tė angazhohet:
- kundėr ēdo privilegji ose diskriminimi kombėtar;
- kundėr koncepteve mbi popujt autoktonė e shtetformues dhe popujve tė prezencės sė rastėsishme e margjinale;
- kundėr ēdo shovinizmi dhe hegjemonizmi;
- kundėr manipulimeve nacionaliate e burokratike me ēėshtjen kombėtare. Lidhja Demokratike E Kosovės pėrpiqet pėr barazinė e plotė tė nacionaliteteve nė Jugosllavi. Ajo angazhohet pėr zhvillimin e gjthanshėm kulturor tė tė gjithėve, pėr arsimim tė plotė nė gjuėn amtare nė tė gjitha shkallėt e shkollimit; pėr ruajtjen e pozitės dhe tė dinjitetit moral e material tė shkollės; pėr kultivimin e gjuhės amtare dhe barazinė e saj nė komunikim publik dhe nė administratė; angazhohet pėr kultivimin e lirė e tė barabartė tė traditave kulturore e historike,pėr pėrdorimin e simboleve kombėtare dhe tė kremtimit me dinjitet tė festave kombėtare pėr tė drejtėn dhe mundėsinė qė ēdo popull tė shfrytėzojė rezultatet pozitive tė krijimtarisė sė vet kulturore dhe shpirtėrore kudo qė krijohen. nė kėtė drejtim duhen zhvilluar edhe mė tutje institucionet qė merren me studimin dhe kultivimin e kulturės, tė traditės dhe tė shprehjes sė lirė tė individualitetit kombėtar tė tė gjithėve nė Kosovė dhe Jugosllavi.
4. Lidhja Demokratike e Kosovės pėrpiqet pėr tė vėrtetėn pėr Kosovėn, duke luftuar kundėr dezinformatave e shpifjeve, kundėr pėrpjekjeve q[ ēėshtjet e sotme tė Kosovės tė paraqiten e pėr to tė flitet vetėm me terma diskualifikuese, pa u parė ato nė tėrėsinė dhe kompleksitetin e tyre. Ajo ėshtė kundėr represioneve e rikonstruksioneve si zgjidhje tė problemeve, ėshtė kundėr imponimit tė pseudoproblemeve pėr t'u mbyllur problemet e vėrteta,ėshtė kundėr gjendjeve dhe masve tė jashtėzaknshme, kundėr izolimeve e kundėr proceseve politike si dhe angazhohet pėr lirimin e tė burgosurve politikė. Angazhohet, pra, pėr dialog kontruktiv e mirėkuptim tė ndėrsjellė dhe kundėr diskualifikimeve dhe etiketimeve tė ēdo mendimi ose kėrkese qė ndryshon nga ajo zyrtare e njė partie.
5. Lidhja Demokratike e Kosovės do tė angazhohet pėr ruajtjen e mjedisit dhe tė burimeve natyrore. Asnjė brez nuk ka tė drejtė qė pa nikoqirllėk t'i shfrytėzojė ato qė duhet t'u takojnė brezave tė tjerė.


Nė Prishtinė, mė 23 dhjetor 1989.

Marrė nga libri Ē'THONĖ DHE Ē'KĖRKOJNĖ KOSOVARĖT faqe122 deri 126 botuar nė gusht 1990 Tiranė.Nė Programin e LDK-sė tė nėnshkruar
nga Ibrahim Rugova, mė 4
gusht 1990, nė fillim tė pikės se
dytė shkruan: 2. “Lidhja
Demokratike e Kosovės
angazhohet pėr Jugosllavi
demokratike, federative ose
konfederative dhe pėr reformėn
e sistemit politik nė kėtė
drejtim”.

*************

Ose shiqone se qfar teksti e pat pregadit LDK-ja per
referendumin me 1991 per "Pamvarsi" qe aq shum thirret ne te!

*************

“A jeni pėr Rezolutėn e
Kuvendit tė Republikės sė
Kosovės pėr shpalljen e
Kosovės si shtet Sovran dhe tė
pavarur me tė drejtė pėr pjesėmarrje
konstituive nė lidhjen e shteteve
– republikave sovrane (nė Jugosllavi)?

“PO” “JO”


moti skam shkruar une e ju e keni pasur te lir faqen e internetit me shkruar pa ju penguar askush dhe qka keni dashur.

ato qe jan te shkruara me larte nuk jan asgje me shum se deklarata boshe per te jav mshelur syte Kosovarve shqiptar

Dilaver
06-08-04, 21:33
He, he, ore Fadil sa herė tė kam thėnė mos u sherbe me halete tė huaja.

Keto shkrime tė cilat ti i sjell dhe prezenton vetėn si autor i shkrimit, jo rrall herė munden me tė dalė kapuq me mėngė!

Keta njerėz e shkruajnė vetėm titullin nė origjinal e nė tekst shkruajnė vet dhe e postojnė, besoj qe po kupton, e ti si i pa tru qe je edhe ato shkrime i poston dhe paraqite vet si autor i tyre!

Ky far Dr Gjilpera ėshtė njė i patru (truri i vogėl nuk i funksionon fare), boll tokmak je ti more Fadil, por ai ėshtė edhe njėqind herė mė tokmak se ti.

