PDA

View Full Version : Nano dhe Skandalet qe skane te ndalur.


Barbaroza
09-11-04, 10:45
Lesi: Nano, ne trafikun e armeve

Deputeti demokristian lexon ne seancen e Kuvendit nje bisede te regjistruar mes Kryeministrit dhe anetarit te Gjykates Kushtetuese, Fehmi Abdiu. Si do te shfuqizohej ligji i 1996-tes per te mundesuar trafikun e armeve dhe ofendimet e renda te Nanos per Presidentin, liderin e opozites, kryetarin e Gjykates se Larte, shefin e SHISH dhe deputetet e PS
Deputeti Nikolle Lesi ka lexuar ne seancen e djeshme te Kuvendit, nje bisede mes Kryeministrit Fatos Nano dhe anetarit te Gjykates Kushtetuese, Fehmi Abdiu, ne te cilen behej fjale per trafik armesh. Biseda eshte zhvilluar ne barin e hotel "Rogner", me 15 dhjetor 1997. Atehere, Nano ishte Kryeminister, pas fitores se zgjedhjeve te qershorit, dhe Fehmi Abdiu, kryetar i Komisionit parlamentar te Ligjeve. Sipas Lesit, biseda eshte regjistruar dhe zbardhur nga sherbimi sekret shqiptar.

Nano dhe Abdiu, ne tekstin e lexuar nga deputeti demokristian, bejne fjale per te shfuqizuar nje ligj te dhjetorit 1996, qe rriste ndjeshem denimet per trafik armesh, klandestinesh dhe prostitucion. "Nje Ambasade dashamirese perendimore per Shqiperine ma serviri", u shpreh dje Lesi, perpara se te lexonte tekstin pervelues, ku Kryeministri Nano perdor shprehje tejet ofenduese per Presidentin e Republikes, Rexhep Meidani, kryetarin e opozites, Sali Berisha, kryetarin e Gjykates se Larte, Thimio Kondi, kryetarin e Sherbimit Informativ, Fatos Klosi, si dhe deputetet e PS, Servet Pellumbi e Namik Dokle.

Transkriptimi

Sot ne Tirane, me date 15.12.1997, u krye transkriptimi midis shtetasve Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu, regjistruar gjate pergjimit ne ambjentet e bar hotel "Rogner", tavolina A20. Regjistrimi i pergjimit fillon ne oren 17.40 te dates 15.12.1997 dhe mbaron ne oren 18.05 te dates 15.12.1997.

FEHMI ABDIU: "Sidoqofte bere shume mire zoti Kryeminister, ai shtangu kur te pa. Sic duket mendoi se do ta shaje".

FATOS NANO: "E kush e can bythen per ate. Me shume i fola prej teje, plehres. Do t'ia tregoj mire se kush jam, pasi ka ardhur radha, kam hesape te tjera tani..."

KAMARIERJA: "Mirembrema, do te porosisni tani, apo te vije me vone?"

FATOS NANO: "Jo jo, tani se nuk kam kohe. Per mua nje uje xhin-tonik dhe nje kafe te mire, keshtu sic je ti bukuroshe".

FEHMI ABDIU: "Per mua nje leng portokalli dhe nje kafe".

KAMARIERJA: "Si urdheron!"

FEHMI ABDIU: "Zoti kryeminister, kot u munduat, se e kishim lene per neser".

FATOS NANO: "Jo jo, nuk ka problem, ti ke ardhur apostafat me urgjence dhe mua me intereson shume kjo ceshtje. Si ja bere? E gjete zgjidhjen?"

FEHMI ABDIU: "Po! Besoj se e kam gjetur per te gjitha ato qe me ke thene, vetem po qe se me kundershton Thimio (Kondi)".

FATOS NANO: "Vazhdo, se nuk ka bythe ai te te kundershtoje".

FEHMI ABDIU: "Atehere po flas me shkurt, meqenese nuk kemi kohe. Une e kam gjetur zgjidhjen me te mire te mundshme dhe e kam gati materialin. Po si fillim duhet te shfuqizojme nje ligj te Saliut (Berishes)".

FATOS NANO: "Akoma me ate kafshen ti?"

FEHMI ABDIU: "Nuk mund te veprojme dot ndryshe, eshte shume e rendesishme kjo ceshtje dhe perben rrezik per neser. Vjet ne dhjetor, Parlamenti ka miratuar disa shtesa ne Kodin Penal, ku jane shtuar dhe ndryshuar 40 dispozita. Eshte shtuar trafiku i njerezve me konfiskim te mjeteve, si per shembull makinat qe transportojne klandestinet, gomonet, skafe, etj. Eshte shtuar fshehja e pasurise se vene nga krimet dhe kjo me konfiskim te pasurise nese provohet. Eshte shtuar trafiku i narkotikeve".

