PDA

View Full Version : -Opinjoni juaj, a dot ket edhe nje luft ne Ish RJu-Maqedonis


Tomori
29-10-04, 14:51
-Un per veti kam bindjen e thell qe dot ket edhe nje Luft ne Ish republiken jugosllave te maqedonis!!!! Si dhe ne rajonin ma te gjere punet na vin tue na u konstideluar, tash jemi ne pritje qe pala sllave le te maroj cerenomin e referendumit,,,,,
-Per hajer na qoft lufta, vllazen po ksaj radhe nuk dot ket tolerim ndaj askujt,
Me automatizem dot funksionoj gjygjy ushtarak, dhe dihet vendi drejt nmur npushkatim, ska ma tolerim qe masanej mbas lufte te ligaviten neper sallone te ndryshme, dhe te degratojn ushtrin ton qlirimtare, ksaj radhe nuk dot va afrojm te perjetojn ket kenaqsi te poshter, zoti i maroft
-Vllezer vetedisoheni kombi yn akoma esht nen kthetrat e sllavit,,,, mjaft ma tash po afrohet ora jon kjo esht e verteta,,RROFT POPULLI SHQIPTAR
-Ju pershendet Tomori te gjidhve
-

Kercovari
02-11-04, 21:36
-Un per veti kam bindjen e thell qe dot ket edhe nje Luft ne Ish republiken jugosllave te maqedonis!!!! Si dhe ne rajonin ma te gjere punet na vin tue na u konstideluar, tash jemi ne pritje qe pala sllave le te maroj cerenomin e referendumit,,,,,
-Per hajer na qoft lufta, vllazen po ksaj radhe nuk dot ket tolerim ndaj askujt,
Me automatizem dot funksionoj gjygjy ushtarak, dhe dihet vendi drejt nmur npushkatim, ska ma tolerim qe masanej mbas lufte te ligaviten neper sallone te ndryshme, dhe te degratojn ushtrin ton qlirimtare, ksaj radhe nuk dot va afrojm te perjetojn ket kenaqsi te poshter, zoti i maroft
-Vllezer vetedisoheni kombi yn akoma esht nen kthetrat e sllavit,,,, mjaft ma tash po afrohet ora jon kjo esht e verteta,,RROFT POPULLI SHQIPTAR
-Ju pershendet Tomori te gjidhve
-

Vertet ndjej keanaqsi te madhe qe u ka shku ndermendte te hapni nje teme te tille per shqiptaret e Ilirides,sepse Maqedonija si shtet artificijal e shtrura e pjelles Tito,dalngadal dhe me hapa te sigurt ka hyre ne fazen e shkatrimit,me vete kete edhe identiteti i Maqedonasve si nje popull i vogel me plot urejtje dhe nje "Megamencuri"qe ka hapur dyert e ferrit te penetruar nga vete Akademiket Maqedonas te diplomuar neper kuzhinat famkeqe serbe,por edhe politikanet e tyre te koruptuar qe ne rend te pare kane ve nacionalizmin si mjet me te forte per te mbrojtur gjoja Maqedonin nga Shqiptaret si popull autokton me te drejten e plote per te u shkeputur njeher e pergjithmon.Por si?.
Pres nga ju te shprehni mendimet dhe idet e juaja qe me ne funde bashkerisht te shohim se cilat opcione jene me te miret, qe nje lufte te mundshme te shmangim duke ve ne disponim mjetet demokratike,kur ne duart tona i kemi edhe faktet historike.
Ju pershendes nga zemra te gjidhve.

Tomori
21-05-05, 16:30
I nderuari Kercovari, po afrohet koha jone... :wink:

Drita e mengjezit
22-05-05, 02:29
Tme e qelluar

ka shume njerez te cilet do donin te flinte populli yne ne muziken e lehte te mashtrimit edhe pse cilet do qe te guxojne te hyjne dhe ne nje lufte apo ne nje zhvillim aktiv ne maqedoni, Mal te Zi apo dhe Greqi do te duhej te kishte ne veten e vet pervojen e forte te lufterave te shkuara.
Llogaria e mire sjell dhe rezultate te mira, ndaj para neve shtrohet nje pyetje e madhe:
Cfare eshte lufta e vertete clirimtare jona?
une personalisht besoj se maqedonia po noton ne pasiguri dhe jo stabilitet. Asaj i mungon vizioni dhe veshtire se ndonjehere do ta gjej harmonin mes popujve. dhe si fund them se:
Maqedonin po e rrezikon Hegjemonizmi maqedonas. Sa do qe te mundohen faktori shqiptar e ai nderkombetar nuk do te mund te vetedijesojne Maqedonasit se liria e shqiptareve eshte dhe liria e tyre dhe kjo eshte pika kulmore e arsyes pse do te zhbehej maqedonija dhe kjo zhberje do kishte dhe miratimin e faktorit nderkombetar. Por duhet llogaritur se dhe nje pershpejtim i gjerave do kishte dhe cmimin e vet ku ne mund ta paguanim me territore. Duhet ecur me driten ne fund te tunelit e jo ne fillin e tij.

