PDA

View Full Version : Pse do tė fitojė LDK?


K-man
07-10-04, 13:33
LDK ėshtė partia mė e madhe e shqiptarėve nė Ballkan dhe e para parti qė sfidoi sistemin komunist.
Pėr Kosovėn, LDK ėshtė parti nacionale dhe emblematike.
Nacionale ,sepse, LDK si asnjėherė tjetėr unifikoi shqiptarėt pėr njė qėllim tė vetėm, bėrjen e Kosovės shtet.
Emblematike, sepse LDK u bė flamur i pavarėsisė dhe sovranitetit tė Kosovės, falė popullit i cili jo vetėm u identifikua po edhe u mishėrua me angazhimin dhe kėmbėnguljen e prijėsit tė saj, Dr.Ibrahim Rugova, tė cilit i takojnė meritat mė tė mėdha pėr ngritjen e kėsaj embleme. Emblemė e cila vazhdon edhe mėtutje tė jetė jo vetėm udhėrrėfyese po edhe motivuese nė gjakimin pėr njohjen edhe formale tė shtetit tė Kosovės.
Dhe jo vetėm kaq. LDK gjatė kėtij 15 -tėshi jo vetėm krijoi dhe vuri bazat e shtetit tė Kosovės, jo vetėm jo vetėm ngriti dhe mbajti sistemin e organizimit refuzues kundrejt njė pushtuesi ēfarė ishte Serbia, jo vetėm ruajti qenien e njė populli nga shfarosja, jo vetėm iu pėrgjigj tė gjitha formave tė rezistencės pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės, jo vetėm qė asnjėherė nuk tentoi tė pėrfitojė nga vlerat tė cilat realisht i takojnė popullit tė Kosovės por, gjatė kėtij 15 vjetėshi edhe dėshmoi se ėshtė parti qė di tė bėjė shtetin, parti qė mund ta mbajė shtetin, parti qė mund ta zhvillojė dhe integrojė nė struktura ndėrkombėtare kėtė shtet po, edhe parti qė tashmė ėshtė rrėnjosur pėrmes veprimit tė pandalshėm dhe gjithėpėrfshirės nga ana e saj, nė ēdo familje dhe nė ēdo qytetar i cili mėton, gjakon dhe kėrkon njė kulturė demokratike dhe njė sjellje tė qytetėruar.
Tė gjitha kėto komponenta pėr tė cilat shumica dėrmuese e shqiptarėve tė Kosovės i dijnė mirėfilli,bėjnė qė LDK jo vetėm tė fitojė deri tash nė ēdo palė zgjedhje, por, edhe mėtutje dhe madje pėr njė kohė tė gjatė, tė jetė dhe mbetet si parti fituese, sepse askush tjetėr se sa Kosova, nuk ka mė shumė nevojė pėr LDK-nė dhe prijėsin e saj, Dr.Ibrahim Rugovėn.
LDK do tė fitojė dhe mė bindshėm se herave tė tjera sepse nė ditėt mė tė vėshitara e ka fituar besimin nga populli dhe asnjėherė nuk e ka tradhtuar e as do ta tradhėtojė atė besim, i cili mbrohet dhe shprehet edhe me fanatizėm nga besnikėt e saj, sepse LDK asnjėherė nuk i ka ndėrruar zgjidhjet pėr Kosovėn, sepse ato zgjidhje i ka nxjerrėr nga gjiri i popullit dhe po u prin me devotshmėri.
Janė tė tjerėt qė dje e kritikuan LDK dhe sot po e pėrsėrisin apo po e kopjojnė filizofinė e saj dhe nė mėnyrė false po e nxjerrin para qytetarėve si filozofi tė tyre politike ēka po i bėnė edhe mė qesharakė nė sytė e opinionit vendės po edhe ndėrkombėtar.
LDK ėshtė parti origjinale, burimore e dalė dhe e ngritur nė piedestal pėrmes Programit tė Lidhjes sė Prizrenit qė ėshtė program i gjithė shqiptarėve dhe, vepron, natyrisht nė pėrputhje me kohėn nė tė cilėn jetojmė po, fundament i saj ishte dhe mbetet integrimi i shqiptaėreve pėrmes integrimeve euro-atlantike.
