PDA

View Full Version : Presidenti Rugova dekoron Adem Jasharin.“Hero i Kosovės"


Murgesha
27-11-04, 08:06
Presidenti Rugova dekoron Adem Jasharin me ēmimin “Hero i Kosovės” Kosovė

Kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova, me dekret tė veēantė, e dekoroi me urdhėrin e artė “Hero i Kosovės” Adem Jasharin, komandant i ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr meritat e tij pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.


Ai me dekret tė veēantė, me urdhėrin e artė “Hero i Kosovės”, ka dekoruar edhe ish-luftėtarėt e ēėshtjes shqiptare, Isa Boletinin, Ismail Qemalin, Hasan Prishtinėn, Bajram Currin dhe Luigj Gurakuqin, pėr meritat e tyre pėr lirinė dhe pavarėsinė e shqiptarėve.Rugova kėto ēmime i ndau nė prag tė 28 nėntorit Ditės sė Flamurit.Po ashtu, kryetari i Kosovės, nė njė mesazh urimi pėr festėn e 28 Nėntorit j’u ka drejtuar qytetarėve urime tė pėrzemėrta.
“Dita e 28 Nėntorit ėshtė Dita e Flamurit dhe e Pavarėsisė shqiptare, e cila u pėrgjysmua. Njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do tė kompletonte aktin madhor tė vitit 1912. Pra, njė Kosovė e pavarur, e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, thotė ndėr tė tjera, kryetari Rugova nė mesazhin e tij.Sipas tij, tė gjithė shqiptarėt synojnė dhe po punojnė pėr integrime evropiane dhe miqėsi me SHBA-tė.Nė mesazhin e tij, Rugova thotė se nė kėtė ditė historike, duhet vlerėsuar se nė kėto pesė vjet Kosova e lirė ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės. “Ne do tė shtojmė progresin e vendit tonė nė tė mirė tė popullit dhe tė tė gjithė qytetarėve. Dhashtė Zoti qė 28 Nėntorin e ardhshėm ta festojmė me njohjen e pavarėsisė sė vendit tonė, Kosovės”, thotė ai.

Gjumashja
27-11-04, 11:06
e paska knaq saher ke me vizitu ai Prekazin ?!
Adem Jashari meriton edhe qmime tjera jo veq ate

Djal_rugove
27-11-04, 11:21
e more gjumashe, a te dual gjumi a
ai merito edhe ma shumė.PO
por jo me kungja si mendo ti dhe disa. tahsh per tash jo ma shumė. mbetem i hapur per reagim.

progoni
27-11-04, 14:36
Sofrės sė HERONJĖVE LEGJENDĖ
ju bashkua edhe i MADHI

ADEM JASHARI

QOFĖSH i nderuar
PRESIDENT

Gentiani
27-11-04, 15:40
Trimat dhe Heronjtė e Kombit e meritojnė tė dekorohen, pėr atė qė dhanė Jetėn dhe shtrėnguan armėt - Shtetin dhe Kombin.

Heronjtė dekorohen siē u ka hije dhe Nderė, po ashtu siē e patėn Privilegj Trimat ti bėhen kurban asaj Toke e atij Populli qė i takuan.

Lavdi Jetėrave, Veprave, Armėve dhe Pendave tė gjithė atyre Trimave, qė kurrė nuk u ndalėn sė pushuari pėr Kombin dhe Vendin e tyre.


Me Rrespekt,

Gentiani!

Habib_Islami
27-11-04, 18:49
Tash pas sa e sa vjeteve i paska dal gjumi apo i ka dal dehja dhe po e dekoron.
Kjo eshte turp per lider qe shitet si lider se si nuk ka gjete kohe deri me sot ta vizitoj familjen jashari dhe te shpreh dhimbje dhe solidarite.
e Jo nga zyra te shtiret kinse po jap gur e medalje te pa vlere.
por nuk mund te presim nga ai njeri qe ti viziton ate familje se ai ende duket se po u beson fjaleve te veta te thena ne vitin 1998 se UCK eshte dore e zgjatur e UDB.
Turp edhe per ju qe jeni ne te vertet familje patriotike e keni votuar nga injoranca per kete njeri te semure.

