PDA

View Full Version : Realiteti dhe servilizmi ose mjeranat e robėrisė


LUMI_007
07-12-04, 00:12
REALITETI DHE SERVILIZMI OSE MJERANAT E ROBĖRISĖ


Deri mė sot, asnjė popull, sė paku jo nė Evropė, nuk ka pėrjetuar sulme luftarake, masakra masive dhe aksione tė ndryshme pėr ta asimiluar e shpėrngulur me dhunė ashtu siē kanė vepruar agresorėt kundėr kombit shqiptar. Gjithashtu, deri mė tani drejtuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj asnjė populli nuk kanė bėrė padrejtėsi mė tė mėdha e mė flagrante sesa ndaj kombit shqiptar. Megjithėkėtė, shqiptarėt qė kanė mbetur sot shqiptarė, nuk guxojnė tė bėhen servilė as vegėl qorre e armiqve dhe e askujt. Fatėkeqėsisht, okupacionet e gjata tė popullit shqiptar kanė lindur disa servilė dhe kanė shkaktuar degjenerime tė niveleve tė ndryshme. Pastaj, nė kėtė kohė disa shqiptarė pa kritere e pa frenj po veprojnė pėr t’u treguar superdemokratė, atdhetarė tė mėdhenj e tė menēur.

Te ata qė kanė mbetur shqiptarė dhe qė kanė mundėsi pėr tė kuptuar, ēdo herė e nė ēdo kontekst kur pėrmendet Shkupi ngjall pėrmallim e dhembje. Mbas sulmeve luftarake dhe okpacionit mė 1912/1913, gjatė Luftės sė Parė Botėrore dhe mbas okupacionit tė sėrishėm mė 1944/1945, forcat serbe e pastaj ato serbo-jugosllave kanė bėrė krime tė egra mbi popullin shqiptar nė Shkup dhe nė territoret e tjera shqiptare nė Maqedoni. Mė 1952/1953 forcat serbe e pastaj ato serbo-jugosllave kanė bėrė krime tė egra mbi popullin shqiptar nė Shkup dhe nė territoret e tjera shqiptare nė Maqedoni. Mė 1952/1953 forcat serbe, jugosllave dhe sllavo-maqedone nė Shkup e nė Maqedoni i filluan aksionet dhe me dhunė tė paparė i shpėrngulėn pėr nė Turqi disa qindra mijėra shqiptarė tė okupuar.

Nė muajin prill 2004, z.Skender Shkupi shkruan sa vijon: “Mbi njė miliard dollarė u hodhėn nė erė pėr ndėrtimin e bunkerėve me tė cilėt idiotėt e Partisė sė Punės do tė thyenin Amerikėn dhe Rusinė Sovjetike”! - “Illyria”, datė 23-26 prill 2004. A ėshtė e mundur qė autori i kėtij shkrimi nuk e di se cilat armė e mjete tė tjera ushtarake janė pėr tė sulmuar-ofensive, e cilat janė pėr t’u mbrojtur-defansive?! A ėshtė e mundur tė kėtė njeri me tru funksional i cili nuk kupton qė as me disa milarda bunkerė nuk mund tė sulmohen jo vetėm Amerika e Rusia, por asnjė shtet tjetėr? Mbasi pohimi i tillė ėshtė jashtė ēdo logjike, duhet pyetur se ēka ka dėshiruar tė arrijė z.Shkupi me kėtė shkrim?