FATOS NANO: "Ne c'kuptim? Pse deri para ketij ligji nuk ka patur denim per trafikantet?"

FEHMI ABDIU: "Jo! Sipas ligjit tone, import-eksporti dhe tranzitimi nuk denoheshin".

FATOS NANO: "Vazhdo, vazhdo".

FEHMI ABDIU: "Jane shtuar dispozitat per doganat, fshehjen e te ardhurave, konfiskime lokaleve per prostituta etj".

KAMARIERJA: "Me falni, doni gje tjeter?"

FATOS NANO: "Ik ore pirdhu!"

FEHMI ABDIU: "Po ajo qe eshte me e rendesishmja, ka ndryshuar ne nenet 280 te Kodit Penal dhe e ka trajtuar si dispozite te vecante vetem per trafikun e armeve. I ka futur nje sanksion deri ne 15 vjet burg dhe me konfiskim te pasurise per trafikun e armeve. Prandaj duhet ta shfuqizojme kete ligj dhe mundesisht menjehere, qe cdo gje te jete e sigurte, sidomos per problemin e armeve, ato je i interesuar zoti Kryeminister".

FATOS NANO: "Cfare inventar leshi, depo jane shperthyer nga te gjitha anet".

FEHMI ABDIU: "Por te gjitha jane me numer te stampuar dhe shumica jane neper depo, qe nuk jane prekur. Le pastaj qe Gramshi nuk eshte prekur fare".

FATOS NANO: "Po, ke te drejte. He per he, Gramshin nuk do ta ngacmojme deri sa te gjejme nje zgjidhje. Kemi qene boll ne opozite, duhen ca para".

FEHMI ABDIU: "Meqenese eshte shfuqizimi i ligjit, qe te pakten po ndodhi gje, askush te mos mbaje pergjegjesi penale, por te mbetet histori gazetash, e shoqeruar me ndonje koke turku".

FATOS NANO: "Bukur! Atehere cfare do nga une?"

FEHMI ABDIU: "Dua vetem qe te mos kete ndonje reagim nga deputetet socialiste".

FATOS NANO: "Kaq pak kerkon?"

FEHMI ABDIU: "Per mua eshte kryesorja".

FATOS NANO: Deputetet e mi? Nuk ua mban bytha atyre. Po te dua, i tredh te gjithe. Dakort?! Na vafte mbare! Ne qofte se do te funksionoje sic duhet dhe ne qofte se nuk na perzihet ndonje ... neper kembe, veme bast se do ta mbajme 50 jete te tjera pushtetin. Po per doganat si ia bere?"

FEHMI ABDIU: "Aty jane te gjitha. Po u shfuqezua ligji, hapen dyert per gjithcka dhe mbyllen kur te duam ne".

FATOS NANO: "Kuptoj! Edhe ti ke friken e nje pederasti, qe i shpeton shurra kur me shikon mua!?"

FEHMI ABDIU: "Nuk eshte puna aty. Thimio (Kondi) i ka te gjitha, egoist, grindavec, inatci dhe do te dale ai para teje si shpetimtari i situates".

FATOS NANO: "Mor cfare t'i bej qe eshte spiun ... dhe ti e di mire qe me detyruan qe ta bej kryetar. Por po te ishte per mua, ai kishte marre arratine, qeni".

FEHMI ABDIU: "E di, e di. Tani jam i qete dhe e quaj kete pune te mbaruar".

FATOS NANO: "Meqe kete pune e quan te mbaruar, quaje te mbaruar edhe punen e Kryetarit te Gjykates Kushtetuese. Keshtu qe nuk do te kete bir kurve qe te te beje pordhe, jo Thimio bytha, por as Bill Klintoni. Vetem se shiko te zgjedhesh ushtare qe ... nenen, se ndryshe nuk te thone baba. Nuk behet shaka aty. Ndodhi gje ne Parlament, te pakten te kemi nje sigurese ne Gjykaten Kushtetuese. Boll kemi mbajtur koqet ne opozite. Tani te fitojme para, o Fehmi se nje jete kemi".

FEHMI ABDIU: "Ta them kete, se aty e kam pak te veshtire qe t'i ve nje here e pastaj t'i heq. Nuk eshte njesoj si me keta te tjeret, qe jane nje laps plumbi".

FATOS NANO: "Mos u bej merak, se nuk do te te zhgenjej. Por per pak desh harrova. Kam degjuar se ata te (Bujar) Bukoshit jane lidhur me Saliun, keshtu qe mund te na prishin pazaret".

