PDA

View Full Version : E djathta kėrkon hakun


beku
01-04-05, 12:35
E djathta kėrkon hakun
shkruar nga Bekim Rexhepi

1.Derisa akoma pritet njė pėrgjigjėje se: Pėrse ne ende priremi nga njė inferioritet i tillė?, Pėrse nuk njohim te paktėn edhe ato vlera qė kemi,(qe nuk janė te pakta pėr njė popull te vogėl dhe te cenuar), ende nuk njihen e s'pėrdoret pėr ne. Ajo pjesė mė e rėndėsishme e historiografisė shqiptare, qe akoma po mbahet e izoluar, e ndrydhur ne sirtaret e dokumenteve tė kohės, ende ėshtė e fortė propaganda komuniste e pasardhėsve komunist tė cilėt ende edhe sot po lansojnė teza tė fallsifikuara mbi nacionalistėt qė punuan pėr Shqipėrin Etnike. Derisa kombet e tjera kanė sheshuar nė formėn mė tė kapshme dhe mė te lakmushėme vlerat e historiografisė tyre, ne kėtė akoma hezitojmė ta kapim, te paktėn aty ku gjėrat nuk janė as tė paqarta dhe as tė largėta. Droja e njė fundamenti komunistė dhe atntikombėtar, nuk jap shansin dhe mbase duket edhe pėr disa kohė te tjera, nuk do te nxjerri kėtė mundėsi. Por me sa duket gjithēka nuk mund te shkoi dhe tė mbahet pėrgjithnjė dhe pėrgjithmonė si duan vetėm pėr vete komunistėt. Janė JO tė paktė ata qe edhe sot pėrfaqsojnė iden e rikthimit nė skenė varjantin e zgjidhjės mė fatlume pėr Kombin dhe Shtetin, e kjo ėshtė vetėm NJĖ Shqipėri Etnike.
2.Vitin e kaluar nė Gjermani nė qytetin e Hamburg, 12-13 Qershor 2004, ėshtė majtur njė akademi solemne: Me rastin e 100 vjetorit te lindjes se Xhafer Deves, udheheqes i lidhjes se dyte te Prizerenit dhe 58 vjetorit te renjes heroike te Kapidan Dr. Mark Gjon Marku. Dhe mė pas nė njė simpozium u diskutua nga figura jo tė pashqura tė historisė sonė aty u fol jo vetėm pėrveq dy figura heroike tė kombit shqiptar, nė veēanti u perfshin dhe argumentet shkencore. Madje u folė edhe pėr Lidhjen e Dyte tė Prizrenit, pėr dimenzionin Historik tė Lidhjes sė dytė tė Prizrenit, Veprimtarin e Nacionalizmės Shqiptare nė kėtė periudhė kohore, mbi veprimtarin Atdhetare tė Ndue Pėrlleshit, mbi veprimtarin e Besės Kombėtare –Konkretisht udheheqėsin e saji profesor Ymer Berishėn, mbi jeten dhe vepren e Midhat Frasherit udhėheqes i Ballit Kombėtar, per kontributin atdhetar te Bedri Pejanit, pėr rolin e Partis Nacional demokratike Shqiptare, mbi veprimtarin atdhetare tė Pater Anton Harapit, mbi luften e Drenices konkretisht mbi Shaban Polluzhen dhe Mehmet Gradicen, mbi jetėn dhe veprėn e Heroines Shkodrane e cila u flijue pėr Kosovėn Martire Marije Shllakun, mbi atdhetarin Qazim Bllacen, per aktivitetin atdhetar dhe politik te profesor Ernest Koliqit, per veprimtarin atdhetare te Mulla Idriz Gjilanit, pėr Lam Breznicen, me fakte shkencore u fol per anatemimin e nacionalisteve shqiptare nga historiografia komuniste, kėshtu iu bė nje analizė e thuket programeve te partive te Djathta politike qe vepruan ne ketė periudhė kohore, kėtu nuk u lėt anash pa u pėrmendur edhe Qėndresa dhe tragjedija e Qamėrisė gjatė kėsaji periudhe kohore.
3.Ky simpozium dhe kjo Akademi Shkencore nuk u bė e kotė, ajo edhe njėherė nxorri nė kujtesė dhe nė qiti nė pah vlerat mė tė ndritura te nacionalizmit shqiptar.
Mbase kotėsin e kėti simpoziumi dhe Akademie Shkencore e duan vetėm Komunistėt, sepse vetėm dhe vetėm atyre do tu shkonte pėrshtati qe kjo pėrjudhė e historiografisė sonė tė mbyllet pėrgjithnjė dhe pėrgjithmonė si njė kapitull hermetik dhe mundėsisht ta pėrcjellė njė fatė i tillė vazhdimishtė.Ashtu siē e bėri Enver Hoxha, i ēuditshėm, kur njė rastė shkoi dhe e mbajti fjalim nė ē'varrimin e Muuēo Qullit tė Jugut, asaj kohe, nė Shkodėrėn e Veriut, dhe bėri pėrpjekjen mė titanike pikėrishtė kundėr nacionalizmit dhe nacionalistėve.Atė dhe-dashuri qė u pėrpoq ta ringjallė Rilindja, e rivrau komunizmi. Nė programin e Komunistėve nuk pati dhe mungoi fuqishėm njė lidhje me problemin kombėtar, komunistėt nuk deshėn dhe mė kėtė refuzuan idet e nacionalistėve pėr njė program tė pėrbashkėt kombėtar, nė program prashihej edhe Bashkimi i trojeve shqiptare, gjė qe pėr njė program tė tillė nacionalistėt kishn edhe miratimin e Pushtusit tė Shqipėrisė. Mė kėtė ideologji komunistet e deshmuan vetėn si kozmopolitė, sepse ata parashihnin se me ēlirimin e Bashkimit Sovjetikė. Duhej tė ēlirohej Jugosllavia dhe pastaj... tė diskutohej PROBLEMI I KOSOVĖS..! Komunizmi injoroi dhe e luftoi, si ide pushtusit dhe bashkpuntorve tė tij „Shqipėrin Etnike“!
4.E djathta duke parė pėrpjekjet e vazhdushme edhe te Komunistėve tė rinjė sot kėrkon hakun e vetė dhe ky hak do tė kthehet heret a vonė