E sa i perket ketij shkrimi qe ke sjellė ti Fadil politika, sipas mendimit tėnd qfar programi paska qen dasht me pas njė parti politike (e para dhe e vetmja qe ju kundervu ashiqare ketij sistemi e ketyre barbarve shekullor nė keto vite), apo cili subjekt ishte ai qe pat program tjetėr prej ketyre qe po gėrvallėn si gomarėt pasi qe u debuan barbarėt!

MemphiSx
06-08-04, 22:02
o fadil ate programe e keni shkru ju vetem e vetem qe ti humbet autoriteti i LDK-se

Kur me ka pyet mbas luftes nje Komandant se pse ne Programin e LDK-se po shkrujke se LDK-ja angazhohet per zhvillin e Jugosllavis dhe mbetjes se Kosoves ner Serbi Une e pyeta se ku e ki pa ate program a e ke lexu vet Ai me tha jo veq qeshtu kom ni ne shtab te UQK-se Pa sherr gjynahi

Fadil edhe ti e ki lexu qaty e ORIGJINALIN e ki mundesin per mi lexu

PROGRAMI

I LIDHJES DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS


PARIMET E PROGRAMIT

1.

Lidhja Demokratike e Kosovės ėshtė parti e qendrės, qė mbėshtetet nė kulturė e jo nė ideologji, qė ka instrument tė punės pėrgjegjėsinė e jo detyrimin. Nė gjirin e saj kultivohet dialogu dhe konkurrenca e ideve pėr vlerat deri nė nivelin e formimit tė qėndrimeve, qė bėhen tė patjetėrsueshme dhe tė obligueshme pėr veprim. Nė kėtė mėnyrė ruhet demokracia e brendshme e zhvillimit tė saj dhe njėsia e saj politike pėr qėllimet kryesore.

2.

Lidhja Demokratike e Kosovės ėshtė parti e traditės dhe bashkėkohėsisė. Ajo ruan e kultivon vlerat njerėzore tė vendit tė bazuara nė humanitet, solidaritet, tolerancė e ndershmėri, qė do tė thotė se ėshtė organizatė e besnikėrisė. Poashtu, synon ringjalljen kombėtare dhe transformimin e vlerave shoqėrore, morale e politike nė rrafshin e bashkėkohėsisė, nė epokėn e komunikimit tė gjithanshėm tė vlerave.

3.

Lidhja Demokratike e Kosovės synon dhe punon pėr Kosovėn si shtet tė pavarur e demokratik, duke e njohur kėtė zgjidhje politike nė pajtim me vullnetin e qytetarėve tė Kosovės dhe si zgjidhje politike qė do ta stabilizojė rajonin e Evropės Juglindore e botėn shqiptare nė kėtė rajon. Ajo mendon se zgjidhja politike, do tė jetė e pranueshme vetėm nė bazė tė vullnetit politik tė popullit, qė ėshtė dėshmuar me Referendumin e vitit 1991. Prandaj angazhohet pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės sa mė parė.

4.

Lidhja Demokratike e Kosovės ka synim ndėrtimin e njė shoqėrie pluraliste, nė tė cilėn do tė zhvillohet konkurrenca lojale e programeve, vlera e tė cilave provohet nėpėrmjet zgjedhjeve tė lira. Zgjedhjet e lira e demokratike nxjerrin pėrfaqėsues njerėzit qė marrin pėrgjegjėsitė pėr qeverisjen e Kosovės. Ēfarėdo kompromisi i bėrė pa zgjedhje nuk mund tė japė pėrfaqėsues tė qytetarėve tė Kosovės qė do ta udhėheqnin vendin kah zhvillimi dhe pėrparimi. Vetėm pėrfaqėsuesit autentikė e ngrisin shtetin ligjor me njė ndarje tė pushtetit nė pjesėn legjislative, ekzekutive dhe nė gjyqėsinė e pavarur.

5.

Lidhja Demokratike e Kosovės punon pėr Kosovėn e pavarur e demokratike, e cila do t’i njohė standardet ndėrkombėtare, ta shpjerė kah integrimi nė NATO, nė Bashkimin Evropian dhe nė organizimet e tjera ndėrkombėtare, nė miqėsi permanente me SHBA. Po ashtu LDK-ja angazhohet pėr marrėdhėnie tė mira me fqinjtė me interes tė pėrbashkėt.

6.

Lidhja Demokratike e Kosovės bashkėpunon me tė gjitha partitė qė synojnė pavarėsinė e Kosovės nė botėn shqiptare, si dhe me tė gjitha partitė demokratike nė Evropė e nė Amerikė qė njohin sidomos tė drejtėn e popujve pėr vetėvendosje. Bashkėpunon me faktorėt politikė dhe ushtarakė ndėrkombėtarė nė Kosovė gjatė kohės sė tranzicionit dhe punon pėr rindėrtimin politik, ekonomik, social e kulturor tė Kosovės tė shkatėrruar nga lufta.

7.

Lidhja Demokratike e Kosovės, me njė anėtarėsi tė shtresave dhe tė moshave tė ndryshme, e ka njė shtrirje organizative nė gjithė territorin e Kosovės dhe nė diasporėn shqiptare nė Evropė e nė Amerikė. Nė strukturėn e saj ka Forumin e Gruas, qė organizon femrat dhe merret me afirmimin e tyre nė shoqėri. Brenda strukturės sė saj ka edhe Forumin e Rinisė, qė merret me interesat e brezit i cili hyn nė jetėn shoqėrore e politike tė vendit, si brez i sė tashmes dhe i sė ardhmes. Tė dyja kėto forume i kanė programet e veta tė veprimit nė kuadrin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

8.

