PDA

View Full Version : Filloi gjykimi i Fatmir Limajt, Haradin Balės e Isak Musliut


MemphiSx
15-11-04, 16:59
Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krimet e Luftės nė Hagė filloi sot gjyqin e saj tė parė ndaj tre tė akuzuarve shqiptar nga Kosova pėr siē thuhet “krime lufte tė kryera gjatė konfliktit nė Kosovė” Tre ish-komandantė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Fatmir Limaj, Haradin Bala dhe Isak Musliu, akuzohen pėr krime kundėr kundėr serbėve dhe civilėve shqiptarė nė Kosovė nė vitin 1998 nė burgun e Llapushnikut.

Gjumashja
18-11-04, 18:13
Te pershendes per temen Memphis, e sa i perket deklaraten ndoshta e keni pa qe e ka jep Limaj i ka shoku krejt valla spo di qka me Than tjeter veq hallall i qoft :wink:

4ever
18-11-04, 21:49
E pash dhe e ndegjova me vemendje deklaraten qe e dha Fatmir Limaj para tribunalit Hages.Limaj mu duk shume konfuze,totalisht i pakoncentruar ,kalojke prej temes ne teme pra ta jepke pershtypjen e nje personi qe po mundohet me i shti ne gjynah gjygjetaret.Kur te kihet parasysh qe lufta e shqipetareve te Kosoves ishte lufte per liri mendoj qe ne kete segment pra sa i perket vrasjeve te serbeve nuk e ka pas aspak te veshtire vetembrojtjen.
Sigurisht qe ne gjendjen e tij shpirterore ka ndikuar akuza qe po i behet prej tribunalit per likuidimin e shume bashkekombaseve pa gjygj.

GASHI75
18-11-04, 22:30
NUK PO DENOHEN LIMAJ,BALAJ,E MUSLIU, POR PO DENOHETĖ KOSOVA SIMBASĖ DEKLARATES SĖ PROKURORISĖ PO DEL SE KY DOTJETĖ GJYKIM POLITIKĖ.
LIMAJ ISHTE LIMAJ DHE VETEM LIMAJ,VERTETĖ ME ZEMERĖ TĖ THYER POR PLOTĖ GUXIMĖ E DIJE SIQĖ DINĖ AJĖ DHE VETEM AJĖ,TA MBROJ DINJITETIN E KOSOVĖS DHE TĖ VETINĖ AI SKA VRA KENĖ AI ĖSHTĖ GJENI E GJALLĖ NĖN VUJTJE TĖ MADHE SHPIRTĖRORE.
KTU SHOFĖ NJI BOSHLLUKĖ TĖ INTELEGJENSES KOSOVARE DHE ASAJĖ POLITIKE TĖ MBROTJES SĖ IDENTITETITĖ TĖ KOSOVĖS.
AI DOME THANĖ LIMAJ MBROJTI KOSOVĖN AQ MIRĖ SA QĖ MA MURR EDHE SHPIRTINĖ.
E MĖ QOI TE,, EPOKA PARA GJYQITĖ,,HISTORIA SHQIPTARE E RILINDASVE TANĖ TE AVNI RRUSTEMI.
VALLĖ SI BASHKOHETĖ VIKTIMA ME GJAKPIRSINĖ,KSAJĖ I THONĖ PA KOMENTĖ.
ATHUA NE SHKUAM NĖ SERBI ME LUFTUE APO SERBETĖ ISHINĖ ATA QE GJENOCIDUANĖ POPULLINĖ SHQIPTARĖ.
POR NE LUFTUAMĖ PĖR NDERIN TON PĖR LIRINĖ TONĖ PĖR KOSOVĖN E LIRĖ VERTETĖ TĖLIRĖ.
E SOTĖ BĖJMĖ SEHIRĖ BURGJETĖ PLOTĖ LIRIDASHĖS ENE NĖ LIRI ATHUA DOTĖ GZOJMĖ NE, POMĖ DUKĖT JO SEPSE ENDE SJEMI TĖ VEDIES SĖ PLOTĖ KOMBTARE TI THOJMĖ STOP QDO GJĖJE QĖ ĖSHTĖ ANTI SHQIčTARE.

Avniu_1
23-11-04, 18:18
Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krimet e Luftės nė Hagė filloi sot gjyqin e saj tė parė ndaj tre tė akuzuarve shqiptar nga Kosova pėr siē thuhet “krime lufte tė kryera gjatė konfliktit nė Kosovė” Tre ish-komandantė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Fatmir Limaj, Haradin Bala dhe Isak Musliu, akuzohen pėr krime kundėr kundėr serbėve dhe civilėve shqiptarė nė Kosovė nė vitin 1998 nė burgun e Llapushnikut.

I nderuari Avniu, mund tė shprehni mendimin tuaj por pa ofenduar diskutuesit tjer


Me nderime Bond.

Gentiani
23-11-04, 22:55
NUK PO DENOHEN LIMAJ,BALAJ,E MUSLIU, POR PO DENOHETĖ KOSOVA SIMBASĖ DEKLARATES SĖ PROKURORISĖ PO DEL SE KY DOTJETĖ GJYKIM POLITIKĖ.

Shihe, shihe tani e paskan ndryshuar edhe aktakuzėn e edhe Kosova po dėnoka atje!!! Pse more nuk po tregoni se kėshtu ėshtė puna ? :wink: :wink: :wink:

Krokodilli
24-11-04, 13:37
NUK PO DENOHEN LIMAJ,BALAJ,E MUSLIU, POR PO DENOHETĖ KOSOVA SIMBASĖ DEKLARATES SĖ PROKURORISĖ PO DEL SE KY DOTJETĖ GJYKIM POLITIKĖ.

Shihe, shihe tani e paskan ndryshuar edhe aktakuzėn e edhe Kosova po dėnoka atje!!! Pse more nuk po tregoni se kėshtu ėshtė puna ? :wink: :wink: :wink:

Gentiani shihet qart se je mese i gezuar se po denohen te gjith keta ish pjestaret e UCK-se te cilet e drejtuan kosoven ne drejtim te duhur, drejt pavarsis.. vetem ata te cilet jan kunder dinjitetit te popullit shqiptar,, atyre qe nuk ju intereson kosova dhe populli shqiptar eshte normale qe te gezohen per qfaredo dhune apo akuze kunder shqiptarve,,,,
Te gjith ata bashkekombasit qe u vran ishin shum ma te keq qe serbet e kosoves,, sepse ata ishin vet shqiptar por punoning kunder popullit te vet,, kurse serbet i kemi armiq me qindra vite me par..

eshte mjerim per mu si person,, dhe ndjehem shum keq kur shoh njerez te till qe menzi nuk presim te akuzohen apo vrahen njerez te medhenj,, te cilet kan punuar tere jeten per kete popull,, tash vetem se nuk i perkasin te njejtes parti si ne nuk do te duhej te punonim kunder tyre, ti urrejm ,, por mbrojm ne qfaredo menyre,,,
kemi shum per te mesuar si popull, jemi me shekuj mbrapa.
pershendetje,, na dhasht zoti mend..

Gentiani
24-11-04, 18:01
Kur e pati hėngėr DannyAusin, Krokodili, ma pati marrė mendja se ėshtė punė zvarranikėsh, si veēori e llojit tė tyre tė tė sjellurit majtas-djathtas duke u zgėrlaqur nėpėr baltė e nė gjithēka paravehtes sė tyre. Dhe nuk shkoj gjatė kur ja kameleoni nga radhėt e zvarranikėve, edhe pse u mundua tė kamuflohej herė me tema tė ndryshme e herė me shkrime e deri nė ndėrrime qėndrimesh e mendimesh sa andej e sa kėndej, logjikė e llojit tė zvarranikėve, se ua hodha kėtyre kėtej, pa u kujtuar se dukej shumė qesharak si tė ishte Jurassic Park ! :wink:


Pastaj ėshtė zbulim i llojit nė vehte, kėte ende nuk e kam lexuar tek zvarranikėt se munden tė lexojnė edhe ndjenjat se si dhe ēfarė ndiejnė diskutuesit kur shkruajnė!!!

Njėri e shkruajti se nuk po dėnohen vetėm ata tre tė akuzuarit, por edhe Kosova, ēka pėr mua doli njė aktakuzė e re dhe kurrsesi e papranueshme. Pse tė dėnohen Kosova, kur atje tre vehta gjinden nė bankėn e tė akuzuarve dhe nuk guxojmė nė asnjė mėnyrė tė lejojmė qė pėrmes individėve tė dėnohet Kosova, sepse ėshtė e papranueshme pėr popullin e saj. Ndėrsa individėt, individėt le tė japin pėrgjegjėsi dhe tė dėshmojnė pafajėsisė para prokurorisė qė i dėnon.


Po pra Krokodill, kėshtu ėshtė kjo punė, pėr deri sa dominon logjika e zvarritjes, sigurisht se mbetesh mbrapa me shekuj e edhe fosil i Dinokrimit. :wink:

GASHI75
25-11-04, 00:22
Shirley Cloyes DioGuardi

Tani qė gjykimi i Fatmir Limajt, Isak Musliut dhe Haradin Balajt filloi nė Gjykatėn Ndėrkombėtare pėr Krime tė Luftės nė Hagė, (nė tė njėjtėn gjykatė ku edhe ish-diktatori serb Sllobodan Millosheviē po gjykohet), shpresoj se ironia dhe padrejtėsia e kėsaj situtate tė kuptohet. Pasi bėri katėr luftėra agresioni nė Ballkan, luftėra kėto qė lanė mėse 300.000 burra, gra dhe fėmijė tė vdekur dhe mėse katėr milionė tė zhvendosur, Sllobodan Millosheviēi u ekstradua nė Gjykatėn Ndėrkombėtare pėr Krime nė Ish-Jugosllavi (ICTY) nė Hagė mė 28 qershor 2001. Bashkėsia ndėrkombėtare e pa arrestimin e tij si njė ngjarje madhore nė rrugėn e tė sjelljes sė paqes nė Europėn Juglindore. Myslimanėt e Bosnjes dhe shqiptarėt e Kosovės, viktimat kryesore tė marshit gjenocidial tė Millosheviēit nė Ballkan, e pėrshėndetėn ekstradimin e tij si njė drejtėsi tė shumėpritur dhe si mbyllje tė ciklit tė terrorit. Tė paktė do tė ishin ata qė nė atė kohė do imagjinonin se tre vjet pas fillimit tė procesit, Millosheviēi ende do tė gjendej nė gjyq, apo se edhe ish-anėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, do tė dėrgoheshin nė Hagė pėr t’u gjykuar pėr krime.
Askush nuk do tė kishte imagjinuar kėtė atėherė, se pas njė dekade vrasjesh e krimesh nga kėlyshėt e Millosheviēit, akuzat e vetme tė bėra nga ICTY nė lidhje me krimet e luftės nė Kosovė para 1999 do tė ishin ato kundėr tre shqiptarėve tė Kosovės. Apo qė Limaj, Musliu dhe Bala do tė diskriminoheshin nė trajtimin e tyre nga gjykata. Atyre iu ishin mbyllur sytė kur ishin transferuar nga burgu pėr nė gjykatė dhe anasjelltas, dhe pėr njė muaj ishin mbajtur pa mundėsi komunikimi pėrveē komunikimit me avokatėt e tyre.
Me milosheviēin nuk e pamė kėtė trajtim.
ICTY ėshtė krijuar pėrmes njė rezolute speciale tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr tė sjellė drejtėsi dhe paqe nė Ballkan, dhe deri diku ka patur sukses nė kryerjen e misionit tė vet. Mirėpo, nė tentimin pėr t’u paraqitur si njė gjyq “i balancuar etnikisht” ICTY po mundohet tė paraqesė njė barazi morale pėr krimet e kryera nė Ballkan, qė ėshtė edhe njė padrejtėsi mė shumė ndaj viktimave tė Millosheviēit. Gjyqi ndaj Fatmir Limajt, Isak Musliut dhe Haradin Balės, paraqet njė paralelizėm fals mes shqiptarėve tė Kosovės nė njėrėn anė, (tė cilėt mbrojtėn njerėzit e vet kundrejt vrasjeve masive dhe pėrzėnies masive), dhe vrasėsve tė njė terrorizmi tė mbėshtetur nga shteti nėn udhėheqjen e Millosheviēit - nė anėn tjetėr. Ka ardhur koha pėr tė pyetur: Gjykata me hetimet ndaj ish -anėtarėve tė UĒK, ka qenė nėn trysni pėr tė rishkruar historinė duke barazuar pėrgjegjėsinė pėr luftėrat ballkanike pėr qėllime politike pa patur tė bėjė asgjė me drejtėsinė si bazė?
Ėshtė tepėr e rėndėsishme qė t’ia rikujtojmė vetes atė qė ka ndodhur nė fakt nė Kosovė pėr mėse pesėmbėdhjetė vite. Mė 1989, Sllobodan Millosheviēi mori pushtetin duke i fryrė flakės sė rrėnjosur thellė tė racizmit kundėrshqiptar tė shoqėrisė serbe. Mė 28 mars tė po atij viti, ai ilegalisht pushtoi Kosovėn qė ishte provincė autonome e ish -Jugosllavisė. Radio dhe televizioni shqiptar, shkollat, si dhe klinikat mjekėsore u mbyllėn, bizneset e ndryshme u pushtuan, mėse 100.000 shqiptarė u dėbuan nga puna, dhe Kuvendi ligjėrisht i zgjedhur i Kosovės u shpėrnda. Ēdo kundėrshtimi i pėrgjigjej burgosja, tortura dhe vrasja. Nė njė shembull drastik i brutalitetit tė kėtij regjimi ėshtė helmosja e mėse 7000 fėmijėve shqiptarė nėpėr shkolla nga njė substancė kimike, fatmirėsisht jofatale, mė 23 mars 1990.
Pėr afėr njė dekadė, Millosheviēi krijoi njė mbretėri terrori mbi Kosovė. Kur ushtria dhe forcat paraushtarake serbe sulmuan fshatin Prekaz nė shkurt 1998 duke vrarė dyzetepesė anėtarė tė familjes sė Adem Jasharit me gjakftohtėsi, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, njė forcė luftarake e decentralizuar, u ngrit pėr tė mbrojtur popullsinė civile. Deri nė vjeshtė tė vitit 1998, trupat serbe kishin dhunuar, vjedhur e vrarė nėpėr gjithė fshatrat e Kosovės, duke i detyruar mėse 400.000 shqiptarė tė lėshonin vatrat e tyre. Bashkėsia ndėrkombėtare iu pėrgjigj kėsaj situate duke dėrguar njė grup tė vogėl tė vėzhguesve tė paarmatosur. Nė janar 1999, kėta vėzhgues gjetėn kufomat e civilėve shqiptarė tė vrarė nė fshatin Reēak. Deri nė mars, kur NATO mė nė fund ndėrhyri pėr tė ndalur kėtė tmerr, mėse 90 pėr qind e tė gjithė shqiptarėve etnikė tė Kosovės ishin pėrndjekur nga shtėpitė e tyre. Rreth 600.000 pėrpiqeshin tė mbijetonin nėpėr malet e luginat e Kosovės, ndėrsa po aq ishin detyruar t’ia mėsynin kampeve nė Maqedoni e Shqipėri. Kjo ėshtė historia qė nuk duhet harruar mu nė prag tė gjykimit tė ish -anėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, qė nga shqiptarėt e Kosovės shihen si heronj. Nėse ICTY bėhet instrument i atyre qė duan t’i shohin luftėtarėt e Kosovės nė tė njėjtin vend me ata qė urdhėruan dhe zbatuan krimet mė tė shėmtuara qė kanė ndodhur nė Evropė qė nga koha e nazistėve, atėherė historia do tė rishkruhet nė mėnyrėn mė tė pahijshme dhe tė vrazhdė, dhe kėrkesa pėr paqe dhe drejtėsi do tė jetė e humbur.

