PDA

View Full Version : A Krijon problem feja ne dashuri??


livoreka bicio
08-08-04, 11:50
Po e hapi ket tem ndoshta esht pak banale por me falni... ne qofse lind nje dashuri e madhe, ne mes nje qifti qč jan tč njč kombi dhe kan dy feje tč ndryshme si do tč reagoni per bashkim jetsor?kjo pyetje vlen per te dy gjinit, si do mos neve djemve shpesh na ka ndodh ky rast... pershendes te gjith. :?: 8)

K-man
09-08-04, 01:09
nuk duhet me pas problem, se dyte jan shqiptar. vetem nese familja eshte ekstremiste, ateher ndodhin problemet...

livoreka bicio
09-08-04, 12:26
K_man: te pershendes dhe tč faleminderoj per pčrgjigjen...

Gentiana
09-08-04, 12:35
Nje tem te till e kemi dikund, dhe me duket se autorja e asaj teme esht Murgesha...

Gentiana
09-08-04, 12:57
Po korigjona, autor i temes esht Libero_78...

livoreka bicio
09-08-04, 17:14
z Genta te pershendes dhe ju kerko falje per ket por metč vertet un ndoshta nuk paskum pas rastin me e pa kčt tem dhe tani po e kerkoj dhe dota lexoj.se tč ju them te drejten isha ne dyshym para se tč hapi ket tem se ndoshta eshtč tem e komplikuar per pergjigje ket e kuptoj edhe unč.. te pershendes shum ty dhe te gjith tjeret. :!:

turisti
09-08-04, 17:31
Tung Livoreka bicio. Dallimet jane ne kokat e tona.Une mendoj nese dy te rinj dasurohen feja nuk luan rol sepse DASHURIA nuk eshte E KĖSAJ ose ASAJ feje, por DASHURIA ėshtė e dhėnė nga ZOTI. :P :P :P :P :P :P :P

Gentiani
09-08-04, 17:55
:roll: :roll: :shock: :!: :!: http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/023.gif

anna
20-08-04, 19:36
SDUHET ME KON POR NE KOSOVE ESHTE SHUME

Avi_Cena
22-08-04, 16:26
MARTESA E LEJUAR DHE E NDALUAR SIPAS ISLAMIT DHE LLOJET E SAJ.

S'ka murgėri nė Islam
Shikimi i tė fejuarės
Fejesa e ndaluar
Pėlqimi i vajzės
Gratė e ndaluara
Martesa e ndaluar nga qumėshti
Ndalimet nėpėrmjet martesės
Bashkimi i dy motrave
Tė martuarat
Gratė idhujtare
Martesa e muslimanes me jo muslimanin
Prostitutat
Martesa me mė shumė gra
Urtėsia e lejimit tė martesės me mė shumė gra

MARTESA DHE LOJET E SAJA

S'ka murgėri nė Islam

Nė njė anė Islami nuk lejon lidhje gjinore tė pakufizuara dhe pėr kėtė ndalon prostitucionin dhe ēdo gjė qė shpie nė tė, mirėpo nė anėn tjetėr, lejon tė kundėrtėn, gjegjėsisht thėrret nė martesė dhe ndalon heqjen dorė dhe tredhjen.

Nuk i lejohet muslimanit tė aftė pėr martesė ta refuzojė aktin e tillė me pretekst se i pėrqėndrohet vetėm Zotit, adhurimit tė Tij dhe murgėrimit e largimit nga kjo botė.

Pejgamberi a.s. ua ka potencuar disa sahabėve tė tij tė cilėt anonin nga murgėrimi, se kjo mėnyrė trajtohet si devijim nga rruga e Islamit dhe si refuzim i Sunnetit tė Pejgamberit a.s. Nė kėtė mėnyrė ai i eliminoi mendimet e tilla tė krishtera nga rrethi Islam.

Ebu Kulābe thotė se disa sahabe tė Pejgamberit a.s. dėshironin ta refuzojnė kėtė botė, t'i braktisin gratė e tyre dhe t'i qasen murgėrimit. Pejgamberi a.s. foli fjalė tė rrepta e pastaj tha:

"Ata (popujt) para jush u shkatėrruan nga murgėrimi, ishin tė vrazhdė ndaj vetes dhe Zoti u bė i vrazhdė ndaj tyre. Disa prej tyre ende gjenden nėpėr manastire e faltore. Adhuroni Zotin, mos i shoqėroni asgjė, shkoni nė haxhxh e umre, bėhuni tė drejtė dhe ēdo gjė do tė jetė e drejtė pėr ju! " (Transmetim i Abdurrezakut, Ibn Xheririt dhe Ibn Mundhirit.)

Pėr shkak tė tyre u shpall ajeti:

"O ju qė besuat! Mos i ndaloni (mos i bėni haram) tė mirat qė per ju i lejoi All-llahu (i bėri hallall), dhe mos e teproni se Alllahu nuk i do ata qė e teprojnė (i kalojnė kufijtė e dispozitave tė Zotit)". (Māide, 87)

Nga Muxhahidi transmetohet se disa njerėz si Uthman ibn Madh'uni dhe Abdull-Ilah ibn Amri dėshironin tė heqin dorė nga kjo botė, tė tredhen dhe tė veshin tesha tė papėrpunuara. Pėr ta u shpall ajeti i lartpėrmendur dhe ai qė vijon. (Tefsiri i Ibn Xheririt)

Buhariu transmeton se njė grup i sahabėve shkuan te shtėpitė e Pejgamberit a. s. pėr t'i pyetur bashkėshortet e tij rreth ibadetit tė tij. Kur i dėgjuan, menduan se pėrgjigjja ėshtė e pamjaftueshme dhe thanė: "Si mund tė krahasohemi me Pejgamberin a.s. kur atij Zoti ia ka falur mėkatet e kaluara dhe tė ardhshme!" Njėri prej tyre tha se do tė agjėrojė tėrė jetėn, tjetri tha se do tė lutet tėrė natėn kurse i treti tha se nuk do tė martohet asnjėherė. Kur e dėgjoi kėtė Pejgamberi a.s. ua sinjalizoi gabimin dhe u tha:

"Unė e njoh mė mirė se ju Zotin dhe mė shumė se ju prej Tij friksohem, mirėpo natėn e kaloj nė lutje e gjume, agjėroj, ha dhe martohem. Ai qė largohet nga Sunneti im, nuk ka lidhje me mua (nuk mė takon mua!) ".

Sa'd ibn Ebi Vekkasi thotė se Pejgamberi a.s. e ka refuzuar murgėrinė e Uthman ibn Medh'unit, dhe sikur tė lejonte, tė gjithė ne do tė tredheshim.

Pejgamberi a.s. u thotė tė gjithė tė rinjve:

"O ju tė rinj! Ai qė mund tė kujdeset pėr gruan le tė martohet, ngase kėshtu i mbyll shikimet dhe mbron veten." (Transmetim i Buhariut)

Nga kėto hadithe disa dijetarė e obligojnė martesėn pėr ēdo musliman qė ka mundėsi pėr tė, kurse disa tė tjerė e kushtėzojnė pėr atė qė s'mund tė qėndrojė e ta mbrojė veten.

Nuk i takon muslimanit tė mos martohet nga frika prej rizkut tė paktė apo prej pėrgjegjėsisė por obligohet tė pėrpiqet, tė punojė dhe tė presė begatinė nga Zoti, tė cilėn ua ka premtuar tė martuarve qė dėshirojnė tė jenė tė pastėr e tė dėlirė. Nė kėtė kontekst, Zoti i Madhėruar thotė:

"Dhe martoni tė pamartuarat (tė pamartuarit) dhe robėrit e robėreshat tuaja qe janė tė ndershėm e tė ndershme. Nėse jeni tė varfėr, Allahu ju begaton nga mirėsia e Tij, Allahu ėshtė bujar i madh, i gjithėdijshėm ". (Nur, 32)

Pejgamberi a.s. thotė:

"Zoti e ka bėrė hak t'u ndihmojė tre personave: tė martuarin qė dėshiron tė mbrohet, robin qė ia mundėson zotėriu i vet tė paguajė e tė fitojė lirinė dhe luftėtarin nė rrugėn e Zotit " (Transmetim i Nesaiut, Tirmidhiut, Ibn Maxhes dhe Hakimit.)

Shikimi i tė fejuarės
Kur vendos muslimani tė martohet dhe tė fejojė ndonjė femėr, atėherė i lejohet ta shohė para se t'i fillojė hapat e martesės dhe ta njohė mė mirė, me qėllim qė tė mos gabojė e tė ngatėrrohet me diēka qė e urren.

Pasi qė syri ėshtė zėdhėnės i zemrės, atėherė mund tė ndodhė qė takimi me sy t'i afrojė zemrat dhe t'i bashkojė shpirtrat.

Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejreja se ka thėnė:

"Isha te Pejgamberi a.s. kur erdhi njė njeri dhe e lajmėroi se dėshironte tė martohej me njė grua prej ensarėve. Pejgamberi a.s. tha: "A e ke parė! " Kur i pėrgjigjet se jo, atėherė vazhdon dhe thotė: "Shko ta shohėsh ngase ka diēka nė sytė e ensarėve!"

Mugire ibn Shu'be transmeton se kur e ka informuar Pejgamberin a.s. pėr fejesėn e vet, ai i ka thėnė:

"Shihe atė, ngase kėshtu mund tė vazhdoni! " Kur erdhėn prindėrit e saj, ai ua transmetoi fjalėt e Pejgainberit, mirėpo, me sa duket, ata nuk shprehėn gatishmėri pėr njė gjė tė tillė. Kur dėgjoi vajza nga dhoma, i tha: "Pasi qė Pejgamberi tė urdhėroi tė mė shohėsh, atėherė mė shiko..." Pastaj Mugireja thotė se "e pashė dhe e martova!" (Arrihet pėlqimi dhe midis tyre qėndrojnė engjėjt, (Transmetim i Ahmedit, Ibn Maxhes, Tirmidhiut, Ibn Habbanit dhe Daramiut.))

Pejgamberi a.s. nuk i ka caktuar Mugires se sa duhet tė takohet me tė fejuarėn e vet, gjegjėsisht ēka duhet tė shohė nė tė fejuarėn e vet. Sipas disa dijetarėve lejohet shikimi i fytyrės dhe i duarve, mirėpo kėto pjesė janė tė lejuara edhe nė raste tjera jashtė fejesės. Pra, meqė bėhet fjalė pėr rast specifik, atėherė duhet tė lejohet diēka mė tepėr se nė rastet e rėndomta. Nė njė hadith tė Pejgamberit a.s. thuhet:

"Kush dėshiron tė fejojė ndonjė grua dhe kėrkon tė shohe diēka qė indukton martesėn, le tė veprojė ashtu!" (Transmetim i Ebu Davudit.)

Disa dijetarė e teprojnė nė atė se ēka duhet tė shihet, kurse disa tė tjerė janė mė rigorozė prandaj solucioni mė i mirė ėshtė mesatarja. Sipas disa hulumtuesve, atij qė kėrkon fejesėn i lejohet ta shohė atė qė dėshiron ta fejojė por tė veshur me teshat qė i veshė para tė iatit tė vet, vėllait dhe atyre qė janė tė ndaluar pėr tė. Bile, sipas hadithit tė theksuar, i lejohet ta marrė nė shoqėrim me tė jatin e saj ose me ndonjė qė i ndalohet martesa me tė dhe tė shkojnė nė vendet ku si zakonisht shkojnė pėr vizitė ose nė vende tjera tė lejuara pėr tė njohur intelektin, shijen dhe tiparet e personalitetit tė saj, por me kusht qė tė jetė e veshur me veshje sipas normave tė sheriatit. Kjo ėshtė njė pjesė e domethėnies sė hadithit tė Pejgamberit a.s.: "Dhe kėrkon tė shohė diēka qė indukion martesėn, le tė veprojė ashtu! ". Nėse mashkulli dėshiron sinqerisht tė fejojė ndonjė femėr, atėherė i lejohet ta shohė atė me dijen ose pa dijen e saj e tė familjes sė saj. Xhabir Ibn Abdull-Ilahu, pėr gruan e vet thotė: "Fshehesha pas drurit pėr ta parė atė".

Nga hadithi i Mugires nėnkuptojmė se nuk i lejohet babait tė pengojė tė bijėn e vet pėr tė parė atė qė dėshiron ta fejojė me qėllim tė sinqertė. Nėse e ndalon nė emėr tė traditės, atėherė duhet tė dijė se tradita i nėnshtrohet sheriatit e jo e kundėrta.

Nuk i lejohet babait, tė fejuarit ose tė fejuarės qė ta keqpėrdorin mundėsinė (e afruar nga sheriati), dhe tė lejojnė qė i fejuari dhe e fejuara nė emėr tė fejesės tė shkojnė nė teatro, nė klube e nė qendra tregtare pa u shoqėruar me ndonjėrin nga tė ndaluarit e saj pėr martesė. Kjo traditė sot ėshtė e zakonshme nė mesin e muslimanėve, tė cilėt dėshirojnė t'i imitojnė qytetėrimin dhe traditat e Perėndimit.

Fejesa e ndaluar

Muslimanit nuk i lejohet ta fejojė gruan qė ėshtė nė idet, ngase nė kėtė periudhė e pengon martesa e kaluar. Dėshira pėr fejesė nė kėtė rast mund tė shfaqet me anė tė gjesteve indirekte ose sugjestioneve e jo nėpėrmjet propozimit direkt. Zoti i Madhėruar thotė:

"Paraqitja juaj pėr martesė ndaj grave (qė kanė kryer afatin e tyre), nė mėnyrė tė tėrthortė ose mbaitja e fshehtėsisė nė veten tuaj, nuk ėshtė mėkat pėr ju". (El-Bekare, 235)

Gjithashtu i ndalohet muslimanit tė fejojė gruan qė ėshtė e fejuar me vėllain musliman, ngase i fejuari i parė ka tė drejtėn qė duhet tė respektohet pėr tė ruajtur lidhjen dhe dashurinė midis njerėzve. Muslimani ėshtė larg moralit qė kundėrshton burrėrinė dhe qė i ngjanė grabitjes e sulmit. Nė qoftė se i fejuari i parė e prishė fejesėn dhe lejon tė dytin qė ta fejojė tė fejuarėn e tij, atėherė nuk ka kurrfarė mėkati.

Muslimi transmeton se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

"Besimtari ėshtė vėlla i besimtarit. Nuk i lejohet besimtarit tė japė ēmim mė tė lartė se atė qė e ka ofruar vėllai i tij (nė fe) si dhe (nuk i lejohet) ta fejojė tė fejuarėn e vėllait tė vet (nė fe) ". (Transmetim i Muslimit.)

Buhariu gjithashtu transmeton se Pejgamberi a.s. ka thėnė:

"Njeriu mund tė fejojė tė fejuarėn e ndokujt tjetėr vetėm nė qoftė se prishet fejesa me tė parin ose t'i japė leje i pari." (Transmetim i Buhariut.)

Pėlqimi i vajzės

Vajza jep pėlqimin pėr martesė dhe nuk i lejohet tė jatit tė saj ose tutorit qė ta refuzojė ose ta lė pas dore pėlqimin e saj. Pejgamberi a.s. thotė:

"Gruaja qė ka qenė e martuar ka mė shumė tė drejtė pėr veten e saj se tutori, ndėrsa prej vajzės kėrkohet pėlqimi, e pėlqimi i saj ėshtė edhe heshtja ". (Transmetim unanim.)

Njė vajzė shkon te Pejgamberi dhe e lajmėron se i jati i saj dėshiron ta martojė me njė person qė ajo e urrenė dhe kur ia len asaj tė drejtėn pėr zgjedhje, ajo thotė:

"Pranoj atė qė veproi babai im por dėshiroj qė t'u tregoj grave se kjo ēėshtje nuk u takon etėrve" (Transmetim i Ibn Maxhes dhe i tė tjerėve.)

Nuk i lejohet babait ta vonojė martesėn e sė bijės sė vet nė qoftė se vjen dhe e kėrkon njė njeri me fe e moral. Nė kėtė kontekst, Pejgamberi a.s. thotė:

"Tri giėra nuk vonohen: namazi, xhenazja dhe martesa me nieriun adekuat ".

Ai pėrsėri thotė:

"Nėse ju vjen ndokush qė ėshtė fetar dhe i moralshėm, martone, e nėse jo, atėherė do tė ndodhin fitne e korrupsion i madh nė tokė". (Transmetim i Ibn Maxhes dhe i tė tjerėve.)

Gratė e ndaluara

Muslimanit i ndalohet martesa me ndonjėrėn nga kėto femra:

1. Gruaja e babait, qoftė e lėshuar ose qė i ka vdekur burri. Kjo martesė lejohej nė periudhėn paraislame, mirėpo me shpalljen e Islamit kjo formė e martesės anulohet, ngase-gruaja e babait ka trajtimin e nėnės pas martesės sė saj. Ėshtė e natyrshme qė ndalimi i tillė tė mbrojė autoritetin e prindit. Ndalimi i pėrhershėm i kėsaj martese i kėputė tė gjitha shpresat dhe i pėrforcon lidhjet e respektit tė ndėrsjellė.

2. Nėna, pastaj gjyshja, qoftė nga nėna apo babai, e mė tutje.

3. E bija, vajza e tė bijės ose tė birit, e mė tutje.

4. Motra, qoftė nga babai ose nga nėna.

5. Halla - motra e babait, nga babai ose nga nėna.

6. Tezja - motra e nėnės, nga babai ose nga nėna.

7. Bijat e vėllait.

8. Bijat e motrės.

Kėto tė afėrta nė Islam quhen meharim (tė ndaluara) ngase muslimanit i ndalohen me ndalim tė pėrhershėm, pa marrė parasysh kohėn apo vendin. Pėr kėto edhe burri quhet mahreni ngase ėshtė. i ndaluar pėr to.

Urtėsia e penginiit tė martesės me gratė e lartpėrmendura ėshtė e qartė.

a. Natyra e njeriut refuzon tė ketė epshe seksuale ndaj nėnės, motrės ose bijės sė vet, bile ekzistojnė edhe disa kafshė qė i refuzojnė lidhjet gjinore me tė afėrmet. Pėrveē kėsaj, njeriu respekton tezen dhe haffėn si nėnėn e vet, kurse xhaxhain dhe dajėn si baba tė vetin.

b. Sikur tė mos kishte ndalim kategorik nga sheriati, atėherė do tė rrezikoheshin lidhjet midis burrit dhe atyre ngase ekzistojnė lidhje tė ngushta intime e private.

c. Midis burrit dhe kėtyre tė afėrmeve ka dashuri stabile qė manifestohet nėpėrmjet respektimit, dhe pėr kėtė shkak mė mirė ėshtė pėr tė qė tė kėrkojė tė huajat me anė tė martesės, sepse kėshtu vendosen lidhje tė reja dhe zgjerohet sfera e dashurisė midis njerėzve!

"Dhe nė mesin tuaj bėri mėshirėn dhe dashurinė!". (Er-Rrūm, 21)

ē. Dashuria instinktive qė lind midis nieriut dhe tė afėrmeve tė tij tė cilat i cekėm pak mė parė, dhe qė mbėshtetet nė lidhje shpirtėrore e sentimentale, duhet tė mbetet e fortė dhe e pėrhershme pėr tė qenė bazė e lidhjes midis tyre dhe parim i kujdesit, dashurisė e respektit. Nėse kjo dashuri shndėrrohet nė martesė, nė konflikt e mospajtim, atėherė shkaktohen pėrēarje, lidhjet familjare s'janė stabile, tė forta dhe tė vazhdueshme.

d. Pasardhėsit nga lidhjet e tilla me tė afėrmet mund tė jenė tė dobėt dhe me tė meta. Nėse nė organizmin e personit ka ndonjė deformim fizik apo psikik, atėherė mund tė trashėgohet nė kėtė mėnyrė. dh. Gruaja ka nevojė pėr ndokėnd qė mbron tė drejtat e saj dhe interesin e saj para burrit, posaēėrisht nė rast tė prishjes sė marrėdhėnieve midis tyre. Pra, si mund ta mbrojė atė kur vetė ai ėshtė sulmues i saj?

Martesa e ndaluar nga qumėshti

9. Muslimanit i ndalohet martesa me gruan qė i ka dhėnė gji nė vegjėli, ngase ajo ka fituar statusin e nėnės nėpėrmjet qumėshtit qė ėshtė shndėrruar nė mish e eshtra. Tė dhėnurit gji rezulton me lidhje tė maternitetit mes tij dhe asaj. Kėto lidhje nė fillim mund tė jenė tė fshehta mirėpo nė ndėrdijen e tij deponohen dhe dalin nė raste eventuale. Kushtėzohet ndikimi i ushqimit tė tillė qė tė jetė nė kohėn e vegjėlisė, gjegjėsisht para moshės dyvjeēare, kur qumėshti konsiderohet ushqim i parė i foshnjės. Sasia e gjidhėnies duhet tė jetė pesė herė, gjegjėsisht pesė thithje deri nė ngopjen e foshnjės.

Nė bazė tė transmetimeve nėnkuptohet se numri pesė ėshtė mė i preferuari dhe mė i pranuari.

10. Gjithashtu ndalohen motrat nga qumėshti, ngase sikur meshkujt qė shndėrrohen nė vėllezėr, ashtu edhe femrat shndėrrohen nė motra. Nė kėtė kontekst, Pejgamberi a.s. thotė:

"Ē'ndalohet nga gjenealogjia, ndalohet edhe nga qumėshti!" (Transmetim unanim.) Siē ndalohen halla, tezja, e bija e vėllait dhe e bija e motrės nga gjenealogjia, gjithashtu ndalohen edhe nga qumėshti.

Ndalimet nėpėrmjet martesės
11. Ndalohet nėna e gruas nė kurorė ngase sipas Islamit, pas kurorėzimit me tė bijėn e saj, ajo pėr bashkėshortin trajtohet si nėnė e tii.

12. Ndalohet edhe e bija e gruas me tė cilėn martohet burri, e nėse nuk ka marrėdhėnie seksuale me tė dhe e lėshon, atėherė i lejohet martesa me tė bijėn e saj.

13. Gjithashtu ndalohet gruaja e djalit tė vėrtetė e jo e djalit tė adoptuar, ngase Islami nuk pranon legjislaturėn e sistemit tė adoptimit pėr shkak tė kundėrshtimit tė tė vėrtetės dhe realitetit, gjė qė rezulton me ndalimin e hallallit dhe lejimin e haramit. Zoti i Madhėruar thotė:

"E as nuk ua bėri djem tuaj tė adoptuarit tuaj (fėmijėt e tjetėrkujt, qė i adaptoni si tė juaj). Kėto janė vetėm thėniet tuaja qė i shqiptoni me gojėt tuaja, e All-Ilahu e thotė atė qė ėshtė realitet, dhe Ai udhėzon nė rrugė tė drejtė". (Ah'zāb, 4)

Pra, kjo ėshtė vetėm fjalė goje, nuk e ndryshon realitetin dhe nuk e bėn tė huajin tė afėrt.

Kėto gjėra tė lartpėrmendura ndalohen pėr shkak tė lidhjeve martesore qė kanė nevojė pėr marrėdhėnie tė forta tė ndėrsjella.

Bashkimi i dy motrave

14. Islami ia ndalon muslimanit martesėn me dy motra nė tė njėjtėn kohė (ky akt lejohej nė kohėn paraislame). Me kėtė ndalim Islanł dėshiron tė mbrojė dashurinė dhe lidhjen midis dy motrave, ngase mund tė shkatėrrohen po qe se bėhen gra tė njė burri.. Islami nė mėnyrė tė qartė ndalon martesėn me dy motra njėkohėsisht, kurse

Pejgamberi shton e thotė:

"Nuk lejohet martesa me gruan dhe hallėn e saj e as me tezen njėkohėsisht ". (Transmetim nė dy sahihėt.)

Pejgamberi gjithashtu thotė:

"Nėse veproni ashtu, do t'i kėputim lidhjet e farefisnisė."

Meqė Islami i pėrforcon lidhjet farefisnore, atėherė si mund tė pranojė diēka qė i shkatėrron?!

Tė martuarat

15. Nuk i lejohet gruas sė martuar tė martohet pėrderisa ėshtė nė martesė. Gruaja e tillė mund tė martohet vetėm nė kėto rrethana:

a. Tė pėrfundojė martesa me vdekje ose shkurorėzim,

b. Tė pėrfundojė koha e idetit e cila e mbron sinqeritetin e saj ndaj martesės sė parė. Periudha e idetit pėr gruan me bar-rė zgjat deri nė lindje, pa marrė parasysh se a ėshtė e gjatė apo jo.

Ideti i gruas tė cilės i ka vdekur burri, zgjat katėr muaj e dhjetė ditė. E shkurorėzuara pret kalimin e tre menstruacioneve me qėllim qė tė sigurohet pastėrtia e gjakut nga frika se mos ka mbetur diēka nga sperma e burrit tė mėparshėm. Ky kujdes vjen nė shprehje nga frika se mos ngatėrrohen rredhat. Kjo nuk vlen pėr tė rejat dhe tė moshuarat qė s'kanė tė pėrmuajshme dhe ideti i tyre zgjat tre muaj. Zoti i Madhėruar thotė:

"E ato gra qė janė tė shkurorėzuara, janė tė. oblige tė presin tre menstruacione. Nėse ato i besojnė All-Ilahut dhe Ditės sė fundit, atyre nuk u lejohet tė fshehin atė qč All-Ilahu e krijoi nė mitrat e tyre". (El-Bekare, 228)

"E ato nga gratė tuaja, tė cilave u ėshtė ndėrprerė cikli mujor (tė pėrmuajshmet) nėse nuk e kanė ditur, koha e priqes sė tyre ėshtė tre muaj, gjithashtu edhe ato qė ende nuk kanė pasur tė pėrmuajshmet pėr gratė shtatzėnė, afati i pritjes sė tyre ėshtė derisa tė lindin". (Talāk, 4)

"E ata qė vdesin dhe lėnė gra pas vete, ato (gratė) presin katėr muaj e dhjetė ditė". (El-Bekare, 234)

Tė gjitha kėto pėsėmbėdhjetė Iloje tė grave tė ndaluara pėr martesė, Kur'ani i pėrfshinė nė tre ajete tė sures "Nisa":

"Mos u martoni me ato gra me tė cilat ishin tė martuar prindėrit tuaj, me pėrjashtim tė asaj qė ka kaluar (para Islamit) sepse ajo ishte turpėsi, pėrbuzje e traditė e shėmtuar.

U janė ndaluar juve (tė martoheni me): nėnat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat e vėllait, bijat e motrės, nėnat tuaja qė ju kanė dhėnė gji, motrat nga gjiri, nėnat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vaizat qė janė nėn kujdesin tuai e tė lindura (prej babait tjetėr) nga gratė tuaja me tė cilat patėt kontakt e nėse nuk keni patur kontakt me to atėherė s'ka pengesė (tė martoheni me ato vajza), dhe (janė tė ndaluara) gratė e bijve tuaj qė janė tė lindjes suaj (jo tė bijve tė adoptuar), dhe tė bashkoni (pėrnjėherė nė niqah) dy motra, pėrpos asaj qė ka kaluar. Vėrtet, All-Ilahu falė shumė, ėshtė mėshirues i madh.

