PDA

View Full Version : Rugovės nuk i lejohet tė bejė emision


beku
25-03-05, 19:20
Duket se dita dites edhe Pas gjithė kėsaj gjendje, njė revansh mė i fuqishėm po bėhet edhe mė i mundshėm. Ne thelb, rezuluta 1244-ėr, po bėhet akoma mė shumė njė dokument i pavlerė. Mė mėnyren aspak transparente, sesi behen emėrimet nė administratė, pėrpjekjen byrokratike per te mbajtur pushtet akoma mė shumė rreth vetės, me njė grup joperfaqesues vendor, paaftesinė dhe papėrgjegjshmėrinė e vet UNMIK-u dhe KFOR-i, e justifikon, por realisht kjo administratė ndėrkombėtare mbetet akoma e dobėt per te reaguar nė mėnyrėn e vet ndaj ndodhive dhe tentativave pėr destabilizim e Kosovės.

Pra ne politikėn e UNMIK-ut dhe KFOR-it, vihen re kontradikta jo te vogla midis procesit tė demokratizimit dhe paqsimit tė rajonit, ngase politika e kėsisojshme nuk ka arritur aspak ti ulė gjakrat e tė hasmuarve Ballkanik. Nė kėtė pikėveshtrim po bindem se UNMIK-u dhe KFOR-i, po shkon drejt gabimėve fatale: duke e mosrespektuar vullnetin politik tė shumicės sė shqiptare tė Kosovės pėr vetvendosje, por duke krijuar akoma mė shumė hapsirė sencisivitetit politik nė dem te po shqiptarėve.

Andaj njė iniciativė e vetė kosovarėve pėr ta shkundur kėtė politik tė sencisivitetit ndėrkombėtar ėshtė e mundur dhe po aq primare. Andaj konsideroj se duhet filluar me aktivitetet e ndryshme pėr ta aktivizuar strumbullarin e elitės politike kosovare, e cila ėshtė e hamendur dhe koqitur. A e ka elita kosovare kėtė shans? Ėshtė e vėshtirė tė vihet bast. Por njė gjė ėshtė e sigurtė. Nėse do tė tentojnė, destinacionin e kanė tė pėrcaktuar. Po nuk i lejohet as edhe Rugovės tė bėjė (e)misionin E TIJ SI FIKS FARE sepse Kosova dhe kosovaret duan pavarsin realitet e jo kamufllazh dhe njė sjellje prej kapadaiu.