Lidhja Demokratike e Kosovės respekton dhe mbron parimet demokratike, pėrkrah dhe mbron tė drejtat e njeriut, angazhohet pėr respektim, tolerancė dhe mirėkuptim ndaj tė gjithėve, pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike, duke ditur qė nuk mund tė ketė shoqėri tė lirė nė Kosovė pa garantimin e lirisė sė individit. Individi duhet tė ketė lirinė e mendimit, tė shprehjes e tė veprimit pėr tė realizuar interesat, synimet e vlerat e veta, tė cilat mė nė fund janė vlera tė gjithė shoqėrisė moderne.

9.

Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėr zhvillimin e ekonomisė sė tregut dhe tė inisiativės sė lirė, duke pasur kujdes pėr shfrytėzimin e arsyeshėm tė pasurive e tė burimeve natyrore tė vendit; pėr qarkullim tė lirė tė mallit e tė kapitalit, sidomos me vendet e zhvilluara. Nė tė njejtėn kohė kėrkon tė vėrė ne jetė njė politikė sociale qė pėrkujdeset pėr burimet jetėsore tė tė gjitha shtresave tė shoqėrisė.

10.

Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėr njė arsim kombėtar modern nė tė gjitha nivelet e shkollimit. Pėrkrah programet qė japin dije pėr autenticitetin dhe identitetin kombėtar, si dhe programet qė japin dije bashkėkohore nga tė gjitha fushat. Angazhohet pėr kultivimin e veprimeve krijuese nė tė gjitha fushat, duke synuar njė kulturė autentike e cila e krijon dhe e forcon identitetin e kulturės nacionale nė gjirin e familjes sė kulturave perėndimore. Angazhohet pėr pėrkrahje tė veēantė tė institucioneve dhe tė programeve krijuese me rėndėsi tė veēantė kombėtare.

11.

Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet qė tė gjithė qytetarėt e Kosovės tė kenė sigurim tė plotė mjekėsor.

12.

Lidhja Demokratike e Kosovės synon mbrojtjen dhe rregullimin e ambientit, i cili nė gjendjen e tashme ėshtė bėrė i rrezikshėm pėr jetėn e njeriut.

LDK-ja angazhohet pėr planifikim hapėsinor qė Kosovėn ta bėjė mė funksionale dhe mė tė bukur.

fadil
08-08-04, 15:53
Pershendetje

ky eshte programi i pasluftes e jo i paraluftes.

i paraluftes eshte ai qe kam postuar me larte une kurse ky eshte programi i pasluftes.

MemphiSx
08-08-04, 16:48
Jo bre njeri Ky program ka qen prej Fillimit i LDK-se E ai qe e ki postu ti eshte i shkrun nga Thaqi Compani dhe Klani i Zemunit ;)

Ket program e kan votu qytetart e Kosoves si dhe e kan pas ne duart e tyre qe ta lexojn dhe ta analizojn mir e mir ;)

kaedhemazi
10-08-04, 08:59
ka shume qe para Luftes nuk e kan dite kete Program se jon kon te "Painkuadruar dhe JO-Intelektual"
thjesht nuk ishin ne ngjarje..........

fadil
24-08-04, 20:57
Pershendetje:

Ai Programi qe e kam psotuar une ka mundesi te jete perpiluar nga Klani i Zemunit por kurr nga Hashim Thaqi pasi qe Hashim Thaqi ka luftuar per shkatrrimin e serbis dhe per lirin e Kosovarve kurse Rugova me kompanin e tije ka vepruar per ta demokratizuar serbin e jo per ta pavarsuar Kosoven.

kurse ai shkrimi i pate i ketij te quajturit memphisx eshte i njejte me shkrimet e gazetarve qe kan shkruaN ne ato kohra qe i kan informuar qytetaret se qka ka ndodhur ne rajone te ndryshme te Kosoves.


KY ESHTE PROGRAMI I LIDHJES DEMOKRATIKE TE KOSOVES PREJ FORMIMIT E DERI NE PERFUNDIM TE LUFTES, KETU MUND TA SHIHNI SE CILAT KAN QEN DESHIRAT APO AMBICIET POLITIKE TE IBRAHIM RUGOVES, PASI QE RUGOVA ESHTE MUNDUAR TA DEMOKRATIZOJ SERBIN E JO TA PAVARSOJ KOSOVEN

