PDA

View Full Version : Deklarim i pa vertetė:Z.Martin Vulaj, Ekzekutiv KAAC


LUMI_007
31-10-04, 18:44
Mund t'u tregojė Kosovarėve e tėrė popullit shqiptar pėrse tani nuk e ushtron detyrėn e Avokatit, si mė parė? Kurse z.Vulaj nuk posedon asgjė reale pėr tė pohuar se kush e ndihmojė shpėtimin e Kosovės dhe ēėshtjen shqiptare nė Amerikė.

Edhe sot asnjė shqiptar atdhetar e realist pėr asnjė interes nuk duhet tė pohojė tė pa vėrteta. Kosova e populli shqiptar mjaft ėshtė mashtruar, tradhtuar dhe ėshtė luajtur me intersat jetike tė tij.

Me nderim,
Dr. R.XHEMA

Gentiani
31-10-04, 20:13
Mund t'u tregojė Kosovarėve e tėrė popullit shqiptar pėrse tani nuk e ushtron detyrėn e Avokatit, si mė parė? Kurse z.Vulaj nuk posedon asgjė reale pėr tė pohuar se kush e ndihmojė shpėtimin e Kosovės dhe ēėshtjen shqiptare nė Amerikė.

Edhe sot asnjė shqiptar atdhetar e realist pėr asnjė interes nuk duhet tė pohojė tė pa vėrteta. Kosova e populli shqiptar mjaft ėshtė mashtruar, tradhtuar dhe ėshtė luajtur me intersat jetike tė tij.

Me nderim,
Dr. R.XHEMA


Nuk ma merr mendja qė kemi diskutues nė Forum, qė do tė mundnin ta deshifrojnė se ēka ka dashur tė shkruajė LUMI_007 !

LUMI_007, ēka ėshtė puna e kėtij Deklarimi tė pavėrtetė, por edhe konfuz kėshtu si e ke postuar ???

Honesty^uk.
31-10-04, 20:52
Mund t'u tregojė Kosovarėve e tėrė popullit shqiptar pėrse tani nuk e ushtron detyrėn e Avokatit, si mė parė? Kurse z.Vulaj nuk posedon asgjė reale pėr tė pohuar se kush e ndihmojė shpėtimin e Kosovės dhe ēėshtjen shqiptare nė Amerikė.

Edhe sot asnjė shqiptar atdhetar e realist pėr asnjė interes nuk duhet tė pohojė tė pa vėrteta. Kosova e populli shqiptar mjaft ėshtė mashtruar, tradhtuar dhe ėshtė luajtur me intersat jetike tė tij.

Me nderim,
Dr. R.XHEMA


Kur te dalin gjumi na trego se c'fare jane keta rreshta pa lidhje

Gentiani
31-10-04, 21:34
Nuk besoj se i del gjumi kėtij e as qė kemi pėr ta parė mė si duket, krejt si me qenė kusheri i Gjumashes po duket :lol: :lol: :lol:

uliksi31
01-11-04, 07:27
Shkrimi nuk eshte i Lumit 007.Por ai paska pershkrua shkrimin e atij me nenshkrim me posht.

Buli_00
01-11-04, 10:39
Lumi 007,

E ke bėrė mjegull fare. Ndoshta karburantet i kan fajet?!

LUMI_007
01-11-04, 19:08
Gjatė njė interviste nė tetor 2004, Z.Vulaj rreth shpėtimit tė Kosovės nga mėrgimtarėt nė Amerikė, e pa besueshme por ka pohuar njė tė pa vėrtetė, gjė qė prej tij nuk ėshtė pritur.

Me nderime,
Dr.R.XHEMA

vushtrria
01-11-04, 19:17
prap asgje nuk morra vesh :lol: :lol:

uliksi31
01-11-04, 20:24
Gjatė njė interviste nė tetor 2004, Z.Vulaj rreth shpėtimit tė Kosovės nga mėrgimtarėt nė Amerikė, e pa besueshme por ka pohuar njė tė pa vėrtetė, gjė qė prej tij nuk ėshtė pritur.