(Nuk ju lejohet tė martoheni) edhe me gra tė martuara (qė kanė burra e nuk janė tė lėshuara), pėrveē atyre qė i keni futur nė pushtetin tuaj (robėreshat e luftės). Ky ėshtė obligim mbi ju nga All-llahu. U janė lejuar pos kėtyre (qė u pėrmendėn), tė tjerat qė t'i merrni me pasurinė tuai (me niqah) duke pasur pėr qėllim bashkėshortėsinė e jo kurvėrinė. E pėr atė qė e pėrjetuat ju nga ato (gratė me tė cilat patėt kurorė), jepnu shpėrblimin e tyre tė caktuar se ėshtė obligim. E nuk ka pengesė pėr ju, pas pėrcaktimit (tė niqahit), nė atė qė ju pėlqeni mes vete. All-Ilahu ėshtė i gjithėdijshėm, i urtė". (Nisa, 22-24)

Gratė idhujtare

16. Ndalohet martesa edhe me gratė idhujtare, tė cilat i adhurojnė putat si psh. idhujtaret arabe ose idhujtaret tjera tė ngjashme me to. Zoti i Madhėruar thotė:

"Mos u martoni me idhuitare derisa ato tė besojnė (Zotin). Njė robėreshė besimtare ėshtė mė e vlefshme se njė idhuitare, edhe nese a)o (idhujtarja) ju mahnit. Mos u martoni as me idhuitarė derisa qė ata tė besojnė (Zotin). Njė rob besimtar ėshtė mė i vlefshėm se idhujtari edhe nėse ai ju mahnit. Ata ju ftojnė nė zjarr, e All-llahu me mėshirėn e vet ju fton nė xhennet". (El-Bekare, 221)

Ajeti tregon se muslimanit i ndalohet martesa me idhujtare ashtu siē i ndalohet muslimanes tė martohet me idhujtar pėr shkak tė dallimit tė madh nė fe. Kėta thėrrasin nė xhennet e ata nė zjarr, kėta besojnė Zotin, pejgamberinė e botėn tjetėr kurse ato i bėjnė shok Zotit, mohojnė pejgamberinė dhe refuzojnė botėn tjetėr.

Meqė nė martesė ka qetėsi e dashuri, atėherė si tė afrohen kėto dy palė tė kundėrta njėra me tjetrėn?!

Martesa me gratė qė janė ithtare tė Librit

Kur'ani lejon martesėn me gratė qė janė ithtare tė Librit, si p.sh. me hebraiket dhe tė krishteret, ngase ka njė trajtim tė posaēėm ndaj ithtarėve tė Librit dhe i konsideron ithtarė tė fesė qiellore, pa marrė parasysh devijimet dhe ndryshimet qė i kanė bėrė. Ashtu siē lejohet ngrėnia e ushqimit tė tyre, gjithashtu lejohet edhe lidhja martesore me gratė e tyre. Zoti i Madhėruar thotė:

"Sot i lejuam pėr ju ushqimet e mira dhe ushqimet (tė therurat) e ithtarėve tė Librit janė tė lejuara (hallall) pėr ju, edhe ushqimet (tė therurat) tuaja janė tė lėjuara pėr ta (u janė lejuar). Gra tė ndershme besimtare dhe (gra) tė ndryshme nga ato tė cilave u ėshtė dhėnė Libri para jush, kur atyre u jepni pjesėn e caktuar tė kurorės, e jo amoralitetin dhe jo si dashnore ilegale". (Maide, 5)

Kjo ėshtė njė pasqyrė e tolerancės islame, e cila nuk mund tė haset te asnjė fe tjetėr qiellore. Edhe pse ithtarėt e Librit akuzohen pėr kufėr e humbje, i lejohet muslimanit tė martohet me ithtaren e Librit. Ajo vazhdon nė fenė e saj qiellore por nė tė njėjtėn kohė ėshtė edhe grua e (muslimanit), amvise nė shtėpinė e tij, qetėsi pėr shpirtin e tij, ruajtėse e sekreteve tė tij dhe nėnė e fėmijėve tė tij. Kur Zoti flet rreth ēėshtjes sė martesės dhe fshehtėsirave tė saj, thotė:

"Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe midis jush krijoi dashuri e mėshirė". (Er-Rrūm, 21)

Kėtu vlen tė cekim se pėr muslimanin mė shumė preferohet martesa me muslimanen e devotshme se sa me muslimanen qė e pranon Islamin vetėm si trashėgim nga prindėrit e vet.

Nė kėtė kontekst, Pejgamberi a.s. thotė:

"Merre atė qė ėshtėfetare dhe do tėjesh i lumtur!" (Transmetim i Buhariut.) Nėse e njohim kėtė gjė, atėherė do tė kuptojmė se pėr muslimanin mė e mirė do tė ishte martesa me ndonjė muslimane se sa me ithtaren e Librit.

Nė qoftė se muslimani frikohet nga pasojat qė i lė kjo martesė nė besimin e fėmijėve tė tij ose nė sjelljet e tyre, atėherė obligohet tė veprojė me menēuri dhe tė largohet nga ky rrezik.

Nė qoftė se nurriri i muslimanėve ėshtė i vogėl (nė mėrgim), atėherė preferohet qė tė ndalohet martesa me jomuslimanc, ngase nė qoftė se ndodh e kundėrta, atėherė nėnk-uptohet se shumė femra muslimane do tė mbeten tė pamartuara. Meqė, nė kėtė mėnyrė shoqėria islame dėmtohet, atėherė dėmi i tillė mund tė largohet me suspendimin graduai tė kėtij lejimi.

Martesa e muslimanes me jo muslimanin I

I ndalohet muslimanes tė martohet, me jomuslimanin qoftė ithtar i Librit apo jo. Nė kėtė kontekst, Zoti i Madhėruar thotė:

"Mos i martoni idhujtarėt derisa tė besojnė!" (El-Bekare, 221)

Pėr besimtaret emigrante thotė:

"Nėse vėrtetoni se ato janė besimtare atėherė mos i ktheni ato te jobesiintarėt, sepse as ato nuk janė tė lejuara pėr ta e as ata nuk janė tė lejuar pėr to!" (Mumteine, 10)

Meqė nuk ka pėrjashtim pėr ithtarėt e Librit, atėherė pėr tė gjitha muslimanet martesa e tillė ėshtė e ndaluar.

Islami lejon muslimanin tė martojė hebraiken ose tė krishteren por nuk e lejon muslimanen tė martohet me ndonjėrin prej tyre, ngase burri ėshtė shtylla e shtėpisė, mė i fuqishėm se gruaja dhe pėrgjegjės ndaj saj. Islan-ii garanton besinłn e gruas qė ėshtė ithtare e Librit nė martesėn me muslimanin dhe i respekton tė drejtat e saj nė pėrgjithėsi, mirėpo asnjė fe tjetėr nuk i garanton tė drejtat e gruas qė i takon fesė tjetėr e as lirinė e besimit tė saj, si p.sh. Krishterė dhe Hebraizmi.

Pra, si ta rrezikojė Islami ardhmėrinė e muslimaneve dhe t'i gjuajė nė duart e atyre qė nuk e nderojnė fenė e tyre si dhe nuk i mbrojnė tė drejtat e tyre?!

Nė bazė tė kėsaj, nėnkuptohet se burri obligohet tė respektojė besimin e gruas sė vet pėr tė patur nłrėkuptim nė jetė.

Muslimanii boson nė origjinėn e Hebraizmit dhe Krishterimit si fe qiellore, pamarrė parasysh devijimet. Ai beson nė Tevratin e Inxhilin si libra tė shpallur nga Zoti, ashtu siē beson nė Musain dhe Isaun si pejgainberė tė Zotit. Pra, ithtarja e Librit jeton nė kraharorin e njeriut qė respekton fenė e saj, Librin e saj dhe Pejgamberin e saj, bile muk ka iman nėse vepron ndryshe, kurse hebreu apo i krishteri nuk e pranojnė as Islamin, as Librin e Islamit e as Pejgamberin e Islamit; pra si mund tė jetojė muslimania nė atė rreth, kur dihet se ajo ka obligime fetare, farze e vaxhibe, hallalle e harame!? Ėshtė e pamundshme qė muslimania ta mbrojė nderin e saj fetar dhe ta mbrojė fenė e saj kur ballafaqohet drejtpėdrejt me burrin e saj?

Kėshtu arsyetohet edhe qėllimi i Islamit qė ndalon martesėn e muslimanit me idhujtare. Meqė Islami refuzon idhujtarinė dhe totemizmin nė mėnyrė kategorike, atėherė si do tė ketė qetėsi, dashuri e harmoni midis tyre?

Prostitutat

17. Me termin "prostituta" nėnkuptojmė gratė qė haptazi merren me kurvėri dhe fitojnė tė holla nėpėrmjet kėtij profesioni. Murthid ibn Ebi Murthid kėrkonte lejen prej Pejgamberit a.s. tė martohet me njė lavire qė e njihte prej kohės paraislame e qė quhej I'nāk, mirėpo ai refuzoi dhe zbriti ajeti i Kur'anit:

"Pushti nuk do tė duhej tė martohej me tjetėrkė pos me ndonjė grua tė pėrdalė ose idhujtare, e me gruan e pėrdalė nuk do tė duhej tė martohet kush pos ndonji pushti apo idhujtar. Ajo (lavirja), (ose martesa me tė) ėshtė endaluar pėr besimtarėt." (Nur, 3)

Pastaj Pejgamberi ia lexon kėtė ajet dhe i thotė:

"Mos e marto!" (Kėtė ngjarje e transmetojnė Ebu Davudi, Nesaiu dhe Tirmidhiu.)

Zoti i Madhėruar lejon martesėn me besimtaret dhe me ithtaret e Librit, ashtu siē lejon edhe martesėn e burrave, por me kusht qė tė kenė pėr qėllim bashkėshortėsinė e jo prostitucionin. Ai qė se pranon kėtė parim tė Kur'anit konsiderohet mushrik, dhe i lejohet tė martohet vetėm me mushrike. Ai qė pranon kėtė parim dhe obligohet se do ta aplikojė por martohet me atė qė e ka tė ndaluar pėr martesė, konsiderohet zani.

Ky ajet vijon pas ajetit tė dėnimit nė suren "Nūr":

"Laviren dhe pushtin t'i rrihni, secilin prej tyre me nga njėqind tė rėna". (Nūr, 2)

Ky ėshtė dėnim fizik e ai ėshtė dėnim etik. Ndalimi i martesės me pushtin e laviren, sipas traditės bashkėkohore, i ngjanė dėnimit me hqjen e nderit tė qytetarit, me anulimin e shtetėsisė ose me privimin e disa tė drejtave tė posaēme.

Pasi qė e sqaron kuptimin e ajetit tė lartpėrinendur, Ibn Kajjimi, (Zoti e mėshiroftė), thotė: "Ky parim ėshtė i qartė dhe i obliguar nga Kur'ani, bile obligim instinktiv dhe racional. Zoti i Madhėruar ia ndaloi robit tė Vet tė jetė burrė i tradhtuar, bashkėshort i mashtruar dhe njeri i degraduar i cili do tė martohet me lavire. Zoti d.m.th. e nibolli nė njerėzit instinktin qė kėtė ta urrejnė dhe ta dėnojnė. Pėr kėtė shkak, nėse dėshirojnė njerėzit tė shajnė ndokėnd, thonė: "Burri i lavires!" Zoti nuk e lejon muslimanin tė jetė i tillė". (Igathetul-lehefan vėll, 1, f. 66-67.) "Ndalimi i tillė sqarohet mė tepėr nga fakti se gruaja e tillė bėn krim kundėr burrit tė vet dhe shoqėrisė. Ajo fėlliq shtratin e burrit tė vet dhe shkatėrron rrjedhėn tė cilėn Zoti dėshiron ta mbrojė pėr hir tė integritetit dhe funksionimit tė pastėr tė shoqėrisė, qė e konsideron edhe dhunti tė Veten pėr njerėzinė. Prostitucioni shkakton kaos nė lidhjet e rrjedhės familjare. Njė prej karakteristikave tė urta tė sheriatit ėshtė ndalimi i martesės me lavire (prostitute) derisa tė pendohet dhe ta bėjė tė ditur se nuk ėshtė me barrė. (Pastėrtia e saj vėrtetohet me anė tė tė pėrmuajshmeve)".

Po ashtu, lavirja ėshtė grua e degraduar...

Zoti i Madhėruar e ka bėrė martesėn pėr hir tė dashurisė e mėshirės. Pasi qė dashuria ėshtė e pastėr, atėherė si mund e keqja tė jetė e dashur pėr burrin e mirė? Btirri quhet zevxh nga dualiteti e qė do tė thotė barabarėsi: dy tė martuarit janė dy palė tė barabarta, e sipas sheriatit, nuk mund tė j enė tė barabartė i miri me tė keqen, ngase nė rage tė cila nuk lindin dashuria, mėshira ose respekti i ndėrsjellė. E vertetė ėshtė fjala e Zotit kur thotė:

"Tė kėqijat (gra ose fjalė) janė pėr tė kėqijtė dhe te kėqijtė janė pėr tė kėqijat, ndėrsa tė ndershmet janė pėr tė ndershmit dhe tė ndrershmit janė pėr tė ndershmet". (Nūr, 26)

Martesa e pėrkohshme (mut'a)

Martesa nė Islam ėshtė kontratė e fortė dhe betim i rėndėsishėm mes dy bashkėshortėve pėr njė jetė tė pėrbashkėt e tė pėrhershme, me qėllim qė tė realizohet fryti psikik tė cilin e potencon Kur'ani (qetėsia shpirtėrore, mėshira dhe dashuria). Qėllimi qytetėrues i martesės ėshtė tė sigurohet vazhdimėsia dhe tė mbrohet ekzistenca e gjinisė njerėzore.

"All-Ilahu krijoi pėr ju bashkėshorte nga vetė Iloji juaj, e prej bashkėshorteve tuaja fėmijė e nipėr dhe ju furnizoi me (ushqime) tė mira." (Nahf, 72)

Martesa mut'a nėnkupton lidhjen bashkėshortore me interval kohor tė caktuar dhe me kompensim tė posaēėm, pa u realizuar ajo qė u cek mė parė. Kėtė Iloj tė martesės Pejgamberi a.s. e lejoi para stabilizimit legjislativ tė Islamit. Ai e lejoi nė rrugė e beteja e pastaj e ndaloi nė mėnyrė tė pėrhershme.

Nė fillim e lejoi ngase njerėzit ishin nė fazėn e quajtur "periudhė e tranzicionit" prej xhahilijetit nė Islam, dhe ishin mėsuar me prostitucionin qė ishte shumė i pėrhapur nė periudhėn paraislame.

Pasi qė pėr Fenė islame njerėzit dilnin nė luftė e xhihad, filluan tė ndiejnė vėshtirėsi nga largimi prej grave tė tyre. Pjesėmarrėsit e tillė ishin tė fortė e tė dobėt, dhe ekzistonte frika q'ė tė dobėtit tė ngatėrroheshin me prostitucionin, qė konsiderohet rrugė mė e keqe dhe mė e pamoralshme. Ata qė ishin tė fortė dėshironin ta tredhnin vetveten. Nė kėtė kontekst ibn Mes'udi thotė:

"Luftonim bashkė me Pejgamberin a.s. pa i patur gratė me ne, dhe thamė: 'A nuk tredhemi?' Kėshtu Pejgamberi a.s. na ndaloi kėtė mendim dhe na lejoi tė martohemi pėr njė kohė tė caktuar". (Transmetim unanim)

Pra, lejimi i martesės sė kufizuar nė kohė (mut'a), ishte zgjidhje e problemit tė grupit tė dobėt dhe atij tė fortė, si dhe hap pėr vazhdimin legjislativ deri te jeta e pėrkryer martesore, nė tė cilėn realizohen tė gjitha qėllimet, gjegjėsisht realizohen mbrojtja, stabilizimi, vazhdimėsia, mėshira, dashuria dhe zgjerimi i lidhjeve shoqėrore. Mėnyra graduale e Kur'anit pėr ndalimin e alkoolit dhe kamatės, tė cilat ishin tė pėrhapura nė periudhėn paraislame, gjithashtu nga Pejgamberi a.s. u aplikua edhe pėr ndalin-ąn e kurvėrisė. Pejgamberi nė fillim e lejoi niula martesėn por mė vonė rreptėsisht e ndaloi. Kėtė e vėrejmė qartė nga transmetimet e Aliut dhe tė njė grupi tė sahabėve r.a. Muslimi transmeton nė Sahihun e vet se Sibre El Xhuhniu ka luftuar me Pejgamberin a.s. nė ēlirimin e Mekkes dhe se na ka lejuar mut'a martesėn mirėpo pas njė kohe shumė tė shkurtė Pejgamberi a.s. ua ndaloi dhe ju tha:

"Zoti ua ndalon atė deri nė Ditėn e Kijametit".

A thua ndalohet rreptėsisht kjo martesė ashtu siē ndalohet martesa me nėnėn, bijėn dhe ngrėnia e cofėtirave, e gjakut dhe e mishit tė derrit, apo lejohet nė rast tė nevojave obligative?

Sipas mendimit tė pėrgjithshėm tė sahabėve, pas stabilizlmit tė sheriatit ky ndalim ėshtė kategorik dhe pa kurrfarė pėrjashtimesh, pėrveē Ibn Abbasit, i cili mendonte ndryshe, gjegjėsisht e lejonte nė raste tė nevojės obligative. Kur pyetet pėr martesėn e tillė, e lejon, ndėrsa kur robi i tij e pyet se a lejohet nė rast kritik dhe kur ka pak gra, ai i pėrgjigjet: "Po!".(Transmetim i Buhariut)

Kur e kupton Ibn Abbasi se njerėzit fillojnė ta keqpėrdorin mundėsinė e tillė dhe nuk e respektojnė rastin e nevojės obligative, atėherė e ndryshon mendimin e vet dhe e ndalon. (Zadul-me'ad, vėll. 4, f. 7, botimi i Subejhit, Transmetimi i Bejhakiut.)

Martesa me mė shumė gra

Islami ėshtė fe qė pėrputhet me instinktin, shqyrton realitetin dhe largohet nga ēdo teprim i dėmshėm. Kėtė e vėrejmė qartė nė qėndrimin e tij ndaj poligamisė, gjegjėsisht ia lejon muslimanit martesėn me mė shumė se njė grua pėr qėllime tė rėndėsishme njerėzore, qofshin individuale apo shoqėrore.

Shumė fe e shoqėri paraislame lejonin martesėn me mė shumė gra, numri i tė cilave arrinte me dhjetėra ose me qindra sosh pa kurrfarė kushtėzimesh e pėrkufizimesh, mirėpo kur u shpall Islami, caktoi kufizime e kushte pėr poligaminė. Numrin mė tė madh tė grave e lejoi deri nė katėr. Kur e pranoi Islamin, Gilan eth-Thekafiu kishte dhjetė gra, dhe nė atė rast Pejgamberi a.s. i tha:

"Zgjedh prej tyre vetėm katėr, e tė tjerat lėshoi!" (Transmetim i Shafiiut, Ahmedit, Tormidhiut, Ibn Maxhes, Ibn Ebi Shejbes, Darukutnit dhe Bejhakiut)

Pejgamberi gjithashtu i urdhėronte tė mbajnė nga katėr gra edhe ata tė cilėt rishtazi e pranonin Islamin ndėrsa ishin tė martuar me tetė ose pesė gra. (Transmetim i Ebu Davudit nė Musnedin e tij.)

Martesa e Pejgamberit a.s. me nėntė gra ishte specifike nga Zoti pėr shkak tė nevojės pėr thirrje nė jetėn e tij dhe nevojės sė ummetit pėr to pas vdekjes sė tij.

Drejtėsia ėshtė kusht pėr lejimin e martesės me mė shumė gra

Islami e kushtėzon muslimanin qė nė martesėn me mė shumė se njė grua tė jetė plotėsisht i drejtė mes dy ose mė shumė grave tė tij, gjegjėsisht tė jetė i drejtė nė veshmbathje, nė ushqim, ne vendbanim dhe nė furnizim. Ai qė nuk mund tė jetė i drejtė nė kėto obligime, nuk mund tė martohet me mė shumė se njė grua. Nė kėtė kontekst Zoti i Madhėruar thotė:

"Nėse frikoheni se nuk do tė jeni tė drejtė, atėherė (martohuni) me njė (grua)!" (Nisā, 3)

Pejgamberi a.s. thotė:

"Nėse ndokush ka dy gra dhe anon nga njėra prej tyre, Ditėn e Kijametit do tė heqė giysmėn e trupit zvarrė ". (Transmetim Unanim.)

Animi i theksuar nė kėtė hadith nėnkupton keqpėrdorimin e tė drejtave qė ju takojnė e jo vetėm animin sentimental. Pra, meqė kjo ka tė bėjė me njė drejtėsi tė pamundshme, vėrejtėm se Zoti falė dhe mėshiron:

"Ju kurrsesi nuk do tė mund ta mbani drejtėsinė midis grave edhe nėse pėrpiqeni, pra mos anoni plotėsisht nga njėra e ta lini tjetrėn si tė varur". (Nisā, 129)

Kur Pejgamberi a.s. dėshironte tė udhėtojė, pėrdorte shortin dhe cilės i binte shigjeta, e shoqėronte. Ai kėtė e bėnte me qėllim qė ta pengonte hidhėrimin dhe ta ruante qetėsinė e tė gjithave. (Transmetim Unanim.)

Pejgamberi a.s. i cili vepronte me drejtėsi, thotė: "O Zot, kjo ėshtė ndarja ime pėr atė qė e posedoj, mė fal pėr atė qė s'e posedoj e Ti e posedon!" (Transmetim i autorėve tė suneneve.)

Urtėsia e lejimit tė martesės me mė shumė gra
Islami ėshtė fjala e fundit e Zotit me tė cilėn e pėrfundoi ciklin e mesazheve dhe pėr kėtė shkak miratoi sheriatin e pėrgjithshėm e tė pėrhershėm qė vlen pėr tė gjitha vendet dhe pėr mbarė njerėzinė nė botė. Ai nuk vlen pėr qytetarin mė shumė sesa pėr fshatarin, e as mė shumė pėr vendet arktike sesa pėr ato ekuatoriale, ai gjithashtu nuk kufizohet pėr njė kohė e t'i lėrė pas dore kohėt dhe gjeneratat tjera.

Ai e ēmon nevojėn e individėve dhe tė shoqėrisė pa kurrfarėdallimi. Meqė ka njerėz qė kanė dėshirė tė madhe pėr vazhdimin e mirėpo janė tė martuar me gra sterile, atėherė a nuk do tė ishte mė mirė qė ata tė martohen edhe me gra tjera dhe ta realizojnė dėshirėn e vet, por me kusht qė t'i mbrojnė tė drejtat e tė parės?
Gjithashtu ka njerėz qė kanė potencial tė madh seksual mirėpo janė tė martuar me gra frigjide, tė sėmura ose me periudhė tė gjatė tė tė pėrmuajshmeve. Nėse kėta njerėz s'mund tė durojnė atėherė pse t'u mos u lejohet martesa me njė grua tjetėr nė vend qė tė kenė dashnore?

Mund tė ndodhė qė numri i grave tė jetė mė i madh se i burrave, veēanėrisht nė raste tė luftės kur vriten burrat dhe fėmijėt, dhe nė kėtė rast nė interes tė shoqėrisė ėshtė qė kėto gra tė martohen e jo tė mbeten tė privuara naa jeta bashkėshortore, qė ėshtė e gėrshetuar me qetėsi, dashuri, mbrojtje dhe ndjenja materiale.

Pėr gratė qė janė mė nė numėr se burrat ka tri alternative:

1. Tė jetojnė tėrė jetėn nė priviniin e tihė tė hidhur.

2. Tė jenė objekt kėnaqėsie e epshi tė ndaluar pėr burrat ose,

3. Tė martohen me njerėz tė martuar qė mund t'i fumizojnė dhe t'i respektojnė.

S'ka dyshim se altemativa e fundit ėshtė zgjidhje mė e pėrshtatshme e mė e drejtė, dhe pėr kėtė ekziston edhe parinł i Islamit:

"Po pėr njė popull qė bindshėm beson, a ka gjykirn mė tė mirė se i All-llahut?". (Māide, 50)

Kėshtu ėshtė ēėshtja e martesės me mė shumė gra pėr tė cilėn Perėndimi i krishterė i kritikon mushmanėt, kurse nė anėn tjetėr ua lejon meshkujve tė vet tė kenė shumė dashnore, duke i injoruar tė gjitha kufizimet dhe pėrgjegjėsitė ligjore ose etike ndaj gruas ose ndaj rrjedhės qė pason nga poligamia joligjore, jofetare e jomorale! Pra, cila prej kėtyre dy zgjidhjeve ėshtė mė e drejtė dhe mė e udhėzuar?

_________________
"Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, duke qenė besimtar, Ne do ta shpėrblejmė atė me jetė mė tė mirė." [Kur'an, 16:97][/i]

Tomori
23-08-04, 20:20
po ka problem edhe bile problemi madh....edhe ashtu duhet me qene...
normal un flas per veti ta zem nese ne fisin tim sidomos femer me u martu me krishtere ajo ne radhe te pare dot me kete armik te perbetuar mua he dot shprehem me banalitet kam me ja shky vaginen po jam serioz smundem me e paramendu se si nje i krshter ty hudhe sperm ksaj majmunkes se qim mer krishter je fen e majmunit je pa din e iman zoti na rujte prej ksaj turpi

nitushe
09-09-04, 09:30
Mendoj qe krijon problem te madh ku shpesh her vjen edhe deri ta ndarja e qifteve :(

Gjumashja
29-11-04, 16:34
jo se dashuria osht mbi te gjitha :wink:

dr1ta
29-11-04, 23:03
jo se dashuria osht mbi te gjitha :wink:
Ashtu mendoj edhe une

Viva amore :P :P

Mafiozi
29-11-04, 23:25
jo se dashuria osht mbi te gjitha :wink:

Fjal qe meritojn respekt Gjumashe :lol:

:wink:

markopollo
30-11-04, 11:25
............se pari ty MURGESHE po te them qe vet bima e dreqit koke,shpesh po gabon por po permiresohesh shume shpejt.........


sa i perket kesaj teme po me pelqejne njerezit e arsyeshem shume ,mua nuk me pengon aspak pse i takon konfesoonit tjeter ndoshta sepse jam mashkull,por femrave ne kosove ju pengon bile shume ndoshta sepse jan te varura nga familja......ANNA ti je shume fer...por dije qe ki mu lendu shume dhe shpesh ne kete jete sepse sinqeriteti do te jet shkaktar i kesaj...tung :arrow:

devilish_Angel
30-11-04, 12:52
esht nje teme e interessant, dhe mendimi im esht se nuk esht aq mir dhe ideale dy feja te ndryshme te takojn njeri tjetri por ne anen tjeter besoj se dashuria fiton cdoher ne keshu gjera. se kur jan dy njerz te dashuruar nuk ju behet von per asgje psh po ta tradhtoj njeri tjetrin dhe shoqeria e din por i ose e dashuruara/i nuk besojn shoqerin por vetem zemren nganjiher esht kjo gabim por per keshu tema "si de ndiheshit juve" mund te bisedojsh dit dhe nate dhe prap nuk de kishe asnje resulltat sepse cdo njeri mendon dhe ndjen ndryshe :arrow: nuk jan te gjith njesoj!

ju pershendes te gjithve !!

mickoja
30-11-04, 15:29
jo se dashuria osht mbi te gjitha :wink:PO gjymashe dashurija asht mbi te gjitha porrrrr.....kur te vjen koha per fejes jan pershembull prinderit kunder dhe aty ja fillon ..."ja un nuk e la familjen ja un nuk dua te iki nga familja" apo qesi sende e ka shum te dashuruar qe jan nda..por un nuk do ta pranoja te ndahuna nga i dashuri vetum pershkak tč fejes

Murgesha
30-11-04, 15:47
............se pari ty MURGESHE po te them qe vet bima e dreqit koke,shpesh po gabon por po permiresohesh shume shpejt.........


sa i perket kesaj teme po me pelqejne njerezit e arsyeshem shume ,mua nuk me pengon aspak pse i takon konfesoonit tjeter ndoshta sepse jam mashkull,por femrave ne kosove ju pengon bile shume ndoshta sepse jan te varura nga familja......ANNA ti je shume fer...por dije qe ki mu lendu shume dhe shpesh ne kete jete sepse sinqeriteti do te jet shkaktar i kesaj...tung :arrow:

Markopollo, nuk po e di se pse me je drejtuar pikerisht mua ne kete teme, kur une askund nuk paskam shkruar ne ket teme.
Nese ke verejtje apo sygjerime rreth bimes se dreqit per mua, urdhero shkruajme ne m/p ose tek rubrika "Rreth Dardania. de" e jo te hyjshe ne nje teme e te flasesh fjale kuturu pa kurrfarre kuptimi.

uliksi31
30-11-04, 15:56
Ku me dijt, kete Marko Polo e paska pas mundua lundrimi i gjate neper det e u paska pas trullua,simptome te detit :lol:

Mire thot Kercovari e vakt o vakt :lol:

ShEjToNkA
30-11-04, 17:09
A krijon Feja probleme nė Dashuri?????Ndodhė se tek ndokush mundet edhe tė krijoj probleme nė dashuri Feja.
Tek unė pėrsonalisht s'do krijonte probleme aspak! Si pas mendimti time shumė mirė ėshtė tė jet njė ciftė me Fe tė ndryshme. Dhe femijtė e tyre t'i kenė:
Dy Fe ,
Dy Kultura,
Dy Tradita,
Njė Gjhuhė dhe
Dy parė Festa.

