PDA

View Full Version : 08:10/23.12.04 Thaēi: Kosova duhet te jete shtet me dy gjuhe


juniku
23-12-04, 14:42
:oops: vertet ky propozim i Thaqit me ben te skuqem se deri ne qfare mase Hashim Thaqi luan me ndjenjat e Shqipetarve te Kosoves.

Po ku i merr Hashim Thaqi aq shume Serb sa te kerkoi qe Kosova te jete nje shtet me dy gjuhe zyrtare??????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Po si vije ky i qmendur politik ne perfundim se ne Kosove na jetuakan mbi 20% Serb qe Kosova ti kete dy gjuh zyrtare, qe don te thot se ne Junik ku nuk ka e nuk ka pasur kurr Serb qdo mbi shkrim i shenjave te rruges te jete edhe ne Serbisht, qdo dokument qe te nxirret ne zyren e vendit te jete edhe Serbisht kur nuk ka asnje serb, e sa e sa Junika tjere ka ne Kosove ku nuk jetoin serb por duhet sipas Thaqit te pajtohen me serbishten si gjuhe zyrtare.

ruana zot nga ata(Hashim Thaqi me kompani) qe i kane shpallur luft NENES TEREZ sa i perket humanizmit dhe zemergjersis per tju dhuruar te drejta pakicave kombetare.

fadil
23-12-04, 17:14
pershendetje:

Nuk e dije a e keni lexuar korrnizen kushtetuese ju simpatizantet e Rugoves dhe te Ramushit a jo?!

nese e keni lexuar ateher e dini se sa gjuhe i ka kosova po mendoj gjuhe zyrtare !

kete korrniz kushtetuese e ka nenshkruar Ramush Haradinaj dhe Ibrahim Rugova......

me kete ko rrniz kushtetuese leje qe gjuha serbe eshte gjuhe zyrtare por serbet kan me shume te drejta se vete shqiptaret qe e perbejne kosoven mbi 90%.... kete korrniz kushtetuese e ka pas kundershtuar dhe nuk ka pranuar ta nenshkruaj Hashim Thaqi.... besoj se ata qe deshirojn ta dijne e dijne kete e ata qe nuk kan deshir ta dijne kurr skan me dite e as qe eshte e rendesishme ta dine sepse edhe ata jan te njejte me ata qe e kan nenshkruar kete korrniz kushtetuese.........

por tradhtaret per tu mbrojtur nga kritikat e atyre qe luftojn per te drejtat e shqiptarve i kritikojn pa asnje argument por nga arroganca dhe mjerimi qe i ka kapluar ata edhe ata qe i perkrahin keta individ te turpshem dhe pa koncept per te ardhmen dhe te tashmen e Kosoves dhe te qytetarve shqiptar.....

mjerimi dhe turpi gjdo here qofshin mbi ata qe kundershtojn idet e mira qe jane ne favor te qeshtjes kombtare shqiptare....

Gentiani
26-12-04, 15:57
Nuk tė shitet Fadil ky tentim arsyetimi pėr idiotizmėn e radhės qė po e paraqet Hasha, pas Moratoriumeve, Marrveshjeve tė Ohrit e tani dygjuhėsinė. Pasi nė kornizėn kushtetuese qenka e lejuar dygjuhėsia ēfarė i duhet Hashės tė mirret dhe ta pėrkujtojė atė?! Oops gati harrovsa se ia tani ėshtė badihavgji dhe nuk i varė kush kollaren si trap njeriu qė ėshtė. Edhe njė argument mė shumė se pėr surrata tė tillė si Hasha nuk guxojnė tė lejohen as tė sillen rreth institicioneve e tė udhėheq me ato nė asnjė mėnyrė nuk duhet tė lejuar.

GASHI75
26-12-04, 17:28
Po mirė dhe qyshė po dalin do tema pa krypė se ku tha dhe si thadhe kujtė i tha:sotė figurojn 4 gjuhė zyrtare nė kosovė simbasė kornizez kushtetusetė ibrahim rugoves dhe ramush haradinajt apo mamire me thanė ldk dhe aak.
Shqiptaret nė maqedoni e njofen dhe e pranuan maqedonin si shtet tė tyre me dy gjuhėsi maqedone dhe ate shqipe nė bazė tė marrveshėjes sė ohritė dhe spo bėjn za.
Por serbet e kosoves se pranojn iden e thaqitė se kjo i kish futė ne kto kufijė e kosoves dhe me realitet tė ri qė ishin detyrue ta njofin kosoven si tė tyre.E jo qė ta coptojn ate.
Sotė zotri gabimet doi paguajm shtrejtė ,gabimet e ldk dhe atė tė aak sepse nė vend qė tė pėrkrahet kjo ide u bojkotue.
Simbas ldk dhe aak sė pari u nevoitka tė bėhet decentralizimi e pastaj tė shifet apo e njofinė realitet eri nė baza etnike.
Nė maqedoni me shqiptaret u bė e kunderta nji her marrveshja e ohritė e pastaj decentralizimin dome thanė shqiptaret e kan pranue si shtet tė tyre maqedonin se jan futė nė grackė vetė shqiptaret.
Kurse serbve spari ju lejohet decentralizimi e pastaj nė baza etnike kjo ėshtė nji llojė kantonizimi i kosoves e serbet e kosoves sdo e njofin kosoven si shtet kurrė siq kan veprua shqiptaret e maqedonis nė bazė marrveshjes sė ohritė.
Tash kanė fillue bisedimet edhe me beogradin nė ketė tem mes qeverisė sė ramush haradinaj dhe ibrahim rugoves.
Veqw kanė fillue ndertimi i rrugėve pėr ti anashkalue vendet e banuara me serbė.
Se me pranimin e kornizez kushtetuse e kanė pranue edhe katėr gjuhsin e kosoves dhe decentralizimin nė baza etnike nga ldk dhe aak

Agroni22
26-12-04, 19:34
:oops: vertet ky propozim i Thaqit me ben te skuqem se deri ne qfare mase Hashim Thaqi luan me ndjenjat e Shqipetarve te Kosoves.

Po ku i merr Hashim Thaqi aq shume Serb sa te kerkoi qe Kosova te jete nje shtet me dy gjuhe zyrtare??????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Po si vije ky i qmendur politik ne perfundim se ne Kosove na jetuakan mbi 20% Serb qe Kosova ti kete dy gjuh zyrtare, qe don te thot se ne Junik ku nuk ka e nuk ka pasur kurr Serb qdo mbi shkrim i shenjave te rruges te jete edhe ne Serbisht, qdo dokument qe te nxirret ne zyren e vendit te jete edhe Serbisht kur nuk ka asnje serb, e sa e sa Junika tjere ka ne Kosove ku nuk jetoin serb por duhet sipas Thaqit te pajtohen me serbishten si gjuhe zyrtare.

ruana zot nga ata(Hashim Thaqi me kompani) qe i kane shpallur luft NENES TEREZ sa i perket humanizmit dhe zemergjersis per tju dhuruar te drejta pakicave kombetare.
hej me ndexhu HASHIMIN na tash ishum ner pushtetin serb , nuk duhet mu qudit prej ti
se shum ide i jep ai veq me ih ne hater me te jashtmit e me hyp ne pushtet po kot e ka

sadik 5553
16-01-05, 13:47
Kosova jo qe duhet te jet shtet me dy gjuh por ajo tani per tani nuk ekziston fare per nderkombetaret kosov nuk ka ka vetem serbi e montenegro nuk ka ferizaj por ka uroshevac, nuk ka gjilan por ka gnjilane , nuk ka pej por ka peq, deshem apo sdeshem asht ashtu , e mos te flasim per gjuh qe dikund ne kosov sod fare ne mbishkrime nuk figuron shqipja, une mendoj se a do te ket 2 gjuh apo 3 apo vetem gjuha shqipe ajo seshte shum me rendesi , me rendesi eshte nje kosov shtet e pranuar nderkombetarisht me teresi teritoriale per derisa te ndodhe kjo neve jemi qytetar ,,te serbis dhe cerna gores" se paku ne jasht kosove nau imponohet ashtu .... e verteta eshte nganjeher shum e hidhur

4ever
17-01-05, 20:59
Prej njerezvz si Hasha nuk ke qka pret me mire.Tash qe jan badihavgji kohe sa te dush ,bejne veprime servile ndaj nderkombetareve qe t'ju hyjn ne huj si thot populli.
Une personalisht nuk quditem me Hashen sepse u pa mire qe ai nuk zgjedh mjete per me realizu qellimin:vrasja e kundshtareve politik,ndrydhja si limoni e Bajram Regjepit gjate fushates e mandej futja shkelem po te njejtit mbase zgjedhjeve,jane fakte qe e pohojne kete.
Populli i Kosoves fatebardhesisht i din mire keto dhe ja tregoj vendin keti njeriu aqe te ceket.

MemphiSx
02-02-05, 12:54
QAQ Trunin e kfjellt e ka Hashim Thaqi sa qe shkon jep Intervista per gazeta serbe si psh. Nedeljni Telegraf
Me ket Intervist Tipi ka mendu se ka fitu poena te Bashkimi Evropian
Por se din i mjeri se me ato paragjykime qe i ka jap ne ate intervist veq qka e ka demtu imazhin e vet edhe aq te demtuar qe e ka ;)

Drenicaki
02-02-05, 15:50
QAQ Trunin e kfjellt e ka Hashim Thaqi sa qe shkon jep Intervista per gazeta serbe si psh. Nedeljni Telegraf
Me ket Intervist Tipi ka mendu se ka fitu poena te Bashkimi Evropian
Por se din i mjeri se me ato paragjykime qe i ka jap ne ate intervist veq qka e ka demtu imazhin e vet edhe aq te demtuar qe e ka ;)
Unė nuk merrem me politikė sepse kam gjera me te meqme te bej se politika!quditem aq shumź kur e shoh ne ket faqe sa kundershtimet i beni ndaj njė apo tjetrit politikan , ju vertet duhet ta beni bashkesinė njė partijake ,ndoshta me mirė per ju sepse partia qe ėshtė ne pushtet ka gati 15 vite ne pushtet e pa rezultate dhe fatkeqsisht do te vazhdoi ky mosrezultat, e ty dashamirė ēfar te pengon biseda e thaqit me at gazetė, ti mendon se rugova ka bėrė biseda me te mira me serbet, sido qe te jet rugoven e pam ne pushtet mjaft gjat e nuk pam te ardhura,kurse thaqi nuk e pati rastin pra nuk mundemi ta gjykoim por njė mund ta them se kur ju dha rasti ne rambuje mos harroni se i ka dhėnė Kosoves!nuk dua te them qe ky apo ai ėshtė me i mirė ,por dua te them lerni keto kunderthanje se jan vetem shkatrruese per imazhin e kosoves edhe ashtu i veshtirė,nese jen ata burra beni qesht e mundur per Kosoven por pa e perlyer imazhin e personave tjer, pra jo ne shpinen e te tjerve te veproni sepse shikuar ket faqe kam edhe pergjegjėjen pse shqiptaria ėshtė mbrapa dhe e shkatrruar, sepse dy ėshtė veshtirė ti besh bashk!

