PDA

View Full Version : Urime 15 Vite Tė Arta LDK!!


MemphiSx
24-12-04, 11:26
b]Sot Lidhja Demokratike e Kosovės mbush plot pesėmbėdhjetė vjet nga dita e krijimit tė saj.
Nėse dallgėzimet kohore te ketyre pesembedhjet viteve do te perfytyroheshin si nje rrafsh hapesinor ateher keto pesembedhjet vite vertet kan peshen e epokave.
LDK vinte ne skenen e historis ne nje kohe kur Kosova perveq Serbis, armikun tjeter me te madh e kishte VETMIN.
Viti 1989, kur Serbia ia hiqte zyrtarisht Kosoves autonomin e vitit 1974,ishte edhe viti i heshtjes se plot nderkombetare per Kosoven. T'i dilje zot fatit te Kosoves ne nje kohe te till ishte nje trimeri e rralle,nje trimeri tek e cila te qonte vetem nje vizion i guximshem, nje trimeri tek e cila te qonte vetem nje qellim i lart, ai i shpetimit te atdheut,i liris se atdheut i pavarsis se atdheut. Bota e pa me indiferenc heqjen e autonomis se Kosoves ne mars 1989 e pa me indeferenc mbushjen e Kosoves per qdo meter katror me tanke me uniforma me prani te makineris serbe vrastare te luftes.Bota e pa me indiferenc ngjitjen e kryekasapit Millosheviq mbi supet e nje milion serbeve te pranishem ne manifestimin e Fushe-Kosoves te qershorit 1989 dhe mbi supet e miliona te tjerve qe shetiten ate neper anet e ndryshme te federates se asaj kohe.
Bota pa sesi ne aktin kunder Kosoves kryekasapi dhe Serbia pergatitnin nje nga krimet me te pashembullta kunder njerzimit. Bota ia fshehu njerzimit qellimin qe kryekasapi Millosheviq i ngjitur mbi supet e manifestimeve milionshe te bashkekombesve te tij kishte kunder njerzimit madje kunder pjeses me te pafajshme te tij,Kosoves pastaj Kroacis pastaj Bosnjes pastaj gjithnje e gjithnje keq e me keq kunder Kosoves. Bota ia fshehu njerzimit permasat e krimit te kryekasapit dhe te Serbis kunder Kroacis Bosnjes dhe Kosoves pra kunder njerzimit. Edhe sot pas vitesh e vitesh nga mbarimet e lufterave ne Kroaci,Bosnje dhe Kosove vazhdojn te shpalosen flete te panjohura te krimit te kryer kunder ketyre kombeve. Edhe per vite e vite te tjera do te vazhdohet te shpaloset krimi qe u fsheh nga syte e njerzimit ne ato vite te tragjedis se pashembullt. I vetmi mjet qe kishte ne duart e veta zoteri Ibrahim Rugova kur e themelonte LDK-ne ishte ideali i drejte dhe i shenjet per lirin dhe pavarsin e Kosoves
E vetmja permase e pandryshueshme konstante e partis qe e themeloi dhe drejtoi per 15 vite rresht zoteri Rugova ishte perpjekja e paepur per lirin dhe pavarsin e Kosoves. Duke mbrojtur te drejten dhe te verteten e Kosoves me zgjuarsi,vendosmeri,kembengulje zoteri Rugova arriti ta nxjerr Kosoven nga vetmia e madhe dhe ta vendose ne tavolinen e qendrave me te medha perendimore te vendosjes. Kosova e Ibrahim Rugoves ne keto 15 vite qekur ai hyri ne politiken aktive duke dale ne krye te LDK-se do te ishte misherim i idealit me te paster me heroik me veteflijues me shembullor ne fytyren e dheut te ketij planeti.
Vizioni politik i Rugoves ne krye te LDK-se ne krye te levizjes kombetare per lirine dhe pavarsin e Kosoves ne krye te shtetit te Kosoves te krijuara ne kushtet e renda te pushtimit barbar serb ndikoi ne drejtimin me pozitiv ne rrjedhen qe moren ngjarjet ne Gadishullin Ilirik. Me mprehtesi te rralle strategu, zoteri Rugova arriti te shmange terbimin e bishes derisa levizja kombetare per liri dhe pavarsi te kishte fituar njohjen dhe perkrahjen e caktuar ne bote.