Barbaroza
30-11-04, 17:21
Per besimtarin,feja gjithmone paraqet problem.Per ate qe feja nuk ka rendesi te madhe,mund te veproje si te doje.
Njoh nje cift,burri katolik dhe gruaja muslimane.Nuk po e vazhdoj ne detale,por gruaja i ka bere djemte tinez synet.Po ta kuptonte burri kete,sigurisht se do te lindte ndonje grindje,pasi gruaja i kishte bere synet djemte kur ka ardhe ne pushim ne Kosove pa burrin.
Mosmarreveshje mund te kete edhe kur te rriten femijte. :wink:

Kercovari
30-11-04, 19:24
Jam i mendimit se synetia s`ka aspak te perbashket me fene,sepse edhe judet por edhe franqezet behen synet,qe ka te bej me shum me higjienen se sa me fene.Por munde te them se ne kohe te sotshme martesat hibride(Te perziera)kan me shume probleme ne cdo aspekt se sa ato te pastra fetare,ne vecanti tek popujt e ballkanit si pasoje e luftrave qe moren pak shum edhe karakterin fetar.Ketu e ben te veten edhe propaganda anti islame qe predikojne qarqe te njohura politike botrore duke mos len anesh edhe fundamentalistet religjioz te gjithanshem.
Por a jen keto martesa te deshtuara qe ne fillim,te leme kohes te beje te veten.

Mafiozi
05-12-04, 17:11
Kur jem te dashuruar perputh shum gjera te bukura dhe kryesore ne jet.
Me shum ka rendesi kultura se feja ne dashuri.
Problemet te nje qift rrjedhin prej nje kulture dhe edukim te ndryshem.

P.sh A mundemi me qen mir me nje Irakian-e? Kulturat e ndryshme do te
qesin probleme edhe pse jem te njejtes fe.

Mendoj qe ka dashuri te fort te nje qift me kultur dhe edukim te perbashket.

Pershendetje
:wink:

uliksi31
05-12-04, 19:33
Jam i mendimit se synetia s`ka aspak te perbashket me fene,sepse edhe judet por edhe franqezet behen synet,qe ka te bej me shum me higjienen se sa me fene.Por munde te them se ne kohe te sotshme martesat hibride(Te perziera)kan me shume probleme ne cdo aspekt se sa ato te pastra fetare,ne vecanti tek popujt e ballkanit si pasoje e luftrave qe moren pak shum edhe karakterin fetar.Ketu e ben te veten edhe propaganda anti islame qe predikojne qarqe te njohura politike botrore duke mos len anesh edhe fundamentalistet religjioz te gjithanshem.
Por a jen keto martesa te deshtuara qe ne fillim,te leme kohes te beje te veten.

Si mund te jet synneti per shkak te higjienes kur dihet se Abrahami a.s.eshte bere synnet para 4000 vjetesh.Edhe ata ne moshen 90 vjecare.
Sigurisht se Ai qe e ka urdhrua Abrahamin a.s.te behet synnet e urdheroi per shkak te higjienes por jo kurrqysh nuk eshte zbulim i shteteve qe ti i permende.Dihet se ato shtete kan fillua "dje"te behen synnet.
Sa u perket Judenjeve,si dhe Jezusi a.s.,kjo tregon se te gjith profetet predikonin nje fe,nje besim ne Nje Zot.Pra njerzit jan ata qe ben ndryshime.Neve na mbete te i lexojm te gjitha librat e shenjta t'i krahasojm dhe keshtu te vijm te nje perfundim i mirfillte.

KriSTaL
06-12-04, 12:33
Jam i mendimit se synetia s`ka aspak te perbashket me fene,sepse edhe judet por edhe franqezet behen synet,qe ka te bej me shum me higjienen se sa me fene.Por munde te them se ne kohe te sotshme martesat hibride(Te perziera)kan me shume probleme ne cdo aspekt se sa ato te pastra fetare,ne vecanti tek popujt e ballkanit si pasoje e luftrave qe moren pak shum edhe karakterin fetar.Ketu e ben te veten edhe propaganda anti islame qe predikojne qarqe te njohura politike botrore duke mos len anesh edhe fundamentalistet religjioz te gjithanshem.
Por a jen keto martesa te deshtuara qe ne fillim,te leme kohes te beje te veten.

Si mund te jet synneti per shkak te higjienes kur dihet se Abrahami a.s.eshte bere synnet para 4000 vjetesh.Edhe ata ne moshen 90 vjecare.
Sigurisht se Ai qe e ka urdhrua Abrahamin a.s.te behet synnet e urdheroi per shkak te higjienes por jo kurrqysh nuk eshte zbulim i shteteve qe ti i permende.Dihet se ato shtete kan fillua "dje"te behen synnet.
Sa u perket Judenjeve,si dhe Jezusi a.s.,kjo tregon se te gjith profetet predikonin nje fe,nje besim ne Nje Zot.Pra njerzit jan ata qe ben ndryshime.Neve na mbete te i lexojm te gjitha librat e shenjta t'i krahasojm dhe keshtu te vijm te nje perfundim i mirfillte.

Kur vendos muslimani tė martohet dhe tė fejojė ndonjė femėr, atėherė i lejohet ta shohė para se t'i fillojė hapat e martesės dhe ta njohė mė mirė, me qėllim qė tė mos gabojė e tė ngatėrrohet me diēka qė e urren.

Pasi qė syri ėshtė zėdhėnės i zemrės, atėherė mund tė ndodhė qė takimi me sy t'i afrojė zemrat dhe t'i bashkojė shpirtrat.

Gentiani
06-12-04, 13:23
Mirė do tė ishte sikur ti kthemi konkretisht temės, e jo adeteve e zakoneve fetare, sepse kam ndjenjė se ngadalė do tė rrėshqasim edhe nga qėllimi i temės. Pra pyetja ishte A Krijon problem feja ne dashuri??

Mvarėsisht se ku, si dhe pėr cilin rreth shoqėrorė ėshtė fjala ?! unė mendoj se edhe nėse nuk mundet tė krijojė problem, atėherė padyshim se edhe nuk mundet tė pėrbihet edhe aq lehtė siē pretendohet tė paraqitet edhe nga diskutues tjerė.


Gentiani!

loni19
06-12-04, 19:36
nese mashkulli eshte musliman lejohet qe femra te martohet me te.
por feja islame se quan dashuri ndrrimin e partnereve dite per dite si meshkujt edhe femrat.por njehere gjeje nje qe edon dhe ruaje per jete.
mashkulli musliman i lejohet martesa me krishtere po nuk eshte e preferushme, e femres jo, nuk i lejohet.

Emėrllahu
09-12-04, 16:40
Shejtanka
dy fe
dy kultura
e pse nje gjuhe,le te jete edhe dy gjuhe,mos u be nacionaliste

Ylberi_be
09-12-04, 17:21
Feja her do kur do ti sillte nje qifti te jo njetitit besimi problem kjo tem esht shum e nevojshme per ata te cilet nuk jan martu ende apo jan beqar apo nuk i din disa gjana elementare qe i a shkatrrojn te ardhmen disa i keqkuptojn gjanat por dikur kan me pa se heret a von jan gabim martesat lejohen siq kan than pejgamberet e jo siq po thuni ju disa.
Psh ne qofse je mashkull nuk te lejohet me u martu me nje femer qe ka besim me te vjeter. vetem ne qofse ajo e ndrron religjionin del ne at te cilit ti i perket.

Nese je femer te lejohet me u martu me nje mashkull qe ka religjion mč te ri ose me religjionin tan.

Arsyet jan vetem te mospajtimet mos qrregullimet e jetes bashkshortore apo familjare dhe ate te femijve pasardhsve.

kur te martohen dy persona me religjion te ndryshum lindin femij dhe femijet kur te rriten pysin baben nanen qfar religjioni kemi ne na ka than mususi ne se ditum nana baba pergjegjs ?femija sdin ka te shkojn dhe ata i thojn femijes se ska rendsi religjioni!me rendsi esht me jetu te lumtur por nese femijet jan besimtar dhe dojn te ferifikojn realitetin e tyre ata sdin ka te shkoj sdin kujt ti besoj dhe ne fund vendosin te largohen nga prindert e pa pergjegjshum.ky esht njeri nder problemet qe prinderit mbesin pa femij e tyre !

Emėrllahu
09-12-04, 17:25
A eshte problem feja,po si jo.Nuk e dije ne Shqiperi me duket jo aq,por ne Kosove mendoj se po.Kjo nuk eshte ne rregull,por ne Kosove ndodhin t
gjitha.

Emėrllahu
09-12-04, 17:28
Ylberi allahile a u bene hoxhe a prift,spo mund te kuptoje

Mr_100%
10-12-04, 01:18
PER MUA TJU THEM TE DREJTEN FEJA NUK DO TE ISHTE AQ PROBLEM,ME RENDESI SHQIPETARE,
PER NJE ARSYE,UN SOT THEM SE JAM MUSLIMAN,POR JO NE JEMI TE GJITHE KATOLIK TE ASIMILUAR NGA PERANDORIA OSMANE.

KONSTANDIN KRISTO,MILLOSH GJERGJ NIKOLLA(MIGJENI),ANTON ZAKO QAJUPI,NDRE MJEDA,GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU,TE GJITHE MBAJN
EMRA JO MUSLIMAN
E ME VONE PASOJNE EMRAT MUSLIMAN,D.M.TH GJATE SUNDIMIT OSMAN.

"MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA SE FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA" I MADHI NAIM

Abdullah Sylejman Mehmeti
10-12-04, 01:33
Naimi ka vdek, dhe nuk osht aq i madh siq po mendon, ndoshta ka qen mė i shkurt se ti.

Kurse All-llahu ėshtė mė Madhi , dhe aj nuk vdes kurr. Atijė besoj. E jo shkrimtarėve. Naimi n'turqi ka qen kur i ka shkru t'gjitha kto, e lej fjalt e tijė, se me pas qen aj aq patriot kish ndejt n'shpi t'vet. hehehe

Mr_100%
10-12-04, 11:14
ABDULLAH,EDHE UN BESOJ NE ZOTE,ATI I KOFSHIM FAL,POR ZOTI GJITHE NJERZIMIN E KA KRIJU VETEM PREJ DY NJERZVE,D.M.TH PER TE GJITHE ESHTE NJE ZOTE SI PER MUSLIMAN ASHTU EDHE PER KATOLIK.

E KU KAM SHKRU I MADHI NAIM NUK KA QEN KY NJE KRAHASIM ME ZOTIN,SEPSE ZOTI ESHTE ME I MADHI PER GJITHE KET QKA EXZISTON,
AMA AI KA QEN I MADHE PER POPULLIN TONE,POR DISA NJERZE NUK JA DINE RENDESIN

Gentiani
10-12-04, 11:18
Tė nderuar diskutues ju lutem tė mbetemi nė rrjedhat e diskutimit tė temės dhe tė mos i ndryshohet kahja saj!


Gentiani!

Mr_100%
10-12-04, 12:35
TI I NDERUAR ME DUKET SE NE JEMI NE TEME,APO MENDON TI SE VETEM
DUHET TE PERGJIGJEMI ME PO OSE JO
KUR UN THEM SE NUK DO ME KISH PENGUAR MARTESA ME NJE SHQIPTARE TE FES TJETER,MENDOJ SE EDHE KAM ARSYET PSE,
E ME HERET VETEM KAM CEKUR PSE,DHE MDUKET SE GJITH KA QEN MBRENDA TEMES

devilish_Angel
10-12-04, 12:50
Emėrllahu kam dy pyetje per tye:
cfar dmth ky niku jot?
dhe cfar don te na tregojsh me ate pikturėn?

ShEjToNkA
10-12-04, 14:16
Shejtanka
dy fe
dy kultura
e pse nje gjuhe,le te jete edhe dy gjuhe,mos u be nacionaliste


E volla Emėrllahu , dy gjuhė s'pranojė volla ,se vėrtet jam nacionaliste!

Emėrllahu
11-12-04, 15:31
devilish_angel

Niku Emėrllahu eshte mbiemri,i ime persona,pasi qe dua te paraqitem vetem i sinqerte dhe asesi ndryshe,ndersa
me pikturen nuk tregoj asgje,perpos qe e adhuroj,pasi qe derri eshte fateprures,keshtu qe une i besoj atij
Ju pershendes

halla e madhe
12-12-04, 10:00
Sikurse naimi ne Turqi,ashtu edhe Abdullahu ne Norvegji te dyte na mesojne per Kombin dhe Fene!!Aty ku mbreteron dashuri e sinqerte,edhe zoti ju qesh prej se larti :wink: te gjithe jemi femijte e Zotit,pa dallim feje :!: Mekati me i madh do te ishte nese dikush tenton te shkaterroje nji qifte te dashuruar,nese ashte ne pytje Feja :!: :!:

devilish_Angel
13-12-04, 12:09
Emėrllahu....hmmm..... te te tregoj drejt une nuk besoj se esht mbiemri jot i vertet dhe ka nje logjike dhe mendim tjeter kjo.. por nejse te pershendes :wink:

Sy_kaltra
18-11-05, 17:58
Po e hapi ket tem ndoshta esht pak banale por me falni... ne qofse lind nje dashuri e madhe, ne mes nje qifti qč jan tč njč kombi dhe kan dy feje tč ndryshme si do tč reagoni per bashkim jetsor?kjo pyetje vlen per te dy gjinit, si do mos neve djemve shpesh na ka ndodh ky rast... pershendes te gjith. :?: 8)

Nuk me duket aspak apsurde :roll:
Pasi qe Dashuria asht aja qe te dergon ne nje qmenduri edhe te dashurosh apo te martosh te fes se kundert nuk me duket aq tragjike .
Shpesh me qudit ky fakt se shum po bejn pyetje lidhur me ket,,,Ndersa po harojn se shum e shum Meshkuj kosovar ne mergat jan kurorizuar me Vajza t'fes Katolike....Kur po asht ne pyetje Interesi i familjarve po thuhet : Hajt se nuk e ka per jet veq sa per letra,,Kurse ne fakt qiftet ne fjal po krijojn Familje ,,Edhe un di shum raste ne vendin ku jetoj se shum kan ren ne dashuri me ato vajza jo veq pse i ka detyruar diqkafi,,,Me te arsyeshme e shiqoj Lumturin qe e mendoj ne kete aspekt se tek ne shqiptaret asht e vuan nji per hallk,,hajt mos t'na shkoj ftyra...Jam kunder kesaj veq det jen te lumtura qiftet nuk e shoh te rendesishme fen,,Edhe pse kuptohet se edhe un jam per me qen shqiptar me shqiptar qiftet,,Port nese kja nuk asht e mundur Nuk e shoh tragjike te dashurohen dy qifte qe i perkasin jo te njejtes Fe....
Duhet shiqu Por per fat Keq Dashuria t'verbon.....

IceFusion
18-11-05, 18:19
PER MUA TJU THEM TE DREJTEN FEJA NUK DO TE ISHTE AQ PROBLEM,ME RENDESI SHQIPETARE,
PER NJE ARSYE,UN SOT THEM SE JAM MUSLIMAN,POR JO NE JEMI TE GJITHE KATOLIK TE ASIMILUAR NGA PERANDORIA OSMANE.

KONSTANDIN KRISTO,MILLOSH GJERGJ NIKOLLA(MIGJENI),ANTON ZAKO QAJUPI,NDRE MJEDA,GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU,TE GJITHE MBAJN
EMRA JO MUSLIMAN
E ME VONE PASOJNE EMRAT MUSLIMAN,D.M.TH GJATE SUNDIMIT OSMAN.

"MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA SE FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA" I MADHI NAIM


Une do te kritikoj vetem ne dy pika Mr_100% zeshkan ose bjond. Pik se pari besimi paraqet problem , jo se une the keshtu por per shkak se faktet folin keshtu. Tradita te ndryshme kemi zhvilluar gjate kohes , per vete kur nuk kam vene mish derri ne goje e tani ime vajze ose djal te martohet per kristijan dhe te haj kete mish derri ?!!! Dhe akoma te mendoj se mund te hy ne shtepin time ?!!!! Kurre!!! As ne ket bote po as ne boten tjeter.
Nga ana tjeter , nese shikon koheve te fundit te gjitha luftrat kane karakter fetar, ne te cilen do ti ose nuk do ti por e vertetea eshte se bota kristijane mundohet ta luftoj pa arsy boten muslimane.
Pika e dyte ku dua te te kritikoj eshte se ke shkruajtur nje thenie "MOS SHIKONI KISHA E XHAMIJA SE FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA" dhe kete thenie e ke be si veper e Naim Frasherit qe eshte gabim!!! Thenie e siper permendur e ka thene Pashko Vasa ose Vaso Pasha, si te duash thirre. Por mos thuaj se e ka thene Naimi.

Barbaroza
18-11-05, 18:41
Me duhet te them qysh ne fillim qe per shkak te keqkuptimeve,nuk duhet marre shkrimi im si diqka kunder fese apo vellezerve tane te krishtere.
Per mua,feja do paraqiste shume problem,jo veq per mua,por edhe ne brezat e ardhshem.Une i perbahem parimeve te fese islame qe te mos pi alkool,as te ha mish derri dhe neser femija im t'i bente gjerat qe une si kam bere,kjo do te ishte katastrofike per mua.Por,pasi nuk e kam ne mend te martohem me nje te fese tjeter,atehere s'po shkruaj me shume,vetem se mund te them se per besimtaret e vertete feja paraqet problem!

doGzona
19-11-05, 01:39
Me duket se thenjet se dashuria nuk nje kufi , nuk njef fe, besim , frige , kercenim etj etj , bjen ndesh me shkrimet e thenjet e shume kuj , sidomos kur shkruajn se feja ne mesin tone shqiptar luan rol te madhe dhe eshte e dicka katastrofale.Mendoj se martesa ne mes te shqiptareve eshte dicka qe nuk duhet te dergoj ne perqamje , por cdo kush mendon simbas bindjes dhe mendimit te vete.
Ketu martohen dy shqiptar mes veti e jo nje katolik e muslimane ose anasjelltas.

Reana
19-11-05, 06:57
Feja, religjioni, ka gjithmone e me pak ndikim ne vendimet e individeve ne boten e qyteteruar.
Ne mjediset shqiptare, meqe shoqeria gjindet ne nje periudhe tranzicioni, jepet pershtypja se feja ka rendesi me teper se qe ka ne realitet.
Por njekohesisht vakumin kulturor e spiritual qe krijoi okupimi 10 vjecar Serb ne Kosove, apo shembja e sistemit komunist ne Shqiperi, apo diktatura sllavo-maqedone ndaj shqipetareve ne Maqedoni, shqiptaret jane munduar ta permbushin ne menyra te ndryshme, njera prej tyre eshte "ri-fetarizmi" apo edhe me keq zhytja ne fundamentalizem e primitivizem. Levizjet reformiste apo "ri-mekembese" te religjionit ne trevat shqiptare, jane evidente, dhe jane te nxitura nga te gjitha anet, dhe kjo me teper eshte pasoje e aparatit te dobet shteteror, ekonomise se dobet, inflacionit dhe papunesise se larte.
Por me permiresimin e kushteve jetesore, edukimin dhe arsimimin, religjioni cilidoqofte ka efekt shume me te dobet, si thote populli "iu del boja menjehere", posaqerisht dogmat dhe fanatizmi jane te parat qe e pesojne :lol: meqe shkenca, perparimi nuk ka dhe nuk mund te kete gjuhe te perbashket me fanatizmin fetar, cilindoqofte!

dy persona te konfesioneve te ndryshme, te martohen apo jo???
PO!!!e kane bekimin tim :wink: :lol:
femijet le te zgjedhin vete se cilit konfesion deshirojne ti takojne.

Reana
19-11-05, 07:03
PER MUA TJU THEM TE DREJTEN FEJA NUK DO TE ISHTE AQ PROBLEM,ME RENDESI SHQIPETARE,
PER NJE ARSYE,UN SOT THEM SE JAM MUSLIMAN,POR JO NE JEMI TE GJITHE KATOLIK TE ASIMILUAR NGA PERANDORIA OSMANE.

KONSTANDIN KRISTO,MILLOSH GJERGJ NIKOLLA(MIGJENI),ANTON ZAKO QAJUPI,NDRE MJEDA,GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU,TE GJITHE MBAJN
EMRA JO MUSLIMAN
E ME VONE PASOJNE EMRAT MUSLIMAN,D.M.TH GJATE SUNDIMIT OSMAN.

"MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA SE FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA" I MADHI NAIM


Une do te kritikoj vetem ne dy pika Mr_100% zeshkan ose bjond. Pik se pari besimi paraqet problem , jo se une the keshtu por per shkak se faktet folin keshtu. Tradita te ndryshme kemi zhvilluar gjate kohes , per vete kur nuk kam vene mish derri ne goje e tani ime vajze ose djal te martohet per kristijan dhe te haj kete mish derri ?!!! Dhe akoma te mendoj se mund te hy ne shtepin time ?!!!! Kurre!!! As ne ket bote po as ne boten tjeter.
Nga ana tjeter , nese shikon koheve te fundit te gjitha luftrat kane karakter fetar, ne te cilen do ti ose nuk do ti por e vertetea eshte se bota kristijane mundohet ta luftoj pa arsy boten muslimane.
Pika e dyte ku dua te te kritikoj eshte se ke shkruajtur nje thenie "MOS SHIKONI KISHA E XHAMIJA SE FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA" dhe kete thenie e ke be si veper e Naim Frasherit qe eshte gabim!!! Thenie e siper permendur e ka thene Pashko Vasa ose Vaso Pasha, si te duash thirre. Por mos thuaj se e ka thene Naimi.

"IceFusion" cka se ti se ke vene ne goje kurre mishin e derrit???
cka han ti??? lope e dhija??? :lol: :lol: :lol:
me siguri se nuk ke degjuar kurre per konceptin e vegjetarizmit...(veq mos pyet a hahet edhe kjo :lol: :oops: )

Arb
19-11-05, 09:16
A krijon problem feja ne dashuri?

bash hic...

hajrin vec ja pafsha...

Tetovarka
26-11-05, 14:11
kjo martes do te ket probleme ne edukumun e femis kjo femij a do te edukohet ne frymen e islamit apo krishter problem eshte selam

doGzona
26-11-05, 17:29
kjo martes do te ket probleme ne edukumun e femis kjo femij a do te edukohet ne frymen e islamit apo krishter problem eshte selam

Pse a duhet me pa tjeter te behet ose musliman ose katolik , apo me mire kur te rritet e zgjedhe vete se cka i pelqen e cka jo.Me rendesi te jete gjake shqiptari e feja eshte qeshtje private e cdo kuj , pse te i behet obligim nga vegjelia.

Kercovari
26-11-05, 17:33
Nuk eshte aspak problem,kur une thiren pjeter e biri petrit,po une hasan i biri nikola nuk ecen treni rruges mbarre.

doGzona
26-11-05, 18:03
Marash Uci i Uc Mehmetit ( nga Lahuta e Malcis)

Kercovari
26-11-05, 18:11
Dogzona e nderuar

Nuk me ke kuptu se qe du te them me kete pa hy thelle ne detaje te lahutes malsise.E thash me qellim se vete jemi deshmitare te martesave hibride shuem te rralla ne mesin tone si dehsmi e dominimit fetare qe na ka largu dhe qe akoma nuk mund te flasim lirisht per keto qeshtje qe na preokupojne shoqerin tone.Nuk jam kunder asnje feje as martese si deshire e shprehur individuale.

Fortuna
27-11-05, 03:16
kjo martes do te ket probleme ne edukumun e femis kjo femij a do te edukohet ne frymen e islamit apo krishter problem eshte selam

Ska probleme per femijet e martesave te tilla.
Duke i pare femiu i nje qifti te tille, te metat e te dy feve qe kan prinderit, kurr te rritet bahet ateist, apo budist, apo qifut.
Me se miri do te ishte qe martesat gjithmone te bahen te perziera.
Ne ket bote nuk do te kishte me vuajtje kaq te mdha te shkaktuara nga Fete.

Visar.bali
28-11-05, 10:16
PER MUA TJU THEM TE DREJTEN FEJA NUK DO TE ISHTE AQ PROBLEM,ME RENDESI SHQIPETARE,
PER NJE ARSYE,UN SOT THEM SE JAM MUSLIMAN,POR JO NE JEMI TE GJITHE KATOLIK TE ASIMILUAR NGA PERANDORIA OSMANE.

KONSTANDIN KRISTO,MILLOSH GJERGJ NIKOLLA(MIGJENI),ANTON ZAKO QAJUPI,NDRE MJEDA,GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU,TE GJITHE MBAJN
EMRA JO MUSLIMAN
E ME VONE PASOJNE EMRAT MUSLIMAN,D.M.TH GJATE SUNDIMIT OSMAN.

"MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA SE FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA" I MADHI NAIM
hahahhha po shihet edhe letersine sa e njeh ncncnncnc... hahahahah nuk ka shkruar Naimi kete qe po thua ti...!!! e ka shkruar Vaso Pashe Shkodrani ose Pashko Vase Shkodrani si te duash thuaji ;). Lexa pak me shume edhe gjeji argumentet pak me te forta, mendo mire cfare do te thuash... nejse...... falemnderit
Pershendetje

Visar.bali
28-11-05, 10:38
kjo martes do te ket probleme ne edukumun e femis kjo femij a do te edukohet ne frymen e islamit apo krishter problem eshte selam

Ska probleme per femijet e martesave te tilla.
Duke i pare femiu i nje qifti te tille, te metat e te dy feve qe kan prinderit, kurr te rritet bahet ateist, apo budist, apo qifut.
Me se miri do te ishte qe martesat gjithmone te bahen te perziera.
Ne ket bote nuk do te kishte me vuajtje kaq te mdha te shkaktuara nga Fete.
heheheh po edhe mu bo krejt bota ateista... ANARCHY... kurkush kurkujna mos me ja fut, as mos me dit qe kena Zot mi kry as sen. Gabim e ki... mendo pak ma larg e sheh qe sosht e dobishme kjo qe po thu ti ;)

Visar.bali
28-11-05, 10:50
kjo martes do te ket probleme ne edukumun e femis kjo femij a do te edukohet ne frymen e islamit apo krishter problem eshte selam

Pse a duhet me pa tjeter te behet ose musliman ose katolik , apo me mire kur te rritet e zgjedhe vete se cka i pelqen e cka jo.Me rendesi te jete gjake shqiptari e feja eshte qeshtje private e cdo kuj , pse te i behet obligim nga vegjelia.
e nderuara moter, doGzona!
Pajtohem qe feja eshte ceshtje private e cdo kujt. Por nuk ka ceshtje private mes prindit dhe femiut :)
Prindi ( musliman ) e ka obligim qe ta edukoje femiun e vet ne fryme Islame. Deri ne moshen 7vjec babai fare pak mund te ndikoje ne femiun e vet. Deri ne kete moshe rolin kryesor e luan nena. pas mosheh 7vjec babai duhet t'ia mesoje femiut:
Kur'an-in dhe faljen e namazit. Nuk them se duhet ta detyroje me dhune por t'ia MESOJE.
Poashtu babai per femiun e vet i ka 3 detyra qe duhet gjithsesi t'ia mesoje:
ta mesoje te notoje-notin
ta mesoje te drejtoje mjetin e udhetimit ( dikur ka qene Kali, deveja etj, sot eshte makina ) dhe
ta mesoje te perdore armen ( shigjeten, revolen, pushken etj )
Femiu duhet ti dije keto gjera qe nga mosha 7 vjecare, por duhet te dihet menyra se si ti mesohen, qe te mos vije deri te ndonje fatkeqesi ( p.sh. te mundohet ai kur te jete vetem te vozise makinen e te perplaset ).
kerkoj falje se ndoshta dola pak prej temes!

P.S. Lexoni pak me shume e mos u bazoni ne ate qe u kane thene tjeret ose qe e degjoni ne TV ;)

doGzona
29-11-05, 00:44
Visar.bali

Kjo edukat qe e keni sqaruar ju qenka nje nder edukatat me te dobeta qe i kam ndegjuar ndoj here.Se pari , qe baba i mesoka femiun te perdor armen qysh ne moshen 7 vjeqe, ncncncnc , kjo nuk formon nje femije te emancipuar per shoqerin njerezore, se dyti: Baba e mesoka femiun te notoj , e pse nene jo , a thua ne cilin shekull jemi.Simbas jush nena qenka ajo qe e benka mundin e pastaj ashtu te rritur e merrka baba ne pergjegjesi , po roli i nenes cili eshte ketu???

Per te folur per problemin e marteses nder fetare shqiptare , se dij se edhe pse duhet ta zgjasim kete debat me shume , kur dihet se ketu martohen dy shqiptar , pra nje gjake , nje lis me dy dege e asgje me teper.Femiut nuk ben ti imponohet feja (sikur kjo qe disa ketu e transmetojne) por ai e ka femijerin e vete , e me shkollimin e tij, atehere le te behet cka te don ose cka ti pelqen.A thua a eshte mekat qe femiun ta imponojme me qeshtje dhe ide fetare ne vegjelin e tij , sikur disa qe i kam pa qe vajzes 7 vjeqare i vendosin shami ne koke e veq syt i shifen....mekat i madhe , pra si e ndin ajo veten ne mesin e femijve te tjere???

Fortuna
29-11-05, 00:52
heheheh po edhe mu bo krejt bota ateista... ANARCHY... kurkush kurkujna mos me ja fut, as mos me dit qe kena Zot mi kry as sen. Gabim e ki... mendo pak ma larg e sheh qe sosht e dobishme kjo qe po thu ti ;)

Per mendimin tim nje bote ateiste, do te ishte shum me e mire se nje bote e ndare fetarisht dhe me probleme te perhershme.

Visar.bali
29-11-05, 08:42
Visar.bali

Kjo edukat qe e keni sqaruar ju qenka nje nder edukatat me te dobeta qe i kam ndegjuar ndoj here.Se pari , qe baba i mesoka femiun te perdor armen qysh ne moshen 7 vjeqe, ncncncnc , kjo nuk formon nje femije te emancipuar per shoqerin njerezore, se dyti: Baba e mesoka femiun te notoj , e pse nene jo , a thua ne cilin shekull jemi.Simbas jush nena qenka ajo qe e benka mundin e pastaj ashtu te rritur e merrka baba ne pergjegjesi , po roli i nenes cili eshte ketu???

Per te folur per problemin e marteses nder fetare shqiptare , se dij se edhe pse duhet ta zgjasim kete debat me shume , kur dihet se ketu martohen dy shqiptar , pra nje gjake , nje lis me dy dege e asgje me teper.Femiut nuk ben ti imponohet feja (sikur kjo qe disa ketu e transmetojne) por ai e ka femijerin e vete , e me shkollimin e tij, atehere le te behet cka te don ose cka ti pelqen.A thua a eshte mekat qe femiun ta imponojme me qeshtje dhe ide fetare ne vegjelin e tij , sikur disa qe i kam pa qe vajzes 7 vjeqare i vendosin shami ne koke e veq syt i shifen....mekat i madhe , pra si e ndin ajo veten ne mesin e femijve te tjere???
hehehehe, ty ndoshta te duket edukat e dobt, por eshte menyra se si jane edukuar shume burra te mdhenj ( fjalen e kam per shqiptare por kishte edhe te kombesive tjera ). Ndoshta te kujtojne ndonje gje emrat si: Isa Boletini, Hasan Prishtina, etj. un nuk e di se sa ti e njeh historine dhe sa mire i njeh personazhet historike, por edhe ty keshilloj te lexosh pak me shume.
Kjo edukate qe te duket ty e dobte, eshte ajo te cilen Allahu e ka urdhuar ( nje pjese permes Kur'an-it, nje pjese tjeter permes Sunnetit te Pejgamberit s.a.v.s. ). Nuk e di e as nuk dua ta di sa ti beson, por nje gje e di: "Krijuesi e di me se miri per krijesen e Tij, e une e ti s'jemi askushi qe te fusim metoda te reja se jemi vetem nje SPERMATOZIOD i zhvilluar"
Kerkoj ndjese nga administratoret per fjalorin!
E nderuara doGzona, me vjen keq qe shkrimi im ka shkaktuar nervozizem tek ti ( e pash ne baze te menyres se reagimit ), por une vetem kam dashur te tregoj si duhet te edukohet femija ( ME ISLAM ).
Edhe njehere me duhet ta cek: nuk them se duhet ti imponohet femiut as feja e as asgje, por duhet ti mesohen hapat e pare, e kur te rritet ai te shkoje nga te doje.
Selam e nderuara moter doGzona

Visar.bali
29-11-05, 08:47
heheheh po edhe mu bo krejt bota ateista... ANARCHY... kurkush kurkujna mos me ja fut, as mos me dit qe kena Zot mi kry as sen. Gabim e ki... mendo pak ma larg e sheh qe sosht e dobishme kjo qe po thu ti ;)

Per mendimin tim nje bote ateiste, do te ishte shum me e mire se nje bote e ndare fetarisht dhe me probleme te perhershme.

hehehhhe... prape... po them... mu nal me mendu ma mire edhe ti pajtohesh se nuk bon qashtu qysh po thu ti. po ketu qendron problemi te njerezit ne pergjithesi. Flasin e nuk e kuptojne fare qfare kane thene, e megjithate e mbrojne ate qe e kane thene edhe pasiqe binden se nuk eshte ashtu. Vetem nga krenaria e tepert vjen kjo. Ju vjen turp ta pranoni te verteten, sepse kur ua thote dikush mu ne mes te fytyres mbeteni pa txt e vetem ktheheni ke e para duke e mbrojtur ate.
Ty edhe krejt ithtareve te ANARCHY's: Kur te ecni rruges, mos e ngrini shume koken lart se perplaseni per ndonje mur, e as mos e ulni shum poshte se prap perplaseni ;).

doGzona
30-11-05, 14:43
Visar.bali

Disa shembuj te juaj ketu me duken te pavend , shembulle qe ke marrur Isa Boletinin .Sigurishte se Isa Boletini ka qene shoke i pa ndare i Don MIkel Tarabulluzit dhe nuk ka qene i edukuar nga ana fetare aspak , por nga ana kombtare , e mos e merrni shembulle vetem per emrin e tij si musliman.Temen e kishim se a krijon dashuria problem tek besimet fetare , une thash qe jo , ndersa per ju kjo sepse mbi te gjitha jane shqiptar dhe ashtu do te mbeten.

Pra martesa ne mes te shqiptarve te besimeve te ndrysheme nuk eshte musliman dhe katolik , por shqiptar me shqiptar, kete e kam shkruar me heret , e sa per shembuj te kesaj natyre kam sa te duash edhe tek martesa ne mes shqiptarve te besimeve te ndryshme.

Visar.bali
01-12-05, 09:21
Ku ta dime une e ti si ka qene i edukuar Isa Boletini!? sa per pandashmerine e tij me ate qe e the spaskam lexuar askund, a per qe njifeshin PO! ( e leme kete ceshtje se eshte e kote te merresh me gjera te tilla se nuk kemi fakte-pervec tregimeve ).
E di qe ka shembuj edhe ate me KAMIONA po une po flas per musliman dhe te krishtere ( qe jane besimtare te vertete ) e jo vetem emrat qe i kan edhe jane perkatesisht sjane te bere synnet!
E Nderuara doGzona!
Ai qe i takon Fese Islame ( se per krishterimin nuk e di dhe aq mire prandaj sdua te fellohem se mos gaboj :S ), jo vetem me emer dhe me organ por qe e JETON Islamin, ai guxon te martohet me femer te krishtere, por jane disa kushte.
Spo fellohem as ketu se mos dal jashte teme!
I tere problemi eshte qe konceptin e "dashurise" une e ti e kuptojme ndryshe, pasi qe une dashuroj vetem per Hir te Zotit Tim, dhe vetem ate qe me ka Urdheruar Zoti im. Ndersa ti ( pa keqkuptime vetem shembull eshte ), Dashuron ate qe ty ta merr mendja se eshte i mire, prandaj njerzit ne raste te tilla gjithhere gabojne. Kete dua te diskutoj une... si e kupton ti dashurin e si une, pse ti e don dike e pse une ( une e ti jemi vetem shembuj :$ )...
sdua te merrem me fjale te kota, vetem me realitet!
Pershendetje

varfnjaku
01-12-05, 12:21
doGzona; I kam percjell disa shkrime te juve nuk e di se cilit religjion i perkitni ne leter, kurse per nga intelegjneca per nga edukata i perkisni mesimit te Krishtit te te gjitha koherave. Po e them te te gjitha koherave sepse nuk bine poshte ne asnje kultur dhe asnje koh mesimet E ZOTIT.
Eshte e pamundur qe nje i Krishter te martohet me nje Islamist, mundet me nje ateist ose nje islamist qe nuk i zbaton gjerat e keti libir te vogle qe me sherr jan te medha.
Nje Islamiste nuk mundet me u martu me asnje femer te asnje feje, mendoj te martohet e ajo te besoj diqka tjeter e burri diqka tjeter. Gjdo mesim nga Kurani eshte i orjentum ne GRUAN ne sherbimin ndaj burrit, me i rrite femijet me qendru ne shtepi, me u vesh ashtu me qarrshva te krevateve, dhe gjdo kontrolle te na familje e ka burri deri edhe me gjykim me vrasje nese gruja gabon diqka.
Kjo tek nje Islamite eshte shum me rendesi per shelbimin e shpirtit te ti masanel te femijeve te ti dhe gruas se ti, nese keto nuk i zbaton aj i humb vrgjerat qe e presin ne qjell. Ka shum mesime tjera te keti libri qe njeriut ja mbush logjiken me primitivezem, me vrasje me mesime te femijve kinse mesim i mir etj etj.
NUK KA DASHURI NE ISLAM, KA VETEM DETYRIM, OBLIMGIM, ROB I MUHAMEDIT...LUFTE...BURRA TE PUSHKES....EDHE PSE NUK KAN PUSHKE VETEM SHIGJETA DHE DEVE.

Visar.bali
01-12-05, 12:35
Subhanallah!
hahhahahaah po shihesh se edhe ne emocione edhe ne dituri je i manget ;). Me vjen shume keq eq e them kete kshtu publikisht por skam cfare bej. Asnjehere ne postimet e mia nuk e kam sulmuar besimin tend perderisa tere kohen ne postimet e mia kam mbrojtur besimin tim... e te ti eshte e kunderta... tere kohen sulmon besimin tim... a nuk ke arguemnte qe ta mbrosh tendin ;).... mos u habit se Islami eshte perfekt... edhe gjeje ndonje fjalor qe te kuptosh me mire kuptimin e fjales Islam, e pastaj lexo pak per permbajtjen e tij ;)
Kaq kisha une
Pershendetje

varfnjaku
01-12-05, 12:42
Subhanallah!
hahhahahaah po shihesh se edhe ne emocione edhe ne dituri je i manget ;). Me vjen shume keq eq e them kete kshtu publikisht por skam cfare bej. Asnjehere ne postimet e mia nuk e kam sulmuar besimin tend perderisa tere kohen ne postimet e mia kam mbrojtur besimin tim... e te ti eshte e kunderta... tere kohen sulmon besimin tim... a nuk ke arguemnte qe ta mbrosh tendin ;).... mos u habit se Islami eshte perfekt... edhe gjeje ndonje fjalor qe te kuptosh me mire kuptimin e fjales Islam, e pastaj lexo pak per permbajtjen e tij ;)
Kaq kisha une
Pershendetje


Po fjala Islame eshte Paqe por nder ata qe e pranojn kete paqe pra nder Islamiste, kurse per tjeret eshte PAQE ME MISH TE NJERIUT.
Une fole duke u bazuar ne Kuran e nese ato jan te mageta si ju e thoni poblikisht, ateher mund te them se ki drejt. Une nuk jam te sulmu asken vetem po e them te verteten PER ATA QE I ZBATOJN FJALET E KURANIT.

Visar.bali
01-12-05, 13:04
Jam shum i bindur se ti nuk e ke lexuar Kur'an-in. Jam 100% i bindur se nuk e ke lexuar. ndoshta ke lexuar ndonje pjese aty ketu... por krejt komplet jo jam shume i sigurt.... e si mund ti te spjegosh nje liber qe nuk e ke lexuar. Me ate qe ke ndegjuar prej te tjereve!? jo e pamundur... se secili e thote mendimin e vet... per ato pjese te pakta qe i ka lexuar. Ke plotesisht bindje te gabuar si per Islamin ashtu edhe per muslimanet ( jo islamistat :) ). Kur'an-i eshte Fjala e Zotit, kete po e them une se jam i bindur 100% e ti thuaj e mendo qka te duash- eshte e drejte e jotja.... vetem mos me ofendo mua dhe besimin tim...
Prape po e them, kur deshiron te debatosh ne lidhje me diqka se pari informohu mire mbi te e njihi te dy anet ( te miren e te keqen ) e pastaj mundohu te hysh ne debat, e jo te vish ktu e te me tregosh qka ke degjuar nepere dokumentare te ndryshem ;).
Pershendetje

andromeda_rock
01-12-05, 18:32
un nuk e braktisi fen per dashuri sepse dashuri asht mashtrim e feja besim

doGzona
01-12-05, 21:05
varfnjaku:

Pak me duket se e keni ngateruar shkirmin e juaj dhe sqarimin e juaj se cka keni dashur te thoni.Nje femer ne islam dihet qe nuk i ljeohet martesa me nje mashkulle te besimit tjeter , por ne jemi duke folur per martesat ndershqiptare ndersa per ato te zakoneve e traditave tjera jashta shqiptare jane te llojit te tjeter qe sna hyn ne rruge e as perdorim aspak.Sa per njohuri , te ju theme se une per veten time nuk jam e krishter , por jam e besimit musliman shqiptar , por nuk shkruaj qe te mbaj krahun andej e as kendej , por vetem per te miren e tone kombtare qe disa here e kam cekur ne shkrimet e mia te mehershme, se martesa mes shqiptarve te dy besimeve nuk eshte ne mes te katolikve dhe muslimanve , por ne mes te shqiptarve te nje gjaku, e te nje flamuri dhe te nje atdheu te quajtur Iliri.

Shume me vjen qudi kur disa nga ju ketu e shkruani nje gje te tille , dhe harroni se vetem shkruani , por jo qe mundeni te vendosni , sepse ligji ka me ne fund fjalen e vete.Per ata qe kan mirekuptim ne jete dhe dashuri , pamvarsishte se a jan te nje feje apo te feve te kunderta nuk bien ne keqkuptim kurre , pra martesa ne mes te qifteve te nje besimi nuk eshte garanti per jeten e metutjeshme bashkshortore.

Ju varfnjaku duhet te frenoni pak veten e mos te flisni me aq urrejtje ndaj feve tjera sepse nuk ehste e drejte , se askush nuk mendon si ti e as ti si ata , pra shprehni mendime e mos shprehni urrejtje asnjeri nga ju ketu , eshte mendim i imi .Feja sduhet te jete penges aspak ne mesin e dy te rinjeve shqiptar te besimeve te kunderta , sepse nese i kan besimet e kunderta ata lidhen per nje Zot e nese i kan besimet e kunderta , si kan planet e jetes te kunderta e as ndjenjat dhe dashurin ose marrveshjen.

Tomori
01-12-05, 22:55
un nuk e braktisi fen per dashuri sepse dashuri asht mashtrim e feja besim


-Te lumte "andromeda" jam plotesishte dakort me ju... :wink:

Reana
01-12-05, 23:16
Subhanallah!
hahhahahaah po shihesh se edhe ne emocione edhe ne dituri je i manget ;). Me vjen shume keq eq e them kete kshtu publikisht por skam cfare bej. Asnjehere ne postimet e mia nuk e kam sulmuar besimin tend perderisa tere kohen ne postimet e mia kam mbrojtur besimin tim... e te ti eshte e kunderta... tere kohen sulmon besimin tim... a nuk ke arguemnte qe ta mbrosh tendin ;).... mos u habit se Islami eshte perfekt... edhe gjeje ndonje fjalor qe te kuptosh me mire kuptimin e fjales Islam, e pastaj lexo pak per permbajtjen e tij ;)
Kaq kisha une
Pershendetje

Po shihet sa i ditur je ti!!!
Askush s'eshte duke e sulmuar besimin tend, perkundrazi tipat sikur ti, i japin te drejte vetes ti diktojne nje shoqerie te tere, se si duhet te jetohet, pasiqe dikund e paskan lexuar se shkruan ashtu!!!

Kur dikush te kundershton/kritikon/ jep verejte duke u munduar te mbroje lirine e vete te shprehjes, drejtes se vendosjes, menyres se jeteses, asaj nuk i thuhet SULM balo, asaj i thuhet MBROJTJE!!!
ndoshta kishte qene me mire te analizosh dallimin mes ketyre dyjave!!!

Nuk ka demokrat ne bote qe ta ndalon ty, te besosh ne cka te duash, perkunder islamisteve radikale, sheriatesk te cilet mundohe SECILIT/LES t'ia imponojne o me te mire o me te keq, formen e vet te mendimit/veprimit/besimit/stilit jetesor!!!
Islami eshte fe e cila ose perqafohet me dashuri, ose nuk perqafohet fare.
Ti a me zorr don t'ia imponosh dikujt se me kend mundet apo nuk mundet te martohet a??? Apo permes fjalorit abuziv, ndoshta e tremb dikend???
Ti martohu me kend te duash, si intereson askujt, por kur i jep te drejte vetes t'ia percaktosh nje populli se SI u duheshka te jetoje, atehere s'je i ditur, por je nje tiran, nje shtypes, diktator e keshtu me rradhe!!!

(Definicioni i diturise se dikujt :lol: :lol: :lol: )

First
02-12-05, 04:18
:(:( reana kushem po din ti a?

Visar.bali
02-12-05, 09:02
Hahahahahahha
Reanakerkoj ndjese nese je prekur nga fjalet e mija. po ajo mbrojtje qe thua ti... "ISLAMISTAT RADIKALE" qa ka te beje kjo fjali e thjeshte me mbrojtjen. Jo e nderuar kjo s'eshte mbrojtje. pika tjeter: nga kush po mbrohet!???
Une as smundem edhe po te mundem sdua ti perzihem askujt ne jeten e tij, vetem dua ta tregoj te verteten! Ti qe ja mban vetes aq lart,( me diturine tende ), zbrit ne toke e nderuar se eshte vetem nje pjese e fundme e kepuces qe te ndan nga toka, as rrenje ske brenda as asgje, nje fryme pak me e forte dhe te merr me vete.
"Kush mundohet ta hudh urinen e vet ( m'falni n'shprehje ) lart, dikur do ti bie fytyres". ;) e nderuara Reana me vjen vertete keq, e te them te drejten edhe me dhimbsesh per idete "perparimtare", "moderne", "demokratike" qe ke, se keto vetem kane krijuar konfuzion tek ti! po te ta bej vetem nje pyetje shume te lehte dhe te thjeshte do te me pergjigjesh!??? Pyetja eshte: "Pse ti jeton!?" Une kam lexuar nga psikologjia shume, te shume "psikologove" boteror por vetem ne nje vend e kam gjetur te verteten ( se e vertata eshe vetem 1, besoj se pajtohesh ). e sa per tiranine:

" Oh si nuk kam nje grushte te forte,
T'i bie mu ne zemer malit qe s'bezane,
T'a dije edhe ai c'domethane i dobet
N'agoni t'perdihet si vigan i vrame "
Autori i kesaj ishte me besim joIslam, por e pranoj se poezi nga e cila eshte marre kjo strofe me ben te qaj...
Mendoje mire, para se te akuzosh dike per diqka... ndalu dhe peshoj argumentet e jo te shkosh sipas mendje tende se... "ne shume raste mendja e njeriut genjen".
Pershendetje

varfnjaku
02-12-05, 17:43
doGzona; Dhe dote hidherohesh keshtu eshte jeta...
Une kam qen i qart lidhur me ate qe ju keni then se i kam perzi gjerat, por ju nuk jeni e vetdishem per qka po flitni.
Feja nuk eshte e Shqipetarve as ajo e Krishter e as ajo Islamiste, kjo luan nje role shum te madhe ne kulturen, mentalitetin, [ a ka tjeter] logjiken, pra ose per te mir ose per te keq e sjell ne popull. Te ne Shqipetaret per shkak te Kumonizmit, diktaturave dhe sundimit Jogosllave, dhe Kanunit te Lek Dugagjinit, fet nuk kan hyr shum ne popllin tone, kurse tash po.
Nuk po hapem shum po kthehem ne tem, edhe njeher po e perseris se nje i religjinoit Islamike [ jo ne leter] por qe i zbaton ne praktik fjalet e Kuranit pra te keti njeriu Muhamed, nuk mundet me e leju femren e nje religjioni tjeter mendoj nese martohet me te me jetu ajo ne religjionin e saj pa u kthyr ne fen Islame. Ose nuk guxon asesi nje Islamike te martohet me nje te religjionit tjeter.
Ky religjion eshte komplet i orjentuar ne keto pika eshte kumi i ligjeve i kerkesave te Muhamedit lidhur me fermren, me roberimin e saj me te drejtat qe ja jep komplket burrit mbi te, edhe me te drejt vrasje.
Ky eshte problemi se nuk munden me u martu Shqipetaret ndermjet veti, pra pershkak te Islamit. Te ne te Krishteret eshte e lejushme qe gruja dhe burri mund te martohen me nje te religjionit tjeter pa e ndryshuar aj fen e ti, pra aj jeton ne fen e ti kurse ne ne tone qe, DUKE I PARE AJ AJO SJELLJET TONA NE KRISHTIN TE SHELBOHET NEPERMJET NESH, PRA ME VEPRA TE MIRA E JO ME FJAL BOSHE.
Islami eshte nje problem shum i madhe jo vetem tek ne Shqipetaret se nuk mundemi me u martu, por ne te gjithe boten.

Reana
02-12-05, 18:21
Hahahahahahha
Reanakerkoj ndjese nese je prekur nga fjalet e mija. po ajo mbrojtje qe thua ti... "ISLAMISTAT RADIKALE" qa ka te beje kjo fjali e thjeshte me mbrojtjen. Jo e nderuar kjo s'eshte mbrojtje. pika tjeter: nga kush po mbrohet!???
Une as smundem edhe po te mundem sdua ti perzihem askujt ne jeten e tij, vetem dua ta tregoj te verteten! Ti qe ja mban vetes aq lart,( me diturine tende ), zbrit ne toke e nderuar se eshte vetem nje pjese e fundme e kepuces qe te ndan nga toka, as rrenje ske brenda as asgje, nje fryme pak me e forte dhe te merr me vete.
"Kush mundohet ta hudh urinen e vet ( m'falni n'shprehje ) lart, dikur do ti bie fytyres". ;) e nderuara Reana me vjen vertete keq, e te them te drejten edhe me dhimbsesh per idete "perparimtare", "moderne", "demokratike" qe ke, se keto vetem kane krijuar konfuzion tek ti! po te ta bej vetem nje pyetje shume te lehte dhe te thjeshte do te me pergjigjesh!??? Pyetja eshte: "Pse ti jeton!?" Une kam lexuar nga psikologjia shume, te shume "psikologove" boteror por vetem ne nje vend e kam gjetur te verteten ( se e vertata eshe vetem 1, besoj se pajtohesh ). e sa per tiranine:

" Oh si nuk kam nje grushte te forte,
T'i bie mu ne zemer malit qe s'bezane,
T'a dije edhe ai c'domethane i dobet
N'agoni t'perdihet si vigan i vrame "
Autori i kesaj ishte me besim joIslam, por e pranoj se poezi nga e cila eshte marre kjo strofe me ben te qaj...
Mendoje mire, para se te akuzosh dike per diqka... ndalu dhe peshoj argumentet e jo te shkosh sipas mendje tende se... "ne shume raste mendja e njeriut genjen".
Pershendetje

Me kete fare edukate/kulture te grushtave/ vajtimit/permjerjes shko debato me dikend te nivelit tend :lol: .
me se pari nuk je ne gjendje te kuptosh as per cfare jane shkruar ato vargje qe i ke cituar, e gjoja po them dicka; njerezit martohen per dashuri, e jo per gjepurat e tua, qe nuk din madje as ti sqarosh si duhet :lol:

First
04-12-05, 16:55
a qe qen ndonjeher ti reana ne mjek :(:( se sje mir me dokesh :( me vjen shum keq por kjo eshte e verteta :( te pershendes dhe te deshiroj sherim te shpejt ;)

Psikologu
06-12-05, 03:24
a qe qen ndonjeher ti reana ne mjek :(:( se sje mir me dokesh :( me vjen shum keq por kjo eshte e verteta :( te pershendes dhe te deshiroj sherim te shpejt ;)


Edhe pak vetit nese i deshiron sherim , mjekim dhe analizė psiqike , do tė ishte mė mirė.
Shif tė verteten kur ajo ėshtė edhe e hidhur pėr ty.

