PDA

View Full Version : Pse Rugova friksohet nga Thaqi


beku
27-03-05, 20:05
Tashmė se cili nga ne e di se pas Haradinit si kryeminister Kosova mbeti pa fuqin e kryeministrit, U bem deshmitar gadi tė gjithė se si u pėrcoll kryeministri Haradinaj dhe te gjithė u treguam te dobėt madje edhe si pula te smuta, ni populli iu morr kryeministri me i leter te quajtur fletėarresti pėr ne gjygj te Hagės. Dobsia u be e dyfisht kur Rugova pėr te tillė qe e njohim edhe kėsaj radhe u tegua bash frikacak e madje atė pulė e nuktė, Nė vend te asj qe serbia e bėri me aktakuza ndaj Haredinajt u dasht qe kryeminister tė ri te zgjidhet Hashim Thaqi xehri i shkjeve e kolaberacionistave. Rugova nuk e pranoi kėtė propozim ai madje edhe gadi u shendrrua nė komė sepse e pa orėn e fundit se po i vie tmerri dhe i tha nuk pajtohna nė stilin komunistė duke e zgjedhur komunistin flakė Bajram Kosumin njė njeri i deshtuar i partisė Parlamentare te Kosovės.Si do te sillej serbia me hyrjen e thaqit nė postin e Kryeministrit aj do tė ndizej pėrbrenda dhe mėhalla e Qoviqėve do te duhej te shpenzonte akoma me shumė energji e potencial pėr ti kundervier politikės se Thaqit thaqi edhe pse ėshtė moderuar kohėve te fundit ėshtė shėndrruar nė njė politikan me vlera tė larta demokratike. tani na mbetet te shohim komunistat nė pushtet Rugova Kosumi Daci elita e kuqaloshėve hajde bacė demek si prindėrit ashtu edhe tė bijtė .

Serial Clicker
28-03-05, 01:30
Diskutim jasht teme


Bond

pirroja1
28-03-05, 09:45
Diskutim jasht teme


Bond

MemphiSx
31-03-05, 11:25
Tashmė se cili nga ne e di se pas Haradinit si kryeminister Kosova mbeti pa fuqin e kryeministrit, U bem deshmitar gadi tė gjithė se si u pėrcoll kryeministri Haradinaj dhe te gjithė u treguam te dobėt madje edhe si pula te smuta, ni populli iu morr kryeministri me i leter te quajtur fletėarresti pėr ne gjygj te Hagės. Dobsia u be e dyfisht kur Rugova pėr te tillė qe e njohim edhe kėsaj radhe u tegua bash frikacak e madje atė pulė e nuktė, Nė vend te asj qe serbia e bėri me aktakuza ndaj Haredinajt u dasht qe kryeminister tė ri te zgjidhet Hashim Thaqi xehri i shkjeve e kolaberacionistave. Rugova nuk e pranoi kėtė propozim ai madje edhe gadi u shendrrua nė komė sepse e pa orėn e fundit se po i vie tmerri dhe i tha nuk pajtohna nė stilin komunistė duke e zgjedhur komunistin flakė Bajram Kosumin njė njeri i deshtuar i partisė Parlamentare te Kosovės.Si do te sillej serbia me hyrjen e thaqit nė postin e Kryeministrit aj do tė ndizej pėrbrenda dhe mėhalla e Qoviqėve do te duhej te shpenzonte akoma me shumė energji e potencial pėr ti kundervier politikės se Thaqit thaqi edhe pse ėshtė moderuar kohėve te fundit ėshtė shėndrruar nė njė politikan me vlera tė larta demokratike. tani na mbetet te shohim komunistat nė pushtet Rugova Kosumi Daci elita e kuqaloshėve hajde bacė demek si prindėrit ashtu edhe tė bijtė .


Po e kur t'dul gjumi a mos e pave Thaqin Kryeminister

Kisha lut Bond mos t'lejon Tema palidhje :)

rida
31-03-05, 14:32
Nuk mendoje se ne Kosove dikush frikohet nga dikush tjeter se ne te gjithe jemi trima. Edhe une mendoj sikur MemphisX qe te mos lejohen tema palidhje ketu, sikurse as dikujt tjeter te mos i lejohet temat kur shkruhet vetem per nje person ta zeme per Thacin sikur ka bere tema Memphis shume here.
E dyta mendoj se BOnd nuk duhet te lejoje ketu as grafite me siimbole te partive politike sikurse MemphisX qe e ka te LDK. Me besoni se nuk me pengon aspak p[se ehste e LDK-se por pse nuk i perkas asnje partie. Ketu ehste forum dhe shumica nga ne ketu nuk po deshirojme ta shohim asnje emer te ndonje partie ketu e kam fjalen si llogo. ndoshta me mirekuptoni

Toni_4Ever
31-03-05, 15:09
hahahahahahhahahahaha BEKU valla me vjen mir qe i paske lidhur mir punet me thaqin edhe ai te ka tregua ty qe i frigohet rugova ahahhahahahah

me trego ti mua ku e more ket informat me sigur nga EPOKA RE

Nikco
31-03-05, 21:26
beku, qenkeni patriot i fort more ju, po kush ju tha apo kur e keni pa kete enderr ore zoteri qe Z.Thaqi te vihet ne krye te ministris se Kosoves, ju them kete jo pse jam kunder Thaqit, por as qe ai vete nuk kish me pranue nje gje te tille, sepse secili i njef dobesite e veta. E sa i perket asaj se Rugova i frikesohet Z.Thaqit, nuk e dij se sa eshte e vertete, por nese kjo eshte e vertete, atehere me vjen keq por kjo don te thote nje dobesi per z.Thaqin e jo per Z.Rugoven, sepse vetem te keqit duhet frikesuar, si p.sh. Bishes se eger, gjarperit, etj etj, e une nuk besoij se edhe nga z.Thaqi duhet frikesuar ashtu, nuk e dij se si ju e mendoni z.Beku!
Ok nuk kisha per te shtuar me shum, veq se ju pershendes

beku
31-03-05, 22:41
Unė shoh se nuk ėshtė kuptuar ecenca e artikullit si duhet dhe sa duhet, po me gjithėatė unė po u sqaroi edhe kėtė nuke pata ndermen ta hapi si temė por e pashė interesimin qi zakonisht nė kėtė forum zgjojnė tituj dhe jo brendia e artikujve me tema politike. Me kėtė realitet nė forumin Dardania.de, mė bėhet te kuptoi se ka klane grupesh, qe pozicionohen qėllimisht herė majtas, herė djathtas e madje dikushi herė kėrkah. Mė kėtė politikė tė recidivėve unė qe moti e kamė kuptuar se liria e kosovės bėhet vetėm gur. Juve qė jeni munduar tė reagoni nė artikullin timė ju lus mos i japni mundėsi vetės pavetėdijshėm ta ndihmoni projektin e Rugovės qe Liria tė bėhet Gur, sido qė tė jetė unė nuk u ndal dot qellimet e juja dhe pėrpjekjet e vazhdushme qė kėtė projekt ta ralizoni madje politika nė kosovare ka hapsirė aq te madhe ngase bėhet politikė xhuxhe.

Toni_4Ever
04-04-05, 23:53
ok pra formuloje TITULLIN pra une shkova sipas titullit

beku
06-04-05, 18:40
fakti se ty po t'fol goja e mu po m"fol zemra

Fakti se mua po mė flet goja e ty tė flet zemėra, kjo nuk ashtė ajo qė jeni munduar ta shprehni mė qartė, sė pari zemėra nuk flet, ajo mė tepėr krijon ndjesi. E dyta unė nuk kam folur, por kam shkruar.E treta ēartėsia edhe nė tė shkruar edhe nė kritikė e ban njeriun mė intelegjent ju uroi qė herėn tjetėr do ta keni parasyshė kėtė gjė ngase u ndihmon tek ju tė krijoni edhe vizion tuajin.
me nderime dhe raspekt pėr ju beku

GURI SYLAJ
07-04-05, 09:02
I nderuari Beku

Ju falenderoj per kete teme me nje titull shum te pamerituar,te pa qelluar dhe ne dukje pak provokativ por ne permbajtje shum naiv.
Se Thaci eshte nje luftetar e dijm , se eshte nje politikan e dijm por se ka vlera te larta kjo nuk qendron.
Luften po e lame anash jo per hire te Thacit por per hire te atzyre qe vertete luftuan per clirimin e Kosoves
Nje politikan me vlera te larta politiken nuk e bene sot per neser por ai ka nje strategji me afatgjate te cilen e nderton ne baze te faktoreve te ndryeshem por qe i rrin besnik deri ne fund. Edhe lufta eshte politike por kur kjo politike te gjithe te tjeret i sheh si armiq ne te vertete kjo eshte bere armik i vetevetes. Une e kuptoj se Thaci eshte i ri si ne moshe si ne politike, e kuptoj se ndoshta ne politiken e tij kan dore edhe te tjeret por nuk e kuptoj kur ai lejon qe ne emer te tij dhe partise se tij te flasin sharllatan e axhami, nuke kuptoj si lejon qe ne emer te partise qe ai drejton te ngriten dolli pas cdo akti kriminal qe ndodhe ne Kosove, une mendoj qe se paku duhet qe boterisht te distancohet nga keto sjellje te qoroditura sepse keto jo nje here e lan ne opozite reale pavaresisht nga lojrat qe ne politike ndodhin. Kete e bete ju zotni Beku me titullin e kesaj teme.
Njeriu duhet te frigohet vetem nga vetevetja .
Nese ,sipas jush, Thacit duhet me i pas frigen atehre njerezit normal nuk do te pranojn as te takohen me te e as te bashkepunojn por kjo nuk qendron. Une mendoj se edhe Thaci e ka vleren e tij dhe duhet t'a gjej vendin e tij real ne politike.
Ju zotni Beku duke u mundu me i tehollu vetullat po i nxirrni syte dhe ju lus qe te qendroni large ketyre temave dhe mos pergojni njerez pavaresisht vlerave qe kan.
Njeriu qe ju e adhuroni ka kohe te mbrrij adhe atje ku ju po e vendosni sot por vlerat e medhe nuk arrihen lehte e sidomos ne politike , per momentin ai sot, eshte pak larg tyre.
Me nderime G. bajrami

beku
07-04-05, 15:53
Lideri luftarak nė lider tė ri politikė

Juve bant edhe i pėrpjekje pėr tė minuar veprėn e Thaēit, mbase kjo orvatje e juaja mund tė ketė sukses atėherė vazhdoje, por mbi kėtė minimė tė veprės sė Thaqit nga juve ju keni nxjerrė prapavijėn tuaj tė ngritni atė te Rugovės. Nejse edhe kjo ėshtė pėrballje nė ngacmimin e mendjes, por nė fakt juve mė tepėr do tė duhej tė jeni mė koperativė me realitetin, se sa me frymen e pėrfaqsimit politkė nga pozitat aktuale. Po edhe nga pozitat aktuale, Thaqi ka arritur tė krijojė stabilitet politke, duke e qetsuar vizionin e tij prej lideri luftarak nė lider tė ri politikė, gjė qe tė tjerėt akoma e kan tė vėshtirė te paktėn njė transformim vizivė me vetėn. Shembulli i mos transformimit tė liderit Recidivė Rugova e bėnė njeriun mė tė habitshė dhe njėkohsishtė mė te koklavitshėm me mundėsit apo me pamundėsit e e transformimit tė Rugovės nė njė lider mė kohėrent mė tė aplikushėm me realitetin e ri nė Kosovė. Rugova sillet akoma si tė ishte policia dhe ushtria serbe nė Kosovė. Lideri Recidivė vazhdon avazin e vjetėr me ankesa dhe lutjet pėr mėshire e pranimit tė shtetėsisė sė Kosovės dhe kjo pėr shumė kė e madje edhe pėr juve z Bajram
Sa pėr ta pėrkujtuar ty Thaēi e thotė kėtė nė njė intervistė: Populli i Kosovės, UĒK-ja dhe unė kemi pasur njė mision tė vetėm: tė luftojmė dhe ta largojmė nga Kosova ushtrinė, policinė dhe administratėn e Milosheviqit. Kėtė e mision e kemi arritur. Popullsia civile asnjėherė gjatė luftės dhe pas saj nuk ka qenė cak i veprimeve tona. E di qė kanė ndodhur akte tė dhunės ndaj minoritetit serb pas luftės, por ato kanė qenė veprime individuale dhe tė izoluara tė kryera nga individė tė papėrgjegjshėm, tė cilėt do tė duhej tė ballafaqoheshin me ligjin. Nuk do tė futesha nė spekulimet politike dhe mediale nė Serbi mbi fajėsinė e krimeve nė Kosovė.
...
Ndėrsa juve bėheni i papėrgjegjshėm dhe futesh nė spekulime pavarsishtė nėse jeni tė shtyer nga politika e inkriminuar sepse duke i sulmuar tė tjerėt pėr krime juve mundoheni tė krijoni rahatin tuaj, zakonisht kėshtu bėjnė tė inkriminuarit. Pra ruaje Macė kryet e Buallit sepse juve edhe keni fshehur emėrin G.Bajrami nė Guri Sylaj, sepse ndjenjat mė tė kqija janė tė fshehurat.

GURI SYLAJ
07-04-05, 23:09
Inderuari Bek
loja me fjale nuk ka fund e sidomos kur takohen dy te pa pergjegjeshem dhe te pa ndergjegjeshem. Nese e keni lexu me vemendje shkrimin tim une as nuk e kam sulmu e as mbrojt dike une vec kam kerku qe te jemi te kujdeseshem dhe t'i masim fjalet kurse si vlera si antivlera jan pjese e secilit prej nesh .Te paprekshem dhe te gjithedijshem nuk ka .Secili e ka per detyre me eruajt veteveten. Gabimi me i madh do te ishte nese une apo ju mendojm se kemi arrijte deri ne ate shkalle per te ruajt apo sulmu vlerat e dikujt qe hiq pa dyshim ka shume me shume vlera se na.Une po ju kuptoj se ju i keni kuptu shume mire gabimet ne shkrimet e juaja , se duke u mundu me e vlersu lart dike e diken tjeter me e nenvleresu keni ra ne kurthin qe vet i keni ngrite vetes por kjo ndodh se logjika e gjuhes eshte dicka qe don shume kujdese. Ju keni thene se dikush eshte xeher , se dikush frigohet nga dikush dhe pa vetedije atij i keni vesh dicka shume te demshme qe ne te vertet nuk e ka. Ju kisha lutur qe te pushojm kete teme sepse eshte shterpe ka shume tema tjera qe jan shum me te qelluara dhe shum interesante por nese mendoni dhe keni nevoje per personazhe qe e frigojn dike , ato ,te lutem mos i kerko ne politiken kosovare po ndokund tjeter se Kosova sot me se paku ka nevoj per dicka te tille.
Me nderime G.Bajrami

beku
08-04-05, 23:53
Broēkollinave nuk ja vlen tė belohen prapė, mėqe e do kėshtu gjeje ndonjė tjetėr, qė tė shko mė lehtė, me reagu e me pėshtet pėr muri. kėsaj radhe kullote kot.

GURI SYLAJ
09-04-05, 06:33
Falemnderit
Me mire von se kurre(me u mbush mend)
Kurse per fyerje s'ka gje -tek dardhagjiu nuk ka rrush ka vetem dardha prandaj shit ate qe e ke.

G.Bajrami

beku
09-04-05, 11:46
Njė kėshillė pėr mua, e thonė dhjetė pėr vete, sepse juve dukeni te jeni shitės i mirė i dardhave, ruaj ca pėr turshi e kur tė vje koha i ha se tani nuk a koha e tyne. E pėr rrush ban mirė me u drejtu kah Rahoveci.
ME TĖ MIRA, MEGJITHSE KJO DUKET JOTINGLLUSE PĖR TYNĖ.

beku
13-04-05, 19:27
Njohja me vetvetėn ėshtė proces

nga beku

Me kėtė temė mund tė kokėlaviten edhe shumė filozofė tė mėdhėnjė, madje edhe Froidi e ndonjė tjetėr, edhe pėr kohė te tjera mund te ketė filozofė qė qelin e lulėzojnė nė kėtė temė: Por unė mendoi, i nderuar se syla e guri, te njohesh vetėn ėshtė proces, dhe ky proces nuk perfundon siē pėrfundon njė citat i juaji, kur thune :-"shqiptar, nese doni tė ju njohin te tjerėt, sė pari duhet ta nihni vetvetėn",... Dhe shumė kush do te pyeste, se nė momentin kur ne njohim "vetvetėn", pason edhe njohja e te tjerve. Kjo mė duket njė tingull i violinės nė duart e daullgjiut. Procesi ėshtė citat i cili e pėrballė kėtė fjali, qe juve e keni hedhur sa pėr tė vėnė kapakun e fasules nė tavėn e patateve. Dukeni i kuzhinjer i dobėt.

