PDA

View Full Version : PShDK-ja largon Kater Anetare te saj


Arb
25-01-05, 22:37
Akademik Mark Krasniqi: Nuk leshoj pe, te larguarit nuk do te kene vend me kurre ne PSHDK

"Bota Sot": Zoti Akademik, para disa ditesh ju larguat nga partia kater zyrtare te larte te PSHDK-se. Pse?

Akad. Mark Krasniqi: Mjerisht, tash disa individe, anetare te PSDHK-se, per interesat e tyre karrieriste personale, e kane humbur rrugen kombetare te kesaj partie dhe jane futur ne qorrsokak, duke shprehur pakenaqesine per mosrealizimin e ambicieve te tyre karrieriste.

Ata madje ankohen se nuk u jane dhene postet ne qeveri vetem sepse jane te njeres apo te tjetres fe. Pra, ata ambiciet e tyre duan t'I perkrahin me perkatesine e tyre fetare. Por, ne realitet ata aspak nuk kane hallin e fese, fene e keqperdorin per te arsyetuar ambiciet e veta te semuara karrieriste.

Ne rastin konkret fjala eshte per Zotin Zef Morina, ish-Kryetar I Kryesise se PSHDK-se, ish Minister I Transportit dhe Komunikacionit dhe Zoteri nazmi Halimin, nenkryetar I pare I PSHDK-se.

Partia jone ne zgjedhjet e fundit fitoj dy vende ne Parlamentin e Kosoves, por nuk fitoj vota te mjaftueshme per te hyre ne Qeveri. Megjithate, PSHDK-ja fitoj nga LDK_ja, me te cilin jemi aleat te natyrshem 2 vende te zevendesministrave.

Mirpo, Zoteri Morina, me nje pjese te anetareve te Kryesise nuk u pajtua me keto dy vende, duke kerkuar perseri ministrine qe e ka pasur, ndersa Z. Halimi njeherish deklaroi se nuk e pranonte asnje post, per aresye personale, mandej deklaoi se do te priste cka do te behet me kete Qeveri, me vone deklaronte se do te merrte postin e Zevendes-Ministrit here ne Ministrine e Kultures, Rinise dhe Sporteve, here ne ate te Sherbimeve Publike, duke u percaktuar me ne fund per kete te dyten.

Mirpo, meqenese per Ministrine e Sherbimeve Publike preferohej te jete inxhinier I ndertimtarise, N. Halimit iu ofrua nje post tjeter. Ne Ministrine e Arsimit, thone se ia paskan ofruar postin e keshilltarit, por ai nuk e ka pranuar, mirpo kur te behet nje riorganizim kadrovik do te kete vend edhe per te.

As kete zgjedhje ai nuk e pelqeu. Z. Nazmi Halimi thote se posti I Zv. Ministrit nuk I eshte dhene vetem se eshte I besimit Musliman. Me kete pretekst ai terhoqi nja 5-6 shoke te tij te besimit Muslimane nga Kryesia e Partise dhe keshtu nuk marrin pjese ne mbledhje te Kryesise. Per me teper, ai ben lista te ithtareve te tij, madje edhe pa I pyetur fare, duke shkakttuar keshtu ndasi dhe urrejtje fetare ne demin e Kosoves.

Nje gje e ngjashme si kete, e ben edhe Zoti Morina, duke deklaruar tek ithtaret e tij, se Ministrine e Transportit nuk ia kane dhene sepse eshte I besimit Katolik. Madje, perkrahesit e tij nga Bashkesia e PSHDK-se ne Zvicer, kane dashur te vijne ne Prishtine, per te protestuar kunder "diskriminimit te Katolikeve ne Kosove." Kjo fryme e ketille edhe nga goja e disa anetareve te Kryesise se Bashkesise se Degeve te PSHDK-se ne Gjakove.

Keshtu te dy keta funksionare kane shkaktuar ndasi fetare vetem e vetem per interesin e tyre personal, per karrierizem te shfrenuar, duke I shkaktuar shume dem Kosoves ne kete cast vendimtar per fatin e saj, duke quar ujin ne mullirin e amiqeve tane shekullore.

Nga ana tjeter, ne kete situate te tendosur, ka pasur nga te dy palet karrieriste "fetare," kerkesa te individeve per shkeputjen e koalicionit mes PSHDK-se. Burimi I kesaj situate shume te demshme jane Zef Morina e Nazmi Halimi, bashke me Marash Berishen. Andaj edhe I kam larguar keta.

"BS": A mund te ndodh qe te ktheheni mbrapa vendimin tuaj lidhur me kete?

Akad. Mark Krasniqi: Jo, ata me kurre nuk do te mund te kthehen ne PSHDK. Eshte vendim I prere I imi. Eshte mire per ata e sidomos per Zef Morinen qe te mos bej shume zhurme ne lidhje me kete, pasi qe me mire eshte ai t'I zgjedh "problemet" ne ish Ministrine qe drejtonte ai, ku e di mire cka ka bere.

"BS": Z. Krasniqi, kater te larguarit nga partia juaj, ju akuzojne juve se ju nuk keni te drejte te largoni ata nga partia e juaj, pasi qe ju keni dhene me pare doreheqje. A eshte e vertete kjo?

Akad. Mark Krasniqi: Une kam dhene nje here doreheqje, por Kryesia nuk e ka aprovuar doreheqjen time. Andaj, une kam vazhduar te udheheq partine derisa te me kaloj mandati I kryetarit. Keshtu qe, ne baze te statusit te partise, une kam te drejte te marr nje vendim te tille, sepse statusi I partise lejon qe kryetari te marr hapa te tille. Kater te larguarve iu ka mbetur hatri per shkak te humbjes se "kolltukut," po une nuk kam cka t'ju bej. Nje gje duhet ditur se ne kemi marr poste nga LDK-ja, shume here edhe pse nuk kemi fituar aq vota.

"BS": Z. Krasniqi, Kryesia e PSHDK-se ne Zvicer me ane te nje komunikate ka kerkuar revifimin e kater anetareve te larguar nga ju. Cili eshte komenti I juaj?