PROGRAMI I LIDHJES DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS

Miratuar nė Kuvendin Themelues mė 23 dhjetor 1989

Kriza e thellė shoqėrore, ekonomike dhe politike, nė tė cilėn gjendemi tash sa kohė para bashkėsisė shumėkombėshe hapi shumė dilema qė kanė tė bėjnė me egzistencen e saj tė mėtejshme. Nė opcion tashmė janė shumė programe dhe projekte qė mtojnė tė fitojnė legjimitet nė Jugosllavi. Kjo larmi idesh, propozimesh e deri te programet me profile tė qarta politike tregon mė sė miri se pėr fatin e Jugosllavisė janė tė brengosur dhe tė preokupuar tė gjithė, dhe se, e ardhmja e saj mund tė garantohet po qe se pėr tė angazhohen tė gjitha subjektet e saj, pa iu rezervuar askujt e drejta qė tė flasė apo tė vendosė nė emėr tė tė tjerėve. Pra, Jugosllavia, duhet kuptuar si interes i secilit, (nga anetaret e LDK-se, vrejtje e imja) ngase ajo ėshtė themeluar me vullnetin e lirė tė tė gjithėve, edhe me vullnetin e popullatės sė Kosovės ( per LDK-ne edhe regjimi ushtark i 12 shkurtit 1945 ka qen vullnet i popullit te Kosoves, vrejtje e imja) dhe se pėr ēdo rregullim tė ri tė federatės ėshtė e drejtė imanente qė tė tė vendosin lirisht edhe qytetarėt e kosovės.
Fakti qė kriza e thellė dhe e gjithanshme qė po e rėndon vendin dhe qė mė fuqimisht e me pasoja mė tė rėnda po shprehet nė Kosovė, kėrkon kthesa radikale nė fushėn ekonomike, shoqėrore e politike, se ajo mund tė pėrballohet e tė tejkalohet vetėm me angazhimin dhe veprimin e tė gjitha forcave subjektive e tė potencialeve krijuese dhe se ky angazhim nuk ėshtė i mundur nė kuadėr tė monizmit politik dhe tė monopolit njė partiak, ne tė nėnshkruarit morėm iniciativėn qė tė formojmė: Lidhjen Demokratike tė Kosovės si shoqatė pėr veprim shoqėror-politik e kulturor tė gjithė atyre qė miratojnė orientimet programore tė Lidhjes Demokratike dhe intencat e saj.

1. Lidhja Demokratike e Kosovės (nė tekstin e mėtutjeshėm LDK) angazhohet pėr reformat ekonomike e shoqėrore qė synojnė daljen sa mė tė shpejtė nga kriza dhe zhvillimin mė tė shpejtė ekonomik tė vendit. Pėr kėtė qėllim LDK angazhohet pėr ekonomi tė tregut, forma tė ndryshme tė pronėsisė, pėr treg modern dhe pėr pėrjashtimin e ndėrhyrjes jokompetente tė politikės nė ēėshtjet ekonomike (nga orientimi i pakriter i investimeve e deri te caktimi i kuadrit drejtues nė ekonomi), gjė qė kishte dhe ka pasoja tė dėmshme.
Kosova, pėrkundėr potencialeve njerėzore dhe natyrore, ėshtė krahina ekonomikisht mė e prapambetur dhe me papunėsi mė tė madhe. Prapambetja ekonomike dhe papunėsia janė forma permanente tė krizės. Lidhja Demokratike e Kosovės vlerėson se pikėrisht prapambetja ekonomike dhe papunėsia janė problemet kryesore tė Kosovės dhe pėrpiqet pėr pėrballimin dhe tejkalimin e tyre. LDK pėrpiqet pėr stimulimin e iniciativave dhe tė angazhimeveinvestive, pėr racionalizimin dhe modernizimin e prodhimit, pėr rekonstruksione e orientime prodhuese dhe jo pėr falimentime dhe shuarje tė nxituara tė organizatave ekonomike; angazhohet pėr tė drejtėn e barabartė tė secilit nė punė varėsisht nga aftėsitė, angazhohet kundėr privilegjeve nė kėtė lėmė nė baza regjionale, kombėtare ose tė tjera.
Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėrshfrytėzimin e tė gjitha potencialeve dhe mundėsive tė brendshme pėr zhvillimin ekonomik tė Krahinės; angazhohet pėr politikė sociale, siē ndodh nė tė gjitha shtetet moderne dhe pėr solidaritet tė tė zhvilluarve ndaj tė pazhvilluarve.

2. Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėr njė Jugosllavi demokratike, federative, socialiste dhe pėr reformėn e sistemit politik nė kėtė drejtim.


LDK angazhohet pėr demokrci, qė do tė sigurojė barazinė e plotė juridike e politike tė tė gjithė qytetarėve, tė individit, tė dinjitetit dhe tė pronės sė tij, pavarsisht nga pėrkatėsia kombėtare, gjinore apo fetare; angazhohet pėr shtetin juridik,qė respekton kushtetutėn dhe ligjin e pėrjashton arbitraritetin politik dhe pushtet mbajtės. Angazhohet pėr pluralizėm politik qė shpreh strukturat dhe interesat e ndryshme e mundėson garėn e koncepcioneve dhe tė opcioneve politike tė ndryshme dhe pėr sistem shumėpartiak, angazhohet pėr mbrojtjen e plotė dhe zgjėrimin e lirive tė njeriut e tė qytetarit, pėr tė drejten e mendimit dhe tė shprehjes sė lirė, pėr lirinė e fjalės, tė shtypit e tė organizimit politik; angazhohet pėr gjyqet e pa varura dhe pėr pėrjashtimin e varėsisė sė individit, tė ndjekjes dhe tė ndėshkimit politik tė gjyqtarėve. Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėr zhvillimin e raporteve demokratike nė federatė, duke e kuptuar atė si bashkėsi tė subjekteve tė barabarta tė republikave dhe tė krahinave, si bashkėsi tė qytetarėve dhe tė nacionaliteteve tė barabarta. Pra, angazhohet pėr federatė moderne, e cila do tė mundėsojė barazinė e nacionaliteteve, tė republikave dhe tė krahinave, pėr sistemin parlamentar nė bazė tė sė drejtės sė votimit tė lirė, tė drejtpėrdrejtė e tė pėrgjithshėm, pėr Kuvend Federativ tė pėrbėrė nga Dhoma e Republikave dhe e Krahinave, si dhe nga Dhoma e Qytetarėve. Angazhohet pėr vendosjen me konsensus pėr tė gjitha ēėshtjet e rėndėsishme tė vendit.
Lidhja Demokratike e Kosovės do tė angazhohet pėr zgjėrimin e kanaleve demokratike institucionale, nė drejtim tė riafirmimit dhe tė afirmimit tė mė tutjeshėm tė individualitetit tė Kosovės dhe tė poztės kushtetuese, duke e kuptuar Kosovėn gjithherė si bashkėsi tė qytetarėve dhe nacionaliteteve tė barabarta. Lidhja Demokratike e Kosovės angazhohet pėr afirmimin e subjektivitetit shoqėror politik e kulturor tė shqiptarėve dhe pėr tė drejtėn e tyre qė, varėsisht nga mundėsitė qė u ofrojnė numri, pėrqendrimi e shkalla e zhvillimit, nė mrrėveshje me popujt me tė cilėt jetojnė bashkėrisht, tė shfrytėzojn[ format e kontituimit politik e juridik qė do tė afirmonon barazinė e tyre.

