PDA

View Full Version : duhani


rixhi2h
14-01-05, 16:05
ju pershendes te gjitheve kjo eshte hera e pare qe shkruaj ne ket forum dhe ne jeten time nuk kam has qe dikush te lavderohet me pimjen e duhanit,ju jeni te ri dami do te vije nese doni qe femijte e juaj mos ta pine si do te binden kur ju do do te jeni me cigare ne dore[goje]kjo i pergjane kurre nji persone shete ilac per floke kurse ai vete eshte te them KOXHAK.nji duhanxhitha;kane thane se duhani i ka 99 te keqia e nji te mire por edhe ajo seshte e mire dhe e ndezi.

doGzona
21-08-05, 21:14
DUHANI DEMTON SHENDETIN

Studime te reja tregojne se ngjiteset me nikotine qe mbahen ne trup per te luftuar vesin e pirjes se duhanit mund te jene te demshme nese perdoren per nje periudhe te gjate kohe. Studimi u botua ne Revisten Nature Medicine dhe thekson se sasite e larta te nikotines stimulojne shtimin e eneve te gjakut qe mund te kene efekt pozitiv per pacientet qe vuajne nga probleme te qarkullimit te gjakut. Por raporti paralajmeron se pasoje e ngjiteseve me nikotine mund te jene edhe shtimi i tumoreve kanceroze, si dhe i pllakes qe bllokon enet e gjakut. Shkencetaret amerikane qe zhvilluan kete studim thone se njerezit qe perdorin ngjitese me nikotine per te luftuar vesin e duhanit, duhet te i perdorin keto ngjitese vetem per nje periudhe te shkurter kohe.

PERFUNDIME NE LIDHJE ME DEMET E PIRJES SE DUHANIT

Pasojat e demshme tek grate qe pine duhan jane 3 here me te shumta, se sa te ato te cilat nuk e pine ate.
Duhani eshte shkaktari kryesor i shume semundjeve te rrezikshme.
Shterpesia tek grate qe pine duhan eshte 10 here me larte, se tek ato te cilat nuk pine.
Pirja e duhanit gjate periudhes se ushqimit te femijes me gji, ndikon qe edhe femija te pije duhan kur te rritet.
Ngushtimi i eneve te gjakut, ne shumicen e rasteve, eshte pasoja e pirjes se duhanit.
Kur gruaja shtatezene pi duhan, ngadalesohet zhvillimi dhe femija lind nen peshen e duhur.
Qelizat e shumimit tek meshkujt qe pine duhan demtohet dhe rritet rreth 31% rreziku i kancerit.
Shkaku kryesor i tensionit te larte eshte perdorimi i duhanit

[b]CFARE NDRYSHIMESH NDODHIN TEK ATA QE BRAKTISIN DUHANIN]/b]

Sipas specialisteve, tek personat qe braktisin duhanin ndodhin keto ndryshime:
Shtohet oreksi.
Funksionon me mire sistemi i tretjes dhe nuk do te vuani me nga pagjumsia.
Gjumi do te jete i thelle dhe i qete.
Do te zvogelohet rreziku i infeksioneve.
Do te pakesohet lodhja.
Do te zvogelohet ngarkesa e mushkerive.
Do te shtohet aftesia dhe fuqia per pune.
Do te marre fund demi qe shkaktoni familjes dhe shoqerise.
Do te shtohet aftesia e te parit.
Do te rriten energjite.
Do te pakesohet deshira per te pire pije alkoolike.
Do te keni nje bote shpirterore te qete.
S'do te mbaje me ere te keqe goja juaj.
Do te pakesohet rreziku i semundjes se kancerit te mushkrive.
Do te ngadalsohet procesi i plakjes.
Do te shtohet hareja.

LEDHATIMI
14-10-05, 09:50
http://www.modrica.com/forum/uploads/images/Stefano/Cancer_loader.gif

Dilaver
09-03-06, 14:31
Numri i cigareve tė shitura nė SHBA mė 2005 ka rėnė nė nivelin mė tė ulėt nė 55 vjetėt e fundit
http://www.kosova.com/images/spacer_CCCCCC.gif
Uashington, 09 mars - Numri i cigareve tė shitura nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės mė 2005 ka rėnė nė nivelin mė tė ulėt nė 55 vjetėt e fundit, gjė qė ka imponuar restrikcione tė mėdha nė tregun e industrisė sė duhanit, ka bėrė tė ditur Asociacioni Nacional NAAG, njofton Rojter. Nė njoftim thuhet se mė 2005 nė Shtetet e Bashkuara janė shitur 378 miliardė cigare, qė ėshtė numri mė i ulėt qė nga vitit 1951. Kjo rėnie e shitjes sė duhanit po vazhdon tash tetė vjet, qė nga viti 1998. Qendra amerikane e kontrollit dhe e preventivės sė sėmundjeve konsideron se pirja e duhanit ėshtė shkak, qė prin nė vdekjet nė SHBA. Rreth 440 mijė njerėz vdesin ēdo vit nga kanceri i mushkėrive dhe sėmundjet e tjera, qė ndikohen nga pirja e duhanit.


QIK

E_Zjarrta
27-03-06, 06:52
Shoqerija Kosovare eshte vendi ne evrop ku me se shumti konsumohet Duhani per koke banori dhe per nga Mosha


Kosova sipas nje analize te bere nga instituti i mjeksise Gjermane ka ardhe ne perfundim se ne Kosove mosha mesatare e jetes eshte me e vogla ne Evrop ku bejne pjese shume faktore e nje nder ta eshte edhe D U H A N I


Mos Pini Duhan se u vjen Era

Dijedoni
28-04-06, 22:54
Ju pėrshnes nga zemra dhe desha nja dy fjalė me i shkrue pėr duhanin.Duhani ėshtė i dobishėm pėr shėndet se ju mbron nga thėrmiat atomike,uraniumit tė varfur,plutoniumit,etj.Tymi i duhanit krijon nje mykozė rreth mushkėrive dhe tė mbron nga ato qė i pėrmenda mė lartė.Sipas statistikave duhani pėr kokė banori pihet mė sė shum,ti nė Japoni dhe Greqi ,mirėpo atje ka mė sė pakti tė sėmuar nga kanceri.
Tash,po ju tregoj se ku mund ta lexoni kėtė artikull se sa ėshtė e vėrtetė,nuk edi.www.the truthseeker.co.uk nė tė majtė shko te Health.OK.Mua mu duk shumė interesant,por kishte edhe shumė tjera tema tė ndryshme.Mos iu besoni mjekėve dhe avokatėve.hahahaha.tung.
P.S.Poashtu kush don tė dij pėr tė vėrteten mbi shėndetin, shko www.thedoctorwithin.com
Krejt sillet rreth parave.Tung

Naki
30-04-06, 21:28
http://www.ankebut.com/images/cigarette.jpg

Naki
30-04-06, 21:35
http://www.medicinenet.com/images/illustrations/lung_cancer_metastasis.jpg

Pirja e duhanit dhe rreziqet nga Metastazat kanzerogjene tė mushkėrive.


Pothuajse secili njeri e di se duhani ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin e njeriut, madje se ēon edhe nė vdekje. Kjo ėshtė vėrtetuar nga studimet shkencore. Nė botė ekzistojnė njė sėrė organizata tė cilat merren me organizimin e luftės kundėr duhanit. Njėra prej tyre ėshtė edhe Organizata Botėrore pėr Shėndetėsi (WTO). Ajo me njė rast kishte publikuar njė tekst ku thuhej se sikur tė ishte e mundur qė tė harxhoheshin nė lėminė e shėndetėsisė dy tė tretat e mjeteve qė harxhohen nė botė pėr blerjen e cigareve, atėherė do tė mundėsohej pajisja e ēdo njeriu me nevojat mė tė rėndėsishme shėndetėsore.

Sipas statistikave tė fundit rezulton qė:
- Raporti i vdekjeve tek ata qė nuk pinė duhan ėshtė 12 nė 100.000;
- Tek ata qė pinė gjysmė pako cigare nė ditė raporti i vdekjeve ėshtė 95 nė 100.000;
- Tek ata qė pinė njė pako cigare nė ditė raporti i vdekjeve ėshtė 200 nė 100.000.

Aftėsia e thithjes sė oksigjenit te njerėzit qė pinė duhan pakėsohet nė raportin 1/6 deri nė 1/3, qė do tė thotė se nė trupin e njeriut futet 13-33 % mė pak oksigjen. Kjo dėmton nė radhė tė parė trurin dhe zemrėn.
Nė 90 % tė rasteve, bllokimi i gjakut nė damarė vjen si pasojė e pirjes sė duhanit. Gratė qė pinė duhan plaken 15 vjet mė herėt nė krahasim me ato qė nuk pinė duhan. Pastaj, cigarja ėshtė armiku i vitaminave - pirja e njė cigare shkatėrron rreth 2,5 miligramė vitaminė C nė trupin e njeriut.