vushtrria
27-11-04, 19:28
Tash pas sa e sa vjeteve i paska dal gjumi apo i ka dal dehja dhe po e dekoron.
Kjo eshte turp per lider qe shitet si lider se si nuk ka gjete kohe deri me sot ta vizitoj familjen jashari dhe te shpreh dhimbje dhe solidarite.
e Jo nga zyra te shtiret kinse po jap gur e medalje te pa vlere.
por nuk mund te presim nga ai njeri qe ti viziton ate familje se ai ende duket se po u beson fjaleve te veta te thena ne vitin 1998 se UCK eshte dore e zgjatur e UDB.
Turp edhe per ju qe jeni ne te vertet familje patriotike e keni votuar nga injoranca per kete njeri te semure.oooo habib islami, presidenti rugova ka qen dhe do te mbetet gjithmon perkrahes i familjes jashari...........pse po them keshtu zoteri, kur presidenti e takoi adem jasharin ne zvicer dhe i uroi rrug te mbar per ne shqiperi ku shkonim ne stervitje ushtarake,pas kthimit nga stervitjet ushtarake,adem jashari u rrethua per her te par ku ishte nje rezistenc,e jasharajve shum e mir, pas kesaj rezistence shkonin ne kullen e jasharve pa nderprer njerezit e rugoves p.sh fehmi agani shkonte disa her haptas po edhe shum her ka qen ilegal,me kerkesen e presidentit rugova ne organet e atehershme te shqiperis ku ishte ne krye sali berisha na u be e mundeshme te gjithve sa ishim nje strehim ne shqiperi,ku u vendosem ne nje hotel ushtarak sa qe merre me mend edhe rojet i kishim poshte, te vetmit ne ne at koh i kishim armet me lejen e sali berishes,ne zoteri i kishim 1000 dollar ne muaj nga perfaqesia e republikes te kosoves, neve na u be e mundeshme te gjithve nga nje dokument qe te dalim ne perendim derisa te organizohemi me mir,une jam deshmitar kur ne jemi takuar me bujar bukoshin dhe te gjith te tjeret. E sa i perket dores se zgjatur te serbis qe paska than presidenti, mos u zemroni kot zoteri se ka qen dhe eshte e veretet edhe sot, o zoteri deri sa eshte gjavit haliti ne P.D.K e shum te tjer une po te them ty lirishte se U.D.Bja eshte aty, dhe ka qen gjat ter luftes ne kosov, pra presidenti e respekton shum familjen jashari dhe te gjithe luftaret e U.C.Kseme nderime vushtrriu

GASHI75
27-11-04, 21:14
Tash pas sa e sa vjeteve i paska dal gjumi apo i ka dal dehja dhe po e dekoron.
Kjo eshte turp per lider qe shitet si lider se si nuk ka gjete kohe deri me sot ta vizitoj familjen jashari dhe te shpreh dhimbje dhe solidarite.
e Jo nga zyra te shtiret kinse po jap gur e medalje te pa vlere.
por nuk mund te presim nga ai njeri qe ti viziton ate familje se ai ende duket se po u beson fjaleve te veta te thena ne vitin 1998 se UCK eshte dore e zgjatur e UDB.
Turp edhe per ju qe jeni ne te vertet familje patriotike e keni votuar nga injoranca per kete njeri te semure.oooo habib islami, presidenti rugova ka qen dhe do te mbetet gjithmon perkrahes i familjes jashari...........pse po them keshtu zoteri, kur presidenti e takoi adem jasharin ne zvicer dhe i uroi rrug te mbar per ne shqiperi ku shkonim ne stervitje ushtarake,pas kthimit nga stervitjet ushtarake,adem jashari u rrethua per her te par ku ishte nje rezistenc,e jasharajve shum e mir, pas kesaj rezistence shkonin ne kullen e jasharve pa nderprer njerezit e rugoves p.sh fehmi agani shkonte disa her haptas po edhe shum her ka qen ilegal,me kerkesen e presidentit rugova ne organet e atehershme te shqiperis ku ishte ne krye sali berisha na u be e mundeshme te gjithve sa ishim nje strehim ne shqiperi,ku u vendosem ne nje hotel ushtarak sa qe merre me mend edhe rojet i kishim poshte, te vetmit ne ne at koh i kishim armet me lejen e sali berishes,ne zoteri i kishim 1000 dollar ne muaj nga perfaqesia e republikes te kosoves, neve na u be e mundeshme te gjithve nga nje dokument qe te dalim ne perendim derisa te organizohemi me mir,une jam deshmitar kur ne jemi takuar me bujar bukoshin dhe te gjith te tjeret. E sa i perket dores se zgjatur te serbis qe paska than presidenti, mos u zemroni kot zoteri se ka qen dhe eshte e veretet edhe sot, o zoteri deri sa eshte gjavit haliti ne P.D.K e shum te tjer une po te them ty lirishte se U.D.Bja eshte aty, dhe ka qen gjat ter luftes ne kosov, pra presidenti e respekton shum familjen jashari dhe te gjithe luftaret e U.C.Kseme nderime vushtrriu
PO PO VEQSE PO HARRONI SE ADEM JASHARI KA FILLUAR USHTRIMET E TIJA NĖ VITIN 1991 NĖ KOHEN E KUR KA QEVERIS VENDIN RAMIZ ALI E JO SALI BERISHA DHE VAZHDON ME TUTJE KJO FORC E POSA FORMUAR USHTARAKE. NĖ KOHEN E QEVERISJES SĖ SALI BERISHĖS ADEM JASHARI ME SHOKĖ NE SHQIPRI KUR KA SHKUE KA QEN NĖ ILEGALITETĖ TĖ PLOTĖ .NGA SISTEMI I QEVERIS SĖ SALI BERISHĖ .
DHE VJEN BURGOSJA E DISA ANTARVE TĖ UēKės NGA POLICIA SHQIPTARE DHE SIGURIMI.
PO KY GJAVITĖ HALITI ME DISA ANTARĖ TĖ LPKės NĖ ZYREN E SALI BERISHES KĖRKOJN LIRIMIN E ANTARVE TĖ UēKės DHE PASON LIRIMI I TYRE NGA VET SAFET ZHULALI ISHĖ MINISTER I MBROJTJES NE QEVERINĖ E ALEKSANDER MEKSITĖ.