Arb
02-02-05, 23:52
kurse thaqi nuk e pati rastin pra nuk mundemi ta gjykoim por njė mund ta them se kur ju dha rasti ne rambuje mos harroni se i ka dhėnė Kosoves! [/b]

Cfare i dha Thaci ne ate kohe Kosoves?

Me qindra Shqiptare (te pafajshem) te vrare, mijera te tjere te zhvendosur, brenda atyre 2 javeve te shtyrjes se nenshkrimit te marreveshjes. Thaci aresyetohej se kerkonte jo qe te merrte pelqimin e popullit?

Cilit Popull? Populli nuk e njihte Thacin! Thacin nuk e kishte votuar kurre populli. Populli nuk i kishte besuar atij (Thacit) te ardhmen e tij.

Por Thaci beri te veten. Ai u zhduk per dy jave. Nuk gjendej askund. Nuk behej se ishte i gjalle. Miku i madh i Shqiptareve, Bob Dole, e quajti "misterioz." Kishte te drejte! Thaci doli ne siperfaqe i atille dhe mbeti gjithmone i atille.

Ai mban pergjegjesine per vonesen e panevojshme te nenshkrimit te marreveshjes se Rambujese. Ai atje nuk perfaqesonte askend. Ai perfaqesonte vetem ate te ashtuquajturen "Drejtori Politike te UCK-se," post te veteshpallur, me te cilin udhehiqte shoket e tij te idealit.

Drenicaki
03-02-05, 00:04
Pikerisht ne ket rast i ka dhėn shumė sepse ai rugova qe e lavderon ti ishte ne gjendje te nenshkruaj ēdo lloj marrźzire por e pengoi pikerisht ky far thaqise une e di njź gjė ketu ku punoi ne perendim per ta pasur njė pages me te mirė duhet te kerkosh shumė me shum qe mendon nese don ta arrish at qe mendon, se askush ste jep ēfar te kerkosh prandai thaqi veproi ne ket menyr, edhe me sa e di une udhėheqes ne Rambuje ishte caktuar thaqi e ti aq menquri ke perdor fjalet me fyese qe egzistoin, por ta dish se kush fyen dikend ne ket menyrė ai fyen vetem veten e tij,fatkeqsi!

Arb
03-02-05, 00:11
Pikerisht ne ket rast i ka dhėn shumė sepse ai rugova qe e lavderon ti ishte ne gjendje te nenshkruaj ēdo lloj marrźzire por e pengoi pikerisht ky far thaqise une e di njź gjė ketu ku punoi ne perendim per ta pasur njė pages me te mirė duhet te kerkosh shumė me shum qe mendon nese don ta arrish at qe mendon, se askush ste jep ēfar te kerkosh prandai thaqi veproi ne ket menyr, edhe me sa e di une udhėheqes ne Rambuje ishte caktuar thaqi e ti aq menquri ke perdor fjalet me fyese qe egzistoin, por ta dish se kush fyen dikend ne ket menyrė ai fyen vetem veten e tij,fatkeqsi!

"Ai ka dhene shume?" Si paska dhene shume ai? Duke qendruar edhe per dy jave ne "Rogner te Tiranes?" Duke takuar ata qe nuk kishin besimin e popullit per sugjerime?

A e pyeti Thaci popullin? Te gjithe e dime se JO!

Po te pyeste ai popullin, ai do te nenshkruante Marreveshjen.

E perderisa ke shkruar se "ne kete rast ai (Thaci) ka dhene me shume," a ke mundesi te na thuash, cfare ndryshonte ajo qe u ofrua per nenshkrim heren e pare, nga ajo e dy javeve me vone?

Populli kurre nuk do t'ia fal Thacit ato "dy javet e tij misterioze." Le ta dij ai kete! Ai per dy jave i dha mundesi ushtrise dhe police Serbe per te hyre me numer qindra here me te madh ne Kosove, te stacionohet me mire, te pergaditen me mire per "gjuetine" mbi Shqiptaret e pafajshem.

Shqiptaret e pafajshem? Po pikerisht Shqiptaret e pafajshem ata qe kishin mbetur ne meshiren e Cetnikeve Serbe, e Thaci me Co drejtonte luften here nga "Rogneri" e here nga ndonje Hotel tjeter ne Tirane.

Drenicaki
03-02-05, 00:25
Sa i mjerė qe je , po perdor pak logjiken edhe sikur ta nenshkruante menjėher nato sdo te intervenonte menjėher duke pritur palen tjeter ta nenshkruaj, por sido qe te jet me fjalet e tua po tregon meritat qe i pat Uēk si mos te beheshin ato luftime ne kosovė kurrė sdo ta shihje naton ne kosovė.!
E per te vrar ne luftė u vran shumź per njėher vertet, por me thuaj sa u vranė gjat politikes se gjatė paqsore duke mos u brengosur askush, kurse vrasjet e fundit u njihen nga bota prandai erdhi deri te intervenimi,pra kush i paska meritat , se lufta ka edhe viktima por sikur te vazhdonte ende politika paqsore paramendoje sot kosoven , ende me pushtetin paralel dhe viktima gjithashtu me shumė!

Arb
03-02-05, 00:47
Sa i mjerė qe je , po perdor pak logjiken edhe sikur ta nenshkruante menjėher nato sdo te intervenonte menjėher duke pritur palen tjeter ta nenshkruaj, por sido qe te jet me fjalet e tua po tregon meritat qe i pat Uēk si mos te beheshin ato luftime ne kosovė kurrė sdo ta shihje naton ne kosovė.!
E per te vrar ne luftė u vran shumź per njėher vertet, por me thuaj sa u vranė gjat politikes se gjatė paqsore duke mos u brengosur askush, kurse vrasjet e fundit u njihen nga bota prandai erdhi deri te intervenimi,pra kush i paska meritat , se lufta ka edhe viktima por sikur te vazhdonte ende politika paqsore paramendoje sot kosoven , ende me pushtetin paralel dhe viktima gjithashtu me shumė!

Mire atehere, e pse NATO-ja intervenoj pas nenshkrimit te bere heren e dyte? Ke shpjegim ti per kete?

Nuk permenda UCK-ne, permenda vetem Thacin me Co., ata qe kishin veteshpallur nje shtab te pergjithshem te UCK-se diku ne Drenice.

Per te mbetur tek Thaci, na trego per se paku nje beteje qe ka bere Thaci mbi Shkijet? E ka bere ndonje?

Mendon ti se do te quaj me meritoret njerezit si puna e Thacit me shoke?! Ata qe nuk ishin ne gjendje te mbronin as nje fshat, nje mahalle, nje shtepi, apo meter kateror! Ata qe proklamonin brigada te tera, me armatim modern, e ne anen tjeter iknin "beth.." para popullates civile.

Ata ben "pa ze" punen e Serbise. Serbia kerkonte aresyetimin e duhur per tu paraqitur para opinionit nderkombetar, per masakrat ne Kosove. E ku e gjeten arsyetimin? Pikerisht tek Thaci me shoket!

Arb
03-02-05, 05:52
prandai thaqi veproi ne ket menyr, edhe me sa e di une udhėheqes ne Rambuje ishte caktuar thaqi e ti aq menquri ke perdor fjalet me fyese qe egzistoin, por ta dish se kush fyen dikend ne ket menyrė ai fyen vetem veten e tij,fatkeqsi!

Konferenca e Rambujese ngelet nje prej momenteve me decizive ne historine tone kombetare ne funshekullin e XX. Ajo pati nje domethenie te jashtezakonshme si per ne shqiptaret, per rajonin dhe per mbare boten.

1. Ishte hera e pare qe faktori nderkombetar jo vetem sensibilizohej mbi situaten e krijuar, por investoi kohe dhe kapital politik per te parandaluar problemin me anen e bisedimeve. Eshte nje ane te pranosh qe perballesh me nje krize te madhe, eshte dicka tjeter te kesh kurajon qe te ndermarresh hapa per ta parandaluar ate. Nga eksperienca e keqe e Bosnjes 7 vjet me pare, SHBA dhe evropianet nuk mund te pranonin nje riperseritje te te njejtit skenar edhe ne Kosove.

2. Ishte hera e pare qe superfuqite perendimore merrnin seriozisht nje krize ne nje krahine me popullsi muslimane, ne zemer te Evropes. Pavaresisht se u moren masa qe ferkimet fetare te mos beheshin pjese e fushates propagandistike, ky ishte nje precedent pozitiv per Evropen nen trysnine e diplomacise amerikane. SHBA nuk lejoi qe evropiano-perendimoret te mbyllnin syte dhe veshet per 3 vjet me rradhe, ashtu sic bene ne Bosnje-Hercegovine, teksa ne zemer te Evropes kryheshin aktet me te shemtura te genocidit dhe spastrimit etnik.