“Autorja ėshtė kėshilltare pėr Ēėshtje tė Ballkanit pranė Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane.

afrim preniqi
25-11-04, 20:10
esht me se e verrtet ,se ne hag po denohet kosova e pergjakur ,atje ne bank akuzohen uqk-ja dhe bijte esaj ,fatmir limaj esht hero igjall ,esht bir i madh i shqiperis ,i cili ne qastet me te veshtira ishte ne mbrojte te kosoves dhe mbojtjes se popullates civile ,ket me se miri mund ta deshmoi ,femijt nenat ,baballart ,dhe motrat tona,duke ju dalur ne ndihm popullates,uqk-ja me ato mundesi qe kishte ishte pran popullit te saj.
ky esht nji gjyq politik ,drejtuar kunder popullit shqiptar ,dhe te ardhmes se tije,pse haga kurr nuk ngriti aktakuz kunder kriminelve serrb ,masakruan ,prekazin raqakun ,krushen mejen gjakoven drenicen dugagjinin e ter kosoven ku jan ata kriminel,me mijra familje nuk dijn akoma per te dashurit e tyre eshtrat e baballarve dhe bijve tan kthehen per qdo dite nga serrbia ,kjo esht hipokrizi,esht turp per ata politikan qe se ngrehen njiher zerin per komandant limajn me shoke .
te lumt fatmir limaj ti je krenaria e kombit.

posht politika pacifiste ,e udhehequr nga ldk-ja ak-ja pdk-ja ora.

rroft uqk-ja
rroft shqiperia etnike.

GASHI75
25-11-04, 23:29
Qė nė fillim, duhet tė mbajmė parasysh faktin se tė gjitha “dosjet penale”, tė cilat i ka pėrpiluar Kisha Ortodokse Serbe me nė krye peshkopėt e saj famėkeq serbomėdhenj, siē janė patriarku Pavle, dhe vladika Artemije me “engjujt e dalluar” tė tyre nė bashkėpunim tė ngushtė me regjimin paramilitar, militar dhe policor gjenocidal tė Serbisė sė Slobodan Milosheviqit, tė Vojislav Koshtunicės, tė Vladan Batiqit, tė Nebojsha Ēoviqit dhe tė Boris Tadiqit kundėr udhėheqėsve dhe luftėtarėve tė shquar tė UĒK-sė, siē janė Ramush Haradinaj, Fatmir Limaj, Hashim Thaēi, Agim Ēeku, Naim Maloku e tė tjerė, nė asnjė aspekt tė tyre nuk kanė tė bėjnė me cenimin e normave dhe tė rregullave tė sė drejtės humanitare ndėrkombėtare dhe tė sė drejtės sė luftės, por, para sė gjithash bazohen nė akuzat e fabrikuara dhe tė montuara monstruoze tė gjykatave politike dhe tė politikės propagandistike terroriste dhe kolonialiste tė Serbisė, qė pėr qėllim kryesor, dhe tė fundit kanė njėjtėsimin e luftės sė drejtė ēlirimitare kombėtare dhe antikoloniale tė UĒK-sė me luftėn kriminale pushtuese dhe gjenocidale tė Serbisė kundėr Kosovės nė periudhėn e viteve 1989-1999. Pikėrisht, nė kėtė segment vlerėsues tė gabueshėm (qė nuk ka kurrfarė baze, as parimi tė sė drejtės ndėrkombėtare) dhe fatal tė drejtuesve tė Tribunalit Ndėrkombėtar tė Hagės, sheshit shihet se ky paradoks politko-propagandistik i kėtij institucioni tė drejtėsisė ndėrkombėtare, nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė i pranueshėm, as i justifikueshėm pėr Gjykatėn Ndėrkombėtare, as pėr kriteret dhe standardet juridike tė sė drejtės ndėrkombėtare, sepse si pikėsynim themelor ka jo vetėm barazimin e luftės sė drejtė mbrojtėse tė UĒK-sė me luftėn pushtuese gjenocidale tė Serbisė sė Madhe, por edhe mohimin e tėrėsishėm tė karakterit dhe tė vlerave tė saj tė ligjshme historike, luftarake, kombėtare dhe ndėrkombėtare. Po qe se, kėshtu do tė vazhdojė provokimi dhe ndėshkimi i luftės ēlirimtare kombėtare tė UĒK-sė, luftė kjo qė ishte antitezė e luftės pushtuese gjenocidale tė Serbisė, atėherė nuk ka dyshim se, patjetėr do tė vijė nė pikėpyetje legjitimiteti dhe objektivat e themelimit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės.

MemphiSx
27-11-04, 12:40
Ne kohen kur gjykohej Fatmir Lima me shoke Shqipfolsit qe per inate personale ja perkujtojn Gjykates se Hages se ne Kosove Kandidat per Kryeminister eshte nje njeri i cili eshte ne sy te Hages Te njejten gje e perseriti edhe Beogradi
Dmth eshte e kote Politizimi i juaj kinse ju dhimbset Fatmir Lima qe eshte ne Hage kur ne te njejten kohe kerkoni qe edhe Ramush Haradainaj te gjindet ne Gjykten e Hages per arsye se eshte hy ne Koalicion me LDK-ne

Turppp!!!

GASHI75
27-11-04, 20:53
Ne kohen kur gjykohej Fatmir Lima me shoke Shqipfolsit qe per inate personale ja perkujtojn Gjykates se Hages se ne Kosove Kandidat per Kryeminister eshte nje njeri i cili eshte ne sy te Hages Te njejten gje e perseriti edhe Beogradi
Dmth eshte e kote Politizimi i juaj kinse ju dhimbset Fatmir Lima qe eshte ne Hage kur ne te njejten kohe kerkoni qe edhe Ramush Haradainaj te gjindet ne Gjykten e Hages per arsye se eshte hy ne Koalicion me LDK-ne

Turppp!!!
DERI DJE KENI FYE KENI BĖ QMOSĖ MBI RAMUSH HARADINAJ DHE FAMILJEN ETIJĖ TĖ NDERUAR,E SOTĖ!.
ISH SHQIPFOLSATĖ EDHE E KANĖ AKUZUAR VLANĖ ATIJ DAUTIN EDHE RAMUSHITĖ JA KENI PREGADITUR AKTAKUZEN PĖR NĖ HAG,VETĖ NGA EQREM KRYEZIU KRYE KOMUNARI I JUAJ DHE NĖNKRYETARĪ I LDKĖS DHE PSHDKėja E MARK KRASNIQITĖ SOT NĖ HAG DENOHET JO LIMAJ POR KOSOVA PREJ NJERZVE TĖ RANGUTĖ TĖ ULTĖ E TĖ GJĖVESHUR KOMBTARISHTĖ,ME INICIME TĖ KISHĖS ORTODOKSE SLLAVE NĖ KRYE ME UDBĖN E BEOGRADITĖ.
ANTARI I ASAJĖ UDBE GJINDET EDHE,, RAM MARAJ,,ICILI VEPRON EDHE NĖ KOSOVĖ DHE ĖSHTĖ NĖ PARTIN TUAJ NĖ LDK ZOTRI MEMPHISX QĖ NDOSHTA NUK E DIN TIJ POR DO ANTARĖ TĖ KRYESIS SĖ JUAJ E DINĖ DHE LARGOHEN MENJI HER NGA KJO PARTI SEPSE SE GJEJNĖ DOTĖ VETINĖ NĖ MESINĖ E UDBASHVE.

MemphiSx
27-11-04, 21:46
Ne kohen kur gjykohej Fatmir Lima me shoke Shqipfolsit qe per inate personale ja perkujtojn Gjykates se Hages se ne Kosove Kandidat per Kryeminister eshte nje njeri i cili eshte ne sy te Hages Te njejten gje e perseriti edhe Beogradi
Dmth eshte e kote Politizimi i juaj kinse ju dhimbset Fatmir Lima qe eshte ne Hage kur ne te njejten kohe kerkoni qe edhe Ramush Haradainaj te gjindet ne Gjykten e Hages per arsye se eshte hy ne Koalicion me LDK-ne

Turppp!!!
DERI DJE KENI FYE KENI BĖ QMOSĖ MBI RAMUSH HARADINAJ DHE FAMILJEN ETIJĖ TĖ NDERUAR,E SOTĖ!.
ISH SHQIPFOLSATĖ EDHE E KANĖ AKUZUAR VLANĖ ATIJ DAUTIN EDHE RAMUSHITĖ JA KENI PREGADITUR AKTAKUZEN PĖR NĖ HAG,VETĖ NGA EQREM KRYEZIU KRYE KOMUNARI I JUAJ DHE NĖNKRYETARĪ I LDKĖS DHE PSHDKėja E MARK KRASNIQITĖ SOT NĖ HAG DENOHET JO LIMAJ POR KOSOVA PREJ NJERZVE TĖ RANGUTĖ TĖ ULTĖ E TĖ GJĖVESHUR KOMBTARISHTĖ,ME INICIME TĖ KISHĖS ORTODOKSE SLLAVE NĖ KRYE ME UDBĖN E BEOGRADITĖ.
ANTARI I ASAJĖ UDBE GJINDET EDHE,, RAM MARAJ,,ICILI VEPRON EDHE NĖ KOSOVĖ DHE ĖSHTĖ NĖ PARTIN TUAJ NĖ LDK ZOTRI MEMPHISX QĖ NDOSHTA NUK E DIN TIJ POR DO ANTARĖ TĖ KRYESIS SĖ JUAJ E DINĖ DHE LARGOHEN MENJI HER NGA KJO PARTI SEPSE SE GJEJNĖ DOTĖ VETINĖ NĖ MESINĖ E UDBASHVE.


Po zoteri edhe ju keni harru se deri dje Ramush Haradinaj per ju ka qen Aleati me i madh Kurse tash qe ja u kthej shpinen Po i tregoni se e ka vendin ne Hage Ky eshte Turpi i juaj
Kurse sa i perket Akuzimit te vllaut te Ramushit une edhe tash them se Para drejtesis askush nuk eshte dikushi Nese edhe Kryetari i Kosoves eshte ner hetime te ndonje Gjykate do ta mbeshteti
Shum paske marredhanje te mira me UDB-ne sepse me siguri bashkepunon me ta :)

GASHI75
30-11-04, 23:00
Ne kohen kur gjykohej Fatmir Lima me shoke Shqipfolsit qe per inate personale ja perkujtojn Gjykates se Hages se ne Kosove Kandidat per Kryeminister eshte nje njeri i cili eshte ne sy te Hages Te njejten gje e perseriti edhe Beogradi
Dmth eshte e kote Politizimi i juaj kinse ju dhimbset Fatmir Lima qe eshte ne Hage kur ne te njejten kohe kerkoni qe edhe Ramush Haradainaj te gjindet ne Gjykten e Hages per arsye se eshte hy ne Koalicion me LDK-ne

Turppp!!!
DERI DJE KENI FYE KENI BĖ QMOSĖ MBI RAMUSH HARADINAJ DHE FAMILJEN ETIJĖ TĖ NDERUAR,E SOTĖ!.
ISH SHQIPFOLSATĖ EDHE E KANĖ AKUZUAR VLANĖ ATIJ DAUTIN EDHE RAMUSHITĖ JA KENI PREGADITUR AKTAKUZEN PĖR NĖ HAG,VETĖ NGA EQREM KRYEZIU KRYE KOMUNARI I JUAJ DHE NĖNKRYETARĪ I LDKĖS DHE PSHDKėja E MARK KRASNIQITĖ SOT NĖ HAG DENOHET JO LIMAJ POR KOSOVA PREJ NJERZVE TĖ RANGUTĖ TĖ ULTĖ E TĖ GJĖVESHUR KOMBTARISHTĖ,ME INICIME TĖ KISHĖS ORTODOKSE SLLAVE NĖ KRYE ME UDBĖN E BEOGRADITĖ.
ANTARI I ASAJĖ UDBE GJINDET EDHE,, RAM MARAJ,,ICILI VEPRON EDHE NĖ KOSOVĖ DHE ĖSHTĖ NĖ PARTIN TUAJ NĖ LDK ZOTRI MEMPHISX QĖ NDOSHTA NUK E DIN TIJ POR DO ANTARĖ TĖ KRYESIS SĖ JUAJ E DINĖ DHE LARGOHEN MENJI HER NGA KJO PARTI SEPSE SE GJEJNĖ DOTĖ VETINĖ NĖ MESINĖ E UDBASHVE.


Po zoteri edhe ju keni harru se deri dje Ramush Haradinaj per ju ka qen Aleati me i madh Kurse tash qe ja u kthej shpinen Po i tregoni se e ka vendin ne Hage Ky eshte Turpi i juaj
Kurse sa i perket Akuzimit te vllaut te Ramushit une edhe tash them se Para drejtesis askush nuk eshte dikushi Nese edhe Kryetari i Kosoves eshte ner hetime te ndonje Gjykate do ta mbeshteti
Shum paske marredhanje te mira me UDB-ne sepse me siguri bashkepunon me ta :)
KURRĖN E KURRĖS ZOTRI NE NUK SHKELIM MBI HEROJ JU HARRONI SE RAMUSH HARADINAJ DHE FAMILJA E TIJ JANĖ DHE DO MBETEN LEGJEND E GJALLĖ E KTI KOMBI I DIM ARSYETĖ.
KURSE PĖR DAUTIN MĖ THUA PARA DREJTSIS ASKUSH NUK ĖSHTĖ POR KRIMINELET NGA STRELLCI DHE CA TĖ TJER QĖ E DENUAN E JU TĖ LDKĖS I KISHI SIMPATIZUS TĖ FLAKET KTA KRIMINEL QĖ DENUAN GJENERAL,,DAUTIN,,.

rida
01-12-04, 13:10
Pershendetje.

Nuk e di se cilat jane arsyet aq te medha te disa njerezve ketu qe duan me cdo kush t'i mbrojne ata sic i quani ju shqipefolesa te cilet qenkan vrare nga Fatmir Limaj. 4 EVER a ke ndonje arsye t'i mborshe ata spiune qe per ta po u akuzoka Limaj. Nese ke arsye na i thuaj te lutem dhe nese pernjemend te jane dhimbsur thuaje dhe kete. Me mire eshte ta thuash ketu ate qe e ndjene e mos u mundo ne menyra te tjera te thuash se jo drejtesia keshtu jo ashtu. Une jam shume i sigurt se ti as qe e din se cka ehste drejtesia, per ty drejtesi ehste vetem nese akuzohet nje njeri qe ka vrare disa njerez qe i kane bere keq popullit te vet.

Por nejse se ndoshta nuk ia vlene te merremi me ty.

Ndersa nga ana tjeter rreth kryeministrit te ri, si shume po beni zhurme. Mire, kjo eshte demokraci, secili ka te drejte te lidhe aleance me nje tjeter, sepse e sheh interesin e partise se tij. Por me qudite fakti se si ju "heronje", edhe ate vetem te letrave flsisni me aq kompetence per te berat e Hardinajt dhe te vllerzve te tije ne lufte. Mos u merrni me keto pune edhe nese me thoni se ketu behet debat ateher flsini me fakte/ Edhe nje e di se ka shume nga ju ketru qe jeni te porositur ketu te merreni vetem me keto shkrime . Per tre diskutues e di edhe ate me emra, por le te mbetet e imja kjo>

IB
05-02-05, 01:08
Une pasi i lexova keto komente ne shpejtesi erdha ne perfundim se diskutimi lidhur me ket tem ka arritur ne dy kahje ekstreme te cilat sipas meje nuk egsistojn. 1 kahja se me gjykimin e limes dhe bashkeluftareve te tij po gjykohet kosova dhe UCK-ja nuk mund te egsistoj sepse UCK-ja eshte e perber nga populli kurse personat e lartpermendur jane vetem disa individ te keti formacioni te popullit dhe se askund ne bot nuk mund te gjykohet tere populli dhe 2 se jane vrar njerzit ma te devotshem te keti populli edhe kjo nuk egziston sepse ne mesin e tyre ka pasur sigurisht te atill qe kane bashkpunuar me armikun.
por shtrohet pytja pse shqipetaret qe luftuan per lirin e popullit po gjykohen ne te njejtin vend me ata qe ben gjenocid mbi popullin shqipetar
mendimi im eshte se fajtor per kete jemi na vet shqipetaret dhe pse
sepse dihet fort mir se ne cdo lute edhe ne ate ma te persosura behen leshime,gabime dhe pa drejtesi ( p.sh ne irak ku u pa se cka beren disa ushtar amerikan me te burgosurit dhe po te njejtit i gjykoi vet amerika)
prandaj per mos me ardhur deri te kjo qe jemi sod do te duhej qe vet populli dhe drejtesija e kosoves ti gjykoj gabimet eventual te gjat luftes p
a mar parasysh se kush eshte ne pytje dhe se drejtesia kosovare do ti gjykonte gabimet ma reale dhe do te kishte parasysh rethanat e veprave te kryera dhe se ndaj kuj jane kryar dhe se kush ka qen ne pytje personat e damtuar a kane qene me te vertet bashkpuntor te armikut por kur bashkesija nderkombetare e pa se drejtesija Gjykatat te kosoves nuk jane ne gjendje ta bejn nje gjykim edhe ndaj atyre qe gjdo dit e damtojn
pasurin e vet kosoves muarren persiper keto proqese gjyqesore dhe ata keto proqese i trajtojn krejt ndryshe dhe se nuk ju intereson se kush kane qen personat e damtuar dhe se a kane qen bashkpuntor te armikut.
ne fund deshiroi qe gjith ata qe jan te paditur ne gjygj te deshmojn se jane te pa fajshem dhe se edhe nje her te dalin triumfus dhe tja rritin namin dhe nderin gjith atyre qe dhane jeten per lirin e kosoves
Ju pershendes te gjithve

Arb
05-02-05, 01:22
Ne Tribunalin e Hages, Limaj le te mbroj veteveten, veteveten, dhe vetem veteveten.