First
06-12-05, 05:16
a qe qen ndonjeher ti reana ne mjek :(:( se sje mir me dokesh :( me vjen shum keq por kjo eshte e verteta :( te pershendes dhe te deshiroj sherim te shpejt ;)


Edhe pak vetit nese i deshiron sherim , mjekim dhe analizė psiqike , do tė ishte mė mirė.
Shif tė verteten kur ajo ėshtė edhe e hidhur pėr ty.

Mos je Avokati i saj ti pse e ke nikun psikolog ndoshta te ka zgjedhur ti :(

Psikologu
06-12-05, 10:54
Diskuto ne temė , mos tė vrasin tė veretetat, mesohu tė u bėsh ballė edhe tė vertetes ose tė pa vertetes.

Barbaroza
06-12-05, 13:03
Se a paraqet feja problem vetem per muslimanet apo edhe te krishteret,po jap nje shembull tejet real.
Nje intelektuale jona katolike,e qytetit tone, pengoi dy vajzat e saj te martoheshin me muslimane shqiptare edhe pse ciftat duheshin aq shume se tere qyteti kishte mesuar per dashurite e tyre.
"Intelektualja"e qytetit ton,e irituar tejmase me kete dashuri,vendosi qe vajat e saj t'i"depertoje"jashte Kosoves vetem t'i ndrepres lidhjet e tyre me ata djem qe do t'i lakmonte cdo vajze!
Pas dy-tri vitesh qendrimi ne Itali,vajzat u kthyen perseri ne Kosove sepse s'mundnin pa djemte qe dashuronin.Njera qe ishte me kokeforte,u martua me ate qe dashuronte pa pelqimin e se emes,por tjetra mbeti pa dashurine e saj,se ashtu donte e ema...!
Nje tjeter gje dua te theksoj e qe me ka irituar gjithmone.Katoliket e qytetit tone,shumica jane shperngulur ne Kroaci sepse me shume e ndjejne veten kroate sesa shqiptar,edhe ne shtepi flasin shumica kroatisht,bile disa kane shitur shtepite edhe pas mbarimit te luftes dhe jane shperngulur atje!!
Dua te them se katoliket jane me te rrepte ne"mosperzierjen"e martesave se sa muslimanet!!

varfnjaku
06-12-05, 13:36
Kjo eshte sipas jush REALE, shka ki fole bre mjafton ajo qe ki then se flasin Kroatisht etj, dhe dihet se komplet je tu rrejt[ genjy] kjo eshte KATASROF, NE JEMI SHQIPETAR.
Ne kosove jetojn KROATE ata din edhe Shqipe dhe jan Katolik por nuk kan lidhje me neve, per Shqiperi nuk e di se a ka Kroate.
Une dhe mendoj se nuk exziston ne asnje popull Islamike qe nje femer te martohet me nje djal e te mos behet ajo Islamiste, ose te mos ndahen pershkak te kesaj dujallzie te djalit.
Islamistet jan te edukuar qe te martohen me te MITURA ti mashtrojn ato, shka din ato shka eshte DASHURIA, dhe Nena [ prindi] eshte i obliguar ti mbroj.
Muhamedi eshte martuar me 12 vjeqare dhe, ky eshte fryti--mesimi i Islamikeve. Ne qytetin time nuk ka djal qe nuk i shikon ose nuk tenton te ket lidhje me femra te moshes 14 vjeqare edhe kete te moshuar, i shikojn ne qytet SI SHTAZET.
Mos na trego ti perralla te Kuranit me keso kulture Arabe, DASHURUAR qfaret bre, a dote lejosh ti te martohen femijet tu te vegjel po edhe te medha me DJALLIN.
Mjafton qe te vie dikush nga Arabia dhe keta dy djem dota degjojn ate dhe doti zbatojn ligjet e Kuranit, dhe keto femra dote jen ROBE I KETYRE TE DASHURURVE.

Barbaroza
06-12-05, 14:30
O Varfnjaku,une mendova per rastin se eshte real dhe jo se kjo qenka ne rregull derisa eshte penguar nje dashuri.Edhe njehere po e vertetojme se vertete se varfnjak ne koke dhe jo veq ne nofke!!!
Edhe sa per ate se po te duket ty kjo genjeshter,jam e gatshme t'i sjell me emra familjet katolike qe jane shperngulur ne Kroaci(dhe nje numer ndoshta jo i madh qe flasin kroatisht),edhe rastin ne fjale jam ne gjendje ta tregoj me emer dhe mbiemer kur dhe ku te duash!
Edhe nje here Varfnjak,meso se mbete tere jeten i varfer!!!

Psikologu
06-12-05, 16:40
Pse a nese qenkan katolik e din ti qė janė shqiptar apo?!

Ka edhe kroat ne Kosovė por nuk janė shqiptarė edhe pse jänė katolik.
NJejt sikur turqit qė janė musliman , por nuk janė shqiptarė.
Mos te devijojmė nga tema , por dashuria ne keto rretha siq e pershkruani ju , ka qenė e ndaluar edhe ne mes shqiptarve musliman ne mes veti , por edhee tė atyre katolik ne mes veti , se ka qenė ndikimi i familjes qė ka pasur deshirė tė vendosė mbi femijet.
Pėr tė numeruar keshtu siq shkruani ju , duhet tė behet njė listė e gjatė tė atyre qe janė martuar ne mes veti , pra atyre te besimeve tė ndryshme dhe qe sot jetojnė ne harmoni , e nese e kthen koken pak , ke edhe artista te njohur shqiptarė tė besimeve tė ndryshme.

Clintoni
06-12-05, 16:43
Barbaroza

Nuk e mohoj kete (lidhur me martesat) qe ke shkruar ketu. Por, paske hyre pakez llugave. Nese ata shperngulen per ne Kroaci, nuk dot thot qe e ndiejne vetem me shume kroat sesa shqiptare. A te themi se shqiptaret qe jetojne ne Zvizer e ndjejne vetem me shume zvicran sesa shqiptare?? Keta i shtyen gjendja ekonomike me ike sikur shuem tjere neper vende te ndryshme.Edhe dicka me duket se nuk e ke bere te qart! Ke cek, katoliket, ndersa nuk ke cek nga cili komb? Katolik kroat apo shqiptare? Nese flasin kroatisht (siiq pretendon ti), ndoshta kane nje arsye! Ndoshta eshte njeri nga prinderit kroat apo.........!! Mirpo dele te zeza ka gjithkund. Kete nuk e perjashtoje. Ti ke harruar se sa musliman e ndjejne veten me shume si turk,arab apo?? Ti nuk permend se sa musliman shqiptare ndjehen te lidhur dhe me te afert me nje arab apo turk musliman sesa me nje shqiptare katolik?? Ti nuk e permend se sa milion shqiptare jane asimiluar ne turk? Keta "turqit" e Prizrenit, kah erdhen, motrush?? :D Prje qielli skan pike, po nje pjese e madhe e ketyre jane shqiptare qe e mohojne identitetin e tyre.
E te ju kthehemi martesave: Je shuem gabim kur thua se katoliket jane me ekstrem sa i perket lidhjeve martesore ne mes te feve te ndryshme!! :shock: Se pari kjo varet nga pjesa e trojeve shqiptare ku jeton. Se dyti, kjo dukuri eshte e njejt sikur te katoliket ashtu edhe te muslimanet shqiptare ne pergjithsi. Ke harruar ti cekesh muslimanet e maqedonise. Nje rast konkret pata dje ne chat me nje femer nga tetova qe jetonke ne perendim! Filluam nje bised dhe kur mori vesh se jame katolik me tha se prinderit e mi nuk do te me lejonin kurr te martohesha me nje shqiptare katolik. Kur mori vesh se jame katolik nag Kosova me tha:" une kishe ka vetem ne shqiperi katolik". Ia ktheva:" pyete babin tend dhe lexo pak historin tende se cka ke qene. Me tha " qe prinderit e saj e mohojn kete dhe sju intereson hiq se cka kemi qene edhe pse une ju them shume here ata nuk ndjehen mire. Une jane e pjekur dhe ne moshe dhe nuk me brengos fort nese e marr nje katolik se kame me shume liri dhe dot veproje edhe kunder deshires se prinderve" ma tha.
Une nuk i them qe ka vepru ajo intelektualja mire me vajzat e saj. Une perveti nuk do kisha pas problem per vajzen time nese djali eshte tolerant dhe e cmon bijen time, edhe nese ai eshte atist apo budist dhe nuk do tja kisha ndalur rrugen. Por, ti je ti ekzagjeru senet. Se pari je tu harru se cfare ekstremistash islamik ka ketu ne forum se le me ne jeten "Live" ta kalosh jeten me njerin prej tyre eshte sikur me jetu ne afganistan. :lol: :lol: Ne anan tjeter eshte natyrisht edhe frika e prinderve katolik, plotsisht e justifikushme, per ardhmerin e femijes. Ti nuk e di se muslimant e kombeve tjera(duke perjashtuar shumicen e muslimaneve shqiptare) posa te martohen shumica e tyre i detyrojne grat e tyre te konvertoje ne islam dhe i mbyllin ne kafaz dhe si lajne me qapit. Ti e din fort mire se cka shkruan ne Kuran? Nje musliman qe e merr nje vajz te nje feje tjeter ajo duhet te konvertoje ne islam.

Xhaxhi Clinton :wink:

Barbaroza
06-12-05, 16:51
Pse a nese qenkan katolik e din ti qė janė shqiptar apo?!

Ka edhe kroat ne Kosovė por nuk janė shqiptarė edhe pse jänė katolik.
NJejt sikur turqit qė janė musliman , por nuk janė shqiptarė.
Mos te devijojmė nga tema , por dashuria ne keto rretha siq e pershkruani ju , ka qenė e ndaluar edhe ne mes shqiptarve musliman ne mes veti , por edhee tė atyre katolik ne mes veti , se ka qenė ndikimi i familjes qė ka pasur deshirė tė vendosė mbi femijet.
Pėr tė numeruar keshtu siq shkruani ju , duhet tė behet njė listė e gjatė tė atyre qe janė martuar ne mes veti , pra atyre te besimeve tė ndryshme dhe qe sot jetojnė ne harmoni , e nese e kthen koken pak , ke edhe artista te njohur shqiptarė tė besimeve tė ndryshme.

Psikologu,me thuaj nese nje familje kroate ka mbiemrin Berisha apo Kurti apo edhe ndonje mbimer tjeter shqip kryekeput,pastaj flasim perseri ne vazhdim...!

Barbaroza
06-12-05, 17:00
Xhaxhi Clinton :lol: ,pershendetje!
Une aspak s'kam hyre llugave siq mundohesh ta identifikosh rrugen time,une shkrojta vetem ato qe ne jeten reale i kam pare,fakt i gjalle!!
Dhe te lutem mos ma perziej gjendjen ekonomike ketu.Shumica e katolikeve tek ne,jane argjendare dhe kurre s'kane patur apo fare pak probleme ekonomike.
Po ta them edhe nje rast tjeter.Nje shok imi i shkolles dashuronte nje vajze katolike shqiptare marrezisht,por duhet te tregohem e sinqerte,asnjera familje nuk e lejoi bashkimin e tyre.Vajzen ne fjale e kam shoqe dhe e dua shume por me dhimbsej ne ate kohe qe nuk iu kurorezua dashuria,derisa tani eshte martuar me nje djale katolik shqiptar!
Keto raste qe i ceka,kane te bejne vetem me katolik shqiptar dhe asesi tjere.
Edhe nje rast tjeter i dhimbshem.Me babin diskutuam nje dite kete problem.Me tha se eshte ndjere tejet i revoltuar kur ne APJ,nje katolik shqiptar i prezantohej komandantit apo Togerit,ku ta di une punen cfare jane ata,jo me mbiemrin Berisha siq,por Berishic dhe kete e kishte theksuar me krenari te madhe!!!!!
Jam e njohur edhe per punen e vehabisteve dhe nuk i perkrahi aspak keta.Mua me pelqen feja e mirefillte islame,pa nderhyrje te politikes apo edhe ndikimeve tjera.Secili le te veproje ashtu siq ia thote mendja,secili e jeton jeten ashtu siq do!Veqse desha te beja nje paralele pse gjithmone shqiptaret katolike akuzohen per martesat e perziera??

Psikologu
06-12-05, 17:02
Ka edhe magjup me mbiemer Berisha besa edhe njė sasi e madhe, ka edhe me mbiemer Gashi e krasniqi sa te duash.
Por ti kthehemi ketyre qe ti po kerkon.
Dihet fare mirė se shprengulja e tyre nuk ka tė bejė aspak me humbjen e identitetit kombtarė shqiptarė, edhe pse keta shkojnė ne Kroaci.
Sa i perket bisedave neper shpi ne gjuhen kroate , nuk ėshtė dicka qė duhet mbrojtur se ėshtė keq pamvarsishtė se ciles fe i takon .
Gjuha shqipe nuk perbuzet.

Barbaroza
06-12-05, 17:04
Xhaxhi Clinton :lol: ,pershendetje!
Une aspak s'kam hyre llugave siq mundohesh ta identifikosh rrugen time,une shkrojta vetem ato qe ne jeten reale i kam pare,fakt i gjalle!!
Dhe te lutem mos ma perziej gjendjen ekonomike ketu.Shumica e katolikeve tek ne,jane argjendare dhe kurre s'kane patur apo fare pak probleme ekonomike.
Po ta them edhe nje rast tjeter.Nje shok imi i shkolles dashuronte nje vajze katolike shqiptare marrezisht,por duhet te tregohem e sinqerte,asnjera familje nuk e lejoi bashkimin e tyre.Vajzen ne fjale e kam shoqe dhe e dua shume por me dhimbsej ne ate kohe qe nuk iu kurorezua dashuria,derisa tani eshte martuar me nje djale katolik shqiptar!
Keto raste qe i ceka,kane te bejne vetem me katolik shqiptar dhe asesi tjere.
Edhe nje rast tjeter i dhimbshem.Me babin diskutuam nje dite kete problem.Me tha se eshte ndjere tejet i revoltuar kur ne APJ,nje katolik shqiptar i prezantohej komandantit apo Togerit,ku ta di une punen cfare jane ata,jo me mbiemrin Berisha siq,por Berishic dhe kete e kishte theksuar me krenari te madhe!!!!!
Jam e njohur edhe per punen e vehabisteve dhe nuk i perkrahi aspak keta.Mua me pelqen feja e mirefillte islame,pa nderhyrje te politikes apo edhe ndikimeve tjera.Secili le te veproje ashtu siq ia thote mendja,secili e jeton jeten ashtu siq do!Veqse desha te beja nje paralele pse gjithmone shqiptaret katolike akuzohen per martesat e perziera??P.S.Kerkoj falje qe mu postua gabim kjo fjalia e fundit,eshte dashur te jete:
Veqse desha te beja nje paralele pse gjithmone shqiptaret muslimane akuzohen per martesat e perziera??

Barbaroza
06-12-05, 17:13
Ka edhe magjup me mbiemer Berisha besa edhe njė sasi e madhe, ka edhe me mbiemer Gashi e krasniqi sa te duash.
Por ti kthehemi ketyre qe ti po kerkon.
Dihet fare mirė se shprengulja e tyre nuk ka tė bejė aspak me humbjen e identitetit kombtarė shqiptarė, edhe pse keta shkojnė ne Kroaci.
Sa i perket bisedave neper shpi ne gjuhen kroate , nuk ėshtė dicka qė duhet mbrojtur se ėshtė keq pamvarsishtė se ciles fe i takon .
Gjuha shqipe nuk perbuzet.

Ok Psikologu,kete desha ta dija se njollosja e gjuhes sate,nuk ben te ndodhe,por ja qe ka edhe kesi raste,fatkeqesisht!!!Kur ti e perdhos gjuhen tende,pa marre parasysh cilit komb i takon,atehere mos i thuaj vetes fare shqiptar!Ndersa pse shperngulesh per qellime ekonomike,kjo seshte kushedi cfare problemi,por problemi eshte se ti nuk don t'i takosh nje kombi,se s'te pelqen!!!
Dhe te lutem mos mi ngaterro gabelet me kombi tone,edhe ata ndahen ne muslimane dhe me fe ortodokse,porse kroatet te kene mbiemra shqiptare,kete se kam degjuar asnjehere!!!

Clintoni
06-12-05, 17:16
häää..moj Barbaroz, apet ju hin llugave hihihihi

Motrush (nese me lejon te te them keshtu) ti prap je ka i gjeneralizon senet ne tere komunitetin katolik dhe duke mbrojt komunitetin musliman sa i perket martesave. Je gabim sa ne toke e n'qiell. Ke thane se skan fare probleme ekonomike! Po a thua valle, migrimit i hypin vetem ata qe kane probleme ekonomike?? Thjeshte - per nje jete me luksoze -eshte pergjigja. Ashtu sikur bene nje musliman, nje katolik, nje ...............

Ti vertet pakse raste vetem me katoliket dhe jo me muslimanet. Sa qudi! Nga cili qytet vjen? Ndoshta ka nja 0.1% katolik dhe i njeh i gjithe qyteti apo per cka po flet? Te lutem, benu ferr e mos pergjithso senet. :lol: :lol: :lol: Tash paske hi edhe te APJ-ja ku spe di mire se cka tu kasht. Ndoshta ke mendu Armaten Jugosllave apo? Ti paske dal tani edhe nga tema, e si moderatore sduhet me ba kta, se kur dola une ne rubriken tende nga tema mu kercenove se do te mirren masat dhe mi shlyve shkrimet. E me kete cka je ka shkrun je ka do me than se ne katoliket ndihemi si kroat apo serb a? hahahhaa :shock:
Te thot xhaxhi Clinton ty...se paske shume paragjykime ndaj katolikve. Kontrasti yt po shihet. Ka shume shqiptare musliman te martuar me katolike dhe anasjelltas. E ti ja ka i fut tan me nje thes. nc..nc

Clintoni
06-12-05, 17:35
P.S.Kerkoj falje qe mu postua gabim kjo fjalia e fundit,eshte dashur te jete:
Veqse desha te beja nje paralele pse gjithmone shqiptaret muslimane akuzohen per martesat e perziera??

apet je gabim. Te dy palt akuzohen. Mos i merr n'gji kta tut. Te shqiptart jane pak a shume dy palt te rrept per martesa te perzime. Edhe si katolik nuk e mohoj. Po ti bukuroshe, boll jane ba me dhune e me dajak musliman. Ti duhet fort mire me kuptu se shqiptaret katolik kane sakrifiku ne histori aq shume per me rujt fene e skenderbeut. Jan vra, jan maltretu, jane dhunu, jane debu dhe fene se kane ndrru. E kta tjeret e kan druu fene ose me dajak ose kane marre pak mashtrim sikur lopes qe i qet mashtrim kur t'qet shkelma. Per fat t'keq qushtu jane mashtru edhe shumica e shqiptarve e ti bukurpshe mos u anko dhe mos ua hidh fajin tashti katolikeve se me kqyr holl e gat kane shume te drejt. Fene se ndrrum as nen ndikimin shekullor te dhunes e me ndrru per do muxhahedina arab ne kohrat kur mbizotnon paqa.
Se pari duhet vetekritikuar dhe pastruar oborrin tend dhe me pas eja e gjujum thupra t'thans! :lol: :lol: :lol: :lol:

xhaxhi Clinton

Barbaroza
06-12-05, 17:36
O xhaxhi Clinton,ke te drejte te me qush motrush,cfare te keqe ka ketu,me mire te me quash keshtu se sa me ndonje epitet tjeter :lol:
Une asnjehere,ne asnje teme kur shkruaj,gjithmone thuaja e cek se nuk i pergjithesoj rastet,por ja qe ketu nuk e paskam bere nje gje te tille dhe tani ti mendon se po i ekzagjeroj gjerat!Aspak!!Une vetem solla ca shembuj,megjithese di akoma me shume,por nuk dua tash t'i cek te gjithe,kam edhe nje rast ne familjen time,gjithashtu fatkeq!
Edhe per rastet ekonomike u prononcova me lart!
Por,edhe ju kur shkruani,nese nuk i theksoni rastet ne veqanti,nuk do te thote se une ju them se po i ekzagjeroni rastet.
Ajo qe kam cekur per ate Berishicin,eshte e vertete shume,e pse u preke ti ndoshta,mua me vjen keq por kjo eshte e verteta!
Me vjen keq qe u desh te hyja nga diqka qe fale Zotit me nuk eshte(APJ),por edhe ky ishte nje shembull.Keta njerez qe i kam marre shembuj,te paret i kane patur dem baba dem shqiptar,per ate ishte ne pyetje ironia ime!!
Ajo qe ta kam shlyer shkrimin si moderuese,ishte per t'u shlyer,me vjen keq,por ashtu ishte,ajo teme ishte per te shkruar diqka tjeter..!
Edhe pse jam moderuese,edhe mua me fshihen shkrimet.Nuk e marr kete siq diqka qe nuk duhet bere se edhe une gaboj,pse jam moderuese,nuk jam Pejgambere!!
Dhe,nuk dua te them se ti apo Psikologu apo katoliket tjere ndihen si kroate apo te ndonje kombi tjeter derisa ju flisni dhe shkruani shqip....!Rastet qe i ceka,s'kishin te bejne me juve!
Shpresoj qe u mirekuptuam xhaxhi Clinton! :)

Clintoni
06-12-05, 17:47
Jexha Barbaroz

Atje Berishiqit.... i p****sha marifetin nese ka than ashtu dhe asht ndi krenar. Nuk u preka per ate pune aspak. Thash edhe ma lart se dele te zeza ka cdokund. Por, ti je ka e trajton temen shume me paragjykime, me pergjithsime, ku tash ne shkresen e funit u ktheve n'rrug te Zotit :lol: :lol: :lol: Ti s'kallxove se ne cili n qytet kane ndodh ato raste dhe sa katolik ka aty? E sa i perket Berishiqave, ti e di sigurisht qe Serbija u mundojke me na paraqit kinse ne e perkrahim serbin dhe kinse me shqip. katolik skemi problem apo? Kjo, kame vrejt, eshte keqkuptu shum edhe nga muslimant gjate konfliktit se kinse ne vertet kemi lidhje te ngushta me serbet. Ka édhe disa fshatra qe nuk jane prek nga lufta, dhe pas lufte ka pas paragjykime se kinse kta jane kane tane me shkijet.
Duhet mendu mire e tani me fol inxhe Barbaroze :P

Clintoni
06-12-05, 18:00
Per besimtarin,feja gjithmone paraqet problem.Per ate qe feja nuk ka rendesi te madhe,mund te veproje si te doje.
Njoh nje cift,burri katolik dhe gruaja muslimane.Nuk po e vazhdoj ne detale,por gruaja i ka bere djemte tinez synet.Po ta kuptonte burri kete,sigurisht se do te lindte ndonje grindje,pasi gruaja i kishte bere synet djemte kur ka ardhe ne pushim ne Kosove pa burrin.
Mosmarreveshje mund te kete edhe kur te rriten femijte. :wink:

Hahahah..edhe qikjo me ra ne sy gagagagaggaa

Kur t'bahet fmija synet sdomethane qe eshte musliman. Oj Barbaroze edhe une jame i bame synet, po nuk jame mualiman e as qe do jem ndonjehere. :lol: :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
06-12-05, 18:04
Phaaaa bre xhaxhi Clinton edhe ti :lol: .Jo bre inxhes se po me duket akoma s'po me kupton cfare dua te them.Une ne rruge te Zotit jam ore xhaxhi Clinton,por qe te sqarohem akoma me mire,po te tregoj se jam nga Ferizaj dhe eshte fakt qe familje katolike ka,por jo ne numer sa jane muslimanet,por beso se te pakta jane rastet kur katoliket shqiptare martohen me shqiptare muslimane.Kjo nuk ndodhe veq tash,por ka ndodhur gjithmone.Ndersa,sot per sot,rinia shqiptare muslimane,nuk i ka fort dert martesat e"perziera".Shoh dhe takoj shume te rinje qe puna e fese nuk u ben aspak pershtypje,besoj se edhe nga te rinjte katolike ka raste te tilla po te mos ishin nenat"intelektuale" :?
Pastaj,mos e merr si gje qe i sulmoj katoliket shqiptare,as qe e mohoj kontributin e tyre gjate historise,por duhet ta dish se edhe nga muslimanet ka patur,ka dhe do te kete gjithmone emra qe ia kane ndritur fytyren kombit!!!
Eshte shume e vertete se Serbia ka pretenduar qe shqiptaret muslimane t'i paraqes si muxhahedine e fundamentaliste per qellime te saja duke menduar se do te perfitoje ne kete menyre nga katoliket shqiptar.Por,shume mire,atdhetaret ua treguan rrugen atyre...!
Xhaxhi Clinton,hė,mos po te duket se edhe kesaj radhe fola pa menduar?? :wink:

Barbaroza
06-12-05, 18:09
Per besimtarin,feja gjithmone paraqet problem.Per ate qe feja nuk ka rendesi te madhe,mund te veproje si te doje.
Njoh nje cift,burri katolik dhe gruaja muslimane.Nuk po e vazhdoj ne detale,por gruaja i ka bere djemte tinez synet.Po ta kuptonte burri kete,sigurisht se do te lindte ndonje grindje,pasi gruaja i kishte bere synet djemte kur ka ardhe ne pushim ne Kosove pa burrin.
Mosmarreveshje mund te kete edhe kur te rriten femijte. :wink:

Hahahah..edhe qikjo me ra ne sy gagagagaggaa

Kur t'bahet fmija synet sdomethane qe eshte musliman. Oj Barbaroze edhe une jame i bame synet, po nuk jame mualiman e as qe do jem ndonjehere. :lol: :lol: :lol: :lol:

O xhaxhi Clinton,a ke bere fare ahengu kur je bere synet??? :lol: :lol:

Une s'po te them behu katolik apo musliman,vepro siq ta do zemra ty ore! :lol: :wink:

Clintoni
06-12-05, 18:26
[quote="Barbaroza"]Phaaaa bre xhaxhi Clinton edhe ti :lol: .Jo bre inxhes se po me duket akoma s'po me kupton cfare dua te them.Une ne rruge te Zotit jam ore xhaxhi Clinton,por qe te sqarohem akoma me mire,po te tregoj se jam nga Ferizaj dhe eshte fakt qe familje katolike ka,por jo ne numer sa jane muslimanet,por beso se te pakta jane rastet kur katoliket shqiptare martohen me shqiptare muslimane.Kjo nuk ndodhe veq tash,por ka ndodhur gjithmone.