Persa i perket rajonit te Ballkanit, konferenca e paqes ne Rambuje deshmoi se relievi gjeopolitik i Ballkanit kish ndryshuar ne menyre te pakthyeshme ne vitet 90: sferat e influences u shkaterruan fale copetimit ne vija etnike te ish-Jugosllavise, kjo coi qe nje mori shtetesh te reja te mbijne ne Ballkan. Konferenca vetem sa konfirmoi ne syte e faktoreve ballkanike se destabiliteti i rajonit nuk ishte me nje shqetesim vetem per vendet e rajonit, por per mbare evropen dhe boten.

Por mesimet me me vlere te konferences se Rambujese jane mesimet qe ne si shqiptare duhet te nxjerrim. Per here te pare ne me shume se 20 vjet perpjekjesh per nderkombetarizimin e ceshtjes sone kombetare ne Kosove arritem te fitojme jo vetem vemendjen e faktorit nderkombetar por mbare opinionit publik boteror. Ne ato dite, dy ishin pyetjet qe mberthyenin opinionin publik shqiptar dhe gjithe mendjet e patrioteve shqiptare:

- A duhet te marrim pjese ne konferencen e Rambujese ne France?
- A duhet te firmosim nje paqe te negociuar me palen serbe nen diktatin dhe garancite perendimore?

Pyetja e pare eshte me e thjeshte se e dyta per t'iu pergjigjur. Shqiptaret nuk kishin asgje per te humbur dhe shume per te fituar nga pjesmarrja ne kete konference. Kish qene qendrimi shqiptar per plot 2 dekada ku kreret politike te Kosoves kishin kerkuar impenjimin dhe vemendjen nderkombetare ne zgjidhjen e problemit te Kosoves. Oferta e Rambujese u ofronte pales shqiptare pikerisht nje mundesi per te perfaqesuar interesat tona kombetare ne nje tryeze tavolines si faktorit nderkombetar, edhe pales serbe. Cila ishte alternativa nese nuk shkohej ne Rambuje? Alternativa ishte lufta, luftra kunder nje ushtrie serbe te mirenjohur per mizorite e veta ne luftrat e disa viteve me pare brenda ish-Jugosllavise. Perballe ushtrise serbe ishte nje popull i pambrojtur qe sapo kish filluar te perballej me shenjat e para te fushates se spastrimit te hapur etnik. Kujtoni masakren e Racakut.

Pyetja e dyte, te firmosesh apo jo nje paqe qe ofron me pak se pavaresia ishte nje ceshtje akoma me delikate. Kjo pyetje i ndau shqiptaret me dysh: ne nacionaliste radikale dhe ne patriote te ndergjegjshem. Radikalet ishin te gjithe ata zera qe bene thirrje per "lufte deri ne piken e fundit te gjakut", qe vune ne medyshje dhe sulmuan ne menyre te hapur edhe vete faktorin nderkombetar qe u impenjua per zgjidhjen e konfliktit. Keta jane ata shqiptare qe u pelqen zjarri i luftes, i eksiton gjaku i njerezve te pafajshem, dhe nuk duan te shohin kurre qe zjarri i luftes te shuhej ne Ballkan. A ju kujtohen thirrjet e Adem Demacit per braktisjen e Rambujese nga Prishtina? A ju kujtohet takimi i tij ne Zagreb me Thacin? A ju kujtohen ferkimet brenda delegacionit shqiptar ne Rambuje ku i benin presion njeri-tjetrit?

Patriotet e ndergjegjshem ishin te gjithe ata shqiptare te ndergjegjshem se ndalja e gjakderdhjeve, genocidit, shpernguljeve ne mase, ishin shume here me imperative se sa deshira per te pare nje Kosove te pavarur. Cfare kuptimi do te kish nje Kosove e pavarur e zbrazur nga shqiptaret, e mbuluar me varre dhe gjak te pafajshem? Kush ishte me i rendesishem, ndalja e makinerise se luftes serbe mbi shqiptaret, apo pavaresia e Kosoves? Per mua si shqiptar, interesat tona kombetare fillojne me mireqenien e cdo shqiptari. Mbi jeten e cdo shqiptari nuk qendron as toka, as principet, as idealet, asgje. Mund te humbesh lirine per shekuj me rradhe, por do te vije nje dite qe do te clirohesh. Mund te te perzene nga toka e te pareve e te kthehesh ne nje endacak ne bote, por do te vije nje dite e do te rikthehesh ne token e te pareve. Por po humbe gjakun tend, nenen, baben, motren, vellain, ke humbur gjithcka pasi ai gjak eshte i pazevendesueshem.

Konferenca e Rambujese nuk ishte nje mareveshje midis pales serbe e asaj shqiptare por ishte nje mareveshje per te autorizuar nderhyrjen e NATO ne konflikt. Askush nuk kish ndonje iluzion, as shqiptaret, as serbet, as faktori nderkombetar, se paqja do te lindte ne Rambuje dhe konflikti i nisur do te shuhej me firmosjen e nje dokumenti. Perkundrazi, e rendesishme ne gjithe ate konference te mbajtur me dite te tera ishte nenshkrimi i nje dokumenti si mareveshje i cili si garant do te kish NATO. Nese palet e shkelnin mareveshjen, NATO do te nderhynte ne konflikt.

Dhe NATO nderhyri ne konflikt atehere kur forcat serbe filluan debimin ne mase te shqiptareve nga Kosova. Nderhyrja ushtarake, edhe pse ishte e kufizuar vetem nga ajri, edhe pse u shoqerua me skandale ne rrethet ushtarake te vendeve pjesmarrese te NATO, beri te mundur ndaljen e ushtrise serbe ne Kosove, kapitullin dhe paralizimin e gjithe infrastruktures ushtarake serbe ne mbare teritorin e Serbise, beri te mundur edhe koordinimin e veprimeve ne nje aleance te pashpallur midis NATO dhe UCK-se. Nga Rambujea shqiptaret fituan nje mik si forcat e NATO qe jane ende ne Kosove, kur Serbia fitoi izolimin, shkaterrimini dhe akuzimin nderkombetar per krime kunder njerezimit dhe genocid ne Kosove.

Shumekush mund te dalin e thone se Kosova ende nuk e ka fituar pavaresine e saj. Po, eshte e vertete, Kosova ende nuk eshte e pavarur. Por Kosova sot eshte e lire, ne Kosove nuk shkel me kemba e asnje ushtari serb, nuk ka me vrasje, masakra, perdhunime, debime, te organizuara. Problemet e shumta qe has sot Kosova dhe populli shqiptar atje jane hic asgje krahasuar me kalvarin e vuajtjeve qe ai popull tashme ka lene pas.

Asnjehere mos harroni se ku keni qene, pasi vetem keshtu do te mund te vleresoni sic duhet ato liri qe jetoni sot. Dhe asnjehere mos harroni qe pavaresia e Kosoves nuk eshte as nje firme, as nje vule, as nje konference, as nje dokument, as nje ligj, eshte nje proces i shtrire ne kohe qe kurorezohet me sukses vetem atehere kur Kosova te kete ndertuar institucionet e veta demokratike.

Pa nje shtet nuk ka siguri te jetes, nuk ka as siguri te territorit te vendit, nuk ka as largim te forcave paqeruajtese, nuk ka as pavaresi. Shteti nuk bie nga qielli, por vjen vetem me pune dhe perkushtim te gjithe brezave te shqiptareve te rinj e te vjeter.

Arb
03-02-05, 05:53
Mesazhi i mesiperm eshte marr nga FSH-ja, shkruar nga Albo.

Drenicaki
03-02-05, 16:34
Kush e ka shkruar ket artikull ėshtė se pari kunder vetvetes se njerzit qe luftuan ne kosovė nuk e bėnė nga deshira siq thot ky i krisur, po perdore vetem pak logjiken po kush e ka deshirė luften,?
N eluftuam per tu mbrojtur e rambujeja u bė pasiqe filloi ky radikalizem se per ndryshe nuk do ta shifnim as ne televizjon,po leri ato gjepura te pa fytyrve , sdo te thot asgje te kesh shkollź po spate fytyrė!

Arb
04-02-05, 02:48
Pyetja e pare eshte me e thjeshte se e dyta per t'iu pergjigjur. Shqiptaret nuk kishin asgje per te humbur dhe shume per te fituar nga pjesmarrja ne kete konference. Kish qene qendrimi shqiptar per plot 2 dekada ku kreret politike te Kosoves kishin kerkuar impenjimin dhe vemendjen nderkombetare ne zgjidhjen e problemit te Kosoves. Oferta e Rambujese u ofronte pales shqiptare pikerisht nje mundesi per te perfaqesuar interesat tona kombetare ne nje tryeze tavolines si faktorit nderkombetar, edhe pales serbe. Cila ishte alternativa nese nuk shkohej ne Rambuje? Alternativa ishte lufta, luftra kunder nje ushtrie serbe te mirenjohur per mizorite e veta ne luftrat e disa viteve me pare brenda ish-Jugosllavise. Perballe ushtrise serbe ishte nje popull i pambrojtur qe sapo kish filluar te perballej me shenjat e para te fushates se spastrimit te hapur etnik. Kujtoni masakren e Racakut.

Pyetja e dyte, te firmosesh apo jo nje paqe qe ofron me pak se pavaresia ishte nje ceshtje akoma me delikate. Kjo pyetje i ndau shqiptaret me dysh: ne nacionaliste radikale dhe ne patriote te ndergjegjshem. Radikalet ishin te gjithe ata zera qe bene thirrje per "lufte deri ne piken e fundit te gjakut", qe vune ne medyshje dhe sulmuan ne menyre te hapur edhe vete faktorin nderkombetar qe u impenjua per zgjidhjen e konfliktit. Keta jane ata shqiptare qe u pelqen zjarri i luftes, i eksiton gjaku i njerezve te pafajshem, dhe nuk duan te shohin kurre qe zjarri i luftes te shuhej ne Ballkan. A ju kujtohen thirrjet e Adem Demacit per braktisjen e Rambujese nga Prishtina? A ju kujtohet takimi i tij ne Zagreb me Thacin? A ju kujtohen ferkimet brenda delegacionit shqiptar ne Rambuje ku i benin presion njeri-tjetrit?