Duhani nuk ėshtė i rrezikshėm vetėm pėr ata qė e pijnė atė. Pėrkundrazi, ai shumė ėshtė i dėmshėm edhe pėr njerėzit qė gjenden pėrrreth duhanxhinjve. Kjo ėshtė e ashtuquajtura pirje pasive e duhanit. Pirje pasive e duhanit quhet thithja e tymit tė duhanit qė ėshtė pėrhapur rreth e pėrqark. Tymi i duhanit pėrmban 4000 pėrbėrės tė ndryshėm kimik, shumė nga tė cilėt janė tė dėmshėm pėr shėndetin, ndėrsa 50 prej tyre e shkaktojnė kancerin. 15 % e tymit tė njė cigare thithet nga personi qė pi duhan, ndėrsa 85 % e tij kalon nė ajėr. Kėtu nuk llogaritet vetėm tymi qė e shohim me sy, por edhe gazrat e padukshme. Thithja e tymit paraqet rrezik serioz pėr shėndetin.

Thithja e duhanit ndikon nė:
- Rritjen e rrezikut tė shfaqjes sė kancerit tė mushkėrive te njerėzit qė njihen si mospirės tė duhanit;
- Shfaqjen e ērregullimeve nė aparatin e frymėmarrjes dhe shtimin e rrezikut tė shfaqjeve tė sėmundjeve tė zemrės.
Poashtu, tymi qė del gjatė pirjes sė duhanit ndikon nė: irritimin e syve, irritimin e hundės dhe tė grykės sė fytit, nė shtimin e dhembjeve tė kokės, marramendje, shfaqjen e shenjave tė lodhjes dhe pakėsimin e pėrqėndrimit, mbajtjen e erės sė duhanit nė rrobet e veshura dhe nė flokė etj.
Nga ana tjetėr, ai qė nuk pin duhan, por qėndron nė njė vend tė mbyllur ku pihet cigare pėr njė kohė prej katėr orėsh, merr njė sasi nikotine qė ėshtė e barabartė me atė qė do tė merrte sikur do tė kishte pirė 10 cigare.
Tek ata njerėz qė nuk pinė duhan, por qėndrojnė pranė atyre qė pinė duhan, rreziku i shfaqjes sė sėmundjes sė leukemisė (kancerit nė gjak) rritet 6.8 herė, i kancerit tė mushkėrive 3.3 herė dhe i kancerit tė laringut 3.4 herė. Njerėzit qė jetojnė nė njė mjedis jo tė pastėr zakonisht marrin rreth 2-3 % monoksid karboni, ndėrsa kur ndodhen nė njė mjedis tė mbyllur ku pihet duhan, sasia e monoksidit tė karbonit qė marrin sė bashku me ajrin rritet deri 15 %.

Luana
03-05-06, 18:51
Naki shume flm per keshillen tende por si ta le bre qe kur nuk kam cigare po ha njerz e hajt :rolleyes: :rolleyes:

Dijedoni
03-05-06, 20:27
http://www.medicinenet.com/images/illustrations/lung_cancer_metastasis.jpg

Pirja e duhanit dhe rreziqet nga Metastazat kanzerogjene tė mushkėrive.


Pothuajse secili njeri e di se duhani ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin e njeriut, madje se ēon edhe nė vdekje. Kjo ėshtė vėrtetuar nga studimet shkencore. Nė botė ekzistojnė njė sėrė organizata tė cilat merren me organizimin e luftės kundėr duhanit. Njėra prej tyre ėshtė edhe Organizata Botėrore pėr Shėndetėsi (WTO). Ajo me njė rast kishte publikuar njė tekst ku thuhej se sikur tė ishte e mundur qė tė harxhoheshin nė lėminė e shėndetėsisė dy tė tretat e mjeteve qė harxhohen nė botė pėr blerjen e cigareve, atėherė do tė mundėsohej pajisja e ēdo njeriu me nevojat mė tė rėndėsishme shėndetėsore.

Sipas statistikave tė fundit rezulton qė:
- Raporti i vdekjeve tek ata qė nuk pinė duhan ėshtė 12 nė 100.000;
- Tek ata qė pinė gjysmė pako cigare nė ditė raporti i vdekjeve ėshtė 95 nė 100.000;
- Tek ata qė pinė njė pako cigare nė ditė raporti i vdekjeve ėshtė 200 nė 100.000.

Aftėsia e thithjes sė oksigjenit te njerėzit qė pinė duhan pakėsohet nė raportin 1/6 deri nė 1/3, qė do tė thotė se nė trupin e njeriut futet 13-33 % mė pak oksigjen. Kjo dėmton nė radhė tė parė trurin dhe zemrėn.
Nė 90 % tė rasteve, bllokimi i gjakut nė damarė vjen si pasojė e pirjes sė duhanit. Gratė qė pinė duhan plaken 15 vjet mė herėt nė krahasim me ato qė nuk pinė duhan. Pastaj, cigarja ėshtė armiku i vitaminave - pirja e njė cigare shkatėrron rreth 2,5 miligramė vitaminė C nė trupin e njeriut.

Duhani nuk ėshtė i rrezikshėm vetėm pėr ata qė e pijnė atė. Pėrkundrazi, ai shumė ėshtė i dėmshėm edhe pėr njerėzit qė gjenden pėrrreth duhanxhinjve. Kjo ėshtė e ashtuquajtura pirje pasive e duhanit. Pirje pasive e duhanit quhet thithja e tymit tė duhanit qė ėshtė pėrhapur rreth e pėrqark. Tymi i duhanit pėrmban 4000 pėrbėrės tė ndryshėm kimik, shumė nga tė cilėt janė tė dėmshėm pėr shėndetin, ndėrsa 50 prej tyre e shkaktojnė kancerin. 15 % e tymit tė njė cigare thithet nga personi qė pi duhan, ndėrsa 85 % e tij kalon nė ajėr. Kėtu nuk llogaritet vetėm tymi qė e shohim me sy, por edhe gazrat e padukshme. Thithja e tymit paraqet rrezik serioz pėr shėndetin.

Thithja e duhanit ndikon nė:
- Rritjen e rrezikut tė shfaqjes sė kancerit tė mushkėrive te njerėzit qė njihen si mospirės tė duhanit;
- Shfaqjen e ērregullimeve nė aparatin e frymėmarrjes dhe shtimin e rrezikut tė shfaqjeve tė sėmundjeve tė zemrės.
Poashtu, tymi qė del gjatė pirjes sė duhanit ndikon nė: irritimin e syve, irritimin e hundės dhe tė grykės sė fytit, nė shtimin e dhembjeve tė kokės, marramendje, shfaqjen e shenjave tė lodhjes dhe pakėsimin e pėrqėndrimit, mbajtjen e erės sė duhanit nė rrobet e veshura dhe nė flokė etj.
Nga ana tjetėr, ai qė nuk pin duhan, por qėndron nė njė vend tė mbyllur ku pihet cigare pėr njė kohė prej katėr orėsh, merr njė sasi nikotine qė ėshtė e barabartė me atė qė do tė merrte sikur do tė kishte pirė 10 cigare.
Tek ata njerėz qė nuk pinė duhan, por qėndrojnė pranė atyre qė pinė duhan, rreziku i shfaqjes sė sėmundjes sė leukemisė (kancerit nė gjak) rritet 6.8 herė, i kancerit tė mushkėrive 3.3 herė dhe i kancerit tė laringut 3.4 herė. Njerėzit qė jetojnė nė njė mjedis jo tė pastėr zakonisht marrin rreth 2-3 % monoksid karboni, ndėrsa kur ndodhen nė njė mjedis tė mbyllur ku pihet duhan, sasia e monoksidit tė karbonit qė marrin sė bashku me ajrin rritet deri 15 %.
Naki,qeli syte pak e zgjohu nga gjumi.Keto studimi shkencore dhe statistika qe po i permend ti a e din kush i financon?Njerzit ma te pasun ne bote(kompaniat farmaceutike)sa miliarda dollar hargjohen PER BARNA kinse per sherimin e kancerit,sides,diabetit etj.edhe prap miliona njerze po vdesin,pse?!.Kejt keto jan semundje te fabrikuara nga fabrikantat e barnave qe nuk iu konvenon sinqerisht mi shnosh njerzit.Naki,nese e din anglishten shfletoje pak faqet alternative te mjekesise.edhe do te bindesh se si funksionon bota globale kapitaliste.Tash sinqerisht tz dhe te gjithe duhanxhinjet i pershendes nga zemra.

Dijedoni
03-05-06, 20:34
Naki shume flm per keshillen tende por si ta le bre qe kur nuk kam cigare po ha njerz e hajt :rolleyes: :rolleyes:
Luana,veē ti vazhdo me jetėn tande,por mos e tepro shumė se tė ban zarar,se edhe banane me hongėr shumė zihesh kaps,hahahaha.

Luana
03-05-06, 20:53
Luana,veē ti vazhdo me jetėn tande,por mos e tepro shumė se tė ban zarar,se edhe banane me hongėr shumė zihesh kaps,hahahaha.