He...per kta lexo ma nalt...perse ndodh, shkaqet dhe justifikimi. Fjalen e kam per muslimant qe i shtin vajzat katolike me ndrru fene, po nder shqiptare ka shume pak te tille, sepse shqiptaret (pjesa me e madhe e tyre) jane pseudomusliman. Me trego ku ka musliman ne Bote qe jane aq te hapt dhe liberal ndaj ktyne seneve sikur muslimant shqiptare?????????????????
E per ty qenka katastrof mu martu fmija tu me ni katolik ose me hanger mishe derri. Kshtu paske shkru me nalt. E xhaxhi Clinton te thot ty se ka me ardh koha kur thmija tu as skan me ti vet letrat, se feja - me gjith perpjekjet djallzore te arabve shqipfolsa - ne mesin e shqiptareve a tu dal dore dhe pas 10 apo 15 viteve ska met pyet kush se cka je me fe, e mendoj qe edhe femija tu kane me vepru kshtu. :lol: :lol: E ti mos maj ne kete moshe kete dert ne koke per fmit tu, se pot dalin rrudhat e thijat para vakthit e i neron edhe fmit tu e bahet edhe ma katastrof per ty :lol: :lol: :lol: E din me siguri se para 10 viteve martesa ne mes te feve te ndryshme ka qene tabu. Tash ka me qindra te tille dhe me nuk eshte tragjike aspak. Ti po ja majshe dertin asaj vajzes se intelektuales e spo majshe dert hiq nese vajza jote dashurohet marrzizsht ne nje katolik, por, po tu dukta katastrof a? :lol: :lol:

Ndersa,sot per sot,rinia shqiptare muslimane,nuk i ka fort dert martesat e"perziera".Shoh dhe takoj shume te rinje qe puna e fese nuk u ben aspak pershtypje,besoj se edhe nga te rinjte katolike ka raste te tilla po te mos ishin nenat"intelektuale" :?

[b]hahahah prap ke fol pa mendu...a e pave? Je ka do me than se krajt nanat katolike kokan si qajo intelektualja a??hahahha
E xhaxhi Clinton djemve shqiptare qe nuk ju intereson puna e fese ju uron shume suksese dhe Zoti i shtoft, e me dy durt jau jap qiken teme Chelsea :lol: :lol: :lol: :lol: Qesi djem na duhen se jo si kta :muni, krijuesi... MH qe hajen buk “ne token e te krishtereve dhe vjellin urrejtje ndja te krishtereve. E ata djamt qe i ke cek ti e kan instinktin e te parve tu te cilin nuk e posedon ti aspak dhe te duket katastrof mu martu qika jote me ni katolik ose me hanger mishe derri. Kesaj i thojne injoranc dhe mos u anko tani se te katoliket te cilet me mish e me shpirt, per shekuj me radh e kane rujt kta cka kane sot e ty kur te duket katastrof mu martu qika jote me ni katolik dhe te duket katastrof dhe ja mban deritn asaj vajzes se intelektuales nuk ke aspak respekt per shqiptaret katolik dhe identitetin tend. 8)
Pastaj,mos e merr si gje qe i sulmoj katoliket shqiptare,as qe e mohoj kontributin e tyre gjate historise,por duhet ta dish se edhe nga muslimanet ka patur,ka dhe do te kete gjithmone emra qe ia kane ndritur fytyren kombit!!!
as xhaxhi Clinton nuk e mohon dhe nuk shkrou askun se nuk ka pas musliman qe kane kontribu per kombin!
Eshte shume e vertete se Serbia ka pretenduar qe shqiptaret muslimane t'i paraqes si muxhahedine e fundamentaliste per qellime te saja duke menduar se do te perfitoje ne kete menyre nga katoliket shqiptar.Por,shume mire,atdhetaret ua treguan rrugen atyre...!
Po pra...kshtu thash edhe une


paske mendu po jo siq duhet :wink:

xhaxhi Clinton

Clintoni
06-12-05, 18:29
O xhaxhi Clinton,a ke bere fare ahengu kur je bere synet??? :lol: :lol:

Une s'po te them behu katolik apo musliman,vepro siq ta do zemra ty ore! :lol: :wink:[/quote]

kta shokt musliman bajshin hajgare e mthojshin qe e kam ndrru fene hahahaha

ps.kame nje shok nga Ferizaji ketu qe para 2-3 viteve me gjithe familje eshte bere katolik. Sa per informin meqe na ishe nga Ferizaji. :D

M.H
06-12-05, 18:44
[quote="Clintoni"]


kta shokt musliman bajshin hajgare e mthojshin qe e kam ndrru fene hahahaha

ps.kame nje shok nga Ferizaji ketu qe para 2-3 viteve me gjithe familje eshte bere katolik. Sa per informin meqe na ishe nga Ferizaji.


-------------------------------------------------------------
injoranta nuk na duhen ne fene tone,andaj keni rastin qe ti merni ju ata mbeturinat tona.

a e shifni se katolicizmin e pranojne injorantat,kurse islamin dijetaret.

Murgesha
06-12-05, 18:46
:lol: :lol: :lol:
Clintoni kam njė pyetje pėr ty por mos ma merr pėr tė keq.

Nėse nuk je i martuar gjer tani a do tė pranoje tė merrje njė muslimane pėr grua?

Ps. M.H askund Clintoni nuk shkruajti se ajo familje ga Ferizaji janė injoranta.

M.H
06-12-05, 18:55
:lol: :lol: :lol:
Clintoni kam njė pyetje pėr ty por mos ma merr pėr tė keq.

Nėse nuk je i martuar gjer tani a do tė pranoje tė merrje njė muslimane pėr grua?

Ps. M.H askund Clintoni nuk shkruajti se ajo familje ga Ferizaji janė injoranta.

-----------------------------------------------------------------

murgeshe nuk guxoj te te hidheroj se po ta prish bukurine hidherimi me mire e leme me kaq,do bisedoj me clintonin vete,pastaj si krishterizmi ashtu edhe krishteret :lol:

Reana
06-12-05, 18:55
Fatekeqesisht, kete kulture, kete injorance, kete urrejtje dhe jo-tolerance ndaj te tjereve qe jane ndryshe, ne e shprehim edhe ne jeten e perditshme, jo vetem ne Forum!
Dsikutimet qe behen ketu jane vetem pasqyre e asaj se si vajne punet ne jeten e perditshme ne mjediset tona.
Eshte e drejte e secilit te zgjedhe besimin e vet, dhe te jetoje sipas bindjeve te veta, dhe jam kunder cdo kushtezimi, shtypjeje, margjinalizimi te atyre qe nuk jane ne grumbullin e madh!!!
Eshte per mjerim fakti se shqiptaret e konfesionit te krishtere shkojne prej Kosove ne Kroaci apo gjetiu, edhe pse motivet mund te jene te ndryshme-do te ishte SUPOZIM te diskutojme PSE, pasiqe nuk jane prezent ketu te flasin per veten e tyre-por NGEL fakt i pa-mohueshem se behet presion i madh mbi shqiptaret katolike, posaqerisht ne mjedise me te vogla, mu per shkak te mungese se kultures minimale te nje pjese te popullsise!!!!

Dhe kur i lexoj shkrimet e disave, e kam me se te qarte pse te krishteret shqiptare ne Kosove ne shtepine e vet ndjehen te huaj!!! Nuk eshte lehte te ballafaqohesh per cdo dite me njerez te cilet ne shpirt kane urrejtjen kunder secilit/les qe nuk i takon konfesionit musliman!!!
KJO eshte TURP!!!!

Barbaroza
06-12-05, 18:56
O xhaxhi,ti edhe vete thua se s'kane mbetur shqiptare shume nga muslimanet qe e mbajne fene e tyre,por pse akoma nuk lejojne prinderit shqiptare katolik t'i martojne femijet e tyre me shqiptare muslimane pasi ata tani jane me liberal dhe nuk e praktikojne fene muslimane sikur baballaret e tyre???
E sheh se vete ke rreshqite kesaj radhe??!! :wink:
Pstaj,une kam thene dhe them se as baba,as babagjysh,as une s'kam ngrene kurre mish derri dhe as qe mendoj te ha kurre,e nese femija im neser e ha,nuk me kish ardhur mire,por nuk e kisha mbyte femijen tim pse vepron ashtu,as nuk e kisha ndaluar temartohej me katolik nese ajo/ai do te zgjedhte.E sheh pra se ne muslimanet shqiptare jemi me tolerante ne fe ne krahasim me ate nene"intelektuale"qe jeton edhe ajo ne kete shekullin tone??? :wink:
Une s'paskam rrespekt per identitetin tim kombetar??? :shock: :shock:
Jeni njeriu i pare ne jete qe ma thuani kete!!!
Nese une nuk ha mish derri dhe pi alkool,qenkam duke e mohuar identitetin tim kombetar a????
O xhaxhi Clinton,po e shoh se po shkruan me shume nervozizem dhe eufori,por keshtu nuk ben,prit sa te te qetesohet gjaku pak...!
E vazhdojme me vone se me erdhen ca musafire dhe jam per ngute pakez!!! :)

Murgesha
06-12-05, 18:58
-----------------------------------------------------------------

murgeshe nuk guxoj te te hidheroj se po ta prish bukurine hidherimi me mire e leme me kaq,do bisedoj me clintonin vete,pastaj si krishterizmi ashtu edhe krishteret :lol:

Ska gjė pėr bukurinė time M.H, ja vlen tė prishet pėr tė marrė vesh tė vėrtetėn.
E din ti qė nė muslimanizėm nuk lejohet tė quajsh ata qė nuk i njef Injorantė??

M.H
06-12-05, 19:03
Ska gjė pėr bukurinė time M.H, ja vlen tė prishet pėr tė marrė vesh tė vėrtetėn.
E din ti qė nė muslimanizėm nuk lejohet tė quajsh ata qė nuk i njef Injorantė??
------------------------------------------------------------------------

po per cfar te vertete flet moj e gjore ,ku din ti ceshte e verteta,kush ta ka lare trurin me gjera te tilla.

cdo gje qe eshte jashte islamit eshte injorance,a spo shef se ne ckulm ka aritur injoranca e krishterev ne forum a??? e lene me ne nivelin boterore.

krejt padrejtesite ne bote i ben krishterizmi dhe jehudizmi shih pak analizoj gjerat me trurin tend e jo me gazetat e bushit dhe sharonit

Reana
06-12-05, 19:09
Barbaroza,

Sipas traditave shqiptare, prinderit reagojne ndryshe kur martojne djem, e ndryshe kur martojne vajza!!!
Si mendon do te reagonin prinderit e tu, po tu thoje se dua te martohem me nje katolik??
Po si do te reagonin poqese vllau yt do te thonte se martohem me nje katolike???
E njejta gje vlen edhe per ata!!!

Fundja, secili/la vendose vete-ia vlen, nuk ia vlen, cka ia vlen etj etj...
Puna ngel qe te RESPEKTOJME kete te drejte qe secili/la te jete i/e lire te vendose vete!!!

Reana
06-12-05, 19:18
Ska gjė pėr bukurinė time M.H, ja vlen tė prishet pėr tė marrė vesh tė vėrtetėn.
E din ti qė nė muslimanizėm nuk lejohet tė quajsh ata qė nuk i njef Injorantė??
------------------------------------------------------------------------

po per cfar te vertete flet moj e gjore ,ku din ti ceshte e verteta,kush ta ka lare trurin me gjera te tilla.

cdo gje qe eshte jashte islamit eshte injorance,a spo shef se ne ckulm ka aritur injoranca e krishterev ne forum a??? e lene me ne nivelin boterore.

krejt padrejtesite ne bote i ben krishterizmi dhe jehudizmi shih pak analizoj gjerat me trurin tend e jo me gazetat e bushit dhe sharonit

rast konkret i nje kulture te ulte primitive, qe gjeneralizon te gjithe gjerat me nje thes!

Barbaroza
06-12-05, 19:25
Reana,te betohem se kam familje,baba dhe nene qe s'na pengojne aspak ne martesa.Ne marrim ke te duam,ne familjen time rrespektohen te drejtat njesoj sikur te nje djali,poashtu edhe te nje vajze,bile vajzat tek ne kane perparesi me te madhe!!!
Edhe nese vellai im kembengul se don te martohet me nje katolike,nuk ia prish qejfin askush,secili ka te drejte te zgjedhe vete menyren e jetes se tij dhe si te deshiron!
Edhe une jam per ate qe gjithkush te vendos vete per jeten e tij/saj,e kam thene edhe me lart nese i ke lexuar shkrimet e mia!
Edhe une vendosi ashtu siq dua...!!! :wink:

M.H
06-12-05, 19:26
rast konkret i nje kulture te ulte primitive, qe gjeneralizon te gjithe gjerat me nje thes!

------------------------------------------------------------

eh... kur ju thehen hundet me argumente filloni te nencmoni dhe te na thoni se jemi shume te prapambetur dhe primitiva

kush ka ngelur te na tergoje kulture dhe perparim,me siguri per ju pederizmi, lezbeizmi,droga ,alkooli ,martesa burra me burra ,kjo per ju eshte nivel i kultures dhe perparimit,na falni ne nuk jemi te tille dhe cdo here do te luftojme nje dukuri te tille ne shoqeri,

cfar mund te presh nga njerezit qe udheheqin nje shtet te cilet i kane keto cilesi :P

Reana
06-12-05, 19:32
rast konkret i nje kulture te ulte primitive, qe gjeneralizon te gjithe gjerat me nje thes!

------------------------------------------------------------

eh... kur ju thehen hundet me argumente filloni te nencmoni dhe te na thoni se jemi shume te prapambetur dhe primitiva

kush ka ngelur te na tergoje kulture dhe perparim,me siguri per ju pederizmi, lezbeizmi,droga ,alkooli ,martesa burra me burra ,kjo per ju eshte nivel i kultures dhe perparimit,na falni ne nuk jemi te tille dhe cdo here do te luftojme nje dukuri te tille ne shoqeri,

cfar mund te presh nga njerezit qe udheheqin nje shtet te cilet i kane keto cilesi :P

te githa keto veti qe i ke permend i kritikon edhe feja islame edhe feja e krishtere-ashper bile!!!

Po edhe ne shtete me shumice muslimane edhe ne shtete me shumice te krishtere ndodhin te ghitha keto.
vetem se dikund ma fshehte se ka me pak liri, e dikund me hapur, se ka me shume liri!!!

problemi eshte me fanatike, qe e njohin Boten vetem prej dritares se vete, dhe nuk kane pare kurr me larg se hunda, dhe kujtojne se cka degjojne ne "kafe-cajtoren e Rakipit", ashtu qenka!!!

Murgesha
06-12-05, 19:37
po per cfar te vertete flet moj e gjore ,ku din ti ceshte e verteta,kush ta ka lare trurin me gjera te tilla.

cdo gje qe eshte jashte islamit eshte injorance,a spo shef se ne ckulm ka aritur injoranca e krishterev ne forum a??? e lene me ne nivelin boterore.

krejt padrejtesite ne bote i ben krishterizmi dhe jehudizmi shih pak analizoj gjerat me trurin tend e jo me gazetat e bushit dhe sharonit

Hmmmmm ky ėshtė mendim i joti se ēdo gjė jashtė islamit qenka Injorancė e jo i Bushit, Sharonit apo i imi. Hajde tani mė thuaj kush po e shpreh mė shumė injorancėn nė kėtė rast?
Pėrkundrazi Islami porosit qė tė rrespektohen besimet tjera e fakte pėr kėto ke kudo nė botėn Islame, bile edhe tek Profeti jonė vėrehet rrespekti ndaj pjesėtarėve tė feve tjera. Por ti nuk je pasues i tij, e as qė ke tė bajsh diēka me fenė e vėrtetė islame. Ti je pasues i vahabismit qe ēdo gjė jo muslimane e shef si injorancė, e tashmė ėshtė dėshmuar se Vahabistėt janė devijues tė rrugės sė vėrtetė islame.
Mė quan tė gjorė vetėm pse tė pyeta se ku po e din se ajo familje qenka injorantė, e nga ana tjetėr tė krishterėt qė tradhėtojnė fenė e vet e kthehen drejt Islamit i quan dijetar.
Kėtė e quan ti vėrtetė a??

Psikologu
06-12-05, 19:39
M-H

Debat tė mirė je ka benė , bile aq shumė e njollos ti Islamin sa as vetė spo e kupton , le me kaq , por edhe me largė shkon duke u munduar tė belebezosh emrin e shqiptarit.
Tė tregoj ty dicka ne besė, veq mos i trego kuj?!
Nese kjo edukat e tė shprehurit tėndė ėshtė burim nga "feja" dhe mesimet tua fetare , atehere mundohu tė ikish sa mė shumė nga ajo.

Murgesha
06-12-05, 19:52
M-H

Debat tė mirė je ka benė , bile aq shumė e njollos ti Islamin sa as vetė spo e kupton , le me kaq , por edhe me largė shkon duke u munduar tė belebezosh emrin e shqiptarit.
Tė tregoj ty dicka ne besė, veq mos i trego kuj?!
Nese kjo edukat e tė shprehurit tėndė ėshtė burim nga "feja" dhe mesimet tua fetare , atehere mundohu tė ikish sa mė shumė nga ajo.

I nderuari Psikolog, nuk mund ky tė jetė besimtar musliman, andaj tė lutem kujdes me tė tillėt, qė nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me fenė e vėrtet Islame.

Barbaroza
06-12-05, 19:57
Kam nje pyetje per dijetaret e krishtere.Derisa po thuhet ketu se edhe feja e krishtere njesoj sikur ajo muslimane i ndalon gjerat e shemtuara,ketu dua te cek martesen mes personave te se njejtes gjini,pse kjo ka filluar te zyrtarizohet (me ligj)ne shtetet perendimore??
Siq verej,te krishteret,qofshin ata edhe burreshtetas e mbajne fene e tyre,pse lejojne nje gje te tille pasi edhe krishterizmi pra i lufton keto dukuri te shemtuara?
Ka ndokush qe me sqaron sepse vertete s'po e kuptoj kete dukuri?!!!

Reana
06-12-05, 20:22
Kam nje pyetje per dijetaret e krishtere.Derisa po thuhet ketu se edhe feja e krishtere njesoj sikur ajo muslimane i ndalon gjerat e shemtuara,ketu dua te cek martesen mes personave te se njejtes gjini,pse kjo ka filluar te zyrtarizohet (me ligj)ne shtetet perendimore??
Siq verej,te krishteret,qofshin ata edhe burreshtetas e mbajne fene e tyre,pse lejojne nje gje te tille pasi edhe krishterizmi pra i lufton keto dukuri te shemtuara?
Ka ndokush qe me sqaron sepse vertete s'po e kuptoj kete dukuri?!!!


E nderuar-kjo pyetje nuk eshte per dijetar te krishtere-
Rregullimin shterteror te nje vendi demokratik se percaktojne fetaret e asnje komuniteti.

Keshtuqe bej dallim mesh shtetesh SEKULARE ,dhe shteteve me rregullim shteterore fetar!!!
(Provo te shkosh ne Vatikan, qe eshte shtet perendimor i krishtere, dhe shih nese mundesh te krijosh ligj per martesen mes personave te gjinise se njejte!!!)

doGzona
06-12-05, 20:22
Se dij se feja do te kishte ndonje penges , e kam shkruar edhe me heret , por deshirova te pyese disa ketu , se a eshte e mundur qe njerzit te ken akoma kesi lloje mendimesh ne kete kohe , pra ne kohen kur cdo kush mundet dhe duhet te vendos per veti.Se shof as problemin e asnje lloji me te vogle per kete shkak te besimit fetar, bazuar nga ajo se kur dy persona dashurojn enjeri tjetrin ,atehere ata jo vetem qe jane besimtar ne fe , por edhe besimtar ne forcen e tyre , virtytin dhe jeten e lumtur.

Barbaroza
06-12-05, 20:31
Kam nje pyetje per dijetaret e krishtere.Derisa po thuhet ketu se edhe feja e krishtere njesoj sikur ajo muslimane i ndalon gjerat e shemtuara,ketu dua te cek martesen mes personave te se njejtes gjini,pse kjo ka filluar te zyrtarizohet (me ligj)ne shtetet perendimore??
Siq verej,te krishteret,qofshin ata edhe burreshtetas e mbajne fene e tyre,pse lejojne nje gje te tille pasi edhe krishterizmi pra i lufton keto dukuri te shemtuara?
Ka ndokush qe me sqaron sepse vertete s'po e kuptoj kete dukuri?!!!


E nderuar-kjo pyetje nuk eshte per dijetar te krishtere-
Rregullimin shterteror te nje vendi demokratik se percaktojne fetaret e asnje komuniteti.

Keshtuqe bej dallim mesh shtetesh SEKULARE ,dhe shteteve me rregullim shteterore fetar!!!
(Provo te shkosh ne Vatikan, qe eshte shtet perendimor i krishtere, dhe shih nese mundesh te krijosh ligj per martesen mes personave te gjinise se njejte!!!)

Te lutem Reana,kete e kam kerkuar nga ata qe kane studiuar fene krishtere.Une dhe ti mund te flasim sa te duam ashtu siq ne duam dhe si na konvenon neve,por duhet dikush te na sqaroje qe i njeh gjerat fetare thelbesisht!
Une nuk mund te shkoj ne Vatikan,se e kam larg dhe s'kam asnje mundesi te shkoj atje per te pare keto gjera,ndoshta as ti s'ke qene,per ate dua te me sqaroje dikush qe i di keto gjera!??

doGzona
06-12-05, 20:39
Asnje studius i fes krishtere nuk mundet te thote se nje gje e tille lejohet ne fen krishtere , sado qe te studjoj , por per te gjetur me mire pergjegjjen rrethe kesaj , do te ishte mire qe edhe besimtaret musliman te pyesin veten , perse nuk besohet qe nese nje person e shef dikend duke bere vepra te tilla , perse nuk i besohet , perse duhet te jene kater persona , e se besoj qe ndokush as me gruan e vete te kryn mardhanje ne prezencen e kater personave .Pra kjo eshte e lejuar me shume mjeshtri te madhe dhe me shume kuptim te lehte per ta kuptuar.Ishim duke folur per martesat nder fetare e keto ceremoni akoma nuk kan arritur tek ne.

Kalt
06-12-05, 20:46
Barbaroza me te drejte Reana te ka bere sqarimin, se ku dallon nje shtet religjioz prej nje shteti laik.
Asnje vend perendimor nuk pretendon te jete nje shtet religjioz.
Per aresye te politikave neoliberale eshte hapur drita jeshile dhe per tema te tilla tabu.
Ato dukuri kane ekzistuar qysh me lindjen e njerezimit e do te ekzistojne.
Nje semundje nuk luftohet duke e fshehur ate, por duke e ditur dhe duke e studjuar ne menyre qe te percaktohet diagnoza perkatese.
Devijimet gjenetike jane semundje dhe si te tilla ato nuk luftohen me reprezalje.
Duhet te dihet se aty ku eshte shtypja me e madhe, aty plas masivisht epidemia.
Ekzistenca e "molles se ndaluar" i shtyn njerezit drejt mekatit.
Nese molla lihet e lire, ajo nuk perben me interes.

Barbaroza
06-12-05, 20:53
Kalt,te falenderoj per pergjigjen.Dua akoma pergjigje nga ata qe kane studiuar mire religjionet!

Reana
06-12-05, 20:59
Te lutem Reana,kete e kam kerkuar nga ata qe kane studiuar fene krishtere.Une dhe ti mund te flasim sa te duam ashtu siq ne duam dhe si na konvenon neve,por duhet dikush te na sqaroje qe i njeh gjerat fetare thelbesisht!
Une nuk mund te shkoj ne Vatikan,se e kam larg dhe s'kam asnje mundesi te shkoj atje per te pare keto gjera,ndoshta as ti s'ke qene,per ate dua te me sqaroje dikush qe i di keto gjera!??

Oj bukuroshe, numeroj sa shtete me rregullim shteror te krishtere ne Bote jane :lol: , dhe tregom ne cilat paska iniciative per regullimin e marteses mes gjinive te njejta :lol: :lol: :lol: ???
Pyetja yte duke filluar eshte pyetje pa strukture korrekte, sepse i referohesh shteteve me rregullim sekular e pyet si vendosin fetaret e krishtere :? !!!
Nese nuk e din, po ta lehtesoj, Kisha dhe feja, jane ndare prej shtetit ne vendet perendimore ne periudhen e Iluminizmit ne shkullin e 18 :wink: !!!
Dhe kur udheheq nje shtet sekular bindjet e tua personale fetare apo cfaredoqofshin, i len te dera e asaj zyre ne te cilen sherben.
Detyrat e pushtetareve ne shtete perendimore i rregullon Ligji dhe Kushtetuta e JO bindjet FETARE te indvidit!!!!
Ne SHBA, propozimi i Kryetarit te shtetit per Gjykates te Gjykates Supreme, hudhet poshte nga Kongresi pershembull nese konsiderohet se personi eshte fetar dhe ne punen e tij do te ndikojne bindjet e tija personale!
Kongresi me muaj te tere analizon historine, biografine, vendimet e marra ne punen e mehereshme te kandidatit, kandidati merret ne pyetje para Kongresit, e keshtu me rradhe-dhe pa u bindur te gjithe se kandidati nuk do te sherbeje KUSHTETUTEN e SHBA-ve, do ti sherbeje LIRIVE te njeriut, demokracise e jo bindjeve te veta personale/fetare, nuk mund te emrohet ne pozite zyrtare!!!
Cka ben ai ne shtepine e vet, ne Kishe apo ne dreq te mallkuar, kur arrin te dera e zyres, i len jashte-ne zyren shteterore ai eshte zyrtar i SHBA-ve dhe i sherben te gjithe popullit pa dallim feje, race, preardhje, gjinije, etj!!!

Murgesha
06-12-05, 21:08
Kalt,te falenderoj per pergjigjen.Dua akoma pergjigje nga ata qe kane studiuar mire religjionet!

Oj Barbaroza nuk po di ēka po don mė tepėr??

Asnjė fe nuk lejon homoseksualizmin. Nė shtetet e lira ligji ėshtė i ndėrtuar nė bazė tė demokracisė, qė ska tė bajė asgjė me fe.

Sa pėr homoseksualėt qė po pretendon se janė vetėm tė krishterė, nė kėtė rast po gabon shumė.
Homoseksualėt kanė egzistuar edhe para Fesė, dhe ate ēdokund nė botė.
Hulumto pak nė net e gjen sa tė duash materiale pėr homoseksualėt musliman.
Atėherė vie pyetja pse kjo ndodh edhe tek muslimanėt??

Barbaroza
06-12-05, 21:16
Hahahahahaaa Reana moj bukuroshja e forumit,ti qe po i beke pergjigjet"me strukture e te "formuluara mire"mos shkruaj gjera cfare publikon Senati sepse keto behen publike per te gjithe,por ndryshe eshte ajo qe Senati vepron.Se mos mendove se do na tregonin ty apo mua cfare planesh kane???
Une shoh se rregullimet shteterore,aspak nuk jane larg atyre kishtare anipse thuhet se jane te ndara!!!Per kete kam lexuar se fundi edhe nje shkrim,por ja qe s'mund ta gjej se e kisha psotuar shkronje per shkronje.
Pastaj se mos ndonje kandidat per president po e zbuloka veten se nese ka ndonje bindje politike apo jo??Ai mund te deklarohet kunder,por ajo eshte veq ne leter,poashtu edhe politika qe ai zbaton do te jete krejt tjeter!!!
Edhe per betimin qe behet kur merr postin Presidenti,jam e njohur.Betimet behen kudo,edhe ne shtetet qe te mbyt korrupsioni.
:wink:
Qe te mos dalim fort nga tema,po e permbyll kete "dialog"e deshperuar qe s'mora pergjigje adekuate thuaja nga askush,por vetem ca shkrime rutinore qe i kemi lexuar edhe ne temat tjera! :?

Kercovari
06-12-05, 21:18
Homoseksualizmi nuk eshte fe dhe nuk njeh fe po aq sa edhe lezbizmi.
E dime te gjithe se ne pyetje jan cregullim te hormoneve,prandaj mos e shtini fen ne procese biokimeke sepse keto te fundit jan me te vjetra se feja qe kur eshte kriju njerzimi.

