PDA

View Full Version : Veton Surroi Zedhenes I Qeveris Serbe!!!!!


MemphiSx
22-08-04, 13:00
"Nese pas zgjedhjeve te tetorit do ti kemi te njejtat rezultate mund te ndodhin serish trazira"...Dhe nuk eshte qeshtja se a do te burgosen kriminel lufte apo jo" Keto jane disa prej paralajmerimeve te erreta qe ndjell udheheqesi i "Ores" se prishur dhe i "Kohes..." se vonuar Veton Surroi
Keto dhe "sihariqe" te tjera Surroi i thote ne nje intervist te botuar me pare ne gazeten austriake "Kurier" dhe i ritransmeton ne gazeten e tij "Koha Ditore" dhe ne gazeten e "huazuar" "Zeri" Nderkohe keto dhe deklarata te tjera te kesaj natyre te Surroit jane emetuar e perhapur me te madhe ne te gjitha mediat serbe

Qe ne fillim te kesaj interviste Ky ze i shterur e i vonuar i politikes ne Kosove e sulmon Qeverin e Kosoves duke e quajtur "...nje grmbull ministrash te cilet nuk flasin as me njeri tjetrin" Dhe si shembull me eklatant ai permend ministrin e Ekonimis e te Financave Aki Sadria te cilin pos se e ofendon me fjale fyese shton se ate nuk do ta kisha marre ne pune as si kontabilist ne gazete Ne vazhdim te kesaj interviste Surroi eshte edhe kunder pavarsis se Kosoves Ai propozon nje variant tjeter qe eshte shum i afert me propozimin e Vuk Drashkoviqit te cilin e transmeton ne te njejtin numer te gazetes se tij "...Meqe nuk jemi te pavarur...ne duhet ta ndertojme nje shtet funksional" Pra per Surroin i ashtuquajturi "shtet funksional" eshte zgjidhje me e mire se sa shteti i pavarur i Kosoves Keshtu perafersisht pajtohet edhe ideologu i tij Drashkoviqi
I mbushur me urrejtje patologjike ndaj klases se sotme politike ne Kosove Surroi ndjell me te keqen per Kosoven dhe per popullin e saj : trazira te reja dhe gjakderdhje "Nese pas zgjedhjeve te tetorit do ti kemi te njejtat rezultate mund te ngjajn serish trazira...Dhe nuk eshte qeshtja se a do te burgosen kriminel lufte apo jo " Duke nxjerr nje konkludim te tille ai me vetdije te plote pos qe kerkon me qdo kusht ndryshim te rezultatit te zgjedhjeve pos qe ndjell kob e zi ne pranveren e ardhshme ne menyre te drejperdrejt vihet ne mbrojtje te kriminelve te luftes Keshtu perafersisht ka deklaruar me heret edhe Vojisllav Koshtunica Edhe ai i ka marre ne mbrojtje kriminelet serbe te cilet akuzohen nga Tribnali i Hages
Dhe ne fund te kesaj interviste plot helm te Surroit ai shpreh shqetsimin edhe per kthimin e minoritarve serbe ne Kosove "Nese ndodhin serishe trazira sikurse marsin e kaluar rreziku eshte shume i madhe qe serbet te merren si fajtore per ket situate" Pra Surroi e ka drojen se mos serbet do te fajesohen per trazirat eventuale ne Kosove Keshtu veprojne vetem avokatet e minoritarve serbe ne Kosove Intervista e Surroit dhene gazetes "Kurier" nxjerr ne pahe edhe nje her fytyren e vertet te Veton Surroit Ai edhe nj here perpiqet qe me format dhe me metoda me te vrazhda te veprimit te zere vend ne kreun e politikes se Kosoves e duke i marre ne mbrojtje minoritaret serbe Keshtu si Veton Surroi kane folur dhe vazhdojne te flasin sot te gjithe zyrtaret serbe te regjimit te kaluar e te regjimit te sotem Tash e tutje ata kane edhe nje zedhenes ne Kosove e ky eshte Veton Surroi[b]Ministri i Ekonomis dhe i Financave i Qeveris se Kosoves Ali Sadria me fjalorin me banal eshte ofenduar nga Surroi ne kete interviste Por per fat te mire te Kosoves e te popullit te saj Ali Sadria eshte ministri me i suksesshem i QEVERIS SE KOSOVES nderkaq Veton Surroi eshte "avokat" i madhe i minoritarve serbe Keto pozicione jane shume large njera me tjetren Madje ne kundershtim te madhe mes vete Dhe eshte shume mire per Kosoven dhe popullin e saj qe Ali Sadria eshte minister e Veton Surroi fallxhi qe ndjell kob dhe "altoparlant" i zeshem i minoritarve serbe dhe bashkmendimtar i Vuk Drashkoviqit e i Koshtunices

Siq dihet ky far Surroi ne gazeten e tij ka pas intervista me te dyte keshtu qe idet e tyre deshiron qe te i realizoje ky ne KOSOVE

GjIlAnAsI_cSi
24-08-04, 18:20
Veton Surroi Zedhenes I Qeveris Serbe!!!!