FEHMI ABDIU: "Per cfare e ke fjalen?"

KAMARIERJA: "Do te porosisni dicka tjeter?"

FATOS NANO: "Ik ore pirdhu!"

FATOS NANO: "Na bej llogarine".

FEHMI ABDIU: "Jo do paguaj une, se kam sebep".

FATOS NANO: "Une e kam lajmin me te mire se ti. Do fitojme para".

FATOS NANO: "Mbaji, mbaji ti kamariere. Per cfare e kishe fjalen Fehmi?"

FEHMI ABDIU: "Mendoj se do te perzihen edhe ata ne lojen e armeve dhe me siguri qe do te na prishin pazaret. Ose akoma me keq, mund te na bejne gjeme te madhe".

FATOS NANO: "Faktikisht, ne nje fare menyre ke te drejte. Por jo per ate kafshen. Dikush tjeter eshte perzier ne kete histori. Ai shkerdhate me ben te mendohem pak. (Fatos) Klosi me ka thene se kane bere nje lidhje me nje deputet te PD-se. Por akoma nuk di gje te sakte. Sipas tij, behet fjale ne lidhje edhe per Ahmet Krasniqin. Po (Fatos) Klosi eshte kurve e keqe, intrige e gjalle. Sidoqofte deri tani, cdo gje eshte ne kontroll, por nuk jam plotesisht i sigurte. Prandaj ia kam lene ne dore ketij pisi, qe edhe po ndodhi gje, ta coj ne te semes. Nejse, ku e lame?"

FEHMI ABDIU: "Mbaruam. Une jam gati qe ne janar te paraqese ne Kuvend kerkesen per shfyqezimin e ligjit".

FATOS NANO: "Jo, jo, me shpejt".

FEHMI ABDIU: "E kam veshtire".

FATOS NANO: "S'ka problem. Me mire keshtu, shikoje edhe njehere me kujdes. Kemi gje tjeter?"

FEHMI ABDIU: "Kisha nje kerkese te vogel".

FATOS NANO: "Vetem mes nesh kerko, se do kesh mundesi te fitosh ti dhe yt bir".

FEHMI ABDIU: "Jo, jo. Behet fjale per te rregulluar nje vend pune nje juristeje. E kam porosi nga miku im i ngushte".

FATOS NANO: "......"

FEHMI ABDIU: "C'eshte ajo fjale, jam burre i vjeter, nuk e bej dot".

FATOS NANO: "U be Buqja katunare. Per Ministrine e Drejtesise, kur te duash me thuaj. Per andej nga Gjykata mundohu vete tani, ose kur te fillosh ne Gjykaten Kushtetuese. Une vete nuk i them atij legenit, se nuk ia rris vlerat".

FEHMI ABDIU: "Jo, jo, per Xhepin s'ka problem se flas vete".

FATOS NANO: "Kujdes me ate Rexhep trapin. Eshte koqe, por merri anen".

FEHMI ABDIU: "E rregulloj une me ate".

FATOS NANO: "Megjithate kujdes, qe te mos kuptoj gje. Eshte shtrige ai, koqe eshte. Nje mut jane, si ai, si Serveti dhe Namiku. Me keto te dy mos fol".Korrieri
9/11/2004

Tomori
09-11-04, 14:50
-Eee moj Barbaroza ime!!!
-Po te njejtiti e likviduan Ahmet Krasniqin,,,po po kte ta siguron Tomori :!: tungji

Barbaroza
09-11-04, 16:20
-Eee moj Barbaroza ime!!!
-Po te njejtiti e likviduan Ahmet Krasniqin,,,po po kte ta siguron Tomori :!: tungji

Tomori,pikerisht ne ate text te cilin e lexoi deputeti ne fjale,shihej qartas se likuidues i kolonel Ahmet Krasniqit ishte klika nanoiste!

Buli_00
09-11-04, 17:28
[quote=Tomori]-Eee moj Barbaroza ime!!!
-Po te njejtiti e likviduan Ahmet Krasniqin,,,po po kte ta siguron Tomori :!: tungji

Tomori,pikerisht ne ate text te cilin e lexoi deputeti ne fjale,shihej qartas se likuidues i kolonel Ahmet Krasniqit ishte klika nanoiste![/quote


Je e mrekullueshme Barbaroza. Tė lumtė!

MemphiSx
09-11-04, 19:38
Deputeti dhe botuesi Nikole Lesi ka deklaruar dje se ne seancen e pasdites se sotme, ku do te diskutohet heqja e imunitetit te tij, do te paraqes dokumente kompremetuese per aktivitetin e kryeministrit Fatos Nano.Ndersa diten e marte ai ka deklaruar se nje pjese te mire te ketyre materialeve do ti depozitoje ne prokurori, per padi penale ndaj kryeministrit
Une do te paraqes dokumente qe jane eksluzive,kompremetuese sekrete per aktivitetin e Fatos Nanos si kryeminister si dhe kryetar i mazhorances
Nuk jam ne rolin e te pandehurit. Une do te jem ne rolin e akuzuesit te qeverisjes se Nanos dhe klanit mafioz qe qeveris Shqiperine u shpreh Lesi gjate nje prononcimi televiziv.Ai tha se votimi eshte i lir megjithse kam informacionet e fundit qe zoti kryeminister po i therret nje nga nje disa deputet qe jane te lekundur Le t'ia leme salles se parlamentit,shtoni ai.
Sipas Lesit ky do te jet me shum nje transmetim i drejtperdrejt televiziv i nje natyre edhe sekrete qe tregojne fytyren e vertet te kryeministrit Fatos Nano bizneseve te tij te paligjshme shkeljet e ligjit Pra do te tregoje me dokumente dhe kaseta nese me lejojn Administrata e Kuvendit kush eshte Kryeministri real i Shqiperis tha Lesi

MemphiSx
09-11-04, 19:51
PARLAMENTI RREZON FATOS NANON

Eglantina Nasi

Rezultati i votimit te djeshem ne Kuvend:

Te pranishem 137 deputete

Kunder 70 deputete

Pro 62 deputete

Abstenim 5 deputete

Deputetet qe munguan dje ne seance:

- Arta Dade PS

- Taulant Dedja PS

- Luan Rama PS

Parlamenti rrezon Nanon! Me 70 vota kunder dhe 62 te tjera pro, deputetet i kane thene pa frike "jo" kerkeses per heqjen e imunitetit te kolegut te tyre Nikolle Lesi. Kjo kerkese kryenece e bere ndaj nje deputeti qe guxoi t'u kundervihej aferave te familjes kryeministrore nuk u pranua perfundimisht nga gjysma e deputeteve te parlamentit shqiptar. Rezultati perfundimtar i votimit tregoi se nga 137 deputete te pranishem ne sallen e Kuvendit, vetem 62 prej tyre u bashkuan me kerkesen e kryeministrit dhe pese te tjere abstenuan. Ndersa 70 te tjere kundershtuan heqjen e imunitetit te deputetit Lesi. Askush nuk mund ta mohoje. Gezimi per rezultatin e ketij votimi filloi te ndihej ne sallen e Kuvendit ende pa u deklaruar zyrtarisht. Votat vazhdonin te lexoheshin, por nderkaq deputetet e opozites dhe dashamires ndaj Lesit, filluan me kohe qe ta perqafonin dhe ta uronin per rezultatin. Kjo sepse dukshem, gjate gjithe procesit te numerimit te votave, votat "Kunder" ishin me te shumta ne numer se ato "Pro" heqjes se mandatit te deputetit Nikolle Lesi. Nderkaq, nga pala e socialisteve dje ne sallen e Kuvendit nuk ishin te pranishem deputetet Arta Dade, Luan Rama dhe Taulant Dedja. Ndersa kryeministri Fatos Nano, i cili nuk ishte per asnje moment gjate diskutimeve ne salle, u paraqit vetem gjate atij te votimit ku edhe hodhi voten e tij ne kuti, per t'u larguar perseri.

Votat "kunder" pertej opozites

Votat kunder heqjes se imunitetit te deputetit Nikolle Lesi, duket se kane kapercyer edhe votat e deputeteve demokrate te pranishem ne seancen plenare. E perfaqesuar me jo me shume se 40 deputete ne Kuvend, Partia Demokratike kishte deklaruar prej kohesh se votat e saj do te ishin te gjitha kunder deputetit Nikolle Lesi, pra pro heqjes se imunitetit te tij. Nderkaq, rezultati perfundimtar i votimit tregoi se jane gati 30 vota me teper "kunder" qe u shenuan ne perfundim te votimit te djeshem. Brenda tyre futen votat e deputeteve te Levizjes Socialiste per Integrim, qe gjithashtu si opozita kishin percaktuar qe ne fillim qendrimin e tyre per rezultatin e ketij votimi. Por te kujt jane edhe rreth 20 votat e mbetura nga diferenca, qe kishin votuar kunder heqjes se imunitetit? Te ben te mendosh se ka patur edhe deputete socialiste qe kane patur dje kurajon te votojne kunder kryenecesise se kryetarit te tyre dhe bashkeshortes se tij. Por edhe se deputetet e qendres i jane bashkuar te njejtit qendrim, perkrah deputetit demokristian Nikolle Lesi. Socialistet qe kane tradhtuar ne momentin e fundit Nanon i treguan atij se jo cdo gje qe mund te urdheroje do te respektohet prej tyre.