Pėr herė tė parė mė 17 korrik 1993 kam shkelur nė tokėn e Shqipėrisė sė 1912/1913-sė. Vėrtet njė numėr aq i madh i bunkerėve nėpėr Shqipėri lindte habi e neveritje, por edhe dhėmbje pėr mundin qė ka dhėnė populli shqiptar. Mirėpo, majftonte tė shihje bunkerėt pėrreth rrugės Tiranė-Durrės dhe pėrreth asajė Tiranė- Kavajė-bregdet. Kushdo qė ka aftėsi e dėshiron tė kuptojė, nuk orvatet pėr t’iu shitur ndokujt ose nuk spekulon me deklerata e shkrime bombastike. Pėrveē kėrcėnimeve e rreziqeve tė njohura, edhe ky fakt dokumenton qė me ngritjen e bunkerėve udhėheqėsia e Shqipėrisė ka vepruar dhe ėshtė pėrgatitur pėr t’u mbrojtur nga invazioni i huaj. Prandaj, dėshiroj tė mendoj qė ky autor pėrmes kėtij shkrimi nuk ka dashur t’i pezmatojė, t’i nxisė dhe
t’i konfrontojė shqiptarėt me shqiptarė.


Gjatė njė interviste dhėnė revistės kulturore italiane “Galatea”, nė pytjen e gazetarėve a ka bėrė Enver Hoxha diēka tė mirė pėr Shqipėrinė, njė intelektual shqiptar deklaron:
“Nėse Enveri ka bėrė ndonjė tė mirė pėr Shqipėrinė, do tė ketė ndodhur vetėm rastėsisht”! –“Illyria”, datė 16-19 prill 2004. E vėrteta ėshtė se ky shqiptar, pėrveē shqiptarėve tė tjerė dhe tė huajve, e di mirė qė Enver Hoxha asgjė nuk ka bėrė rastėsisht. Nė atė kohė tepėr tė rrezikshme dhe tė pėrcjellė me vėshtirėsi tė mėdha pėr shtet e pėr komb shqiptar, ēdo lėnie rastit do t’u mundėsonte armiqve qė nė emėr tė aksioneve “ pėr ta pėrmbysur komunizimin”, tė ndėrmerrnin sulme dhe tė shpėrthente lufta nė Shqipėri e kėshtu edhe kasapahanet nė mes tė shqiptarėve.

Nė kontekst pozitivė sot disa shqiptarė po e pėrmendin Nikita Hrushqovin, ish lider kryesor i Partis Bolshevike dhe i Rusisė Sovjetike. Dihet qė mė 1956, me urdhėrin e Hrushqovit forcat Sovjetike e kanė sulmuar e masakruar popullin hungarez nė Budapest dhe gjetiu nėpėr Hungari. Mė 1963, gjatė njė debati tė nxehtė nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė nė Nju York, sharllatani Hrushqov mė kėpucė tė hequr nga kėmba si ēmendur troket mbi tavolinė! Pėr t’u mbrojtur nga era e rėndė e kėpucėve tė Hrushqovit, disa delegatė me mindila i mbyllnin hundėt. Pastaj, dihet dhe tani dokumentet tregojnė qė Hrushqovi u kishte propozuar udhėheqėsve tė Jugosllavisė qė ta okuponin Shqipėrinė. A mund tė mendojė sot ndonjė mjeran shqipfolės qė kėtė kėrkesė kriminele dhe tė rrezikshme Hrushqovi e ka bėrė “se ka qenė liberal“ ose pėr tė mirėn e popullit shqiptar? Gjithashtu duhet ditur qė z.Gorbaēov, pėr hirė tė paqes e tė demokracisė, nuk kishte pranuar dhe as nuk e kishte pėrmbysur sistemin bolshevik nė shtetet e bllokut tė Rusisė Sovjetike nė Evropėn Lindore. Asokohe, me t’u kthyer nga Amerika Gorbaēovi nė Beograd gjatė ngritjes sė dollive me kriminelin qe i masakroi popujt joserbė tė ish Jugosllavisė, S.Milloshoviqit i deklaroi: “Nė enėt e gjakut tė ēdo rusi qarkullon gjaku i pėrbashkėt me vėllezėrit tanė serbė”! A mund tė shprehet kėshtu edhe njeriu i rėndomėt nė qoftė se sa do pak ka edukatė ose ka farė kulture, e lėre mė kryetari i Partisė Bolshevike dhe i Rusisė Sovjetike, nė atė kohė superfuqi, dhe lideri kryesor i Llagerit Socialist?! Pastaj, Gorbaēovi ka gisht nė pushkatimin e qiftit bashkėshortor Ēaushesku tė Rumunisė. Me siguri nuk po vajtoj pėr Ēausheskun e diktaturėn e tij, por kjo ka lidhje me urrejtjen e shovinistėve rusė ndaj popullit rumun. Edhe nė Rumani ka pasur mundėsi tė pėrmbyset diktatura, si nė shtetet e tjera, pa gjakderdhje tė mėdha. Mirėpo, pėr njė qėndrim tė tillė duhet pasur kritere pėr drejtėsi dhe ndjenja njerėzore.

Mė 29 maj 2004 nė Bronks, gjatė njė bisede shoqėrore pėr gjendjen aktuale kombėtare, njė shqiptar mė pyeti; ”A e di dhe pėrse nuk e kupton qė Jugosllavia kur tė kishte dashur do ta kishte okupuar Shqipėrinė”? Duhet pyetur kėta “mentarė” pėrse atėherė Jugosllavia nuk e bėri pushtimin e Shqipėrisė? Disa kohė para se tė mė pėrfundonte hetusia nė Sigurimin Shtetėror nė Leskoc mė 1961, njė zyrtar mė tha: “Ramo, svati- Ramė kuptoje qė Jugosllavia kur tė dojė mund ta pushtojė Shqipėrinė e vogėl”. Mė kėtė deklaratė disa sllavė tė ish Jugosllavisė vepronin pėr tė na poshtėruar, plagosur zemrat shqiptare dhe bombarduar mendimet, dėshirat e simpatitė tona pėr komb e atdhe. Kėtė deklaratė sllave shpesh herė e kanė dėgjuar shumė shqiptarė tė ish Jugosllavisė dhe e dinin mirė “zyrtarėt” shqiptarė tė Kosovės sė asaj kohe. Pyetja mė befasoi, mbasi edhe mbas vdekjes sė Jugosllavisė dhe mbas 25vjetėsh tė qėndrimit timė larg votrave shqiptare, nė Amerikė njė shqiptar mė bėri tė njėjtėn pytje! Prandaj, pa u hamendur i thashė qė pohimi i tillė ėshtė i sllavėve. Bashkėbiseduesit tim, edhe pse kinse shok, i mbeti hatri, provoi tė villte diēka dhe t’i nxiste tė tjerėt kundėr meje!

Njoftova pėr kėtė bisedė, mbasi edhe sot disa shqiptarė me qėllim ose pa dashje po shiqptojnė e pėrhapin kėso dekleratash nė tėrėsi tė gabuara dhe kundėr interesave kombėtare shqiptare. E vėrteta ėshtė dhe dokumentet tregojnė qė sikur tė kishin pasur mundėsi Jugosllavia e Greqia asnjė ditė nuk do tė kishin pritur pa e sulmuar Shqipėrinė. Mirėpo, fatkeqėsia ėshtė se njė numėr i shqiptarėve nuk lexojnė, disa nuk e kuptojnė ose gabimisht e interpretojnė atė qė e kanė lexuar. Pėrveē disa tradhtarėve tė cilėt ende nuk po pushojnė, mjerisht jemi tė pasur edhe me gjysmintelktualė dhe nuk jemi as pa kuazi-atdhetarė. Disa nga kėta mjerana tani po orvaten tė tregohen atdhetarė! Pėr kėtė qėllim po shkarravisin “merita” fantazmė dhe po publikojnė flasifikime tė kulluara. Disa nga kėta farė “aktivistėsh” po mundohen tani tė na mėsojnė “se si mundemi e si duhet t’i zgjedhim problemet kombėtare”!

Dihet shkėlqyeshėm pse armiqtė agresorė nuk kanė guxuar ta sulmojnė Shqipėrinė.
Pėrveē forcave shqiptare tė organizuara mirė dhe tė vendosura pėr ta mbrojtur atdheun, kah fundi dhe mbas mbarimit tė Luftės sė Dytė Botėrore nė Shqipėri kishte forca tė Bashkimit Sovjetik. Mbas ndryshimeve nė udhėheqjen e lartė nė Kremlin dhe mbasi Enver Hoxha i pėrzuri frocat sovjetike, nė Shqipėri arritėn forcat e Kinės. Asokohe pėr rrezikun e prezences sė forcave tė Kinės nė Shqipėri si tė ēmendur piskatnin dhe alarmonin zyrtarėt e Beogradit e tė Athinės! Mirėpo, gjatė atyre viteve nga forcat e Kinės dhe tė Shqipėrisė nuk kishin frikė vetėm armiqtė fqinj, por ishin tė brengosura edhe shtetet e Bllokut tė Perėndimit e tė Lindjes. Mbasi u prishėn marrėdheniet ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kinės, drejtuesit e Aleancės Perėndimore ishin kundėr konflikteve rreth Shqipėrisė e nė regjion.

Viteve tė fundit, konfrontimet e ashpra patėn arritur kulminacionin ndėrmjet sllovenėve e kroatėve nė njė anė, dhe tė serbėve e malazezėve, nė anėn tjetėr. Nė atė kohė, Jugosllavia nuk kishte asnjė mundėsi pėr aksione luftarake kundėr Shqipėrisė. Pastaj, shqiptarėt e Kosovės e tė territoreve tė tjera tė robėruara nė Jugosllavi, kishin vendosur dhe ishin tė gatshėm tė vėrsuleshin kundėr ēdo force qė do ta mėsynte Shqipėrinė. Kėtė tė vertetė e kishin kuptuar dhe pa masė i brengoste okupatorėt. Por, asokohe rrezikun qė paraqitnin forcat e verbuara tė agresorėve serbė pėr Jugosllavinė Federative, pėr popujt joserbė dhe pėr paqen nė regjion, i kuptuan shumica e politkanėve, tė popujve dhe tė organizmave ndėrkombėtarė. Ėshtė pafalshme dhe kushtoi tepėr shtrenjtė ajo qė kėtė rrezik nuk e kuptuan kur duhej e sa duhej kosovarėt as shqiptarėt e tjerė.

Fatkeqėsisht, miqtė e agresorėve tė Beogradit me mashtirme e tradhti ndaj liderėve tė shteteve tė tyre, vepronin e kėrkonin qė tė shpėtohej Jugosllavia. Kur dukej qartė shkatėrrimi i pandalshėm i Federatės, njė funksionar me detyrė e pėrgjegjėsi tė lartė nė shtetin drejtues tė Aleancės Perėndimore dhe kėshilltar pėr ēėshtjen e Jugosllavisė e pėr shtetet e bllokut socialist, propozoi e kėrkoi qė shtetet e Perėndimit t’i liferojnė disa miliarda dollarė pėr shpėtimin e Jugosllavisė! Kjo politikė dhe kjo kėrkesė pėr pėrkrahjen e agresorėve, ishte mė tepėr se e tmerrshme.
Kėshtu, nga Amerika pėr kryeministėr tė Federatės krejt kot u dėrgua z.Millan Paniq, tė cilin e pėrdori Millosheviqi dhe e ndoqi kur deshi.

Nė Shqipėri, nė Kosovė e nė territore tė tjera tė okupuara, populli shqiptar ka kaluar vėshtirėsi tė mėdha dhe ka pėrjetuar rreziqe tė shumta. Si kurrė mė parė, sot shqiptarėt duhet tė vetėdijėsohen. T’I KUJTOJNĖ ASKIONET E RREZIQET AKTUALE dhe tė veprojnė pėr ta mbrojtur atdheun e interesat kombėtare tė mbarė popullit shqiptar.

USA, mė 31 maj 2004 Dr.R.Xhema


Shpjegim:
Janė pohime tė vėrteta ngjarjet e pėrmendura nė kėtė shkrim.
Por, kėto i takojnė sė kaluarės dhe pa dyshim nuk po vuaj pėr to.

Prishtinė, mė 30 nėntor 2004 Ramadan XhemaREALITETI DHE SERVILIZMI OSE MJERANAT E ROBĖRISĖ


Deri mė sot, asnjė popull, sė paku jo nė Evropė, nuk ka pėrjetuar sulme luftarake, masakra masive dhe aksione tė ndryshme pėr ta asimiluar e shpėrngulur me dhunė ashtu siē kanė vepruar agresorėt kundėr kombit shqiptar. Gjithashtu, deri mė tani drejtuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj asnjė populli nuk kanė bėrė padrejtėsi mė tė mėdha e mė flagrante sesa ndaj kombit shqiptar. Megjithėkėtė, shqiptarėt qė kanė mbetur sot shqiptarė, nuk guxojnė tė bėhen servilė as vegėl qorre e armiqve dhe e askujt. Fatėkeqėsisht, okupacionet e gjata tė popullit shqiptar kanė lindur disa servilė dhe kanė shkaktuar degjenerime tė niveleve tė ndryshme. Pastaj, nė kėtė kohė disa shqiptarė pa kritere e pa frenj po veprojnė pėr t’u treguar superdemokratė, atdhetarė tė mėdhenj e tė menēur.

Te ata qė kanė mbetur shqiptarė dhe qė kanė mundėsi pėr tė kuptuar, ēdo herė e nė ēdo kontekst kur pėrmendet Shkupi ngjall pėrmallim e dhembje. Mbas sulmeve luftarake dhe okpacionit mė 1912/1913, gjatė Luftės sė Parė Botėrore dhe mbas okupacionit tė sėrishėm mė 1944/1945, forcat serbe e pastaj ato serbo-jugosllave kanė bėrė krime tė egra mbi popullin shqiptar nė Shkup dhe nė territoret e tjera shqiptare nė Maqedoni. Mė 1952/1953 forcat serbe e pastaj ato serbo-jugosllave kanė bėrė krime tė egra mbi popullin shqiptar nė Shkup dhe nė territoret e tjera shqiptare nė Maqedoni. Mė 1952/1953 forcat serbe, jugosllave dhe sllavo-maqedone nė Shkup e nė Maqedoni i filluan aksionet dhe me dhunė tė paparė i shpėrngulėn pėr nė Turqi disa qindra mijėra shqiptarė tė okupuar.

Nė muajin prill 2004, z.Skender Shkupi shkruan sa vijon: “Mbi njė miliard dollarė u hodhėn nė erė pėr ndėrtimin e bunkerėve me tė cilėt idiotėt e Partisė sė Punės do tė thyenin Amerikėn dhe Rusinė Sovjetike”! - “Illyria”, datė 23-26 prill 2004. A ėshtė e mundur qė autori i kėtij shkrimi nuk e di se cilat armė e mjete tė tjera ushtarake janė pėr tė sulmuar-ofensive, e cilat janė pėr t’u mbrojtur-defansive?! A ėshtė e mundur tė kėtė njeri me tru funksional i cili nuk kupton qė as me disa milarda bunkerė nuk mund tė sulmohen jo vetėm Amerika e Rusia, por asnjė shtet tjetėr? Mbasi pohimi i tillė ėshtė jashtė ēdo logjike, duhet pyetur se ēka ka dėshiruar tė arrijė z.Shkupi me kėtė shkrim?

Pėr herė tė parė mė 17 korrik 1993 kam shkelur nė tokėn e Shqipėrisė sė 1912/1913-sė. Vėrtet njė numėr aq i madh i bunkerėve nėpėr Shqipėri lindte habi e neveritje, por edhe dhėmbje pėr mundin qė ka dhėnė populli shqiptar. Mirėpo, majftonte tė shihje bunkerėt pėrreth rrugės Tiranė-Durrės dhe pėrreth asajė Tiranė- Kavajė-bregdet. Kushdo qė ka aftėsi e dėshiron tė kuptojė, nuk orvatet pėr t’iu shitur ndokujt ose nuk spekulon me deklerata e shkrime bombastike. Pėrveē kėrcėnimeve e rreziqeve tė njohura, edhe ky fakt dokumenton qė me ngritjen e bunkerėve udhėheqėsia e Shqipėrisė ka vepruar dhe ėshtė pėrgatitur pėr t’u mbrojtur nga invazioni i huaj. Prandaj, dėshiroj tė mendoj qė ky autor pėrmes kėtij shkrimi nuk ka dashur t’i pezmatojė, t’i nxisė dhe
t’i konfrontojė shqiptarėt me shqiptarė.


