PDA

View Full Version : DIVERGJENCAT E PAVARSISĖ


beku
28-03-05, 17:44
DIVERGJENCAT E PAVARSISĖ

Divergjencat e fashitura qė pėr momentin dukėn, dhe jo si dikur aq tė thekėsura nė opinion e deri tek qytetari i thjeshtė shqiptar i cili s'ka pse tė mos shpreh pezmin e vet tė arsyshme, ngase kėto divergjenca si dhe ēfare janė, doemos e vėshtėrsojnė proēesin normal tė rrugtimit kah pavarsia e Kosovės. Mos unifikimi i faktorit kosovar edhe nė fazėn pasinstitucionale nė ribėrjėn e Kosovės si subjekt nė vete pėrbėnė edhe njė vėshtėrsi dhe sjell dyshime relevante qė tė krijojnė alebi se zgjidhja duhet bėrė nė Kosovė pavarsisht se faktori ynė politik ka dėshira dhe aspiron nė diēka tė tillė, por qė nė fak sjelljet e tyre nuk kan ndryshuar serjozishtė pėrveq improvezimėve tė herėpashershme. Prania e bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė pamėdyshje se e ka pėrforcuar shansin shqiptar qė kosovarėt mė nė fund tė tregojnė vetdijen e tyre politike se Kosova duhet tė jetė njėsi nė vete dhe e pavarur. Mėgjithse prania e bashkėsisė ndėrkombėtare nuk do tė jetė e instaluar gjithnjė dhe pėrgjithmonė nė Kosovė ajo ka fund tė vetin i cili mund edhe tė mos na pėlqej nga mos angazhimi ynė serjoz po qė mėpastaj duhet pajtuar ngase rruga tjetėr e mbetur si alternativ pa e aluduar ndihmen e bashkėsisė ndėrkombėtare ėshtė dhe duket tė jetė mė e vėshtirė. Nga ky pikėvėshtrim mendoj se faktori shqiptar gjithėsesi duhet pasur kujdes dhe pėrgjegjėsi se ēfarė po bėnė me rrugėtimin e Kosovės. Nė tė kundėrtėn askujt nuk i falet nonshalenca politike qė Kosova ka rrėshqitur sėrish nėn institucionet e shpėrfillura tė Serbisė. Dhe aq mė pak e mundshme nėn ato institucionet e shtetit shqiptar tė cilat ende vuaj tranzicionalisht dhe ballafaqohen me jo vlerat e qytetrimit, nė kėtė kam parasysh edhe tė gjitha kundėshtimet e mėdha qė mund tė bėhėn qė Kosova tė hy nė juridiksionin e shtetit shqiptar ngase Serbia,Maqedonia dhe Greqia do tė shpallnin luftė trojėve shqiptare. nė kėte arrogancė mendimesh do tė doja qė tė jemi mė syhapur dhe mė vigjilent para se mund tė ndodh diēka arrogante me fatin e Kosovės.
Kosova nė fakt ka vuajtur shumė dhe nuk e meriton qė edhe mė tutje tė vuaj padrejtėsisht padrejtėsit e tė tjerėve ndaj nesh por krejt kjo si e thėne e shkruar nuk mjafton qė ne tė shlodhemi nga vujtjet e shkaktura por qė ne tani duhet tė vuajmė dhe tė punojmė mė shumė nė ndėrtimin e fatit tė ri tė Kosovės.