Nuk u degjua minoranca

Persa i perket vendimit te marre nga Komisioni parlamentar i Mandateve, u lexua vetem ai i nxjerre nga deputetet e mazhorances. Ky raport u lexua nga kryetari i ketij komisioni, Leke Cukaj, duke u nderprere dy here prej deputeteve. Nga ana e saj, opozita e pranishme ne Kuvend kerkoi qe te thoshte edhe ajo fjalen e saj ne lidhje me kete ceshtje. Permes kryetarit te saj, Sali Berisha, opozita kerkoi qe ne seance te lexohej patjeter edhe mendimi i minorances. Por nje gje e tille nuk eshte pranuar aspak nga kryetari i Kuvendit, Servet Pellumbi, i cili e argumentoi nje gje te tille me kundervenien ndaj rregullores se seancave plenare. Nderkaq, per te percjelle zerin e opozites gjate seances se djeshme plenare, fjalen e mori kryetari i grupit te saj parlamentar, Bamir Topi. Nje gje e tille u sigurua vetem pas nje takimi qe ai zhvilloi me kreun e seancave, Servet Pellumbi. Sipas Topit, krimi dhe korrupsioni i kane shtrire tentakulat edhe ne drejtimin e parlamentit. Por nje deklarate e tille e kreut parlamentar te minorances ne parlament ndeshi ne reagimin e deputeteve socialiste. Sipas kreut te grupit parlamentar te Partise Demokratike, edhe komisioneret e opozites ne Komisionin e Mandateve kane te drejte te lexojne nje raport te tyre per ceshtjen "Lesi". Sipas tij, publiku duhet te marre mendimin e mazhorances, por edhe te minorances ne Komisionin e Mandateve dhe Rregullores. Nga ana tjeter, Topi gjeti rastin qe gjate fjales se tij te kritikonte edhe mungesen e paargumentuar te kryeministrit Fatos Nano, i cili sipas tij, ishte personi kryesor i perfshire ne ceshtjen per te cilen ishte mbledhur parlamenti. "Ne kete seance mungon personi kryesor qe eshte involvuar ne kete seance. Jepjani fjalen Olldashit dhe le te vije dhe kryeministri ne seance", tha lidhur me nje fakt te tille Bamir Topi. Por nje gje te tille, kryetari i Kuvendit, Servet Pellumbi, e ka kundershtuar serish me vendosmeri duke pohuar se rregullorja nuk parashikonte qe te lexohet edhe vendimi i pakices ne komision. "Une te bera nje nder qe te dhashe fjalen dhe ju duhet te ma shperbleni kete. Une fjalen mund t'ia jap vetem zotit Lesi", deklaroi Pellumbi.

Kercovari
10-11-04, 13:54
Lesi nuk do te zbardhe vetem vrasjen e Krasniqit,por edhe shume gjera te tjera qe do te trondisin kombin nepergjithsi.

KriSTaL
16-12-04, 07:46
Shih ShiH ShiH ShiH , ja paskan nis edhe femrat me politik mu marr, ehhhh kosov kosov shtet o shtetLesi lesi lesi lesi, a u shukatet ju a, e qfar ndodhi mbasi nxori Lesi factet ........... ! Politika eshte Lojeeeeee

KriSTaL
16-12-04, 08:00
Lesi: Nano, ne trafikun e armeve

Deputeti demokristian lexon ne seancen e Kuvendit nje bisede te regjistruar mes Kryeministrit dhe anetarit te Gjykates Kushtetuese, Fehmi Abdiu. Si do te shfuqizohej ligji i 1996-tes per te mundesuar trafikun e armeve dhe ofendimet e renda te Nanos per Presidentin, liderin e opozites, kryetarin e Gjykates se Larte, shefin e SHISH dhe deputetet e PS
Deputeti Nikolle Lesi ka lexuar ne seancen e djeshme te Kuvendit, nje bisede mes Kryeministrit Fatos Nano dhe anetarit te Gjykates Kushtetuese, Fehmi Abdiu, ne te cilen behej fjale per trafik armesh. Biseda eshte zhvilluar ne barin e hotel "Rogner", me 15 dhjetor 1997. Atehere, Nano ishte Kryeminister, pas fitores se zgjedhjeve te qershorit, dhe Fehmi Abdiu, kryetar i Komisionit parlamentar te Ligjeve. Sipas Lesit, biseda eshte regjistruar dhe zbardhur nga sherbimi sekret shqiptar.