Dhe, do tė fitojė edhe pėr kėtė pėr t'i demantuar tė gjithė
thashethemxhinjtė se kinse LDK nuk ėshtė pėr bashkim kombėtar.
Ata qė e thonė kėtė sigurisht nuk e kanė kuptuar si duhet fjalėn integrim.
Po. Janė edhe njėmijė e njė arsye tė tjera pėr tė cilat do tė fitojė LDK dhe kėtė e dijnė edhe kundėrshtarėt e saj mė tė zėzhėm.
LDK dje ishte partia mė e viktimizuar nga pushtuesit serbė dhe, kėtė viktimizim e represalje e pėrjetoi bashkė me popullin.
LDK pas lufte ishte sėrish partia mė e viktimizuar jo se i kishte tradhtuar interesat kombėtare po, pse pikėrisht kėto interesa i kishte mbrojtur pėrmes vijave institucionale dhe votės sė popullit qė kishte legjitimuar ato institucione.
PO, edhe sepse dikush duke i vrarė veprimtarėt e LDK deshi tė krijoi dhe nxisė njė luftė vėllavrasėse nė Kosovė.
Por, LDK me menēurinė e Presidentit tė saj, Dr.Ibrahim Rugova e shmnagni edhe kėtė tė keqe tė cilėn dikush ia ofroi Kosovės si "Dhuratė" greke dhe ende e mban nė prag tė derės.
Ėshtė meritė e LDK dhe e udhėheqjes sė saj pėrmes njė tolerance tė vazhdueshme qė sot nė Kosovė mbretėron njė klimė mė stabile politike dhe, qė u ngritėn dhe funksionojnė shumė pjesė tė shtetit si nga niveli lokal po edhe qendror.
Edhe kėtė e di qytetari i Kosovės dhe, edhe pėr kėtė do ta votojė LDK-nė.
LDK do tė votohet pėr ta bėrė njėmend shtetin e Kosovės, sepse ai nuk mund tė bėhet nga pėrrallaxhinjtė, pallavraxhinjtė dhe rrenaxhinjtė e Kosovės.
Nuk mund tė bėhet as nga ata qė para lufte ishin tė pėrkėdhelurit e Beogradit, ndėrsa pas lufte u bėnė tė pėrkdhėleurit e ndėrkombėtarėve, tė atyre ndėrkombėtarėve tė cilėt angazhohen pėr mėnjanimin e ndikimit amerikan nė rrjedhat politike nė Ballkan.
LDK do tė fitojė sepse ngriti dhe pa mbanė institucione shtetėrore nė qendrat mė tė mėdha tė Kosovės dhe po punon pėr Kosovėn e, nuk ngriti firma, pushimore apo pallate shumėkatėshe si dhe nuk krojoi pasuri milionėshe duke zhvatur donacionet pėr Kosovėn pėr xhepa personal.
LDK do tė fitojė sepse populli e ka parė edhe nė kėto pesė vite tė luftės se ėshtė e vetmja adresė qė kėrkon dhe i nėnshtrohet pėrgjegjėsisė dhe llogaridhėnies. Dhe, kėtė nga niveli qendror e tatėpjetė. Sa pėr ilustrim, vetėm ministritė qė udhėhiqen nga kuadro tė LDK kanė raportuar nė Kuvendin e Kosovės.
Nė nivele lokale, vetėm qeveritė qė udhėheqen prej LDK-sė kanė dėshmuar rezultate dhe transparencė, pėrkundėr sfidave dhe hileve qė u janė bėrė nga opozitarėt, shpesh edhe tė motivuar nga ndėrkombėtarėt.
LDK do tė fitojė sepse ėshtė parti e paqes, i lirisė, e mirėkuptimit dhe mbi tė gjitha e zhvillimit dhe e ardhmėnisė.
LDK do tė fitojė sepse Kosova duhet tė forcohet dhe njihet si shtet, duhet tė integrohet nė strukturat euro-atlantike.
Po, LDK do tė fitojė sepse Perėndimi nė krye me Amerikėn e ka tė vetmin partner serioz dhe tė ndershėm e tė paluhatshėm, Dr.Ibrahim Rugovėn.
LDK do tė fitojė sepse Kosova mė shumė se kurdoherė, ka nevojė pėr fitoren e saj.