Me nderime,
Dr.R.XHEMA

Be more specific :roll:

LUMI_007
02-12-04, 19:47
KURRSESI KONFRONTIME

Si kurrė mė parė, duhet t’i kuptojmė realisht rrethanat aktuale nė Kosovė dhe rreth Kosovės. Kurrsesi konfrontime. Tani nevoitet mirėkuptim, pajtim dhe veprimtari nė rrugė pėr rezultate pozitive. Vetėm kėshtu mund tė arrihet pavarėsia e Kosovės, qė ėshtė kapitale pėr jetė nė liri. Kosova sot gjendet para fitoreve tė mėdha, por edhe para sfidave tė rrezikshme. Rrethanat aktuale ofrojnė mundėsi pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Pėr t’u arritur ky objektiv kaq madhor, duhet t’i mėnjanojmė konfrontimet dhe me mirėkuptim e marrėveshje tė shėndoshė t’i formojmė institucionet e Kosovės.

Me siguri, njohja e pavarėsisė sė Kosovės ka pėr tė ndihmuar stabilitetin e gjendjes nė vend dhe nė Maqedoninė fqinje. Gjithashtu, pavarėsia e Kosovės ka pėr t’i qetėsuar fqinjėt e tjerė dhe pėr tė zvogėluar rrezikun e agresorėve serbė nė Ballkan e nė regjion. Por, duhet gjithsesi kuptuar rrezikun e aksioneve tė tashme tė agresorėve serbė, tė bashkėpunėtorve tė tyre dhe tė forcave tė tjera agresive nė Ballkan e nėpėr botė kundėr Kosovės. Gjithashtu, duhet tė kuptohet qė kėto forca antikosovare e antishqiptare janė duke vepruar pėr t’i pėrqarė e konfrontuar drejtuesit e partive politike, liderėt e Kosovės e sidomos drejtuesit kryesorė tė UĒK-sė. Po njoftoj e garantoj qė aksionet eventuale kundėr ndonjė ish lideri tė UĒK-sė mund tė rrezikojnė edhe liderė tė tjerė. Nė kėta binarė po pėrpiqen tė na hudhin armiqtė e jashtėm dhe bashkėpunėtorėt e tyre brenda Kosovės. Prandaj, konfrontimet rreth formimit tė institucioneve tė Kosovės mund ta shtyjnė ose rrezikojnė Pavarėsinė e Kosovės. Nė kėtė veprimtari tė rrezikshme nuk duhet tė pėrfshihet asnjė shqiptar qė sado pak ka mendje tė shėndoshė.

Pėr ta njohur Pavarėsinė e Kosovės tani janė tė interesuar drejtuesit kryesorė tė bashkėsisė ndėrkombėtare. Pėrveē Amerikės e Anglisė, edhe liderė tė tjerė me peshė politike tė shteteve tė Bashkimit Evropian tani e kanė kuptuar rėndėsinė qė ofron pavarėsia e Kosovės pėr stabilitet nė regjion dhe paqe botėrore.

Duke qenė me dekada i interesuar pėr ēėshtjen kombėtare, e sidomos pėr shpėtimin e Kosovės dhe pėr tė ndihmuar Shqipėrinė, gjithnjė isha i angazhuar qė liderėt e shteteve tė Aleancės Perėndimore ta kuptonin drejt faktorin shqiptar. Nuk ka asnjė dyshim, z.Petersen ėshtė njeri me vlera tė larta intelektuale, njerėzore e politike. Dihet qė presidenti Bill Clinton, senatori Robert Dole e z.Tony Blair janė shpėtimtarė tė Kosovės dhe figura tė pėrhershme nė historinė kombėtare shqiptare. Por, fatmirėsisht tani edhe z.Petersen, Pėrfaqėsues Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, po gėzon pėrkrahjen e parezervė tė Kosovės e tė mbarė kombit shqiptar dhe s’ka dyshim se do tė zė, gjithashtu, vend me rėndėsi nė historinė tonė.

Gjithashtu, duhet tė dihet qė aktualisht armiqtė e Kosovės e tė kombit shqiptar gjenden nė aksione qė me korrupcion e me veprimtari tė tjera tė paligjshme tė fitojnė pėrkrahjen e ndėrkombėtarve, sidomos tė atyrė qė tani gjenden nė Kosovė. Ndėrkaq, armiqtė po veprojnė qė “liderėt tanė”, prijėsit e partive politike dhe politikanėt e Kosovės t’i pėrvetėsojnė pėrmes bizneseve tė ndryshme dhe tė shkaktojnė konflikte nė mes tyre.

Prishtinė. 30 nėntor 2004 Me nderime,
Dr.Ramadan Xhema