PDA

View Full Version : Vdiq Papa Gjon Pali II


MemphiSx
03-04-05, 12:12
VATIKAN


Mbrėmė nė orėn 21:37 nė Vatikan vdiq Papa Gjon Pali i Dytė. Lajmi pėr vdekjen e tij u kumtua para mijėra njerėzve tė tubuar nė sheshin e Shėn Pjetrit. Karol Vojtyla, i lindur nė Poloni, u bė Papė nė vitin 1978. Ai ishte Ati i Shenjtė qė mė sė shumit kishte udhėtuar. Gjatė kėtyre vjetėve tė shėrbimit tė tij ai kishte vizituar 120 vende. Ai ishte Papa i parė, jo Italian, nė afro 5 shekuj. Nė vitin 1981 Papa e mbijetoi njė atentat.Trupi i Papa Gjon Palit tė Dytė do tė ekspozohet nė Bazilikėn e Shėn Pjetrit tė hėnėn pasdite, ka kumtuar Selia e Shenjtė. Prej atij momenti besimtarėt mund ti bėjnė nderimet e fundit pėr Papėn Gjon Palin e Dytė. Nuk ėshtė e qartė se kur do tė bėhet ceremonia e varrimit. Procesi i zgjedhjes sė Papės sė ri do tė filloj brenda 15 - 20 ditė. Nė kėtė process do tė marrin pjesė 117 kardinalė nmga mbarė bota.

PRISHTINĖ
Vdekja e Papa Gjon Palit tė Dytė ėshtė pritur me dhembje dhe pikėllim edhe nė Kosovė. Mbrėmė, menjėherė pas lajmit pėr vdekjen e Atit tė Shenjtė, presidenti Ibrahim Rugova tha se "Papa ka merita tė mėdha pėr lirinė e Kosovės" Mėtutje zoti Rugova u shprehė se "gjithė jetėn ai ia kushtoi paqes, lirisė dhe mirėkuptimit tė njerėzimit". Zoti Rugova tha se ndjehej krenar qė nė cilėsinė e presidentit tė Kosovės, me Atin e Shenjtė ishte takuar pesė herė. Presidenti Rugova ka urdhėruar qė flamujt nė rezidencėn e tij tė ulen nė gjysmė shtize.

PRISHTINĖ
Ipeshkvi i Kosovės, Mark Sopi tha se Papa Gjon Pali i Dytė "ka treguar interesim tė madh pėr ēdo popull dhe ėshtė angazhuar jo vetėm nė ēėshtje fetare por edhe nė ato politike e sociale". Nė intervistėn pėr Radion Evropa e Lirė, imzot Sopi tha se Papa me "veprimet e veta ka dėshiruar qė tė japė kontributin e tij, qė ishte shumė i ēmuar dhe i vlefshėm". Mark Sopi mėtutje tha se "Papa ka bėrė shumė edhe pėr Kosovėn", ndėrsa, sipas tij, "kontributi mė i madh pėr popullin shqiptar ėshtė lumturimi i Nėnes Tereze".

NJU JORK
Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan tha se shpesh, me kėnaqėsi, i pėrkujton takimet e tij me Papa Gjon Palin e Dytė. Nė kėtė aspekt ai theksoi veēanėrisht "takimin nė selinė e tij private duke diskutuar ēėshtjen e paqes dhe tė Luftės kur ne mendonim se ēka tė bėjmė nė Kosovė". Mėtutje zoti Annan tha se "ai ishte ekstremisht i shqetėsuar pėr botėn nė tė cilėn jetojmė, dhe sikur unė, Papa kishte ndjerė se nė Luftė, tė gjithė janė humbės".

UASHINGTON
Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, George Bush tha mbrėmė se i falėnderohemi zotit qė na e dėrgoi Papa Gjon Palin e Dytė, qė u bė hero i kohės.
- Papa Gjon Pali i dytė ishte njė inspirim pėr miliona amerikanė dhe pėr shumė tė tjerė nė mbarė botėn. Ne gjithnjė do ta mbajmė mend priftin modest, tė menēur dhe tė patrembur qė u bė njėri nga liderėt moral tė historisė, tha presidenti amerikan, George Bush Bush.

ROMĖ
Kryeministri Italian, Silvio Berluskoni tha se i falėnderohemi Papės pėr punėn e tij tė vėshtirė dhe tė palodhshme kundėr tė gjitha formave tė totalitarizmit, dhunės, shtypjes dhe degradimit moral. Shprehje tė dhembjes dhe tė pikėllimit tė thellė shfaqėn edhe shumė liderė dhe njerėz tė zakonshėm nga e gjithė bota.

rida
04-04-05, 14:42
Gajle e madhe nese vdiq

Arb
04-04-05, 17:14
Gajle e madhe nese vdiq

Presidenti Rugova po thote ndryshe...

Mehmet Ali Agēa mban zi pėr Papėn

03-04-2005Atentatori qė qėlloi Papėn Gjon Palin 24 vjet mė parė, po mban zi pėr humbjen e njeriut qė e konsideronte si vėlla.