Akad. Mark Krasniqi: Nuk do te ndodhe kurrfare revidimi, ata jane te larguar nga PSHDK-ja dhe kjo eshte pune e kryer. Edhe Kryetari I BD te PSHDK-se ne Zvicer eshte I larguar. PSHDK-ja ne Zvicer ka njerez te besueshem te partise sone dhe ata keto dite me kane telefonuar dhe me kane thene se nuk eshte vendim I tere I Kryesise se PSHDK-se ne Zvicer per revidimin e kater anetareve te larguar.

Por, thjeshte eshte vendim I kater - pese personave te cilet jane te manipuluar nga Zef Morina. Duhet te theksoj se aktivistet me te devotshem te PSHDK-se ne Zvicer si: Nue Berisha, Lon Lleshi, Gege Deda dhe Leonard Lleshaj kerkojne nga une qe te merren sa me pare masa per te miren e PSHDK-se, te ruaj koalicionin me LDK-ne Une kam perkrahje te madhe nga te gjitha Bashkesite e Degeve ne Kosove dhe Diaspore.


Miqte e mi me te mire, me kane uruar per kete veprim

"BS": Z. Krasniqi, a ka pasur reagime pozitive lidhur me largimin e kater anetareve te Kryesise se PSHDK-se?

Akad. Mark Krasniqi: Do te vazhdoj te udheheq PSHDK-ne deri ne kuvendin e ardhshem zgjedhor. Aty do te jete kuvendi ai I cilki do te caktoj se kush do te jete ne krye te kesaj partie. Une gjate ketyre 12 vjeteve qe jam ne krye te PSHDK-se, jam perpjekur vazhdimisht per ta bindut faktorin nderkombetar dhe te vendosjes qe nga Uashingtoni I Amerikes deri ne Sidnej e Kambera te Australise, se populli Shqiptar nuk eshte I tille sic na paraqesin armiqte tane, sepse ai ka kulture te lashte tradicionale humane, eshte shume I ndershem, besnik, tolerant, mikprites, shtetformues, demokrat etj. Une kam perkrahjen e te gjitha Degeve te PSHDK-se nga Kosova dhe jashte saj. Andaj, jam I lumtur per kete.

"BS": A e ka rrezikuar PSHDK-ne largimi I kater anetareve te kesaj partie?

Akad. Mark Krasniqi: Jo aspak. Perkundrazi, ne do te jemi edhe me te forte, pasi qe tashme arritem te zbulojme ata qe ne partine tone e duan vetem per interesa karrieriste, e jo per ceshtje kombetare. PSHDK-ja shume shpejt do te organizohet dhe do mbuloj keto vende me anetare te rinj, dhe do te jete edhe me e forte.

"BS": Me kete doni te thoni se nuk brengoseni me per largimin e kater anetareve te partise suaj?

Akad. Mark Krasniqi: Aspak nuk prengosem, perkundrazi jam shume I lumtur, qe me ne fund u nxorren maskat e atyre qe deshirojne qe per pushtet te bejne gjithcka. Nuk kam per cka te brengosem, PSHDK-ja ka shume aktiviste te devotshem te saj.


PShDK-ja do te jete gjithmone aleate e natyrshme me LDK-ne e udhehequr nga Presidenti I Kosoves, Dr. Ibrahim Rugova

"BS": A do te thote se me largimin e ketyre kater zyrtareve te PShDK-se do te marr fund "pastrimi" I partise nga percarjet?

Akad. Mark Krasniqi: Jo. Qe ne mbledhjen e ardhshme, nese dikush vazhdon ende te perkrah keta persona une do te largoj edhe ata nga PShDK-ja, pasi qe shumica absolute e anetaresise dhe anetareve te PShDK-se perkrahin vendimet e mia. Andaj ne kete kontekst une nuk do te leshoj pe. Jam betuar se do te punoj per te miren e partise dhe Kombit tim.

"BS": Nga kjo qe thate me larte, kuptohet se PShDK-ja do te vazhdoj aktivitetin e saj kombetar edhe me shume, apo…?

Akad. Mark Krasniqi: Kjo parti pra, nuk eshte ne asnje menyre fetare, por I respekton fete Kristiane dhe Muslimane, te cilave iu perket Populli Shqiptar I Kosoves. Ne gjate gjithe historise jemi te orientuar drejt Europes Perendimore, jemi pjese e kultures dhe demokracise se saj Kristiane, por e respektojme edhe kulturen e Lindjes Muslimane dhe te besimeve tjera.

Une them se PShDK-ja do te jete ne te ardhmen edhe me e forte dhe me stabile. PShDK-ja dp te jete gjithmone aleate e natyrshme me LDK-ne e udhehequr nga Presidenti I Kosoves, Dr. Ibrahim Rugova.

"BS": Z. Krasniqi, largimi I kater anetareve te partise suaj eshte tashme I prere, sic e ceket edhe ju. Do te deshironim qe sa me pare "problemet" me partine tuaj ta zgjidhen si eshte me se miri!

Akad. Mark Krasniqi: Une me nuk do te merrem me kete ceshtje, pasi qe eshte pune e prere. Apo sic thote populli, "qente lehin, karvani ecen perpara."

Shpati
31-01-05, 13:29
Akademik Mark Krasniqi: Nuk leshoj pe, te larguarit nuk do te kene vend me kurre ne PSHDK

"Bota Sot": Zoti Akademik, para disa ditesh ju larguat nga partia kater zyrtare te larte te PSHDK-se. Pse?

Akad. Mark Krasniqi: Mjerisht, tash disa individe, anetare te PSDHK-se, per interesat e tyre karrieriste personale, e kane humbur rrugen kombetare te kesaj partie dhe jane futur ne qorrsokak, duke shprehur pakenaqesine per mosrealizimin e ambicieve te tyre karrieriste.

Ata madje ankohen se nuk u jane dhene postet ne qeveri vetem sepse jane te njeres apo te tjetres fe. Pra, ata ambiciet e tyre duan t'I perkrahin me perkatesine e tyre fetare. Por, ne realitet ata aspak nuk kane hallin e fese, fene e keqperdorin per te arsyetuar ambiciet e veta te semuara karrieriste.