Patriotet e ndergjegjshem ishin te gjithe ata shqiptare te ndergjegjshem se ndalja e gjakderdhjeve, genocidit, shpernguljeve ne mase, ishin shume here me imperative se sa deshira per te pare nje Kosove te pavarur. Cfare kuptimi do te kish nje Kosove e pavarur e zbrazur nga shqiptaret, e mbuluar me varre dhe gjak te pafajshem? Kush ishte me i rendesishem, ndalja e makinerise se luftes serbe mbi shqiptaret, apo pavaresia e Kosoves? Per mua si shqiptar, interesat tona kombetare fillojne me mireqenien e cdo shqiptari. Mbi jeten e cdo shqiptari nuk qendron as toka, as principet, as idealet, asgje. Mund te humbesh lirine per shekuj me rradhe, por do te vije nje dite qe do te clirohesh. Mund te te perzene nga toka e te pareve e te kthehesh ne nje endacak ne bote, por do te vije nje dite e do te rikthehesh ne token e te pareve. Por po humbe gjakun tend, nenen, baben, motren, vellain, ke humbur gjithcka pasi ai gjak eshte i pazevendesueshem.

Drenicak,

Mos u merr me autorin e artikullit, por merru me artikullin ne fjale, me konkretisht me keta paragrafet e cituar (te mesiperm). Urdhero e kundershtoje ate qe eshte thene ne paragrafet e mesiperm!

Drenicaki
04-02-05, 15:27
[b]per njerzit mendjelehtė ky artikull vlenė sepse ata smendojn ta lodhin mendjen pak me thell,se sikur te vazhdonte politika pasive siq edhe vazhdoi mjaft gjat, dhe mund te vazhdonte edhe me shumź,pra per njź kohź aq te gjatė do te kishte me shumź te vrarė se qe ne luften e uēk qe u vran, dallimi ishte se ne luft vrahen per njė kohė te shkurter kurse ne roberi me politik pasive gjithashtu vriteshim e maltrtoheshim e prej 15 vite politik pasive u vran me shumė se ne luftź te pakten uēk ėshtė krenaria e jon qe edhe pse nuk ishim te fortė te pakten i treguam shkaut se nuk pajtoim me padrejtźsinė e tij,prandai edhe bota intervenoi ,perndryshe me at politikė qe patem po mos te ishte kjo levizje lufte, kurrėpra vertet kurrė sdo te intervenonte bota,perkundrazi do te na quante njerez te pa rehatshźm , prandaj leni ju lutem ato kritika ndaj njerzve qe dhan jeten per ket tokź qe ti te jesh i lirė te shkruash ne internet nga kosova perndryshe do ishe edhe sot nen sundimin e shkaut duke shpallur pamvarėsi nen okupim(kjo ndegjohet vetem te ne) kurse te tjeret se pari lirohen ,pastaj shpallin pamvarsinė!

Arb
05-02-05, 00:24
Drenicak,

Nuk ke thene asgje rreth artikullit, nuk ke pasur cfare te shkruash ne kundershtim me artikullin e mesiperm.

Edhe nje here, urdhero e merru me artikullin, e mos na shkruaj me hamendje.

Drenicaki
05-02-05, 11:02
Po ti a se sheh se ne at artikull qėndron per ata qe luftuan qe paten deshirė ta bėjnė atė(shkruan autori) e ēfarė vlere mund te ket njė artikull i tillė ku e nenqmon mbrojtjen tonė nga gjenocidi qe e paskemi bėrė per qefin qe kemi"luften" pra ne artikull jan keto fjalė e jo jasht tijź ,marrėzira te pa vlera , e per te tjerat qeshtje te rambujes ne i dimė gjithashtu skemi nevoi sqarime! :idea:

MemphiSx
05-02-05, 13:22
QAQ Trunin e kfjellt e ka Hashim Thaqi sa qe shkon jep Intervista per gazeta serbe si psh. Nedeljni Telegraf
Me ket Intervist Tipi ka mendu se ka fitu poena te Bashkimi Evropian
Por se din i mjeri se me ato paragjykime qe i ka jap ne ate intervist veq qka e ka demtu imazhin e vet edhe aq te demtuar qe e ka ;)
Unė nuk merrem me politikė sepse kam gjera me te meqme te bej se politika!quditem aq shumź kur e shoh ne ket faqe sa kundershtimet i beni ndaj njė apo tjetrit politikan , ju vertet duhet ta beni bashkesinė njė partijake ,ndoshta me mirė per ju sepse partia qe ėshtė ne pushtet ka gati 15 vite ne pushtet e pa rezultate dhe fatkeqsisht do te vazhdoi ky mosrezultat, e ty dashamirė ēfar te pengon biseda e thaqit me at gazetė, ti mendon se rugova ka bėrė biseda me te mira me serbet, sido qe te jet rugoven e pam ne pushtet mjaft gjat e nuk pam te ardhura,kurse thaqi nuk e pati rastin pra nuk mundemi ta gjykoim por njė mund ta them se kur ju dha rasti ne rambuje mos harroni se i ka dhėnė Kosoves!nuk dua te them qe ky apo ai ėshtė me i mirė ,por dua te them lerni keto kunderthanje se jan vetem shkatrruese per imazhin e kosoves edhe ashtu i veshtirė,nese jen ata burra beni qesht e mundur per Kosoven por pa e perlyer imazhin e personave tjer, pra jo ne shpinen e te tjerve te veproni sepse shikuar ket faqe kam edhe pergjegjėjen pse shqiptaria ėshtė mbrapa dhe e shkatrruar, sepse dy ėshtė veshtirė ti besh bashk!


Edhe une them se Politiken qe po e luan Thaqi me t'vertet na ben te gjitheve te merzitem se qfare ne te vertet ka ndermend ky njeri te vepron me tutje
Nuk e di deri kur do ta kuptoni se ket njeri po e perdore serbia se Joker
Shum mir qe nuk e percjellni politiken edhe po shihet qarte se krejt qka ki shkru ki shkru veq qka ke ndegju nga mediat apo dikush tjeter
Sjelljet e tij ne parlament askujt nuk i shkojn pershtati perveq serbis
Pse ky njeri mendon se gjithqka po shkon keq vetem qe ai nuk ben pjes ne qeveri
Vlersimet e para te kesaj qeverie po i jap Populli i cili qdo dit po deklaron se kjo qeveri qdo dit e me shum po perparon rrethe qeshtjes se statusit te Kosoves
Kurse Thaqi qdo gje e kundershton Te njejten gje po e bejn edhe serbet
Serbet e kundershtojn Decentralizimin te njejten gje e bejn edhe PDK-istat
Deri kur keshtu!!!

fadil
11-07-05, 13:46
Pershendetje:

Hashim Thaqi ka kerkuar dygjuhsi ne cilindo vende qe serbet e perbjen 20% te popullates , ndoshta kjo dikujt iu ka dukur e padrejt por ta shiqojm se qka po bejen ky kualicioni LDK-AAK keta e kan zyrtarizuar gjuhen serbe ne tere teritorin e Kosoves.

bene nje krahasim dhe shiqone se kush e kapasur me mir :

Hashim Thaqi qe ka propozuar dy gjuhsi ne vende ku serbet e perbjen 20% te popullit. Apo Rogova dhe klika e tije qe e kan zyrtarizuar gjuhen serbe ne tere territoin e kosoves.

analizoni me mendje te shendoshe pa paragjykime dhe urrejtje dhe vendisni vete ju te nderuar qytetar.

GURI SYLAJ
11-07-05, 14:39
Une mendoj se e para eshte nje politike shume largepamse kurse e dyta eshte krijimi i kantoneve ne Teritorin e Kosoves.
Zyrtarizimi i nje gjuhe vetem ne nje pjese d.m.th. koncentrimi i atij entiteti ne pjese te caktuara dhe kjo sjell edhe koncentrim te problemeve ne ato pjese. Qytetari i shtetit te Kosoves duhet te jete i barabart dhe te kete pergjegjesi te barabart per tere teritorin e shtetit te tij.Kjo vlene per ata qe Shtetin e Kosoves e njohin dhe e shohin si shtet te vetin.
Kjo qe propozon zo.Thaqi , sipas jush , qon ne krijimin e teritoreve te pastra etnike e te cilen Kryetari i Partise Demokratike te Kosoves e kundershton me cdo kusht.

Serial Clicker
12-07-05, 18:14
Une mendoj se e para eshte nje politike shume largepamse kurse e dyta eshte krijimi i kantoneve ne Teritorin e Kosoves.
Zyrtarizimi i nje gjuhe vetem ne nje pjese d.m.th. koncentrimi i atij entiteti ne pjese te caktuara dhe kjo sjell edhe koncentrim te problemeve ne ato pjese. Qytetari i shtetit te Kosoves duhet te jete i barabart dhe te kete pergjegjesi te barabart per tere teritorin e shtetit te tij.Kjo vlene per ata qe Shtetin e Kosoves e njohin dhe e shohin si shtet te vetin.
Kjo qe propozon zo.Thaqi , sipas jush , qon ne krijimin e teritoreve te pastra etnike e te cilen Kryetari i Partise Demokratike te Kosoves e kundershton me cdo kusht.

a po valla shume lagrpamse. ai tybe ne ka pa hasha as deri te tu kapingjiki i o oborrit tina e po ta bojka politiken kurre hiq a.

trus hashim qaty ner hije ku je se tybe nuk oshte ka i vyne kujna mendimi jote. sa here te folin hasha edhe jakup pasosha duhet me ja dhane shpulle gojes se qashtu e kane profilin.

GURI SYLAJ
12-07-05, 19:12
Zoti Serial Clicker, une kerkoj falje se ndoshta nuk kam qen i kjarte por per mua e para eshte ajo qe eshte zyrtarizuar e e dyta propozimi ne fjale . Dhe tane kohen ne shkrimin tim une kam mendu se zyrtarizimi i gjuhes serbe ne tere teritorin eshte largepames dhe me vend. Prandaj kerkoj falje nese nuk kam qene i kjart plotesisht.