3. E vetėdijshme pėr faktin qė bashkėpunimi, mirėkuptimi, miqėsia dhe solidariteti i popujve janė rezultat dhe frytet mė tė rėndėsishme tė civilizimit, kurse grindjet dhe armiqėsitė janė ftkeqėsi e tyre e madhe, LDK do tė angazhohet vendosmėrisht pėr zhvillimin e miqėsisė dhe tė bashkėpunimit tė gjithanshėm tė tė gjithė popujve nė Kosovė, nė Jugosllavi dhe nė botė.
Barazia e plotė pėrbėn edhe parakushtin qenėsor tė miqėsisė dhe tė bashkėpunimit tė popujve. Prandaj, LDK pėrpiqet pėr barazi tė plotė kombėtare nė Jugosllavi e nė Kosovė. Ajo do tė punojė pėr afirmimin e vetėdijes se Kosova ėshtė e gjithė atyre qė jetojnė nė tė:
-se shqiptarėt, malazezėt, serbėt, turqit dhe tė tjerėt historikisht dhe aktualisht e kanė Kosovėn tė tyre dhe bashkėrisht duhet ta zhvillojnė dhe ta pėrparojnė;
- sejeta nė miqėsi ėshtė bazė e mirėqenies dhe e lumturisė sė popujve;
- se shumėsia e kulturave dhe traditave, e kuptuar drejt, ėshtė pasuri;
- se bashkėpunimi dhe miqėsia e popujve janė tė pa mundshme pa njohjen, mirėkuptimin dhe respektimin e kulturave dhe tė traditave tė qenieve dhe tė interesave tė njėri-tjetrit.
Lidhja Demokratike e Kosovėsdo tė luftojė kundėr ēdo qėndrimi ose pikėpamje tė pabarazisė. Ajo veēmas do tė angazhohet:
- kundėr ēdo privilegji ose diskriminimi kombėtar;
- kundėr koncepteve mbi popujt autoktonė e shtetformues dhe popujve tė prezencės sė rastėsishme e margjinale;
- kundėr ēdo shovinizmi dhe hegjemonizmi;
- kundėr manipulimeve nacionaliate e burokratike me ēėshtjen kombėtare. Lidhja Demokratike E Kosovės pėrpiqet pėr barazinė e plotė tė nacionaliteteve nė Jugosllavi. Ajo angazhohet pėr zhvillimin e gjthanshėm kulturor tė tė gjithėve, pėr arsimim tė plotė nė gjuėn amtare nė tė gjitha shkallėt e shkollimit; pėr ruajtjen e pozitės dhe tė dinjitetit moral e material tė shkollės; pėr kultivimin e gjuhės amtare dhe barazinė e saj nė komunikim publik dhe nė administratė; angazhohet pėr kultivimin e lirė e tė barabartė tė traditave kulturore e historike,pėr pėrdorimin e simboleve kombėtare dhe tė kremtimit me dinjitet tė festave kombėtare pėr tė drejtėn dhe mundėsinė qė ēdo popull tė shfrytėzojė rezultatet pozitive tė krijimtarisė sė vet kulturore dhe shpirtėrore kudo qė krijohen. nė kėtė drejtim duhen zhvilluar edhe mė tutje institucionet qė merren me studimin dhe kultivimin e kulturės, tė traditės dhe tė shprehjes sė lirė tė individualitetit kombėtar tė tė gjithėve nė Kosovė dhe Jugosllavi.
4. Lidhja Demokratike e Kosovės pėrpiqet pėr tė vėrtetėn pėr Kosovėn, duke luftuar kundėr dezinformatave e shpifjeve, kundėr pėrpjekjeve q[ ēėshtjet e sotme tė Kosovės tė paraqiten e pėr to tė flitet vetėm me terma diskualifikuese, pa u parė ato nė tėrėsinė dhe kompleksitetin e tyre. Ajo ėshtė kundėr represioneve e rikonstruksioneve si zgjidhje tė problemeve, ėshtė kundėr imponimit tė pseudoproblemeve pėr t'u mbyllur problemet e vėrteta,ėshtė kundėr gjendjeve dhe masve tė jashtėzaknshme, kundėr izolimeve e kundėr proceseve politike si dhe angazhohet pėr lirimin e tė burgosurve politikė. Angazhohet, pra, pėr dialog kontruktiv e mirėkuptim tė ndėrsjellė dhe kundėr diskualifikimeve dhe etiketimeve tė ēdo mendimi ose kėrkese qė ndryshon nga ajo zyrtare e njė partie.
5. Lidhja Demokratike e Kosovės do tė angazhohet pėr ruajtjen e mjedisit dhe tė burimeve natyrore. Asnjė brez nuk ka tė drejtė qė pa nikoqirllėk t'i shfrytėzojė ato qė duhet t'u takojnė brezave tė tjerė.