nitushe
07-10-04, 17:57
hahaha valla pritova me e lexu krejt veq deka tu kesh, qka paske shkru ti ktu.Fort e madhe valla osht a spo e shifni qe qdo dite e ma shum veq jane ka e braktisin partin,apo jeni ka boni kishe spe shoim sa te lodhshem bre jeni o simpatizant te Ldk,boll e keni genjy veten ka ardh kohe tjeter tash :wink:

Krokodilli
07-10-04, 18:02
KESAJ PYETJE DO TI JAP PERGJEGJE TE DUHUR NE NENTOR TE KETI VITI :wink:

Kaltrina
08-10-04, 07:58
Pse do tė fitojė LDK?

Korrupsioni babeeees :wink:

progoni
08-10-04, 09:05
Pse do tė fitojė LDK?

Korrupsioni babeeees :wink:

Qy qy qenka pajtu Kaltrina me humbjen,
valla pėrnjėmend po fitojshėm

Kaltrinėn gėzuar
oh qa mė gėzove,se pata fillur me u frigue nga afishimet e para

gėzuar......gėzuar

Kaltrina
08-10-04, 09:14
Pse do tė fitojė LDK?

Korrupsioni babeeees :wink:

Jo gezohu sa te dush se une po ta hjeki tuten, derisa presidenti juaj ju hin ne xhep nderkombetareve edhe Amerikes fitoren e kini te sigurte, derisa Kosova do te jete ne kesi gjendje te korruptume 100% mos kini gajle ju rugovistat, perderisa ka kisha ne kosove rugova ska me hup kurre,se ska kush mi vizitu mandej ...

pershendetje

MemphiSx
09-10-04, 11:43
Pse do tė fitojė LDK?

Korrupsioni babeeees :wink:

Jo gezohu sa te dush se une po ta hjeki tuten, derisa presidenti juaj ju hin ne xhep nderkombetareve edhe Amerikes fitoren e kini te sigurte, derisa Kosova do te jete ne kesi gjendje te korruptume 100% mos kini gajle ju rugovistat, perderisa ka kisha ne kosove rugova ska me hup kurre,se ska kush mi vizitu mandej ...

pershendetje

Oj Kaltrin qka po m'dhimesh qe po vujshe per PDK:D A mos je ti qajo qika qe po shetitesh me Thaqin n'Prishtine ahahahahah \


Sa po m'vjen keq qe skeni me fitu
A e din edhe diqka se Thaqi e ka mandantin veq 6 muj si Kryetar i Partis
E keshtu qe ska pune as per te e sdi qka don me bo ti :D Rrugav me siguri si zakonisht:D

beku
09-10-04, 14:10
Ndofta mund tė fitoj kjo parti sterile e shqiptarve pėr faktin se akoma ajo mbetet partia mė e demoduar pas asaj tė lidhjės Komuniste ...Fakti i njė fitore te mundshme tė saj e lėehtėson koalicioni i madh i saj me PDK-nė dhe me AAK-nė, ato edhe gjat mandatit te tyre nė skenėn politike nuk dhan rezultate nė afirmimin e zhgjidhjės politike tė KOSOVĖS ngase mbetėn besnike e servizizmit u bėn solidarėt besnik te UNMIKUT nė Kosovė kėtė rrug e vazhdon dhe mbase edhe mund te fitoj ngase punėt jan ngjeshur sipas goditurave.

Kaltrina
12-10-04, 13:37
Pse do tė fitojė LDK?

Korrupsioni babeeees :wink:

Jo gezohu sa te dush se une po ta hjeki tuten, derisa presidenti juaj ju hin ne xhep nderkombetareve edhe Amerikes fitoren e kini te sigurte, derisa Kosova do te jete ne kesi gjendje te korruptume 100% mos kini gajle ju rugovistat, perderisa ka kisha ne kosove rugova ska me hup kurre,se ska kush mi vizitu mandej ...

pershendetje

Oj Kaltrin qka po m'dhimesh qe po vujshe per PDK:D A mos je ti qajo qika qe po shetitesh me Thaqin n'Prishtine ahahahahah \


Sa po m'vjen keq qe skeni me fitu
A e din edhe diqka se Thaqi e ka mandantin veq 6 muj si Kryetar i Partis
E keshtu qe ska pune as per te e sdi qka don me bo ti :D Rrugav me siguri si zakonisht:D

hahahahhahahahahahahha une mu rrugav ahaaha mos u tut ma, qate gajle po ta hjeki une :wink:

fadil
12-10-04, 18:12
Pershendetje:

Me mir kishte qen sikur pyetja te ishte bere se erse nuk duhet votuar LDK.ja?