Zyrtarizimi i gjuhes serbe vetem ne pjese te caktuar do te kete si efekt te pare koncentrimin e kesaj pakice ne kete teritor dhe e dyta krijimi i kufijve nderetnik , brenda teritorit te Kosoves , e qe kjo nuk behet pa qellime te caktuara.
Por me sa po shoh ju kete shkrim e keni lexu shpejte shpejt dhe nuk keni pas kohe te ndaleni ne nje skjarim real.

Me nderime Guri Sylaj

Kastri
12-07-05, 22:25
Po ti a se sheh se ne at artikull qėndron per ata qe luftuan qe paten deshirė ta bėjnė atė(shkruan autori) e ēfarė vlere mund te ket njė artikull i tillė ku e nenqmon mbrojtjen tonė nga gjenocidi qe e paskemi bėrė per qefin qe kemi"luften" pra ne artikull jan keto fjalė e jo jasht tijź ,marrėzira te pa vlera , e per te tjerat qeshtje te rambujes ne i dimė gjithashtu skemi nevoi sqarime! :idea::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Pershendetje

I nderuare kot e ke ,me keta te LIDHJESE KOMUNISTE TE KOSOVES(LDK) po te pyeten keta millosheviqi nuk e ka vendine ne Hage por keta qe luftuen,eshte e kote te shkruajshe argumente sa te dueshe se jane msue te rrine nene zgjedhene e shkaute.

Me nderime i nderuare.

fadil
13-07-05, 13:39
Pershendetje:

Nese ju e kualifikoni largpamsi faktin se Kualicioni aktual e zyrtarizuar gjuhen sereb ne tere territorin e Kosoves ky eshte Mjerimi i kesaj largpamsie, sepse tashte do ti ndegjoni serbet duke folur serbisht ne parlament, ne qeveri , ne Polici, ne Ushtri dhe ne te gjitha isntutucionet zyretare.

ndoshta kjo ka qene edhe deshira juaj.

nje dite do te ju gjykoj hisstoria e kombit shqiptar . do te isha me shume se i lumtur sikur te ishit gjalle dhe ti lexonit librat e historis qe do te ju denojn dhe edhe femijet e juaj do rte jene te turperuar nga veprimet e juaja antikombtare.

Reana
14-07-05, 06:34
Kantonizimi (getoizimi, izolimi), Marreveshja e Oherit (zgjidhja sipas te ciles republika e Maqedonise eshte shtet dy-kombesh dhe si e tille ndan shtetin dhe pushtetin ne dy palet konstituive -shqipetare dhe sllavo/maqedon), dygjuhesia kushtetuese/shteterore, NUK JANE zgjidhje e pranueshme per KOSOVEN!!!
Shikuar hollesisht, madje as palet jo-fort te inklinuara ne favor te kauzes shqipetare NUK po insistojne ne kesi zgjidhjesh; eshte e cuditshme se nje politikan shiqpetar kerkon zgjidhje te ketilla!!!!

Kerkesat e Hashimit per ndarje te shtetit/pushtetit permes legjislacionit dhe kushtetutes (si akt me te larte juridik te nje shteti), do te sjellin destabilizim dhe iritim ne mesin shqipetar, dhe krijojne hapsire per te prekur ne plaget ende te pasheruara qe krijoi okupimi Serb ne Kosove!

Qytetaret e Kosoves duhet te jene te barabarte dhe te integruar ne shoqerine civile kosovare! Perkundrazi kantonizimi apo getoizimi do te sjellin probleme permanente dhe afatgjata!!! Politika nacionaliste serbe, shpreson qe permes kantonizimit, dhe lidhjes gjeografike te ketyre "kantoneve" te arrijne ndarjen regjionale te Kosoves ne disa pjese territoriale dhe kthimin e pushtetit Serb ne keto vise!!!

Ndersa, fakti se gjuha serbe per momentin perdoret ne toponime/emertime perkrah gjuhes shqipe nuk ka te beje me LDKn e as Rugoven, si e kishte thene dikush ketu, por ka te beje me Kornizen Kushtetuese te Kosoves, e cila e ka bazen ne Kushtetuten e vitit 1974, sipas te ciles gjuha serbe ishte gjuha e dyte zyrtare ne Kosove pas shqipes!

arbias
14-07-05, 17:30
Desha me ju pyt diqka Per qka e kishin pas marr ne rabmuje veton surroin i kishin pas premtua diqka Kur ishin kthye nga rambuja veton surroit i kishin pas than ti ke qen veq perkthys
ne anen tjeter perkthysi jav kish pas shqaru gjdo ligj ne detaja dhe ata e lan ne rrug nje njeri Qe te ishte prej dites s par e deri sod gjdo gjasht muj ta kishte shpall republik dhe s kishte pas qare pa e njoft OKB se vet ata ishin ne marrveshjen.

2244 NJE NJERI QE MILANAT E TIJ I KA DEKLARU TI FUS NE SHTET KETA E QUJN QKAMAS MARRJA ZOTIT e ATA QE JAN NE PUSHTET PER DIT ZINEN ME PEL PER DORE ATA NASHT
qIKJO POLITIK JU KONVENON SORRAV T SHKINES SE NJE KRYETAR APO KRYEMINISTER I CILI nUK BAN BE NE BIBEL DHE KURAN PARA POPULLIT AI ESHT HAJN. E HAJNAT KAN VEQ FJAL

:arrow: RRNOFT SALI BERISHAKRYETARI I KOSOVES :wink:

arbias
14-07-05, 17:39
HASHIM THAQI I TAKON GJENERATES QE LUFTOI KUNDER USHTRISE ĒETNIKE ME MENCURI


Hashim Thaqi e meriton perkrahjen tone te udheheqe dhe te behet kryeminister i ardhshem i qeverise se Kosoves! Pikerisht ne kete faze, ne procesin e definimit te statusit te Kosoves, lideri i Partise Demokratike te Kosoves, Hashim Thaqi do ta hap kapitullin e ri per njohjen nderkombetare te shtetit te Kosoves. Ne besojme ne pervojen e tij sikurse atehere kur ne i patem besuar atij qe te legjitimoje luften e shenjte te UCK-se para faktoreve nderkombetar.Ose, se paku, ne fazen e ardhshme, Hashim Thaqi nuk do te shihet me voje te kuqe te endet korridoreve te Vatikanit dhe lulishteve te Parisit si Ibrahim Rugova. Kush perkrah Hashim Thaqin, pa dyshim, eshte kunder varferise shpirterore te konvertimeve allaRugovce, kunder mentaliteteve te vjetra neoLKJ-iste, eshte kunder atyre qe per te mbetur te paret cdohere ne oligarkine e pushtetit kosovar jane ne gjendje te lidhin pakt edhe nje here me djajte e Serbise.Ne e mbeshtesim besimin tone te Nenshkrimi dhe DORA E BESES SE HASHIM THAQIT.Hashim Thaqi nuk ia ka zgjatur doren Millosheviqit, nuk eshte lutur neper kisha katolike italiane si Ibrahim Rugova. Nuk ka lidhur pakt me kriminel-hajdute te cilet donin ne dem te Kosoves te investonin ne Serbi, por, perkundrazi, Nenshkrimi dhe Dora e tij, ne kohen e luftes se UCK-se, lidhi bese me gjeneralin amerikan Westley Clark, kurse ne betejat politike mbrojti politiken anglo-amerikane per liri dhe demokraci, u be aleate me Toni Blerin dhe Medlin Ollbrajt. Keto jane fakte qe Hashim Thaqi nuk eshte si Rugova...Demokracia eshte sistem eliminimi, votimi, proces ku votuesit shqiptar zgjedhin lideret e tyre, percaktohen per ose kunder dikujt, eshte e vertete se elektorati shqiptar ka dilema ne Kosove, gjindet perballe shume sfidave, por gjithashtu edhe vetedija per ta kuptuar demokracine eshte ne rritje. Askush nuk ka te drejte te thote se Hashim Thaqi eshte ne politike aq gjate sa ka qene Ibrahim Rugova. Ose te thote se Hashim Thaqi ka qene kreator i politikes se qenies me mentalitet defitist. Hashim Thaqi ne skenen politike erdhi pikerisht atehere kur Kosova ishte ne lufte me ushtrine cetnike serbe. Atehere kur Kosova kishte nevoje me se shumti per Hashim Thaqin, per nje lider i cili do t'u dale zot sakrificave te shqiptareve te Kosoves, te coje deri ne fund kengen heroike te komandantit tone legjendar Adem Jashari.Ata qe ende kane dilema dhe jane nen magjite mashtruese te propagandes LDK-iste, ose qe me pavetedije edhe kesaj radhe votuan per nje njeri-parti-rugova, ne fund le te kujtojne pyetjen tone:Cili lider ne demokracine anglo-amerikane mbetet ne pushtet me shume se 8 vjete?Kjo eshte, pervec tjerash, edhe arsyeja e vetme pse jemi per Hashim Thaqin te behet Kryeminister.

arbias
14-07-05, 17:41
PARTIA DEMOKRATIKE E KOSOVESVIZIONI I PARTISE DEMOKRATIKE TE KOSOVES


1. Shtet i pavarur dhe sovran
• Bashkėpunim me shtetet fqinje duke respektuar sovranitetin dhe integritetin territorial tė njėri-tjetrit
• Anėtar i Kombeve tė Bashkuara (OKB)
• Marrėveshje pėr Asociim-Stabilizim
• Anėtar i ardhshėm i Bashkimit Evropian (BE)
• I inkuadruar nė Partneritetin pėr Paqe
• Anėtar i ardhshėm i Organizatės sė Traktatit Veriatlantik (NATO)
• Vazhdim i bashkėpunimit me Paktin e Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore

2. Shtet qytetar qė punon drejt krijimit tė njė identiteti shtetėror
• Tė gjithė qytetarėt do tė jenė shtetas tė Kosovės
• Shtetėsi e dyfishtė me marrėveshje bilaterale, sipas nevojės dhe vullnetit, pėr ata qė janė lindur nė Kosovė, qė janė pasardhės tė prindėrve tė lindur nė Kosovė dhe tė cilėt vendosin tė marrin shtetėsinė e Kosovės