Nė Prishtinė, mė 23 dhjetor 1989.

Marrė nga libri Ē'THONĖ DHE Ē'KĖRKOJNĖ KOSOVARĖT faqe122 deri 126 botuar nė gusht 1990 Tiranė.

DHE NESE DIKUSH DESHIRON TA VERTETOJ KETE SHKRIM TIMIN MUND TA LEXOJ KETE LIBER DHE TA VERTETOJ SAKTESIN E SHKRIMIT TIM.

MemphiSx
24-08-04, 22:44
Ehhh mire qe po e din qe ka mundesi po spo e din se edhe Thaqi bon pjes ne ate Klan

Kurse shkrimet qe i kam shkru une per suksese te LDK-se Normal qe i kan shkru gazetaret Por Informacionet i kane marre nga anetaret e LDK-se ne Terren sepse shum mir e din se gazetaret gjate krejt luftes Lajmet i kane transmetu nga kafene te ndryshme Une kam shum raste qe i di vet

Tjetra Me trego mu se ku e ki marre ket Program te LDK-se se nuk e paskemi lexu ne anetaret e LDK-se ne vitet e 90-ta

Po te ishte ky Planprogram ne ate Kohe te jesh i bindur se nuk do te kishte perkrahje nga populli sepse ne ate kohe ne deshirojshim ndarje te perjetshme nga serbia e jo me punu per ish Jugosllavi e ketu duhet te bindesh edhe vet se ky planprogram eshte i perpiluar nga dashakeqet e Kosoves te cilet per fat te keq jane te shumt ;)

progoni
25-08-04, 13:42
Uji ecen more Fadil.

Simbas Jush kėrkesa e vitit 1981 pėr
KOSOVĖN REPUBLIKĖ
ėshtė e kėkuar nga tradhtarėt ,se ajo ėshtė kėrkuar qė Republika e Kosovės tė jet e barabarėt me Republikat e tjera nė Jugovisht.

Apo protestat pėr mosndryshimin e kushtetutės sė vitit 1974,
greva nė minjer mbrenda
marshimet e puntorėve drejt Prishtinės
grevat e studenteve
kėrkesa e dorėheqjes tė puthadorėve tė milloshit
sepse aty edhe brohoritej titė muti(menermethėn)

JO
ATO THJESHTĖ ISHIN LIVIZJE
ANTISERBIS DHE POLITIKES SE SAJ


andaj edhe po tė ishte si thua ti,
tė gjitha jan pa vlerė
ka qen kohė tjetėr dhe rrethana tjera,
andej edhe kėrkesa tė tjera.

fadil
26-08-04, 19:45
Pershendetje:

ne klanin e zemunit bejne pjes ata qe kan pasur si obligim te marr nga serbet qe ta demokratizojn Jugosllavin, e jo ata qe kan luftuar kunder kesaj Jugosllavije.ne mesin e ketyre njerzve te zemunit kan bere pjes njerzit si Rugova me kliken e tije.

Keta mjerana e kan genjyer popullin per nent vite duke ju premtuar pavarsi permes mjeteve te informimit kurse ne anen tjeter kan perpjekje ta demokratizojn dhe ruajn Jugosllavin.

Progoni ne menyr diplomatike e pranon se ai ka qen programi i LDK.se para luftes por mundohet ta arsyetoj se kinse koha ka qen ashtu ateher.

kurr kurr koha ska qen qe te hsterrim energji ta demokratizojm serbin por koha gjdo her ka qen qe ta shterrim energjin per ta qliruar Kosoven nga ky regjim famkeq qe i ka kushtuar kosoves me mijra jetra njerzish me te devotshem kombtarishte.

eshte e turpshme ta genjesh popullin apo votuesit nga nje lider siq i ka genjyer per dhjet vite Ibrahim Rugova me Klanin e tije .

pasi qe keta te fundit po e ceki edhe njeher publikisht i kan genjyer Kosovaret se jan ka punojn per pavarsin e Kosoves kurse ne menyr diplomatike i kan mbrojtur intersat e serbis dhe te Jugosllavis ne Kosove.

MemphiSx
27-08-04, 01:14
Ma mir ish kon me shkru me FAKTE e jo me urrejtje :D

Trego kush ban pjes prej LDK-se ne klanin e zemunit

Vetem faktet vlejn oj zemer

E une fakte kam shumeeeeeeeeee edhe oren e diten edhe vendtakimin se ku jan taku kreret e PDK-se edhe me kan ;) Kesaj here po te kursej Nuk po i shkruj e neqoftese RREN edhe njeher do ti shkruaj te gjitha ;)

progoni
27-08-04, 14:17
Progoni ne menyr diplomatike e pranon se ai ka qen programi i LDK.se para luftes por mundohet ta arsytoj se kinse koha ka qen ashtu ateher.