Titull Me Palidhje Spaskam par kurr ne jet.

Edhe nese ke Pergjigjeje. ste le te shkruash.

:(

Byeee

MemphiSx
24-08-04, 22:17
Hahaha I kom shkru Dyat per 1 her mos me hjek keq me kthy pergjigje ;) Tah juve ju metet veq me komentu rref ktij rasti :)

Kaltrina
30-08-04, 12:09
papapapapa qfare analisti i forte bre ju zoteri, gjyna qe sjeni ju ne vend te Z.Surroi :P

Une per vete Z.Veton Surroin e qmoj shume edhe me pelqen se eshte shume i menqur ( edhe fac eshte a) hihhhihiih :wink:

MemphiSx
30-08-04, 21:23
Ehhh spo e mohoj qe s'eshte i menqur e i bukur po krejt i ka ne llogari te serbis e ne dem te Kosoves :)

Kaltrina
31-08-04, 08:16
Ehhh spo e mohoj qe s'eshte i menqur e i bukur po krejt i ka ne llogari te serbis e ne dem te Kosoves :)Lexo mes rreshtave :wink:

MemphiSx
31-08-04, 14:15
Qka me lexu mes rreshtav????

Kaltrina
31-08-04, 14:22
Qka me lexu mes rreshtav????


Mes rreshtave te politikes mendova :P !!!


pershendetje

MemphiSx
31-08-04, 22:21
Shprehu bre ma drejtperdrejt se qka je ka don me thon :) Se tybe sjam ka t'kuptoj :D:P

Cool_Boy
01-09-04, 00:21
kape njeren e meshoj tjetres kape tjetren e mshoje tjetres kaq per partiti tana ok

Kujtimi
29-09-04, 15:24
Kaltrina pasi qe e simpatizon ate pro serb ik e (*************************). Veton Surroj me mire te mirret me Georgos Sorrosos perfajsusin e lobit Grek ne SHBA.........
Se pere fatin e Kosoves ka tjer Njerz qe e Vendosin kete,e ti moj (*****)po me dhimesh shume se aje ska shanc per kryetar te Kosoves,sa te jete gjall Ibrahim RugovaURIMEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

************************************************** **********

Zotėri i nderuar Kujtimi, ju kisha lutė qė t'i qaseni diskutimeve pa ofendime.

Me nderime Bond

Kaltrina
29-09-04, 15:43
Kaltrina pasi qe e simpatizon ate pro serb ik e (*************************). Veton Surroj me mire te mirret me Georgos Sorrosos perfajsusin e lobit Grek ne SHBA.........
Se pere fatin e Kosoves ka tjer Njerz qe e Vendosin kete,e ti moj (*****)po me dhimesh shume se aje ska shanc per kryetar te Kosoves,sa te jete gjall Ibrahim RugovaURIMEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

************************************************** **********

Zotėri i nderuar Kujtimi, ju kisha lutė qė t'i qaseni diskutimeve pa ofendime.

Me nderime Bond

hahaha kam mendu se ju rugovistat jeni te qete e demokratik a :roll:
bile Vetoni ka te shkon naj zdrit ftyren, e rugova si din as dy fjale mi thane veq xgerdhihet, edhe zoti e bekofte kosoven hiihihiihih.
pershendetje

dr.hektor
29-09-04, 16:49
Per te kuptuar shkrimet dhe personalitetin e Veton Surroit eshte shume veshtire.
Dueht se paku nje fakultet shoqeror i kryer.
Eshte personalitet komplet,me kulture evropiane,njohje te gjuheve te huaja,njohes i rrethanave te politikes boterore,aktivist shumevjeqar,celsi i Rambujes dhe nje analist me nam jo vetem ne Ballkan por edhe me gjere.
Jua respektoj deshiren e cdokujt ta doni e te votoni per do njerz te cileve bateria u eshte hargjit dhe kaseta po sillet vetem me 3 fjali te lexuara me vite.
Por mesohuni ti respektoni te tjeret dhe mendoni me koke te ftohte dhe pa emocione.
Une kam qen LDK-ist por Rugova e ka kry misionin e vet,ndersa hajnat rreth vetes nuk mund te udheheqin LDK.
Ka ardhe ORA per me te miret

progoni
29-09-04, 20:23
dr.hektor pa te keqe nje keshill.
keshtu veten e qmendė,
se ne nuk na bind.

DannyAus
30-09-04, 08:09
Per te kuptuar shkrimet dhe personalitetin e Veton Surroit eshte shume veshtire.
Dueht se paku nje fakultet shoqeror i kryer.
Eshte personalitet komplet,me kulture evropiane,njohje te gjuheve te huaja,njohes i rrethanave te politikes boterore,aktivist shumevjeqar,celsi i Rambujes dhe nje analist me nam jo vetem ne Ballkan por edhe me gjere.
Jua respektoj deshiren e cdokujt ta doni e te votoni per do njerz te cileve bateria u eshte hargjit dhe kaseta po sillet vetem me 3 fjali te lexuara me vite.
Por mesohuni ti respektoni te tjeret dhe mendoni me koke te ftohte dhe pa emocione.
Une kam qen LDK-ist por Rugova e ka kry misionin e vet,ndersa hajnat rreth vetes nuk mund te udheheqin LDK.
Ka ardhe ORA per me te miret

dr hektor,, te pershendes,, nuk kam qka te shtoj ketu,, veqse ti perseris fjalet e tuaja,, rugova e ka kry misionin e vet, ndersa hajnat rreth vetes nuk mund te udheheqin LDK. ka ardhe ora per me te miret

progoni
30-09-04, 19:11
Meq nuk kan tė ndalur rrethė vetonit,i cili atėher si gazetarė kulture do shprehte habi pse kultura jugosllave nuk ėshtė prezente nė rinin shqiptare.(polemikat deri budallaki me H.Matoshin).
Kur edhe fėmijėt e rrugės kishin kuptuar se jugovishta ishte nisur rrugės sė vdekjes Veton aga do mundohet pėr frymarrje artificialeme ujdi-n shoqat majtiste pasardhėse e komunistėve jugosllav bejagi tė reformuar,bile ky farė ujdi ėshtė emėr shkinisht,nė serbi kėt shoqat deri von e ka udhėheq gruja e milloshit veq ja pat ndėrru emrin.
Shumkush sot LDK e akuzon se ėshtė e para e regjistruar tek Jugovishtja atėher,por para saj ishte UJDI i Veton agės.Gjersa LDK ishte parti e parė e Kosov

dr.hektor
30-09-04, 19:35
Me qudit ni fakt dhe ajo me ben qe te jem i ivendosur qe me te mos votoj per LDK jane njerzt si ky fare Progoni ,disa memsix e etj qe sdin gje tjeter veq vjellin ndaj cdokujt qe nuk mendojne dhe eshajne Partine punes dhe shokun Brahim.Por ka kaular koha kur 99 % votonin per PPSH.
Une ende besoj se LDK ka njerz te mire e shyqyr qe ska mbet ne kesi pseudopatriota .
Por karvani do te ec e qente le te lehin.Per momentin po ua jap nje lajm te keq kundershtarve te Surroit se pas sukseseve diplomatike ne Gjermani dhe ne tere evropen qe po ben Surroi perqindja e votave sipas anketave te ndryshme po sillet nga 10-25%.
Normalisht ketu me se shumti po rrudhet LDK e nga pak edhe keto partite e luftes.
Pershendetje te gjitheve dhe ju respektoj preferncen partiake e secilit sepse tani ka ardhe ORA per me te miret me votu.

progoni
30-09-04, 19:44
Meq mu ndėrpre ky mesazh dhe ashtu i pėrgjysmuar nuk ju prit po doli tek ju po postoj mbetjen.