Ne Hage nuk gjykohet as Kosova, as liria e saj, dhe as Ushtria e saj. Ne Hage gjykohet vetem Limaj!

Limaj le te mbrohet nese vertete e meriton te jete i lire personalisht. Ai krejt rastesisht nuk gjendet ne Hage.

Arb
05-02-05, 01:35
Deklarata e deshmitarit L-96, ne seancen e rradhes, me 27 Janar:

"UCK-ja ka luftuar per Clirimin dhe Pavaresine e Kosoves, ndersa veprimet e ketyre treve (Limajt, Balajt dhe Musliut) e kane njollosur UCK-ne!"

IB
05-02-05, 12:29
Te lutem arb kete vlersim nuk mund ta dhash per personat e lartpermendur deri ne momentin kur te perfundoi gjykimi sepse deri ateher personat e lartepermendur trajtohen vetem si te dyshuar
pershendetje arb

Arb
05-02-05, 22:04
Te lutem arb kete vlersim nuk mund ta dhash per personat e lartpermendur deri ne momentin kur te perfundoi gjykimi sepse deri ateher personat e lartepermendur trajtohen vetem si te dyshuar
pershendetje arb

IB,

Ke te drejte, keta te tre kane statusin e te dyshuarve ne Hage. Me mesazhin e mesiperm as nuk iu shqiptova denimin dhe as nuk i lirova.

Ejona
05-02-05, 22:29
Kosova qane per TRIMA e burra, si LIMA me bashkeluftetare , e jo per qyqare e tradhetare.

Trimi nuk vdes, kure jeten ia fale atdheut,Avni Rrustemi njehere ia fali ne Paris dhe njehere ne TIRANE.

Sa e idhet me duket gjuha ime , kure ndegjoje Tradhtaret (bashkepuntoret e udb_s) tek Akuzojne SHQIPONJAT e ARBERIS !

Arb
05-02-05, 22:34
Kosova qane per TRIMA e burra, si LIMA me bashkeluftetare , e jo per qyqare e tradhetare.

Trimi nuk vdes, kure jeten ia fale atdheut,Avni Rrustemi njehere ia fali ne Paris dhe njehere ne TIRANE.

Sa e idhet me duket gjuha ime , kure ndegjoje Tradhtaret (bashkepuntoret e udb_s) tek Akuzojne SHQIPONJAT e ARBERIS !

Pak me shume rreth "trimerise se Limajt me shoke...

HAGA PER ISH-"USHTARE E KOMANDANTE" SHQIPTARE

Te akuzuarit e Gjykates se Hages akuzohen per gjenocid ndaj te tjereve, Serbet per vrasje e gjenocid ndaj Kroateve, Boshnjakeve e Shqiptareve. Edhe Kroatet e Boshnjaket akuzohen per dhune, vrasje dhe gjenocid ndaj etniteteve te tjera armike. Te vetmit jane "komandantet" e UCK-se, qe akuzohen nga Gjykata e Hages, por edhe nga drejtesia e britshte vendese, per krimet e bera ndaj bashkekombasve.

Shkruan: Rrok Berisha

Keto dite serish eshte aktualizuar Gjykata e Hages, Karla Del Ponte, eshte e vendosur, qe te gjithe kriminelet e luftrave ne ish-Jugosllavi, pra edhe ata te luftes ne Kosove, t'I ballafaqoje me drejtesine, ne Gjykaten per Krime Kunder Njerezimit ne Hage. Para Gjykates se Hages, jane paraqitur shume te akuzuar, qe bene gjenocid ndaj Kroateve, Boshnjakeve dhe Shqiptareve. Haga e gjunjezoi edhe kryekriminelin Milloshevic.

Gjate dhe pas luftes ne Kosove ndodhen shume gjera te renda, te cilat thane shpirtin e shume nenave. Gjate luftes, eproret profesioniste dhe aktivistet politike kishin apeluar dhe kerkuar nga njerezit me ndikim qe kontrollonin formacionet e UCK-se, qe ata te ndikojne aq sa eshte e mundshme te disa ish-ushtare e komandante te veteshpallur rebele, qe te mos bejne veprime te pahijshme, duke demtuar shume individe pa baze dhe aresye.

Ky veprim ne ate kohe, ne mase te madhe ia uli autoritetin e UCK-se. Ne mungese te shtetit te se drejtes, deshmitaret heshtin, sepse kercenohen, por pati edhe likujdime te deshmitareve, apo detyrim te tyre qe te ushtrojne dhune ndaj te tjereve. Pasoja e dhunes brenda-shqiptare jane pasoja ne sigurine e gjithembarshme te qytetareve te Kosoves.

Pati vrasje "enigmatike" qe nga hakmarrja, qerimi I hesapeve e deri te vrasjet e njerzeve qe jane te informuar mire. Vrasja e te cileve behet per t'I mbyllur rrugen e te vertetes. Me keto te keqija brenda-shqiptare duhet te merret Gjykata per Krime Kunder Njerezimit ne Hage.

Rasti I Shqiptareve eshte I pa-presedence. Deri sa te gjithe te tjeret, serbet, Kroatet, Boshnjaket, akuzohen per krime kunder popujve te tjere, disa Shqiptare, gjate dhe pas luftes, bene krime ndaj kombit te vete, te prire nga Bajraktarizmi dhe ideologjia e shemtuar e majte, e kunder interesave madhore te Kombit, e te Shtetit te Kosoves.

Akuza qe u bene disa ish-luftetareve e komandanteve te UCK-se, eshte e rende dhe hedh hije te zeze dhe per lirine e ketyre viteve ne frike dhe ankth.

A kemi mundur t'I shpetojme Hages? Natyrisht se po. Kemi pasur te drejte natyrore, te mbrojme pragun e shtepise. U organizuam dhe permes institucioneve te Republikes se Kosoves, formuam ushtrine e regullt. Por, bajraktare, ushtare dhe komandante te veteshpallur qe ne ate kohe deshironin vetem pushtet fhe cdo gje e matnin me peshen e forces, ligj kishin dhunen dhe armen, duke shpallur rajone t cliruara, ata u sherbyen me ligjin e dhunes, duke sulmuar te degjueshmit, per ata qe I respektonin institucionet.

Ata asnjehere nuk menduan e as qe kane dashur te besojne se nje dite, per te gjitha veprimet e tyre dikush do te kerkoj llogari. E dikush duhet te jape pergjegjesi. Kjo I ka inkurajuar keta keqberes. Gjykata e Hages nuk eshte dashur per te gjykuar Kombet e Popujt, por eshte per te gjykuar keqberesit, kriminelet. Gjykata e Hages nuk do ta gjykoj gjakun, sakrificen e trimerine e Shqiptareve, e as te luftetareve te UCK-se, por vetem do te gjykoj individe keqberes, te cilet nuk kane pasur te drejte t'I bejne te keqe askujt, e sidomos civileve te pa-fajshem.

Me gjykimin e veprimeve te liga, te kryera gjate luftes nga ish-ushtare e ish-komandante, do te mbylle mundesine e vazhdimit te vrasjeve te reja ne mes Shqiptareve. Te shpresojme qe numri I kerkuarve per krime lufte nga Gjykata e Hages te jete sa me I vogel.

Drenicaki
05-02-05, 22:49
edhe njėher duhet te ju vij turp te flisni kunder njerzve qe e dhuruan me te shtrejten per lirinė e Kosoves e ju flisni kunder tyre e atė ne njė forum te hapur qe edhe te huajt mund te shohin e te mendoin se njerzit qe vetmbroheshin jan kriminel ,po ēfarė logjike keni ore?
lus moderatoret qe te ndalin fyerjet se sipas rregullave te forumit ndalohen ato, por siq po e shoh une edhe ju modrrator po beni sipas qejfit e jo sipas drejtėsisė!

Ejona
05-02-05, 23:08
S'ka fli me te shtrenjet, dhe me te bukur , se sa gjaku i tiraneve. Ne rrugen e liris s'ka luhatje. Tradhetaret gjithnje deshtojne.


ME MIRE ESHTE NJE PUSHKE NE MALET E KOSOVES SE NJE THES
FJALESH NE PARLAMENT.. " HASAN PRISHTINA"

Arb
05-02-05, 23:13
edhe njėher duhet te ju vij turp te flisni kunder njerzve qe e dhuruan me te shtrejten per lirinė e Kosoves e ju flisni kunder tyre e atė ne njė forum te hapur qe edhe te huajt mund te shohin e te mendoin se njerzit qe vetmbroheshin jan kriminel ,po ēfarė logjike keni ore?
lus moderatoret qe te ndalin fyerjet se sipas rregullave te forumit ndalohen ato, por siq po e shoh une edhe ju modrrator po beni sipas qejfit e jo sipas drejtėsisė!

Per cfare te "shtrenjte" e ke fjalen?

Krimet mbi bashkekombasit e tyre? I konsideroni te shtrenjta keto veprime te tyre?

Mendon se do t'ju shkruajme ketyre tre te dysguarve poezi lavdie, per trimerine e tyre te treguar, me krimet e bera mbi Shqiptaret?

Ti Drenicak ke frike, ti mbron krimin, mbron te keqen, i nenshtrohesh krimineleve, te njejten gje eshte duke bere edhe Ejona.

Kriminelet duhet denoncuar haptas. Kosoves nuk i duhet kriminelet, nuk i duhen ata qe hargjuan plumbat mbi Shqiptaret.

Pse vrane Shqiptare

Ejona
05-02-05, 23:13
euuuu Drenicaki, po nga kush po denohen TRIMAT ? nga vet shqipfolesit.. Nganjehere me dhimbsen ata bije e bija qe dhane JETEN E tyre , e qe disa i perbaltin varret e deshmorve.. bejne lista. udbiste.. drejt hages. !HISTORIA do te ju mallkoje.!

Arb
05-02-05, 23:14
Rrefime Ekskluzive

Ymer Ymeri, deshmitari i gjalle i pejetimeve neper burgjet famekeqe te disa grupeve te UCK-se, te cilat jane thirrur ne emer te kinse Luftes Clirimtare

17 te Burgosur ne nje dhome te vogel - te gjithe perkrahes te Presidentit Rugova!

Ymer Ymeri, nje aktivist i devotshem i ceshtjes sone kombetare, eshte deshmitari i gjalle i nje odiseje te pa-harruar qe i ka ndodhur atij gjate luftes ne Kosove. Ymer Ymeri fale Zotit, ka shpetuar nga me e keqja, por nuk ka mundur t'i iken i vellai - Haki Ymeri, i cili me 2 Nentor 1999, u vra ne Drenice, pasi u arrestua nga disa pjesetare te Policise Ushtarake te UCK-se. Ymeri flet me deshmi te gjalla per burgjet e UCK-se, ku mbaheshin aktivistet me te devotshem te ceshtjes sone kombetare. Ai flet se si Sabit Geci i ka thene atij se e ka vrare Ahmet Krasniqin dhe e ka plagosur Sabri Hamitin.

Hashim Thacit, une tash ne Kosoven e lire, ne Kosoven demokratike, po ia them disa fjale: "Hashim Thaci me 1999, ia kishte zene priten popullit te vet me suiten e tij ne Shqiperi dhe ashtu si vriste dhe arrestonte Milloshevici ne Serbi, ne te njejtin rast vetem nje numer me te vogel, suita e tij vriste Shqiptare, vetem pse ishin anetare te LDK-se. Kete e tregoi pas luftes, kur suita e tij serish vrau Shqiptare… (Keto jane fjalet e Ymer Ymerit, v.j.)

Tash po I kthehehmiditeve te burgut famekeq qe perjetoi Ymer Ymeri. Pese dite pas arrestimit tim (eshte fjala per Ymer Ymerin, v.j.) ne Burgun e Cahamit te Krumes, ne dhomen time erdhi Fahredin Gashi nga Billusha e Prizrenit, aktivist I LDK-se, i cili po ashtu u burgos nga ky grup.

Pas disa diteve ne dhomen tone keta persona te veshur nen petkun e UCK-se e sollen edhe Muje Bajramin nga Istogu, te cilin 4-5 pjestare te PU te UCK-se donin ta mbytnin te gjalle duke e rrahur brutalisht vetem pse thoshte: "Pyetne Shaban Manajn (i vrare nga nje dore e zeze gjakatare ne vitin 2000, v.j.) per mua, ai me njeh mua, une jam shok i tij."

Pra, te gjithe ata Shqiptare te cilet ishin perkrahes te denje te politikes se Dr. Ibrahim Rugoves, me tu pare rrugeve te Shqiperise, pa meshirshem arrestoheshin nga pjestare te PU se UCK-se, pasi qe, sic thote edhe ai vete Z. Ymeri, keta urdher ata e kishin nga Sabit Geci.

Z.Ymeri po ashtu thekson se emri i Shaban Manajt, eshte nxjerr shume here nga gojet e disa te "uniformuarve te lirise," te cilet kane qene shume te interesuar ne ate kohe se ku ne te vertete ndodhet ai njeri. Ymer Ymeri tash serish i drejtohet Sabit Gecit me kerkesen e tij te vecante: "Ku eshte Shaban Manaj, kush e vrau ate?"

Ymer Ymeri: Te gjitha burgosje jane bere me urdher te Hashim Thacit e Sabit Gecit

Ne kete dhome ishim 17 te burgosur nga pjestare te PU te UCK-se. Te gjitha keto burgosje jane bere me urdher te Hashim Thacit e Sabit Gecit, andaj edhe keto ishin rregullat ushtarake te Hashim Thacit e Sabit Gecit. Ne dhome tone gjenin vetem ithtaret e LDK-se.

Disa vajza ne uniforme te UCK-se thoshin: "Ju nuk na paskeni thirreur te luftojme, por te luani me ne!"

Gjate qendrimit te tij ne burg Ymer Ymeri eshte ndeshur edhe me shume deshmie dhe fakte kontradiktore te luftes sone per liri. Keshtu, Ymer Ymeri nuk mund ta heq nga mendja nje skene, qe sic thote ai, do te mbetet e pa-pershkruar dhe e pa-harruar, deri ne ditet e fundit te jetes se tij. Lexoni dhe besoni! Shume vajza te reja, te cilat ishin nisur per te luftuar ne Pashtrik, ktheheshin ne Kazermen e UCK-se ne Cahan te krumes, ne Shqiperi, te deshperuara pa mase nga ato skena qe kishin pare dhe perjetuar nga pjestaret e UCK-se. Ato duke qare fyenin dhe shanin pjestaret e UCK-se, duke iu thene: "Ju nuk na paskeni thirreur te luftojme, por te luani me ne!"

