PDA

View Full Version : Shembet Partia e Edita Tahirit Ende pa Dal ne Zgjedhje!!!


MemphiSx
22-08-04, 13:32
Kryesia e ADK-se as nje muaj nuk ka mundur te jet e bashkuar Dy nga figurat kryesore te ketij subjekti te majte politik Mentor Agani ( Djali i akademik Fehmi Aganit) dhe Agim Hyseni kane dhene doreheqje nga ky subjekt politik Bile Mentor Agani duke kaluar ne radhet e ADK-se se udhehequr nga Edita Tahiri kishte bere gabimin me te madhe te familjes Agani qe pas perfundimit te luftes ne Kosove
Po ashtu edhe disa anetare te tjere te kesaj kryesie kane dhene dorheqje nga ky subjekt politik i cili eshte i orientuar ne skenen e majte politike ne vend
Dihet fare mir se kur Edita Tahiri dhe Edi Shukriu e pane se me nuk mund te rrenojn kalane perbrenda LDK-se ato do te bashkohen me krimbat e kuqe qe sorollaten neper te gjitha partit e majta politike ne vend me nje qellim te vetem qe te vazhdojne marshimin drejt kalase se pamposhtur

ADK-ja e cila eshte krijuar per te tentuat per te shkaterruar LDK-ne dhe vijen institucionale ne Kosove tashme eshte shnderruar ne nje grehine politike ndersa ajo ne zgjedhjet e 23 tetorit e ketij viti do te fitoje numer shume simbolik te votave qe nuk do te mund te kaloje as 0.01 per qind te numrit te pergjithshem te votave ne Kosove
Pra edhe ADK-ja se shpejti do te shembet dhe do te shkaterrohet pergjithesisht
ADK-ja e Edita Tahirit do te shkaterrohet si dikur LBD-ja e Rexhep Qosjes Dihet se me 26 shkurt te vitit 1998 LDK-ja per here te pare u sulmua nga mbrenda dhe jashteqiti Hidajet Hysenin,Mehmet Hajrizin,Jakup Krasniqin,Fadil Hysajn,Milazim Krasniqin e te tjer
Pas ketij tentimpuqi te ketyre individeve te lartpermendur ne skene del Rexhep Qosja i cili me formimin e LBD-se ne qershor te vitit 1998 tenton te grabit ndonje cope te elektoratit te LDK-se
Deshtojente gjithe Pasi qe shohin se kane deshtuar turpshem Hydajet Hiseni , Jakup Krasniqi e te tjere te cilet ishin te perjashtuar nga LDK-ja me 1998 i kane urdheruar bashkemendimtaret e tyre Edita Tahirin dhe Edi Shukriun qe te qendrojne edhe me tutje brenda LDK-se derisa ta pushtojne Kalane Por edhe Edita edhe Edi me nuk kishin kurrfare ndikimi ne LDK dhe u pa qarte se ato ishin bere argate te politikes se majte ne Kosove
Por edhe Edita edhe Edi deshtuan ne kete drejtim Do te deshtojne te gjithe ata qe mendojne se mund te rrezojne Kalane e LDK-se nga mbrenda
Mirepo edhe nje gje e tille do te deshtoje turpshem Pra tashmepo shihet qarte se Edita Tahiri dhe Edi Shukriu gjenden oara katastrofimit te tyre partiak edhe ate vetem nje muaj e gjysme pas formimit te partise Dy "polikanet me me ze" ne ish LDK Edita Tahiri dhe Edi Shukriu tashme kane formuar ADK-ne e cila nuk ka kurrfare ndikimi ne skenen e re politike ne Kosove Mirepo nje gje do te deshmohet qarte se edhe partia e tyre nuk mund te kete kurrfare ndikimi me peshe ne Kosove pasi qe udheheqeset e ketij subjekti politik jane dy azilkerkuese apo dy bashkpunetore te krimbav te kuq te cilat ne qastet me te renda te Kosoves tentuan te fusin perqarje brenda LDK-se se udhehequr nga presidenti Rugova Po ashtu ky subjekt politik i cili po meton te thirret ne demokratizimin e vlerave politike ne Kosove mund te themi lirishte se as qe nga tashe partia e dy "azilkerkueseve" do te jet shume e afert ne bashkepunim me spektrin e majte te Kosoves Nga ana tjeter dihet fare mire se nuk ka force politike e as politikan nga Kosova qe me ane te krijimit te partive te reja mund ti beje kunkurrence te forte LDK-se se udhehequr nga dr.Ibrahim Rugova LDK-ja eshte sot sinonim i shqiptarve te Kosoves per liri demokraci dhe pavarsi Prandaj themelimi i partive te reja politike te Kosoves eshte e drejt e secilit individ apo grup por duhet se paku nje decenie te deshmohen ata individe apo ai grup para elektoratit te Kosoves i cili si duket eshte i lodhur me politikane dhe inflacion partish por me shume kerkon buke pune siguri dhe liri.