PDA

View Full Version : Traumat pėr shkak tė disfatės nė zgjedhje


Dilaver
21-11-04, 12:15
Traumat pėr shkak tė disfatės sė Xhon Kerit nė zgjedhje

Tė shokuar pėr shkak tė humbjes nė zgjedhjet presidenciale tėkandidatit Xhon Keri nė garė pėr tė hy nė shtepinė e bardhė, shum votues nė Floridė kerkuan ndihmėn e psikologut, deklaroi pickologu Daglas Skuler gazettes “Boka Raton Njuz”.
Ky specialist nga Palm Bichi thot se ka pranuar pesėmbedhjetė pacientė tė rinj, tė cilėt shifet se vuajnė nga traumat zgjedhore raporton AFP.

Njė mik me tha se kurr nė jetė nuk kishte qenė kaq depresiv dhe i zemruar, thot psikologu. Disa pacientė deklarojnė se do tė braktisin vendin ose ishin shum depresiv, emocionalisht tė bllokuar dhe tė shokuar.

Fjala ėshtė pėr traumat pas rezultateve tė zgjedhjeve e psikologėst perpiqen tė gjejnė pergjigje, thot Rob Gordon, drejtor bashkimit amerikan pėr shendetsi nė Boka Raton.

Ky ē’rregullim perkujton nė sindromin e stresit posttraumatic, por paraqitet gradualisht pas shokimit, e jo si pasoj e traumave tė perjetuara nė femijėri thekson ai.

Dilaver
21-11-04, 12:23
Kur kemi parasysh SHBA-tė si shtet demokratik e ekonomikisht superfuqia e parė botėrore e aty njė shtresė tė shoqeris e ka kapluar kjo dukuri e streseve e traumave paszgjedhore, nuk me qudit fakti fare per njė fenomen tė tillė nė shoqerinė tonė.

Diskutues tė nderuar ju ftoj tė jepni mendimin e juaj nė lidhje me ketė fenomen i cili edhe ne shoqerinė tonė gjeti strehim pas 23 nentorit.

Ftoj tė gjith diskutuesit me ndjenja dhe ndergjegje te pastėr kombėtare ti dalim nė ndihmė diskutuesit me pseudonimin afrim preniqi sepse keq e paska qelluar edhe ky sindrom, e per fat tė keq tė tij nuk ėshtė i pari, pas sindromit tė luftės keq e paska qelluar edhe ky sindrom.