Barbaroza
27-11-04, 22:03
Pershendes gjestin e President Rugoves,megjithese ai ka qene dhe eshte perkrahes gjithmone i heronjeve dhe clirimtareve sado qe disa mundohen ta paraqesin ndryshe!

afrim preniqi
28-11-04, 10:16
kjo esht fyrje per familjen jashari,adem jasharin ska nevoje te shpallet hero ai ishte dhe do te mbetet legjenda e shqiperis etnike,ai qe diten kur ra ishte hero ,dekoratat e rugoves jan shum te vona ishte e udhes qe ai ti shprehte ngushllime baces rifat me familje ,pse ky far "presidenti"nuk e vizitoi se paku njiher prekazin dhe familjen jashari ,pse sra ne gjunje pran varrezave te deshmorve te kombit ai ka harruar apo nuk e di rrugen per prekaz,rruget e drenices jan te gjakosura me gjak shqiptaresh,ne momenti kur eshte dekoruar adem jashari besoj se ai ka qen i dehur tap, se te shpallet sot hero isa boletini ismail qemali bajram curri luigj gurakuqi,kjo eshte tallje me herojt e kombit ,prandaj mos ja shihni per te madhe se ai ka qen i dehur.
gjith shqiptarve gezuar diten e flamurit!
RROFT SHQIPERIA ETNIKE:

LennY
28-11-04, 14:49
kjo esht fyrje per familjen jashari,adem jasharin ska nevoje te shpallet hero ai ishte dhe do te mbetet legjenda e shqiperis etnike,ai qe diten kur ra ishte hero ,dekoratat e rugoves jan shum te vona ishte e udhes qe ai ti shprehte ngushllime baces rifat me familje ,pse ky far "presidenti"nuk e vizitoi se paku njiher prekazin dhe familjen jashari ,pse sra ne gjunje pran varrezave te deshmorve te kombit ai ka harruar apo nuk e di rrugen per prekaz,rruget e drenices jan te gjakosura me gjak shqiptaresh,ne momenti kur eshte dekoruar adem jashari besoj se ai ka qen i dehur tap, se te shpallet sot hero isa boletini ismail qemali bajram curri luigj gurakuqi,kjo eshte tallje me herojt e kombit ,prandaj mos ja shihni per te madhe se ai ka qen i dehur.
gjith shqiptarve gezuar diten e flamurit!
RROFT SHQIPERIA ETNIKE:

Si duket ti afrim nuk qenke i informuar ose nuk din te besh dallime , president Rugova nuk i ka shpall ata heronj tash po i ka dekoru me qmimin "Hero te Kosoves" e keto dy gjera kan dallim shum te madh , tjera here para se te shkrush informohu mir mos shkruj pallavra ketu si shum te tjer te rangut tend...

afrim preniqi
28-11-04, 22:19
jo zoteri une di te beje dallime,por ashtu e kam lexuar ne gazeta,por un ,
mendoj se ju nuk dini te beni dallime, deri kur me dekorata me gur te qmuar ,deri kur me pavarsi,deri kur me fjal boshe ,ky donkishoti i juaj ,me te verrtet ose eshte i qmendur ose eshte i shitur,mos u habitni se nji dite edhe "popin" atemije ka per te shpallur,ndoshta njeri te paqes ,ky eshte nji maskara nji avanturier nji frigacak qe per mua mund te jete gjithqka por per kryetar jo zoteri ky eshte njeriu me qesharak i kosoves,kryetari duhet te jete me serioz ,me i bindeshum ,te jete pran popllit e jo te merret me gjana te kota.
me nderime.
rrofte shqiperia e bashkuar,pa nanon pa rugoven pa berishen.

Gentiani
29-11-04, 19:20
jo zoteri une di te beje dallime,por ashtu e kam lexuar ne gazeta,por un ,
mendoj se ju nuk dini te beni dallime, deri kur me dekorata me gur te qmuar ,deri kur me pavarsi,deri kur me fjal boshe ,ky donkishoti i juaj ,me te verrtet ose eshte i qmendur ose eshte i shitur,mos u habitni se nji dite edhe "popin" atemije ka per te shpallur,ndoshta njeri te paqes ,ky eshte nji maskara nji avanturier nji frigacak qe per mua mund te jete gjithqka por per kryetar jo zoteri ky eshte njeriu me qesharak i kosoves,kryetari duhet te jete me serioz ,me i bindeshum ,te jete pran popllit e jo te merret me gjana te kota.
me nderime.
rrofte shqiperia e bashkuar,pa nanon pa rugoven pa berishen.


