PDA

View Full Version : OPNION


beku
05-04-05, 18:15
Pakica serbe dhe mosarritja e relevancės politike

NGA BEKIM REXHEPI

Pakica serbe e Kosovės nė realitetin e ri kosovar ka arritur me sukses tė jashtėzakont tė pėrfaqsojė interesat e veta nacionale, duke u imponuar me problemin e tė ashtuquajturit "viktimė e hakmarrjės shqiptare", e pasė luftės.
Mė kėtė pakica serbe pa dashje apo me tė, ėshtė shėndėrruar nė faktor tė destabilizimit tė mundshėm tė Kosovės, edhe pėr disa kohė tė tjera.
Relevanca e politikės shqiptare mungoi, nuk arriti tė favorizojė mė shpejtė pavarsinė e Kosovės dhe njėkohsisht pėr t'i futur nė grusht serbėt, si njė pakicė e rendomtė, karrshi pakicave tė tjera etnike tė Kosovės. Kėto nuk u arritėn dhe janė bėrė tė pamundura njėherė, ngase politika aktuale me kėto sjellje po manifeston diversionin tė cilin e kemi provuar nė kohėn e titizėm-komunizėmit, e mėsuam dhe e njohim nė palcė kėtė shembull.
Mė kėtė lloj politke e humbėm shansinmė tė volitshėm nė historinė tonė, pėra, mundsinė e realizimit tė shtetit tė Kosovės, si shtet nacional. Kėtė mundėsi tė humbur e shfrytėzoi me sukses Serbia me disa shqiptarė.Por edhe UNMIK-u, KFOR-i, nuk qendruan duarkryq. Pasoi politika e KS-se, pranė OKB-se, e cila i dha urdhėr liderve tė saj provizor qė nė ngatrresat tona dhe mosmarrėveshjet tona tė ndėrhyjė, duke e marrė pushtetin tonė tė cilin e fituam me gjakė, me luftė. Lidershipi kosovar pati tendenca tė gabura rreth ndarjės se pushtetit gjė qe kaloi me lehtėsinė mė te mundur nė duart e nderkombėtarve. Ky kalim i pushtetit(tė fituar nga gjaku dhe lufta), nė duar e ndėrkombėtarve, u miratua edhe nga lideret pjesėmarrės, tė cilėt ngurruan ta ndaj mes njėrit, dhe pėr fund, madje ngurruan t ia japin kėtė pushtet dhe vetėm njėrit. Por nuk ngurruan qė atė tia japin ndėrkombėtarėve. Ndėrkombėtaret me pushtetin arritėn majen e kulmit duke abuzuar me tė edhe ne synimet tona nacionale. Mė pushtetin tonė ndėrkombėtaret po eksperimentojnė edhe atė mundesinė, e cila deri mė tani nuk ėshtė arritur akund nė botė. A do tė mund tė bėhej realitet eksperimenti mbi multietnicitetin?, nė njė territor apo vend me mbi 92% te popullatės etnike, madje, tė bėhet territor apo vend multietnik, parase tė bėhej ai territor apo vend nacional i shumicės apsulute.
Shqiptarėt edhe nė kėtė fillimshekull hynė tė ndarė njė ashtu siē qenė tė ndarė edhe gjatė shekujve mė pasė. Modestia duket e largėt, mbase nuk hyn fat shqiptarėsh nė Historin tonė. Ndofta mbetet akoma pėr tė besuar se fati ynė i mirė ėshtė i vonshėm le tė bėsojmė tė jetė sėpaku i vonshėm.

Prillė 05