Gjersa LDK ishte regjistruar parti opozitare e partis kumuniste nė Kosovė,atje ku ishin tani tė regjistruara edhe partia e Tugjmanit,e tė rinjėve slloven.
UJDI i Veton agės ishte si shoqat qė u qirrke se ne jemi jugosllav,
pėr partit e reja ky farė Veton aga merrte shembullin thonte kjo ėshtė sikur zezakėt tė ken partin me vetėm zezak,
trathėtia qė u bėri atėher puntorėve tė R.Sadikut ishte e pafalėshme nė emėr tė kėsaj farė shoqate tė Markoviqit,qė kroatėt e kishin hudhė si farė jo tė tyre.
Ėshtė i njohur fakti qė ky farė Veton aga e ka njohur pushtetin kolenial nėtė gjitha etapat e zhvillimit,kompania Koha e tij e famėshme me tė cilėn ėshtė bėr milioner ėshtė e vetme e regjistruar nė Beograd me forumin e Demaqit,e kam fjalen nė Beogradin e pasluftės sė Kruacis dhe Bosnjės nė Beogradin qė shqiptarėt i kishte takuar pėr muri dhe i pregaditėte masakrin mė tė paparė.
Jan tė njohura thirrjet e kėtij farė Vetoni qė tu bashkohen edhe shqiptarėt livizjes sė Drashkoviqit me arsytim se do demokratizojm serbin,ku dihet fare mire qfare perbuzje bėri ky i dyti pėr arsimtarin e vrar shqiptarė,gjersa Shkelzen Maliqi mė von do tė distancohet nga kjo ftesė e bėrė ky farė Vetoni kurrė.
Duke pėrfituar nga vakumi i ligjeve tė Kosovės sė paslufte kompania e tij do bėj shuma milionėshe,nė shtetet e perendimit kompanit e tilla do ju ipet titulli kompani kundėr interesave tė shtetit,nuk njof asnjė institucion humanitar qė ky farė Veton aga dha edhe vetėm 1 lekė,bile,bile asė kontributet pėr puntor tė tij nuk i ka kryer por nė mungesė ligji vėrtet ija u bėri lekun me 7 kore.
Nuk e besoj qė Kosova e ka pas pėr borqė kte dhunim tė ktij farė Veton agės.

progoni
30-09-04, 19:48
O dr.me pikė unė nuk jam kandidat ėshtė Vetoni.

Mė ler ti mua sa pėr Gjermani mos ta nien se e dij ma mirė se tij ,bėni qef veti me deklerata.
Mė thuaj se nuk qėndrojn kėto qė i thashė.

Dilaver
30-09-04, 19:49
"
Mbarimi i Luftės sė Dytė Botėrore e gjeti Kosovėn nė njė shtetrrethim ushtarako-policor, plotsisht triumfoi koncepti komunist qė kishte pėrshkuar Evropėn Juglindore dhe Ballkanin nė tėrėsi. Nė Drenicė, brigadat e Fadil Hoxhės do tė shtypin me gjak rezistencen e armatosur qė i printe Shaban Polluzha e Mehmet Gradica, si dhe do tė shuhet ēdo formė e lėvizjes pėr mėvetsin e Kosovės e proklamuar para dhe gjat luftės, e sidomos nė Rezulocionin e Konferencės sė Bujanit.

Tani mė pushteti komunist i udhėhequr nga Fadil Hoxha dhe titistėt jugosllav filluan pushkatimet masive.

Po ashtu dihet se nga Prizreni ishte Heroi i Popullit Sezai Surroi i cili edhe pse ishte me pėrkatsi turke iu dha vend i merituar ngase komunistėt, tani mė ata nuk njihnin kombsin pėrveē “idealit komunist”, dhe nė tė njėjten kohė dihet se nė Prizren ka pėsuar njė Toger ushtrie, i shkolluar jashtė shtetit i cili kishte luftuar edhe gjatė LDB, (ramani i tė tė cilit arriti tė botohet diku rreth dyzet vjet mė vonė), pėr tė cilin as sot e kėsaj dite nuk di njeriu se nė ēfarė rrethanash misterioze ka ndodhur kjo ngjarje sikur mos ta shqetsonte Prizrenin edhe njė vrasje identike dhe mjaftė misterioze po ashtu e njė ushtaraku tė arsimuar qė kishte luftuar nė rradhėt e UĒK me nofkėn Komandant “DRINI”.

Ndėr personalitetet e njohura tė asaj kohe pėr njė politikė tė dorės sė fortė do tė mbahen mend Ali Shukriu, kurse prizrenasi Rexhai Surroi (babai i Vetonit) do t’i imponohet politikės komuniste edhe si shkrimtar ku sė bashku me Sinan Hasanin do tė pėrfaqsojnė prototipin e logjikės integraliste nė letėrsinė shqipe duke bėrė orvatjet e para pėr ta popullzuar pikėpamjen e tė qenit komb jugosllav.