Pėr kėshilltarė tė tillė kanė nevojė institucionet e Kosovės. Nėse banon nė Kosovė zotėri Preniqi, mirė ėshtė tė lajmėroheni atje, se tani do tė kėrkohen kėshilltarė tė rinj nė institucione! pa hidhėrime a :wink:

vushtrria
29-11-04, 19:27
jo zoteri une di te beje dallime,por ashtu e kam lexuar ne gazeta,por un ,
mendoj se ju nuk dini te beni dallime, deri kur me dekorata me gur te qmuar ,deri kur me pavarsi,deri kur me fjal boshe ,ky donkishoti i juaj ,me te verrtet ose eshte i qmendur ose eshte i shitur,mos u habitni se nji dite edhe "popin" atemije ka per te shpallur,ndoshta njeri te paqes ,ky eshte nji maskara nji avanturier nji frigacak qe per mua mund te jete gjithqka por per kryetar jo zoteri ky eshte njeriu me qesharak i kosoves,kryetari duhet te jete me serioz ,me i bindeshum ,te jete pran popllit e jo te merret me gjana te kota.
me nderime.
rrofte shqiperia e bashkuar,pa nanon pa rugoven pa berishen.tung afrim preniqi

eshte per tu quditur zoteri, nga ju preniqt e hades aq patriota, tani qdo her e me shum kam nje bindje se te gjithe ata qe ishin argat te sistemit te milosheviqit jan kundershtaret numer nje te presidentit rugova dhe L.D.Kse une ty te dhashe argumente se presidenti rugova nuk ka qen asgje kunder familjes jashari e aq me shum kunder U.C.Kse presidenti ka qen ne dijuni per te gjitha keto ngjarje o zoteri,edhe une po them rrofte shqiperia pa fatos nanen, por kujdes mos i fut ne nje thes sali berishen e prezidentin rugova me at grekofilin e juaj.

vazhdoni e shkruani zoteri,heren tjeter do ta jap nje emer patrioti te juajin qe e keni ju preniqt.


me nderime vushtrriu

LennY
29-11-04, 22:31
jo zoteri une di te beje dallime,por ashtu e kam lexuar ne gazeta,por un ,
mendoj se ju nuk dini te beni dallime, deri kur me dekorata me gur te qmuar ,deri kur me pavarsi,deri kur me fjal boshe ,ky donkishoti i juaj ,me te verrtet ose eshte i qmendur ose eshte i shitur,mos u habitni se nji dite edhe "popin" atemije ka per te shpallur,ndoshta njeri te paqes ,ky eshte nji maskara nji avanturier nji frigacak qe per mua mund te jete gjithqka por per kryetar jo zoteri ky eshte njeriu me qesharak i kosoves,kryetari duhet te jete me serioz ,me i bindeshum ,te jete pran popllit e jo te merret me gjana te kota.
me nderime.
rrofte shqiperia e bashkuar,pa nanon pa rugoven pa berishen.

"Zoteri" sigurisht e ke lexu ne gazeten "Epoka e re" ose ne "koha ditore" :P

dr.hektor
30-11-04, 19:52
Pajtohem plotesisht me mendimet e Habibit dhe Afrimit
Kjo eshte tallje me figurat historike si Adem Jashari dhe Heronjte e para 90 vjeteve.
Jasharet jane gjalle ,ademi ka djalin e vellezer gjalle.Ata duhet ti vizitoj.
Ky i mjer i vetequajturi president.
Atyre duhet shpreh afersi dhe mirenjohje shpirterore per kontributin e tyre per lirine qe e gzojme te gjithe ne.
E nga ne ende dukush sheh endrra syhapur dhe i beson rrenes se vetekrijuar ne bota sot se luften e paska orgaNizuar Bujar bukoshi.
Jo se bashkekombasit e mi ne Ks e jashte saj e din kush e ka formuar UCK dhe kush ka organizuar luften.
Normalisht ne ate lufte ka pas edhe shqiptare qe per interese karrieriste dhe ekonomike kane besuar ne Rugoven.
Ne ate lufte ka pase edhe hajna,frigacak,dhe njerz me te kaluar te dyshimte qe jane thirrur ne emer te UCK.
Por ta lidhesh emrin e ADEMIT me rugoven (me shkronja te vogla) SI TA si ta lidhesh emrin e SHABAN POLLUZHES Me ali shukrien.
Normalisht ne vitet 91-92 e deri 1996 tere kosova ka besue ne vizionin dhe organizimin e Rugoves dhe Aganit ee nder ta edhe Jasharajt.
Por lufta eshte organizuar eshte nga njerz idealista e patriota trima te Uckes e jo pijaneca te frikesuar qe kane qare ne zyrat e Miloseviqit duke u lutur per meshire per ta mos i mbytur.
Kjo arsyetohet se perse ka perkrahje kaq shume ky pijanec i frigesuar.
Sepse edhe ne si popull jemi si ai.Jo te gjithe.
Fale zotit qe gjate historise nga gjiri yne dolen heronje si Boletini,bajram curri ,JASHARAJT E SHUME TE TJERE e na sollen lirine ,qe sot po e gesojme .
Sepse ende ndoshta do te ishte kosova perplot serbe dhe nje president qe shperndan selamet e Xhumas.
Lavdi Deshmorve ,Lavdi familjes Jashari