LDK.ja nuk duhet votuar pasi qe Kjo parti per 14 vite nuk ka qen ne gjendje ti realizoj asnjeren nga premtimet qe i ka dhene ketij populli!

Por ato premtime kan qen vetem sa per te ju qitur hi syve Kosovarve shqiptar.

Ne ketefushat shpeshher eshte degjuar se LDK.ja nuk do te negocioj me beogradin per pavarsin e Kosoves!
Kurse ne anen tjeter negocion madje edhe pa deshiren e dhe koncenzuesin mbarshqiptar.
nje gje e tilleeshte verejtur edhe me takimin e vjenes.
a thuaper qka shkuan keta ne vjen kur po thojne se ne nuk negociojm me serbin, ateher lind pyetja seper qkashkoi Rugova dhe Daci ne Vjen dhe u takuan me Kryeministrin e atehershem Zoran Zhifkoviq, u takuan sepse i kishte marrur malli te takohen dhe te fotografohen me nje serbe apo per te biseduar per problemet qe ka Kosova me serbin.

Nje parti qe e genjen popullin nuk duhet te votohet! e Popullin e genjen LDK.ja dhe klika e saje .

kete e deshmojn faktet dhe veprimet e Ldkistave , te cilet para publikut Kosovar shqiptar deklarohen ndryshe kurse veprojn ndryshe.

MemphiSx
13-10-04, 09:50
LDK-ja do t'fitoj sepse jemi me te miret ;)

Gentiani
13-10-04, 19:59
LDK-ja do tė fitojė, sepse ka pėrgjegjėsi ndaj popullit tani e 15 vite dhe sė fundit ku i lihet more pushteti pakicave kombėtare, nė cilin vend tė botės ndodhė kjo?!

Sahati i Sorrosit + Qurani i Egjiptianėve + Piramida e Haxhi Merxhes, me e pasė edhe Fondin Monetarė Ndėrkombėtarė nuk do tė fitojnė se lėre mė fondin e Sorros Sahat Vetonit.

anna
14-10-04, 12:41
LDK-ja do t'fitoj sepse jemi me te miret ;)thuaje fort MemphiSx kemi me fitu edhe ate fort :wink:

fadil
14-10-04, 16:02
Pershendetje:

Une si qytetar i Kosoves nuk e dije se cilen nga premtimet qe ka dhene LDK.japara elektoratit te vete ika realizuar deri me tashti?
LDK.ja dhe Rugova mekliken e tije qytetarve te Kosoves ju kan premtuar publikishtpavarsin qyshe nga viti 1990!por kurr deri me sote nuk e realizuan kete premtim as kurr nuk do ta realizojn , LDK,ja edhe ne zgjedhjet epara parlamentare te njohura nderkombtarisht tha segjate ketij mandati do ta bejme pavarsin e Kosoves por nuk e benen, LDK, pat premtuarmirqenje Ekonomike por nuk e beri , LDK,ja pat premtuar Siguri por asket nuk e beri perkundrazi e krijoj nje Fare Sigurimi te Atdheut qe po i kerrcnon me eleminim te gjithe ata qe largohen nga LDK,ja dhe qe jan kunder Rugoves.
Prandaj edhe keto premtimet e Rugoves qe po i bene ne ketofushata jan te njejtame te gjitha premtimet qe ika bere ky Rugova prej se ka hyre ne Politik mirpo asnjeren nga keto premtime kurr nuk e ka realizuar.

nese nisemi nga keto fakteateher cilaeshte arsyeja qeteju besohet fjaleve te nje genjeshtari siq eshte Rugova dhe klika e tije.
qytetaret e kosoves nuk kan nevoj te ndegjojn referate perpavarsin e kosovespor ata deshirojn qe te kete veprime konkrete qe deshmojn se eshte ndertuar pavarsia Politiko-Ekonomike e Kosoves e jo genjeshtra .

Ne asnje vende te botesnuk ndodhe qe qytetaret tiperkrahn genjeshtaret dhe kjo nuk do te ndodhe me as ne Kosove, Kosova ka nevoj per njerez qe dine munden dhe kan guximin ta aktivizojn shoqerin Kosovare pertizgjidhur problemet e vendit e jo per te ju qitur hi syve qytetarve te kosoves saper te qendruar ata ne pushtet.

