PDA

View Full Version : Korrupsioni e Spiunazha Pėrmes Biznesit


LUMI_007
05-12-04, 22:04
KORRUPSIONI E SPIUNAZHI PĖRMES BIZNESIT

Nė kėtė kohė, pėrmes biznesit armiqtė po ndėrmarrin aksione kundėr Kosovės. Le tė dihet, pėr veprimtari kundėr Kosovės forcat antikosovare e antikombėtare gjenden nė aksione qė pėrmes biznesit tė korruptojnė sa mė shumė shqiptarė, por edhe ndėrkombėtarė brenda e jashtė Kosovės. Nė rend tė parė, armiqtė janė duke vepruar qė drejtpėrsėdrejti ose tėrthorrazi t’i korruptojnė “liderėt” e Kosovės, ndonjė anėtar tė familjeve tė tyre dhe prijėsit e partive politike. Aktualisht, forcat antikosovare kanė arritur t’i pėrfitojnė dhe po bashkėpunojnė me disa “shqiptarė”, por edhe me disa ndėrkombėtarė nė Kosovė. Nė veprimtari kundėr Kosovės armiqtė i kanė angazhuar edhe disa tregtarė e mėrgimtarė shqiptarė. Mjerisht e pėr ēdo denim, tani dihen disa me tė cilėt po bashkėveprojnė armiqtė, kurse tė tjerėt janė nė survejim e pėrcjellje.

Sado qė tė akuzohet, tė mbulohet ose tė mjegullohet, e vėrteta, realiteti nuk mund tė ndryshohet. Faktet dokumentojnė qė z-nja Marie Fuēi e z. Bernard Llamsdorf, drejtues tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit - Shtylla e Katėrt e UNMIK-ut, duke vepruar kundėr privatizimit kanė krijuar pakėnaqėsi nė popull, e kanė dėmtuar Kosovėn, e kėshtu e kanė ndihmuar destabilizimin nė vend e nė regjion. Urrejtje, destabilizim e dėme nė Kosovė kanė shkaktuar edhe disa ndėrkombėtarė me veprimtaritė e padrejtėsitė e tyre gjatė hetuesive, nė Prokurori, nė gjykata, por edhe me plaēkitje nė Korporatėn Energjetike tė Kosovės e nė sipėrmarrje tė tjera. Rast befasues dhe tepėr habitėse ishin pėrpjekjet, e pastaj edhe aksionet kundėr propozimit tė disa diplomatėve tė Pėrfaqėsive tė tyre nė Prishtinė, pra tė shteteve tona mike, qė tė rishqyrtohet edhe njėherė dhėnia e telefonisė sė dytė mobile Mobikosit! Deklerata e zyrtarit pėrkatės vendor se pohimet e Zyrės sė Amerikės, tė asaj tė Britanisė sė Madhe dhe pastaj edhe tė Qeverisė sė Kosovės lidhur me kėtė rishqyrtim ishte paushalle, nuk ishte menēuri e as nė interes tė Kosovės. A mund tė ketė individė tė cilėt mendojnė qė shėrbimet e Amerikės e tė Anglisė nuk e dinė tė vėrtetėn rreth kėtij pėrcaktimi? Tė pa menēura, por edhe tė tmerrshme ishin kritikat e kėtyre qėndrimeve ndaj deklaratave tė diplomatėve tė lartėshėnuar, tė atyre tė Grupit tė Kuintit, e sidomos shkrimet e dėrguara Brukselit kundėr tė nderuarit e tė respektuarit z.Petersen, Pėrfaqėsues Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.

Mes tė tjerash, drejtuesi i Zyrės sė Britanisė sė Madhe nė Prishtinė kishte deklaruar : “Askush nga Anglia e as unė nuk kemi konkurruar nė kėtė tender tė telefonisė mobile. Mirėpo, duhet tė kuptoni qė rrjeti i telefonisė ka rėndėsi tė madhe strategjike pėr Kosovėn dhe kėtė kurrsesi nuk duhet lejuar tė gjendet nė duar tė armiqve.

Nė Amerikė e gjetiu, u shkokėrdhuam duke kėrkuar qė ndėrkombėtarėt t’u japin sa mė shumė kompetenca institucioneve tė Kosovės. Kėto kėrkesa drejtuar qendrave tė vendosjes nderkombėtare janė parashtruar edhe nė librin “Nuk Mposhtet Shqiptari”. Duhet kuptuar qė kėto veprimtari i dėmtojnė interesat dhe mund tė shtyjnė ose tė rrezikojnė pavarėsinė e Kosovės. Pra, nuk po korruptohen, nuk po spijunojnė, plaēkisin dhe neglizhojnė zbatimin e rregullave nė Kosovė vetėm ndėrkombėtarėt! Fatkeqėsisht, kundėr interesave tė Kosovės janė duke vepruar edhe disa “shqiptarė”! Si ėshtė e mundur qė shqiptari tani tė veprojė kundėr Kosovės? A mund t’i shiten sot shqiptarėt armikut dhe ēfarė krijesash janė kėto?!

Pastaj, jo shqiptare, tė mjera dhe tė dėmshme janė aksionet, deklaratat dhe konfrontimet nė mes tė disa shqiptarėve rreth lirimit tė jetimes Shqipe Hebibi nė Afganistan?!

Si popujve e shteteve tė tjera, edhe popullit shqiptar i takon ēlirim, jeta nė liri, gėzimi, zhvillimi ekonomik dhe pėrparimet e tjera. Prandaj, duhet tė kuptohet qė korrupsionit, spijunazhit, plaēkitjeve e tradhtive duhet t’u jepet fund njėherė e pėrgjithmonė.

Dr.R.Xhema
Prishtinė, mė 04 nėntor 2004