Nano dhe Abdiu, ne tekstin e lexuar nga deputeti demokristian, bejne fjale per te shfuqizuar nje ligj te dhjetorit 1996, qe rriste ndjeshem denimet per trafik armesh, klandestinesh dhe prostitucion. "Nje Ambasade dashamirese perendimore per Shqiperine ma serviri", u shpreh dje Lesi, perpara se te lexonte tekstin pervelues, ku Kryeministri Nano perdor shprehje tejet ofenduese per Presidentin e Republikes, Rexhep Meidani, kryetarin e opozites, Sali Berisha, kryetarin e Gjykates se Larte, Thimio Kondi, kryetarin e Sherbimit Informativ, Fatos Klosi, si dhe deputetet e PS, Servet Pellumbi e Namik Dokle.

Transkriptimi

Sot ne Tirane, me date 15.12.1997, u krye transkriptimi midis shtetasve Fatos Nano dhe Fehmi Abdiu, regjistruar gjate pergjimit ne ambjentet e bar hotel "Rogner", tavolina A20. Regjistrimi i pergjimit fillon ne oren 17.40 te dates 15.12.1997 dhe mbaron ne oren 18.05 te dates 15.12.1997.

FEHMI ABDIU: "Sidoqofte bere shume mire zoti Kryeminister, ai shtangu kur te pa. Sic duket mendoi se do ta shaje".

FATOS NANO: "E kush e can bythen per ate. Me shume i fola prej teje, plehres. Do t'ia tregoj mire se kush jam, pasi ka ardhur radha, kam hesape te tjera tani..."

KAMARIERJA: "Mirembrema, do te porosisni tani, apo te vije me vone?"

FATOS NANO: "Jo jo, tani se nuk kam kohe. Per mua nje uje xhin-tonik dhe nje kafe te mire, keshtu sic je ti bukuroshe".

FEHMI ABDIU: "Per mua nje leng portokalli dhe nje kafe".

KAMARIERJA: "Si urdheron!"

FEHMI ABDIU: "Zoti kryeminister, kot u munduat, se e kishim lene per neser".

FATOS NANO: "Jo jo, nuk ka problem, ti ke ardhur apostafat me urgjence dhe mua me intereson shume kjo ceshtje. Si ja bere? E gjete zgjidhjen?"

FEHMI ABDIU: "Po! Besoj se e kam gjetur per te gjitha ato qe me ke thene, vetem po qe se me kundershton Thimio (Kondi)".

FATOS NANO: "Vazhdo, se nuk ka bythe ai te te kundershtoje".

FEHMI ABDIU: "Atehere po flas me shkurt, meqenese nuk kemi kohe. Une e kam gjetur zgjidhjen me te mire te mundshme dhe e kam gati materialin. Po si fillim duhet te shfuqizojme nje ligj te Saliut (Berishes)".

FATOS NANO: "Akoma me ate kafshen ti?"

FEHMI ABDIU: "Nuk mund te veprojme dot ndryshe, eshte shume e rendesishme kjo ceshtje dhe perben rrezik per neser. Vjet ne dhjetor, Parlamenti ka miratuar disa shtesa ne Kodin Penal, ku jane shtuar dhe ndryshuar 40 dispozita. Eshte shtuar trafiku i njerezve me konfiskim te mjeteve, si per shembull makinat qe transportojne klandestinet, gomonet, skafe, etj. Eshte shtuar fshehja e pasurise se vene nga krimet dhe kjo me konfiskim te pasurise nese provohet. Eshte shtuar trafiku i narkotikeve".

FATOS NANO: "Ne c'kuptim? Pse deri para ketij ligji nuk ka patur denim per trafikantet?"

FEHMI ABDIU: "Jo! Sipas ligjit tone, import-eksporti dhe tranzitimi nuk denoheshin".

FATOS NANO: "Vazhdo, vazhdo".

FEHMI ABDIU: "Jane shtuar dispozitat per doganat, fshehjen e te ardhurave, konfiskime lokaleve per prostituta etj".

KAMARIERJA: "Me falni, doni gje tjeter?"

FATOS NANO: "Ik ore pirdhu!"

FEHMI ABDIU: "Po ajo qe eshte me e rendesishmja, ka ndryshuar ne nenet 280 te Kodit Penal dhe e ka trajtuar si dispozite te vecante vetem per trafikun e armeve. I ka futur nje sanksion deri ne 15 vjet burg dhe me konfiskim te pasurise per trafikun e armeve. Prandaj duhet ta shfuqizojme kete ligj dhe mundesisht menjehere, qe cdo gje te jete e sigurte, sidomos per problemin e armeve, ato je i interesuar zoti Kryeminister".

FATOS NANO: "Cfare inventar leshi, depo jane shperthyer nga te gjitha anet".

