PDA

View Full Version : Si tė menagjohen interesat kombėtare


bagjaku
04-01-05, 10:51
kėrkojė mendimin tuaj pėr kėtė temė , duke dhėn mendimin tuaj , tė mbėshtetur nga situata nė rajonė

Intuita
11-01-05, 16:52
Bagjaku moti e paske ba kete pytje e kerkush sesht pergjigje pe marr te drejten une si anetare e re ktu.
Interesi kombetar nuk ka te beje me interesin rajonal edhe me interesin kombetar nuk menaxhohet, sepse nuk eshte ky kurfare biznesi.

Interesi kombetar eshte nje domosdoshmeri per mireqenje prandaj eshte edhe obligim i ēdonjerit nga ne qe te punojme e ta mbrojme para interesit personal.

Shpati
12-01-05, 12:04
kėrkojė mendimin tuaj pėr kėtė temė , duke dhėn mendimin tuaj , tė mbėshtetur nga situata nė rajonė

Formula :

S-Suksesi
K-Koha
D-duhet
V-Veprimi


S=Kd+vd


Veshtro-ne qoft se ben nje veprim te duheur ne koh te duhur ather ke rezultat-sukses.
Por ne qoft se ben te kunderten ather ke kunderrezultat-jo sukses.

Krahaso: Shqiperin,Kosoven,Serbin etj

-Ne Shqiperi interesat personale do te menagjohen ashtu rrept duke e mos u merzitur edhe ather kur dy gures nuk mbesin me nje vend...

-Ne Kosov interesat e individeve jan kryesoret-ose veprime te mundshme pasojn ather kur nuk ka me alternativ... veshtro lufta qlirimtare fillon jo me 1991-1992 por me 1996-1997!!!


-Serbet prej vitit 2000-2003
E debuan Partin e Millosheviqit nga pushteti...
E derguan Millosheviqin ne Hag...
E vran Gjingjiqin ...etj.

Pra siq po shifet interesat nacionale mbrohen ne qoft se vepron ne Koh dhe si duhet...
Me pas veprue si duhet dhe kur esht dashur te veprohet shum qka do te ishte ndryshe.

Shpati
17-01-05, 13:53
kėrkojė mendimin tuaj pėr kėtė temė , duke dhėn mendimin tuaj , tė mbėshtetur nga situata nė rajonė

Formula :

S-Suksesi
K-Koha
D-duhet
V-Veprimi


S=Kd+vd


Veshtro-ne qoft se ben nje veprim te duheur ne koh te duhur ather ke rezultat-sukses.
Por ne qoft se ben te kunderten ather ke kunderrezultat-jo sukses.

Krahaso: Shqiperin,Kosoven,Serbin etj

-Ne Shqiperi interesat personale do te menagjohen ashtu rrept duke e mos u merzitur edhe ather kur dy gures nuk mbesin me nje vend...

-Ne Kosov interesat e individeve jan kryesoret-ose veprime te mundshme pasojn ather kur nuk ka me alternativ... veshtro lufta qlirimtare fillon jo me 1991-1992 por me 1996-1997!!!


-Serbet prej vitit 2000-2003
E debuan Partin e Millosheviqit nga pushteti...
E derguan Millosheviqin ne Hag...
E vran Gjingjiqin ...etj.

Pra siq po shifet interesat nacionale mbrohen ne qoft se vepron ne Koh dhe si duhet...
Me pas veprue si duhet dhe kur esht dashur te veprohet shum qka do te ishte ndryshe.

Ne Shqiperi:
Do te ndodh mosveprimi i "mjaftushem" i Zotit Ramiz Alia por the Kreut Ushtarak ?
Veshtro kryetari i Venezueles jo se dha Dorheqje por as nuk u kandidua per postin e Kryetarit.
Ather kur filluan grevistet te demtojn ekonomin i njeti ju pergjigj drejt dhe konkret "Armata do te veproi ashper kunder demtuseve".
I njeti e shpetoi vendin e tij nga anarkia dhe varfria.
Ne Shqiperi mbas largimit te Zotit Ramiz Alia vendi u fut ne nje varfri totale edhe pse Shqiperia ishte e varfur.
Nje Shqiptark pergjigjej ne nje emision Telivizif me thenjen "per nje nat mbeta e pa pun nga profesioni edukatore u shendrrova ne pastruse".