Dijedoni ,
Sa keq ...!!
Bananet nuk jan favoritet e mia :tongue:

Sead
03-05-06, 21:19
Edhe pse vet jam ka e konzumoj Duhanin me te vertet e demton Shendetin e njeriut jam mundu shum her me u largu por qe ende jam ne at rethin por mundet mu largu edhe prej asaj vetem duhet me qen shum i vendost duhet me pas karrakter te fort qajo esht krejt se njeriu e ka kriju njeriu mundet me u largu

Dijedoni
03-05-06, 22:32
Edhe pse vet jam ka e konzumoj Duhanin me te vertet e demton Shendetin e njeriut jam mundu shum her me u largu por qe ende jam ne at rethin por mundet mu largu edhe prej asaj vetem duhet me qen shum i vendost duhet me pas karrakter te fort qajo esht krejt se njeriu e ka kriju njeriu mundet me u largu
Sead,lexoje postimin tim ma lart me kujdes,ėshtė krejt "State of mind"nėse don me lanė veē duhesh mu kanė i vendosur,por po tė them nėse e pin me masė mos u frikėso se ska lidhje me kancerin,mos i ngo mjekėt se ata janė tė manipuluar(Nuk e din tė vėrtetėn).Duhet me u frikėsue prej thėrmiave atomike,uraniumit tė varfėr,plutoniumit,Chernobilit ,agregatave etj.Shumė tė ri po vdesin nga grimcat e uraniumit tė varfėr.Duhani krijon njė mbėshtjellės rreth mushkėrive dhe tė mbron nga ato qė i ceka ma lart.Pėrshendetje.

Dijedoni
03-05-06, 22:36
Dijedoni ,
Sa keq ...!!
Bananet nuk jan favoritet e mia :tongue:
Luana, mos mu zemėro,se veē desha pak mu ba humorist, bananet ishin vetėm nje shembull krahasimi.Mė fal nėse tė kam ofenduar.Pini cigare edhe hani molla...edhe mirruni me sport.Tung.

Luana
03-05-06, 22:39
Luana, mos mu zemėro,se veē desha pak mu ba humorist, bananet ishin vetėm nje shembull krahasimi.Mė fal nėse tė kam ofenduar.Pini cigare edhe hani molla...edhe mirruni me sport.Tung.

Dijedoni ,
Mos u bej merak se une nuk u lodha fare :wink:

Naki
05-05-06, 22:51
Pothuajse secili njeri e di se duhani ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin e njeriut, madje se ēon edhe nė vdekje. Kjo ėshtė vėrtetuar nga studimet shkencore. Nė botė ekzistojnė njė sėrė organizata tė cilat merren me organizimin e luftės kundėr duhanit. Njėra prej tyre ėshtė edhe Organizata Botėrore pėr Shėndetėsi (WTO).

Dijedoni ,me shumė kompetencė profesionale sjelli shkrime me njė arsye tė fortė tė kemi njė popullatė tė shėndoshė do tė thotė tė informojmė drejtė pėr rreziqet -shkaktarėt qė dėmtojmė shėndetin.
Nga pėrvoja ime e pėrditėshme nė repartet spitalore tė Klinikave Universitare nė Gjermani kamė njė pasqyrė faktike se pirja e duhanit shumė pacientave ju ka dhuruarė pėr fatė tė keq Pareliza Trupore,sėmundje tė mushkrive,dhe dėmtim tė enėve tė Gjakut.
Janė kėta tė sėmurė qė ēdo ditė vuajtjet dhe pasojat nga pirja e duhanit i kalojnė nė karroca Invalidore.
Hiq mė largė se dje njė Pacient i moshės 54 vjeqar,qė kishte konsumuarė nga dy pako duhanė nė ditė,pasė njė operacioni tė arterjeve karotide -nė qafė ia kishin dhuruarė kirurgėt nė njė epruvetė, njė palcė kristalor i formuarė nga duhani qė kishte mbyllur arterjen dhe i kishte shkaktuarė pėr shumė vite tensionin e lartė tė shtypjes sė gjakut dhe mė kėtė paralizen e ftyrės dhe marrjen e tė folurit.

Dijedoni i nderuar kėto janė fakte qė unė i shohė qdo ditė nė repartin e specializuar Intensiv-STROKE UNIT.

Me nderime Naki

Naki
05-05-06, 23:09
Naki shume flm per keshillen tende por si ta le bre qe kur nuk kam cigare po ha njerz e hajt :rolleyes: :rolleyes:

Luana e nderuar,lėrja e duhanit kėrkonė vullnetė dhe dėshirė ,po edhe vetėbesimė qė ju duani tė bėni njė hapė tė tillė pa rikthimė.
Njohė shumė Njerzė qė kanė marrė njė hapė tė tillė dhe kanė pasur suksesė dhe sot janė shumė krenarė qė nuk konsumojnė duhanė.

Njė mikė i imi la duhanin nė etapa duke redukuar ēdo ditė nga njė cigare mė pakė dhe pėr 20 ditė ja vuri qelsin trurit dhe i tha vetit nuk ka cigare.
Nė vendė tė duhanit ngrėnė pemė duke ruajtur peshen trupore dhe nė rrethin ku jetonė ka njė solidaritet dhe mirėkuptim nuk pihet fare duhani.Naki

Luana
05-05-06, 23:35
Luana e nderuar,lėrja e duhanit kėrkonė vullnetė dhe dėshirė ,po edhe vetėbesimė qė ju duani tė bėni njė hapė tė tillė pa rikthimė.
Njohė shumė Njerzė qė kanė marrė njė hapė tė tillė dhe kanė pasur suksesė dhe sot janė shumė krenarė qė nuk konsumojnė duhanė.

Njė mikė i imi la duhanin nė etapa duke redukuar ēdo ditė nga njė cigare mė pakė dhe pėr 20 ditė ja vuri qelsin trurit dhe i tha vetit nuk ka cigare.
Nė vendė tė duhanit ngrėnė pemė duke ruajtur peshen trupore dhe nė rrethin ku jetonė ka njė solidaritet dhe mirėkuptim nuk pihet fare duhani.Naki

Naki , ashtu keshtu kam filluar ta le , vetem 3 ose 4 ne dite i pij , me te vertet po me pengon per shendet , koheve te fundit po kollitem shume dhe e shoh se era e rrobeve me vjen , shumica e shoqeris time nuk e pin dhe gjithenje me thojn phhhhhhhh era te vjen , sa jam kam inat ....!!!
per ate jam shume e vendosur qe ta le ket dreq duhan her kur do her , po nji dite PO ...

Naki
05-05-06, 23:51
Naki , ashtu keshtu kam filluar ta le , vetem 3 ose 4 ne dite i pij , me te vertet po me pengon per shendet , koheve te fundit po kollitem shume dhe e shoh se era e rrobeve me vjen , shumica e shoqeris time nuk e pin dhe gjithenje me thojn phhhhhhhh era te vjen , sa jam kam inat ....!!!
per ate jam shume e vendosur qe ta le ket dreq duhan her kur do her , po nji dite PO ...


Ju keni shumė pėrparsi tė leni lehtė duhanin,pasi keni njė shoqėri qė nuk e konsumojnė duhanin dhe ndihma e tyre morale do tju japė forcė tė merrni hapin e madhė mė tė vlefshėm pėr shėndetin tuajė.

me nderime Naki

Luana
05-05-06, 23:55
Ju keni shumė pėrparsi tė leni lehtė duhanin,pasi keni njė shoqėri qė nuk e konsumojnė duhanin dhe ndihma e tyre morale do tju japė forcė tė merrni hapin e madhė mė tė vlefshėm pėr shėndetin tuajė.

me nderime NakiShume te falemnderoj Naki , me te vertet je teper i sinqert dhe te deshiroj postim me tutjeshme :smile:

vendasi
06-05-06, 04:05
Nuk jemi nė rubriken pa censur,tė keni mirėkuptim .


Naki

HoteL-MadriD
06-05-06, 14:52
Duhani per mendimin tim demton shum, sepse shum katran ka ne te dhe per ate.

Una dhe pse e pi vet, por prap se prap them se eshte e demshme.Una pendohem qe jam duke e pire.

Mos pini duhan, Hani molla.

Dijedoni
06-05-06, 14:52
Pothuajse secili njeri e di se duhani ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin e njeriut, madje se ēon edhe nė vdekje. Kjo ėshtė vėrtetuar nga studimet shkencore. Nė botė ekzistojnė njė sėrė organizata tė cilat merren me organizimin e luftės kundėr duhanit. Njėra prej tyre ėshtė edhe Organizata Botėrore pėr Shėndetėsi (WTO).

Dijedoni ,me shumė kompetencė profesionale sjelli shkrime me njė arsye tė fortė tė kemi njė popullatė tė shėndoshė do tė thotė tė informojmė drejtė pėr rreziqet -shkaktarėt qė dėmtojmė shėndetin.
Nga pėrvoja ime e pėrditėshme nė repartet spitalore tė Klinikave Universitare nė Gjermani kamė njė pasqyrė faktike se pirja e duhanit shumė pacientave ju ka dhuruarė pėr fatė tė keq Pareliza Trupore,sėmundje tė mushkrive,dhe dėmtim tė enėve tė Gjakut.
Janė kėta tė sėmurė qė ēdo ditė vuajtjet dhe pasojat nga pirja e duhanit i kalojnė nė karroca Invalidore.
Hiq mė largė se dje njė Pacient i moshės 54 vjeqar,qė kishte konsumuarė nga dy pako duhanė nė ditė,pasė njė operacioni tė arterjeve karotide -nė qafė ia kishin dhuruarė kirurgėt nė njė epruvetė, njė palcė kristalor i formuarė nga duhani qė kishte mbyllur arterjen dhe i kishte shkaktuarė pėr shumė vite tensionin e lartė tė shtypjes sė gjakut dhe mė kėtė paralizen e ftyrės dhe marrjen e tė folurit.