Ne gjendeshim ne dhomen tone famekeqe te burgut, ndodheshim ne dritare, ndersa disa pjesetaret e PU te UCK-se na thoshin, "hyni brenda, se ne u vrasim," kurse atyre vajzave ua mbyllen gojen, dhe i futen ne nje dhome te ketij burgu.

Ymer Ymeri ne vazhdim thote se atij iu plaqkiten dokumentet e identifikimit nga sabit Geci dhe suita e tij, qe sot e asaj dite nuk i jane kthyer. Pas hyrjes se Forcave te NATO-s ne Kosove, une iu kam derguar nje njeri vellait te Sabit Gecit, Beqirit, me c'rast kam kerkuar nga ai qe te me kthehen dokumentet, nderkaq kam marr pergjigje me pastaj nga Sabit Geci se, "keto jane pune te ushtrise."

Tash une, Ymer Ymeri, po e pyes Hashim Thacin, "Cka behet me dokumentet e mia qe m'i moret ju mua dhe shume te tjereve? Cfare biznesi beni me to?"

"Pse ti, o Hashim Thaci, nuk dle me nje scarim per te gjitha te kqijat qe kane ndodhur para, gjate dhe pas luftes?! Cka po pret?"

"Ne e dime si ti dhe suita jote perpiqet te vrase serish, por binduni se do te pergjigjeni per te gjitha keto. Te jeni te sigurte se do te pergjigjeni shume shpejt per te gjitha ato qe keni bere gjate luftes ne Kosove!"

Ne rrefimin e rradhes, Ymeri Ymeri flet se si, Kur i tha Sabit Geci, Ymer Ymerit, se ai e ka vrare Ahmet Krasniqin dhe e ka plagosur Sabri Hamitin? Sa ishte e gjate nje dite ne burgun e atyre qe kendonin kenge per Enver Hoxhen? Pse nuk arrestohen ata qe me 1998, ne Shqiperi, burgosnin aktivistet dhe perkrahesit e LDK-se? Pse iu konfiskohen dokumentet perkrahesve te LDK-se, te cilet mbaheshin neper burgjet famekqija enveriste?

Arb
05-02-05, 23:17
Ejona,

Urdhero e nenshtoju krimit, urdhero e nenshtroju krimineleve, urdhero e nenshtroju te keqes, urdhero e nenshtroju atyre qe tash e sa vite "qojne ujin ne mullirin e Serbise!"

Urdhero e shkruaju poezi trimerie edhe Sabit Gecit dhe Hashim Thacit?

E di qe iu keni friken atyre, iu jeni nenshtruar atyre dhe ideologjise se tyre!

Drenicaki
05-02-05, 23:22
edhe njėher duhet te ju vij turp te flisni kunder njerzve qe e dhuruan me te shtrejten per lirinė e Kosoves e ju flisni kunder tyre e atė ne njė forum te hapur qe edhe te huajt mund te shohin e te mendoin se njerzit qe vetmbroheshin jan kriminel ,po ēfarė logjike keni ore?
lus moderatoret qe te ndalin fyerjet se sipas rregullave te forumit ndalohen ato, por siq po e shoh une edhe ju modrrator po beni sipas qejfit e jo sipas drejtėsisė!

Per cfare te "shtrenjte" e ke fjalen?

Krimet mbi bashkekombasit e tyre? I konsideroni te shtrenjta keto veprime te tyre?

Mendon se do t'ju shkruajme ketyre tre te dysguarve poezi lavdie, per trimerine e tyre te treguar, me krimet e bera mbi Shqiptaret?

Ti Drenicak ke frike, ti mbron krimin, mbron te keqen, i nenshtrohesh krimineleve, te njejten gje eshte duke bere edhe Ejona.

Kriminelet duhet denoncuar haptas. Kosoves nuk i duhet kriminelet, nuk i duhen ata qe hargjuan plumbat mbi Shqiptaret.

Pse vrane ShqiptareNuk ėshtė ne pytje friga por te thash shum her se ti po u merrshe me gjėra vertet armike per popullin shqiptar, se fundja keto qeshtje janė te drejtėsisė e jo tuat dhe te mijat!

Arb
05-02-05, 23:32
Pse atehere Limaj nuk behet burre e thote se, "Po ka vrare Shkije (nese ka vrare)," ai nuk e thote kete, por ne gjyq paraqitet sikur aty eshte duke u gjykuar Kosova e jo Fatmir Limaj (veprimet e tij gjate luftes).

Nese iu kujtohet, ai (Limaj) ne seancen e pare gjyqesore fliste sikur ishte ne Parlamentin e Kosoves, me zerin e tij prej Enveristi, duke e lidhur gjithe veprimtarine e tij gjate luftes ne emer te Kosoves.

Ne seancen e dyte kur atij i duhej te fliste konkretisht per veprimet e tij gjate luftes, ai mbetej pa fjale, i bllokohej te foluri nga casti ne cast, krimi i shtrembonte te folurit, degjoj nje i akuzuar me konfidence te ulte gjersa fliste.

Keshtu, Limaj energjik, plote oratori, plote konfidence, u shenderrua ne nje te akuzuar te mjere, qyqar, pranues pa ze i krimit.

Drenicaki
05-02-05, 23:49
Pse atehere Limaj nuk behet burre e thote se, "Po ka vrare Shkije (nese ka vrare)," ai nuk e thote kete, por ne gjyq paraqitet sikur aty eshte duke u gjykuar Kosova e jo Fatmir Limaj (veprimet e tij gjate luftes).

Nese iu kujtohet, ai (Limaj) ne seancen e pare gjyqesore fliste sikur ishte ne Parlamentin e Kosoves, me zerin e tij prej Enveristi, duke e lidhur gjithe veprimtarine e tij gjate luftes ne emer te Kosoves.

Ne seancen e dyte kur atij i duhej te fliste konkretisht per veprimet e tij gjate luftes, ai mbetej pa fjale, i bllokohej te foluri nga casti ne cast, krimi i shtrembonte te folurit, degjoj nje i akuzuar me konfidence te ulte gjersa fliste.

Keshtu, Limaj energjik, plote oratori, plote konfidence, u shenderrua ne nje te akuzuar te mjere, qyqar, pranues pa ze i krimit.se besoj ti qe je shqiptar sepse perndryshe skishe folur gjėra te tilla!
ske te drejt te flasish keshtu edhe nese je serb te pakten per hirė te se vertetes sepse limaj ne luftė ishte ne pjesen e mbrojtesit e jo te agresorit, agresor ti mirė e din qe ishin ushtria e juaj serbe (me ket rast po e kuptoi se ti je ne anen e serbeve,ose je njė) prandaj nuk qitet viktima dhe agresori ne njė shkallėte njejt!

Arb
06-02-05, 02:40
se besoj ti qe je shqiptar sepse perndryshe skishe folur gjėra te tilla!
ske te drejt te flasish keshtu edhe nese je serb te pakten per hirė te se vertetes sepse limaj ne luftė ishte ne pjesen e mbrojtesit e jo te agresorit, agresor ti mirė e din qe ishin ushtria e juaj serbe (me ket rast po e kuptoi se ti je ne anen e serbeve,ose je njė) prandaj nuk qitet viktima dhe agresori ne njė shkallėte njejt![/b]

Drenicak,

Nuk po kerkoj etiketime. Po merrem me temen, beje edhe ti te njejten gje.

Arb
06-02-05, 02:42
Pse akuzohet Limaj?


http://www.un.org/icty/alb/limaj/lim-ai030307a.htm

Fatmir Limaj dhe tre pjesėtar tė UCK-sė nė HagėPRISHTINE, 18

shkurt 2003 / RTV21 -

Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės, Carla del Ponte ka konfirmuar sot se i dyshuari i katėrt nga tė cilit kjo gjykatė ka lėshuar fletėarresti ėshtė Fatmir Limaj, deputet i Kuvendit tė Kosovės, sekretar pėr marrėdhėniet me publikun nė Partinė Demokratike tė Kosovės dhe ish-oficer i lartė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės gjatė kohės sė luftės.

Ndėrkohė vetė Limaj ka deklaruar pėr Reuters se ai ėshtė i gatshėm tė dorėzohet vullnetarisht nė Gjykatėn e Hagės. "Kam qenė nė gjendje ta mbroj Kosovėn nė momentet mė tė vėshtira, e do ta mbroj atė edhe nė Hagė... Nuk kam pasur kurrfarė paralajmėrimi se gjendem nė listėn e tė kėrkuarve tė Gjykatės sė Hagės. Rastėsisht jam gjendur jashtė vendit pėr detyrime tė mia, sepse po ta dija kėtė do tė qėndroja nė Prishtinė", tha Limaj.

Del Ponte, e cila po qėndron pėr njė vizitė nė Malin e Zi, ka kritikuar sot ashpėr trupat e NATO-s nė Kosovės, sepse sipas saj, atyre u ka shpėtuar pa arrestuar i dyshuari i katėrt, Fatmir Limaj, i cili ėshtė nisur zyrtarisht pėr njė udhėtim jashtė vendit. Ajo tha se “Limaj ėshtė lejuar tė largohet nga Kosova mė 14 shkurt me njė fluturim tė rregullt nga Aeroporti i Prishtinės, teksa nisej sė bashku me Hashim Thaēin.

“Limaj nuk kishte marrė arratinė, ai nuk po fshihej, ai thjesht preu biletėn e fluturimit dhe si njė qytetar i zakonshėm u lejua tė ngjitej nė avion. Ishte aq e thjeshtė. Dhe ėshtė kaq tragjike”, tha Del Ponte. “Ne nuk arrijmė ta kuptojmė se si Fatmir Limaj, njė deputet i Parlamentit, njė figurė publike, u lejua ta lėshojė Kosovėn nė njė mėnyrė kaq tė lehtė, megjithėse KFOR-i e ka pasur qė prej dy javėsh e gjysmė fletėarrestin pėr tė”, tha Del Ponte.

Mė poshtė po japim aktakuzėn e plotė tė lėshuar nga Zyra e Tribunalit tė Hagės, pėr tė katėr tė akuzuarit Fatmir Limaj, Haradin Bala, Isak Musliu dhe Agim Murtezi.TRIBUNALI PENAL NDĖRKOMBĖTAR PĖR ISH-JUGOSLLAVINĖ

Lėnda Nr. IT-03-66-I

PROKURORJA E TRIBUNALIT

KUNDĖR

Fatmir LIMAJT

HARADIN BALĖS

Isak MUSLIUT

Agim MURTEZIT

AKTAKUZA

Prokurorja e Tribunalit Penal Ndėrkombėtar pėr ish-Jugosllavinė, nė bazė tė kompetencave tė saj sipas Nenit 18 tė Statutit tė Tribunalit Penal Ndėrkombėtar pėr ish-Jugosllavinė (tutje “Statuti i Tribunalit”) akuzon:

Fatmir LIMAJN, i njohur si Ēeliku

Haradin BALĖN, i njohur si Shala

Isak MUSLIUN, i njohur si Qerqizi

Agim MURTEZIN, i njohur si MurriziPėr KRIME KUNDĖR NJERĖZIMIT dhe SHKELJE TĖ LIGJEVE OSE ZAKONEVE TĖ LUFTĖS.

TĖ AKUZUARIT

1. Fatmir LIMAJ, i njohur si Ēeliku, u lind mė 4 shkurt 1971 nė Banjė, atėherė nė komunėn e Suharekės nė krahinėn autonome tė Kosovės (“Kosovo”). Gjatė gjithė kohės qė lidhet me kėtė aktakuzė, Fatmir LIMAJ ishte komandant nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Nė kėtė post, Fatmir LIMAJ ishte pėrgjegjės pėr funksionimin e Kamp-Burgut tė UĒK-sė nė Llapushnik (mė tej: Kamp-Burg i Llapushnikut”), qė gjendej nė komunėn e Gllogocit nė Kosovė.

2. Haradin BALA, i njohur si Shala, u lind mė 10 qershor 1957 nė Koreticė tė Epėrme nė komunėn e Gllogocit. Gjatė githė kohės qė lidhet me kėtė aktakuzė, Haradin BALA ishte anėtar i UĒK-sė dhe komandant/rojė nė Kamp-Burgun e Llapushnikut.

3. Isak MUSLIU, i njohur si Qerqizi, u lind mė 31 tetor 1970 nė Reēak nė komunėn e Shtimes nė Kosovė. Gjatė gjithė kohės qė lidhet me kėtė aktakuzė, Isak MUSLIU ishte anėtar i UĒK-sė dhe komandant/rojė ne Kamp-Burgun e Llapushnikut.

4. Agim MURTEZI, i njohur si Murrizi, u lind mė 20 shkurt 1956 nė Qylagė nė komunėn e Lipjanit nė Kosovė. Gjatė gjithė kohės qė lidhet me kėtė aktakuzė, Agim MURTEZI ishte anėtar i UĒK-sė dhe rojė nė Kamp-Burgun e Llapushnikut.

PARAQITJA E FAKTEVE

5. Jo mė vonė se herėt nė vitin 1998, pas viteve tė tensionit dhe dhunės qė sa vinin shtoheshin, filloi konflikti i armatosur midis forcave serbe dhe UĒK-sė nė Kosovė. Ky zhvillim pėrputhej me politikėn nė pėrgjithėsi militante tė UĒK-sė kundėr pushtetit serb nė Kosovė.

6. Bashkė me civilė serbė, civilėt shqiptarė qė sipas UĒK-sė refuzuan tė bashkėpunonin me UĒK-nė ose i rezistuan me mjete joluftarake u bėnė objekt i kėrcėnimeve, burgosjes, dhunės dhe vrasjes.

PĖRGJEGJĖSIA PENALE INDIVIDUALE

7. Gjatė gjithė kohės qė lidhet me kėtė aktakuzė, Fatmir LIMAJ, nė postin e pėrmendur mė sipėr, ushtroi komandė dhe kontroll de jure dhe de facto mbi anėtarėt e UĒK-sė qė drejtuan Kamp-Burgun e Llapushnikut.

8. Nė postin e pėrmendur mė sipėr, Fatmir LIMAJ kishte kompetenca per tė disiplinuar dhe per tė ndėshkuar vartės qė kryenin shkelje tė disiplinės ushtarake ose veprime tė kundėrligjshme, duke pėrfshirė shkelje tė sė drejtės ndėrkombėtare.

9. Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU, dhe Agim MURTEZI janė pergjegjės pėr krimet pėr tė cilat akuzohen nė kėtė aktakuzė, nė bazė tė Nenit 7(1) tė Statutit tė Tribunalit, tė pėrcaktuar si mė poshtė, pėr planifikimin, nxitjen, urdhėrimin, kryerjen ose pėrndryshe pėr ndihmė nė planifikimin, pėrgatitjen, ose kryerjen e veprimeve ose mosveprimeve tė parashtruara nė kėtė aktakuzė.

10. Fatmir LIMAJ gjithashtu mban pergjegjėsi penale pėr krimet pėr tė cilat akuzohet nė kėtė aktakuzė si epror nė bazė tė Nenit 7(3) tė Statutit tė Tribunalit. Kjo pėrgegjėsi penale pėrfshin pėrgjegjėsinė e njė oficeri epror pėr veprimet e vartėsve tė vet nė qoftė se eprori dinte ose kishte arsye tė dinte se ky vartės ishte nė prag tė kryerjes sė veprimeve tė tilla ose i kishte kryer dhe eprori nuk mori masat a duhura dhe tė arsyeshme per tė parandaluar veprime tė tilla ose pėr tė ndėshkuar kryesit e tyre.

AKUZAT E PĖRGJITHSHME

11. Gjatė githė kohės qė lidhet me kėtė aktakuzė, ekzistonte njė situatė konflikti tė armatosur nė Kosovė.

12. Tė gjitha veprimet dhe mosveprimet e akuzuara si Krime kundėr Njerėzimit ishin pjesė e njė sulmi tė gjerė dhe sistematik tė drejtuar kundėr popullatės serbe dhe anėtarėve tė popullatės civile shqiptare tė cilėt mendoheshin tė kenė refuzuar tė bashkėpunonin me UĒK-nė ose ta rezistonin me mjete joushtarake.