FEHMI ABDIU: "Por te gjitha jane me numer te stampuar dhe shumica jane neper depo, qe nuk jane prekur. Le pastaj qe Gramshi nuk eshte prekur fare".

FATOS NANO: "Po, ke te drejte. He per he, Gramshin nuk do ta ngacmojme deri sa te gjejme nje zgjidhje. Kemi qene boll ne opozite, duhen ca para".

FEHMI ABDIU: "Meqenese eshte shfuqizimi i ligjit, qe te pakten po ndodhi gje, askush te mos mbaje pergjegjesi penale, por te mbetet histori gazetash, e shoqeruar me ndonje koke turku".

FATOS NANO: "Bukur! Atehere cfare do nga une?"

FEHMI ABDIU: "Dua vetem qe te mos kete ndonje reagim nga deputetet socialiste".

FATOS NANO: "Kaq pak kerkon?"

FEHMI ABDIU: "Per mua eshte kryesorja".

FATOS NANO: Deputetet e mi? Nuk ua mban bytha atyre. Po te dua, i tredh te gjithe. Dakort?! Na vafte mbare! Ne qofte se do te funksionoje sic duhet dhe ne qofte se nuk na perzihet ndonje ... neper kembe, veme bast se do ta mbajme 50 jete te tjera pushtetin. Po per doganat si ia bere?"

FEHMI ABDIU: "Aty jane te gjitha. Po u shfuqezua ligji, hapen dyert per gjithcka dhe mbyllen kur te duam ne".

FATOS NANO: "Kuptoj! Edhe ti ke friken e nje pederasti, qe i shpeton shurra kur me shikon mua!?"

FEHMI ABDIU: "Nuk eshte puna aty. Thimio (Kondi) i ka te gjitha, egoist, grindavec, inatci dhe do te dale ai para teje si shpetimtari i situates".

FATOS NANO: "Mor cfare t'i bej qe eshte spiun ... dhe ti e di mire qe me detyruan qe ta bej kryetar. Por po te ishte per mua, ai kishte marre arratine, qeni".

FEHMI ABDIU: "E di, e di. Tani jam i qete dhe e quaj kete pune te mbaruar".

FATOS NANO: "Meqe kete pune e quan te mbaruar, quaje te mbaruar edhe punen e Kryetarit te Gjykates Kushtetuese. Keshtu qe nuk do te kete bir kurve qe te te beje pordhe, jo Thimio bytha, por as Bill Klintoni. Vetem se shiko te zgjedhesh ushtare qe ... nenen, se ndryshe nuk te thone baba. Nuk behet shaka aty. Ndodhi gje ne Parlament, te pakten te kemi nje sigurese ne Gjykaten Kushtetuese. Boll kemi mbajtur koqet ne opozite. Tani te fitojme para, o Fehmi se nje jete kemi".

FEHMI ABDIU: "Ta them kete, se aty e kam pak te veshtire qe t'i ve nje here e pastaj t'i heq. Nuk eshte njesoj si me keta te tjeret, qe jane nje laps plumbi".

FATOS NANO: "Mos u bej merak, se nuk do te te zhgenjej. Por per pak desh harrova. Kam degjuar se ata te (Bujar) Bukoshit jane lidhur me Saliun, keshtu qe mund te na prishin pazaret".

FEHMI ABDIU: "Per cfare e ke fjalen?"

KAMARIERJA: "Do te porosisni dicka tjeter?"

FATOS NANO: "Ik ore pirdhu!"

FATOS NANO: "Na bej llogarine".

FEHMI ABDIU: "Jo do paguaj une, se kam sebep".

FATOS NANO: "Une e kam lajmin me te mire se ti. Do fitojme para".

FATOS NANO: "Mbaji, mbaji ti kamariere. Per cfare e kishe fjalen Fehmi?"

FEHMI ABDIU: "Mendoj se do te perzihen edhe ata ne lojen e armeve dhe me siguri qe do te na prishin pazaret. Ose akoma me keq, mund te na bejne gjeme te madhe".

FATOS NANO: "Faktikisht, ne nje fare menyre ke te drejte. Por jo per ate kafshen. Dikush tjeter eshte perzier ne kete histori. Ai shkerdhate me ben te mendohem pak. (Fatos) Klosi me ka thene se kane bere nje lidhje me nje deputet te PD-se. Por akoma nuk di gje te sakte. Sipas tij, behet fjale ne lidhje edhe per Ahmet Krasniqin. Po (Fatos) Klosi eshte kurve e keqe, intrige e gjalle. Sidoqofte deri tani, cdo gje eshte ne kontroll, por nuk jam plotesisht i sigurte. Prandaj ia kam lene ne dore ketij pisi, qe edhe po ndodhi gje, ta coj ne te semes. Nejse, ku e lame?"