Kujtimi
30-11-04, 20:09
O HABIM TURPI ME I MADH I KOSOVES JENI JU!
SE PRESIDENTIN E KEMI ME TE MIRIN MJAFTON QE NUKE ESHTE NGA DRENICA ,SI THAQI I JUAJ JU QOFT TURP JUVE MBETURINAV KOMUNISTE TE ISH YUGOSLLAVIS.............E TURPRUAT KREJT DRENICEN ME QENE AZEM GALICA ME SHOTEN GJALL JU KISH KALLZU JUVE :!:
SHKONI TE PRESIDENTI I JUAJ QE E KINI NE HAG NDOSHTA I BEHENI DESHMITAR (MILLOSHEVICIT)____DHE NESE DEL AJE I PA FAJSHEM KA ME BA PARTIN DEMOKRATIKE TE KESEVES JAKUPIN KRYETAR SE THAQIT GATI I KA KALUAR, MANDATI I KRYTARIT DHE ATE VITI I RI STA KA NXAN NE LIRI!!!!!!!! :!:

GASHI75
30-11-04, 22:45
DEKOROI HEROIN ADEM JASHARIN POR AJO DEKORATĖ NUK U DORZUA NĖ CEREMONIN E FESTES SĖ MADHE TĖ FLAMURITĖ NĖ SKENDERAJ.

E MOSĖ PJESMARRJA E TIJĖ (RUGOVES) NĖ CEREMONIN ,MADHĖSHTORE KU U BĖ EDHE INAGURIMI I BUSTITĖ TĖ ,,ADEM JASHARI,,

DEKORIME E TILLA BĖHEN NĖ VEND E JO NĖ TELEVIZIONE ATA BURRA NGA SHQIPRIA I DORZUAN DEKORATAT NĖ VENDIN E NGJARJES EJO NGA KOLLTUQET E BUTA TĖ PRESIDENTIT.

LennY
01-12-04, 00:06
DEKOROI HEROIN ADEM JASHARIN POR AJO DEKORATĖ NUK U DORZUA NĖ CEREMONIN E FESTES SĖ MADHE TĖ FLAMURITĖ NĖ SKENDERAJ.

E MOSĖ PJESMARRJA E TIJĖ (RUGOVES) NĖ CEREMONIN ,MADHĖSHTORE KU U BĖ EDHE INAGURIMI I BUSTITĖ TĖ ,,ADEM JASHARI,,

DEKORIME E TILLA BĖHEN NĖ VEND E JO NĖ TELEVIZIONE ATA BURRA NGA SHQIPRIA I DORZUAN DEKORATAT NĖ VENDIN E NGJARJES EJO NGA KOLLTUQET E BUTA TĖ PRESIDENTIT.

Ēka po thu ti , qe rugova u dashte me nėnqėmu veten me shku ne mesin e thaqit , e jakupit qe as letren nuk dike me lexu ... boll e poshterun ate dite z.Ramushin veq qe ka bere kualicion me LDK-nė, se qfare poshterime kan qen sigurisht qe ti e din ma mir se une ... :evil: [/list]

LennY
01-12-04, 00:13
Pajtohem plotesisht me mendimet e Habibit dhe Afrimit
Kjo eshte tallje me figurat historike si Adem Jashari dhe Heronjte e para 90 vjeteve.
Jasharet jane gjalle ,ademi ka djalin e vellezer gjalle.Ata duhet ti vizitoj.
Ky i mjer i vetequajturi president.
Atyre duhet shpreh afersi dhe mirenjohje shpirterore per kontributin e tyre per lirine qe e gzojme te gjithe ne.
E nga ne ende dukush sheh endrra syhapur dhe i beson rrenes se vetekrijuar ne bota sot se luften e paska orgaNizuar Bujar bukoshi.
Jo se bashkekombasit e mi ne Ks e jashte saj e din kush e ka formuar UCK dhe kush ka organizuar luften.
Normalisht ne ate lufte ka pas edhe shqiptare qe per interese karrieriste dhe ekonomike kane besuar ne Rugoven.
Ne ate lufte ka pase edhe hajna,frigacak,dhe njerz me te kaluar te dyshimte qe jane thirrur ne emer te UCK.
Por ta lidhesh emrin e ADEMIT me rugoven (me shkronja te vogla) SI TA si ta lidhesh emrin e SHABAN POLLUZHES Me ali shukrien.
Normalisht ne vitet 91-92 e deri 1996 tere kosova ka besue ne vizionin dhe organizimin e Rugoves dhe Aganit ee nder ta edhe Jasharajt.
Por lufta eshte organizuar eshte nga njerz idealista e patriota trima te Uckes e jo pijaneca te frikesuar qe kane qare ne zyrat e Miloseviqit duke u lutur per meshire per ta mos i mbytur.
Kjo arsyetohet se perse ka perkrahje kaq shume ky pijanec i frigesuar.
Sepse edhe ne si popull jemi si ai.Jo te gjithe.
Fale zotit qe gjate historise nga gjiri yne dolen heronje si Boletini,bajram curri ,JASHARAJT E SHUME TE TJERE e na sollen lirine ,qe sot po e gesojme .
Sepse ende ndoshta do te ishte kosova perplot serbe dhe nje president qe shperndan selamet e Xhumas.
Lavdi Deshmorve ,Lavdi familjes Jashari

Qysh bre i vetqujtur president , shum shpejt e paske harru kete tetor ...