3. Sundimi i ligjit
• Bazė ligjore dhe legjislacion nė interes tė tė gjithė qytetarėve
• Njė kushtetutė nė pėrputhje me ato tė shteteve demokratike perėndimore
• Gjyqėsi e pavarur e paanshme dhe e pėrgjegjeshme para ligjit
• Tė gjithė qytetarėt tė barabartė para ligjit
• Masa rigoroze antikorrupsion nė tė gjitha segmentet e insitucioneve me zbatim tė barabartė nė tė gjitha nivelet

4. Tė drejta tė barabarta pėr tė gjithė qytetarėt
• Vend shumetnik dhe shumėfetar
• Kundėr diskriminimit nė baza tė identitetit etnik, gjinor, racor ose fetar
• Mbrojtje e tė drejtave tė pakicave me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare
• Nėnshkruese e Kartės Evropiane tė tė Drejave tė Njeriut dhe e Paktit mbi tė Drejtat Civile dhe Politike dhe e traktateve tė tjera relevante
• Shtet ku gjuha shqipe dhe serbe do tė jenė gjuhėt zyrtare. Pjesėtarėt e komuniteteve tė tjera do tė kenė tė drejtė tė praktikojnė dhe komunikojnė nė gjuhėt e tyre nė tė gjitha nivelet e institucioneve

5. Mbrojtja dhe siguria
• Kufinj ekzistues nė pėrputhje me parimet bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare
• Garancione tė sigurisė nga NATO-ja duke pėrfshirė edhe ngritjen dhe zhvillimin e forcės mbrojtėse tė Kosovės tė integruar nė NATO
• Nė partneritet me NATO-n pėrmes Iniciativės sė Evropės Juglindore
• Pjesė e pėrpjekjeve ndėrkombėtare kundėr terrorizmit

6. Shoqėri moderne demokratike me qeverisje funksionale
• Shėrbim civil modern dhe profesional me status tė mbrojtur me ligj
• Reforma zgjedhore me aplikimin e listave tė hapura pėr njė Parlament mė tė pėrgjegjshėm ndaj nevojave tė tė gjithė qytetarėve
• Paga nė sektorin publik konkurrente me ato nė sektorin privat
• Shoqėri aktive civile, media tė lira dhe tė pavarura

7. Zhvillimi ekonomik
• Euro si valutė, inkuadrim i plotė nė tė ardhmen nė Eurozonė
• Marrėveshje tė tregtisė sė lirė me vendet fqinje dhe vendet e tjera
• Respektim dhe mbrojtje me ligj e pronės private
• Lehtėsimi i investimeve ndėrkombėtare
• Krijimi i kuadrit favorizues pėr sipėrmarrjen e lirė dhe biznesin e vogėl

8. Mirėqenia sociale
• Asistencė sociale pėr qytetarėt qė nuk kanė mundėsi t’i pėrmbushin nevojat elementare pėr veten dhe familjet e tyre
• Pensione tė rregulluara me ligj
• Standarde evropiane tė shėndetėsisė, arsimimit dhe sigurisė nė punė
• Pėrkujdesje pėr veteranėt e luftės

9. Pėrkrahje e plotė pėr integrimin e tė kthyerve
dhe mbrojtjen e trashėgimisė kulturore tė komuniteteve
• Kthim i qėndrueshėm dhe i sigurtė i tė gjithė refugjatėve nė shtėpitė e tyre
• Integrim i tė kthyerėve nė shoqėrinė dhe institucionet e Kosovės
• Mbrojtje dhe respektim i trashėgimisė kulturore dhe fetare tė tė gjithė kosovarėve

10. Shtet i ri i cili mirėpret
• Angazhimin i vazhdueshėm i NATO-s, SHBA-sė, OKB-sė dhe BE-sė pėr garantimin e paqes dhe sigurisė, pėr ngritjen dhe forcimin e kapacitetit tė Kosovės nė kėto fusha, nė partneritet me institucionet e Kosovės
• Asistencė e vazhdueshme ndėrkombėtare nė forcimin e institucioneve demokratike, gjyqėsore dhe civile
• Asistencė e vazhdueshme ndėrkombėtare pėr rimėkėmbjen dhe zhvillimin e ekonomisė dhe tė infrastrukturės

PDK2004.ORG

Gentiani
14-07-05, 17:56
arbias, kėeshtu deklaronin gjatė fushatės elektorale, nėse nuk i kanė ndryshuar fjalėt :wink: :D

Krokodilli
15-07-05, 10:59
arbias, kėeshtu deklaronin gjatė fushatės elektorale, nėse nuk i kanė ndryshuar fjalėt :wink: :D

Zoteri Ibrahim Rugova i ka ndryshuar fjalet per qdo vit,, por edhe e ka verbu popullin,,, per qdo vit po shkojm teposht,, Kosova vetem po fundosen ne varferi, papunesi, por shumica e popullesis i jepin voten LDK-se,, ska faj Presidenti po Popullsia Kosovare...

Arb
15-07-05, 11:17
A hala po vazhdojne enderrat e Hashim Thacit per te marr postin e Kryeministrit a?

Deklarimet e tij skandaloze e kane rreshtuar ate ne krye te atyre qe jane vene ne mbrojtje te pakicave cetnike Serbe.

Fundi i fundit, Thaci le te kenaqet me postin e Kryeministrit ne "Kabinetin e Qeverise se Krimit."

Fshatari
15-07-05, 13:32
Shtypi kosovar , me kėnaqėsi tė madhe, raporton se Kryetari i Kosovės e personalitete tjera muarėn pjesė dje( nė 14 korrik) nė festėn kombtare tė njėrit ndėr armiqėt mė tė pėrbetuar e tėrbuar tė qenjes shqiptare : festės kombtare franceze!
Janė francez ata qė kanė krijuar enklava serbe nė Kosovė; kanė ndarė qytete nė baze etnike (Mitrovicė e gjetiu); i kanė futur hundėt kudo dhe spijunojnė pėr llogarinė e Millosheviēit( shiko fotografit e kėtij tė fundit nė muret e pjesės veriore tė Mitrovicės); kanė sjell ushtrinė e serbisė nė kufi me Kosovėn, nė tri komunat e Kosovės lindore; kanė vrarė 11 manifestues shqiptar nė shkurt tė vitit 2000 nė Mitrovicė pėr shkak se kėta tė fundit dėshironin tė kėtheheshin nė shtėpit e tyre 4 herė mijvjeēare nė pjesėn veriore tė qytetit...!
PS : kur ėshtė futur kontingjenti francez nė Gjilan pas ēlirimit tė Kosovės nga ushtrit : amerikane, britanike e kosovare ( asnjė tjetėr), gjilanasit u kanė dhuruar bukete lulesh! Njė ushtarak francez iu ėshtė pėrgjigjur : "Shkoni ngordhni me lulet tuaja! Ne parapėlqejmė serbėt"!
A mund tė me thotė dikush pse udhėheqėsit kosovar marrin pjesė nė njė manifestim tė tillė ?! Pėr veti nuk e kuptoj, e ju ?

Me plotė indinjatė, i juaji i pėrmotshėm, Fshatari !

Fshatari
15-07-05, 13:41
Njė gabim i madh lidhur me festėn kombtare franceze!
Pse e futa kėtź postim kėtu ?
Sqarim :
- Kushtetuta franceze e vitit 1958 ( ajo e republikės tė 5-tė, dmth tė sotmes) saktėson nė nenin 2 :
"Gjuha zyrtare e Francės ėshtė frėngjishtja" dhe asnjė tjetėr.
As baskishtja, as korzikanishtja, as bretonishtja, as gjermanishtja( nė Alzas e Loren), as arabishtja ( me mbi 5 milion arabofon).
Kėtė duhet thėnė francezve pėrndryshe ata nuk kuptojnė kurrė. Janė shumė tė ngjshėm me shkiet e shumadisė!

Me falni se shumė e zgjata!

arbias
15-07-05, 15:46
Gentijan thaqi kurr si ka ndrru qendrimet as q do ti ndrron se ai se ka popullin mbas Populli po i shkon rugoves mas dhe proverbave franceze

Deri sa popullin ton ta udhheq evropa e jo vota e popullit ska shtet me ryshfet

Un vetem desha ti rikujtoj diqka e si duket dikujt gjumi von i ka dal ku edhe neve gjumi kish pas dash me na marr por jo trimat s flejn naten. :wink:

GASHI75
15-07-05, 20:47
PSE MORE PO MIRRENI ME TEMA TĖ VJETRA ASPO KENI QA GJANI TJERA SENE ASOTĖ IKENI KATĖR GJUHĖ ZYRTARE ME MUJTĖ THAQI MEJAVĖ BA DY SIQPO E CEKNI JU DUHET ME KAN TĖ KNAQURĖ JU KOMUNISTATĖ E KUMROFCITĖ.

Reana
16-07-05, 23:08
Shtypi kosovar , me kėnaqėsi tė madhe, raporton se Kryetari i Kosovės e personalitete tjera muarėn pjesė dje( nė 14 korrik) nė festėn kombtare tė njėrit ndėr armiqėt mė tė pėrbetuar e tėrbuar tė qenjes shqiptare : festės kombtare franceze!
Janė francez ata qė kanė krijuar enklava serbe nė Kosovė; kanė ndarė qytete nė baze etnike (Mitrovicė e gjetiu); i kanė futur hundėt kudo dhe spijunojnė pėr llogarinė e Millosheviēit( shiko fotografit e kėtij tė fundit nė muret e pjesės veriore tė Mitrovicės); kanė sjell ushtrinė e serbisė nė kufi me Kosovėn, nė tri komunat e Kosovės lindore; kanė vrarė 11 manifestues shqiptar nė shkurt tė vitit 2000 nė Mitrovicė pėr shkak se kėta tė fundit dėshironin tė kėtheheshin nė shtėpit e tyre 4 herė mijvjeēare nė pjesėn veriore tė qytetit...!
PS : kur ėshtė futur kontingjenti francez nė Gjilan pas ēlirimit tė Kosovės nga ushtrit : amerikane, britanike e kosovare ( asnjė tjetėr), gjilanasit u kanė dhuruar bukete lulesh! Njė ushtarak francez iu ėshtė pėrgjigjur : "Shkoni ngordhni me lulet tuaja! Ne parapėlqejmė serbėt"!
A mund tė me thotė dikush pse udhėheqėsit kosovar marrin pjesė nė njė manifestim tė tillė ?! Pėr veti nuk e kuptoj, e ju ?