DEA
06-12-05, 21:22
Hahahahahaaa Reana moj bukuroshja e forumit,ti qe po i beke pergjigjet"me strukture e te "formuluara mire"mos shkruaj gjera cfare publikon Senati sepse keto behen publike per te gjithe,por ndryshe eshte ajo qe Senati vepron.Se mos mendove se do na tregonin ty apo mua cfare planesh kane???
Une shoh se rregullimet shteterore,aspak nuk jane larg atyre kishtare anipse thuhet se jane te ndara!!!Per kete kam lexuar se fundi edhe nje shkrim,por ja qe s'mund ta gjej se e kisha psotuar shkronje per shkronje.
Pastaj se mos ndonje kandidat per president po e zbuloka veten se nese ka ndonje bindje politike apo jo??Ai mund te deklarohet kunder,por ajo eshte veq ne leter,poashtu edhe politika qe ai zbaton do te jete krejt tjeter!!!
Edhe per betimin qe behet kur merr postin Presidenti,jam e njohur.Betimet behen kudo,edhe ne shtetet qe te mbyt korrupsioni.
:wink:
Qe te mos dalim fort nga tema,po e permbyll kete "dialog"e deshperuar qe s'mora pergjigje adekuate thuaja nga askush,por vetem ca shkrime rutinore qe i kemi lexuar edhe ne temat tjera! :?
Deshte pergjigje direkte, ja ku e ke, edhe ne diskutime te thjeshta po luan rol feja te shumica,ma tutje spo e zgjase, se kur te shembulli ma i thjeshte hasin ne konflikte per shkak te besimeve te ndryshme, normal qe kjo do te ndodhe edhe ne dashuri, edhe kudo tjeter.


DEA

Barbaroza
06-12-05, 21:28
DEA moj,ne po bejme dialog ketu dhe po mundohemi te mesojme,e kjo nuk do te thote se nuk e rrespektojme njeri-tjetrin apo s'jemi te edukuar nese hasim ne kundershti mes vete.
:wink:

Reana
06-12-05, 21:29
Hahahahahaaa Reana moj bukuroshja e forumit,ti qe po i beke pergjigjet"me strukture e te "formuluara mire"mos shkruaj gjera cfare publikon Senati sepse keto behen publike per te gjithe,por ndryshe eshte ajo qe Senati vepron.Se mos mendove se do na tregonin ty apo mua cfare planesh kane???
Une shoh se rregullimet shteterore,aspak nuk jane larg atyre kishtare anipse thuhet se jane te ndara!!!Per kete kam lexuar se fundi edhe nje shkrim,por ja qe s'mund ta gjej se e kisha psotuar shkronje per shkronje.
Pastaj se mos ndonje kandidat per president po e zbuloka veten se nese ka ndonje bindje politike apo jo??Ai mund te deklarohet kunder,por ajo eshte veq ne leter,poashtu edhe politika qe ai zbaton do te jete krejt tjeter!!!
Edhe per betimin qe behet kur merr postin Presidenti,jam e njohur.Betimet behen kudo,edhe ne shtetet qe te mbyt korrupsioni.
:wink:
Qe te mos dalim fort nga tema,po e permbyll kete "dialog"e deshperuar qe s'mora pergjigje adekuate thuaja nga askush,por vetem ca shkrime rutinore qe i kemi lexuar edhe ne temat tjera! :?

Falemnderit per titullin "bukuroshja e Forumit" :P 8) :lol: :lol: :lol:
dhe edhe nje keshille per ty-mos beso krejt cka thone gazetat, posaqerisht shtypi iverdhe :wink: :lol:
Per te njohur dhe kuptuar proceset ne nje vend duhet te kalosh pak me teper kohe me ata njerez-thote populli "me ngrene nje thes kripe" :wink, dhe jo te jetosh neper getot e shoqerise, e neper skutat e lena pasdore edhe nga Perendia, po te levizesh neper te gjitha nivelet e shoqerise.

Perndryshe gabimet jane te mundshme gjithkund, shtet/shoqeri perfekte nuk ka. Aparati shteror nga natyra eshte i tille gjithekund, qe korrupton njeriun
Prandaj egzistojne ligjet-ne perendim jane ligje sekulare, dhe ata qe nuk respektojne ligjet e vendit, shkarkohen prej detyre :wink: :arrow:

DEA
06-12-05, 21:30
DEA moj,ne po bejme dialog ketu dhe po mundohemi te mesojme,e kjo nuk do te thote se nuk e rrespektojme njeri-tjetrin apo s'jemi te edukuar nese hasim ne kundershti mes vete.
:wink:


Barbaroza mori, mora shembull konkret, se ashtu e deshte..............

Murgesha
06-12-05, 21:30
Homoseksualizmi nuk eshte fe dhe nuk njeh fe po aq sa edhe lezbizmi.
E dime te gjithe se ne pyetje jan cregullim te hormoneve,prandaj mos e shtini fen ne procese biokimeke sepse keto te fundit jan me te vjetra se feja qe kur eshte kriju njerzimi.

Kėtu ėshtė pėrgjigjja pėr tė gjithė ata qė bėjnė pyetje pa lidhje rreth kėtij ērregullimi gjenetik.

Pse Zoti falė njerėz tė tillė se me sa kam lexuar rreth homove ata janė tė lindur ashtu, nuk e kanė kėtė ndryshim tė gjeneve gjatė rritjes?
Dhe ēka mund t`i ndaloj tė tillėt?
Unė shpresoj se asnjė prind nuk do tė dėshironte tė ketė njė fėmijė tė tillė tė lindur, por edhe nuk ėshtė e thanun qė prindi ta mbyes fėmiun e vet pėr kėtė degjenerim.
Pasi qė edhe homot njerėz e jo shtazė atėherė edhe ata kanė tė drejtė ta jetojnė jetėn e vet si e duan ata.

Reana
06-12-05, 21:30
Hahahahahaaa Reana moj bukuroshja e forumit,ti qe po i beke pergjigjet"me strukture e te "formuluara mire"mos shkruaj gjera cfare publikon Senati sepse keto behen publike per te gjithe,por ndryshe eshte ajo qe Senati vepron.Se mos mendove se do na tregonin ty apo mua cfare planesh kane???
Une shoh se rregullimet shteterore,aspak nuk jane larg atyre kishtare anipse thuhet se jane te ndara!!!Per kete kam lexuar se fundi edhe nje shkrim,por ja qe s'mund ta gjej se e kisha psotuar shkronje per shkronje.
Pastaj se mos ndonje kandidat per president po e zbuloka veten se nese ka ndonje bindje politike apo jo??Ai mund te deklarohet kunder,por ajo eshte veq ne leter,poashtu edhe politika qe ai zbaton do te jete krejt tjeter!!!
Edhe per betimin qe behet kur merr postin Presidenti,jam e njohur.Betimet behen kudo,edhe ne shtetet qe te mbyt korrupsioni.
:wink:
Qe te mos dalim fort nga tema,po e permbyll kete "dialog"e deshperuar qe s'mora pergjigje adekuate thuaja nga askush,por vetem ca shkrime rutinore qe i kemi lexuar edhe ne temat tjera! :?
Deshte pergjigje direkte, ja ku e ke, edhe ne diskutime te thjeshta po luan rol feja te shumica,ma tutje spo e zgjase, se kur te shembulli ma i thjeshte hasin ne konflikte per shkak te besimeve te ndryshme, normal qe kjo do te ndodhe edhe ne dashuri, edhe kudo tjeter.


DEA

Dea, e kush qenka me besime te ndryshme :?: 8) :lol:

DEA
06-12-05, 21:33
Dea, e kush qenka me besime te ndryshme :?: 8) :lol:Une e ti! :shock: :wink:

Barbaroza
06-12-05, 21:35
Reana,epitetin e bukuroshes ta dhashe se ashtu po dukesh ne avatar,e tash kushedi si dukesh,deshiroj te jesh e bukur!! :wink:
Tash s'po di bre motra kujt t'i besojme,cilit shtyp,apo te gjithe po bejkan trillime??? :?

Reana
06-12-05, 21:37
Dea, e kush qenka me besime te ndryshme :?: 8) :lol:Une e ti! :shock: :wink:

:lol: :lol: :lol: Ndoshta valla :lol:
Per mua gjithmone do te jesh vetem DEA, motra ime shqiptare prej FD-se, konfesionin me mire ruaje per vete :lol: 8) :!:

Reana
06-12-05, 21:38
Reana,epitetin e bukuroshes ta dhashe se ashtu po dukesh ne avatar,e tash kushedi si dukesh,deshiroj te jesh e bukur!! :wink:
Tash s'po di bre motra kujt t'i besojme,cilit shtyp,apo te gjithe po bejkan trillime??? :?

Jaaaa tash, mos e prish zemren, qyyyy...e ke thene fjalen-mos e kthe prapa :lol: :wink: :arrow:

Murgesha
06-12-05, 21:40
Si duket Feja po pengojka nė Dashurinė e dy tė rinjve.
Veq thash nė bazė tė kėtyre diskutimeve kėtu. :lol: :lol: :lol:

DEA
06-12-05, 21:41
E Nderuara Barbaroza, te lutem mos te keqkuptohemi, se nuk jam nje njeri qe lendoje dikend me dashje, ose ja injoroj mendimin, i thash thjesht dy tri fjale edhe une mbi kete teme shpreha mendimin tim nese nuk gabova, e sa per besim jam myslimane, natyrisht qe edhe Shqiptare, po jam shume neutrale e anoj drejtesin pa marre parasyshe se nga kush parashtrohet.


DEA

doGzona
06-12-05, 21:44
Cdo here si sulm kunder krishterizmit jane perdorur thenjet e tilla per qeshtjen e homoseksualitetit per te menduar qe te mposhtet ose fitohet dicka.Edhe me heret e shkrova se feja si fe , nuk ka asnje lidhje me keto pune , por duhet cekur se rastet e tilla skan pasur e as sdo te ken te ndalur asnjehere , vetem qe ne boten e perendimit keto jane haptazi dhe jo fshehet e cka ndodhe fshehte eshte ajo qe ndodhe me shume.

Barbaroza
06-12-05, 21:45
Reana,epitetin e bukuroshes ta dhashe se ashtu po dukesh ne avatar,e tash kushedi si dukesh,deshiroj te jesh e bukur!! :wink:
Tash s'po di bre motra kujt t'i besojme,cilit shtyp,apo te gjithe po bejkan trillime??? :?

Jaaaa tash, mos e prish zemren, qyyyy...e ke thene fjalen-mos e kthe prapa :lol: :wink: :arrow:

Jo moj jo,por ti po me thua te kunderten dhe tash po them mos eshte edhe Reana gazetare?! :? :lol: :lol:
Perndryshe,edhe nje shkrim tjeter shume befasues kam lexuar pikerisht per ata senatoret ,bile ata qe edhe jane"angazhuar"per ceshtjen tone kombetare dhe i kemi pritur si miq tane se si po vepronin ata derisa po vinin ne pushtet.Kete e kam lexuar dhe ate nga nje gazetar katolik shqiptar(me vjen keq qe bej ne kete rast kete "ndarje"ne katolik),por ishte befasi.Mekat qe ka qene para disa ditesh dhe me ra ne dore rastesisht se e kisha postuar edhe ate.Aty nder te tjera shkruante""nese doni te dini ku jane hajnat me te medhenje,shkoni ne senatin amerikan dhe i shihni"! :wink:

Psikologu
06-12-05, 22:03
Barbaroza;

E ti ku e ke pa atė dukuri qė tė krishteret e pėrkrahin ketė , ne cilin vend , posaqerishtė ketu e lexove.
Si dijetare muslimane duhet edhe ti te dijsh keto gjera te marteses me te aferm , por a duhet ne shqiptaret ti zbatojmė , pamvarsishte gjerat qe ndodhin jashte kornizave tė popullit tonė.

blero
06-12-05, 22:04
moter e ndershme
mos ja zin shum per te madhe ketij "psikologu" se ai vet duhet te shkoj te nje psikolog ose te nje psikiater
ai eshte thjesht nje antiislamist i i vockel
pershendetje

Psikologu
06-12-05, 22:08
blero!

Per ty jo qe duhet tė jem antiislamist , por dicka edhe me shumė , se ti qe sa kohė ke dal ne shesh me ofendimet e tua , a thua paske harruar apo???

Murgesha
06-12-05, 22:13
moter e ndershme
mos ja zin shum per te madhe ketij "psikologu" se ai vet duhet te shkoj te nje psikolog ose te nje psikiater
ai eshte thjesht nje antiislamist i i vockel
pershendetje

Si duket edhe ty tė duhet njė psikiatėr i fortė se jo vetėm i antikrishter qė jeni treguar kėtu ju shumė herė e keni paraqitur vetveten edhe antikombėtar.

Reana
06-12-05, 22:27
Jo moj jo,por ti po me thua te kunderten dhe tash po them mos eshte edhe Reana gazetare?! :? :lol: :lol:
Perndryshe,edhe nje shkrim tjeter shume befasues kam lexuar pikerisht per ata senatoret ,bile ata qe edhe jane"angazhuar"per ceshtjen tone kombetare dhe i kemi pritur si miq tane se si po vepronin ata derisa po vinin ne pushtet.Kete e kam lexuar dhe ate nga nje gazetar katolik shqiptar(me vjen keq qe bej ne kete rast kete "ndarje"ne katolik),por ishte befasi.Mekat qe ka qene para disa ditesh dhe me ra ne dore rastesisht se e kisha postuar edhe ate.Aty nder te tjera shkruante""nese doni te dini ku jane hajnat me te medhenje,shkoni ne senatin amerikan dhe i shihni"! :wink:

A ne gazete ishte edhe kjo a?? :roll: :lol:

krijuesiii
06-12-05, 23:01
...po, feja eshte nje penges e madhe ne dashuri ndoshta ne fillim bukuria e te qenite i dashuruar provojne shpesh ta mohojne kete gje ama me kohen konfliktete shfaqen si te paevituar, ose nese ndonjeri partner e merre fene e tjetrit atehere mund te ekzistoj ajo dashuri...

...se psh. me kone e krishtere ajo mendon se simbas bibles Jahudit e Myslimante dhe besimtaret tjere jane armiq te krishterev...tungiii

Reana
07-12-05, 07:05
...po, feja eshte nje penges e madhe ne dashuri ndoshta ne fillim bukuria e te qenite i dashuruar provojne shpesh ta mohojne kete gje ama me kohen konfliktete shfaqen si te paevituar, ose nese ndonjeri partner e merre fene e tjetrit atehere mund te ekzistoj ajo dashuri...

...se psh. me kone e krishtere ajo mendon se simbas bibles Jahudit e Myslimante dhe besimtaret tjere jane armiq te krishterev...tungiii

Konfliktetet jane te paevitueshme gjithmone ne secilen dashuri-le te jene te dashuruarit prej nje mahalle-fqinje, qe kane njohur njeri-tjeterin tere jeten!!!
Konfliktet nuk ju ndodhin vetem atyre qe paskan religjione te ndryshme-kjo eshte qesharake...
Por, ne secilen dashuri, ka nevoje per respekt te ndersjelle dhe per shume kompromise prej te dy paleve! Aty ku ka respekt, ku ka gjuhe te perbashket e vullnet per bashkejetese, ka edhe jete te lumtur e te rehatshme-aty ku ska gjuhe te perbashket, dahsuri e respekt, fatekeqesisht si me religjione te ndryshme, si me te njejta-nuk ka gje te hajrit!

Espresso
07-12-05, 12:14
Kam nje pyetje per dijetaret e krishtere.Derisa po thuhet ketu se edhe feja e krishtere njesoj sikur ajo muslimane i ndalon gjerat e shemtuara,ketu dua te cek martesen mes personave te se njejtes gjini,pse kjo ka filluar te zyrtarizohet (me ligj)ne shtetet perendimore??
Siq verej,te krishteret,qofshin ata edhe burreshtetas e mbajne fene e tyre,pse lejojne nje gje te tille pasi edhe krishterizmi pra i lufton keto dukuri te shemtuara?
Ka ndokush qe me sqaron sepse vertete s'po e kuptoj kete dukuri?!!!


E nderuar Barbaroza

Siq ke marrur pergjigjje edhe nga antaret tjere, feja e krishtere nuk e lejon homoseksualizmin. Kjo pyetje e parashtruar nga ju ska te beje gje me dijetaret e krishtere. Mirpo, kisha nuk thot se keta njerez (homoseksualet) duhet te denohen apo eleminohen siq ndodhe ne Boten islame. Homoseksualiteti zyrtarizohet nga shteti e jo nga feja. Ne perendim, shteti dhe feja jane te ndara dhe kisha nuk ka ndikim ne aprovimin e ligjeve shtetrore, pavaresisht a eshte nje politikane fetar apo jo. Ka edhe politikane qe nje njefare menyre ndihen fetare, por, kur eshte ne pyetje ligji edhe nese eshte kancler, nuk pyetet bindja e tije personale. Ky eshte edhe nje fakt per ty qe feja ketu ne perendim eshte e ndar nga shteti e jo ashtu siq ke shkruar ti. Homoseksualizmi ska te beje
gje me fene apo perkatsine kombtare. Kjo eshte nje smundje me prirje ndaj gjinise se njejt. Shkaktaret nuk dihen. Supozohet te kete c'rregullime gjenetike(?!). Ekziston edhe dukurija tjeter si: Humbja e identitetit te nje personi (Transeksualizmi). Edhe per kete supozohet, shkaktare te jene c'rregullimet gjenetike. Zoti mos na pervoft, as ty as mu. :cry:

Artikulli i meposhtem eshte peticioni i fundit i Vatikanit qe nuk e perkrah homoseksualizmin.

Shendet nga Espresso

BBC - Shqip


Botuar: E martė, 29 nėntor 2005 - 11:53 CET


Vatikani pėrcakton politikėn ndaj homoseksualėve
Vatikani ka botuar njė dokument tė debatueshėm qė pėrcakton politikėn e kishės katolike drejt homoseksualitetit tek priftėrinjtė.

Dokumenti u bė publik nė qetėsi pa shumė bujė. Gazetarėve iu dhanė kopje tė kėtij dokumenti, por Vatikani nuk ka pranuar tė japė asnjė intervistė.

Departamenti qė ka pėrgjegjėsi pėr kualifikimin e priftėrinjve, i njohur si Kongregacioni pėr Edukimin Katolik, ka dhėnė udhėzime tė qarta pėr kėtė.

Nė 18 paragrafe, parashtrohet pikėpamja e Vatikanit, nėse duhet tė ketė priftėrinj homoseksualė.

Pjesa qė ka mė shumė rėndėsi ėshtė ajo qė thotė se Kisha i respekton thellėsisht njerėzit tė cilėt ajo i quan me tendenca homoseksuale, por shton se nuk mund tė pranojė nė altar njerėz qė praktikojnė homoseksualitetin, qė kanė tendenca homoseksuale me rrėnjė tė thella, apo qė mbėshtesin kulturėn homoseksuale.

Nė njė paragraf me terma tė zgjedhur me shumė kujdes, thuhet se ata qė kanė pasur njė periudhė kalimtare homoseksualiteti mund tė bėhen priftėrinj , por ata duhet tė kenė hequr dorė nga homoseksualizmi tė paktėn tre vjet pėrpara se tė bėhen priftėrinj.

Dokumenti ka nuanca shumė tė kujdesshme. Askush nuk e di me saktėsi se sa priftėrinj homoseksualė ka nė kishėn katolike dhe Vatikani nuk dėshiron qė tė largojė ata qė aspirojnė tė bėhen priftėrinj nė njė kohė kur nuk ka shumė kėrkesa.

Megjithatė ėshtė e qartė se politika e kishės ėshtė kundėr priftėrinjve homoseksualė.

varfnjaku
07-12-05, 14:53
blero, shkrujti per varfnjakun.

Postuar: 06.12.2005 21:59 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

ka shum shqipetar te cilat duhet te bejn nje vizit tek klinika me e afetrt e psikiatris
varfnjaku duhet ta bej sa me shpejt se i rezikshem eshte jo per veten por edhe per rethin


blero, per psikologun.
Postuar: Tue Dec 06, 2005 10:04 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

moter e ndershme
mos ja zin shum per te madhe ketij "psikologu" se ai vet duhet te shkoj te nje psikolog ose te nje psikiater
ai eshte thjesht nje antiislamist i i vockel
pershendetje


Njerze shka eshte ka behet ketu, a jemi ketu ne diskutime apo ne spitale, une nuk e di se jam tu prit analiza ketu, belro dhe ju moderatore pak kujdes.


Lidhur me kete qe po flisni per homsexualet eshte gabim kjo qe thoni ne EMER TE KISHES.
Ne nuk guxojm te gjykojm me vrasje askend se ka lindur apo ne ndonje menyre eshte i SEMUR, por jemi te obliguar te lutemi dhe te punojm qe ti sherojm keta njerze me hormone te qrregullura.
Ky problem eshte qe prej fillimit tek njerzit, kemi ne beslidhjen e vjeter qe i denon keto gjera, por me ardhjen e Krishtit kemi nje te vertet tjeter per Zotin, se aj i sheron njerzit, i pastron nga mektatet edhe ne momentin e fundit te jetes se tyre.
Te ne eshte aj qe vdes i drejt e jo aj qe ka jetuar nje koh i drejt, nese i drejti kthehet e ben mekat, aj dote vdes prej mekateve te ti dhe dote denohet, kurse nese meaktari kthehet e ben drejtesi, aj dote jetoj dhe dote shpetoj pra dote shelbohet.
Duhet te lejohen te rritet EGJRA DHE GRURI SE BASHKU DERI NE TE KORRA, SEPSE DUKE E HEQUR EGJREN MUND TE HIQET EDHE GRURI.
Ka shum njerze te semur ndryshe dhe me te rrezikshem se homosexualet e ndryshem, qe meritojn me i denu, keta homo nuk guxojn te martohen te aduptojn femije e keso gjerash djallzore. Ata duhet dhe e din se jan gabim, nuk mundesh me u ushqy nepemjet hundes, ose me marr fryme me sy, e keso djallzish tjera. Ata duhet te qendrojn te pamartuar nese nuk kan ndjenja ndaj femres, ose femra ndaj mashkullit.
Ne vendet qe i denojn keta njerze te semur eshte e mundur qe mashkulli homo te martohet me femer sepse nuk guxon me tregu se eshte humo se e pret pushka, ose zjarrri. Ky jeton ashtu fsheur, por eshte nje problem se femijet e ti te lindin edhe ata, dhe ky njeri mundet te ket nje jete te keqe sepse nuk ka ndjenja ndaj gruas, ose femra ndaj burrit, LEZBEJKA.
NE FUND KETA JAN NJERZE DHE MUNDET ME KAN VELLAU OSE MOTRA JON, E TASH ME VRA NE ATE APO, SHKA KA FAJ AJ, AJO.
Shka nese nje homo shpike ndonje gje qe neve mundet me na shpetu, ne mjeksi ose ne teknik.
Ose ka luftuar kunder Serbve e ka zane naj Serbe ne male, aaa, shka nese e ka liruar qytetin e keti antari blero.

Barbaroza
07-12-05, 15:04
blero!

Per ty jo qe duhet tė jem antiislamist , por dicka edhe me shumė , se ti qe sa kohė ke dal ne shesh me ofendimet e tua , a thua paske harruar apo???

Psikologu,pothuaj s'ka mbetur asnje anetare qe nuk eshte ofenduar nga dikush.Edhe une mbreme u stepa nga nje ofendim ketu,por sot pashe se qenka shlyer me plot te drejte!
Duhet t'u permbahemi fjaleve tona qe kemi shkruar tek tema e rrespektit! :wink:

Barbaroza
07-12-05, 15:09
Jo moj jo,por ti po me thua te kunderten dhe tash po them mos eshte edhe Reana gazetare?! :? :lol: :lol:
Perndryshe,edhe nje shkrim tjeter shume befasues kam lexuar pikerisht per ata senatoret ,bile ata qe edhe jane"angazhuar"per ceshtjen tone kombetare dhe i kemi pritur si miq tane se si po vepronin ata derisa po vinin ne pushtet.Kete e kam lexuar dhe ate nga nje gazetar katolik shqiptar(me vjen keq qe bej ne kete rast kete "ndarje"ne katolik),por ishte befasi.Mekat qe ka qene para disa ditesh dhe me ra ne dore rastesisht se e kisha postuar edhe ate.Aty nder te tjera shkruante""nese doni te dini ku jane hajnat me te medhenje,shkoni ne senatin amerikan dhe i shihni"! :wink:

A ne gazete ishte edhe kjo a?? :roll: :lol:

Po Reana,kjo ishte ne nje gazete shume autoritative tonen.Faktet ishin te gjalla,faktet qe i kemi kaluar nder vite sepse po te ishte diqka si parashikim per te ardhmen,edhe nuk e kisha postuar ate citat!

M.H
07-12-05, 16:38
krejt jashte temes...

po parase me diskutut se a i pengon feja dashurise,ju zonja dhe zoterinjte te nderuar pik se pari duhet te deshifroni njehere dashurine. epastaj beni muhabet..

hajt kalofshi mire

estagfirullah une vehabist?? nuk kam as mjeker e as shallvare. :D

Psikologu
09-12-05, 13:35
krejt jashte temes...

po parase me diskutut se a i pengon feja dashurise,ju zonja dhe zoterinjte te nderuar pik se pari duhet te deshifroni njehere dashurine. epastaj beni muhabet..

hajt kalofshi mire

estagfirullah une vehabist?? nuk kam as mjeker e as shallvare. :D

E cilat shifra i ka dashuria simbas teje , si e deshifron ti , ose e shifron.
Na trego tė lutem.

loni19
09-12-05, 19:35
Une mendoj se Islami e ndihmon dashurine ndersa Kristianizmi e pengon...
nese pyetni pse, ja pergjigjen....
Ne Islam martesa eshte dicka qe duhet te behet patjeter...
ndersa te Krishteret...A thua sa vajza te reja vuajne dhe digjen ne kishat e popave te devotshem krishtere, te cilet i terheqin ata vajza qe te behen Murgesha dhe pastaj per vete i marrin aty...Ata vajza e dine vetem cka eshte dhuna, tortura, dhe nuk e dine se cka eshte dashuria....
Kush ka argument kunder???

Clintoni
09-12-05, 19:55
Une mendoj se Islami e ndihmon dashurine ndersa Kristianizmi e pengon...
nese pyetni pse, ja pergjigjen....
Ne Islam martesa eshte dicka qe duhet te behet patjeter...
ndersa te Krishteret...A thua sa vajza te reja vuajne dhe digjen ne kishat e popave te devotshem krishtere, te cilet i terheqin ata vajza qe te behen Murgesha dhe pastaj per vete i marrin aty...Ata vajza e dine vetem cka eshte dhuna, tortura, dhe nuk e dine se cka eshte dashuria....
Kush ka argument kunder???

loni19

kunderargumentin e gjene mu ne mes te ketyre rreshtave qe ke postuar ketu!