Zoteri Rugova e kishte kuptuar se furia e kryekasapit Millosheviq dhe makineris se tij nuk do te ndalej me Kroacin dhe me Bosnjen nuk do te mjaftohej me tragjedit qe kishte bere deri ateher ne Kosove.
Kryekasapi dhe makineria e tij nuk do te hiqnin dore nga qellimi i tyre per ta hequr nga faqja e tokes Kombin Shqipetar te Kosoves dhe per ta trasheguar token e tij barbaret. Bota ngurroi ta kuptonte ne kohen e duhur zoteri Rugova dhe Gadishulli Ilirik, Evropa njerezimi u gjenden u gjenden te goditur ne njeren nga pikat e tij me te ndjeshme ne Kosove
Perballe agresionit te pershkallezuar millosheviqian do te ngrihej fuqishem lufta per liri dhe pavarsi e popullit te Kosoves Barbaret do te perzinin me dhune nje milion shqiptare te Kosoves per ne Shqiperi dhe Maqedoni. Trenat rruget dite e nate mbartnin vetem shqiptare te cilet deboheshin me dhune nga atdheu.Nje milion shqiptare te tjere do te mbijetojn neper male dhe pyjet nen meshiren e pameshir te bombardimeve te makineris serbe. Dhjetera mij shqipetare te vrare dhjetera mij shqipetare te zhdukur mijera e mijera varreza masive prej Drinite te Bardhe e deri ne Danub. Bota do t'i dilte krah Kosoves se zoterit Ibrahim Rugoves Kosoves se UQK-se Lidhja Demokratike e Kosoves ja dha atdheun dhe kombin heronjet me te medhenj dhe me te lavdishem te rene ne altarin e liris se Fehmi Aganit, Latif Berishes, Xhemai Mustafa, Enver Maloku. LDK ja jep atdheut dhe kombit disa nga Komandantet me te mdhenj te UQK-se si Ahmet Krasniqi, Tahir Zemaj, Ekrem Rexha,Uke Bytyqi,Smajl Hajdaraj. LDK i dha luftes per liri dhe pavarsin e Kosoves mijera luftetar, shum prej te cileve u flijuan ne altarin e liris dhe pavarsis kombetare. Kosova i besoj LDK-se partis dhe presidentit Rugova qe nga themelimi i saj dhe pareshtur.Dy her ne kohen e luftes dhe dy her te tjera ne kohen e pasluftes Kosova e zgjodhi Kryetarin e LDK-se President te Shtetit te Kosoves.
Ne te gjitha zgjedhjet e mbajtura para dhe pas luftes LDK-ja eshte partia me e votuar madje ne nje distance gjithnje te madhe ndaj partive te tjera.
LDK-se gjithnje e me shume eshte misherim i partis se idealve kombetare te Kosoves,misherim i partis se orientimeve perendimore te Kosoves e shprehur ne percaktimet monumentale te Presidentit Rugova per nje Kosove te Lir dhe te Pavarur. Anetaret e BE-se dhe te NATO-se ne miqesi te perhershme me SHBA
LDK ka shkruar kapituj tjer themelor per Kosoven dhe kombin kapituj tjer te ngjedhur me ngjarje epokale. Ne lartesin e 15 viteve te saja ne nje pervoje barasvlershme me pervoje shekullore te partive qe kane vepruar ne kushtet normale.
LDK ka perpara vetes detyra te jashtzakonshme per te permbushur prej sot e tutje ka kuptime te tjera vendimtare per Kosoven kombin fatet e rajonit dhe te kontinentit per te shkruar bashke me popullin e Kosoves i cili e ka rrethuar me dashuri dhe mirbesim e shpres partin e Presidentit Rugova partin me besnike dhe me te perkushtuar ndaj idealit te liris kombetare te Kosoves


Pra edhe njeher URIME 15 VJETORI I LIDHJES DEMOKRATIKE te KOSOVES [/b][/b]