13. Gjatė gjithė kohės qė lidhet me kėtė aktakuzė, Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI ishin dėtyruar t’u pėrmbaheshin ligjeve dhe zakoneve tė luftės, duke pėrfshirė Konventat e Gjenevės tė vitit 1949 dhe Protokollin Shtesė II.

AKUZAT

PIKAT 1 deri nė 2 (BURGOSJE, TRAJTIM MIZOR)

14. Prej ose rreth majit 1998 deri nė ose rreth 25 korrikut 1998, nė komunat e Shtimes, Gllogocit dhe Lipjanit nė Kosovė, Fatmir LIMAJ, vetė dhe nė bashkėpunim me forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e tij, planifikoi, nxiti, urdhėroi, kreu, ose pėrndryshe ndihmoi planifikimin, pėrgatitjen ose kryerjen e krimeve tė Burgosjes dhe Trajtimit Mizor tė civilėve serbė dhe shqiptarė. Fatmir LIMAJ gjithashtu dinte ose kishte arsye qė tė dinte se krimet e Burgosjes dhe Trajtimit Mizor do tė kryheshin ose ishin kryer nga ana e vartėsve tė vet, dhe nuk mori masa tė domosdoshme dhe tė arsyeshme pėr tė parandaluar akte tė tilla ose pėr tė ndėshkuar kryesit e tyre. Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI kryen ose pėrndryshe ndihmuan nė kryerjen e krimeve tė Burgosjes dhe Trajtimit Mizor tė civilėve serbė dhe shqiptarė.

15. Gjatė periudhės kohore tė pėrmendur mė sipėr, forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e Fatmir LIMAJT zunė nė mėnyrė tė paligjshme se paku tridhjetėepesė civilė serbė dhe shqiptarė nga komunat e Shtimes, Gllogocit dhe Lipjanit nė Kosovė dhe i sollėn me dhunė nė Kamp-Burgun e Llapushnikut.

16. Nė Kamp-Burgun e Llapushnikut, forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e Fatmir LIMAJT mbajtėn nė mėnyrė tė paligjshme civilė serbė dhe shqiptarė pėr periudha tė gjata. Tė burgosurit civilė shqiptarė u pyetėn vazhdimisht pėr gjoja “bashkėpunim” me serbė, shpesh nė bazė vetėm tė kontakteve joushtarake me civilė serbė. Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI morėn pjesė personalisht nė ruajtjen e tė burgosurve nė Kamp-Burgun e Llapushnikut dhe nė marrjen nė pyetje tė tė burgosurve.

17. Me kėto veprime dhe mosveprime, Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI morėn pjesė nė:

Pika 1: Burgosje, KRIM KUNDĖR NJERĖZIMIT, i ndėshkueshėm nė bazė tė Neneve 5(e), 7(1) (Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI) dhe 7(3) (Fatmir LIMAJ) tė Statutit tė Tribunalit.

Pika 2: Trajtim Mizor, SHKELJE E LIGJEVE OSE ZAKONEVE TĖ LUFTĖS, e pėrcaktuar nga Neni i Pėrbashkėt 3(1)(a) tė Konventave tė Gjenevės tė vitit 1949, e ndėshkueshme sipas Neneve 3, 7(1) (Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI) dhe 7(3) (Fatmir LIMAJ) tė Statutit tė Tribunalit.

PIKAT 3 deri nė 5 (TORTURĖ, TRAJTIM MIZOR)

18. Prej ose rreth majit 1998 deri nė ose rreth 25 korrik 1998 nė Kamp-Burgun e Llapushnikut, Fatmir LIMAJ, vetė dhe nė bashkėpunim me forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e tij, planifikoi, nxiti, urdhėroi, kreu, ose pėrndryshe ndihmoi nė planifikimin, pėrgatitjen ose kryerjen e krimeve tė Torturės dhe Trajtimit Mizor tė civilėve serbė dhe shqiptarė. Fatmir LIMAJ gjithashtu dinte ose kishte arsye qė tė dinte se krimet e Torturės dhe Trajtimit Mizor do tė kryheshin ose ishin kryer nga ana e vartėsve tė vet, dhe nuk mori masa tė domosdoshme dhe tė arsyeshme pėr tė parandaluar akte tė tilla ose pėr tė ndėshkuar kryesit e tyre. Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI kryen ose pėrndryshe ndihmuan nė kryerjen e krimeve tė Torturės dhe Trajtimit Mizor tė civilėve serbė dhe shqiptarė.

19. Gjatė periudhės kohore tė pėrmndur mė sipėr, forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e Fatmir LIMAJT i mbajtėn tė burgosurit nė Kamp-Burgun e Llapushnikut nė kushte brutale dhe ēnjerėzore, duke ushtruar ndaj tyre sulme fizike dhe psikologjike nė mėnyrė rutinore, duke pėrfshirė tortura dhe rrahje. Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI morėn pjesė nė imponimin dhe vazhdimin e kushteve ēnjerėzore nė kamp, tė cilat pėrfshinin ushqim dhe trajtim mjekėsor tė pamjaftueshėm, dhe morėn pjesė ose ndihmuan nė torturat dhe rrahjet ndaj tė burgosurve.

20. Me kėto veprime dhe mosveprime, Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI morėn pjesė nė:

Pika 3: Torturė, KRIM KUNDĖR NJERĖZIMIT, i ndėshkueshėm sipas Neneve 5(f), 7(1) (Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI) dhe 7(3) (Fatmir LIMAJ) tė Statutit tė Tribunalit.

Pika 4: Torturė, SHKELJE E LIGJEVE OSE ZAKONEVE TĖ LUFTĖS, e pėrcaktuar nga Neni i Pėrbashkėt 3(1)(a) i Konventave tė Gjenevės tė vitit 1949, e ndėshkueshme sipas Neneve 3, 7(1) (Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI) dhe 7(3) (Fatmir LIMAJ) tė Statutit tė Tribunalit.

Pika 5: Trajtim Mizor, SHKELJE E LIGJEVE OSE ZAKONEVE TĖ LUFTĖS, e pėrcaktuar nga Neni i Pėrbashkėt 3(1)(a) tė Konventave tė Gjenevės tė vitit 1949, e ndėshkueshme sipas Neneve 3, 7(1) (Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, Isak MUSLIU dhe Agim MURTEZI) dhe 7(3) (Fatmir LIMAJ) tė Statutit tė Tribunalit.

PIKAT 6 deri nė 7 (VRASJE)

21. Prej njė date nė ose rreth qershorit 1998 deri nė 25 korrik 1998, forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e Fatmir LIMAJT, duke pėrfshirė Haradin BALĖN dhe Isak MUSLIUN, planifikuan, nxitėn, urdhėruan, kryen, ose pėrndryshe ndihmuan nė planifikimin, pėrgatitjen ose kryerjen e krimit tė Vrasjes sė civilėve serbė dhe shqiptarė nė Kamp-Burgun e Llapushnikut. Nė secilin prej rasteve tė parashtruar mė poshtė, Fatmir LIMAJ dinte ose kishte arsye qė tė dinte se krimi i Vrasjes do tė kryhej ose ishte kryer nga ana e vartėsve tė vet, dhe nuk mori masa tė domosdoshme dhe tė aryeshme pėr tė parandaluar akte tė tilla ose tė ndėshkonte kryesit e tyre.

22. Nė njė datė pas 24 qershorit 1998 por para 25 korrikut 1998, forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e Fatmir LIMAJT vranė njė numėr tė burgosurish serbė dhe shqiptarė, emrat e tė cilėve jepen nė Shtojcėn I e kėsaj aktakuze, nė Kamp-Burgun e Llapushnikut.

23. Nė njė datė nė ose rreth mesit tė korrikut 1998, forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e Fatmir LIMAJT rrahėn, torturuan dhe vranė njė numėr tė burgosurish serbė dhe shqiptarė, emrat e tė cilėve jepen nė Shtojcėn II e kėsaj aktakuze, nė Kamp-Burgun e Llapushnikut. Haradin BALA dhe Isak MUSLIU morėn pjesė ose ndihmuan nė vrasjen e katėr tė burgosurve.

24. Nė njė datė nė ose rreth qershorit ose korrikut 1998, forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e Fatmir LIMAJT rrahėn, torturuan dhe vranė Fehmi XHEMĖN, i njohur si Fehmi TAFA, nė Kamp-Burgun e Llapushnikut. Haradin BALA dhe Isak MUSLIU morėn pjesė ose ndihmuan nė vrasjen e Fehmi XHEMĖS, i njohur si Fehmi TAFA.

25. Me kėto veprime dhe mosveprime, Fatmir LIMAJ, Haradin BALA dhe Isak MUSLIU morėn pjesė nė:

Pika 6: Vrasje, KRIM KUNDĖR NJERĖZIMIT, i ndėshkueshėm sipas Neneve 5(a), 7(1) (Haradin BALA dhe Isak MUSLIU) dhe 7(3) (Fatmir LIMAJ) tė Statutit tė Tribunalit.

Pika 7: Vrasje, SHKELJE E LIGJEVE OSE ZAKONEVE TĖ LUFTĖS, e pėrcaktuar nga Neni i Pėrbashkėt 3(1)(a) i Konventave tė Gjenevės tė vitit 1949, e ndėshkueshme sipas Neneve 3, 7(1) (Haradin BALA dhe Isak MUSLIU) dhe 7(3) (Fatmir LIMAJ) tė Statutit tė Tribunalit.

PIKAT 8 deri nė 9 (VRASJE)

26. Nė ose rreth 25 korrikut 1998, nė malet e Berishės afėr Kamp-Burgut tė Llapushnikut, Fatmir LIMAJ vetė dhe nė bashkėpunim me forcat e UĒK-sė nėn komandėn dhe kontrollin e tij, planifikoi, nxiti, urdhėroi, kreu, ose pėrndryshe ndihmoi nė planifikimin, pėrgatitjen ose kryerjen e krimit tė Vrasjes sė njėmbėdhjetė tė burgosurve shqiptarė. Fatmir LIMAJ gjithashtu dinte ose kishte arsye qė tė dinte se krimi i Vrasjes do tė kryhej ose ishte kryer nga ana e vartėsve tė vet, dhe nuk mori masa tė domosdoshme dhe tė aryeshme pėr tė parandaluar akte tė tilla ose tė ndėshkonte kryesit e tyre. Haradin BALA dhe Agim MURTEZI kryen ose pėrndryshe ndihmuan nė kryerjen e krimit tė vrasjes sė njėmbėdhjetė tė burgosurve shqiptarė.

27. Pak para 25 korrikut 1998, forcat serbe ripushtuan rrethinėn e Kamp-Burgut tė Llapushnikut. Si pasojė, mė 25 korrik 1998, UĒK-ja e braktisi Kamp-Burgun e Llapushnikut mė 25 korrik 1998 dhe Haradin BALA dhe Agim MURTEZI detyruan rreth njėzetedy tė burgosur tė ecnin prej kampit nė drejtim tė maleve tė Berishės. Gjatė rrugės, ata u takuan me Fatmir LIMAJN, i cili u dha urdhra Haradin BALĖS dhe Agim MURTEZIT.

28. Pak mė vonė, Haradin BALA i ndau tė burgosurit nė dy grupe. Njė grup prej rreth nėntė tė burgosurish u lirua. Grupi tjetėr prej rreth trembėdhjetė tė burgosurish u detyrua tė shkonte nė njė vend tė hapur nė pyll. Pastaj Haradin BALA, Agim MURTEZI dhe njė ushtar i tretė i UĒK-sė i pushkatuan, duke vrarė njėmbėdhjetė prej tė burgosurve, emrat e tė cilėve jepen nė Shtojcėn III tė kėsaj aktakuze.

29. Me kėto veprime dhe mosveprime, Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, dhe Agim MURTEZI morėn pjesė nė:

Pika 8: Vrasje, KRIM KUNDĖR NJERĖZIMIT, i ndėshkueshėm sipas Neneve 5(a), 7(1) (Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, dhe Agim MURTEZI) dhe 7(3) (Fatmir LIMAJ) tė Statutit tė Tribunalit.

Pika 9: Vrasje, SHKELJE E LIGJEVE OSE ZAKONEVE TĖ LUFTĖS, e pėrcaktuar nga Neni i Pėrbashkėt 3(1)(a) i Konventave tė Gjenevės tė vitit 1949, e ndėshkueshme sipas Neneve 3, 7(1) (Fatmir LIMAJ, Haradin BALA, dhe Agim MURTEZI) dhe 7(3) (Fatmir LIMAJ) tė Statutit tė Tribunalit.

/nėnshkruar nė origjinal/

Carla Del Ponte

Prokurore


Sot, me datėn njėzetekatėr janar 2003.

Nė Hagė, Holandė

SHTOJCA I

Paragrafi 22: Tė burgosurit e vrarė midis 24 qershorit dhe 25 korrikut 1998 nė Kamp-Burgun e Llapushnikut

Millovan KĖRSTIQ

Miodrag KĖRSTIQ

Boban MITROVIQ

Mirosllav SHULNIQ

Zhivorad KĖRSTIQ

Stamen GENOV

Gjorgje ĒUK

SHTOJCA II

Paragrafi 23: Tė burgosurit e vrarė nė mes tė korrikut 1998 nė Kamp-Burgun e Llapushnikut
Sinisha BLLAGOJEVIQ

Dragan (mbiemri nuk dihet)

Agim ADEMI

Vesel AHMETI

SHTOJCA III

Paragrafi 22: Tė burgosurit e vrarė nė ose rreth 25 korrikut 1998 nė ose rreth maleve tė Berishės afėr Kamp-Burgut tė Llapushnikut
Emin EMINI

Ibush HAMZA

Hyzri HAJRIZI

Shaban HOTI

Hasan HOXHA

Safet HYSENAJ

Mehmet OLLURI

Bashkim RASHITI

Hetem REXHAJ

Lutfi XHEMSHITI

Shyqyri ZYMERI

Sipas kėtyre tė dhėnave qė i ka tribunali i Hagės shifet se 64,28% janė shqiptarė tė vrarė, dhe 35,72% serbė tė vrarė.

Arb
06-02-05, 02:44
[b]Sipas kėtyre tė dhėnave qė i ka tribunali i Hagės shifet se 64,28% janė shqiptarė tė vrarė, dhe ....

Keta na qenka "Clirimtaret!?"

Ejona
07-02-05, 00:28
arb............100% gjak shkau ke ne dejt e tu !!!!!!!!

Arb
07-02-05, 04:10
arb............100% gjak shkau ke ne dejt e tu !!!!!!!!

Kur e ke ba kete zbulim?

Arb
07-02-05, 04:12
Ejona,

Ti po perdor nje taktike te mire, "qe te mbrohesh po me sulmon," edhe ate krejt jashte temes, direkt po me jep etiketime.

Si mendon cfare gjaku kane keta te tre qe kane vrare Shqiptare?

Atehere po del se pos Shkijeve, Shqiptare paskan vra edhe keta te tre!