Gjatė njė interviste dhėnė revistės kulturore italiane “Galatea”, nė pytjen e gazetarėve a ka bėrė Enver Hoxha diēka tė mirė pėr Shqipėrinė, njė intelektual shqiptar deklaron:
“Nėse Enveri ka bėrė ndonjė tė mirė pėr Shqipėrinė, do tė ketė ndodhur vetėm rastėsisht”! –“Illyria”, datė 16-19 prill 2004. E vėrteta ėshtė se ky shqiptar, pėrveē shqiptarėve tė tjerė dhe tė huajve, e di mirė qė Enver Hoxha asgjė nuk ka bėrė rastėsisht. Nė atė kohė tepėr tė rrezikshme dhe tė pėrcjellė me vėshtirėsi tė mėdha pėr shtet e pėr komb shqiptar, ēdo lėnie rastit do t’u mundėsonte armiqve qė nė emėr tė aksioneve “ pėr ta pėrmbysur komunizimin”, tė ndėrmerrnin sulme dhe tė shpėrthente lufta nė Shqipėri e kėshtu edhe kasapahanet nė mes tė shqiptarėve.

Nė kontekst pozitivė sot disa shqiptarė po e pėrmendin Nikita Hrushqovin, ish lider kryesor i Partis Bolshevike dhe i Rusisė Sovjetike. Dihet qė mė 1956, me urdhėrin e Hrushqovit forcat Sovjetike e kanė sulmuar e masakruar popullin hungarez nė Budapest dhe gjetiu nėpėr Hungari. Mė 1963, gjatė njė debati tė nxehtė nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė nė Nju York, sharllatani Hrushqov mė kėpucė tė hequr nga kėmba si ēmendur troket mbi tavolinė! Pėr t’u mbrojtur nga era e rėndė e kėpucėve tė Hrushqovit, disa delegatė me mindila i mbyllnin hundėt. Pastaj, dihet dhe tani dokumentet tregojnė qė Hrushqovi u kishte propozuar udhėheqėsve tė Jugosllavisė qė ta okuponin Shqipėrinė. A mund tė mendojė sot ndonjė mjeran shqipfolės qė kėtė kėrkesė kriminele dhe tė rrezikshme Hrushqovi e ka bėrė “se ka qenė liberal“ ose pėr tė mirėn e popullit shqiptar? Gjithashtu duhet ditur qė z.Gorbaēov, pėr hirė tė paqes e tė demokracisė, nuk kishte pranuar dhe as nuk e kishte pėrmbysur sistemin bolshevik nė shtetet e bllokut tė Rusisė Sovjetike nė Evropėn Lindore. Asokohe, me t’u kthyer nga Amerika Gorbaēovi nė Beograd gjatė ngritjes sė dollive me kriminelin qe i masakroi popujt joserbė tė ish Jugosllavisė, S.Milloshoviqit i deklaroi: “Nė enėt e gjakut tė ēdo rusi qarkullon gjaku i pėrbashkėt me vėllezėrit tanė serbė”! A mund tė shprehet kėshtu edhe njeriu i rėndomėt nė qoftė se sa do pak ka edukatė ose ka farė kulture, e lėre mė kryetari i Partisė Bolshevike dhe i Rusisė Sovjetike, nė atė kohė superfuqi, dhe lideri kryesor i Llagerit Socialist?! Pastaj, Gorbaēovi ka gisht nė pushkatimin e qiftit bashkėshortor Ēaushesku tė Rumunisė. Me siguri nuk po vajtoj pėr Ēausheskun e diktaturėn e tij, por kjo ka lidhje me urrejtjen e shovinistėve rusė ndaj popullit rumun. Edhe nė Rumani ka pasur mundėsi tė pėrmbyset diktatura, si nė shtetet e tjera, pa gjakderdhje tė mėdha. Mirėpo, pėr njė qėndrim tė tillė duhet pasur kritere pėr drejtėsi dhe ndjenja njerėzore.