Si murgesha shkojne 1/10000 ose me pak dhe kete vullnetarisht. Dhe nuk eshte aspak e vertet se ju nenshtrohen torturave. Ato, femra vullnetarisht ja kushtojen jeten popullit dhe Zotit dhe per kete duhet te sakrifikojne dicka siq eshte seksi. Sa u perket torturave dhe dhunes keto jane vetem propagandat e nje injoranti/e. Shko ne nje kishe dhe shiqo si ju ndriqon fytyra murgeshave nga rruga qe kane zgjedhur e jo si ato arabo- afganistane sikur dreqi te mbuluara me qarqaf te zi.
Eshte e vertet se islami lejon shume gjera, ne mesin e tyre e lejon edhe martesen me femije pa filluar akoma cikli menstrual (Pedofilia), pastaj martesen me shume gra (Poligamia) dhe kurverine (Martesat e perkohshme)!! Ku mbeti dashurija qe ofron islami????????????????????????????

Kercovari
09-12-05, 23:09
Zoteri Clinton

Na i shtroni ato argumente Ju po te shofim se cila fe lejon gjera te tilla.
Une jam me se i bindur se nuk ka religjion ne bote qe lejon pedofili.
Me vjen keq qe shume nga Ju futeni llugave pa pas nevoje ne vend qe te diskutoni rreth religjioneve se njerze te pjekur.
Shihen qarte ketu vetem fyerjet por asesi edhe gjendja faktike se nga vine epshet e shemtuara qe njerzimi i njeh me pare se te krijohen fete.

Pa keqkuptime u lutem,une hy shume rralle ketu se e di shume mire se te diskutosh rreth nje qeshtje me te ndejshme te njerzimit per te cilen edhe nuk kam fakte,as di sse si u krijuan fete edhe pse mund te has ne keqkuptime.

Me respket Kercovari

Clintoni
10-12-05, 21:57
:lol: :lol: :lol:
Clintoni kam njė pyetje pėr ty por mos ma merr pėr tė keq.

Nėse nuk je i martuar gjer tani a do tė pranoje tė merrje njė muslimane pėr grua?

Ps. M.H askund Clintoni nuk shkruajti se ajo familje ga Ferizaji janė injoranta.

Murgesha

Se pari ju kerkoje falje per pergjigjjen time me vonese. Tani e lexova pyetjen tende.

Do isha martuar pa asnje fije problemi. Vetem mos e'm raft naj nja n'grep se e du dhe mdon se sja veti letrat fese, ok. 8) :wink:
Nje gje e perjashtoj: Te konvertoje ne fene islame per shkak te te dashures ose te ve ajo shamin dhe te jete besimtare e fort nuk vie ne pyetje martesa. Une fantazoj (nese me ndodhe nje gje e tille) me marr ni nuse pseudomuslimane sikur doGzona, Reana, t'i Murgesh dhe disa te tjera. :lol: :lol: :lol:

Clintoni
10-12-05, 22:02
Zoteri Clinton

Na i shtroni ato argumente Ju po te shofim se cila fe lejon gjera te tilla.
Une jam me se i bindur se nuk ka religjion ne bote qe lejon pedofili.
Me vjen keq qe shume nga Ju futeni llugave pa pas nevoje ne vend qe te diskutoni rreth religjioneve se njerze te pjekur.
Shihen qarte ketu vetem fyerjet por asesi edhe gjendja faktike se nga vine epshet e shemtuara qe njerzimi i njeh me pare se te krijohen fete.

Pa keqkuptime u lutem,une hy shume rralle ketu se e di shume mire se te diskutosh rreth nje qeshtje me te ndejshme te njerzimit per te cilen edhe nuk kam fakte,as di sse si u krijuan fete edhe pse mund te has ne keqkuptime.

Me respket Kercovari

Kerqovari

A je kaq i padijeshem apo vetem shtihesh keshtu?

Ato qe i kam cekur ma nalt, jane vetit e Profetit Muhamet e jo te mijat, as tuat e as te babgjyshit tem e tanit. Siq eshte e njohur, citimet ne librin famlart Kurani, jane te bazuara nga vetit e Profetit. Nuk kam nevoje te shpifi asgje, kur te gjitha i ke ne ate librin famelart. Vetem te mbetet te akomodosh me kujdes. :lol: :wink:

Me respekt edhe nga une

loni19
11-12-05, 12:14
Une mendoj se Islami e ndihmon dashurine ndersa Kristianizmi e pengon...
nese pyetni pse, ja pergjigjen....
Ne Islam martesa eshte dicka qe duhet te behet patjeter...
ndersa te Krishteret...A thua sa vajza te reja vuajne dhe digjen ne kishat e popave te devotshem krishtere, te cilet i terheqin ata vajza qe te behen Murgesha dhe pastaj per vete i marrin aty...Ata vajza e dine vetem cka eshte dhuna, tortura, dhe nuk e dine se cka eshte dashuria....
Kush ka argument kunder???

loni19

kunderargumentin e gjene mu ne mes te ketyre rreshtave qe ke postuar ketu!

Si murgesha shkojne 1/10000 ose me pak dhe kete vullnetarisht. Dhe nuk eshte aspak e vertet se ju nenshtrohen torturave. Ato, femra vullnetarisht ja kushtojen jeten popullit dhe Zotit dhe per kete duhet te sakrifikojne dicka siq eshte seksi. Sa u perket torturave dhe dhunes keto jane vetem propagandat e nje injoranti/e. Shko ne nje kishe dhe shiqo si ju ndriqon fytyra murgeshave nga rruga qe kane zgjedhur e jo si ato arabo- afganistane sikur dreqi te mbuluara me qarqaf te zi.
Eshte e vertet se islami lejon shume gjera, ne mesin e tyre e lejon edhe martesen me femije pa filluar akoma cikli menstrual (Pedofilia), pastaj martesen me shume gra (Poligamia) dhe kurverine (Martesat e perkohshme)!! Ku mbeti dashurija qe ofron islami????????????????????????????Clintoni pershendetje per ty....
i nderuar un flas me argumente, e ti vetem ja fut kot.
ti si duket ende ske lexuar per kontrabandistat e shkelqyeshem te cilet jane priftrinj neper kisha dhe jan "kallugjera", p.sh ata jane zene me droge, me alkool, me homoseksualizem, pedofili dhe me prostitucion te madh.
Seksi eshte dicka pa te cilen njeriu nuk mundet te jetoje sepse ashtu jemi te krijuar, per ate ne Islam eshte martesa.
Ne lidhje me kopallat e tua:
1.Allahu ne Kuran thote: "Largojuni zinase( prostitucionit)".
Kur thote largoju dmth largoju as mos u afro se eshte e ndaluar, dmth Islami e ndalon, ndersa ne fare mire e dime se ku eshte me prezent sot prostitucioni..Mjaft u munduan kolonialistet ta dergojne ne Vendet Arabe ku gjendet Islami burimor, por prap ne perendim sundon prostitucioni, ne te ashtuquajturen boten "bashkekohore"(krishtere).
2.Pedofiline edhe me shume e ndalon?
Eh derisa ne Spanjen krishtere kane zene persona qe bejne pune te felliqta edhe me femije 3 muajsh atehere me nuk ka koment..Mos e flasim me shume...Pedofilizmi eshte semundje e Evropes dhe SHBA, ndersa homoseksualizmi gjithnje e me shume legalizohet atje, bashke me kete gjest ēnjerezor edhe martesa mes homoseksualesh....THis is modern Europe...Shyqyr Zotit ka edh mendje te shendrritura ne Europe nga Muslimanet por edhe nga te krishteret te cilet nga etika personale nuk i durojne keto pune...
3.Martesa e perkohshme eshte e ndaluar, poligamia e lejuar me kushtet e saja qe fare mire i dime... Allahu thote ne Kur'an:
"Nė qoftė se frikoheni se nuk do tė jeni tė drejtė ndaj bonjakeve, atėherė martohuni me ato gra qė ju pėlqejnė; me dy, me tri e me katra. E nėse i frikoheni padrejtėsisė (ndaj tyre), atėherė vetėm me njė, ose (martohuni) me ato qė i keni nėn pushtetin tuaj (robėreshat). Ky (pėrkufizim) ėshtė mė afėr qė tė mos gaboni"(En-Nisa:3)


E kuptove apo jo? Vetem nese nuk don ta kuptosh...
dmth me nje grua eshte me mire nese obligimet ndaj grave tjera smund t'i kryejme...Pra Islami predikon drejtesi dhe dashuri....
ne kete rast motoja ime eshte:" me mire 4 gra dhe dashuri me to ne menyre te lejuar me ligj dhe me kurorezim, se sa 1 grua dhe 101 lavire ilegalisht, me ja nxi gruas jeten".

Muhammedi a.s ska martuar femije, kjo eshte pallaver.
Ajsha kur u martuar me Muhammedin a.s kishte 18 vjet...


loni19.
me nderime..

Clintoni
14-12-05, 15:48
Clintoni pershendetje per ty....
i nderuar un flas me argumente, e ti vetem ja fut kot.
ti si duket ende ske lexuar per kontrabandistat e shkelqyeshem te cilet jane priftrinj neper kisha dhe jan "kallugjera", p.sh ata jane zene me droge, me alkool, me homoseksualizem, pedofili dhe me prostitucion te madh.
Seksi eshte dicka pa te cilen njeriu nuk mundet te jetoje sepse ashtu jemi te krijuar, per ate ne Islam eshte martesa.
Ne lidhje me kopallat e tua:
1.Allahu ne Kuran thote: "Largojuni zinase( prostitucionit)".
Kur thote largoju dmth largoju as mos u afro se eshte e ndaluar, dmth Islami e ndalon, ndersa ne fare mire e dime se ku eshte me prezent sot prostitucioni..Mjaft u munduan kolonialistet ta dergojne ne Vendet Arabe ku gjendet Islami burimor, por prap ne perendim sundon prostitucioni, ne te ashtuquajturen boten "bashkekohore"(krishtere).
2.Pedofiline edhe me shume e ndalon?
Eh derisa ne Spanjen krishtere kane zene persona qe bejne pune te felliqta edhe me femije 3 muajsh atehere me nuk ka koment..Mos e flasim me shume...Pedofilizmi eshte semundje e Evropes dhe SHBA, ndersa homoseksualizmi gjithnje e me shume legalizohet atje, bashke me kete gjest ēnjerezor edhe martesa mes homoseksualesh....THis is modern Europe...Shyqyr Zotit ka edh mendje te shendrritura ne Europe nga Muslimanet por edhe nga te krishteret te cilet nga etika personale nuk i durojne keto pune...
3.Martesa e perkohshme eshte e ndaluar, poligamia e lejuar me kushtet e saja qe fare mire i dime... Allahu thote ne Kur'an:
"Nė qoftė se frikoheni se nuk do tė jeni tė drejtė ndaj bonjakeve, atėherė martohuni me ato gra qė ju pėlqejnė; me dy, me tri e me katra. E nėse i frikoheni padrejtėsisė (ndaj tyre), atėherė vetėm me njė, ose (martohuni) me ato qė i keni nėn pushtetin tuaj (robėreshat). Ky (pėrkufizim) ėshtė mė afėr qė tė mos gaboni"(En-Nisa:3)


E kuptove apo jo? Vetem nese nuk don ta kuptosh...
dmth me nje grua eshte me mire nese obligimet ndaj grave tjera smund t'i kryejme...Pra Islami predikon drejtesi dhe dashuri....
ne kete rast motoja ime eshte:" me mire 4 gra dhe dashuri me to ne menyre te lejuar me ligj dhe me kurorezim, se sa 1 grua dhe 101 lavire ilegalisht, me ja nxi gruas jeten".

Muhammedi a.s ska martuar femije, kjo eshte pallaver.
Ajsha kur u martuar me Muhammedin a.s kishte 18 vjet...


loni19.
me nderime..[/quote]

Sa u perket marrinave te "disa" prifterinjeve, nuk i mohoje. Te keqes nuk i them e mire. Kjo nuk lejohet nga krishterimi asesi. Te tille ka me bollek ne vendet arabe. Vetem se aty nuk jane te lejuara medijat per te dokumentuar nje gje te tille. Ne irane ka mbi 300000 femra dhe meshkuj qe merren me prostitucion. Femrat me te reja i gjen te moshes mni 10 vjeq. Mund te ta sjell artikullin e nje gazete. Nje dite e hapa nje teme lidhur me kete por Bondi ma mbylli, gjoja teme provokuese.

Nje genjeshter e jotja me ra ne sy te cilen patjeter do ta deshmoje qe po genjen.


"Apostulli i Allahut u martua me mua kur isha 6 vjeē..."!!
"Allah's Apostle married me when I was six years old.."!!

LEXONI ME KUJDES:

Sahih Libri
Libri 008, Numėr 3310:
Aisha (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) dėshmoi: Apostulli i Allahut (paqa qoftė me tė) u martua me mua kur isha 6 vjeē, dhe u pranova nė shtėpinė e tij kur isha 9 vjeē.

Sahih Bukhari
Volumi 7, Libri 62, Numėr 64
"…qė profeti u martua me tė kur ajo ishte gjashtė vjeē, dhe konsumoi martesėn kur ajo ishte 9 vjeē, dhe ajo qėndroi me tė pėr nėntė vjet (dmth deri nė vdekjen e tij).

Sahih Bukhari
Volumi 7, Libri 62, Numėr 18
Profeti i kėrkoi Abu Bakr-it dorėn e Aishes nė martesė. Abu Bakr-i tha “Po unė jam vėllai yt.” Profeti tha, “Ti je vėllai im nė fenė e Allah-ut dhe nė Librin e Tij, por ajo (Aisha) ėshtė e ligjshme pėr t’u martuar me mua.”


Sahih Bukhari
Volumi 7, Libri 62, Numėr 88
Profeti shkroi (kontratėn e martesės) me Aishen kur ajo ishte gjashtė vjeē dhe konsumoi martesėn me tė kur ajo ishte nėntė vjeē dhe ajo qėndroi me tė nėntė vjet (dmth deri nė vdekjen e tij).

Sahih Bukhari
Volumi 7, Libri 62, Numėr 90
Kur Profeti u martua me mua, mamaja ime ardhi tek unė dhe mė bėri tė hyja nė shtėpi (tė Profetit) dhe asgjė s’mė ēuditi, veē ardhjes sė Apostullit tė Allah-ut nė mesditė.

Sahih Bukhari
Volumi 8, Libri 73, Numėr 151
Unė luaja me lodra nė praninė e Profetit, dhe shoqet e mia luanin gjithashtu me mua. Kur Apostulli i Allahut futej (nė dhomėn time) ato fshiheshin, por Profeti i thėriste tė vinin tė luanin me mua!

Te gjitha keto citime jane te dhena nga librat islam.

Ndoshta t'i loni19 ke shumezuar gabimisht 9 x 9 ose ke harru me pjestu 19/2... ose te ngacmon e verteta shpirtin e erret qe ke. :lol: :lol:


Kjo le te vlen edhe si mesim per Kercovarin i cili mu ankua se po flas pa fakte dhe se nuk eshte e vertet. dhe, ja tani ku i keni faktet ju dhe te gjithe te tjeret.

Clintoni

Kercovari
14-12-05, 16:40
Falsifikime te Kurant jan be gjithnje po edhe sot.
Jam per dsikutime serioze me cdo kend qe ka njohuri per filizofin fetare, esa per mesim te jepni ju mu i nderuar qe moti i kam dhene provimet.Flm.
Me resepkt Kercovari

Clintoni
14-12-05, 16:48
Falsifikime te Kurant jan be gjithnje po edhe sot.
Jam per dsikutime serioze me cdo kend qe ka njohuri per filizofin fetare, esa per mesim te jepni ju mu i nderuar qe moti i kam dhene provimet.Flm.
Me resepkt Kercovari

Kerqovari
keto nuk jane falsifikime por jane te verteta dhe jane burime nga librat fetare islam. A te pelqen ty apo jo, kete nuk mund ta imponoj une ty se i paske jap provimet po e paske noten shume te ulet. :shock:

Clintoni

Kercovari
14-12-05, 16:57
Nuk njef praktika qe nxensi te i behet profesor profesorit.
Me vjen keq per ju disa i nderuar pse futeni aq thelle ne disa tema ku nuk mundeni te mbroni me fakte.
Sa per dijeni!Per mua si Kercovar edhe si shqiptare feja eshte vetem filozofi,asgje me shume.Si komb kemi nevoej te ecim perpara me mequri duke cmuar larte besimin fetare te cdo kujte,e ketu ndodhe e kunderta.
Me vjen keq qe ne te ardhmen nuk do te u referohem pergjigjeve te jauja.
Kjo nuk vlen vetem per ju,po per te gjithe ato qe ne cdo menyre tentojne te njollosin besimin e ati tjeterit.
U deshiroj debate te kendshme,ishalla gjeni pergjigje qe askush ne bote nuk e ka gjete.
Me respketin me te thelle per Ju
Kercovari

Clintoni
14-12-05, 17:10
Nuk njef praktika qe nxensi te i behet profesor profesorit.
Me vjen keq per ju disa i nderuar pse futeni aq thelle ne disa tema ku nuk mundeni te mbroni me fakte.
Sa per dijeni!Per mua si Kercovar edhe si shqiptare feja eshte vetem filozofi,asgje me shume.Si komb kemi nevoej te ecim perpara me mequri duke cmuar larte besimin fetare te cdo kujte,e ketu ndodhe e kunderta.
Me vjen keq qe ne te ardhmen nuk do te u referohem pergjigjeve te jauja.
Kjo nuk vlen vetem per ju,po per te gjithe ato qe ne cdo menyre tentojne te njollosin besimin e ati tjeterit.
U deshiroj debate te kendshme,ishalla gjeni pergjigje qe askush ne bote nuk e ka gjete.
Me respketin me te thelle per Ju
Kercovari

Kercovari

Qenkeni edhe Profesor! Sa interesante kjo! Diku mu drejtuat se nuk keni dijeni per keto gjera dhe u ankuat se duhet te debatohet me fakte, gjersa tani me beni nxenes e vetit ja jepni titullin e Profit! :shock: Pyetja ime eshte - cj'u duhet faktet nga nxenesi kur qenkeni profesor? Ose cj'u duhen faktet kur prapseparp i mohoni?
Une askend spo e shaj. Fatkeqsisht, cdo here kur flitet per islamin dhe pajgamberin ka paragjykime nga ana e besimtareve islam se kinse po ndihet te ofenduar nga ana e te tjereve. Nese e verteta i lendon dhe ju duket ofendim, tani vetem cka tregon se ata e kuptojne te verteten, por, e mohojne. Nje besimtare i fort dhe i devotshem nuk ka nevoje te brengoset aspak, sepse feja e tije eshte e pagabueshme.
Xhaxhi Clinton te tregon ty se ashtu siq ke then ti ne ate rresht qe e kam ngjyrosur me shkronja te trasha ashtu mendoje edhe une.
Vetem faktet dhe e drejta mos te trazojne se po rrshet ne ligjerata! :wink:

Kercovari
14-12-05, 17:15
Ate qe kem thene me larte vlen e dhe per muslimanet qe duan te njollosin te krishteret.Nuk bie lehte ne ligjerata.
Flm.Per verejtejen i nderuar me te gjithe respketin qe kem per te gjithe Ju.
Kercovari

Clintoni
14-12-05, 17:22
Ate qe kem thene me larte vlen e dhe per muslimanet qe duan te njollosin te krishteret.Nuk bie lehte ne ligjerata.
Flm.Per verejtejen i nderuar me te gjithe respketin qe kem per te gjithe Ju.
Kercovari

Kercovari

Te keqen nuk e mbroj aspak, t'i kete ajo rrenjet qoft nga krishterimi, qoft nga Islami, qoft nga Budizmi. Mirpo, mik e kam Platonin, por, e dua te verteten :wink:

Albion
12-01-06, 17:16
Martesat shqiptaro-maqedonase

Gjatė dhjetė viteve tė fundit, mbi 300 vajza nga Shqipėria janė martuar me maqedonas nga Tetova. Sipas Qendrės pėr Punė Sociale nė Tetovė mėsohet se kjo tendencė ka vazhduar edhe gjatė kėtij viti, madje vihet re njė shtim i numrit tė maqedonasve qė martohen me vajza shqiptare.
Martesa e parė shqiptaro-maqedonase, zyrtarisht ėshtė regjistruar nė vitin 1995 kur njė vajzė nga Shqipėria veriore ka hyrė nė lidhje bashkėshortore me njė maqedonas, qė nė atė kohė ka qenė njė befasi e madhe duke pasur parasysh pėrkatėsinė nacionale tė kėtij ēifti. Numri i martesave tė kėtilla, deri nė vitin 2000 ka qenė tepėr simbolik, kurse numri i tyre ėshtė shtuar me shpejtėsi pas vitit 2001, kohė kur ėshtė shėnuar edhe numri mė i madh i martesave tė tilla. Nada Bllazhevska, sociologe nė Qendrėn pėr Punė Sociale nė Tetovė, ka pohuar pėr njė rritje tė vazhdueshme tė martesave tė tilla. “Ende nuk dihet se cilat janė shkaqet qė lidhjet bashkėshortore mes shqiptareve dhe djemve maqedonas shėnojnė rritje vazhdimisht, por sigurisht pėrkatėsia katolike e tė dyja palėve dhe karakteri shumė i urtė i vajzave nga Shqipėria bėn qė ato tė jenė shumė tė kėrkuara nė Tetovė”,- ka thėnė Vllazhevska.

Artikulli komplet: http://www.shkoder.net/al/lajme.htm

Reana
12-01-06, 18:07
Martesat shqiptaro-maqedonase

Gjatė dhjetė viteve tė fundit, mbi 300 vajza nga Shqipėria janė martuar me maqedonas nga Tetova. Sipas Qendrės pėr Punė Sociale nė Tetovė mėsohet se kjo tendencė ka vazhduar edhe gjatė kėtij viti, madje vihet re njė shtim i numrit tė maqedonasve qė martohen me vajza shqiptare.
Martesa e parė shqiptaro-maqedonase, zyrtarisht ėshtė regjistruar nė vitin 1995 kur njė vajzė nga Shqipėria veriore ka hyrė nė lidhje bashkėshortore me njė maqedonas, qė nė atė kohė ka qenė njė befasi e madhe duke pasur parasysh pėrkatėsinė nacionale tė kėtij ēifti. Numri i martesave tė kėtilla, deri nė vitin 2000 ka qenė tepėr simbolik, kurse numri i tyre ėshtė shtuar me shpejtėsi pas vitit 2001, kohė kur ėshtė shėnuar edhe numri mė i madh i martesave tė tilla. Nada Bllazhevska, sociologe nė Qendrėn pėr Punė Sociale nė Tetovė, ka pohuar pėr njė rritje tė vazhdueshme tė martesave tė tilla. “Ende nuk dihet se cilat janė shkaqet qė lidhjet bashkėshortore mes shqiptareve dhe djemve maqedonas shėnojnė rritje vazhdimisht, por sigurisht pėrkatėsia katolike e tė dyja palėve dhe karakteri shumė i urtė i vajzave nga Shqipėria bėn qė ato tė jenė shumė tė kėrkuara nė Tetovė”,- ka thėnė Vllazhevska.

Artikulli komplet: http://www.shkoder.net/al/lajme.htm


hmmmm 8)

Ky eshte nje lajm i vjeter, te cilin nese te kujtohet e kemi diskutuar dhe me pare!!!
Ne Shqiperi, gjate kohes se Enverit, te gjithe shtetasit e Shqiperise jane regjistruar si shqiptare, pamarreparasysh perkatesine e tyre kombetare!!!
Pamarreparasysh sa nacionaliste qe jemi, duhet pranuar faktin se edhe ne Shqiperi egzistojne minoritete sllave. Ne se nuk e dijme kete, ata e dijne se kush cka eshte!!! Dh perkunder faktit se eshte mesuar/folur shqip gjithekund, sdo mend se neper shtepite e tyre ato minoritete kane vazhduar qe me familjen e tyre te flasin ne gjuhen e te pareve!!! Dhe nese sot deshirojne te martohen me bashkekombasit e tyre jashte kufijeve te shtetit te vet-jane te lire ore-udha e mbare :lol: :lol: :lol:

Albion
12-01-06, 23:51
Reana, nuk mė kujtohet qė ėshtė diskutuar mė parė artikulli qė e solla dhe nuk m'u duk aq i vjetėr. Pėr origjinėt sllave tė atyre vajzave, besoj qė e ke mirė.

Savior
12-02-06, 14:04
nncncncn me 9 vjecare u martu po keq. Shpresoj se Zoti e ka denu per kete poshtersi. Qikjo qe e ka bo Muhameti po me duket qe eshte shume e ulte dhe po te isha ne vend te Zotit do t'ia jepja denimin me te madh qe eksiston ne boten tjeter.
Nese me ksi vepr mendoni se do ta fitoni parajsen lermeni edhe une te martohem me 6 apo 9 vjecare nashta edhe une shkoj ne parajse.

faton hyseni
09-11-06, 16:14
un mendoj se religjionet kan qen dhe mbeten e keqja me e madhe qe egziston dhe ka egzistuar. per mendimin tim religjinet jan falso. besimi ne zot nuk do te thot qe patjeter te besosh ne fe pas disa viteve kishat dhe xhamit do te shfytezohen per lokale biznisi si disko apo diqka tjeter,ndersa besimi tek njerzit do te ngritet ne nivelin e duhur njerzit nuk do ti besojn feve apo objekteve por do ti besojn zotit qe e kan brenda tyre dhe zoti brenda nesh i cili na ka krijuar ai na ka len tjetojm me vullnetin ton te lire fati eshte brenda nesh zoti yn na e respekton ate.

Bjeshka1
14-11-06, 12:15
un mendoj se religjionet kan qen dhe mbeten e keqja me e madhe qe egziston dhe ka egzistuar. per mendimin tim religjinet jan falso. besimi ne zot nuk do te thot qe patjeter te besosh ne fe pas disa viteve kishat dhe xhamit do te shfytezohen per lokale biznisi si disko apo diqka tjeter,ndersa besimi tek njerzit do te ngritet ne nivelin e duhur njerzit nuk do ti besojn feve apo objekteve por do ti besojn zotit qe e kan brenda tyre dhe zoti brenda nesh i cili na ka krijuar ai na ka len tjetojm me vullnetin ton te lire fati eshte brenda nesh zoti yn na e respekton ate.
E paskam nje vella te gjakut e te besimit.

Albanian eX|PerT
14-11-06, 13:25
un mendoj se religjionet kan qen dhe mbeten e keqja me e madhe qe egziston dhe ka egzistuar. per mendimin tim religjinet jan falso. besimi ne zot nuk do te thot qe patjeter te besosh ne fe pas disa viteve kishat dhe xhamit do te shfytezohen per lokale biznisi si disko apo diqka tjeter,ndersa besimi tek njerzit do te ngritet ne nivelin e duhur njerzit nuk do ti besojn feve apo objekteve por do ti besojn zotit qe e kan brenda tyre dhe zoti brenda nesh i cili na ka krijuar ai na ka len tjetojm me vullnetin ton te lire fati eshte brenda nesh zoti yn na e respekton ate.
Ne fjalet e kota dhe boshe nuk mund te shohesh asgje pos kritika pa fakte, logjik te manget, keqperceptim i ēeshtjeve madhore qe vjen si shkak qe eshte i vetkenaqur, mosrrespekt ndaj te tjere, te gjitha keto fenomene jane pjese e jetes se injorantit.

Rrespek per ty i nderuar, shoku jua:
Albanian eX|PerT

pokeri
14-11-06, 13:30
E paskam nje vella te gjakut e te besimit.

Unė kam pėrshtypjen qė jemi shumė mė shumė! Por, problemi ėshtė qė
nuk e kemi "eksluzivitetin dhe arrogancėn" qė doemos ta "imponojmė" bindjen tonė!