Dijedoni i nderuar kėto janė fakte qė unė i shohė qdo ditė nė repartin e specializuar Intensiv-STROKE UNIT.

Me nderime Naki
Naki,po mė vjen keq qė nuk po shikon ma thellė pėrtej horizontit.Kur ta kuptosh se si funksionon bota globale atherė do ta kish tė qartė.Naki,tė lutem shko nė www.thedoctorwithin.com ,qė d.m.th. mjeku brenda neve,e shfletoje pak edhe do ti shifesh shkaqet e vėrteta tė sėmundjeve.A po ma skjaron se pse shkenca qė aq shumė qenka e fortė me hargjime tė mėdhaja dhe studime tė shumta NUK po mundet me i zbulue barnat kunder kancerit,sides,diabetit etj.Natyrisht qė nuk mundet se shumė industrialista botėror mbesin pa miliarda dollarė.Kjo ėshtė mashtrim i shekullit, i dashuri mik,Naki.psh.Flouri qė pėrdoret nė pastė tė dhėmbve dhe nė ujė, shkakton prishjen e dhėmbve dhe tė eshtrave,e popullit i thuhit se Fluori tė mbron dhėmbėt.Unė pėr veti punoj nė UNITED NATIONS edhe e di si funksion kjo organizatė,kush qėndron pas kėsaj.Leri ti WHO e studimet tjera shkencore,se kto jan vetėm paravan i pasanikėve(Kapitalistave).Jo vetėm barnat por edhe ushqimi i procesuar(fabrikuar) ėshtė dhe punohet vetėm me i mbush kontet e kapitalistave.E tash tė pėrshendes nga zemra se tė gjithė jemi tė manipuluar dhe mashtruar.Nderime.

Naki
06-05-06, 16:00
Dijedoni i nderuar,pa dyshimė ka diqka tė vertetė nė ekonominė Farmaceotike,dhe prodhimi i barnave ka pėr veq dobinė mjekėsore edhe fitimin materialė.
Ne dijmė se ēdo ilaq pėr veq Indikacioneve shėruese ka edhe kontraindikacione,po nė krahasimė me efektet shėruese indikative,kontraindikacionet nuk luajnė shumė peshė.

Nė mungesė tė njohurive,tė patohistologjisė sė sėmundjeve nė tė kaluaren ka qenė mortaliteti/Vdekshmėria shumė mė e lartė se sa nė decenjet e fundit,dhe nuk mendojė se ka qenė lojė fitimesh materiale tė Farmakologėve.
Mjerishtė ende nuk ėshtė zbuluar ilaqi shėrues kunder sėmundjeve kancerogjene,po ka tri alternativa tė luftimit tė vdekjes sė hershėme nga kjo sėmundje/Terapia kimike,Terapia Hormonale dhe Terapia me antitrupa qė japin shpresė pėr zbulimin e ilaqit shėrues.

Tė kthehem tek tema e duhanit,edhe kėtu ekonomia i ka pėrfitimet e veta,po pėr shėndetin tonė eshtė shumė i rrezikshėm.
Nė njė literaturė shkencore Gjermane kam lėxuar se njė konumues i duhanit ēė konsumonė njė pako cigare nė 24 orė,tė llogaritur mbrenda njė viti lironė energji tė mbrendėshme dėmtuese sikurse tė bėnte 250 fotografime Rėntgenologjike.


Me nderime Naki

Dijedoni
06-05-06, 22:08
Dijedoni i nderuar,pa dyshimė ka diqka tė vertetė nė ekonominė Farmaceotike,dhe prodhimi i barnave ka pėr veq dobinė mjekėsore edhe fitimin materialė.
Ne dijmė se ēdo ilaq pėr veq Indikacioneve shėruese ka edhe kontraindikacione,po nė krahasimė me efektet shėruese indikative,kontraindikacionet nuk luajnė shumė peshė.

Nė mungesė tė njohurive,tė patohistologjisė sė sėmundjeve nė tė kaluaren ka qenė mortaliteti/Vdekshmėria shumė mė e lartė se sa nė decenjet e fundit,dhe nuk mendojė se ka qenė lojė fitimesh materiale tė Farmakologėve.
Mjerishtė ende nuk ėshtė zbuluar ilaqi shėrues kunder sėmundjeve kancerogjene,po ka tri alternativa tė luftimit tė vdekjes sė hershėme nga kjo sėmundje/Terapia kimike,Terapia Hormonale dhe Terapia me antitrupa qė japin shpresė pėr zbulimin e ilaqit shėrues.

Tė kthehem tek tema e duhanit,edhe kėtu ekonomia i ka pėrfitimet e veta,po pėr shėndetin tonė eshtė shumė i rrezikshėm.
Nė njė literaturė shkencore Gjermane kam lėxuar se njė konumues i duhanit ēė konsumonė njė pako cigare nė 24 orė,tė llogaritur mbrenda njė viti lironė energji tė mbrendėshme dėmtuese sikurse tė bėnte 250 fotografime Rėntgenologjike.


Me nderime Naki
Naki,i nderuar,cila mjekėsi ėshtė ma efikase, mjekėsia perėndimore(me barna-droga)apo mjekėsia kineze (me bimė natyrale,masazsha,akupunktura etj.)Edhe nėse ki kohė mos e le pa lexue nė www.thedoctorwithin.com (http://www.thedoctorwithin.com), www.nexusmagazine.com (http://www.nexusmagazine.com), edhe www.thetruthseeker.co.uk

Naki
16-05-06, 20:26
Ndikimi i duhanit tek fėmijėt

Pirja e duhanit ka tė ngjarė se prek si vetė personin dhe ata qė rrijnė pranė, nė kėtė rast fėmijėt. Dhe kjo nuk ėshtė diēka e re. Tė dhėnat e njė studimi tregojnė se fėmijėt e vegjėl tregojnė shenja tė rrezikut nga kimikatet e duhanit kur njė person nė familje pi duhan nė prani tė tyre.
Analizat e urines tė 144 foshnjeve me prindėr qė pijnė duhan treguan se afro 50 pėrqind e tyre kanė nivele tė njė kimikati tė quajtur NNK, i cili gjendet vetėm nė duhan. Ky kimikat ėshtė njė nga shkaktarėt e kancerit.
Foshnjet tek tė cilėt u vunė re shenja tė karcinogjenit kishin prindėr qė pinin duhan nė prani tė tyre mesatarisht 76 cigare nė javė. Por shenja tė karcinogjenit nuk u vunė re tek fėmijėt prindėrit e tė cilėve pinin nė prani tė tyre vetėm 27 cigare nė javė. Kimikati NNK shkakton lloje tė ndryshme kanceri tek kafshėt dhe besohet se luan njė rol tė dukshėm nė shkaktimin e kancerit tė mushkėrive tek ata qė pijnė duhan edhe tek ata qė rrijnė pranė tyre.
Tė dhėnat e studimit tregojnė se fėmijėt qė jetojnė nė njė mjedis ku pihet duhani kanė shumė gjasa tė preken nga kanceri kur tė rriten. Pra mesazhi i studimit duket se ėshtė: Mos pini duhan nė prani tė fėmijėve.

uck_aksh
28-09-06, 23:43
duhanin e kam pir nga viti 1987 e deri me vitin 2001
qka kam mundur te dalloj nga duhani
1. Kur e kam perdor cigaren kam qen shum ma nervoz
2. frymarrjen e kam pas ma te veshtirsuar
3. kam pas dhimbje te gjoksit
4. kam pas probleme me gjum
dhe ma kryesorja kam pas edhe probleme me grun vlla hahahahahah


un per vete ma mir e mbys veten se me nis me cigaren

DUHANI VRET

rilinda
31-03-07, 16:56
Naki shume flm per keshillen tende por si ta le bre qe kur nuk kam cigare po ha njerz e hajt :rolleyes: :rolleyes:

Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Elina
31-03-07, 18:38
gjithsesi pajtohem me ty Rilinda.

Nuk e di pse thojne qe nuk mund ta lene duhanin,ndoshta pse nuk e marrin kete vendim shum seriozisht.

Duhani demton seriozisht shendetin tuaj.

MOS PI DUHAN HA MOLLA:biggrin:

Albanian eX|PerT
31-03-07, 21:46
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Shume e vertete.......!!!! :smile:

Luana
02-04-07, 22:00
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.


Keshill edhe me e mire Miss: Rilinda , po para se te cekesh keto arm triumfuese une veq e kam lan , po i bej tash 6 jave... :wink:by the way , thank you . de ....!!!!

Peja-Boy
03-04-07, 12:25
Duhani ....Ta knaq Shpirtin pasha besen !!!