LDK, ne asnjeren nga koherat epasluftes qe jan mbajtur zgjedhjese kamerituar te fitoj edhe nuk e meriton e as nuk do te fitoj ne keto zgjedhje pasi qe nukka bere apo nuk ka permbushur as edhe nje premtimqe e ka dhene para qytetarve te kosoves. madje Rugova as qente e sharrit qe kapas premtuar ne zgjedhjet parlamentare te kaluaera nuk i ka kultivuar.

progoni
14-10-04, 23:19
Pershendetje:

Une si qytetar i Kosoves nuk e dije se cilen nga premtimet qe ka dhene LDK.japara elektoratit te vete ika realizuar deri me tashti?
LDK.ja dhe Rugova mekliken e tije qytetarve te Kosoves ju kan premtuar publikishtpavarsin qyshe nga viti 1990!por kurr deri me sote nuk e realizuan kete premtim as kurr nuk do ta realizojn , LDK,ja edhe ne zgjedhjet epara parlamentare te njohura nderkombtarisht tha segjate ketij mandati do ta bejme pavarsin e Kosoves por nuk e benen, LDK, pat premtuarmirqenje Ekonomike por nuk e beri , LDK,ja pat premtuar Siguri por asket nuk e beri perkundrazi e krijoj nje Fare Sigurimi te Atdheut qe po i kerrcnon me eleminim te gjithe ata qe largohen nga LDK,ja dhe qe jan kunder Rugoves.
Prandaj edhe keto premtimet e Rugoves qe po i bene ne ketofushata jan te njejtame te gjitha premtimet qe ika bere ky Rugova prej se ka hyre ne Politik mirpo asnjeren nga keto premtime kurr nuk e ka realizuar.

nese nisemi nga keto fakteateher cilaeshte arsyeja qeteju besohet fjaleve te nje genjeshtari siq eshte Rugova dhe klika e tije.
qytetaret e kosoves nuk kan nevoj te ndegjojn referate perpavarsin e kosovespor ata deshirojn qe te kete veprime konkrete qe deshmojn se eshte ndertuar pavarsia Politiko-Ekonomike e Kosoves e jo genjeshtra .

Ne asnje vende te botesnuk ndodhe qe qytetaret tiperkrahn genjeshtaret dhe kjo nuk do te ndodhe me as ne Kosove, Kosova ka nevoj per njerez qe dine munden dhe kan guximin ta aktivizojn shoqerin Kosovare pertizgjidhur problemet e vendit e jo per te ju qitur hi syve qytetarve te kosoves saper te qendruar ata ne pushtet.

LDK, ne asnjeren nga koherat epasluftes qe jan mbajtur zgjedhjese kamerituar te fitoj edhe nuk e meriton e as nuk do te fitoj ne keto zgjedhje pasi qe nukka bere apo nuk ka permbushur as edhe nje premtimqe e ka dhene para qytetarve te kosoves. madje Rugova as qente e sharrit qe kapas premtuar ne zgjedhjet parlamentare te kaluaera nuk i ka kultivuar.

Qė ku ka nisė djali me u gėzue qė marrin shkiet nė zgjedhje,po veq pėrmes tyre dhe kombinatorikės sė UNMIK-ut mund tė bllokoni instuticionet e Kosovės.

MemphiSx
15-10-04, 14:19
Pershendetje:

Une si qytetar i Kosoves nuk e dije se cilen nga premtimet qe ka dhene LDK.japara elektoratit te vete ika realizuar deri me tashti?
LDK.ja dhe Rugova mekliken e tije qytetarve te Kosoves ju kan premtuar publikishtpavarsin qyshe nga viti 1990!por kurr deri me sote nuk e realizuan kete premtim as kurr nuk do ta realizojn , LDK,ja edhe ne zgjedhjet epara parlamentare te njohura nderkombtarisht tha segjate ketij mandati do ta bejme pavarsin e Kosoves por nuk e benen, LDK, pat premtuarmirqenje Ekonomike por nuk e beri , LDK,ja pat premtuar Siguri por asket nuk e beri perkundrazi e krijoj nje Fare Sigurimi te Atdheut qe po i kerrcnon me eleminim te gjithe ata qe largohen nga LDK,ja dhe qe jan kunder Rugoves.
Prandaj edhe keto premtimet e Rugoves qe po i bene ne ketofushata jan te njejtame te gjitha premtimet qe ika bere ky Rugova prej se ka hyre ne Politik mirpo asnjeren nga keto premtime kurr nuk e ka realizuar.

nese nisemi nga keto fakteateher cilaeshte arsyeja qeteju besohet fjaleve te nje genjeshtari siq eshte Rugova dhe klika e tije.
qytetaret e kosoves nuk kan nevoj te ndegjojn referate perpavarsin e kosovespor ata deshirojn qe te kete veprime konkrete qe deshmojn se eshte ndertuar pavarsia Politiko-Ekonomike e Kosoves e jo genjeshtra .