Me plotė indinjatė, i juaji i pėrmotshėm, Fshatari !

Kesaj liste mjerimi te deshtimeve te politikes ndekombetare franceze ia kisha renditur edhe spinunimin nga Brukseli (qendra e NATOs) e planeve te bombardimeve gjate luftes ne Kosove me 1999, ku officere te larte franceze njohtuan ushtrine serbe me kohe per caqet e sulmeve, perkrhajen politike e ushtarake Hutuve ne Rwande (1994), dergimin e paramilitareve serbe si mercenar franceze ne Konfliktin e Ruandes dhe Kongos Belge (ish Zair) per te ndihmuar Hutut (kryersit e masakres ne Ruande), etj...

Kontradikta franceze e Kushtetues se Republikes se Peste ( :lol: ) shkon edhe me larg; Territori i Republikes Franceze, eshte entitet i pandashem!
Bindje te dala nga kesi mentaliteti, bashkepunimi Serbo-Francez gjate Lufes se I Boterore e me vone, paragjykimet fetare ndaj jo-katolikeve, urrjetja/ndjenja e inferioritetit ndaj Amerikes dhe pozicionimit Amerikan ne Ballkan, etj. kane si pasoje nje politike te ketille Franceze, plot kunderthenie, ndaj shqipetareve!

Megjithate ngel e bindun se per te luajtur rrolin e pushtetareve sovran te Kosoves, dhe per te perfaqesuar Kosoven si shtet :wink: ne nje takim burrash shteteror, duhet shkuar edhe ne festen e armikut, e le me ne ate te gjysmakeve (te llojit francez) meqe keshtu e kerkon Diplomacia e Arenes Nderkombetare!

sherri
17-07-05, 01:00
Reana! t'lumt per sqarimin e bere.
Pore si po shifet ketu disa, jo ce smirren vesh me diplomaci,po smarrin vesh shum gjera,ce per arsye politike duhet ti bej nje president vendi.
Pse? mose thot dikush ce duhen Francezet me Gjermanet,apo Francezet meAnglezet, pore ne raste festashe apo takimesh politike Takohen edhe i shterngojn duaret sikur miq te vertet.
Dihet se qeverit franceze,edhe ato Greke jan pro ruse(ortodokse)por kure eshte interesi i tyre politik-ekonomik,din te jen servil para diplomatve Amerikan e Anglez.

Krokodili! se di a e din? ce populli nuk gabon,por gjithmon e zgjedhe altrnativen me te mire te mundshme,nese nuk manipulohet vota e popullit!?
E nese populli i kosoves ndoj her gabon:e hangshin krokodilat.

Fshatari
17-07-05, 08:13
Reana! t'lumt per sqarimin e bere.
Pore si po shifet ketu disa, jo ce smirren vesh me diplomaci,po smarrin vesh shum gjera,ce per arsye politike duhet ti bej nje president vendi.
Pse? mose thot dikush ce duhen Francezet me Gjermanet,apo Francezet meAnglezet, pore ne raste festashe apo takimesh politike Takohen edhe i shterngojn duaret sikur miq te vertet.
Dihet se qeverit franceze,edhe ato Greke jan pro ruse(ortodokse)por kure eshte interesi i tyre politik-ekonomik,din te jen servil para diplomatve Amerikan e Anglez.

Krokodili! se di a e din? ce populli nuk gabon,por gjithmon e zgjedhe altrnativen me te mire te mundshme,nese nuk manipulohet vota e popullit!?
E nese populli i kosoves ndoj her gabon:e hangshin krokodilat.

Vėrtet "sherr" qenke !

Sqarimet e Reanės janė tė qėlluar : Reana pėrshkruan ngjarje dhe data tė vėrteta lidhur me sjelljet agresive e arrogante tė Francės.
Pse nuk sqaroni edhe ti tendencat "pro ruse, e greke (ortodokse..." tė francezve : francezėt nuk janė ortodoks; ata janė katolik e protestant.
Krokodili nuk po ditka se "populli nuk gabon"! Besoni ju zotrinj se populli nuk gabon! Pse populli i Kosovės ka sot e njė qind vjet aq shumė probleme (ekonomike, politike...ende tė pazgjidhura...); mos ka gabuar diku ?!
"Pore si po shifet ketu disa, jo ce smirren vesh me diplomaci,po smarrin vesh shum gjera,ce per arsye politike duhet ti bej nje president vendi".
Njė president vendi nuk duhet tė "gjunjėzohet" para atyre qė kanė kryer krim nė vendin e tij sepse nė atė mėnyrė nėnshtron "simbolikisht" gjithė qytetarėt e atij vendi!

Fjalia e fundit ("E nese populli i kosoves ndoj her gabon:e hangshin krokodilat ") ėshtė aq "origjinale" (dmth e thėnė pėr herėn e parė) sa qė s'u durova tė qesh me zė!
Ato qė thua ti zotri i nderuar, janė pallavra tė odave nėpėr katunet tona, e ato pralla as krokodili nuk i gėlltit !
Medito pak e fute nė pėrdorim trurin; bėhu mė origjinal e mos u kėnaq me citime banale...

E_Zjarrta
17-07-05, 09:50
mos ja shihni per te madhe se ata qe merren me budallaqe nuk kan brina por jan njerez me koke e me kembe Thaqi paka qene ne luften e LLugave per nje Kosove te ndare e me dy gjuhe zyrtare mozomakeq

More mos ka qene nen ndikimin e Alkooholit apo ka pire ndonje cigare me kanabis kurse verzioni tjeter munde te jete se ndoshta eshte takuar diku ne ulqin perseri me naj drashkoviq apo gjukanoviq e me kon jo more

Thaqoviqi mire e ka pas ndoshta se e ka gjuhe te shpirtit shkinishten

Vajza...
17-07-05, 11:41
_Zjarrta Postuar: 17.07.2005 09:50 Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

mos ja shihni per te madhe se ata qe merren me budallaqe nuk kan brina por jan njerez me koke e me kembe Thaqi paka qene ne luften e LLugave per nje Kosove te ndare e me dy gjuhe zyrtare mozomakeq

More mos ka qene nen ndikimin e Alkooholit apo ka pire ndonje cigare me kanabis kurse verzioni tjeter munde te jete se ndoshta eshte takuar diku ne ulqin perseri me naj drashkoviq apo gjukanoviq e me kon jo more

Thaqoviqi mire e ka pas ndoshta se e ka gjuhe te shpirtit shkinishten


Sigurisht ke gabuar ,
t'i tregoj gabimet ne vendin aty ku ke shkruar "Thaqi" duhet te jete -Rugova-
dhe aty ku ke shkruar ne "ulqin"
duhet te jete -Beograd-
se tamam ke pershkruar Rugoven .vec emrat i paske ngaterruar !!!

sherri
17-07-05, 11:47
Mire mengjesi Fshatari!
Qenke zgju pergjumesh,ste shihet per te madhe?!
Te jeshe pro boshtit ortodoks;Mosk-Beograd-Athin,s'don te thot te jesh ortodoks!.
Fshatari! ndoshta ke qen ndoj msus historie,qe na shpjegonit per partin-e partizanet,si "qlirimtar"pore une ne ato ODAT e katundeve tona e mesova te kunderten dhe te verteten se vujtjet e shqiptareve ishin te tmerrshme pikrishte me ardhjen e partizanve,si te atyre serb po ashtu edhe te atyre te komandant"shpatit".
Probleme politike,ekonomike etj. populli i kosoves s'ka qe njeqind vjet,po qe njemij vjet! po me thuaj per keto vite ka pase mundsi te votoj i lire,te zgjedhe prijsit e tij i lire??.. nese thu se e ka pase ket mundsi dhe ka gabu ne zgjedhje,prap na hangt krokodili.
Une mendoj se jo kurre ne histori nje shans i till nuk ju dha!,deri me 1999-en
Te nime neper oda e kam mose ma nzin per te madhe!

arbias
17-07-05, 21:35
Sigurisht ke gabuar ,
t'i tregoj gabimet ne vendin aty ku ke shkruar "Thaqi" duhet te jete -Rugova-
dhe aty ku ke shkruar ne "ulqin"
duhet te jete -Beograd-
se tamam ke pershkruar Rugoven .vec emrat i paske ngaterruar !!!
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

Thaqi s pin kur te fol me shki se ai esht musliman veq naj fest
E rugova mos me pi kur del me fol me shki se din a u shku me pi a me hanger naj thi me ta

Tani edhe pavarsijen besa jav solli po mu dhimni qe jav ka hanger fjalt ne zhgjedhje po ai i ka hanger fjalt qe kur esht ba kryetar dhe e ka fut Dr UKSHIN HOTIN NE burg

E_Zjarrta
18-07-05, 21:15
Vajza apo dashnorja e thaqit a kush dreqin je une nuk e bera Gabim por nese don mundem te ju siguroj edhe fotot e takimit te thaqit me Gjukanoviqin ate e pat dhene edhe RTK ja
e nese done te dish me teper per keta pansllavista Komunist majtist lexoje doktrinen e nese nuk te mjafton antarsohu ne PDK apo LPK apo me mire me thane ne partite e Hajnave Dallavergjive Kriminelve e qa jo se ata jan qe nuk ja dojne kosoves as qe ja deshen kosoves te miren

vetem nje tu kisha lute mos me shkruaj per thaqin se si e qa beri ne UCK se e njoh me mire se ju e e di se kush eshte.