ku e ku rast dhe njeriu vrap e vrap

Reana
16-06-05, 03:23
Muslim Kumanova, Armiku me i madh i kauzes shqipetare JE TI dhe kategoria yte e njerezve pa vetedije kombetare!!!!

Kur dikush nuk e don veten dhe identitetin e vet, teresine e vet historike e kombetare, mos pret ore ti, apo dikush tjeter se nje i huaj, kushdoqofte i huaji, se ka per te te deshur me shume :?:

Mesohu ta respektosh identitetin tend ne teresi e jo ne menyre selektive, vetem cka te pelqen ty...

GURI SYLAJ
16-06-05, 05:59
Tomorr- nje keshille vllezrore, te lutem mos m'a merr per te keq.

Rrahgjoksi larg fushebetejes
eshte si tupan i shkyem,
te merzite , te shurdhon.

Ijuaji Guri Sylaj

Odise
16-06-05, 07:02
GANGRENA BALLKANIKE

irjm-nŰ, do ta quaja gangrena ballkanike, me virusin e kollitjes titiste (1945), nga emri illirian, e cila do te manevroj bukur do kohe, mbi kurrizin e shqiptareve. Ne luften e fundit, operacioni 'Haraqina', ta quaj keshtu, nuk realizoi operimin e fundit vendimtar dhe elita politike shqiptare atje, e la shakull nje popullesi te veten, e hyri e mashtruar ne kuvendin e atyre qe ishin armiqet edhe mu ne momentin kritik, e lane te mekur gjithe forcen šlirimtare, duke pretenduar ne lojen diplomatike te fuqive edhe keshtu - mbeten ne goje bushtre, trupat e mendjet liridashese shqiptare, ne shtypje te lirise me dhune, te cilen po e vuajme sotekesajdite.

Pelcitjet e fundit, qe mbahen si nen plaf politik, jane shenja te nje šthurjeje te integritetit maqedonas. Pse nje grusht maqedonas herrin e vjerrin, ata shqiptare, qe vendosen te flijohen ne altarin e atdheut dhe jane te gatshem kuredohere per flijim, anipse tryesnia e fuqive pretendon nje zgjidhje gjoja te perkohshme manipuluese ruse, me emertimin ish-republika jugosllave, kur ai koncept politik eshte i vdekur! Mosveprimi ne kohe te duhur e moment historik te luftes se fundit, la pasoja te paevitueshme, qe mu ne momentin historik per Kosoven (mbase lodrat politike malazeze me serbet, nuk po pijne matutje uje) - po mundohen t'i zhdredhin indirekt, burmat e zhargonit te makinerise politike, per te nxitur edhe nje lufte te re ne Maqedoni! Tash, a do te ndodhi - gjithcka mund te ndodhi, perkunder gishtit tregues - hesht! Qellimi i luftes šlirimtare shqiptare, u ndryshua, pikerisht nga loja diplomatike europiane, me qellimin e tyre te kjarte, 'le te clirohet vendpelcitja e nje lufte tjeter ne permasa ballkanike - Kosova dhe te mbesin viktima, te dy lufterat tjera te ucpmb e uck-ombetares. Mu ky eshte edhe shkaku kryesor i ferkimeve politike ndershqiptare te sotme, qe jane te mbetura ne kete rrjedhe te turbullte sistematike, gjoja te nje racionalizmi politik.