Emėrllahu
07-02-05, 12:26
arb............100% gjak shkau ke ne dejt e tu !!!!!!!!
Ejona,me fale qe po nderhyj ketu por ne kete raste ju qenkeni me gjak serbi e jo arbi qe po i qete gjithe te zezat e atyre te vetequajtu qlirimtare,a mos jeni edhe ju ndonjera nga ato policet ushtarake te limes apo se q``mu kujtua mos je e dashura e tij e luftes qe i rrihte shqiptaret pa nderprere vetem e vetem se jane me Ldk e jo me serbe,dhashte zoti e sje ajo se me duhet te denoncoje publikishte ne forumin tone
Isha une Emėrllahu

Ejona
07-02-05, 13:57
edhe nje vegel kunder UQK_s !!!! te pakt jeni, shijoni token e KOSOVES gjersa te keni unmikun... se... e rende do te ju behet besa , nuk ju duron kjo TOKE e pergjakur, ne shekuj nga shkau me bashkepunetore!!!!!Vendbanimi i sotem i Shqiptareve nuk eshte treve expansioni,o nje treverestrikcioni, perfundim i nje ngushtimi te pa prere gjat historis SHQIPTARE

(Eqrem Qabej)

Emėrllahu
07-02-05, 14:11
edhe nje vegel kunder UQK_s !!!! te pakt jeni, shijoni token e KOSOVES gjersa te keni unmikun... se... e rende do te ju behet besa , nuk ju duron kjo TOKE e pergjakur, ne shekuj nga shkau me bashkepunetore!!!!!Vendbanimi i sotem i Shqiptareve nuk eshte treve expansioni,o nje treverestrikcioni, perfundim i nje ngushtimi te pa prere gjat historis SHQIPTARE

(Eqrem Qabej)

Ejona ju lutem mos filozofoni,e mos paraqituni si me shume kombetare se sa ne.
Kosova eshte fakte se nuk do te kete vende per tradhtaret,por ata jane te gjithe te sojit tuaj,dhe bejne pjese ne taborin tuaj.Ti nuk mundesh dikend ta quan tradhtare vetem e vetem se e mbron te verteten,them kete se gjerat qe i kam vene me larte i kam perjetuare drejteperdrejte dhe pa fije turpi te pyese edhe nje here a mos ishit edhe ju ajo ne grupin e limes qe torturonte shqiptaret,ne qofte se po atehere do te njihemi me siguri dhe ju do e vertetoni se ne kemi luftuare pa hile dhe e kunderta ata si ju vetem e vetem per pushtet qe te arrini ta farosni me andej gjithe Kosoven,por fati e deshe dhe Populli ju tregoj se ku jeni ju te mjere.
Bukepermbyses jeni ju te gjithe qe e mbroni krimin,dhe arsyeja e vetme eshte se edhe ju vete po kriminel dhe me krimin te lidhur jeni.
Ju pershendes

Arb
07-02-05, 14:50
edhe nje vegel kunder UQK_s !!!! te pakt jeni, shijoni token e KOSOVES gjersa te keni unmikun... se... e rende do te ju behet besa , nuk ju duron kjo TOKE e pergjakur, ne shekuj nga shkau me bashkepunetore!!!!!

Ejona,

Se pari duhet te dish se askush nuk shprehi asnje fjale kunder ish UCK-se. Haptas eshte demaskuar vetem formcioni cetnik-enverist qe veteshpalli shtabin e pergjithshem, dhe aludonin se vepronin nen ombrellen e is UCK-se.

Ky formacion kishte mision te njejte me Serbet - te vrisnin sa me shume Shqiptare.

Emėrllahu
07-02-05, 18:28
edhe nje vegel kunder UQK_s !!!! te pakt jeni, shijoni token e KOSOVES gjersa te keni unmikun... se... e rende do te ju behet besa , nuk ju duron kjo TOKE e pergjakur, ne shekuj nga shkau me bashkepunetore!!!!!

Ejona,

Se pari duhet te dish se askush nuk shprehi asnje fjale kunder ish UCK-se. Haptas eshte demaskuar vetem formcioni cetnik-enverist qe veteshpalli shtabin e pergjithshem, dhe aludonin se vepronin nen ombrellen e is UCK-se.

Ky formacion kishte mision te njejte me Serbet - te vrisnin sa me shume Shqiptare.

Kur eshte fjala te UQK-ja,Ejona ,GASHI/% etj,askush nuk flete dot kunder UQK-se,dhe personalishte kam nderin qe kam qene pjesetare i saje,pör pjestare per lufte kunder pushtuesit e jo pjestar per lufte per te ardhur ne pushtet(sepse siq po shifet Thaqi dhe co vetem per pushtet kan luftuare e jo per tjeter)dhe me se 80% nga zona e pashtrikut ku edhe une kam bere pjese nje kohe te gjate sot jan ne anen e Presidentit tone te nderuar Ibrahim Rugova,a mos do te thuani se ne te gjithe tradhtare qenkemi.Keto gjera si han me dot njeri,sepse populli ju ka pare se qfare surrati keni ju kuqaloshet dhe per ate do te deshtoni edhe herave tjera,ne mos edhe me keq se kesaj here

.
Me respekt.Emėrllahu

Drenicaki
07-02-05, 19:11
edhe nje vegel kunder UQK_s !!!! te pakt jeni, shijoni token e KOSOVES gjersa te keni unmikun... se... e rende do te ju behet besa , nuk ju duron kjo TOKE e pergjakur, ne shekuj nga shkau me bashkepunetore!!!!!

Ejona,

Se pari duhet te dish se askush nuk shprehi asnje fjale kunder ish UCK-se. Haptas eshte demaskuar vetem formcioni cetnik-enverist qe veteshpalli shtabin e pergjithshem, dhe aludonin se vepronin nen ombrellen e is UCK-se.

Ky formacion kishte mision te njejte me Serbet - te vrisnin sa me shume Shqiptare.

Kur eshte fjala te UQK-ja,Ejona ,GASHI/% etj,askush nuk flete dot kunder UQK-se,dhe personalishte kam nderin qe kam qene pjesetare i saje,pör pjestare per lufte kunder pushtuesit e jo pjestar per lufte per te ardhur ne pushtet(sepse siq po shifet Thaqi dhe co vetem per pushtet kan luftuare e jo per tjeter)dhe me se 80% nga zona e pashtrikut ku edhe une kam bere pjese nje kohe te gjate sot jan ne anen e Presidentit tone te nderuar Ibrahim Rugova,a mos do te thuani se ne te gjithe tradhtare qenkemi.Keto gjera si han me dot njeri,sepse populli ju ka pare se qfare surrati keni ju kuqaloshet dhe per ate do te deshtoni edhe herave tjera,ne mos edhe me keq se kesaj here

.
Me respekt.EmėrllahuTi qenke vertetė i marrė se kur ishte lufta dilnit rrugėve duke brohoritur Drenicė jemi me ty ,kurse tani bothen ne liri Drenicė e poshter po dine mirė se as toka njerzit si ju si ban ,e ti ore i prishur shpirterisht as qe ishe ne Uēk por ikje dikund neper maqedoni e di une historinź e atyre qe jan te pabesė"ta lemojn shpinen dhe per te njejten kohė ta bėjnė gropen", e ai tjetri qe tha se e vetshpallen shtabin e pergjithshem sėshtė logjike ajo qe thua ti ,por atje kishte ushtar te Uēk dhe atje duhej te ishte shtabi dhe ishin ata te paret qe i kthyen pushken armikut e tani qenkan me te,vetem pse po dashkan bashkim kombetar,po edhe bota po don te bashkohet e pse jo ne qe jemi vellezer te njė gjaku!
Por do te vij prap ajo ditė dhe mos u quditni se mu ata qe po i shani dhe dergoni ne burgje te evropes do ti kerkoni me lutje sikur shpesh her qe e njef historia qeshtjen e Drenices, kur kemi nevojė Drenicė shpresa jonė kurse ne pa nevojė Drenicė poshtersia jonė ,sa njerz te felliqur jan ata qe kur kan nevoj per ty te lavderojn kurse kur skan nevojė te shajnė!!!!!! :idea:

Emėrllahu
07-02-05, 19:55
edhe nje vegel kunder UQK_s !!!! te pakt jeni, shijoni token e KOSOVES gjersa te keni unmikun... se... e rende do te ju behet besa , nuk ju duron kjo TOKE e pergjakur, ne shekuj nga shkau me bashkepunetore!!!!!

Ejona,

Se pari duhet te dish se askush nuk shprehi asnje fjale kunder ish UCK-se. Haptas eshte demaskuar vetem formcioni cetnik-enverist qe veteshpalli shtabin e pergjithshem, dhe aludonin se vepronin nen ombrellen e is UCK-se.

Ky formacion kishte mision te njejte me Serbet - te vrisnin sa me shume Shqiptare.

Kur eshte fjala te UQK-ja,Ejona ,GASHI/% etj,askush nuk flete dot kunder UQK-se,dhe personalishte kam nderin qe kam qene pjesetare i saje,pör pjestare per lufte kunder pushtuesit e jo pjestar per lufte per te ardhur ne pushtet(sepse siq po shifet Thaqi dhe co vetem per pushtet kan luftuare e jo per tjeter)dhe me se 80% nga zona e pashtrikut ku edhe une kam bere pjese nje kohe te gjate sot jan ne anen e Presidentit tone te nderuar Ibrahim Rugova,a mos do te thuani se ne te gjithe tradhtare qenkemi.Keto gjera si han me dot njeri,sepse populli ju ka pare se qfare surrati keni ju kuqaloshet dhe per ate do te deshtoni edhe herave tjera,ne mos edhe me keq se kesaj here

.
Me respekt.EmėrllahuTi qenke vertetė i marrė se kur ishte lufta dilnit rrugėve duke brohoritur Drenicė jemi me ty ,kurse tani bothen ne liri Drenicė e poshter po dine mirė se as toka njerzit si ju si ban ,e ti ore i prishur shpirterisht as qe ishe ne Uēk por ikje dikund neper maqedoni e di une historinź e atyre qe jan te pabesė"ta lemojn shpinen dhe per te njejten kohė ta bėjnė gropen", e ai tjetri qe tha se e vetshpallen shtabin e pergjithshem sėshtė logjike ajo qe thua ti ,por atje kishte ushtar te Uēk dhe atje duhej te ishte shtabi dhe ishin ata te paret qe i kthyen pushken armikut e tani qenkan me te,vetem pse po dashkan bashkim kombetar,po edhe bota po don te bashkohet e pse jo ne qe jemi vellezer te njė gjaku!
Por do te vij prap ajo ditė dhe mos u quditni se mu ata qe po i shani dhe dergoni ne burgje te evropes do ti kerkoni me lutje sikur shpesh her qe e njef historia qeshtjen e Drenices, kur kemi nevojė Drenicė shpresa jonė kurse ne pa nevojė Drenicė poshtersia jonė ,sa njerz te felliqur jan ata qe kur kan nevoj per ty te lavderojn kurse kur skan nevojė te shajnė!!!!!! :idea:
Drenicaki,mos u ben i marre.por ketu shoh se ti aspak nuk mirresh me politik por as edhe nje njohuri nuk ke per luften e UQK-se, i pa njohur me gjerat qe kan ndodhur gjate luftes ne Kosov.
Askush nuk e rroki ngojesh Drenicen dhe personalisht mendoj se Drenica si gjithe te tjerat vende te Kosoves as me shume e as me pak nuk eshte Patriote.Si ne Drenic po ashtu edhe ne Prishtin,Ferizaj e tj ka njerez te mire e te keq.
Merru me temen dhe debato si nje njeri i ngritur e jo si nje qunak i keq qe vetem etiketon anetaret e forumit.Ne flasim te verteten qe ka ndodhur dhe une aspak nuk jam qe te gjykohen anetaret e UQK-se ne Hage por ama kur eshte te e drejta ateher te flasim drejte e te rrime shtrembert,ata qe momentalisht gjykohen ne hage ata edhe do te duhet te dine te mbrohen per gjerat qe kan bere ne koke te vete e jo te mbrohen tash si shpetimtare te Popullit ne Kosove,populli i dine me mire keto gjera dhe ai gjykon me maturi.
Se a kam qene ne lufte une apo jo ti nuk mundesh te gjykon sepse je i vogel per kete gje dhe ti me siguri ne ate kohe ke qene duke u shetitur mas prostitutkave ne France,e luften e ke pare nga large dhe nuk e ke shijuar aspak.
Do te kisha lutur te rrime ne teme e jo te sulmojme pa fakte,njer tjetrin.

Me respekt Emėrllahu

Arb
07-02-05, 22:53
Jakup Krasniqi shkon nė Hagė si dėshmitar

Jakup Krasniqi do tė shkoj nė Hagė si dėshmitar i detyruar. Kėtė e ka konfirmuar pėr RTK-nė, vet Krasniqi i cili ka theksuar se arsyeja pse nuk po shkon mė dėshirė nė kėtė gjykatė ėshtė se nuk dėshiron tė jetė dėshmitar kundėr bashkėpunėtorėve tė vetė.

Jakup Krasniqi me "pasaporten e Enklaves" se Malisheves do te niset per ne Hage, ku ka mundesi qe nga deshmitari te kaloj ne te dyshuar.

Veq ta kete te qarte Krasniqi se nuk eshte duke i dhene deklarata radios "Kosova e roberuar," dhe as nuk eshte duke mbajt fjalim ne Parlamentin e Kosoves.

Le te shpresojme se akoma nuk i ka skaduar afati "pasaportes se Enklaves" se Kupit.

MemphiSx
08-02-05, 12:38
Jakup Krasniqi shkon nė Hagė si dėshmitar

Jakup Krasniqi do tė shkoj nė Hagė si dėshmitar i detyruar. Kėtė e ka konfirmuar pėr RTK-nė, vet Krasniqi i cili ka theksuar se arsyeja pse nuk po shkon mė dėshirė nė kėtė gjykatė ėshtė se nuk dėshiron tė jetė dėshmitar kundėr bashkėpunėtorėve tė vetė.

Jakup Krasniqi me "pasaporten e Enklaves" se Malisheves do te niset per ne Hage, ku ka mundesi qe nga deshmitari te kaloj ne te dyshuar.

Veq ta kete te qarte Krasniqi se nuk eshte duke i dhene deklarata radios "Kosova e roberuar," dhe as nuk eshte duke mbajt fjalim ne Parlamentin e Kosoves.

Le te shpresojme se akoma nuk i ka skaduar afati "pasaportes se Enklaves" se Kupit.


Ha Ha Te shpresojm qe mos t'ban ndonje lapsus siq e ka zakone ;)
Ishalla nuk na e merr ftyren me dal kunder Ibrahim Rugoves edhe nme Hage :D

GASHI75
13-03-05, 16:52
Jakup Krasniqi shkon nė Hagė si dėshmitar

Jakup Krasniqi do tė shkoj nė Hagė si dėshmitar i detyruar. Kėtė e ka konfirmuar pėr RTK-nė, vet Krasniqi i cili ka theksuar se arsyeja pse nuk po shkon mė dėshirė nė kėtė gjykatė ėshtė se nuk dėshiron tė jetė dėshmitar kundėr bashkėpunėtorėve tė vetė.

Jakup Krasniqi me "pasaporten e Enklaves" se Malisheves do te niset per ne Hage, ku ka mundesi qe nga deshmitari te kaloj ne te dyshuar.

Veq ta kete te qarte Krasniqi se nuk eshte duke i dhene deklarata radios "Kosova e roberuar," dhe as nuk eshte duke mbajt fjalim ne Parlamentin e Kosoves.

Le te shpresojme se akoma nuk i ka skaduar afati "pasaportes se Enklaves" se Kupit.


Ha Ha Te shpresojm qe mos t'ban ndonje lapsus siq e ka zakone ;)
Ishalla nuk na e merr ftyren me dal kunder Ibrahim Rugoves edhe nme Hage :D


Qvarė ka ba rugova pėr ta denoncuarė jakupi pėr veq se qė ka ndejtė i lepitur nė kolltuqe tė buta dhe qė e vizitojke milloshin kur dojke z.rugova
jakupi mbrojti vlerat e luftes siq ishin ato ,por ju jeni qė akuzoni fshehurazi me l ,b,i k,54,96,98 e qka jo ju tė ldkės

Arb
13-03-05, 17:03
Qvarė ka ba rugova pėr ta denoncuarė jakupi pėr veq se qė ka ndejtė i lepitur nė kolltuqe tė buta dhe qė e vizitojke milloshin kur dojke z.rugova
jakupi mbrojti vlerat e luftes siq ishin ato ,por ju jeni qė akuzoni fshehurazi me l ,b,i k,54,96,98 e qka jo ju tė ldkės

Gashi,

Cilat vlera te luftes ka mbrojtur Jakupi?

Ai ne Hage nencmoj vete emrin e ish-UCK-se. Ai iu tregoj haptas se cfare kemi bere ne si te veteshpallurit udheheqes te ish-UCK-se, levizjet nga Klecka ne Likovc dhe anasjelltas, ne kerkim te ndonje veprimtari te LDK-se, ne fillim per ta etiketuar e me pase per ta vrare.