Ne asnje vende te botesnuk ndodhe qe qytetaret tiperkrahn genjeshtaret dhe kjo nuk do te ndodhe me as ne Kosove, Kosova ka nevoj per njerez qe dine munden dhe kan guximin ta aktivizojn shoqerin Kosovare pertizgjidhur problemet e vendit e jo per te ju qitur hi syve qytetarve te kosoves saper te qendruar ata ne pushtet.

LDK, ne asnjeren nga koherat epasluftes qe jan mbajtur zgjedhjese kamerituar te fitoj edhe nuk e meriton e as nuk do te fitoj ne keto zgjedhje pasi qe nukka bere apo nuk ka permbushur as edhe nje premtimqe e ka dhene para qytetarve te kosoves. madje Rugova as qente e sharrit qe kapas premtuar ne zgjedhjet parlamentare te kaluaera nuk i ka kultivuar.


fadil Ti jeton ne Afrike e jo n'Kosove ;)

MemphiSx
15-10-04, 14:27
LDK-ja do t'fitoj sepse jemi me te miret ;)thuaje fort MemphiSx kemi me fitu edhe ate fort :wink:
LDK do t'fitoj sepse jemi me te miret

mullaidriz_gjilani
15-10-04, 20:50
tashe jame nje perkrase imadhe i fadilite se e meritoe qe gjdo iri tabene kete nese e kuptojeme realitetin dhe keshtu qe kure eshte fjala se ndoshta dote fitoje ldk edhe une plotesishte pajtohem me ju por ne te kunderten te kethehemi te kaluares se me shekeuje shqiptaret nuk kane mundure te vendosine per fati etyreve se gjdo lufte qe ekemi bere nje EVROPE e tille qe tani egzistone dhe mundohete perseri te na moje te drejten per vetevendosje dhe tani ne nje plane prograne te evropes tradhtare ju bashkangjite edhe vete lideri i partise ldk dmth dhe keshtu qe une pajtohem perseri qe ndoshta dote fitoje ldk dhe keshtu qe dua te them se kesaje rradhe nee dote fitoje ldk eshte e arsyshme se popullite te kosovese doti kushtoje shume shtrenjete siqe edhe ika kushtuare deri me tani por eshte nje gje qe perseri dotejemi te gatshem serbise ti kunderivihemi siqe edhe ju kundervuame por metani eshte mese e sigurte qe dote fitoje PDK dhe dota pshtoje kosoven nga nje tragjedi q e ju ka ashkaluare nga nje lidere qe e udheheqi me vite te tera dhe dhashete zoti te na ndimoje kjo parti dhe tena largoje nga nje balete qe vite me radhe na ka ngulfatur pra e funde dote jemi ata qe dota krijojme nje shtet dhe dote fitojem dinjitetin qe emeritone populli shqiptare dhe keshtu ne funede te mbeteshe ipershendetur z fadil

Loloku
16-10-04, 09:00
Ja pse:

Sepse akoma shumica e shqiptareve nuk jane shkeputur nga e kaluara e pushtimit dhe politiken e konsiderojne satisfaksion moral nen pushtim dhe jo si ndertim te ardhmeris, por si mbijetim formal ekskluzivisht moral;

Sepse akoma ka shume shqiptare qe me fajtor e konsiderojne Limen se Millosheviqin per krime kunder shqiptareve dhe ne nderdijen e tyre fshihet frikshem kjo ndjenj per rikthim serb ne Kosove;

Sepse shqiptaret e posaēliruar akoma nuk kane sigurine ne vetvete per te qene te pavarur vertete, por vetem formalisht;

Sepse jemi te ndruajtur dhe te pasigurte ne forcen krijuese te pavarsimit dhe akoma vuajm sindromin e pushtimit si mbrojtje;

Pasojat e pushtimit reflektohen si druajtje te mjellura me dhunen dhe kalojne pavetedijshem si respekt i imponuar ndaj pushtuesi permes segmendteve te shumta jetsore qe na imponohen ne ēdo hap;