Po more Fadil se jam duke fol me diplomat,
hahaha.

Ėshtė e vertet se nuk e dij tani saksisht atė program,
andej nuk ja fusė kot ore Fadil sikur Ti.

Ajo qė mendoj se u pajtuam unė ose Ti pak ka randėsi,lindja e LDK-sė si parti me orintim demokratik e para legale pas luftės sė dyt botrore nė trojet shqiptare ėshtė

DITĖ E SHENUAR NĖ HISTORIN TON.

Kjo ditė do i thot njė katrahure komuniste sllave,
(qė kishte shtrir pėr toke kombin shqiptar andej dhe kėndej kufiri)
je mishė i egėr pėr kulturėn ton,
njėherit kombi shqiptar do bėj hapat e par nė kthyerjen
ATY KU E KISHTE VENDIN TEK KULTURA QYTETARE EUROPIANE

Kjo ėshtė alfa dhe omega e LDK-sė dhe liderit tė saj.

Fadil a e thash me diplomaci
(hajt rritma menen,se knaqna,ani kur tė ma rritėsh Ti)

fadil
28-08-04, 13:06
Pershendetje:

Mebmhisx. kisha mu ndier me shum se i lumtur sikur te kesh argumente dhe ta postosh vetem edhe nje argument qe deshmon se hashim Thaqi i paska shitur interesat e Kosovarve ne cilindo takim qe sipas teje hashim Thaqi paska pasur me serbet.
sikur une qe i ceki tradhtit e Rugoves me argumente te pakontestueshme.
dua ta perseris prap se Ky Ibrahim Rugova qe ti e done deri sa shqiptaret vriteshin e masakroheshin ky shkonte ne Beograd nenen percjelljen e sigurimit shtetror serbe dhe hante dreka dhe darka me Millosheviqin dhe i shiste intersat e shqiptarve madje edhe kerkonte qe te ndalen bombardimet e NATO.se kunder serbis dhe caqeve tjhera ushtarako Policore serbe.

port kjo nuk eshte diqka e papritur nese e shikon planprogramin e LDK.se para luftes pasi qe Rugova dhe klika e tije nuk kan punuar asnjeher per shkatrrimin e serbis por per demokratizimin e saje dhe ruajtjen e Jugosllavis.

kete program e ka shkruar Ibrahim Rugova dhe Klika e tije kurse une veq po e postoj ashti siq e kan shkruar ata Komunistat e Rugoves dhe Rugova bashke me ta.

MemphiSx
28-08-04, 21:24
Ja vetem disa Tradheti qe jan bere nga Thaqi
Marreveshja LPK-PSSH e bre nga Klani XHAVITI-THAQI-NANO
Fatos Nano ne Kret e ka shit Kosoven ne takimin e tij me Milosheviqin

Kurse Thaqi bashkepunimin me te mirin e ka me Nanon??? Kjo eshte nje arsye e forte qe edhe Thaqi eshte i involvuar ne ket SKANDAL
Shtyrja e nenshkrimit te Rambujes,Ne Kosove solli shum vrasje e shkatriime tjera ne Kosove,Kjo eshte ber nga Thaqi
Vrasjet e kundershtareve te tij si ne lufte ashtu ne politik
Ndarja e Mitrovices eshte e bere pikerisht nga njerzit e tij me ne kry Thaqin
Moratoriumi i shfaqur si nje ide e qmendur nga Thaqi e pa perkrahur nga skena politike ne Kosove po ashtu as nga populli

Keto jane vetem disa prej tyre

Kurse sa i perket Rugoves qe thu o taku me millosheviqin Ajo eshte nje gje e turpshme per ata naiva qe mendojn qe Rugova ka ndejt me deshir aty
Prej te gjtha atyre qka thua ti Nje duhet me kuptu ti e krejt ata qe mendojn si ti se POPULLI eshte ai qe e vlreson ate takim se qysh ka ndodh
E ti merru me ket qeshtje qo deri ne fund se qysh ka ndodhe ajo pune ;)

fadil
24-09-04, 09:54
Pershendetje:

Hashim Thaqi ka pasur raporte te mira me instutucionet e Shqiperis te dalura nga vota e popullit Shqiptar.
NesepopulliShqiptar i Shqiperis e Votone nje parti Politike cila doqoft ajo PS apo PD Instutucionet e Kosoves dhe Lideret Politik duhet ta njohin kete vullnet dhe duhet te bashkpunojn me ta ne te mir te dy vendeve.
Per te perfituar Politikisht ne munde te deklarojm dhe ta akuzojm cilin do Lider , mirpo ne duhet te shqiqojm se sa e arsyeshme eshte nje akuz e tille ne adres te cilit do Lider! Te gjithe qytetaret shqiptar e dine se Qeverija Shqiptare e Udhehequr ne ate Kohe nga Pandeli Mjako pra gjate luftes ne Kosove beri te pamunderen qe te ju del ne ndihm popullit Shqiptar te Kosoves, nga Njera ane te Gjitha Poligonet e Ushtris Ēlirimtare te Kosoves ishin te vendosura ne disa rajone te shqiperis dhe kishin nje mbeshtetje fizike,morale dhe Logjistikenga qeverija Shqiptare natyrisht aq sa ka pasur mundesi pasi qe ne te gjithe e dime se cilat kan qen forcat e shqiperis ne ate Kohe.
Hashim Thaqi i cili ne ate Kohe ka qen Shefe i Drejtoris Politike te UĒK.se duke verejtur se ne te gjitha strukturat Politike dhe instutucionale ka pasur nje mbeshtetje te plot per Kosoven dhe Kosovaret dhe per Luften qe Zhvillonin Kosovaret nene Udheheqjen e UĒK.se per Qlirimin e Kosoves ka qen mirnjohes ndaj te gjitha ketyre forcave Politiko Instutucionale.