P.S. rugova kurr nuk ka qen president i vete qujtur por gjith me voten e popullit :wink:

IB
01-12-04, 19:09
Pergjigje per "zotri"Preniqi lidhur me fjalin se nje dite do te shpallet popi artenie njeri i paqes nga kryetari Rugova.
JO "zotri" ate dite kurr nuk do da pritni ju as femija i juaj dhe as nipat edhe sternipat por ate do ta bejn ata qe kur ne kosove ende vlonte gjaku dhe ende i vinte ere dhe barut adhuruesit e juaj ia puthshin doren popit artenia mu ne midis te prishtines dhe ate me ndermjetsimin e bashkesis nderkombetare duke lutur qe mos ta leshonte kosoven e neqoftese nuk e ke ditur lute RTK-n qe ta emiton edhe nje her ate emision nuk duar kurfar komenti nga ju dhe adhuruesit e tjer por vetem dua te dij nga ju se a keni njohuri per kete
Pershendetje "zotri" Afrim

GASHI75
01-12-04, 21:35
DEKOROI HEROIN ADEM JASHARIN POR AJO DEKORATĖ NUK U DORZUA NĖ CEREMONIN E FESTES SĖ MADHE TĖ FLAMURITĖ NĖ SKENDERAJ.

E MOSĖ PJESMARRJA E TIJĖ (RUGOVES) NĖ CEREMONIN ,MADHĖSHTORE KU U BĖ EDHE INAGURIMI I BUSTITĖ TĖ ,,ADEM JASHARI,,

DEKORIME E TILLA BĖHEN NĖ VEND E JO NĖ TELEVIZIONE ATA BURRA NGA SHQIPRIA I DORZUAN DEKORATAT NĖ VENDIN E NGJARJES EJO NGA KOLLTUQET E BUTA TĖ PRESIDENTIT.

Ēka po thu ti , qe rugova u dashte me nėnqėmu veten me shku ne mesin e thaqit , e jakupit qe as letren nuk dike me lexu ... boll e poshterun ate dite z.Ramushin veq qe ka bere kualicion me LDK-nė, se qfare poshterime kan qen sigurisht qe ti e din ma mir se une ... :evil: [/list]
JO ME NĖNQĖMUA VETEN POR ME ZBARDHĖ VETEN SEPSE KA QEN I FTUARĖ ZYRTARISHT SI TĖ GJITHĖ TĖ TJERET,POR DOTĖ ISHTE NDER PER IBRAHIMIN TĖ ISHTE ATY PREZENTĖ.
POR SIGURISHTĖ QĖ FJALĖT ETIJA TĖ 98 ES NUK E KANĖ LANĖ QĖ TĖ SHKOJ NĖ SKENDERAJ SEPSE E PATĖ OFENDUE KEQ QDO USHTARĖ TĖ UēKĖS NĖ ATĖ KOHĖ.
KURFARĖ OFENDIMI SJUKA BĖR RAMUSHĖ HARADINAJ KAQEN PJES MARS
NĖTE DHE I ULUR NĖ RENDIN E PARĖ SI GJITHĖ TĖ TJERET .

afrim preniqi
02-12-04, 22:24
une,per veten time skam qene ndonjiher argat i serrbise ,si nxenes i shkolles se mesme per her te pare kame marre pjese ne demostratat e vitit 81,nuke kame qene ndonjiher antar i lkj-se si kryetari i juaj,skam ber diferencime,kame militue neper organizata patriotike ,mesimet e para dhe urretjen per pushtuesit serrbo-maalazezo maqedonomdhenjet ,i kam nga shteti ame nena shqiperi ,zoteri vushtrria ,kame qene antare i lpk-se i lkqk-se dhe jam krenar qe ndonjiher skam vepruar per ldk-ne,e perkrahi qdo parti qe punon per te miren ekosoves por jo ldk-ne aleancen e pdk-ne,keto parti jane ne kundershtim me interesat e kosovese jane ne koma ,jan vegla te unmiku-ti keto mbrojn interesat e te huajve por jo edhe te shqiptarve,une jam i lindur ne hade ,zoteri vushtrria por kame jetuar ne kastriot ne qoftese mendon se kame qene argat i serrbise shko pyeti njerzit ne kastriot ,jam nipe i klinakve pikrishte i avni klinakut istrefit shukriut ,kurse tezaket i kam kam nga vushtrria pa pyeti njiher nebih salihun mehdiun qe eshte polic ne vushtrri se kushe jam une ,ata me njohin,te pershendes ngrohtesisht ,edhe pse me ke fyer ne dinjitet pa argumente ,ju lutem veproni me logjike ,mose e humbni arsyen,jam idhtare dhe mbetem per shqiperine etnike.


