PDA

View Full Version : Dita e Premte,, dite zie ne Kosove


Krokodilli
15-10-04, 12:11
Sot ditė zie nė Kosovė Aktuale

Me rastin e tregjedisė sė rėndė qė ka ndodhur dje pasdite nė afėrsi tė Fushė Arrėzit, ku humbėn jetėn tė paktėn 15 gjimnazistė tė Malishevės, dhe 37 tė tjerė u lėnduan, derisa po ktheheshin nė shtėpi pas njė ekskursioni pesė ditor nė Durrės dhe Shkodėr, presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova e ka shpallur ditėn e sotme ditė zie nė mbarė vendin.


Pėrmes njė telegrami Rugova i ka ngushėlluar familjarėt e viktimave qė pėsuan nė kėtė aksident tė rėndė. Familjet e viktimave i kanė ngushėlluar edhe Kryeparlamentari Daci, kryeministri Rexhepi, Ministri Rexhep Osmani si dhe pėrfaqėsues tė subjekteve politike.

TE NGJUSHELLOJM TE GJITH FAMILJET E VIKTIMAVE DHE TE GJITH KOSOVARET KUDO QE JAN PER HUMBJEN TRAGJIKE TE VELLEZERVE, MOTRAVE......... NGUSHLLIME

Murgesha
15-10-04, 12:40
Ngushėllime pėr familjarėt e tė vdekurve nė kėtė tragjedi, tė lėnduarve shėrim tė shpejtė.

ShEjToNkA
15-10-04, 12:45
Po ashtu edhe unė shprehi ngushllimet mė tė sinqerta tė gjithė atyre familjeve qė humbėn mė tė dashurt e tyre nė atė fatkeqėsi.Ku ishte njė tragjedi e vėrtet!
Ndėrsa pėr tė lėnduarit shėrim tė shpejtė.

DEA
15-10-04, 12:50
Ngushllime pjestareve te familjeve te te vdekurve dhe sigurisht sherim te shpejt atyre te lenduarve

Diana007
15-10-04, 12:55
Ngushllime pjestarve te famileve qe i humben me te dahurit e tyre ne kete fatkeqsi

MemphiSx
15-10-04, 13:52
I Bashkangjitem dhimbjes se familjeve te aksidentuarve qe ishin duke u kthyer nga nje Eksurzion Nga Shqiperia
Kurse te plagosurve iu deshiroj sherim sa me te shpejt

MemphiSx
15-10-04, 15:33
Sipas njė njoftimi mė tė ri nga Malisheva, trupat e pajetė tė gjimnazistėve ende ndodhen nė morgun e Rahovecit, ku ėshtė bėrė identifikimi i tyre dhe pritet mbėrritja e tyre nė Malishevė.
Ndėrkohė ėshtė mėsuar edhe emri i njė gjimnazisti tė vdekur, i cili evidentohej si NN. Ky ėshtė Rruhi Ulluri dhe njė tjetėr me emrin Elgadaf Zabeli.
Rreth orės 15.00 pritej tė fillonte mbledhja komemorative e Kuvendit komunal tė Malishevės.
Ndonėse zyrtarisht ende nuk ėshtė njoftuar, por ėshtė mė se e sigurt se varrimi i gjimnazistėve do tė bėhet nesėr, mė 16 tetor.

fadil
15-10-04, 15:39
Pershendetje:

Ngushllimet me te thella nga une per familjaret qe humben me te dashurit e tyre ne kete aksident fatal.

te lenduarve sherim te shpejt .

Gentiani
15-10-04, 18:08
I shpreh ngushėllime familjeve tė viktimave tė tragjedisė sė djeshme nė komunikacion.

Dhe shpresoj se ata Prindėr dhe familjarė do tė gjejnė forcėn e madhe shpirtėrore pėr ti pėrballuar kėto humbje dhe dhimbje qė ju shkaktuan me humbjen e fėmijėve tė tyre!

vushtrria
15-10-04, 19:54
ngushllime familjarve per femijet ishalla zoti ua qon gajretin :cry: :cry:

progoni
15-10-04, 21:01
Ju qoftė e lehėt dhimbja,

tė lėnduarėve shėrim tė shpejt.

MemphiSx
18-10-04, 16:39
Reagim i Shtabit zgjedhor tė LDK-sė: Kosova nė ditė zije, PDK-ja dhe kryeimami i Prizrenit bėjnė fushatė politike

Prizren, 18 tetor - Shtabi Zgjedhor i Degės sė LDK-sė nė Prizren reagon ashpėr ndaj veprimeve tė kryetarit tė Bashkėsisė Islame nė Prizren i cili impenjohet nė fushatėn politike. Nė fillim tė kėtij reagimi thuhet se "nė Kosovė mėtojmė ta ndėrtojmė shtetin e lirė, demokratik dhe tė pavarur dhe nė kėtė drejtim LDK-ja angazhohet nė vijimsi pėr njė fushatė tė ndershme zgjedhore, e cila do tė jetė shembull jo vetėm nė vend por edhe nė rajon dhe Evropė".
"Pėr fat tė keq", thuhet mė tej nė kėtė reagim, "duke i pėrcjellė raportet nga fushata e partive politike nė Prizren, jepet njė imazh i papranueshėm nga tubimi i PDK-sė, nė njėrin nga restoranet e qytetit ku vėrehet qartė impenjimi i kryetarit tė Bashkėsisė Islame tė Prizrenit nė fushatė politike dhe drejtuar njė partie politike, konkretisht PDK-sė".
"Ky impenjim nė fushatė zgjedhore, preku thellė ndjenjat e besimtarėve, anėtarė dhe simpatizantė tė LDK-sė, por besojmė edhe tė subjekteve tjera politike. Impenjimi i tillė politik i kryeimamit tė Prizrenit ėshtė edhe mė i mjerė, sepse ndodhi pikėrisht nė ditėn kur edhe u varrosėn nxėnėsit e Shkollės sė mesme "Abdyl Frashėri" tė Malishevės tė cilėt pėsuan nė tragjedinė e Fushė Arrėzit", theksohet nė kėtė reagim.
"Pėr fat tė keq, kjo nuk ėshtė hera e parė e impenjimit tė njėanshėm politik tė z. Vezajt. Tė pėrkujtojmė kėtė herė se ai edhe e shfrytėzon dhe keqpėrdor pėr propagandim denigrues nga ana e tij ndaj subjektit tonė politik, sin ė tubime mortore, ngushėlluese ashtu edhe nė gazmendet familjare. Atė ditė, tė shtunėn nė Kosovė ishte shpallur ditė zie dhe tė gjitha partitė kishin shpallė ndėrprerjen e ēdo aktiviteti poltiki zgjedhor nė shenjė nderimi pėr nxnėsit e vdekur nė fatkeqėsi, ndėrsa PDK-ja dhe Ali Vezaj bėnin politikė nė restorantin Nafron nė Prizren. Ne respektojmė simpatitė e secilit individė ndaj politikave tė caktuara", thuhet nė vijim tė reagimit tė Shtabit zgjedhor tė Degės sė LDK-sė.
"Ne presim qė ndaj kėtij impenjimi tė z. Vezaj nė fushatė zgjedhore tė PDK-sė tė reagojė edhe Bashkėsia Islame, si dhe vetė besimtarėt islamė", thuhet nė fund tė reagimit tė Shtabit Zgjedhor tė degės sė LDK-sė tė nėnshkruar nga kryetari i Shtabit Fadil Kryeziu.

Urata
18-10-04, 20:59
Jo valla per Hashim Thaqin jo!