Mė 29 maj 2004 nė Bronks, gjatė njė bisede shoqėrore pėr gjendjen aktuale kombėtare, njė shqiptar mė pyeti; ”A e di dhe pėrse nuk e kupton qė Jugosllavia kur tė kishte dashur do ta kishte okupuar Shqipėrinė”? Duhet pyetur kėta “mentarė” pėrse atėherė Jugosllavia nuk e bėri pushtimin e Shqipėrisė? Disa kohė para se tė mė pėrfundonte hetusia nė Sigurimin Shtetėror nė Leskoc mė 1961, njė zyrtar mė tha: “Ramo, svati- Ramė kuptoje qė Jugosllavia kur tė dojė mund ta pushtojė Shqipėrinė e vogėl”. Mė kėtė deklaratė disa sllavė tė ish Jugosllavisė vepronin pėr tė na poshtėruar, plagosur zemrat shqiptare dhe bombarduar mendimet, dėshirat e simpatitė tona pėr komb e atdhe. Kėtė deklaratė sllave shpesh herė e kanė dėgjuar shumė shqiptarė tė ish Jugosllavisė dhe e dinin mirė “zyrtarėt” shqiptarė tė Kosovės sė asaj kohe. Pyetja mė befasoi, mbasi edhe mbas vdekjes sė Jugosllavisė dhe mbas 25vjetėsh tė qėndrimit timė larg votrave shqiptare, nė Amerikė njė shqiptar mė bėri tė njėjtėn pytje! Prandaj, pa u hamendur i thashė qė pohimi i tillė ėshtė i sllavėve. Bashkėbiseduesit tim, edhe pse kinse shok, i mbeti hatri, provoi tė villte diēka dhe t’i nxiste tė tjerėt kundėr meje!

Njoftova pėr kėtė bisedė, mbasi edhe sot disa shqiptarė me qėllim ose pa dashje po shiqptojnė e pėrhapin kėso dekleratash nė tėrėsi tė gabuara dhe kundėr interesave kombėtare shqiptare. E vėrteta ėshtė dhe dokumentet tregojnė qė sikur tė kishin pasur mundėsi Jugosllavia e Greqia asnjė ditė nuk do tė kishin pritur pa e sulmuar Shqipėrinė. Mirėpo, fatkeqėsia ėshtė se njė numėr i shqiptarėve nuk lexojnė, disa nuk e kuptojnė ose gabimisht e interpretojnė atė qė e kanė lexuar. Pėrveē disa tradhtarėve tė cilėt ende nuk po pushojnė, mjerisht jemi tė pasur edhe me gjysmintelktualė dhe nuk jemi as pa kuazi-atdhetarė. Disa nga kėta mjerana tani po orvaten tė tregohen atdhetarė! Pėr kėtė qėllim po shkarravisin “merita” fantazmė dhe po publikojnė flasifikime tė kulluara. Disa nga kėta farė “aktivistėsh” po mundohen tani tė na mėsojnė “se si mundemi e si duhet t’i zgjedhim problemet kombėtare”!