RROFT SHQIPERIA ATDHEU I SHQIPTARVE:

KriSTaL
16-12-04, 10:58
[quote="Murgesha"]Presidenti Rugova dekoron Adem Jasharin me ēmimin “Hero i Kosovės” Kosovė

Kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova, me dekret tė veēantė, e dekoroi me urdhėrin e artė “Hero i Kosovės” Adem Jasharin, komandant i ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr meritat e tij pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.


Ai me dekret tė veēantė, me urdhėrin e artė “Hero i Kosovės”, ka dekoruar edhe ish-luftėtarėt e ēėshtjes shqiptare, Isa Boletinin, Ismail Qemalin, Hasan Prishtinėn, Bajram Currin dhe Luigj Gurakuqin, pėr meritat e tyre pėr lirinė dhe pavarėsinė e shqiptarėve.Rugova kėto ēmime i ndau nė prag tė 28 nėntorit Ditės sė Flamurit.Po ashtu, kryetari i Kosovės, nė njė mesazh urimi pėr festėn e 28 Nėntorit j’u ka drejtuar qytetarėve urime tė pėrzemėrta.
“Dita e 28 Nėntorit ėshtė Dita e Flamurit dhe e Pavarėsisė shqiptare, e cila u pėrgjysmua. Njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do tė kompletonte aktin madhor tė vitit 1912. Pra, njė Kosovė e pavarur, e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, thotė ndėr tė tjera, kryetari Rugova nė mesazhin e tij.Sipas tij, tė gjithė shqiptarėt synojnė dhe po punojnė pėr integrime evropiane dhe miqėsi me SHBA-tė.Nė mesazhin e tij, Rugova thotė se nė kėtė ditė historike, duhet vlerėsuar se nė kėto pesė vjet Kosova e lirė ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės. “Ne do tė shtojmė progresin e vendit tonė nė tė mirė tė popullit dhe tė tė gjithė qytetarėve. Dhashtė Zoti qė 28 Nėntorin e ardhshėm ta festojmė me njohjen e pavarėsisė sė vendit tonė, Kosovės”, thotė ai. [/quote

hahha Qdo Zgjedhje, dhe Qdo Fest Keto fjal qe ka mi permend , po nejse ju kan pjek ma shum nuk din ai, dhasht zoti dhasht zoti, a mos luaj vendin nga Futelja hiq, se Jep zoti pa punu Fort hamamin jep.

Lutu Puno atehere shihet, se Rugova veq dhasht dhasht, tjeter spo din.E me punu po priton po ska faj e ka l'shu takati spo mundet. veq paret shyqyr jan qillu te lehta e spo ka nevoj mi bajt hiq po ne bank ja qojn.

Ishim nje dite duke mbledh bari per lop, dhe u lodhem e u ulem me pushu, e ja nisem mu lut .

Tuboje keta san(bari) po qfar nuk u tubojke vet vallai hiq, po u qu na, me i jep terfurkut edhe Grabujs, Po mu lut duhet si RUGOVA DHASHT ZOTI ME THAN..po edhe duhet me i jep se valla p a i jep sta ka dhan n'ta me ja ba, veq KEMI ME MET LYPSA TER JETEN.

linda-kaq.
20-12-04, 15:36
eiiiiiiiiiiiiiiii me ne fund ma .tash duhet me u arsyetu diqysh kishe edhe un e njof luften e UCK-se , se deri dje as qe e ka permend e tash duhet me i mlu ato marre diqysh......

LABI
23-03-05, 08:52
kush po i vet deshten s'deshten me pranu ... uēk-ja eshte bibla dhe kurani i cdo shqiptari qe e konsideron veten shqiptare . E sa i perket vetemohusve te vlerave te kombit te vet , ata i kisha kshillu me i bo nje vizite psikiatrit ... :wink:

MemphiSx
25-03-05, 11:53
eiiiiiiiiiiiiiiii me ne fund ma .tash duhet me u arsyetu diqysh kishe edhe un e njof luften e UCK-se , se deri dje as qe e ka permend e tash duhet me i mlu ato marre diqysh......