E kėtyre kohėrave ėshtė edhe krushqia e Rexhai Surroit me Fadil Hoxhėn tė cilėt u bėnė baxho pėr ta ndihmuar njėri tjetrin. Nė kėto rrethana tė lulzimit tė socializmit Jugosllav Rexhaiut do ti lindin dy fėmjė tė cilėt do t’i pagėzon me emra trishtues si “Flakė e Vetėtim” sinonimi mė i sakt i gjithė katrahurės sė hershme dhe tė mėvonshme qė pėrjetuan shqiptarėt e Kosovės nga politika titiste qė ndiqte Burri i Tezės sė Veton Surroit funkcionari i lart krahinor e federativ Fadil Hoxha, kurse i ati ishte ndėr personalitetet mė tė besuara tė politikės jugosllave ku kreu detyrat e “besnikut” sidomos nė mjetet e informimit nė Kosovė, dhe nga ai post do tė emėrohet Ambasador mė i besueshėm i Jugosllavisė nė Spanjė. Nė kėtė kohė Vetoni arrin tė kryen Kolegjet ēfare ishin pėr trupin e huaj diplomatike nė atė vend. Karriera e Rexhaiut pėrfundon aksidentalisht nė Spanjė ku politika perfide e Fadil Hoxhes arriti tė pėshperiste se aksidenti ishte i motivuar nga pikpamja politike dhe i pėrgatitur nga qarqe sekrete pėr ta eliminuar njė personalitet tė shquar, tė njėrit nga kombet mė artificioale nė hapsirėn ballkanike siē ishte rasti me kombin e shpifur “jugosllav” ku sė bashku me Sinan Hasanin dhe me pak familje tė pėrziera dhe aso me identitet tė papėrcaktuar nacional do tė mbeten fanatikėt e fundit tė politikės integraliste nė Kosovė.
"

dr.hektor
30-09-04, 20:18
Zoteri Dilaver dhe Progon
Ne shkrimet e juaja jeni qaq te paqarte dhe jepni pershtypjen se jeni duke shkruar per plenumet PK te jugoslavise.
Ka kaluar koha e atyre shkrimeve bombastike e denimit te armiqve te popullit dhe klases punetore.
tani ka ardhe ORA e internetit dhe kibernetikes,partia e shokut enver dhe druzhe Titos qe po e njohke mire ka kaluar qe 15 vjet.
Njerzit e ri me energji dhe gjak te ri do te udheheqin Kosoven e shek.21
Rugova e ka krye misionin e tij. Dhe Vepra e tij do te mbete ne historin tone. Por ai ka krye misionin e vet,i eshte hargju tere energjia ,dhe ka filluar ta rroke Demenca ( demenca eshte semundje e pleqerise e shprehur me harrese ,perseritje te fjaleve dhe dezorientim)
Une po frigohna tja jap edhe ni here voten time njerzve te semure nga Demenca.
Ju pershendes te gjithve .

progoni
30-09-04, 20:45
Zoteri Dilaver dhe Progon
Ne shkrimet e juaja jeni qaq te paqarte dhe jepni pershtypjen se jeni duke shkruar per plenumet PK te jugoslavise.
Ka kaluar koha e atyre shkrimeve bombastike e denimit te armiqve te popullit dhe klases punetore.
tani ka ardhe ORA e internetit dhe kibernetikes,partia e shokut enver dhe druzhe Titos qe po e njohke mire ka kaluar qe 15 vjet.
Njerzit e ri me energji dhe gjak te ri do te udheheqin Kosoven e shek.21
Rugova e ka krye misionin e tij. Dhe Vepra e tij do te mbete ne historin tone. Por ai ka krye misionin e vet,i eshte hargju tere energjia ,dhe ka filluar ta rroke Demenca ( demenca eshte semundje e pleqerise e shprehur me harrese ,perseritje te fjaleve dhe dezorientim)
Une po frigohna tja jap edhe ni here voten time njerzve te semure nga Demenca.
Ju pershendes te gjithve .

Pse ikė malit more hektori,ne e kishim tem Veton agen,jo Rugovėn ,jo mua, mbaje SAHATIN ,
po mė thuaj mos te ka ber Vetoni ty ,
qė po e humb arsyen pėr diskutim ,hajt se tė shtrydhė si limoni.

Na ke thėn qė ishe mė parė nė LDK si duket je infektu me atė sindromin e demencės,kthe trakėn pakėz dhe mė thuaj a ishin ashtu kėto meritat e suros tuaj,apo demenca fajet