Episod i njejte me ate qe kane bere Partizanet "Shqipfoles" te Milladin Popovicit gjate Luftes se Dyte Boterore, duke qene ne ndjekje te Ballisteve, dhe popullit, qe luftonin per mbetjen e Kosoves si te bashkuar me Shqiperine.

Jakupi tregoj se luften e vetme qe ne kemi bere ka qene ajo permes Komunikatave 123, 1234, e 10345. Kjo ishte lufta qe ka bere Jakupi me shoke ndaj Shkijeve.

Athu a ka mendu Jakupi se gjate asaj kohe ka pase bije me te mire te Kombit, qe ne vend se ta luftojne Shkaun me komunikata e kane luftuar me pushke ne dore?

Pse Jakupi me shoke na nencmon dhe turperon para botes per luften qe kemi bere ndaj Shkijeve?

fadil
04-12-05, 16:28
Pershendetje:

Ku jeni ju o njerze te turpshem qe keni shkruar gjithqka qe ju ka rene ndermend per Fatmir Limen , si e ndieni veten tashte natyrisht se jeni te turperuar , keni treguar se ju nuk jeni asgje me shume se tradhtar te kombit shqiptar.

sepse drejtesia nderkombtare e vertetoi se UĒK.ja dhe luftetaret e saje kan luftuar per lirin e Kosoves.

MemphiSx
04-12-05, 21:59
Pershendetje:

Ku jeni ju o njerze te turpshem qe keni shkruar gjithqka qe ju ka rene ndermend per Fatmir Limen , si e ndieni veten tashte natyrisht se jeni te turperuar , keni treguar se ju nuk jeni asgje me shume se tradhtar te kombit shqiptar.

sepse drejtesia nderkombtare e vertetoi se UĒK.ja dhe luftetaret e saje kan luftuar per lirin e Kosoves.


O mir se u ktheve nga Shtepia permirsuese e Shtimjes :D :D :D

Ti be daj garant je cmend,po kush i tha more Fatmirit me shku ne Hagė.ncncncn,se kush do te del tradhetar ne ket rast shum shpejt do t'shihet ;)
Na vjen mir qe nuk eshte denu nje Shqiptar,kurse per t'bamat qe jan ba dikush do t'jap pergjegjsi ;)
Mos e privatizo UCK-se sepse ajo ka lind nga gjiri i Popullit,jo nga kriminelet ;)

Barbaroza
04-12-05, 22:09
Eshte mekat qe njerez si Isak Musliu shijojne Lirine.Nje idiot qe s'ka te mbaruar as shkollen e mesme,nje njeri i pamoral qe nderron femrat me shpesh se kemishat duke braktisur gruan dhe femijte,nje njeri qe thirret ne emer te ushtrise clirimtare per te fituar poenat e tij,nuk na duhet!!
Kete qe e njoh,edhe me takon e drejta te flas!
Duhet ta dijme te gjithe se cfare personash pretendojne ta na udheheqin!

Dilaver
04-12-05, 22:13
Pershendetje:

Ku jeni ju o njerze te turpshem qe keni shkruar gjithqka qe ju ka rene ndermend per Fatmir Limen , si e ndieni veten tashte natyrisht se jeni te turperuar , keni treguar se ju nuk jeni asgje me shume se tradhtar te kombit shqiptar.

sepse drejtesia nderkombtare e vertetoi se UĒK.ja dhe luftetaret e saje kan luftuar per lirin e Kosoves.

I nderuari Fadil, nuk e kisha ndermend tė kycem ne diskutime sa i perket lirimit tė kėtij krimineli, por ja qė me paske nxitur qė tė pėrkujtoj edhe njėher pėr kėnd je duke bėrė llafe, nėse ėshtė liruar njė kriminel nuk ėshtė bėrė nami, sa krimineli ėshtė liruar para tij e sa tė tjer as qė janė arrestuar, por edhe sa kan pėr tu liruar....

Nuk po e zgjati shum por vetem desha tė them se unė qėndroj prapa atyre fjaleve qė i kam thėn, pėr momentin nuk kam kohė tė kerkoj nėper forume shkrimet qė i kam postuar e ti nėse ke koh kerkoj se i gjen.


http://forum.kosova.de/forum/viewtopic.php?mode=viewtopic&topic=11469&forum=1&start=20

Prishtinė, 25 gusht (Kosovapress) Time: 11 : 08

I dėnuari pėr krime lufte nė Kosovė dhe i burgosur nė Qendrėn e paraburgimit nė veri tė Mitrovicės, Veselin Beshoviq, ėshtė liruar tė martėn nga burgu pas grevės qė ai kishte filluar mė 17 gusht, kanė bėrė tė ditur mediat serbe tė veriut tė Mitrovicės, tė bazuara siē thonė, nė burimet e afėrta tė tyre me SHPK-nė nė Mitrovicė.
Nuk ka drejtėsi akoma, se kur tė ket drejtėsi atėherė do tė lexosh kesi artikujsh.Pra si po shef drejtesia ka triumfuar qe sa kohė!

IB
05-12-05, 11:56
Te pershendes fadil dhe sa po e shofe une ju nuk keni pasur ndoni afishim lidhur me kete teme, prandaj une mendoj se nuk ki te drejt morale te epesh ndoni vlersim te tille, pas perfundimit te gjykimit i cili perfundoj ashtu siqe eshte ma mire per personat e liruar dhe ne pergjithsi per popullin e kosoves, dhe se normal pas perfundimit te gjykimit mund te ipen komentime dhe te shiqohet mbrapa se sa kane qene reale afishimet e cdo njerit dhe secili e shef sa ka qene afer apo large nga mendimet e tyre, por pasi qe ju nuk keni pasur ndoni afishim une nuk e dije se cili ka qene mendimi i juaj paraprak, kurse tani eshte shume lehte te flitet kure qeshtja eshte e kjarte, pase kesaj edhe gjyshja ime 105 vjeqare e ka te kjarte, kurse te liruareve ju deshiroj sukses ne ponen e matutjeshme dhe jete te gjate.

GASHI75
05-12-05, 23:54
Pershendetje:

Ku jeni ju o njerze te turpshem qe keni shkruar gjithqka qe ju ka rene ndermend per Fatmir Limen , si e ndieni veten tashte natyrisht se jeni te turperuar , keni treguar se ju nuk jeni asgje me shume se tradhtar te kombit shqiptar.

sepse drejtesia nderkombtare e vertetoi se UĒK.ja dhe luftetaret e saje kan luftuar per lirin e Kosoves.


O mir se u ktheve nga Shtepia permirsuese e Shtimjes :D :D :D

Ti be daj garant je cmend,po kush i tha more Fatmirit me shku ne Hagė.ncncncn,se kush do te del tradhetar ne ket rast shum shpejt do t'shihet ;)
Na vjen mir qe nuk eshte denu nje Shqiptar,kurse per t'bamat qe jan ba dikush do t'jap pergjegjsi ;)
Mos e privatizo UCK-se sepse ajo ka lind nga gjiri i Popullit,jo nga kriminelet ;) Fjala e Fatmir Limės - Komandant Ēelikut drejtuar qytetarėve nga tė gjitha viset e Kosovės dhe trojet etnike shqiptare, tė cilet ishin tubuar para Fakultetit Filozofik ne Prishtine me 1 dhjetor 2005

Tė dashur vėllezėr shqiptar nga mbarė rruzulli tokėsor,


Mė lejoni qė t`iu them: Mirė se ju gjetėm, mirė se ju gjetėm bashkėluftėtarė tanė, mirė se ju gjetėm familje tė dėshmorėve, mirė se ju gjetėm invalid tė luftes ēlirimtare, mirė se ju gjetėm veteranė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, mirė se ju gjetėm rinia shqiptare, mirė se ju gjetėm pensionerė, mirė se ju gjetėm fshatar, mirė se ju gjetėm arsimtarė, mirė se ju gjetėm punėtorė shėndetėsor, mirė se ju gjetėm studentė e nxėnės nė Kosovėn e lirė demokratike.

Tė gjitha keto janė shtresat e Kosovės, por mbeta papėrmendur: Mirese ju gjetėm femijėt tanė tė dashur, e ardhmja e Kosovės.


Tė nderuar qytetarė - vėllezėr dhe motra,


Kjo ėshtė partia e Kosovės!


Sot, ne jemi ardhur paksa me zemėr tė thyer sepse populli i dashur nė kthimin tonė mungon bashkėluftetari yne Haradin Bala. Shpresojmė dhe jemi shumė tė bindur se mbrojtja e zotit Balaj shumė shpejt do t`i paraqes faktet plotėsuese dhe ai shumė shpejt do tė kthehet i lirė, nė Kosovėn e lirė.


Liria jonė ėshtė fitorja juaj !


Ne u liruam sepse, para sė gjithash, Ju kishi besim nė pafajėsinė tonė.


Siē e dini, nė kohėn e ngritjes sė aktakuzės ne shprehėm bindjen tonė nė pafajesinė tonė. Ajo mė e rėndėsishmja pėr neve ishte, dhe ajo qė pėrcaktoi fatin tonė ishte se populli i Kosovės nuk e humbi besimin nė ne dhe na besoi se jemi tė pafajshėm. Dhe, mė nė fund, mė nė fund, kėtė e vėrtetoi edhe drejtėsia ndėrkombėtare!


Tė nderuar vėllezer dhe motra,


Nė ditėn e aktakuzės Ju sigurisht e dini fjalėn time qė e pata thėnė dhe tani dua ta pėrseris : Asnjėherė nė jetėn time me asgjė, asgjė nuk kam tėntuar t`i marrė Kosovės pėrveē qė t`i jap ēdo gjė, nė qoftė nevoja edhe jetėn!


Mirepo, pėr dy vite e ca na u cungua kjo e drejtė dhe tani, ashtu e shkruajti Zoti, unė ende jam i gatshėm pėr t`dhėnė pėr Kosovėn. Ashtu siē jeni Ju, ashtu siē ėshtė i gjithė populli i Kosovės pėr tė ndėrtuar, po e them pėrseri, pėr tė ndertuar njė shoqėri demokratike, njė Kosovė ku ēdo qytetar i sajė tė jetė i lirė dhe i barabartė me plot kuptimin e fjalės i barabartė para ligjit. Nje Kosovė tė cilėn do ta ndertojmė dhe ajo Kosovė padyshim do tė jetė Kosova e pavarur dhe demokratike!


Qytetarė tė nderuar,


Populli i Kosovės, dua ta shfrytezoj rastin, pasi qė nė kemi ardhur, ashtu ka dasht fati, gati nė pėrfundim tė festave tona tė mėdha t`iu uroj: Festėn e Flamurit, Ditėlindjen e Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe daljen publike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės !


Vėllėzer dhe motra,


E shfrytezoj kėtė rast t`iu bėj njė thirrje si vėlla, si prind, si djalė, sido qė ta merrni Ju tė nderuar qytetarė : Ju ftoj qė kėto gėzime qė na erdhėn nė Festėn e Nėntorit t`i festojmė me dinjitet, ashtu siē na ka hije. E, mbi tė gjitha, ftoj ēdo familje tė Kosovės, ēdo prind, ēdo burrė, ēdo djalė, ēdo student, nxenės - mos lejoni tė pėrēaheni nė momentet mė vendimtare pėr Kosovėn. Asgjė mė tė rėndėsishme nuk ka se sa ndėrtimi i realitetit tė ri !


Ju ftoj, ju ftoj tė nderuar qytetarė, Vėllezėr dhe motra, ju ftoj qė tani nė kėtė moment e deri nė ndėrtimin e vendit tonė vetėm tė mendojmė pėr Kosovėn dhe si shqiptarė tė Kosoves ta ndertojmė shtetin tonė se bashku me tė tjerėt !


Tani edhe njėherė ju falenderoj pėr mikėpritjen:


Ne na liruan, Ju jeni ata qė na keni liruar dhe qė na keni kthyer nė atdhe!


Ju falenderoj tė gjithėve nga zemra. Gezuar!

krijuesiii
05-12-05, 23:56
Eshte mekat qe njerez si Isak Musliu shijojne Lirine.Nje idiot qe s'ka te mbaruar as shkollen e mesme,nje njeri i pamoral qe nderron femrat me shpesh se kemishat duke braktisur gruan dhe femijte,nje njeri qe thirret ne emer te ushtrise clirimtare per te fituar poenat e tij,nuk na duhet!!
Kete qe e njoh,edhe me takon e drejta te flas!
Duhet ta dijme te gjithe se cfare personash pretendojne ta na udheheqin!


...Barbaroze me fale per nderhyrje personale, po mos ke qene rastesisht ti femra e tina qe qenke kaq e Zemruar ne ate djale dylber moj qike ja marrshe te ligat, sa keq eshte me shpife kaq shume si ti...tungiii

krijuesiii
05-12-05, 23:59
...O FATMIRI ESHTE LEGJENDA E GJALLE LUMJA NENA QE E RRITI E I LUME POPULLI QE E KA NDER TA KETE BIRE...


...ne zgjedhjete e ardhshme do te triumfone edhe politikishte ne PRISHTINE DHE DO TA SHENDRROJE QYTETIN HERO NE QYTETIN ME TE BUKUR TE BALLKANI KETE MUND TA BEJNE VETEM NJERZE ME SHKATHTESI E MENQURIN E FATMIRE LIMES...tungiii

MemphiSx
06-12-05, 01:13
...O FATMIRI ESHTE LEGJENDA E GJALLE LUMJA NENA QE E RRITI E I LUME POPULLI QE E KA NDER TA KETE BIRE...


...ne zgjedhjete e ardhshme do te triumfone edhe politikishte ne PRISHTINE DHE DO TA SHENDRROJE QYTETIN HERO NE QYTETIN ME TE BUKUR TE BALLKANI KETE MUND TA BEJNE VETEM NJERZE ME SHKATHTESI E MENQURIN E FATMIRE LIMES...tungiii


Hahahaahahahaahah dy her as 20% nuk ju eshte ofru e tash qe eshte liru prej Hage(normal me miliona euro) iu vjen gjynah popullit edhe kan me votu :D
Qone more ne Hage edhe Thaqin a mos po i fiton votat kur t'kthehet hahaahahhaha me dek tuj kesh me analfabeta :D

Arb
06-12-05, 03:53
Hahahaahahahaahah dy her as 20% nuk ju eshte ofru e tash qe eshte liru prej Hage(normal me miliona euro) iu vjen gjynah popullit edhe kan me votu :D
Qone more ne Hage edhe Thaqin a mos po i fiton votat kur t'kthehet hahaahahhaha me dek tuj kesh me analfabeta :D

Po vec ju duhet me shku ne Slloveni (per skijim) edhe nje here...

Krokodilli
06-12-05, 12:12
edhe njėher duhet te ju vij turp te flisni kunder njerzve qe e dhuruan me te shtrejten per lirinė e Kosoves e ju flisni kunder tyre e atė ne njė forum te hapur qe edhe te huajt mund te shohin e te mendoin se njerzit qe vetmbroheshin jan kriminel ,po ēfarė logjike keni ore?
lus moderatoret qe te ndalin fyerjet se sipas rregullave te forumit ndalohen ato, por siq po e shoh une edhe ju modrrator po beni sipas qejfit e jo sipas drejtėsisė!

Per cfare te "shtrenjte" e ke fjalen?

Krimet mbi bashkekombasit e tyre? I konsideroni te shtrenjta keto veprime te tyre?

Mendon se do t'ju shkruajme ketyre tre te dysguarve poezi lavdie, per trimerine e tyre te treguar, me krimet e bera mbi Shqiptaret?

Ti Drenicak ke frike, ti mbron krimin, mbron te keqen, i nenshtrohesh krimineleve, te njejten gje eshte duke bere edhe Ejona.

Kriminelet duhet denoncuar haptas. Kosoves nuk i duhet kriminelet, nuk i duhen ata qe hargjuan plumbat mbi Shqiptaret.

Pse vrane Shqiptare

hahaha Arb i nderuar vllaqko,,, si qdo shkrim tjeter edhe ky tregon se flisni pa deshmi,, pothuajse ne qdo shkrim tendin nuk ke fakte per ate qe flet... herdo kurdo realiteti doket, del ne shesh..........