Abetare
07-04-07, 14:43
Duhani flaka i daltė sa mė shumė po e urrej aq ma shumė po mė pihet kurrsesi ta bojkotoj kėtė viran ...Njė shoqe imja e punės ka Kancer nė fyt dhe nuk ka mundesi mė tė punoj pasi qė ishte Mesuese dhe jeta e saj ngadal po venitet falė kėtij Mikut tė rrezikshem .... Hani Molla lereni duhanin motoja ime qė unė spo mund ta zbatoj :(

uck_aksh
07-04-07, 16:39
Duhanin per ata qe se perdorin kurr mos e provoni e ata qe e perdorin mundohuni qe te mos e perdorni un per vete e kam perdor prej vitit 1988 deri ne vitin 2001 po tash me i ofru 2 kushte un per vete e kisha zgjedh ket si psh
nen 1. o nisi duhanin
nen 2. o vdis
un e kishe sgjedh ket te dyten ma mir pranoj me vdek se me nis duhanin
me duhan pi bajm vetes vetvrasje

jEtA_1
07-04-07, 16:51
Duhani ....Ta knaq Shpirtin pasha besen !!!
Te lumte i nderuari Peja-Boy per kete thenje se edhe mua me te vertet ma kenaq shpirtin ne shenje respekti per ju ja po ta qes nji cigare pije te befte mire

http://www.fotosearch.de/thumb/UNY/UNY771/u11592522.jpg

Arb
07-04-07, 16:56
Mire ju bofte atyne qe skane takat me e lone....

Elina
07-04-07, 18:17
Sa per mu ishalla i hup rraja :biggrin:

Naki
09-04-07, 09:19
Te lumte i nderuari Peja-Boy per kete thenje se edhe mua me te vertet ma kenaq shpirtin ne shenje respekti per ju ja po ta qes nji cigare pije te befte mire

http://www.fotosearch.de/thumb/UNY/UNY771/u11592522.jpg


Te Knaqe shpirtin per nje kohe te shkurte ,por me pasoja te medha per mushkerit qmimi do te jete semundja e kancerit,insuficuenca e mushkerive dhe semundjet tjera koronare.
Dje isha ne nje Ordinance ketu ne Mitrovice tek specialisti i mushkerive/pulmologu dhjetera Pacient kerkonin ndihme ankoheshin per veshtersi ne frymarrje,nuk kishin fuqi te ecnin pa ndihmen e te afermeve.
Edhe une dergova nje fqinje qe konsumonte duhan hiq me pak se 2 kutija cigare,me rrefente se sa i mire eshte duhani per te ,syt nuk mundet me i qele pa e kalle nje edhe ate ne tesull,tani mjeku ja ndaloje duhanin po pak me vonese sepse mushkerit ishin pezmatuar aq shume sa qe nuk ngihej fryme dg qka tjeter perpos kancer.
Kjo eshte popullsija e jone e shendetsheme,ne moshen me te mire 50 vjeqare duket sikur ti kishte 90 vjete.
Cigarja,droga ,alkoholi ne rini ta knaq shpirtin,epshet po te vyshke per njezet vite me te vjeter.

Naki

Naki
09-04-07, 09:24
Te lumte i nderuari Peja-Boy per kete thenje se edhe mua me te vertet ma kenaq shpirtin ne shenje respekti per ju ja po ta qes nji cigare pije te befte mire

http://www.fotosearch.de/thumb/UNY/UNY771/u11592522.jpg


Te Knaqe shpirtin per nje kohe te shkurte ,por me pasoja te medha per mushkerit qmimi do te jete semundja e kancerit,insuficuenca e mushkerive dhe semundjet tjera koronare.
Dje isha ne nje Ordinance ketu ne Mitrovice tek specialisti i mushkerive/pulmologu dhjetera Pacient kerkonin ndihme ankoheshin per veshtersi ne frymarrje,nuk kishin fuqi te ecnin pa ndihmen e te afermeve.
Edhe une dergova nje fqinje qe konsumonte duhan hiq me pak se 2 kutija cigare,me rrefente se sa i mire eshte duhani per te ,syt nuk mundet me i qele pa e kalle nje edhe ate ne tesull,tani mjeku ja ndaloje duhanin po pak me vonese sepse mushkerit ishin pezmatuar aq shume sa qe nuk ngihej fryme dg qka tjeter perpos kancer.
Kjo eshte popullsija e jone e shendetsheme,ne moshen me te mire 50 vjeqare duket sikur ti kishte 90 vjete.
Cigarja,droga ,alkoholi ne rini ta knaq shpirtin,epshet po te vyshke per njezet vite me te vjeter.

Naki

Albanian eX|PerT
09-04-07, 17:12
Te Knaqe shpirtin per nje kohe te shkurte ,por me pasoja te medha per mushkerit qmimi do te jete semundja e kancerit,insuficuenca e mushkerive dhe semundjet tjera koronare.
Dje isha ne nje Ordinance ketu ne Mitrovice tek specialisti i mushkerive/pulmologu dhjetera Pacient kerkonin ndihme ankoheshin per veshtersi ne frymarrje,nuk kishin fuqi te ecnin pa ndihmen e te afermeve.
Edhe une dergova nje fqinje qe konsumonte duhan hiq me pak se 2 kutija cigare,me rrefente se sa i mire eshte duhani per te ,syt nuk mundet me i qele pa e kalle nje edhe ate ne tesull,tani mjeku ja ndaloje duhanin po pak me vonese sepse mushkerit ishin pezmatuar aq shume sa qe nuk ngihej fryme dg qka tjeter perpos kancer.
Kjo eshte popullsija e jone e shendetsheme,ne moshen me te mire 50 vjeqare duket sikur ti kishte 90 vjete.
Cigarja,droga ,alkoholi ne rini ta knaq shpirtin,epshet po te vyshke per njezet vite me te vjeter.

Naki
Zotri Naki pajtohem plotesisht i nderuar me juve ne kete qe keni thene! Rasti me i fresket dje nje familjari im (jo shume i afert) i eshte detyruar e patjetersuar te ndejturit ne spital per kurim nga mjeku, me shume se 3 muaj! Pos demeve shendetesore qe i ka shkaktuar, pra mushkerite dhe problemi me frymemarrje, problemi vjen duke u zmadhuar, se ai nuk mund te punoje per nje kohe te gjate (e familjes i duhen te ardhurat) dhe ai brengoset per renien e fabrikes qe posedon! Duhani ndikon me influence te madhe negativisht ne te gjitha aspektet, dhe si i tille qe eshte duhet braktisur sa me shpejte nga cdo njeri qe ka logjike te shendoshe te perceptoje, se eshte mizori t'i besh vetvetes dem!

Dikush e mashtron vetveten duke thene, se ka shume qe nuk kane vdekur prej semundjeve qe sjelle kjo bime, apo se disa qe kane konsumuar duhanin nje kohe te gjate s'kane pasur problem, porse per kete lloje te njerezve, mjafton nje shembull qe e kam potencuar edhe me heret ne forum, qe, nese nje njeri hudhet nga avioni pa mjete per shpetim dhe shpeton, a don te thote kjo, se eja edhe ne te hidhemi se shpetoi nje njeri e ndoshta shpetojme edhe ne? Jo asesi... pra, nese ndokush paska shpetuar nga duhani, neve te mos marrim shpresa te kota, ngase qe ne esence duhani dhe motrat e saj jane shkaterrim! Le ti jipet nje fund ketyre "ndoshtave" te konsumatoreve te duhanit!

Ju nderon!
EXPERTI!

Albanian eX|PerT
14-04-07, 01:09
Pėrdorimi i cigares tek adoleshentėt ndikon nė tru


shekulli
13-04-2007Te rinjte qe fillojne perdorimin e cigares ne moshe te re e kane me te veshtire ta lene cigaren. Eksperimentet janė bere duke vendosur nikotinė tek minjtė. Aty u vu re se minjtė femra, me moshė pothuaj tė njejtė me njė vajzė rreth 14 vjeēare, morėn dy herė mė shumė nikotinė se minjtė mė tė vjetėr.

"Rezultatet tregojnė se nikotina nė vitet e hershme mund tė lėre pasoja tė pėrhershme nė trurin e njeriut" "Truri vazhdon tė zhvillohet gjatė viteve tė adoleshencės. Pėrdorimi i hershėm i nikotinės mund tė shkaktojė ndalesėn parakoshme tė zhvillimit tė mėtejshėm tė trurit"-tha Levin. Tė rinjte qe pėrdorin cigaret nė adoleshence kanė mė shumė mundėsi pėr tė qenė duhanxhinj tė pėrjetshėm dhe e kanė mė tė vėshtirė tė lėnė cigaren, tha Edward Levin, i cili udhėhoqi studimet nė Universitetin Mjekėsorė tė Durham-it nė Karolinėn Veriore, SHBA.

Shumica e pirėsve tė duhanit marrin kėtė zakon tė keq gjatė viteve tė tyre tė adoleshencės. Nė SHBA 88% e duhanxjinjve ka filluar tė pėrdorė duhanin para se ti mbushin 18 vjec.