Sepse akoma ka shqip[tar qe thone jam turk elhamdulilah, e jo me kaq shpejt te harrohen edhe privilegjet e nje kategorie pushtetaresh nen administrimin pushtues jugosllav;

Serpse nuk jemi shume te gatshem te besojme ne ndryshimet e shpejta, qofte edhe clirimtare etj, etj...

progoni
17-10-04, 15:55
Ja pse:

Sepse akoma shumica e shqiptareve nuk jane shkeputur nga e kaluara e pushtimit dhe politiken e konsiderojne satisfaksion moral nen pushtim dhe jo si ndertim te ardhmeris, por si mbijetim formal ekskluzivisht moral;

Sepse akoma ka shume shqiptare qe me fajtor e konsiderojne Limen se Millosheviqin per krime kunder shqiptareve dhe ne nderdijen e tyre fshihet frikshem kjo ndjenj per rikthim serb ne Kosove;

Sepse shqiptaret e posaēliruar akoma nuk kane sigurine ne vetvete per te qene te pavarur vertete, por vetem formalisht;

Sepse jemi te ndruajtur dhe te pasigurte ne forcen krijuese te pavarsimit dhe akoma vuajm sindromin e pushtimit si mbrojtje;

Pasojat e pushtimit reflektohen si druajtje te mjellura me dhunen dhe kalojne pavetedijshem si respekt i imponuar ndaj pushtuesi permes segmendteve te shumta jetsore qe na imponohen ne ēdo hap;

Sepse akoma ka shqip[tar qe thone jam turk elhamdulilah, e jo me kaq shpejt te harrohen edhe privilegjet e nje kategorie pushtetaresh nen administrimin pushtues jugosllav;

Serpse nuk jemi shume te gatshem te besojme ne ndryshimet e shpejta, qofte edhe clirimtare etj, etj...

Av av paska hangėr njeri djegės ,paska marrė malin.
Kadal he burrė se nuk po dojshe me prit gjallė tetorin.

Ani qysh ke shumica e shqiptarėve nuk jan shkuput nga e kalura e pushtimit,
papaa valla tek ėshtė ikė pej shtime,i paska pėshtue tė tjerėt.
Jo mos kofshė i meqėm,paj ėshtė rrezik me fluturu (pej menėve de)

P.S

Haxhibaba mė thojke ktyneherė.
Biro kjo dyje rrupa rrypa ,
herė ma hype herė ta hypa

MemphiSx
18-10-04, 16:41
http://www.kosova.com/lexo.php?kat=17&artikulli=21810

Auberoni
18-10-04, 18:59
Pse do te fitoje LDK?

Sepse, ne fillimet e viteve te 90-ta, vetem Rugova ka pasur ORE ne dore dhe ka thene se Kosova do te jete shtet i pamvarur, me kufije te hapur ndaj Shqiperise, Serbise e Malit te Zi, me faze kaluese protektoratin nderkombtar. I perseriste keto fjale, vetem keto fjale, gjysma e se cilave edhe u realizua.

Eshte i pamohueshem roli i secilit te liderve partiak. Secili e ka dhene kontributin e vete. Mirpo, nuk mund te iu kthejme kontributin e tyre te dhene te lufte e ti bejme kryetar. Asnjeri nga ata nuk eshte Sharl de Gol.

Vetoni; pa dyshim njeri me pedigre e karizmatik. I edukuar. Me manire te aristokracise franceze. Shume here ka qene i ftuar nga Serbet per tu deklaruar ne lidhje me situaten e cila mbreteronte ne Kosove ne vitet 98 dhe 99; asnjere nuk ka deklaruar haptazi se Serbia eshte duke ushtruar gjenocid. Cdo here eshte munduar me gjoja diplomaci, fjale me dy-kuptime, citate politike te marrura nga Manuali per fillestaret ne Politke te prezantoj veten si njeri europian.

adrioni
18-10-04, 20:45
Qfar artikulli palidhje qe nuk eshte kerkah..bile pritova edhe ta lexoj. Sa i perket kesaj partie tonde te dashur ti zoteri qe e ke hap kete tem ta dijsh se kjo eshte partia e cila ka koalicion me partin e Sheshelit edhe ka hy ketu ne pushtet u nguju edhe nuk don me e lshu hiq....edhe fal fansav te vet ka bo edhe familjarizem neper komuna dhe korrupcionin e kan ne kulminacion. A sa i perket atij ALFIT Rugoves qe e ka gojen krejt pa konstrukt tuj pi uiski shpresojme qe dot hjeket sepse vertet duhet te hyj ne histori si diktator qe nuk e ka lshuar pushtetin per vite te tera. Me shume nuk do ta zgjas sepse vertet duhet me shkru referat per keta njerez qe ia mbajn vetit, per keta aktor qe e mashtrojne popullin dhe eshte e kot te mbajsh ligjerat per ta.