Ne rastin konkret fjala eshte per Zotin Zef Morina, ish-Kryetar I Kryesise se PSHDK-se, ish Minister I Transportit dhe Komunikacionit dhe Zoteri nazmi Halimin, nenkryetar I pare I PSHDK-se.

Partia jone ne zgjedhjet e fundit fitoj dy vende ne Parlamentin e Kosoves, por nuk fitoj vota te mjaftueshme per te hyre ne Qeveri. Megjithate, PSHDK-ja fitoj nga LDK_ja, me te cilin jemi aleat te natyrshem 2 vende te zevendesministrave.

Mirpo, Zoteri Morina, me nje pjese te anetareve te Kryesise nuk u pajtua me keto dy vende, duke kerkuar perseri ministrine qe e ka pasur, ndersa Z. Halimi njeherish deklaroi se nuk e pranonte asnje post, per aresye personale, mandej deklaoi se do te priste cka do te behet me kete Qeveri, me vone deklaronte se do te merrte postin e Zevendes-Ministrit here ne Ministrine e Kultures, Rinise dhe Sporteve, here ne ate te Sherbimeve Publike, duke u percaktuar me ne fund per kete te dyten.

Mirpo, meqenese per Ministrine e Sherbimeve Publike preferohej te jete inxhinier I ndertimtarise, N. Halimit iu ofrua nje post tjeter. Ne Ministrine e Arsimit, thone se ia paskan ofruar postin e keshilltarit, por ai nuk e ka pranuar, mirpo kur te behet nje riorganizim kadrovik do te kete vend edhe per te.

As kete zgjedhje ai nuk e pelqeu. Z. Nazmi Halimi thote se posti I Zv. Ministrit nuk I eshte dhene vetem se eshte I besimit Musliman. Me kete pretekst ai terhoqi nja 5-6 shoke te tij te besimit Muslimane nga Kryesia e Partise dhe keshtu nuk marrin pjese ne mbledhje te Kryesise. Per me teper, ai ben lista te ithtareve te tij, madje edhe pa I pyetur fare, duke shkakttuar keshtu ndasi dhe urrejtje fetare ne demin e Kosoves.

Nje gje e ngjashme si kete, e ben edhe Zoti Morina, duke deklaruar tek ithtaret e tij, se Ministrine e Transportit nuk ia kane dhene sepse eshte I besimit Katolik. Madje, perkrahesit e tij nga Bashkesia e PSHDK-se ne Zvicer, kane dashur te vijne ne Prishtine, per te protestuar kunder "diskriminimit te Katolikeve ne Kosove." Kjo fryme e ketille edhe nga goja e disa anetareve te Kryesise se Bashkesise se Degeve te PSHDK-se ne Gjakove.

Keshtu te dy keta funksionare kane shkaktuar ndasi fetare vetem e vetem per interesin e tyre personal, per karrierizem te shfrenuar, duke I shkaktuar shume dem Kosoves ne kete cast vendimtar per fatin e saj, duke quar ujin ne mullirin e amiqeve tane shekullore.

Nga ana tjeter, ne kete situate te tendosur, ka pasur nga te dy palet karrieriste "fetare," kerkesa te individeve per shkeputjen e koalicionit mes PSHDK-se. Burimi I kesaj situate shume te demshme jane Zef Morina e Nazmi Halimi, bashke me Marash Berishen. Andaj edhe I kam larguar keta.

"BS": A mund te ndodh qe te ktheheni mbrapa vendimin tuaj lidhur me kete?

Akad. Mark Krasniqi: Jo, ata me kurre nuk do te mund te kthehen ne PSHDK. Eshte vendim I prere I imi. Eshte mire per ata e sidomos per Zef Morinen qe te mos bej shume zhurme ne lidhje me kete, pasi qe me mire eshte ai t'I zgjedh "problemet" ne ish Ministrine qe drejtonte ai, ku e di mire cka ka bere.

"BS": Z. Krasniqi, kater te larguarit nga partia juaj, ju akuzojne juve se ju nuk keni te drejte te largoni ata nga partia e juaj, pasi qe ju keni dhene me pare doreheqje. A eshte e vertete kjo?

Akad. Mark Krasniqi: Une kam dhene nje here doreheqje, por Kryesia nuk e ka aprovuar doreheqjen time. Andaj, une kam vazhduar te udheheq partine derisa te me kaloj mandati I kryetarit. Keshtu qe, ne baze te statusit te partise, une kam te drejte te marr nje vendim te tille, sepse statusi I partise lejon qe kryetari te marr hapa te tille. Kater te larguarve iu ka mbetur hatri per shkak te humbjes se "kolltukut," po une nuk kam cka t'ju bej. Nje gje duhet ditur se ne kemi marr poste nga LDK-ja, shume here edhe pse nuk kemi fituar aq vota.

"BS": Z. Krasniqi, Kryesia e PSHDK-se ne Zvicer me ane te nje komunikate ka kerkuar revifimin e kater anetareve te larguar nga ju. Cili eshte komenti I juaj?

Akad. Mark Krasniqi: Nuk do te ndodhe kurrfare revidimi, ata jane te larguar nga PSHDK-ja dhe kjo eshte pune e kryer. Edhe Kryetari I BD te PSHDK-se ne Zvicer eshte I larguar. PSHDK-ja ne Zvicer ka njerez te besueshem te partise sone dhe ata keto dite me kane telefonuar dhe me kane thene se nuk eshte vendim I tere I Kryesise se PSHDK-se ne Zvicer per revidimin e kater anetareve te larguar.

Por, thjeshte eshte vendim I kater - pese personave te cilet jane te manipuluar nga Zef Morina. Duhet te theksoj se aktivistet me te devotshem te PSHDK-se ne Zvicer si: Nue Berisha, Lon Lleshi, Gege Deda dhe Leonard Lleshaj kerkojne nga une qe te merren sa me pare masa per te miren e PSHDK-se, te ruaj koalicionin me LDK-ne Une kam perkrahje te madhe nga te gjitha Bashkesite e Degeve ne Kosove dhe Diaspore.