Sipas familjes sė tij, Mehmet Ali Agēa ėshtė hidhėruar nga vdekja e Papės. Agēa e plagosi rėndė Papėn nė vitin 1981 nė Sheshin e Shėn Pjetrit.

Dy vjet mė vonė, Papa e vizitoi atentatorin nė burg dhe e fali atė. Qė nga ajo kohė, vėllai i Mehmet Aliut dhe nėna e tij kanė vizituar disa herė Vatikanin dhe janė takuar me Papėn.

Shumė njerėz e vlerėsojnė pajtimin e Papės me atentatorin, si njė shembull tė parimeve tė besimit katolik pėr tė falur.

Pas 19 vjet burg nė Itali pėr plagosjen e Papės, Mehmet Aliu u ekstradua nė Turqi pėr t’u pėrballur me dėnimin pėr njė krim tė tjetėr.

Drenicaki
04-04-05, 19:41
i shprehi homazh edhe une papes sepse ishte njeriu i paqes dhe dashurisė ndernjerzore , ishte njė njeri qe krijonte mirkuptim nderfetar,pra deshironte qe bota ta hudh dhunen prandaj meriton te jet i nderuar !
personi i nderuar meriton nderim!
i qoft i leht dheu mbi varrin e tij!

Toni_4Ever
04-04-05, 23:44
i shprehi homazh edhe une papes sepse ishte njeriu i paqes dhe dashurisė ndernjerzore , ishte njė njeri qe krijonte mirkuptim nderfetar,pra deshironte qe bota ta hudh dhunen prandaj meriton te jet i nderuar !
personi i nderuar meriton nderim!
i qoft i leht dheu mbi varrin e tij!

drenicaki ju bashkangjitem juve

Arb
05-04-05, 12:42
Presidenti Rugova do t'i prijė njė delegacioni tė Kosovės nė ceremoninė e varrimit tė Papa Gjoin Pali II

Prishtinė, 5 prill - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, do tė krijojė njė delegacion shtetėror tė Kosovės pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit tė Atit tė Shenjtė, Papa Gjon Pali II.

Nė delegacion do tė pėrfshihen pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės, tė partive kryesore politike, si dhe figura tė tjera tė jetės publike tė vendit, thuhet nė njė njoftim nga Zyra e Presidentit Rugova.

QIk-u

Tomori
05-04-05, 23:33
-Po qti bejme se vdiqe, kjo ska dbene fare me ne,,sna takone tmiremi na me te,,,,,,

Arb
07-04-05, 14:28
Presidenti Rugova para nisjes pėr nė Vatikan deklaroi se Papa Gjon Pali i Dytė i ka kontribuar shumė lirisė sė Kosovės

Prishtinė, 7 prill - Delegacioni i Kosovės sot rreth mesditės udhėtoi pėr nė Vatikan ku do tė marrė nė ceremonitė qė do tė zhvillohen nesėr me rastin e varrimit tė Papa Gjon Palit tė Dytė.

Presidenti Ibrahim Rugova para nisjes deklaroi nė aeroportin e Prishtinės se Papa Gjon Pali i Dytė ishte njeri i madh qė i ka kontribuar shumė lirisė sė Kosovės dhe ishe njė Papė i madh qė i ka shėrbyer njerėzimit.
Duke vlerėsuar lart personalitetin e Atit tė Shenjtė, Presidenti Rugova tha se po shkonte nė Vatikan qė "t'i falet kujtimit tė pėrjetshėm pėr mikun e Kosovės".

"Ai ishte njė Papė i madh i cili i ka shėrbyer njerėzimit dhe ka ndihmuar shumė Kosovėn", u shpreh Presidenti Rugova, i cili ka takuar pesė herė Papa Gjon Palin e Dytė.

"Po nisemi sot pėr nė Vatikan nė ceremoninė e varrimit tė Atit tė Shebjtė, Papa Gjon Palit tė Dytė, qė t'ia themi lamtumirėn e fundit mikut tė Kosovės dhe mikut tim personal, nė emėr tė popullit tė Kosovės dhe nė emrin tim. Ai ishte njė njeri i madh, njė Papė i madh qė i ka shėrbyer njerėzimit dhe ka forcuar besimin nė Zotin dhe njė njeri i madh, njė Papė i madh qė i ka kontribuar shumė dhe ka merita tė mėdha pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės", tha Presidenti Rugova.

Edhe Kryeministri Bajram Kosumi deklaroi se po shkonte nė Vatikan pėr t'i dhėnė lamtumirėn e fundit, siē u shpreh, "njeriut i cili ka merita tė veēanta pėr lirinė e Kosovės".

"Ati Gjon Pali i Dytė ka qenė mė tepėr njė humanist i madh. Veēanėrisht edhe pėr shqiptarėt ka dhėnė njė kontribut shumė tė madh. Unė jam i sigurt se pa angazhimin e tij, tash e disa vjet radhazi pėr ēėshtjen e Kosovės ne do ta kishim shumė mė tė vėshtirė rrugėn qė tė arrijmė deri kėtu ku jemi sot", theksoi nė deklaratėn e tij Kryeministri Kosumi.

