PDA

View Full Version : Hyrja nė njė fazė tė re e kėrkimit tė zgjidhjės politike


beku
09-10-04, 13:30
Hyrja nė njė fazė tė re e kėrkimit tė zgjidhjės politike
nga BEKIM REXHEPI

Hyrja nė njė fazė tė re e kėrkimit tė zgjidhjės politike kėrkon nga strukturat shqipėtare dhe ato ndėrkombėtare t'i japin fund komoditetit tė mosmarrėveshjėve, kritikave tė ndėrsjella dhe domosdoja e ikjės nga iluzionet rreth mundsive dhe kalkulimėve tė tjera politike, qė dalin jashtė vullnetit tė shumicės sė popullit tė Kosovės. Mė tė tillė vizion mund tė filloi organizimi i ri politik apo rikonstruktimi i strukturave vendore dhe ndėrkomėtare.

Ky organizim i ri apo rikonstruktim i strukturave vendore dhe ndėrkombėtare do tė hapte rrugė tė re edhe nė politikėn e Ballkanit, duke e moderuar atė akoma mė shumė, mbase mė kėtė organizim apo rikonstruktim tė strukturave politike do tė mund tė kuptohet dhe do tė mund tė zhvillohen mė tutje imperativat e kohės pėr zgjidhje tė problemeve madhore, qė pėr Ballkanin janė tė domosdoshme. Sado qė nuk do tė tė pėlqejė disa diplomatėve Europian fakti se pa njė stabilitet tė qėndrushėm dhe pa njė zgjidhje politike tė qėndrushme ėshtė vėshtirė tė ketė njė Europė gati stabile dhe fare tė qėndrushme. Europa ka njėrėn veshkė nė Ballkan, ēfardo iluzioini pa tė e ka vėshtirė dhe po kaq vėshtirė tė bėjė jetėn e vet.

Ballkani edhe pse mė pak pėrmendet si gadishulli i tė mirave sublime, ai vazhdon tė mbetet si "Tėrheqėsi i mėrzitshėm", pėr tė tjerėt e mė pak pėr vetėn. I tillė siē ėshtė pėrbėnė dhe njėtrajtėshėm pėrmban rrezikun me kėrcnimin e vazhdushėm pėr destabilizim tė vetvetės dhe mė tej se shtrirja e saj.

Ballkani ka kulturėn e vet, jap dhe merr po aq, po tė tjetėrsohet vėshtirė e ka, se sa qė mund tė thuhet me ndonjė lehtėsi, qė se parakupton historin dhe traditėn e saj. Politika e Ballkanit nuk arrin dot ta pėrjashton vetėn nga vetveēimi dhe mu pėrkėtė ndoshta ajo me te drejtė konceptohet si e tillė se; kėtu ėshtė djepi i politikės nė kuptimin modern tė fjalės dhe se mburrja politike ėshtė po kaq e rritura e kėti djepi.

Njėra prej hallkave zingjirore i kėtyre problemėve padyshim se ėshtė edhe Kosova. Megjithse Kosova ėshtė pronė apo poligon i pėrshtatshėm i politikave apo i politikės Europiane. Kosova e ka vėshtirė ta adaptoi kushtimisht kulturėn e re Europiane dhe ta zhbėjė fare kulturėn qindvjeqare ballkanike. Kosova si pjesė integrale e ish-federatės Jugosllave, akoma e ka tė drejtėn e vet sublime tė vendosė, kategorin e vet shtetrore tė pavarur nė zonėn e Ballkanit, ashtu siē patėn kėtė tė drejtė edhe tė tjerėt, pjesė e kėsaj zone. Ballkani qe zona e ndryshimeve dhe mund tė mbetėt zonė e ndryshimėve tė reja po qė se nuk ka zgjidhje politike tė pėrshtatshme dhe relative.

Por, tė gjitha kėto janė, mund tė thuhet tė ditura dhe tė afinura. Pyetja e vėrtetė qė na del ėshtė ajo qė sa janė tė gatshėm tė vetfavorizohen kėto struktura me realitetin qė ėshtė po kaq manifestiv dhe substancial nė kontetste racionale.

Europa synon pa frikė dhe vullnetarisht tė ekspansionohet, pėrballė zhbėrjeve te federatave tė mėdha, siē qenė ajo Ruse dhe Jugosllave. Zhbėrja e kėtyre federatave akoma ckurjel gjak pėr justifikimi tė vetvetės dhe pėr tė mbetur joshėse dhe gjithėsesi e vetveēuar nė historin e vet. Europa mė duket njė Rusi dhe Jugosllavi e vjetėr por me pamje e vet me moderne. Mbase kėshtu mė tingullon avari i rregullave dhe i marrėveshjėve ndėrkombėtare s'k pse tė mos besohet edhe tek mitofobia politike e demonve t'sotėm.

Rikthimi apo hyrja nė njė fazė tė re e kėrkimit tė zgjidhjės politike duket domosdo-ja mė humane kudoeku e kėti shekulli.

08-07-04 Gjermani -www.bekimbeu@hotmail.com