Ska nevoj me u arsyetu ai para skujt hiq ;) Ai me pune dhe me mund e arsyeton vetveten para qdo njeri qe i ka 2 fije mend ;)

Po Rugova kurr as qe ka me i njoft Komandantat e Bllaces ;)

Toni_4Ever
04-04-05, 23:49
shum mir pak me vones por me mir me vonese se fare iq

BeeP
13-04-05, 01:49
O HABIM TURPI ME I MADH I KOSOVES JENI JU!
SE PRESIDENTIN E KEMI ME TE MIRIN MJAFTON QE NUKE ESHTE NGA DRENICA ,SI THAQI I JUAJ JU QOFT TURP JUVE MBETURINAV KOMUNISTE TE ISH YUGOSLLAVIS.............E TURPRUAT KREJT DRENICEN ME QENE AZEM GALICA ME SHOTEN GJALL JU KISH KALLZU JUVE :!:
SHKONI TE PRESIDENTI I JUAJ QE E KINI NE HAG NDOSHTA I BEHENI DESHMITAR (MILLOSHEVICIT)____DHE NESE DEL AJE I PA FAJSHEM KA ME BA PARTIN DEMOKRATIKE TE KESEVES JAKUPIN KRYETAR SE THAQIT GATI I KA KALUAR, MANDATI I KRYTARIT DHE ATE VITI I RI STA KA NXAN NE LIRI!!!!!!!! :!:

Kujtimi ku je Ore trime apo qfare te keqe ka Drenica qe e ka nje Burre te Zotin si Hashim Thaēin ... Beso Kujtim me kish ardh Marre me i then Vetes se Jam Shqiptar me kete thenje qe ke then ti !
A mos je ti nder ata qe e Urren Drėnicen apo ndoshta vetem ateher kur duhet te ju hape rruget e Lirise Dėnica ju duhet te perkrahni te shkoni neper Caffiteri e Drenicaket te vriten apo edhe te i Japin 50 Anetar te Familjes qe Sote Fatekeqsisht ky Kryetari Juaj i perdore sikur Lodra per Dekorime ....Dekorimi ma i Madh kish me qen per Familjen Jasharaj nje Vizite e te ashtuquajtur Presidentit RUGOVA tek Familja Jasharaj po ai kete dekorim e beri para Votimeve se Normal ju duhen Votat per ta bler Popullin me nje Dekorat te till me nje Dekorim qe e ben ai Nga Prishtina apo thjesht Nga Zyra e vete e nuk eshte i Zoti te shkoj ta Vizitoj Varrin e Legjendarit Adem Jashari e ta Dekoroj ashtu siq duhet dekoruar !... E Shumicen e Shqiptareve nuk ju Konvenon qe te Zgjidhet nje person nga Drenica se ti si shum e shum Shqipetar me shum e Doni nje Serb nga Beogradi se sa nje Drenicak ... Kujtimi tu kisha Lute qe herave tjera te kesh kujdes te Madhe kur e shkruan Emrin DRĖNIC se nuk jemi mbete per Ofendime te tilla te qiftit tand !

pirroja1
13-04-05, 12:38
He he BeeP,ende nuk e di se perse disa e urrejne Hashim Thaqin a?!Eshte e thjeshte e urrejne per arsye se ua prishi kumbarite e moēme me te dashurit e tyre Jovanat e Draganat!!!U iku koha e kumbarive disave,prandaj jane nostalgjike!!!Sa per Rugoven e & sot e per jete e mote do te mbeteshim nen Serbi!!!

uck_aksh
13-04-05, 12:48
nuk kam deshir te ofendoj askend por mendimi im eshte ky .
une mendoj se deri ne fillim te luftes ne kosov Dr Ibrahim Rugova ishte njeri i cili punoj per nje zgjedhje paqsore per kosoven meritat nuk mund ti humb askush por une nuk pajtohem me dy qeshtje.
e para: Pse Presidenti kur e pa qe veq filloj lufta nuk u deklaruar se populli im i dashur durimi humbi dhe tash do i rrokim armet edhe ai me qen i pari qe ta kap armen.
e dyta: Pse nuk e ka then fjalen UCK?
Ju pershendes

pirroja1
13-04-05, 15:34
UĒK_AKSH pershendetje!
Po kush ta permend emrin e UĒK-se?!Rugova qe ne "shenje" besnikerie ndaj filozofise nenshtruese te tij,ne vitin 1997 kerkoi ndimen e Interpolit dhe FBI-se per gjurmimin e atyre qe e plagosen rektorin serb te Universitetit te Prishtines Radivoje Papoviqin!!!Nuk eshte prite kjo nga Rugova dhe klani kreten i tij dhe i Hamitit!

MemphiSx
14-04-05, 11:26
UĒK_AKSH pershendetje!
Po kush ta permend emrin e UĒK-se?!Rugova qe ne "shenje" besnikerie ndaj filozofise nenshtruese te tij,ne vitin 1997 kerkoi ndimen e Interpolit dhe FBI-se per gjurmimin e atyre qe e plagosen rektorin serb te Universitetit te Prishtines Radivoje Papoviqin!!!Nuk eshte prite kjo nga Rugova dhe klani kreten i tij dhe i Hamitit!


Me keto fjali me binde se nime je ka punon me mbikqyrjen e te gjithe LDK-istav Ma shkurt je ka punon per UDB-SHIK per mbledhjen e informacioneve kunder LDK-se ;)
Me siguri je ne ate grupin qe kan mbledh rrena kunder Ministrave te tanishem ;) Ani rrogen e mir e paske ,si shok po t'them ne mujsh me ma gjet ni vendpunim ne ate organizaten per mbledhjen e fakteve hahahaahah :D :D