afrim preniqi
18-07-05, 21:30
qmenduria s"ka te ndale,sot atdhetari quhet tradhtar,e tradhetari quhet patriot,te gjithe e dime,se per 16 vite ,qfar genjeshtra ju servoi ibrahim cerrca istogi,e asgje su realizua,per pak vite hashim thaqi me shoke e ndrroi historine e popullit tone,uqk-ja ishte gjeneratori i ndryshimeve ,dhe per nji kohe te shkurt,shpertheu si vullkan ne zemrat e popullit tone te shumvuajtur.
serrbia gjakatare ne njeren ane donte me qdo kusht ta shuante te madhen uqk,ne tjetren ane pacifistet ekstrem shqiptar as qe donin te dinin per uqk-ne ata edhe ne kohe te luftes benin "zgjedhje te lira"kurse gjysma e kosoves digjej nga forcat qetnike,keta qe nga komunikata e pare kan mohuar mundin dhe gjakun e bijve shqiptare,neper koferenca per shtyp deklaronin se uqk-ja ishte krijese e serrbise ,as dje as sot nuke e njoften luften heroike te uqk-se .
i ashtuquajturi "president" as sote s"ve kurora me lule mbi varret e deshmorve,ai akoma nuke i beri vizite prekazit,raqakut apo ndonji vendi ku jan zhvilluar betejat heroike te uqk-se.
a thua pse e ben kete,kjo eshte qmenduri vetem nji her e takoi gjeneral qekun,ai s"ka kontakte as sot me tmk-ne,a thua valle pse ,ai s"ka kontakte as me shtetin ame shqiperin,pseee,,,,
shtetin am e trajton si shtet fqinje nji lloje si maqedonin e serrbine,
ai ka shpike nji flamur te velanise dhe nji kenge ka shendrruar ne himn,
kam shum argumente per ket president por i lem per tjera hera.
per thaqin respekt qe arriti me shoke tjere ta formojne te madhen uqk.
uqk-ja gjithmon do te mbetet ne zemrat e shqiptarve.

Arb
18-07-05, 21:35
qmenduria s"ka te ndale,sot atdhetari quhet tradhtar,e tradhetari quhet patriot,te gjithe e dime,se per 16 vite ,qfar genjeshtra ju servoi ibrahim cerrca istogi,e asgje su realizua,per pak vite hashim thaqi me shoke e ndrroi historine e popullit tone,uqk-ja ishte gjeneratori i ndryshimeve ,dhe per nji kohe te shkurt,shpertheu si vullkan ne zemrat e popullit tone te shumvuajtur.
serrbia gjakatare ne njeren ane donte me qdo kusht ta shuante te madhen uqk,ne tjetren ane pacifistet ekstrem shqiptar as qe donin te dinin per uqk-ne ata edhe ne kohe te luftes benin "zgjedhje te lira"kurse gjysma e kosoves digjej nga forcat qetnike,keta qe nga komunikata e pare kan mohuar mundin dhe gjakun e bijve shqiptare,neper koferenca per shtyp deklaronin se uqk-ja ishte krijese e serrbise ,as dje as sot nuke e njoften luften heroike te uqk-se .
i ashtuquajturi "president" as sote s"ve kurora me lule mbi varret e deshmorve,ai akoma nuke i beri vizite prekazit,raqakut apo ndonji vendi ku jan zhvilluar betejat heroike te uqk-se.
a thua pse e ben kete,kjo eshte qmenduri vetem nji her e takoi gjeneral qekun,ai s"ka kontakte as sot me tmk-ne,a thua valle pse ,ai s"ka kontakte as me shtetin ame shqiperin,pseee,,,,
shtetin am e trajton si shtet fqinje nji lloje si maqedonin e serrbine,
ai ka shpike nji flamur te velanise dhe nji kenge ka shendrruar ne himn,
kam shum argumente per ket president por i lem per tjera hera.
per thaqin respekt qe arriti me shoke tjere ta formojne te madhen uqk.
uqk-ja gjithmon do te mbetet ne zemrat e shqiptarve.

Cka ka te bej kjo qe ke shkruar me larte me temen?

afrim preniqi
19-07-05, 08:04
po ju s"munde te me bindni se thaqi paska kerkuar si gjuhe zyrtare ,gjuhen serrbe,mose u merrni me pralla,fatkeqesisht ajo eshte gjuhe zyrtare ,qdo dokument qe leshon unmi-ku kjo gjuhe figuron.

Vajza...
19-07-05, 13:01
Vajza apo dashnorja e thaqit a kush dreqin je une nuk e bera Gabim por nese don mundem te ju siguroj edhe fotot e takimit te thaqit me Gjukanoviqin

Qy dashnorja e thaqit aaa, jo sme vjen cudi se ju te "flaktit" e LDK-se edhe vajza e T.... me keni pas quajt....

E fotot e Rugoves me Millosheviqin ne Beograd gjate luftes kur ne vriteshim ,,a mundesh te mi sigurosh, te shohim rugoven se si qeshej me ate qeshjen idiote :lol: te tij edhe i shtrengonte duart me Slloben .....
antarsohu ne PDK apo LPK apo me mire me thane ne partite e Hajnave Dallavergjive Kriminelve e qa jo se ata jan qe nuk ja dojne kosoves as qe ja deshen kosoves te miren

Qy a ti paske mbet te me tregosh ku te antaresohem une a??????

vetem nje tu kisha lute mos me shkruaj per thaqin se si e qa beri ne UCK se e njoh me mire se ju e e di se kush eshte.
E di qe ska nevoj me shkru se thaqit ia deshmojn veprat ...edhe sigurisht qe e din e njeh se kush eshte thaqi ti E gjithe tjetert e din qe ai eshte nje nder politikanet me te mire ne kosove o i ka hije be veq kush i ka inat e nuk e do ..
e kush nuk e do plasni...
kosova me ska nevoj per politikana si rugova te dal "mode" te varur nga alkooli e te semur me qeshje idiote ,e qe nuk din tjeter te thon pos nje fjale qe u ka mbet ne koke si .p.sh rugoves nje e dy , vend e pa vend thot "njohja formale e pavarsis" se sdi tjeter sen ai i gjor ....
edhe nganjehere din me thon "zoti e bekoft kosoven ..e kto dite nuk ben me ia zen shume per te madhe cka fol se ende ka merzi per Papen E DYTE... ...
o mjer per neve cfare presidenti kemi qyqar eshte ....
...........

E_Zjarrta
20-07-05, 22:08
Rugova ishte nga Zori e qe besa edhe nga Frika üpo ai Thaqi yt ishte me vete deshire te Gjukanoviqi e dreqi e di se ku jo vetem e vetem qe te bahet Kryeminister por ja qe do te vdes me sy qele per me u ba kryeminister e mozomakeq

GASHI75
20-07-05, 22:39
Rugova ishte nga Zori e qe besa edhe nga Frika üpo ai Thaqi yt ishte me vete deshire te Gjukanoviqi e dreqi e di se ku jo vetem e vetem qe te bahet Kryeminister por ja qe do te vdes me sy qele per me u ba kryeminister e mozomakeq
Nga zori edhe nė rusi shkoj, apo rugova atje shkoi qė ta miratoj autonomin nėn serbi dhe puna qė bahet sotė nga koalicioni povratak pėr serbet kjo fletė masė miri.
Kurse thaqi sutakuar kurr me gjukanoviqi kurr oj e zjarrta a muhalife po tregon zonjush po spo kini qka me folė e hajtė tė them diqka .

arbias
21-07-05, 10:48
Ndryshuar


Bond

MemphiSx
21-07-05, 13:28
Rugova ishte nga Zori e qe besa edhe nga Frika üpo ai Thaqi yt ishte me vete deshire te Gjukanoviqi e dreqi e di se ku jo vetem e vetem qe te bahet Kryeminister por ja qe do te vdes me sy qele per me u ba kryeminister e mozomakeq
Nga zori edhe nė rusi shkoj, apo rugova atje shkoi qė ta miratoj autonomin nėn serbi dhe puna qė bahet sotė nga koalicioni povratak pėr serbet kjo fletė masė miri.
Kurse thaqi sutakuar kurr me gjukanoviqi kurr oj e zjarrta a muhalife po tregon zonjush po spo kini qka me folė e hajtė tė them diqka .


GASHI75 Nuk paske ndryshu fare me ato idet tuja Komuniste ;) Tash qe edhe ne Shqiperi ka nderru sistemi ka qen mir qe edhe ti me u kthy nga Demokracia Perendimore mjaft u more me Lindje :P :)

Vajza...
21-07-05, 21:21
Rugova ishte nga Zori e qe besa edhe nga Frika
u moj e zjarrta po sa keq e paske fy rugoven me keto fjale,ama paske treguar tamam realitetin qe rugova eshte frikacak e cka jo tjeter......ai nuk mundet mu krahasu me thaqin ne asgje as ne politike e as edhe ne kete ceshtje se thaqi eshte trim e ai ka kthy shkaut pushken ..ndersa ky rugova "frikacaku" ka shku edhe ka ndejt me to ........turp...

Krokodilli
22-07-05, 10:07
mos ja shihni per te madhe se ata qe merren me budallaqe nuk kan brina por jan njerez me koke e me kembe Thaqi paka qene ne luften e LLugave per nje Kosove te ndare e me dy gjuhe zyrtare mozomakeq

More mos ka qene nen ndikimin e Alkooholit apo ka pire ndonje cigare me kanabis kurse verzioni tjeter munde te jete se ndoshta eshte takuar diku ne ulqin perseri me naj drashkoviq apo gjukanoviq e me kon jo more

Thaqoviqi mire e ka pas ndoshta se e ka gjuhe te shpirtit shkinishten

e zjarrta na trego si pe njofshe Thaqin se si duket ate e paske pas ne list te parin, , tash kush eshte me rradh,, se perndryshe nuk besoj se ke qka flet Keq Per Thaqin...
na trego mos edhe ti je njoftu me te kur ke qen nen ndikimin e Ektesis apo edhe Speedes.....