Dihet shkėlqyeshėm pse armiqtė agresorė nuk kanė guxuar ta sulmojnė Shqipėrinė.
Pėrveē forcave shqiptare tė organizuara mirė dhe tė vendosura pėr ta mbrojtur atdheun, kah fundi dhe mbas mbarimit tė Luftės sė Dytė Botėrore nė Shqipėri kishte forca tė Bashkimit Sovjetik. Mbas ndryshimeve nė udhėheqjen e lartė nė Kremlin dhe mbasi Enver Hoxha i pėrzuri frocat sovjetike, nė Shqipėri arritėn forcat e Kinės. Asokohe pėr rrezikun e prezences sė forcave tė Kinės nė Shqipėri si tė ēmendur piskatnin dhe alarmonin zyrtarėt e Beogradit e tė Athinės! Mirėpo, gjatė atyre viteve nga forcat e Kinės dhe tė Shqipėrisė nuk kishin frikė vetėm armiqtė fqinj, por ishin tė brengosura edhe shtetet e Bllokut tė Perėndimit e tė Lindjes. Mbasi u prishėn marrėdheniet ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kinės, drejtuesit e Aleancės Perėndimore ishin kundėr konflikteve rreth Shqipėrisė e nė regjion.

Viteve tė fundit, konfrontimet e ashpra patėn arritur kulminacionin ndėrmjet sllovenėve e kroatėve nė njė anė, dhe tė serbėve e malazezėve, nė anėn tjetėr. Nė atė kohė, Jugosllavia nuk kishte asnjė mundėsi pėr aksione luftarake kundėr Shqipėrisė. Pastaj, shqiptarėt e Kosovės e tė territoreve tė tjera tė robėruara nė Jugosllavi, kishin vendosur dhe ishin tė gatshėm tė vėrsuleshin kundėr ēdo force qė do ta mėsynte Shqipėrinė. Kėtė tė vertetė e kishin kuptuar dhe pa masė i brengoste okupatorėt. Por, asokohe rrezikun qė paraqitnin forcat e verbuara tė agresorėve serbė pėr Jugosllavinė Federative, pėr popujt joserbė dhe pėr paqen nė regjion, i kuptuan shumica e politkanėve, tė popujve dhe tė organizmave ndėrkombėtarė. Ėshtė pafalshme dhe kushtoi tepėr shtrenjtė ajo qė kėtė rrezik nuk e kuptuan kur duhej e sa duhej kosovarėt as shqiptarėt e tjerė.

Fatkeqėsisht, miqtė e agresorėve tė Beogradit me mashtirme e tradhti ndaj liderėve tė shteteve tė tyre, vepronin e kėrkonin qė tė shpėtohej Jugosllavia. Kur dukej qartė shkatėrrimi i pandalshėm i Federatės, njė funksionar me detyrė e pėrgjegjėsi tė lartė nė shtetin drejtues tė Aleancės Perėndimore dhe kėshilltar pėr ēėshtjen e Jugosllavisė e pėr shtetet e bllokut socialist, propozoi e kėrkoi qė shtetet e Perėndimit t’i liferojnė disa miliarda dollarė pėr shpėtimin e Jugosllavisė! Kjo politikė dhe kjo kėrkesė pėr pėrkrahjen e agresorėve, ishte mė tepėr se e tmerrshme.
Kėshtu, nga Amerika pėr kryeministėr tė Federatės krejt kot u dėrgua z.Millan Paniq, tė cilin e pėrdori Millosheviqi dhe e ndoqi kur deshi.

Nė Shqipėri, nė Kosovė e nė territore tė tjera tė okupuara, populli shqiptar ka kaluar vėshtirėsi tė mėdha dhe ka pėrjetuar rreziqe tė shumta. Si kurrė mė parė, sot shqiptarėt duhet tė vetėdijėsohen. T’I KUJTOJNĖ ASKIONET E RREZIQET AKTUALE dhe tė veprojnė pėr ta mbrojtur atdheun e interesat kombėtare tė mbarė popullit shqiptar.

USA, mė 31 maj 2004 Dr.R.Xhema


Shpjegim:
Janė pohime tė vėrteta ngjarjet e pėrmendura nė kėtė shkrim.
Por, kėto i takojnė sė kaluarės dhe pa dyshim nuk po vuaj pėr to.

Prishtinė, mė 30 nėntor 2004 Ramadan Xhema