FEHMI ABDIU: "Mbaruam. Une jam gati qe ne janar te paraqese ne Kuvend kerkesen per shfyqezimin e ligjit".

FATOS NANO: "Jo, jo, me shpejt".

FEHMI ABDIU: "E kam veshtire".

FATOS NANO: "S'ka problem. Me mire keshtu, shikoje edhe njehere me kujdes. Kemi gje tjeter?"

FEHMI ABDIU: "Kisha nje kerkese te vogel".

FATOS NANO: "Vetem mes nesh kerko, se do kesh mundesi te fitosh ti dhe yt bir".

FEHMI ABDIU: "Jo, jo. Behet fjale per te rregulluar nje vend pune nje juristeje. E kam porosi nga miku im i ngushte".

FATOS NANO: "......"

FEHMI ABDIU: "C'eshte ajo fjale, jam burre i vjeter, nuk e bej dot".

FATOS NANO: "U be Buqja katunare. Per Ministrine e Drejtesise, kur te duash me thuaj. Per andej nga Gjykata mundohu vete tani, ose kur te fillosh ne Gjykaten Kushtetuese. Une vete nuk i them atij legenit, se nuk ia rris vlerat".

FEHMI ABDIU: "Jo, jo, per Xhepin s'ka problem se flas vete".

FATOS NANO: "Kujdes me ate Rexhep trapin. Eshte koqe, por merri anen".

FEHMI ABDIU: "E rregulloj une me ate".

FATOS NANO: "Megjithate kujdes, qe te mos kuptoj gje. Eshte shtrige ai, koqe eshte. Nje mut jane, si ai, si Serveti dhe Namiku. Me keto te dy mos fol".Korrieri
9/11/2004

Dhe ne fund :

Lesi u drejtuar , para kamers . Zoti Nano, NQS , do marresh atentat per Eleminimin tim, bej gati dhe Arkivolin tend mbas meje, dhe u duar trokit shume nga Deputetet Frikacakkkkkkkkkkkkk


KopY PasT hahaha

Barbaroza
16-12-04, 15:05
Shih ShiH ShiH ShiH , ja paskan nis edhe femrat me politik mu marr, ehhhh kosov kosov shtet o shtetLesi lesi lesi lesi, a u shukatet ju a, e qfar ndodhi mbasi nxori Lesi factet ........... ! Politika eshte Lojeeeeee

E cka na ishte Shote Galica,Xheve Lladrovci e shume tjera edhe deputete ne parlament?Burra a gra? :wink: :wink:

KriSTaL
16-12-04, 15:17
Shih ShiH ShiH ShiH , ja paskan nis edhe femrat me politik mu marr, ehhhh kosov kosov shtet o shtetLesi lesi lesi lesi, a u shukatet ju a, e qfar ndodhi mbasi nxori Lesi factet ........... ! Politika eshte Lojeeeeee

E cka na ishte Shote Galica,Xheve Lladrovci e shume tjera edhe deputete ne parlament?Burra a gra? :wink: :wink:

Shote Galica ka qen , Luftetare dhe Burronore po keshtu ka qen edhe GJeve lladrovci.

Barbaroza
16-12-04, 16:31
E pse te mos jete politika edhe per gra atehere? :wink:

KriSTaL
16-12-04, 17:36
E pse te mos jete politika edhe per gra atehere? :wink:

Sepse Te PaKta Jan Ato Qe Shohin Larg...! ??

Barbaroza
16-12-04, 17:48
E pse te mos jete politika edhe per gra atehere? :wink:

Sepse Te PaKta Jan Ato Qe Shohin Larg...! ??

Cka ta merr mendja,a kam pare une larg qe e kam postuar kete shkrim per kete skandal?

KriSTaL
16-12-04, 18:57
[quote=Barbaroza]E pse te mos jete politika edhe per gra atehere? :wink:

Sepse Te PaKta Jan Ato Qe Shohin Larg...! ??

Cka ta merr mendja,a kam pare une larg qe e kam postuar kete shkrim per kete skandal?[/quote

Nuk mund te them qe e ke par larg, se e kan par te gjith.......! nese e kam kuptuar kete te fundit.

Barbaroza
16-12-04, 19:01
Nuk e paske kuptuar mire,por nejse!

progoni
16-12-04, 19:37
E pse te mos jete politika edhe per gra atehere? :wink:

Sepse Te PaKta Jan Ato Qe Shohin Larg...! ??


E ti sa shef larg.
p.s.

ma thuaj me permasa te hundes.