PDA

View Full Version : Motoja E PDK-se Ne Zgjedhje


Krokodilli
15-10-04, 11:08
MOTOJA E PDK-se NE ZGJEDHJE

Kosovė: motoja e PDK nė zgjedhje-"beso, merr guxim, voto, fito".


Partia Demokratike e Kosoves paraqiti sot nė Prishtine kandidatėt e saj pėr nė zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare tė 23 tetorit. Kryetari i kėsaj partie, Hashim Thaci, theksoi se programi i partisė sė tij dhe vizioni i saj janė ndertuar nė bazė tė shqetėsimeve dhe vizionit tė qytetarėve tė Kosovės. Motoja kryesore e kėsaj partie nė zgjedhjet e tetorit, ėshtė "beso, merr guxim, voto, fito".

Ndėrkohė, Grupi i Kontaktit u ka lėnė afat serbėve tė Kosovės deri mė njė tetor qė tė deklarojnė nėse do tė marrin pjesė nė zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare tė 23 tetorit ndėrsa nė tė vėrtetė u ka bėrė thirrje qė tė marrin pjesė nė kėto zgjedhje.

Burime tė besueshme nga Komisioni Qendror i zgjedhjeve i thanė Zėrit tė Amerikės, se deri tani janė shtypur tashmė 1 milion e 400 fletė votimi tė cilat nėse serbėt vendosin tė marrin pjesė nė zgjedhje, do tė jenė tė pavlefshme, sepse nė kėtė rast, nė fletė-votimi, do tė duhej tė shtohej edhe koalicioni serb "Kthimi". Gjithė kjo procedurė do tė kėrkonte nė fakt rishtypjen e tė gjitha fletė-votimeve.

Po kėshtu, njė problem tjetėr ėshtė votimi pėrmes postės, ku sipas kėtyre burimeve, janė regjistruar vetėm 5959 votues me tė drejtė vote, nga tė cilėt nė total 20 pėrqind janė serbė. Nė Shtetet e Bashkuara dhe nė Australi bashkė, janė regjistruar vetėm 178 votues ndėrkohė qė nė Serbi dhe Mal tė Zi janė regjistruar 1400 votues. Pėr gjithė Evropėn, numri i votuesve tė regjistruar pėrmes postės ėshtė 4393 vetė.