Krokodilli
06-12-05, 12:18
...O FATMIRI ESHTE LEGJENDA E GJALLE LUMJA NENA QE E RRITI E I LUME POPULLI QE E KA NDER TA KETE BIRE...


...ne zgjedhjete e ardhshme do te triumfone edhe politikishte ne PRISHTINE DHE DO TA SHENDRROJE QYTETIN HERO NE QYTETIN ME TE BUKUR TE BALLKANI KETE MUND TA BEJNE VETEM NJERZE ME SHKATHTESI E MENQURIN E FATMIRE LIMES...tungiii


Hahahaahahahaahah dy her as 20% nuk ju eshte ofru e tash qe eshte liru prej Hage(normal me miliona euro) iu vjen gjynah popullit edhe kan me votu :D
Qone more ne Hage edhe Thaqin a mos po i fiton votat kur t'kthehet hahaahahhaha me dek tuj kesh me analfabeta :D

normal me miliona euro

zoteri MemphiX me miliona euro mund te blehet fshati nga je ti,, apo edhe gjykata e Kosoves,,,, se gjykaten e Hages Eurot nuk e Blejn,,,

shihet kjart urrejtja ndaj atyre qe luftuan per lirin e Kosoves.... por shihet edhe perfundimi,,,, ju jeni ata qe humbet,,, luftaret e liris fituan,, dhe bota tregoj se UCK-JA ishte nje ushtri e paster......

MemphiSx
06-12-05, 12:27
zoteri MemphiX me miliona euro mund te blehet fshati nga je ti,, apo edhe gjykata e Kosoves,,,, se gjykaten e Hages Eurot nuk e Blejn,,,

shihet kjart urrejtja ndaj atyre qe luftuan per lirin e Kosoves.... por shihet edhe perfundimi,,,, ju jeni ata qe humbet,,, luftaret e liris fituan,, dhe bota tregoj se UCK-JA ishte nje ushtri e paster......


Mos ma bon zoteri se po me nenqmon :twisted:

Se pari,fshati im nuk eshte ne shitje,por as qyteti ku jetoj.
Fatmir Limaj eshte liru fal Politikes e cila per momentin mbreteron ne Kosove,BE-ja nuk ka qen qe ne Kosove te ndodhe edhe nje Mars i vitit 2004,prandaj edhe ka ndiku ne Gjykaten e Hages qe Fatmir Limaj te lirohet.
Sipas teje ai qe u denu nuk paska qen UCK,apo jeni te knaqur se Fatmiri u liru e per tjert ne RRS.
Jo i nderuar,po mos te ish liru Fatmir Lima,njerzit,primitiv si disa e disa,kan qen te gatshem me ja vu zjarrin Kosoves edhe niher,dhe qe Statusi i Kosoves te shtyhet perfundimisht edhe per 10 vite.
Ky ka qen dhe eshte planprogrami juaj.

Krokodilli
06-12-05, 12:52
zoteri MemphiX me miliona euro mund te blehet fshati nga je ti,, apo edhe gjykata e Kosoves,,,, se gjykaten e Hages Eurot nuk e Blejn,,,

shihet kjart urrejtja ndaj atyre qe luftuan per lirin e Kosoves.... por shihet edhe perfundimi,,,, ju jeni ata qe humbet,,, luftaret e liris fituan,, dhe bota tregoj se UCK-JA ishte nje ushtri e paster......


Mos ma bon zoteri se po me nenqmon :twisted:

Se pari,fshati im nuk eshte ne shitje,por as qyteti ku jetoj.
Fatmir Limaj eshte liru fal Politikes e cila per momentin mbreteron ne Kosove,BE-ja nuk ka qen qe ne Kosove te ndodhe edhe nje Mars i vitit 2004,prandaj edhe ka ndiku ne Gjykaten e Hages qe Fatmir Limaj te lirohet.
Sipas teje ai qe u denu nuk paska qen UCK,apo jeni te knaqur se Fatmiri u liru e per tjert ne RRS.
Jo i nderuar,po mos te ish liru Fatmir Lima,njerzit,primitiv si disa e disa,kan qen te gatshem me ja vu zjarrin Kosoves edhe niher,dhe qe Statusi i Kosoves te shtyhet perfundimisht edhe per 10 vite.
Ky ka qen dhe eshte planprogrami juaj.

hahaha lexoj shkrimet e tua para lirimit te Limajt dhe pas lirimit te Limajt dhe verehesh se ke ndryshime dhe ndryshon mendjen......

hahaha ne kete shkrim asgje nuk the, sido qe te jet,, te pershendes vllaqko kudo qe ndodhesh
tung

MemphiSx
06-12-05, 13:11
Oooo BeeP Kupto njeher e pergjithmon se Fatmir Lima po e vuan burgun gabimisht,ne vend tij duhet me kan Thaqi sepse ai e ka qit aty ku eshte sot.
Tregom ti pse Thaqi nuk shkoj me deshmu per Fatmir Limen???
Kur dole ti ma shiptar si na tjert qe spo e dojm Fatmirin ma shum se ti.
Luftetaret e UCK-se mos i permend ne shumes por thuj i mjeri Fatmir Lima n'cfare grope ra te pergatitur nga shokt e vet
Ne nuk jemi sikur ju t'ju gezohem te kqijav qe ju ndodh popullit Shqiptar,Ju jeni ata qe i gzoheni kur vriten Komandant,intelektual,semuret Presidenti etj etj.

Mos harro se ne venat tu rrjedh gjak shqiptari,eeee nese don me dit edhe ne se je Shqiptar harro Urrejtjen.Ky eshte qendrim i imi per Fatmir Limajn,une nuk i ndryshoj qendrimet sikurse ju qe mbani ymyd me i fitu zgjedhjet tash qe Fatmiri u liru prej Hages :D :D
Po ne nje intervist dhene RTV21 mbreme ai nuk e ceki se do te kthehet ne PDK por mbas Vitit te ri do te shikoJ pozicionin tim se ku mund te jap kontributin tim per Pavarsin e Kosoves,pra mos mbasni shum shpresa tek Fatmir Lima :D :D :D ;)
Sidoqofte Krokodili e verteta gjithmone dhembe ;)

Arb
06-12-05, 14:30
hahaha Arb i nderuar vllaqko,,, si qdo shkrim tjeter edhe ky tregon se flisni pa deshmi,, pothuajse ne qdo shkrim tendin nuk ke fakte per ate qe flet... herdo kurdo realiteti doket, del ne shesh..........

Lirisht banja nje statuje te madhe sa Hotel Grandi, po Limaj do te njihet gjithmone si vrases...

Krokodilli
07-12-05, 11:04
hahaha Arb i nderuar vllaqko,,, si qdo shkrim tjeter edhe ky tregon se flisni pa deshmi,, pothuajse ne qdo shkrim tendin nuk ke fakte per ate qe flet... herdo kurdo realiteti doket, del ne shesh..........

Lirisht banja nje statuje te madhe sa Hotel Grandi, po Limaj do te njihet gjithmone si vrases...

po fjal te medha ke fol more Arb hahahahahahahaha

persona si ti edhe ne Hag shkun me jap deshmi te rreme kunder Limajt....

jo gjygji i Kosoves, po aj nderkombetar i shpalli te fajshem ato deshmi te rreme, dhe Liroj zoteri Limajn....


ps MempiXs zoteri as qe me intereson se a hyn ne politik Limaj apo jo,,, lirimi i Limajt per mu nuk ka ndonje rendesi te madhe si Individ, por tregoj botes luften e Paster qe beri UCK-ja

Gentiani
07-12-05, 23:26
Krokodill a fillove me i ndryshuar pozicionet a ?

Herė me Rugovėn e herė me Thaqin :lol: :lol: :lol: :wink:

ta kam shkruajtur njėherė, je diskutues i padefinuar ose erėrat e oqeanit i kanė fajet qė ta ndėrrojnė mendjen herė majtas e herė djathtas, mvarėsisht nga fryejnė :lol: :wink:

Arb
07-12-05, 23:29
po fjal te medha ke fol more Arb hahahahahahahaha

persona si ti edhe ne Hag shkun me jap deshmi te rreme kunder Limajt....

jo gjygji i Kosoves, po aj nderkombetar i shpalli te fajshem ato deshmi te rreme, dhe Liroj zoteri Limajn....

ps MempiXs zoteri as qe me intereson se a hyn ne politik Limaj apo jo,,, lirimi i Limajt per mu nuk ka ndonje rendesi te madhe si Individ, por tregoj botes luften e Paster qe beri UCK-ja

Heeeu i mjeri Limaj ne kond ka mbete me e mbrojte vepren e tij.

Po ti more djale a nuk e pave qe Limaj ne Hage nuk mujti me e mbrojt as veteveten.

Me cfare ka per tu mburrur Limaj tash, mbas lirimit?

Se pranoj se nuk e beri luften kunder shkijeve? Se mbrojti civilet Shkije? Se nuk ishte askushi gjate luftes?

Guri i madh
08-12-05, 00:29
fatmir lima edhe isak musliu si komandanta ja lan kambet e arushes ne dor hajredin bales.
e kam njohur baben e tij selman haradin balen e korrotices vllain e tij abedinin te cilin me 1983 e kan vra shkjet ne sherbim ushtarak por e njoh edhe vllain tjeter hamdi balen jan familje ma e mir edhe ma e paster se e fatmir limajt edhe e isak muslit

Krokodilli
08-12-05, 06:40
Krokodill a fillove me i ndryshuar pozicionet a ?

Herė me Rugovėn e herė me Thaqin :lol: :lol: :lol: :wink:

ta kam shkruajtur njėherė, je diskutues i padefinuar ose erėrat e oqeanit i kanė fajet qė ta ndėrrojnė mendjen herė majtas e herė djathtas, mvarėsisht nga fryejnė :lol: :wink:

Gentiani,, qka ka te bej kjo tem me Thaqin e me Rugoven,,, as pak , as 1%......

fjala eshte per Fatmir Limaj qe e therrasin disa tradhtar, e besa edhe terrorist disa neper mesazhe private..........

Krokodilli
08-12-05, 06:42
po fjal te medha ke fol more Arb hahahahahahahaha

persona si ti edhe ne Hag shkun me jap deshmi te rreme kunder Limajt....

jo gjygji i Kosoves, po aj nderkombetar i shpalli te fajshem ato deshmi te rreme, dhe Liroj zoteri Limajn....

ps MempiXs zoteri as qe me intereson se a hyn ne politik Limaj apo jo,,, lirimi i Limajt per mu nuk ka ndonje rendesi te madhe si Individ, por tregoj botes luften e Paster qe beri UCK-ja

Heeeu i mjeri Limaj ne kond ka mbete me e mbrojte vepren e tij.

Po ti more djale a nuk e pave qe Limaj ne Hage nuk mujti me e mbrojt as veteveten.

Me cfare ka per tu mburrur Limaj tash, mbas lirimit?

Se pranoj se nuk e beri luften kunder shkijeve? Se mbrojti civilet Shkije? Se nuk ishte askushi gjate luftes?

hahaha prap nuk the asgje Arb , si gjithmon....

Limaj mbrojti Luften e UCK-se zoteri,,, ti mbroj interesat tua,, Limaj i mbrojti interesat e kombit shqiptar ....

sherri
08-12-05, 07:59
hahaha prap nuk the asgje Arb , si gjithmon....

Limaj mbrojti Luften e UCK-se zoteri,,, ti mbroj interesat tua,, Limaj i mbrojti interesat e kombit shqiptar ....[/quote]
Krokodilli;nese Limaj mbrojti Luften e UCK-se,Haredin Balaj cfar beri?,
mos i ik pergjigjejes,edhe ai ishte komandant i UCK-se.

Krokodilli
08-12-05, 08:50
hahaha prap nuk the asgje Arb , si gjithmon....

Limaj mbrojti Luften e UCK-se zoteri,,, ti mbroj interesat tua,, Limaj i mbrojti interesat e kombit shqiptar ....
Krokodilli;nese Limaj mbrojti Luften e UCK-se,Haredin Balaj cfar beri?,
mos i ik pergjigjejes,edhe ai ishte komandant i UCK-se.[/quote]

Haredin Balaj? edhe aj u mundu ta mbroj po te njejten ushtri......

edhe ti si ARB asgje nuk the hahahaha

pershendetje

Arb
08-12-05, 17:08
hahaha prap nuk the asgje Arb , si gjithmon....

Limaj mbrojti Luften e UCK-se zoteri,,, ti mbroj interesat tua,, Limaj i mbrojti interesat e kombit shqiptar ....

Ja ki nis me na dal dore qetash o Kroki...

Lirisht banja Limajt nje statuje ne Sydney... Nese ja msy asajde naj here, bile kam kujt me ja ba me gisht....

Vigani
08-12-05, 17:56
hahaha prap nuk the asgje Arb , si gjithmon....

Limaj mbrojti Luften e UCK-se zoteri,,, ti mbroj interesat tua,, Limaj i mbrojti interesat e kombit shqiptar ....
Krokodilli;nese Limaj mbrojti Luften e UCK-se,Haredin Balaj cfar beri?,
mos i ik pergjigjejes,edhe ai ishte komandant i UCK-se.[/quote]

O pasha kryt e Bacit, disa disa shkrime e nofka po ta plasin "xhigericen" krejte...

O sherri, o dreqi ta hongert kryt hė ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
Limaj, mbrojti bythen e vet a morre vesh se as ty e as mu e hiq e me hiq luften e UĒK-es...
po kallxoj qatij djalit se eshte wrong ...
Idealizmi ka vdeke moti, thuej ...
tani vetem interesi, koha eshte ardhe qashtu ...
kuku pasha kryt e Bacit ...
na kputen emocionet dhe deshira per me dite/mbrojte diqka ...

O Kroki, o rri e knaqy atje ne Sidny bre vllau jem se majr i ke punet ...
Kroki, krejt politika/diplomacia e ka me perfitime ...
Po, pra ata kane dite mire ku me investu interesin, duke perfitue nga "ngaterresat" tona...!!!

Pa t'keqe a...!

Krokodilli
11-12-05, 10:21
hahaha prap nuk the asgje Arb , si gjithmon....

Limaj mbrojti Luften e UCK-se zoteri,,, ti mbroj interesat tua,, Limaj i mbrojti interesat e kombit shqiptar ....

Ja ki nis me na dal dore qetash o Kroki...

Lirisht banja Limajt nje statuje ne Sydney... Nese ja msy asajde naj here, bile kam kujt me ja ba me gisht....

Statuj nuk meriton Limaj, se nuk e ka shliru Kosoven nga rraca e keqe ende,,,,

statuj u kisha maru atyre qe kan pas dhe ende kan urrejtje per UCK-ne dhe ish komandatet e kesaj ushtrie...

ata meritojn likuidim dhe Statujat vin pastaj,, statuja per mi kujtu armikun,,
e maroj ate statuj ne Sydney ne qender,, sa here kam nevoj te shkoj ne WC , urinoj ne ato statuja........

LIMAJ edhe pse u akuzu nga Haga se ka likuidu Rrac te keqe Shqiptare qe punuan kunder atdheut, por dul i pafajshem,
i uroj qe ne te ardhmen ta bej kete, ti likuidoj te gjith ata qe ia dojn te keqen atdheut, ......shnet,, he rrnofsh sa malet

GASHI75
12-12-05, 00:09
hahaha Arb i nderuar vllaqko,,, si qdo shkrim tjeter edhe ky tregon se flisni pa deshmi,, pothuajse ne qdo shkrim tendin nuk ke fakte per ate qe flet... herdo kurdo realiteti doket, del ne shesh..........

Lirisht banja nje statuje te madhe sa Hotel Grandi, po Limaj do te njihet gjithmone si vrases...

Vall zotrote po pastroje pakėz atė fjalor athua vall mosė tuka djeg qerga ty nė kėt konfliktin e funditė nė kosovė se shum je duke bluar nė mulliririn e anmikut por spo muj me marr vesh halla qka je me gallap.