Linka_pz
10-08-07, 22:10
Medikament pėr lėnien e duhanit dhe alkoolitZėri i Amerikės
30-07-2007

Varėsia nga alkoli ėshtė njė problem nė rritje nė gjithė botėn. Organizata Botėrore e Shėndetėsisė njofton se alkooli shkakton rreth 2 milion tė vdekur ēdo vit dhe shkakton paaftėsi fizike dhe shkurton jetėgjatėsinė e tė paktėn 58 milion tė tjerėve. Njė mjekim qė ėshtė pėrdorur deri tani pėr tė ndihmuar duhanėpirėsit pėr tė lėnė cigaren, duket se ėshtė premtues pėr tė pakėsuar konsumin e alkoolit.
Emri i ilaēit ėshtė vareniklinė dhe ėshtė nė treg nė Shtetet e Bashkuara dhe nė Kanada si ndihmėse pėr lėnien e duhanit nėn emrin Chantix. Emri europian i kėtij mjekimi ėshtė Champix.
Ende nuk janė bėrė studime pėr efektivitetin e kėtij ilaēi kundėr alkoolizmit tek njerėzit. Por njė studim i kryer tek minjtė tregon se vareniklina e ul nė rreth 50 pėrqind dėshirėn pėr alkool. Minjtė nuk paraqesin dėshirė pėr tė pirė dhe mbasi ndėrpritet mjekimi.
Rėnia e dėshirės pėr alkool mund tė jetė dhe elementi kyē pėr testimet e ardhshme tek njerėzit. Shpesh alkoolistėt i rikthehen pijes mbasi ata lėnė pėrdorimin e ilaēeve qė janė nė treg. Autorja e kėtij studimi ėshtė DR. Selena Bartlett e Universitetit tė Kalifornisė, nė San Franēisko.
“Ka shumė pak mjekime efikase pėr tė trajtuar alkoolistėt. Ne shpresojmė se ky mjekim do jetė njė metodė e re dhe e pėrmirėsuar pėr trajtimin e varėsisė ndaj alkoolit”.
Vareniklina ėshtė pėrdorur rreth 1 vit pėr tė ulur varėsinė ndaj nikotinės. Dr. Bartlett mendon se ky mjekim mund tė ndihmojė dhe alkoolistėt.
“Ka njė lidhje tė ngushtė mes alkoolit dhe cigares”.
85 pėrqind e alkoolistėve mendohet tė jenė duhanpirės, dhe shkencėtarėt shpresojnė se pacientėt mund tė pėrdorin mjekimin pėr tė dyja rastet.
Organizata Botėrore e Shėndetėsisė vėren se rritja e konsumimit tė alkoolit po ndodh nė vendet nė zhvillim. Organizata Botėrore e Shėndetėsisė thotė se alkoolizmi po paraqitet nė vende ku pija nuk ka qenė pjesė e traditės dhe kulturės dhe ka pak programe pėr kurimin e alkoolizmit.
Dr. Bartlett beson se trajtimi me varenikline mund tė jetė i suksesshėm sepse ky mjekim vepron nė zonėn e trurit qė ēliron dopaminėn- lėnda e cila tė bėn tė ndjeshesh mirė dhe qė nxitet nga drogėrat, cigarja dhe alkooli. Vareniklina e ndalon ēlirimin e dopaminės,duke ndaluar kėshtu dhe dėshirėn e provokuar prej saj.
Ndėrkohė qė ilaēi premton pėr tė ardhmen, shkencėtarėt thonė se vėnia e tij nė dispozicion tė publikut ėshtė ende larg. Vetėm atėherė, thonė ata, tė kurosh njerėzit me varėsi ndaj alkoolit, do tė jetė shumė mė tepėr efektive se sa vetėm pirja e njė tablete.

rilinda
11-08-07, 11:03
Edhe fėmijėt e shėndoshė, tė prindėrve duhanpirės, mund tė kenė probleme me organet e frymėmarrjes, ndėrsa situata e tyre mund tė pėrkeqėsohet nėse vazhdojnė t’i ekspozohen tymit tė duhanit. "Prindėrit duhanpirės gjithėsesi janė lajm i keq pėr fėmijėt e tyre – madje edhe atėherė kur kėta fėmijė janė tė shėndoshė", ka deklaruar dr. Bert Arets nga Universiteti Utrecht pėr agjencinė Reuters.
Studimet e shumta kanė dėshmuar se fėmijėt qė kanė prindėr duhanpirės, kanė mė shumė telashe me frymėmarrje se ata, prindėrit e tė cilėve nuk pinė fare duhan.
Megjithatė ende nuk ėshtė bėrė e ditur se si ndikon tymi te fėmijėt qė nuk kanė probleme me mushkėri dhe nuk lėngojnė nga sėmundjet e llojit tė astmės. Arets dhe bashkėpunėtorėt e tij kanė hulumtuar punėn e mushkėrive tė 244 fėmijėve tė moshės 4-12 vjeēare dhe kanė zbuluar se te fėmijėt e duhanpirėsve puna e mushkėrive ėshtė mė shumė e vėshtirėsuar. Sidoqoftė, ndalimi i sotėm i pirjes sė duhanit nė vendet publike, e bėn profesorin Arets tė brengosur, ngase sipas tij, prindėrit do tė mund tė pinin mė shumė duhan nė shtėpitė e tyre!

DritonPR
10-12-07, 21:05
Do ishte mire, qe ne Kosove te ndalohet pirja e duhanit per personat nen moshen 18 vjeqare (apo ndoshta egziston ky ligj).

Mua me vjen qudi se ne Kosove gati secili person tymos duhan.

Ne anen tjeter, ne Nju Jork dhe Filadelfia brenda qytetit, me pelqejn ligjet, ku duhani eshte i ndaluar ne vendet publike (pune, muze, restoran, kafiq e tjera) po u kape, denimi $600 :D

Do te ishte mire qe te behet nje organizat jo profituese kunder duhanit.

rilinda
25-01-08, 12:34
Hipnoza ndihmon Affleck tė heq dorė nga duhani

Ben Affleck ka thėnė se fakti qė do tė bėhej baba e ka nxitur qė tė heqė dorė nga disa veti negative tė tij, pėrfshirė edhe duhanin.

“Pėrfundimisht vendosa ta lė duhanin kur kuptova se do tė kisha fėmijė. Vendosa tė shkoj tek hipnotizuesi. Atje, uleni nė karrige dhe hipnotizuesi vetėm ju flet me orė tė tėra dhe tė tregon se ēfarė helmi ėshtė nikotina”, ka thėnė Affleck.

“Papritur mendova, ‘Kjo ėshtė gjėja qė kam bėrė gjatė gjithė kėtyre viteve’. Cigarja ime e fundit ishe mė 10 nėntor tė vitit 2005 dhe ndjej njė dallim tė madh nė shėndet tash qė nuk pi duhan. Mendoj se jam nė njė formė mė tė mirė se sa isha pesė vite mė herėt”, ka shtuar aktori, i cili ka njė vajzė dy-vjeēare Violet, me gruan e tij Jennifer Garner.

rilinda
29-01-08, 13:04
Filmat fajtorė pėr pirjen e duhanit


Njė hulumtim i ri sugjeron se adoleshentėt nganjėherė fillojnė tė nxiten pėr tė pirė duhan nga filmat, tė cilėt i kanė shikuar nė fėmijėrinė e tyre tė hershme.
Analizat tė cilat kanė dėshmuar se ka njė numėr tė konsiderueshėm tė skenave me duhanpirės nė filmat, tė cilėt janė kategorizuar si tė pėrshtatshėm pėr fėmijė tė vegjėl.

Hulumtuesit vlerėsojnė se 35 pėr qind e tinejxherėve fillojnė tė pinė duhan nėn ndikimin e filmave.

Kėto rezultate tė studimit janė tė bazuara nė pėrcjelljen e 2.200 adoleshentėve.

Luana
29-01-08, 19:42
Tash mė nji vitė po bėhet qė e kam lėnė duhanin , as mendja nuk mė shkon kurrėn e kurrės ...:wink:

Naki
29-01-08, 20:47
Tash mė nji vitė po bėhet qė e kam lėnė duhanin , as mendja nuk mė shkon kurrėn e kurrės ...:wink:

Ju ēė thyet varėsinė nga duhani keni njė karakter tė fortė dhe pa dyshim i keni dhuruar jetės vite sė paku 10 vite mė tepėr.

Njė hapė me njė vlerė te madhe pėr shėndetin,ju pėrgėzojė!

Dreni30
01-02-08, 09:09
Une vet jam hargjues i duhanit, por i keshilloj ata qe nuk e kan filluar ta pijne te jene sa me larg duhanit. Po mendoj qe te mos e pijne se eshte i demshem.
Analiza te ndryshme bahen dhe sherim eshte veshtire me gjete per ndaljen e duhanit.
Disa e kan provuar ta ndalojne pierjen e duhanit, por kane lind pasojat tjera. keshtu qe ne baze te gjitha;- teorise dhe praktikes eshte mire bile qe te behet zvogelimi i cigareve ne dite per ata qe e perdorin. Prandaj keshillat jane shume te nevojshme per gjeneratat e reja qe mos te fillojne me pirjen e duhanit.
Per mendimin tim te gjitha keto tableta ti quaj qe po reklamohen ne ditet e sotme jane 10 here me te demshme per shendetin.
Paramendo per te zhduk nje virus sa here me forte duhet te jete bari sherues???

