PDA

View Full Version : Kosova ne koh te Millosheviqit,Unmikut dhe Kforit !


Shpati
31-03-05, 11:44
Kosva ne kohe te Millosheviqit ,UNMIKUT- KFORIT !

Vetcenzura por edhe Cenzura nuk mund ta mshef te verteten pergjithmon.

Idea per nje Teme te till me ka lindur duke ber nje bised me nje Gjyqtar te nje Gjykate te Lart te nje vendi te huaj.

Gjeri sa flitsha une duke u bazuar ne shkrime te gazetave ai mi ofroi me Emer e Mbiemer se kush esht i Vrar sa jan te burgosur etj.

Pra Administatorve te huaj nderkombtar duhet te i paralajmrojm se ua kan kaluar edhe Millosheviqit.

Ne Ket Teme kisha deshir te angazhohen ata qka kan ose i din te dhenat e ketyre periodave.Do te ishte mir te perdoren te dhenat e KMLDN ne Kosove.
Na Baze te dhenave te gjejm te verteten.

Duhet te krahasojm dy Regjime te Millosheviqit dhe Unmikut-Kforit :

Koh jo Lufte .

1.Kosova e kontrolluar nga Millosheviqi:
-Viti ,Qershor 1990 deri Qershor 1996.

a) 30 Shqipatar te Vrare ndoshta edhe ma shum. kush posedon te dhenat duhet te plotsoj .
b) Te burgosur diku 100 Shqipetar!
c)Te rrahur lenduar,keqtrajtuar ?
d)Te debuar nga puna 80% te Punsuarve

2.Kosova e kontrolluar nga Unmiku-Kfori:
Qershor,1999 deri Mars 2005.

a)1000 Qytetar prej tyre 100 nga Kfori afer 3 her ma shum se Millosheviqi.
b)Te burgosur me qindra edhe pa kurrfar Akuze ?
c)Te lenduar mbi 3000 Qytetar...
d)Nuk u kthyen ne Pune afer 80% te larguarve nga puna.


1.Grupet me te demtuara nga Sebia:
a) Masat e gjera.

2.Grupat me te demtuara nga Unmiku-Kfori?

a)Ish Ushtaret/Ushtaraket e UQK:
1. Me an te burgosjeve
2.Likudimi ,Vrasja nga Shebimet e ndryshme Sekrete.

b)Femrat e reja me keqperdorim Seksual .

Arb
31-03-05, 13:57
Krahasime e jo mahi.

Moderatore, hiqnani qafe kete cmendurine qe mban emrin Shpati.

Ky i cmendur qe i ka shpall lufte KFOR-it, UNMIK-ut, bile edhe CIA-s.

Shpat na trego per sulmin me te ri te CIA-s ndaj "fares tende te keqe!"

Arb
31-03-05, 23:44
E tani do te ndalem tek cmenduria e shkrimit te mesiperm te Shpatit, qe aq pa turp ben krahasim ne mes te periudhes trevjeqare te Pushtimit Cetnik Serb (1993-96) dhe peridhes se pasluftes nen protektoratin nderkombetar nen pergjegjesine e UNMIK-ut dhe KFOR-it.

Se pari dua t'i ri-kujtoj Shpatit se Kosova qe nga viti 1999 eshte e cliruar, dhe nuk kemi te bej me asnje lloj regjimi ne drejtimin e vendit. Pra nuk kemi te bejme me regjim te ri ne Kosove, por administrim te Kosoves nga nderkombetaret.

E sa I perket numrit te te vrareve qe nga Qershori, 1999, e verteta qendron se gjate kesaj periudhe kane ndodhur me dhjetera vrasje me motive politike, me dhjetera vrasje qe lidheshin me "qerim hesapesh" nga keqperodrimet e gjate-luftes, te gjitha vrasjet e tjera jane te natyres se njejte si cdo vend tjeter demokratik ne bote, vrasje te ketij lloj hasim ne Paris, New York, Londer, e kudo tjeter…

Po ashtu nuk qendron pohimi juaj se "ish ushtaret/ushtaraket e UCK-se jane grupet me te demtuara nga UNMIK-u dhe KFOR-I," sepse burgosja e tyre eshte bere si pjese e punes se nderkombetareve per te krijuar nje Kosove ku mbreteron ligji dhe rendi. Pastaj, pa menduar shkruan se edhe 'likujdimet dhe vrasjet nga sherbimet e ndryshme sekreta," gjoja kane pasur bazen ne UNMIK dhe KFOR.

Po ta perseris edhe nje here, vrasje te ketilla, kane te bejne me "qerim hesapesh" nga periudha e gjate luftes. UNMIK-u dhe KFOR-I as kane mundur te luajne rolin e nxitesit e as te protagonistit kryesor ne vrasjet e ketij lloj. Ne fakt, UNMIK-u dhe KFOR-I kane luajtur rolin e veshtruesit gjate kryerjes se ketyre vrasjeve, duke mos treguar interesim ne perfirjen direkte ne gjetjen e burimit kryesor te ketyre vrasjeve. UNMIK-u dhe KFOR-I e kuptuan heret se keto vrasje kane burimin shume heret qysh se ata u vendosen per te kryer misionin e tyre ne Kosove.

Me kete shkrim ke shkuar teper larg! Cmenduria juaj nuk ka fund me sa duket. Jo vetem se ke barazuar regjimin e cetnikeve Serbe me administrimin e Kosoves nga Nderkombetaret, por ke shkuar aq larg duke pohuar ate qe Autoritetet e Beogradit e deklarojne qysh nga dita kur u clirua Kosova, se gjoja do te jete e pamundshme te administrohet Kosova nga UNMIK-u dhe institucionet e tanishme te Kosoves, dhe se vetem prania e Serbise ne Kosove, administrimi I Kosoves nga Serbia do te mundesonte kthimin e rendit dhe qetesise ne Kosove.

Keshtu pa u hamendur fare, e konsideroj shkrimin e juaj, si nje ze ("shqip") te autoriteteve te Beogradit, permes jush dhe mikut te juaj, Gjykatesit te larte te nje Gjykate te huaj.

Shpat, ashtu sikur te kam thene ne ish Forumin e RTK-se po te them edhe tani qe te na besh nje te mire, te qendrosh sa me larg Kosoves, dhe gjithcka qe te lidh me Kosoven. Kjo eshte porosia qe kam pert ty. Edhe nje here, "qendro sa me larg Kosoves!"

uck_aksh
13-04-05, 13:23
Une KFORIN nuk e kisha fajsuar hiq kfori eshte ka punon shum mir ne kosov a sa i perket unimikut aty ka shum per te folur.
si per shembull disa fakte.
pefaqsusi i unimikut ne kosov emrin nuk mbaj mend po e di qe vje nga india dhe ka ba gjith ate rrug qe tna bjer demokracin qfar demokracie na bje nga india ku atje populli ne indi masakrohet veq pse i ndan perkatsia fetare.
policet e unimikut qe vin nga Moldavia, Rusia<Bulgaria, etj si kan me luftu protustucioni kur vet ata sjellin vajza nga shtetet e tyre.
si ka mu luftu korrupsioni nga policia e unimikut kur ata vet jan te korruptuar.
si kan mu zbulu krimet qe bahen ne Kosov kur vet ata jan te ivolvuar.
UNIMIKIKU eshte nje organizat e deshtuar.