Urata
21-10-04, 20:01
Do te fitoj sepse eshte e brumosur me : Drejtesi, Intelekt, Urtesi, Maturi,Durim dhe fundi gatim i PAVARESIS DHE PAQES!


Zoti e bekofte Dr. Ibrahim Rugoven
Zoti e bekofte Popullin Shqiptare
Zoti e bekofte Kosoven!

MemphiSx
22-10-04, 13:12
Do te fitoj sepse eshte e brumosur me : Drejtesi, Intelekt, Urtesi, Maturi,Durim dhe fundi gatim i PAVARESIS DHE PAQES!


Zoti e bekofte Dr. Ibrahim Rugoven
Zoti e bekofte Popullin Shqiptare
Zoti e bekofte Kosoven!

LDK do te fitoj sepse i ka meritat e saja si ne kohen e okupimit serb po ashtu eshte ne pushtimin e Kosoves pas luftes nga njerzit qe thirreshin ne emer te Luftes kurse ne fakt Luften ata e kishin humb sepse Kosova u qliru nga NATO se bashku me njeriun qe e ftoi per 15 vite rresht ket force Nderkombetare qe te intervenoj ne Kosove
Kurse per humbesit e luftes e kam vetem nje Porosi

Ti kerkojn falje ktij populli te shumvuajtur per te gjitha te bemat ne dem te Qytetarve te Kosoves
Ti kerkoje falje Familjeve te personave te vrare nga Dora e tyre pas Luftes e gjate Luftes
Ti kerkoje Falje dhe te deklaroj haptas se te gjitha keto te bema i kan ba per me fitu pushtetin me dhune
Kjo nuk Ndodhi
Tani te vazhdojn punet e tyre qka kan qen tuj punu para 15 viteve
Te vazhdojn biznesin e vet
Dikush me lope e dikush azilant dikush me hajni e dikush me kontrabanda te ndryshme
Por jo ne Kosove
Kosova po i nderton institucionet e veta dhe Pret qe tani te Pavarsohet
Kosoven e dojn Demokratet e jo Komunistat
Kosova ndertohet nga njerzit qe e deshten Kosoven dhe popullin e saj ne kohet me te veshtira
Kosoves nuk ja duan te miren ata qe per 15 vite shantazhuan me punen e LDK-se

Gjumashja
22-10-04, 13:32
Qfar artikulli palidhje qe nuk eshte kerkah..bile pritova edhe ta lexoj. Sa i perket kesaj partie tonde te dashur ti zoteri qe e ke hap kete tem ta dijsh se kjo eshte partia e cila ka koalicion me partin e Sheshelit edhe ka hy ketu ne pushtet u nguju edhe nuk don me e lshu hiq....edhe fal fansav te vet ka bo edhe familjarizem neper komuna dhe korrupcionin e kan ne kulminacion. A sa i perket atij ALFIT Rugoves qe e ka gojen krejt pa konstrukt tuj pi uiski shpresojme qe dot hjeket sepse vertet duhet te hyj ne histori si diktator qe nuk e ka lshuar pushtetin per vite te tera. Me shume nuk do ta zgjas sepse vertet duhet me shkru referat per keta njerez qe ia mbajn vetit, per keta aktor qe e mashtrojne popullin dhe eshte e kot te mbajsh ligjerat per ta.
:wink: :wink: :wink:

Urata
23-10-04, 23:27
LDK URIME FITORJA 47% e

painkiller
24-10-04, 01:04
OOO PO Po.LDK-ja normalisht se do te fitoj edhe kesaj radhe.Normalisht se edhe kesaj radhe Kosova do ti ket punet borllog.

K-man
24-10-04, 06:31
a ju kom thon qe LDK-ja ka me fitu....47% te votave, PDK 27%. kshtuqe hashimi duhet me nejt te shpija