Shembuj te smundjeve te ndryshme psiqike dhe fizike pas ndalimit te pirjes se duhanit.

Rashiti e la duhanin ne moshen 40-50 vjecar. Moren vesh katundi se nuk po e perdore duhanin me. Pas nje kohe te shkurter filluan vizitat se Rashiti i shtrire ne shtrat dhe nuk po levize fare. E derguan tek mjeku dhe pas ndihmes qe mori asnje permiresim fare.
Rashiti i shtrire ende ne shtrat hiq me pak se dy muaj.
Shkonin fshataret per ta vizituar e ai nuk munde`te as te luhet nga vendi.
Nje dite nje plak shkoi per vizite dhe kur hyri brenda i tha: a hala je rat o Rashit aa?? Qu bre luju pak se kam ardh menxi me te pa edhe me te than nisja e pije duhanin se tjeter smundje nuk kie.
Plaku i ndegjuar mire nga familja e Rashitit dhe vete ai dhe Rashiti filloi ta pij duhanin, por jo me te madhe si me pare, u sherua dhe sot e kesaj dite jeton pa asnje fije problemi dhe kurr me i smut nuk ka qene.

Rrahmani e la duhanin dhe moren vesh shume se ai nuk po e ndien mungesen e duhanit fare. Nje dite ne nje ode burrash duke bere muhabet po flasin te gjithe si pas renit e po pijne duhan, kurse Rahmani nje shpuzore te duhanit perpara, por jo edhe cigaren.
Nje nga oda e pyeti,- Rahman pse nuk je duke pire duhan me??
Rahmani ju pergjegj e kam lane qe disa muaj, por me ka met shprehi me pas nje tabel ( shpuzore) para vetes.
Po cka ke aty ne te? Cka me pa krejt qimet e tepijes ishte mundu me ja shkul dhe e kishte mbush ate plote. Dhe nje gje me e keqe se si e merrte fjalen me fole nuk dinte me u ndale, njeashtu edhe me ton te larte.

Cka konkludojme ketu, mos e fillo duhanin se po e nise, pasojat jane te renda, por edhe me te pa te nese tenton me lane. Po mendoj ne ato smundje psiqike apo edhe fizike.

Albanian
02-02-08, 13:48
SHIKONI VIDEO - EFEKTET E DUHANIT (http://www.youtube.com/watch?v=pMqlMFD5UUs)

rilinda
02-02-08, 16:44
SHIKONI VIDEO - EFEKTET E DUHANIT (http://www.youtube.com/watch?v=pMqlMFD5UUs)

Uh sa mirė qė e solle kėtu kėtė video. Ishalla po mushen mend disa!

turisti
06-02-08, 23:46
Uh sa mirė qė e solle kėtu kėtė video. Ishalla po mushen mend disa!

Inshallah,perndryshe.....::biggrin:

http://proto2.thinkquest.nl/~jrd096/afbeeldingen/buttons/sigaret_rookt_man.gif

turisti
09-02-08, 13:48
http://gfx.filmweb.pl/blog/655009/184624.1.jpg

lovely
10-02-08, 15:00
Sa Here Qe Ni Qisi Sene, Secillen Here Jam Me Krenare Qe E Kam Lan Duhanin... O Bo Viti Qe E Kam Lan, E Kanihere Me Mungon Shume Shume Shume.. Amo Veq Kanihere..
Tjerav Hera, Ajm Shume Krenare.. E Sot Qe Lexova Kete Teme Ktu Per Here Te Pare, E Secilen Here Qe Lexoj Diqka Te Ngjashme, Veq Me E Forte Behet Ideja Qe Kurr Mos Me Dhez Me..

Naki
10-02-08, 17:38
Sa Here Qe Ni Qisi Sene, Secillen Here Jam Me Krenare Qe E Kam Lan Duhanin... O Bo Viti Qe E Kam Lan, E Kanihere Me Mungon Shume Shume Shume.. Amo Veq Kanihere..
Tjerav Hera, Ajm Shume Krenare.. E Sot Qe Lexova Kete Teme Ktu Per Here Te Pare, E Secilen Here Qe Lexoj Diqka Te Ngjashme, Veq Me E Forte Behet Ideja Qe Kurr Mos Me Dhez Me..

Znj.Lovely ju keni marrė hapin mė tė guximshėm dhe shumė tė rėndėsishėm pėr shėndetin,sė paku i keni dhuruar jetės edhe 10 vite mė tepėr.
Hiq mos i bjerė pishmonė sa herė qė tė bjenė ndermendė pėr duhan ha ma mirė molla,kėshtu po thojnė shkenctarėt.

Naki

rilinda
31-05-08, 13:08
Dita Ndėrkombėtare kundėr duhanit


Sot ėshtė Dita ndėrkombėtare kundėr duhanit. Edhe Kosova qė njihet si vendi me numėr shumė tė lartė tė duhan- pirėsve ka shėnuar sot Ditėn Botėrore kundėr Duhanit me aktivitete tė shumta edukative. “Tė krijojmė dhe tė kėnaqemi nė ambient pa duhan”, ėshtė motoja e sivjetme qė po shėnon kėtė ditė.

Sipas tė dhėnave tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, duhani ėshtė shkaktari i dytė i vdekjeve nė botė. Ēdo vit nė botė vdesin rreth 5 milionė njerėz si pasojė e pirjes sė duhanit. Ēdo 10 sekonda duhani shkakton njė vdekje. Jetėgjatėsia e njė personi qė pi duhan shkurtohet pėr 10 vjet. Kosova ka 600 mijė duhanxhinjė qė brenda ditės sė bashku shpenzojnė gjysmė milioni euro pėr tė blerė cigare. Kjo do tė thotė se ēdo i pesti njeri nė Kosovė pi duhan.
Kėto janė disa nga tė dhėnat qė dolėn sot nga konferenca qė ka organizuar pėr kėtė qėllim Instituti Kombėtar i shėndetėsisė sė Kosovės. Nė Kosovė ende nuk ka filluar zbatimi i ligjit qė parashikon ndalimin e pirjes sė duhanit nė institucionet publike, mjetet e transportit publik, bare, restorante, mjedise tregtare etj.
Parlamenti i Kosovės ka miratuar ligjin pėr duhanin dhe ėshtė nėnshkruar nga PSSP-ja, por ende nuk ka filluar tė zbatohet. Sipas, sekretarit tė pėrhershėm nė Ministrinė e Shėndetėsisė, Kadri Hyseni, ėshtė duke u punuar qė kėtė vit tė fillojė zbatimi i tij.
Udhėheqėsi i zyrės sė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, nė Prishtinė, Skėnder Syla, tha se kjo ditė ėshtė njė rast pėr tė sinjalizuar nevojėn urgjente pėr tė gjitha shtetet pėr t’i bėrė tė gjitha vendet publike 100 pėrqind pa duhan.

panta_rhei
31-05-08, 21:27
"Duhanxhiu i pasionuar qė vazhdimisht lexon shumė shkrime qė alarmojnė pėr rrezikun nga duhani, ai mė nė fund vendosė tė heq dorė - nga leximi"! ... ka thanė Churchilli.

Mirėpo nga leximi kurrsesi nuk ėshtė mirė me hjekė dorė:

"Tymi i duhanit nė kafe bante rrathė e mbas sė fundi formonte mjergull tė dendun qė ta merrte frymėn. Duhma e rakisė, biseda pėr hallet dhe punėt e botės, trillimi i ndonji dredhie pėr dam tė ndonji tė pafajshmi, tė zbukuruemit e thashė e themeve, ua humbte mendjen dhe nuk e ndijshin helmin e tymit tė duhanit. Ata tė gjithė pandehin se fati i botės ėshtė nė duerė tė tyne. E me tė vėrtetė ishin zotnijt e popullit. Shėrbėtorė tė veshun edhe ma mirė se zotnijt.
Kur njerėzit ishin tė drejtun nga bisedat e nga pijet, u hap porta ku bani ballė nji djalth nja 5-6 vjetėsh. Sytė e tij si kongjij tė ndezun lėshojshin gaca. I ngjante nji udhtari qė ka humbė udhėn e mbas shumė peripetish gjen nji shtėpi tė bukur, ku shpreson se ka gjetė nji ngushllim tė vėrtetė. Kishte nė dorė disa paqeta cigaresh. Kambėt ia mbulojshin nji palė kėpucė tė grisme. Nė trup kishte disa rrobe zhele - zhele e nė qafė kishte hedhun nji shallė tė rreskosun. Pėrfaqsonte brezninė e re qė kėrkon tė ngjallet e tė rrojė me punėn e krahvet e me djersėn e ballit. Si shikoi rreth e rrotull dhe muer frymė mirė, foli me za tė ulėt: "Paqeta Tarabosh!". "Merrni nji paqet Tarabosh, zotni". "Ik more dreq," i pėrgjigjet ndonjani me za t'egėr e me pėrbuzje... "Ik or dreq se ti nuk je i zoti tė nxjerrish nji lek".
Ai ka me dalė pėrsėri e ka me bam ēdo veprim pėr me nxjerr ndonji lek, por nė ndėrgjegjen e tij ka me u pėrsėrit zani i kėtyre fjalėve: "Ik, or dreq...". Me kujtimin e kėtyne fjalėve qė kanė me qenė plumb nė zemėr, ai ka me u rritė. Por shpresohet se ai nuk ka me e kalu kohėn nėpėr kafe dhe nuk ka me e lan fėmin e vet qė t'i thotė bota: "Ik, or dreq..."!