Sa i Perket Marrveshjes se rambujes kete e dine te gjithe ata qe duan ta dine, se qka ne te vertet ishte ajo marrveshje dhe ata qesekan ditur ateher poeshohin sote. pasi qe Kjo marrveshje edhepse kaarriturta siguroj nje paqe ne kosove ne te kur Hashim Thaqi Kundershtonte parashihte qe ne kufit e Kosoves te qendronin 5000 forcaserbe persigurimin e Kufirit, por kjo fale perkrahjes qe popullishqiptar kishte nga Amerika u hodhe poshte dhe pas kesaj ashim Thaqi e Autorizoj Veton Suroin ta nenshkruaj kete marrveshje ne emer te delegacionit Kosovare.
Se a kapasur te drejt Hashim Thaqi qe te kerkoj me shum se qe ieshte afruar kjo eshte qesharake te thuhet jo! pasiqe kjo marrveshje nuk ka permbyllur zgjidhjen komplete te qeshtjes se Kosoves, madje as edhe 50% te asaj qe ne kerkonim si populll dhe luftonim.
Kosova sote Nuk eshte epavarur.
Kosova sote nuk ka nje qeverisje efektive.
Kosova sote eshte jashte gjdo realiteti te Kohes.
Kosova sote shoqeria me e varfur ne Ballkan.
Rinia Kosovare per momentin eshte paprespektiv.
e shum e shum gjera te tjera.

Kosoves dhe Kosovarve ne keto dite dhe ne ditet e kaluara nuk ju kan dashur lider te stilit te Rugoves qe kan qen ne gjendje te nenshkruajn gjithqka qe i kaofruar dikush pavarsisht sesa ka qen ne interes te Kosoves.
Rugova ka deshmuar se nuk eshte nje lider i vendosur qe dine dhe mundet ti mbroj interesat e kombit ne delegacione te nivelit te larte dhe te rendesishem siq ishte rambuja .
Shkuarja ne Takimin e Vjenes ma Pelqimin e Popullit por me kerkesen e atyre qe skan as edhe nje arsye te mendojn dhe yte brengosen se cila eshte eardhmja e Kosoves.
eshum e shum gjera te tjera.

Hashim Thaqi eshte nje lider i Menqur, Vizionar,Kambtar, dhe ajo qeeshte me e rendesishmja eshte i vendsur pavarsisht qmimit qedo te paguaj qeti mbroj intersat e kombit Shqiptar.

e saper takimin e Rugoves me Millosheviqin, ju Membhisx duhet ta dini se Rugova nuk eshte takuar me Millosheviqin vetem gjate bombardimeve te natos por edhe me heret madje ne maj mos gabovsha te vitit 1998 ai e udheheqte nje delegacion te perber krejt nga komunistat me ne kry Mahmut Bakallin dhe dialogonte me Milloshin ne zyren e tije ne Beograd.
por kjo ska rendesi per juve pasi qe ju sado qe edini se gabimet e Rugoves jan te tmerrshme deshironi te jeni te verber para ketij njeriu qe nuk eshte askushi ne aspektin Polzitiv per Kosoven.

Me e Mir Eshte Gjuha e Memecitse e Genjshtarit!

DannyAus
24-09-04, 20:23
Progoni ne menyr diplomatike e pranon se ai ka qen programi i LDK.se para luftes por mundohet ta arsytoj se kinse koha ka qen ashtu ateher.

Po more Fadil se jam duke fol me diplomat,
hahaha.

Ėshtė e vertet se nuk e dij tani saksisht atė program,
andej nuk ja fusė kot ore Fadil sikur Ti.

Ajo qė mendoj se u pajtuam unė ose Ti pak ka randėsi,lindja e LDK-sė si parti me orintim demokratik e para legale pas luftės sė dyt botrore nė trojet shqiptare ėshtė

DITĖ E SHENUAR NĖ HISTORIN TON.

Kjo ditė do i thot njė katrahure komuniste sllave,
(qė kishte shtrir pėr toke kombin shqiptar andej dhe kėndej kufiri)
je mishė i egėr pėr kulturėn ton,
njėherit kombi shqiptar do bėj hapat e par nė kthyerjen
ATY KU E KISHTE VENDIN TEK KULTURA QYTETARE EUROPIANE

Kjo ėshtė alfa dhe omega e LDK-sė dhe liderit tė saj.

Fadil a e thash me diplomaci
(hajt rritma menen,se knaqna,ani kur tė ma rritėsh Ti)

E KENI BERE NAMIN TI DHE OMEGA E LDK-se DERI TASH ME GJITH LIDERIN E SAJ,,,, KUSHDO QE TE FITON QOFT LDK QOFT PDK QOFT AAK LE TE SHPRESOJM SE DO TE BEHET MA MIRE,, SE DERI TASH SHUM PAK ESHTE BER OSE FARE...