Miqte e mi me te mire, me kane uruar per kete veprim

"BS": Z. Krasniqi, a ka pasur reagime pozitive lidhur me largimin e kater anetareve te Kryesise se PSHDK-se?

Akad. Mark Krasniqi: Do te vazhdoj te udheheq PSHDK-ne deri ne kuvendin e ardhshem zgjedhor. Aty do te jete kuvendi ai I cilki do te caktoj se kush do te jete ne krye te kesaj partie. Une gjate ketyre 12 vjeteve qe jam ne krye te PSHDK-se, jam perpjekur vazhdimisht per ta bindut faktorin nderkombetar dhe te vendosjes qe nga Uashingtoni I Amerikes deri ne Sidnej e Kambera te Australise, se populli Shqiptar nuk eshte I tille sic na paraqesin armiqte tane, sepse ai ka kulture te lashte tradicionale humane, eshte shume I ndershem, besnik, tolerant, mikprites, shtetformues, demokrat etj. Une kam perkrahjen e te gjitha Degeve te PSHDK-se nga Kosova dhe jashte saj. Andaj, jam I lumtur per kete.

"BS": A e ka rrezikuar PSHDK-ne largimi I kater anetareve te kesaj partie?

Akad. Mark Krasniqi: Jo aspak. Perkundrazi, ne do te jemi edhe me te forte, pasi qe tashme arritem te zbulojme ata qe ne partine tone e duan vetem per interesa karrieriste, e jo per ceshtje kombetare. PSHDK-ja shume shpejt do te organizohet dhe do mbuloj keto vende me anetare te rinj, dhe do te jete edhe me e forte.

"BS": Me kete doni te thoni se nuk brengoseni me per largimin e kater anetareve te partise suaj?

Akad. Mark Krasniqi: Aspak nuk prengosem, perkundrazi jam shume I lumtur, qe me ne fund u nxorren maskat e atyre qe deshirojne qe per pushtet te bejne gjithcka. Nuk kam per cka te brengosem, PSHDK-ja ka shume aktiviste te devotshem te saj.


PShDK-ja do te jete gjithmone aleate e natyrshme me LDK-ne e udhehequr nga Presidenti I Kosoves, Dr. Ibrahim Rugova

"BS": A do te thote se me largimin e ketyre kater zyrtareve te PShDK-se do te marr fund "pastrimi" I partise nga percarjet?

Akad. Mark Krasniqi: Jo. Qe ne mbledhjen e ardhshme, nese dikush vazhdon ende te perkrah keta persona une do te largoj edhe ata nga PShDK-ja, pasi qe shumica absolute e anetaresise dhe anetareve te PShDK-se perkrahin vendimet e mia. Andaj ne kete kontekst une nuk do te leshoj pe. Jam betuar se do te punoj per te miren e partise dhe Kombit tim.

"BS": Nga kjo qe thate me larte, kuptohet se PShDK-ja do te vazhdoj aktivitetin e saj kombetar edhe me shume, apo…?

Akad. Mark Krasniqi: Kjo parti pra, nuk eshte ne asnje menyre fetare, por I respekton fete Kristiane dhe Muslimane, te cilave iu perket Populli Shqiptar I Kosoves. Ne gjate gjithe historise jemi te orientuar drejt Europes Perendimore, jemi pjese e kultures dhe demokracise se saj Kristiane, por e respektojme edhe kulturen e Lindjes Muslimane dhe te besimeve tjera.

Une them se PShDK-ja do te jete ne te ardhmen edhe me e forte dhe me stabile. PShDK-ja dp te jete gjithmone aleate e natyrshme me LDK-ne e udhehequr nga Presidenti I Kosoves, Dr. Ibrahim Rugova.

"BS": Z. Krasniqi, largimi I kater anetareve te partise suaj eshte tashme I prere, sic e ceket edhe ju. Do te deshironim qe sa me pare "problemet" me partine tuaj ta zgjidhen si eshte me se miri!

Akad. Mark Krasniqi: Une me nuk do te merrem me kete ceshtje, pasi qe eshte pune e prere. Apo sic thote populli, "qente lehin, karvani ecen perpara."

Nuk di pse ata nuk e shkarkojn Dhondrin e Serbeve Mark Krasniqin nga kjo Parti !
Edhe pse nuk e kam lexuar Statutin e kesaj Partie por se nje person ne menyr vulgare te deboj disa antar te partis disi absurde.

Arb
01-02-05, 01:36
Nuk di pse ata nuk e shkarkojn Dhondrin e Serbeve Mark Krasniqin nga kjo Parti !
Edhe pse nuk e kam lexuar Statutin e kesaj Partie por se nje person ne menyr vulgare te deboj disa antar te partis disi absurde.

Shpat,

A e lexove intervisten e Akademik Krasniqit? Ne interviste ai ka shpjeguar qarte aresyet e shkarkimi te ketyre anetareve te PSHDK-se.

Shpati
01-02-05, 10:38
Nuk di pse ata nuk e shkarkojn Dhondrin e Serbeve Mark Krasniqin nga kjo Parti !
Edhe pse nuk e kam lexuar Statutin e kesaj Partie por se nje person ne menyr vulgare te deboj disa antar te partis disi absurde.

Shpat,

A e lexove intervisten e Akademik Krasniqit? Ne interviste ai ka shpjeguar qarte aresyet e shkarkimi te ketyre anetareve te PSHDK-se.

Nuk kam lexuar as intervisten e par as te dyten as qka e kam ndermend te lexoi .
Por se nje kryetar mund te perjashtoj antaret e Partis ashtu simbas qejfit mendoj se i njeti zotri ende nuk e ka kuptuar se koha e Komunizimit qe moti ka kalue kur antaret ka mundur ti perjashtoj Kryetari i partis.

Te njetit antar kan te drejt ti mbrojn interesat e veta ne qoft se duan le ti mbrojn ne qoft se nuk duan mos ti mbrojn.

Veprimi i keti subjekti esht abnormal

"scheiz egal"

Arb
02-02-05, 00:10
Nuk kam lexuar as intervisten e par as te dyten as qka e kam ndermend te lexoi .
Por se nje kryetar mund te perjashtoj antaret e Partis ashtu simbas qejfit mendoj se i njeti zotri ende nuk e ka kuptuar se koha e Komunizimit qe moti ka kalue kur antaret ka mundur ti perjashtoj Kryetari i partis.

Te njetit antar kan te drejt ti mbrojn interesat e veta ne qoft se duan le ti mbrojn ne qoft se nuk duan mos ti mbrojn.

Veprimi i keti subjekti esht abnormal

"scheiz egal"

Atehere nga ajo qe ke shkru, po dan me thone se, nuk je i interesuar me degju ate qe ka thene Akademik Krasniqi, por ate qe deshiron te degjosh nga Akademik Krasniqi.

Ne baze te shpjegimit qe i ka bere shkarimit te ketyre anetareve te partise, Kryetari i saj, Mark Krasniqi ka pasur te drejte ne vendimin e tij.

Shpati
02-02-05, 12:35
Nuk kam lexuar as intervisten e par as te dyten as qka e kam ndermend te lexoi .
Por se nje kryetar mund te perjashtoj antaret e Partis ashtu simbas qejfit mendoj se i njeti zotri ende nuk e ka kuptuar se koha e Komunizimit qe moti ka kalue kur antaret ka mundur ti perjashtoj Kryetari i partis.

Te njetit antar kan te drejt ti mbrojn interesat e veta ne qoft se duan le ti mbrojn ne qoft se nuk duan mos ti mbrojn.

Veprimi i keti subjekti esht abnormal

"scheiz egal"

Atehere nga ajo qe ke shkru, po dan me thone se, nuk je i interesuar me degju ate qe ka thene Akademik Krasniqi, por ate qe deshiron te degjosh nga Akademik Krasniqi.

Ne baze te shpjegimit qe i ka bere shkarimit te ketyre anetareve te partise, Kryetari i saj, Mark Krasniqi ka pasur te drejte ne vendimin e tij.

Per Kosoven e njeta parti esht e pa rendsishme ajo tregon per numrin e Deputeteve edhe ne te ardhmen e njeta as qka do te jet ne Parlament.
Do te thot edhe per mua.
Formen se si ka vepruar esht e pa drejt dhe vendimi i tij esh "nul und nichtig" shkurt me ta perkthye Shqip asgje.

Por personat te cilet jan ne ket "konflikt" mundin ne nje mbledhje te partis se tyre ta shkarkojn nga postet ket dhender te shkive.
Arsyetimi:kush e keqperdor postin thjesht shkom nga posti.

MemphiSx
02-02-05, 12:45
Nuk kam lexuar as intervisten e par as te dyten as qka e kam ndermend te lexoi .
Por se nje kryetar mund te perjashtoj antaret e Partis ashtu simbas qejfit mendoj se i njeti zotri ende nuk e ka kuptuar se koha e Komunizimit qe moti ka kalue kur antaret ka mundur ti perjashtoj Kryetari i partis.

Te njetit antar kan te drejt ti mbrojn interesat e veta ne qoft se duan le ti mbrojn ne qoft se nuk duan mos ti mbrojn.

Veprimi i keti subjekti esht abnormal

"scheiz egal"

Atehere nga ajo qe ke shkru, po dan me thone se, nuk je i interesuar me degju ate qe ka thene Akademik Krasniqi, por ate qe deshiron te degjosh nga Akademik Krasniqi.

Ne baze te shpjegimit qe i ka bere shkarimit te ketyre anetareve te partise, Kryetari i saj, Mark Krasniqi ka pasur te drejte ne vendimin e tij.

Per Kosoven e njeta parti esht e pa rendsishme ajo tregon per numrin e Deputeteve edhe ne te ardhmen e njeta as qka do te jet ne Parlament.
Do te thot edhe per mua.
Formen se si ka vepruar esht e pa drejt dhe vendimi i tij esh "nul und nichtig" shkurt me ta perkthye Shqip asgje.

Por personat te cilet jan ne ket "konflikt" mundin ne nje mbledhje te partis se tyre ta shkarkojn nga postet ket dhender te shkive.
Arsyetimi:kush e keqperdor postin thjesht shkom nga posti.


Shpati edhe pse PSHDK me dy deputet gezon dy poste te larta si zevendesministra
Qka ne i bo te PDK-se tone qe ka met per gjynah, se fundi do t'bahet edhe Parti e Sindikatav te Kosoves me organizimin e Protestav neper Kosove te atyre qe jan te pa pune
Sju ka mbet pun tjeter ;) Besa skishin bo keq me i hy rrugeve te Kosoves me pastru qet Bore qe ka ra :D

Shpati
02-02-05, 17:45
Nuk kam lexuar as intervisten e par as te dyten as qka e kam ndermend te lexoi .
Por se nje kryetar mund te perjashtoj antaret e Partis ashtu simbas qejfit mendoj se i njeti zotri ende nuk e ka kuptuar se koha e Komunizimit qe moti ka kalue kur antaret ka mundur ti perjashtoj Kryetari i partis.

Te njetit antar kan te drejt ti mbrojn interesat e veta ne qoft se duan le ti mbrojn ne qoft se nuk duan mos ti mbrojn.

Veprimi i keti subjekti esht abnormal

"scheiz egal"

Atehere nga ajo qe ke shkru, po dan me thone se, nuk je i interesuar me degju ate qe ka thene Akademik Krasniqi, por ate qe deshiron te degjosh nga Akademik Krasniqi.

Ne baze te shpjegimit qe i ka bere shkarimit te ketyre anetareve te partise, Kryetari i saj, Mark Krasniqi ka pasur te drejte ne vendimin e tij.

Per Kosoven e njeta parti esht e pa rendsishme ajo tregon per numrin e Deputeteve edhe ne te ardhmen e njeta as qka do te jet ne Parlament.
Do te thot edhe per mua.
Formen se si ka vepruar esht e pa drejt dhe vendimi i tij esh "nul und nichtig" shkurt me ta perkthye Shqip asgje.

Por personat te cilet jan ne ket "konflikt" mundin ne nje mbledhje te partis se tyre ta shkarkojn nga postet ket dhender te shkive.
Arsyetimi:kush e keqperdor postin thjesht shkom nga posti.


Shpati edhe pse PSHDK me dy deputet gezon dy poste te larta si zevendesministra
Qka ne i bo te PDK-se tone qe ka met per gjynah, se fundi do t'bahet edhe Parti e Sindikatav te Kosoves me organizimin e Protestav neper Kosove te atyre qe jan te pa pune
Sju ka mbet pun tjeter ;) Besa skishin bo keq me i hy rrugeve te Kosoves me pastru qet Bore qe ka ra :D

Mempfix

Nuk kam lidhje me asnje Parti.

Gjeri sa partit politike flijshin, bejshin Sindikatat Politik ?
E Tash duhet dikush ti kthej ata njerz ne Pun.
"E dikushi" esht mu ata qka e kan thirrur Greven ather.
Sindikatat nuk kan pas nevoj te merren me politik.
Ather ka pasur parti politike.
Un e kam hap at tem e ti jepe mendimin atje, je per po apo per jo esht e drejt e jote.
Un ku jetoj nuk ka Bor.E lirisht ti kape lopaten ose prit deri sa te shkrihet Bora.

Drenicaki
02-02-05, 18:04
ēfarė shoh une memfix ėshtė vertet fanatik per LDK e as qe po sheh per rreth tij tjeter gjė, qe 60% sipas te dhėnave ne kosovė jan pa punź e une do te thosha edhe me shumė,e atė kjo se brengos ,por ndoshta ai źshtė i paguar nga e njėjta parti per te ber propagand neper internet e per popullin qe vuan as qe i intereson , pra puna qe shifet kallauz nuk don .
Me falni ne shprehje ua peshurrsha te gjitha partitė por te shiqoim te gjejm zgjedhje per popullin tonė te pa fajshem !
ne gjithė boten zgjedhin perparuesit e vendit kurse ne shkatrruesit e vendit!
Nuk ėshtė ketu qellimi i personal per te punsuar por per te gjithė prandai ne na duhet njė politikan qe din ta zhvilloi politiken! :arrow:

Arb
02-02-05, 23:43
ēfarė shoh une memfix ėshtė vertet fanatik per LDK e as qe po sheh per rreth tij tjeter gjė, qe 60% sipas te dhėnave ne kosovė jan pa punź e une do te thosha edhe me shumė,e atė kjo se brengos ,por ndoshta ai źshtė i paguar nga e njėjta parti per te ber propagand neper internet e per popullin qe vuan as qe i intereson , pra puna qe shifet kallauz nuk don .
Me falni ne shprehje ua peshurrsha te gjitha partitė por te shiqoim te gjejm zgjedhje per popullin tonė te pa fajshem !
ne gjithė boten zgjedhin perparuesit e vendit kurse ne shkatrruesit e vendit!
Nuk ėshtė ketu qellimi i personal per te punsuar por per te gjithė prandai ne na duhet njė politikan qe din ta zhvilloi politiken! :arrow:

Drenicak,

Nese je hapur kunder cdo partie politike ne Kosove, atehere e ke nje mundesi, qe ne zgjedhjet e ardhme te perfaqesohesh si kandidat i pavarur. Ata parti politike (cfaredo qe jane) perfaqesojne institucionet e vendit, te dalura nga vete vota e lire e popullit.

Memphisx,

Drenicaki
02-02-05, 23:54
As qe me shkon mendja per njź gjė te tillė, por une te zezen smund ta quaj e bardhė , e edhe nese bėj kandidaturen e di qe i humb sepse njerzit si ti votoin me sy te mbyllur pa dit se ēka ka ne dorė!

Arb
03-02-05, 00:02
As qe me shkon mendja per njź gjė te tillė, por une te zezen smund ta quaj e bardhė , e edhe nese bėj kandidaturen e di qe i humb sepse njerzit si ti votoin me sy te mbyllur pa dit se ēka ka ne dorė!

Kush te jep te drejte morale te nenvleresosh te gjithe ata qe kane bere me shume se ti ne Kosoven e cliruar - kane votuar.

Nese vertete din nje rruge me te mire, me mjete me te mira, per te ardhmen e Kosoves, mos humb kohen duke nencmuar punen e LDK-se apo partive tjera - urdhero e bej me shume!

Drenicaki
03-02-05, 00:11
As qe me shkon mendja per njź gjė te tillė, por une te zezen smund ta quaj e bardhė , e edhe nese bėj kandidaturen e di qe i humb sepse njerzit si ti votoin me sy te mbyllur pa dit se ēka ka ne dorė!

Kush te jep te drejte morale te nenvleresosh te gjithe ata qe kane bere me shume se ti ne Kosoven e cliruar - kane votuar.

Nese vertete din nje rruge me te mire, me mjete me te mira, per te ardhmen e Kosoves, mos humb kohen duke nencmuar punen e LDK-se apo partive tjera - urdhero e bej me shume!Po ti flet ore dhe kundershton veten tėnde sepse njerzit si ti pra njėpartijak si dhėn rast ndonjė partie tjeter
qe te tjeret te thonė fjalen e tyre , sipas teje ēfarė perparimi ka ba kosova?
Pra edhe nese dikush din rrugė me te mirė ne se lėm as te flas sepse te gjithė ne jemi te "menqur"!

Arb
03-02-05, 00:17
Po ti flet ore dhe kundershton veten tėnde sepse njerzit si ti pra njėpartijak si dhėn rast ndonjė partie tjeter
qe te tjeret te thonė fjalen e tyre , sipas teje ēfarė perparimi ka ba kosova?
Pra edhe nese dikush din rrugė me te mirė ne se lėm as te flas sepse te gjithė ne jemi te "menqur"![/b]

Se pari duhet te them haptas se lojen e te menqurit je duke e luajtur personalisht ti, duke deklaruar se "nuk kam lidhje me asnje parti," e pastaj gjithe fajin mbi situaten e tanishme ne Kosove e drejton mbi partine me madhore ne Kosove - LDK-ne.

Lirisht thuaje fjalen tende, lirisht na trego per partine qe mbeshtet, nuk po te pengon askush.

Drenicaki
03-02-05, 00:34
Po te them botėrisht se si takoj kurfarė partie por te them te drejten
njė parti qe ka pasur shancin ti ket ne dorė institucionet e ska perparuar asgjė perpos mjerimit per mendimin tim se meriton njė gjė te tillė
pra ne oden e burrave flitet me rend e jo gjith i njejti person!

Arb
03-02-05, 00:36
Po te them botėrisht se si takoj kurfarė partie por te them te drejten
njė parti qe ka pasur shancin ti ket ne dorė institucionet e ska perparuar asgjė perpos mjerimit per mendimin tim se meriton njė gjė te tillė
pra ne oden e burrave flitet me rend e jo gjith i njejti person!

Atehere qenke ne grupin e atyre te pavarurve (personave jo-politike) qe nuk i besojne programit dhe njerezve te asnje partie.

Po per cilen parti e ke fjalen?

Drenicaki
03-02-05, 00:43
Thjesht qytetar i kosoves qe i dua njerzit e urrej jo njerzit pa dallim kombi e feje!

Arb
03-02-05, 00:49
Thjesht qytetar i kosoves qe i dua njerzit e urrej jo njerzit pa dallim kombi e feje!

Edhe nje here, per cilen parti e ke fjalen?

Po jap nje paramendim.. LPK, LKCK...?

Shpati
03-02-05, 10:54
ēfarė shoh une memfix ėshtė vertet fanatik per LDK e as qe po sheh per rreth tij tjeter gjė, qe 60% sipas te dhėnave ne kosovė jan pa punź e une do te thosha edhe me shumė,e atė kjo se brengos ,por ndoshta ai źshtė i paguar nga e njėjta parti per te ber propagand neper internet e per popullin qe vuan as qe i intereson , pra puna qe shifet kallauz nuk don .
Me falni ne shprehje ua peshurrsha te gjitha partitė por te shiqoim te gjejm zgjedhje per popullin tonė te pa fajshem !
ne gjithė boten zgjedhin perparuesit e vendit kurse ne shkatrruesit e vendit!
Nuk ėshtė ketu qellimi i personal per te punsuar por per te gjithė prandai ne na duhet njė politikan qe din ta zhvilloi politiken! :arrow:

Mempfix,
Fanatik i LDK skish pas problem por mos esht diqka tjeter ?
Ne Kosov jan mbi 80 % pa pun.
Edhe 90 % prej atyre qka jan ne pun nuk mund te organizojn jeten.
Te martohen,shkollohen ...
Disa fanatik te LDK ose disa spiun qka e perkrahin ket parti as qka po iu intereson qka po ndodh.

MemphiSx
05-02-05, 13:32
Nuk kam lexuar as intervisten e par as te dyten as qka e kam ndermend te lexoi .
Por se nje kryetar mund te perjashtoj antaret e Partis ashtu simbas qejfit mendoj se i njeti zotri ende nuk e ka kuptuar se koha e Komunizimit qe moti ka kalue kur antaret ka mundur ti perjashtoj Kryetari i partis.

Te njetit antar kan te drejt ti mbrojn interesat e veta ne qoft se duan le ti mbrojn ne qoft se nuk duan mos ti mbrojn.

Veprimi i keti subjekti esht abnormal

"scheiz egal"

Atehere nga ajo qe ke shkru, po dan me thone se, nuk je i interesuar me degju ate qe ka thene Akademik Krasniqi, por ate qe deshiron te degjosh nga Akademik Krasniqi.

Ne baze te shpjegimit qe i ka bere shkarimit te ketyre anetareve te partise, Kryetari i saj, Mark Krasniqi ka pasur te drejte ne vendimin e tij.

Per Kosoven e njeta parti esht e pa rendsishme ajo tregon per numrin e Deputeteve edhe ne te ardhmen e njeta as qka do te jet ne Parlament.
Do te thot edhe per mua.
Formen se si ka vepruar esht e pa drejt dhe vendimi i tij esh "nul und nichtig" shkurt me ta perkthye Shqip asgje.

Por personat te cilet jan ne ket "konflikt" mundin ne nje mbledhje te partis se tyre ta shkarkojn nga postet ket dhender te shkive.
Arsyetimi:kush e keqperdor postin thjesht shkom nga posti.


Shpati edhe pse PSHDK me dy deputet gezon dy poste te larta si zevendesministra
Qka ne i bo te PDK-se tone qe ka met per gjynah, se fundi do t'bahet edhe Parti e Sindikatav te Kosoves me organizimin e Protestav neper Kosove te atyre qe jan te pa pune
Sju ka mbet pun tjeter ;) Besa skishin bo keq me i hy rrugeve te Kosoves me pastru qet Bore qe ka ra :D

Mempfix

Nuk kam lidhje me asnje Parti.

Gjeri sa partit politike flijshin, bejshin Sindikatat Politik ?
E Tash duhet dikush ti kthej ata njerz ne Pun.
"E dikushi" esht mu ata qka e kan thirrur Greven ather.
Sindikatat nuk kan pas nevoj te merren me politik.
Ather ka pasur parti politike.
Un e kam hap at tem e ti jepe mendimin atje, je per po apo per jo esht e drejt e jote.
Un ku jetoj nuk ka Bor.E lirisht ti kape lopaten ose prit deri sa te shkrihet Bora.

Qe ski lidhje me asnje parti ket e ke deshmu me mijera her

Sdi a te kujtohet se pikerisht PDK-ja e ka pas Qeverin per 3 vjet Rresht
Ne nje intervist te Ish Kryeministrit ne KTV ai per 3 vjet krenohet vetem me rastin e 17 Marsit te cilen ka arrit qe ti parandalon pa fillu ndonje lufte civile
Paramendo 3 vjet sa jan pa arrit asgje as per Punesim e as asgje hiqq E tashe po i nderseni Sindikatat per me rrezu Qeverine pe propaganda te vyshkura
Me vjen mir qe ku je ti ska bore
Por une e kapi kacijen edhe boren e hjeki sepse nuk i bej demė askujt veq mir mendoj ;)

MemphiSx
05-02-05, 13:37
ēfarė shoh une memfix ėshtė vertet fanatik per LDK e as qe po sheh per rreth tij tjeter gjė, qe 60% sipas te dhėnave ne kosovė jan pa punź e une do te thosha edhe me shumė,e atė kjo se brengos ,por ndoshta ai źshtė i paguar nga e njėjta parti per te ber propagand neper internet e per popullin qe vuan as qe i intereson , pra puna qe shifet kallauz nuk don .
Me falni ne shprehje ua peshurrsha te gjitha partitė por te shiqoim te gjejm zgjedhje per popullin tonė te pa fajshem !
ne gjithė boten zgjedhin perparuesit e vendit kurse ne shkatrruesit e vendit!
Nuk ėshtė ketu qellimi i personal per te punsuar por per te gjithė prandai ne na duhet njė politikan qe din ta zhvilloi politiken! :arrow:

Une e mbroj Te drejten nga disa Njerz te pandergjegjshem ketu ne Forum
Meq nuk e kam rastin Mendimet e mija t'ia u them direkt ne fytyre atyre qe Kosoven po mundohen ta paraqesin si vend te shkret vetem e vetem qe ata kan mbet opozit
Kur paske fillu ti me u brengos per 60% te popullit te papune ??
Tani qe Qeverin e ka dikush tjeter apo
Pse nuk reagove me heret kur Qeverin e kishte PDK-ja, Mos thuj qe ske qen ne Forum ne ate kohe
Une te kuptova qe nuk merresh shum me politik, por po shihet qe je i semure nga Urrejtja qe e kane te gjithe Komunistat kunder njeriut me te merituar per Lirine qe sot po e gezojm
Te pershendes, shpresoj qe nuk do te merresh me Politik sepse ti ki pune me te menqura
Edhe diqka, mos te dalim nga Tema ;)

Shpati
05-02-05, 17:30
Nuk kam lexuar as intervisten e par as te dyten as qka e kam ndermend te lexoi .
Por se nje kryetar mund te perjashtoj antaret e Partis ashtu simbas qejfit mendoj se i njeti zotri ende nuk e ka kuptuar se koha e Komunizimit qe moti ka kalue kur antaret ka mundur ti perjashtoj Kryetari i partis.

Te njetit antar kan te drejt ti mbrojn interesat e veta ne qoft se duan le ti mbrojn ne qoft se nuk duan mos ti mbrojn.

Veprimi i keti subjekti esht abnormal

"scheiz egal"

Atehere nga ajo qe ke shkru, po dan me thone se, nuk je i interesuar me degju ate qe ka thene Akademik Krasniqi, por ate qe deshiron te degjosh nga Akademik Krasniqi.

Ne baze te shpjegimit qe i ka bere shkarimit te ketyre anetareve te partise, Kryetari i saj, Mark Krasniqi ka pasur te drejte ne vendimin e tij.

Per Kosoven e njeta parti esht e pa rendsishme ajo tregon per numrin e Deputeteve edhe ne te ardhmen e njeta as qka do te jet ne Parlament.
Do te thot edhe per mua.
Formen se si ka vepruar esht e pa drejt dhe vendimi i tij esh "nul und nichtig" shkurt me ta perkthye Shqip asgje.

Por personat te cilet jan ne ket "konflikt" mundin ne nje mbledhje te partis se tyre ta shkarkojn nga postet ket dhender te shkive.
Arsyetimi:kush e keqperdor postin thjesht shkom nga posti.


Shpati edhe pse PSHDK me dy deputet gezon dy poste te larta si zevendesministra
Qka ne i bo te PDK-se tone qe ka met per gjynah, se fundi do t'bahet edhe Parti e Sindikatav te Kosoves me organizimin e Protestav neper Kosove te atyre qe jan te pa pune
Sju ka mbet pun tjeter ;) Besa skishin bo keq me i hy rrugeve te Kosoves me pastru qet Bore qe ka ra :D

Mempfix

Nuk kam lidhje me asnje Parti.

Gjeri sa partit politike flijshin, bejshin Sindikatat Politik ?
E Tash duhet dikush ti kthej ata njerz ne Pun.
"E dikushi" esht mu ata qka e kan thirrur Greven ather.
Sindikatat nuk kan pas nevoj te merren me politik.
Ather ka pasur parti politike.
Un e kam hap at tem e ti jepe mendimin atje, je per po apo per jo esht e drejt e jote.
Un ku jetoj nuk ka Bor.E lirisht ti kape lopaten ose prit deri sa te shkrihet Bora.

Qe ski lidhje me asnje parti ket e ke deshmu me mijera her

Sdi a te kujtohet se pikerisht PDK-ja e ka pas Qeverin per 3 vjet Rresht
Ne nje intervist te Ish Kryeministrit ne KTV ai per 3 vjet krenohet vetem me rastin e 17 Marsit te cilen ka arrit qe ti parandalon pa fillu ndonje lufte civile
Paramendo 3 vjet sa jan pa arrit asgje as per Punesim e as asgje hiqq E tashe po i nderseni Sindikatat per me rrezu Qeverine pe propaganda te vyshkura
Me vjen mir qe ku je ti ska bore
Por une e kapi kacijen edhe boren e hjeki sepse nuk i bej demė askujt veq mir mendoj ;)

Njerzit te kthehen ne pune nuk do te thot te rrxohet Qeveria.
Un diqka te till nuk kam kerkuar.
Diqka te till nuk kan te drejt Sindikatat.
Por te njetat kan te drejt dhe obligim qe njerzit te kthejn ne Pun.
Secili le ta kryje punen e vet.
Pra nuk di pse Qeveria ka kunder kthimt te njerzve ne pune ?