Anipse jane dobesuar deridikund forcat atdhetare shqiptare ne irjm, nga presioni i panderprere i brendshem e i jashtem, eshte ne pyetje nje popullesi mbi milioneshe dhe poqese kombin e vejne para fese ne praktike, nuk do te mbesin vetem, ne cfaredo situate a te ndonje lufte eventuale te re! Aty do te jemi te gjithe, ne cfaredo menyre e forme qe kerkohet! Nuk mendoj aspak, ne ndonje ndarje eventuale te irjm-se, ate e ndane vetem lufta, le te thote gjithkush cfare te doje, guxon e s'guxon!
Menevrimet diplomatike gjoja te instituteve, qe paraqesin edhe harta te reja per irjm-ne, jane vetem prekje pulsi politik dhe asgje tjeter! Shkupi ka qene e do te jete qytet shqiptar! Pavaresisht impulseve tjetersuese!
Poqese, ndricohet terri fetar, me nje mendje - ne emer te atdheut! Do te perpiqemi derisa te mos shterrohen rrjedhat diplomatike, duke mbrojtur vetvendosjen e vendasve autoktone, por duke shfrytezuar fortmire burimet e energjise se jashtme, ne momente te duhura, qe ta mbajme te pashperthyer energjine e brendshme - derisa dikush vertet, te ulet rrafsh
drejte, per zgjidhjen e ceshtjes shqiptare ne irjm.

Shenjat e nje shperthimi te mundshem, jane prezente!

Odise

GURI SYLAJ
16-06-05, 09:05
Brenda pak viteve shqiptaret i bene tri lufta nga te cilat edhe nese nuk fituan shum gjithesesi mesuan shume.
Mesimi i pare eshte se lufta per fitore behet se bashku, se ne lufte nuk shkojn vetem ata qe ideal e kan atdheun, se ne lufte ka vend dhe se lufta shfrytezohet per njemije e njeqind qellime , se ne lufte armiku sa mundohet me te mund ballperball aq mundohet edhe brenda teje.
Se lufta eshte edhe art dhe ajo me mire behet nga artistet e ketij arti dhe ajo qe eshte me e rendesishmja se lufta eshte vazhdim i politikes dhe nese ndodhe ndryshe atehere kuptohet se kjo paguhet me nje qmim shum te lart.
Lufta i shtyn proceset perpara por vetem per ate qe e fiton luften, kurse humbesi eshte humbes edhe ne keto procese. Per t'a fitu luften dhe per te qen i favorizuar ne procese duhet dijte te zgjedhesh miqet por edhe me shume duhet dite me i ruajt sepse miku eshte gjithmone mik.
Luftrat ndodhin jo nga deshira por nga nevoja dhe si te tilla jan te pa shmangeshme.
Ne rastin konkret nese eshte MA KE DHENE atehere mund te jete edhe MA KE MARR, d.m.th. ajo qe eshte dhene edhe duhet te mirret.
Ajo qe ka rendesi shume me te madhe se lufta ne momentin konkret eshte organizimi dhe veprimi i mirefillt gjithekombtare, kuptohet atje ku kemi mundesi dhe nevoje. Nje organizim i tille do te mirepritet nga miqet kurse ata te tjeret do te tmerrohen sepse kjo eshte shenja e pare dhe e fundit se shqiptaret me ne fund e dijn cka dojn dhe si behet kjo pune .
Jam shume i vetedijshem se e kemi veshtire.

Me nderime Guri Sylaj

ARVANITI
29-06-05, 09:03
Jam kundra nje lufte ne Maqedoni, hŰpŰrhŰ. Nuk eshte moment i favorshem per shqiptaret nje lufte ne Maqedoni.

Nje lufte e re ne Maqedoni do te thote ndarje perfundimtare e Maqedonise, dhe nga kjo ndarje shqiptaret nuk do te marrin ate qe meritojne. Lufta nuk do te kete vleren e nje humbjeje.

Shkupi, Manastiri, Oheri, liqenet do te merren nga Maqedonasit dhe kjo nuk eshte e drejte dhe e mire per shqiptaret. Tashi per tashi, per mendimin tim, kjo lufte nuk duhet "ndezur". Derisa faktori shqiptar politik, demografik, dhe etnik te mos jete forcuar, kjo lufte do te jete HUMBJE.


Gjith te mirat

ARVANITI
29-06-05, 09:05
qka eshte qellimi i saj athua ???

ăudi qe se paske kuptuar?!!?!!

Kastri
30-06-05, 16:37
Pershendetje

A nuk po ke qka te njelleshe pose luftes o Tomori,te shpallime vetem ju si te trente,do humbni vetem ju,po te ndodhine ato qe i mendone ti,do jemi si kombe hunbes.

Koha e luftrave ka marre funde,se paku per nja 60 vite,tani eshte koha
e luftave politike i nderuare,aty duhete te perqendrohemi politikishte
te luftohete neper kancelari Europiane.

Aty i kemi humbure luftate e me parsheme,aty duhet ti fitoime,e sidomose
qe tani ne perfaqsoime veteveten e jo sokure me heret kur na perfaqsonine te tjerete qe vetem ne hatra gjeografike e kane pa se ku gjendete Shqiptaria.

jame kunder lufte.