PDA

View Full Version : Doreheqja


LUMI_007
16-11-04, 19:37
KRYEMINISTRI I MAQEDONISĖ DHA DORĖHEQJE

Nga deshprimi pėr deshtimin e referendumit nė Maqedoni Harri Kostov dha dorėhqje nga kryeministri. Dorėheqja tregon qė z.Kostov ka qenė i interesuar dhe nė lidhje me forcat tė cilat kanė organizuar referendumin kundėr decentarlizimit nė Maqedoni. Nė ditėt e ardhme mund tė duken edhe funksionarė e liderė tė tjerė sllavo-maqedonė tė cilet kanė bashkėvepruar dhe tani vajtojnė pėr deshtimin e referendumit. I zemruar pėr deshtimin e kėtij aksioni tė rrezikshėm z.Kostov ėshtė dukei i fajėsuar shqiptarėt qė kanė punuar nė qeverinė e tij, veēanėrisht Bashkimin Demokratik pėr Integrim!

Nuk ka asnjė dyshim, populli shiptar qė jeton nė votra tė veta nė Maqedoni, ende nuk i gėzon tė dretjtat tė cilat i gėzojnė sllavo-maqedonėt. Pastaj, as pjesėmarrėsit nė qeverinė e Maqeonisė, deputetėt shqiptarė nė Parlament dhe as njerėzit e BDI-sė nuk kanė pasur mundėsi as nuk e kanė penguar punėn e qeverisė sė z.Kostov. Tė tjera janė tendencat shoviniste dhe aksionet e forcave vendėse, nė Ballkan e nepėr botė tė cilat gjendėn nė aksione kundėr barazisė sė popullit shqiptar nė Maqedoni. Mirėpo, duket qė drejtuesit tė bashkėsisė ndėrkombėtare e kanė kuptuar rrezikun qė paraqesin kėto forca nė Maqedoni e nė kėtė regjion.

Duhet kuptuar qė njerėzit e forcat tė cilat e kanė organizuar referendumin kundėr decentralizimit, kanė qenė dhe janė kundėr pavarėsisė e interesave tė Maqedonisė, kundėr stabilitetit nė Ballkan, kundėr paqes dhe prezences sė Aleances Perėndimore nė Evropėn Juglindore e nė kėtė regjion dhe sidomos kundėr Amerikės.

Dr. R. Xhema, Shqiptaro-Amerikan 16 nėntor 2004
Prishtinė.

Pessimiste
18-11-04, 15:43
Une besoj se Maqedonia duhet te pranoj referendumin, nqs jo ne kete forme do te pranoj ne forme tjeter sepse ska sqarim tjeter, ska zgjidhje tjeter. Shqipetaret ne Maqedoni bejn 1/4-at te popullit, dmth maqedonet e diskriminone 1/4-ten, kjo eshte shume dhe sbesoj se unioni evropian do ta lejoj nqs se shqipetaret sdo te ndjehen te barabarte me maqedonet.
Sbesoj se ka ndonje politkolog maqedon i cili do ta marri gjithe kete pergjithesi dhe thjesht mes te bashkepunoj me shqipetaret, mbasi shqipetaret i sjellin devizat ne ate Shtet te shkaterruar...
Ne sigurisht do ti kemi per nje kohe te shkurter te njejtat te drejta

Une besoj ne kete...

:lol: