PDA

View Full Version : Lista e zezė e BE dhe ēėshtja shqiptare


mali_
08-02-05, 18:54
Para disa ditėve , pėr opinionin e gjėrė, Bashkimi Evropian doli me njė listė tė re tė zezė dhe nuk mė befasoi qė numri i shqiptarėve edhe kėtė herė u shtua enorm , mendova me vehte se mund tė ndodh qė nė njė kohė tė afėrt nė kėto lloje listash mund tė pėrfshihemi komplet ne si popull. Nuk dijė a ka BE ndonjė listė tė tillė pėr popuj se kam besim qė do na „nderon“ me vendin e parė.
Me qė emrat e antarėve tė rinj pėr mua janė tė pa njohur disi trupin ma pėrshkon njė ndjenjė simpatie pėr ata.Dėshira ime nė kėtė rast nuk ėshtė tė merrem me emrat qė janė nė listė por me njė analogji tė tmerrėshme qė shof nė mes listave tė sotme tė BE dhe tė listave qė dikur por edhe sot krijojnė fqinjėt tanė pėr ne shqiptarėt. Por nga ky zhvillim mė lejoni tė them se ndiej veten shumė krenar qė i takoj popullit tim , kėtė e them jo pėr tė nėnēmuar tė tjerėt por pėr tė treguar vlerat e mirėfillta qė ka populli jonė.
Si mos tė jem krenar pėr popullin tim i cili:
- pėrjetoi gjithēka , disa herė provuan me na zhduk por rilindėm kur tė tjerėt mendonin se nuk ekzistonim
- nxori bij qė i krijuan edhe shtetet qė nuk kishin ekzistuar mė parė,
- pati bij nė ballė, qė me njė numėr shumė simbolik ushtarėsh i bėnė ballė njė perandorie tė tėrė pėr 25 vite( po tė mos ishte Skenderbeu kishte mundėsi qė porta e lartė tė trokiste nė dyert e Brandenburgut),
- nxori bijėn qė i tregoi gjithė botės nacionin humanizėm( Nėna Terezė),
- ndihmoi popullin qė nga shumė popuj tė tjerė rrezikohej tė shfarosej i tėri( popullin hebrej)
- pėrkrahu kėrkesėn e drejtė tė popullit Palestinez pėr tė jetuar i lirė nė tokėn e vetė
- nuk u pajtua me ndarjen e popullit Gjerman pavarėsisht qė qeveria naziste kishte njė fajė pėr vuajtjet e shumė popujve por qė populli gjerman kurrnjėherė nuk u identifikua me nazizmin siq kishin bėrė tė tjerėt,
- pėrjetoi njė izolim total , me embargo nga mė tė ndryshmet por nuk u gjunjėzua,
- edhe pse tė tjerėt kėrkonin dhe vazhdojnė tė kėrkojnė zhdukjen tonė edhe fizike ( brohoritjet e serbėve : duam armė , vdekje shqiptarėvė) , ne pėrkundrazi e shtrijmė dorėn e pajtimit
- asnjėherė nuk i quajti popujt tjerė barbar kurse babai i serbėve Dobrica Qosiq edhe nė libėr na paraqet tė tillė, kurse - shoqata e shkrimtarėve tė Sėrbisė apo qoftė edhe njė individ i vetėm nuk reagon fare , opinioni serb shpejton ta ketė kėtė libėr nė sirtarėt e vetė,
- vazhdon tė pėrkrah ēdo popull qė lufton pėr lirinė e vetė kombėtare.
Natyrisht dikush do tė pyet se ēfarė lidhje ka lista e zezė me tė gjitha kėto qė i theksova?!
Pėrgjigjen do ta jap edhe pse e dijė se tė gjithė tani e dinė , edhe ata qė bėhen se nuk e dinė. Sot , pėrkundėr vėshtėrsive qė po kalojmė , “Evropa e vjetėr dhe e mirė “ vazhdon tė sillet me po tė njejtin avaz sikur edhe mė parė, na bie tė dėgjojmė vazhdimisht sllogane se nuk guxojnė tė ndryshojnė kufinjėt nė Evropė kur dihet se ata kanė ndryshuar komplet.
Nuk ėshtė mirė qė tė formulohen lista por ėshtė e drejtė qė tė kėrkohet zgjidhje tė halleve tė shqiptarėvė qė jetojnė nė vendin e vetė , tė kėrkohet zgjidhje tė halleve tė shqiptarėvė qė u privuan nga e drejta elementare e pronės , u dėbuan duke u konsideruar si gjithėqka tjetėr por jo si njerėz,iu ndėrrohen mbiemrat edhe nė “shtetet demokratike”.
Mendojmė se hapi i parė pėr zgjidhjen e problemeve nė ballkan do tė ishte organizimi i ndonjė simpoziumi ndėrkombėtar tė historianėve qė do tė ofronin fakte se si duhet tė duket harta e Ballkanit dhe nė bazė tė fakteve tė vendoset edhe vija e kufirit tė shteteve etnike tė Ballkanit nga BE. Ka tė tillė qė qėshtjen e kufijėve e shofin si problem tė zgjidhur sepse rajoni po integrohet nė Evropė, atėherė le tė mė thonė pėrse edhe Gjermania nuk hyri nė Evropė e ndarė nė dy shtete ?Duhet qė BE tė ketė guxim dhe tė shtron pėr zgjidhje problemin tonė sepse nga kjo do tė varet stabilizimi i sajė afatgjatė, nuk qėndron mendimi se ka rrezik ndryshimi i kufijėve qoftė edhe nėse preken shtete tė reja sepse nuk mund kėto shtete tė krijohen nė kurriz tė popullit tonė sepse nuk do tė kenė jetėgjatėsi tė dėshiruar nga ato.Shtruarja dhe zgjidhja e drejtė e ēėshtjes sonė do tė ndikon qė emrat e shqiptarėve nė lista tė tilla tė mos figurojnė pėrndryshe ata emra do tė shtohen edhe mė tej.
Asnjėherė nuk do tė pranojmė tė bėhemi pjesė pėrbėrėse e ndonjė krijese tė re pa u kryer paraprakisht integrimi i jonė si popull, vetėm kėshtu do tė jemi faktor qė merremi parasysh nė rajonin tonė dhe mė gjerė.
Lista mund tė krijohen vazhdimisht por pėr ne do tė jenė sikur listat e mė parshme dhe tani mė jemi bėrė imun me to , sepse me kėrcnime nuk mund tė ndalet e drejta e njė populli qė tė jetojė i lirė dhe i bashkuar , kėtė mė sė miri e tregoi populli mik gjerman.Pėr ne fund , me sjelljen e vetė gjatė gjithė rrugėtimit nėpėr shekuj populli shqiptar u dėshmua se ishte nė njė formė jetim kurse pėr miqėt dhe armiqėt ėshtė njė dėshmi se zgjidhja e drejtė e problemit tonė do tė duhej tė kuptohej si borxh qė i kanė mbetė kombit tonė por edhe detyrim pėr ta stabilizuar kėtė pjesė tė Evropės qė nėpėr shekuj kulloi dhe po kullon vetėm gjak.
Durim Selmani

Drenicaki
08-02-05, 21:49
Para disa ditėve , pėr opinionin e gjėrė, Bashkimi Evropian doli me njė listė tė re tė zezė dhe nuk mė befasoi qė numri i shqiptarėve edhe kėtė herė u shtua enorm , mendova me vehte se mund tė ndodh qė nė njė kohė tė afėrt nė kėto lloje listash mund tė pėrfshihemi komplet ne si popull. Nuk dijė a ka BE ndonjė listė tė tillė pėr popuj se kam besim qė do na „nderon“ me vendin e parė.
Me qė emrat e antarėve tė rinj pėr mua janė tė pa njohur disi trupin ma pėrshkon njė ndjenjė simpatie pėr ata.Dėshira ime nė kėtė rast nuk ėshtė tė merrem me emrat qė janė nė listė por me njė analogji tė tmerrėshme qė shof nė mes listave tė sotme tė BE dhe tė listave qė dikur por edhe sot krijojnė fqinjėt tanė pėr ne shqiptarėt. Por nga ky zhvillim mė lejoni tė them se ndiej veten shumė krenar qė i takoj popullit tim , kėtė e them jo pėr tė nėnēmuar tė tjerėt por pėr tė treguar vlerat e mirėfillta qė ka populli jonė.
Si mos tė jem krenar pėr popullin tim i cili:
- pėrjetoi gjithēka , disa herė provuan me na zhduk por rilindėm kur tė tjerėt mendonin se nuk ekzistonim
- nxori bij qė i krijuan edhe shtetet qė nuk kishin ekzistuar mė parė,
- pati bij nė ballė, qė me njė numėr shumė simbolik ushtarėsh i bėnė ballė njė perandorie tė tėrė pėr 25 vite( po tė mos ishte Skenderbeu kishte mundėsi qė porta e lartė tė trokiste nė dyert e Brandenburgut),
- nxori bijėn qė i tregoi gjithė botės nacionin humanizėm( Nėna Terezė),
- ndihmoi popullin qė nga shumė popuj tė tjerė rrezikohej tė shfarosej i tėri( popullin hebrej)
- pėrkrahu kėrkesėn e drejtė tė popullit Palestinez pėr tė jetuar i lirė nė tokėn e vetė
- nuk u pajtua me ndarjen e popullit Gjerman pavarėsisht qė qeveria naziste kishte njė fajė pėr vuajtjet e shumė popujve por qė populli gjerman kurrnjėherė nuk u identifikua me nazizmin siq kishin bėrė tė tjerėt,
- pėrjetoi njė izolim total , me embargo nga mė tė ndryshmet por nuk u gjunjėzua,
- edhe pse tė tjerėt kėrkonin dhe vazhdojnė tė kėrkojnė zhdukjen tonė edhe fizike ( brohoritjet e serbėve : duam armė , vdekje shqiptarėvė) , ne pėrkundrazi e shtrijmė dorėn e pajtimit
- asnjėherė nuk i quajti popujt tjerė barbar kurse babai i serbėve Dobrica Qosiq edhe nė libėr na paraqet tė tillė, kurse - shoqata e shkrimtarėve tė Sėrbisė apo qoftė edhe njė individ i vetėm nuk reagon fare , opinioni serb shpejton ta ketė kėtė libėr nė sirtarėt e vetė,
- vazhdon tė pėrkrah ēdo popull qė lufton pėr lirinė e vetė kombėtare.
Natyrisht dikush do tė pyet se ēfarė lidhje ka lista e zezė me tė gjitha kėto qė i theksova?!
Pėrgjigjen do ta jap edhe pse e dijė se tė gjithė tani e dinė , edhe ata qė bėhen se nuk e dinė. Sot , pėrkundėr vėshtėrsive qė po kalojmė , “Evropa e vjetėr dhe e mirė “ vazhdon tė sillet me po tė njejtin avaz sikur edhe mė parė, na bie tė dėgjojmė vazhdimisht sllogane se nuk guxojnė tė ndryshojnė kufinjėt nė Evropė kur dihet se ata kanė ndryshuar komplet.
Nuk ėshtė mirė qė tė formulohen lista por ėshtė e drejtė qė tė kėrkohet zgjidhje tė halleve tė shqiptarėvė qė jetojnė nė vendin e vetė , tė kėrkohet zgjidhje tė halleve tė shqiptarėvė qė u privuan nga e drejta elementare e pronės , u dėbuan duke u konsideruar si gjithėqka tjetėr por jo si njerėz,iu ndėrrohen mbiemrat edhe nė “shtetet demokratike”.
Mendojmė se hapi i parė pėr zgjidhjen e problemeve nė ballkan do tė ishte organizimi i ndonjė simpoziumi ndėrkombėtar tė historianėve qė do tė ofronin fakte se si duhet tė duket harta e Ballkanit dhe nė bazė tė fakteve tė vendoset edhe vija e kufirit tė shteteve etnike tė Ballkanit nga BE. Ka tė tillė qė qėshtjen e kufijėve e shofin si problem tė zgjidhur sepse rajoni po integrohet nė Evropė, atėherė le tė mė thonė pėrse edhe Gjermania nuk hyri nė Evropė e ndarė nė dy shtete ?Duhet qė BE tė ketė guxim dhe tė shtron pėr zgjidhje problemin tonė sepse nga kjo do tė varet stabilizimi i sajė afatgjatė, nuk qėndron mendimi se ka rrezik ndryshimi i kufijėve qoftė edhe nėse preken shtete tė reja sepse nuk mund kėto shtete tė krijohen nė kurriz tė popullit tonė sepse nuk do tė kenė jetėgjatėsi tė dėshiruar nga ato.Shtruarja dhe zgjidhja e drejtė e ēėshtjes sonė do tė ndikon qė emrat e shqiptarėve nė lista tė tilla tė mos figurojnė pėrndryshe ata emra do tė shtohen edhe mė tej.
Asnjėherė nuk do tė pranojmė tė bėhemi pjesė pėrbėrėse e ndonjė krijese tė re pa u kryer paraprakisht integrimi i jonė si popull, vetėm kėshtu do tė jemi faktor qė merremi parasysh nė rajonin tonė dhe mė gjerė.
Lista mund tė krijohen vazhdimisht por pėr ne do tė jenė sikur listat e mė parshme dhe tani mė jemi bėrė imun me to , sepse me kėrcnime nuk mund tė ndalet e drejta e njė populli qė tė jetojė i lirė dhe i bashkuar , kėtė mė sė miri e tregoi populli mik gjerman.Pėr ne fund , me sjelljen e vetė gjatė gjithė rrugėtimit nėpėr shekuj populli shqiptar u dėshmua se ishte nė njė formė jetim kurse pėr miqėt dhe armiqėt ėshtė njė dėshmi se zgjidhja e drejtė e problemit tonė do tė duhej tė kuptohej si borxh qė i kanė mbetė kombit tonė por edhe detyrim pėr ta stabilizuar kėtė pjesė tė Evropės qė nėpėr shekuj kulloi dhe po kullon vetėm gjak.
Durim SelmaniFlm i nderuar per ket artikull qe une skam ,coment se me te vertetė ashtu ėshtė !pershendetje