(Kjo ishte njė tablo e Tiranės, diku para luftės sė dytė botėrore).

Tymi i duhanit sot nė kafenetė e Kosovės, ndėrsa vogėlushi gjashtėvjeqar hyn dhe thotė: "Doni cigare...". Tymi i duhanit, fėmija dhe blerėsi janė apo nuk janė ata tė tablosė sė Tiranės!?

p.s. nuk muj me e sha drejtpėrsėdrejti duhanin, sepse nė raport me duhanin nuk jam i pafajshėm :wink:

Domira
01-06-08, 11:17
Nje kohe e kam pi duhanin, ashtu si me marre. Por me ka ardhur keq dhe nuk e kam pi para njerezve me te vjeter dhe te afermive te mi. E kam pi me mase sepse kisha kujdes se mos me ben dam pasiqe flitet dhe shkruhet se semundjet vijne nga duhani.

Aresyeja se pse e kam lane eshte se se nje dite derisa isha ne pune pata nje dhimbje te tmerrshme te kokes, vjellje...dhe e kuptova se kisha marre helmim nga duhani sepse nuk kisha ngren buke dhe kisha pi shume cigare ne te esull.

Ka kohe qe e kam lane duhanin dhe mire po mbahem as qe me shkon mendja per te filluar perseri.

Mendoj se jeta pa duhan eshte me e mire por natyrisht se eshte pak problem te jem ne shoqeri me ata qe po pijn cigare...keshtuqe duke iu shmangur cigares njeriu padashte po iu shmanget edhe njerezve qe e pijne ate.

Se kshtu hala kam nje mendim pak ma ndryshe, per ata qe mbajne cigare ne dore dhe e qesin tymin quf quf, me duket se shikojne ndryshe dhe disi mendojne ma "aqik" se ne joduhangjijt...:biggrin:

Naki
01-06-08, 20:19
Nje kohe e kam pi duhanin, ashtu si me marre. Por me ka ardhur keq dhe nuk e kam pi para njerezve me te vjeter dhe te afermive te mi. E kam pi me mase sepse kisha kujdes se mos me ben dam pasiqe flitet dhe shkruhet se semundjet vijne nga duhani.

Aresyeja se pse e kam lane eshte se se nje dite derisa isha ne pune pata nje dhimbje te tmerrshme te kokes, vjellje...dhe e kuptova se kisha marre helmim nga duhani sepse nuk kisha ngren buke dhe kisha pi shume cigare ne te esull.

Ka kohe qe e kam lane duhanin dhe mire po mbahem as qe me shkon mendja per te filluar perseri.

Mendoj se jeta pa duhan eshte me e mire por natyrisht se eshte pak problem te jem ne shoqeri me ata qe po pijn cigare...keshtuqe duke iu shmangur cigares njeriu padashte po iu shmanget edhe njerezve qe e pijne ate.

Se kshtu hala kam nje mendim pak ma ndryshe, per ata qe mbajne cigare ne dore dhe e qesin tymin quf quf, me duket se shikojne ndryshe dhe disi mendojne ma "aqik" se ne joduhangjijt...:biggrin:

Nga shoqėria kėrkohet mė tepėr mirėkuptim dhe solidaritet,ai qė lė duhanin duhet tė jetė i pėrkrahur duke i dhėnė kurajo dhe nė shenjė respekti tė mos pihet duhani nė prezencen e tijė.
Shoqėrin nuk duhej tė dėmtonė prezenca e jo duhangjinjėve,ėshtė mėkat dhe mjerim tė shohėsh nė ambiente shtėpiake ku jetojnė edhe fėmijė tė vegjėl tė pihet duhani.
Ka mundėsi me njė logjikė tė shėndosh tė gjejė 5 minuta kohė,nėse i pihet duhani tė dalė jashtė ambienteve shtepiake.
Mentaliteti i jonė dhe vetėdija nga njėherė janė aq naive si parrollen hajt more se babė e bagjysh e kanė pi edhe kanė jetu bollė shumė.
Po tė pyetėsh sa kanė jetu boll 60 vjetė,si kanė jetu mirė bollė tuj kollitė ditė e natė,a kanė pas ndonjė sėmundje qysh jo astmen.

Nuk pretendojė tė bėjė presion ndaj duhangjinjėve,sepse tek e fundit gjithėsecili ka tė drejtė tė jeton jeten siq e dėshironė,por duhet nga ata njė edukat -iniciativ vetjake tė shmangen pirjės sė duhanit nė ambiente publike,shtepiake.


Naki

~AnnA~
19-11-08, 12:50
Vertet nuk jam mjeke,por qe te vret Cigarja ne moshen me te bukur, sdo mend shume per ta kuptuar. Mjafton te flas ne menyre siperfaqesore (mjafton dhe ju te kuptoni ne menyre siperfaqesore) dhe te jete sa per t'iu rifreskuar kujtesen, sa per t'iu kujtuar se CIGARJA NUK KA MESHIRE PER NJERIUN.


Te pish Cigare do te thote qe kerkon nje jete te shkurter por para se te largohesh pergjithmone, do kesh kaluar muaj apo vite ne Spital, te kesh kaluar shume dhimbje dhe tmerr! Ne jete ndodhin fatkeqesi dhe shume here nuk varet nga ne por s'ke c'i ben fatit, ndersa te te vije nga Duhani, do te thote qe ke ndeshkuar veten.

Prandaj mendoni me thelle. Te pish cigare do te thote qe nuk e do jeten. Nese e do por pi cigare, atehere je injorant dhe nuk di ta dallosh jeten me vdekjen dhe qe je bere per ''lemoshe mendesh''. Pra ske tru, merr fryme kot, jeton si kafsha me faj, nuk ke asnje enderr per jeten, nuk respekton prindin tend i cili te pergjerohet qe mos ta vrasesh veten, nuk do te dish se sa vuajne kur ti mos te jesh me etj! Eshte cmenduri, kur e shikon ne pakete qe te thote se shkakton/eshte KANCER dhe plot semundje te tjera dhe ti e injoron kete fakt duke injoruar edhe jeten te cilen e ke dhurate dhe duhet ta mbash dhe jo ta flakesh.

Cdonjeri mund te mendoje se ''jo, mua sdo me beje gje duhani, jam top fare'', por nuk duhet te harroni qe ata qindra mijera apo miliona qe vdesin ne mbare boten, keshtu kane thene. Ne jemi te gjithe, ne mbare boten shendoshe e mire sot por jo neser sepse nese te gjithe do jemi mire, sdo vdesin nga duhani qindra-mijera ne vit dhe kjo shifer vetem ne rritje vjen gjithmone. Pra duhan-piresi e fut veten ne llotarine tragjike dhe ne mos sot, neser do e fitoje padyshim ''cmimin e merituar'' dhe te perfundoje ne token e zeze ne moshen qe ka shume nevoje per jete. Ne moshen qe s'ka realizu asnje enderr akoma, ne kohen qe ka deshire te jete prind, ne moshen qe nuk duhet te vdese!

Duajeni jeten..cmojeni ate,se kemi vetem NJE!!!

LABI
19-11-08, 17:48
Ne studimet e shkncave te ndryshme sociale (sociologjike, psikologjike, kulturologjike, mjeksia sociale, kriminologjike suicidologjise ...etj ) nder tjera - sjelljet, veprimet, shprehit e caktuara te njeriut dhe grupeve te ndryshme kulturore i kualifikojne si PRIRJE DEVJUESE , apo SJELLJE PATOLOGJIKE , si VESE qe shpiejn drejt DESTRUKTIVITETIT te VITALITETIT JETESOR .

Shpesh ne disa literatura te studimeve te sjelljeve dhe veprimeve cofte individuale cofte shoqerore konsumi i cigares kategorizohet , shpjegohet , shifet si nje prirje drejt vet-shkatrrimit, perkatesisht drejt vete-vrasjes ....

Kete lloj forme te rrezikimit dhe degradimit te shendetit -> qe shpien drejt vdekjes , ne keto literatura te studimeve socio-patollogjike, perkatesisht tek studimimet e suicidologjise e hasim te kategorizuara , apo te emertuara si VETEVRASJE- KRONIKE .

Veterani
19-11-08, 18:19
Para disa ditėsh dikush shpalli njė "Test Jete", si shumica kėtu edhe unė ja krisa asaj nyjes dhe thash hė ta provojė edhe sa po mi japin.
Gati mė tepėr se gjysmen e kisha jetuar, ama mė kishin mbetur edhe mjaft pėr tė hjekur.

Karakteristik ishte se kur i dhash e pijė duhanin mi shkurtuan dhjet vite, i bėra qejfin vetit dhe e "hoqa" duhanin, aty pėr aty i fitova dhjetė vite jete.

Oqeani
23-11-08, 00:11
Duhani - shoku me i sinqert !!!!

Idila
27-11-08, 00:49
Duhani mė relakson vallahin. :p