E_Zjarrta
13-04-05, 21:51
Nuk e di ore vellezer pse po merreni me njerez te tille si ky qe e ka hape kete teme se sigurishte eshte nje nga ata Kuqaloshat qe gjat Luftes ne vende se te Luftoj ka vrapu mas prapanices sime se nashta i del nafak kun o leni keta Bandill provokanta e servil njerez te pa ndere si nevojtore pa dere


Mos u merrni me njerez psikopat o Burra

pirroja1
14-04-05, 12:23
NdryshuarBond

MemphiSx
14-04-05, 12:30
Qka ki o pirro qe je qarte krejt :D :D Se ki pas zanat me shajt,ju veq plumin e perdorni ne ksi raste ahahahaah :D E more i mjer shpejt po del prej taktit :D

pirroja1
14-04-05, 12:40
NdryshuarBond

Serial Clicker
14-04-05, 12:59
NdryshuarBond

pirroja1
14-04-05, 14:39
NdryshuarBond

beku
14-04-05, 15:37
Kjo u pa edhe kėtu, nė kėtė temė zakonisht kur hargjohet njeriu me ide ai shėndrrohet nė mallagji dhe thot eu qysh nuk i shita ma shtrejt, sharjet nuk janė kultur dhe u a ndaloj kėtė faqe pėr ta baztarduar siq e keni zakon juve mahalla e sharllatanve.

Serial Clicker
14-04-05, 22:38
I nderuar Serial Cliker ėshtė kjo hera e fundit qe ju drejtohem tė leni ofendimet, e kercenimet.


Bond

beku
16-04-05, 15:29
Janė kėto sjellje qė mė lėn ta kujtoi kapadaiun pa kokė, POR QE E MBAN MAJTAS NĖN SQETUULL.

GURI SYLAJ
17-04-05, 08:53
Pjesemarrja e metutjeshme me kete teme me dukej e tepert dhe pata vendose qe per mua , kjo teme te jete e mbyllur por po e shoh te aresyeshme qe t'i theme edhe dy fjale.
More Bek besoj se eshte koha e fundit te shohim veten ne pasqyre dhe t'i drejtojm gishtin sepse aty jan edhe defektet e edhe deshtimet qe po n'a ndodhin per cdo dite.
Une e pranoj se njohja e vetevetes eshte proces por kjo njohje ka edhe nje kahje -drejtim dhe pikrisht nga ky drejtim mvaret edhe rruga e jone edhe si individ apo edhe me gjere.
Ju lus, qe kete njohje , mos t'a mbyllni mbrenda kafazit ku jeni mbyllur ju dhe suita e atyre qe mendojn se kan arritur ate shkalle kur dikush duhet te frigohet nga mendimi, shkrimi apo edhe veprimi i juaj. Njohja qe une e kam vene en shkrimin tim eshte shume me e gjere dh ka nje kuptim shum me te pergjithshem nga ai qe ju keni arrit t'a kuptoni dhe t'a kritikoni.
Nje dite do t'a kuptoni se te gjitha keto tallje , keto nenqmime dhe pse jo edhe keto kercnime qe ju beni te tjereve jan ne te vertete pjese e asaj mosnjohjes qe ju keni per veteveten si individ dhe sa me shpejt qe te dilni para pasqyres kjo njohje do te jete me e afert dhe nje terapi me se e nevojshme.
Aty ku ka vend per vetekritike dhe vetenjohje ka edhe mundesi per te ecur perpara dhe per procese pozitive.
" E DIJE SE S'DIJE" Aristoteli

beku
17-04-05, 10:28
Kėtu Zoti Guri mund tė pretendoi se nuk e njohi, madje se nuk mund ta njohi kurrėn e kurrės. Nuk them se ke tė kėqia tė pa permisushme, siē mund tė keqkuptohemi, por ajo qė mė del si njė diē jo joshėse, madje pėr intelektualin e sotėm dhe se ėshtė ay intelekt pėrceptimi qė orvatet si oniki-a, tė rraset gadi dhe vetėm, atje ku nuk i bėn dobin karrizmės., Sepse nganjėherė, dhe jo rrallė pak, kemi asi qė pėrpiqen ta bėjnė kėtė punė si duhet dhe nuk ia arrijnė tė kuptojnė se si e fitojnė karrizmėn e plotė, nė shėrbim tė tė pėrgjithshmės dhe jo fare tė individuales. Fundja unė nuk ua marrė dhe as nuk ua kthej atė reintegracionin qė juve mund ta keni.
P.S
Pa tė keq me gjithė raspektin pėr i tė vėrtetė qė ia vlenė mė shumė, madje mė shumė....