QIK-u

Arb
07-04-05, 14:28
Presidenti Rugova udhėheq delegacionin e Kosovės nė ceremoninė e varrimit tė Papa Gjon Pali II

Prishtinė, 7 prill - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, udhėheq njė delegacion shtetėror tė Kosovės pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit tė Atit tė Shenjtė, Papa Gjon Pali II. Delegacioni udhėton sot pėr nė Romė ditėn, ndėrsa ceremonia ėshtė ditėn e premte.

Tė ftuarit nė delegacion pėrfshijnė pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės, tė partive kryesore politike, si dhe figura tė tjera tė jetės publike tė vendit.

Tė ftuar janė: Bajram Kosumi, kryeministėr i Kosovės, akademik Mark Krasniqi, Fatmir Sejdiu, anėtar i Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, Ramė Buja, anėtar i Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, Kolė Berisha, nėnkryetar i LDK-sė, Hashim Thaēi, kryetar i PDK-sė, Veton Surroi, kryetar i partisė politike ORA, Sabri Hamiti, kryetar i Komisionit pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar tė Kuvendit tė Kosovės, Dom Shan Zefi, kancelar i Ipeshkvisė sė Kosovės.

Arb
08-04-05, 15:54
Delegacioni i Kosovės, tė cilin e kryeson Presidenti Rugova, mbrėmė i bėri homazhe Papa Gjon Palit tė Dytė

Vatikan, 8 prill - Delegacioni i Kosovės i kryesuar nga Presidenti Ibrahim Rugova arriti nė Vatikan pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit tė Papa Gjon Palit tė Dytė. Ky delegacion, nė tė cilin gjendet edhe Kryministri Bajram Kosumi, mbrėmė bėri homazhe para trupit tė pajetė tė Papa Gjon Palit tė Dytė nė selinė e shenjtė.

Presidenti Rugova pėr njė ēast, nė lutjen para trupit tė pajetė tė Gjon Palit tė Dytė, nė pėrshėndetjen e fundit, vuri njė gurė tė ēmueshėm tė Dardanisė antike tek flokėt e Atit tė Shenjtė.

QIK-u

GASHI75
08-04-05, 20:52
Tė bashkuar me delegacionin serbė sepse kėshtu kishte bėr organizimet vatikani qė tė gjithė armiqet tė ulen bashkė.
ku smungojė asė aksidenti i aeroplanitė maqedonasė qė kishte fluturuar shkup beogradė me delegacionėt ku u deturua tė ateroi nė aeroportin e romes,ku mbas kti aksidenti delegacioni amerikan ėshtė largua,nga vendi i ngjarjes.

OROSHI
19-04-05, 20:59
-Po qti bejme se vdiqe, kjo ska dbene fare me ne,,sna takone tmiremi na me te,,,,,,

Nga je ti ore lapanxhoz qe as shqip nuk di te shkruash??
Ore spurdhjak,kur vdes dikush te pakten i thuhen ngushellime mer kokepatate.

Arb
20-04-05, 16:54
Presidenti Rugova i ka dėrguar njė mesazh urimi Papa Benidikti XVI

Prishtinė, 2O prill - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka pėrgėzuar sot Papėn e sapozgjedhur, Atin e Shenjtė, Benedikti XVI. Nė mesazhin e urimit tė Presidentit Rugova thuhet:

"Ju lutem pranoni urimet e mia tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės me rastin e zgjedhjes Tuaj pėr Papė.

Vendi im, Kosova – Dardania antike, e ka pritur me gėzim e nderim tė veēantė zgjedhjen Tuaj.

Nė kėtė letėr urimi pėr Ju, i shprehim mirėnjohje tė lartė Papa Gjon Palit II pėr lutjen qė ka bėrė pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
I dashuri Ati i Shenjtė,
Ju lutem tė vazhdoni tė luteni pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė vendit tim, Kosovės, qė do tė qetėsonte shpirtin e popullit tim dhe kėtė pjesė tė Evropės e tė botės.

I dashuri Ati i Shenjtė,
Ju lutem pranoni dėshirat e mia pėr punė tė mbarė nė misionin Tuaj tė Shenjtė pėr tė mirėn e njerėzimit dhe tė forcimit tė besimit permanent nė Zotin".

beku
20-04-05, 19:05
DORA QE IKU DHE DORA QE VIJE

Nuk po bėhem mė i krishter se Krishti vetė, po vdekja e Papės qe njė vdekje tashmė e natyrshme dhe kjo nuk i takon aq shumė forumit politikė
po sidoqoftė e pashė se u bė edhe politikė, me vdekjėn e tij nė kėtė forumė; ay qe puthte dorėn e tij nuk qe vetėm Rugova po dorėn e tij e puthėn edhe shumė tė tjerė, ju pėrkulė, e u pėrkulėn, u fotografua, e u fotografuan, e vari nė muret e shpisė, e varėn nė muret e shtėpisė e ku jo, Ishte papa AY qė kėtė nuk e bėri siē e bėn ata me tė.
Kjo dorė iku po dora tjetėr vije dhe turri pėr ta puthur ....